PL177502B1 - Sposób i urządzenie do gaszenia pożarów - Google Patents

Sposób i urządzenie do gaszenia pożarów

Info

Publication number
PL177502B1
PL177502B1 PL94311742A PL31174294A PL177502B1 PL 177502 B1 PL177502 B1 PL 177502B1 PL 94311742 A PL94311742 A PL 94311742A PL 31174294 A PL31174294 A PL 31174294A PL 177502 B1 PL177502 B1 PL 177502B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
extinguishing
nozzles
fire
water
extinguishing liquid
Prior art date
Application number
PL94311742A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311742A1 (en
Inventor
Kenneth Hillier
Mitchell E. Byfield
Original Assignee
Invention Tech Pty Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3777054&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL177502(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Invention Tech Pty Ltd filed Critical Invention Tech Pty Ltd
Publication of PL311742A1 publication Critical patent/PL311742A1/xx
Publication of PL177502B1 publication Critical patent/PL177502B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • A62C99/0009Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames
    • A62C99/0072Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames using sprayed or atomised water
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C31/00Delivery of fire-extinguishing material
    • A62C31/02Nozzles specially adapted for fire-extinguishing
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/02Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance
    • A62C35/023Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance the extinguishing material being expelled by compressed gas, taken from storage tanks, or by generating a pressure gas

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)

Abstract

1 . Sposób gaszenia pozarów klasy A i B w za- mknietych pomieszczeniach, na przyklad w silowniach, w salach komputerowych, jak równiez na statkach, w sa- molotach i pojazdach kosmicznych, przez rozpryski- wanie cieczy gasniczej pod cisnieniem, znamienny tym, ze ciecz gasnicza doprowadza sie pod cisnieniem rzedu 2000 kPa, w ilosci do 1 l cieczy gasniczej na 1 min. i 1 m3 obszaru zagrozenia i w czasie przynajmniej 90 s, do ukladu dysz (18), w którym doprowadzona do nich ciecz gasnicza przeksztalca sie w mgielke kropelkowa o srednicy kropelek od 50 do 500 µm, korzystnie od 250 do 400 µm, i kieruje ja na zagrozony obszar. Fig 1 PL PL PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób gaszenia pożarów klasy A i B w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład w siłowniach, salach komputerowych, jak również na statkach, w samolotach i pojazdach kosmicznych, przez rozpryskiwanie cieczy gaśniczej pod ciśnieniem.
Przedmiotem wynalazku jest również urządzenie do gaszenia pożarów klasy A i B w zamkniętych pomieszczeniach wyposażone w zbiornik cieczy gaśniczej, w połączony z nim za pomocą sterowanego zaworu zespół zasilający, złożony z rur, zaopatrzonych w układ dysz rozpylających oraz w układ czujników połączonych z zaworem.
Z opisu polskiego wzoru użytkowego nr Ru 14399 znane jest urządzenie przeciwpożarowe z sygnalizacją złożone z kilku zespołów gaśniczych, z których każdy jest wyposażony w układ specjalnej konstrukcji topikowych czujników temperatury, sprzężonych hydraulicznie z zaworem membranowym, otwierającym po zadziałaniu czujnika dopływ wody do rury gaśniczej, wyposażonej w dysze rozbryzgowe. Dysze te pokrywijjąstrumiemami wody znaczną część powierzchni, na której występuje pożar-. Czujniki temperatury są ponadto połączone elektrycznie ze stycznikiem ciśnieniowym, który zamykając obwód elektryczny włącza alarm, na przykład syrenę, a ponadto w sygnalizator numerowy, wskazujący na ten zespół gaśniczy, który rozpoczął działanie.
Wadą tego rozwiązania jest słaba efektywność działania, duże zapotrzebowanie wody oraz zalewanie nie gaszonego pomieszczenia, co najczęściej związane jest z niebezpieczeństwem spięć instalacji elektrycznej oraz szkodami przez zalanie.
Ze zgłoszenia patentowego PCT/GB90/01767 znane jest urządzenie do rozpryskiwania wody, wyposażone w dyszę rozpryskującą z komorą wirową i stożkiem wylotowym tworzącym w przypadku przepływu laminarnego - stożkowy płaszcz wodny, a w przypadku przepływu burzliwego - kropelkowe strugi, zraszające miejsce pożaru. Ponadto urządzenie to jest wyposażone w źródło gazu pirotechnicznego, wytwarzanego na przykład w wyniku utlenienia azydku metalu alkalicznego, wytwarzającego w zbiorniku wodnym odpowiednie ciśnienie oraz w układ sterujący oddzielnie każdym jego zespołem. Urządzenie może pracować przy dwóch różnych ciśnieniach w zbiorniku wody: niskim, powodującym laminarny wypływ wody, oraz wysokim, powodującym wypływ burzliwy, w postaci nieciągłych strug kropelkowych.
Istotną niedogodnością tego rozwiązania jest stosunkowo duże zużycie wody oraz niebezpieczeństwo związane z możliwością zalania urządzeń elektrycznych lub elektronicznych przez strugi gaszącej wody, tym bardziej, że urządzenie będące przedmiotem patentu ma zastosowanie między innymi do gaszenia pożarów w samolotach i pojazdach kosmicznych.
Istniejątrzy główne czynniki podtrzymujące pożar: wysoka temperatura, dostęp powietrza lub tlenu i palący się materiał czyli paliwo. Podczas gaszenia pożaru należy starać się o wyeliminowanie co najmniej jednego z tych czynników. Zazwyczaj do gaszenia pożaru używa się wodę, dwutlenek węgla (CO2), albo halon, w postaci proszku lub piany. Działanie gaśnicze wody polega głównie na pobieraniu z płonącego materiału ciepła parowania, natomiast działanie dwutlenku węgla - na redukcji tlenu w bezpośrednim otoczeniu pożaru.
177 502
Charakterystycznym zjawiskiem, występującym w procesie spalania jest reakcja łańcuchowa sprzyjająca podtrzymywaniu tego procesu i polegająca na powstawaniu wolnych rodników·'. Stosowany do gaszenia halon, łączy się w wolnymi rodnikami, przerywa reakcję łańcuchową i zapobiega dalszemu procesowi spalania.
Główną wadą bezpośredniego stosowania do gaszenia pożaru strumienia wody jest konieczność użycia do tego celu znacznych jej ilości, a także możliwość spowodowania szkód, będących wynikiem zalania, j ak również nieprzydatność wody do gaszenia niektórych substancj i chemicznych.
Użycie dwutlenku węgla CO2 i halonu wiąże się z koniecznością ewakuacji ludzi i zwierząt, gdyż spowodowana przez te środki redukcja tlenu, uniemożliwia oddychanie w otoczeniu pożaru. Z tego powodu osoby gaszące pożar za pomocą gaśnic CO2, lub halonowych muszą nosić aparaty tlenowe. Inną wadą halonu jest jego silna toksyczność, powodująca długotrwałe zatrucie środowiska; z tych względów używanie go do gaszenia jest w wielu przypadkach zabronione.
Celem wynalazku jest zastąpienie stosowanych dotychczas sposobów i urządzeń do gaszenia pożarów wymagających użycia dużej ilości cieczy gaszącej albo też toksycznego halonu przez sposób i urządzenie, w którym do gaszenia używana jest woda lub inna niepalna ciecz gasząca w bardzo niewielkiej ilości, dzięki czemu są one szczególnie przystosowane do gaszenia pożarów na statkach, w samolotach i pojazdach kosmicznych, w których ilość dysponowanej cieczy jest bardzo ograniczona.
Powyższy cel realizuje sposób i urządzenie do gaszenia pożarów w zamkniętych pomieszczeniach według wynalazku, które eliminują wymienione wady znanych sposobów i urządzeń do gaszenia pożarów dzięki stosowaniu niepalnej cieczy gaśniczej, zwłaszcza wody, w postaci rozpylonej mgiełki, która umożliwia równoczesną redukcję temperatury oparów otaczających pożar, pobranie znacznej ilości ciepła parowania od płonącego ośrodka, jak również wyparcie tlenu z otoczenia pożaru i przerwanie reakcji łańcuchowej procesu spalania, a więc równoczesne wyeliminowanie wszystkich trzech czynników podtrzymujących pożar.
Sposób gaszenia pożarów klasy A i B w zamkniętych pomieszczeniach według wynalazku przy użyciu cieczy gaśniczej pod ciśnieniem charakteryzuje się tym, że ciecz gaśniczą doprowadza się pod ciśnieniem rzędu 2000 kPa, w ilości do 1l cieczy gaśniczej na min. i 1 m3 obszaru zagrożenia i w czasie przynajmniej 90 s, do układu dysz, w którym doprowadzoną do nich ciecz gaśniczą przekształca się w mgiełkę kropelkową o średnicy kropelek od 50 do 500 gm, korzystnie od 250 do 400 gm, i kierują ją na zagrożony obszar.
Jako ciecz gaśniczą stosuje się wodę, względnie wodę zawierającą dodatkowe środki, zwłaszcza środki zwiększające absorpcję ciepła oraz emulgatory.
Określoną wyżej całkowitą objętość cieczy gaśniczej doprowadza się do dysz rozpylających, korzystnie w czasie znamionowym krótszym od 90 s.
Urządzenie do gaszenia pożarów według wynalazku charakteryzuje się tym, że połączony ze zbiornikiem zespół zasilający składa się z rur, tworzących zamknięte pętle i zaopatrzonych w dysze o charakterystyce odpowiadającej średnicy kropelek mgiełki kropelkowej o od 50 do 500 gm, przy czym łączna przepustowość objętości cieczy gaśniczej ze zbiornika do dysz w czasie krótszym od 90 sekund.
Ciecz gaśnicza a w zbiorniku znajduje się pod ciśnieniem wynoszącym korzystnie około 2000 kPa.
Zbiornik cieczy gaśniczej jest ponadto częściowo wypełniony środkiem wytwarzającym ciśnienie, stanowiącym korzystnie suchy azot.
Zespół sterujący otwieraniem dysz jest korzystnie sprzężony z zaworem zamykającym zbiornik cieczy gaśniczej oraz korzystnie z układem czujników do wykrywania pożaru.
Zespół zasilający urządzenia jest wyposażony w liczbę NN dysz rozpylających, określoną jako funkcja objętości AV powietrza w obszarze zagrożenia i szybkości przepływu cieczy gaśniczej przez dysze według wzoru
177 502
N AV
Ν 90FRCF gdzie CF - jest współczynnikiem kompensacji, a 90 FR - wyraża objętość wody przepływającej przez jedną dyszę w czasie 90 sek., przy czym poszczególne dysze rozpylające mają przepustowość mniejszą od 2 l /minutę, natomiast ich kąt rozpylania większy od kąta bryłowego wynoszącego 70°.
Dysze rozpylające ze znaną komorą wirową są zaopatrzone na wejściu w filtr oddzielający drobiny materiałów stałych, a na wyjściu w perforowany stożek do wytwarzania mgiełki kropelkowej.
Poszczególne dysze są korzystnie umieszczone przynajmniej w odległości 1m od obszaru zagrożenia.
Układ czujników urządzenia do wykrywania pożaru jest wyposażony w czujniki temperatury, nastawione na przedział temperatur od 60°C do 100°C oraz czujniki szybkości zmian temperatury nastawione na szybkość wzrostu większą niż 9°/min. oraz dodatkowo w detektory dymu.
Wypełniająca zbiornik ciecz gaśnicza jest nietrująca dla organizmu człowieka, korzystnie stanowijąwoda, względnie woda zawierająca dodatkowe środki, zwłaszcza środki zwiększające absorpcję oraz emulgatory.
Zbiornik urządzenia ma objętość w litrach równą wyrażonej w metrach sześciennych objętości obszaru zagrożenia.
Zaletą sposobu gaszenia według wynalazku, polegającego na wytworzeniu rozproszonej cieczy gaśniczej, zwłaszcza wody w postaci mgiełki kropelkowej, która w zetknięciu z gazami o wysokiej temperaturze, zamienia się szybko w parę wodną, absorbującą znaczne ilości ciepła parowania z otoczenia, a ponadto łatwo łączy się z wolnymi rodnikami i powoduje przerwanie reakcji łańcuchowej procesu spalania, a więc wykazuje zarówno efekt tłumiący, jak i oziębiający otoczenie pożaru. Mgiełka wodna oddziaływuje więc na pożar zupełnie odmiennie niż bezpośrednie użycie strumienia wody, ajej działanie jest zbliżone do działania gazowych środków gaśniczych, takich jak CO2 lub halon.
Efekty gaszenia osiąga się dzięki dużej szybkości, z jakąż drobniutkiej mgiełki cieczy gaśniczej, złożonej z kropelek o średnicy od 50 do 500 mikronów, tworzy się para cieczy. Absorpcja ciepła parowania z otoczenia pożaru przekształca mgiełkę wodną w parę, mającą zarówno zdolność zmniejszenia przewodzenia ciepła z płomienia pożaru do obiektów otaczających, jak i wypierania tlenu z otoczenia pożaru. Wskutek tego 'istotną cechą gaszenia pożaru sposobem według wynalazku jest bardzo małe zapotrzebowanie cieczy gaśniczej, zwłaszcza wody, wynoszące mniej niż 11 na min. i m3 obszaru zagrożenia, dzięki czemu sposób ten jest specjalnie przystosowany do gaszenia pożaru na statkach, w samolotach i pojazdach kosmicznych oraz we wszystkich przypadkach, gdy ilość dysponowanej cieczy gaśniczej jest bardzo ograniczona.
Badania eksploatacyjne wynalazku wykazały, że przy użyciu niewielkiej ilości wody, nie przekraczającej 2 l/m* obszaru zagrożenia, urządzenie według wynalazku umożliwia bezpieczne ugaszenie zarówno pożarów klasy A lub B, jak i pożaru urządzeń elektrycznych, co nie jest możliwe przy użyciu żadnego ze znanych sposobów.
Za pomocą urządzenia według wynalazku, typowy pożar w zamkniętym pomieszczeniu może być ugaszony przy użyciu odpowiedniej liczby dysz w 30 sek., przy czym każda dysza rozpyla przy nadciśnieniu około 20 barów około 0,4 litra wody, generując około 2,6 m* mgiełki. Urządzenie według wynalazku zapewnia więc znaczące zmniejszenie zużycia wody niezbędnej do ugaszenia pożaru, w porównaniu z tradycyjnym sposobem gaszenia.
Urządzenie do gaszenia pożarów według wynalazkujest szczególnie korzystnie stosowane w tych przypadkach, gdy stosunkowo mała objętość mgiełki, generowanej z wody, wystarcza do przerwania procesu spalania, a więc do ugaszenia pożaru w pomieszczeniach zamkniętych, w szczególności zaś obszarze zagrożenia, w którym w wyniku pożaru mogą wystąpić inne niekorzystne zjawiska, na przykład wybuch.
177 502
Wynalazek jest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia salę maszynowni na statku, wyposażonąw urządzenie do gaszenia pożaru, w widoku perspektywicznym; fig. 2 - wykres skuteczności gaszenia przez urządzenie według fig. 1, określonej zależnością temperatury pożaru w funkcji czasu w przypadku pożaru materiałów palnych, a mianowicie: izopropanolu, benzyny i ropy; fig. 3 - wykres skuteczności gaszenia, przez urządzenia według fig. 1, płonącej benzyny przy użyciu jako cieczy gaśniczej dwutlenku węgla; fig. 4 - wykres temperatury pożaru w funkcji czasu w pomieszczeniu według fig. 1 we wszystkich fazach gaszenia przy użyciu urządzenia według fig. 1, jak również z zastosowaniem kaskady według fig. 5; fig. 5 kaskadę do badania urządzeń do gaszenia pożaru; fig. 6 - wykres procesu spalania i reakcji łańcuchowej pożaru.
Figura 1 przedstawia urządzenie do gaszenia pożarów 10, wyposażone w zbiornik 12 cieczy gaśniczej pod ciśnieniem, w zespół zasilający złożony z rur 14 i 16, zaopatrzonych w dysze rozpylające 18, w układ czujników 20 do wykrywania pożaru oraz w zespół sterujący 22 otwieraniem dysz rozpylających 18. Urządzenie lOjest zainstalowane w typowej maszynowni 100 statku, w której znajduje się silnik napędowy 104, połączony ze zbiornikiem paliwa 106 i wyposażony w rurę wydechową 108, oraz tłumik 110, chłodnica 112 i układ napędowy 114.
Zbiornik 12 cieczy gaśniczej, wykonany ze stali pokrytej galwanicznie, jest typowym zbiornikiem ciśnieniowym na ciśnienie rzędu 3000 kPa, o pojemności od 5 do 30 litrów i zawiera korzystnie wodę destylowaną pod ciśnieniem wytworzonym przez umieszczony w nim suchy azot.
Jest on przymocowany do ściany 102 maszynowni i zaopatrzony w umieszczony na jego wylocie zawór 30 sterujący wypływem wody. Zawór tenjest uruchamiany elektrycznie lub mechanicznie, automatycznie lub ręcznie.
Rury 14 i 16 zespołu zasilającego tworzą zamkniętą pętlę 36 i są połączone ze zbiornikiem 12 przez sterowany zawór przepływowy 32, przy czym każda z rur 14,16, stanowiących ramiona pętli 36 jest zaopatrzona w układ wielu dysz rozpylających 18, rozmieszczonych wokół maszynowni 100.
Dysze rozpylające 18 są skierowane w najważniejsze punkty maszynowni 100 i zapewniają rozpylenie wody na całej jej powierzchni, umożliwiając jednak koncentrację natrysku w obszarze potencjalnie największego pożaru. Zaleca się zamocowanie rur 14 i 16 zespołu zasilającego pod sufitem maszynowni 100, w szczególności nad układem napędowym 114.
Dysze rozpylające 18 sąskierowane do dołu i lub promieniowo na zewnątrz względem rur 14 i 16 (fig. 1).
Zamknięta pętla 36 złożona z rur 14 i 16 zespołu zasilającego jest połączona ze zbiornikiem 12 za pomocą elastycznych przewodów, o średnicy nie mniejszej niż 2 mm, dostosowanych do ciśnienia co najmniej 3000 kPa. Zaleca się, aby poszczególne rury sieci były pozbawione ślepych zakończeń.
Dysze rozpylające 18 sąwykonane najkorzystniej z mosiądzu lub ze stali nierdzewnej i zaopatrzone w komorę wirowąz perforowanym stożkiem na wyjściu, powodującym rozdrabnianie strumienia przepływającej wody na kropelki o średnicach od 50 do 500 gm, korzystnie 250 do 400 μιη oraz - w stożkowy filtr, na wejściu, który zapobiega blokowaniu przepływu wody przez drobiny materiałów stałych. Kąt rozpylania mgiełki wodnej wytrysku z dysz rozpylających 18 winien wynosić około 80° przy ciśnieniu około 2000 kPa, czyli 20 barów, i przekroju otworu wylotowego około 1 mm2. W celu uzyskania tak rozdrobnionych kropelek stosuj e się właśnie perforowany stożek dyszy. Tego typu dysze rozpylające 18 sąprodukowane i dostarczane w następujących wydajnościach:
177 502
Typ Natężenie przepływu (l/min.) Ciśnienie (bar) Objętość wody wypływającej z dyszy w czasie 90 s (90FR) w litrach
TN4 0,65 20 0,98
TN6 0,83 20 1,25
TN8 0.96 20 1,44
TN10 1,06 20 1,59
Wydajność (przepustowość) każdego typu dysz rozpylających 18, używanych w urządzeniu 10, wyrażona objętością wody wypływającej z dyszy w czasie 90 s, jest więc mniejsza od 2 l
Rodzaj, liczba i wymiary dysz rozpylających 18 użytych w pomieszczeniu chronionym przeciwpożarowo zależy od wielu różnych czynników.
Obliczenia liczby i typu dysz dokonuje się w następujący sposób, określając przez:
GV - łączną objętość obszaru zagrożenia, czyli iloczyn wysokości H, szerokości W i długości L,
NV - objętość obszaru zagrożonego netto (czyli po odjęciu od objętości GV objętości wszystkich umieszczonych w tym obszarze przedmiotów trwałych),
WR - objętość wody niezbędnej do ugaszenia pożaru w obszarze zagrożonym w litrach,
NN - liczba niezbędnych dysz do rozpylenia i wytworzenia mgiełki w obszarze zagrożonym,
90FR - objętość wody wypływającej z każdej dyszy rozpylającej 18 przez 90 sekund pod ciśnieniem 20 barów (przeciętnie dla dyszy TN6, 1,25 litra),
CF - współczynnik kompensacji, którego wartość, określoną doświadczalnie dla różnego typu dysz podaje poniższa tcbuja:
2.8 dla dyszy typu TN-4
2.1 dla dyszy typu TN-6
1.8 dla dyszy typu TN-8
1.1 dla dyszy typu TN-10
WV - objętość wody niezbędnej do ugaszenia pożaru w obszarze zagrożenia w metrach sześciennych (czyli WR/1000),
PV - objętość w m3 pary, wytworzonej po odparowaniu objętości WV wody PV = 1700 · WY,
PFB - objętość gazowych produktów spalania, zwłaszcza CO2 i H2O, na przykład 212 gramów ropy C15H32 wytwarza po całkowitym spaleniu 1525 litrów CO2 . i H2O, zaś 212 gramów benzyny ksylenowej C8H10 wytwarza po całkowitym spaleniu 1284 litrów CO2 i H2O,
Objętość wody WR niezbędną dla ugaszenia pożaru i liczbę wymaganych dysz NN oblicza się według poniższych wzorów:
NV
CF
NN =
WR 90 FR
Przykład 1.
Objętość obszaru zagrożenia wynosi GV = 7mx4mx 1 ,7m=47,6 m3, zaś po odjęciu objętości 3 przedmiotów, znajdujących się wewnątrz, wynoszącej odpowiednio dla pierwszego 1 m x 1 mx lrOj^ad a k dwóchpozosłafych 1,8 m x 9 , i m x 0,8 m.
NV = GV - [(1x 1x 1) + 2 x (1,8 x 0,9 x 0,8)] m3 = 47,6 m3 - 3,6 m3 = 44,0 m3
W urządzeniu do gaszenia zostały użyte dysze typu TN6 (współczynnik CF = 2,1), stąd objętość wody, niezbędna dla ugaszenia pożaru
WR = NV:CF = 44,0:2,1 = 20,9 l, zaś liczba dysz NN = WR:90FR = 20,9:1,25 - 16,7, a więc NN = 17 dysz.
Skorygowana niezbędna objętość wody WR = NN x 90FR = 17 x 1,25 l = 21,25 litra.
177 502
Układ czujników 20 do wykrywania pożaru jest wyposażony w czujniki 40 temperatury, korzystnie nastawione na przedział temperatur od 60° do 100° C oraz w czujniki 42 szybkości zmian temperatury, korzystnie nastawione na szybkość wzrostu temperatury większą niż 9°/min. Czujnik 40 temperatury jest zaopatrzony w pasek bimetalowy z rdzeniem, który rozszerza się przy wzroście temperatury otoczenia, doprowadzając po przekroczeniu nastawionej wartości temperatury do zestyku elektrycznego. Czujnik 42 szybkości zmian temperatury jest zazwyczaj zaopatrzony w membranę i komorę powietrzną, do której przenika rozgrzane powietrze, powodując odchylenie membrany, które jest proporcjonalne do szybkości zmian temperatury, powodując po przekroczeniu nastawionej wartości - zestyk przewodów elektrycznych i włączenie urządzenia gaszącego 10. Układ czujników 20 jest ponadto wyposażony w czujniki - detektory dymu, umieszczone najkorzystniej w miejscu przepływu powietrza spoza obszaru zagrożenia, bowiem wraz z powietrzem dopływa do czujnika również dym.
Zespół sterujący 22 otwieraniem dysz rozpylających 18, który ze względu na możliwość jego ręcznego włączenia winien być dostępny podczas pożaru, umieszczono na zewnątrz ściany 102 maszynowni 100. Składa się on z układu wykrywania wadliwego działania urządzenia gaszącego i z układu uaktywniającego. Układ wykrywania wadliwego działania nadzoruje przez ciągłe monitorowanie połączenia kablowe z układem czujników 20 oraz z zaworami 30 i 32, wykrywaj ąc ewentualne przerwy i zwarcia w obwodach, a także niepewne połączenia przewodów, a ponadto kontroluje ciśnienie w zbiorniku 12 i włącza alarm w przypadku gdy spadnie ono poniżej nastawionej wartości. Układ uaktywniający, połączony z układem czujników 20 steruje zaworami 30 i 32, powodując doprowadzenie wody pod ciśnieniem ze zbiornika 12 do zespołu zasilającego w wodę, a więc do rur 14 i 16 i dysz rozpylających 18. Ponadto jest on zaopatrzony we włącznik przyciskowy, umieszczony pod podnoszoną pokrywą i służący do ręcznego uruchamiania urządzenia gaśniczego. Zespół sterujący 22 jest również połączony z nieuwidocznionymi na rysunku środkami alarmu wizualnego i akustycznego w maszynowni 100.
Urządzenie 10 do gaszenia pożarów jest zwykle instalowane bezpośrednio w obszarze zagrożonym, na przykład w maszynowni 100 statku, przy czym jego dysze rozpylające 18 są rozmieszczone wokół maszynowni 100 wzdłuż rur 14 i 16 zespołu zasilającego, połączonych ze zbiornikiem ciśnieniowym 12 cieczy gaśniczej przez zawory 30 i 32. Zespół sterujący 22 urządzenia 10 jest natomiast umieszczony na zewnątrz maszynowni 100 i połączony kablami ze znajdującym się wewnątrz niej układem czujników 20 i z zaworami 30 i 32 oraz ze środkami alarmu wizualnego i akustycznego.
Działanie urządzenia 10 do gaszenia pożarów według wynalazku opisano poniżej.
W przypadku będącego wynikiem pożaru szybkiego wzrostu temperatury w maszynowni 100 czujnik 40 temperatury lub czujnik 42 szybkości wzrostu temperatury powoduje zestyk elektryczny, zamknięcie obwodu i wysłanie sygnału do zespołu sterującego 22, który powoduje otwarcie zaworów 30 i 32. Woda pod ciśnieniem wypływa wówczas ze zbiornika 12 i przepływając przez rury 14 i 16 zasila dysze rozpylające 18. Przepływając przez filtr i kamerę wirową każdej z dysz rozpylających 18, woda wytwarza na wyjściu z nich drobną mgiełkę złożoną z kropelek o średnicy od 50 do 500 gm. Średnia wartość średnicy kropelek zależy w dużej mierze od rodzaju i objętości cieczy w zbiorniku. Przy zawartości cieczy do 50% pojemności zbiornika 12, po rozpyleniu cieczy tworzą się kropelki o średnicach większych od wartości średniej, natomiast przy jej zawartości mniejszej od 50% pojemności - kropelki o średnicach mniejszych od wartości średniej.
W celu zbadania skuteczności gaszenia przez urządzenie według wynalazku wykonano testy gaszenia pożarów, wywołanych przez płynne paliwa łatwopalne, zawarte w kontenerze przy jego otwartych drzwiach, przy czym dysze rozpylające 18 zainstalowano wewnątrz między ścianami kontenera. Paliwo umieszczone na tacy, na podłodze kontenera. Wyniki testów podano w poniższych tabelach:
177 502
TEST 1 Cel: demonstracja wizualna - materiał palny (paliwo): izopropanol Otwarte drzwi kontenera
Środek gaśniczy mgiełka wodna
Paliwo izopropanol
Ilość paliwa 3 1
Powierzchnia pożaru 0,636 m2
Czas wykrycia pożaru / s
Typ dysz HF-16
Średnica otworu dyszy E 1 mm
Natężenie przepływu wody przez dyszę
przy ciśnieniu 20 barów 0,683 //mm.
Wydajność wszystkich dysz
przy ciśnieniu 20 barów 16, 4 1/min.
Ciśnienie wody 20Ó(^Id^a (20 barów)
Kąt rozpylenia 84°
Liczba dysz 24
Liczba dysz efektywnie gaszących 14-16
Średnice kropelek 375 do 400 gm
Czas gaszenia 23 s
Szybkość spadku temperatury 21,7<5/s.
Efektywnie gaszących dysz 18 było tylko 14 do 16, natomiast całkowita liczba dysz wyno-
siła 18. Drzwi kontenera w czasie testu były otwarte.
TEST 2 Cel: demonstracja wizualna - materiał palny (paliwo): benzyna Otwarte drzwi kontenera
Środek gaśniczy mgiełka wodna
Paliwo bernyma
Ilość paliwa / 1
Powierzchnia pożaru 0,636 m2
Czas wykrycia pożaru 3 s
Typ dysz HF-16 HF-32
Średnica otworu dyszy HEM 6 =11,1 m HF-32 =1,5 mm
Wydajność wszystkich dysz
przy ciśnieniu 20 barów 21, 8 mmn.
Ciśnienie wody 2000kPaa ¢20 barów)
Kąt rozpylenia HF-16 = 84° HF -32 = 91°
Liczba dysz 22
Liczba dysz efektywnie gaszących 16
Średnica kropelek dla dysz HF-16 wynosiła 375 do 400 gm dla dysz HF-32 wynosiła 350 do 275 gm
Czas gaszenia 33 s
Szybkość spadku temperatury L^/s
177 502
TEST 3 Cel: demonstracja wizualna - materiał palny (paliwo): ropa Zamknięte drzwi kontenera
Środek gaśniczy mgiełka wodna
Paliwo ropa
Ilość paliwa 3 1
Powierzchnia pożaru 03^^3 Π22
Czas wykrycia pożaru 12 s
Typ dysz HF46
Średnica otworu dyszy 1,1 mm
Natężenie przepływu przez dyszę
przy ciśnieniu 20 barów 0,833 Πηύη.
Wydajność wszystkich dysz
przy ciśnieniu 20 barów 16,4 1/min.
Ciśnienie wody 2000kPa (20 barów)
Kąt rozpylenia 84°
Liczba dysz :24
Liczba dysz efektywnie gaszących :24
Średnice kropelek 375 do 400 pm
Czas gaszenia 6 s
Szybkość spadku temperatury 0,33°/s
Cel testów 4 i 5: porównanie gaszenia przy użyciujako środka gaśniczego mgiełki wodnej
dwutlenku węgla CO2.
TEST 4
Środek gaśniczy mgiekka wodna
Paliwo benzyna
Ilość paliwa 2 1
Powierzchnia pożaru 0,636 rn2
Czas wykrycia pożaru 5 s
Typ dysz MF-16
Średnica otworu dysz 1,1 imn
Natężenie przepływu przez dyszę
przy ciśnieniu 20 barów 0,833 Πιηίη.
Wydajność wszystkich dysz
przy ciśnieniu 20 barów 16,4 l/min.
Kąt rozpylania 84°
Liczba dysz :24
Liczba dysz efektywnie gaszących 224
Średnice kropelek 3375 do 400 pm
Czas gaszenia 22s
TEST 5
Środek gaśniczy dwutlenek węgla
Paliwo benzyna
Ilość paliwa 21
Powierzchnia pożaru 0,636 m2
Czas wykrycia pożaru 2 s
Ilość użytego CO2 32 kg
Liczba dysz 6
Liczba dysz efektywnie gaszących 6
Czas gaszenia pożaru 17 s
177 502
W każdym z wymienionych testów zapalono paliwo, przy czym po upływie od 25 do 60 sekund, niezbędnych do jego rozpalenia, włączano urządzenie do gaszenia pożarów rozpoczynając proces gaszenia.
Temperatura wewnątrz kontenera była mierzona od chwili zapłonu paliwa do czasu ugaszenia pożaru. Wyniki testów przedstawione graficznie fig. 2 (dla testów 1,2 i 3) i fig. 3 (dla testów 4 i 5). Strzałka z oznaczeniem „I” pokazuje na osi czasu chwilę zapłonu paliwa, a strzałka z oznaczeniem „E” - czas ugaszenia pożaru.
Opisane wyżej testy badanego urządzenia gaszącego 10 wykazują że umożliwia ono skuteczne ugaszenie pożaru w stosunkowo krótkim czasie (od 6 do 23 s).
Należy także odnotować, że szybkość spadku temperatury w trakcie gaszenia jest większa przy użyciu jako środka gaśniczego mgiełki wodnej niż przy użyciu CO2. Wynika to z faktu, że wysoka temperatura w obszarze zagrożonym powoduje zarówno gwałtowny wzrost objętości, gdy mgiełka wodna przekształca się w parę wodną a następnie dalszy jej wzrost w wyniku rozszerzalności cieplnej (objętość pary wzrasta 1700-krotnie w stosunku do objętości wody, z której powstała). Ponadto przy zmianie stanu ciekłego wody w stan gazowy (parę) występuje olbrzymia absorpcja ciepła, przy czym para wodna wypiera z obszaru zagrożenia tlen, zapobiegając w ten sposób podtrzymywaniu procesu palenia. Okazało się także, że wzrost temperatury występujący w czasie pożaru w obszarze zagrożonym zmniejsza gęstość wody, a przez to zwiększa prędkość jej przepływu, a równocześnie zmniejsza średnicę kropelek, w wyniku czego wraz ze wzrostem temperatury w obszarze zagrożonym, mgiełka wodna, w odróżnieniu od innych środków gaśniczych, staje się bardziej efektywna.
Figura 4 przedstawia wykres temperatury w funkcji czasu dla testu gaszenia pożaru za pomocą urządzenia 10, z dodatkowym użyciem omówionego dalej urządzenia kaskadowego. Okres przed rozwinięciem się pożaru oznaczony jest na wykresie literą P, okres ustabilizowanej temperatury (w czasie 90 s) - przez ST. W końcu tego okresu uruchomiono urządzenie 10 do gaszenia pożarów, przy czym okres gaszenia (część E wykresu) wynosi około 60 s, zaś zbiornik 12 został całkowicie opróżniony w dłuższym czasie oznaczonym na wykresie literąD, wynoszącym około 90 s. W okresie pożaru powstała w obszarze zagrożonym temperatura przekraczająca 300°C i.utrzymywała się na tym poziomie w okresie ST. Przed opróżnieniem zbiornika 12 temperatura w obszarze zagrożenia została zredukowana do 60% jej wartości w okresie ST, zaś po ugaszeniu pożaru była niższa od 250°C.
Test, którego wyniki przedstawia wykres na fig. 4, wykonano przy użyciu urządzenia kaskadowego 200 (fig. 5) wyposażonego w stosunkowo dużą tacę 202 o powierzchni około 1 m2, w umieszczoną nad nią na nogach 210 tacę kaskadową204 o powierzchni około 0,5 m2 oraz w osadzonąjeszcze wyżej na nogach 212 małą tacę 206, zaopatrzoną na obrzeżu w liczne otwory 208, którymi ścieka znajdująca się w niej ropa, spływając na tacę kaskadową204. Na tacę 202 wlewa się zwykle benzynę i/lub izopropanol. Po ogrzaniu tacy kaskadowej 204 następuje zapłon paliwa na małej tacy 206 co doprowadza do eksplozji i rozprzestrzenienia się ognia na całe urządzenie kaskadowe 200.
Test wykonano w obszarze zagrożonym o objętości 500m3(10mx10mx5m), przy czym użyto w nim urządzenie 10 do gaszenia pożaru, wyposażone w 190 dysz typu HF-16.
Na tacy 204 i na 6 innych tacach rozlano 90 litrów ropy. Zapłon nastąpił równocześnie na wszystkich tacach, a po 2 minutach uaktywniło się samoczynnie urządzenie 10 do gaszenia pożarów według wynalazku.
W czasie testu zaobserwowano, że początkowo kolor produktów spalania zmienia się z czarnego na biały, po czym niezwłocznie włącza się urządzenie gaszące 10. Wyniki pożaru obserwowano podczas gaszenia ognia, czyli w czasie rozpylania mgiełki wodnej, przy czym obserwatorzy weszli do obszaru zagrożonego nie mając żadnych kłopotów z oddychaniem. Wynika stąd, że działanie urządzenia gaszącego 10 przyczynia się do szybkiej redukcji dymu i wydalania produktów spalania z otoczenia pożaru.
Urządzenie 10 do gaszenia pożarów, według wynalazku, ma tę zaletę, że dzięki użyciu do gaszenia pożaru mgiełki wodnej, przerywa reakcj ę łańcuchową spalania, przy czym wytworzona
177 502 z mgiełki para wodna zarówno absorbuje bardzo duże ilości ciepła z tego obszaru, jak i wypiera z niego tlen. Dzięki temu uzyskuje się nadzwyczajną efektywność gaszenia dużej ilości płonącego paliwa przy użyciu stosunkowo małej ilości wody.
W tabeli 1 przedstawiono porównawczo zalety urządzenia 10 do gaszenia pożarów według wynalazku w stosunku do konwencjonalnych urządzeń.
Tabela 1
Cechy techniczne urządzenia: Urządzenie z motopompą wodną lub zbiornikiem z wodą pod ciśnieniem Urządzenie gaśnicze halonowe Urządzenie gaśnicze z CO2 Urządzenie gaśnicze wg wynalazku
Toksyczność działania nie tak tak nie
Zastosowanie do gaszenia pożarów klasy A i klasy B nie tak tak tak
Ekologiczność działania tak nie nie tak
Konieczność użycia pompy czasem tak nie nie nie
Niewielki ciężar nie tak nie tak
Duża absorpcja ciepła tak nie nie tak
Opłacalność podniesionej efektywności gaszenia nie tak nie tak
Ciągłe monitorowanie sprawności urządzenia czasem tak nie nie tak
Wymóg ewakuacji nie tak tak nie
Obsługa serwisowa i napełnianie zbiorników gaśniczych czasem tak nie nie tak
Efektywność działania w obszarach częściowo otwartych tak nie nie tak
Wynalazek nie ogranicza się do podanego przykładu urządzenia i sposobu gaszenia. Stwierdzono na przykład, że dodanie do wody w zbiorniku ciśnieniowym 12 preparatu Phirex zwiększa absorpcję ciepła przez parującą mgiełkę wodną oraz emulguje płonące paliwo, przyczyniając się do zwiększenia efektywności gaszenia.
Również w konstrukcji układu czujników urządzenia przewiduje się możliwość stosowania innych niż opisane czujników do wykrywania pożaru, na przykład czujników dymu z komorą jonizacyjną, z izotopami promieniotwórczymi, z promieniowaniem ultrafioletowym i innych.
m 502
ΠΊ 502 (°C)
< 250‘C ttm40%ofT
5EC ffl 502
---ISOPROPANCL
----BOMZyK/ł
ffl 502
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób gaszenia pożarów klasy A i B w zamkniętych pomieszczeniach, na przykład w siłowniach, w salach komputerowych, jak również na statkach, w samolotach i pojazdach kosmicznych, przez rozpryskiwanie cieczy gaśniczej pod ciśnieniem, znamienny tym, że ciecz gaśniczą doprowadza się pod ciśnieniem rzędu 2000 kPa, w ilości do 11 cieczy gaśniczej na 1 min. i 1 m3 obszaru zagrożenia i w czasie przynajmniej 90 s, do układu dysz (18), w którym doprowadzoną do nich ciecz gaśniczą przekształca się w mgiełkę kropelkową o średnicy kropelek od 50 do 500 pm, korzystnie od 250 do 400 pm, i kieruje ją na zagrożony obszar.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ciecz gaśniczą stosuje się wodę.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako ciecz gaśniczą stosuje się wodę, zawierającą dodatkowe środki, zwłaszcza środki zwiększające absorpcję ciepła oraz emulgatory.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że całkowitą objętość cieczy gaśniczej doprowadza się do dysz rozpylających (18) w czasie znamionowym, krótszym od 90 s.
  5. 5. Urządzenie do gaszenia pożarów klasy A i B w zamkniętych pomieszczeniach wyposażone w zbiornik cieczy gaśniczej, w połączony z nim za pomocą sterowanego zaworu zespół zasilający złożony z rur, zaopatrzonych w układ dysz oraz w układ czujników połączonych z zaworem, znamienne tym, że połączony ze zbiornikiem (12) zespół zasilający składa się z rur (14,16), tworzących zamknięte pętle (36) i zaopatrzonych w dysze (18), o charakterystyce odpowiadającej średnicy kropelek mgiełki kropelkowej od 50 do 500 pm, korzystnie od 250 do 450 pm, przy czym łączna przepustowość wszystkich dysz układu jest mniejsza od 11 cieczy gaśniczej na 1 min. i 1 m3 objętości obszaru zagrożenia.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że ciecz gaśnicza w zbiorniku (12) znajduje się pod ciśnieniem wynoszącym około 2000 kPa.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zbiornik (12) jest częściowo wypełniony środkiem wytwarzającym ciśnienie, stanowiącym korzystnie suchy azot.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że zespół sterujący (22) otwieraniem dysz (18) jest sprzężony z zaworem (30) zamykającym zbiornik (12) cieczy gaśniczej.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że zespół sterujący (22) jest sprzężony z układem czujników (20) do wykrywania pożaru.
  10. 10. Urządzenie wenług zashg . 5, tnamlenne tym, że jegozesgól zasilaj ącyjest wyposażony w liczbę NN dysz rozpylających (18), określoneecko funkcja objętości AV powietrza w obszarach zagrożenia i szybkości przepływu cieczy gaśniczej przez dysze według wzoru
    N AV N 90FRCF gdzie CF - jest współczynnikiem kompensacji, c 90 FR - wyraża objętość wody przupływceecee przez juaną dyszę w czasie 90 sek.
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jego dysze rozpylające (18) mają przepustowość mniejszą od 2 l/ minutę.
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że każda dysza rozpylająca (18) ma kąt środkowy rozpylania większy od kąta bryłowego wynoszącego 70°.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jego dysze rozpylające (18) ze znaną komorą wirową są zaopatrzone na wejściu w filtr oddzielający drobiny materiałów stałych, a na wyjściu w perforowany stożek do wytwarzania mgiełki kropelkowej.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że dysze (18) są umieszczone przynajmniej w odległości 1 m od obszaru zagrożenia.
    177 502
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że jego układ czujników (20) do wykrywania pożaru jest wyposażony w czujniki (40) temperatury nastawione na przedział temperatur od 60°C do 100°C oraz w czujniki (42) szybkości zmian temperatury nastawione na szybkość wzrostu większą niż 9°/min.
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 15, znamienne tym, że układ czujników (20) do wykrywania pożaru jest dodatkowo wyposażony w detektory dymu.
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że wypełniającą zbiornik (12) cieczągaśniczą jest woda.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że wypełniającą zbiornik (12) cieczągaśnicząjest woda zawierająca dodatkowo środki zwiększające absorpcję ciepła i emulgatory'.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że jego zbiornik (12) ma objętość w litrach równą objętości obszaru zagrożenia wyrażonej w metrach sześciennych.
    * * *
PL94311742A 1993-07-12 1994-07-12 Sposób i urządzenie do gaszenia pożarów PL177502B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPL993593 1993-07-12
PCT/AU1994/000389 WO1995002434A1 (en) 1993-07-12 1994-07-12 Fire extinguishing apparatus

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311742A1 PL311742A1 (en) 1996-03-18
PL177502B1 true PL177502B1 (pl) 1999-11-30

Family

ID=3777054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94311742A PL177502B1 (pl) 1993-07-12 1994-07-12 Sposób i urządzenie do gaszenia pożarów

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6637518B1 (pl)
EP (1) EP0667795B1 (pl)
JP (1) JPH08501481A (pl)
KR (1) KR100308245B1 (pl)
CN (1) CN1177631C (pl)
AT (1) ATE320834T1 (pl)
BG (1) BG64375B1 (pl)
BR (1) BR9405509A (pl)
CZ (1) CZ291504B6 (pl)
DE (1) DE69434671D1 (pl)
FI (1) FI951174A (pl)
HU (1) HU218540B (pl)
IL (1) IL110274A (pl)
IN (1) IN187535B (pl)
LT (1) LT4198B (pl)
MY (1) MY115941A (pl)
NO (1) NO311788B1 (pl)
NZ (1) NZ268550A (pl)
PL (1) PL177502B1 (pl)
RU (1) RU2143937C1 (pl)
TW (1) TW299239B (pl)
UA (1) UA41336C2 (pl)
WO (1) WO1995002434A1 (pl)
ZA (1) ZA944999B (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH08215333A (ja) * 1995-02-17 1996-08-27 Nohmi Bosai Ltd エンジンルーム消火装置
GB2312619A (en) * 1996-05-02 1997-11-05 Merwood Ltd Particle and gaseous fire control device
DE19627353C1 (de) * 1996-06-27 1997-10-23 Feuerschutz G Knopf Gmbh Verfahren zur dynamischen Löschmittelanwendung und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
FR2770781B1 (fr) * 1997-11-13 2000-01-28 Normandie Protection Internati Procede de protection des personnes par projection d'eau et installation pour la mise en oeuvre de ce procede
GB2340750B (en) * 1998-08-25 2002-01-23 Wormald Ansul Method and apparatus for extinguishing a fire
DE19935308B4 (de) * 1999-07-28 2004-04-15 Kidde-Deugra Brandschutzsysteme Gmbh Brandlöscheinrichtung
FI113013B (fi) * 2002-05-15 2004-02-27 Kemira Oyj Sammutusjärjestelmä ja sammutin sekä menetelmä palon sammuttamiseksi
JP3963221B2 (ja) * 2002-10-25 2007-08-22 能美防災株式会社 消火設備
EP1720660B1 (en) 2004-02-26 2009-11-18 Pursuit Dynamics PLC. Improvements in or relating to a method and apparatus for generating a mist
US20080103217A1 (en) 2006-10-31 2008-05-01 Hari Babu Sunkara Polyether ester elastomer composition
ATE446145T1 (de) 2004-02-26 2009-11-15 Pursuit Dynamics Plc Verfahren und vorrichtung zur erzeugung von nebel
US7832492B1 (en) 2004-07-13 2010-11-16 Eldridge John P Portable fire fighting apparatus and method
US8419378B2 (en) 2004-07-29 2013-04-16 Pursuit Dynamics Plc Jet pump
US20100129888A1 (en) * 2004-07-29 2010-05-27 Jens Havn Thorup Liquefaction of starch-based biomass
GB0618196D0 (en) 2006-09-15 2006-10-25 Pursuit Dynamics Plc An improved mist generating apparatus and method
WO2008041867A2 (en) * 2006-10-04 2008-04-10 Benjamin Adair Munro Fire suppression apparatus incorporated into domestic faucet
US8448715B2 (en) 2006-10-04 2013-05-28 Sensorjet Holdings Limited Fire suppression
US8746357B2 (en) * 2006-10-20 2014-06-10 Ada Technologies, Inc. Fine water mist multiple orientation discharge fire extinguisher
EP2142658B1 (en) * 2007-05-02 2011-09-07 Pursuit Dynamics PLC. Liquefaction of starch-based biomass
DE102007036902A1 (de) * 2007-08-06 2009-02-12 BLüCHER GMBH Löschvorrichtung, Löschsystem und Verfahren zur lokalen Brandbekämpfung
KR100908669B1 (ko) * 2008-05-15 2009-07-21 박선배 항압식 액체분사기
CN101581211B (zh) * 2009-05-15 2013-02-20 莫技 地下气化炉综合灭炉方法
CN201445721U (zh) * 2009-06-08 2010-05-05 陕西坚瑞消防股份有限公司 一种微型自动热气溶胶灭火装置
DE102009053551A1 (de) * 2009-11-18 2011-05-19 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co. Kg Brandbekämpfungssystem für ein Schienenfahrzeug
WO2012129310A2 (en) * 2011-03-21 2012-09-27 Ada Technologies, Inc. Water atomization and mist delivery system
DE102012023979A1 (de) * 2012-12-07 2014-06-12 Cooper Crouse-Hinds Gmbh Explosionsgeschütztes Gehäuse
US20150265865A1 (en) * 2014-03-19 2015-09-24 Jeffrey J. Pigeon Fire sprinkler system
US20190099630A1 (en) 2014-03-19 2019-04-04 Firebird Sprinklker Company LLC Multi-head array fire sprinkler system for storage applications
US10493308B2 (en) * 2014-03-19 2019-12-03 Firebird Sprinkler Company Llc Multi-head array fire sprinkler system with heat shields
KR101814721B1 (ko) * 2015-12-23 2018-01-05 전주대학교 산학협력단 소화약제의 화염 확산 방지 성능 시험 장치
WO2018123311A1 (ja) * 2016-12-26 2018-07-05 ヤマトプロテック株式会社 消火方法
CN111511445B (zh) * 2017-12-04 2022-04-26 瑞士消防研究与发展股份公司 特别用于包括通过空间彼此分离的危险结构的使用位置的火灾防护的安装的灭火设备
KR20200120910A (ko) 2018-02-14 2020-10-22 빅톨릭 컴패니 경사진 가연성 밀폐 공간를 위한 화재 방지 시스템
CZ307846B6 (cs) * 2018-03-23 2019-06-19 Michal Tipek Skříň pro protipožární ochranu citlivých zařízení
MX2021015010A (es) 2019-06-07 2022-02-21 Victaulic Co Of America Sistema de proteccion contra incendios para espacios ocultos combustibles inclinados que tienen caderas.
RU2719680C1 (ru) * 2019-06-14 2020-04-21 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химической кинетики и горения им. В.В. Воеводского Сибирского отделения Российской академии наук (ИХКГ СО РАН) Огнетушащий порошок многоцелевого назначения и способ его получения
RU2731344C1 (ru) * 2019-11-06 2020-09-01 Общество с ограниченной ответственностью "ГК ЭТЕРНИС" Способ автоматического пожаротушения установкой тонкораспыленной воды
CN112717315A (zh) * 2020-12-30 2021-04-30 中国中元国际工程有限公司 一种智慧自动喷水灭火系统设计参数确定方法

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2283775A (en) * 1940-10-17 1942-05-19 Factory Mutual Res Corp Fire extinguishing method and apparatus
GB1380903A (en) 1971-10-30 1975-01-15 Buckland J V Damage control in ships
US3783946A (en) * 1973-01-29 1974-01-08 R Petrinec Self-contained automatic sequencing fire extinguishing system
CA1041865A (en) 1975-06-27 1978-11-07 Donald F. Gerdes Fire control system for spray booth
SE423317B (sv) * 1979-06-13 1982-05-03 Bofors Ab Sett och anordning vid utlosning av sprinklermunstycken
US4345654A (en) 1980-10-06 1982-08-24 Carr Stephen C Pneumatic atomizing fire fighting supply truck
US4393941A (en) 1981-03-04 1983-07-19 Stevens Barry A Chimney fire snuffer
SU1223926A1 (ru) 1983-05-27 1986-04-15 Всесоюзный научно-исследовательский институт противопожарной обороны Способ тушени горючих жидкостей,не растворимых в воде
US4897207A (en) * 1985-01-28 1990-01-30 Environmental Security Incorporated Multi-purpose formulations
US4697740A (en) 1985-12-05 1987-10-06 Ivy Eugene W Mist generator with piercing member
US4836291A (en) 1987-05-21 1989-06-06 Amoco Corporation Portable sprinkler and process for fighting fires in oil refineries and the like
US4805862A (en) 1987-07-30 1989-02-21 Washington Suburban Sanitary Commission Harness for supporting a meter on a fire hydrant and the combination of a meter, fire hydrant and harness
GB8724973D0 (en) * 1987-10-24 1987-11-25 Bp Oil Ltd Fire fighting
US5161621A (en) * 1987-12-22 1992-11-10 Shlomo Shlomo B Method of containing and extinguishing a fire
GB8912273D0 (en) 1989-05-27 1989-07-12 British Aerospace Fire suppression systems for vehicles
SU1678392A2 (ru) 1989-10-24 1991-09-23 Львовский политехнический институт им.Ленинского комсомола Способ тушени пожара
GB8926086D0 (en) * 1989-11-17 1990-01-10 Graviner Ltd Kidde Improvements relating to water spray systems
US5062487A (en) 1990-06-07 1991-11-05 Darrel Lee Siria Hand-portable fire fighting positive pressure water misting and ventilation blower
DE69227325T2 (de) 1991-02-28 1999-06-02 Goeran Tuusula Sundholm Sprühkopf zur brandbekämpfung
FR2674441A1 (fr) 1991-03-28 1992-10-02 Mahu Christian Dispositif de securite anti-feu pour vehicule automobile a moteur a combustion interne.
ES2086121T3 (es) 1991-05-20 1996-06-16 Goeran Sundholm Equipo de extincion de incendios.
ES2087978T3 (es) * 1991-05-23 1996-08-01 Zeus Procedimiento de proteccion de una zona en particular contra el incendio e instalacion para su realizacion.
DK185691D0 (da) * 1991-11-12 1991-11-12 Torbjoern Gerner Laursen Metode til slukning eller forhindring af brand
FI915669A0 (fi) * 1991-11-26 1991-11-29 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
FI915730A0 (fi) * 1991-12-04 1991-12-04 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
RO111026B1 (ro) 1994-04-25 1996-06-28 Cristian Iustin Vieru Instalație de stingere a incendiilor, în compartimentul motor al autovehiculelor

Also Published As

Publication number Publication date
FI951174A0 (fi) 1995-03-13
NO311788B1 (no) 2002-01-28
HU9500940D0 (en) 1995-05-29
IL110274A (en) 2000-08-13
TW299239B (pl) 1997-03-01
BG99571A (en) 1996-06-28
DE69434671D1 (de) 2006-05-11
CZ291504B6 (cs) 2003-03-12
HU218540B (hu) 2000-10-28
EP0667795A1 (en) 1995-08-23
ZA944999B (en) 1995-02-21
EP0667795A4 (en) 1996-04-10
CZ64995A3 (en) 1996-11-13
CN1113380A (zh) 1995-12-13
KR100308245B1 (ko) 2001-11-30
PL311742A1 (en) 1996-03-18
NZ268550A (en) 1997-11-24
US6637518B1 (en) 2003-10-28
LT95041A (en) 1997-04-25
RU95110696A (ru) 1996-12-10
MY115941A (en) 2003-10-31
RU2143937C1 (ru) 2000-01-10
LT4198B (en) 1997-07-25
KR950704008A (ko) 1995-11-17
UA41336C2 (uk) 2001-09-17
ATE320834T1 (de) 2006-04-15
CN1177631C (zh) 2004-12-01
EP0667795B1 (en) 2006-03-22
NO950962D0 (no) 1995-03-13
NO950962L (no) 1995-05-05
HUT72880A (en) 1996-05-28
IN187535B (pl) 2002-05-11
JPH08501481A (ja) 1996-02-20
IL110274A0 (en) 1994-10-21
FI951174A (fi) 1995-05-11
BR9405509A (pt) 1999-09-08
BG64375B1 (bg) 2004-12-30
WO1995002434A1 (en) 1995-01-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL177502B1 (pl) Sposób i urządzenie do gaszenia pożarów
Yinshui et al. Experimental research on the water mist fire suppression performance in an enclosed space by changing the characteristics of nozzles
US11202929B2 (en) Fire engine
US20030168225A1 (en) Apparatus and method for suppressing fires
CN105339051A (zh) 可投掷灭火器
US4991658A (en) Device particularly useful as a fire extinguisher
Log et al. ‘Water mist’for fire protection of historic buildings and museums
US5785126A (en) Method of extinguishing of fire in open or closed spaces and means for performing the method
WO2001062344A1 (en) Apparatus and method for suppressing fires
Jianghong et al. Study of liquid pool fire suppression with water mists by cone calorimeter
US5161621A (en) Method of containing and extinguishing a fire
Yuan et al. The effects of ventilation and preburn time on water mist extinguishing of diesel fuel pool fires
JPS6017546B2 (ja) 燃料タンク火災の消火方法
Kim et al. The effect of foam additives on the fire suppression efficiency of water mist
Hume Water Mist Suppression in Conjunction with Displacement Ventilation
AU689118B2 (en) Fire extinguishing apparatus &amp; method
GB2351441A (en) Fire extinguishing system
CA2144540C (en) Fire extinguishing apparatus and method
Sonkar Water mist system, acceptance test and guidelines standards
DE29700335U1 (de) Mobile Vorrichtungen für Brandbekämpfung mit Dampf
Ahmadu Flame propagation through different sizes of metal mesh and mitigation using fine water sprays
US20030000951A1 (en) Method for reducing the severity of vapor cloud explosions
JPH0833730A (ja) 消火・燃焼抑制方法及びその装置
Brooks Aircraft Cargo Fire Suppression using Low Pressure Dual Fluid Water Mist and Hypoxic Air
Lindeken et al. High expansion foam fire control system for gloved boxes