HU218540B - Tűzoltó berendezés és eljárás tűz oltására - Google Patents

Tűzoltó berendezés és eljárás tűz oltására Download PDF

Info

Publication number
HU218540B
HU218540B HU9500940A HU9500940A HU218540B HU 218540 B HU218540 B HU 218540B HU 9500940 A HU9500940 A HU 9500940A HU 9500940 A HU9500940 A HU 9500940A HU 218540 B HU218540 B HU 218540B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fire
fire extinguisher
nozzle
nozzles
liquid
Prior art date
Application number
HU9500940A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT72880A (en
HU9500940D0 (en
Inventor
Mitchell Edwin Byfield
Kenneth Hillier
Original Assignee
Invention Technologies Pty Ltd.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3777054&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU218540(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Invention Technologies Pty Ltd. filed Critical Invention Technologies Pty Ltd.
Publication of HU9500940D0 publication Critical patent/HU9500940D0/hu
Publication of HUT72880A publication Critical patent/HUT72880A/hu
Publication of HU218540B publication Critical patent/HU218540B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C99/00Subject matter not provided for in other groups of this subclass
    • A62C99/0009Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames
    • A62C99/0072Methods of extinguishing or preventing the spread of fire by cooling down or suffocating the flames using sprayed or atomised water
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C31/00Delivery of fire-extinguishing material
    • A62C31/02Nozzles specially adapted for fire-extinguishing
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A62LIFE-SAVING; FIRE-FIGHTING
    • A62CFIRE-FIGHTING
    • A62C35/00Permanently-installed equipment
    • A62C35/02Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance
    • A62C35/023Permanently-installed equipment with containers for delivering the extinguishing substance the extinguishing material being expelled by compressed gas, taken from storage tanks, or by generating a pressure gas

Abstract

A találmány tárgya eljárás és berendezés veszélyeztetett térben tűzoltására, amely eljárás során a veszélyeztetett térben a tüzetérzékelik, nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszköztműködtetik, a nem éghető folyadékot nyomás alatt fúvókához (18)továbbítják, a fúvókából (18) a nem éghető folyadékot aveszélyeztetett térbe irányítva porlasztják, amelynél aveszélyeztetett térbe, annak köbmétereként percenként legfeljebb 1liter nem éghető folyadékot porlasztanak, a nem éghető folyadékot aveszélyeztetett térbe úgy porlasztanak, hogy a permet közepescseppmérete legfeljebb 500 ?. A tűzoltó berendezésnek (10) nem éghetőfolyadékot kifúvó fúvókája (18), a nem éghető folyadékot a fúvókához(18) továbbító eszköze és a veszélyeztetett térben tűz jelenlététfigyelő érzékelőszerve, továbbá a nem éghető folyadéknak atovábbítóeszközön keresztül a fúvókához (128) továbbítását vezérlőeszköze van. A fúvóka (18) a veszélyeztetett tér egy köbméterérevonatkoztatva percenként legfeljebb 1 liter és legfeljebb 500 ?cseppméretű permetet hoz létre. ŕ

Description

A találmány tárgya tűzoltó berendezés és eljárás egy veszélyeztetett térben keletkezett tűznek nem éghető folyadék kiporlasztott permetével történő oltására.
A jelen találmány különösen olyan tűzoltó berendezés, amelyet halonnal oltó tűzoltó berendezések kiváltására lehet használni.
A következőkben a találmányt folyadékos tűzoltó berendezésekkel kapcsolatban ismertetjük, amely folyadék víz, jóllehet a berendezés más, olyan nem éghető folyadékkal is alkalmazható, amely elgőzölgése során hőt nyel el.
A tűz leküzdésével kapcsolatban ismeretes, hogy a tűz terjedésének három fő összetevő tényezője van. Ezek a tényezők a hő, oxigén és éghető anyag, amely három tényező közötti összefüggést a 6. ábrán szemléltetjük. A tűzoltásnál hagyományos módon a tűzoltók az égéshez szükséges három elem közül legalább az egyik eltávolításán dolgoznak. Jellemző módon a tűzoltók vagy vizet, CO2-ot, halont, száraz vegyszereket, vagy habot használnak. A víz az éghető anyagtól elvonja a hőt, míg a CO2 kizárja az oxigént.
Az égésnek egy további formája egy lángláncreakció, amelyet a 6. ábrán egy olyan körrel jelölünk, amelyben egy háromszög van. A lángláncreakció szabad gyökökön alapszik, amelyek az égés folyamata során keletkeznek, és ami alapvető az égés folytatódásához. A halon a szabad gyökökhöz kötődik, és ezáltal megakadályozza a további égést a lángláncreakció megszakításával.
A víz alkalmazásának fő hátránya abban van, hogy jelentős mennyiségű vízre van szükség a tűz oltásához, ami a víz által okozott jelentős károkozáshoz vezet. Egyes esetekben a tűz eloltásához szükséges víz mennyisége nem is áll rendelkezésre. A CO2-nak és a halonnak egyaránt az a hátránya, hogy mindenkit el kell távolítani a tűzoltás helyéről, mivel az emberek számára a lélegzés lehetetlenné válik. Ugyanezen oknál fogva az ilyen tűzoltó közegeket használó tűzoltók légzőberendezést kell, hogy használjanak. A CO2 és halon használatakor a térrészben minden szellőztetést le kell kapcsolni. A halonnak az a további hátránya, hogy az nagymértékben mérgező, és a környezetre is nagyon káros. Ezen okoknál fogva a halon alkalmazása tűzoltásra a legtöbb esetben be lett tiltva.
Automatikus tűzoltó rendszerek már régebben ismertek veszélyeztetett terekben keletkezett tűz elosztására. Egy ilyen rendszer ismerhető meg például a WO 91/07208 közzétételi számú PCT/GB90/01767 bejelentési számú nemzetközi szabadalmi bejelentésből. Ez a rendszer a veszélyeztetett térben, az adott esetben egy repülőgép utaskabinjában térközzel elrendezett fuvókákkal rendelkezik, amelyek egy nyomás alatt lévő víztartállyal vannak összekötve. A berendezés többféle érzékelővel működtethető automatikusan. Ezzel a tűzoltó berendezéssel tűz érzékelésekor a vizet tároló tartályból vizet permeteznek a tüzet érzékelt térrészbe. Ez a megoldás azonban nem foglalkozik a víz a tűzoltás szempontjából optimális mennyiségének a kiszórásával. Emiatt a tárolótartályban sokkal nagyobb mennyiségű vizet kell tárolni a tűz biztonságos eloltásához, mint amire valójában szükség van.
A jelen találmány a fenti hátrányok kiküszöbölését célozza azáltal, hogy azon túlmenően, hogy nem éghető folyadékot használunk, mint például vizet, amellyel lecsökkentjük az éghető anyag körüli gőz hőjét, a nem éghető folyadék találmány szerinti kipermetezésével hatásosabban csökkentjük az éghető anyag hőjét, ezen túlmenően kizárjuk az oxigént, és megszakítjuk a lángláncreakciót. Ez azt jelenti tehát, hogy a folyadék megtámadja az égési folyamat valamennyi összetevőjét, kivéve az éghető anyag eltávolítását.
A találmány egy folyadék, mint például víz viszonylagos finom permetének az előállításán alapszik, ami kizárja az oxigént és hevítés hatására elgőzölög, kiterjed és még jobban kizárja az oxigént. A vízpermet kiterjedésekor hőt nyel el az éghető anyag körüli gőzből és az éghető anyagból. A permet továbbá megszakítja a lángláncreakciót azáltal, hogy összekapcsolódik a szabad gyökökkel. A permetnek a tűzre kiegyenlítő- és hűtőhatása is van. Ezen oknál fogva a permetnek az a meglepő hatása, hogy viszonylag kis mennyiségű vízzel biztonságosan el lehet oltani mind az A, mind a B típusú tüzeket éppúgy, mint a villamos tüzeket. A típusú tüzek azok, amelyeknél főleg szálasanyagok, például papír, textil, fa, szőr vagy hasonló ég, míg a B típusú tüzek alatt azokat értjük, amelyeknél gyúlékony folyadékok, mint például kőolajszármazékok, szintetikus oldószerek stb. égnek.
A jelen találmány szerinti tűzoltó berendezés által előállított permet nem azonos a víznek a lángon való jelenségével. Ennek a működése sokkal inkább hasonlatos a gáz tűzoltó közegekéhez, mint például a CO2-dal vagy halonnal történő oltáshoz.
Ez a meglepő eredmény annak a következménye, hogy egy folyadék finom permete (jellemzően 50-500 μ) nagyon gyorsan el tud gőzölögni, és víz elgőzölgésekor hőelnyelés jön létre, a finom permet a tűztől a környező tárgyak felé történő hővezetést csökkenti, és a permetnek oxigénkizáró tulajdonsága van. Ez a víz folyadékállapotból gőzállapotba történő átalakulásakor létrejövő nagy térfogat-növekedésnek a következménye.
A jelen találmány szerinti tűzoltó berendezéssel egy tüzet egy teremben mintegy 30 s alatt teljesen el kell oltani több, mintegy 2,65 nri-enként alkalmazott egy fuvóka segítségével, amelyek mindegyike mintegy 0,4 1 vizet permetez ki mintegy 20 bar nyomás hatására. Ez a korábbi megoldásokhoz képest nagyon kis mennyiségű víz felhasználását jelenti egy tűz eloltásához.
A találmány azonban nem korlátozódik 20 bar működési nyomásra, ez a nyomás nagyobb is lehet, egészen 250 bar nyomásig teqedhet.
A jelen találmány elé célul tűztük ki egy olyan tűzoltó berendezésnek a kidolgozását, amely nem éghető folyadékból permetet állít elő, amelyet viszonylag kis mennyiségben alkalmazunk egy zárt téren belüli tűz égési folyamatának a megszakítására.
A kitűzött célt egy veszélyeztetett térben lévő tűz oltására alkalmas, találmány szerinti tűzoltó berendezéssel értük el, amelynek nem éghető folyadékot kifuvó fuvókája van, a nem éghető folyadékot nyomás alatt a fúvókéhoz továbbító eszköze van, a veszélyeztetett tér2
HU 218 540 Β ben tűz jelenlétét figyelő érzékelőszerve van, a nem éghető folyadéknak a továbbítóeszközön keresztül a fúvókéhoz továbbítását vezérlő eszköze van, és a nem éghető folyadékból a veszélyeztetett tér egy köbméterére vonatkoztatva percenként legfeljebb 1 liter és legfeljebb 500 μ cseppméretű permetet létrehozó fiivókája van.
A találmány szerinti eljárás lényege abban van, hogy a veszélyeztetett térben a tüzet érzékeljük, nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszközt működtetünk, a nem éghető folyadékot nyomás alatt fúvókéhoz továbbítjuk, a fúvókéból a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe irányítva porlasztjuk oly módon, hogy a veszélyeztetett térbe, annak köbmétereként percenként legfeljebb 1 liter nem éghető folyadékot poriasztunk, és a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe úgy porlasztjuk, hogy a permet közepes cseppmérete legfeljebb 500 μ.
A permetben a közepes cseppméret előnyösen 50 és 500 μ között van.
Még előnyösebb, ha a permetben a közepes cseppméret 250 és 400 μ között van.
A berendezésnek célszerűen a nem éghető folyadékot tároló eszköze, előnyösen egy tartálya van, amely egy továbbítóeszközön keresztül a fúvókéval össze van kötve.
Előnyösen a nem éghető folyadékot nyomás alatt, célszerűen legfeljebb 2000 kPa nyomáson a továbbítóeszközön keresztül a fúvókéhoz továbbító hajtóközege van. A hajtóközeg célszerűen egy nyomás alatt lévő gáz.
A találmány szerinti berendezésnek továbbá a nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszközét egy távoli helyről működtető vezérlőszerve van, amely célszerűen az érzékelőszervvel van működtetőkapcsolatban, és a vezérlőeszköz legalább egy szelepet tartalmaz.
A találmány szerinti berendezésben célszerűen több füvóka van alkalmazva, melyek száma az alábbi összefüggés szerinti:
N.N. =[A.V./C.F.]/90FR ahol
- N.N. a füvókák száma,
- A.V. a veszélyeztetett tér légtérfogata,
- C.F. egy kompenzálótényező és
- 90FR az egy fúvókén 90 s időtartam alatt átáramló, nem éghető folyadék térfogata.
A füvókák átbocsátóképessége célszerűen kisebb mint 2 1/perc, és szórási szögük előnyösen nagyobb mint 70°. A füvókák egymástól célszerűen mintegy 1 m-re vannak elrendezve.
A nem éghető folyadék előnyösen víz vagy egy vizes oldat, amely célszerűen adalékanyagot tartalmazhat.
A találmányt az alábbiakban a mellékelt rajzokon is bemutatott kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesebben, ahol az
1. ábra egy hajó gépházának felülről nézett perspektivikus képe a találmány szerinti tűzoltó berendezéssel felszerelve, a
2. ábra az 1. ábrán bemutatott tűzoltó berendezés tűzoltó képességének grafikonja egy kísérleti létesítménynél, amelynél meggyújtott izopropanolt, benzint és dízelüzemanyagot oltunk el, a
3. ábra egy, a 2. ábrához hasonló grafikon, amelynél azonban bemutatjuk az összehasonlítást az 1. ábra szerinti tűzoltó berendezés és a CO2-dal történő tűzoltás között, meggyújtott benzin esetén, a
4. ábra egy diagram, amely az 1. ábra szerinti tűzoltó berendezéssel oltott tűz jellemző maximális tűzhőmérsékletének jelleggörbéje, az
5. ábra egy lépcsőzött kísérleti létesítmény az 1. ábra szerinti tűzoltó berendezés vizsgálatára, és a
6. ábra az égési háromszög és a lángláncreakciókör képi megjelenítése.
Az 1. ábrán egy 10 tűzoltó berendezés látható, amelynek nyomás alatt lévő 12 tartálya, 14 és 16 csöve, több 18 fúvókája, több 20 tűzérzékelője és egy 22 vezérlőtáblája van.
Az 1. ábrán látható továbbá egy 100 gépgáz, amelynek 102 falai vannak, és amelyen belül helyezkedik el egy 104 gép, egy 106 üzemanyagtartály, egy 108 kipufogócső, egy 110 kipufogódob, egy 112 hőcserélő, egy 114 csavar hajtótengely-kamra. A 100 gépház egy hajó gépházának a jellegzetes elrendezése.
A 12 tartály jellegzetesen galvanizált fémből van, amely 3000 kPa nyomás elviselésére alkalmas. A 12 tartálynak jellemző módon desztilláltvíz-töltése van, amelyet egy száraz nitrogéntöltet tart nyomás alatt. A 12 tartálynak a befogadóképessége mintegy 5-30 1. A 12 tartálynak azonban bármilyen kapacitása lehet, azonban a jelen találmány szerinti működés következtében a 12 tartály sokkal kisebb lehet, mint az ismert megoldásoknál alkalmazott tartályok.
A nagynyomású 12 tartály általában a 102 fal közelében van elhelyezve. A 12 tartálynak a kimenetéhez csatlakoztatott 30 vezérlőszelepe van a víznek a nyomás hatására a 12 tartályból történő kivezetésének a vezérlésére. A 30 vezérlőszelepet villamosán vagy mechanikusan lehet működtetni, és ez a működtetés automatikusan vagy kézi úton végezhető.
A 14 és 16 csövek egy 36 csőhálózatot alkotnak, amely egy vízmennyiség-szabályozó 32 szelephez kapcsolódik, és mindegyikhez tartozik több 18 füvóka. A 14 és 16 csövek és ezzel együtt a 18 füvókák a 100 gépázban felül helyezkednek el, amint azt a későbbiekben még ismertetjük. A 18 füvókák a kívánt irányba vannak beállítva a 14 és 16 csöveken. Például a 18 füvókák úgy vannak irányítva, hogy a nyomás alatti 12 tartályból a víz a 100 gépház minden térrészébe szétszóródjon és a lehetséges nagylángú térrészekre koncentrálódjon. A 14 és 16 csövek előnyösen a 100 gépház tetejére irányulnak, valamint a csavartengely 114 kamrájába. A 18 füvókákat ekkor lefelé és/vagy kifelé irányítjuk a 14 és 16 csövekről. A 36 csőhálózat a nyomás alatti 12 tartályhoz egy hajlékony vízvezetéken keresztül csatlakozik. A 36 csőhálózat belső átmérője nem kisebb, mint 12 mm. A 36 csőhálózat legalább 3000 kPa belső nyomást tud elviselni. A 36 csőhálózat előnyösen hurokrendszerű.
HU 218 540 Β
A 18 fuvókák általában sárgarézből vagy rozsdamentes acélból vannak, amelyeken belül egy örvénykamra és egy hosszúkás kúpos bevezetőszűrő van. Az örvénykamra megnöveli a rajta áthaladó víz porlasztását, és a szűrő megakadályozza az örvénykamra szilárd részecskék általi eldugulását. A 18 fuvókák jellemző módon 50-500 μ méretű cseppeket állítanak elő, különösen 200-400 μ közötti méretűeket. A 18 fuvókák szórásikúp-szöge jellemzően mintegy 80° 2000 kPa (20 bar) nyomás esetén. A 18 fűvókáknak a legkisebb nyílásmérete jellemzően mintegy 1 mm2. A 18 fuvókák kizárólag a folyadéknyomást használják fel a finoman porlasztóit cseppecskék előállítására egy üreges szórási kúpban, amelyben egyenletesen elosztva tudunk előállítani permetet. Az alkalmazott 18 fuvókák a Spraying Systems International Limited cég által gyártott és kereskedelmi forgalomban UNIJET védjegy alatt forgalmazott fuvókák. A következő különleges fuvókák bizonyulnak különösen előnyösnek.
Típus Áramló mennyiség (1/perc) Nyomás (bar)
TN-4 0,65 20
TN-6 0,83 20
TN-8 0,96 20
TN-10 1,06 20
1. példa
Annak érdekében, hogy az alkalmazandó 18 füvókák mennyiségét és típusát meg tudjuk határozni, a következő számításokat kell elvégezni.
A számításokat a következő fogalmak felhasználásával végezzük:
G.V. - a teljes térfogat, amely a veszélyeztetett tér térfogata (H magasságxW szélességxL hoszszúság);
N.V. - a tiszta térfogat, amely a teljes térfogat és a benne lévő szilárd tárgyak térfogatának különbsége;
W.R. - a szükséges vízmennyiség, amely a veszélyeztetett térbe bevezetendő víz mennyisége literben;
N.N. - a veszélyeztetett térbe történő permet beszórásához szükséges, lényegében azonos fuvókák száma;
90FR - kilencven másodperces áramlási mennyiség, amely minden egyes 18 füvókán áramlik át 20 bar nyomás hatására 90 s idő alatt;
C.F. - egy kiegyenlítőtényező, amely kísérleti úton lett meghatározva minden egyes 18 füvóka áramlási mennyiségéhez az alábbiak szerint:
2.8 a TN-4 típusú 18 fúvókéhoz,
2.1 a TN-6 típusú 18 fúvókéhoz,
1.8 a TN-8 típusú 18 fúvókéhoz,
1.1 a TN-10 típusú 18 fúvókához;
W.V. - víztérfogat köbméterben (vagyis
W.R./1000);
P.V. - lehetséges gőz mennyisége, amely a víz elgőzölgésekor a kiterjedés mértékét jelenti, nevezetesen 1700xW.V.;
P.F.B. - lehetséges tüzelőanyag égéstermék és a CO2, valamint H2O mennyiségét jelenti, amelyek a tüzelőanyag elégésekor gázként felszabadulnak, például 212 g CI5H32 (dízel) létrehoz mintegy 1525 1 CO2-ot és H2O-ot teljes elégés esetén, és mintegy 1284 1 CO2-ot és H2O-et hasonló mennyiségű C8H10 (xilánbenzin) esetén;
A szükséges vízmennyiséget és a 18 fúvókaszámot a következő képlettel kapjuk:
W.R.=N.V./C.F.
N.N.=W.R./90FR
Ily módon egy adott 7 mx4 mx 1,7 m méretű veszélyeztetett térben, amelyben három akadály van, 1 mx χ 1 mx 1 m és 1,8 mx0,9 mx0,8 m méretűek, TN-6 típusú 18 fúvókákat alkalmazva a szükséges fúvókaszámot az alábbiak szerint határozhatjuk meg:
G.V. =7χ4χ 1,7=47,6 m3
N.V. =G.V.-[1 χ 1 χ 1 +2 χ (1,8 χ 0,9 χ 0,8)]=47,6-3,492= =44,008 m3
W.R. =44,008/2,1=20,91
N.N. =20,9/1,26=16,58 fúvóka= 17fúvóka Megjegyezzük, hogy mindig felfelé kerekítünk a következő egész számra. Ebben az esetben N.N. 17-tel egyenlő, és a W.R. szükséges vízmennyiség ennek megfelelően állítandó be (vagyis a jelen példában W.R.=21,4 1).
A 20 tűzérzékelők tartalmaznak egy állandó hőmérsékletű 40 hőérzékelőt és egy tűz keletkezési sebességet érzékelő 42 detektort. A rögzített hőmérsékletű 40 hőérzékelő jellemzően tartalmaz egy bimetallszalagot, amelyen egy hosszabbítórúd van, amely egy diafragmát emel, és így érintkezést hoz létre a környezeti hőmérsékletnek egy előre meghatározott hőmérséklet fölé történő növekedésekor. A rögzített hőmérséklet általában 60-100 °C között van. A tűz keletkezési sebességét érzékelő 42 detektor jellemzően tartalmaz egy diafragmát, valamint egy légkamrát, amelyben a kamra levegője keresztülszivárog egy határoló csőben a diafragmán belül viszonylag kis hőmérséklet növekedési sebességnél, de amely a diafragmát megemeli oly módon, hogy az a tűz hőmérsékletének viszonylag gyors növekedésekor érintkezést hoz létre. A tűz keletkezését figyelő 42 detektor akkor lép működésbe, ha a hőmérséklet növekedési sebessége nagyobb mint mintegy 9 °C/perc.
A 20 tűzérzékelők fiistérzékelőket is tartalmaznak. A 20 fustérzékelők előnyösen úgy vannak elhelyezve, hogy a veszélyeztetett térből kiáramló levegőt figyelik, és ily módon érzékelik a levegőbe keveredett bármilyen füstöt.
A 22 vezérlőtábla úgy van elhelyezve, hogy tűz közben az könnyen elérhető legyen. Például a 22 vezérlőtábla a 100 gépházat körülvevő 102 falon kívül van elhelyezve. A 22 vezérlőtábla tartalmaz egy vezetékhibát érzékelő rendszert és egy működtetőrendszert. A hibaérzékelő rendszer figyeli a 20 tűzérzékelőknek és a 30 vezérlő-, valamint a 32 vezérelt szelepeknek a vezetékezését sza4
HU 218 540 Β kadt áramkörre, zárlatokra és bizonytalan vezetékezést állapotokra vonatkozóan. A 22 vezérlőtábla méri a 12 tartályban lévő nyomást is, és riasztást ad ki abban az esetben, ha a nyomás egy előre meghatározott érték alá esik. A működtetőrendszer egy úgynevezett „detonátor” típusú rendszer, amely a 30, és 32 vezérlő- és vezérelt szelepeket nyitja, és kiereszti a nyomás alatt lévő vizet a 12 tartályból. A 22 vezérlő tábla tartalmaz egy permetet kiváltó nyomógombot, amelynek egy felnyitható fedele van. A permetet kiváltó nyomógombot kézzel kell működtetni a 12 tartályból a víz kiengedésére. A 22 vezérlőtábla optikai és akusztikus riasztókészülékekkel is össze van kötve, amelyek a 100 gépházban vannak elhelyezve.
A 10 tűzoltó berendezés egy veszélyeztetett térben van elrendezve, mint amilyen a 100 gépház, amelyhez először kiszámítjuk a szükséges fúvókák számát, a használandó fúvókák típusát, valamint a szükséges vízmennyiséget, például az 1. példában bemutatott módon. A 18 fúvókák a 100 gépházban a 14 és 16 vezetékek mentén térközzel vannak elhelyezve, amelyek a 12 tartállyal a 30, 32 vezérlő- és vezérelt szelepeken keresztül vannak összekötve. A 22 vezérlőtábla a 100 gépházon kívül van elhelyezve, és a 20 tűzérzékelőkkel, a 30, 32 vezérlő- és vezérelt szelepekkel, valamint az akusztikus és optikai riasztókkal van vezetékeken keresztül összekötve.
A 100 gépházban lévő tűz esetén vagy a hőmérséklet gyors emelkedésekor a 40 hőérzékelő vagy 42 detektor működteti a 22 vezérlótáblát oly módon, hogy az a 30 és 32 vezérlő- és vezérelt szelepeket kinyissa, és a víz a 12 tartályból nyomás alatt kiszabaduljon. A nagynyomású víz a 14 és 16 csővezetékeken keresztül a 18 füvókákhoz jut. A víz a 18 fúvókák szűrőjén és örvénykamráján keresztüláramlik, és finom permetet hoz létre, amelyben a közepes cseppátmérő 250 és 500 μ között van. A közepes cseppátmérő az a cseppméret, amelyet a folyadék térfogatával fejezünk ki, és egy olyan érték, amelynél a kipermetezett folyadék teljes térfogatának 50%-a a közepes értéknél nagyobb átmérőjű cseppekből áll, és 50%-a kisebb, mint a közepes érték.
A következő kísérletet végeztük el egy kísérleti berendezésben, amely egy mintegy 12 m-es áruszállító konténerben volt elhelyezve. A konténernek az egyik végén a bejárati ajtajai nyitva voltak, és több 18 fúvóka volt elrendezve a konténer falainak fele magasságában. A konténer padozatára, középen egy tálcába éghető folyadékot helyeztünk. A vizsgálati eredmények a következők.
1. kísérlet A kísérlet célja:
Vizuális bemutatás - izopropanol tűzoltó közeg vízpermet üzemanyag izopropanol alkalmazott üzemanyag-mennyiség 3 1 a tűz felülete 0,636 m2 érzékelési idő 5 s fú vókaméret HF -16 nyílás mérete 1,1 mm az egyes fúvókák átbocsátóképessége 20 bar nyomáson 0,683 1/perc
az összes füvóka átbocsátóképes-
sége 20 bar nyomáson 16,41/perc
a víz nyomása 2000 kPa
szórási szög (20 bar) 84°
fúvókák száma 24
a hatásos fúvókák száma 14-16
közepes cseppméret 375-400 μ
eloltást idő 23 s
elnyelési sebesség 21,7 °C/s
A hatásos 18 fúvókák száma kisebb, mint az összes
18 füvóka száma, mivel a konténer ajtajai nyitva voltak.
2. kísérlet A kísérlet célja:
Vizuális bemutatás - benzin
tűzoltó közeg vízpermet
üzemanyag benzin
alkalmazott üzemanyag-mennyiség 31
a tűz felülete 0,636 m2
érzékelési idő 3 s
füvókaméret 16 db HF-16
nyílás mérete 8 db HF-32 HF-16=1,1 mm
az egyes fúvókák átbocsátóképessége 20 bar nyomáson HF-32 = 1,5 mm 21,8 1/perc
a víz nyomása 2000 kPa
szórási szög (20 bar) HF-16=84°
fúvókák száma HF-32=91° 24
a hatásos fúvókák száma 16
közepes cseppméret HF-16=
eloltási idő =375-400 μ HF-32= =350-375 μ 13 s
elnyelési sebesség 1,123 °C/s
3. kísérlet A kísérlet célja: Vizuális bemutatás - dízelüzemanyag
tűzoltó közeg vízpermet
üzemanyag dízelüzem-
alkalmazott üzemanyag-mennyiség anyag 31
a tűz felülete 0,636 m2
érzékelési idő 12 s
fuvókaméret HF-16
nyílás mérete 1,1 mm
az egyes fúvókák átbocsátóképessége 20 bar nyomáson 0,683 1/perc
az összes füvóka átbocsátóképessége 20 bar nyomáson 16,41/perc
a víz nyomása 2000 kPa
szórási szög (20 bar) 84°
fúvókák száma 24
a hatásos fúvókák száma 24
közepes cseppméret 375-400 μ
eloltási idő 6 s
elnyelési sebesség 0,33 °C/s
Ezt a kísérletet a konténer csukott ajtajai mellett végeztük.
HU 218 540 Β
4. kísérlet A kísérlet célja:
A permet és a CO2 összehasonlítása vízpermet benzin
0,636 m2 5 s
HF-16 1,1 mm
0,683 1/perc tűzoltó közeg üzemanyag alkalmazott üzemanyag-mennyiség a tűz felülete érzékelési idő füvókaméret nyílás mérete az egyes fuvókák átbocsátóképessége 20 bar nyomáson az összes füvóka átbocsátóképessége 20 bar nyomáson szórási szög fuvókák száma a hatásos fuvókák száma közepes cseppméret eloltást idő elnyelési sebesség Az alábbiakban erre mint zunk.
5. kísérlet A kísérlet célja:
A permet és a CO2 összehasonlítása tűzoltó közeg szén-dioxid üzemanyag benzin alkalmazott üzemanyag-mennyiség 2 1 a tűz felülete 0,636 m2 érzékelési idő 5 s
CO2 mennyisége 32 kg fuvókák száma 6 a hatásos fuvókák száma 6 eloltást idő 17 s
Az alábbiakban erre mint „CO2-kísérletre” hivatkozunk.
16,41/perc 84°
375-400 μ 12 s
0,33 °C/s permetkísérletre” hivatkoA kísérleti eljárás alatt valamennyi üzemanyagot meggyújtottuk, és 25-60 s-ig hagytuk, hogy fellángoljon, majd ezután működésbe hoztuk a 10 tűzoltó berendezést a tűz kioltására. Az üzemanyag meggyújtásának időpontjától kezdődően egészen a tűz kioltása utánig figyeltük a konténeren belüli hőmérsékletet. Az eredmények a 2. és 3. ábrán vannak grafikusan szemléltetve. A 2. ábra az 1-3. kísérletekre vonatkozik, és a 4., 5. kísérletek eredményei a 3. ábrán láthatók grafikusan. Egy „I”-vel jelölt nyíl jelzi azt az időpontot, amikor az üzemanyagot meggyújtottuk, és „E” nyíllal jelöltük azt az időpontot, amikor a tűz elaludt.
Mindegyik kísérletnek az lett az eredménye, hogy a tüzet viszonylag rövid idő alatt, általában 25 s időn belül eloltottuk. Megjegyzendő az is, hogy különösen a 3. ábrán látható módon a vízpermet hőmérséklet-csökkentő hatása nagyobb, mint a szén-dioxidé. Ez annak a következménye, hogy a veszélyeztetett térben a hőmérséklet növekedésével a vízpermet térfogata erőteljesen növekszik, amint a vízpermet vízgőzzé alakul át. A vízgőz térfogata 1700-szor nagyobb annál a víztérfogatnál, amelyből elő lett állítva. Mivel a vízgőz még tovább kiszorítja az oxigént a veszélyeztetett térből, így az megakadályozza a veszélyeztetett térben az égés fennmaradását. A víz folyékony halmazállapotból gázállapotba történő állapotváltozásakor 540-szer több hót nyel el, mint folyadékfázisban. Ezen túlmenően a veszélyeztetett tér hőmérsékletének a növekedése csökkenti a víz fajsúlyát, ami által megnő a sebessége, csökken a cseppméret, és megnövekszik a teljes veszélyeztetett térben a víz áramlása. A vízpermet tehát sokkal hatásosabbá válik a veszélyeztetett tér hőmérsékletének növekedésével. Ez rendszerint nem áll fenn más tűzoltó közeg esetén.
A 4. ábrán a hőmérséklet-változást szemléltettük grafikusan az idő függvényében, bemutatva a 10 tűzoltó berendezés minimális működési jelleggörbéit. A diagramon látható egy P-vel jelölt előégési periódus, egy ST stabilizálódó hőmérsékletű periódus (amely általában 90 s), majd ennek végén a 10 tűzoltó berendezést működtetjük. Ezt követően a tüzet egy E kioltási perióduson belül eloltjuk, amely általában kisebb mint 60 s, és a 12 tartály teljesen kiürül a D kiürítési periódus alatt, amely jellemzően 90 s-nál nagyobb. Az előégési periódus alatt a veszélyeztetett tér általában eléri vagy meghaladja a 300 °C hőmérsékletet, amely hőmérséklet az ST hőmérséklet-stabilizálódó periódusa alatt fennmarad. A veszélyeztetett tér hőmérséklete az ST stabilizálódó hőmérséklet periódusa alatt a stabilizálódott hőmérséklet 60%-ára csökken le, mielőtt még a 12 tartály teljesen kiürülne. A veszélyeztetett tér véghőmérséklete általában 250 °C-nál kisebb. A 2. és 3. ábrán bemutatott kísérletekből látható, hogy ezek az eredmények a jelen találmány szerinti 10 tűzoltó berendezéssel biztosíthatók.
A fentiekben ismertetett kísérleteket az 5. ábrán bemutatott lépcsős 200 berendezésben végeztük. A lépcsős 204 tálcát úgy terveztük, hogy az a szivárgó tüzelőanyagnak egy forró kipufogócsőre történő folyását szimulálja. A lépcsős 200 berendezés tartalmaz egy viszonylag nagy peremes 202 tálcát, amelynek hozzávetőlegesen 1 m2 nagyságú része van, egy lapos lépcsős 204 tálcát, amelynek hozzávetőlegesen 0,5 m2 felülete van, amely fölött egy viszonylag kis peremes 206 tálca van elhelyezve. A peremes 206 tálcán több 208 lyuk van, amelyeken keresztül a dízelüzemanyag a peremes 206 tálcából a lapos, lépcsős 204 tálcára esik. A 202 tálca fölött a lépcsős 204 tálcát térközzel tartó 210 lábai vannak, és a 206 tálcának 212 lábai vannak, amelyekkel az a 204 lépcsős tálca fölött térközzel van megtartva. A 202 tálcában benzin és/vagy izopropanol van. Használat közben a lépcsős 204 tálca rendkívül forró lesz, és a 206 tálcából származó üzemanyagot meggyújtja és felrobbantja, és a 200 lépcsős berendezést kilöki.
A jelen találmány szerinti 10 tűzoltó berendezésnek egy további vizsgálatát egy 500 m3 térfogatú veszélyeztetett térben (10 mxlO mx5 m) végeztük 190 darab egyforma 18 fúvókéval, amint azt az előző vizsgálatnál is tettük. Ennél a vizsgálatnál 901 folyékony üzemanyagot használtunk el, amely 7 m2 felületen volt. A folyékony üzemanyag a 204 lépcsős tartályban volt tárolva, és 6 másik tálcában folyadék és nyomás alatti dízelolaj égett (egy törött üzemanyag-vezetékből származó tüzet reprezentálva). Mindegyik tálcát meggyújtottuk, és a jelen találmány szerinti 10 tűzoltó berendezés működtetése előtt 2 percig hagytuk égni.
HU 218 540 Β
A vizsgálat alatt megfigyeltük, hogy az égéstermékek színe vastag feketéről fehérre változott azonnal, amint a 10 tűzoltó berendezést működésbe hoztuk.
A vizsgálat eredménye az volt, hogy mindegyik tűz 30 s-on belül elaludt, és megfigyelő személyek mentek 5 a veszélyeztetett térbe, mielőtt a 90 s-os időperiódus lejárt volna, amelyen keresztül a permetet a veszélyeztetett térbe vezettük. A megfigyelő személyek tapasztalata szerint nem volt légzési nehézségük ez idő alatt. Ebből a vizsgálatból az derül ki, hogy a 10 tűzoltó bérén- 10 dezés elnyomja a füstöt, és az égéstermékeket a levegőből kicsapatja.
A találmány szerinti 10 tűzoltó berendezésnek az az előnye, hogy az vízpermetet használ a veszélyeztetett tér kitöltésére oly módon, hogy az megszakítja a lángláncreakciót az égési ciklusban, és megakadályozza az égést a veszélyeztetett térben. A vízgőznek a nagymértékű hőmérséklet-csökkentő és a veszélyeztetett térben az oxigént kiszorító hatása van, miközben a víz folyékony halmazállapotból gőzhalmazállapotba vált át. A találmány szerinti 10 tűzoltó berendezésnek tehát az a meglepő eredménye, hogy viszonylag kis vízmennyiség elegendő a viszonylag nagy mennyiségű, rendkívül gyúlékony folyadék által létrehozott láng eloltásához. Az 1. táblázatban egy összehasonlítás látható a találmány szerinti 10 tűzoltó berendezés előnyei és a hagyományos tűzoltó berendezések jellemzői között.
1. táblázat Összehasonlítások
Tűzoltó készülék Halon co2 Találmány
Mérgező nem igen igen nem
A & B osztályú tüzek oltására nem igen igen igen
Környezetbarát igen nem nem igen
Szivattyú igénye igen nem nem nem
Súly nehéz könnyű nehéz könnyű
Személyzet számára hozzáférhető nem nem nem igen
Hőelnyelés nagy kicsi kicsi nagy
Költség nagy kicsi nagy kicsi
Üzemidő (biztonsági) nincs nem nem igen
Kiürítési (evakuálási) terv szükségessége igen nem nem igen
Karbantartási és újratöltési költség nincs nagy nagy kicsi
Hatásosság a rosszul szellőzött terekben igen nem nem igen
A szakember számára a jelen találmány körén belül több módosítás és változat nyilvánvaló. Például a vízhez hőelnyelő és tüzelőanyagot emulgeáló adalékot, például PHIREX védjeggyel jelölt folyadékot lehet adalékolnl a tűzoltó tulajdonságok növelése érdekében. Ezen túlmenően a tűzoltó berendezésben bármilyen tűzérzékelő alkalmazható, mint például a radioaktív izotópon alapuló tűzérzékelő, ionkamrás detektorok, sugárdetektorok, ultraibolya-detektorok vagy hasonlók.

Claims (48)

1. Tűzoltó berendezés veszélyeztetett térben lévő tűz oltására, amelynek nem éghető folyadékot kifúvó fúvókája (18) van; a nem éghető folyadékot nyomás alatt a fúvókéhoz (18) továbbító eszköze van;
a veszélyeztetett térben tűz jelenlétét figyelő érzékelőszerve van;
a nem éghető folyadéknak a továbbítóeszközön keresztül a fúvókéhoz (18) továbbítását vezérlő eszköze van; azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékból a veszélyeztetett tér egy köbméterére vonatkoztatva percenként legfeljebb 1 liter és legfeljebb 500 μ cseppméretű permetet létrehozó füvókája/füvókái (18) van(nak).
2. Az 1. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a permetben a közepes cseppméret 50 és 500 μ között van.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a permetben a közepes cseppméret 250 és 400 μ között van.
4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot tároló eszköze van, amely egy továbbítóeszközön keresztül a fúvókéval (18) össze van kötve.
5. A 4. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot tároló eszköz egy tartály (12).
HU 218 540 Β
6. Az 1 -5. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot a továbbítóeszközön keresztül a fúvókéhoz (18) továbbító hajtóközege van.
7. A 6. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot legfeljebb 2000 kPa nyomáson továbbító hajtóközege van.
8. A 6. vagy 7. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a hajtóközeg egy nyomás alatt lévő gáz.
9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszközt egy távoli helyről működtető vezérlőszerve van.
10. A 9. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadéknak a fúvókéhoz (18) történő továbbításának vezérlésére a vezérlőszerv az érzékelőszervvel működtetőkapcsolatban van.
11. A 10. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszköz legalább egy szelepet (30) tartalmaz.
12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy több füvóka (18) van alkalmazva, melyek száma az alábbi összefüggés szerinti:
N.N. =[A.V./C.F.]/90FR ahol
- N.N. a fúvókák száma,
- A.V. a veszélyeztetett tér légtérfogata,
- C.F. egy kompenzálótényező és
- 90FR az egy füvókán (18) 90 s időtartam alatt átáramló, nem éghető folyadék térfogata.
13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a füvóka (18) átbocsátóképessége kisebb 2 1/percnél.
14. Az 1-13. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a füvóka (18) szórási szöge nagyobb 70°-nál.
15. Az 1-14. igénypontok szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, a fúvókénak (18) üreges szórásképe van.
16. A12-15. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a füvókák (18) a veszélyeztetett térben egymástól 1 m-re vannak elrendezve.
17. A 12-16. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a fúvókák (18) mindegyikében egy, az áthaladó nem éghető folyadék porlasztását elősegítő örvénykamra van.
18. A 12-17. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a füvókák (18) a teljes veszélyeztetett térben el vannak osztva.
19. Az 1-18. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy az érzékelőszervnek meghatározott hőmérsékleten működésbe lépő hőérzékelője (40) van.
20. A 19. igénypont szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a meghatározott hőmérséklet 60-100 °C között van.
21. Az 1-20. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy az érzékelőszervnek mintegy 9 °C/percnél nagyobb hőmérséklet-változási sebességet mérő detektora (42) van.
22. Az 1-21. igénypontok szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy az érzékelőszervnek füstérzékelője is van.
23. Az 1-22. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a permet nem mérgező.
24. Az 1-23. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék víz.
25. Az 1-24. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék egy vizes oldat.
26. Az 1 -25. igénypontok bármelyike szerinti tűzoltó berendezés, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék adalékanyagokat tartalmaz.
27. Eljárás veszélyeztetett térben tűz oltására, amelynek során a veszélyeztetett térben a tüzet érzékeljük, nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszközt működtetünk, a nem éghető folyadékot nyomás alatt fúvókához továbbítjuk, a fúvókéból a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe irányítva porlasztjuk, azzal jellemezve, hogy a veszélyeztetett térbe, annak köbmétereként percenként legfeljebb 1 liter nem éghető folyadékot poriasztunk, a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe úgy porlasztjuk, hogy a permet közepes cseppmérete legfeljebb 500 μ.
28. A 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe úgy porlasztjuk, hogy a permet közepes cseppmérete legfeljebb 50 és 500 μ közötti.
29. A 27. vagy 28. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett térbe úgy porlasztjuk, hogy a permet közepes cseppmérete legfeljebb 250 és 400 μ közötti.
30. A 27-29. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fúvókát (18) a tűz eloltására legfeljebb 90 s időtartamig működtetjük.
31. A 27-30. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot egy tárolóeszközből egy továbbítóeszközön keresztül a fúvókához (18) továbbítjuk.
32. A 27-31. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot nyomás alatt továbbítjuk a fúvókához (18).
33. A 31. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadékot legfeljebb 2000 kPa nyomás alatt továbbítjuk a fúvókához (18).
34. A 27-33. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék továbbítását vezérlő eszközt egy távoli helyről működtetjük.
HU 218 540 Β
35. A 27-34. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyadék továbbítását vezérlő eszközt az érzékelőszerv által a veszélyeztetett térben tűz érzékelésekor a vezérlőszervvel működtetjük.
36. A 27-35. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy több füvókát (18) alkalmazunk, melyek száma az alábbi összefüggés szerinti:
N.N.=[A.V./C.F.]/90FR ahol
- N.N. a füvókák száma,
- A.V. a veszélyeztetett tér légtérfogata,
- C.F. egy kompenzáló tényező és
- 90FR az egy füvókán (18) 90 s időtartam alatt átáramló nem éghető folyadék térfogata.
37. A 36. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fóvókákból (18) legfeljebb 2 1/perc mennyiségű nem éghető folyadékot poriasztunk ki.
38. A 36. vagy 37. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fuvókákból (18) a nem éghető folyadékot 70°-nál nagyobb szórási szögben porlasztjuk ki.
39. A 36-38. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fuvókákból (18) a nem éghető folyadékot üreges szórásképpel porlasztjuk ki.
40. A 36-39. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fóvókákat (18) a veszélyeztetett térben egymástól 1 m-re rendezzük el.
41. A 36-40. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a fóvókákból (18) a nem éghető folyadékot a veszélyeztetett tér minden részébe beporlasztjuk.
42. A 27-41. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűz jelenlétét a hőmérsékletnek egy meghatározott érték fölé történő növekedésével érzékeljük.
43. A 42. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a meghatározott hőmérséklet 60-100 °C tartományban van.
44. A 27-43. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűz jelenlétét 9 °C/percnél nagyobb hőmérséklet-változási sebesség mérésével érzékeljük.
45. A 27-44. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tűz jelenlétét a veszélyeztetett térben lévő füst érzékelésével végezzük.
46. A 27-45. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék víz.
47. A 27-46. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék egy vizes oldat.
48. A 27-47. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a nem éghető folyadék adalékanyagokat tartalmaz.
HU9500940A 1993-07-12 1994-07-12 Tűzoltó berendezés és eljárás tűz oltására HU218540B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AUPL993593 1993-07-12

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9500940D0 HU9500940D0 (en) 1995-05-29
HUT72880A HUT72880A (en) 1996-05-28
HU218540B true HU218540B (hu) 2000-10-28

Family

ID=3777054

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9500940A HU218540B (hu) 1993-07-12 1994-07-12 Tűzoltó berendezés és eljárás tűz oltására

Country Status (24)

Country Link
US (1) US6637518B1 (hu)
EP (1) EP0667795B1 (hu)
JP (1) JPH08501481A (hu)
KR (1) KR100308245B1 (hu)
CN (1) CN1177631C (hu)
AT (1) ATE320834T1 (hu)
BG (1) BG64375B1 (hu)
BR (1) BR9405509A (hu)
CZ (1) CZ291504B6 (hu)
DE (1) DE69434671D1 (hu)
FI (1) FI951174A (hu)
HU (1) HU218540B (hu)
IL (1) IL110274A (hu)
IN (1) IN187535B (hu)
LT (1) LT4198B (hu)
MY (1) MY115941A (hu)
NO (1) NO311788B1 (hu)
NZ (1) NZ268550A (hu)
PL (1) PL177502B1 (hu)
RU (1) RU2143937C1 (hu)
TW (1) TW299239B (hu)
UA (1) UA41336C2 (hu)
WO (1) WO1995002434A1 (hu)
ZA (1) ZA944999B (hu)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH08215333A (ja) * 1995-02-17 1996-08-27 Nohmi Bosai Ltd エンジンルーム消火装置
GB2312619A (en) * 1996-05-02 1997-11-05 Merwood Ltd Particle and gaseous fire control device
DE19627353C1 (de) * 1996-06-27 1997-10-23 Feuerschutz G Knopf Gmbh Verfahren zur dynamischen Löschmittelanwendung und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
FR2770781B1 (fr) * 1997-11-13 2000-01-28 Normandie Protection Internati Procede de protection des personnes par projection d'eau et installation pour la mise en oeuvre de ce procede
GB2340750B (en) * 1998-08-25 2002-01-23 Wormald Ansul Method and apparatus for extinguishing a fire
DE19935308B4 (de) * 1999-07-28 2004-04-15 Kidde-Deugra Brandschutzsysteme Gmbh Brandlöscheinrichtung
FI113013B (fi) * 2002-05-15 2004-02-27 Kemira Oyj Sammutusjärjestelmä ja sammutin sekä menetelmä palon sammuttamiseksi
JP3963221B2 (ja) * 2002-10-25 2007-08-22 能美防災株式会社 消火設備
US9004375B2 (en) 2004-02-26 2015-04-14 Tyco Fire & Security Gmbh Method and apparatus for generating a mist
AU2005216699B2 (en) 2004-02-26 2011-07-14 Tyco Fire & Security Gmbh Method and apparatus for generating a mist
US20080103217A1 (en) 2006-10-31 2008-05-01 Hari Babu Sunkara Polyether ester elastomer composition
US7832492B1 (en) 2004-07-13 2010-11-16 Eldridge John P Portable fire fighting apparatus and method
US20100129888A1 (en) * 2004-07-29 2010-05-27 Jens Havn Thorup Liquefaction of starch-based biomass
US8419378B2 (en) 2004-07-29 2013-04-16 Pursuit Dynamics Plc Jet pump
GB0618196D0 (en) 2006-09-15 2006-10-25 Pursuit Dynamics Plc An improved mist generating apparatus and method
US8448715B2 (en) 2006-10-04 2013-05-28 Sensorjet Holdings Limited Fire suppression
US8746357B2 (en) * 2006-10-20 2014-06-10 Ada Technologies, Inc. Fine water mist multiple orientation discharge fire extinguisher
ATE523597T1 (de) * 2007-05-02 2011-09-15 Pursuit Dynamics Plc Verflüssigung von stärkehaltiger biomasse
BRPI0721798A2 (pt) * 2007-06-25 2014-02-18 Sensorjet Holdings Ltd Supressão de incêndio
DE102007036902A1 (de) * 2007-08-06 2009-02-12 BLüCHER GMBH Löschvorrichtung, Löschsystem und Verfahren zur lokalen Brandbekämpfung
KR100908669B1 (ko) * 2008-05-15 2009-07-21 박선배 항압식 액체분사기
CN101581211B (zh) * 2009-05-15 2013-02-20 莫技 地下气化炉综合灭炉方法
CN201445721U (zh) * 2009-06-08 2010-05-05 陕西坚瑞消防股份有限公司 一种微型自动热气溶胶灭火装置
DE102009053551A1 (de) * 2009-11-18 2011-05-19 Fogtec Brandschutz Gmbh & Co. Kg Brandbekämpfungssystem für ein Schienenfahrzeug
BR112013024092A2 (pt) * 2011-03-21 2016-12-06 Ada Technologies Inc sistema de entrega de névoa e atomização de água
DE102012023979A1 (de) * 2012-12-07 2014-06-12 Cooper Crouse-Hinds Gmbh Explosionsgeschütztes Gehäuse
US20150265865A1 (en) * 2014-03-19 2015-09-24 Jeffrey J. Pigeon Fire sprinkler system
US20190099630A1 (en) 2014-03-19 2019-04-04 Firebird Sprinklker Company LLC Multi-head array fire sprinkler system for storage applications
US10493308B2 (en) * 2014-03-19 2019-12-03 Firebird Sprinkler Company Llc Multi-head array fire sprinkler system with heat shields
KR101814721B1 (ko) * 2015-12-23 2018-01-05 전주대학교 산학협력단 소화약제의 화염 확산 방지 성능 시험 장치
WO2018123311A1 (ja) * 2016-12-26 2018-07-05 ヤマトプロテック株式会社 消火方法
EP3720571A1 (en) * 2017-12-04 2020-10-14 Swiss Fire Protection Research & Development AG Installed fire extinguishing apparatus, especially for the fire protection of use locations comprising endangered structures separated from each other by spaces
CZ2018145A3 (cs) * 2018-03-23 2019-06-19 Michal Tipek Skříň pro protipožární ochranu citlivých zařízení
CA3142190A1 (en) 2019-06-07 2020-12-10 Victaulic Company Fire protection system for sloped combustible concealed spaces having hips
RU2719680C1 (ru) * 2019-06-14 2020-04-21 Федеральное государственное бюджетное учреждение науки Институт химической кинетики и горения им. В.В. Воеводского Сибирского отделения Российской академии наук (ИХКГ СО РАН) Огнетушащий порошок многоцелевого назначения и способ его получения
RU2731344C1 (ru) * 2019-11-06 2020-09-01 Общество с ограниченной ответственностью "ГК ЭТЕРНИС" Способ автоматического пожаротушения установкой тонкораспыленной воды
CN112717315A (zh) * 2020-12-30 2021-04-30 中国中元国际工程有限公司 一种智慧自动喷水灭火系统设计参数确定方法

Family Cites Families (26)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2283775A (en) 1940-10-17 1942-05-19 Factory Mutual Res Corp Fire extinguishing method and apparatus
GB1380903A (en) 1971-10-30 1975-01-15 Buckland J V Damage control in ships
US3783946A (en) * 1973-01-29 1974-01-08 R Petrinec Self-contained automatic sequencing fire extinguishing system
CA1041865A (en) 1975-06-27 1978-11-07 Donald F. Gerdes Fire control system for spray booth
SE423317B (sv) * 1979-06-13 1982-05-03 Bofors Ab Sett och anordning vid utlosning av sprinklermunstycken
US4345654A (en) 1980-10-06 1982-08-24 Carr Stephen C Pneumatic atomizing fire fighting supply truck
US4393941A (en) 1981-03-04 1983-07-19 Stevens Barry A Chimney fire snuffer
SU1223926A1 (ru) 1983-05-27 1986-04-15 Всесоюзный научно-исследовательский институт противопожарной обороны Способ тушени горючих жидкостей,не растворимых в воде
US4897207A (en) * 1985-01-28 1990-01-30 Environmental Security Incorporated Multi-purpose formulations
US4697740A (en) 1985-12-05 1987-10-06 Ivy Eugene W Mist generator with piercing member
US4836291A (en) 1987-05-21 1989-06-06 Amoco Corporation Portable sprinkler and process for fighting fires in oil refineries and the like
US4805862A (en) 1987-07-30 1989-02-21 Washington Suburban Sanitary Commission Harness for supporting a meter on a fire hydrant and the combination of a meter, fire hydrant and harness
GB8724973D0 (en) 1987-10-24 1987-11-25 Bp Oil Ltd Fire fighting
US5161621A (en) * 1987-12-22 1992-11-10 Shlomo Shlomo B Method of containing and extinguishing a fire
GB8912273D0 (en) 1989-05-27 1989-07-12 British Aerospace Fire suppression systems for vehicles
SU1678392A2 (ru) 1989-10-24 1991-09-23 Львовский политехнический институт им.Ленинского комсомола Способ тушени пожара
GB8926086D0 (en) * 1989-11-17 1990-01-10 Graviner Ltd Kidde Improvements relating to water spray systems
US5062487A (en) 1990-06-07 1991-11-05 Darrel Lee Siria Hand-portable fire fighting positive pressure water misting and ventilation blower
EP0665761B1 (en) 1991-02-28 1998-10-14 SUNDHOLM, Göran Spray-head for fighting fire
FR2674441A1 (fr) 1991-03-28 1992-10-02 Mahu Christian Dispositif de securite anti-feu pour vehicule automobile a moteur a combustion interne.
AU655026B2 (en) 1991-05-20 1994-12-01 Marioff Corporation Oy Fire fighting equipment
US5211336A (en) 1991-05-23 1993-05-18 Zeus Method for protecting an area against pollution by using a cloud of water droplets
DK185691D0 (da) 1991-11-12 1991-11-12 Torbjoern Gerner Laursen Metode til slukning eller forhindring af brand
FI915669A0 (fi) 1991-11-26 1991-11-29 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
FI915730A0 (fi) * 1991-12-04 1991-12-04 Goeran Sundholm Eldslaeckningsanordning.
RO111026B1 (ro) 1994-04-25 1996-06-28 Cristian Iustin Vieru Instalație de stingere a incendiilor, în compartimentul motor al autovehiculelor

Also Published As

Publication number Publication date
CN1177631C (zh) 2004-12-01
LT4198B (en) 1997-07-25
PL177502B1 (pl) 1999-11-30
CZ291504B6 (cs) 2003-03-12
NO950962L (no) 1995-05-05
TW299239B (hu) 1997-03-01
HUT72880A (en) 1996-05-28
US6637518B1 (en) 2003-10-28
IL110274A (en) 2000-08-13
JPH08501481A (ja) 1996-02-20
BG64375B1 (bg) 2004-12-30
NZ268550A (en) 1997-11-24
EP0667795A4 (en) 1996-04-10
HU9500940D0 (en) 1995-05-29
UA41336C2 (uk) 2001-09-17
EP0667795A1 (en) 1995-08-23
DE69434671D1 (de) 2006-05-11
BG99571A (en) 1996-06-28
FI951174A (fi) 1995-05-11
MY115941A (en) 2003-10-31
RU2143937C1 (ru) 2000-01-10
BR9405509A (pt) 1999-09-08
FI951174A0 (fi) 1995-03-13
RU95110696A (ru) 1996-12-10
IL110274A0 (en) 1994-10-21
EP0667795B1 (en) 2006-03-22
ZA944999B (en) 1995-02-21
IN187535B (hu) 2002-05-11
KR100308245B1 (ko) 2001-11-30
NO311788B1 (no) 2002-01-28
CZ64995A3 (en) 1996-11-13
PL311742A1 (en) 1996-03-18
CN1113380A (zh) 1995-12-13
WO1995002434A1 (en) 1995-01-26
ATE320834T1 (de) 2006-04-15
LT95041A (en) 1997-04-25
KR950704008A (ko) 1995-11-17
NO950962D0 (no) 1995-03-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU218540B (hu) Tűzoltó berendezés és eljárás tűz oltására
AU678285B2 (en) System, method and nozzle for fighting fire
JP2010508896A (ja) 高速低圧エミッタを使用する二重消火式火災鎮圧システム
PT87097B (pt) Metodo e dispositivo para suprimir explosoes e fogos
NL2010371C2 (nl) Werkwijze en inrichting voor hetâ testen van blussystemen.
TWI488667B (zh) 具有多劑排放能力之雙模用劑排放系統
Log et al. ‘Water mist’for fire protection of historic buildings and museums
JP4182102B2 (ja) 消火設備
US10864395B2 (en) Wet-dry fire extinguishing agent
JP3918967B2 (ja) 消火設備
AU689118B2 (en) Fire extinguishing apparatus & method
KR20160056339A (ko) 증기분무 소화설비
KR102093035B1 (ko) 주제어실 이중바닥 공간 화재진압 시스템 및 이를 이용한 화재진압 방법
CA2144540C (en) Fire extinguishing apparatus and method
RU2721349C1 (ru) Установка пожаротушения автономная модульная
GB2351441A (en) Fire extinguishing system
RU2532812C1 (ru) Способ пожаротушения и устройство для его осуществления
Sonkar Water mist system, acceptance test and guidelines standards
FI112440B (fi) Järjestelmä, menetelmä ja suutin palon sammuttamiseksi
JPH0833730A (ja) 消火・燃焼抑制方法及びその装置
JP2021176503A (ja) 火災の抑制方法および火災の抑制用薬剤放射器
HU227833B1 (hu) Elrendezés és eljárás helyiségek tûzoltására
WO1997046282A1 (fr) Procede et dispositif de lutte contre le feu

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee