PL181074B1 - Sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe - Google Patents

Sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe

Info

Publication number
PL181074B1
PL181074B1 PL96326607A PL32660796A PL181074B1 PL 181074 B1 PL181074 B1 PL 181074B1 PL 96326607 A PL96326607 A PL 96326607A PL 32660796 A PL32660796 A PL 32660796A PL 181074 B1 PL181074 B1 PL 181074B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
combustion
combustion products
chamber
nozzle
drying
Prior art date
Application number
PL96326607A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326607A1 (en
Inventor
Momtaz N. Mansour
Ravi Chandran
Original Assignee
Mfg & Tech Conversion Int Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mfg & Tech Conversion Int Inc filed Critical Mfg & Tech Conversion Int Inc
Publication of PL326607A1 publication Critical patent/PL326607A1/xx
Publication of PL181074B1 publication Critical patent/PL181074B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C15/00Apparatus in which combustion takes place in pulses influenced by acoustic resonance in a gas mass
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F26DRYING
    • F26BDRYING SOLID MATERIALS OR OBJECTS BY REMOVING LIQUID THEREFROM
    • F26B23/00Heating arrangements
    • F26B23/02Heating arrangements using combustion heating
    • F26B23/026Heating arrangements using combustion heating with pulse combustion, e.g. pulse jet combustion drying of particulate materials

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Sustainable Development (AREA)
  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)

Abstract

1 . Sposób suszenia materialów zawiera- jacych czastki, w którym wytwarza sie pulsuja- cy przeplyw produktów spalania i fale cisnie- nia akustycznego, po czym kontaktuje sie pole pulsujacego przeplywu o wysokiej predkosci produktów spalania z ciecza zawierajaca czastki stale, znamienny tym, ze przed skontaktowa- niem produktów spalania z ciecza zawierajaca czastki stale przyspiesza sie pulsujacy prze- plyw produktów spalania do wytworzenia pola pulsujacego przeplywu o wysokiej predkosci, a nastepnie rozpyla sie ciecz z czastkami sta- lymi za pomoca pola pulsujacego przeplywu o wysokiej predkosci i miesza sie ja z produk- tami spalania przetrzymujac do przekazania ciepla produktów spalania rozpylonej cieczy i osuszenia zawartych w niej czastek stalych. PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe. Wynalazek dotyczy zwłaszcza sposobu suszenia zawiesin poprzez dostarczanie ciepła do pulsacyjnego zespołu spalinowego do komory suszamiczej i wymiennika ciepła.
Urządzenia do pulsacyjnego suszenia materiałów są przydatne w szerokim zakresie zastosowań.
Sposoby suszenia materiałów oraz urządzenia do suszenia poprzez pulsacyjne spalanie są ujawnione w opisach patentowych US nr 5,059,404, US nr 5,211,704, US nr 5,255,634 oraz US nr 5,353,721. Znane urządzenia do pulsacyjnego suszenia materiałów zawierają komorę spalania dostosowaną do odbioru paliwa i powietrza. Paliwo i powietrze są mieszane w komorze spalania i okresowo zapalają się samoczynnie w celu wytworzenia wysokoenergetycznego przepływu pulsującego produktów spalania oraz fali ciśnienia akustycznego. Zwykle urządzenie do suszenia zawiera również co najmniej jedną wydłużoną rurę rezonansową związaną z komorą spalania w celu odbioru gorących gazów z tej komory w sposób okresowy. Pulsujący przepływ wytworzonych produktów spalania jest wykorzystany dla różnorodnych celów.
' ' Z opisu patentowego US nr 5,252,061 znane jest urządzenie do suszenia z zespołem pulsacyjnego spalania. W urządzeniu tym występuje zespół pulsacyjnego spalania i komora spalania, w wyniku czego wytwarzany jest pulsujący przepływ gorących gazów. Do wylotu komory spalania podłączona jest rura wylotowa, do wlotu tej rury podłączona jest komora doprowadzająca materiał, a do wylotu komory doprowadzającej materiał podłączona jest komora susząca. Urządzenie zawiera ponadto zespół chłodzący, służący do kontrolowania temperatury gorących gazów wypływających z rury wylotowej.
W opisie patentowym US nr 5,092,766 ujawniono sposób spalania pulsacyjnego i pulsacyjny zespół spalinowy. Pulsacyjny zespół spalinowy zawiera komorę, wlot powietrza z otwartym końcem, rurę rezonansową i przewód paliwowy oraz środki zapłonowe. Pulsacyjny zespół spalinowy ponadto zawiera środki doprowadzenia sprężonego gazu umieszczone w położeniu przeciwnym do otwartego końca wlotu powietrza, w wyniku czego strumień sprężonego gazu wyrzucany ze środków zasilających jest wdmuchiwany do komory spalania poprzez otwarty koniec wlotu1 powietrza. Pulsacyjny zespół spalinowy jest otoczony przez termoizolacyjną pokrywę tworzącą między nimi pierścieniową przestrzeń, w którą wprowadzana jest część sprężonego gazu wyrzucanego ze środków doprowadzających sprężony gaz.
Pulsacyjny zespół spalinowy jest ujawniony w opisie patentowym US 4,992,043. Zespół ten służy do oddzielenia stałego materiału pozostającego w zawiesinie lub roztworze cieczy. W jednym przykładzie wykonania pulsacyjny zespół spalinowy jest podłączony do rury procesowej, która z kolei jest połączona z parą kolektorów cyklonowych. Materiał jest wprowadzany do wlotu rury procesowej, a uzyskany w rezultacie materiał poprocesowy jest odbierany ze strumienia spalania przez kolektory cyklonowe.
Podobne sposoby suszenia i urządzenia do suszenia są przedstawione w opisach patentowych US nr 5,136,793, US nr 4,701,126, US nr 4,695,248, US nr 4,637,794.
Sposób suszenia pulsacyjnego materiałów zawierających cząstki, według wynalazku polegający na tym, że wytwarza się pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego, po czym kontaktuje się pole pulsującego przepływu produktów spalania z cieczą zawierającą cząstki stałe, charakteryzuje się tym, że przed skontaktowaniem produktów spalania z cieczą zawierającą cząstki stałe przyśpiesza się pulsujący przepływ produktów
181 074 spalania do wytworzenia pola pulsującego przepływu o wysokiej prędkości, a następnie rozpyla się ciecz z cząstkami stałymi za pomocą pola pulsującego przepływu o wysokiej prędkości i miesza się ją z produktami spalania przetrzymując do przekazania ciepła produktów spalania rozpylonej cieczy i osuszenia zawartych w niej cząstek stałych.
Po osuszeniu oddziela się cząstki stałe od cieczy i produktów spalania. Pole pulsującego przepływu przyśpiesza się do prędkości wynoszącej minimum około 9 m/s.
Przyśpieszony przepływ produktów spalania i fali ciśnienia akustycznego doprowadza się do wymiennika ciepła i odprowadza się ciepło z przepływu w wymienniku ciepła, a co najmniej część produktów spalania opuszczających wymiennik ciepła zawraca się i miesza się zawrócony strumień z pulsującym przepływem produktów spalania tworząc czynnik wypływający podawany następnie do wymiennika ciepła, przy czym do zmieszania z pulsacyjnym przepływem produktów spalania automatycznie zasysa się zawrócone produkty opuszczające wymiennik ciepła poprzez wytwarzanie siły ssania za pomocą utrzymywania przed zmieszaniem różnicy ciśnienia pomiędzy pulsacyjnym przepływem produktów spalania i zawróconym strumieniem.
Pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego wytwarza się za pomocą pulsacyjnego zespołu spalinowego, w którym generuje się falę stojącą.
Według wynalazku, urządzenie pulsacyjne do suszenia materiałów zawierających cząstki, zawiera pulsacyjny zespół spalinowy wytwarzający pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego, który to pulsacyjny zespół spalinowy posiada komorę spalania i co najmniej jedną rurę rezonansową posiadającą wlot połączony z komorą spalania oraz wylot, przy czym przynajmniej część przynajmniej jednej rury rezonansowej jest otoczona komorą rezonansową.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że komora rezonansowa jest połączona z rurą rezonansową i ma pierwszy zamknięty koniec i drugi otwarty koniec z co najmniej jedną dyszą, przy czym dysze są połączone przepływowo z wylotem rury rezonansowej i są usytuowane z odstępem za wylotem w kierunku przepływu, a drugi otwarty koniec z co najmniej jednądysząjest przewężony względem komory rezonansowej.
Z co najmniej jedną dysząjest połączona komora suszamicza, która ma wlot materiałów do suszenia usytuowany za co najmniej jedną dyszą i w pobliżu niej.
Komora suszamicza posiada rozszerzającą się stożkową pierwszą sekcję usytuowaną w sąsiedztwie co najmniej jednej dyszy, przy czym kształt pierwszej sekcji jest dostosowany do kształtu strumienia produktów spalania wylatujących z co najmniej jednej dyszy.
Z co najmniej jedną dysząjest połączone wejście pompy strumieniowej, przy czym wejście pompy strumieniowej jest połączone z przewodem recyrkulacyjnym odchodzącym od wylotu wymiennika ciepła.
Przewód recyrkulacyjny zawiera komorę recyrkulacyjną połączoną z pompą strumieniową, przy czym komora recyrkulacyjna otacza komorę rezonansową i tworzy między nimi kanał przepływu zawróconego strumienia produktów spalania wypływających z wymiennika ciepła.
Pompa strumieniowa jest zwężką Venturiego.
Pulsacyjny zespół spalinowy zastosowany w tym wynalazku może wytwarzać falę ciśnienia akustycznego o poziomie ciśnienia akustycznego w zakresie od około 161 dB do około 194 dB i częstotliwości w zakresie od około 50 Hz do około 500 Hz. Zastosowane tu pulsacyjne urządzenie spalinowe pozwala uzyskać wzrost szybkości wymiany ciepła i masy. Pulsacyjne urządzenie spalinowe w odróżnieniu od konwencjonalnych palników wytwarza stosunkowo czyste gazy spalinowe i wykazuje stosunkowo małe zużycie paliwa gdy pracuje jako urządzenie grzewcze.
W sposobie i urządzeniu według wynalazku pulsacyjny zespół spalinowy wytwarza pulsujący przepływ produktów spalania, które bezpośrednio stykają się z zawiesiną zawierającą cząstki stałe. Dzięki szczególnemu rozwiązaniu obecnego wynalazku zawiesina jest tu rozpylana przez produkty spalania, bez potrzeby stosowania konwencjonalnych rozpylaczy dyszowych o wysokich charakterystykach ścinających. Po rozpyleniu zawiesiny następuje odparowanie wody lub innych lotnych cieczy z cząstek stałych. Uzyskany w ten sposób strumień produktu jest podawany do zasobnika cząstek stałych w celu odzysku cząstek stałych.
181 074
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do suszenia materiału z cząstkami stałymi, w schematycznym przekroju; fig. 2 - urządzenie z fig. 1, w przekroju prostopadłym do przekroju z fig. 1; fig. 3 - inny przykład wykonania urządzenia do suszenia materiału, w przekroju; i fig. 4 przykład wykonania zespołu grzewczego urządzenia według wynalazku, w przekroju.
Na figurach 1 i 2 przedstawiono jeden z przykładów urządzenia 10 do suszenia. Urządzenie 10 zawiera pulsacyjny zespół spalinowy 12 połączony z komorą rezonansową 14, która jest połączona z komorą suszamiczą 16.
Jak dokładnie przedstawiono to na fig. 2 komora rezonansowa 12 zawiera komorę spalania 18 połączoną z rurą wylotową, czyli rurą rezonansową 20. Komora spalania 18 jest podłączona do jednej rury rezonansowej 20 jak przedstawiono na rysunkach, lub korzystnie do zestawu równoległych rur rezonansowych posiadających wloty oddzielnie połączone z komorą spalania. Paliwo i powietrze są doprowadzane do komory spalania 18 poprzez przewód paliwowy 22 i komorę powietrzną 24. Pulsacyjny zespół spalinowy 12 może spalać paliwo w postaci płynnej, stałej lub gazowej. Przy zastosowaniu do suszenia zawiesiny jest wykorzystane paliwo płynne lub gazowe, w wyniku czego produkty spalania opuszczające komorę spalania 18 nie zawierają cząstek stałych. Przykładowo, pulsacyjny zespół spalinowy 12 jest zasilany gazem ziemnym. W celu regulacji ilości paliwa i powietrza doprowadzanych do komory spalania 18 pulsacyjny zespół spalinowy zawiera co najmniej jeden zawór 26. Zawór 26 jest korzystnie zaworem aerodynamicznym, choć korzystnie jest również zastosowany zawór mechaniczny i tym podobne.
Podczas pracy pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 poprzez zawór 26 przepływa odpowiednia mieszanka paliwa i powietrza do komory spalania i jest detonowana. Podczas rozruchu stosowany jest pomocniczy zespół zapłonowy, na przykład świeca zapłonowa lub palnik oszczędnościowy. Wybuch mieszanki paliwowej powoduje nagły wzrost objętości i wytworzenie się produktów spalania, które zwiększają ciśnienie w komorze spalania. Przy rozprężaniu się gorących gazów uzyskiwany jest korzystny przepływ w kierunku zaworu 26 o dużym pędzie. W rezultacie w komorze spalania 18 powstaje próżnia spowodowana bezwładnością gazów wewnątrz rury wylotowej. Do komory spalania 18 następnie zawraca tylko niewielka część gazów spalinowych, przy równowadze gazu występującej w rurze rezonansowej 20. Ponieważ w następstwie tego ciśnienie w komorze spalania 18 będzie nizsze od ciśnienia atmosferycznego, do komory spalania 18 wciągana jest kolejna porcja mieszanki paliwowo-powietrznej i następuje samoczynny zapłon. Ponownie zawór 26 ogranicza wsteczny przepływ i cykl rozpoczyna się od początku. Po zainicjowaniu pierwszego cyklu dalsze działanie jest podtrzymywane samoczynnie.
Jak wspomniano powyżej, choć w obecnym urządzeniu 10 przedstawiono zastosowanie zaworu mechanicznego, korzystny jest zawór aerodynamiczny bez ruchomych części. W zaworach aerodynamicznych podczas wydechu powstaje warstwa przyścienna i turbulencje wirowe dławią w znacznym stopniu wsteczny przepływ. Ponadto gazy spalinowe mają znacznie wyższą temperaturę od gazów wlotowych. Stosownie do tego lepkość tego gazu jest znacznie wyższa a wsteczne opory na średnicy wlotowej są z kolei znacznie większe niż opory dla przepływu w przód przez ten sam otwór. Tego rodzaju zjawisko wraz z wysoką bezwładnością gazów spalinowych w rurze rezonansowej 20 wspólnie przyczyniają się do wytwarzania korzystnego i uśrednionego przepływu od wlotu do wylotu. Tak więc korzystny zespół komory spalania 18 jest samozasysającym silnikiem spalinowym pobierającym własne powietrze i paliwo do komory spalania w następstwie samoczynnego zapłonu.
Pulsacyjny zespół spalinowy 12 jak opisano powyżej sam reguluje swą stechiometrię w zakresie własnych zapłonów mieszanki, bez potrzeby stosowania rozległych regulatorów do kontrolowania masowego przepływu powietrza spalania dla uzyskania stężenia mieszanki paliwowo-powietrznej. Przy zwiększeniu natężenia przepływu paliwa wzrasta moc pulsacji i ciśnienia w komorze spalania 18, co z kolei zwiększa ilość powietrza zasysanego przez zawór 26, korzystnie aerodynamiczny, co z kolei umożliwia automatyczne utrzymywanie zasadniczo stałej stechiometrii w zaprojektowanym zakresie zapłonu mieszanki. Wymuszona stechiometria jest zmieniona poprzez zmodyfikowanie diodowości strumieniowej.
181 074
Pulsacyjny zespół spalinowy 12 wytwarza pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego.
Pulsacyjny zespół spalinowy 12 wytwarza w urządzeniu 10 oscylacje bądź fluktuacje ciśnienia w zakresie od około 6,9 kPa do około 276 kPa, a zwłaszcza w zakresie 6,9 kPa i 172,5 kPa pomiędzy wartościami szczytowymi. Fluktuacje te mają zasadniczo przebieg sinusoidalny. Takie poziomy fluktuacji leżą w zakresie ciśnienia akustycznego od około 161 dB do około 194 dB, a zwłaszcza od około 161 dB do około 190 dB. Zakres częstotliwości pola akustycznego zależy głównie od konstrukcji zespołu komory spalania i jest ograniczony jedynie charakterystyką zapalności paliwa. Generalnie, pulsacyjny zespół spalinowy 12 zastosowany w urządzeniu 10 do suszenia ma częstotliwość fali ciśnienia akustycznego od około 50 do około 500 Hz, a zwłaszcza pomiędzy 100 Hz i 300 Hz.
W jednym przykładzie wykonania pulsacyjny zespół spalinowy 12 jest chłodzony zewnętrznie płaszczem powietrza chłodzącego, lub alternatywnie wodą chłodzącą z zastosowaniem płaszcza wodnego. Jak przedstawiono na fig. 1 urządzenie 10 zawiera wentylator 28 dostarczający powietrze do komory spalania 18 poprzez przewód powietrza spalania 30 oraz powietrze chłodzące do pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 poprzez przewód powietrza chłodzącego 32. W alternatywnym przykładzie wykonania zamiast zastosowania cieczy chłodzącej pulsacyjny zespół spalinowy 12 korzystnie posiada okładzinę ogniotrwałą. Generalnie temperatura produktów spalania opuszczających rurę rezonansową 20 leży w zakresie od około 871°C do 1372°C.
Pulsacyjny zespół spalinowy 20 jest połączony z komorą rezonansową 14. Komora rezonansowa 14 jest zamknięta w jednym końcu w sąsiedztwie pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 i jest otwarta w przeciwnym końcu, gdzie umieszczona jest co najmniej jedna dysza 34. Komora rezonansowa 14 jest zakrzywiona, jak pokazano na fig. 1 i 2, lub jest prosta. W zilustrowanym przykładzie komora rezonansowa 14 jest zakrzywiona ze względu na oszczędność miejsca. Krzywizna korzystnie będzie wynosić 180° lub 90°, zależnie od potrzeb.
Komora rezonansowa 14 jest połączona z rurą rezonansową 20 w celu odbioru pulsującego przepływu produktów spalania wychodzących z komory spalania 18. Komora rezonansowa 14 jest zaprojektowana dla zminimalizowania strat akustycznych i zmaksymalizowania fluktuacji ciśnienia produktów spalania na wejściu do dyszy 34. Integracja komory rezonansowej 14 z pulsacyjnym zespołem spalinowym 12 również przyczynia się do chłodzenia strumienia gazów spalinowych.
Kształt i wymiary komory rezonansowej 14 zależą od warunków procesowych. W celu zminimalizowania strat akustycznych komora rezonansowa 14 powinna być połączona z rurą rezonansową 20 w taki sposób, że w komorze rezonansowej 14 jest wytwarzana fala stojąca. Również ze względu na zmaksymalizowanie fluktuacji ciśnienia na wejściu do dyszy 34 komora rezonansowa 14 jest zaprojektowana dla wytworzenia strzałki fali stojącej na wejściu do dyszy 34. Przykładowo komora rezonansowa 14 korzystnie całkowicie zamyka rurę rezonansową 20, lub jedynie pokrywa część rury rezonansowej 20. Generalnie biorąc, im wyższa temperatura w otoczeniu rury rezonansowej 20 podczas pracy, tym większa część komory rezonansowej 14 powinna zamykać rurę rezonansową 20, co jest oparte na wpływie temperatury na przenoszenie fali akustycznej. Końce komory rezonansowej 14 pełnią rolę strzałek fali stojącej, a odcinek odpowiadający wejściu rury rezonansowej 20 działa jako strzałka szybkości fali stojącej/węzeł ciśnienia dla uzyskania dopasowanych warunków brzegowych, które minimalizują tłumienie dźwięku.
Dysza 34 umieszczona na wylocie komory rezonansowej 14 jest zaprojektowana do zamiany wysokości statycznej pulsującego przepływu produktów spalania na wysokość prędkości. Dysza 34 przyspiesza przepływ produktów spalania i wytwarza fluktuacje prędkości. Pole prędkości pulsującego przepływu pozwala uzyskać nie tylko wzrost szybkości wymiany masy i ciepła, lecz również jest wykorzystany do rozpylenia osuszanego strumienia cieczy. W podanym tu znaczeniu rozpylenie dotyczy procesu, w którym ciecz jest zamieniana w kropelki cieczy.
Temperatura produktów spalania opuszczających komorę rezonansową 14 jest zmieniana w zależności od wrażliwości cieplnej materiałów suszonych w układzie, właściwości
181 074 zawiesiny i ewentualnie innych uwarunkowań. Temperatura robocza pulsacyjnego urządzenia jest kontrolowana w drodze zmiany natężenia przepływu paliwa i powietrza spalania. W większości zastosowań temperatura produktów spalania opuszczających dyszę 34 leży w zakresie od około 426°C do około 1205°C, a zwłaszcza od około 648°C do około 982°C.
Dysza 34 łączy się przepływowo z komorą suszamiczą 16, w której występuje wlot płynu 36 lub wloty, rozstawione w kierunku wylotu komory suszamiczej 16 i pozostające w bezpośredniej bliskości dyszy 34. Zgodnie z wynalazkiem strumień materiałów lub zawiesina są wprowadzane do komory suszamiczej 16 poprzez wlot 36 materiału do suszenia, gdzie stykają się z pulsującym przepływem produktów spalania opuszczających dyszę 34. Gazy spalinowe, które posiadają charakterystykę z fluktuacją prędkości mieszają się z doprowadzanymi materiałami i rozpylają je. A zatem w obecnym wynalazku nie są wymagane zespoły rozpylające i dysze natryskowe dla wprowadzenia zawiesiny do urządzenia. Wystarcza jedynie rura, która wprowadza podawane materiały w pobliże dyszy 34.
Pulsującą prędkość produktów spalania opuszczających dyszę 34 dobiera się jako wystarczającą do rozpylenia strumienia doprowadzanego do komory suszamiczej 16. Charakterystyka tej prędkości zalezy od doprowadzanych materiałów, stałych cząstek przeznaczonych do suszenia, i innych warunków procesowych. Dla większości zastosowań średnia prędkość produktów spalania opuszczających dyszę 34 powinna wynosić od około 60 m/s do około 360 m/s. Podczas pulsacji minimalna prędkość produktów spalania powinna wynosić od około 9 m/s do około 180 m/s.
Po rozpyleniu doprowadzone materiały przepływają poprzez komorę suszamiczą 16. W komorze suszamiczej 16 cząstki stałe zawarte w podawanym materiale zostają osuszone poprzez odparowanie z nich wody lub innych lotnych cieczy. Komora suszamiczą 16 ma długość zapewniającą czas przetrzymania wystarczający dla osuszenia cząstek stałych do żądanego poziomu. Generalnie komora suszamiczą 16 pracuje nieco poniżej ciśnienia atmosferycznego dla zapobieżenia możliwości wydostawania się materiałów na zewnątrz.
W jednym przykładzie wykonania wynalazku jak przedstawiono na fig. 1 i 2 komora suszamicza 16 zawiera stożkową pierwszą sekcję 38 i drugą sekcję 40. Pierwsza sekcja 38 ma kształt dostosowany do kształtu strumienia produktów spalania opuszczających dyszę 34. Bardziej szczegółowo, kształt pierwszej sekcji 38 korzystnie jest nieco szerszy od maksymalnej szerokości strugi opuszczającej dyszę 34. W takim układzie zapobiega się kontaktowi rozpylonego strumienia ze ściankami komory suszamiczej 16 przy jednoczesnym utrzymaniu minimalnego wymiaru komory suszamiczej 16. Zminimalizowana jest również cyrkulacja suszonego materiału. Generalnie pożądane jest utrzymywanie możliwie jak najmniejszego kontaktu pomiędzy ściankami komory suszamiczej 16 i suszonym materiałem. Zapobiega to przywieraniu cząstek w doprowadzanym strumieniu do ścian oraz zwiększa styk i mieszanie pomiędzy doprowadzanym strumieniem i produktami spalania wytwarzanymi w pulsacyjnym urządzeniu spalinowym.
Strumień produktu opuszczający komorę suszamiczą 16, który zawiera odparowane ciecze, osuszone cząstki i produkty spalania z pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 jest następnie doprowadzony do separatora 42 w celu wychwycenia osuszonego materiału w stałej postaci. Temperatura produktów spalania i cząstek wchodzących do separatora 42 leży w zakresie od 65°C do 149°C i jest wyższa od temperatury punktu rosy. Separator 42 korzystnie stanowi cyklon, stacja filtrów workowych, inne filtry o wysokiej wydajności, lub szereg różnych urządzeń zbierających. W przykładzie wykonania z fig. 1 zastosowana jest stacja filtrów workowych, w której cząstki stałe są zbierane w zasobniku 46. Dla utrzymania podciśnienia stacji oraz zapobieżenia wydostawaniu się materiału z układu zastosowany jest wentylator 44.
Po usunięciu cząstek stałych ze strumienia produktu opuszczającego komorę 16 strumień pozostałych gazów jest zawrócony do obiegu, wykorzystany w innych procesach lub odprowadzony do atmosfery. W jednym przykładzie wykonania strumień gazów po opuszczeniu separatora 42 jest podany do skraplacza, w celu odzysku ewentualnych rozpuszczalników lub cieczy zawartych w strumieniu gazowym. Zebrane ciecze są następnie wykorzystane i zawrócone do obiegu.
181 074
Sposób suszenia materiałów zawierających cząstki stałe jest następujący. Jak opisano powyżej, wytwarza się pulsujący przepływ produktów spalania za pomocą pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 w wyniku spalania paliwa oraz falę ciśnienia akustycznego. Produkty spalania przeprowadza się przez rurę rezonansową 20 i wprowadza do komory suszamiczej 16, którą zaprojektowano z myślą o zminimalizowaniu strat akustycznych i wytworzeniu strzałki fali stojącej ciśnienia na wejściu do dyszy 34. Przyśpiesza się przepływ produktów spalania w dyszy 34 zamieniając wysokość oscylacyjnego ciśnienia na wysokość oscylacyjnej prędkości.
Doprowadzany strumień materiału do suszenia, jak na przykład zawiesinę, wprowadza się do komory suszamiczej 16, gdzie kontaktuje się go z produktami spalania opuszczającymi dyszę 34, wskutek czego rozpyla się doprowadzany strumień materiałów. Po rozpyleniu następuje wymiana ciepła pomiędzy produktami spalania i doprowadzanym strumieniem, potęgowana przez falę akustyczną wytwarzaną w pulsacyjnym zespole spalinowym 12. Cząstki stałe zawarte w doprowadzanym strumieniu są w ten sposób suszone w drodze odparowania cieczy stykających się z tymi cząstkami. Osuszone cząstki następnie oddziela się od strumienia gazowego i odzyskuje. Generalnie, osuszony materiał jest łatwo płynny i wysokojakościowy, co wynika z jednorodności suszenia.
Strumień suszonego materiału najpierw rozpyla się w urządzeniu 10 według obecnego wynalazku wykorzystując fluktuacje prędkości wytworzone przez dyszę 34 i następnie efektywnie osusza się cząstki stałe zawarte w doprowadzanym strumieniu, wykorzystując falę akustyczną wytwarzaną przez pulsacyjny zespół spalinowy. Bardziej szczegółowo, fala akustyczna wytwarzana w pulsacyjnym urządzeniu spalinowym potęguje szybkość wymiany ciepła i masy, przyczyniając się w ten sposób do szybszego i bardziej jednorodnego suszenia i przejawia się w lepszej jakości produktu. Poprawie ulega również wydajność suszenia, co zmniejsza zapotrzebowanie powietrza i paliwa, i z kolei koszty eksploatacji tego systemu.
Urządzenie 10 do suszenia przedstawione na fig. 1 i 2 jest wykorzystane nie tylko do suszenia i odzysku materiałów w postaci stałej, lecz również jest użyte do zmniejszenia objętości i ilości różnych odpadów przed ich wyrzuceniem. Poniżej podano szczegółowy wykaz materiałów, jakie są poddane suszeniu według obecnego wynalazku. Jest to jednakże wykaz tylko przykładowy i nie wyczerpuje wszystkich możliwości.
Chemikalia katalizatory, nawozy sztuczne, detergenty, żywice,
Minerały
Tworzywa sztuczne
Produkty spożywcze
Farmaceutyki
Odpady przemysłowe herbicydy, pestycydy, środki grzybobójcze, pigmenty itd. rudy, żel krzemionkowy, węgliki, tlenki, ferryty itd.
polimery, pcv itd.
białka, syrop zbożowy, gluten, przyprawy, skrobia, jajka, drożdże, cukier gronowy, mleko, serwatka itd.
celuloza, antybiotyki, krew, witaminy itd.
roztwory poprocesowe, rozpuszczalniki, zawiesiny, woda odpływowa itd.
Na figurze 3 zilustrowano alternatywny przykład wykonania urządzenia 50 do suszenia zgodnie z obecnym wynalazkiem. Dla uproszczenia podobnie ponumerowane elementy występujące na fig.l, 2 i 3 oznaczają podobne elementy. W odróżnieniu od przykładu zilustrowanego na fig. 1 i 2 urządzenie 50 służy nie tylko do suszenia cząstek stałych, lecz również do zbrylania przynajmniej części cząstek stałych. Cząstki te są zbrylane w celu spełnienia wymogów procesowych, lub ułatwienia i zwiększenia efektywności usuwania tych cząstek ze strumienia produktu gazowego.
Jak przedstawiono na fig. 3 urządzenie 50 do suszenia zawiera pulsacyjny zespół spalinowy 12 posiadający komorę spalania 18 i przynajmniej jedną rurę rezonansową 20. Pulsacyjny zespół spalinowy 12 jest połączony z komorą rezonansową 14, która posiada przynajmniej jedną dyszę 34 umieszczoną na końcu wylotowym. Dysza 34 wchodzi do komory suszamiczej 16, która posiada sekcję stożkową 38 dostosowaną do zewnętrznego zarysu strugi emitowanej przez dyszę 34.
W tym wariancie sposobu suszenia materiałów, ze względu na ułatwienie zbrylania zmniejsza się natężenie przepływu produktów spalania emitowanych z dyszy 34. Strumień
181 074 doprowadzany do komory suszamiczej 16 poprzez wlot 36 materiału do suszenia następnie rozpyla się przez strumień z dyszy 34 do postaci większych kropel. Większe krople zatem zawierają większe i więcej cząstek stałych. Dla większych kropel jest jednak wymagany dłuższy czas przetrzymywania do wyschnięcia. W związku z tym w urządzeniu 50 do suszenia występuje złoże fluidalne 52 połączone z komorą suszamiczą 16 w celu suszenia większych cząstek. Mniejsze cząstki wytwarzane w tym procesie wskutek posiadania mniejszego ciężaru omijają złoże fluidalne 52 i przechodzą do separatora 42 w celu ostatecznego zebrania według potrzeby.
Fluidyzowane medium doprowadzane do złoża fluidalnego 52 w tym przykładzie wykonania jest mieszaniną powietrza dostarczanego przez wentylator 28 poprzez przewód doprowadzający 56 oraz produktów spalania wychodzących z pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 poprzez przewód łączący 54. Produkty spalania są wyciągane z komory rezonansowej 14, mieszane z powietrzem i podawane do złoża fluidalnego 52 poprzez przewód wlotowy 58. Temperatura mieszaniny gazowej wprowadzanej do złoża fluidalnego 52 leży w zakresie od 204°C do 538°C. W wyniku wyciągania produktów spalania z komory rezonansowej 14 ich ciepło jest dostarczane do złoża w celu suszenia większych cząstek, a ponadto następuje zmniejszenie natężenia przepływu cieczy poprzez dyszę 34.
Wymagane jest kontrolowanie objętościowego natężenia przepływu gazu podawanego do złoża fluidalnego 52 dla uzyskania wystarczającego suszenia w złożu fluidalnym 52 bez wymuszonego zawracania cząstek wchodzących do złoza z powrotem do komory suszamiczej 16. Ostatecznie cząstki wchodzące do złoża fluidalnego 52 są suszone i zbierane w rurze 60.
Proces suszenia i zbrylania występujący w urządzeniu 50 do suszenia rozpoczyna się po wytworzeniu przez pulsacyjny zespół spalinowy 12 pulsującego przepływu produktów spalania i fali ciśnienia akustycznego. Produkty spalania wchodzą do komory rezonansowej 14, gdzie część przedostaje się do przewodu łączącego 54 a pozostałe są emitowane z dyszy 34.
Doprowadzany strumień wchodzący do komory suszamiczej 16 poprzez wlot 36 styka się z produktami spalania emitowanymi z dyszy 34. Kolizja ta powoduje rozpylenie doprowadzanego strumienia na kropelki o różnej wielkości, gdzie krople większe zawierają odpowiednio więcej cząstek stałych. W miarę przepływu rozpylonego strumienia doprowadzonego poprzez komorę suszamiczą 16 krople te ulegają przynajmniej powierzchniowemu osuszeniu i są częściowo osuszone wewnętrznie.
Mniejsze cząstki wytworzone podczas tego procesu omijają złoże fluidalne 52 i wchodzą do separatora 42, gdzie są ostatecznie zbierane w zasobniku 46. Natomiast większe cząstki bądź zbrylenia wchodzą do złoża fluidalnego 52. W złożu fluidalnym 52 osusza się dalej te zbrylenia za pomocą strumieni fluidalnych zawierających mieszaninę powietrza i produktów spalania wyprowadzanych z komory rezonansowej 14. Po osuszeniu zbrylenia lub większe cząstki zbiera się w mrze 60.
Na figurze 4 zilustrowano jeden z przykładów wykonania urządzenia 70 do suszenia, które pracuje przy ciśnieniu atmosferycznym łub ciśnieniu podwyższonym. Ponownie, podobne elementy występujące na fig. 1 do 4 ponumerowano w podobny sposób.
Podobnie do urządzenia 10 przedstawionego na fig. 1 i 2 urządzenie 70 do suszenia zawiera pulsacyjny zespół spalinowy 12 posiadający komorę spalania 18 i rurę rezonansową 20. Komora spalania 18 jest zasilana paliwem gazowym, płynnym lub stałym poprzez przewód paliwowy 22 i powietrzem poprzez komorę powietrzną 24 i aerodynamiczny zawór 26. Powietrze jest dostarczane do zaworu 24 poprzez przewód powietrza spalania 30.
W tym przykładzie pulsacyjny zespół spalinowy 12 jest chłodzony przez powietrze dostarczane przewodem powietrza chłodzącego 32. Przewód powietrza chłodzącego 32 otacza komorę spalania 18 i rurę rezonansową 20.
Przynajmniej część pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 jest zawarta wewnątrz komory rezonansowej 14. Komora rezonansowa 14 jest zaprojektowana w celu zmniejszenia strat akustycznych i zwiększenia fluktuacji ciśnienia na wejściu do dyszy 34. Dysza 34 przekształca wysokość statyczną wytwarzaną przez pulsacyjny zespół spalinowy 12 na wysokość prędkości.
181 074
Zgodnie z przykładem według fig. 4 komora rezonansowa 14 jest połączona z pompą strumieniową 72, która kieruje produkty spalania przepływające poprzez urządzenie 70 do grzejnika procesowego lub wymiennika ciepła 74. W wymienniku 74 następuje przekazanie ciepła pomiędzy strumieniem produktów spalania i materiałem lub materiałami, które są ogrzewane bezpośrednio lub pośrednio.
W celu zmaksymalizowania energii i sprawności wymiany ciepła urządzenie 70 zawraca co najmniej część produktów spalania opuszczających wymiennik 74. Mianowicie, przynajmniej część produktów opuszczających wymiennik 74 wchodzi do przewodu recyrkulacyjnego 76, który jest połączony z komorą pierścieniową 78, która w tym przykładzie otacza komorę rezonansową 14. Z komory pierścieniowej 78 następuje wylot do pompy strumieniowej 72, która miesza poprocesowy strumień produktów spalania z produktami wypływającymi z pulsacyjnego zespołu spalinowego 12.
Podczas pracy urządzenia 70 pulsacyjny zespół spalinowy 12 wytwarza pulsujący przepływ produktów spalania oraz falę ciśnienia akustycznego, które przechodzą do komory rezonansowej 14. Produkty wchodzą do dyszy 34 i są przyśpieszane, wytwarzając pulsującą wysokość prędkości.
Pulsacyjny zespół spalinowy 12 w tym przykładzie może pracować w szerokiej różnorodności zakresów i w zróżnicowanych warunkach. W jednym przykładzie pulsacyjny zespół spalinowy 12 wytwarza oscylacje ciśnienia w zakresie od około 6,9 kPa do około 276 kPa pomiędzy wartościami szczytowymi. Fluktuacje ciśnienia leżą w zakresie od około 161 dB do około 194 dB dla poziomu ciśnienia akustycznego. Zakres częstotliwości pola akustycznego może wynosić od około 50 do około 500 Hz. Temperatura produktów spalania opuszczających rurę rezonansową 20 jest również zmieniana w zależności od wymagań procesowych i może przykładowo leżeć w zakresie od około 537°C do około 1649°C.
Z dyszy 34 produkty spalania wchodzą do pompy strumieniowej 72, gdzie są mieszane z zawróconym strumieniem produktów spalania, które opuściły wymiennik 74. Dysza 34 dostarcza napędowy przepływ cieczy i pęd dla wywołania przepływu w połączeniu z pompą strumieniową 72. Pompa strumieniowa 72, która ma w tym przykładzie kształt zwężki Venturiego ułatwia mieszanie dwóch strumieni i służy do zwiększenia ciśnienia zawracanego strumienia. Mieszanina produktów gazowych jest następnie podawana do wymiennika 74 w celu żądanej wymiany ciepła.
Podczas pracy urządzenia 70 ciśnienie w połączeniu pulsacyjnego zespołu spalinowego 12 i komory rezonansowej 14 jest wyższe niż ciśnienie w wymienniku ciepła 74. Wypływ z dyszy 34 wytwarza ssanie na pompie strumieniowej 72 zabierające produkty spalania opuszczające wymiennik ciepła 74 do komory pierścieniowej 76. Wielkość siły ssania może określać ilość produktów spalania, które są zawracane i mieszane ze strumieniem gazów spalinowych opuszczających komorę rezonansową 14. Część strumienia gazowego, która nie została zawrócona, jak pokazano, jest odprowadzana poprzez przewód odprowadzający 80, w którym występuje zawór 82 dławiący strumień gazu do ciśnienia atmosferycznego.
Urządzenie 70 oferuje wiele zalet i korzyści w porównaniu z dotychczasowymi układami. Zwiększono wymianę ciepła przy jednoczesnym zmniejszeniu doprowadzenia ciepła do urządzenia. Mianowicie, w urządzeniu 70 występuje zawrócony strumień, zmniejszający wymagania cieplne. Zawrócony strumień jest podawany do urządzenia 70 bez stosowania środków mechanicznych. Pulsacyjny zespół spalinowy 12 dostarcza przepływ wysoce energetycznych produktów spalania oraz falę akustyczną. Fala akustyczna zwiększa wymianę ciepła w wymienniku ciepła 74, co zmniejsza konieczną powierzchnię wymiany ciepła i zwiększa wydajność strumienia procesowego.
Podobnie do urządzenia 10 do suszenia opisanego wcześniej, urządzenie 70 jest użyte w różnorodnych zastosowaniach. Przykładowo, urządzenie 70 może dostarczać ciepło do prażenia minerałów, do przerabianych cieplnie tworzyw sztucznych i szkła, i mechanicznej recyrkulacji spalin lub par oraz ogrzewania w procesach petrochemicznych, kotłowniach i piecach. Ciepło wytwarzane przez urządzenie 70 jest również stosowane do pieczenia, puszkowania, przy wytwarzaniu tkanin i tak dalej. Jest oczywistym, że powyższy wykaz jest jedynie przykładowy i nie pokrywa wszystkich zastosowań, w jakich urządzenie 70 jest używane.
181 074
Inne modyfikacje oraz zmiany obecnego wynalazku, zawarte w załączonych zastrzeżeniach, mogą być wprowadzone przez specjalistów bez odstępstwa od istoty i zakresu obecnego wynalazku. Ponadto należy rozumieć, że elementy różnych przykładów wykonania są zamienne w całości lub w części. Oprócz tego, dla specjalistów jest oczywiste, że powyższy opis jest jedynie opisem przykładowym i nie ogranicza tego wynalazku, co podano ponadto w załączonych zastrzeżeniach.
Obecny wynalazek dotyczy generalnie urządzenia zawierającego pulsacyjny zespół spalinowy, które jest wykorzystane jako część systemu suszamiczego, lub jako część systemu grzewczego. W układzie suszamiczym strumień materiałów styka się bezpośrednio z produktami spalania wypływającymi z zespołu pulsacyjnego spalania. Produkty spalania powodują odparowanie lotnych cieczy i wilgoci w celu odzysku produktu stałego zawartego w tym strumieniu materiału. Natomiast przy zastosowaniu w układzie grzewczym produkty spalania wypływające z zespołu pulsacyjnego spalania są podawane do wymiennika ciepła, gdzie następuje wymiana ciepła.
Należy rozumieć, że jest to opis jedynie przykładów wykonania bez intencji ograniczenia szerszych aspektów obecnego wynalazku, które są zawarte w przykładowej konstrukcji.
181 074
181 074
181 074
181 074
181 074
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób suszenia materiałów zawierających cząstki, w którym wytwarza się pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego, po czym kontaktuje się pole pulsującego przepływu o wysokiej prędkości produktów spalania z cieczą zawierającą cząstki stałe, znamienny tym, że przed skontaktowaniem produktów spalania z cieczą zawierającą cząstki stałe przyśpiesza się pulsujący przepływ produktów spalania do wytworzenia pola pulsującego przepływu o wysokiej prędkości, a następnie rozpyla się ciecz z cząstkami stałymi za pomocą pola pulsującego przepływu o wysokiej prędkości i miesza się ją z produktami spalania przetrzymując do przekazania ciepła produktów spalania rozpylonej cieczy i osuszenia zawartych w niej cząstek stałych.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że po osuszeniu oddziela się cząstki stałe od cieczy i produktów spalania.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pole pulsującego przepływu przyśpiesza się do prędkości wynoszącej minimum około 18 m/s.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przyśpieszony przepływ produktów spalania i fali ciśnienia akustycznego doprowadza się do wymiennika ciepła (74) i odprowadza się ciepło z przepływu w wymienniku ciepła (74), a co najmniej część produktów spalania opuszczających wymiennik ciepła (74) zawraca się i miesza się zawrócony strumień z pulsującym przepływem produktów spalania tworząc czynnik wypływający podawany następnie do wymiennika ciepła (74), przy czym do zmieszania z pulsacyjnym przepływem produktów spalania automatycznie zasysa się zawrócone produkty opuszczające wymiennik ciepła (74) poprzez wytwarzanie siły ssania za pomocą utrzymywania przed zmieszaniem różnicy ciśnienia pomiędzy pulsacyjnym przepływem produktów spalania i zawróconym strumieniem.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego wytwarza się za pomocą pulsacyjnego zespołu spalinowego (12), w którym generuje się falę stojącą.
  6. 6. Urządzenie pulsacyjne do suszenia materiałów zawierających cząstki, zawierające pulsacyjny zespół spalinowy wytwarzający pulsujący przepływ produktów spalania i falę ciśnienia akustycznego, który to pulsacyjny zespół spalinowy posiada komorę spalania i co najmniej jedną rurę rezonansową posiadającą wlot połączony z komorą spalania oraz wylot, przy czym przynajmniej część przynajmniej jednej rury rezonansowej jest otoczona komorą rezonansową znamienne tym, że komora rezonansowa (14) jest połączona z rurą rezonansową (20) i ma pierwszy zamknięty koniec i drugi otwarty koniec z co najmniej jedną dyszą (34), przy czym dysze (34) są połączone przepływowo z wylotem rury rezonansowej (20) i są usytuowane z odstępem za wylotem w kierunku przepływu, a drugi otwarty koniec z co najmniej jedną dyszą (34) jest przewężony względem komory rezonansowej (14).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że z co najmniej jedną dyszą (34) jest połączona komora suszamicza (16), która ma wlot (36) materiałów do suszenia usytuowany za co najmniej jedną dyszą (34) i w pobliżu niej.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że komora suszamicza (16) posiada rozszerzającą się stożkową pierwszą sekcję (38) usytuowaną w sąsiedztwie co najmniej jednej dyszy (34), przy czym kształt pierwszej sekcji (38) jest dostosowany do kształtu strumienia produktów spalania wylatujących z co najmniej jednej dyszy (34).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że z co najmniej jedną dyszą (34) jest połączone wejście pompy strumieniowej (72), przy czym wejście pompy strumieniowej (72) jest połączone z przewodem recyrkulacyjnym (76) odchodzącym od wylotu wymiennika ciepła (74).
    181 074
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że przewód recyrkulacyjny (76) zawiera komorę recyrkulacyjną (78) połączoną z pompą strumieniową (72), przy czym komora recyrkulacyjna (78) otacza komorę rezonansową (14) i tworzy między nimi kanał przepływu zawróconego strumienia produktów spalania wypływających z wymiennika ciepła (74).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że pompa strumieniowa (72) jest zwężką Yenturiego.
    * * *
PL96326607A 1995-11-13 1996-11-12 Sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe PL181074B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/558,275 US5638609A (en) 1995-11-13 1995-11-13 Process and apparatus for drying and heating
PCT/US1996/018193 WO1997018426A1 (en) 1995-11-13 1996-11-12 Process and apparatus for drying and heating

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326607A1 PL326607A1 (en) 1998-10-12
PL181074B1 true PL181074B1 (pl) 2001-05-31

Family

ID=24228894

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96326607A PL181074B1 (pl) 1995-11-13 1996-11-12 Sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe

Country Status (20)

Country Link
US (2) US5638609A (pl)
EP (1) EP0861408B1 (pl)
JP (1) JP3629565B2 (pl)
CN (1) CN1144013C (pl)
AT (1) ATE212118T1 (pl)
AU (1) AU705548B2 (pl)
BR (1) BR9611713A (pl)
CA (1) CA2237593C (pl)
CZ (1) CZ288660B6 (pl)
DE (1) DE69618613T2 (pl)
ES (1) ES2171751T3 (pl)
HK (1) HK1017062A1 (pl)
MX (1) MX9803763A (pl)
NZ (1) NZ323739A (pl)
PL (1) PL181074B1 (pl)
RU (1) RU2175100C2 (pl)
SI (1) SI0861408T1 (pl)
TR (1) TR199800846T2 (pl)
UA (1) UA65528C2 (pl)
WO (1) WO1997018426A1 (pl)

Families Citing this family (68)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3725299B2 (ja) * 1997-06-19 2005-12-07 株式会社パウダリングジャパン 通常燃焼及びパルス燃焼両用燃焼器
DE19740379A1 (de) * 1997-09-13 1999-04-01 Index Werke Kg Hahn & Tessky Werkzeugrevolver für eine Werkzeugmaschine sowie Drehmaschine mit einem solchen Werkzeugrevolver
US6370797B1 (en) * 1998-06-11 2002-04-16 Universal Dynamics, Inc. Method and apparatus for drying granular solids with venturi powered gas circulation
ATE247747T1 (de) * 1998-07-01 2003-09-15 Paper Science & Tech Inst Inc Verfahren zur entfernung von wasser aus faserstoffbahnen mit oszillierender prällstromflussumkehr
US6548197B1 (en) 1999-08-19 2003-04-15 Manufacturing & Technology Conversion International, Inc. System integration of a steam reformer and fuel cell
CA2382043A1 (en) * 1999-08-19 2001-02-22 Manufacturing And Technology Conversion International, Inc. Gas turbine with indirectly heated steam reforming system
WO2001098720A1 (en) * 2000-06-16 2001-12-27 Novatec Inc. System, apparatus, and method for reducing moisture content of particulate material
FI108810B (fi) * 2000-07-06 2002-03-28 Nirania Ky Laitteisto ja menetelmä polttotapahtuman ja lämmönsiirron tehostamiseksi
MD2082C2 (ro) * 2000-07-14 2003-07-31 Государственное Предприятие - Научно-Исследовательский Институт Механизации И Электрификации Сельского Хозяйства "Mecagro" Procedeu şi instalaţie de obţinere a agentului de uscare a cerealelor
DE10105750A1 (de) 2001-02-08 2002-10-10 Degussa Fällungskieselsäuren mit enger Partikelgrößenverteilung
US6470593B1 (en) * 2001-11-01 2002-10-29 Delta Medical Co., Ltd. Ejector device for vacuum drying
ES2250534T3 (es) * 2002-03-30 2006-04-16 Degussa Ag Acidos silicicos de precipitacion con una distribucion estrecha del tamaño de particula.
WO2003099965A2 (en) * 2002-05-22 2003-12-04 Manufacturing And Technology Conversion International, Inc. Pulse gasification and hot gas cleanup apparatus and process
US7842110B2 (en) * 2002-09-10 2010-11-30 Thermochem Recovery International, Inc. Steam reforming process and apparatus
CN1708354A (zh) * 2002-11-08 2005-12-14 第一工业制药株式会社 无机微粒、无机原料粉末以及它们的制造方法
CA2425350A1 (en) * 2003-04-14 2004-10-14 Peter Alex Container shut-off valve with venting
WO2004094023A2 (en) * 2003-04-21 2004-11-04 Manufacturing And Technology Conversion, Inc. Process for the treatment of waste or gaseous streams
DE10323774A1 (de) * 2003-05-26 2004-12-16 Khd Humboldt Wedag Ag Verfahren und Anlage zur thermischen Trocknung eines nass vermahlenen Zementrohmehls
US20050050759A1 (en) * 2003-08-11 2005-03-10 Manufacturing And Technology Conversion International, Inc. Efficient and cost-effective biomass drying
CA2441991C (en) * 2003-09-19 2012-11-13 Ronald R. Chisholm Fluid transfer apparatus
US20050115606A1 (en) * 2003-10-01 2005-06-02 Chisholm Ronald R. System for effecting liquid transfer from an elevated supply container
US6944967B1 (en) * 2003-10-27 2005-09-20 Staples Wesley A Air dryer system and method employing a jet engine
US7984566B2 (en) 2003-10-27 2011-07-26 Staples Wesley A System and method employing turbofan jet engine for drying bulk materials
JP4004497B2 (ja) * 2003-12-12 2007-11-07 横浜ゴム株式会社 ゴムラテックスからゴムを製造する方法
JP3973641B2 (ja) * 2004-04-12 2007-09-12 横浜ゴム株式会社 ポリマー成分を含む液を用いてポリマー組成物を製造する方法
US20070106014A1 (en) * 2004-04-12 2007-05-10 Daisuke Kanenari Method for producing composition containing polymer from liquid containing polymer component and drying apparatus for same
EP1812762A1 (en) * 2004-10-22 2007-08-01 Force Technology Method and device for drying a flow of biomass particles
JP4630071B2 (ja) * 2005-01-19 2011-02-09 株式会社林原生物化学研究所 微生物菌体の乾燥方法
US7470307B2 (en) * 2005-03-29 2008-12-30 Climax Engineered Materials, Llc Metal powders and methods for producing the same
JP2006328142A (ja) * 2005-05-24 2006-12-07 Yokohama Rubber Co Ltd:The シリカ配合天然ゴム組成物及びそれを用いた空気入りタイヤ
US20070234589A1 (en) * 2006-04-05 2007-10-11 Peter Bernegger Pressurized Drying/Dehydration Apparatus and Method
US7569086B2 (en) * 2006-04-24 2009-08-04 Thermochem Recovery International, Inc. Fluid bed reactor having vertically spaced apart clusters of heating conduits
US20070245628A1 (en) * 2006-04-24 2007-10-25 Thermochem Recovery International, Inc. Fluid bed reactor having a pulse combustor-type heat transfer module separated from the compartment of a reaction vessel
WO2008004407A1 (fr) * 2006-06-08 2008-01-10 Pultech Corporation Procédé de séchage par pulvérisation et appareil de séchage par pulvérisation
JP5398126B2 (ja) * 2007-06-07 2014-01-29 第一工業製薬株式会社 金属酸化物微粒子粉末、金属酸化物微粒子の製造方法および製造システム
US8037620B2 (en) * 2007-07-20 2011-10-18 Pulse Holdings LLC Pulse combustion dryer apparatus and methods
MX2010003613A (es) * 2007-10-01 2010-04-21 Omnilytics Inc Metodos para secar bacteriofago y composiciones que contienen bacteriofago, las composiciones secas resultantes, y metodos de uso.
US8197885B2 (en) * 2008-01-11 2012-06-12 Climax Engineered Materials, Llc Methods for producing sodium/molybdenum power compacts
US7988074B2 (en) * 2008-03-05 2011-08-02 J. Jireh Holdings Llc Nozzle apparatus for material dispersion in a dryer and methods for drying materials
US20120148969A1 (en) * 2008-04-07 2012-06-14 Appleton Papers Inc. Continuous process for drying microcapsules
NL1035274C2 (nl) * 2008-04-09 2009-10-12 Internationaal Projectbureau H Werkwijze alsmede inrichting voor het verwerken van organisch materiaal omvattend slib.
US8876964B2 (en) 2009-06-23 2014-11-04 Rockwool International A/S Method of making particulate material
CN101806534B (zh) * 2010-04-22 2011-12-07 山东天力干燥股份有限公司 脉动燃烧尾气流与过热蒸汽混合干燥系统和工艺
DE102010016831A1 (de) * 2010-05-06 2011-11-10 Bundesanstalt für Materialforschung und -Prüfung (BAM) Brennstoffgemisch und Anwendung desselben in Industrietrocknern
CN103347601B (zh) 2010-11-05 2015-04-22 国际热化学恢复股份有限公司 固体循环系统与捕捉和转化反应性固体的方法
CN102435060A (zh) * 2011-09-15 2012-05-02 攀钢集团攀枝花钢铁研究院有限公司 对固体物料进行干燥/分解的装置和工艺
AU2012315914B2 (en) 2011-09-27 2015-07-09 Thermochem Recovery International, Inc. System and method for syngas clean-up
US8869420B1 (en) * 2012-11-19 2014-10-28 Mousa Mohammad Nazhad Energy-efficient process and apparatus for drying feedstock
FI125978B (fi) * 2013-02-22 2016-05-13 Endev Oy Kiertomassakuivuri ja menetelmä märän lietteen kuivaamiseksi
GB2511331A (en) * 2013-02-28 2014-09-03 Dickinson Legg Ltd Drying Apparatus
US9809619B2 (en) * 2014-01-14 2017-11-07 Pulse Holdings, LLC Pulse combustion drying of proteins
US20150275822A1 (en) * 2014-03-28 2015-10-01 Furness-Newburge, Inc. Supercharged pulse jet engine and related method of use
US11578681B2 (en) 2015-03-19 2023-02-14 University Of Maryland Systems and methods for anti-phase operation of pulse combustors
US9454955B1 (en) * 2015-04-17 2016-09-27 Constantin Tomoiu Thermo-acoustic reactor with non-thermal energy absorption in inert medium
EA036646B1 (ru) * 2015-08-28 2020-12-03 Андрей Игоревич ДУБИНСКИЙ Устройство для получения механической работы от источника нетепловой энергии (варианты)
BR102015027270A2 (pt) * 2015-10-27 2017-05-02 Vale S/A processo para redução da umidade de minérios em correias transportadoras e chutes de transferência; chute de transferência para transporte de minério; correia transportadora para transporte de minério
WO2017106689A1 (en) * 2015-12-18 2017-06-22 North American Wave Engine Corporation Systems and methods for air-breathing wave engines for thrust production
CA3014874C (en) 2016-02-16 2019-03-19 Thermochem Recovery International, Inc. Two-stage energy-integrated product gas generation system and method
CN109153929B (zh) 2016-03-25 2019-12-20 国际热化学恢复股份有限公司 三阶段能量集成产物气体发生系统和方法
US10364398B2 (en) 2016-08-30 2019-07-30 Thermochem Recovery International, Inc. Method of producing product gas from multiple carbonaceous feedstock streams mixed with a reduced-pressure mixing gas
US9869512B1 (en) * 2016-11-18 2018-01-16 Omnis Thermal Technologies, Llc Pulse combustion variable residence time drying system
US9920926B1 (en) 2017-07-10 2018-03-20 Thermochem Recovery International, Inc. Pulse combustion heat exchanger system and method
US10099200B1 (en) 2017-10-24 2018-10-16 Thermochem Recovery International, Inc. Liquid fuel production system having parallel product gas generation
US11576419B2 (en) * 2017-12-13 2023-02-14 Laitram, L.L.C. Bulk food processor with angled axial flow fan
EP3781868B1 (en) 2018-04-17 2022-11-30 North American Wave Engine Corporation Method and apparatus for the start-up and control of pulse combustors using selective injector operation
US20240198977A1 (en) * 2019-07-31 2024-06-20 Apexip, Llc Car drying leaf blower tube
US11555157B2 (en) 2020-03-10 2023-01-17 Thermochem Recovery International, Inc. System and method for liquid fuel production from carbonaceous materials using recycled conditioned syngas
US11466223B2 (en) 2020-09-04 2022-10-11 Thermochem Recovery International, Inc. Two-stage syngas production with separate char and product gas inputs into the second stage

Family Cites Families (48)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2619415A (en) * 1946-08-15 1952-11-25 Standard Oil Dev Co Supply of heat to fluidized solids beds for the production of fuel gas
US2937500A (en) * 1957-10-02 1960-05-24 Jr Albert G Bodine Resonant combustion products generator with heat exchanger
US3246842A (en) * 1963-08-02 1966-04-19 Huber Ludwig Apparatus for the production of hot gas currents for heating purposes
US3738290A (en) * 1971-10-14 1973-06-12 Us Interior Dual pulse-jet system for the combustion of high ash fuel
US3906873A (en) * 1974-04-19 1975-09-23 Standard Products Co Waste converter
US4183145A (en) * 1978-03-02 1980-01-15 Frolikov Ivan I Method of spray-drying liquid and pastelike materials and installation for carrying same into effect
DE2844095C2 (de) * 1978-10-10 1984-10-31 Ludwig Dipl.-Ing. Dr.-Ing. 7000 Stuttgart Huber Schwingfeuergerät
WO1981000854A1 (en) * 1979-09-27 1981-04-02 Modar Inc Treatment of organic material in supercritical water
US4265617A (en) * 1979-10-18 1981-05-05 Piterskikh Georgy P Apparatus for spray drying of liquid and paste-like materials
US4331451A (en) * 1980-02-04 1982-05-25 Mitsui Toatsu Chemicals, Inc. Catalytic gasification
US4306506A (en) * 1980-06-02 1981-12-22 Energy Recovery Research Group, Inc. Gasification apparatus
US4314444A (en) * 1980-06-23 1982-02-09 Battelle Memorial Institute Heating apparatus
US4395830A (en) * 1980-09-12 1983-08-02 Jetsonic Processes, Ltd. Pulse combustion fluidizing dryer
US4368677A (en) * 1981-04-07 1983-01-18 Kline Michael J Pulse combustion system for boilers
US4417868A (en) * 1981-09-04 1983-11-29 Battelle Development Corporation Compact plenum for pulse combustors
US4499833A (en) * 1982-12-20 1985-02-19 Rockwell International Corporation Thermal conversion of wastes
US4529377A (en) * 1983-02-28 1985-07-16 Georgia Tech Research Institute Pulse combustor apparatus
DE3337191C2 (de) * 1983-10-13 1987-05-14 Motan Gmbh, 7972 Isny Vorrichtung zum Austragen von Wirkstoffen
JPS6159108A (ja) * 1984-08-29 1986-03-26 Toshiba Corp パルス燃焼装置
US4688495A (en) * 1984-12-13 1987-08-25 In-Process Technology, Inc. Hazardous waste reactor system
AU5906386A (en) * 1985-05-09 1986-12-04 Drytech Corporation Method and apparatus for removing volatiles from or dehydrating liquid products
US4695248A (en) * 1985-10-03 1987-09-22 Gray Robert R Pulse combustion drying apparatus for particulate materials
US4701126A (en) * 1985-10-03 1987-10-20 Gray Robert R Elevated temperature dehydration section for particle drying pulse jet combustion systems
US4637794A (en) * 1985-10-03 1987-01-20 Gray Robert R Pulse combustion drying apparatus for particulate materials
US4770626A (en) * 1986-03-06 1988-09-13 Sonotech, Inc. Tunable pulse combustor
US4699588A (en) * 1986-03-06 1987-10-13 Sonotech, Inc. Method and apparatus for conducting a process in a pulsating environment
US4708159A (en) * 1986-04-16 1987-11-24 Nea Technologies, Inc. Pulse combustion energy system
US4992043A (en) * 1986-04-16 1991-02-12 Nea Technologies, Inc. Pulse combustion energy system
US4874587A (en) * 1986-09-03 1989-10-17 Thermolytic Decomposer Hazardous waste reactor system
US4708635A (en) * 1986-10-07 1987-11-24 American Gas Association Pulse combustion apparatus and method
GB8715735D0 (en) * 1987-07-03 1987-08-12 Lepetit Spa De-mannosyl teicoplanin derivatives
US4863702A (en) * 1987-09-01 1989-09-05 Thermolytica Corporation Autoclave for hazardous waste
JPS6480437A (en) * 1987-09-22 1989-03-27 Meitec Corp Coating method for superfine particle in fluidized bed
US4832598A (en) * 1988-04-22 1989-05-23 John A. Kitchen Ltd. Pulse combustion apparatus
US4951613A (en) * 1988-11-09 1990-08-28 Mobil Oil Corp. Heat transfer to endothermic reaction zone
DE3839861A1 (de) * 1988-11-25 1990-05-31 Rudi Pedersen Heizanlage
US5059404A (en) * 1989-02-14 1991-10-22 Manufacturing And Technology Conversion International, Inc. Indirectly heated thermochemical reactor apparatus and processes
US4940405A (en) * 1989-02-23 1990-07-10 Kelly John T Pulse combustion driven in-furnace NOx and SO2 control system for furnaces and boilers
JPH0628681B2 (ja) * 1989-12-16 1994-04-20 大阪富士工業株式会社 バルブレスパルス燃焼方法及びバルブレスパルス燃焼器
JPH0628682B2 (ja) * 1989-12-16 1994-04-20 大阪富士工業株式会社 パルス燃焼式乾燥装置の熱回収システム
US5255634A (en) * 1991-04-22 1993-10-26 Manufacturing And Technology Conversion International, Inc. Pulsed atmospheric fluidized bed combustor apparatus
US5197399A (en) * 1991-07-15 1993-03-30 Manufacturing & Technology Conversion International, Inc. Pulse combusted acoustic agglomeration apparatus and process
US5211704A (en) * 1991-07-15 1993-05-18 Manufacturing Technology And Conversion International, Inc. Process and apparatus for heating fluids employing a pulse combustor
US5353721A (en) * 1991-07-15 1994-10-11 Manufacturing And Technology Conversion International Pulse combusted acoustic agglomeration apparatus and process
CA2049788A1 (en) * 1991-08-23 1993-02-24 Anthony J. Last Pulsating combustion device
US5252061A (en) * 1992-05-13 1993-10-12 Bepex Corporation Pulse combustion drying system
AU689103B2 (en) * 1993-03-08 1998-03-26 Scientific Ecology Group, Inc., The Method and system for detoxifying solid waste
DE19530721A1 (de) * 1995-08-18 1997-02-20 Kiekert Ag Steuerungsanlage für ein Kraftfahrzeug mit einer Notstrombatterie sowie einer Notbetriebsschaltung

Also Published As

Publication number Publication date
AU1075597A (en) 1997-06-05
US5842289A (en) 1998-12-01
PL326607A1 (en) 1998-10-12
RU2175100C2 (ru) 2001-10-20
JP2000500559A (ja) 2000-01-18
NZ323739A (en) 1998-11-25
JP3629565B2 (ja) 2005-03-16
MX9803763A (es) 1998-09-30
DE69618613D1 (de) 2002-02-21
US5638609A (en) 1997-06-17
BR9611713A (pt) 1999-12-28
WO1997018426A1 (en) 1997-05-22
DE69618613T2 (de) 2002-08-14
AU705548B2 (en) 1999-05-27
HK1017062A1 (en) 1999-11-12
CZ288660B6 (cs) 2001-08-15
CN1144013C (zh) 2004-03-31
ATE212118T1 (de) 2002-02-15
SI0861408T1 (en) 2002-10-31
CN1207805A (zh) 1999-02-10
CZ147798A3 (cs) 1999-03-17
EP0861408A1 (en) 1998-09-02
UA65528C2 (en) 2004-04-15
ES2171751T3 (es) 2002-09-16
CA2237593A1 (en) 1997-05-22
EP0861408B1 (en) 2002-01-16
TR199800846T2 (xx) 1998-08-21
CA2237593C (en) 2002-03-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL181074B1 (pl) Sposób i urządzenie do suszenia materiałów zawierających cząstki stałe
US4013396A (en) Fuel aerosolization apparatus and method
CA1180734A (en) Atomizer
US5353721A (en) Pulse combusted acoustic agglomeration apparatus and process
US5211704A (en) Process and apparatus for heating fluids employing a pulse combustor
RU98111500A (ru) Способ сушки и нагрева и устройство для его осуществления
US3124086A (en) Slurry firex cyclone furnace
US2887390A (en) Method and apparatus for spray drying
US4743195A (en) Combustion apparatus for forcibly circulating a heating medium in a combustion apparatus
US4298338A (en) Liquid fuel burners
US4183145A (en) Method of spray-drying liquid and pastelike materials and installation for carrying same into effect
US4155700A (en) Liquid fuel burners
US4740154A (en) Free flame burner with turbulent atomisation by means of gaseous combustion products
EP0580060B1 (en) An atomizing type burner
CA2035441A1 (en) Method of atomizing a liquid and apparatus for implementing the method
US4097227A (en) Air moving device with oil fired heating apparatus
EP0234092A1 (en) Improved pulse combustion drying apparatus for particulate materials
Wu Pulse combustion drying
EP0019022B1 (en) Liquid fuel burners
EP0698198B1 (en) A process and apparatus for heating fluids employing a pulse combustor
CA1130719A (en) Liquid fuel burners
US20190239536A1 (en) Pulse atomizer and related methods
SU1041836A1 (ru) Распылительна сушилка
SU1411546A1 (ru) Устройство дл термического обезвреживани отбросных газов
IE48316B1 (en) Improvements in liquid fuel burners

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20071112