PL166539B1 - M aszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej PL PL - Google Patents

M aszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej PL PL

Info

Publication number
PL166539B1
PL166539B1 PL91291889A PL29188991A PL166539B1 PL 166539 B1 PL166539 B1 PL 166539B1 PL 91291889 A PL91291889 A PL 91291889A PL 29188991 A PL29188991 A PL 29188991A PL 166539 B1 PL166539 B1 PL 166539B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
frame
machine
machine according
end region
Prior art date
Application number
PL91291889A
Other languages
English (en)
Other versions
PL291889A1 (en
Inventor
Josef Theurer
Leopold R Gruber
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT199690A external-priority patent/AT394687B/de
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of PL291889A1 publication Critical patent/PL291889A1/xx
Publication of PL166539B1 publication Critical patent/PL166539B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/12Trolley lines; Accessories therefor
    • B60M1/28Manufacturing or repairing trolley lines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L5/00Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L2200/00Type of vehicles
    • B60L2200/26Rail vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Testing Of Short-Circuits, Discontinuities, Leakage, Or Incorrect Line Connections (AREA)
  • Synchronous Machinery (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Gyroscopes (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Non-Insulated Conductors (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)

Abstract

1 . Maszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej, z toczacymi sie po torze szynowymi mechanizmami jezdnymi, z napedem jazdy, z przestawnym w kierunku pionowym pantografem pomiarowym oraz z rama maszyny i pudlem wagonowym, zna- mienna tym, ze na ramie (2) maszyny jest umie- szczona przestawna w kierunku pionowym rama pomiarowa (5), której dolny obszar kon- cowy (8) jest uksztaltowany w postaci kola do bezposredniego bezamortyzujacego stykania sie z powierzchnia szyny jezdnej (34), zas górny obszar koncowy (13) ramy pomiarowej (5) jest polaczony z urzadzeniem pomiarowym (17), sluzacym do pomiaru wysokosci polozenia przewodu slizgowego (18). Fig 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest maszyna do kontrolowania przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej, z toczącymi się po torze szynowymi mechanizmami jezdnymi, z napędem jazdy, z przestawnym w kierunku pionowym pantografem pomiarowym oraz z ramą maszyny i pudłem wagonowym.
Utrzymanie linii kolejowej wymaga kontrolowania oraz konserwacji w określonych okresach czasu zarówno nawierzchni torowej jak i sieci trakcyjnej, i przeprowadzania ich naprawy w razie potrzeby. Rozpatrując bliżej to zagadnienie można stwierdzić, że wraz ze wzrostem prędkości jazdy pociągów o napędzie elektrycznym zwiększa się również znaczenie czynników, które umożliwiają dokładne utrzymanie żądanego położenia przewodu ślizgowego. Maszyny do przeprowadzania skutecznej kontroli przewodu ślizgowego sieci trakcyjnych znane są w praktyce jako tak zwane motorowe wagony rewizyjne. Wagony takie przejeżdżają na szynach toru jako napędzane własnym napędem, są umieszczone na szynowych mechanizmach jezdnych i są wyposażone w pantografy pomiarowe ukształtowane podobnie jak pantografy prądowe. Pantograf pomiarowy jest zamocowany na pudle motorowego wagonu kontrolnego, przy czym pudło oparte jest na ramie maszyny, a pantograf jest ukształtowany jako przestawny w kierunku pionowym. Podczas jazdy pomiarowej wysokość zawieszenia przewodu ślizgowego jest odczytywana elektronicznie i rejestrowana względnie wykreślana graficznie na rejestratorze operacyjnym.
Tego rodzaju maszyny sprawdziły się już w eksploatacji. Jednakże nadal istnieje taki problem, że wynik pomiaru wysokości zawieszenia przewodu ślizgowego może okazać się w pewnych okolicznościach uzależniony względnie nieprawidłowy wskutek tego, że odległość pomiędzy pudłem wagonu a górną krawędzią szyn toru zmienia się ze względu na układ resorowania podwozia.
Z opisu patentowego RFN nr DE-A-2526417 znana jest maszyna przejezdna po torach do kontrolowania położenia przewodu ślizgowego w odniesieniu do środka toru. Pomiar ten następuje za pomocą promienia świetlnego, który jest emitowany w płaszczyźnie pionowej przez nadajnik umieszczony poniżej pudła wagonu kontrolnego. Nadajnik jest przy tym osadzony - w celu pominięcia ruchów pudła wagonu - albo na szynowym mechanizmie jezdnym pośrodku osi albo na własnym wózku toczącym się po torze pośrodku toru.
Zadaniem wynalazku jest zaproponowanie maszyny wymienionego na wstępie rodzaju, za pomocą której będzie zapewniona niezawodna, a zwłaszcza bardziej dokładna kontrola wysokości zawieszenia przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej w rozmaitych warunkach operacyjnych.
166 539
Zadanie to rozwiązuje się według wynalazku dzięki temu, że na ramie maszyny jest umieszczona przestawna w kierunku pionowym rama pomiarowa, której dolny obszar końcowy jest ukształtowany w postaci koła do bezpośredniego bezamortyzującego stykania się z powierzchnią szyny jezdnej, zaś górny obszar końcowy ramy pomiarowej jest połączony z urządzeniem pomiarowym, służącym do pomiaru wysokości położenia przewodu ślizgowego.
Dalszą cechą wyróżniającą wynalazek jest to, że koło jest utworzone przez szynowy mechanizm jezdny, i że dolny obszar końcowy ramy pomiarowej jest wsparty na płycie podporowej, usytuowanej równolegle do płaszczyzny toru i połączonej z korpusem ułożyskowania osi kół szynowego mechanizmu jezdnego.
Rama pomiarowa jest utworzona przez dwa pinowe drążki prowadzące usytuowane w określonej odległości od siebie w kierunku poprzecznym maszyny i ułożyskowane jako przestawne w kierunku pionowym, przy czym każdy z tych drążków składa się z dwóch części połączonych ze sobą elementem gwintowanym. Oba pionowe drążki prowadzące ramy pomiarowej w swym górnym obszarze końcowym, znajdującym się na zewnątrz pudła nadwozia, są połączone przegubem z członem dystansowym, usytuowanym poprzecznie i posiadającym urządzenie pomiarowe. Urządzenie pomiarowe, znajdujące się w górnym obszarze końcowym ramy pomiarowej na zewnątrz pudła nadwozia i połączone z ramą pomiarową, posiada pionowy gwintowany wałek zaopatrzony w pokrętło ręczne oraz w podziałkę pionową, przy czym urządzenie pomiarowe jest połączone z usytuowaną poziomo oraz poprzecznie do osi wzdłużnej maszyny i wyposażoną w podziałkę listwę ślizgową, na której ułożyskowany jest element ustalający posiadający pionową podziałkę do pomiaru wysokości. Dla utworzenia urządzenia pomiarowego pomiędzy ramą pomiarową a pantografem pomiarowym oraz przy umieszczeniu pośrednicząco izolatorów, zainstalowany jest elektroniczny czujnik do pomiaru liniowego, korzystnie w postaci potencjometru obrotowego.
Zgodnie z wynalazkiem rama pomiarowa umieszczona pomiędzy kołami szynowego mechanizmu jezdnego jest połączona z korpusem przekładni napędu osi umieszczonym na osi zestawu kołowego, przy czym dolny obszar końcowy ramy pomiarowej jest połączony z korpusem przekładni napędu osi poprzez jej ułożyskowanie na osi biegnącej poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny.
Następną cechą urządzenia według wynalazku jest to, że górny obszar końcowy ramy pomiarowej, posiadający belkę pomiarową usytuowaną równolegle do osi zestawu kołowego, jest ukształtowany jako przestawny pionowo względem dolnego obszaru końcowego ramy pomiarowej przez napęd zamocowany na tej ramie, przy czym na belce pomiarowej jest umieszczona listwa pomiarowa, której pierwsza krawędź wzdłużna jest ułożyskowana obrotowo na osi usytuowanej równolegle do osi kół, a dla odporu drugiej krawędzi wzdłużnej listwy pomiarowej od belki pomiarowej, jest ona połączona ze sprężyną śrubową.
Dalsza cecha wynalazku polega na tym, że druga, przeciwległa do osi krawędzi wzdłużnej listwy pomiarowej jest połączona z czyujnikiem do pomiaru liniowego, zamocowanym na napędzie, zaś pomiędzy listwą pomiarową a belką pomiarową umieszczony jest łącznik krańcowy, ukształtowany dla sterowania zaworem hydraulicznym, oddziaływującym na napęd.
Belka pomiarowa jest połączona z co najmniej jednym, usytuowanym równolegle do osi podłużnej napędu drążkiem prowadzącym, który jako przestawny w kierunku pinowym, jest ułożyskowany w bloku prowadzącym, połączonym z kolei z cylindrem hydraulicznym napędu, a rama pomiarowa jest przeprowadzona przez otwór w ramie maszyny, w którym są umieszczone dwie, równoległe względem siebie i poprzeczne do wzdłużnej osi maszyny listwy prowadzące dla bezluzowego przylegania ramy pomiarowej, przy czym szerokość otworu przebiegająca poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny jest większa od szerokości ramy pomiarowej.
Ponadto maszyna według wynalazku wyróżnia się tym, że belka pomiarowa jest połączona z usytuowaną pionowo względem osi zestawu kołowego listwą pomiarową do pomiaru wysokościowego, posiadającą podziałkę liniową, a rama pomiarowa w swoim dolnym obszarze końcowym jest połączona z rolkami tocznymi wyposażonymi w obrzeże, dla oparcia na szynach toru, po którym przejeżdżają mechanizmy jezdne.
Szczególną zaletą tego układu jest to, że rama pomiarowa ze względu na swoje podparcie bezpośrednio na powierzchni jezdnej szyny toru, umożliwia dokładny, a przede wszystkim bezpo166 539 średni pomiar odległości przewodu ślizgowego od górnej krawędzi szyn - przy wyeliminowaniu przez guasi „obejście oddziaływania, uresorowania podwozia maszyny. Ponieważ rama pomiarowa nie jest połączona trwale z ramą maszyny, lecz jest tylko prowadzona na niej jako przestawna w kierunku pionowym, zatem oddziaływanie ramy maszyny na dokładność pomiaru - na przykład wskutek przemieszczenia się środka ciężkości na przewyższeniu łuku toru i spowodowanego tym nachylenia maszyny względem płaszczyzny toru - zostaje w niezawodny sposób wyeliminowane.
Ukształtowanie urządzenia według wynalazku zapewnia, że rama pomiarowa posiada przyporządkowaną sobie bazę pomiarową, stanowiącą punkt wyjścia dla pomiaru wysokości położenia przewodu ślizgowego, a jej odległość od górnej krawędzi szyn pozostaje zawsze stała, a zatem stanowi ona niezawodny punkt odniesienia dla pomiarów.
Wynalazek umożliwia też bezproblemowe, występujące na łukach toru, przesunięcia względne płyty podporowej połączonej z osią kółjezdnych podwozia, w stosunku do ramy pomiarowej,która ze względu na swoje ułożyskowania na ramie maszyny ulega wraz z nią odpowiedniemu przesunięciu w kierunku poprzecznym toru.
Układ opisany powyżej pozwala na uzyskanie tej szczególnej korzyści, że poprzez zmianę długości drążków prowadzących przy wykorzystaniu ich połączenia gwintowego, można uzyskać kompensację różnicy wysokości, spowodowaną zużywaniem się kół jezdnych.
Przez zgodne z wynalazkiem ukształtowanie ramy pomiarowej zapobiega się korzystnie temu, aby ze względu na jednostronne uresorowanie nadwozia nie występowały naprężenia względnie skrzywienia prowadzonej na nim ramy pomiarowej. Dzięki temu zapewnione jest również ciągłe przyleganie obu drążków prowadzących wyposażonych w rolki toczne. Zapewniony jest również podczas montażu sieci trakcyjnej nie stwarzający problemów, prosty do przeprowadzenia i pozwalający na uzyskanie dokładnego odczytu pomiar wysokości położenia przewodu ślizgowego, przy czym dzięki możliwości przesuwania poprzecznego zamocowania układ dostosowuje się do zygzakowatego przebiegu przewodu ślizgowego.
Proponowane ukształtowanie urządzenia według wynalazku umożliwia w korzystny sposób skontrolowanie elektronicznie w ciągu jednej nieprzerwanej jazdy pomiarowej wysokości położenia przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej na całej jego długości i zarejestrowanie tej wysokości względnie uzyskiwane dane mogą być przekazywane na terminal komputera, umożliwiając w ten sposób odczytanie danych przez osobę obsługującą.
Gdy rama pomiarowa jest połączona w obszarze pomiędzy kołami z obrzeżem zespołu jezdnego podwozia z mechanizmem ułożyskowania osi, umieszczonym na osi zestawu kołowego, względnie jest wsparta bezpośrednio na osi kół, wówczas takie ukształtowanie pozwala na uproszczone ukształtowanie ramy pomiarowej wskutek ograniczenia przejścia ramy pomiarowej poprzez ramę maszyny do jednego tylko miejsca, co zmniejsza znacznie zapotrzebowanie miejsca. Dla wyeliminowania wpływów zakłócających wyniki pomiarów rama pomiarowa może być umieszczona środkowo w odniesieniu do kierunku poprzecznego maszyny, na przykład przylegając bezpośrednio do ochronnej, czołowej ściany pudła wagonu.
W rezultacie umieszczenia bezpośrednio mechanizmu ułożyskowania osi na osi zestawu kołowego uzyskuje się dokładny pomiar wysokości pomiędzy górną krawędzię szyn a przewodem ślizgowym sieci trakcyjnej.
Przy odchylnym ułożyskowaniu ramy pomiarowej niewielkie ruchy obrotowe mechanizmu ułożyskowania osi podczas ruszania lub hamowania maszyny, których zresztą nie sposób uniknąć, nie wywierają wpływu na wyniki pomiaru, a szybkie przesuwanie bełki pomiarowej z pozycji dla jazdy manewrowej w położenie robocze, w którym dotyka ona przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej.
Poprzez odczytanie zmiany odległości pomiędzy swobodną krawędzią podłużną listwy pomiarowej a belką pomiarową zostają natychmiast stwierdzone ewentualne nieprawidłowości w wysokości położenia przewodu ślizgowego, dotykającego listwy pomiarowej. Jest również umożliwione dokładne i ciągłe odczytywanie błędów w wysokości położenia przewodu ślizgowego w odniesieniu do górnej krawędzi szyn.
Ponadto jest umożliwiony stały ruch nadążny listwy pomiarowej w zależności od błędów wysokości położenia przewodu ślizgowego, tak że kontrola wysokości położenia następuje zawsze przy zachowaniu przepisowego dociskania pantografu do przewodu ślizgowego.
166 539
Przy ukształtowaniu urządenia według wynalazku zagwarantowane jest zabezpieczenie belki pomiarowej przed skręcaniem, tak że belka pomiarowa w każdym ze swoich pionowych położeń znajduje się w prawidłowym położeniu poprzecznym.
Za pomocą listwy pomiarowej do pomiaru wysokościowego można w każdej chwili odczytać aktualną daną wysokość położenia przewodu ślizgowego.
Na koniec, ukształtowanie zaproponowane umożliwia w zależności od rozwiązania konstrukcyjnego - zwłaszcza w obszarze osi zestawu kołowego - odpowiednio dostosowane oparcie ramy pomiarowej na osi zestawu kołowego względnie bezpośrednio na szynach toru, co pozwala na dokonywanie zawsze dokładnego pomiaru odległości pomiędzy przewodem ślizgowym a górną krawędzią szyn.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę do kontrolowania przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej z ramą pomiarową i pantografem pomiarowym w widoku przestrzennym, fig. 2 - pantograf pomiarowy maszyny z fig. 1 w widoku z boku, fig. 3 - dolną część ramy pomiarowej w innym przykładzie wykonania, w widoku z boku, fig. 4 - pantograf pomiarowy umieszczony przy maszynie w innym przykładzie wykonania, w widoku z boku, fig. 5 - maszynę ukształtowaną jako motorowy wagon kontrolny, z ramą pomiarową ułożyskowaną pionowo i zamocowaną na mechanizmie ułożyskowania osi zestawu kołowego podwozia, w kolejnym przykładzie wykonania i w widoku z boku, fig. 6 - ramę pomiarową pokazaną w powiększeniu i w widoku według strzałki IV na fig. 5, fig. 7 -belkę pomiarową do kontrolowania wysokości zawieszenia przewodu ślizgowego, połączoną z ramą pomiarową, w widoku z przodu, fig. 8 - belkę pomiarową z fig. 7 pokazaną w widoku z boku, a fig. 9 i 10 - ramę pomiarową w kolejnych przykładach wykonania w ujęciu schematycznym.
Przedstawiony na fig. 1 w sposób schematyczny fragment maszyny 1 do kontrolowania przewodu ślizgowego 18 sieci trakcyjnej 19 posiada ramę 2, która jako oparta na szynowych mechanizmach jezdnych 3, przejeżdża po torze 4 za pomocą (nie pokazanego tu) napędu jazdy. Na ramie 2 maszyny względnie na pudle 14 nadwozia jest umieszczona, przestawna w kierunku pionowym, rama pomiarowa 5, która posiada dwa drążki prowadzące 7 oddalone do siebie w kierunku poprzecznym maszyny i ułożyskowane w pionowych prowadnicach 6. W dolnym końcowym obrębie 8 ramy pomiarowej 5 każdy z drążków prowadzących 7 wyposażony jest w rolki toczne 9, służące do wsparcia ramy pomiarowej na poziomych względnie usytuowanych równolegle do płaszczyzny toru płytach pomiarowych 10. Każda z tych płyt jest połączona z korpusem 11 ułożyskowania osi szynowego mechanizmu jezdnego 3, przy czym płyty te są tak ukształtowane, że przy występującym na łukach toru poprzecznym przesunięciem szynowego mechanizmu jezdnego 3 w stosunku do ramy 2 maszyny, nawet w przypadku łuków toru o największej krzywiźnie, zawsze jest zapewnione niezawodne podparcie rolek tocznych 9. Każdy drążek prowadzący 7 składa się z dwóch części, które są połączone ze sobą elementem gwintowym 12, co umożliwia zmianę długości drążka prowadzącego 7. Dzięki temu można w sposób indywidualny dokonywać kompensacji zmniejszania się średnicy kół jezdnych, występującego wskutek zużywania się tych kół, a zatem związanego z tym zjawiskiem obniżania się płyt podporowych 10.
W górnym końcowym obrębie 13 ramy pomiarowej 5 drążki prowadzące 7 przebiegają na zewnątrz lub ponad pudłem 14 nadwozia maszyny 1 i każdy z nich w tym obszarze jest połączony przegubem 15 z członem dystansowym 16, usytuowanym w kierunku poprzecznym maszyny i podtrzymującym urządzenie pomiarowe 17, służące do pomiaru wysokości położenia przewodu ślizgowego 18 sieci trakcyjnej 19. Na skutek przegubowego połączenia drążków prowadzących 7 za pośrednictwem członu dystansowego 16 zapobiega się występowaniu niedopuszczalnych naprężeń zginających w ramie pomiarowej 5, wywoływanych jednostronnym sprężynowaniem pudła 14 nadwozia.
Połączone z członem dystansowym 16 urządzenie pomiarowe 17 posiada ramę 20 w kształcie zbliżonym do litery A, na której niemal pośrodku toru umieszczony jest gwintowany wałek 21. Wałek ten posiada podziałkę pionową 22 oraz umieszczone na jego dolnym końcu kółko pokrętne 23. Dzięki czemu może on być przestawiany na odpowiednią wysokość w zależności od wysokości położenia ramy pomiarowej 5. Na górnym końcu gwintowanego wałka 21 zamocowana jest pozioma listwa ślizgowa 24, usytuowana w kierunku poprzecznym maszyny i wyposażona w podziałkę 25. Na listwie 24 ułożyskowany jest przesuwnie element ustalający 26, posiadający podziałkę pionową 27.
166 539
Jak to zostało pokazane na fig. 1 i jeszcze bardziej dokładnie na fig. 2, przestawny w kierunku pionowym pantograf pomiarowy 28 jest umieszczony w obszarze dachu pudła 14 nadwozia na maszynie 1 i przystosowany do przylegania do przewodu ślizgowego 18. Dla przeprowadzania pomiarów wysokości położenia przewodu ślizgowego 18 podczas jazdy pomiarowej pantograf pomiarowy 28 jest połączony z ramą pomiarową 5 za pośrednictwem elektrycznego czujnika 29 do pomiaru liniowego. Przy tym rama pomiarowa 5 ze względu na swoje oparcie bezpośrednio na szynowym mechanizmie jezdnym 3 - przy obejściu uresorowania pudła 14 nadwozia - stanowi całkowicie pewną, a przede wszystkim stałą bazę odniesienia dla wspomnianego już pomiaru odległości pomiędzy przewodem ślizgowym 18 a górną krawędzią szyn toru. Ponieważ jednak pantograf pomiarowy 28 jest połączony z pudłem 14 nadwozia i wskutek tego ewentualne pionowe ruchy pudła nadwozia występujące w jego uresorowaniu mogłyby również być wspólnie mierzone przez czujnik 29 pomiaru liniowego i wliczone do ogólnego wyniku pomiaru wysokości zawieszenia przewodu ślizgowego, powodując zafałszowanie wyniku pomiaru, dlatego też połączenie czujnika 29 z ramą pomiarową 5 następuje poprzez linkę, poprowadzoną wokół elementu zwrotnego 30. Element zwrotny 30 jest ukształtowany jako rolka obrotowa, zamocowana na pudle 14 nadwozia i kompensuje ona ewentualne pionowe ruchy pudła 14 nadwozia względem ramy pomiarowej 5.
Na figurze 3 pokazano inny przykład wykonania wynalazku, według którego rama 2 maszyny 32 do kontrolowania przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej wyposażona jest w zespół jezdny 3 podwozia dla przejeżdżania maszyny na szynach 34 toru 4. Pionowy drążek prowadzący 7 ramy pomiarowej 5 jest prowadzony na ramie 2 maszyny jako przestawny w kierunku pionowym i opiera się swoim dolnym końcem na poziomej płytce podporowej 10 względnie jest przestawny względem niej w kierunku poziomym. Płyta podporowa 10 z kolei jest oparta za pośrednictwem koła tocznego 40 z obrzeżem bezpośrednio na szynie 34 lub toczy się na tej szynie, a dalej za pośrednictwem drążka kierującego 41 jest połączona przegubowo z szynowym mechanizmem jezdnym 3. Dzięki takiemu układowi płyta podporowa 10 stanowi stałą i pewną bazę pomiarową dla nie pokazanego tu urządzenia pomiarowego, umieszczonego w górnej części końcowej ramy pomiarowej 5, które jest ukształtowane podobnie jak urządzenie pomiarowe pokazane na fig. 1.
Na figurze 4 pokazano jeszcze inne ukształtowanie maszyny według wynalazku. Przestawny w kierunku pionowym pantograf pomiarowy 28 maszyny 43 do kontrolowania przewodu ślizgowego 18 sieci trakcyjnej 19 umieszczony jest w górnej części końcowej pudła 14 nadwozia. Rama pomiarowa 5 jest prowadzona na ramie 2 maszyny 43 jako przestawna w kierunku pionowym. W swojej górnej części rama pomiarowa 5 wyposażona jest dla utworzenia układu pomiarowego 17 w czujnik pomiarowy, mający postać potencjometru obrotowego 50, który jest połączony z pantografem pomiarowym 28 poprzez pośredniczący izolator 51. Każda zmiana wysokości położenia przewodu ślizgowego 18 może zatem być mierzona na bezpośredniej drodze.
Użycie robocze maszyny wyposażonej według wynalazku odbywa się z jednej strony podczas instalowania nowego względnie dokonywania naprawy istniejącego przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej, a z drugiej strony - podczas nie przerywanych jazd pomiarowych, dla kontrolowania będącej już w eksploatacji sieci trakcyjnej. W pierwszym przypadku znajdują zastosowanie w czasie postoju maszyny 1 różne podziałki pomiarowe umieszczone na ramie 20, które podczas montażu przewodu ślizgowego 18 są używane przez ekipę montażową do stwierdzania pra widłowego położenia żądanego sieci trakcyjnej 19. W drugim przypadku podziałki pomiarowe nie są używane; pomiar wysokości położenia przewodu ślizgowego następuje za pośrednictwem pantografu pomiarowego 28, przy czym znajdująca się w maszynie 1 obsługa może dodatkowo kontrolować wizualnie, w oparciu o znaczniki umieszczone na pantografie, zygzakujący przebieg przewodu ślizgowego 18.
Ponadto w zakresie niniejszego wynalazku istnieją również inne możliwości pomiaru wysokości zawieszenia przewodu ślizgowego. I tak na przykład pomiar położenia przewodu ślizgowego może odbywać się bezstykowo, metodą optycznoelektroniczną za pomocą układu komórek fotooptycznych. Można również do pomiaru bezstykowego stosować łączniki zbliżeniowe.
Pokazana na fig. 5 i ukształtowana jako motorowy wagon rewizyjny maszyna 52, składa się z opartej na szynowych mechanizmach jezdnych 3 ramy 2 maszyny, która jest połączona z nadwoziem 14 wagonu. Na nim znajduje się podnoszony pomost 56, przestawny w kierunku pionowym, oraz przestawny obrotowo przy pomocy odpowiednich napędów. Napęd jezdny 57 służy do
166 539 przemieszczania maszyny 52 na torze 4, utworzonym przez podkłady i szyny 34. Na zewnątrz nadwozia 14 wagonu umieszczona jest rama pomiarowa 5, umieszczona środkowo względem kierunku poprzecznego maszyny. Dolny końcowy obręb 8 ramy pomiarowej 5 jest połączony z mechanizmem 62 ułożyskowania osi kół. Górny koniec 13 ramy pomiarowej 5 połączony jest z urządzeniem pomiarowym, służącym do kontroli wysokości położenia przewodu ślizgowego 18. To urządzenie pomiarowe posiada belkę pomiarową 64, przestawną w kierunku pionowym za pomocą napędu 65. Mechanizm 62 ułożyskowania osi kół jest umieszczony na osi 67 dwóch kół jezdnych 40 wyposażonych w obrzeże, zespołu jezdnego 3 podwozia.
Jak pokazano na fig. 6 dolny koniec 8 ramy pomiarowej 5 jest połączony obrotowo z mechanizmem 62 ułożyskowania osi kół za pośrednictwem biegnącej w poprzek do kierunku podłużnego maszyny osi 69. Rama pomiarowa 5 składa się z pionowego dźwigara 70 i połączonego z nim współosiowo napędu 65. Napęd 65 posiada cylinder hydrauliczny 72, umieszczony swoją osią wzdłużną 71 prostopadle do osi 67 kół, oraz drąg tłokowy 73 połączony z belką pomiarową 64. Belka pomiarowa 64 usytuowana równolegle względem osi 67 kół połączona jest z dwoma drążkami prowadzącymi 7, biegnącymi równolegle do osi wzdłużnej 71. Drążki prowadzące 7 są ułożyskowane w bloku prowadzącym 75, zamocowanym na cylindrze hydraulicznym 72, jako przestawne w kierunku pionowym. Rama pomiarowa 5 przechodzi w obszarze ramy 3 maszyny przez otwór 85, który jest wyposażony w dwie, usytuowane równolegle względem siebie i biegnące poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny listwy prowadzące 86, które powodują pozbawione luzu przyleganie ramy pomiarowej 5. Przy tym szerokość otworu 85, biegnąca poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny, jest ukształtowana jako większa od przyporządkowanej szerokości ramy pomiarowej 5.
Jak pokazano na fig. 7 górny koniec belki pomiarowej 64 jest połączony z listwą pomiarową 76, usytuowaną poprzecznie do osi wzdłużnej maszyny, która to listwa swoją pierwszą krawędzią podłużną 77 jest ułożyskowana obrotowo wokół osi 78, biegnącej równolegle do osi 67 zestawu kołowego oraz poprzecznie do kierunku podłużnego maszyny. Pomiędzy belką pomiarową 64 a listwą pomiarową 76 przewidziana jest sprężyna śrubowa 79 dla wywierania nacisku na drugą krawędź podłużną 80 listwy pomiarowej 76. Ta druga krawędź podłużna 80, usytuowana jest przeciwległa względem osi 78, jest połączona z czujnikiem 29 do pomiaru liniowego, zamocowanym na napędzie 65. Połączenie z czujnikiem 29 ukształtowanym w postaci potencjometru obrotowego, odbywa się za pośrednictwem linki 82, biegnącej równolegle do osi wzdłużnej 71 napędu 65.
Jak przedstawiono na fig. 7 i 8, pomiędzy belką pomiarową 64 a listwą pomiarową 76 jest umieszczony łącznik krańcowy 83, odpowiednio ukształtowany dla sterowania zaworem hydraulicznym 84, służącym do zasilania napędu 65. Belka pomiarowa 64 połączona jest z biegnącą pionowo do osi 67 zestawu kołowego listwą pomiarową 88 do pomiaru wysokości, posiadającą podziałkę liniową.
Do przeprowadzania kontroli wysokości położenia przewodu ślizgowego 18 ramę pomiarową 5 wysuwa się do góry przez zasilanie napędu 65 i to tak daleko, aby listwa pomiarowa 76 została dociśnięta do przewodu ślizgowego 66. Zarówno łącznik krańcowy 83 jak i sprężyna śrubowa 79 są tak ustawione względem siebie, że przy wielkości siły docisku wywieranej przez sprężynę śrubową 79 o sile wynoszącej na przykład 1 kg, łącznik krańcowy 83 przerywa zasilanie napędu 65. Dzięki listwie 88 do pomiaru wysokości można w każdej chwili odczytywać aktualną odległość pomiędzy przewodem ślizgowym 18 w obszarze listwy pomiarowej 76 a górną krawędzią szyn. Przez czujnik 29 do pomiaru liniowego wysokość ta zostaje przetworzona na sygnał elektryczny oraz ewentualnie może być podawana w postaci cyfrowej.
Maszyna 52 przejeżdża ruchem ciągłym na torze 4. Jeśli teraz na skutek nieprawidłowej wysokości położenia przewodu ślizgowego 18 nastąpi obrócenie się listwy pomiarowej 76 wokół osi 78, to łącznik krańcowy 83, który również zarejestruje taką zmianę, spowoduje poprzez odpowiednie zasilenie napędu 65 wysterowanie korygujące, tak że praktycznie odległość pomiędzy belką pomiarową 64 a przewodem ślizgowym 18 pozostanie w istocie nie zmieniona. Zmiana wysokości położenia belki pomiarowej 64 względem czujnika 29 lub też względem górnej krawędzi szyn, spowodowana przez wysterowanie korygujące, jest rejestrowana przez czujnik 29 oraz odpowiednio sygnalizowana. Takie nieustanne wysterowywanie korygujące belki pomiarowej 64 wraz z listwą pomiarową 76 ma tą zaletę, że - niezależnie od wielkości błędu wysokości położenia
166 539 przewodu ślizgowego 18 - zapewniony jest zawsze taki sam żądany docisk listwy pomiarowej 76 do przewodu ślizgowego 18. W ten sposób zapewniona jest kontrola wysokości położenia przewodu ślizgowego zawsze w takich warunkach, jakie występują przy przyleganiu z przepisowym dociskiem odbieraka prądowego do przewodu ślizgowego.
Pokazano schematycznie na fig. 9 rama pomiarowa 5 jest w dolnym końcowym obrębie połączona z rolkami tocznymi 40 wyposażonymi w obrzeże i służącymi do bezpośredniego wsparcia ramy na szynach 34 toru. Rama 2 maszyny jeździ na szynach toru jako wsparta na szynowych mechanizmach jezdnych 3.
Na koniec na fig. 10 została pokazana jeszcze inna odmiana ramy pomiarowej 5, która w swoim dolnym obrębie jest wsparta bezpośrednio na osi zestawu kołowego względnie na korpusie 11 ułożyskowania osi kół mechanizmu jezdnego 3.
Fig .7
Fg 1
z- 3—\
iii i!i -Wi 1»
%Rp
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 1,00 zł.

Claims (17)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Maszyna do kontrolowania przewodu ślizgowego sieci trakcyjnej, z toczącymi się po torze szynowymi mechanizmami jezdnymi, z napędem jazdy, z przestawnym w kierunku pionowym pantografem pomiarowym oraz z ramą maszyny i pudłem wagonowym, znamienna tym, że na ramie (2) maszyny jest umieszczona przestawna w kierunku pionowym rama pomiarowa (5), której dolny obszar końcowy (8) jest ukształtowany w postaci koła do bezpośredniego bezamortyzującego stykania się z powierzchnią szyny jezdnej (34), zaś górny obszar końcowy (13) ramy pomiarowej (5) jest połączony z urządzeniem pomiarowym (17), służącym do pomiaru wysokości położenia przewodu ślizgowego (18).
  2. 2. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że koło jest utworzone przez szynowy mechanizm jezdny (3) maszyny, i że dolny obszar końcowy (8) ramy pomiarowej (5) jest wsparty na płycie podporowej (10), usytuowanej równolegle do płaszczyzny toru i połączonej z korpusem (11) ułożyskowania osi kół szynowego mechanizmu jezdnego (3).
  3. 3. Maszyna według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że w dolnym obszarze końcowym (8) ramy pomiarowej (5) osadzone są rolki toczne (9) dla wsparcia ramy pomiarowej (5) na płycie podporowej (10).
  4. 4. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że rama pomiarowa (5) jest utworzona przez dwa pionowe drążki prowadzące (7), usytuowane w określonej odległości od siebie w kierunku poprzecznym maszyny i ułożyskowane jako przestawne w kierunku pionowym, przy czym każdy z tych drążków składa się z dwóch części połączonych ze sobą elementem gwintowym (12).
  5. 5. Maszyna według zastrz. 4, znamienna tym, że oba pionowe drążki prowadzące (7) ramy pomiarowej (5) w swoim górnym obszarze końcowym (13), znajdującym się na zewnątrz pudła (14) nadwozia, są połączone przegubem (15) z członem dystansowym (16), usytuowanym poprzecznie i posiadającym urządzenie pomiarowe (17).
  6. 6. Maszyna według zastrz. 1 albo 5, znamienna tym, że urządzenie pomiarowe (17), znajdujące się w górnym obszarze końcowym (13) ramy pomiarowej (5) na zewnątrz pudła (14) nadwozia i połączone z ramą pomiarową (17), posiada pionowy gwintowany wałek (21), zaopatrzony w pokrętło ręczne (23) oraz w podziałkę pionową (22), przy czym urządzenie pomiarowe (17) jest połączone z usytuowaną poziomo oraz poprzecznie do osi wzdłużnej maszyny i wyposażoną w podziałkę (25) listwę ślizgową (24), na której ułożyskowany jest element ustalający (26) posiadający pionową podziałkę (27) do pomiaru wysokości.
  7. 7. Maszyna według zastrz. 6, znamienna tym, że dla utworzenia urządzenia pomiarowego (17), pomiędzy ramą pomiarową (5) a pantografem pomiarowym (28), oraz przy umieszczeniu pośrednicząco izolatorów, zainstalowany jest elektroniczny czujnik (29) do pomiaru liniowego, korzystnie w postaci potencjometru obrotowego (50).
  8. 8. Maszyna według zastrz. 1, znamienna tym, że rama pomiarowa (5) umieszczona pomiędzy kołami (40) szynowego mechanizmu jezdnego (3) jest połączona z korpusem (62) przekładni napędu osi, umieszczonym na osi (67) zestawu kołowego.
  9. 9. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że dolny obszar końcowy (8) ramy pomiarowej (5) jest połączony z korpusem (62) przekładni napędu osi poprzez jej ułożyskowanie na osi (69) biegnącej poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny.
  10. 10. Maszyna według zastrz. 8 albo 9, znamienna tym, że górny obszar końcowy (13) ramy pomiarowej (5), posiadający belkę pomiarową (64) usytuowaną równolegle do osi (67) zestawu kołowego, jest ukształtowany jako przestawny pionowo względem dolnego obszaru końcowego (8) ramy pomiarowej (5) przez napęd (65) zamocowany na tej ramie.
  11. 11. Maszyna według zastrz. 10, znamienna tym, że na belce pomiarowej (64) jest umieszczona listwa pomiarowa (76), której pierwsza krawędź wzdłużna (77) jest ułożyskowana obrotowo na osi (78) usytuowanej równolegle do osi (67) kół, a dla odporu drugiej krawędzi wzdłużnej (80) listwy pomiarowej (76) od belki pomiarowej (64), jest ona połączona ze sprężyną śrubową (79).
    166 539
  12. 12. Maszyna według zastrz. 11, znamienna tym, że druga, przeciwległa do osi (78) krawędź wzdłużna (80) listwy pomiarowej (76) jest połączona z czujnikiem (29) do pomiaru liniowego, zamocowanym na napędzie (65).
  13. 13. Maszyna według zastrz. 12, znamienna tym, że pomiędzy listwą pomiarową (76) a belką pomiarową (64) umieszczony jest łącznik krańcowy (83), ukształtowany dla sterowania zaworem hydraulicznym (84), oddziaływującym na napęd (65).
  14. 14. Maszyna według zastrz. 13, znamienna tym, że belka pomiarowa (64) jest połączona z co najmniej jednym, usytuowanym równolegle do osi podłużnej (71) napędu (65) drążkiem prowadzącym (7), który jako przestawny w kierunku pionowym, jest ułożyskowany w bloku prowadzącym (75), połączonym z cylindrem hydraulicznym (72) napędu (65).
  15. 15. Maszyna według zastrz. 8, znamienna tym, że rama pomiarowa (5) jest przeprowadzona przez otwór (85) w ramie (2) maszyny, w którym są umieszczone dwie, równoległe względem siebie i poprzeczne do wzdłużnej osi maszyny listwy prowadzące (86), dla bezluzowego przylegania ramy pomiarowej (5), przy czym szerokość otworu (85) przebiegająca poprzecznie do wzdłużnej osi maszyny jest większa od szerokości ramy pomiarowej (5).
  16. 16. Maszyna według zastrz. 10, znamienna tym, że belka pomiarowa (64) jest połączona z usytuowaną pionowo względem osi (67) zestawu kołowego listwą pomiarową (88) do pomiaru wysokościowego, posiadającą podziałkę liniową.
  17. 17. Maszyna według zastrz. 14 albo 16, znamienna tym, że rama pomiarowa (5) w swoim dolnym obszarze końcowym jest połączona z rolkami tocznymi (40) wyposażonymi w obrzeże, dla oparcia na szynach (34) toru, po którym przejeżdżają szynowe mechanizmy jezdne.
PL91291889A 1990-10-03 1991-10-01 M aszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej PL PL PL166539B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT199690A AT394687B (de) 1990-10-03 1990-10-03 Maschine zur kontrolle des fahrdrahtes einer oberleitung
AT43591 1991-03-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL291889A1 PL291889A1 (en) 1992-06-26
PL166539B1 true PL166539B1 (pl) 1995-05-31

Family

ID=25592732

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91291889A PL166539B1 (pl) 1990-10-03 1991-10-01 M aszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej PL PL

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5161312A (pl)
EP (1) EP0479764B1 (pl)
JP (1) JPH04230434A (pl)
CN (1) CN1030299C (pl)
AT (1) ATE98167T1 (pl)
AU (1) AU638867B2 (pl)
CZ (1) CZ278465B6 (pl)
DE (1) DE59100694D1 (pl)
FI (1) FI100708B (pl)
HU (1) HU206655B (pl)
PL (1) PL166539B1 (pl)
RU (1) RU2025323C1 (pl)
SK (1) SK278636B6 (pl)

Families Citing this family (38)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2702438B1 (fr) * 1993-03-12 1995-06-09 Scle Sa Véhicule pour la construction et/ou pour la maintenance et/ou pour le contrôle de lignes aériennes de traction électrique équipant les réseaux de voies ferrées.
US5617639A (en) * 1994-09-23 1997-04-08 Pandrol Jackson, Inc. Railroad maintenance vehicle reference system transducer
ATA192694A (de) * 1994-10-12 1995-09-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum kontinuierlichen verlegen eines fahrdrahtes einer elektrischen oberleitung
DE4438720A1 (de) * 1994-10-29 1996-05-02 Abb Patent Gmbh Anordnung zur Detektion von Stromschienenlücken bei über Stromschienen gespeisten elektrischen Schienenfahrzeugen
DE59505283D1 (de) * 1994-11-23 1999-04-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur Unterhaltung einer Fahrleitung eines Gleises
US5660470A (en) * 1996-02-06 1997-08-26 Southern Technologies Corp. Rail mounted scanner
US5930904A (en) * 1997-06-17 1999-08-03 Mualem; Charles Catenary system measurement apparatus and method
DE19906162A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Daimler Chrysler Ag Vorrichtung zur Erfassung der Anpreßkraft zwischen einem Fahrdraht und einem Stromabnehmer
DE19957356C1 (de) * 1999-11-29 2001-08-09 Schunk Bahntechnik Gmbh Berghe Vorrichtung zum Erden eines Fahrdrahtes
ES2209601B1 (es) * 2002-02-14 2005-09-16 Manuel Melis Maynar Sistema de auscultacion, registro y tratamiento de desgaste de la catenaria de suministro de energia a unidades motrices de ferrocarril.
ITMI20050587A1 (it) * 2005-04-07 2006-10-08 Mont Ele S R L Apparecchiatura per la caratterizzazione della linea di contatto elettrica ferroviaria e relativo procedimento
CN1963475B (zh) * 2005-11-09 2010-05-05 同方威视技术股份有限公司 一种用于固定式集装箱检查系统的带定位装置的拾电器
ITMI20052203A1 (it) * 2005-11-18 2007-05-19 Balfour Beatty Rail S P A Apparecchiatura per la misurazione di parametri di linea in linee ferroviarie
CN1994784B (zh) * 2006-12-21 2010-09-01 中铁第一勘察设计院集团有限公司 电气化铁路可移动接触网
CN102062580B (zh) * 2009-11-13 2012-10-24 中铁二十一局集团电务电化工程有限公司 电气化铁道接触网拉出值测量工具
CN102288142B (zh) * 2011-05-13 2012-11-14 杨维雄 接触导线在线自动检测系统设备
CN102927943A (zh) * 2012-11-12 2013-02-13 江西长天轨道交通设备有限公司 便携式接触网导线磨耗测量仪
FR3001416B1 (fr) * 2013-01-29 2015-02-27 Sncf Dispositif de detection d'usure d'un fil de contact d'une catenaire
CN103234441B (zh) * 2013-04-09 2016-03-30 河北科技大学 一种接触网导线磨损检测装置
US9484721B2 (en) * 2013-08-09 2016-11-01 Mass Electric Construction Co. Truck and installation method for wires
CN104406521A (zh) * 2014-12-15 2015-03-11 济南蓝动激光技术有限公司 基于视觉测量技术的接触网几何参数测量仪器及检测方法
AT14930U1 (de) * 2015-02-02 2016-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Arbeitswagen zur Unterhaltung einer elektrischen Fahrleitung
US10173875B2 (en) 2015-10-13 2019-01-08 Mass Electric Construction Co. Platform truck for catenary wire installation and method of use
CN106114533B (zh) * 2016-07-27 2018-06-22 株洲旭阳机电科技开发有限公司 一种多功能接触网作业台车及其作业方法
CN107336608A (zh) * 2016-12-28 2017-11-10 浙江中车电车有限公司 一种纯电动公交车用受流器及电车
FR3063541B1 (fr) * 2017-03-02 2019-03-29 4Nrj Dispositif de mesure de l'ecartement de deux corps portant des poulies d'un appareil tendeur a moufle d'une catenaire
CN107380206B (zh) * 2017-08-25 2023-11-03 中国铁道科学研究院东郊分院 接触网几何参数自动调整的执行装置及其系统
CN107901947B (zh) * 2017-12-13 2024-02-23 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种适用于空轨轨道的自动走行检测装置
CN108725209B (zh) * 2018-07-19 2023-04-25 郑州铁路职业技术学院 一种轨道列车受电弓牵拉装置
CN108909543B (zh) * 2018-08-14 2024-03-22 赵忠鹏 一种分段绝缘器检调工具
CN109649221B (zh) * 2019-01-18 2023-08-22 长沙勤凯智能科技有限公司 一种自动断开装置及轨道交通刚性接触网
CN111610384A (zh) * 2019-02-25 2020-09-01 河南格通智能科技有限公司 一种具有光传输装置的便携式接触网检测仪
CN110549857B (zh) * 2019-09-12 2022-10-04 西南交通大学 一种受电弓主动控制装置及其控制方法
RU195537U1 (ru) * 2019-10-17 2020-01-30 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
RU195428U1 (ru) * 2019-10-17 2020-01-28 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
RU200904U1 (ru) * 2020-06-15 2020-11-17 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
CN113044077B (zh) * 2021-03-15 2022-09-16 西南交通大学青岛轨道交通研究院 一种弓网离线状态非接触式检测装置
CN114194231B (zh) * 2021-12-24 2023-01-10 杭州申昊科技股份有限公司 一种铁路电网巡检机器人

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT226769B (de) * 1961-03-28 1963-04-10 Ludwig Ing Zoetl Bremseinrichtung für fahrdrahtgebundene Fahrzeuge aller Art
DE2526417A1 (de) * 1975-06-13 1976-12-30 Messerschmitt Boelkow Blohm Bahndienst-fahrzeug nach art eines turm- oder turmtriebwagens
DE3033449C3 (de) * 1980-09-05 1990-01-04 Messerschmitt Boelkow Blohm Zweistufiger scherenstromabnehmer
GB2142962A (en) * 1983-06-23 1985-01-30 Dunn & Son Limited W H Apparatus for a track roadway
FR2552244B1 (fr) * 1983-09-20 1986-03-21 Montagnat Francois Dispositif pour controler la pression exercee par un pantographe sur la ligne d'une catenaire
FR2612134B1 (fr) * 1987-03-13 1990-08-10 Scle Sarl Instrument de mesure de la hauteur et du desaxement du ou des fils de contact des lignes aeriennes de traction electrique sur voies ferrees
CA2048822C (en) * 1990-09-27 2002-02-19 Josef Theurer Apparatus for placing a carriage on a track

Also Published As

Publication number Publication date
FI100708B (fi) 1998-02-13
CN1060711A (zh) 1992-04-29
EP0479764A1 (de) 1992-04-08
JPH04230434A (ja) 1992-08-19
DE59100694D1 (de) 1994-01-20
HU913124D0 (en) 1992-01-28
CZ278465B6 (en) 1994-01-19
US5161312A (en) 1992-11-10
ATE98167T1 (de) 1993-12-15
AU8488991A (en) 1992-04-09
HU206655B (en) 1992-12-28
FI914624A0 (fi) 1991-10-02
SK278636B6 (en) 1997-12-10
HUT59060A (en) 1992-04-28
CS300591A3 (en) 1992-05-13
AU638867B2 (en) 1993-07-08
PL291889A1 (en) 1992-06-26
EP0479764B1 (de) 1993-12-08
CN1030299C (zh) 1995-11-22
FI914624A (fi) 1992-04-04
RU2025323C1 (ru) 1994-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL166539B1 (pl) M aszyna do kontrolowania przewodu slizgowego sieci trakcyjnej PL PL
PL137140B1 (en) Apparatus for measuring and recording rail head surface irregularities
WO2001007308A1 (en) Railway wheel monitoring
DE2228996C2 (de) Fahrbare Einrichtung zur Ermittlung der Spurweite eines Gleises
SK280471B6 (sk) Stroj na stavbu koľaje na korekciu polohy koľaje
SU574165A3 (ru) Передвижное устройство дл определени положени рельсовой нити в вертикальной плоскости
GB2080858A (en) A track-bed cleaning machine incorporating a measuring recording and optionally indicating unit
EP1787854A1 (en) Vehicle measuring railway line parameters
JP3017459B2 (ja) 鉄道車両の車輪の片寄りを測定する装置
CZ290385B6 (cs) Stroj pro stavbu koleje
NL194763C (nl) Spoorbaanonderstopmachine.
PL70921B1 (pl)
US5992212A (en) Device for determining coefficient of friction and level of lubrication
KR101193069B1 (ko) 소결대차의 사행측정장치
CN215447816U (zh) 底架调修检测装置
CN216684426U (zh) 齿条组合钢轨中心自动数显轨检车
CN216684423U (zh) 平行连杆调节钢轨中心自动数显轨检车
PL241046B1 (pl) Sposób badania unoszenia się koła, zwłaszcza pojazdów szynowych i urządzenie do badania unoszenia się koła, zwłaszcza pojazdów szynowych
RU2152469C1 (ru) Измерительное устройство на железнодорожном ходу
SU753968A1 (ru) Вагон-путеизмеритель дл измерени положени пути в плане и ширины колеи
CN117549927A (zh) 一种永磁轨道用磁检车系统
RU2143359C1 (ru) Устройство для измерения деформации рельсов в вертикальной плоскости
JPH11505619A (ja) 運動中のレール車両のそのつどの位置を連続測定するための装置
JPH0218083Y2 (pl)
JPH0133602B2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101001