PL165993B1 - Urzadzenie do mocowania elementów instalacyjnych PL - Google Patents

Urzadzenie do mocowania elementów instalacyjnych PL

Info

Publication number
PL165993B1
PL165993B1 PL91289484A PL28948491A PL165993B1 PL 165993 B1 PL165993 B1 PL 165993B1 PL 91289484 A PL91289484 A PL 91289484A PL 28948491 A PL28948491 A PL 28948491A PL 165993 B1 PL165993 B1 PL 165993B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
holes
wall
axis
screws
circle
Prior art date
Application number
PL91289484A
Other languages
English (en)
Inventor
Rudolf Roth
Hans Schulze
Juergen Blaess
Joachim Koehler
Original Assignee
Friedrichsfeld Ag
Friedrichsfeld Ag Keramikund Kunststoffwerke
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Friedrichsfeld Ag, Friedrichsfeld Ag Keramikund Kunststoffwerke filed Critical Friedrichsfeld Ag
Publication of PL165993B1 publication Critical patent/PL165993B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03CDOMESTIC PLUMBING INSTALLATIONS FOR FRESH WATER OR WASTE WATER; SINKS
    • E03C1/00Domestic plumbing installations for fresh water or waste water; Sinks
    • E03C1/02Plumbing installations for fresh water
    • E03C1/021Devices for positioning or connecting of water supply lines

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)
  • Electrical Discharge Machining, Electrochemical Machining, And Combined Machining (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Mounting Components In General For Electric Apparatus (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Flanged Joints, Insulating Joints, And Other Joints (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)

Abstract

1 . Urzadzenie do mocowania elementów instalacyj nych domowej instalacji wodnej na scianie pomieszcze- nia, zawierajace metalowa szyne z rozstawionymi wzgle- dem siebie stanowiskami montazowymi rozmieszczonymi wzdluz podluznej osi metalowej szyny i posiadajacymi przynajmniej dwa otwory znajdujace sie na kole osi otworów, sluzace do wprowadzania srub, przy czym przy krawedziach wzdluznych metalowych szyn znajduja sie wystajace z tylnej strony zebra, a ponadto zawierajace dwa elementy instalacyjne, które maja otwory na odpo- wiadajacym kole osi otworów, znamienne tym, ze zawiera cztery stanowiska montazowe (6, 7, 8, 9) rozstawione wzgledem siebie, za pomoca których utworzone sa cztery róznej wielkosci odstepy montazowe dla dwóch elemen- tów instalacyjnych, które wykonane sa jako tarcze scienne (50) z lukami rurowymi i ze scianka mocujaca posiada- jaca otwory (26) znajdujace sie na kole osi otworów, a tarcza scienna (50) umieszczona jest na przedniej stronie metalowej szyny, natomiast sruby wprowadzone sa od przodu tarczy (50) przez otwory (58) tarczy sciennej (50) w otwory (26) znajdujace sie na kole (16,17,18,19) osi otworów danego stanowiska montazowego (6, 7, 8, 9) i tworza polaczenie srubowe. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do mocowania elementów instalacyjnych.
Tego rodzaju urządzenie jest znane z niemieckiego czasopisma „sbz, Sanitar-Heizungs- und Klimatechnik, 1984, zeszyt 22, strona 1710“. Urządzenie to zawiera wykonaną z metalu szynę montażową z co najmniej dwoma wzajemnie rozstawionymi stanowiskami montażowymi. Odnośny element instalacyjny posiada obudowę z otworem na tylnej stronie. Szyna montażowa przechodzi przez ten otwór, a mocowanie jest dokonywane przy pomocy śrub poprzez odpowiednie dziury koła osi otworów szyny montażowej. Dopiero teraz szyna montażowa może być przymocowana do ściany pomieszczenia wraz z elementem lub elementami instalacyjnymi. To znane urządzenie stanowi część składową „systemu rura w rurę“, w który na rurę do prowadzenia czynnika, a szczególnie wody przewidziano rurę izolacyjną lub podobną. Wspomniana rura izolacyjna jest połączona z obudową i po zamocowaniu szyny montażowej na ścianie pomieszczenia, jej bezpośrednia i bezproblemowa wymiana nie jest możliwa. Jeżeli ze względu na zmienione wymagania przewiduje się inny element instalacyjny, wówczas ze ściany pomieszczenia należy zdjąć szynę montażową i ewentualnie inne części. Różnorodne obudowy i elementy instalacyjne wymagają odpowiednich nakładów na ich wytworzenie i magazynowanie.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 2930518 znany jest szablon montażowy do baterii mieszakowych i zaworów kątowych. Za pomocą takiego szablonu montażowego ustalony jest określony odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami instalacyjnymi, które mocuje się na ścianie pomieszczenia w znany sposób. Zakotwione w ścianie pomieszczenia miedziane rury wyprowadzone zostają do przodu poprzez szablon i chronione są przy montażu za pomocą rur ochronnych. Po ułożeniu kafelków, element instalacyjny wykonany jako zawór kątowy mocowany jest pomiędzy płytami lub tp. za pomocą specjalnego połączenia gwintowego. Ten znany szablon umożliwia
165 993 jedynie ustawienia obu instalacyjnych elementów w tylko jednym ustalonym odstępie. Dla innych odstępów pomiędzy elementami instalacyjnymi konieczne jest zastosowanie innych szablonów montażowych.
Urządzenie według szwajcarskiego opisu patentowego nr 628 968 umożliwia również ustalenie tylko jednego odstępu pomiędzy elementami instalacyjnymi względnie przyłączami baterii mieszakowych. Płyta montażowa wykonana jest ze sztucznego tworzywa i wzmocniona jest ewentualnie włóknem szklanym, przy czym znajduje się tu kołnierz z pewną liczbą otworów do mocowania elementu instalacyjnego. Ten element instalacyjny posiada postać metalowego kątownika, który otoczony jest elastycznym płaszczem ze sztucznego tworzywa. Poza tym znajduje się element przytrzymujący, który służy do mocowania elementu instalacyjnego za pomocą śrub. Wspomniane śruby przeprowadzone są przez rury dystansowe. W ten sposób ma być zapewnione to, że metalowy kątownik za pomocą elastycznego płaszcza ze sztucznego tworzywa odizolowany jest od płyty montażowej a więc i względem ściany budynku, aby nie przenosić na budynek zakłóceń powodowanych przepływem i drganiami. Wynikająca stąd dla fachowca wiedza prowadzi w zupełnie innym kierunku niż przedmiot niniejszego wynalazku.
Tak więc, zadaniem wynalazku jest zaproponowanie urządzenia umożliwiającego funkcjonalnie pewne mocowanie elementów instalacyjnych, a szczególnie tarcz ściennych. Urządzenie powinno umożliwić łatwe posługiwanie i łatwy montaż. Urządzenie powinno zapewnić możliwość bezproblemowego dołączania natynkowych części instalacyjnych takich jak armatury i zawory kątowe z częściami rurowymi i elementami instalacyjnymi z reguły montowanymi pod tynkiem. Ponadto, urządzenie powinno być tak ukształtowane by można było w pewny sposób montować co najmniej dwa elementy instalacyjne lub podobne w z góry określonych odstępach. Urządzenie powinno być ponadto tak ukształtowane by stanowiło pomocniczy środek montażowy, który z jednej strony, przy niewielkim nakładzie materiałowym zapewni łatwe posługiwanie się nim przy montażu, a z drugiej strony zapewni funkcjonalnie pewne mocowanie elementów instalacyjnych.
Zadanie to według wynalazku zostało rozwiązane za pomocą urządzenia do mocowania elementów instalacyjnych domowej instalacji wodnej na ścianie pomieszczenia, zawierającego metalową szynę z rozstawionymi względem siebie stanowiskami montażowymi rozmieszczonymi wzdłuż podłużnej osi metalowej szyny i posiadającymi przynajmniej dwa otwory znajdujące się na kole osi otworów, służące do wprowadzania śrub, przy czym przy krawędziach wzdłużnych metalowych szyn znajdują się wystające z tylnej strony żebra, a ponadto zawierającego dwa elementy instalacyjne, które mają otwory na odpowiadającym kole osi otworów, a charakteryzującego się tym, że zawiera cztery stanowiska montażowe rozstawione względem siebie, za pomocą których utworzone są cztery różnej wielkości odstępy montażowe dla dwóch elementów instalacyjnych, które wykonane są jako tarcze ścienne z łukami rurowymi i ze ścianką mocującą posiadającą otwory znajdujące się na kole osi otworów, a tarcza ścienna umieszczona jest na przedniej stronie metalowej szyny, natomiast śruby wprowadzone są od przodu tarczy przez otwory tarczy ściennej w otwory znajdujące się na kole osi otworów danego stanowiska montażowego i tworzą połączenie śrubowe.
Korzystne jest, gdy do mocowania urządzenia na ścianie pomieszczenia posiada ono przynajmniej dwa dodatkowe otwory, przy czym jeden z tych otworów wykonany jest korzystnie jako otwór podłużny.
Korzystne jest również, gdy dodatkowe otwory mają większe średnice niż otwory przynależne do stanowisk montażowych.
Ponadto według wynalazku otwory rozstawione są na obwodzie koła osi otworów tak, że obejmują między sobą kąt 45°.
Korzystne jest również, gdy stosuje się śruby samonacinające.
Urządzenie do mocowania według wynalazku odznacza się prostą i funkcjonalną konstrukcją i umożliwia pewny montaż unikając przeciążeń i uszkodzeń przewodów rurowych. Urządzenie w celowy sposób tworzy jednostkę montażową, która umożliwia pewne mocowanie tarczy względnie tarcz ściennych. Montaż i mocowanie tarczy ściennej dokonywane są czołowo, a więc w kierunku patrzenia na ścianę pomieszczenia i dlatego mogą być przeprowadzone w prosty sposób, bez użycia specjalnych narzędzi. Szyna montażowa jest wytłaczana z metalu i może być ekonomicznie wykonywana w wielkich ilościach. Szyna montażowa jest kotwiona w murze ściany pomieszczenia przy pomocy kołków i śrub, wskutek czego siły i momenty działający przy montażu dalszych części
165 993 armatury takich jak zawory kątowe, są przenoszone na ścianę pomieszczenia i utrzymywane są z dala od dołączonych przewodów rurowych. Ponadto, urządzenie wykazuje szereg możliwości mocowania co pozwala w pewny sposób uzyskać niezawodny montaż również w przypadku kruchego muru.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szynę montażową widzianą z przodu, fig. 2 jest widokiem z boku z kierunku II na fig. 1, fig. 3 - przekrojem poprzecznym do osi wzdłużnej urządzenia, do którego jest przymocowana tarcza ścienna, fig. 4 przedstawia schematycznie w mniejszej skali widok z góry, widziany z kierunku IV na fig. 3, fig. 5 jest przekrojem wzdłuż płaszczyzny poziomej przez szynę montażową zamontowaną poziomo i obłożoną gumą, fig. 6 - przekrojem przez kołpak elementu instalacyjnego.
Figura 1 przedstawia od przodu szynę montażową 2 w położeniu obróconym o 90° w stosunku do normalnego położenia wbudowywania. W położeniu wbudowywanym, krawędzie wzdłużne 4 są zasadniczo ustawione poziomo. Szyna montażowa 2 jest szyną wydłużoną, jest wytłoczona z metalu i posiada szereg otworów, których znaczenie zostanie później wyjaśnione. W pokazanym rozwiązaniu, wzdłuż osi wzdłużnej 5 rozmieszczone jest łącznie cztery stanowiska montażowe 6 do 9, posiadające względem siebie odstępy 10 do 12. Każde ze stanowisk montażowych 6 do 9 jest określone przez koło osi otworów 16 do 19 do mocowania tarczy ściennej lub podobnej. Według wynalazku przyporządkowane tarcze ścienne posiadają co najmniej dwa średnicowo rozmieszczone otwory w odstępie odpowiadającym średnicy koła osi otworów. Ponadto, tarcze ścienne lub im podobne mogą posiadać pewną ilość odpowiednich otworów, przy czym porównywalna średnica wieńca odpowiada kołom osi otworów 16 do 19.
Odstępy 10 do 12 między czterema stanowiskami montażowymi 6 do 9 są tak dobrane, że uzyskuje się łącznie cztery określone odstępy montażowe odpowiadające stosowanym rozstawom armatur względnie przyłączy wody gorącej i zimnej. I tak odstęp 10 wynosi 80 mm, odstęp 1170 mm a odstęp 12 50 mm przy łącznej długości 14 wynoszącej 255 mm. Odstęp 10 oraz suma odstępów 11 i 12 odpowiadają rozstawom 80 względnie 120 mm dla umywalek z półkolumnami. Suma odstępów 10 i 11, a więc 150 mm jest przewidziana dla baterii mieszalnikowych natrysków i pryszniców jak również dla przyłączy umywalek. Łączna suma odstępów 10, 11 i 12, a więc 200 mm stanowisk montażowych 6 względnie 9 przydatna jest dla montażu tarcz ściennych przyłączy umywalek. Urządzenie 2 dla ułatwienia montażu wykazuje odpowiednie oznakowanie 20 do 25. Wszystkie koła osi otworów 16 do 19 obejmują po osiem otworów 26 równomiernie rozmieszczonych na wieńcu, przy czym w stosunku do środka jest zawsze zachowany kąt 28 wynoszący 45°.
Wszystkie osiem otworów 26 przypadających na stanowisko montażowe posiada średnicę pomiędzy 4 a 5 mm, korzystnie 4,5 mm. Elementy mocujące przewidziane do mocowania elementów instalacyjnych względnie tarczy ściennej mają postać śrub samogwintujących. Urządzenie może być wytwarzane korzystnie ekonomicznie. Otwory 26 mogą również posiadać gwint wewnętrzny, w który wkręcane są śruby z gwintem zewnętrznym, ale jest to rozwiązanie bardziej kosztowne. Rozwiązanie z cylindryczną ścianą wewnętrzną i z zastosowaniem śrub samogwintujących jest prostsze do wykonania, a umożliwiające również funkcjonalnie pewny montaż tarczy ściennej, lub podobnej. Istotne jest również to, że szyna montażowa 2 jest na początku zakotwiczana w murze, po czym dopiero elementy instalacyjne są mocowane do urządzenia 2 przy pomocy elementów mocujących a szczególnie wspomnianych śrub samogwintujących.
Urządzenie, aby umożliwić zakotwiczenie szyny montażowej 2 w murze, zawiera dalsze otwory 30 o przekroju kołowym oraz podłużny otwór 32. Trzy dalsze otwory 30 posiadają średnicę pomiędzy 8 a 10 mm, korzystnie 9 mm i umożliwiają przepuszczenie odpowiednio wytrzymałej śruby. Zwykle pierwsza śruba do zakotwienia w murze jest przepuszczana przez jeden z tych dalszych otworów 30, a druga śruba przez podłużny otwór 32. Podłużny otwór 32 jest ustawiony poprzecznie względem krawędzi wzdłużnych 4, które w normalnym położeniu zabudowywania są położone poziomo. Podłużny otwór 32 umożliwia dobre poziome ustawienie urządzenia 2 nawet jeżeli przyporządkowane otwory względnie kołki nie są w murze dokładnie ustawione poziomo. Podłużny otwór 32 jest umieszczony w odstępie 34 od krawędzi bocznej 36, natomiast dalszy otwór 30 przewidziany na drugim końcu urządzenia, wykazuje względem krawędzi bocznej 40 odstęp 38. Jak widać, odstęp 34 jest znacznie większy od odstępu 38. W ten sposób, otwory 30, 32 dla
165 993 zakotwiania urządzenia w murze nie są rozmieszczone symetrycznie. Jeżeli więc ściana pomieszczenia na przewidywanym miejscu montowania, na przykład w miejscu gdzie miał się znajdować podłużny otwór 32, wykazuje spoinę z zaprawą lub kruche miejsce, wówczas należy jedynie obrócić szynę montażową 2 o 180° wokół poziomej osi. Jeżeli patrząc z przodu, podłużny otwór 32 znajdował się na początku po lewej stronie, to teraz znajduje się on po stronie prawej, a trzy dalsze otwory 30 znajdują się odpowiednio po lewej stronie. Monter może wykonać otwór pod kołek w murze poza niepewnym na początku obszarem. Jest również ważne, że elementy instalacyjne są montowane czołowo na przedniej stronie urządzenia dopiero po jego zakotwiczeniu w murze i mogą być w żądany sposób ustawione i zamocowane.
W razie potrzeby, szyna montażowa 2 może zostać użyta do mocowania jednej pojedynczej tarczy ściennej. W tym celu szyna montażowa 2 zostaje przy pomocy piły lub ściernicy tarczowej tak skrócona by pozostało tylko jedno z czterech stanowisk montażowych 6 do 9 i dwa z otworów 30, 32 korzystnie po obu stronach stanowiska montażowego. Zwraca się uwagę, że zasadniczo jedną tarczę ścienną można zamocować w murze bezpośrednio, ale występują wówczas często trudności spowodowane tym, że w żądanym miejscu montażowym mur jest kruchy lub wykazuje spoinę lub tp. Przez zastosowanie odpowiednio skróconego urządzenia z jednym tylko stanowiskiem montażowym można również i w takich warunkach w pewny sposób zakotwić tarczę ścienną w murze.
Figura 2 przedstawia urządzenie widziane z boku. Przednia strona 42 jest ukształtowana płasko, natomiast strona tylna 44 na krawędziach wzdłużnych 4 wykazuje skierowane do tyłu żebra 46,48. Żebra 46,48 przy minimalnym nakładzie materiałowym stwarzają dobre usztywnienie szyny montażowej 2. Ponadto, przy pomocy tych żeber 46,48 uzyskuje się lepsze osadzenie i zakotwienie w murze względnie w warstwie zaprawy lub tynku. Jakkolwiek umieszczenie żeber na krawędziach wzdłużnych metalowej szyny montażowej 2 okazało się wyjątkowo korzystne, to w ramach niniejszego wynalazku, żebra mogą być na przykład umieszczane poprzecznie do kierunku wzdłużnego. Ponadto, w razie potrzeby, żebra mogą być przerywane.
Na figurze 3 i 4 przedstawiono szynę montażową 2 z tarczami ściennymi 50 oraz z szynami przedłużającymi 52, 54. przy czym fig. 4 jest pomniejszoną w stosunku do fig. 3. Szyny przedłużające mają postać szyn kątowych i zawierają szereg otworów 56. Otwory te są tak rozstawione, że korespondują z otworami szyny montażowej 2. Otwory 56 wykazują jednak średnicę nieco większą niż otwory 26 szyny montażowej 2. Wyżej wymienione śruby samogwintujące mogą więc być przetknięte przez odpowiednie otwory 58 w tarczy ściennej 50 i w odpowiedniej szynie przedłużającej 52, 54 i wkręcone w mniejsze otwory 26 tarczy ściennej. Element instalacyjny tu posiadający postać tarczy ściennej 50, zawiera kołnierz 49, w którym są umieszczone otwory 58. W tym przypadku przewiduje się albo jeden pojedynczy pierścieniowy kołnierz 49 z szeregiem odpowiednich otworów 58 albo też jeden wystający promieniowo na zewnątrz kołnierz dla otworu 58. W porównaniu do przyporządkowanych otworów 26 szyny montażowej 2, otwory 58 wykazują nieco większą średnicę co umożliwia bezproblemowe przesunięcie niezbędnych śrub. Tarcza ścienna 50 wykazuje dwa przyłącza 65, 66, których osie wzdłużne 67, 68 są zasadniczo względem siebie ustawione ortogonalnie i do których można dołączyć rurę z tworzywa sztucznego, żądaną armaturę, zawór lub jego odpowiednik. Przyłącze 65 jest pomocowane nakrętką kołpakową 69, która w znany sposób umożliwia połączenie z dołączonym przewodem rurowym. Dla uszczelnienia przewidziano ponadto wewnątrz tarczy ściennej 50 dodatkowy pierścień uszczelniający 71. W stanie zamontowanym, oś 67 przebiega zasadniczo pionowo, natomiast oś 68 przebiega poziomo.
W razie potrzeby, istniejące w murze szczeliny lub szpary mogą być zmostkowane przy pomocy szyn przedłużających, przy czym boczne zakończenia 62, 64 szyn przedłużających są zakotwione w ścianie pomieszczenia lub w murze przy pomocy śrub i kołków. Podczas montażu, szyny przedłużające 52, 54 łączy się początkowo z szyną montażową 2, a po zakotwieniu w ścianie pomieszczenia, tarcze ścienne 50 czołowo w prosty sposób montuje się od przodu przy pomocy wspomnianych śrub samogwintujących.
Figura 5 przedstawia przekrój, w płaszczyźnie poziomej przez specjalne rozwiązanie, w którym szyna montażowa 2 jest ze wszystkich stron osadzona w warstwie 72 z gumy lub elastomeru. Tarczę ścienną 50 pokazano częściowo w przekroju i częściowo w widoku od dołu. Od dołu
165 993 pokazane jest również górne żebro 46 i otaczająca je warstwa 72. Na tylnej stronie 44 szyny montażowej 2 warstwa przechodzi w sposób ciągły również przez obszar otworów 26 odnośnego stanowiska montażowego. Również wewnętrzne ściany wspomnianych otworów 26 oraz dalszych otworów 30,32 są wyłożone gumą lub elastomerem. Tarcza ścienna 50 jest przymocowana do szyny montażowej 2 przy pomocy dwóch śrub 70, przy czym śruby 70 podczas wkręcania wcinają się w warstwę na wewnętrznej ścianie i bezproblemowo wyciskają gumę lub elastomer. Śruby 70 wykazują taką długość, że ich końce jedynie nieco wyciskają warstwę 72 istniejącą na tylnej stronie 44 szyny montażowej 2, ale w żadnym przypadku na tylnej stronie 44 szyny montażowej, ale w żadnym przypadku nie przebijają warstwy 72. We współdziałaniu z odstającymi od tylnej strony 44 żebrami zapewnia się to, że śruby 70 nie mogą stworzyć połączeń dźwiękowych ze ścianą pomieszczenia 75.
Warstwa, w obszarze dalszych otworów 30,32 wykazuje korzystnie obniżoną grubość 74, przy czym na przedniej stronie korzystnie przewidziano niewielkie wgłębienie 76. Przy mocowaniu do ściany pomieszczenia 75, śruby 77 mogą być łatwo przepchnięte przez tę cienką warstwę 78 z gumy lub elastomeru. Po zamontowaniu, na wewnętrznych ścianach dalszych otworów 30, 32 poza istniejącą tam warstwą znajdzie się jeszcze wspomniana warstwa 78 z gumy lub elastomeru, dodatkowo w korzystny sposób przeciwdziałająca stykowi pomiędzy szyną montażową 2, a śrubą 77. Łeb śruby 77 korzystnie spoczywa na warstwie 72 poprzez podkładkę 79 przez co zapobiega się zbyt wielkiemu ściskaniu powierzchni lub uszkadzaniu warstwy.
Tarcza ścienna 50 jest korzystnie otoczona kołpakiem 80, który na swojej spodniej stronie posiada szczelinę 82. Kołpak 80 przykrywa przy tym łby śrub 70, którymi tarcza ścienna 50 jest skręcona z szyną montażową 2. Kołpak 80 jest nasuwany na tarczę ścienną dopiero po dociągnięciu śrub 70. Szczelina 82 istniejąca na spodniej stronie kołpaka 80 umożliwia bez trudności nasunięcie i przesunięcie dolnej części kołpaka na wyżej wspomnianą nakrętkę kołpakową, przy pomocy której uprzednio dołączono rurę.
Na figurze 6 przedstawiony jest kołpak 80 w powiększeniu i to w odniesieniu do fig. 5 w przekroju pionowym. Na dolnym końcu widać boczną ścianę 83, która wraz z dalszą ścianą boczną położoną przed płaszczyzną rysunku ogranicza wspomnianą poprzednio szczelinę. Kołpak 80 posiada ponadto stożkową powierzchnię wewnętrzną 84, której teoretyczny wierzchołek leży na osi 86 na zewnątrz kołpaka 80. Kąt 85 odpowiadający połowie kąta stożka jest taki by po nałożeniu kołpaka był on w pewny sposób przytrzymany i naciskał w kierunku szyny montażowej. Korzystnie, kąt 85 wynosi około 4°. W nawiązaniu do fig. 3 stwierdza się, że po nasunięciu na element ścienny, oś 86 jest zgodna z osią 68 przyłącza 66. Wewnętrzny zarys kołpaka 80 jest dopasowany do zewnętrznych wymiarów tarcz ściennych. Dzięki stożkowej powierzchni wewnętrznej 84, kołpak po nasunięciu na tarczę ścienną zostaje w pewny sposób przy tej tarczy przytrzymany.
Kołpak 80 posiada wewnątrz rozszerzenie 88 dla już wspomnianej nakrętki kołpakowej. Ponadto kołpak 80 posiada u góry wybrzuszenie 90 oraz wybrzuszenie 92 na obu bokach, przy czym widać tylko to wybrzuszenie 92, które znajduje się za płaszczyzną rysunku. Wybrzuszenia 90, 92 po nasunięciu kołpaka 80 obejmują kołnierze i łby śrub służące do mocowania tarcz ściennych na szynie montażowej. Zapewnia to, że nie tylko szyna montażowa i element ścienny, ale również śruby są w pełni otoczone gumą lub elastomerem oraz to, że nie mogą się tworzyć jakiekolwiek połączenia dźwiękowe jeżeli później na szynę metalową i tarczę ścienną zostanie narzucona zaprawa.
165 993
Ρ^
FIG. 5
FIG.2 2)
X -ντ-^·
IV
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 1,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do mocowania elementów instalacyjnych domowej instalacji wodnej na ścianie pomieszczenia, zawierające metalową szynę z rozstawionymi względem siebie stanowiskami montażowymi rozmieszczonymi wzdłuż podłużnej osi metalowej szyny i posiadającymi przynajmniej dwa otwory znajdujące się na kole osi otworów, służące do wprowadzania śrub, przy czym przy krawędziach wzdłużnych metalowych szyn znajdują się wystające z tylnej strony żebra, a ponadto zawierające dwa elementy instalacyjne, które mają otwory na odpowiadającym kole osi otworów, znamienne tym, że zawiera cztery stanowiska montażowe (6, 7,8,9) rozstawione względem siebie, za pomocą których utworzone są cztery różnej wielkości odstępy montażowe dla dwóch elementów instalacyjnych, które wykonane są jako tarcze ścienne (50) z łukami rurowymi i ze ścianką mocującą posiadającą otwory (26) znajdujące się na kole osi otworów, a tarcza ścienna (50) umieszczona jest na przedniej stronie metalowej szyny, natomiast śruby wprowadzone są od przodu tarczy (50) przez otwory (58) tarczy ściennej (50) w otwory (26) znajdujące się na kole (16, 17,18,19) osi otworów danego stanowiska montażowego (6, 7,8,9) i tworzą połączenie śrubowe.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do mocowania urządzenia na ścianie pomieszczenia posiada przynajmniej dwa otwory (30, 32), przy czym jeden z tych otworów wykonany jest korzystnie jako otwór podłużny (32).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że dodatkowe otwory (30, 32) mają większe średnice niż otwory (26) przynależne do stanowisk montażowych (6, 7, 8, 9).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że otwory (26) rozstawione są na obwodzie koła (16,17,18,19) osi otworów tak, że obejmują między sobą kąt 45°.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że śruby są samonacinające.
PL91289484A 1990-03-19 1991-03-19 Urzadzenie do mocowania elementów instalacyjnych PL PL165993B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4008774A DE4008774C2 (de) 1990-03-19 1990-03-19 Vorrichtung zur Befestigung von Installationselementen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL165993B1 true PL165993B1 (pl) 1995-03-31

Family

ID=6402553

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91289484A PL165993B1 (pl) 1990-03-19 1991-03-19 Urzadzenie do mocowania elementów instalacyjnych PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0447936B1 (pl)
AT (1) ATE133736T1 (pl)
DE (2) DE4008774C2 (pl)
DK (1) DK0447936T3 (pl)
ES (1) ES2082025T3 (pl)
GR (1) GR3019100T3 (pl)
PL (1) PL165993B1 (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4345103C2 (de) * 1993-02-01 1996-09-05 Mannesmann Ag Vorrichtung zur Befestigung von winkeligen Installationselementen
ATE156216T1 (de) * 1993-02-01 1997-08-15 Mannesmann Ag Vorrichtung zur befestigung von deckenwinkeln
DE4313599A1 (de) * 1993-04-26 1994-10-27 Horst Heinemann Anschlußanordnung für Wasserarmaturen
DE19510414C2 (de) * 1995-03-24 1998-02-12 Friatec Keramik Kunststoff Befestigungsanordnung mit einem Installationselement
NL1006724C2 (nl) * 1997-08-05 1999-02-08 Walraven J Van Bv Langwerpige stalen montagerail.
DE19745194C2 (de) * 1997-10-13 1999-09-16 Fischer Artur Werke Gmbh Wandscheibe für Sanitärinstallationen
DE29804700U1 (de) * 1998-03-16 1998-06-04 Minol Messtechnik W. Lehmann GmbH & Co, 70771 Leinfelden-Echterdingen Montageeinrichtung für eine Unterputzarmatur bei der Sanitärinstallation
DE19835788B4 (de) 1998-08-07 2004-07-22 Friatec Ag Montagevorrichtung
FR3072982B1 (fr) * 2017-10-31 2021-04-23 Hesperia Dev Procede de montage d'un kit de fixation d'un robinet a une cloison, notamment a une cloison en plaques de platre

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3035276A (en) * 1962-05-22 Combination form and faucet assembly adapter
US3021103A (en) * 1959-07-27 1962-02-13 Peter J Beyerle Plumbing assembly
US3606217A (en) * 1969-09-08 1971-09-20 Robert J Leiferman Bathtub faucet bracket
US3733622A (en) * 1972-01-13 1973-05-22 J Searles Access panel for plumbing fittings
DE2223167A1 (de) * 1972-05-12 1973-11-29 Ruehle Alfred Dipl Ing Verfahren und anordnung zum anschliessen von armaturen an unter putz verlegte rohrleitungen
CH635179A5 (en) * 1979-01-11 1983-03-15 Walter Hussauf Spacing device for pipe installation of a wall-mounted tap assembly
CH626968A5 (en) * 1978-01-26 1981-12-15 Walter Hussauf Device for connecting cold and hot water supply pipes
DE2930518C2 (de) * 1979-07-27 1983-12-01 Franz Ing.(Grad.) 5353 Mechernich Brettschneider Einrichtung zum Anschluß einer Leitungsarmatur
JPS58121380A (ja) * 1982-01-09 1983-07-19 Fuji Seikou Kk 水せん
DE3407554A1 (de) * 1984-03-01 1985-09-05 Friedrich Grohe Armaturenfabrik Gmbh & Co, 5870 Hemer Installationsplatte fuer sanitaerarmaturen
DE3437747C1 (de) * 1984-10-15 1986-03-06 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Halterung für die Wandbefestigung von Wasserarmaturen sowie Verfahren zu ihrer Herstellung
DE8810505U1 (de) * 1988-08-19 1989-02-23 BTS-Bau-Installations-Systeme GmbH, 8755 Alzenau Vorrichtung zur Halterung von Anschlußdosen für Kalt- und Warmwasserarmaturen

Also Published As

Publication number Publication date
DE4008774C2 (de) 1994-08-25
GR3019100T3 (en) 1996-05-31
DE59107324D1 (de) 1996-03-14
EP0447936B1 (de) 1996-01-31
ATE133736T1 (de) 1996-02-15
EP0447936A2 (de) 1991-09-25
DK0447936T3 (da) 1996-02-19
DE4008774A1 (de) 1991-09-26
EP0447936A3 (en) 1992-01-08
ES2082025T3 (es) 1996-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US9834914B2 (en) Modular plumbing panel and method of installation
US3404858A (en) Conduit support bracket
US4739596A (en) Anchor plate for plumbing conduit
PL165993B1 (pl) Urzadzenie do mocowania elementów instalacyjnych PL
JPH0681380A (ja) 衛生設備などを取り付けるための取付板
US3286280A (en) Carrier
KR20080076267A (ko) 벽체 매립 상자
US3084349A (en) Tub filler faucet unit valve mount
FI86659C (fi) Anordning och foerfarande foer montering av en kranvinkel.
FI95407B (fi) Laite asennuselementtien kiinnittämiseksi
KR20080099064A (ko) 벽체 매립형 수전장치 및 벽체 매립형 수전장치용 챔버
KR0151867B1 (ko) 판넬의 조립식 설치방법
JPH084065A (ja) 二重配管における水栓ジョイントボックスの取付け構造
KR20190116784A (ko) 벽체 매립형 수전장치
JPH0213626Y2 (pl)
RU222125U1 (ru) Монтажная планка для водорозеток
JPH01287322A (ja) 水栓の取付装置
JP2866807B2 (ja) 集合住宅の配管方法および胴縁並びにパイプシャフト
KR19980011175U (ko) 수전엘보의 조절고정대
KR920004941Y1 (ko) 전선관용 배관박스의 연결장치
FI78332B (fi) Kopplingsdosa.
JP2001159169A (ja) 給水・給湯用ヘッダーの固定装置
JP3782592B2 (ja) 建物ユニットとその製造方法
DE3826920C2 (pl)
JP2000192519A (ja) 配管固定構造及びその施工方法