CZ291504B6 - Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění - Google Patents

Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění Download PDF

Info

Publication number
CZ291504B6
CZ291504B6 CZ1995649A CZ64995A CZ291504B6 CZ 291504 B6 CZ291504 B6 CZ 291504B6 CZ 1995649 A CZ1995649 A CZ 1995649A CZ 64995 A CZ64995 A CZ 64995A CZ 291504 B6 CZ291504 B6 CZ 291504B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fire
fire extinguisher
nozzles
liquid
flammable liquid
Prior art date
Application number
CZ1995649A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ64995A3 (en
Inventor
Kenneth Hillier
Edwin Mitchell Byfield
Original Assignee
Invention Technologies Pty. Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3777054&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ291504(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Invention Technologies Pty. Ltd. filed Critical Invention Technologies Pty. Ltd.
Publication of CZ64995A3 publication Critical patent/CZ64995A3/cs
Publication of CZ291504B6 publication Critical patent/CZ291504B6/cs

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • A62C99/0009Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames
    • A62C99/0072Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames using sprayed or atomised water
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C31/00Delivery of fire-extinguishing material
    • A62C31/02Nozzles specially adapted for fire-extinguishing
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/02Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance
    • A62C35/023Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance the extinguishing material being expelled by compressed gas, taken from storage tanks, or by generating a pressure gas

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Business, Economics & Management (AREA)
  • Emergency Management (AREA)
  • Fire-Extinguishing By Fire Departments, And Fire-Extinguishing Equipment And Control Thereof (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Fire-Extinguishing Compositions (AREA)
  • Fireproofing Substances (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)

Abstract

Zp sob haÜen po ru v rizikov oblasti (100), kdy se po zjiÜt n p° tomnosti po ru aktivuje p° vod neho°lav kapaliny, na e se neho°lav kapalina dod v pod tlakem k rozst°ikovac mu prost°edku a n sledn se rozst°ikuje do rizikov oblasti (100). Neho°lav kapalina se rozst°ikuje bez pou it plynn ho rozst°ikovac ho m dia v mno stv nejv²Üe 1 litr za minutu na krychlov² metr objemu rizikov oblasti (100) do formy mlhy o st°edn velikosti kapek v rozsahu nejv²Üe 500 mikrometr a touto mlhou se po r has . Hasic za° zen (10) obsahuje p° vodn prost°edek (36) neho°lav kapaliny, detek n prost°edek (20) pro zjiÜ ov n po ru v rizikov oblasti (100), ovl dac prost°edek (30) ° zen dod vky neho°lav kapaliny sp°a en² s p° vodn m prost°edkem (36) a rozst°ikovac prost°edek nasm rovan² do rizikov oblasti (100), kter² je tvo°en alespo dv ma tryskami (18) pro rozst°ikov n neho°lav kapaliny ve form mlhy o st°edn velikosti kapi ek nejv²Üe 500 mikrometr v mno stv nejv²Üe 1 litr za minutu na krychlov² metr objemu rizikov oblasti (100).\

Description

Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu hašení požáru v rizikové oblasti, kdy se po zjištění přítomnosti požáru v rizikové oblasti aktivuje přívod nehořlavé kapaliny, načež se nehořlavá kapalina dodává pod tlakem k rozstřikovacímu prostředku a následně se rozstřikuje do rizikové oblasti.
Vynález se také týká hasicího zařízení k provádění uvedeného způsobu, které obsahuje přívodní prostředek nehořlavé kapaliny, detekční prostředek pro zjišťování požáru v rizikové oblasti, ovládací prostředek řízení dodávky nehořlavé kapaliny spřažený s přívodním prostředkem pro umožnění přívodu nehořlavé kapaliny po detekování požáru v rizikové oblasti detekčním prostředkem, a rozstřikovací prostředek nasměrovaný do rizikové oblasti.
Dosavadní stav techniky
U hašení požárů je známo, že existují tři hlavní prvky, které přispívají k trvání požáru. Tyto faktory jsou teplo, kyslík a palivo; vzájemný vztah těchto faktorů je znázorněn na obr. 6. Hasiči při likvidaci požárů běžně usilují o odstranění alespoň jednoho z těchto tri prvků, které jsou nutné pro spalování. V typickém případě hasiči používají buď vodu, oxid uhličitý, halon, suchou chemikálii nebo pěnu. Voda působí tak, že odebírá z paliva teplo, zatímco oxid uhličitý vytěsňuje kyslík.
Jiným znakem spalování je řetězová plamenová reakce, vyznačená kruhem obsahujícím trojúhelník, jak je znázorněno na obr. 6. Řetězová plamenová reakce spočívá ve volných radikálech, které se tvoří v průběhu spalování jsou zásadní pro jeho pokračování. Halon působí tak, že se váže na volné radikály a brání tak dalšímu hoření tím, že přeruší řetězovou reakci plamene.
Hlavní nevýhoda vody spočívá v tom, že při hašení požáru jsou zapotřebí velká množství vody, která vedou ke značnému poškození vodou. V některých případech nejsou také vhodná množství vody, potřebná pro uhašení požáru, k dispozici. Oxid uhličitý a halon mají oba nevýhodu v tom, že v oblasti, v níž mají být tyto prostředky použity, není možné dýchání. Z tohoto důvodu musí hasiči, používající tyto hasicí prostředky, užívat dýchací přístroje. Při použití oxidu uhličitého a halonu musí být také pro uhašení ohně uzavřeno veškeré větrání oblasti. Halon má další nevýhodu, že je vysoce toxický a velmi škodlivý pro životní prostředí. Z těchto důvodů bylo použití halonu pro hašení požárů ve většině případů zakázáno.
Podstata vynálezu
Nevýhody stavu techniky ve značné míře odstraňuje způsob hašení požáru, jehož podstata spočívá vtom, že nehořlavá kapalina se rozstřikuje bez použití plynného rozstřikovacího média v množství nejvýše 1 litr za minutu na krychlový metr objemu rizikové oblasti do formy mlhy o střední velikosti kapek v rozsahu nejvýše 500 mikrometrů a touto mlhou se požár hasí.
Podstatné je rovněž hasicí zařízení pro hašení požáru v rizikové oblasti k provádění způsobu podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že rozstřikovací prostředek je tvořen alespoň dvěma tryskami pro rozstřikování nehořlavé kapaliny ve formě mlhy o střední velikosti kapiček nejvýše 500 mikrometrů v množství nejvýše 1 litr za minutu na krychlový metr objemu rizikové oblasti.
V typickém případě je nehořlavá kapalina voda. S výhodou zahrnuje rozstřikovací prostředek větší počet trysek, vzájemně spojených trubkami. Mlha má s výhodou velikost kapiček s průměrem středního objemu méně než asi 500 mikrometrů.
Hnací prostředek je v typickém případě plyn, uložený v zásobní nádobě pod zvýšeným tlakem.
V typickém případě je plyn suchý dusík. S výhodou je v zásobní nádobě stlačen asi na 2000 kPa před provozováním hasicího zařízení.
Vynález překonává nevýhody známého stavu techniky používáním nehořlavé kapaliny, jako je voda, pro zmenšování tepla páry okolo paliva, zmenšování tepla paliva, vytlačování kyslíku a přerušování řetězové reakce plamene. Kapalina tak útočí na všechny části procesu hoření kromě odstraňování paliva. Vynález je založen na vytváření relativně jemné mlhy kapaliny, jako je voda, která vytlačuje kyslík, a při zahřívání se vypařuje a rozpíná pro další vytlačování kyslíku. Při rozpínání vodní mlha pohlcuje teplo z páry okolo paliva a z paliva. Mlha také přerušuje řetězovou reakci plamene navazováním na volné radikály. Mlha má také dusivý a chladicí účinek na oheň. Z těchto důvodů má mlha překvapující výsledek v tom, že je možné spolehlivě použít relativně malé množství vody pro hašení požárů jak třídy A, B, C, jakož i požárů elektrických zařízení.
Mlha vytvářená hasicím zařízením podle vynálezu není typu působení vody na oheň. Její působení je více příbuzné plynnými hasicím mediím, jako jsou oxid uhličitý nebo halon.
Tyto překvapující výsledky vyplývají z velmi rychlé rychlosti vypařování, která je možná při jemné mlze kapaliny - zpravidla 50 až 500 mikrometrů, charakteristickými vlastnostmi vody z hlediska absorpce tepla, když se vypařuje, schopnosti jemné mlhy snižovat vedení tepla od ohně na okolní předměty a schopnost mlhy vytlačovat kyslík. Vyplývá to z expanzního poměru při přechodu vody z kapalného stavu do stavu páry.
Při použití hasicího zařízení podle vynálezu může být typický požár, soustředěný do jedné místnosti nebo podobného prostoru, zcela uhašen během asi 30 sekund při použití skupiny trysek rozstřikujících okolo 0,4 litrů vody jako mlhu při asi 200 kPa, při použití jedné trysky na 2,65 m3. To je velmi malé množství použité vody pro zhášení požáru při srovnání se známým stavem techniky.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr. 1 perspektivní pohled shora na motorovou strojovnu lodě vybavenou hasicím zařízením podle vynálezu, obr. 2 diagram ukazující hasicí schopnosti hasicího zařízení z obr. 1 ve zkušebním zařízení pro hašení zapáleného isopropanolu, benzinu a motorové nafty, obr. 3 diagram podobný obr. 2, avšak ukazující porovnání hasicích schopností hasicího zařízení z obr. 1 a použití oxidu uhličitého na zapáleném benzinu, obr. 4 diagram ukazující typické maximální charakteristické teploty požáru hašeného zařízením zobr. 1, obr. 5 perspektivní pohled na kaskádové zkušební zařízení pro zkoušení hasicího zařízení z obr. 1 a obr. 6 schéma obrazového znázornění trojúhelníku hoření a kruhu řetězové reakce plamene.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno hasicí zařízení 10 obsahující zásobní nádrž, například tlakovou nádobu 12, trubice 14 a 16, skupinu trysek 18, skupinu detektorů 20 ohně a řídicí prostředek, například řídicí panel 22. Na obr. 1 je také znázorněna strojovna 100 mající obvodovou stěnu 102, v níž je uložen motor 104. palivové nádrže 106. výfuková trubice 108, tlumič 110 výfuku, výměník tepla
-2 CZ 291504 B6
112 a prohlubeň 114 pro hnací hřídel. Strojovna 100 má typické dispoziční uspořádání motorové strojovny na lodi.
Nádoba 12 je v typickém případě vyrobena z galvanicky upravených kovových materiálů a je způsobilá pro odolávání tlakům až po například 3000 kPa. V typickém případě má nádoba 12 náplň destilované vody, udržovanou pod tlakem náplní suchého dusíku. Nádoba 12 má v typickém případě obsah 5 až 30 litrů. Může však mít prakticky jakoukoli kapacitu, i když v důsledku povahy chodu zařízení podle vynálezu může být tlaková nádoba 12 mnohem menší než nádoby podle známého stavu techniky.
Tlaková nádoba 12 je v typickém případě uložena v blízkosti okolní stěny 102. Nádoba 12 má ovládací prostředek, například řídicí ventil 30, připojený k jejímu výstupu pro řízení vypuzování vody pod tlakem z nádoby 12. Řídicí ventil 30 může být ovládán elektricky nebo mechanicky a ovládání může být automatické nebo ruční.
Trubky 14 a 16 tvoří potrubní síť 36, tj. přívodní prostředek připojený k ventilu 32 pro řízení průtoku a každá nese více trysek 18. Trubky 14 a 16 a tím i trysky 18 jsou strategicky rozmístěny okolo rizikové oblasti, kterou je například strojovna 100, jak je popsáno dále. Trysky 18 jsou také orientovány ve strategických směrech z trubek 14 a 16. Například jsou trysky 18 orientovány tak, aby zajistily, že tlaková voda z nádoby 12 bude moci být stříkána na všechny plochy strojovny 100 a pro soustředění na plochy s větší možností hoření. S výhodou jsou trubky 14 a 16 uspořádány okolo střechy strojovny 100 a do prohlubně 114 pro hnací hřídel. Trysky 18 jsou potom orientovány směrem dolů anebo ven z trubek 14 a 16. V typickém případě je potrubní síť 36 připojena k tlakové nádobě 12 poddajným vedením vody. Potrubní síť 36 má v typickém případě průměr průchodu ne menší než 12 mm. Potrubní síť 36 je s výhodou způsobilá odolávat vnitřním tlakům nejméně 3000 kPa. Dále je výhodné, aby potrubní síť měla smyčkové provedení a aby neměla koncové úseky.
Trysky 18 jsou v typickém případě vytvořeny z mosazi nebo z nerezové oceli a zahrnují vířivou komoru a podlouhlý kuželový vstupní filtr. Vířivá komora zvyšuje rozprašování vody, která ji prochází, a filtr brání blokování vířivé komory úlomkovým materiálem. Trysky 18 v typickém případě vytvářejí kapičky o velikosti 50 až 500 mikrometrů, obzvláště od 250 do 400 mikrometrů. K rozstřikování z trysek 18 dochází v úhlu typicky okolo 80°, obecně alespoň 70° a při tlaku 2000 kPa nebo méně (20 barů). Trysky 18 také mají v typickém případě minimální velikost otvorů okolo 1 mm. Trysky 18 používají pouze tlak kapaliny pro vytváření velmi jemně rozprášených kapiček v dutém kuželovitém útvaru s rovnoměrným rozdělením pro dosažení vysokého mlžení. Trysky 18 jsou použity v úhlu typicky okolo 80° a při tlaku 2000 kPa (20 barů). Trysky 18 také mají v typickém případě minimální velikost otvorů okolo 1 mm. Trysky 18 používají pouze tlak kapaliny pro vytváření velmi jemně rozprášených kapiček v dutém kuželovitém útvaru s rovnoměrným rozdělením pro dosažení vysokého mlžení. Každá z trysek 18 může rozstřikovat vodu v množství 2 litry za minuty nebo menší množství. Trysky 18 použité v příkladném provedení jsou obvykle trysky, dostupné pod zapsanou ochrannou známkou UNIJET. Za obzvláště vhodné jsou považovány následující obzvláštní trysky:
Průtok (1/min) Tlak (MPa)
TN-4 0,65 2
TN-6 0,83 2
TN-8 0,96 2
TN-10 1,06 2
Povaha a velikost trysek 18, které se použijí v obzvláštní strojovně 100 (nebo jiné rizikové oblasti) závisí na řadě faktorů a může být vypočítána, jak je znázorněno v příkladě 1.
-3CZ 291504 B6
Příklad 1
Pro určení množství a typu trysek 18, které se mají použít, je možné provést následující výpočty.
Výpočet se provádí při použití následujících symbolů a pojmů:
G.V. - hrubý objem, který představuje objem rizikových oblastí (výška H x šířka W x délka L),
N.V. - čistý objem, který reprezentuje objem rizikové oblasti bez pevných předmětů v této oblasti, také uváděný jako objem vzduchu v rizikové oblasti nebo jednoduše objem rizikové oblasti a označený jako A. V.,
W.R. - potřebná voda, reprezentovaná množstvím vody v litrech, které se má přivést do rizikové oblasti,
N.N. - počet trysek potřebných pro rozstřikování mlhy do rizikové oblasti v podstatě rovnoměrným způsobem,
90FR - devadesátisekundový průtok, který představuje objem vody, který proudí každou tryskou 18 v 90 sekundách při 2 MPa (v typickém případě 1,26 litrů),
C.F. - kompenzační činitel, zjištěný experimentálně pro každý průtok trysky, jak je uváděn následovně:
2.8 pro trysku 18 typu TN-4,
2.1 pro trysku typu TN-6,
1.8 pro trysku typu TN-8,
1.1 pro trysku typu TN-10,
W.V. - objem vody v krychlových metrech (tj. W.R./1000),
P.V. - parní potenciál, který představuje expanzní poměr přechodu vody na páru, konkrétně 1700 * W. V.,
P.F.B. - potenciál vedlejších produktů paliva, vyplývající z hoření a reprezentující množství CO2 aH2O, které jsou uvolňované jako plyny během hoření paliva, například 212 gramů C]5H32 (motorová nafta) vyvíjí okolo 1525 litrů CO2 a H2O při úplném spálení, a okolo 1284 litrů CO2 a H2O pro podobnou hmotu CgHi0 (xylenový benzin).
Vodní kapacita a požadovaný počet trysek 18 potom odpovídá následujícímu vzorci:
W.R. = N.V./C.F.
N.N. = W.R. / 90FR
Shora uvedený vzorec W.R. = N.V. / C.F. tak umožňuje určit kompenzační faktor C.F. pomocí experimentování pro každý průtok trysky 18, jako bylo výše popsáno. Experimentování probíhá v rizikové oblasti 100, kde je čistý objem N.V. vypočten za použití daných trysek 18. Výkonové charakteristiky, tj. průtok pro dané trysky 18, lze získat z výkonových údajů výrobce. Experimentování se provádí pro stanovení množství vody W.R. potřebného k uhašení požáru za použití daných trysek 18. Tímto experimentováním je určen kompenzační faktor C.F. za pomocí vzorce C.F. = N.V. / W.R. Jakmile je jednou tímto postupem kompenzační faktor C.F. pro danou trysku stanoven, lze jej použít v příštích výpočtech pro hasicí zařízení podle vynálezu, na němž se takové trysky 18 používají.
-4CZ 291504 B6
Kompenzační faktor C.F. je také minimální číslo, které dosáhne parní potenciál P.V. přibližně % čistého objemu N.V. Je to rovněž minimální číslo, které pomáhá pro získání počtu N.N.
trysek 18, poskytující dostatek trysek 18 pro dosažení přibližně 1 metrové rozteče mezi tryskami.
Za předpokladu, že riziková oblast je 7 m x 4 m x 1,7 m, jsou v ní 3 překážky, a to jedna 1 m x 1 m x 1 m a druhé dvě překážky mají rozměr 1,8 m x 0,9 m x 0,8 m, za předpokladu použití trysek 18 typu TN-6, je počet potřebných trysek 18 stanoven takto:
G.V. = 7 x 4 x 1, 7 = 47,6 m3
N.V. = G.V. - [1 x 1 x 1 + 2 x (1,8 x 0,9 x 0,8)] = 47,6 / 3,492 = 44,008 m3
W.R. = (44,008 / 2, 1) : 1000 1 = 20,9 1
N.N. = 20,9 / 1,26 = 16,58 trysek
N. N. = 17 trysek
Vždy se provede zaokrouhlení na nejbližší celé číslo, tj. v tomto případě N.N. je 17 a potřebný objem vody W.R. musí být odpovídajícím způsobem upraven (tj. W.R. v tomto příkladě je 21,4 litrů).
Ve shora uvedeném příkladě může být rychlost rozstřikování (tj. hustota toku rozstřikování) ihned stanovena vynásobením velikosti průtoku F.R. tryskou počtem N.N. trysek, což dá celkový průtok, a vydělením čistým objemem N.V. To dává: (0,831/min x 17) : 44,008 m3 =
O, 32 1/min/m3 rizikové oblasti.
Detektory 20 ohně obsahující detektor 40 určené teploty ohně a detektor 42 rychlosti stoupání teploty. Detektor 40 určené teploty v typickém případě obsahuje dvoukovový pásek z roztahovací tyčí, která zdvíhá membránu pro vytvoření kontaktu, když okolní teplota stoupne nad předem určenou teplotu. V typickém případě je určená teplota od 60 do 100 °C. Detektor 42 rychlosti stoupání v typickém případě obsahuje membránu a vzduchovou komoru, kde z komory uniká vzduch trubičkou v membráně při relativně nízkých rychlostech stoupání, ale který vytváří kontakt při relativně vysokých rychlostech stoupání teploty ohně. V typickém případě je detektor 42 rychlosti stoupání nastaven tak, aby byl aktivní, když je rychlost stoupání teplot} větší než je asi 9 °C za minutu.
Detektory 20 také v typickém případě obsahují detektory kouře. Detektory kouře jsou s výhodou uloženy tak, že provádějí detekci vzduchu proudícího z rizikové oblasti se snímáním jakéhokoli kouře unášeného vzduchem.
Řídicí panel 22 je umístěn tak, že je snadno dostupný během požáru. Například může být řídicí panel 22 umístěn na vnější straně obvodové stěny 102 obklopující strojovnu 100. Řídicí panel 22 obsahuje monitorovací systém poruch v elektrickém vedení a aktivační systém. Monitorovací systém sleduje vedení k detektorům 20 požáru a k řídicím ventilům 30 a 32 na podmínky rozpojeného obvodu, krátkého spojení a nestabilních podmínek vedení. Řídicí panel 22 také snímá tlak v tlakové nádobě 12 a vydává poplach v případě, že tlak klesne pod předem určený tlak. Aktivační systém je detonátorového typu, který působí, že řídicí ventily 30 a 32 uvolňují tlakovou vodu z nádoby 12. V typickém případě obsahuje řídicí panel 22 uvolňovací tlačítko mlhy, kryté zdvíhatelným krytem. Uvolňovací tlačítko mlhy je třeba aktivovat pro manuální uvolnění vody z nádoby 12. Řídicí panel 22 je také připojen k vizuálním a zvukovým poplachům, umístěným ve strojovně 100.
Při použití je hasicí zařízení 10 instalováno do rizikové oblasti, jako je strojovna 100, přičemž se nejprve vypočítá potřebný počet trysek, typ trysek, který se má použít a objem potřebné vody, například jak je ukázáno v příkladě 1. Trysky 18 jsou potom rozmístěny okolo strojovny 100 podél trubek 14 a 16 a jsou připojeny k tlakové nádobě 12 přes řídicí ventily 30 a 32. Například
-5CZ 291504 Β6 mohou být trysky 18 od sebe v rizikové oblasti vzdáleny asi 1 m. Je však možné použít i jinou výhodnou vzdálenost mezi tryskami 18. Řídicí panel 22 je umístěn na vnější straně strojovny 100 a je vodiči napojen na detektory 20 ohně a řídicí ventily 30 a 32 a slyšitelné a viditelné poplachové prostředky.
V případě požáru nebo rychlém vzrůstu teploty ve strojovně 100 je spuštěn detektor 40 nebo 42 ohně pro iniciování toho, aby řídicím panelem 22 byly ovládány řídicí ventily 30 a 32 pro uvolňování vody pod tlakem z tlakové nádoby 12. Voda pod tlakem prochází trubkami 14 a 16 k tryskám J_8. Voda prochází filtrem a vířivou komorou trysek 18 a vytváří jemnou mlhu, mající střední průměr kapiček od 250 do 500 mikrometrů. Střední průměr kapiček vyjadřuje velikost kapiček ve formě objemu kapaliny a jde o hodnotu, kde 50 % celkového objemu rozstřikované tekutiny sestává z kapiček majících průměry' větší než je střední hodnota a 50 % je menších než je střední hodnota.
Texty byly provedeny na zkušebním zařízení umístěném ve čtyřicetistopovém přepravním kontejneru, majícím vstupní dveře otevřené na jednom konci a se skupinou trysek 18 umístěných v polovině výšky postranních stěn kontejneru. Palivo bylo umístěno do ploché nádoby na podlaze kontejneru v polovině délky kontejneru. Výsledky zkoušek jsou následující:
ZKOUŠKA 1 Účel: vizuální demonstrace / isopropanol
Hasicí médium vodní mlha
Palivo isopropanol
Množství použitého paliva 3.H
Plocha požáru 0,636 m2
Doba detekce 5 s
Velikost trysky HF-16
Velikost otvoru 1,1 mm
Kapacita každé trysky při 2 MPa 0,683 1/min
Kapacita všech trysek při 2 MPa 16,4 1/min
Vodní tlak 2 MPa
Úhel rozstřiku 84°
Počet trysek 24
Počet účinných trysek 14 až 16
Střední velikost kapiček 375-400 mikrometrů
Doba k uhašení 23 s
Rychlost absorpce 21,7 °C/s
Počet trysek 18. které byly účinné, byl menší než je celkový počet trysek 18, protože dveře kontejneru byly otevřené.
ZKOUŠKA 2
Hasicí médium
Palivo
Množství použitého paliva Plocha požáru Doba detekce Velikost trysky
Velikost otvoru
Kapacita všech trysek při 2 MPa Vodní tlak
Úhle rozstřiku
Účel: vizuální demonstrace / benzin vodní mlha isopropanol
3,1 1
0,636 m2 s
HF-16 x 16
HF-32 x 8
HF-16 = 1,1 mm
HF-32 =1,5 mm
21,8 1/min
MPa
84°
Počet trysek Počet účinných trysek Střední velikost kapiček 24 16 HF-16 = 375-400 mikrometrů HF-32 = 350-375 mikrometrů
Doba k uhašení Rychlost absorpce 13 s 1,123 °C/s
ZKOUŠKA 3 Účel: vizuální demonstrace / motorová nafta
Hasicí médium Palivo motorová nafta Plocha požáru Doba detekce Velikost trysky Velikost otvoru Kapacita každé trysky při 2 MPa Kapacita všech trysek při 2 MPa Vodní tlak Úhel rozstřiku Počet trysek Počet účinných trysek Střední velikost kapiček Doba k uhašení Rychlost absorpce vodní mlha množství použitého paliva 3,1 1 0,363 m2 12 s HF-16 1,1 mm 0,683 1/min 16,4 1/min 2 MPa 84° 24 24 375-400 mikrometrů 6 s 0,33 °C/s
Tato zkouška byla provedena se zavřenými dveřmi kontejneru
ZKOUŠKA 4 Účel: srovnání mlhy s CO2
Hasicí médium Palivo Množství použitého paliva Plocha požáru Doba detekce Velikost trysky Velikost otvoru Kapacita každé trysky při 2 MPa Kapacita všech trysek při 2 MPa Vodní tlak Úhel rozstřiku Počet trysek Počet účinných trysek Střední velikost kapiček Doba k uhašení vodní mlha benzin 21 0,636 m2 5 s HF-16 1,1 mm 0,683 1/min 16,4 1/min 2 MPa 84° 24 24 375-400 mikrometrů 12 s
Tato zkouška je dále označována jako mlhová zkouška
ZKOUŠKA 5 Účel: srovnání mlhy s CO2
Hasicí médium Palivo Množství použitého paliva Plocha požáru Doba detekce Množství CO2 oxid uhličitý benzin 21 0,636 m2 5 s 32 kg -7-
Počet trysek
Počet účinných trysek
Doba k uhašení s
Tato zkouška je dále označována jako zkouška s CO2
Jak již bylo uvedeno, výše popisované zkoušky 1 až 5 byly prováděny ve čtyřicetistopém nákladním kontejneru. Je to standardní kontejner o rozměrech přibližně 12mx3mx3m. Z toho plyne objem 108 m3. Rychlost rozstřikování, tj. hustota toku rozstřikování, může být stanovena okamžitě vydělením celkového průtoku trysek 18, což je výše označeno jako kapacita všech trysek při 2 MPa, objeme rizikové oblasti, tj. 108 m3. To pro zkoušky 1, 3 a 4 dává: (16,4 l/min/108 m3 = 0,15 1/min/m3, zatímco pro zkoušku 2 to dává (21,8 l/min/108 m3 = 0,20 1/min/m3.
Ve zkušebních postupech bylo každé z paliv zapáleno, a nechalo se hořet plamenem po dobu 25 až 60 sekund, načež bylo aktivováno hasicí zařízení 10 pro uhašení ohně. Teplota uvnitř kontejneru byla sledována od okamžiku zapálení paliva, až do uhašení jím vyvolaného ohně. Tyto výsledky jsou shrnuty graficky v obr. 2 a 3. Obr. 2 se týká zkoušek 1 až 3 a zkoušky 4 a 5 jsou znázorněny graficky v obr. 3. Šipka I představuje časový bod, kdy bylo palivo zapáleno, a šipka E časový bod, kdy byl oheň uhašen.
Výsledkem každé zkoušky hasicího zařízení 10 je, že oheň byl uhašen v relativně krátké době a v typickém případě za méně než 25 sekund. Je třeba také poznamenat, jak je obzvláště patrné na obr. 3, že účinek snižování teploty hasicím zařízením 10 je větší než při použití oxidu uhličitého. Je tomu tak proto, že když se teplota v rizikové oblasti zvyšuje, objem vodní mlhy se prudce zvyšuje, když mění skupenství z vodní mlhy na vodní páru. Vodní pára má objem, který je 1700krát větší než je objem vody, z níž je vytvořena. Vodní pára tak déle vytlačuje kyslík z rizikové oblasti a brání, aby se v rizikové oblasti udržovalo hoření. Také při změně skupenství vody z kapaliny na plyn dochází k pohlcování tepla 540krát více než v kapalné fázi. Zvyšování teploty v rizikové oblasti dále snižuje měrnou hmotnost vody, která zvyšuje svou rychlost, zmenšuje svoji velikost kapiček a zvyšuje průtok vody rizikovou oblastí. To znamená, že vodní mlha zvyšuje účinnost se zvyšováním teploty rizikové oblasti. K tomu obvykle nedochází u jiných médií pro boj s ohněm.
Na obr. 4 je znázorněn diagram teploty v závislosti na čase, ukazující minimální operační charakteristické parametry hasicího zařízení j0. Diagram ukazuje údobí P počátku hoření a údobí ST stabilizace teploty (které je zpravidla 90 sekund) a na jehož konci je hasicí zařízení 10 aktivováno. Poté se oheň hasí v hasicím údobí E, které je v typickém případě menší než 60 sekund a nádoba 12 se plně vyprazdňuje ve vypouštěcím období D, které je v typickém případě delší než 90 sekund. Během údobí P počátku hoření riziková oblast v typickém případě dosahuje teploty nad 300 °C, která se udržuje během stabilizačního údobí ST. V typickém případě se teplota v rizikové oblasti sníží na 60 % teploty ve stabilizačním údobí ST, než se nádoba 12 plně vyprázdní. V typickém případě je konečná teplota v rizikové oblasti menší než 250 °C. Zkoušky znázorněné na obr. 2 a 3 ukazují, že tyto výsledky jsou dosažitelné s hasicím zařízením 10 podle vynálezu.
Výše uvedené zkoušky byly provedeny při použití kaskádového zařízení 200 znázorněného na obr. 5. Kaskádová plochá mísa 204 je navržena pro simulování úniku paliva na horký rozdělovač. Kaskádové zařízení 200 obsahuje relativně velkou skříňovou plochou mísu 202, mající plochu přibližně 1 m2, plochou kaskádovou mísu 204 mající plochu přibližně 0,5 m2, na níž je umístěna relativně malá skříňová mísa 206. Malá skříňová mísa 206 má větší počet otvorů 208, aby mohla motorová nafty ze skříňové mísy 206 vytékat na plochou kaskádovou mísu 204. Kaskádová mísa 204 má nožky 210, jimiž je držena v odstupu nad plochou mísou 202, a mísa 206 má nožky 212 udržující ji v odstupu nad kaskádovou mísou 204. V typickém případě je v míse 202 benzin a/nebo isopropanol. Při použití se kaskádová mísa 204 mimořádně rozehřeje,
-8CZ 291504 B6 a to bude mít za následek, že zapálené palivo z mísy 206 exploduje a bude vrháno ven z kaskádového zařízení 200.
Další zkouška hasicího zařízení 10 podle vynálezu byla provedena v rizikové oblasti mající objem 500 nť (10 m x 10 m x 5 m) se 190 stejnými tryskami 18, jaké se použily v předchozí zkoušce. Při této zkoušce se použilo 90 litrů paliva na ploše 7 m2. Palivo bylo umístěno v kaskádové míse 204 a 6 dalších mísách s místními ohni a tlakovém plameni s motorovou naftou (představující oheň z prasklého palivového potrubí). Všechny mísy byly zapáleny a nechaly se hořet dvě minuty před aktivací hasicího zařízení 10 podle vynálezu.
Během zkoušky se pozorovalo, že barva zplodin hoření se měnila z hustě černé na bílou bezprostředně poté, co bylo spuštěno hasicí zařízení 10. Výsledky zkoušky ukázaly, že všechna místa hoření byla uhašena během 30 sekund a pozorovatelé vstoupili do rizikové oblasti před uplynutím 90 sekundového údobí, během kterého se mlha uvolňovala do rizikové oblasti. Pozorovatelé nepocítili během této doby dýchací potíže. Z této zkoušky se ukazuje, že hasicí zařízení 10 vede k potlačení kouře a způsobuje, že se zplodiny hoření odlučují ze vzduchu.
Hasicí zařízení 10 podle vynálezu má výhodu v tom, že může používat vodní mlhu pro vyplnění rizikové oblasti pro přerušení řetězové reakce plamene v cyklu hoření tak, aby se zabránilo hoření v rizikové oblasti. Vodní pára má také účinek v tom, že značně snižuje teplo v rizikové oblasti a vytlačuje kyslík v rizikové oblasti vzhledem ke změně skupenství vody z kapaliny na páru. Hasicí zařízení 10 podle vynálezu tak poskytuje překvapivý výsledek v tom, že používá relativně malé množství vody pro hašení plamene, vytvářeného relativně velkým množstvím vysoce hořlavé kapaliny. V tabulce 1 je poskytnuto srovnání výsledků dosahovaných hasicím zařízením 10 podle vynálezu (označeným jako MISTEX) s běžnými hasicími systémy.
TAB. 1 / SROVNÁNÍ
SRINKLER HALON CO2 MISTEX
Netoxické ano ne ne ano
Hasí požáry třídy A a B ne ano ano ano
Ekologicky šetrné ano ne ne ano
Vyžaduje požární čerpadlo ano ne ne ne
Malá hmotnost ne ano ne ano
Přístupné pro obsluhu ne ne ne ano
Vysoká absorpce tepla ano ne ne ano
Cenově efektivní ne ano ne ano
Doba funkce n/a ne ne ano
(spolehlivost zabudování)
Nepotřebuje evakuační plán ano ne ne ano
Efektivnost nákladů na
obsluhu a doplnění n/a ne ne ano
Efektivnost v částečně
větraných prostorech ano ne ne ano
V rámci vynálezu jsou možné obměny a úpravy, zřejmé pro odborníky v oboru. Například je možné přidat k vodě komerčně dostupný absorbér tepla a emulgátor paliva pro zvýšení hasicí kapacity. V hasicím zařízení je také možné požít jakýkoli detektor ohně, jako jsou například detektory ohně založeného na použití radioizotopů, detektor s iontovou komorou, svazkové detektory, ultrafialové detektory apod.
Vynález může býti náhradou za dosavadní hasicí zařízení, která jsou založena na použití v současnosti nepřípustného halonu.
-9CZ 291504 B6
Vynález je dále popisován hlavně v souvislosti s použitím vody jako nehořlavé kapaliny, i když může být použit i s jinými nehořlavými kapalinami, které při odpařování pohlcují teplo.
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (25)

1. Způsob hašení požáru v rizikové oblasti (100), kdy se po zjištění přítomnosti požáru v rizikové oblasti (100) aktivuje přívod nehořlavé kapaliny, načež se nehořlavá kapalina dodává pod tlakem k rozstřikovacímu prostředku a následně se rozstřikuje do rizikové oblasti (100), vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina se rozstřikuje bez použití plynného rozstřikovacího média v množství nejvýše 1 litr za minutu na krychlový metr objemu rizikové oblasti (100) do formy mlhy o střední velikosti kapek v rozsahu nejvýše 500 mikrometrů a touto mlhou se požár hasí.
2. Způsob hašení požáru podle nároku 1, vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina se rozstřikuje do formy mlhy o střední velikosti kapek nejméně 50 mikrometrů.
3. Způsob hašení požáru podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina se rozstřikuje do formy mlhy o střední velikosti kapek v rozsahu 250 až 400 mikrometrů.
4. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím,ženehořlavá kapalina se rozstřikuje do rizikové oblasti (100) po dobu nejvýše 90 sekund.
5. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků laž4, vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina se dopravuje k místu rozstřikování pod tlakem nepřesahujícím 2000 kPa.
6. Způsob hašení požáru podle nároku 4 nebo 5, vyznačující se t í m , že nehořlavá kapalina se rozstřikuje do rizikové oblasti (100) pod úhlem rozstřikování větším než 70°.
7. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků 4 až 6, vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina se rozstřikuje alespoň ze dvou míst rozstřikování s dutým obrazcem rozstřikování.
8. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků laž7, vyznačující se tím, že nehořlavou kapalinou je voda.
9. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků laž7, vyznačující se tím, že nehořlavou kapalinou je vodný roztok.
10. Způsob hašení požáru podle kteréhokoliv z nároků laž9, vyznačující se tím, že nehořlavá kapalina obsahuje přísady, například absorbéry tepla a emulgátory.
11. Hasicí zařízení (10) pro k provádění způsobu podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, které obsahuje přívodní prostředek (36) nehořlavé kapaliny, detekční prostředek (20) pro zjišťování požáru v rizikové oblasti (100), ovládací prostředek (30) řízení dodávky nehořlavé kapaliny spřažený s přívodním prostředkem (36) pro umožnění přívodu nehořlavé kapaliny po detekování požáru v rizikové oblasti (100) detekčním prostředkem (20), a rozstřikovací prostředek nasměrovaný do rizikové oblasti (100), vyznačující se tím, že rozstřikovací prostředek je tvořen alespoň dvěma tryskami (18) pro rozstřikování nehořlavé kapaliny ve formě mlhy o střední
- 10CZ 291504 B6 velikosti kapek nejvýše 500 mikrometrů v množství nejvýše 1 litr za minutu na krychlový metr objemu rizikové oblasti (100).
12. Hasicí zařízení (10) podle nároku 11, vyznačující se tím, že přívodní prostředek
5 (36) spojuje zásobní nádrž (12) s rozstřikovacím prostředkem.
13. Hasicí zařízení (10) podle nároku 11 nebo 12, vyznačující se t í m , že kzásobní nádrži (12) je přiřazen hnací prostředek pro dopravu nehořlavé kapaliny přes přívodní prostředek (36) k rozstřikovacímu prostředku.
14. Hasicí zařízení (10) podle nároku 13, vyznačující se t í m , že hnací prostředek je současně tlakovým prostředkem.
15. Hasicí zařízení (10) podle nároku 13 nebo 14, vyznačující se tím, že hnací 15 prostředek obsahuje stlačený plyn.
16. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 11 až 15, vyznačující se tím, že dále obsahuje řídicí prostředek (22) operativně spojený s ovládacím prostředkem (30) pro jeho aktivaci a oddělený od něj.
17. Hasicí zařízení (10) podle nároku 16, vyznačující se t í m , že řídicí prostředek (22) je spojen s detekčním prostředkem (20) pro řízení dodávky nehořlavé kapaliny k rozstřikovacímu prostředku.
25
18. Hasicí zařízení (10) podle kterékoliv z nároků 11 až 17, vyznačující se tím, že ovládací prostředek (30) řízení dodávky kapaliny obsahuje alespoň jeden ventil.
19. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 11 až 18, vyznačující se tím, že počet trysek (18) rozstřikovacího prostředkuje stanoven jako funkce objemu vzduchu v rizikové
30 oblasti (100), průtokové rychlosti trysek (18) a kompenzačního faktoru, přičemž funkce je:
- N.N. = (A.V. / C.F.) / 90FR, kde
- N.N. je počet trysek (18),
- A.V. je objem vzduchu v rizikové oblasti (10)
35 - C.F. je kompenzační činitel, a
- 90FR je objem vody, která proteče jednou každou tryskou (18) za 90 sekund.
20. Hasicí zařízení (10) podle nároku 19, vyznačující se tím, že trysk} (18) jsou tryskami s dutým obrazcem rozstřikování.
21. Hasicí zařízení (10) podle nároku 19 nebo 20, vyznačující se tím, že trysky (18) jsou v rizikové oblasti (100) od sebe vzdáleny alespoň jeden metr.
22. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 19 až 21, vyznačující se tím, že 45 každá tryska (18) je opatřena vířivou komorou ke zvýšení atomizace nehořlavé kapaliny.
23. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 11 až 22, vyznačující se tím, že detekční prostředek (20) obsahuje tepelné čidlo (40), které se zaktivuje při předem nastavené teplotě.
24. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 11 až 23, vyznačující se tím, že detekční prostředek (20) obsahuje čidlo (42) rychlosti nárůstu teploty pro zjišťování rychlosti změny teploty vyšší než 9 °C/min.
-11 CZ 291504 B6
25. Hasicí zařízení (10) podle kteréhokoliv z nároků 11 až 24, vyznačující se tím, že detekční prostředek (20) obsahuje čidlo kouře.
CZ1995649A 1993-07-12 1994-07-12 Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění CZ291504B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPL993593 1993-07-12

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ64995A3 CZ64995A3 (en) 1996-11-13
CZ291504B6 true CZ291504B6 (cs) 2003-03-12

Family

ID=3777054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1995649A CZ291504B6 (cs) 1993-07-12 1994-07-12 Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6637518B1 (cs)
EP (1) EP0667795B1 (cs)
JP (1) JPH08501481A (cs)
KR (1) KR100308245B1 (cs)
CN (1) CN1177631C (cs)
AT (1) ATE320834T1 (cs)
BG (1) BG64375B1 (cs)
BR (1) BR9405509A (cs)
CZ (1) CZ291504B6 (cs)
DE (1) DE69434671D1 (cs)
FI (1) FI951174A (cs)
HU (1) HU218540B (cs)
IL (1) IL110274A (cs)
IN (1) IN187535B (cs)
LT (1) LT4198B (cs)
MY (1) MY115941A (cs)
NO (1) NO311788B1 (cs)
NZ (1) NZ268550A (cs)
PL (1) PL177502B1 (cs)
RU (1) RU2143937C1 (cs)
TW (1) TW299239B (cs)
UA (1) UA41336C2 (cs)
WO (1) WO1995002434A1 (cs)
ZA (1) ZA944999B (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307846B6 (cs) * 2018-03-23 2019-06-19 Michal Tipek Skříň pro protipožární ochranu citlivých zařízení

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH08215333A (ja) * 1995-02-17 1996-08-27 Nohmi Bosai Ltd エンジンルーム消火装置
GB2312619A (en) * 1996-05-02 1997-11-05 Merwood Ltd Particle and gaseous fire control device
DE19627353C1 (de) * 1996-06-27 1997-10-23 Feuerschutz G Knopf Gmbh Verfahren zur dynamischen Löschmittelanwendung und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
FR2770781B1 (fr) * 1997-11-13 2000-01-28 Normandie Protection Internati Procede de protection des personnes par projection d'eau et installation pour la mise en oeuvre de ce procede
GB2340750B (en) * 1998-08-25 2002-01-23 Wormald Ansul Method and apparatus for extinguishing a fire
DE19935308B4 (de) * 1999-07-28 2004-04-15 Kidde-Deugra Brandschutzsysteme Gmbh Brandlöscheinrichtung
FI113013B (fi) * 2002-05-15 2004-02-27 Kemira Oyj Sammutusjärjestelmä ja sammutin sekä menetelmä palon sammuttamiseksi
JP3963221B2 (ja) * 2002-10-25 2007-08-22 能美防災株式会社 消火設備
AU2005216699B2 (en) 2004-02-26 2011-07-14 Tyco Fire & Security Gmbh Method and apparatus for generating a mist
ATE448882T1 (de) 2004-02-26 2009-12-15 Pursuit Dynamics Plc Verbesserungen eines verfahrens und einer vorrichtung zur erzeugung eines nebels
US20080103217A1 (en) 2006-10-31 2008-05-01 Hari Babu Sunkara Polyether ester elastomer composition
US7832492B1 (en) 2004-07-13 2010-11-16 Eldridge John P Portable fire fighting apparatus and method
US8419378B2 (en) 2004-07-29 2013-04-16 Pursuit Dynamics Plc Jet pump
US20100129888A1 (en) * 2004-07-29 2010-05-27 Jens Havn Thorup Liquefaction of starch-based biomass
GB0618196D0 (en) 2006-09-15 2006-10-25 Pursuit Dynamics Plc An improved mist generating apparatus and method
CA2691469A1 (en) 2006-10-04 2008-04-10 Sensorjet Holdings Limited Fire suppression
WO2008041867A2 (en) * 2006-10-04 2008-04-10 Benjamin Adair Munro Fire suppression apparatus incorporated into domestic faucet
WO2008100348A2 (en) * 2006-10-20 2008-08-21 Ada Technologies, Inc. Fine water mist multiple orientation discharge fire extinguisher
DK2142658T3 (da) * 2007-05-02 2012-01-02 Pursuit Dynamics Plc Likvefaktion af stivelsesbaseret biomasse
DE102007036902A1 (de) * 2007-08-06 2009-02-12 BLüCHER GMBH Löschvorrichtung, Löschsystem und Verfahren zur lokalen Brandbekämpfung
KR100908669B1 (ko) * 2008-05-15 2009-07-21 박선배 항압식 액체분사기
CN101581211B (zh) * 2009-05-15 2013-02-20 莫技 地下气化炉综合灭炉方法
CN201445721U (zh) * 2009-06-08 2010-05-05 陕西坚瑞消防股份有限公司 一种微型自动热气溶胶灭火装置
DE102009053551A1 (de) * 2009-11-18 2011-05-19 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co. Kg Brandbekämpfungssystem für ein Schienenfahrzeug
EP2688676A2 (en) * 2011-03-21 2014-01-29 Ada Technologies, Inc. Water atomization and mist delivery system
DE102012023979A1 (de) * 2012-12-07 2014-06-12 Cooper Crouse-Hinds Gmbh Explosionsgeschütztes Gehäuse
US20190099630A1 (en) * 2014-03-19 2019-04-04 Firebird Sprinklker Company LLC Multi-head array fire sprinkler system for storage applications
US20150265865A1 (en) * 2014-03-19 2015-09-24 Jeffrey J. Pigeon Fire sprinkler system
US10493308B2 (en) * 2014-03-19 2019-12-03 Firebird Sprinkler Company Llc Multi-head array fire sprinkler system with heat shields
KR101814721B1 (ko) * 2015-12-23 2018-01-05 전주대학교 산학협력단 소화약제의 화염 확산 방지 성능 시험 장치
JP7085756B2 (ja) * 2016-12-26 2022-06-17 ヤマトプロテック株式会社 消火方法
US11318336B2 (en) * 2017-12-04 2022-05-03 Swiss Fire Protection Research & Development Ag Installed fire extinguishing apparatus, especially for the fire protection of use locations comprising endangered structures separated from each other by spaces
ES2971795T3 (es) 2018-02-14 2024-06-07 Victaulic Co Of America Sistema de protección contra incendios para espacios combustibles ocultos inclinados
EP3980138A4 (en) 2019-06-07 2022-08-03 Victaulic Company FIRE PROTECTION SYSTEM FOR CONCEALED COMBUSTIBLE SLANTED SPACES WITH PITCHED ROOFS
RU2719680C1 (ru) * 2019-06-14 2020-04-21 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химической кинетики и горения им. В.В. Воеводского Сибирского отделения Российской академии наук (ИХКГ СО РАН) Огнетушащий порошок многоцелевого назначения и способ его получения
RU2731344C1 (ru) * 2019-11-06 2020-09-01 Общество с ограниченной ответственностью "ГК ЭТЕРНИС" Способ автоматического пожаротушения установкой тонкораспыленной воды
CN112717315A (zh) * 2020-12-30 2021-04-30 中国中元国际工程有限公司 一种智慧自动喷水灭火系统设计参数确定方法

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2283775A (en) 1940-10-17 1942-05-19 Factory Mutual Res Corp Fire extinguishing method and apparatus
GB1380903A (en) 1971-10-30 1975-01-15 Buckland J V Damage control in ships
US3783946A (en) * 1973-01-29 1974-01-08 R Petrinec Self-contained automatic sequencing fire extinguishing system
CA1041865A (en) 1975-06-27 1978-11-07 Donald F. Gerdes Fire control system for spray booth
SE423317B (sv) * 1979-06-13 1982-05-03 Bofors Ab Sett och anordning vid utlosning av sprinklermunstycken
US4345654A (en) 1980-10-06 1982-08-24 Carr Stephen C Pneumatic atomizing fire fighting supply truck
US4393941A (en) 1981-03-04 1983-07-19 Stevens Barry A Chimney fire snuffer
SU1223926A1 (ru) 1983-05-27 1986-04-15 Всесоюзный научно-исследовательский институт противопожарной обороны Способ тушени горючих жидкостей,не растворимых в воде
US4897207A (en) * 1985-01-28 1990-01-30 Environmental Security Incorporated Multi-purpose formulations
US4697740A (en) 1985-12-05 1987-10-06 Ivy Eugene W Mist generator with piercing member
US4836291A (en) 1987-05-21 1989-06-06 Amoco Corporation Portable sprinkler and process for fighting fires in oil refineries and the like
US4805862A (en) 1987-07-30 1989-02-21 Washington Suburban Sanitary Commission Harness for supporting a meter on a fire hydrant and the combination of a meter, fire hydrant and harness
GB8724973D0 (en) 1987-10-24 1987-11-25 Bp Oil Ltd Fire fighting
US5161621A (en) * 1987-12-22 1992-11-10 Shlomo Shlomo B Method of containing and extinguishing a fire
GB8912273D0 (en) 1989-05-27 1989-07-12 British Aerospace Fire suppression systems for vehicles
SU1678392A2 (ru) 1989-10-24 1991-09-23 Львовский политехнический институт им.Ленинского комсомола Способ тушени пожара
GB8926086D0 (en) * 1989-11-17 1990-01-10 Graviner Ltd Kidde Improvements relating to water spray systems
US5062487A (en) 1990-06-07 1991-11-05 Darrel Lee Siria Hand-portable fire fighting positive pressure water misting and ventilation blower
BR9205688A (pt) 1991-02-28 1994-05-17 Goeran Sundholm Cabeçote de pulverizaçáo para combate a incêndio
FR2674441A1 (fr) 1991-03-28 1992-10-02 Mahu Christian Dispositif de securite anti-feu pour vehicule automobile a moteur a combustion interne.
JP3259961B2 (ja) 1991-05-20 2002-02-25 マリオフ・コーポレーシヨン・オー・ワイ 消火設備
DE69119066D1 (de) * 1991-05-23 1996-05-30 Zeus Verfahren und Anlage für Brandschutz
DK185691D0 (da) 1991-11-12 1991-11-12 Torbjoern Gerner Laursen Metode til slukning eller forhindring af brand
FI915669A0 (fi) * 1991-11-26 1991-11-29 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
FI915730A0 (fi) * 1991-12-04 1991-12-04 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
RO111026B1 (ro) 1994-04-25 1996-06-28 Cristian Iustin Vieru Instalație de stingere a incendiilor, în compartimentul motor al autovehiculelor

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ307846B6 (cs) * 2018-03-23 2019-06-19 Michal Tipek Skříň pro protipožární ochranu citlivých zařízení

Also Published As

Publication number Publication date
DE69434671D1 (de) 2006-05-11
PL177502B1 (pl) 1999-11-30
KR950704008A (ko) 1995-11-17
CZ64995A3 (en) 1996-11-13
ATE320834T1 (de) 2006-04-15
IL110274A (en) 2000-08-13
HU218540B (hu) 2000-10-28
HUT72880A (en) 1996-05-28
MY115941A (en) 2003-10-31
RU2143937C1 (ru) 2000-01-10
NO311788B1 (no) 2002-01-28
RU95110696A (ru) 1996-12-10
CN1113380A (zh) 1995-12-13
HU9500940D0 (en) 1995-05-29
JPH08501481A (ja) 1996-02-20
LT95041A (en) 1997-04-25
BR9405509A (pt) 1999-09-08
NO950962D0 (no) 1995-03-13
US6637518B1 (en) 2003-10-28
TW299239B (cs) 1997-03-01
LT4198B (en) 1997-07-25
EP0667795A1 (en) 1995-08-23
FI951174A0 (fi) 1995-03-13
EP0667795A4 (en) 1996-04-10
KR100308245B1 (ko) 2001-11-30
PL311742A1 (en) 1996-03-18
UA41336C2 (uk) 2001-09-17
WO1995002434A1 (en) 1995-01-26
BG64375B1 (bg) 2004-12-30
NZ268550A (en) 1997-11-24
BG99571A (en) 1996-06-28
IN187535B (cs) 2002-05-11
FI951174A (fi) 1995-05-11
NO950962L (no) 1995-05-05
IL110274A0 (en) 1994-10-21
CN1177631C (zh) 2004-12-01
ZA944999B (en) 1995-02-21
EP0667795B1 (en) 2006-03-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ291504B6 (cs) Způsob hašení požáru a hasicí zařízení k jeho provádění
JP5323122B2 (ja) 高速低圧エミッタを使用する二重消火式火災鎮圧システム
JP3536064B2 (ja) 消火装置、方法およびノズル
KR101975762B1 (ko) 다중 약품 방출 능력을 갖는 이중 모드의 약품 방출 시스템
US5785126A (en) Method of extinguishing of fire in open or closed spaces and means for performing the method
HRP20000779A2 (en) Method and high-capacity apparatus for producing fire fighting foam and foam expanding spreading device
JP4182102B2 (ja) 消火設備
US10864395B2 (en) Wet-dry fire extinguishing agent
JP3918967B2 (ja) 消火設備
AU689118B2 (en) Fire extinguishing apparatus & method
CA2144540C (en) Fire extinguishing apparatus and method
Kim et al. The effect of foam additives on the fire suppression efficiency of water mist
GB2351441A (en) Fire extinguishing system
FI112440B (fi) Järjestelmä, menetelmä ja suutin palon sammuttamiseksi
JPH0833730A (ja) 消火・燃焼抑制方法及びその装置
Sonkar Water mist system, acceptance test and guidelines standards
HU227833B1 (hu) Elrendezés és eljárás helyiségek tûzoltására

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20040712