PL180707B1 - Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych PL PL PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL180707B1
PL180707B1 PL96319075A PL31907596A PL180707B1 PL 180707 B1 PL180707 B1 PL 180707B1 PL 96319075 A PL96319075 A PL 96319075A PL 31907596 A PL31907596 A PL 31907596A PL 180707 B1 PL180707 B1 PL 180707B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sheet
dividing
dough
coiler
sheets
Prior art date
Application number
PL96319075A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319075A1 (en
Inventor
Josef Horvath
Original Assignee
Wewalka Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wewalka Gmbh filed Critical Wewalka Gmbh
Publication of PL319075A1 publication Critical patent/PL319075A1/xx
Publication of PL180707B1 publication Critical patent/PL180707B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A21BAKING; EDIBLE DOUGHS
    • A21CMACHINES OR EQUIPMENT FOR MAKING OR PROCESSING DOUGHS; HANDLING BAKED ARTICLES MADE FROM DOUGH
    • A21C3/00Machines or apparatus for shaping batches of dough before subdivision
    • A21C3/06Machines for coiling sheets of dough, e.g. for producing rolls

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • Bakery Products And Manufacturing Methods Therefor (AREA)
  • Noodles (AREA)
  • Confectionery (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych, majace uklad przenoszacy do doprowadzania arkuszy ciasta, zwlaszcza ciasta francuskiego i arkuszy dzielacych, zwlaszcza z papieru do pieczenia, posiadajacy obiegowy przenosnik tasmo- wy oraz majace zwijarke ze szczelina wciagowa i nape- dem obrotowym, ruchoma w kierunku osiowym, zna- mienne tym, ze uklad przenoszacy posiada usytuowane kolejno, wzdluz kierunku przesuwu obiegowego prze- nosnika tasmowego (1), zespól do nakladania arkusza dzielacego (14) na obiegowy przenosnik tasmowy (1) 1 polaczony z nim zespól do nakladania arkusza cia- sta (9) na nalozony na przenosnik tasmowy (1) arkusz dzielacy (14), nastepnie zespól (15) do przekladania do tylu odcinka (16) arkusza dzielacego (14) wystajacego z przodu spod arkusza ciasta (9) oraz zespól do wpro- wadzania przedniego odcinka (17) arkusza ciasta (9) w szczeline wciagowa (25) zwijarki (26). P L 1 8 0 7 0 7 B1 F i g . 1 PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazkujest urządzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących.
Z opisu EP-A-0230335 jest znane urządzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, mające układ przenoszący do doprowadzania arkuszy ciasta, zwłaszcza ciasta francuskiego i arkuszy dzielących, zwłaszcza z papieru do pieczenia, posiadający obiegowy przenośnik taśmowy oraz mające zwijarkę ze szczeliną wciągową i napędem obrotowym, ruchomą w kierunku osiowym. W tym urządzeniu arkusze ciasta są prostopadle odwracane, na wylotowym końcu przenośnika taśmowego, pod wpływem działania siły ciężkości, w kierunku zwijarki, umieszczonej poniżej końca wylotowego i łączą się, w szczelinie wciągowej zwijarki, z doprowadzanym oddzielnie od góry arkuszem dzielącym i z nim są zwijane. Arkusze dzielące są doprowadzane na oddzielnym przenośniku taśmowym, który zawiera perforowane taśmy transportowe, prowadzone przez skrzynki ssące, a ostatni odcinek, aż do szczeliny wciągowej zwijarki, każdy arkusz pokonuje swobodnie. Ponieważ sztywność własna arkuszy dzielących, wykonanych na ogół z cienkiego papieru, nie jest wystarczająca do tego celu, toteż każdy arkusz dzielący podczas przenoszenia na taśmach transportowych zostaje zaopatrzony w pionowe karby usztywniające. Jest oczywiste, że ten rodzaj doprowadzania arkuszy dzielących wymaga dużych nakładów i stosowania skrzynek ssących, stempli do karbów itp. Zwijarka, ułożyskowana na saniach ruchomo w kierunku osiowym, ma postać cylindrycznego pręta z promieniowymi szczelinami. Ostre krawędzie szczeliny wciągowej zwijarki powodują niebezpieczeństwo złamania arkuszy ciasta.
W celu uniknięcia zanieczyszczenia zwijarki przez zwijany arkusz ciasta i ułatwienia zgarniania utworzonego zwoju ze zwijarki, w tym znanym rozwiązaniu, arkusz dzielący wystaje poza prowadzącą krawędź arkusza ciasta i najpierw wykonuje się nim kilka obrotów wokół zwijarki, zanim nawinie się razem z arkuszem ciasta. Z powodu niewielkiej sztywności własnej arkusza dzielącego konieczne jest czasowe ustalenie prowadzącego odcinka arkusza dzielącego na zwijarce. Czasowe ustalenie realizuje się za pomocą zacisku, połączonego przegubowo ze zwijarką, albo za pomocą otworów ssących w zwijarce, co w obu przypadkach powoduje konieczność stosowania dodatkowych urządzeń sterujących i zasilających.
Celem wynalazkujest opracowanie urządzenia do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, które zapewnia bezzakłóceniową pracę, nie wymagającą doglądu i ma znacznie prostszą konstrukcję.
Urządzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, mające układ przenoszący do doprowadzania arkuszy ciasta, zwłaszcza ciasta francuskiego i arkuszy dzielących, zwłaszcza z papieru do pieczenia, posiadający obiegowy przenośnik taśmowy oraz mające zwijarkę ze szczeliną wciągową i napędem obrotowym, ruchomą w kierunku osiowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że układ przenoszący posiada usytuowane kolejno, wzdłuż kierunku przesuwu obiegowego przenośnika taśmowego: zespół do nakładania arkusza dzielącego na obiegowy przenośnik taśmowy i połączony z nim zespół do nakładania arkuszy ciasta na nałożony na przenośnik taśmowy arkusz dzielący, następnie zespół do przekładania do tyłu odcinka arkusza dzielącego wystającego z przodu spod arkusza ciasta oraz zespół do wprowadzania przedniego odcinka arkusza ciasta w szczelinę wciągową zwijarki.
Urządzenie według wynalazku pozwala uzyskać z jednej strony wspólną drogę doprowadzenia dla arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, dzięki czemu zbędna jest dodatkowa, kosztowna obróbka arkuszy dzielących, a z drugiej strony przez przełożenie arkusza dzielącego wokół przedniej krawędzi arkusza ciasta, sztywność własna tego połączenia może być wykorzystana do rozpoczęcia procesu zwijania, przy czym przełożenie arkusza dzielącego, przy korzystnie dobranej długości, uniemożliwia jednocześnie, w sposób pewny, zanieczyszczenie
180 707 zwijarki lub przyleganie arkusza ciasta do zwijarki. Dlatego też można zrezygnować z urządzeń zaciskowych lub ssących do początkowego ustalania arkusza dzielącego w zwijarce.
Korzystnie, zespół do nakładania arkusza dzielącego na obiegowy przenośnik taśmowy zawiera rolkę do odwijania materiału wyjściowego na arkusze dzielące oraz umieszczony nad przenośnikiem taśmowym element przycinający materiał wyjściowy, natomiast zespół do nakładania arkusza ciasta na arkusz dzielący jest umieszczony między rolką do odwijania materiału wyjściowego a elementem przycinającym.
Dzięki temu ciężar odłożonego arkusza ciasta może być wykorzystany do ustalenia arkusza dzielącego na przenośniku taśmowym, wskutek czego nie jest konieczne oddzielne ustalanie arkusza dzielącego za pomocą zasysania.
W szczególności, element przycinający jest połączony z czujnikiem, rejestrującym przejście arkusza ciasta.
Dzięki temu długość arkuszy dzielących jest dopasowana do aktualnej długości doprowadzanych arkuszy ciasta.
Zespół do nakładania arkusza ciasta na arkusz dzielący zawiera, korzystnie, taśmę doprowadzającą dochodzącą powyżej wlotowego końca przenośnika taśmowego.
Dzięki temu wylot umieszczonej z przodu maszyny do wytwarzania arkuszy ciasta, udostępniony na ogół w postaci przenośnika taśmowego, może być zastosowany do zasilania urządzenia do zwijania.
Ewentualnie, zespół do przekładania zawiera skierowaną ku górze dyszę, korzystnie listwę z wydmuchem.
Zapewnia to podniesienie prowadzącego odcinka arkusza dzielącego bez jakiegokolwiek osłabienia, zniszczenia albo zanieczyszczenia arkusza ciasta.
W szczególności, za dyszą lub listwą z wydmuchem jest umieszczony zagięty liniał, który przebiega poprzecznie przez przenośnik taśmowy i z niewielkim odstępem od niego.
Zapewnia to, by przełożenie arkusza dzielącego było wygięte w sposób trwały i ustalone czasowo az do następnego procesu zwijania.
Korzystnie, zwijarka zawiera dwa cylindryczne pręty zwijające, które na jednym końcu są zamocowane w piaście, równolegle do osi i mimośrodowo, przy czym piasta jest zamocowana obrotowo w saniach, napędzanych w kierunku osiowym przez napęd liniowy.
W szczególności, urządzenie posiada tarczę zabierakową napędzaną przez napęd obrotowy i mającą dwa mimośrodowe otwory dla ślizgowego przejścia prętów zwijających.
Jest to szczególnie prosty i bezzakłóceniowy rodzaj napędu obrotowego zwijarki.
W przypadku odjęcia zwijarki ze zwoju tarcza zabierakowa tworzy zderzak dla osiowego ustalenia zwoju.
Korzystnie, zespół do wprowadzania arkusza ciasta w szczelinę wciągową zwijarki zawiera blachę kierunkową oddzielającą arkusz ciasta z przełożeniem arkusza dzielącego od powierzchni przenośnika taśmowego i doprowadzającą do szczeliny wciągowej po jednej stronie zwijarki oraz blachę nabiegowąpo drugiej stronie zwijarki.
Umożliwia to oparcie arkusza ciasta po obu stronach zwijarki i zmniejsza niebezpieczeństwo złamania tego arkusza.
W szczególności, blacha kierunkowa i/lub blacha nabiegowa są połączone z napędami(em) liniowymi(ym) w kierunku promieniowym.
Dzięki temu blacha kierunkowa lub blacha nabiegowa podczas procesu wciągania do zwijarki może być możliwie blisko doprowadzona do zwijarki w celu dalszego polepszenia podparcia arkusza ciasta, a z drugiej strony mogą być przesunięte w położenie uwolnienia dla niezakłóconego obrotu zwijarki.
Ewentualnie, urządzenie ma czujnik rejestracji przejścia przedniego odcinka arkusza ciasta przez zwijarkę, połączony z urządzeniem sterującym napędami liniowymi blachy kierunkowej lub nabiegowej, napędem obrotowym zwijarki oraz napędem liniowym zwijarki.
Korzystnie, urządzenie ma co najmniej dwie zwijarki, zwrócone swoimi wolnymi końcami do siebie i skierowane osiowo do siebie, przy czym przenośnik taśmowy, napęd tarcz zabierakowych zwijarek i napędy liniowe blach kierunkowych i nabiegowych są wspólne dla wszystkich zwijarek.
180 707
Wydajność takiego urządzenia wynosi dwu- albo wielokrotność pojedynczego urządzenia, bez konieczności powielania elementów konstrukcyjnych w tym samym wymiarze.
Urządzenie według wynalazku jest przedstawione w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z boku, fig. 2 przedstawia urządzenie w widoku z góry, fig. 3 przedstawia urządzenie w widoku czołowym, patrząc od końca wylotowego przenośnika taśmowego, zaś fig. 4 i 5 stanowią powiększone fragmenty urządzenia z fig. 1, które przedstawiają szczegółowo obszar zwijania (fig. 4) albo obszar doprowadzania (fig·5). ...
Urządzenie przedstawione na fig. 1 do 5 obejmuje dwie równoległe linie produkcyjne do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, co można zwłaszcza zobaczyć na fig. 2. Urządzenie zawiera poziomy przenośnik taśmowy 1, który porusza się ruchem okrężnym w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara wokół pierwszego wałka 2 i drugiego wałka 3. Wałek 3 jest napędzany przez silnik elektryczny 4, poprzez pas napędowy. Ponadto do przenośnika taśmowego jest przyporządkowany wałek naprężający 5.
Na przenośniku taśmowym 1 są układane obok siebie i przylegając do siebie dwie wstęgi 6 materiału wyjściowego arkuszy dzielących 14. Wstęgi 6 są odwijane z dwóch, umieszczonych w obszarze pod wałkiem 2 przenośnika taśmowego 1, rolek 7 do odwijania, z których na fig. 1 jest widoczna tylko przednia. Poniżej rolki do odwijania 7 mogą być zgromadzone dalsze rolki do odwijania 8.
Jako materiał wyjściowy arkuszy dzielących 14 stosuje się na ogół papier, papier do pieczenia, folię z tworzywa sztucznego, folię aluminiową itd. Urządzenie nie jest ograniczone do stosowania określonego materiału arkuszy dzielących.
Na transportowane przez przenośnik taśmowy 1 wstęgi 6 są przeprowadzane górą wstępnie wytworzone w nie przedstawionej maszynie do wałkowania i przycinania ciasta, arkusze ciasta 9, w układzie przedstawionym na fig. 1. Prowadzenie górą arkuszy ciasta 9 na wstęgi arkuszy dzielących 6 można realizować przykładowo za pomocą taśmy doprowadzającej 1', uchodzącej powyżej wlotowego końca przenośnika taśmowego 1. Pomiędzy taśmą doprowadzającą z przenośnikiem taśmowym 1, arkusze ciasta 9 przechodzą przez czujnik 10, ukształtowany np. jako zapora świetlna, który rejestruje przejście arkusza ciasta 9.
Opisane tutaj urządzenie może być zasilane przez dowolny rodzaj ciasta; korzystną dziedziną zastosowania jest jednak przeróbka ciasta francuskiego.
Wstęgi 6 arkuszy dzielących 14 z leżącymi na nich arkuszami ciasta 9 wchodzą pod wałek piankowy 11 (fig. 5) i przechodzą pod elementem przycinającym 12, ukształtowanym w postaci nożyc udarowych, które przycinają na określoną długość wstęgi 6 tuz za tylną krawędzią 13 arkuszy ciasta 9 na poszczególne arkusze dzielące 14. Uruchomienie elementu przycinającego 12 jest sterowane przez czujnik 10 w zależności od doprowadzenia arkuszy ciasta 9.
Zamiast doprowadzania arkuszy ciasta 9 do punktu między rolkami do odwijania a elementem przycinającym 12, prowadzenie górą arkuszy ciasta mogłoby być realizowane dopiero po odłożeniu poszczególnych arkuszy dzielących 14 na przenośnik taśmowy 1, tzn. przykładowo po kombinacji z rolek do odwijania 7 i elementów przycinających 12, jednak przedstawiona konstrukcja ma tę zaletę, że własny ciężar arkuszy ciasta 9 ustala wstęgi 6 przed przycięciem albo arkusze dzielące 14 po przycięciu.
Następnie arkusze dzielące 14 z leżącymi na nich arkuszami ciasta 9 przechodzą przez oznaczony ogólnie jako 15 zespół do przekładania wystających pod arkuszami ciasta 9 odcinków 16 arkuszy dzielących 14 z powrotem na górne strony prowadzących odcinków 17 arkuszy ciasta 9. Zespół ten zawiera zasilaną sprężonym powietrzem, skierowaną do góry dyszę lub listwę z wydmuchem 18 i umieszczony za nią przebiegający poprzecznie do przenośnika taśmowego 1 zagięty liniał 19, za którym jest usytuowany krążek przytrzymujący 20 z tworzywa piankowego. W ten sposób prowadzący odcinek 17 arkuszy ciasta 9 jest zaopatrzony w przełożenie arkusza dzielącego.
Następnie leżące dalej na arkuszach dzielących 14 i zaopatrzone w przełożenie arkusza dzielącego 14, arkusze ciasta 9 wchodzą pod przebiegającymi wzdłużnie szynami przytrzymującymi 21 i przestawnym w pionie krążkiem przytrzymującym 22 z tworzywa piankowego
180 707 do stanowiska zwijania 23. W tym stanowisku zostająone oddzielone przez blachę kierunkową 24 od powierzchni przenośnika taśmowego i doprowadzone do szczeliny wciągowej 25 zwijarki 26. Zwijarka 26 składa się z dwóch cylindrycznych prętów zwijających 27, które jednym końcem są zamocowane w piaście 28 równolegle do osi i mimośrodowo, zaś piasta z kolei jest ułożyskowana obrotowo w saniach 29 (fig. 3). Sanie 29 są napędzane w kierunku osiowym za pomocą napędu liniowego 30 w postaci siłownika pneumatycznego.
Po obu stronach przenośnika taśmowego 1 znajduje się każdorazowo jedna zwijarka 26, dzięki czemu można równolegle wytwarzać dwa zwoje (fig. 2). Zwijarki 26 są zwrócone do siebie swoimi wolnymi końcami i skierowane do siebie osiowo. Dla obu zwijarek 26 jest wspólny napęd obrotowy z wałkiem 32, na którym są osadzone koła pasowe 33, które poprzez pasy zębate 34 napędzają tarcze zabierakowe 35 dla zwijarek 26. Każda tarcza zabierakowa 35 zawiera dwa mimośrodowe otwory dla ślizgowego przejścia prętów zwijających 27.
Na leżącej naprzeciw blachy kierunkowej 24 stronie zwijarki 26 jest umieszczona blacha nabiegowa 36, która wraz z blachą kierunkową 24 służy do podparcia zaopatrzonego w przełożenie arkusza dzielącego, prowadzącego odcinka 17 arkusza ciasta 9. W tym celu z jednej strony zarówno blacha kierunkowa 24, jak również blacha nabiegowa 36 są doprowadzone możliwie jak najbliżej do obu boków zwijarki 26, a z drugiej strony są ułożyskowane ruchomo tak, że w celu obrotu zwijarki 26 mogą być od niej promieniowo oddalone. Blacha kierunkowa 24 jest zamocowana na ruchomej części napędu liniowego 37, np. siłownika pneumatycznego. W ten sam sposób blacha nabiegowa 36 jest zamocowana na ruchomej części napędu liniowego 38, również siłownika pneumatycznego.
Do blachy nabiegowej 36 jest przyporządkowany czujnik 39, który rejestruje przejście zaopatrzonego w przełożenie arkusza dzielącego prowadzącego odcinka 17 arkusza ciasta 14 przez zwijarkę 26, zwłaszcza nabieganie tego odcinka na blachę nabiegową 36 i uruchamia (nie przedstawione) urządzenie sterujące, które w czasowej kolejności steruje najpierw napędami liniowymi 37 i 38, w celu odciągnięcia blachy kierunkowej 24 i blachy nabiegowej 36, następnie włącza napęd obrotowy 31 dla zwijarki 26 na wstępnie zadaną ilość obrotów, po czym uruchamia napędy liniowe 30 sań 29 w celu wyciągnięcia zwijarek 26 z utworzonych zwojów. Przy tym pręty zwijające 27 wychodzą z otworów tarcz zabierakowych 35, które tym samym służą jako zgamiaki dla utworzonych zwojów, działając jako zderzaki w celu ich osiowego ustalenia.
Obrót zwijarki 26 następuje w kierunku strzałki 40, przy czym ilość obrotów jest podawana do urządzenia sterującego przez nadajnik obrotów 41, połączony z wałkiem 32 napędu obrotowego 31. Przez przełożenie wystającego poza arkusze ciasta 9 odcinka 16 arkuszy dzielących 14, pręty zwijające 27 - wstępnie ustalona odpowiednia długość przełożenia arkusza dzielącego - stykają się wyłącznie z arkuszami dzielącymi 14, dzięki czemu w sposób pewny unika się zanieczyszczenia zwijarek 26 przez arkusze ciasta 9 lub przyczepiania się arkuszy ciasta 9 do zwijarek 26.
Zwłaszcza długość przełożenia arkusza dzielącego powinna być przynajmniej równa sumie głębokości szczeliny wciągowej (odpowiada w przybliżeniu średnicy pręta zwijającego) i obwodu zwijarki.
Po odciągnięciu zwijarek 26, utworzone zwoje opadają na przenośnik taśmowy 1 i są przenoszone do końca wylotowego przenośnika taśmowego 1, gdzie są udostępnione do dalszej obróbki, np. pakowania. Po wstępnie zadanym czasie urządzenie sterujące steruje napędami liniowymi 30, 37 i 38 w ich położenia wyjściowe, dzięki czemu stanowisko zwijania 23 jest gotowe do wciągania i zwijania następnych arkuszy ciasta, zaopatrzonych w arkusze dzielące.
Cały układ jest zamontowany na ruchomym podwoziu 42, które wspiera również szafę sterowniczą 43 dla sterowania elektrycznego i pneumatycznego. Dzięki możliwości przesuwania podwozia 42, cały układ może być przysunięty do wyjściowej taśmy doprowadzającej maszyny do wytwarzania arkuszy ciasta i tam ustalony w położeniu.
Chociaż przedstawione urządzenie obejmuje dwie umieszczone obok siebie linie produkcyjne do równoległego wytwarzania każdorazowo dwóch zwojów, przy czym obie linie zawierają wspólny przenośnik taśmowy 1, wspólny napęd obrotowy 31 dla tarcz zabierako180 707 wych 35 oraz wspólne napędy liniowe 37, 38 dla blach kierunkowych lub nabiegowych, jest oczywiste, że alternatywnie można zastosować tylko jedną linię, która każdorazowo wytwarza na raz tylko jeden zwój.
Dalsze alternatywne przykłady wykonania obejmują urządzenia umożliwiające odkładanie wstępnie pociętych luźnych arkuszy dzielących na przenośniku taśmowym, na które następnie wprowadzane są górą arkusze ciasta, przekładanie arkuszy dzielących za pomocą skierowanych ku górze szczotek i umieszczonych dalej zagiętych liniałów albo krążków, zastosowanie znacznie krótszego przełożenia arkusza dzielącego w celu oszczędności materiału, co zwłaszcza ułatwia wprowadzenie materiału warstwowego, składającego się z arkusza ciasta i arkusza dzielącego do szczeliny wciągowej zwijarki, rezygnację z jakichkolwiek blach kierunkowych i nabiegowych, zastosowanie inaczej ukształtowanej zwijarki, znanej ze stanu techniki, zastosowanie dowolnego środka napędowego, np. pneumatycznego, hydraulicznego, elektrycznego itp., dla opisanych napędów lub zastosowanie dowolnego, znanego w technice, rodzaju czujnika.
180 707
180 707
Fig-3
180 707
Fig. 4
180 707
Fzg.5
180 707
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielących, mające układ przenoszący do doprowadzania arkuszy ciasta, zwłaszcza ciasta francuskiego i arkuszy dzielących, zwłaszcza z papieru do pieczenia, posiadający obiegowy przenośnik taśmowy oraz mające zwijarkę ze szczeliną wciągową i napędem obrotowym, ruchomą w kierunku osiowym, znamienne tym, że układ przenoszący posiada usytuowane kolejno, wzdłuż kierunku przesuwu obiegowego przenośnika taśmowego (1), zespół do nakładania arkusza dzielącego (14) na obiegowy przenośnik taśmowy (1) i połączony z nim zespół do nakładania arkusza ciasta (9) na nałożony na przenośnik taśmowy (1) arkusz dzielący (14), następnie zespół (15) do przekładania do tyłu odcinka (16) arkusza dzielącego (14) wystającego z przodu spod arkusza ciasta (9) oraz zespół do wprowadzania przedniego odcinka (17) arkusza ciasta (9) w szczelinę wciągową (25) zwijarki (26).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół do nakładania arkusza dzielącego (14) na obiegowy przenośnik taśmowy (1) zawiera rolkę (7) do odwijania materiału wyjściowego na arkusze dzielące (14) oraz umieszczony nad przenośnikiem taśmowym (1) element przycinający (12) materiał -wyjściowy, natomiast zespół do nakładania arkusza ciasta (9) na arkusz dzielący (14) jest umieszczony między rolką (7) do odwijania materiału wyjściowego a elementem przycinającym (12).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element przycinający (12) jest połączony z czujnikiem (10), rejestrującym przejście arkusza ciasta (9).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że zespół do nakładania arkusza ciasta (9) na arkusz dzielący (14) zawiera taśmę doprowadzającą (1'), dochodzącą powyżej wlotowego końca przenośnika taśmowego (1).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół (15) do przekładania zawiera skierowaną ku górze dyszę, korzystnie listwę z wydmuchem (18).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że za dyszą lub listwą z wydmuchem (18) jest umieszczony zagięty liniał (19), przebiegający poprzecznie przez przenośnik taśmowy (1) z niewielkim odstępem od niego.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zwijarka (26) zawiera dwa cylindryczne pręty zwijające (27), które na jednym końcu są zamocowane w piaście (28), równolegle do osi i mimośrodowo, przy czym piasta (28) jest zamocowana obrotowo w saniach (29), napędzanych w kierunku osiowym przez napęd liniowy (30).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że posiada tarczę zabierakową (35), napędzaną przez napęd obrotowy (31) i mającą dwa mimośrodowe otwory dla ślizgowego przejścia prętów zwijających (27).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zespół do wprowadzania arkusza ciasta (9) w szczelinę wciągową (25) zwijarki (26) zawiera,blachę kierunkową (24), oddzielającą arkusz ciasta (9) z przełożeniem arkusza dzielącego od powierzchni przenośnika taśmowego (1) i doprowadzającą do szczeliny wciągowej (25) po jednej stronie zwijarki (26) oraz blachę nabiegową (36) po drugiej stronie zwijarki (26).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że blacha kierunkowa (24) i/lub blacha nabiegowa (36) są połączone z napędami(em) liniowymi(ym) (37, 38) w kierunku promieniowym.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że ma czujnik (39) rejestracji przejścia przedniego odcinka (17) arkusza ciasta (9) przez zwijarkę (26), połączony z urządzeniem sterującym napędami liniowymi (37, 38) blachy kierunkowej lub nabiegowej (24, 36), napędem obrotowym (31) zwijarki (26) oraz napędem liniowym (30) zwijarki (26).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ma co najmniej dwie zwijarki (26), zwrócone swoimi wolnymi końcami do siebie i skierowane osiowo do siebie, przy
    180 707 czym przenośnik taśmowy (1), napęd (31) tarcz zabierakowych zwijarek (26) i napędy liniowe (37, 38) blach kierunkowych i nabiegowych (24, 36) są wspólne dla wszystkich zwijarek (26).
    * * *
PL96319075A 1995-07-12 1996-07-11 Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych PL PL PL PL PL PL180707B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0119095A AT404538B (de) 1995-07-12 1995-07-12 Vorrichtung zur herstellung von wickeln aus teigblättern und trennblättern
PCT/AT1996/000123 WO1997002750A1 (de) 1995-07-12 1996-07-11 Vorrichtung zur herstellung von wickeln aus teigblättern und trennblättern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319075A1 PL319075A1 (en) 1997-07-21
PL180707B1 true PL180707B1 (pl) 2001-03-30

Family

ID=3508561

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96319075A PL180707B1 (pl) 1995-07-12 1996-07-11 Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych PL PL PL PL PL

Country Status (10)

Country Link
EP (1) EP0781096B1 (pl)
AT (2) AT404538B (pl)
BG (1) BG62195B1 (pl)
CZ (1) CZ289202B6 (pl)
DE (1) DE59608006D1 (pl)
HU (1) HU223509B1 (pl)
PL (1) PL180707B1 (pl)
RO (1) RO117667B1 (pl)
SK (1) SK283382B6 (pl)
WO (1) WO1997002750A1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6393974B1 (en) * 2001-03-21 2002-05-28 Central Impulsora, S.A. De C.V. Apparatus for production of a small tortilla
EP2201849A1 (de) * 2008-12-23 2010-06-30 Wolfgang Schmitz Aufwickelvorrichtung für flache, wickelfähige Lebensmittel
CN101555274B (zh) * 2009-05-15 2013-08-21 海南双成药业股份有限公司 一种多肽固相合成比法卢定粗品的制备方法
DE102016122447B3 (de) * 2016-11-22 2017-11-23 Fritsch Gmbh Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung eines Wickels aus einem Teigstück und einem Trennblatt
EP3387908B1 (en) * 2017-04-12 2023-08-09 Radie B.V. Method and device for rolling up laminated dough pieces with a separator sheet
US11252987B2 (en) 2017-11-02 2022-02-22 Solbern Inc. Apparatus for forming a rolled food product
CN110402979A (zh) * 2019-08-22 2019-11-05 广东傲迪自动化科技有限公司 一种面粉皮卷棍生产线
MX2022008476A (es) * 2020-01-10 2022-10-18 Pacproinc Llc Sistema para enrollar productos alimenticios.
EP4070663A1 (en) * 2021-04-09 2022-10-12 Radie B.V. Dough piece rolled up with a separator sheet, and method and device for preparing these

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1984004081A1 (en) * 1983-04-08 1984-10-25 Quaker Prod Australia Improved pastry product and method and apparatus for handling same
EP0160116B1 (en) * 1984-05-02 1987-09-16 Frisco-Findus Ag Preparation of a rolled pastry product
AT387690B (de) * 1986-01-16 1989-02-27 Unilever Nv Verfahren zur bildung von wickeln von ausgewalzten teigblaettern und vorrichtung zur durchfuehrung des verfahrens
AT393345B (de) * 1989-10-30 1991-09-25 Emo Marietta Naehrmittel Prod Verfahren zum falten von teigblaettern, sowie vorrichtung zur durchfuehrung dieses verfahrens

Also Published As

Publication number Publication date
CZ289202B6 (cs) 2001-11-14
RO117667B1 (ro) 2002-06-28
WO1997002750A1 (de) 1997-01-30
HU223509B1 (hu) 2004-08-30
HUP9800429A2 (hu) 1998-06-29
DE59608006D1 (de) 2001-11-29
ATA119095A (de) 1998-05-15
SK29597A3 (en) 1997-09-10
EP0781096A1 (de) 1997-07-02
EP0781096B1 (de) 2001-10-24
PL319075A1 (en) 1997-07-21
HUP9800429A3 (en) 2003-09-29
ATE207300T1 (de) 2001-11-15
SK283382B6 (sk) 2003-06-03
AT404538B (de) 1998-12-28
BG62195B1 (bg) 1999-05-31
BG101305A (en) 1997-09-30
CZ75897A3 (en) 1997-06-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU676923B2 (en) Apparatus for winding stiffened coreless rolls and method
CA1321540C (en) Web slitting machine
FI77433B (fi) Upprullningsmaskin foer banor, saerskilt pappersbanor.
US3948504A (en) Method and apparatus for forming and collating printed signatures
PL174862B1 (pl) Automatyczna powierzchniowa przewijarka do wytwarzania bel z gilzą i bez gilzy nawojowej
JPS6071449A (ja) ペーパウエブをボール紙製の芯等に巻付けるためのウエブ巻付機
JPS61502458A (ja) ウェブ状の紙を切断し巻き付ける装置および方法
EP3099611B1 (en) Device for closing the tail end of a roll of web material, and method
US4964585A (en) Slitting and rewiding machine
PL180707B1 (pl) Urzadzenie do wytwarzania zwojów z arkuszy ciasta i arkuszy dzielacych PL PL PL PL PL
US4951900A (en) Core loading device for web-slitting machines
EP0487107B1 (en) Apparatus for feeding end securing tapes
DE69916896T2 (de) Kontinuierlich arbeitender einzelstationen-rollenwickler
EP0313781B1 (de) Vorrichtung zum Herstellen von tragbaren, rohrförmigen Paketen aus Druckprodukten
AU660791B2 (en) Apparatus for rolling up a printed product and winding a wrapping around the roll
CN219885276U (zh) 一种卷材分切装置
JPH0840609A (ja) シート巻出装置
JPS63310446A (ja) 枚葉シートの集積搬出装置
JPH03177252A (ja) 長尺シートの自動巻つけ装置
CN117615983A (zh) 引导纸幅的引导系统
JPS63315457A (ja) 枚葉シートのオーバーラップ装置
JPS63312098A (ja) 連続裁断装置
JPH07108743B2 (ja) ウエブの巻取り方法とその装置
CA2208907A1 (en) Wrapping machine and method
JPS63310443A (ja) 枚葉シートの集積搬出装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130711