PL189782B1 - Mechanizm pojemnika obrotowego - Google Patents

Mechanizm pojemnika obrotowego

Info

Publication number
PL189782B1
PL189782B1 PL99339300A PL33930099A PL189782B1 PL 189782 B1 PL189782 B1 PL 189782B1 PL 99339300 A PL99339300 A PL 99339300A PL 33930099 A PL33930099 A PL 33930099A PL 189782 B1 PL189782 B1 PL 189782B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slider
articulation
base
elements
point
Prior art date
Application number
PL99339300A
Other languages
English (en)
Other versions
PL339300A1 (en
Inventor
Stéphane Demellier
Pierre Joulia
Original Assignee
Estee Lauder Companies
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Estee Lauder Companies filed Critical Estee Lauder Companies
Publication of PL339300A1 publication Critical patent/PL339300A1/xx
Publication of PL189782B1 publication Critical patent/PL189782B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A45HAND OR TRAVELLING ARTICLES
    • A45DHAIRDRESSING OR SHAVING EQUIPMENT; EQUIPMENT FOR COSMETICS OR COSMETIC TREATMENTS, e.g. FOR MANICURING OR PEDICURING
    • A45D40/00Casings or accessories specially adapted for storing or handling solid or pasty toiletry or cosmetic substances, e.g. shaving soaps or lipsticks
    • A45D40/06Casings wherein movement of the lipstick or like solid is a screwing movement

Landscapes

  • Closures For Containers (AREA)
  • Pivots And Pivotal Connections (AREA)
  • Telephone Set Structure (AREA)
  • Purses, Travelling Bags, Baskets, Or Suitcases (AREA)
  • Hinges (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Apparatus For Making Beverages (AREA)
  • Vehicle Body Suspensions (AREA)
  • Steering Control In Accordance With Driving Conditions (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Mechanical Pencils And Projecting And Retracting Systems Therefor, And Multi-System Writing Instruments (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Switches With Compound Operations (AREA)
  • Tea And Coffee (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Physical Deposition Of Substances That Are Components Of Semiconductor Devices (AREA)
  • Toilet Supplies (AREA)
  • Fluid-Damping Devices (AREA)
  • Brushes (AREA)
  • Massaging Devices (AREA)
  • Supports Or Holders For Household Use (AREA)

Abstract

1. Mechanizm pojemnika obrotowego, zwlaszcza do wyrobów kosmetycznych, utworzony z korpusu obrotowego zamon- towanego obrotowo do elementu glównego utworzonego z suwaka, podstawy i elemen- tów przegubowych, laczacych podstawe z suwakiem, pomiedzy dolnym punktem przegubowym z podstawa i górnym punk- tem przegubowym z suwakiem, przy czym ten suwak jest zamocowany przesuwnie pomiedzy polozeniem rozlozonym lub gór- nym i polozeniem zlozonym lub dolnym, z n a m ie n n y ty m ,z e g d y suwak elementu glównego (3) jest w polozeniu dolnym (A), elementy przegubowe (6, 6a, 6b) sa umieszczone przynajmniej czesciowo poni- zej plaszczyzny poziomej (H), która zawie- ra dolny punkt przegubowy (9b). FIG 1 a PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm pojemnika obrotowego, typu stosowanego do wyrobów kosmetycznych, takich jak szminka do warg lub na przykład rozmaite kremy do warg.
Znany jest mechanizm pojemnika obrotowego, zwłaszcza do wyrobów kosmetycznych, utworzony z korpusu obrotowego zamontowanego obrotowo do elementu głównego utworzonego z suwaka, podstawy i elementów przegubowych, łączących podstawę z suwakiem, pomiędzy dolnym punktem przegubowym z podstawą i górnym punktem przegubowym z suwakiem, przy czym ten suwak jest zamocowany przesuwnie pomiędzy położeniem rozłożonym lub górnym i położeniem złożonym lub dolnym.
Na przykład, z francuskiego zgłoszenia patentowego 9710166 należącego do niniejszego zgłaszającego, oraz z opisu patentowego US 3771881 znany jest pojemnik obrotowy, w którym uzyskuje się przesunięcie osiowe suwaka, nośnika produktu, za pomocą jego obrotu, dzięki temu, że korpus wyposażony jest w wewnętrzny rowek śrubowy, z którym współpracuje palec lub występ prowadzący suwaka przeznaczony do jego przesuwania. Ten typ mechanizmu wymaga elementów blokujących obrót suwaka w stosunku do obracającego się korpusu, w taki sposób, aby wywołać jego przesunięcie osiowe, gdy rowek śrubowy obraca się tak, aby być przesunięty przez palec lub występ prowadzący suwaka.
Te elementy blokujące mogą być utworzone przez trzeci niezależny element, jak na przykład podstawa, od której biegną dwie części profili wzdłużnych przeznaczone do współpracy z dwoma przewężeniami obwodowymi zewnętrznymi suwaka, aby go prowadzić ruchem ślizgowym i unieruchomić obrotowo w stosunku do obracającego się korpusu. Jednakże te mechanizmy mogą również zawierać tylko dwa elementy niezależne to znaczy klasyczny obracający się korpus i element podstawowy zawierający podstawę, suwak i elementy przegubów obrotowych, które je łączą, umożliwiając ruch osiowy jednego w stosunku do drugiego, rozkładając się, ale uniemożliwiając ich obrót między sobą.
Takie urządzenia, chociaż mają tę zaletę, że ograniczają liczbę koniecznych elementów mechanizmu pojemnika obrotowego mają jednak niedogodność polegającą na kruchości przegubów elementów przegubowych znajdujących się między nimi, jak również miejscu, które zajmują, gdy są w położeniu złożonym. Nałożenie elementów przegubowych ponad podstawą tworzy przeszkodę dla zmniejszenia wymiarów tego typu wyrobów kosmetycznych, zwłaszcza, gdy ze względów estetycznych wybrana podstawa jest podstawą długą.
Mechanizm pojemnika obrotowego, zwłaszcza do wyrobów kosmetycznych, utworzony z korpusu obrotowego zamontowanego obrotowo do elementu głównego utworzonego z suwabo wrprło+atirtr i ol^nantAur rt^»K rr nmpunu, pwtJutatj i oj vh, j vxx puuotuwę L· oiz* yruvjdi9 mvi” nym punktem przegubowym z podstawą i górnym punktem przegubowym z suwakiem, przy czym ten suwak jest zamocowany przesuwnie pomiędzy położeniem rozłożonym lub górnym i położeniem złożonym lub dolnym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że gdy suwak elementu głównego jest w położeniu dolnym, elementy przegubowe są umieszczone przynajmniej częściowo poniżej płaszczyzny poziomej, która zawiera dolny punkt przegubowy.
Podstawa korzystnie zawiera gniazdo, które znajduje się poniżej dolnego punktu przegubowego i w którym znajduje się co najmniej część elementów przegubowych, gdy suwak jest w położeniu dolnym.
189 782
Gniazdo może być utworzone przez otwór wytoczony w podstawie.
Gdy suwak jest w położeniu dolnym, zespół elementów przegubowych jest korzystnie umieszczony poniżej płaszczyzny poziomej, która zawiera dolny punkt przegubowy.
Elementy przegubowe mogą być utworzone z dwóch elementów, dolnego elementu przegubowego i górnego elementu przegubowego połączonych ze sobą przegubowo w pośrednim punkcie przegubowym.
Punkty przegubowe dolny, pomiędzy podstawą i dolnym elementem przegubowym i górny pomiędzy suwakiem i górnym elementem przegubowym są korzystnie umieszczone z jednej i drugiej strony środkowej płaszczyzny wzdłużnej, przy czym elementy przegubowe dolny i górny są wyrównane, gdy suwak znajduje się w położeniu rozłożonym lub górnym.
Według odmiany wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego, co najmniej część suwaka jest położona poniżej płaszczyzny poziomej, która zawiera dolny punkt przegubowy, gdy jest on w położeniu dolnym lub złożonym.
W tej odmianie wykonania suwak zawiera w swojej części dolnej wycięcie odsłaniające, w którym umieszczają się częściowo elementy przegubowe, gdy mechanizm jest w położeniu dolnym lub złożonym.
Według dodatkowej cechy charakterystycznej mechanizmu pojemnika obrotowego, gdy suwak jest w położeniu dolnym lub złożonym, górny punkt przegubowy jest położony poniżej płaszczyzny poziomej, która zawiera dolny punkt przegubowy.
Gdy suwak jest w położeniu złożonym lub dolnym, zespół elementów przegubowych układa się pod dolnym punktem przegubowym, przy czym dolny element przegubowy układa się w sposób w przybliżeniu pionowy równolegle do ścianki otworu wytoczonego w podstawie, pionowo przy dolnym punkcie przegubowym, zaś górny element przegubowy jest lekko odchylony pomiędzy pośrednim punktem przegubowym, a górnym punktem przegubowym.
Według innej cechy charakterystycznej mechanizmu pojemnika obrotowego, ma on elementy zatrzymujące, utworzone przez powierzchnie ograniczające korpusu obrotowego i powierzchnie oparcia suwaka elementu głównego.
W przykładzie wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego powierzchnie oparcia są umieszczone na występach prowadzących suwaka i są utworzone przez skośne płaszczyzny występów.
W tym przykładzie wykonania, powierzchnie ograniczające są umieszczone w rowkach wewnętrznych korpusu obrotowego na ich odpowiednich końcach.
Według innej cechy charakterystycznej mechanizmu pojemnika obrotowego, elementy zatrzymujące mają powierzchnie oparcia i ograniczenia bocznego, które uniemożliwiają ruch obrotowy pomiędzy suwakiem i korpusem obrotowym, w skrajnych położeniach suwaka złożonym i rozłożonym i powierzchnie oparcia i ograniczenia wzdłużnego, które uniemożliwiają każdy ruch wzdłużny suwaka w korpusie obrotowym gdy jest on w położeniu rozłożonym.
Według dodatkowej cechy charakterystycznej mechanizmu pojemnika obrotowego, elementy przegubowe mają profil poprzeczny zaokrąglony lub wygięty.
Według innej cechy charakterystycznej mechanizmu pojemnika obrotowego, element główny jest wykonany z tworzywa sztucznego, wybranego z poliolefinów i acetali.
Wynalazek umożliwia zmniejszenie wymiarów pojemnika obrotowego, za pomocą elementów prostych, pewnych, niedrogich i łatwych do wykonania. Mechanizm pojemnika obrotowego według wynalazku może być stosowany w kosmetyce i poza zmniejszonym rozmiarem w stosunku do podobnych wyrobów znanych ze stanu techniki, charakteryzuje się wielką trwałością.
Przedmiot wynidizzUl 1 ieęt nunBnP7ninnv W nradlrth dar»V» titvVnnarys no rytmegn V+Arr»rrrv
Λ 1 - vy Ο-Ζ.Γι. y? J~*'' »» » » j jiw x j u vxxxxvv*-j xwwx^/^v* fig. 1a do 14c pokazują korzystny przykład wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego i odmianę jego wykonania, fig. la do 7b pokazują korzystny przykład wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego, fig. 1a pokazuje przekrój wzdłużny mechanizmu pojemnika obrotowego w położeniu rozłożonym lub położeniu górnym, fig. 1b pokazuje widok z dołu mechanizmu w położeniu rozłożonym, fig. 2 pokazuje w widoku podobnym do pokazanego na fig. 1a mechanizm pojemnika obrotowego w położeniu złożonym lub położeniu dolnym, fig. 3 pokazuje przekrój wzdłużny elementu głównego w położeniu rozłożonym, fig. 4 pokazuje w widoku podobnym do pokazanego na fig. 3, element główny mechanizmu pojemnika obro189 782 towego w położeniu pośrednim, fig. 5 pokazuje przekrój wzdłużny elementu głównego w położeniu dolnym, fig. 6 pokazuje widok z boku elementu głównego w położeniu rozłożonym, fig. 7a i 7b pokazują przekrój poprzeczny odpowiednio wzdłuż AA i BB elementu głównego, fig. 8 do 14c pokazują odmianę wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego, fig. 8 pokazuje w widoku podobnym do pokazanego na fig. 2, mechanizm pojemnika obrotowego, fig. 9 pokazuje przekrój wzdłużny mechanizmu pojemnika obrotowego w położeniu pośrednim, fig. 10a i 10b pokazują przekrój wzdłużny elementu głównego mechanizmu odpowiednio w położeniu rozłożonym i w położeniu pośrednim, fig. 11a i 11b pokazują przekrój poprzeczny odpowiednio wzdłuż GG i CC elementów przegubowych elementu głównego, fig. 12a, 12b i 12c pokazują suwak elementu głównego i występy prowadzące odpowiednio w widoku z przodu, widoku z boku w częściowym przekroju wzdłuż EE i w widoku z góry, fig. 13 pokazuje widok z przodu korpusu obrotowego mechanizmu pojemnika obrotowego, fig. 14a, 14b i 14c pokazują przekrój odpowiednio wzdłuż DD, EE i FF układu elementów ograniczających korpusu obrotowego.
Według wynalazku mechanizm pojemnika obrotowego mający ogólne oznaczenie odsyłające 1 jest utworzony z dwóch elementów, to znaczy korpusu obrotowego 2 i elementu głównego 3. Element główny 3 jest utworzony z podstawy 4, suwaka 5 i połączonych elementów przegubowych 6, zwanych również żeberkami, które je łączą i które stanowią również elementy blokujące obracanie, przeznaczone do połączenia suwaka 5 i podstawy 4, dla uniemożliwienia obracania się tych części w stosunku do siebie.
Podstawa 4 i suwak 5 są zablokowane obrotowo względem siebie przez elementy przegubowe 6. Te elementy umożliwiają także suwakowi 5 przemieszczanie się osiowe w stosunku do podstawy 4 wzdłuż osi obrotu ZZ' mechanizmu pojemnika obrotowego 1.
Przemieszczanie osiowe suwaka 5 w stosunku do podstawy 4 jest uzyskane przez obrót korpusu obrotowego 2 w stosunku do elementu głównego 3, który pozwala jednemu lub wielu występom prowadzącym 7 suwaka 5 przesuwać się w odpowiednich rowkach wewnętrznych 8 umieszczonych na ściance wewnętrznej korpusu obrotowego 2 podczas obrotu.
Elementy przegubowe 6 są ułożone swoją górną krawędzią na górnym końcu suwaka 5, a swoją dolną krawędzią, na górnym końcu podstawy 4, odpowiednio w punktach przegubowych górnym i dolnym 9a, 9b. Umożliwiają one suwakowi 5 ślizganie się wzdłuż osi obrotu ZZ', wewnątrz korpusu obrotowego 2 pomiędzy położeniem złożonym lub dolnym A pokazanym na fig. 2 i położeniem rozłożonym lub górnym B pokazanym na fig. la i 3.
Mechanizm pojemnika obrotowego 1 jest wykonany w taki sposób, że w położeniu złożonym zwanym także położeniem dolnym A elementy przegubowe 6 są położone, co najmniej częściowo, poniżej płaszczyzny poziomej H, która zawiera dolny punkt przegubowy 9b tych elementów przegubowych 6 na podstawie 4.
W korzystnym przykładzie wykonania mechanizm pojemnika obrotowego 1, gdy są w położeniu złożonym lub dolnym A, elementy przegubowe 6 są ułożone całkowicie poniżej dolnego punktu przegubowego 9b. Dla realizacji tego, podstawa 4 jest wyposażona na swoim górnym końcu w komorę lub gniazdo 10, w którym znajdują się przeznaczone do ustawienia elementy przegubowe. Ta komora lub gniazdo 10 znajduje się poniżej dolnego punktu przegubowego 9b. Ta komora lub gniazdo 10 może korzystnie być uzyskana poprzez wykonanie otworu 11 wytoczonego w podstawie 4 na jej długości.
W korzystnym przykładzie wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego 1, według wynalazku element główny 3 zawiera dwa elementy przegubowe 6a, 6b lub przetłoczenia połączone ze sobą przegubowo w pośrednim punkcie przegubowym 9c. Pierwszy element lub dolny element przegubowy 6b jest przymocowany przegubowo na wierzchołku podstawy 4 w punkcie przegubowym 9b, a górny element przegubowy 6a jest przymocowany przegubowo do powierzchni dolnej 13 dna 5b suwaka 5. Różne punkty przegubowe 9a, 9b, 9c są korzystnie uzyskane przez zwężenia lub przewężenia części ścianki tworzących elementy przegubowe 6a, 6b. Zauważmy, że w różnych przykładach wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego według wynalazku elementy go tworzące są korzystnie wykonane z tworzywa sztucznego, na przykład za pomocą procesu wtryskiwania.
Jak pokazano na fig. 1b i 3 elementy przegubowe górny i dolny są umieszczone jeden w przedłużeniu drugiego, gdy mechanizm pojemnika obrotowego 1 jest w położeniu rozłożo6
189 782 nym lub górnym B. Zauważmy, że górny punkt przegubowy 9a i dolny punkt przegubowy 9b są umieszczone korzystnie z jednej i z drugiej strony środkowej płaszczyzny wzdłużnej zawierającej oś obrotu ZZ' mechanizmu. Jest zrozumiałe, że konfiguracja elementów przegubowych może być inna, nie powodując przez to wyjścia z zakresu ochrony wynalazku.
W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku zespół elementów przegubowych 6a, 6b jest umieszczony pod punktem przegubowym dolnym 9b, gdy mechanizm znajduje się w położeniu dolnym A. Dolny element przegubowy 6b umieszcza się korzystnie w sposób w przybliżeniu pionowy równolegle do ścianki otworu 11 wytoczonego w podstawie, pionowo przy punkcie przegubowym 9b, zaś górny element przegubowy 6a jest lekko odchylony, jak pokazano na fig. 5 pomiędzy pośrednim punktem przegubowym 9c, a górnym punktem przegubowym 9a, umieszczonym nieco powyżej tego pośredniego punktu przegubowego 9c.
W pokazanym przykładzie wykonania wynalazku, gdy mechanizm pojemnika obrotowego jest w położeniu złożonym lub dolnym A, część suwaka 5 przeznaczona do przyjęcia wyrobu jest umieszczona w gnieździe 10 podstawy 4 korzystnie poniżej płaszczyzny poziomej H, która zawiera dolny punkt przegubowy 9b. Zauważmy jednakże, że w odmianie wykonania ten dolny punkt przegubowy 9b może być umieszczony pod wierzchołkiem podstawy 4 wewnątrz gniazda 10 tej podstawy 4.
Suwak 5 jest utworzony z części cylindrycznej 5a zamkniętej na dolnym końcu przez ściankę kołową lub dno 5b. Ma on korzystnie uskok lub wycięcie odsłaniające 12 w części dolnej, to znaczy wycięcie fragmentu w części obwodowej 5a i w dnie 5b tak jak pokazano na fig. 4. Ten uskok jest przeznaczony do ułatwienia umieszczenia go wewnątrz otworu 11 wytoczonego w podstawie 4.
Rzeczywiście, uskok lub wycięcie odsłaniające 12 jest umieszczone na suwaku 5 korpusu obrotowego 2 w części dolnej, w taki sposób, że gdy ta część jest umieszczona w gnieździe 10 podstawy 4, nie przeszkadza jej obecność dolnego elementu przegubowego 6b, który jest umieszczony w uskoku przewidzianym dla tego celu jak pokazano na fig. 5.
Należy zauważyć, że gdy mechanizm pojemnika obrotowego 1 jest w położeniu dolnym lub złożonym górny punkt przegubowy 9a pomiędzy suwakiem 5 a elementem przegubowym 6, 6a, 6b umieszcza się poniżej dolnego punktu przegubowego 9b pomiędzy tymi elementami podstawy 4.
Ponadto elementy przegubowe 6, 6a, 6b mechanizmu pojemnika obrotowego 1 zawierają korzystnie otwór napełniania 15 wykonany z dwóch części, jedna część na każdym elemencie przegubowym 6, 6a, 6b, jak pokazano na fig. 5 i 6. Ten otwór podobnie jak wycięcie odsłaniające 12 dna 5b suwaka 5 są przeznaczone dla umożliwienia napełnienia tego suwaka 5 wyrobem z tyłu mechanizmu, to znaczy poprzez otwór 11 wytoczony w podstawie 4.
W pokazanym przykładzie wykonania wynalazku, korpus obrotowy 2 jest przeznaczony do zaciśnięcia na podstawie 4 elementu głównego 3. Ta podstawa 4 ma na swoim górnym końcu rowek zaciskowy 14. Zauważmy, że ten rowek zaciskowy 14 pozwala wykonać przegub obrotowy pomiędzy elementem głównym 3 i korpusem obrotowym 2. Jest zrozumiałe, że montaż przegubu pomiędzy korpusem obrotowym 2 i podstawą może być wykonany w inny sposób, na przykład bez rowka zaciskowego 14, nie powodując przez to wyjścia z zakresu ochrony wynalazku. Ponadto zauważmy, że korpus obrotowy 2 zawiera rowek wewnętrzny 8a, 8b umieszczone na ściance wewnętrznej, w sposób diametralnie przeciwny. Te rowki są przeznaczone do współpracy z dwoma występami prowadzącymi 7a, 7b umieszczonymi w sposób diametralnie przeciwny na części rurki 5a tworzącej suwak 5, w przybliżeniu na poziomie jego górnego końca, jak pokazano na fig. 7a. Jest zrozumiałe, że konfiguracja elementów współpracujących dwóch elementów komplementarnych to znaczy elementu słówneso 3 i korpusu obrotowego 2 może być inna i mieć na przykład tylko jeden rowek i jeden występ, nie powodując przez to wyjścia z zakresu ochrony wynalazku.
W odmianie wykonania wynalazku, mechanizm pojemnika obrotowego ma elementy zatrzymujące 20a, 20b, 20c, 21a, 21b, 21c przeznaczone dla uniemożliwienia ruchu suwaka 5 poza położenia złożone i rozłożone. Te elementy zatrzymujące działają dzięki współpracy między powierzchniami ograniczającymi 20a, 20b, 20c korpusu obrotowego 2 i powierzchniami oparcia 21a, 21b, 21c suwaka 5 elementu głównego 3.
189 782
Powierzchnie oparcia 21a, 21b, 21c są korzystnie umieszczone na występach prowadzących 7a, 7b suwaka 5, podczas gdy powierzchnie ograniczające 20a, 20b, 20c są umieszczone na odpowiednich końcach śrubowych rowków wewnętrznych 8a, 8b korpusu obrotowego. W tej odmianie wykonania elementy zatrzymujące zawierają powierzchnie oparcia i ograniczenia bocznego 20a, 20b, 21a, 2łb, przeznaczone dla uniemożliwienia ruchu obrotowego odpowiednio pomiędzy korpusem obrotowym 2 i suwaka 5, oraz powierzchnie oparcia i ograniczenia wzdłużnego 20c, 21c, które uniemożliwiają każdy ruch wzdłużny w położeniu rozłożonym, pomiędzy suwakiem, a korpusem obrotowym.
Powierzchnie oparcia i ograniczenia bocznego 20a, 20b, 21a, 21 b mają korzystnie kąt E, F nie zerowy z odpowiednim promieniem korpusu obrotowego lub suwaka, jak pokazano na fig. 12c, 14a i 14c. Powierzchnie oparcia 20a, 20b są korzystnie utworzone przez krawędzie boczne występu prowadzącego 7a, 7b, które są skośne, aby się ryglować na powierzchniach ograniczających 21a, 21b końców rowków wewnętrznych 8a, 8b w taki sposób jak harpun, aby uniemożliwić wyjście występów z ich rowków, gdy korpus obrotowy jest zmuszany do obrotu. Według odmiany wykonania pokazanej na fig. 12b i Mb, powierzchnie oparcia i ograniczenia wzdłużnego 20c, 21c, mają kąt G nie zerowy z poziomą płaszczyzną poprzeczną. Jest zrozumiałe, że powierzchnie oparcia i ograniczenia mogą mieć inną konfigurację i nie być położone na występach prowadzących i rowkach, nie powodując przez to wyjścia z zakresu ochrony wynalazku.
Według wynalazku i dla umożliwienia optymalnego ułożenia elementów przegubowych 6a, 6b w gnieździe 10 podstawy 4, gdy mechanizm znajdzie się w położeniu złożonym, jak pokazano na fig. 10a, dolny element przegubowy 6b ma profil poprzeczny zaokrąglony lub wygięty, jak pokazano na fig. 11b. Według odmiany wykonania pokazanej na fig. 10a i 11b, dwa elementy przegubowe 6a i 6b mają profil poprzeczny wygięły. Ponadto, gdy suwak znajduje się w położeniu dolnym, można zauważyć, że górny element przegubowy 6a jest położony w przybliżeniu w poziomej płaszczyźnie poprzecznej w gnieździe 24, przewidzianym w dolnej ścianie 5b suwaka 5, podczas gdy dolny element przegubowy 6b jest położony w uskoku odsłaniającym 12 suwaka w położeniu pionowym.
Zauważmy, że dolny element przegubowy 6b ma średnicę zewnętrzną prawie równą średnicy zewnętrznej otworu 11 wytoczonego w podstawie 4, podczas gdy górny element przegubowy 6a ma średnicę zewnętrzną, i wymiary, pozwalające na jego przejście w średnicy wewnętrznej kołnierza podstawy. Zauważmy, że profil zaokrąglony lub wygięty elementu przegubowego tworzy element usztywniający elementy przegubowe, przeznaczony do nadania im większej odporności na skręcanie.
Według wynalazku element główny 3 jest korzystnie wykonany z tworzywa sztucznego. Tworzywo to jest wybrane z poliolefinów takich jak polipropylen lub polietylen i acetali takich jak polioksymetylen. Jest oczywiste, że można stosować inne materiały lub inne tworzywa sztuczne dla wykonania mechanizmu pojemnika obrotowego według wynalazku.
Oczywiście wynalazek nie ogranicza się do przykładów wykonań opisanych powyżej tytułem przykładu lecz obejmuje także wszystkie ich różne kombinacje.
Mechanizm pojemnika obrotowego 1 może być stosowany do wykonywania szminki do warg lub innych wyrobów kosmetycznych lub farmaceutycznych takich jak kremy do warg. Może on być również stosowany w innych dziedzinach, jak na przykład do wytwarzania klejów w sztyfcie lub innych wyrobów.
189 782
FI G 2
FI G 3
189 782
FIG 4
FI G 5
189 782
FIG 6 α 7b
FIG 7 b /
189 782
FI G 9
FI G 8
7a-7b
8a-8b
189 782
FIG 10a
FIG 10b
189 782
FIG 11a
FIG 11 b
6b
189 782
FIG 12 α
21α
189 782
FIG 13
Łl
FIG 14b FIG 14 c
189 782
FI G 1α
i fZ
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Mechanizm pojemnika obrotowego, zwłaszcza do wyrobów kosmetycznych, utworzony z korpusu obrotowego zamontowanego obrotowo do elementu głównego utworzonego z suwaka, podstawy i elementów przegubowych, łączących podstawę z suwakiem, pomiędzy dolnym punktem przegubowym z podstawą i górnym punktem przegubowym z suwakiem, przy czym ten suwak jest zamocowany przesuwnie pomiędzy położeniem rozłożonym lub górnym i położeniem złożonym lub dolnym, znamienny tym, że gdy suwak (5) elementu głównego (3) jest w położeniu dolnym (A), elementy przegubowe (6, 6a, 6b) są umieszczone przynajmniej częściowo poniżej płaszczyzny poziomej (H), która zawiera dolny punkt przegubowy (9b).
  2. 2. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że podstawa (4) zawiera gniazdo (10), usytuowane poniżej dolnego punktu przegubowego (9b) i w tym gnieździe (10) znajduje się co najmniej część elementów przegubowych (6,6a, 6b), gdy suwak (5) jest w położeniu dolnym (A).
  3. 3. Mechanizm według zastrz. 2, znamienny tym, że gniazdo (10) jest utworzone przez otwór (11) wytoczony w podstawie (4).
  4. 4. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że gdy suwak (5) jest w położeniu dolnym (A), zespół elementów przegubowych (6, 6a, 6b) jest umieszczony poniżej płaszczyzny poziomej (H).
  5. 5. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy przegubowe (6, 6a, 6b) są utworzone z dwóch elementów, dolnego elementu przegubowego (6b) i górnego elementu przegubowego (6a) połączonych ze sobą przegubowo w pośrednim punkcie przegubowym (9c).
  6. 6. Mechanizm według zastrz. 1 albo 5, znamienny tym, że punkty przegubowe dolny (9b), pomiędzy podstawą (4) i dolnym elementem przegubowym (6b) i górny (9a) pomiędzy suwakiem (5) i górnym elementem przegubowym (6a) są umieszczone z jednej i drugiej strony środkowej płaszczyzny wzdłużnej, przy czym elementy przegubowe dolny (6b) i górny (6a) są wyrównane, gdy suwak (5) znajduje się w położeniu rozłożonym lub górnym (B).
  7. 7. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że co najmniej część suwaka (5) jest położona poniżej płaszczyzny poziomej (H), gdy jest on w położeniu złożonym lub dolnym (A).
  8. 8. Mechanizm według zastrz. 7, znamienny tym, że suwak (5) zawiera w swojej części dolnej wycięcie odsłaniające (12), w którym umieszczone są częściowo elementy przegubowe (6, 6a, 6b), gdy mechanizm jest w położeniu złożonym lub dolnym (A).
  9. 9. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że gdy suwak (5) jest w położeniu złożonym lub dolnym (A), górny punkt przegubowy (9a) jest położony poniżej płaszczyzny poziomej (H), która zawiera dolny punkt przegubowy (9b).
  10. 10. Mechanizm według zastrz. 1 albo 3, albo 5, znamienny tym, że gdy suwak (5) jest w położeniu złożonym lub dolnym (A), zespół elementów przegubowych (6a, 6b) układa się pod dolnym punktem przegubowym (9b), przy czym dolny element przegubowy (6b) układa się w sposób w przybliżeniu pionowy równolegle do ścianki otworu (11) wytoczonego w podstawie (4), pionowo przy dolnym punkcie przegubowym (9b), zaś górny element przegubowy (6a) jest lekko odchylony pomiędzy pośrednim punktem przegubowym (9c), a górnym punktem przegubowym (9a).
  11. 11. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera elementy zatrzymujące (20a, 20b, 20c, 21a, 21b, 21c), utworzone przez powierzchnie ograniczające (21a, 21b, 21c) korpusu obrotowego (2) i powierzchnie oparcia (20a, 20b, 20c) suwaka (5) elementu głównego (3).
  12. 12. Mechanizm według zastrz. 11, znamienny tym, że powierzchnie oparcia (20a, 20b, 20c) są umieszczone na występach prowadzących (7a, 7b) suwaka (5) i są utworzone przez skośne płaszczyzny tych występów.
  13. 13. Mechanizm według zastrz. 11, znamienny tym, że powierzchnie ograniczające (21a, 21b, 21c) są umieszczone w rowkach wewnętrznych (8a, 8b) korpusu obrotowego (2) na ich odpowiednich końcach.
    189 782
  14. 14. Mechanizm według zastrz. 11 albo 12, albo 13, znamienny tym, że elementy zatrzymujące (20a, 20b, 20c, 21a, 21b, 21c) mają powierzchnie oparcia i ograniczenia bocznego (20a, 20b, 21a, 21b), które uniemożliwiają ruch obrotowy pomiędzy suwakiem (5) i korpusem obrotowym (2), w skrajnych położeniach suwaka złożonym i rozłożonym i powierzchnie oparcia i ograniczenia wzdłużnego (20c, 21c), które uniemożliwiają każdy ruch wzdłużny suwaka (5) w korpusie obrotowym (2) gdy jest on w położeniu rozłożonym.
  15. 15. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy przegubowe (6a, 6b) mają profil poprzeczny zaokrąglony lub wygięty.
  16. 16. Mechanizm według zastrz. 1, znamienny tym, że element główny (3) jest wykonany z tworzywa sztucznego, wybranego z poliolefinów i acetali.
PL99339300A 1998-07-17 1999-07-12 Mechanizm pojemnika obrotowego PL189782B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9809250A FR2781134B1 (fr) 1998-07-17 1998-07-17 Perfectionnement pour mecanisme d'etui tournant
PCT/FR1999/001701 WO2000003617A1 (fr) 1998-07-17 1999-07-12 Perfectionnement pour mecanisme d'etui tournant
CZ2000958A CZ2000958A3 (cs) 1998-07-17 1999-07-12 Zdokonalení mechanismu otočného pouzdra

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL339300A1 PL339300A1 (en) 2000-12-04
PL189782B1 true PL189782B1 (pl) 2005-09-30

Family

ID=37719212

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99339300A PL189782B1 (pl) 1998-07-17 1999-07-12 Mechanizm pojemnika obrotowego

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6190074B1 (pl)
EP (1) EP1014827B1 (pl)
JP (1) JP3394243B2 (pl)
CN (1) CN1167372C (pl)
AT (1) ATE250875T1 (pl)
AU (1) AU749843B2 (pl)
CA (1) CA2303134C (pl)
CZ (1) CZ2000958A3 (pl)
DE (1) DE69911727T2 (pl)
DK (1) DK1014827T3 (pl)
ES (1) ES2209454T3 (pl)
FR (1) FR2781134B1 (pl)
HK (1) HK1031307A1 (pl)
HU (1) HUP0004324A3 (pl)
NZ (1) NZ503660A (pl)
PL (1) PL189782B1 (pl)
PT (1) PT1014827E (pl)
RO (1) RO120309B1 (pl)
RU (1) RU2212835C2 (pl)
SI (1) SI20185A (pl)
SK (1) SK3792000A3 (pl)
TR (1) TR200000693T1 (pl)
TW (1) TWM248296U (pl)
WO (1) WO2000003617A1 (pl)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3857963B2 (ja) * 2002-07-30 2006-12-13 エム・エフ・ヴィ株式会社 収納容器
US8985881B2 (en) * 2011-07-07 2015-03-24 Il Makiage Cosmetics (2013) Ltd Lipstick tube
US11382400B2 (en) 2018-08-10 2022-07-12 Go Products Co. Material applicator
KR102712046B1 (ko) 2018-09-10 2024-09-30 아크로니멕스 에스.알.엘. 립스틱을 적용하기 위한 화장품 콘테이너
CZ308866B6 (cs) * 2020-05-22 2021-07-21 Krišlo Michal JUDr. Nosič hmoty a aplikátor obsahující tento nosič, zejména pro kosmetický přípravek
JP2022159858A (ja) * 2021-04-05 2022-10-18 株式会社トキワ 繰出容器

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE249508C (pl)
CH249508A (de) * 1946-05-03 1947-06-30 Hamol Ag Lippenstifthalter.
US2818973A (en) * 1955-06-03 1958-01-07 Coty Inc Cosmetic containers
GB1133527A (en) * 1966-06-10 1968-11-13 Brian Willis Dispensing container
US3771881A (en) * 1972-04-10 1973-11-13 Risdon Mfg Co Two-piece propel-repel dispenser
JPH08275823A (ja) * 1995-04-06 1996-10-22 Key Tranding Co Ltd 棒状化粧料容器
JP2845778B2 (ja) * 1995-06-23 1999-01-13 株式会社カツシカ 棒状化粧料容器
FR2766677B1 (fr) 1997-08-04 1999-12-31 Pierre Joulia Mecanisme d'etuis tournant en deux pieces

Also Published As

Publication number Publication date
SK3792000A3 (en) 2000-10-09
AU749843B2 (en) 2002-07-04
HUP0004324A3 (en) 2001-08-28
TWM248296U (en) 2004-11-01
PL339300A1 (en) 2000-12-04
FR2781134A1 (fr) 2000-01-21
WO2000003617A1 (fr) 2000-01-27
SI20185A (sl) 2000-10-31
HUP0004324A2 (en) 2001-03-28
TR200000693T1 (tr) 2000-11-21
HK1031307A1 (en) 2001-06-15
CA2303134C (en) 2003-09-23
RO120309B1 (ro) 2005-12-30
DE69911727D1 (de) 2003-11-06
DK1014827T3 (da) 2004-02-02
EP1014827A1 (fr) 2000-07-05
CA2303134A1 (fr) 2000-01-27
NZ503660A (en) 2003-02-28
ATE250875T1 (de) 2003-10-15
EP1014827B1 (fr) 2003-10-01
JP2002520105A (ja) 2002-07-09
US6190074B1 (en) 2001-02-20
CZ2000958A3 (cs) 2000-07-12
CN1167372C (zh) 2004-09-22
PT1014827E (pt) 2004-02-27
ES2209454T3 (es) 2004-06-16
CN1275056A (zh) 2000-11-29
DE69911727T2 (de) 2004-04-29
RU2212835C2 (ru) 2003-09-27
AU4627999A (en) 2000-02-07
FR2781134B1 (fr) 2001-08-10
JP3394243B2 (ja) 2003-04-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE60025598T2 (de) Zweikammerabgabebehälter
PL189782B1 (pl) Mechanizm pojemnika obrotowego
DE69714961T2 (de) KARTENFöRMIGER BEHäLTER MIT GELENKKAPPE
WO1994011259A1 (de) Behälter mit verschwenkbaren seitenwänden
DE68910389T2 (de) Abgabeverschluss.
US4775199A (en) Tool box
CN102341559A (zh) 活梯和相关方法
EP0310657A1 (en) Hinged structure
CA2695024A1 (en) A lambdoidal ladder
TW398962B (en) Cosmetic container having a cooperating cosmetic carrier and inner sleeve
DE102019101800A1 (de) Klappbares Staufach mit umkehrbarem Gelenk zur Verwendung in einem Fahrzeug
HU218473B (hu) Kapcsolóelem egymáshoz illeszkedő bútorelemek számára
CA2241306C (en) Adjustable box
EP1876058A2 (de) Kraftfahrzeug mit mehreren Unterbringungsorten für Modulboxen
KR102367045B1 (ko) 아이섀도용 화장품 용기
US6244770B1 (en) Dispenser with pomade holding flexible tab
US6109808A (en) Rotary case for lipstick and the like with axial clearance adjustment
KR100371571B1 (ko) 개선된 회전케이스 장치
MXPA00002671A (en) Improved mechanism for rotating case
CN109533166A (zh) 折叠机构及折叠车
WO1997041037A1 (de) Gelenkanordnung für die verschwenkbaren wandteile eines transportbehälters
DE60016852T2 (de) Verbesserte Drehhülle
US20230284767A1 (en) Rotational container with front lock and lever system
CN220535539U (zh) 一种登车梯和副车架
DE102008003355B4 (de) Ausstattungsvorrichtung für den Innenraum von Fahrzeugen

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080712