PL192733B1 - Poprzeczny przenośnik elektrod - Google Patents

Poprzeczny przenośnik elektrod

Info

Publication number
PL192733B1
PL192733B1 PL346940A PL34694099A PL192733B1 PL 192733 B1 PL192733 B1 PL 192733B1 PL 346940 A PL346940 A PL 346940A PL 34694099 A PL34694099 A PL 34694099A PL 192733 B1 PL192733 B1 PL 192733B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
conveyor
frame
electrodes
block
transverse
Prior art date
Application number
PL346940A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346940A1 (en
Inventor
Tom Marttila
Original Assignee
Outokumpu Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Outokumpu Oy filed Critical Outokumpu Oy
Publication of PL346940A1 publication Critical patent/PL346940A1/xx
Publication of PL192733B1 publication Critical patent/PL192733B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C7/00Constructional parts, or assemblies thereof, of cells; Servicing or operating of cells
    • C25C7/06Operating or servicing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Reciprocating Conveyors (AREA)
  • Rollers For Roller Conveyors For Transfer (AREA)
  • Control Of Conveyors (AREA)

Abstract

1. Poprzeczny przenosnik elektrod wykorzy- stywany w procesie produkcji metali, obejmuja- cy podnosniki do podnoszenia elektrod, zna- mienny tym, ze przenosnik ten zawiera urza- dzenie przenosnikowe (1), do róznicowania ruchu poziomego i pionowego elektrod, które to urzadzenie przenosnikowe (1) umieszczone jest pod przenoszonymi elektrodami, i prze- mieszczane tylko w tyl i w przód w plaszczyznie poziomej. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest poprzeczny przenośnik elektrod wykorzystywany w procesie produkcji metali.
W przypadku tradycyjnych zbiorników do przeprowadzania elektrolizy, które wykorzystuje się do produkcji czystych metali, takich jak miedź, cynk oraz nikiel, stosuje się większą liczbę elektrod, zarówno anod, jak też katod. Objętość elektrod pociąga za sobą konieczność zastosowania maszyn, wykorzystywanych przede wszystkim do przenoszenia elektrod pomiędzy poszczególnymi stanowiskami roboczymi. Powszechnie stosowano tu przenośniki łańcuchowe lub kroczące. Ich wykorzystanie wiązało się z szeregiem problemów, związanych po części z warunkami, w jakich przeprowadzano elektrolizę, a po części z samą konstrukcją przenośników.
Znane są również rozwiązania z wykorzystaniem podnośników, unoszących elektrody w kierunku do góry. Problemy związane z warunkami, w jakich odbywa się elektroliza, oznaczają zużycie mechaniczne, wywołane zanieczyszczeniami elektrod lub korozją powodowaną przez elektrolit. Stosowane tradycyjnie przenośniki zazwyczaj są słabo zabezpieczone przed problemami tego rodzaju.
Typowym problemem związanym z zastosowaniem przenośników łańcuchowych jest rozciąganie się samego łańcucha, nie wspominając już o zanieczyszczeniu i korozji powstającej w trakcie przeprowadzania elektrolizy. Problem ten jest szczególnie istotny w przypadku urządzeń wykorzystywanych w procesie elektrolizy, jako że elektrody winny być precyzyjnie przemieszczane w trakcie całego procesu obróbki metalu.
Precyzję gwarantuje zastosowanie jedynie tych przenośników, w przypadku których odległość między poszczególnymi elektrodami jest zawsze ściśle określona.
Z drugiej zaś strony typowa konstrukcja przenośników kroczących przewiduje, że element przenoszący elektrodę (tak zwany element kroczący) zarówno unosi ją w górę, jak również przemieszcza ją w płaszczyźnie poziomej, zanim powróci do położenia wyjściowego. Ruch elektrody w górę odbywać się musi w tym samym tempie wzdłuż całej długości przenośnika kroczącego, a to ze względu na zasadę działania jego mechanizmu, co z kolei sprawia, że urządzenie takie jest ciężkie i charakteryzuje się skomplikowaną budową.
Ze względów podanych wyżej, stosowane obecnie przenośniki są kosztowne, a przy tym ulegają szybkiemu zużyciu, przez co wymagają częstych napraw.
Przedmiotem wynalazku jest poprzeczny przenośnik elektrod wykorzystywany w procesie produkcji metali, obejmujący podnośniki do podnoszenia elektrod.
Istota wynalazku polega na tym, że przenośnik ten zawiera urządzenie przenośnikowe do różnicowania ruchu poziomego i pionowego elektrod, które to urządzenie przenośnikowe umieszczone jest pod przenoszonymi elektrodami, i przemieszczane tylko w tył i w przód w płaszczyźnie poziomej.
Korzystnie, urządzenie przenośnikowe posiada ramę oraz poruszający się na niej blok przenośnikowy, który znajduje się nad ramą w każdym momencie jego przemieszczania się.
W rozwiązaniu według wynalazku, długość bloku przenośnikowego równa jest długości ramy i długości dystansu, jaki pokonują elektrody lub długość tego bloku stanowi długość ramy, zaś przenośnik ten wyposażony jest na końcach w harmonijki chroniące ramę.
Blok przenośnikowy poprzecznego przenośnika elektrod według wynalazku wspiera się na ramie z pomocą podpory rolkowej lub podpory ślizgowej.
Korzystnie, urządzenie uruchamiające bloku przenośnikowego stanowi cylinder hydrauliczny lub mechanizm zębatkowy. Linia podawania elektrod, stacje pośrednie urządzenia przenośnikowego oraz linia odbioru wyposażone są w podnośniki lub podajniki przemieszczające się w pionie.
Rozwiązanie według wynalazku stanowi ulepszenie w porównaniu z konstrukcjami znanymi ze stanu techniki, ponieważ jego mechanizm oraz urządzenia uruchamiające, które w tradycyjnych rozwiązaniach szybko ulegają zanieczyszczeniu, są chronione przed wpływami z zewnątrz, a przy tym elektrody stale znajdują się w tej samej odległości od siebie.
Blok przenośnikowy przenośnika poprzecznego według wynalazku przemieszcza się jedynie w płaszczyźnie poziomej, zaś urządzenia uruchamiające charakteryzują się prostą konstrukcją. Nie jest też konieczna mechaniczna synchronizacja ich ruchów. Przemieszczanie elektrod w górę między linią ich podawania a blokiem przenośnikowym oraz między blokiem przenośnikowym a stacjami pośrednimi lub linią ich odbioru odbywa się przy wykorzystaniu podnośników znanych ze stanu techniki.
PL 192 733B1
Urządzenie przenośnikowe obejmuje ramę, którą przymocowano do podłoża lub określonej części ramy całego urządzenia, a ponadto blok przenośnikowy, który przemieszcza się, opierając się na ramie. Blok przenośnikowy wykonano w taki sposób, że, patrząc od góry, przykrywa on całkowicie ramę. Podobnie przykrywa on większość ramy, jeśli spojrzeć nań z boku. Tym samym blok ten ochrania ramę oraz mechanizmy zlokalizowane między nim a ramą przed kurzem oraz wilgocią. Pomiędzy blokiem przenośnikowym a ramą umieszczono mechanizm wzmacniający pozwalający na kontrolę ruchu wzdłużnego bloku. I tak, przykładowo, wzmocnienie to stanowić może podpora oraz prowadnica rolkowa, podpora i prowadnica ślizgowa lub ich kombinacja.
Konstrukcja bloku przenośnikowego według wynalazku sprawia, że urządzenie przenośnikowe zawsze całkowicie przykrywa ramę w trakcie ruchu, również i wtedy, gdy znajduje się on w położeniach skrajnych.
W skład przenośnika poprzecznego wchodzi też odpowiednia liczba podnośników elektrod. Podnośniki takie winny się znaleźć w każdej stacji pośredniej przenośnika poprzecznego, jednak w przypadku zastosowania przenośnika łańcuchowego elektroda unoszona jest z pomocą łańcucha. Tym samym zastosowanie podnośników nie jest już konieczne. Nie jest natomiast konieczne zastosowanie odrębnych podnośników w miejscu podawania i obioru elektrod w urządzeniu przenośnikowym, o ile elektrody podawane są i odbierane z przenośnika poprzecznego przy wykorzystaniu podajników przemieszczających się w pionie i w poziomie.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia poszczególne etapy a-e działania urządzenia według wynalazku, (fig. 1 a-e), jeden pod drugim, z tym, że fig. 1 a-e przedstawia urządzenie do przeprowadzania elektrolizy, widziane z boku, zaś fig. 1 a'-e' przedstawia to urządzenie w widoku od tyłu.
Na etapie a, który przedstawiono na fig. 1a, urządzenie przenośnikowe 1 przenośnika poprzecznego jest gotowe, by przystąpić do pracy. Urządzenie przenośnikowe obejmuje stałą ramę 2 oraz ruchomy blok przenośnikowy 3, umieszczony na górze ramy. Linię podawania oznaczono numerem 4. W stacjach pośrednich 5, 6 i 7 elektrody 8, 9, 10 i 11 wsparte są na podnośnikach 12 przenośnika poprzecznego (pokazanego bez uwzględnienia szczegółów). Jeden z haczyków 13 podnośnika zaprezentowano na fig. 1a'. Na podstawie tego, co zaprezentowano na fig. a'-e', widać też, że mechanizm wzmacniający bloku przenośnikowego 3 i ramy 2 urządzenia przenośnikowego stanowi podpora rolkowa 14.
Na etapie b, który przedstawiono na fig. 1b, podajnik (nie pokazany na rysunku) na linii podawania 4 przenosi nową elektrodę 8 do położenia właściwego dla pierwszej elektrody w ramach bloku przenośnikowego urządzenia przenośnikowego. Jednocześnie podnośniki w stacjach pośrednich przenoszą elektrody 9, 10 i 11 do uzyskania pośredniego położenia elektrod w ramach urządzenia przenośnikowego. To samo zaprezentowano też na fig. 1b'.
Na fig. 1c, prezentującej etap c, blok przenośnikowy przemieszcza się w poziomie na odległość równą dystansowi pokonywanemu przez elektrodę poruszającą się w kierunku linii odbioru 15. Blok ten przenosi w tym czasie elektrody na tę samą odległość.
Na etapie d, zaprezentowanym na fig. 1d, podajnik (nie zaprezentowany na rysunku) na linii odbioru 15 unosi elektrodę, która znajduje się w położeniu właściwym dla ostatniej elektrody w ramach bloku przenośnikowego, zdejmując ją z góry bloku przenośnikowego, zaś podnośniki na stacjach pośrednich unoszą pozostałe elektrody.
Na etapie e, zaprezentowanym na fig. 1e, blok przenośnikowy wraca bez obciążenia i gotowy jest, by rozpocząć nowy cykl działania.
Opisywany tu przenośnik poprzeczny charakteryzuje się korzystnymi cechami, jeśli zestawić go z urządzeniami znanymi ze stanu techniki. I tak, urządzenia uruchamiające oraz mechanizmy przenośnika poprzecznego chronione są przed wpływami z zewnątrz w rodzaju kurzu czy korozji. Odstępy między poszczególnymi elektrodami pozostają niezmienne. Jako że ruch w poziomie i w pionie odbywa się przy wykorzystaniu odrębnych jednostek w ramach prezentowanego urządzenia, urządzenia uruchamiające są proste i nie jest konieczne zastosowanie mechanicznej synchronizacji tych ruchów. Liczba ruchomych elementów w ramach mechanizmu jest niewielka. Tym samym nietrudno przedstawić wytrzymałą, trwałą i niedrogą konstrukcję, nie wymagającą częstych zabiegów konserwacyjnych.

Claims (9)

1. Poprzeczny przenośnik elektrod wykorzystywany w procesie produkcji metali, obejmujący podnośniki do podnoszenia elektrod, znamienny tym, że przenośnik ten zawiera urządzenie przenośnikowe (1), do różnicowania ruchu poziomego i pionowego elektrod, które to urządzenie przenośnikowe (1) umieszczone jest pod przenoszonymi elektrodami, i przemieszczane tylko w tył i w przód w płaszczyźnie poziomej.
2. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie przenośnikowe (1) posiada ramę (2) oraz poruszający się na niej blok przenośnikowy (3), który znajduje się nad ramą w każdym momencie jego przemieszczania się.
3. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że długość bloku przenośnikowego (3) równa jest długości ramy (2) i długości dystansu, jaki pokonują elektrody.
4. Poprzeczny przenośnik elektrod według zastrz. 2, znamienny tym, że długość bloku przenośnikowego (3) stanowi długość ramy (2), zaś przenośnik ten wyposażony jest na końcach w harmonijki chroniące ramę.
5. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że blok przenośnikowy (3) wspiera się na ramie (2) z pomocą podpory rolkowej (14).
6. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że blok przenośnikowy (3) wspiera się na ramie (2) z pomocą podpory ślizgowej.
7. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że urządzenie uruchamiające bloku przenośnikowego (3) stanowi cylinder hydrauliczny.
8. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 2, znamienny tym, że urządzenie uruchamiające bloku przenośnikowego (3) stanowi mechanizm zębatkowy.
9. Poprzeczny przenośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że linia podawania (4) elektrod, stacje pośrednie (5, 6, 7) urządzenia przenośnikowego (1) oraz linia odbioru (15) wyposażone są w podnośniki (12) lub podajniki przemieszczające się w pionie.
PL346940A 1998-09-30 1999-09-30 Poprzeczny przenośnik elektrod PL192733B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI982104A FI107740B (fi) 1998-09-30 1998-09-30 Elektrodien poikittaissiirrin

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346940A1 PL346940A1 (en) 2002-03-11
PL192733B1 true PL192733B1 (pl) 2006-12-29

Family

ID=8552597

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346940A PL192733B1 (pl) 1998-09-30 1999-09-30 Poprzeczny przenośnik elektrod

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6673219B1 (pl)
EP (1) EP1117855A1 (pl)
JP (1) JP4496513B2 (pl)
KR (1) KR100683464B1 (pl)
CN (1) CN1170962C (pl)
AU (1) AU756571B2 (pl)
BG (1) BG63641B1 (pl)
BR (1) BR9913805A (pl)
CA (1) CA2344474C (pl)
EA (1) EA002521B1 (pl)
FI (1) FI107740B (pl)
PE (1) PE20001198A1 (pl)
PL (1) PL192733B1 (pl)
WO (1) WO2000018988A1 (pl)
ZA (1) ZA200102028B (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI107941B (fi) * 1999-06-10 2001-10-31 Outokumpu Oy Laite metallien elektrolyyttisessä puhdistuksessa käytettävien elektrodien siirtämiseen
FI116564B (fi) * 2001-12-05 2005-12-30 Outokumpu Oy Menetelmä ja laitteisto levymäisten kappaleiden siirtelemiseksi
US7014036B2 (en) 2002-11-27 2006-03-21 Falconbridge Limited Cathode linear conveyer assembly
JP5495160B2 (ja) * 2010-02-19 2014-05-21 三井金属エンジニアリング株式会社 析出金属板の搬送装置および搬送方法
CN102392271B (zh) * 2011-12-19 2014-05-14 江西瑞林装备有限公司 一种镍导电棒输入装置
CN109264835B (zh) * 2018-10-09 2021-08-06 天津科技大学 一种连续式电化学元素提取系统

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3562131A (en) * 1968-03-21 1971-02-09 Bunker Hill Co Cathode handling equipment
US3707764A (en) * 1970-04-01 1973-01-02 Kennecott Copper Corp A wholly integral anode for electrolytic refining of metals
US3946854A (en) * 1974-02-14 1976-03-30 Mitsui Mining & Smelting Co., Ltd. Transporting method
JPS5296904A (en) * 1976-02-10 1977-08-15 Mitsui Mining & Smelting Co Apparatus for automatic replacement of plate electrode in electrolysis of metals
GB1523983A (en) * 1976-04-29 1978-09-06 Onahama Seiren Kk Conveying electrodes for electrolytic cells in electrorefining
DE3133162C2 (de) * 1981-08-21 1984-08-02 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Vorrichtung zum galvanischen Abscheiden von Aluminium
US5244559A (en) * 1991-07-31 1993-09-14 Leybold Aktiengesellschaft Apparatus for transport and heat treatment of substrates
SE505735C2 (sv) * 1996-01-02 1997-10-06 Wenmec Systems Ab Transportanordning och transportlinje för plåtar, i synnerhet moderplåtar
US5702582A (en) * 1996-01-11 1997-12-30 Ionics, Incorporated Multi-port multi-stream valve apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
JP2002525439A (ja) 2002-08-13
EA200100392A1 (ru) 2001-10-22
WO2000018988A1 (en) 2000-04-06
CN1170962C (zh) 2004-10-13
FI107740B (fi) 2001-09-28
BR9913805A (pt) 2001-06-19
BG63641B1 (bg) 2002-07-31
KR20010075316A (ko) 2001-08-09
EP1117855A1 (en) 2001-07-25
CA2344474A1 (en) 2000-04-06
CA2344474C (en) 2007-09-25
AU5987099A (en) 2000-04-17
JP4496513B2 (ja) 2010-07-07
BG105353A (en) 2001-10-31
US6673219B1 (en) 2004-01-06
PL346940A1 (en) 2002-03-11
CN1321204A (zh) 2001-11-07
AU756571B2 (en) 2003-01-16
PE20001198A1 (es) 2000-10-30
KR100683464B1 (ko) 2007-02-20
EA002521B1 (ru) 2002-06-27
FI982104A (fi) 2000-03-31
ZA200102028B (en) 2001-09-13
FI982104A0 (fi) 1998-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2031097B1 (en) Cathode stripping system
JP4602616B2 (ja) 金属の電解精錬用または電解採取用の電極搬送装置
PL192733B1 (pl) Poprzeczny przenośnik elektrod
FI105178B (fi) Tartuntaelin
CN214610219U (zh) 一种上下料设备
CN112981469A (zh) 一种上下料装置
MXPA01003092A (en) Transverse conveyor for electrodes
KR20060093569A (ko) 벽돌적재로봇용 벽돌파지 그리퍼
CN221140880U (zh) 一种网片抓取机
CZ234193A3 (en) Device for transferring metal-sheet parts on a pressing apparatus
KR100809372B1 (ko) 주조기의 재공품 상형취출장치
KR200179923Y1 (ko) 강판 이송 장치
KR860000622B1 (ko) 팔레트(pallet) 하적(荷積)장치
CZ20002645A3 (cs) Postupový pohon pro lis
EP0876862A1 (en) A workpiece feeder for a press, with an integrated feed mechanism
SU1722679A1 (ru) Устройство дл съема ферромагнитного скрапа
CN112210799A (zh) 包括运输阴极板和阳极板的升降设备的电解沉积生产线
CS204279B1 (cs) Zařízení pro stahování pásů ze stohu a jejich ukládání na dopravník
JPH0890300A (ja) プレス成形装置
RO106362B1 (ro) Mecanism de transfer si poziționat semifabricate ceramice
ITVI970172A1 (it) Disimpilatore di pelli

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100930