PL168904B1 - Urzadzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego PL PL PL - Google Patents

Urzadzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego PL PL PL

Info

Publication number
PL168904B1
PL168904B1 PL91297361A PL29736191A PL168904B1 PL 168904 B1 PL168904 B1 PL 168904B1 PL 91297361 A PL91297361 A PL 91297361A PL 29736191 A PL29736191 A PL 29736191A PL 168904 B1 PL168904 B1 PL 168904B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
movable
lever
movable plate
plate
guide rails
Prior art date
Application number
PL91297361A
Other languages
English (en)
Inventor
Stanislav Szadkowski
Stanislav Knapik
Original Assignee
Int Ind Eng Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Ind Eng Sa filed Critical Int Ind Eng Sa
Publication of PL168904B1 publication Critical patent/PL168904B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)
  • Shaping Of Tube Ends By Bending Or Straightening (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Furnace Charging Or Discharging (AREA)
  • Carbon Steel Or Casting Steel Manufacturing (AREA)
  • Making Paper Articles (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Chutes (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do doprowadzania i wymiany p rzewodu odlewniczego, skladajace sie z rurowego korpusu i ruchomej plyty uszczelniajacej, zawiera- jace prostoliniowe szyny prowadnicze, zamonto- wane równolegle jedna do drugiej, w kierunku odchylonym o 5 do 10° wzgledem plaszczyzny odniesienia na koncach dzwigni obracajacych sie wokól poziomej osi, przy czym drugie konce dzwigni sa przymocowane do sprezyn pracujacych na sciskanie i popychajacych te konce ku dolowi w obrebie korpusu urzadzenia wzdluz przeciwleglych boków otworu spustowego; ruchoma plyte na któ- rej umieszczony jest przewód odlewniczy i plyta uszczelniajaca, majace wspólny poprzeczny brzeg wywiniety; podwójny dzwignik pneumatyczny, zapewniajacy liniowe przemieszczenie plyty rucho- mej i plyty uszczelniajacej wzdluz poziomego pro- stoliniowego toru, wyznaczonego przez szyny pro- wadnicze od polozenia ladowania do polozenia roboczego w osi otworu spustowego oraz od polo- zenia roboczego do polozenia oddzielenia, zna- mienne tym, ze zawiera ramie przechylowe (20) posiadajace dzwignie (26) do poruszania ruchomej plyty uszczelniajacej (3) . FIG 2 PL PL PL

Description

Niniejszy wynalazek dotyczy urządzenia do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego w kadzi do odlewania metalu poprzez dno.
Swe główne zastosowanie wynalazek znajduje w hutnictwie żelaza w urządzeniach do odlewania ciągłego, w celu doprowadzania na przedłużenie osi otworu spustowego pojemnika hutniczego - pod ten ostatni - wymiennych przewodów odlewniczych.
Znane są urządzenia do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego, w których ruchoma płyta zamykająca i/lub wymienny przewód odlewniczy, połączony z pierwszą płytą ruchomą, zostaje ustawiony wspólnym obrzeżem poprzecznym obok drugiej płyty ruchomej, na której umieszczony jest przewód odlewniczy do wymiany, lub przy płycie zamykającej, którą należy oddalić od otworu spustowego. Obie ruchome płyty, płyta wymienna oraz płyta do wymiany
168 904 są osadzone przesuwnie na prowadnicach, które przekazują w górę siłę popychającą i wywołują ruch postępowy płyt i przewodów odlewniczych równolegle do nich samych pod działaniem dźwignika pneumatycznego w kierunku prostopadłym do osi otworu spustowego, od położenia łado τ» axxxvi do poiwennu x oo<
•'Ύοηη Λτζ nn cr\netr\\i7£*rrr\ nro7 /-»/4 ηηΙ/ΛΎΡηια r1/-\ sjewgo w osi otworu* sp as to w ego rvadzx oraz o d p orożexrxa r o oo ^zwgo do położenia oddzielenia, tak aby umożliwić wymianę przewodu bez podnoszenia kadzi.
Przewody odlewnicze, przeznaczone do prowadzenia roztopionego metalu do formy lub wnęki wlewnicy, są zużywającymi się szybko elementami, silnie obciążanymi, tak że ich okres eskploatacji ogranicza czas odlewania.
Z dokumentu EP-A-0192019 znane jest urządzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego z odejmowaną płytą ruchomą do pojemnika hutniczego, zamykanego od strony dna za pomocą żerdzi zatyczkowej lub zamknięcia przesuwnego.
Urządzenie do doprowadzania i wymiany zawiera ruchomą płytę żaroodporną, mogącą przemieszczać się pod działaniem dźwignika wzdłuż górnej płyty odniesienia od położenia ładowania do położenia roboczego lub położenia zamknięcia z wyrównaniem liniowym osi otworu spustowego.
Szyny prowadnicze dociskają płytę ruchomą - przy szczelnym stykaniu się - do górnej płyty odniesienia pod działaniem siły popychającej ku górze, przenoszonej przez pierwszy koniec dźwigni, na które działają w dół na przeciwległym końcu sprężyny śrubowe, opierające się na korpusie urządzenia do doprowadzania i wymiany.
Szyny prowadnicze są równoległe do siebie i tworzą płaszczyznę, lekko nachyloną pod kątem od 5 do 10° względem płaszczyzny odniesienia. Układ taki pozwala z łatwością wymienić przewód odlewniczy z odjemowaną ruchomą płytą żaroodporną bez podnoszenia kadzi pośredniej.
Podwójny dźwignik pneumatyczny zapewnia przemieszczanie liniowe płyty ruchomej, na której umieszczony jest przewód odlewniczy. Przewód wymienny doprowadza się przez obrót dokoła poziomej w przybliżeniu osi do formy lub wnęki wlewnicy, w celu umożliwienia wymiany przewodu odlewniczego bez konieczności podnoszenia kadzi pośredniej.
W tym znanym urządzeniu płyta ruchoma, przeznaczona do przemieszczania się po torze prostoliniowym wzdłuż górnej płyty odniesienia, tworzy względem tej ostatniej powierzchnię pochyłą, której nachylenie jest determinowane przez pochyłość toru szyn prowadniczych.
Nachylenie szyn prowadniczych względem płaszczyzny odniesienia płyty górnej pozwala uzyskać stopniowe zaciskanie płyty ruchomej, skojarzonej z przewodem odlewniczym, gdy doprowadza się go do położenia wyrównania liniowego z otworem spustowym, jednakże wykazuje ono tę niedogodność, że czyni nieszczelnym połączenie obu płyt w sąsiedztwie otworu spustowego. Istotnie, równoległość płyty dennej i płyty ruchomej, niosącej przewód odlewniczy, nie jest doskonała podczas wchodzenia płyty ruchomej do strefy szczelności, otaczającej otwór spustowy. Ciekły metal może przenikać pomiędzy górną płytą odniesienia a płytą ruchomą. Twardniejąc, metal, który przeniknął, tworzy skorupę, która pogarsza płaskość powierzchni stykowych oraz stwarza niebezpieczeństwo zaklinowania płyty ruchomej i spowodowania nieszczelności strefy stykania się obu płyt w bezpośrednim sąsiedztwie otworu spustowego.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie tej niedogodności za pomocą urządzenia, które zapewnia równoległość wymiennej płyty ruchomej względem górnej płyty odniesienia po zakryciu otworu spustowego przez wspomnianą płytę ruchomą, doprowadzaną w bezpośrednie sąsiedztwo otworu spustowego za pomocą dźwignika pneumatycznego.
Urządzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego, składające się z rurowego korpusu i ruchomej płyty uszczelniającej, zawierające prostoliniowe szyny prowadnicze, zamontowane równolegle jedna do drugiej, w kierunku odchylonym o 5 do 10° względem płaszczyzny odniesienia, na końcach dźwigni obracających się wokół poziomej osi, przy czym drugie końce dźwigni są przymocowane do sprężyn pracujących na ściskanie i popychających te końce ku dołowi w obrębie korpusu urządzenia wzdłuż przeciwległych boków otworu spustowego; ruchomą płytę na której umieszczony jest przewód odlewniczy i płyta uszczelniająca, mające wspólny poprzeczny brzeg wywinięty; podwójny dźwignik pneumatyczny, zapewniający liniowe przemieszczenie płyty ruchomej i płyty uszczelniającej wzdłuż poziomego prostoliniowego toru, wyznaczonego przez szyny prowadnicze od położenia ładowania do położenia roboczego w osi otworu spustowego oraz od położenia roboczego do położenia oddzielenia, według wynalazku charakteryzuje się tym, że
168 904 zawiera ponadto ramię przechyłowe posiadające dźwignię do poruszania ruchomej płyty uszczelniającej umieszczonej w strefie szczelności otaczającej otwór spustowy wokół poziomej przedniej krawędzi.
Korzystnie ramię przechyłowe zawiera kolankową dźwignię osadzoną obrotowo wokół poziomej osi i uruchamianą przez korbę, która jest przemieszczana kątowo przeciw działaniu sprężyny śrubowej pod działaniem podwójnego dźwignika pneumatycznego, przesuwającego ruchomą płytę wzdłuż szyn prowadniczych od położenia roboczego do położenia ładowania.
Korzystnie kolankowa dźwignia jest zamocowana obrotowo, o część pełnego obrotu, wokół poziomego wału i jest unoszona ku górze do położenia roboczego na wzdłużnym przedłużeniu lekkiego nachylenia szyn prowadniczych.
Korzystnie koniec kolankowej dźwigni oddalonej od otworu spustowego, jest połączony z korbą sprzężoną z ramieniem przechyłowym, przy czym ramię przechyłowe obraca się wokół poziomego wału pod działaniem tłoka odpychanego przez sprężynę śrubową.
Korzystnie ramię przechyłowe jest dźwignią dwuramienną, której ramiona usytuowane są względem siebie pod kątem prostym, przy czym pierwsze ramię jest sztywno zamocowane w kierunku prostopadłym powierzchni pierścienia walcowego, osadzonego na wale poziomym, dookoła którego nawinięta jest sprężyna skręcana, zamocowana pierwszym końcem w pierścieniu, natomiast drugim końcem w nieruchomym korpusie, przy czym pierścień jest przemieszczalny kątowo dookoła wału przeciw działaniu sprężyny skręcanej a pod działaniem siły popychającej, wywieranej przez ramię ruchomą dźwignika podwójnego na drugie ramię dźwigni.
Jak to opisano powyżej, urządzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego według wynalazku posiada środki do nadawania płycie ruchomej ruchu wychylnego dokoła przedniej krawędzi poziomej płyty ruchomej, wchodzącej do strefy, sąsiadującej z otworem spustowym, tak aby nadawać tej płycie ruchomej położenie ściśle równoległe do dolnej powierzchni płyty górnej. Ten ruch wychylny umożliwia szczelne stykanie się płyty ruchomej, z płytą górną i zapobiega wszelkiemu upływowi metalu ciekłego podczas wymiany przewodu odlewniczego lub podczas zamykania otworu spustowego za pomocą ruchomej płyty zamykającej.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 stanowi widok od tyłu urządzenia do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego, umieszczonego pod kadzią odlewniczą, według wynalazku; fig. 2 - boczny rzut pionowy w większej skali urządzenia do doprowadzania i wymiany, uwidocznionego na figurze 1, mającego szynę prowadniczą w położeniu ładowania; fig. 3 - boczny rzut pionowy, analogiczny do rzutu na figurze 2, zawierający szynę prowadniczą w położeniu podniesionym; fig. 4 - widok od dołu urządzenia do doprowadzania, uwidocznionego na figurze 3; fig. 5 - widok perspektywiczny z wyrwaniem częściowym urządzenia do doprowadzania i wymiany, uwidocznionego na figurze 2, zaopatrzonego w pierwszą postać wykonania urządzenia przechyłowego według wynalazku, uwidocznionego w dolnym położeniu oczekiwania, fig. 6 - widok perspektywiczny urządzenia, uwidocznionego na figurze 1, przy czym urządzenie przechyłowe uruchomiło szynę prowadniczą do położenia podniesienia; fig. 7 -widok perspektywiczny zespołu rozebranego drugiej postaci wykonania urządzenia przechyłowego według wynalazku; fig. 8 - widok perspektywiczny z wyrwaniem częściowym urządzenia przechyłowego, uwidocznionego na figurze 5, zajmującego dolne położenie; a fig. 9 - widok perspektywiczny, podobny do widoku na figurze 6, uwidaczniający urządzenie przechyłowe w położeniu podniesienia.
Na figurach tych te same oznaczenia dotyczą elementów identycznych lub analogicznych.
Figura 1 przedstawia urządzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego według wynalazku, oznaczone w całości liczbą 1, osadzone pod pośrednią kadzią odlewniczą 5 w sąsiedztwie otworu spustowego 7.
Kadź pośrednia może być ewentualnie zaopatrzona w przesuwne urządzenie zamykające. Na ogół urządzeniem zamykającym jest po prostu żerdź zatyczkowa (nie uwidoczniona). Urządzenie 1 jest przeznaczone do umożliwienia doprowadzania rezerwowego przewodu odlewniczego 2, połączonego z płytą ruchomą 3, do położenia ładowania 14 oraz zastępowania zużytego przewodu 2', połączonego z płytą ruchomą 3', w położeniu roboczym 14' (figura 2).
Przewody odlewnicze 2,2', połączone odpowiednio z płytami ruchomymi 3,3', przesuwają się wzdłuż górnej płyty odniesienia 6, dociskanej pod pośrednią kadzią odlewniczą 5 do wewnętrznego
168 904 wylewu kadziowego 39, przytrzymywanego przez kształtkę muszlową 18. Szczelność pomiędzy wewnętrznym wylewem kadziowym 39 a płytą odniesienia uzyskuje się za pomocą pierścienia uszczelniającego 19.
Górna płyta odniesienia 6 jest utworzona ewentualnie przez szereg niezależnych elementów żaroodpornych. Element żaroodporny, otaczający otwór spustowy, jest zaopatrzony ewentualnie na swej dolnej powierzchni dokoła otworu spustowego 27 w żłobek 40, połączony z przewodem 41 do zasilania argonem.
Dwie szyny prowadnicze 9 ustawione są w kierunku pochyłym względem płyty odniesienia 6.
W znany sposób, na przykład opisany w dokumencie EP-A-0192019, szyny prowadnicze 9 są podzielone na dwa nieruchome odcinki szynowe 9', połączone trwale z korpusem, przeznaczonym do osadzenia pod pośrednią kadzią odlewniczą 5 w sąsiedztwie otworu spustowego 7 oraz na trzy ruchome odcinki szynowe 9, umieszczone pomiędzy dwoma odpowiednimi nieruchomymi odcinkami szynowymi w ich wzajemnym przedłużeniu.
Każdy z ruchomych odcinków 9 szyn prowadniczych jest osadzony na końcu dźwigni, obracającej się dokoła osi AA'. Każda dźwignia jest poddana na swym przeciwległym końcu działaniu sprężyny 10, która odpycha ten przeciwległy koniec w dół i dociska ruchome odcinki szynowe ku górze.
Siła, wywierana przez ruchome odcinki 9 szyn prowadniczych na każdą z płyt ruchomych, połączonych z przewodem odlewniczym 2, przemieszczającym się wzdłuż wymienionych odcinków nieruchomych 9' i ruchomych 9 szyn prowadniczych, zwiększa się w miarę zbliżania się wymienionych płyt do otworu spustowego 7.
Nachylenie szyn prowadniczych 9 działa tak, iż uzyskuje się stopniowe dociskanie płyty ruchomej 3 przewodu odlewniczego 2 do górnej płyty odniesienia 6, gdy któryś z przewodów odlewniczych 2, 2', znajduje się blisko otworu spustowego 7. Dociśnięcie to maleje w miarę oddalania się od niego płyty ruchomej 3, co umożliwia łatwe cofnięcie wymienionej płyty do położenia odłączenia 17 z drugiej strony otworu spustowego 3.
Podczas wchodzenia płyty ruchomej 3 do strefy szczelności, otaczającej otwór spustowy 7, płyta ruchoma 3 spoczywa na szynach prowadniczych 9 i wykazuje względem górnej płyty odniesienia 6 nachylenie stosunkowo małe, lecz wystarczające do tego, aby stanowić przyczynę przenikania ciekłego metalu pomiędzy górną płytą odniesienia 6 a płytą ruchomą 3.
Płyta ruchoma 3, chociaż dociskana ku górze do górnej płyty odniesienia 6 pod działaniem popychającym dźwigni 12,12', z których każda jest poddana działaniu sprężyn 10,10', osadzonych w takiej odległości od otworu spustowego 7, by były one zabezpieczone przed intensywnym ciepłem roztopionego metalu, nie zapewnia dokładnej szczelności, ponieważ nie jest osiągnięta równoległość płyty ruchomej 3 względem górnej płyty odniesienia 6.
Dopiero przy końcu operacji doprowadzania i ładowania przewodu odlewniczego 2 równoległość płyt jest dokładna i siła, wywierana przez szyny prowadnicze 9 na płytę ruchomą, połączoną z przewodem odlewniczym 2' i przemieszczającą się wzdłuż wymienionych szyn 9, jest dostateczna, ponieważ wzrasta ona w miarę zbliżania się płyt ruchomych do otworu spustowego 7. Ta siła, popychająca ku górze, dociska w sposób szczelny płyty ruchome 3 i 3' zużytego przewodu odlewniczego 2' i przewodu rezerwowego 2 do płaszczyzny ślizgowej płyty odniesienia 6 dopiero wówczas, gdy otwór, wykonany w płycie ruchomej 3', znajduje się na jednej linii z osią LL' otworu spustowego 7 (figura 3).
Jak to uwidoczniono na figurze 4, przemieszczanie liniowe płyt ruchomych 3,3' uzyskuje się za pomocą chowanego drąga popychającego 15, uruchamianego za pośrednictwem pary dźwigników pneumatycznych 16, 16', umieszczonych równolegle, w celu wytwarzania siły, niezbędnej do szybkiego załadowania przewodu odlewniczego 2, z optymalnym wykorzystaniem niewielkiej przestrzeni, jaką dysponuje się wzdłuż wysokości. Tłoczyska 11 i 11' dźwigników 16 i 16' są połączone ze sobą za pomocą ramy ruchomej 13, niosącej chowany drąg popychający 15.
Urządzenie według wynalazku ma na celu zapewnienie równoległości pomiędzy płytą ruchomą 3 a górną płytą odniesienia 6 od początku operacji doprowadzania i ładowania rezerwowego przewodu odlewniczego 2. W tym celu urządzenie według wynalazku zawiera ramię przechyłowe 20. Ramię przechyłowe 20 ma ramę 21, przymocowaną do korpusu 4 urządzenia do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego na przedłużeniu jednego z dźwigników popychających
168 904
16, 16', najkorzystniej dźwignika 16', najbliższego względem szyn prowadniczych 9 urządzenia do doprowadzania.
Rama 21 mieści obudowę walcową 22, w której umieszczona jest sprężyna śrubowa 23, ściskana pod dziaianiem przedniej części tłoka 24, poddanej sile popychającej ramy ruchomej 13, która łączy tioczyska podwójnego dźwignika pneumatycznego 16, 16', przeznaczonego do przemieszczania płyty ruchomej 3 wzdłuż szyn prowadniczych od położenia ładowania 14 do położenia roboczego 14'.
Przed wprowadzeniem nowego przewodu odlewniczego 2 do urządzenia do doprowadzania i ładowania podwójny dźwignik popychający 16, 16', doprowadzony do położenia rozciągnięcia, przemieszcza ramę ruchomą 13, która zaczyna opierać się o przednią część tłoka 24 ramienia przechyłowego 20. Przednia część tłoka 24 ramienia przechyłowego 20 ściska sprężynę śrubową 23 w obudowie 22 i umożliwia obrót korby 38, sprzęgniętej z dźwignią kolankową 26, dokoła osi poziomej HH' oraz opuszczenie dźwigni 26 do położenia ładowania na przedłużeniu lekkiego nachylenia szyn prowadniczych 9. Chowany drąg popychający 15 zostaje cofnięty i nowy przewód odlewniczy 2 ułożony na szynach prowadniczych 9 (figura 5). Następnie umieszcza się nowy przewód odlewniczy w położeniu ładowania 14, a chowany drąg popychający 15 odłącza się od ramy ruchomej 13.
Podczas doprowadzania przewodu od położenia ładowania 14 do położenia roboczego 14' na oś otworu spustowego 7 pod działaniem dźwignika podwójnego 16,16' rama ruchoma 13 odsuwa się od ramienia przechyłowego 20 i zwalnia tłoczysko tłoka 24 ramienia przechyłowego 20. Tłoczysko tłoka 24 jest popychane przez sprężynę śrubową 23 ku śrubie oporowej 36 dźwigni 26, która obraca się o część pełnego obrotu dokoła wału poziomego HH', ramienia przechyłowego 20, podnosząc ku górze dźwignię kolankową 26 (figura 6).
Podniesienie dźwigni kolankowej 26 nadaje płycie ruchomej ruch wychylny dokoła przedniej krawędzi poziomej płyty ruchomej, wprowadzonej do strefy szczelności, otaczającej otwór spustowy 27. Ten ruch wychylny nadaje płycie ruchomej 3 dokładną równoległość względem dolnej powierzchni górnej płyty odniesienia 6 (figura 6).
Urządzenie doprowadza do położenia poziomego płytę ruchomą 3, podnosząc tę część płyty ruchomej, która jest najbardziej oddalona od otworu spustowego 27, bezpośrednio po umieszczeniu przewodu odlewniczego 2, połączonego z płytą ruchomą, w położeniu ładowania 14, przed lub podczas przesuwania się płyty ruchomej 3 do położenia roboczego 14' na linii osi LL' otworu spustowego 7.
Ruch wychylny ma tę zaletę, że pozwala dociskać płytę ruchomą 3 podczas jej ruchu pod działaniem dźwigników pneumatycznych 16, 16' w sposób szczelny do górnej płyty odniesienia 6 podczas wymiany przewodu. Umożliwia on zapobieganie wszelkiemu upływowi ciekłego metalu pomiędzy płytą ruchomą 3 a górną płytą odniesienia 6 na początku operacji wymiany przewodu.
Druga postać wykonania urządzenia do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego 2 jest przedstawiona na figurze 7. Zawiera ona ramię przechyłowe 20, mające dwa ramiona 30 i 31: pierwszym ramieniem 30 jest dźwignia, biegnąca w kierunku, prostopadłym do powierzchni pierścienia walcowego 32, natomiast drugim ramieniem 31 jest stopka, biegnąca w kierunku, stycznym do powierzchni pierścienia 32, tj. w płaszczyźnie promieniowej pierścienia 32, a prostopadle do dźwigni 30. Obudowa walcowa 32 mieści sprężynę skręcaną 33, której końce są zakotwione w pierścieniu 32 oraz w korpusie 4 urządzenia do doprowadzania.
Rama ruchoma 13 podwójnego dźwignika pneumatycznego 16,16' popycha pierwsze ramię 30 w dół ku sprężynie skręcanej 33 i sprowadza - przez obrót dokoła wału 34 w kierunku strzałki X -dźwignię 26 w dół do położenia, w którym ułatwione jest wprowadzenie nowego przewodu odlewniczego 2. Dźwignia 26 jest zaklinowana na wale 34 za pomocą śruby 35 (figura 8).
Podczas wprowadzania nowego przewodu odlewniczego 2 przez przemieszczanie liniowe w kierunku i do strefy szczelności, otaczającej otwór spustowy 27 płyty odniesienia 6, rama ruchoma 13 dźwignika podwójnego 16, 16' oddala się od pierścienia 32 i zwalnia pierwsze ramię 30, które obraca się pod działaniem sprężyny skręcanej wraz z drugim ramieniem 41 i dźwignią 26 w kierunku strzałki Y. Ruch obrotowy drugiego ramienia 31 jest ograniczany przez śrubę oporową 36 (figura 9). Podczas obracania się dźwignika 26 przemieszcza ku górze tylną część płyty ruchomej 3,
168 904 przeciwległą względem przedniej krawędzi, która już weszła w strefę szczelności, otaczającą otwór spustowy 27. Ten ruch wychylny płyty ruchomej 3 dokoła jej przedniej krawędzi poziomej nadaje płycie 3 dokładną równoległość względem górnej płyty odniesienia 6 i poprawia szczelność pomiędzy odcinkami powierzchni stykowej obu wymienionych nłvt

Claims (5)

1. Urządzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego, składające się z rurowego korpusu i ruchomej płyty uszczelniającej, zawierające prostoliniowe szyny prowadnicze, zamontowane równolegle jedna do drugiej, w kierunku odchylonym o 5 do 10° względem płaszczyzny odniesienia na końcach dźwigni obracających się wokół poziomej osi, przy czym drugie końce dźwigni są przymocowane do sprężyn pracujących na ściskanie i popychających te końce ku dołowi w obrębie korpusu urządzenia wzdłuż przeciwległych boków otworu spustowego; ruchomą płytę na której umieszczony jest przewód odlewniczy i płyta uszczelniająca, mające wspólny poprzeczny brzeg wywinięty; podwójny dźwignik pneumatyczny, zapewniający liniowe przemieszczenie płyty ruchomej i płyty uszczelniającej wzdłuż poziomego prostoliniowego toru, wyznaczonego przez szyny prowadnicze od położenia ładowania do położenia roboczego w osi otworu spustowego oraz od położenia roboczego do położenia oddzielenia, znamienne tym, że zawiera ramię przechyłowe (20) posiadające dźwignię (26) do poruszania ruchomej płyty uszczelniającej (3), umieszczonej w strefie szczelności otaczającej otwór spustowy (27) wokół poziomej przedniej krawędzi.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ramię przechyłowe (20) zawiera kolankową dźwignię (26), osadzoną obrotowo wokół poziomej osi i uruchamianą przez korbę (38), która jest przemieszczana kątowo przeciw działaniu sprężyny śrubowej (23) pod działaniem podwójnego dźwignika pneumatycznego (16,16'), przesuwającego ruchomą płytę (3) wzdłuż szyn prowadniczych (9, 9') od położenia roboczego (14') do położenia ładowania (14).
3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że kolankowa dźwignia (26) jest zamocowana obrotowo, o część pełnego obrotu, wokół poziomego wału (HH') i jest unoszona ku górze do położenia roboczego (14) na wzdłużnym przedłużeniu lekkiego nachylenia szyn prowadniczych (9).
4. Urządzenie według zastrz. 2, albo 3, znamienne tym, że koniec kolankowej dźwigni (26) oddalony od otworu spustowego, jest połączony z korbą (38) sprzężoną z ramieniem przechyłowym (20), przy czym ramię przechyłowe (20) obraca się wokół poziomego wału (HH') pod działaniem tłoka odpychanego przez sprężynę śrubową (23).
5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że ramię przechyłowe (20) jest dźwignią dwuramienną, której ramiona (30, 31) usytuowane są względem siebie pod kątem prostym, przy czym pierwsze ramię (30) jest sztywno zamocowane w kierunku prostopadłym do powierzchni pierścienia walcowego (32), osadzonego na wale poziomym, dookoła którego nawinięta jest sprężyna skręcana (33), zamocowana pierwszym końcem w pierścieniu (32), natomiast drugim końcem w nieruchomym korpusie (4), przy czym pierścień (32) jest przemieszczany kątowo dookoła wału przeciw działaniu sprężyny skręcanej (33) a pod działaniem siły popychającej, wywieranej przez ramę ruchomą (13) dźwignika podwójnego (16,16') na drugie ramię (31) dźwigni (26).
PL91297361A 1990-07-04 1991-06-20 Urzadzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego PL PL PL PL168904B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/BE1990/000039 WO1992000821A1 (fr) 1990-07-04 1990-07-04 Dispositif ameliore d'amenee et d'echange d'un tube de coulee
PCT/BE1991/000039 WO1992000822A1 (fr) 1990-07-04 1991-06-20 Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL168904B1 true PL168904B1 (pl) 1996-05-31

Family

ID=3884629

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91297361A PL168904B1 (pl) 1990-07-04 1991-06-20 Urzadzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego PL PL PL

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5351865A (pl)
EP (1) EP0537195B1 (pl)
JP (1) JP2991495B2 (pl)
KR (1) KR0156228B1 (pl)
CN (1) CN1046644C (pl)
AR (1) AR247125A1 (pl)
AT (1) ATE104577T1 (pl)
AU (1) AU650884B2 (pl)
BR (1) BR9106616A (pl)
CA (1) CA2086532C (pl)
CZ (1) CZ286982B6 (pl)
DE (1) DE69101782T2 (pl)
ES (1) ES2051595T3 (pl)
FI (1) FI96391C (pl)
HR (1) HRP940046B1 (pl)
PL (1) PL168904B1 (pl)
PT (1) PT98213B (pl)
RU (1) RU2060107C1 (pl)
SI (1) SI9111168A (pl)
TR (1) TR25322A (pl)
WO (2) WO1992000821A1 (pl)
YU (1) YU48510B (pl)
ZA (1) ZA915170B (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE1004092A3 (fr) * 1990-12-19 1992-09-22 Internat Ind Engineering S A Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee.
FR2694221B1 (fr) * 1992-07-29 1994-10-21 Lorraine Laminage Busette interne en matériau réfractaire pour récipients métallurgiques.
BE1006191A3 (fr) * 1992-09-30 1994-06-07 Int Ind Eng Sa Bras-pousseur eclipsable d'un dispositif d'amenee et d'echange de tubes de coulee.
BE1007317A3 (fr) * 1993-07-27 1995-05-16 Int Ind Eng Sa Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee dans une installation de coulee continue a brames minces.
EP0718058A4 (en) * 1994-05-06 1998-07-01 Shinagawa Refractories Co DEVICE FOR CHANGING SUBMERSIBLE NOZZLES
BE1008438A3 (fr) * 1994-06-23 1996-05-07 Int Ind Eng Sa Tube de coulee assemble a une plaque rapportee par une enveloppe metallique.
DE4434718C1 (de) * 1994-09-28 1995-11-30 Zimmermann & Jansen Gmbh Einrichtung zum Wechseln eines Tauchrohres
US5494201A (en) * 1995-01-24 1996-02-27 International Industrial Engineering S.A. Device for inserting a retractable blank shutting off plate in a device for the conveyance and exchange of a pouring tube
EP0820825A4 (en) * 1996-02-06 1999-03-03 Shinagawa Refractories Co APPARATUS FOR REPLACING A SUBMERSIBLE NOZZLE
DE69701212T2 (de) * 1996-09-12 2000-05-31 Shinagawa Refractories Co Austauschvorrichtung für Tauchrohr
KR19980070518A (ko) * 1997-01-17 1998-10-26 오자와미또시 침지노즐 교환장치를 구비한 슬래브용 연속주조기 및침지노즐의 교환방법
FR2760667B1 (fr) * 1997-03-14 1999-05-28 Int Ind Eng Sa Dispositif obturateur-regulateur de coulee continue a chaud, avec echangeur de busette perfectionne
DE19818028C2 (de) * 1997-04-22 2001-11-29 Toshiba Ceramics Co Integrierter Tauchausguß und Verfahren zu seiner Herstellung
CN1104296C (zh) * 1999-09-01 2003-04-02 洛阳市洛华粉体工程特种耐火材料厂 连铸机中间包快换水口方法和机械手装置
ES2311518T3 (es) * 2001-05-21 2009-02-16 Krosaki Harima Corporation Aparato para el cambio de toberas de inmersion, tobera de inmersion y placa de cierre utilizada para la misma.
KR100450439B1 (ko) * 2002-07-26 2004-09-30 대구텍 주식회사 절삭 인서트의 고정장치
EP1439016A1 (fr) * 2003-01-20 2004-07-21 Vesuvius Group S.A Tube de coulée, dispositif de clamage d'un tube de coulée et installation de coulée
US7380462B2 (en) * 2005-03-25 2008-06-03 G-Tech. Co., Ltd. Apparatus and method for measuring supporting force of large diameter ferroconcrete piles
EP2386368A1 (fr) * 2010-03-19 2011-11-16 Vesuvius Group S.A Busette interne pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient, système de clamage de cette busette et dispositif de coulée
EP2368655A1 (fr) * 2010-03-19 2011-09-28 Vesuvius Group S.A Plaque pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient métallurgique, bâti et dispositif de changement d'une telle plaque
PL2547473T3 (pl) * 2010-03-19 2015-03-31 Vesuvius Group Sa Urządzenie do utrzymywania i wymiany płyty odlewniczej w instalacji odlewniczej, metalowa osłona na płytę odlewniczą i płyta odlewnicza, wyposażona w środki oddziałujące z czujnikiem urządzenia
JP5201205B2 (ja) * 2010-12-27 2013-06-05 Jfeスチール株式会社 浸漬ノズル支持用鍵盤構造
PL2663413T3 (pl) * 2011-01-11 2017-01-31 Stopinc Aktiengesellschaft Urządzenie do wymiany rury odlewniczej z płytą zaślepiającą dla urządzenia odlewniczego do wytwarzania wyrobów metalurgicznych
KR101743337B1 (ko) * 2012-04-09 2017-06-02 제이에프이 스틸 가부시키가이샤 침지 노즐 지지용 건반 구조
CA2925063A1 (en) * 2013-10-14 2015-04-23 Vesuvius Group (Sa) Coupling device for reversibly coupling a ladle shroud to a collector nozzle, self-supported ladle shroud, kit thereof and method for coupling a ladle shroud to a collector nozzle
JP6402122B2 (ja) * 2016-02-01 2018-10-10 東京窯業株式会社 浸漬ノズル交換装置
CN107282902B (zh) * 2016-04-04 2018-12-04 鞍钢股份有限公司 一种浸入式水口的更换方法

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE758150A (fr) * 1969-10-30 1971-04-01 Schloemann Ag Dispositif comportant des tubes de coulee interchangeables pourune installation de coulee continue d'acier
FR2409809A1 (fr) * 1977-11-29 1979-06-22 Daussan Henri Jean Dispositif de manoeuvre pour tube ou busette de coulee
GB1597215A (en) * 1978-04-24 1981-09-03 Vesuvius Int Corp Device for replacing pouring tubes
FI61739C (fi) * 1980-07-01 1982-09-10 Valmet Oy Torkningsfoerfarande och anordning
DE3230107A1 (de) * 1982-08-13 1984-03-01 Raimund Dipl.-Ing. 6238 Hofheim Brückner Verwendung von keramischem fasermaterial bei feuerfesten verschleissteilen von schiebeverschluessen fuer fluessige metallschmelze enthaltende gefaesse sowie schiebeverschluss mit feuerfesten verschleissteilen aus keramischem fasermaterial
DE3425676C2 (de) * 1984-06-19 1986-10-09 Stopinc Ag, Baar Vorrichtung zum Auswechseln eines Gießrohres
US4693401A (en) * 1984-07-28 1987-09-15 Kurosaki Refractories Co., Ltd. Apparatus for compressively holding casting nozzles
BE901564A (fr) * 1985-01-24 1985-07-24 Szadkowski Stanislav Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee.
DE8530966U1 (de) * 1985-11-02 1986-01-02 Stopinc Ag, Baar Achsengelenk für den Gehäusedeckel von Schieberverschlüssen an metallurgischen Gefäßen
AT394818B (de) * 1986-10-22 1992-06-25 Stangl Kurt Dipl Ing Manipulator zum ansetzen eines giessrohres an den ausgussschieber einer giesspfanne
CH675976A5 (pl) * 1988-01-15 1990-11-30 Stopinc Ag
JPH0252165A (ja) * 1988-08-12 1990-02-21 Nippon Rootarii Nozuru Kk ロータリーノズル
BE1004092A3 (fr) * 1990-12-19 1992-09-22 Internat Ind Engineering S A Dispositif d'amenee et d'echange d'un tube de coulee.

Also Published As

Publication number Publication date
AR247125A1 (es) 1994-11-30
YU48510B (sh) 1998-09-18
KR0156228B1 (ko) 1998-11-16
WO1992000822A1 (fr) 1992-01-23
ZA915170B (en) 1992-04-29
DE69101782T2 (de) 1994-09-08
AU7991791A (en) 1992-02-04
DE69101782D1 (de) 1994-05-26
JPH05508348A (ja) 1993-11-25
US5351865A (en) 1994-10-04
SI9111168A (en) 1997-08-31
FI925823A0 (fi) 1992-12-22
BR9106616A (pt) 1993-06-01
CN1046644C (zh) 1999-11-24
FI96391B (fi) 1996-03-15
HRP940046B1 (en) 1999-02-28
EP0537195A1 (fr) 1993-04-21
WO1992000821A1 (fr) 1992-01-23
EP0537195B1 (fr) 1994-04-20
YU116891A (sh) 1995-03-27
PT98213A (pt) 1993-08-31
KR930701251A (ko) 1993-06-11
JP2991495B2 (ja) 1999-12-20
CN1057798A (zh) 1992-01-15
ES2051595T3 (es) 1994-06-16
ATE104577T1 (de) 1994-05-15
FI925823A (fi) 1992-12-22
RU2060107C1 (ru) 1996-05-20
CA2086532C (en) 2001-06-05
TR25322A (tr) 1993-01-01
CA2086532A1 (en) 1992-01-05
FI96391C (fi) 1996-06-25
HRP940046A2 (en) 1996-04-30
AU650884B2 (en) 1994-07-07
CZ286982B6 (cs) 2000-08-16
CS198191A3 (en) 1992-02-19
PT98213B (pt) 1999-02-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL168904B1 (pl) Urzadzenie do doprowadzania i wymiany przewodu odlewniczego PL PL PL
KR100551476B1 (ko) 용융 금속 용기용 슬라이딩 게이트 밸브
CN113649576A (zh) 一种粉末冶金汽车齿轮自动加工装置
KR19990087085A (ko) 튜브 교환기와 튜브 교환기용 플레이트가 장착된 턴디쉬
JPWO2002090017A1 (ja) スライディングノズル装置
JP3031541B2 (ja) 連続鋳造機のタンディッシュノズル交換装置
US11969785B2 (en) Sliding closure for a metallurgical vessel
JP3355326B2 (ja) スライドゲート
JP2003200256A (ja) スライドバルブの面圧負荷装置
JP6487710B2 (ja) 浸漬ノズル保持装置
JPH08117985A (ja) スライドゲ−トの面圧負荷装置
KR890001075B1 (ko) 용기배출구로 부터의 용융금속 흐름을 제어하기 위한 밸브기구
JP3647807B2 (ja) スライドバルブの面圧負荷装置
US4222432A (en) Arrangement for separating the starter bar from the hot strand in the strand guideway of a continuous casting plant
BE1006191A3 (fr) Bras-pousseur eclipsable d&#39;un dispositif d&#39;amenee et d&#39;echange de tubes de coulee.
RU2805409C1 (ru) Шиберный затвор
FI81745B (fi) Anordning foer att montera och byta ut ett gjutroer.
JP4095143B2 (ja) スライディングノズル装置
CN117606247A (zh) 一种炉口炮泥封堵系统及熔融铁合金冶炼系统
SU822990A2 (ru) Скольз щий затвор сталеразливоч-НОгО КОВшА
CN118268565A (zh) 一种硬质合金烧结用的装置及其工艺
SK281545B6 (sk) Zariadenie na zavádzanie novej a odstraňovanie opotrebovanej lejacej rúrky na lejacej panve
GB2545664A (en) Improved tube changer
JPH03124363A (ja) 注湯装置
US856773A (en) Casting apparatus.