PL189429B1 - Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych - Google Patents

Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych

Info

Publication number
PL189429B1
PL189429B1 PL98334471A PL33447198A PL189429B1 PL 189429 B1 PL189429 B1 PL 189429B1 PL 98334471 A PL98334471 A PL 98334471A PL 33447198 A PL33447198 A PL 33447198A PL 189429 B1 PL189429 B1 PL 189429B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
connectors
chain
chain according
support frame
cross members
Prior art date
Application number
PL98334471A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334471A1 (en
Inventor
Guenter Blase
Original Assignee
Igus Spritzgussteile F Die Ind
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Igus Spritzgussteile F Die Ind filed Critical Igus Spritzgussteile F Die Ind
Publication of PL334471A1 publication Critical patent/PL334471A1/xx
Publication of PL189429B1 publication Critical patent/PL189429B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G11/00Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts
    • H02G11/006Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts using extensible carrier for the cable, e.g. self-coiling spring
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F16ENGINEERING ELEMENTS AND UNITS; GENERAL MEASURES FOR PRODUCING AND MAINTAINING EFFECTIVE FUNCTIONING OF MACHINES OR INSTALLATIONS; THERMAL INSULATION IN GENERAL
    • F16GBELTS, CABLES, OR ROPES, PREDOMINANTLY USED FOR DRIVING PURPOSES; CHAINS; FITTINGS PREDOMINANTLY USED THEREFOR
    • F16G13/00Chains
    • F16G13/12Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains
    • F16G13/16Hauling- or hoisting-chains so called ornamental chains with arrangements for holding electric cables, hoses, or the like
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S59/00Chain, staple, and horseshoe making
    • Y10S59/90Plastic

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Electric Cable Arrangement Between Relatively Moving Parts (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)
  • Accommodation For Nursing Or Treatment Tables (AREA)
  • Details Of Indoor Wiring (AREA)
  • Prostheses (AREA)

Abstract

1 . Lancuch do prowadzenia przewo- dów, zwlaszcza energetycznych, siegajacy od miejsca jego stalego zamocowania do miejsca jego przymocowania do ruchomego urzadzenia zasilanego, przemieszczajacy sie po torze zakrzywionym, wyposazony w po- laczone ze soba przegubowo laczniki, przy czym osie przegubów przynajmniej niektó- rych laczników przecinaja sie, znamienny tym, ze lancuch jest utworzony z jednego tylko ciagu laczników (1), przy czym do przynajmniej niektórych laczników (1) jest przymocowana ramka nosna, w której mieszcza sie przewody energetyczne. PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych, sięgający od miejsca jego stałego zamocowania do miejsca jego przymocowania do ruchomego urządzenia zasilanego, przemieszczający się po torze zakrzywionym, wyposażony w połączone ze sobą przegubowo łączniki. Osie przegubów przynajmniej niektórych łączników przecinają się.
Z opisu patentowego nr EP O 277 389 znany jest łańcuch do prowadzenia przewodów energetycznych, utworzony z połączonych ze sobą przegubowo ogniw, przy czym każde ogniwo składa się z dwóch równoległych do siebie łączników, połączonych ze sobą za pomocą integralnej płytki dolnej i odejmowanego górnego elementu poprzecznego. Ogniwo jest połączone z sąsiednim ogniwem za pomocą dwóch przedłużeń łączników, które są osadzone obrotowo w szczelinach łączników sąsiedniego ogniwa. W tych łącznikach i w przedłużeniach łączników sąsiednich są osadzone pasowane sworznie, pełniące funkcję osi przegubu. Celem umożliwienia zawijania się i odwijania się łańcucha po zakrzywionym, przykładowo spiralnym torze, łączniki łańcucha zwrócone w stronę środka krzywizny toru są krótsze od przeciwległych łączników zewnętrznych, a płytka dolna ma kształt trapezu. Osie przegubów każdego ogniwa są usytuowane względem siebie pod kątem, a punkt ich przecięcia znajduje się w środku krzywizny toru łańcucha.
W tym rozwiązaniu łańcuch, podczas zawijania się i odwijania się, przemieszcza się wzdłuz krzywej, ewentualnie również nachylonej. Dzięki temu obracające się urządzenie zasilane, przykładowo robot montażowy, może być zasilane za pomocą kabli osłoniętych i nie wywierających na urządzenie zasilane sił wzdłużnych.
Łańcuch według opisu patentowego nr EP O 277 389 ma jednak tę wadę, że ze względu na różną długość łączników i na usytuowane pod kątem osie przegubów, pasowanie połączeń przegubowych musi być bardzo luźne, by umożliwić swobodne odwijanie się łańcucha. Czopy i otwory muszą współpracować ze sobą w warunkach dużego luzu, gdyż łańcuch wykonuje nie tylko przemieszczenie okrężne, ale i wysokościowe. Łańcuch musi pokonywać tor zakrzywiony w dwóch płaszczyznach. Ze względu na duże luzy w połączeniach przegubowych są niezbędne specjalne prowadnice, względnie rynny prowadzące, celem bocznej stabilizacji łańcucha. Ten znany łańcuch wykazuje dodatkowo tę niedogodność, że dla przemieszczania się wzdłuż torów o różnym promieniu i dla różnej wielkości przestrzeni koniecznej dla przewodów energetycznych, muszą być dostępne łączniki różnej wielkości i o różnym kształcie.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego łańcucha do prowadzenia przewodów energetycznych, który wyeliminuje niedogodności znanych dotychczas łańcuchów, zwłaszcza łańcucha z ciasnym pasowaniem połączeń przegubowych, przy zachowaniu łatwego zawijania się i odwijania się wzdłuż toru przemieszczania łańcucha. Łańcuch według wynalazku powinien być zwłaszcza łatwy w montażu i łatwy w dopasowaniu go do toru przemieszczania się zasilanego urządzenia i do zmiennej przestrzeni koniecznej do ułożenia przewodów energetycznych.
Cel ten zrealizowano według wynalazku przez opracowanie konstrukcji łańcucha, który jest utworzony z jednego tylko ciągu łączników. Do przynajmniej niektórych łączników jest przymocowana ramka nośna, w której mieszczą się przewody energetyczne.
Taki łańcuch, utworzony z jednego tylko ciągu łączników ma znaczące zalety w stosunku do znanych łańcuchów. Jest łatwiejszy w montażu, połączenia przegubowe mogą być wykonane z małym luzem, a przede wszystkim przestrzeń potrzebna dla umieszczenia w niej przewodów energetycznych może być zmienna pod względem swej szerokości. Zostało to umożliwione dzięki zastosowaniu przymocowanej do łącznika ramki nośnej.
Przeprowadzone z łańcuchem według EP O 277 389 próby wykazały, że praktycznie całe obciążenie łańcucha jest przejmowanie przez zewnętrzny ciąg łączników. Zostało to wykorzystane w rozwiązaniu według wynalazku, w którym zrezygnowano z jednego ciągu łączników. W rozwiązaniu według wynalazku został znacznie zmniejszony ciężar łańcucha, a połączenia przegubowe są wykonane z dokładniejszym pasowaniem, dzięki czemu łańcuch jest bardzo stabilny bocznie, a jego odkształcalność w pożądanym kierunku jest lepiej kontrolowana. Ramki nośne przewodów energetycznych mogą być umieszczone po wewnętrznej, względnie po zewnętrznej stronie łańcucha.
189 429
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że ramka nośna jest utworzona z przymocowanych do łączników rozłącznie górnych i dolnych elementów poprzecznych, które po połączeniu ze sobą za pomocą elementów złącznych tworzą zamkniętą ramkę nośną. Jako elementy poprzeczne mogą zostać zastosowane elementy ze znanych ogniw łańcuchów.
W rozwiązaniu alternatywnym ramka nośna ma postać jednoczęściowego jarzma, mającego kształt litery U, przymocowanego rozłącznie do łącznika. Zastosowanie takiego mocowanego rozłącznie jarzma umożliwia uzyskanie pożądanej szerokości przestrzeni dla przewodów energetycznych.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku łańcuch jest wyposażony w mocowane ze sobą przemiennie łączniki z równoległymi do siebie osiami przegubów i łączniki z przecinającymi się ze sobą osiami przegubów. Osie przegubów nie przecinają się w jednym punkcie, ale są styczne do okręgu koła. Środek tego okręgu koła jest równocześnie środkiem obrotu odbiornika energii. Przemienne umieszczenie łączników z równoległymi do siebie osiami przegubów i łączników z przecinającymi się ze sobą osiami przegubów ma tę zaletę, że po zmianie średnicy toru przemieszczania się łańcucha tylko połowa ilości łączników musi być wymieniona.
Rejony przegubów łączników z przecinającymi się ze sobą osiami przegubów są korzystnie utworzone w usytuowanych względem siebie pod kątem częściach tych łączników.
Sąsiednie łączniki korzystnie przylegają do siebie na zakładkę i są do siebie przymocowane kształtowe za pomocą czopów umieszczonych w otworach.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku łącznik przylega do obu sąsiednich łączników tą samą swą stroną, przy czym ten łącznik jest zaopatrzony w otwory, natomiast sąsiednie łączniki są zaopatrzone w czopy, umieszczone w otworach tego łącznika.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że tworzące ramkę nośną, umieszczone przy zaopatrzonym w czopy łączniku, górne i dolne elementy poprzeczne, względnie ramiona jarzma, pokrywają rejon zakładkowy sąsiednich łączników i pełnią, funkcję ogranicznika, uniemożliwiającego rozdzielenie się łączników w kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania się łańcucha. Takie rozwiązanie elementów poprzecznych jest co prawdą znane, lecz w przypadku łańcucha według wynalazku jest szczególnie korzystne. Łączniki są zaopatrzone w pełniące funkcję zatrzasków występy, współpracujące w znany sposób z otworami zatrzaskowymi górnych i dolnych elementów poprzecznych, względnie ramion jarzma.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku zaopatrzone w czopy łączniki są na swych obrzeżach zaopatrzone w odsądzenia, objęte występami zaopatrzonych w otwory sąsiednich łączników. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed rozdzieleniem się łączników w kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania się łańcucha.
Łączniki są korzystnie zaopatrzone w pełniące funkcję zatrzasków występy, współpracujące z otworami zatrzaskowymi górnych i dolnych elementów poprzecznych, względnie ramion jarzm.
Również element złączny jest korzystnie zaopatrzony w pełniące funkcje zatrzasków występy, współpracujące z otworami zatrzaskowymi górnych i dolnych elementów poprzecznych.
Korzystnym rozwiązaniem wynalazku jest, że przynajmniej niektóre łączniki są na przynajmniej jednej swej krawędzi zaopatrzone w prowadniki, współpracujące z prowadnicą, względnie z zaopatrzoną w prowadnicę szyną prowadzącą, albo z podobnym do niej elementem konstrukcyjnym. Zwłaszcza w przypadku większego promienia toru przemieszczania się łańcucha celowe są takie prowadniki, współpracujące z określonym luzem z prowadnicą. Prowadniki i prowadnice uniemożliwiają powstanie zbyt dużego obciążenia łańcucha w kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania się łańcucha, względnie w kierunku stycznym do niego.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku do przynajmniej niektórych łączników zamiast ramki nośnej jest przymocowana przynajmniej jedna pętla nośna. W tym rozwiązaniu zmniejszony zostaje ciężar łańcucha i jego wymiary, co poprawia jeszcze bardziej własności eksploatacyjne łańcucha.
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwa sąsiednie ogniwa łańcucha, w widoku perspektywicznym, z rozsuniętymi częściami, fig. 2 - fragment łańcucha według wynalazku, w widoku z góry, fig. 3 - fragment łańcucha według fig. 2, w widoku z góry, w powiększeniu i w częściowym przekroju, fig. 4 - schemat zasilanego
189 429 urządzenia obrotowego i łańcucha według wynalazku, poruszającego się po stałej rynnie prowadzącej, wraz z ruchomym wysięgnikiem zamocowania łańcucha, w widoku z góry, fig. 5 - schemat urządzenia i łańcucha według fig. 4, w przekroju C-D, fig. 6 - schemat urządzenia i łańcucha według fig. 4, w widoku z kierunku A, fig. 7 - schemat urządzenia i łańcucha według fig. 4, po obrocie wysięgnika zamocowania łańcucha o 180° w kierunku strzałki według fig. 4, w widoku z góry, fig. 8 - schemat urządzenia i łańcucha według fig. 7, w przekroju C-D, fig. 9 - schemat urządzenia i łańcucha według fig. 7, w widoku z kierunku A, fig. 10 - łącznik łańcucha z obustronnymi ramkami nośnymi, w widoku z boku, fig. 11 łącznik łańcucha z prowadnikiem, w widoku czołowym, a fig. 12 - łącznik łańcucha z prowadnikiem i z prowadnicą, w widoku z boku i w częściowym przekroju.
Figura 1 przedstawia dwa sąsiednie łączniki 1 pasma łańcucha według wynalazku do prowadzenia przewodów energetycznych. Łącznik 1 jest oznaczony jako łącznik wewnętrzny la, względnie jako łącznik zewnętrzny lb zależnie od tego, z której strony są umieszczane przewody energetyczne. Miejsce dla przewodów energetycznych może być usytuowane z obu stron łańcucha (fig. 10) i wówczas określenia łącznik wewnętrzny i zewnętrzny la i lb są nieaktualne. Jako łącznik wewnętrzny la jest w tym przypadku oznaczony łącznik zaopatrzony w otwoiy 2, a jako łącznik zewnętrzny lb jest w tym przypadku oznaczony łącznik zaopatrzony w nieuwidocznione czopy.
Łańcuch według wynalazku do prowadzenia przewodów energetycznych jest utworzony z ciągu łączników, składającego się z łączników wewnętrznych la i z łączników zewnętrznych lb, przy czym czopy łączników zewnętrznych lb mieszczą się w otworach 2 łączników wewnętrznych la. Łączniki tworzą wspólnie pasmo zawijane w przynajmniej jednym kierunku, a sąsiednie, mocowane ze sobą łączniki przylegają do siebie na zakładkę. Łącznik wewnętrzny la jest każdorazowo skierowany tą samą stroną w kierunku sąsiedniego łącznika zewnętrznego lb. Przeguby łączników wewnętrznych la są tak usytuowane, że ich osie 3 przecinają się w jednym punkcie. Natomiast osie 3 przegubów łączników zewnętrznych lb są do siebie równoległe. Łączniki 1 z równoległymi osiami 3 przegubów i łączniki 1 z przecinającymi się osiami 3 przegubów są do siebie przymocowane przemiennie. Łańcuch uzyskuje dzięki temu krzywiznę, a przecinające się osie 3 przegubów są usytuowane na okręgu.
W przedstawionym na fig. 1, przykładzie rozwiązania, z jednej strony pasma łączników są usytuowane ramki nośne dla przewodów energetycznych, utworzone z górnych elementów poprzecznych 4, z dolnych elementów poprzecznych 15, oraz z elementów złącznych 6. Łączniki 1 i elementy złączne 6 są zaopatrzone w występy 7, mające postać znanych zatrzasków, współpracujących z otworami zatrzaskowymi 8 górnych i dolnych elementów poprzecznych 4, 5. Górne i dolne elementy poprzeczne 4, 5 mają postać elementów poprzecznych znanych łańcuchów do prowadzenia przewodów energetycznych i służą do utworzenia wysięgnikowych, bocznych ramek nośnych, po ich zatrzaśnięciu w występach 1 łączników 1 i w elementach złącznych 6. W danym przypadku mogą być również umieszczone wzdłużnie, między górnymi i dolnymi elementami poprzecznymi 4, 5, prostopadłe do nich elementy pośrednie, dzielące dodatkowo rejon, w którym są umieszczone przewody energetyczne.
Elementy złączne 6, oraz górne i dolne elementy poprzeczne 4, 5 sąsiednich ogniw łańcucha nie są ze sobą połączone. Zamiast modułowych ramek nośnych, składających się z górnych i dolnych elementów poprzecznych 4, 5, oraz z elementów złącznych 6, mogą być zastosowane jednoczęściowe jarzma nośne, zaopatrzone w otwory zatrzaskowe, służące do przymocowania jarzma do występów 1.
Zaopatrzone w otwory 2 rejony przegubów łączników wewnętrznych la mogą być zaopatrzone w dodatkowe otwory, zaopatrzone w zderzaki, ograniczające obrót łączników zewnętrznych lb, oraz służące do zmniejszenia ciężaru łańcucha.
Górne i dolne elementy poprzeczne 4, 5 mają taką szerokość (fig.3), że obejmują rejon zakładkowego przylegania łączników wewnętrznych la do odpowiednich łączników zewnętrznych lb, zapewniając zwartość łączników 1 i służąc jako ograniczniki, uniemożliwiające rozdzielanie się łączników 1 prostopadle do kierunku przemieszczania się łańcucha. Jako dodatkowe zabezpieczenie przed rozdzielaniem się łączników łączniki zewnętrzne lb są zaopatrzone na swej stronie zewnętrznej w półkoliste odsądzenia 14 (fig. 1), otoczone przez występy 15 łączników wewnętrznych la.
189 429
Alternatywnie do mocowania ze sobą łączników 1 mogą być zastosowane kołki pasowane, względnie przyciski guzikowe.
Rejon przekrywania łączników wewnętrznych 1a i łączników zewnętrznych 1b przez górny element poprzeczny 4 jest zaznaczony jako powierzchnia kreskowana na fig. 3.
Łańcuch według wynalazku do prowadzenia przewodów energetycznych, (fig. 4 do 6), od miejsca przyłączenia łańcucha do odbierającego energię urządzenia obrotowego, do miejsca stałego zamocowania łańcucha/ jest prowadzony po zakrzywionym torze, usytuowanym na dwóch poziomach. Odbierające energię urządzenie obrotowe jest przedstawione na fig. 4 do 6 w postaci słupa obrotowego 9, wyposażonego w wysięgnik przyłączeniowy 10. Łańcuch, rozpoczynając od tego wysięgnika przyłączeniowego 10, jest prowadzony dokoła słupa obrotowego 9 na łuku obejmującym 180°. Na dolnym poziomie słupa obrotowego 9 jest umieszczona łukowa rynna prowadząca 11, po której przemieszcza się łańcuch. W danym przypadku rynna prowadząca 11 nie otacza słupa obrotowego 9 dokoła, jakkolwiek możliwe jest również zastosowanie zamkniętej rynny prowadzącej 11, mającej postać pierścienia, względnie wieńca. Rynna prowadząca 11 jest zaopatrzona w nachyloną w kierunku na zewnątrz powierzchnię przylegania 12, oraz w prostopadłą do niej ściankę ograniczaaącą 13.
Figura 7 do 9 przedstawiają położenie łańcucha po obróceniu się słupa obrotowego 9 o 180°, w kierunku strzałki z fig. 4. W tym położeniu łańcuch, prawie na całej swej długości, leży na rynnie prowadzącej 11.
Figura 10 przedstawia rozwiązanie według wynalazku, w którym są zastosowane, usytuowane z obu stron łączników, ramki nośne, utworzone z górnych i dolnych elementów poprzecznych 4, 5, oraz z elementów złącznych 6.
Zamiast przedstawionej na fig.4 do 9 rynny prowadzącej 11 może być zastosowana łukowa szyna, względnie listwa 16, zaopatrzona w prowadnicę 17, w której przemieszczają się z luzem prowadniki 18, przymocowane do krawędzi łączników 1. Listwę 16, wykonaną korzystnie z materiału termoplastycznego, można łatwo wyginać, nadając jej pożądany kształt po uprzednim podgrzaniu. Rynna prowadząca 11 również może być zaopatrzona w rowek, w którym przemieszczają się prowadniki 18.
189 429
189 429
189 429
189 429
189 429
189 429
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych, sięgający od miejsca jego stałego zamocowania do miejsca jego przymocowania do ruchomego urządzenia zasilanego, przemieszczający się po torze zakrzywionym, wyposażony w połączone ze sobą przegubowo łączniki, przy czym osie przegubów przynajmniej niektórych łączników przecinają się, znamienny tym, że łańcuch jest utworzony z jednego tylko ciągu łączników (1), przy czym do przynajmniej niektórych łączników (1) jest przymocowana ramka nośna, w której mieszczą się przewody energetyczne.
  2. 2. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że ramka nośna jest utworzona z przymocowanych rozłącznie do łączników (1) górnych i dolnych elementów poprzecznych (4, 5), które po połączeniu ze sobą za pomocą elementów złącznych (6) tworzą tą zamkniętą ramkę nośną.
  3. 3. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że ramka nośna ma postać jednoczęściowego jarzma, mającego kształt litery U, przymocowanego rozłącznie do łącznika (1).
  4. 4. Łańcuch według zastrz. 3, znamienny tym, że jest wyposażony w mocowane ze sobą przemiennie łączniki (1) z równoległymi do siebie osiami (3) przegubów i łączniki (1) z przecinającymi się ze sobą osiami (3) przegubów.
  5. 5. Łańcuch według zastrz. 4, znamienny tym, że rejony przegubów łączników (1) z przecinającymi się ze sobą osiami (3) przegubów są utworzone w usytuowanych względem siebie pod kątem częściach tych łączników.
  6. 6. Łańcuch według zastrz. 5, znamienny tym, że sąsiednie łączniki (1) przylegają do siebie na zakładkę i są do siebie przymocowane kształtowo za pomocą czopów umieszczonych w otworach (2).
  7. 7. Łańcuch według zastrz. 6, znamienny tym, że łącznik (1) przylega do obu sąsiednich łączników (1) tą samą swą stroną, przy czym ten łącznik (1) jest zaopatrzony w otwory (2), a sąsiednie łączniki (1) są zaopatrzone w czopy, umieszczone w otworach (2) tego łącznika (1).
  8. 8. Łańcuch według zastrz. 7, znamienny tym, że tworzące ramkę nośną, umieszczone przy zaopatrzonym w czopy łączniku (1), górne i dolne elementy poprzeczne (4), (5), względnie ramiona jarzma, pokrywają rejon zakładkowy sąsiednich łączników (1) i pełnią funkcję zderzaka, uniemożliwiającego rozdzielenie się łączników (1) w kierunku prostopadłym do kierunku przemieszczania się łańcucha.
  9. 9. Łańcuch według zastrz. 8, znamienny tym, że zaopatrzone w czopy łączniki (1) są na swych obrzeżach zaopatrzone w odsądzenia (14), objęte występami (15) zaopatrzonych w otwory (1) sąsiednich łączników (1).
  10. 10. Łańcuch według zastrz. 9, znamienny tym, że łączniki (1) są zaopatrzone w pełniące funkcję zatrzasków występy (7), współpracujące z otworami zatrzaskowymi (8) górnych i dolnych elementów poprzecznych (4), (5), względnie ramion jarzm.
  11. 11. Łańcuch według zastrz. 10, znamienny tym, że element złączny (5) jest zaopatrzony w pełniące funkcję zatrzasków występy (7), współpracujące z otworami zatrzaskowymi (8) górnych i dolnych elementów poprzecznych (4), (5).
  12. 12. Łańcuch według zaostrz. 11, znamienny tym, że przynajmniej niektóre łączniki (1) są na przynajmniej jednej swej krawędzi zaopatrzone w prowadniki (18), współpracujące z prowadnicą (17), względnie z zaopatrzoną w prowadnicę (17) szyną prowadzący albo z podobnym do niej elementem konstrukcyjnym.
  13. 13. Łańcuch według zastrz. 1, znamienny tym, że do przynajmniej niektórych łączników (1) zamiast ramki nośnej jest przymocowana przynajmniej jedna pętla nośna.
    189 429
PL98334471A 1997-01-21 1998-01-09 Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych PL189429B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19701706A DE19701706C1 (de) 1997-01-21 1997-01-21 Energiezuführungskette
PCT/DE1998/000092 WO1998031950A1 (de) 1997-01-21 1998-01-09 Energiezuführungskette

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334471A1 PL334471A1 (en) 2000-02-28
PL189429B1 true PL189429B1 (pl) 2005-08-31

Family

ID=7817767

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98334471A PL189429B1 (pl) 1997-01-21 1998-01-09 Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6387002B1 (pl)
EP (1) EP0954710B1 (pl)
JP (1) JP3372552B2 (pl)
KR (1) KR100346676B1 (pl)
CN (1) CN1102208C (pl)
AU (1) AU5981798A (pl)
BR (1) BR9806785A (pl)
CA (1) CA2278215C (pl)
CZ (1) CZ292920B6 (pl)
DE (2) DE19701706C1 (pl)
ES (1) ES2162413T3 (pl)
PL (1) PL189429B1 (pl)
TW (1) TW340166B (pl)
WO (1) WO1998031950A1 (pl)
ZA (1) ZA98485B (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19742861C1 (de) * 1997-09-29 1999-05-06 Igus Gmbh Stützrinne für Energieführungsketten
DE19916791C2 (de) * 1999-04-14 2001-10-04 Ekd Gelenkrohr Gmbh Energieführungskette
DE19957021A1 (de) * 1999-11-26 2001-05-31 Kabelschlepp Gmbh Energieführungseinheit
DE10033856C2 (de) * 2000-04-18 2003-10-16 Flexatec Gmbh Energieführungskette
IT1318855B1 (it) * 2000-09-14 2003-09-10 Giovanni Mauri Catena portacavi per movimenti su piu' assi
DE20016363U1 (de) * 2000-09-21 2001-01-18 Igus Gmbh Energieführungskette
US20060225211A1 (en) * 2003-05-09 2006-10-12 Verhoeven Marjolein K D Patient support table provided with a wiring guiding means
DE10338358A1 (de) * 2003-08-21 2005-05-19 Kabelschlepp Gmbh Abdeckung für eine Energieführungskette sowie Kettenglied und Energieführungskette
DE102004022512A1 (de) * 2004-05-05 2005-12-01 Kabelschlepp Gmbh Kettenglied für eine Energieführungskette sowie Energieführungskette mit erweitertem Nutzungsquerschnitt
WO2006039750A1 (en) * 2004-10-13 2006-04-20 Act (Europe) Ltd Line protecting apparatus
JP4598619B2 (ja) * 2005-07-19 2010-12-15 株式会社椿本チエイン ケーブル類保護案内装置用スケートユニット
KR100587499B1 (ko) * 2005-10-18 2006-06-08 씨피시스템(주) 클린룸 체인
JP4137117B2 (ja) * 2005-12-27 2008-08-20 株式会社椿本チエイン ケーブル保護案内装置
KR100591274B1 (ko) * 2006-01-23 2006-06-19 김두진 저소음 및 내구성 기능을 구비하는 로보체인
DE202006006645U1 (de) * 2006-04-21 2006-07-06 Igus Gmbh Energieführungskette
US7947078B2 (en) * 2007-01-09 2011-05-24 Nonlinear Technologies Ltd. Devices for forming curved or closed-loop structures
DE102007017940A1 (de) * 2007-04-13 2008-10-16 Igus Gmbh Seitenwandsegment für eine Leitungsführungseinrichtung, Leitungsführungseinrichtung mit Seitenwandsegment und Verfahren zur Herstellung des Seitenwandsegmentes
JP2008281165A (ja) * 2007-05-14 2008-11-20 Tsubakimoto Chain Co ケーブル類保護案内装置
BE1017685A3 (fr) * 2007-07-13 2009-03-03 Sonaca Sociutu Anonyme Chaine porteuse de cables pour volet mobile de bord d'attaque d'une aile d'aeronef.
US8769922B2 (en) * 2009-06-26 2014-07-08 Koninklijke Philips N.V. Guidance chain for guiding cables or other lines in a medical diagnostic apparatus
JP4749494B1 (ja) 2010-04-02 2011-08-17 株式会社椿本チエイン ケーブル類保護案内用多関節支持部材
US8622481B2 (en) 2011-01-25 2014-01-07 Joy Mm Delaware, Inc. Fiber optic cable protection in a mining system
DE202011004762U1 (de) 2011-04-04 2011-09-07 Igus Gmbh Energieführungskette
DE102011102115A1 (de) 2011-05-20 2012-11-22 Airbus Operations Gmbh Flexible Kabelführung
TWI464334B (zh) * 2012-03-12 2014-12-11 Sing Chiun Entpr Co Ltd 電纜線保護鏈的組合件結構改良
DE202012003903U1 (de) * 2012-04-19 2012-05-25 Igus Gmbh Energieführungskette mit Rollen
JP5787320B2 (ja) * 2012-06-21 2015-09-30 旭精機工業株式会社 線材成形機
US9294737B2 (en) 2012-08-23 2016-03-22 Siemens Energy, Inc. Flexible linkage camera system and method for visual inspection of off line industrial gas turbines and other power generation machinery
JP6311199B2 (ja) * 2014-05-14 2018-04-18 日本通信電材株式会社 ケーブルガイド
US9681107B2 (en) 2014-05-22 2017-06-13 Siemens Energy, Inc. Flexible tether position tracking camera inspection system for visual inspection of off line industrial gas turbines and other power generation machinery
DE202015100472U1 (de) * 2015-02-02 2015-02-10 Igus Gmbh Kettenglied und Kreiskette mit Kettenglied
DE202016102087U1 (de) 2016-04-20 2017-05-26 Igus Gmbh Leitungsführungssystem für mindestens eine auf- und abspulbare Versorgungsleitung sowie Drehführung hierfür
DE202017106108U1 (de) 2017-10-09 2017-10-24 Igus Gmbh Leitungsführungssystem und Führungsrinne, insbesondere für hohe Verfahrgeschwindigkeiten
DE202019100466U1 (de) * 2019-01-25 2019-05-28 Igus Gmbh Energieführungskette mit seitenstabilisierten Laschen
DE202019100877U1 (de) * 2019-02-15 2020-03-17 Igus Gmbh Endbefestigungsteil für eine Energieführungskette
JP7152701B2 (ja) * 2019-02-28 2022-10-13 住友電装株式会社 ケーブルガイドおよびワイヤハーネス装置
CN110454548A (zh) * 2019-09-06 2019-11-15 无锡德斯普拖链技术有限公司 一种拖链链节结构
CN114982084A (zh) * 2020-01-28 2022-08-30 惠普发展公司,有限责任合伙企业 线缆载体元件

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1193900B (de) * 1962-02-17 1965-06-03 Coal Industry Patents Ltd Laengs eines Abbaustosses an einer Fuehrung verfahrbare Gewinnungsmaschine
US3192704A (en) * 1962-03-01 1965-07-06 Coal Industry Patents Ltd Means for protecting the supply cables of mining machines
US3448954A (en) * 1967-08-30 1969-06-10 Aero Motive Mfg Co Chain for supporting flexible conduit
GB1487787A (en) * 1975-01-03 1977-10-05 Coal Ind Chain links and chains including such links for protection of a plurality of flexible elongated members
GB2111634A (en) * 1981-11-24 1983-07-06 Mansign Eng Cable handling means
DE3414412C1 (de) * 1984-04-17 1987-11-12 Kabelschlepp Gmbh, 5900 Siegen Energiefuehrungskette
DE3531066A1 (de) * 1985-08-30 1987-03-12 Igus Gmbh Energiezufuehrungskette
IT209828Z2 (it) * 1987-01-02 1988-11-04 Mauri Giovanni Catena portacavi a sviluppo curvilineo.!
GB2208129B (en) * 1987-07-01 1991-08-21 Mansign Eng Cable handling chain
USRE35579E (en) * 1990-02-16 1997-08-12 Kabelschlepp Gesellschaft Mit Beschrankter Haftung Guide chains for feed lines
DE4105653A1 (de) * 1991-02-22 1992-09-03 Kabelschlepp Gmbh Energiefuehrungskette
DE4325259C2 (de) * 1993-07-28 1995-07-20 Igus Gmbh Energieführungskette
US5724803A (en) * 1995-05-04 1998-03-10 Hubbell Incorporated Power supply chain with roller bar carrier
DE29512196U1 (de) * 1995-07-28 1995-09-14 B+N Bergbautechnik GmbH, 46499 Hamminkeln Kettenglied mit Klemmstück
DE29512197U1 (de) * 1995-07-28 1995-09-14 B+N Bergbautechnik GmbH, 46499 Hamminkeln Kettenglied einer Kabelkette
US5836148A (en) * 1996-02-06 1998-11-17 Kunimorikagaku Ltd. Cable chain
DE19605775C1 (de) * 1996-02-16 1997-09-25 Igus Gmbh Energieführungskette mit Führungsanschlag
JP3115995B2 (ja) * 1996-08-02 2000-12-11 株式会社ハーモ総研 ケーブル・ホースの保護案内チェーン
US6107565A (en) * 1998-11-17 2000-08-22 A&A Manufacturing Co., Inc. Covered energy transmission line carrier

Also Published As

Publication number Publication date
CZ9902481A3 (cs) 2000-12-13
DE59801122D1 (de) 2001-09-06
CN1244238A (zh) 2000-02-09
KR20000070309A (ko) 2000-11-25
TW340166B (en) 1998-09-11
BR9806785A (pt) 2000-05-09
CA2278215A1 (en) 1998-07-23
EP0954710A1 (de) 1999-11-10
WO1998031950A1 (de) 1998-07-23
CN1102208C (zh) 2003-02-26
DE19701706C1 (de) 1998-09-03
AU5981798A (en) 1998-08-07
ZA98485B (en) 1998-07-30
US6387002B1 (en) 2002-05-14
JP2000509798A (ja) 2000-08-02
KR100346676B1 (ko) 2002-07-27
JP3372552B2 (ja) 2003-02-04
PL334471A1 (en) 2000-02-28
ES2162413T3 (es) 2001-12-16
EP0954710B1 (de) 2001-08-01
CA2278215C (en) 2003-12-02
CZ292920B6 (cs) 2004-01-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189429B1 (pl) Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych
EP1375259B1 (en) Cable guide and power supply apparatus for a vehicle slide door
PL182827B1 (pl) Łańcuch do prowadzenia przewodów, zwłaszcza energetycznych
RU96123127A (ru) Устройство закрытия гибкого занавеса
KR100981460B1 (ko) 와이어, 케이블 등의 고정 안내를 위한 라인 안내 시스템및 지지 스트랩
EP1030426A2 (en) Cable chain
PL186553B1 (pl) Urządzenie nośne do aparatury elektrycznej, zwłaszcza odbiornika telewizyjnego
PT86238B (pt) Caixa de armacao de ligacao para condutores de ondas luminosas
FR2842958A1 (fr) Dispositif de cablage d'alimentation de puissance et structure d'agencement de faisceau utilisant le dispositif de cablage d'alimentation de puissance
CS264137B2 (en) Hose shaped carrier for energetic conduction
KR100412249B1 (ko) 도관 운반 체인
EP0317223B1 (en) Cable handling system
CZ9902169A3 (cs) Uzavírací zařízení pro otvor ve zdi
WO2000060202A1 (en) A double-chain window or door operator
JP2004509596A (ja) エネルギードラグチェーン
KR100890197B1 (ko) 회전체 전용 케이블 보호장치
PL135329B1 (en) Angular turning station for belt conveyors
US20230332852A1 (en) Compact ammunition conveyor twister
PL165377B1 (pl) Ciegno lancuchowe przenosnika lancuchowego zgarniakowego PL
US6578233B1 (en) Hinge mechanism for outdoor lighting assembly
JP2001221293A (ja) ケーブルチェーン
SU879695A1 (ru) Устройство дл подвода коммуникаций к подвижным потребител м
SU939348A1 (ru) Переходна секци ленточного конвейера,изгибающегос в вертикальной плоскости
RU2178499C2 (ru) Ворота с уравновешивающим устройством на винтовых пружинах
JPH09137435A (ja) 水門用開閉装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090109