CZ278465B6 - Machine for overhead conductors current collector check - Google Patents

Machine for overhead conductors current collector check Download PDF

Info

Publication number
CZ278465B6
CZ278465B6 CS913005A CS300591A CZ278465B6 CZ 278465 B6 CZ278465 B6 CZ 278465B6 CS 913005 A CS913005 A CS 913005A CS 300591 A CS300591 A CS 300591A CZ 278465 B6 CZ278465 B6 CZ 278465B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
measuring
machine
frame
height
machine according
Prior art date
Application number
CS913005A
Other languages
English (en)
Inventor
Josef Ing Theurer
Leopold Rudolf Gruber
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from AT199690A external-priority patent/AT394687B/de
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CS300591A3 publication Critical patent/CS300591A3/cs
Publication of CZ278465B6 publication Critical patent/CZ278465B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60MPOWER SUPPLY LINES, AND DEVICES ALONG RAILS, FOR ELECTRICALLY- PROPELLED VEHICLES
    • B60M1/00Power supply lines for contact with collector on vehicle
    • B60M1/12Trolley lines; Accessories therefor
    • B60M1/28Manufacturing or repairing trolley lines
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L5/00Current collectors for power supply lines of electrically-propelled vehicles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60LPROPULSION OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; SUPPLYING ELECTRIC POWER FOR AUXILIARY EQUIPMENT OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRODYNAMIC BRAKE SYSTEMS FOR VEHICLES IN GENERAL; MAGNETIC SUSPENSION OR LEVITATION FOR VEHICLES; MONITORING OPERATING VARIABLES OF ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES; ELECTRIC SAFETY DEVICES FOR ELECTRICALLY-PROPELLED VEHICLES
    • B60L2200/00Type of vehicles
    • B60L2200/26Rail vehicles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Transportation (AREA)
  • Length Measuring Devices With Unspecified Measuring Means (AREA)
  • A Measuring Device Byusing Mechanical Method (AREA)
  • Current-Collector Devices For Electrically Propelled Vehicles (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Testing Of Short-Circuits, Discontinuities, Leakage, Or Incorrect Line Connections (AREA)
  • Manufacture Of Motors, Generators (AREA)
  • Synchronous Machinery (AREA)
  • Insulated Conductors (AREA)
  • Cable Accessories (AREA)
  • Non-Insulated Conductors (AREA)
  • Secondary Cells (AREA)
  • Gyroscopes (AREA)
  • Paper (AREA)

Description

Vynález se týká stroje pro kontrolu troleje vrchního vedení, sestávajícího z rámu stroje, který je opatřen podvozky pojízdnými po kolejnicích koleje, trakčním pohonem, výškově přestavitelným měřicím ústrojím, tvořeným měřicím třmenem, a skříní vozu.
Dosavadní stav techniky
Údržba drah vyžaduje, aby'se stejně jako u kolejového tělesa kontrolovalo, udržovalo a v případě potřeby opravovalo v přiměřených časových intervalech také vrchní vedení. Současně se zvyšováním rychlosti jízdy elektrických vlaků vzrůstá také význam dodržování přesné polohy troleje. Stroje pro provádění potřebné kontroly troleje vrchního vedení jsou v praxi známé jako tak zvané motorové věžové vozy. Tyto vozy jsou zpravidla opatřeny vlastním trakčním pohonem, který zajišťuje jejich jízdu po kolejnicích koleje na podvozcích, jakož i měřicím třmenem, vytvořeným v podobě pantografu. Ten je upevněn na skříni vozu motorového věžového vozu, která je uložena na rámu stroje, přičemž je vytvořen výškově přestavitelně. V průběhu měřicí jízdy je prostřednictvím třmenu elektronicky zjišťována a zaznamenávána, případně prostřednictvím pracovní paměti graficky znázorňována výška troleje.
Takové stroje se v praxi osvědčily. Stále u nich však zůstává problém, spočívající v tom, že výsledek výškového měření troleje může být za určitých okolností nepříznivě ovlivňován, případně zkreslován tím, že se mění vzdálenost mezi skříní vozu a mezi horní hranou hlavy kolejnice vzhledem k propružování podvozku.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj uvedeného typu, prostřednictvím kterého by byla možná spolehlivá a zvláště přesná výšková kontrola troleje vrchního vedení i za nejrůznějších podmínek nasazení.
Vytčený úkol se řeší strojem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že na rámu stroje a/nebo na skříni vozu je uloženo měřící ústrojí na výškově přestavítelném měřicím rámu, jehož spodní koncová oblast je uložena na nápravě a/nebo na části podvozku, který je na ní přímo uložen.
Zvláštní výhoda tohoto uspořádání spočívá v tom, že měřicí rám jr. schopný měřit vzdálenost troleje od horní hlavy kolejnice přesně a přímo, tedy s obejitím propružení podvozku. Protože měřicí rám není pevně spojen s rámem stroje, avšak je na něm výškově přestavitelný, lze spolehlivě vyloučit nežádoucí vliv rámu stroje na přesnost měření, například při změně těžiště v převýšeném kolejovém oblouku a tím podmíněné šikmé poloze stroje vzhledem k rovině koleje.
-1CZ 278465 B6
Podle dalšího vytvoření se předpokládá, že spodní koncová oblast měřicího rámu dosedá na úložnou desku, která je spojena se skříní ložiska nápravy a která je upravena vodorovně, případně rovnoběžně s rovinou koleje. Tím se umožní přiřazení měřicí základny k měřicímu rámu jako výchozího bodu pro měření výškové polohy troleje, přičemž její vzdálenost od horní hrany hlavy kolejnice zůstává stále konstantní a proto vytváří spolehlivý vztažný bod pro měření. .
¢.
Další výhodné vytvoření, které spočívá v tom, že na spodní koncové oblasti měřicího rámu jsou upraveny kladky pro podepření na úložné desce, umožňuje bezproblémové relativní posunutí úložné desky, spojené s nápravou, k měřicímu rámu, ke kterému dochází v kolejovém oblouku, protože měřicí rám se v důsledku svého uložení na rámu stroje přesouvá s ním v příčném směru koleje.
Další výhodné vytvoření spočívá v tom, že měřicí rám je vytvořen ze dvou výškově přestavitelných, svislých vodicích tyčí, které jsou v příčném směru stroje uspořádány ve vzájemných roztečích a které jsou vytvořeny ze dvou částí, navzájem spojených závitem. Toto uspořádání poskytuje tu zvláštní výhodu, že změnou délky vodicích tyčí prostřednictvím závitu je možné vyrovnávat výškový rozdíl, způsobený opotřebením kol.
Prostřednictvím konstrukčního uspořádání měřicího rámu, které spočívá v tom, že obě svislé vodicí tyče měřicího rámu jsou ve své horní koncové oblasti vně skříně vozu spojeny prostřednictvím kloubu s rozpěrným členem, který je upraven napříč a na kterém je měřicí ústrojí, se velmi výhodně zabraňuje tomu, aby na podkladě jednostranného propružení skříně vozu nemohlo dojít k přepětí, případně k ohnutí na ní vedeného měřicího rámu. Toto uspořádání také zajistí konstantní dosednutí vodicích tyčí, opatřených kladkami .
Další výhodné uspořádání spočívá v tom, že měřicí ústrojí má svislé vřeteno se závitem, které je spojeno s ručním kolem a s výškovou stupnicí a které je spojeno s vodorovnou kluznou lištou, která je upravena napříč k podélnému směru stroje, která je opatřena stupnicí a na které je posuvně uložen držák se svislou výškovou stupnicí. Tím se zajišťuje bezproblémové, snadno uskutečnitelné a přesné odečitatelné měření výškové polohy troleje v průběhu montáže vrchního vedení, přičemž příčná posouvatelnost držáku umožňuje přizpůsobení klikatému průběhu trolejového vedení.
U provedení, které je vytvořeno tak, že spodní konec měřicího rámu je spojen s hnacím ústrojím nápravy prostřednictvím hřídele, upraveného napříč k podélnému směru stroje, se odstraňuje nepříznivý vliv nepatrných otočných pohybů hnacího ústrojí nápravy, kterým nelze zabránit v průběhu rozjezdu^.případně brzdění stroje, na výsledek měření.
Další výhodné vytvoření, které spočívá v tom, že horní konec měřicího rámu je spojen s měřicím příčníkem, který je rovnoběžný s nápravou a je upraven napříč k podélnému směru stroje, přičemž tento horní konec je výškově přestavitelný vzhledem ke spodnímu konci měřicího rámu prostřednictvím pohonu, který je na něm upevněn, umožňuje rychlé posouvání měřicího příčníku z přestavené
-2CZ 278465 B6 polohy do pracovní polohy, ve které dochází k dotyku s trolejem vrchního vedení.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším' podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky v axonometrickém pohledu znázorněno dílčí vyobrazení stroje podle vynálezu s měřicím rámem a měřicím třmenem pro kontrolu troleje vrchního vedení. Na obr. 2 je znázorněn bokorys měřicího třmenu stroje podle obr. 1.
Na obr. 3 je schematicky znázorněn bokorys spodní koncové oblasti měřicího rámu dalšího příkladu provedení stroje podle vynálezu.
Na obr. 4 je znázorněn schematický bokorys uspořádání měřicího třmenu dalšího provedení stroje podle vynálezu.
Na obr. 5 je znázorněn bokorys dalšího příkladu provedení stroje, který je vytvořen jako motorový věžový vůz s měřicím rámem, který je uložen výškově přestavitelně a který je upevněn na hnacím ústrojí nápravy. Na obr. 6 je ve větším měřítku znázorněn pohled na měřicí rám ve směru šipky VI z obr. 5. Na obr. 7 je znázorněn ve větším měřítku pohled na měřicí příčník pro kontrolu výšky trolejového drátu, který je spojen s měřicím rámem. Na obr. 8 je znázorněn bokorys měřicího příčníku podle obr. 7.
Na obr. 9 a obr. 10 jsou schematicky znázorněny další příklady provedení podle vynálezu.
- Příklady provedení vynálezu - - - ------------ --------Na obr. 1 jen částečně schematicky znázorněný stroj 1 pro kontrolu troleje 18 vrchního vedení 19 má rám 2 stroje 1, který je prostřednictvím podvozků 3. pojízdný působením neznázorněného pohonu po koleji 4. Na rámu 2 stroje 1, případně na skříni 14 vozu, je výškově přestavitelně uspořádán měřicí rám 5, který má dvě vodicí tyče 7, které jsou uspořádány ve vzájemné rozteči v příčném směru stroje 1 a které jsou uloženy ve vedeních 6,. Ve spodní koncové oblasti 8. měřicího rámu 5 jsou vodicí tyče 7 opatřeny kladkami 9, které slouží pro podepření na úložných deskách 10, které jsou upraveny vodorovně, případně rovnoběžně s rovinou koleje 4. Úložné desky 10 jsou spojeny se skříní 11 ložiska podvozku 2 a jejich velikost je taková, že při relativním příčném posunutí podvozku 2 vzhledem k rámu 2 stroje 1 v kolejovém oblouku zůstává spolehlivě zajištěno bezpečné podepření kladek 2 i v nejmenších kolejových obloucích. Každá z vodicích tyčí 7 je vytvořena ze dvou částí, které jsou navzájem spojeny prostřednictvím závitu 12, čímž se umožňuje změna délky vodicích tyčí 7. Tím se umožní individuálně vyrovnávat snížení úložných desek 10, které přímo souvisí s opotřebením kol a tím i se zmenšením jejich průměru.
V horní koncové oblasti 13 měřicího rámu 5 procházejí vodicí tyče 7 až vně, případně nad skříň 14 vozu stroje 1 a jsou v této
-3CZ 278465 B6 oblasti vždy prostřednictvím kloubu 15 spojeny s rozpěrným členem 16, který je upraven v příčném směru stroje 1 a který unáší měřicí. ústrojí 17 pro měření výškové polohy troleje 18 vrchního vedení 19,. Kloubové spojení vodicích tyčí 7 prostřednictvím rozpěrného členu 16 zabraňuje tomu, aby při jednostranném propružení skříně 14 vozu nedocházelo k nepřípustnému namáhání v ohybu měřicího rámu 5.
Měřicí ústrojí 17, které je spojeno s rozpěrným členem 16, na rám 20 ve tvaru písmene A, na kterém je zhruba uprostřed koleje 4 uspořádáno vřeteno 21 se závitem. Toto vřeteno 21 se závitem je opatřeno výškovou stupnicí 22 a na svém spodním konci ručním kolem 23 a lze jej proto vzhledem k měřicímu rámu na 5 výškově přestavovat. Na horním konci vřetena 21 se závitem je upevněna vodorovná kluzná lišta 24, která je upravena v příčném směru stroje 1 a která je opatřena stupnicí 25. Na této kluzné liště 24 je postupně uložen držák 26, na kterém je další výšková stupnice 27.
Jak je patrno z obr. 1 a ještě přesněji z obr. 2, je ve střešní oblasti skříně 14 vozu na stroji 1 uspořádán výškově přestavitelný měřicí třmen 28., který je upraven pro přiložení na trolej 18. Pro měření výškové polohy troleje 18 v průběhu měřicí jízdy je měřicí třmen 28 spojen s měřicím rámem 5. prostřednictvím elektronického vysílače 29 polohy. Měřicí rám 5. přitom na podkladě svého uložení přímo na podvozku 2, tedy při obejití odpružení skříně 14 vozu, vytváří absolutně spolehlivou a především konstantní vztažnou základnu pro uvedené měření vzdálenosti mezi trolejem 18 a horní hranou hlavy kolejnice 31. Protože měřicí třmen 28 je spojen se skříní 14 vozu a proto zachycuje svým vysílačem 29 polohy případné svislé pohyby skříně 14 vozu při jejím propružení, čímž by mohlo dojít k nesprávnému připočítávání k výsledku výškového měření troleje 18., je vytvořeno spojení vysílače 29 polohy s měřicím rámem 5 prostřednictvím lana,, které je vedeno kolem vychylovacího ústrojí 20. Toto vychylovací ústrojí 30 je vytvořeno jako otočná kladka, která je upevněna na skříni 14 vozu a která vyrovnává případné svislé pohyby skříně 14 vozu proti měřicímu rámu 5.
Na obr. 3 je znázorněna varianta vynálezu, u které je rám 2 stroje 1 pro kontrolu troleje vrchního vedení pojízdný prostřednictvím podvozku 2 P° kolejnicích 31 koleje 4. Svislá vodicí tyč 7 měřicího rámu 5 je vedena výškově přestavitelně na rámu 2 stroje a svým spodním koncem 32 se opírá na vodorovné úložné desce £0, případně je vzhledem k ní ve svislém směru přestavitelná. Úložná deska 10 je sama o sobě prostřednictvím kola 33 s okolkem opřena, případně je pojízdná po kolejnici 31, a dále je přikloubena prostřednictvím spojovací tyče 34 na podvozku 2· Tím vytváří úložná deska 10 konstantní a spolehlivou měřicí základnu pro měřicí ústrojí, které je uspořádáno v horní koncové oblasti měřicího rámu 5, které zde není zakresleno a které je vytvořeno obdobně jako měřicí ústrojí 5, které je znázorněno na obr. 1.
Na obr. 4 je znázorněno ještě další možné vytvoření vynálezu. Výškově přestavitelný měřicí třmen 28 stroje 1 pro kontrolu troleje 18 vrchního vedení 19 je uspořádán v horní koncové oblasti skříně 14 vozu. Na rámu 2 stroje 1 je výškově přestavitelně
-4CZ 278465 B6 veden měřicí rám 5, který je ve své horní koncové oblasti pro vytvoření měřicího ústrojí 17 opatřen čidlem naměřených hodnot v podobě otočného potenciometru 35, který je přes vložený izolátor 51 spojen s měřicím, třmenem 28. Tak lze měřit přímou cestou každou změnu výšky troleje 18.
Pracovní nasazení stroje 1, vystrojeného podle vynálezu, se uskutečňuje jednak při nové instalaci, případně při opravě troleje 18 vrchního vedení 19 a jednak v průběhu kontinuálních měřicích jízd pro kontrolu vrchních vedení 19, která jsou již v provozu. V prvním z uvedených případů se používají různé, na rámu 20 uspořádané měřicí stupnice při stojícím stroji 1, které se používají pracovníky pro stavbu koleje při montáži troleje 18 pro stanovení přesné požadované polohy vrchního vedení 19. Ve druhém z uvedených případů nejsou použity měřicí stupnice. Výškové měření troleje 18 se uskutečňuje prostřednictvím měřicího třmenu 28, přičemž obsluha, která je na stroji 1, může na podkladě značek, upravených na měřicím třmenu 28./ přídavně visuálně kontrolovat klikatý průběh troleje 18.
Mimoto jsou v rámci vynálezu použitelné rovněž jiné možnosti měření výšky troleje 18. Tak je například možné zjišťovat polohu troleje 18 bezdotykově optoelektronickým systémem prostřednictvím uspořádání světelné závory. Možné je také použití indukčního přibližovacího spínače pro bezdotykové měření.
Stroj 1, který je vytvořen jako motorový věžový vůz a který je znázorněn na obr. 5, sestává z rámu 2 stroje 1, který je uložen na podvozcích 3. a který je spojen s nástavbou 37 vozu. Na této nástavbě 37 vozu je upravena zdvižná plošina 38, která je prostřednictvím pohonů výškově přestavitelná a otočná. Trakční pohon 39 slouží pro pojíždění stroje 1 po koleji 4.7 vytvořené z pražců a kolejnic 31. Vně nástavby 37 vozu je upraven měřicí rám 5, který je uspořádán centrálně vzhledem k příčnému směru stroje 1 a jehož spodní konec 32 je spojen s hnacím ústrojím 40 nápravy. Horní konec 41 měřicího rámu 5 je spojen s měřicím ústrojím pro kontrolu výškové polohy troleje 18. Toho měřicí ústrojí má měřicí příčník 42, který je výškově přestavitelný prostřednictvím pohonu 43 ♦ Hnací ústrojí 40 nápravy je uloženo na nápravě 44 dvou kol 33 s okolky podvozku 3,.
Jak je patrno z obr. 6, je spodní konec 32 měřicího rámu 5 prostřednictvím kolmo k podélnému směru stroje 1 upraveného hřídele 45 otočně spojen s hnacím ústrojím 40 nápravy. Měřicí rám
5. je tvořen svislým nosníkem 46 a s ním souose spojeným pohonem
43. Tento pohon 43 má hydraulický pracovní válec .48, který je upraven svou podélnou osou 47 kolmo k nápravě 44, jakož i pístnici 49, spojenou s měřicím příčníkem 42. Měřicí příčník 42, který je upraven rovnoběžně s nápravou 44 a napříč k^.podélnému směru stroje 1, je spojen se dvěma vodícími tyčemi 7, které jsou upraveny rovnoběžně s podélnou osou 47 a které jsou uloženy výškově přestavitelně ve vodicím bloku 50, upevněném na hydraulickém pracovním válci 48. Měřicí rám 5 prochází v oblasti rámu 2 stroje otvorem 60, který má dvě vodicí lišty 61, které jsou upraveny navzájem rovnoběžně a napříč k podélnému směru stroje 1 a které slouží pro těsné dosednutí měřicího rámu 5. Přitom je šířka otvoru 60 ve směru napříč k podélnému směru stroje 1 větší než odpovídající šířka měřicího rámu 5.
-5CZ 278465 B6
Jak je patrno, z obr. 7, je horní konec měřicího příčníku 42. spojen s měřicí lištou 51, která je upravena napříč k podélnému směru stroje 1 a která je na své první podélné straně 52 výkyvné uložena kolem hřídele 53., upraveného rovnoběžně s nápravou 44 a napříč k podélnému směru stroje 1. Mezi měřicím příčníkem 42 a mezi měřicí lištou 51 je upravena šroubovitá pružina 54 pro odtlačování druhé podélné strany 55 měřicí lišty 51. Tato druhá podélná strana 55, která je protilehlá vzhledem ke hřídeli 53, je spojena vysílačem 56 naměřené polohy, který je upevněn na pohonu 43. Spojení s vysílačem 56 naměřené polohy, který je vytvořen jako otočný potenciometr, je vytvořeno prostřednictvím lana 57, které je upraveno rovnoběžně s podélnou osou 47 pohonu 43.
Jak je patrno z obr. 7 a obr. 8, je mezi měřicím příčníkem 42 a mezi měřicí lištou 51 uspořádán koncový spínač 58, který je vytvořen pro řízení hydraulického ventilu 59 pro ovládání pohonu 43. Měřicí příčník 42 je spojen s výškovou měřicí lištou 63, která je upravena kolmo k nápravě 44 a která je opatřena délkovou stupnicí.
Pro provádění výškové kontroly troleje 18 se měřicí rám 5 působením pohonu 43 vysouvá tak dlouho směrem vzhůru, až se měřicí lišta 51 přitlačí na trolej 18. Jak koncový spínač 58, tak i šroubovitá pružina 54 jsou navzájem seřízeny tak, že při stanovené přítlačné síle, například o hodnotě 1 kp, kterou zajišťuje šroubovitá pružina 54, přeruší koncový spínač 58 působení pohonu 43. V tom okamžiku je možné prostřednictvím výškové měřicí lišty 63 kdykoli odečítat aktuální vzdálenost mezi trolejí 18 v oblasti měřicí lišty 51 a mezi horní hranou hlavy kolejnice 31. Prostřednictvím vysílače 56 naměřené polohy se tato výška také přeměňuje na elektrický signál a lze ji případně zaznamenávat digitálně.
V dalším procesu se stroj 1 kontinuálně pohybuje po koleji
4., Jakmile dojde působením chyby ve výškové poloze troleje 18 k otočení měřicí lišty 51 kolem hřídele 53., uskuteční se působením koncového spínače 58., který tuto změnu rovněž registruje, odpovídající seřízení pohonu 43 , čímž zůstává vzdálenost mezi měřicím příčníkem 42 a mezi trolejí 18 prakticky v podstatě konstantní. Dodatečným seřízením způsobená změna výškové polohy měřicího příčníku 42 vzhledem k vysílači 56 naměřené polohy, případně vzhledem k horní hraně hlavy kolejnice 31, je vysílačem 56 naměřené polohy registrována a příslušně oznámena. Toto permanentní dodatečné seřizování měřicího příčníku 42 spolu s měřicí lištou 51 má to výhodu, že je nezávisle na chybách ve výškové poloze troleje 18 zajištěn vždy shodný požadovaný přítlačný tlak měřicí lišty 51 na trolej 18. Tím se zajistí, že kontrola výškové polohy je prováděna vždy při těch podmínkách, které převládají při dosednutí sběrače proudu se stanoveným přítlačným tlakem.
Z obr. 9 je patrný měřicí rám 5, který je znázorněn schematicky a který je podobný měřicímu rámu 5, jehož funkce byla popsána v souvislosti s obr. 5 až obr. 8. Tento měřicí rám 5 má ve své spodní koncové oblasti kladky 64 s okolky pro přímé dosednutí na kolejnice 31 koleje 4. Rám 2 stroje je pojízdný po kolejnicích 31 prostřednictvím podvozků 3.
Nakonec znázorňuje obr. 10 ještě jednu další variantu měřicího rámu 5, který je svou spodní oblastí opřen přímo o nápravu
-6CZ 278465 B6
44, případně o nápravová ložiska 65 podvozku 3.·
Stroj podle vynálezu je používá trolejové vedení.
využitelný v oblasti dopravy, která
PATENTOVÉ NÁROKY

Claims (8)

1. Stroj.pro kontrolu troleje vrchního vedení, sestávající z rámu stroje, který je opatřen podvozky, pojízdnými po kolejnicích koleje, trakčním pohonem, výškově přestavítelným měřicím ústrojím, tvořeným měřicím třmenem, a skříní vozu, vyznačující se tím, že na rámu (2) stroje (1) a/nebo na skříni (14) vozu je uloženo měřicí ústrojí (17) na výškově přestavitelném měřicím rámu (5), jehož spodní koncová oblast (8) je uložena na nápravě (44) a/nebo na části podvozku (3), který je na ní přímo uložen.
2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že spodní koncová oblast (8) měřicího rámu (5) dosedá na úložnou desku (10), která je spojena se skříní (11) ložiska nápravy a která je upravena vodorovně, případně rovnoběžně s rovinou koleje (4).
3. Stroj podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že na spodní koncové oblasti (8) měřicího rámu (5) j sou upraveny kladky (9) pro podepření na úložné desce (10).
4. Stroj podle jednoho z nároků 1, 2 nebo 3, vyznačující se tím, že měřicí rám (5) je vytvořen ze dvou výškově přestavitelných, svislých vodicích tyčí (7), které jsou v příčném směru stroje (1) uspořádány ve vzájemných roztečích a které jsou vytvořeny ze dvou částí, navzájem spojených závitem (12).
5. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že obě svislé vodicí tyče (7) měřicího rámu (5) jsou ve své horní koncové oblasti (13) vně skříně (14) vozu spojeny prostřednictvím kloubu (15) s rozpěrným členem (16), který je upraven napříč a na kterém je měřicí ústrojí (17).
6. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že měřicí ústrojí (17) má svislé vřeteno (21) se závitem, které je spojeno s ručním kolem (23) a s výškovou stupnicí (22) a které je spojeno s vodorovnou kluznou lištou (24), která je upravena napříč k podélnému směru stroje (1), je opatřena stupnicí (25) a na které je posuvně uložen držák (26) se svislou výškovou stupnicí (27).
7. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že spodní konec (32) měřicího rámu (5) je spojen s hnacím ústrojím (40) nápravy prostřednictvím hřídele (45), upraveného napříč k podélnému směru stroje (1).
8. Stroj podle nároku 7, vyznačující se tím, že horní konec (41) měřicího rámu (5) je spojen s měřicím příčníkem (42), který je rovnoběžný s nápravou (44) a je upraven napříč k podélnému
-7CZ 278465 B6 směru stroje (1), přičemž tento horní konec (41) je výškově přestavitelný vzhledem ke spodnímu konci (32) měřicího rámu (5) prostřednictvím pohonu (43), který je na něm upevněn.
3 výkresy
CS913005A 1990-10-03 1991-10-02 Machine for overhead conductors current collector check CZ278465B6 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT199690A AT394687B (de) 1990-10-03 1990-10-03 Maschine zur kontrolle des fahrdrahtes einer oberleitung
AT43591 1991-03-01

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS300591A3 CS300591A3 (en) 1992-05-13
CZ278465B6 true CZ278465B6 (en) 1994-01-19

Family

ID=25592732

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS913005A CZ278465B6 (en) 1990-10-03 1991-10-02 Machine for overhead conductors current collector check

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5161312A (cs)
EP (1) EP0479764B1 (cs)
JP (1) JPH04230434A (cs)
CN (1) CN1030299C (cs)
AT (1) ATE98167T1 (cs)
AU (1) AU638867B2 (cs)
CZ (1) CZ278465B6 (cs)
DE (1) DE59100694D1 (cs)
FI (1) FI100708B (cs)
HU (1) HU206655B (cs)
PL (1) PL166539B1 (cs)
RU (1) RU2025323C1 (cs)
SK (1) SK278636B6 (cs)

Families Citing this family (37)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2702438B1 (fr) * 1993-03-12 1995-06-09 Scle Sa Véhicule pour la construction et/ou pour la maintenance et/ou pour le contrôle de lignes aériennes de traction électrique équipant les réseaux de voies ferrées.
US5617639A (en) * 1994-09-23 1997-04-08 Pandrol Jackson, Inc. Railroad maintenance vehicle reference system transducer
ATA192694A (de) * 1994-10-12 1995-09-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum kontinuierlichen verlegen eines fahrdrahtes einer elektrischen oberleitung
DE4438720A1 (de) * 1994-10-29 1996-05-02 Abb Patent Gmbh Anordnung zur Detektion von Stromschienenlücken bei über Stromschienen gespeisten elektrischen Schienenfahrzeugen
EP0713799B1 (de) * 1994-11-23 1999-03-10 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Maschine zur Unterhaltung einer Fahrleitung eines Gleises
US5660470A (en) * 1996-02-06 1997-08-26 Southern Technologies Corp. Rail mounted scanner
US5930904A (en) * 1997-06-17 1999-08-03 Mualem; Charles Catenary system measurement apparatus and method
DE19906162A1 (de) * 1999-02-09 2000-08-10 Daimler Chrysler Ag Vorrichtung zur Erfassung der Anpreßkraft zwischen einem Fahrdraht und einem Stromabnehmer
DE19957356C1 (de) * 1999-11-29 2001-08-09 Schunk Bahntechnik Gmbh Berghe Vorrichtung zum Erden eines Fahrdrahtes
ES2209601B1 (es) * 2002-02-14 2005-09-16 Manuel Melis Maynar Sistema de auscultacion, registro y tratamiento de desgaste de la catenaria de suministro de energia a unidades motrices de ferrocarril.
ITMI20050587A1 (it) * 2005-04-07 2006-10-08 Mont Ele S R L Apparecchiatura per la caratterizzazione della linea di contatto elettrica ferroviaria e relativo procedimento
CN1963475B (zh) * 2005-11-09 2010-05-05 同方威视技术股份有限公司 一种用于固定式集装箱检查系统的带定位装置的拾电器
ITMI20052203A1 (it) * 2005-11-18 2007-05-19 Balfour Beatty Rail S P A Apparecchiatura per la misurazione di parametri di linea in linee ferroviarie
CN1994784B (zh) * 2006-12-21 2010-09-01 中铁第一勘察设计院集团有限公司 电气化铁路可移动接触网
CN102062580B (zh) * 2009-11-13 2012-10-24 中铁二十一局集团电务电化工程有限公司 电气化铁道接触网拉出值测量工具
CN102288142B (zh) * 2011-05-13 2012-11-14 杨维雄 接触导线在线自动检测系统设备
CN102927943A (zh) * 2012-11-12 2013-02-13 江西长天轨道交通设备有限公司 便携式接触网导线磨耗测量仪
FR3001416B1 (fr) * 2013-01-29 2015-02-27 Sncf Dispositif de detection d'usure d'un fil de contact d'une catenaire
CN103234441B (zh) * 2013-04-09 2016-03-30 河北科技大学 一种接触网导线磨损检测装置
US9484721B2 (en) 2013-08-09 2016-11-01 Mass Electric Construction Co. Truck and installation method for wires
CN104406521A (zh) * 2014-12-15 2015-03-11 济南蓝动激光技术有限公司 基于视觉测量技术的接触网几何参数测量仪器及检测方法
AT14930U1 (de) * 2015-02-02 2016-08-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Arbeitswagen zur Unterhaltung einer elektrischen Fahrleitung
US10173875B2 (en) 2015-10-13 2019-01-08 Mass Electric Construction Co. Platform truck for catenary wire installation and method of use
CN106114533B (zh) * 2016-07-27 2018-06-22 株洲旭阳机电科技开发有限公司 一种多功能接触网作业台车及其作业方法
CN107336608A (zh) * 2016-12-28 2017-11-10 浙江中车电车有限公司 一种纯电动公交车用受流器及电车
FR3063541B1 (fr) * 2017-03-02 2019-03-29 4Nrj Dispositif de mesure de l'ecartement de deux corps portant des poulies d'un appareil tendeur a moufle d'une catenaire
CN107380206B (zh) * 2017-08-25 2023-11-03 中国铁道科学研究院东郊分院 接触网几何参数自动调整的执行装置及其系统
CN107901947B (zh) * 2017-12-13 2024-02-23 中铁第四勘察设计院集团有限公司 一种适用于空轨轨道的自动走行检测装置
CN108725209B (zh) * 2018-07-19 2023-04-25 郑州铁路职业技术学院 一种轨道列车受电弓牵拉装置
CN108909543B (zh) * 2018-08-14 2024-03-22 赵忠鹏 一种分段绝缘器检调工具
CN109649221B (zh) * 2019-01-18 2023-08-22 长沙勤凯智能科技有限公司 一种自动断开装置及轨道交通刚性接触网
CN110549857B (zh) * 2019-09-12 2022-10-04 西南交通大学 一种受电弓主动控制装置及其控制方法
RU195537U1 (ru) * 2019-10-17 2020-01-30 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
RU195428U1 (ru) * 2019-10-17 2020-01-28 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
RU200904U1 (ru) * 2020-06-15 2020-11-17 Общество С Ограниченной Ответственностью "Мобильные Системы Диагностики Холдинг" Измеритель износа контактного провода ручной электронный
CN113044077B (zh) * 2021-03-15 2022-09-16 西南交通大学青岛轨道交通研究院 一种弓网离线状态非接触式检测装置
CN114194231B (zh) * 2021-12-24 2023-01-10 杭州申昊科技股份有限公司 一种铁路电网巡检机器人

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT226769B (de) * 1961-03-28 1963-04-10 Ludwig Ing Zoetl Bremseinrichtung für fahrdrahtgebundene Fahrzeuge aller Art
DE2526417A1 (de) * 1975-06-13 1976-12-30 Messerschmitt Boelkow Blohm Bahndienst-fahrzeug nach art eines turm- oder turmtriebwagens
DE3033449C3 (de) * 1980-09-05 1990-01-04 Messerschmitt Boelkow Blohm Zweistufiger scherenstromabnehmer
GB2142962A (en) * 1983-06-23 1985-01-30 Dunn & Son Limited W H Apparatus for a track roadway
FR2552244B1 (fr) * 1983-09-20 1986-03-21 Montagnat Francois Dispositif pour controler la pression exercee par un pantographe sur la ligne d'une catenaire
FR2612134B1 (fr) * 1987-03-13 1990-08-10 Scle Sarl Instrument de mesure de la hauteur et du desaxement du ou des fils de contact des lignes aeriennes de traction electrique sur voies ferrees
CA2048822C (en) * 1990-09-27 2002-02-19 Josef Theurer Apparatus for placing a carriage on a track

Also Published As

Publication number Publication date
FI914624A (fi) 1992-04-04
ATE98167T1 (de) 1993-12-15
DE59100694D1 (de) 1994-01-20
HU913124D0 (en) 1992-01-28
CN1030299C (zh) 1995-11-22
HUT59060A (en) 1992-04-28
EP0479764B1 (de) 1993-12-08
FI100708B (fi) 1998-02-13
HU206655B (en) 1992-12-28
JPH04230434A (ja) 1992-08-19
FI914624A0 (fi) 1991-10-02
AU8488991A (en) 1992-04-09
PL166539B1 (pl) 1995-05-31
RU2025323C1 (ru) 1994-12-30
CN1060711A (zh) 1992-04-29
PL291889A1 (en) 1992-06-26
SK278636B6 (en) 1997-12-10
US5161312A (en) 1992-11-10
EP0479764A1 (de) 1992-04-08
AU638867B2 (en) 1993-07-08
CS300591A3 (en) 1992-05-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ278465B6 (en) Machine for overhead conductors current collector check
CN110088402B (zh) 一种用于记录轨道几何形状的测量装置和方法
SU1505447A3 (ru) Машина на рельсовом ходу дл измерени , регистрации и корректировки положени пути
SU1259963A3 (ru) Передвижна выправочно-подбивочна машина
SU1660585A3 (ru) Передвижна машина дл выправки железнодорожного пути в плане и профиле в зонах стрелочных переводов
DE2228996C2 (de) Fahrbare Einrichtung zur Ermittlung der Spurweite eines Gleises
HU183224B (en) Track working respectively transporting vehicle with variable distribution of wheel load
FI108660B (fi) Kiskotuskone raidekerroksen korjausta varten
DK3215392T3 (en) Pantry of a rail vehicle
JPS5922162B2 (ja) 軌道の起伏状態を検出する走行可能の装置
CA2052716A1 (en) Machine for monitoring the vertical position of a contact wire of an overhead line
AT394687B (de) Maschine zur kontrolle des fahrdrahtes einer oberleitung
CS219876B2 (en) Travelling sleeper packing machine for packing the tranversal sleepers of the track
JPH0699765A (ja) トロリ線吊架高測定装置
RU2134738C1 (ru) Устройство для динамических испытаний дорожных одежд
KR101265476B1 (ko) 전차선로 경간 내 전차선 탄성도 측정장치
PL241046B1 (pl) Sposób badania unoszenia się koła, zwłaszcza pojazdów szynowych i urządzenie do badania unoszenia się koła, zwłaszcza pojazdów szynowych
GB2135369A (en) Travelling railway track tamping machine with two pivotally interconnected machine frames
GB1565900A (en) Travelling machine for measuring and/or correcting the level of a railway track

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20101002