PL185231B1 - Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego - Google Patents

Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego

Info

Publication number
PL185231B1
PL185231B1 PL96317632A PL31763296A PL185231B1 PL 185231 B1 PL185231 B1 PL 185231B1 PL 96317632 A PL96317632 A PL 96317632A PL 31763296 A PL31763296 A PL 31763296A PL 185231 B1 PL185231 B1 PL 185231B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reaction
acid
carried out
hydrogen sulfide
thioglycolic acid
Prior art date
Application number
PL96317632A
Other languages
English (en)
Other versions
PL317632A1 (en
Inventor
Manfred J. Bergfeld
Christian Blaufelder
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of PL317632A1 publication Critical patent/PL317632A1/xx
Publication of PL185231B1 publication Critical patent/PL185231B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/02Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/02Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols
    • C07C319/04Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides of thiols by addition of hydrogen sulfide or its salts to unsaturated compounds
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C319/00Preparation of thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides
    • C07C319/26Separation; Purification; Stabilisation; Use of additives
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C323/00Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups
    • C07C323/50Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups containing thio groups and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton
    • C07C323/51Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups containing thio groups and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having the sulfur atoms of the thio groups bound to acyclic carbon atoms of the carbon skeleton
    • C07C323/52Thiols, sulfides, hydropolysulfides or polysulfides substituted by halogen, oxygen or nitrogen atoms, or by sulfur atoms not being part of thio groups containing thio groups and carboxyl groups bound to the same carbon skeleton having the sulfur atoms of the thio groups bound to acyclic carbon atoms of the carbon skeleton the carbon skeleton being acyclic and saturated

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego w reakcji kwasu monochlorooctowe- go z siarkowodorem, pod cisnieniem, w obecnosci trzeciorzedowych amin, w wodnym roztworze lub w organicznym rozpuszczalniku, znamienny tym, ze reakcje przeprowadza sie przy cisnieniu czastkowym siarkowodoru nad srodowiskiem reakcji wynoszacym 2 · 105 Pa - 40 · 105 Pa, przy czym z wytracajacej sie soli amoniowej kwasu tioglikolowego uwalnia sie kwas tioglikolowy za pomoca kwasu. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego z kwasu monochlorooctowego i siarkowodoru.
Kwas tioglikolowy, zwany również kwasem merkaptooctowym, jest związkiem chemicznym, który znalazł wielostronne zastosowanie głównie w postaci swoich soli i estrów. I tak tioglikolany stosuje się w preparatach do trwałej ondulacji włosów na zimno, jak również m.in. przy
185 231 trwałym odkształceniu wyrobów z wełny; izooktylotioglikolan służy do syntezy zawierających cynę stabilizatorów dla PVC, estry kwasu tioglikolowego stosuje się również jako przeciwutleniacze w przemyśle kauczukowym.
Kwas tiglikolowy wytwarza się głównie w reakcji kwasu monochlorooctowego lub jego soli z wodorosiarczkami, jak wodorosiarczek potasu albo sodu.
Reakcję wodorosiarczku, jak wodorosiarczek sodu albo amonu z kwasem monochlorooctowym można również przeprowadzić w ten sposób, że do wodnego roztworu kwasu monochlorooctowego i wodorotlenku sodu albo amonu wprowadza się siarkowodór, co jest np. opisane w opisie wyłożeniowym DE nr 2 354 098.
Niedogodnością tego rodzaju sposobów jest to, że powstają w nich znaczne ilości niepożądanych produktów ubocznych, a głównie zgodnie z poniższym równaniem reakcji jako produkt odpadowy powstaje chlorek sodu lub chlorek amonu, który musi być usunięty.
Cl-CHiCOONa + NaSH -> HS-CH2COONa + NaC I (1)
Sposób opisany w opisie zgłoszeniowym DE nr 2 711 867, w którym reakcja ta przebiega pod wysokim ciśnieniem cząstkowym dwutlenku węgla, nie może również zaradzić niedogodności tworzenia się chlorku sodu, niezależnie od tego, że również tutaj powstająw znacznej mierze produkty uboczne.
Znane są również sposoby, w których kwas chlorooctowy przereagowuje bezpośrednio z siarkowodorem. I tak według opisu patentowego SU nr 740 761 kwas chlorooctowy reaguje z siarkowodorem w temperaturach od 520 do 620°C pod ciśnieniem atmosferycznym. Niezależnie od tego, że praca przy tego rodzaju wysokich temperaturach jest niekorzystna, to również wydajność wynosząca tylko 90% pozostawia wiele do życzenia. Własne doświadczenia wykazały również, że powstaje znaczny udział trudno usuwalnych produktów ubocznych, jak np. kwas tiodiglikolowy albo ditiodiglikolowy.
W opisie patentowym US nr 4082 790jest opisany sposób wytwarzania tialkoholi (merkaptanów), w którym organiczny chlorek albo bromek reaguje z mieszaniną siarkowodoru i amoniaku albo aminą w warunkach własnego ciśnienia.
Niedogodnością tego sposobu są bardzo długie czasy reakcji, które trwają od wielu godzin aż do rzędu wielkości jednego dnia, przy tym praca w zamkniętym autoklawie jest kłopotliwa.
Z wyliczenia w kolumnie 2 tego opisu patentowego wynika, że można poddawać reakcji liczne substancje zawierające chlor albo brom. Oprócz chlorków alkilowych, jak chlorek metylu, chlorek etylu itd., chlorowcowanych eterów, ketonów, itd., wymienia się również szereg chlorowcowanych kwasów karboksylowych, m.in. również kwas chlorooctowy.
Poza amoniakiemjako zasadą, zaleca się stosowanie w reakcji również licznych amin pierwszorzędowych, jak metyloamina, butyloamina itd., amin drugorzędowych, jak dimetyloamina, dipropyloamina itd., oraz amin trzeciorzędowych, jak trimetyloamina, trietyloamina albo etylodimetyloamina. W przykładach nie opisano wytwarzania kwasu tioglikolowego z kwasu chlorooctowego. Brak również jakiejkolwiek wskazówki, w jakich warunkach właśnie ta substancja ma być z korzyścią poddana reakcji.
Pomimo, że znany jest już cały szereg sposobów wytwarzania kwasu tioglikowego z kwasu chlorooctowego, to istnieje jeszcze potrzeba ulepszonego ekonomicznego i uwzględniającego wymogi środowiska naturalnego sposobu wytwarzania kwasu tiglikolowego.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie sposobu, o dużej selektywności, tzn. sposobu, w którym nie powstają żadne lub jedynie niewielkie ilości produktów ubocznych i w którym nie tworząsię żadne nieorganiczne produkty odpadowe jak chlorek sodu albo chlorek potasu.
Ponadto zadaniem wynalazku jest dostarczenie sposobu, który wymaga krótkich okresów czasu na przeprowadzenie i nadaje się zwłaszcza do przeprowadzenia jako proces ciągły.
Zadanie to rozwiązano dzięki sposobowi wytwarzania kwasu tioglikolowego przez reakcję kwasu monochlorooctowego z siarkowodorem, pod ciśnieniem w obecności trzeciorzędowych amin w wodnym roztworze lub w organicznym rozpuszczalniku charakteryzującemu się tym, że
185 231 reakcję przeprowadza się przy ciśnieniu cząstkowym siarkowodoru nad środowiskiem reakcji wynoszącym 2 -i05Pa do 40-105Pa, a z wytrącającej się soli amoniowej kwasu tioglikołowego uwalnia się kwas tioglikolowy za pomocą kwasu.
Korzystnie ciśnienie cząstkowe siarkowodoru utrzymuje się podczas reakcji przez połączenie komory reakcyjnej ze źródłem będącego pod ciśnieniem siarkowodoru.
Korzystnie ciśnienie cząstkowe siarkowodoru leży powyżej 2 · 105Pa, a zwłaszcza między 5 · 105 a 40 · 105Pa.
Reakcja może być przeprowadzana korzystnie w temperaturze pokojowej lub w nieco wyższych temperaturach, tzn. od 10 do 60°C.
W szczególnie korzystnej postaci wykonania sposobu według wynalazku, reakcję od początku do końca przeprowadza się pod stałym ciśnieniem cząstkowym siarkowodoru, wynoszącym 2 · 105Pa.
W dalszej szczególnie korzystnej postaci wykonania, jako trzeciorzędową aminę stosuje się trimetyloaminę.
Korzystnym jest przeprowadzanie reakcji w obecności 2,0 do 2,5 moli, trzeciorzędowej aminy na mol kwasu monochlorooctowego. Do reakcji nadaje się szczególnie kwas monochlorooctowy rozpuszczony w wodzie. Korzystnym jest przeprowadzanie reakcji w jednorodnym roztworze wodnym, tzn. w ten sposób, że zarówno substancje wyjściowe, jak również tworzące się substancje pozostają rozpuszczone w wodzie. Korzystnie reakcję przeprowadza się w temperaturach od 15 do 40°C, zwłaszcza od 30 do 40°C.
Reakcję można przeprowadzać w rozpuszczalniku organicznym lub w mieszaninie rozpuszczalników organicznych. Jako odpowiednie rozpuszczalniki wymienia się przykładowo eter metylo-III-rzęd.-butylowy i diizobutyloketon.
Do uwolnienia kwasu tiglikolowego stosuje się korzystnie kwas solny.
Wytwarzanie kwasu tioglikolowego można przeprowadzić w następujący sposób: kwas monochlorooctowy rozpuszcza się w wodzie, następnie roztwór trimetyloaminy i wody nasyca się oddzielnie najpierw siarkowodorem i nastawia się żądane ciśnienie cząstkowe siarkowodoru; przy tym stężenie wody może zmieniać się w szerokich granicach. Korzystne jest stężenie wody, w odniesieniu do całej mieszaniny reakcyjnej, wynoszące od 15 do 60%. Szczególnie korzystne są stężenia wody, które umożliwiają przeprowadzenie reakcji od początku do końca w fazie jednorodnej, np. w roztworze, a więc stężenie, w którym rozpuszczalne są substancje wyjściowe, jak również powstający produkt końcowy. Zakres ten np. przy stosowaniu trimetyloaminy wynosi od około 40 do 50% wag.wody.
Jest oczywiście zrozumiałe, że stężenie wody jest również zależne od zastosowanej trzeciorzędowej aminy i temperatury reakcji.
Tak więc przez nasycanie pod ciśnieniem można nastawić tak wysokie ciśnienie cząstkowe siarkowodoru, że podczas całego czasu reakcji wynosi ono co najmniej 2 · 105Pa, bez wprowadzenia podczas reakcji dodatkowo dalszej ilości świeżego siarkowodoru do komory reakcji.
Następnie do nasyconego siarkowodorem i będącego pod żądanym ciśnieniem cząstkowym siarkowodoru roztworu trimetyloaminy dodaje się rozpuszczony w wodzie kwas monochlorooctowy. Możliwe jest również dodanie wodnego roztworu trimetyloaminy do będącej pod ciśnieniem siarkowodoru ilości kwasu monochlorooctowego.
Zasadniczo można stosować wszystkie trzeciorzędowe aminy, przy czym korzystne są trzeciorzędowe alkiloaminy o krótkim łańcuchu, jak np. trietyloamina.
Szczególnie korzystne jest stosowanie trimetyloaminy, zwłaszcza dlatego, że wytrącany w reakcji chlorowodorek trimetyloaminy jest cennym produktem handlowym.
Temperatura reakcji może być zmieniania w szerokich granicach i leży korzystnie w zakresie od 10 do 60°C. Możliwe są również temperatury wyższe i niższe. Szczególnie korzystny jest zakres temperatur od 30 do 40°C.
Stosunek trimetyloaminy do kwasu monochlorooctowego powinien wynosić na ogół co najmniej 1,5:1 mola.
185 231
Zgodnie z poniższym równaniem reakcji stosuje się korzystnie stechiometryczne lub nieco powyżej stechiometrycznych ilości substratów reakcji, tzn. stosunek aminy trzeciorzędowej do kwasu monochlorooctowego wynosi 2:1 do 2,5:1, korzystnie 2,1 do 2,2:1.
C l -CH2-COOH +2(CHa)3N + H2S->HS-CH2-COO- (CH3)3HN+ + (CH3)3N · HCl (1)
Dalsza korzystna postać wykonania polega na tym, że podczas reakcji dba się o to, aby naczynie reakcyjne lub komora reakcyjna była połączona ze źródłem siarkowodoru, będącego pod podwyższonym ciśnieniem. Można to przeprowadzić np. dzięki temu, że kocioł reakcyjny jest połączony przewodem doprowadzającym ze zbiornikiem, w którym znajduje się siarkowodór pod ciśnieniem powyżej atmosferycznego. Przy tym siarkowodór pod ciśnieniem powyżej atmosferycznego można wprowadzić powyżej środowiska reakcji, a zwłaszcza powyżej cieczy reakcyjnej, jednak możliwe jest również wprowadzenie siarkowodoru poprzez rurę lub odpowiedni przewód za pomocą dyszy.
W szczególnie korzystnej postaci wykonania, ciśnienie cząstkowe siarkowodoru powyżej ciśnienia atmosferycznego jest utrzymywane jako stałe przez cały czas reakcji.
Rozdzielanie produktów reakcji:
Zgodnie z powyższym równaniem reakcji, żądany produkt występuje w postaci swojej soli trimetyloamoniowej. Aby kwas tioglikolowy uzyskać jako wolny kwas, do mieszaniny reakcyjnej po odprężeniu naczynia reakcyjnego dodaje się odpowiednią ilość kwasu solnego, przy czym powstaje wolny kwas tioglikolowy i drugi mol chlorowodorku trimetyloaminy. Kwas tioglikolowy można wówczas oddzielić bez problemu od roztworu wodnego na drodze ekstrakcji. Odpowiednie środki do ekstrakcji, stanowi eter, ketony, zwłaszcza eter metylo-tert.-butylowy MTBE, eter metylo-tert.-amylowy TAME, diizobutyloketon. W następnym etapie oddzielania środek ekstrakcyjny oddestylowuje i może być ponownie zastosowany do ekstrakcji. Ostatni etap wykańczania polega na oczyszczaniu kwasu tioglikolowego przez destylację.
Poniższe równanie reakcji odzwierciedla uwolnienie kwasu tioglikolowego, powstałego według równania 1.
HS-CH2-COO'(CH3)3HN® + HCl->HS-CH2-COOH + (CHębN · HCl (2)
Nieoczekiwane było zwłaszcza to, że w sposobie według wynalazku powstaje stosunkowo niewiele produktów ubocznych, nawet jeżeli stosuje się wyższe stężenia substancji wyjściowych. Było to nieoczekiwane, ponieważ w znanych reakcjach, w których sól kwasu monochlorowego przereagowuje z wodorosiarczkiem, jak wodorosiarczek sodu albo wodorosiarczek potasu, w przypadku rosnących stężeń bardzo silnie wzrasta, również udział produktów ubocznych, takich jak kwas tiodiglikolowy i ditiodiglikolowy. Natomiast w sposobie według wynalazku, selektywność jest bardzo wysoka również w roztworze stężonym.
Ponadto nie jest konieczne stosowanie wysokich ciśnień cząstkowych siarkowodoru. Już przy niskich ciśnieniach H2S, np. 5105Pa, uzyskuje się wysokie selektywności.
Zwłaszcza przy stosowaniu trimetyloaminy sposób według wynalazku jest procesem bezodpadowym, tzn. jako produkt powstaje kwas tioglikolowy i chlorowodorek trimetyloaminy, dwa cenne produkty, które mogą być stosowane bezpośrednio. Tak więc sposób jest bezodpadowowym procesem, co wynika z powyższego równania reakcji.
Również w przypadku stosowania innych amin trzeciorzędowych jest możliwa reakcja bez dalszej przeróbki, nie prowadząca do otrzymywania przy tym odpadów nieorganicznych, jak to ma miejsce w tradycyjnych sposobach, np. przy zastosowaniu trioktyloaminy, utworzona sól HC l może być rozbita termicznie na gazowy HC l i aminę.
Sposób umożliwia wytwarzanie kwasu tioglikolowego o wysokiej czystości, tak że produkt jako taki może być bezpośrednio stosowany lub bezpośrednio przeprowadzony w żądane produkty następcze, jak sole albo estry itp.
Sposób według wynalazku nadaje się szczególnie do przeprowadzania w sposób ciągły.
185 231
Dzięki dużej prędkości reakcji, sposób ten nadaje się do prowadzenia procesu w sposób ciągły w kaskadzie reaktorów z mieszadłami. Efektywny system reakcji umożliwia to, że w celu przeprowadzenia w pełni reakcji kwasu monochlorooctowego do kwasu tioglikolowego konieczna jest niewielka ilość zbiorników z mieszadłem.
Stosuje się autoklawy stalowe, które są. zaopatrzone w efektywne urządzenie do mieszania i urządzenie do kontroli ciśnienia lub regulowania ciśnienia. Autoklawy z mieszadłem są tak umieszczone, że najpierw następuje całkowite przereagowanie kwasu monochlorooctowego do soli trimetyloamoniowej kwasu tioglikolowego, a następnie następuje uwolnienie kwasu tioglikolowego za pomocą kwasu solnego. Rozdzielenie produktu odbywa się również, jak już opisano, w sposób ciągły.
Sposób według wynalazku jest bliżej objaśniony w poniższych przykładach:
Przykład I.
Do 1 litrowego autoklawu stalowego typu Buchi wprowadzono 216,7 g wodnego roztworu trimetyloaminy, w którym zawartość trimetyloaminy wynosi 45% (1,65 mola trimetyloaminy). Następnie roztwór ten nasycono siarkowodorem, aż do momentu osiągnięcia żądanego ciśnienia 15 · 105Pa. Temperaturę nastawia się za pomocą termostatu na wartość 40°C i zawartość miesza się za pomocą mieszalnika nagazowującego przy prędkości 700 upm. Reakcja rozpoczyna się, gdy 70,9 g kwasu monochlorooctowego (0,75 mola) rozpuszczonych w 100 g wody dodaje się w czasie jednej minuty za pomocą pompy tłokowej do naczynia reakcyjnego. W czasie reakcji kontrolowano ciśnienie i temperaturę. Po 10 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował i można było uzyskać wydajność kwasu tioglikolowego wynoszącą 96,0%.
Przykładu
Przebieg procesu jak w przykładzie I, jednak w temperaturze 20°C. Po 30 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował. Wydajność kwasu tioglikolowego wynosi 97,5%.
Przykład III
Proces przebiega jak w przykładzie I, lecz z 207,8 g wodnego roztworu trietyloaminy (152,0 g trietyloaminy + 55,8 g wody). Po 30 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował. Wydajność kwasu tioglikolooctowego wynosi 94,5%.
Przykład IV
Proces przebiega jak w przykładzie I, lecz przy ciśnieniu siarkowodoru 5105Pa. Po 30 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował. Wydajność kwasu tioglikolowego wynosi 94,0%.
PrzykładV
Proces przebiegajak w przykładzie I, lecz z 1,05 molem trimetyloaminy (stosunek molowy trimetyloamina/kwas monochlorooctowy =1,5:1). Kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował po 120 minutach. Wydajność kwasu tioglikolowego wynosi 80%.
Przykład VI
Do 1 litrowego stalowego autoklawu typu Buchi wprowadzono 197 g wodnego roztworu trimetyloaminy, przy czym zawartość trimetyloaminy wynosi 45%. Roztwór ten nasycono siarkowodorem, aż do ustalenia się żądanego ciśnienia 15 -105Pa. Następnie autoklaw odłączono od zasilania siarkowodorem. Temperaturę nastawiono za pomocą termostatu na 30°C i zawartość przemieszano za pomocą mieszadła nagazowującego przy prędkości 700 upm.
Reakcja zaczyna się, gdy 70,9 g kwasu monochlorooctowego rozpuszczonych w 100 g wody dodaje się w ciągu jednej minuty za pomocą pompy tłokowej do naczynia reakcyjnego. Przez dodanie kwasu monooctowego uwalnia się część związanego w roztworze siarkowodoru wskutek czego wzrasta ciśnienie w komorze reakcyjnej do 25 · 10Pa. W końcu reakcji ciśnienie cząstkowe siarkowodoru wynosi 23 · 105Pa.
Po 30 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagowuje i można było uzyskać wydajność kwasu tioglikolowego 96,7%.
Przykład VII
Do 1 litrowego stalowego autoklawu typu Buchi wprowadzono 192 g eteru metylotert.-butylowego MTBE i 39 g bezwodnej trimetyloaminy. Roztwór ten nasycono następnie siar185 231 kowodorem, aż do ustalenia się żądanego ciśnienia 10 · 105Pa. Temperaturę nastawiono za pomocą termostatu na 20°C i zawartość przemieszano za pomocą mieszalnika nagazowującego przy prędkości 700 upm.
Reakcja zaczyna się, gdy rozpuszczonych 28,4 g kwasu monochlorooctowego w 60 g eteru metylo-tert.-butylowego MTBE dodawano przez jedną minutę za pomocą pompy tłokowej do naczynia reakcyjnego. Po 20 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował i można było uzyskać wydajność kwasu tioglikolowego 92,0%.
Przykład VIII
Proces przebiega jak w przykładzie VII, lecz zamiast MTBE jako rozpuszczalnik zastosowano diizobutyloketon DIBK. Po 25 minutach kwas monochlorooctowy całkowicie przereagował. Wydajność kwasu tioglikolowego wynosi 91%.
185 231
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz Cena 2,00 zł.

Claims (16)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego w reakcji kwasu monochlorooctowego z siarkowodorem, pod ciśnieniem, w obecności trzeciorzędowych amin, w wodnym roztworze lub w organicznym rozpuszczalniku, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się przy ciśnieniu cząstkowym siarkowodoru nad środowiskiem reakcji wynoszącym 2 · 105Pa - 40 · 105Pa, przy czym z wytrącającej się soli amoniowej kwasu tioglikolowego uwalnia się kwas tioglikolowy za pomocą kwasu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciśnienie cząstkowe siarkowodoru utrzymuje się podczas reakcji przez połączenie komory reakcyjnej ze źródłem będącego pod ciśnieniem siarkowodoru.
  3. 3. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że ciśnienie cząstkowe siarkowodoru wynosi 5 · 105Pa do 40 · 105Pa.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w temperaturze 10 do 60°C.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję od początku do końca przeprowadza się pod stałym ciśnieniem cząstkowym siarkowodoru.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że stosuje się trzeciorzędowe alkiloaminy.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że jako trzeciorzędową alkiloaminę stosuje się trimetyloaminę.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w obecności 1,5 do 2,5 moli, korzystnie 2,1 do 2,2 moli trzeciorzędowej aminy na mol kwasu monochlorooctowego.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że w reakcji stosuje się wodny roztwór kwasu monochlorooctowego.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w jednorodnym wodnym roztworze.
  11. 11. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w mieszaninie rozpuszczalników organicznych.
  12. 12. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w temperaturach od 15 do 40°C.
  13. 13. Sposób według zastrz. 12, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w temperaturze od 30 do 40°C.
  14. 14. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się przy ciśnieniu cząstkowym siarkowodoru wynoszącym 10Ί05 do 20T05Pa.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że reakcję przeprowadza się w sposób ciągły.
  16. 16. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że do uwolnienia kwasu tioglikolowego stosuje się kwas solny.
PL96317632A 1995-12-21 1996-12-20 Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego PL185231B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19547867 1995-12-21

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL317632A1 PL317632A1 (en) 1997-06-23
PL185231B1 true PL185231B1 (pl) 2003-04-30

Family

ID=7780834

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96317632A PL185231B1 (pl) 1995-12-21 1996-12-20 Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0780368B1 (pl)
JP (1) JPH09176110A (pl)
KR (1) KR970042496A (pl)
AT (1) ATE182329T1 (pl)
CA (1) CA2193055A1 (pl)
CZ (1) CZ291583B6 (pl)
DE (1) DE59602478D1 (pl)
ES (1) ES2135836T3 (pl)
PL (1) PL185231B1 (pl)
SK (1) SK282089B6 (pl)
TW (1) TW430643B (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2011784B1 (en) 2006-04-21 2016-04-06 Mitsui Chemicals, Inc. Process for producing a pentaerythritol ester of 3-mercaptocarboxylic acid
ES2943385T3 (es) 2010-08-17 2023-06-12 3M Innovative Properties Company Compuesto modificador de la respuesta inmunitaria lipidada y su uso médico
JP2019178085A (ja) * 2018-03-30 2019-10-17 三井化学株式会社 (ポリ)チオール化合物の製造方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2354098B2 (de) 1973-10-29 1976-05-13 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Verfahren zur herstellung von mercaptocarbonsaeuren
US4082790A (en) 1974-12-11 1978-04-04 Dow Corning Corporation Method of preparing mercaptans
DE2711867A1 (de) 1977-03-18 1978-09-21 Hoechst Ag Verfahren zur herstellung von thioglykolsaeure
JPS53147026A (en) * 1977-05-25 1978-12-21 Denki Kagaku Kogyo Kk Continuous preparation of thioglycolic acid
SU740761A1 (ru) 1978-06-28 1980-06-15 Рубежанский филиал Ворошиловградского машиностроительного института Способ получени тиогликолевой кислоты
JPS55145663A (en) * 1979-05-01 1980-11-13 Denki Kagaku Kogyo Kk Continuous preparation of thioglycolic acid
ATE5805T1 (de) * 1979-06-22 1984-01-15 Vickers Limited Hydraulische rudersteuerung fuer schiffe.
JPS6036456A (ja) * 1983-08-09 1985-02-25 Santen Pharmaceut Co Ltd ジスルフイド化合物の製造法
NL8502488A (nl) * 1984-09-28 1986-04-16 Grace W R & Co Synthese van thioglycolzuur.
US5023371A (en) * 1986-03-07 1991-06-11 W. R. Grace & Co.-Conn. Synthesis of thioglycolic acid
IE912903A1 (en) * 1990-09-19 1992-02-25 Atochem North America Process of manufacturing arylalkyl and alkyl mercaptans

Also Published As

Publication number Publication date
CA2193055A1 (en) 1997-06-22
SK162996A3 (en) 1997-11-05
SK282089B6 (sk) 2001-10-08
PL317632A1 (en) 1997-06-23
CZ373596A3 (cs) 1998-05-13
DE59602478D1 (de) 1999-08-26
ES2135836T3 (es) 1999-11-01
KR970042496A (ko) 1997-07-24
TW430643B (en) 2001-04-21
ATE182329T1 (de) 1999-08-15
CZ291583B6 (cs) 2003-04-16
EP0780368B1 (de) 1999-07-21
EP0780368A1 (de) 1997-06-25
JPH09176110A (ja) 1997-07-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2006016510A1 (ja) 2-アミノ-5-ヨード安息香酸の製造方法
US4221734A (en) Process for the preparation of derivatives of fluoroalkane-carboxylic and perfluoroalkane-sulfinic acids
US3927085A (en) Process for the production of a mercaptocarboxylic acid
PL185231B1 (pl) Sposób wytwarzania kwasu tioglikolowego
US6156906A (en) Process for the preparation of 5,5'-bi-1H-tetrazole salt
JPS5829296B2 (ja) モノメチルヒドラジンの製造方法
EP0116198A1 (en) Process for preparation of tertiary butyl hydrazine
JP3787791B2 (ja) ジシクロヘキシルジスルフィドの製造方法。
US20070179293A1 (en) Method for the production of o-substituted hydroxylamine compounds
US7122676B2 (en) Process for the preparation of 5,5′-bi-1H-tetrazolediammonium salts using hydrazine hydrate and dicyan as starting materials
JPH07179415A (ja) 2−アミノエチルスルホン酸の製造方法
US6852883B2 (en) Method for making alkanesulphonyl chlorides
JP4250780B2 (ja) メルカプトカルボン酸類の製造方法
CN103068789B (zh) 选择性间位氯化烷基苯胺的方法
JPH023648A (ja) オキシム類の製造法
JPH0253764A (ja) ジチオビスフェノールの製造方法
US5905170A (en) Process for the production of 1-amino-1-methyl-3(4)-aminomethylcyclohexane
JP2000086610A (ja) シアノ安息香酸アミドの製造方法
JPH02233649A (ja) 2‐ニトロ‐4‐トリフルオロメチルアニリンの製造方法
JPS6223744B2 (pl)
JPH045018B2 (pl)
GB2251621A (en) Process for the preparation of pyrethroide derivatives
JPS61143340A (ja) 1,4−ジアミノベンゼンの製法
JPS59122464A (ja) N−(シクロヘキシルチオ)−フタルイミドの製造方法
JPH02104571A (ja) N−ベンジルピロリジン誘導体の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20041220