PL174866B1 - Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII - Google Patents

Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII

Info

Publication number
PL174866B1
PL174866B1 PL94311567A PL31156794A PL174866B1 PL 174866 B1 PL174866 B1 PL 174866B1 PL 94311567 A PL94311567 A PL 94311567A PL 31156794 A PL31156794 A PL 31156794A PL 174866 B1 PL174866 B1 PL 174866B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
factor viii
coagulation factor
amount greater
calcium
added
Prior art date
Application number
PL94311567A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311567A1 (en
Inventor
Thomas Oesterberg
Angelica Fatouros
Original Assignee
Pharmacia Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pharmacia Ab filed Critical Pharmacia Ab
Publication of PL311567A1 publication Critical patent/PL311567A1/xx
Publication of PL174866B1 publication Critical patent/PL174866B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K38/00Medicinal preparations containing peptides
    • A61K38/16Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
    • A61K38/17Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
    • A61K38/36Blood coagulation or fibrinolysis factors
    • A61K38/37Factors VIII
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K35/00Medicinal preparations containing materials or reaction products thereof with undetermined constitution
    • A61K35/12Materials from mammals; Compositions comprising non-specified tissues or cells; Compositions comprising non-embryonic stem cells; Genetically modified cells
    • A61K35/14Blood; Artificial blood
    • A61K35/16Blood plasma; Blood serum
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P7/00Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P7/00Drugs for disorders of the blood or the extracellular fluid
    • A61P7/04Antihaemorrhagics; Procoagulants; Haemostatic agents; Antifibrinolytic agents

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Gastroenterology & Hepatology (AREA)
  • Diabetes (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Cell Biology (AREA)
  • Developmental Biology & Embryology (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)
  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Enzymes And Modification Thereof (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII w roztworze wodnym o obniżonym stężeniu tlenu, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie, podczas przechowywania, aktywności czynnika VIII na nieoczekiwanie wysokim poziomie. Aktywność czynnika VIII można zachowywać przez długi czas, jeżeli produkt końcowy stanowiący lek zawiera także obojętny gaz i/lub przeciwutleniacz. Sposoby obniżania stężenia tlenu w roztworze wodnym oraz sposoby polepszania trwałości czynnika VUI w roztworze wodnym, polegają na przechowywaniu tego roztworu w atmosferze gazu obojętnego. Dzięki niniejszemu wynalazkowi możliwe jest zachowanie co najmniej 50% początkowej aktywności czynnika VIII po przechowywaniu w ciągu co najmniej 6 miesięcy w temperaturze od 2 do 10°C, przy pH roztworu od 6,5 do 8,5.
Trwałość białek stanowi ogólny problem w przemyśle farmaceutycznym. Często rozwiązuje się go stosując wysuszenie białka z wykorzystaniem rozmaitych sposobów suszenia, takich jak liofilizacja. Białko rozdziela się następnie i przechowuje w postaci wysuszonej. Wszystkie występujące tu substancje, a więc roztwór przed suszeniem lub liofilizacją, wysuszony materiał i produkt przywrócony do postaci pierwotnej, powinny być trwałe w celu uniknięcia znaczniejszej straty aktywności w trakcie operacji suszenia jak również podczas przechowywania lub manipulowania. Suszenie metodą liofilizacji stanowi kosztowny i czasochłonny etap procesu i możliwość jego uniknięcia stanowiłaby dużą korzyść przy wytwarzaniu produktu handlowego Poza tym, pacjent musi niezbędnie rekonstytuować wysuszone białka w rozpuszczalniku przed użyciem, co może być dla niego kłopotliwe.
Hemofilia jest chorobą dziedziczną, znanąjuż od setek lat, ale dopiero w ostatnich trzech dekadach stało się możliwe rozróżnienie jej rozmaitych postaci: hemofilia A, hemofilia B i hemofilia C. Hemofilia A jest postacią występującą najczęściej. Nawiedza ona wyłącznie osobników płci męskiej i występuje z częstotliwością 1-2 osobników/10000 żywo urodzonych osob6
174 866 ników płci męskiej Chorobę powoduje silnie obniżony poziom lub brak biologicznie aktywnego czynnika krzepnięcia VIII (czynnika przeciwkrwawiączkowego), będącego białkiem normalnie występującym w osoczu. Przejawem klinicznym hemofilii A jest skłonność do silnego krwawienia i zanim wprowadzono leczenie przy użyciu koncentratów czynnika VIII, średni wiek pacjentów cierpiących na tę chorobę wynosił mniej niż 20 lat. Od mniej więcej trzech dekad dostępne są już koncentraty czynnika VIII uzyskiwane z osocza. Polepszyło to znacznie sytuację, jeśli chodzi o leczenie pacjentów cierpiących na hemofilię i dało im możliwość życia w sposób normalny. Jak dotychczas, terapeutyczne koncentraty czynnika VIII wytwarzane są za pomocą frakcjonowania osocza. Jednakże, obecnie dostępne są nowe sposoby wytwarzania czynnika VIII w hodowli komórkowej metodami rekombinantowego DNA, jak o tym donieśli, na przykład, J. Gitschier i in. [Nature, 312, 330-337 (1984)] oraz EP-A-160 457. .
Koncentraty czynnika VIII pochodzące z osocza ludzkiego zawierają szereg sfragmentowanych, w pełni aktywnych postaci czynnika VIII [Andersson i in., Proc. Natl. Acad. Sci. USA, tom 83, 2979-2983, maj 1986]. Najmniejsza postać aktywna wykazuje masę cząsteczkową wynoszącą 170 kDa i składa się z dwóch łańcuchów, 90 kDa i 80 kDa, utrzymywanych razem mostkiem jonu metalu. Rozwiązanie to jest znane z opisu patentowego EP-A-197 901.
Firma Kabi Pharmacia opracowała produkt stanowiący rekombinantowy czynnik VIII, odpowiadający postaci czynnika VIII z osocza o 170 kDa w terapeutycznych koncentratach czynnika VIII. Skróconą cząsteczkę rekombinantowego czynnika VIII nazwano r-VIII SQ. Wytwarzany jest przez komórki jajnika chomika chińskiego (CHO) metodą hodowli komórkowej w podłożu nie zawierającym surowicy w ostatnim pasażu. Aktywność swoista r-VIII SQ wynosi około 15000 jedn. m-nar VIII:C/mg białka.
Wskazane jest stosowanie rekombinantowego czynnika VIII SQ do leczenia klasycznej hemofilii. Dawkowanie jest podobne do dawkowania w przypadku stosowania koncentratów czynnika VIII z osocza. Strukturę i biochemię produktów typu rekombinantowego czynnika VIII opisał ogólnie Kaufman w Tibtech, tom 9, 1991 i Hematology, 63, 155-165 (1991) Strukturę i biochemię r-VUI SQ opisano w WO-A-91/09122.
Czynnik VIII frakcjonowany z plazmy jest zazwyczaj sprzedawany w postaci zliofilizowanego proszku, który należy rekonstytuować wodą.
Preparat zawierający małą ilość białka zazwyczaj traci swą aktywność podczas oczyszczania, przetwarzania w warunkach jałowych, pakowania i stosowania. Problem ten rozwiązuje się, na ogół, za pomocą dodania albuminy ludzkiej, która w znacznym stopniu zmniejsza stratę aktywnego białka. Albumina ludzka funkcjonuje jako ogólny stabilizator podczas oczyszczania, przetwarzania w warunkach jałowych i liofilizowania [patrz: przegląd dokonany przez Wanga i in. w J of Parenteral Sci. and Tech., 42, nr 2S, uzupełnienie (1988)]. Zastosowanie albuminy do stabilizowania czynnika VIII jest znane i używa się jej obecnie we wszystkich znajdujących się na rynku produktach zawierających wysoko oczyszczony czynnik VIII.
Jednakże, pożądane jest unikanie dodawania albuminy ludzkiej do stosowanego w lecznictwie białka wytworzonego metodą rekombinantowego DNA. Oprócz tego, użycie albuminy ludzkiej jako zarobki w preparacie często ogranicza wykorzystanie wielu najbardziej skutecznych i czułych metod analitycznych stosowanych do charakteryzowania białka.
Zaproponowano szereg rozwiązań zmierzających do zapewnienia stabilizacji rozmaitych białek. I tak, na przykład, w opisie patentowym EP 35 204 (Cutter) ujawniono sposób nadawania odporności cieplnej kompozycji białkowej w obecności poliolu. Następnie, w opisie patentowym WO-A-89/09614 (Genentech) ujawniono stabilizowany preparat ludzkiego hormonu wzrostu zawierający glicynę, mannit i bufor, przy czym w korzystnym wykonaniu wynalazku dodawany jest niejonowy środek powierzchniowo czynny, taki jak Polysorbate 80 Środek powierzchniowo czynny dodawany jest w celu zmniejszenia agregacji i denaturacji. Preparat ten wykazuje zwiększoną trwałość tak w postaci zliofilizowanej jak i po przywróceniu postaci pierwotnej. Także w opisie patentowym US-A-4 783 441 (Hoechst) ujawniono roztwór wodny z zawartością białka, takiego jak insulina, oraz substancji powierzchniowo czynnej. W opi174 866 ester polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym korzystnie stosuje się w ilości wynoszącej co najmniej 0,01 mg/ml. Roztwór wodny może także zawierać chlorek sodowy lub potasowy, korzystnie w ilości ponad 0,1 M.
Asocjacja łańcucha ciężkiego z łańcuchem lekkim w cząsteczce czynnika VIII zależy od obecności jonów wapnia lub jonów innych metali dwuwartościowych. W niniejszym przypadku wapń wprowadzany jest w postaci chlorku wapniowego (CaCl2), ale użyć tu można także innych soli, takich jak glukonian wapniowy, glubionian wapniowy lub gluceptan wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM.
Roztwór wodny stosownie zawiera aminokwas, taki jak L-histydyna, lizyna i/lub arginina, w ilości wynoszącej ponad 1 mM Można też dodać mono- lub disacharydy, takie jak sacharoza lub alkohole cukrowe. Korzystnie, roztwór zawiera L-histydynę i sacharozę. Końcowy produkt stanowiący lek korzystnie składa się z roztworu wodnego zawierającego: i) 10-100000 jedn. m-nar/ml rekombinantowego czynnika krzepnięcia VIII, ii) co najmniej 0,01 mg/ml estru polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym, iii) chlorek sodowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,1 M, iv) sól wapniową taką jak chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM, v) aminokwas, taki jak L-histydyna, w ilości wynoszącej ponad 1 mM, vi) mono- lub disacharyd albo alkohol cukrowy, korzystnie sacharozę lub mannit.
Do tego roztworu można dodać przeciwutleniacz w ilości farmaceutycznie dopuszczalnej. Wytworzony tak lek jest trwałym roztworem wodnym gotowym do użycia.
Zastrzegany roztwór można wytworzyć sposobem polegającym na tym, że miesza się czynnik krzepnięcia VIII z roztworem wodnym albo eluuje się czynnik krzepnięcia VIII z etapu ostatecznego oczyszczania roztworem wodnym. Roztwór wodny korzystnie zawiera co najmniej jeden dodatek wybrany z grupy obejmującej niejonowy środek powierzchniowo czynny, przeciwutleniacz, aminokwas, taki jak L-histydyna, sól sodową, sól wapniową i sacharozę.
Wynalazek umożliwia polepszenie trwałości czynnika krzepliwości VIII w roztworze wodnym, poprzez to, że roztwór ten przechowuje się w atmosferze gazu obojętnego oraz umożliwia utrzymanie co najmniej 50%, a nawet 80% początkowej aktywności czynnika VIII po przechowywaniu w ciągu co najmniej 6 miesięcy w temperaturze od 2 do 10°C, przy pH roztworu wynoszącym od 6,5 do 8,5. Dzięki niniejszemu wynalazkowi możliwe jest przechowywanie produktu końcowego stanowiącego lek, zawierającego czynnik VIII w roztworze wodnym, w ciągu 12, a nawet 24 miesięcy, bez dostrzegalnej straty aktywności czynnika VIII. Sposób ten jest szczególnie odpowiedni do zastosowania wtedy, gdy czynnikiem VIII jest r-VIII SQ, ponieważ dane zaprezentowane w przykładach wskazują na to, że r-VIII SQ jest istotnie stabilny w ciągu co najmniej 6 miesięcy przy przechowywaniu w atmosferze azotu w temperaturze 5±3°C.
Wynalazek objaśniają następujące przykłady, w których przedstawiono dane dotyczące rozmaitych roztworów wodnych poddanych obróbce w atmosferze azotu i argonu według wynalazku oraz, dla porównania, w atmosferze powietrza. Zakres ochrony patentowej nie jest ograniczony do tych tylko przykładów.
Część eksperymentalna Materiały i metody
Wytwarzanie rekombinantowego czynnika VIII SQ (r-VIII SQ) przeprowadzono zasadniczo sposobem opisanym w opisie patentowym WO-A-91/09122, przykłady 1-3. Linię komórek CHO z niedoborem DHFR (DG44N.Y.) poddano elektroporacji z udziałem wektora ekspresyjnego zawierającego gen r-VIII SQ i wektora ekspresyjnego zawierającego gen reduktazy dihydrofolianowej. Po dokonaniu selekcji na podłożach selekcyjnych, kolonie przeżywające amplifikowano za pomocą hodowli w warunkach stopniowo zwiększających się ilości metotreksatu. Supernatanty pochodzące z poszczególnych kolonii poddano indywidualnemu skriningowi pod względem aktywności czynnika VIII. Wybrano klon produkcyjny i zaadaptowano następnie do wzrostu w zawiesinie w określonym podłożu bez surowicy i w końcu opracowa10
174 866 no proces fermentacyjny prowadzony w dużej skali Po upływie określonych odstępów czasu odbiera się supematant i poddaje dalszemu oczyszczaniu sposobem poniżej opisanym.
pH sklarowanego, kondycjonowanego podłoża doprowadzono do właściwej wartości naniesiono na kolumnę S-Sepharose FF. Po przemyciu, czynnik VIII eluowano buforem solnym zawierającym 5 mM CaCk Immunoadsorpcję przeprowadzono na żywicy działającej na zasadzie immunopowinowactwa, przy czym ligandem było przeciwciało monoklonalne (8A4) przeciw ciężkiemu łańcuchowi czynnika VIII. Przed wprowadzeniem do kolumny eluat S potraktowano 0,3% TNBP i 1% Octoxynol 9.
Kolumnę zrównoważono, przemyto i czynnik VIII wyeluowano buforem zawierającym 0,05 M CaCl2 i 50% glikolu etylenowego. Eluat mAb wprowadzono do kolumny Q-Sepharose FF zrównoważonej buforem stosowanym do elucji w etapie immunopowinowactwa. Po przemyciu, wyeluowano czynnik VIII przy użyciu 0,05 M L-histydyny, 4 mM CaCk 0,6 M NaCl, pH 6,8. Eluat Q naniesiono na kolumnę do chromatografii żelowej (Superdex 200 p g.). Równoważenie i elucję przeprowadzono przy użyciu buforu do formułowania, w wyniku czego otrzymano kompozycję według poniższych przykładów. Z etapu ostatecznego oczyszczania otrzymano luźny materiał stanowiący r-VIII SQ. Aktywność czynnika VIII i stężenie składników nieaktywnych doprowadzono do właściwego poziomu za pomocą rozcieńczenia odpowiednim buforem. Następnie roztwór poddano sączeniu wyjaławiającemu (0,22 pm), po czym rozdysponowano i usunięto z niego tlen za pomocą obniżenia ciśnienia, a następnie wprowadzenia gazu obojętnego w kilku cyklach.
Aktywność czynnika krzepnięcia VIII oceniano badaniem z użyciem substratu chromogenicznego (Coatest Factor VIII, Chromogenix AB, Moelndal, Szwecja). Wytworzono aktywny czynnik X (Xa) w układzie wewnątrznaczyniowym, w którym czynnik VIII działa jako kofaktor. Następnie oznacza się czynnik Xa przy użyciu syntetycznego substratu chromogenicznego, S-2222, w obecności inhibitora trombiny, 1-2581, zastosowanego w celu zapobieżenia zhydrolizowaniu substratu przez trombinę. Reakcję zatrzymuje się dodaniem kwasu i oznacza się VIE'C (którego ilość jest proporcjonalna do stopnia uwolnienia pNA (p-nitroaniliny)) metodą fotometryczną, przy 450 nm, wobec odczynnika jako ślepej próby. Jednostki VIII. C są to jednostki międzynarodowe (jedn m-nar, IU) według definicji podanej w powszechnie stosowanym International Concentrate Standard (IS), uznanym przez WHO.
Przykład 1. Porównanie roztworów przechowywanych w atmosferze powietrza z roztworami przechowywanymi w atmosferze azotu. Rekombinantowy czynnik VIII wytworzono zgodnie ze sposobem opisanym w części eksperymentalnej. Roztwory przechowywano w trzech różnych temperaturach, odpowiednio, 7°C, 25°C i 30°C. Do fiolek rozdozowano po ml roztworu.
Tabela 1
Badaniu poddano kompozycje jak następuje:
1A 1B 1C 1D 1E 1F
1 2 3 4 5 6 7
L-histydyna, mM 14,7 14,7 14,7 14,7 14,7 14,7
Chlorek sodowy, M 0,31 0,31 0,31 0,31 0,31 0,31
Chlorek wapniowy, mM 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7
Polisorbat, mg/ml 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23
pH 7 6 7 7 6 7
174 866
1 2 3 4 5 6 7
Przestrzeń nad roztworem n2 n2 Powietrze n2 N2 Powietrze
VHI:C, jedn. m-nar/ml
początkowo 267 258 267 260 259 260
3 miesiące, 7°C 238 219 - 224 151 -
6 miesięcy, 7°C 217 186 158 204 84 20
1 miesiąc, 25 °C 220 - - 232 - -
3 miesiące, 25°C 198 - - 186 - -
1 miesiąc, 30°C 210 181 136 210 160 8
3 miesiące, 30°C 158 126 26 152 54 2
Z przykładu tego widać wyraźnie, że w przypadku nieobecności tlenu w temperaturze 7°C otrzymuje się możliwy do przyjęcia odzysk VIII:C po przechowywaniu roztworu w ciągu 6 miesięcy. Nawet w temperaturze 25°C lub 30°C roztwór według wynalazku można przechowywać bez nadmiernej straty aktywności. Można też zobaczyć, że trwałość była lepsza przy pH 7 niż przy pH 6
Przykład 2. Roztwory zawierające przeciwutleniacz i sacharozę. Rekombinantowy czynnik VIII wytworzono zgodnie ze sposobem opisanym w części eksperymentalnej. Roztwory przechowywano w dwu różnych temperaturach, 7°C i 25°C. Do fiolek rozdozowano po 2 ml roztworu.
Tabela 2
Badaniu poddano kompozycje jak następuje *
2A 2B
Chlorek sodowy, M 0,31 0,31
Chlorek wapniowy, mM 3,7 3,7
Polisorbat, mg/ml 0,23 0,23
L-histydyna, mM 14,7 59
Sacharoza, mg/ml 200 200
Glutation, mg/ml 0,3 -
Acetylocysteina, mg/ml - 3
pH 7 7
Przestrzeń nad roztworem N2 N2
VIU:C,jedn. m-nar/ml
początkowo 105 108
3 miesiące, 7°C 99 105
6 miesięcy, 7°C 90 91
2 miesiące, 25°C 85 78
3 miesiące, 25°C 78 66
Oba roztwory wykazywały możliwą do przyjęcia trwałość VIII:C po przechowywaniu w ciągu 6 miesięcy w temperaturze 7°C.
174 866
Przykład 3. Porównanie roztworów zawierających glutation z roztworami zawierającymi kwas askrobinowy, przy przechowywaniu w atmosferze albo powietrza, albo azotu. Rekombinantowy czynnik VIII wytworzono zgodnie ze sposobem opisanym w części eksperymentalnej. Roztwory przechowywano w temperaturze 25°C. Do fiolek rozdozowano po 2 ml roztworu.
Tabela 3
Badaniu poddano kompozycje jak następuje:
3A 3B 3C 3D 3E 3F
L-histydyna, mg/ml 2,27 2,27 2,27 2,27 2,27 2,27
Chlorek sodowy, mg/ml 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1
Chlorek wapniowy, mg/ml 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7
Polisorbat 80, mg/ml 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23
Glutation, mg/ml 0 0 0,3 0,3 0 0
Kwas askorbinowy, mg/ml 0 0 0 0 4 4
pH 7 7 7 7 7 7
Przestrzeń nad roztworem n2 Powietrze n2 Powietrze n2 Powietrze
VIII · C, jedn. m-nar/ml
początkowo 231 231 225 225 220 220
1 miesiąc 212 15 203 170 169 2
2 miesiące 200 6 177 113 - -
3 miesiące 210 - 163 - - -
Po upływie 2 miesięcy przechowywania w atmosferze azotu, aktywność czynnika VIII została zachowana na poziomie wynoszącym około 80%, lub więcej, wartości początkowej. Nie zależało to od obecności czy nieobecności glutationu. Natomiast glutation powodował znaczne zwiększenie się trwałości w przypadku przechowywania roztworu z powietrzem nad jego powierzchnią. Kwas askorbinowy zmniejszał trwałość czynnika VIII.
Przykład 4. Porównanie roztworów zawierających glutation z roztworami nie zawierającymi glutationu, przy przechowywaniu w atmosferze powietrza lub azotu. Rekombinantowy czynnik VIII wytworzono zgodnie ze sposobem opisanym w części eksperymentalnej. Roztwory przechowywano w dwóch różnych temperaturach, odpowiednio, 7°C i 25°C. Do fiolek rozdozowano po 2 ml roztworu.
Tabela 4
Badaniu poddano kompozycje jak następuje·
4A 4B 4C 4D 4E 4F
1 2 3 4 5 6 7
L-histydyna, mg/ml 2,29 2,29 2,29 2,29 2,29 2,29
Chlorek sodowy, mg/ml 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1 18,1
Chlorek wapniowy, mM 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7 3,7
174 866
1 2 3 4 5 6 7
Polisorbat 80, mg/ml 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23 0,23
Glutation, mg/ml - 0,6 0,6 - 0,6 0,6
PH 7 7 7 7 7 7
Temperatura przechowywania, °C 25 25 25 7 7 7
Przestrzeń nad roztworem Ar Ar Powietrze Ar Ar Powietrze
VIII C, jedn. m-nar/ml
początkowo 234 176 234 234 176 234
1 miesiąc 213 157 133 232 172 160
2 miesiące 187 139 90 200 153 148
3 miesiące 185 138 72 207 159 131
4 miesiące 158 116 - 186 144 125
6 miesięcy 149 111 - 188 147 114
9 miesięcy - - - 130 106 67
Po upływie 6 miesięcy przechowywania w atmosferze argonu, aktywność czynnika VHI została zachowana na poziomie wynoszącym około 65%, lub więcej, wartości początkowej, w przypadku przechowywania w temperaturze 25°C. Natomiast w przypadku przechowywania w temperaturze 7°C, odpowiednia wartość wynosiła 80% łub więcej.
174 866
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł

Claims (64)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII o aktywności 10-100000 IU/ml, znamienny tym, że miesza się czynnik krzepnięcia VIII z wodnym roztworem do uzyskania aktywności 10-100000 IU/ml i obniża się stężenie tlenu przez wprowadzenie roztworu do atmosfery obojętnego gazu i ewentualnie do roztworu dodaje się jeden lub więcej dodatków takich jak antyutleniacz, niejonowy środek powierzchniowo czynny, sól wapniowa, aminokwas, monosacharyd, disacharyd, alkohol cukrowy i chlorek sodowy.
  2. 2 Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 200 ppm.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 50 ppm, korzystnie poniżej 10 ppm.
  4. 4 Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaję się co najmniej jeden związek taki jak glutation, acetylocysteina, metionina, tokoferol, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol lub inne związki fenolowe.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek wybrany z grupy obejmującej glutation, acetylocysteinę i metioninę.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się wysoko oczyszczony czynnik krzepnięcia VIII.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1 albo 7, znamienny tym, że stosuje się czynnik krzepnięcia VIII w postaci o pełnej długości lub w postaci delecyjnej pochodnej rekombinantowego czynnika VIII
  9. 9 Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, ze stosuje się aktywny czynnik krzepnięcia VIH o stężeniu wynoszącym od 50 do 10000 IU/ml.
  10. 10. Sposób według zastrz 1, znamienny tym, że niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się w ilości przewyzszającej krytyczne stężenie micelarne
  11. 11. Sposób według zastrz. 1 albo 10, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polioksamer (polimer blokowy oksyetylenu i oksypropylenu).
  12. 12. Sposób według zastrz. 1 albo 10, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polysorbate 20 (monolaurynian polioksyetyleno-20-sorbitanu) lub polysorbate 80 (monooleinian polioksyetyleno-20-sorbitanu).
  13. 13. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako.sól wapniową stosuje się chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM.
  14. 14. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze jako aminokwas stosuje się L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM.
  15. 15. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze jako disacharyd dodaje się sacharozę.
  16. 16. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że miesza się i) 10-100000 jedn IU/ml rekombinantowego czynnika krzepnięcia VIII, ii) co najmniej 0,01 mg/ml estru polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym, iii) chlorek sodowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,1 M, iv) sól wapniową, taką jak chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM, v) aminokwas, taki jak L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM, vi) mono- lub disacharyd albo alkohol cukrowy, korzystnie sacharozę lub mannit.
  17. 17. Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII o aktywności 10-100000 IU/ml, znamienny tym, że miesza się czynnik krzepnięcia VIII z wodnym roztworem i obniża stężenie tlenu najpierw obniżając ciśnienie a następnie wprowadzając gaz obojętny, korzystnie kilkakrotnie powtarzając cykle i ewentualnie do roztworu dodaje się jeden lub
    174 866 więcej dodatków takich jak antyutleniacz, niejonowy środek powierzchniowo czynny, sól wapniowa, aminokwas, monosacharyd, disacharyd, alkohol cukrowy i chlorek sodowy.
  18. 18. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 200 ppm.
  19. 19. Sposób według zastrz. 18, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 50 ppm, korzystnie poniżej 10 ppm
  20. 20. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot.
  21. 21. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek taki jak glutation, acetylocysteina, metionina, tokoferol, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol lub inne związki fenolowe.
  22. 22. Sposób według zastrz. 21, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek wybrany z grupy obejmującej glutation, acetylocysteinę i metioninę.
  23. 23. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że stosuje się wysoko oczyszczony czynnik krzepnięcia VIII.
  24. 24. Sposób według zastrz. 17 albo 23, znamienny tym, że stosuje się czynnik krzepnięcia Vin w postaci o pełnej długości lub w postaci delecyjnej pochodnej rekombinantowego czynnika VIn.
  25. 25. Sposób według zastrz. 17 albo 23, znamienny tym, ze stosuje się aktywny czynnik krzepnięcia VIII o stężeniu wynoszącym od 50 do 10000 IU/ml.
  26. 26. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się w ilości przewyższającej krytyczne stężenie micelame.
  27. 27. Sposób według zastrz. 17 albo 26, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polioksamer (polimer blokowy oksyetylenu i oksypropylenu).
  28. 28. Sposób według zastrz. 17 albo 26, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polysorbate 20 (monolaurynian polioksyetyleno-20-sorbitanu) lub polysorbate 80 (monooleinian polioksyetyleno-20-sorbitanu).
  29. 29. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako sól wapniową stosuje się chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM.
  30. 30. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako aminokwas stosuje się L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM.
  31. 31. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że jako disacharyd dodaje się sacharozę
  32. 32. Sposób według zastrz. 17, znamienny tym, że miesza się i) 10-100000 jedn. IU/ml rekombinantowego czynnika krzepnięcia VIII, ii) co najmniej 0,01 mg/ml estru polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym, iii) chlorek sodowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,1 M, iv) sól wapniową, taką jak chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM, v) aminokwas, taki jak L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM, vi) mono- lub disacharyd albo alkohol cukrowy, korzystnie sacharozę lub mannit
  33. 33. Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII o aktywności 10-100000 IU/ml, znamienny tym, że eluuje się czynnik krzepnięcia VIII z ostatniego stopnia oczyszczania wodnym roztworem buforu i obniża się stężenie tlenu przez wprowadzenie roztworu do atmosfery gazu obojętnego i ewentualnie do roztworu dodaje się jeden lub więcej dodatków takich jak antyutleniacz, niejonowy środek powierzchniowo czynny, sól wapniowa, aminokwas, monosacharyd, disacharyd, alkohol cukrowy i chlorek sodowy.
  34. 34. Sposób według zastrz 33, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 200 ppm.
  35. 35. Sposób według zastrz 34, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 50 ppm, korzystnie poniżej 10 ppm
  36. 36. Sposób według zastrz. 34, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot.
    174 866
  37. 37 Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek taki jak glutation, acetylocysteina, metionina, tokoferol, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol lub inne związki fenolowe.
  38. 38. Sposób według zastrz. 37, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek wybrany z grupy obejmującej glutation, acetylocysteinę i metioninę.
  39. 39. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że stosuje się wysoko oczyszczony czynnik krzepnięcia VIII
  40. 40. Sposób według zastrz 33 albo 39, znamienny tym, ze stosuje się czynnik krzepnięcia VIII w postaci o pełnej długości lub w postaci delecyjnej pochodnej rekombinantowego czynnika VIII.
  41. 41. Sposób według zastrz 33 albo 39, znamienny tym, że stosuje się aktywny czynnik krzepnięcia VIII o stężeniu wynoszącym od 50 do 10000 IU/ml.
  42. 42. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się w ilości przewyższającej krytyczne stężenie micelarne.
  43. 43. Sposób według zastrz. 33 albo 42, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polioksamer (polimer blokowy oksyetylenu i oksypropylenu).
  44. 44. Sposób według zastrz. 33 albo 42, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polysorbate 20 (monolaurynian polioksyetyleno-20-sorbitanu) lub polysorbate 80 (monooleinian polioksyetyleno-20-sorbitanu)
  45. 45. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że jako sól wapniową stosuje się chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM.
  46. 46. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że jako aminokwas stosuje się L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM.
  47. 47. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że jako disacharyd dodaje się sacharozę.
  48. 48. Sposób według zastrz. 33, znamienny tym, że miesza się i) 10-100000 jedn. IU/ml rekombinantowego czynnika krzepnięcia VIII, ii) co najmniej 0,01 mg/ml estru polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym, iii) chlorek sodowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,1 M, iv) sól wapniową, taką jak chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM, v) aminokwas, taki jak L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM, vi) mono- lub disacharyd albo alkohol cukrowy, korzystnie sacharozę lub mannit.
  49. 49. Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII o aktywności 10-100000 IU/ml, znamienny tym, ze eluuje się czynnik krzepnięcia VIII z ostatniego stopnia oczyszczania wodnym roztworem buforu i obniża się stężenie tlenu najpierw obniżając ciśnienie a następnie wprowadzając gaz obojętny, korzystnie kilkakrotnie powtarzając cykle i ewentualnie do roztworu dodaje się jeden lub więcej dodatków takich jak antyutleniacz, niejonowy środek powierzchniowo czynny, sól wapniowa, aminokwas, monosacharyd, disacharyd, alkohol cukrowy i chlorek sodowy.
  50. 50 Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 200 ppm
  51. 51. Sposób według zastrz. 50, znamienny tym, że stężenie tlenu obniża się poniżej 50 ppm, korzystnie poniżej 10 ppm.
  52. 52. Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że jako gaz obojętny stosuje się azot
  53. 53. Sposób według zastrz 49, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek taki jak glutation, acetylocysteina, metionina, tokoferol, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol lub inne związki fenolowe.
  54. 54. Sposób według zastrz. 53, znamienny tym, że jako antyutleniacz dodaje się co najmniej jeden związek wybrany z grupy obejmującej glutation, acetylocysteinę i metioninę.
  55. 55. Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że stosuje się wysoko oczyszczony czynnik krzepnięcia VIII.
    174 866
  56. 56. Sposób według zastrz. 49 albo 55, znamienny tym, że stosuje się czynnik krzepnięcia VIII w postaci o pełnej długości lub w postaci delecyjnej pochodnej rekombinantowego czynnika VIII
  57. 57. Sposób według zastrz. 49 albo 55, znamienny tym, że stosuje się aktywny czynnik krzepnięcia VIII o stężeniu wynoszącym od 50 do 10000 IU/ml.
  58. 58 Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się w ilości przewyzszającej krytyczne stężenie micelarne.
  59. 59 Sposób według zastrz. 49 albo 58, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polioksamer (polimer blokowy oksyetylenu i oksypropylenu).
  60. 60. Sposób według zastrz. 49 albo 58, znamienny tym, że jako niejonowy środek powierzchniowo czynny stosuje się kopolimer blokowy taki jak polysorbate 20 (monolaurynian polioksyetyleno-20-sorbitanu) lub polysorbate 80 (monooleinian polioksyetyleno-20-sorbitanu).
  61. 61. Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że jako sól wapniową stosuje się chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM.
  62. 62. Sposób według zastrz 49, znamienny tym, że jako aminokwas stosuje się L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM.
  63. 63 Sposób według zastrz 49, znamienny tym, ze jako disacharyd dodaje się sacharozę
  64. 64 Sposób według zastrz. 49, znamienny tym, że miesza się i) 10-100000 jedn. IU/ml rekombinantowego czynnika krzepnięcia VIII, ii) co najmniej 0,01 mg/ml estru polioksyetylenosorbitanu z kwasem tłuszczowym, iii) chlorek sodowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,1 M, iv) sól wapniową, taką jak chlorek wapniowy lub glukonian wapniowy, korzystnie w ilości wynoszącej ponad 0,5 mM, v) aminokwas, taki jak L-histydynę, w ilości wynoszącej ponad 1 mM, vi) mono- lub disacharyd albo alkohol cukrowy, korzystnie sacharozę lub mannit.
PL94311567A 1993-05-07 1994-03-24 Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII PL174866B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE19939301581A SE9301581D0 (sv) 1993-05-07 1993-05-07 Protein formulation
PCT/SE1994/000265 WO1994026286A1 (en) 1993-05-07 1994-03-24 Oxygen-reduced aqueous solution of factor viii

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311567A1 PL311567A1 (en) 1996-02-19
PL174866B1 true PL174866B1 (pl) 1998-09-30

Family

ID=20389868

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94311567A PL174866B1 (pl) 1993-05-07 1994-03-24 Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5962650A (pl)
EP (1) EP0700299B1 (pl)
JP (1) JP3751633B2 (pl)
KR (1) KR100304143B1 (pl)
CN (1) CN1113655C (pl)
AT (1) ATE218354T1 (pl)
AU (1) AU681883B2 (pl)
CA (1) CA2161350C (pl)
CZ (1) CZ293527B6 (pl)
DE (1) DE69430745T2 (pl)
DK (1) DK0700299T3 (pl)
EE (1) EE03118B1 (pl)
ES (1) ES2177579T3 (pl)
FI (1) FI111910B (pl)
HU (1) HU215263B (pl)
NO (1) NO321769B1 (pl)
NZ (1) NZ266031A (pl)
PL (1) PL174866B1 (pl)
PT (1) PT700299E (pl)
RU (1) RU2142290C1 (pl)
SE (1) SE9301581D0 (pl)
SK (1) SK283002B6 (pl)
WO (1) WO1994026286A1 (pl)
ZA (1) ZA942251B (pl)

Families Citing this family (50)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE504074C2 (sv) * 1993-07-05 1996-11-04 Pharmacia Ab Proteinberedning för subkutan, intramuskulär eller intradermal administrering
IL113010A (en) * 1994-03-31 1999-10-28 Pharmacia & Upjohn Ab Pharmaceutical formulation comprising factor viii with an activity of at least 500iu/ml and an enhancer for improved subcutaneous intramuscular or intradermal administration
SE9403915D0 (sv) * 1994-11-14 1994-11-14 Annelie Almstedt Process A
SE9501189D0 (sv) * 1995-03-31 1995-03-31 Pharmacia Ab Protein formulation
US5929031A (en) * 1995-05-02 1999-07-27 Baxter Biotech Technology Sarl Storage stable hemoglobin solutions
US5925738A (en) * 1995-12-01 1999-07-20 The American National Red Cross Methods of production and use of liquid formulations of plasma proteins
US7560107B2 (en) * 1996-06-26 2009-07-14 Emory University Modified factor VIII
US5763401A (en) * 1996-07-12 1998-06-09 Bayer Corporation Stabilized albumin-free recombinant factor VIII preparation having a low sugar content
ES2435141T3 (es) 1999-02-22 2013-12-18 University Of Connecticut Nuevas formulaciones de factor VIII libres de albúmina
ES2252028T3 (es) * 1999-07-13 2006-05-16 Biovitrum Ab Composiciones estables del factor viii.
JP3466516B2 (ja) 1999-09-07 2003-11-10 科学技術振興事業団 安定保存可能な酸素輸液剤
PL370656A1 (pl) * 2001-12-21 2005-05-30 Novo Nordisk A/S Płynna kompozycja polipeptydów modyfikowanego czynnika VII
ES2325653T3 (es) 2001-12-21 2009-09-11 Novo Nordisk Health Care Ag Composicion liquida de polipeptidos del factor vii.
GB0207092D0 (en) 2002-03-26 2002-05-08 Sod Conseils Rech Applic Stable pharmaceutical composition containing factor VIII
US20040009918A1 (en) * 2002-05-03 2004-01-15 Hanne Nedergaard Stabilised solid compositions of modified factor VII
DK1517698T4 (da) * 2002-06-21 2018-01-29 Novo Nordisk Healthcare Ag Stabiliserede faste sammensætninger af Faktor VIIa-polypeptider
US7897734B2 (en) 2003-03-26 2011-03-01 Novo Nordisk Healthcare Ag Method for the production of proteins
KR20060015574A (ko) * 2003-05-23 2006-02-17 노보 노르디스크 헬스 케어 악티엔게젤샤프트 용액 중 단백질 안정화
WO2004112828A1 (en) 2003-06-25 2004-12-29 Novo Nordisk Health Care Ag Liquid composition of factor vii polypeptides
JP5306597B2 (ja) * 2003-07-01 2013-10-02 ノボ ノルディスク ヘルス ケア アクチェンゲゼルシャフト 第vii因子ポリペプチドの液体水性薬学的組成物
RU2388460C2 (ru) 2003-08-14 2010-05-10 Ново Нордиск Хелс Кеа Аг Жидкая водная фармацевтическая композиция, содержащая полипептид фактора vii
KR20140093711A (ko) * 2003-12-19 2014-07-28 노보 노르디스크 헬스 케어 악티엔게젤샤프트 인자 vii 폴리펩티드의 안정화된 조성물
PT1750733E (pt) * 2004-05-03 2014-02-14 Baxter Healthcare Sa Método de administração de factor viii suíno sem domínio b
US7494974B2 (en) 2006-10-24 2009-02-24 Ikor, Inc. Carboxymethylated cross-linked tetrameric hemoglobin
US7504377B2 (en) 2006-10-23 2009-03-17 Ikor, Inc. Nitric oxide-blocked cross-linked tetrameric hemoglobin
ES2344719T3 (es) * 2007-04-17 2010-09-03 DR. WILLMAR SCHWABE GMBH & CO. KG Procedimiento para la preparacion de soluciones estables en almacenamiento de extractos de pelargonio.
CA2692814A1 (en) * 2007-07-11 2009-01-15 Novo Nordisk A/S Purification of factor viii using a mixed-mode or multimodal resin
EP2113564A1 (en) 2008-05-01 2009-11-04 Arecor Limited Protein formulation
KR101921698B1 (ko) 2008-08-21 2018-11-26 옥타파마 아게 재조합에 의해 제조된 인간 인자 ⅷ 및 ⅸ
PT2337580E (pt) * 2008-09-03 2012-05-28 Octapharma Ag Composições estabilizadas para o factor viii produzido de forma recombinante
NZ593190A (en) 2008-11-07 2013-01-25 Baxter Int Factor viii formulations
US10172950B2 (en) 2009-06-09 2019-01-08 Prolong Pharmaceuticals, LLC Hemoglobin compositions
US10172949B2 (en) 2009-06-09 2019-01-08 Prolong Pharmaceuticals, LLC Hemoglobin compositions
DK2440239T3 (en) 2009-06-09 2017-10-16 Prolong Pharmaceuticals Llc HEMOGLOBIN FORMATIONS
GB0915480D0 (en) * 2009-09-04 2009-10-07 Arecor Ltd Stable formulation of factor viii
US9199016B2 (en) 2009-10-12 2015-12-01 New Health Sciences, Inc. System for extended storage of red blood cells and methods of use
US12089589B2 (en) 2009-10-12 2024-09-17 Hemanext Inc. Irradiation of red blood cells and anaerobic storage
US11284616B2 (en) 2010-05-05 2022-03-29 Hemanext Inc. Irradiation of red blood cells and anaerobic storage
EP4091645A1 (en) 2010-08-25 2022-11-23 Hemanext Inc. Method for enhancing red blood cell quality and survival during storage
PT3539381T (pt) 2010-11-05 2023-09-26 Hemanext Inc Irradiação de glóbulos vermelhos e armazenamento anaeróbico
CN103298483B (zh) 2010-11-05 2017-04-12 百深有限责任公司 具有增加的比活性的抗血友病因子viii的新型变体
US9067004B2 (en) 2011-03-28 2015-06-30 New Health Sciences, Inc. Method and system for removing oxygen and carbon dioxide during red cell blood processing using an inert carrier gas and manifold assembly
WO2013023156A1 (en) 2011-08-10 2013-02-14 New Health Sciences, Inc. Integrated leukocyte, oxygen and/or co2 depletion, and plasma separation filter device
AU2014223165B2 (en) 2013-02-28 2017-04-13 Hemanext Inc. Gas depletion and gas addition devices for blood treatment
ES2524516B1 (es) * 2014-05-29 2015-03-31 Grifols Worldwide Operations Limited Procedimiento de preparación de albúmina humana con nivel de oxígeno disuelto reducido
CA3211996A1 (en) 2015-03-10 2016-09-15 Hemanext Inc. Oxygen reduction disposable kits, devices and methods of use thereof
KR20250126858A (ko) 2015-04-23 2025-08-25 헤마넥스트 인코포레이티드 혐기성 혈액 저장 용기
CA2985799A1 (en) 2015-05-18 2016-11-24 New Health Sciences, Inc. Methods for the storage of whole blood, and compositions thereof
US11147876B2 (en) 2016-05-27 2021-10-19 Hemanext Inc. Anaerobic blood storage and pathogen inactivation method
CN112601545A (zh) 2018-08-07 2021-04-02 葛兰素史密丝克莱恩生物有限公司 工艺和疫苗

Family Cites Families (23)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2896381A (en) * 1954-05-27 1959-07-28 Hodes Lange Corp Method and apparatus for treating and filling ampoules
US3143471A (en) * 1962-01-18 1964-08-04 Merck & Co Inc Argon method of drying and preserving lyophilized therapeutic products
US4165370A (en) * 1976-05-21 1979-08-21 Coval M L Injectable gamma globulin
US4783441A (en) * 1979-04-30 1988-11-08 Hoechst Aktiengesellschaft Aqueous protein solutions stable to denaturation
EP0081482A1 (en) * 1981-06-18 1983-06-22 E. G. Birger Blombäck A process in purification and concentration of the factor viii complex
DE3144705C2 (de) * 1981-11-11 1983-12-08 Biotest-Serum-Institut Gmbh, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung eines lagerstabilen, vernetzten Hämoglobinpräparates mit hoher Sauerstoff-Transportkapazität, sowie das nach diesem Verfahren hergestellte Hämoglobinpräparat
US4481189A (en) * 1982-04-14 1984-11-06 New York Blood Center Inc. Process for preparing sterilized plasma and plasma derivatives
US4727027A (en) * 1983-05-02 1988-02-23 Diamond Scientific Co. Photochemical decontamination treatment of whole blood or blood components
US4597966A (en) * 1985-01-09 1986-07-01 Ortho Diagnostic Systems, Inc. Histidine stabilized immunoglobulin and method of preparation
ATE52922T1 (de) * 1985-08-05 1990-06-15 Immuno Ag Verfahren zur herstellung von praeparationen auf basis von blutgerinnungsfaktoren.
US4709819A (en) * 1986-07-23 1987-12-01 Environmental Diagnostics, Inc. Method for preserving plated media and product
CA1292686C (en) * 1986-10-27 1991-12-03 Ze'ev Shaked Pharmaceutical compositions of recombinant interleukin-2 and formulation process
CA1329760C (en) * 1987-10-29 1994-05-24 Ted C. K. Lee Plasma and recombinant protein formulations in high ionic strength media
US4877608A (en) * 1987-11-09 1989-10-31 Rorer Pharmaceutical Corporation Pharmaceutical plasma protein formulations in low ionic strength media
DK18288D0 (da) * 1988-01-15 1988-01-15 Nordisk Gentofte Fremgangsmaade til pasteurisering af vandige oploesninger af faktor viii
GB8808810D0 (en) * 1988-04-14 1988-05-18 Biopharm Clinical Research Ltd Heparin-containing formulations
FR2630115B1 (fr) * 1988-04-14 1994-10-28 Merieux Inst Procede de stabilisation des solutions d'albumine humaine et solution obtenue
US5096885A (en) * 1988-04-15 1992-03-17 Genentech, Inc. Human growth hormone formulation
SE465222C5 (sv) * 1989-12-15 1998-02-10 Pharmacia & Upjohn Ab Ett rekombinant, humant faktor VIII-derivat och förfarande för dess framställning
TW211015B (pl) * 1990-01-11 1993-08-11 Nippon Shinyaku Co Ltd
DE4001451A1 (de) * 1990-01-19 1991-08-01 Octapharma Ag Stabile injizierbare loesungen von faktor viii und faktor ix
DE4111393A1 (de) * 1991-04-09 1992-10-15 Behringwerke Ag Stabilisierte faktor viii-praeparationen
ES2181800T3 (es) * 1994-10-31 2003-03-01 Kimberly Clark Co Medio filtrante no tejido, de alta densidad.

Also Published As

Publication number Publication date
DE69430745D1 (de) 2002-07-11
EP0700299B1 (en) 2002-06-05
AU681883B2 (en) 1997-09-11
CN1113655C (zh) 2003-07-09
FI955305L (fi) 1995-11-06
EP0700299A1 (en) 1996-03-13
RU2142290C1 (ru) 1999-12-10
SE9301581D0 (sv) 1993-05-07
ZA942251B (en) 1994-11-01
CN1122573A (zh) 1996-05-15
PT700299E (pt) 2002-11-29
NO954457D0 (no) 1995-11-07
FI955305A0 (fi) 1995-11-06
JPH08509745A (ja) 1996-10-15
CZ286995A3 (en) 1996-05-15
JP3751633B2 (ja) 2006-03-01
ES2177579T3 (es) 2002-12-16
KR100304143B1 (ko) 2001-11-22
CZ293527B6 (cs) 2004-05-12
KR960702317A (ko) 1996-04-27
HUT73693A (en) 1996-09-30
EE03118B1 (et) 1998-10-15
HU215263B (hu) 1998-11-30
PL311567A1 (en) 1996-02-19
ATE218354T1 (de) 2002-06-15
SK138395A3 (en) 1997-02-05
WO1994026286A1 (en) 1994-11-24
NO954457L (no) 1995-11-07
AU6659794A (en) 1994-12-12
CA2161350A1 (en) 1994-11-24
CA2161350C (en) 2007-10-30
NZ266031A (en) 1997-04-24
SK283002B6 (sk) 2003-01-09
DK0700299T3 (da) 2002-09-23
DE69430745T2 (de) 2002-10-17
HU9503171D0 (en) 1996-01-29
FI111910B (fi) 2003-10-15
US5962650A (en) 1999-10-05
NO321769B1 (no) 2006-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL174866B1 (pl) Sposób wytwarzania leku zawierającego czynnik krzepnięcia VIII
KR100303872B1 (ko) 응고인자ⅷ제형을포함하는조성물,이것의제조방법및안정화제로서의계면활성제의사용방법
EP0819010B1 (en) Protein formulation comprising coagulation factor viii or factor ix in an aqueous sucrose solution
AU677797C (en) Composition comprising coagulation factor viii formulation, process for its preparation and use of a surfactant as stabilizer
PL175177B1 (pl) Kompozycja farmaceutyczna zawierająca rekombinantowy czynnik krzepnięcia VIII I54) oraz sposób wytwarzania kompozycji farmaceutycznej zawierającej rekombinantowy czynnik krzepnięcia VIll

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120324