PL165672B1 - Sposób wytwarzania roztworów zawierajacych alkilotetrahydroantrahydrochinony PL PL PL - Google Patents
Sposób wytwarzania roztworów zawierajacych alkilotetrahydroantrahydrochinony PL PL PLInfo
- Publication number
- PL165672B1 PL165672B1 PL91290010A PL29001091A PL165672B1 PL 165672 B1 PL165672 B1 PL 165672B1 PL 91290010 A PL91290010 A PL 91290010A PL 29001091 A PL29001091 A PL 29001091A PL 165672 B1 PL165672 B1 PL 165672B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- alkylanthraquinone
- hydrogenation
- solution
- catalyst
- alkyl
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C37/00—Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring
- C07C37/06—Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring by conversion of non-aromatic six-membered rings or of such rings formed in situ into aromatic six-membered rings, e.g. by dehydrogenation
- C07C37/07—Preparation of compounds having hydroxy or O-metal groups bound to a carbon atom of a six-membered aromatic ring by conversion of non-aromatic six-membered rings or of such rings formed in situ into aromatic six-membered rings, e.g. by dehydrogenation with simultaneous reduction of C=O group in that ring
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07C—ACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
- C07C2603/00—Systems containing at least three condensed rings
- C07C2603/02—Ortho- or ortho- and peri-condensed systems
- C07C2603/04—Ortho- or ortho- and peri-condensed systems containing three rings
- C07C2603/22—Ortho- or ortho- and peri-condensed systems containing three rings containing only six-membered rings
- C07C2603/24—Anthracenes; Hydrogenated anthracenes
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
- Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
- Heterocyclic Carbon Compounds Containing A Hetero Ring Having Oxygen Or Sulfur (AREA)
- Catalysts (AREA)
Abstract
1. SPOSÓB WYTWARZANIA ROZTWORÓW ZAWIERAJACYCH ALKILOTETRAHYDROANTRAHYDROCHINONY (ROZ- TWÓR PRODUKTU) PRZEZ HETEROGENICZNIE KATALIZOWANE CISNIENIOWE UWODORNIENIE ROZTWORÓW ZAWIERAJACYCH ALKILOANTRACHINON (ROZTWÓR SUBSTANCJI WYDZIELONEJ), ZNAMIENNY TYM, ZE ROZTWÓR ALKILOANTRACHINONU, W ODPOWIEDNIM DO WYTWARZANIA NADTLENKU WODORU WEDLUG PROCESU ANTRA- CHINONOWEGO W UKLADZIE ROZPUSZCZALNIKÓW, PRZY INTENSYWNYM WYMIESZANIU PODDAJE SIE REAKCJI Z GAZOWYM WODOREM NA NIKLU RANEY'A STOSOWANYM JAKO KATALIZATOR SUSPENSYJNY ALBO NA PLATYNIE, NA KRZEMIANIE GLINU STOSOWANEJ JAKO KATALIZATOR SUSPENSYJNY NA NOSNIKU W TEMPERATU- RZE 20 DO 100°C, KORZYSTNIE 50 DO 70°C I POD CISNIENIEM POWYZEJ 400 KPA, KORZYSTNIE POD CISNIENIEM 800 DO 1500KPA. PL PL PL
Description
Wynalazek dotyczy ulepszonego sposobu wytwarzania alkilotetrahydro-antrahydrochinonów w układach rozpuszczalników odpowiednich do wytwarzania nadtlenku wodoru, przy czym otrzymuje się roztwory alkilo-5,6,7,8-tetrahydro-antrahydrochinonów, które można stosować bezpośrednio jako roztwór roboczy do wytwarzania nadtlenku wodoru.
Przy wytwarzaniu nadtlenku wodoru metodą antrachinonową (proces AO) stosuje się rozpuszczone w odpowiednich do tego rozpuszczalnikach alkiloantrachinony lub ich postać hydrochinonową jako nośniki reakcyjne. Te roztwory alkiloantrachinonów i/albo -antrahydrochinonów określa się jako roztwór roboczy. Znane jest również stosowanie alkiloantrachinonów lub antrahydrochinonów w mieszaninie z trwałymi na uwodornienie alkilo-5,6,7,8--etrahydro-antrachinonami lub ich postacią hydrochinonową w roztworze roboczym do wytwarzania nadtlenku wodoru metodą antrachinonową. Tetrahydroantrachinony lub ich postać hydrochinonowa powstają przy tym w cyklu procesu w roztworze roboczym kolejno same jako uboczny produkt uwodornienia alkiloantrachinonów. Aby móc lepiej wykorzystać zalety alkilotetrahydro-antrachinonów lub -antrahydrochinonów przy wytwarzaniu nadtlenku wodoru wytwarza się dlatego i wyodrębnia w stanie techniki w sposób ukierunkowany tetrahydropochodne w postaci chinonowej i/albo hydrochinonowej w oddzielnych syntezach, aby można je było stosować bezpośrednio w procesie AO. Znane jest również z opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 4 514 376 zwiększanie udziału tetrahydropochodnych wobec alkiloantrachinonów w roztworze roboczym procesu AO, przy czym do zwykłego roztworu roboczego alkiloantrachinonu dodaje się wytworzony oddzielnie
165 672 przez uwodornienie (pallad, 50 do 400 kPa, temperatura nie wyższa niż 50°C) roztwór o zwiększonej zawartości tetrahydropochodnej maksymalnie w takiej ilości, że nie zostaje przekroczona rozpuszczalność tetrahydropochodnej w etapie uwodornienia cyklicznego procesu AO.
Wytworzone oddzielnie w powyższym sposobie według opisu patentowego St. Zjedn. Ameryki nr 4 514 376 przez uwodornienie roztwory o zwiększonym udziale tetrahydropochodnej zawierają tę tetrahydropochodną w postaci antrahydrochinonu już w roztworze, który może być dozowany do roztworu roboczego do wytwarzania nadtlenku wodoru w procesie AO.
Powyższy proces umożliwia wytwarzanie nadtlenku wodoru z zastosowaniem roztworów roboczych o polepszonym stosunku alkilotetrahydro-antrachinonu do alkiloantrachinonu. Według stanu techniki nie jest jednakże 'dotychczas możliwe wytwarzanie w prostym, bezpośrednim procesie zawierającym w zasadzie tylko alkilotetrahydro-antrachinony jako nośniki reakcyjne roztworów roboczych do wytwarzania nadtlenku wodoru według procesu AO.
Zadaniem wynalazku jest dlatego opracowanie sposobu, za pomocą którego można uwodornić alkiloantrachinony z jednej strony z wysoką wydajnością i selektywnością tak do tetrahydropochodnych, że otrzymane przy tym uwodornieniu roztwory alkilotetrahydro-antrahydrochinonu mogą być stosowane bezpośrednio jako roztwór roboczy do wytwarzania nadtlenku wodoru według procesu AO, i w którym z drugiej strony unika się w maksymalnym stopniu wad takich jak niejednolitość tworzenia produktu.
W celu rozwiązania tego zadania proponuje się według wynalazku sposób wytwarzania zawierających alkilotetrahydro-antrahydrochinony roztworów (roztwór produktu) przez heterogenicznie katalizowane ciśnieniowe uwodornienie zawierających alkiloantrachinon roztworów (roztwory substancji wydzielonej), który charakteryzuje się tym, że roztwór alkiloantrachinonu w odpowiednim do wytwarzania nadtlenku wodoru według procesu antrachinonowego w układzie rozpuszczalników przy intensywnym mieszaniu poddaje się reakcji z gazowym wodorem na niklu Raney'a jako katalizatorze suspensyjnym albo na platynie na krzemianie glinu jako katalizatorze suspensyjnym na nośniku w temperaturze 20 do 100°C, korzystnie 50 do 70°C, i pod ciśnieniem powyżej 400 kPa, korzystnie pod ciśnieniem 800 do 1500 kPa.
Ten proces można przeprowadzić w sposób bardzo nieskomplikowany i dostarcza on z dużą wydajnością i z wysoką selektywnością roztwory tetrahydropochodnych w postaci hydrochinonowej (alkilotetrahydro-antrahydrochinon), które w tych roztworach przez utlenianie za pomocą zawierającego tlen gazu można przeprowadzić w znany sposób również w odpowiednie alkilotetrahydroantrachinony.
Wytworzone według wynalazku roztwory, zawierające alkilotetrahydro-antrahydrochinon można dlatego korzystnie o Losować jako takie bezpośrednio w procesie antrachinonowym do syntezy nadtlenku wodoru. W procesie zostają one następnie przereagowane do alkilotetrahydroantrachinonu i H 2O2. Rozumie się przy tym oczywiście, że roztwory według wynalazku, zawierające alkilotetrahydro-antrahydrochinon, nadają się nie tylko wyłącznie do wytwarzania nadtlenku wodoru według procesu AO.
Przy przeprowadzeniu sposobu według wynalazku przeznaczony do uwodornienia alkiloantrachinon rozpuszcza się w układzie rozpuszczalników, który sam w sobie nadaje się do wytwarzania roztworów roboczych do procesu AO. W szczególności stosuje się układy rozpuszczalników złożone z dwóch albo więcej rozpuszczalników, które nadają się jednakowo dobrze dla różnych właściwości rozpuszczania chinonów i hydrochinonów, jakie występują w procesie AO. Korzystnie stosuje się dlatego w sposobie według wynalazku mieszaniny złożone z niepolarnych, aromatycznych rozpuszczalników (rozpuszczalniki chinonu) i polarnych rozpuszczalników (rozpuszczalniki hydrochinonu). Przykłady dających się stosować rozpuszczalników aromatycznych stanowią alkilopodstawione związki aromatyczne, w szczególności C9- i C10-alkilobenzeny lub ich mieszaniny. Przykłady dających się stosować rozpuszczalników polarnych stanowią wyższe alkohole (np. dwuizobutylokarbinol, 2-oktanol), alkilowane i arylowane moczniki, estry kwasu fosforowego (np. fosforan trioktylu), 2-pirolidony, octan 2-metylocykloheksylu albo ich mieszaniny. Przykłady mieszanin rozpuszczalników stanowią mieszaniny złożone ze związków C10-alkiloaromatycznych z dwuizobutylokarbinolem, albo z octanem 2-metylocykloheksylu.
Uwodornienie przeprowadza się na występującym heterogenicznie suspensyjnym katalizatorze albo suspensyjnym katalizatorze na nośniku' metali niklu albo platyny. W sposobie według
165 672 wynalazku korzystnie stosuje się jako suspensyjny katalizator - nikiel Raney'a albo jako katalizator suspensyjny na nośniku - platynę na krzemianie glinu. Jako szczególnie korzystny katalizator uwodornienia stosuje się nikiel Raney'a, ponieważ przy dobrej selektywności przewyższa on katalizator na nośniku w odniesieniu do szybkości uwodornienia pierścienia i poza tym jest również lepszy z ekonomicznych punktów widzenia.
Stężenie katalizatora wynosi w procesie według wynalazku korzystnie w zakresie, który odpowiada gęstości zawiesiny katalizatora zawiesinowego albo zawiesinowego katalizatora na nośniku, wynoszącym 0,2 do 10% wagowych. Korzystnie gęstość zawiesiny wynosi 0,5 do 2,5% wagowych.
Jako, alkiloantrachinony, które poddaje się uwodornieniu, stosuje się celowo antrachinony alkilowane w pozycji 2. Szczególnie korzystnie poddaje się uwodornieniu antrachinony, które w pozycji C2 są podstawione rodnikiem C2 do C5-alkilowym. Odpowiednie alkiloantrachinony stanowią 2-etyloantrachinon, 2-butyloantrachinony, 2-amyloantrachinony albo ich mieszaniny. Szczególnie korzystnie stosuje się 2-etyloantrachinon, 2-III-rzęd.-butyloantrachinon, 2-II-rzęd.amyloantrachinon, 2-III-rzęd.-amyloantrachinon albo ich mieszaniny.
Korzystnie w procesie według wynalazku roztwór substancji wydzielonej zawiera alkiloantrachinon albo ich mieszaniny w ilości 2 do 20% wagowych (w odniesieniu do ogólnego ciężaru roztworu substancji wydzielonej). Szczególnie korzystne są przy tym roztwory substancji wydzielonej, które zawierają alkiloantrachinon albo mieszaninę złożoną z alkiloantrachinonów w ilości 5 do 15% wagowych.
Oprócz intensywnego wymieszania mieszaniny uwodornienia dla wyniku procesu według wynalazku szczególne znaczenie mają parametry uwodornienia - temperatura i ciśnienie. Sposób według wynalazku przeprowadza się pod zwiększonym ciśnieniem, w szczególności pod ciśnieniem powyżej 400 kPa, i w temperaturze 20 do 100°C. Szczególnie korzystnie uwodornienie przeprowadza się pod ciśnieniem wodoru 800 do 1500 kPa. Temperatura etapu uwodornienia wynosi szczególnie korzystnie w zakresie między 50 i 70°C. Przy ostatnio wymienionych ciśnieniach i temperaturach stosunek wydajności, selektywności i szybkości wymiany jest najbardziej korzystny.
Sposób według wynalazku w porównaniu, z tworzeniem in situ alkilotetrahydro-antrachinonów podczas wytwarzania H 2 O2 w procesie AO ma tę zaletę, że przez uwodornienie poza procesem AO pierścienia alkiloantrachinonu można przeprowadzić oddzielną syntezę alkilotetrahydroantrachinonów w zoptymalizowanych warunkach i to w układzie rozpuszczalników procesu AO. Reakcja uwodornienia jest całkowita w ciągu krótkich okresów, to znaczy maksymalnie w ciągu około 2 do 3 godzin. W korzystnych odmianach sposobu według wynalazku można zakończyć uwodornienie nawet w bardzo krótkich okresach wynoszących około 20 minut do 1 godziny.
Sposób według wynalazku odznacza się również wysoką wydajnością. Możliwych jest wiele cykli uwodornienia, bez wyraźnego osłabienia aktywności katalizatora, w szczególności przy zastosowaniu katalizatora niklu Raney'a. Dzięki wysokiej osiągniętej selektywności utrzymuje się minimalne tworzenie produktów ubocznych, które mogłyby zanieczyścić produkt końcowy (to znaczy roztwór roboczy zawierający przeprowadzany do procesu AO alkilotetrahydro-antrachinon). Roztwór produktu zawierający alkilotetrahydro-antrahydrochinon można, jeśli do wytwarzania roztworu produktu i do wytwarzania nadtlenku wodoru w procesie AO stosuje się ten sam katalizator, doprowadzać bezpośrednio do etapu uwodornienia procesu AO. Jeśli natomiast a) z jednej strony do wytwarzania roztworu produktu i w procesie AO stosuje się różne katalizatory uwodornienia i/albo b) z drugiej strony wytworzony roztwór produktu ma być doprowadzony do etapu utleniania procesu AO, potrzebne jest w każdym razie oddzielenie katalizatora uwodornienia z roztworu produktu, aby uniknąć w przypadku a) problemów wskutek niepożądanego wymieszania różnych katalizatorów i w przypadku b) problemów wskutek rozkładu nadtlenku wodoru utworzonego w etapie utleniania procesu AO. Oddzielanie katalizatora z roztworu produktu przeprowadza się znanymi metodami, np. przez dekantację, filtrację, wirowanie itd.
Alkilotetrahydro-antrachinony można poza tym po oddzieleniu katalizatora z roztworów produktu wytworzonych według wynalazku, w szczególności dla innych zakresów zastosowania niż wytwarzanie H 2O 2 metodą AO, wyodrębnić również z roztworów produktów wytworzonych według wynalazku. Wyodrębnianie alkilotetrahydro-antrahydrochinonu może być godne uwagi np. również ze względów transportowych dla dostawców chinonu do instalacji H 2 O2.
165 672
Wyodrębnianie produktów przeprowadza się przy tym w znany sposób, np. przez oziębianie roztworu zawierającego te produkty i następnie sączenie lub wirowanie itd. utworzonego osadu. Z drugiej strony można również otrzymać produkty przez oddestylowanie rozpuszczalnika. Produkty stałe otrzymuje się przy tym na podstawie wysokiej przemiany uwodornienia i dobrej selektywności uwodornienia z wysoką wydajnością przy jednocześnie wysokiej czystości.
Wyodrębnianie alkiloteteahydro-antrahydrochinonów z roztworu produktu nie jest natomiast potrzebne do zastosowania ich przy wytwarzaniu nadtlenku wodoru metodą AO. Utworzony według wynalazku alkilotetrahydro-antrahydrochinon występuje korzystnie w takim stężeniu i czystości w odpowiednim do syntezy H 2 O 2 metodą AO rozpuszczalniku lub układzie rozpuszczalników, że roztwory wytworzone wyżej opisanym sposobem można przeprowadzić bezpośrednio, to znaczy bez dalszego oczyszczania albo zatężania, do procesu AO do wytwarzania H 2 O2.
Roztwory otrzymane sposobem według wynalazku nadają się dlatego do procesu wytwarzania nadtlenku wodoru sposobem antrachinonowym, w którym w znany sposób roztwór roboczy prowadzi się cyklicznie przez obieg roboczy, obejmujący etap uwodornienia, etap utleniania i etap ekstrakcji. Stosuje się przy tym wówczas zasadniczo zawierający tylko alkilotetrahydro-antrahydrochinon jako nośnik reakcji roztwór roboczy, który najpierw wytwarza się w wyżej podany sposób według wynalazku, w oddzielonym od obiegu roboczego etapie uwodornienia przez heterogenicznie katalizowane uwodornienie ciśnieniowe zawierającego alkiloantrachinon roztworu, i który następnie doprowadza się, ewentualnie po oddzieleniu katalizatora zawiesinowego albo nośnikowego katalizatora zawiesinowego, do obiegu roboczego (uwzględniając dalej opisane wyżej warunki).
Zalety zastosowania roztworów otrzymanych sposobem według wynalazku do procesu wytwarzania H 2 O 2 metodą AO wynikają bezpośrednio z zalet zastosowanego roztworu alkilotetrahydro-antrahydrochinonu, który otrzymano według wyżej opisanego sposobu według wynalazku wytwarzania roztworów zawierających alkilotetrahydro-antrahydrochinon. Wysoka wydajność, selektywność i czystość jak również tylko krótkie czasy uwodornienia przy wytwarzaniu według wynalazku roztworów alkilotetrahydro-antrahydrochinonu w odpowiednim dla procesu AO rozpuszczalniku lub mieszaninie rozpuszczalników pozwalają na wysoki stopień elastyczności przy wytwarzaniu H 2 O2 metodą AO, co umożliwia w nie mniejszym stopniu również krótkoterminowe wzrosty produktywności.
Następujące przykłady przeprowadzono w reaktorze do uwodorniania typu reaktora pętlicowego, którego budowa i zasada działania są opisane bliżej np. w europejskim zgłoszeniu patentowym nr 70 797 i który między innymi dobrze zapewniał pożądane intensywne wymieszanie wsadu uwodornienia na podstawie jego wysokiej sprawności mieszania.
Materiał reakcyjny (roztwór alkiloantrachinonów i katalizator), którego każdorazowy skład jest podany w tabeli, umieszczono najpierw w zbiorniku i heterogeniczną mieszaninę następnie przeprowadzono do pętlicy reakcyjnej reaktora. Istotne części pętlicy reakcyjnej stanowiły: służący jako właściwy zbiornik reakcyjny autoklaw z dyszą mieszającą iniektora wchodzącą od ściany stropowej zbiornika reakcyjnego od góry do niego i z otworem w dnie zbiornika reakcyjnego, jak również dalszymi przewodami doprowadzającymi i odprowadzającymi dla materiału reakcyjnego lub roztworu produktu; pompa obiegowa; wymiennik ciepła; przewód dopływu gazu do dyszy mieszającej iniektora; oraz przewód pętlicowy. Przewód pętlicowy łączył wymienione części reaktora w kolejności dno zbiornika reakcyjnego, pompa obiegowa, wymiennik ciepła, dysza mieszająca iniektora z tak zwaną pętlicą reakcyjną.
Podczas uwodorniania pompowano materiał reakcyjny przez pętlicę reakcyjną, przy czym w dyszy mieszającej iniektora wodór został domieszany homogenicznie według zasady iniektora. W dyszy mieszającej iniektora gaz uwodorniający i materiał reakcyjny zostały intensywnie wymieszane i przez wytworzone w dyszy duże siły ścinające wspierają korzystnie uwodornienie w warunkach według wynalazku tak, że reakcja alkiloantrachinonów do alkilotetrahydro-antrahydrochinonów zachodziła z wysoką wydajnością i selektywnością a także zostało osiągnięte znaczne zwiększenie szybkości uwodornienia.
Uwodornianie każdorazowo 45 kg materiału reakcyjnego przeprowadzono przy zmienie katalizatora, alkiloantrachinonu, stężenia alkiloantrachinonu, temperatury, ciśnienia, rozpuszczalnika i czasu trwania reakcji. Tabela daje przegląd otrzymanych wyników.
165 672
Do przykładu II należy uzupełniająco zaznaczyć, że zastosowany tam katalizator nikiel Raney'a mógł być zastosowany ponownie w 6 kolejnych zestawach, bez pojawienia się w przebiegu kolejnych uwodornień znaczącego spadku aktywności katalizatora. Roztwory, otrzymane w reakcjach powyższych przykładów, można było po oddzieleniu zawieszonego katalizatora (w przypadku zastosowania jednakowych katalizatorów do wytwarzania roztworów produktu zawierających alkilotetrahydro-antrahydrochinon z jednej strony i w procesie AO do wytwarzania H2O2 z drugiej strony, ewentualnie również bez oddzielania.katalizatora) doprowadzać do obiegu produktu do wytwarzania nadtlenku wodoru w procesie antrachinonowym. Wytwarzanie nadtlenku wodoru z zastosowaniem wytworzonych sposobem według wynalazku roztworów zawierających alkilotetrahydro-antrachinon można było w odniesieniu do stabilności uwodornienia nośnika reakcji alkilotetrahydro-antrahydrochinon/-antrahydrochinon przeprowadzić w szczególnie korzystny sposób; to znaczy uniknięto w znacznym stopniu tworzenia niepożądanych ubocznych produktów uwodornienia w etapie uwodornienia AO, przez co zostało zmniejszone zużycie chinonu i oszczędzono chinon.
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób wytwarzania roztworów zawierających alkilotetrahydroantrahydrochinony (roztwór produktu) przez heterogenicznie katalizowane ciśnieniowe uwodornienie roztworów zawierających alkiloantrachinon (roztwór substancji wydzielonej), znamienny tym, że roztwór alkiloantrachinonu, w odpowiednim do wytwarzania nadtlenku wodoru według procesu antrachinonowego w układzie rozpuszczalników, przy intensywnym wymieszaniu poddaje się reakcji z gazowym wodorem na niklu Raney'a stosowanym jako katalizator suspensyjny albo na platynie, na krzemianie glinu stosowanej jako katalizator suspensyjny na nośniku w temperaturze 20 do 100°C, korzystnie 50 do 70°C i pod ciśnieniem powyżej 400 kPa, korzystnie pod ciśnieniem 800 do 1500 kPa.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że gęstość zawiesiny katalizatora suspensyjnego albo katalizatora suspensyjnego na nośniku wynosi 0,2 do 10% wagowych, korzystnie 0,5 do 2,5% wagowych.
- 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkiloantrachinon stosuje się alkiloantrachinon podstawiony w pozycji C2 przez rodnik Cl- do C10-alkilowy, korzystnie przez rodnik C2-do C5-alkilowy.
- 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako alkiloantrachinon stosuje się 2etyloantrachinon, 2-butyloantrachinon albo 2-amyloantrachinon albo ich mieszaninę, korzystnie 2-etyloantrachinon, 2-III-rzęd.-butyloantrachinon, 2-II-rzęd.-amyloantrachinon,2-III-rzęd.-amyloantrachinon albo ich mieszaninę.
- 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się roztwór substancji wydzielonej, zawierający alkiloantrachinon albo mieszaninę złożoną z alkiloantrachinonów w ilości 2 do 20% wagowych, korzystnie 5 do 15% wagowych, w odniesieniu do ogólnego ciężaru roztworu substancji wydzielonej.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4013090A DE4013090A1 (de) | 1990-04-25 | 1990-04-25 | Verfahren zur herstellung von alkyltetrahydroanthrahydrochinon und diese enthaltende arbeitsloesungen fuer die wasserstoffperoxid-herstellung nach dem anthrachinonverfahren |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL290010A1 PL290010A1 (en) | 1992-01-27 |
PL165672B1 true PL165672B1 (pl) | 1995-01-31 |
Family
ID=6405006
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL91290010A PL165672B1 (pl) | 1990-04-25 | 1991-04-24 | Sposób wytwarzania roztworów zawierajacych alkilotetrahydroantrahydrochinony PL PL PL |
Country Status (15)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5147628A (pl) |
EP (1) | EP0453949B1 (pl) |
JP (1) | JPH04224538A (pl) |
AT (1) | ATE111071T1 (pl) |
AU (1) | AU630289B2 (pl) |
BR (1) | BR9101644A (pl) |
CA (1) | CA2041159A1 (pl) |
CS (1) | CS116691A3 (pl) |
DE (2) | DE4013090A1 (pl) |
ES (1) | ES2061104T3 (pl) |
FI (1) | FI911023A (pl) |
HU (1) | HU206305B (pl) |
PL (1) | PL165672B1 (pl) |
RU (1) | RU2066308C1 (pl) |
YU (1) | YU47443B (pl) |
Families Citing this family (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US5662878A (en) * | 1996-04-25 | 1997-09-02 | University Of Chicago | Process for the production of hydrogen peroxide |
US6300378B1 (en) | 1996-09-27 | 2001-10-09 | University Of New Mexico | Tropodegradable bromine-containing halocarbon additives to decrease flammability of refrigerants foam blowing agents solvents aerosol propellants and sterilants |
DE19816297A1 (de) * | 1998-04-11 | 1999-10-21 | Degussa | Verfahren zur Herstellung von Wasserstoffperoxid und Reaktionsträger zu seiner Durchführung |
ES2250094T3 (es) * | 1999-11-22 | 2006-04-16 | Akzo Nobel N.V. | Procedimieto y composicion para la produccion de peroxido de hidrogeno. |
DE10052323A1 (de) | 2000-10-21 | 2002-05-02 | Degussa | Kontinierliches Verfahren zur Hydrierung |
EP1403219A1 (en) † | 2002-09-30 | 2004-03-31 | Degussa AG | Novel aqueous hydrogen peroxide solutions |
JP4973041B2 (ja) * | 2006-07-14 | 2012-07-11 | 三菱瓦斯化学株式会社 | 過酸化水素の製造方法 |
RU2713014C1 (ru) * | 2019-03-04 | 2020-02-03 | Публичное акционерное общество "Татнефть" им. В.Д.Шашина | Способ разработки залежи сверхвязкой нефти скважинами с «умной» перфорацией |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US388890A (en) * | 1888-09-04 | Apparatus for the manufacture of excelsior | ||
AT20042B (de) | 1902-03-25 | 1905-05-10 | John William Fries | Vorrichtung zum Dämpfen und Oxydieren von Garnen und Geweben. |
US2495229A (en) * | 1947-03-13 | 1950-01-24 | Buffalo Electro Chem Co | Production of tetrahydroanthraquinones |
CA973179A (en) * | 1970-10-09 | 1975-08-19 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Certain 1-alkyl-9,10-anthraquinones and their 5,6,7,8-tetrahydro derivatives and the use of the latter in the production of hydrogen peroxide |
US3838178A (en) * | 1972-06-20 | 1974-09-24 | Du Pont | 2-alkyl-substituted-1,2,3,4-tetrahydroanthraquinones |
DE3130986C2 (de) * | 1981-07-16 | 1986-03-06 | Buss Ag, Basel | Einrichtung für die Durchführung einer chemischen Reaktion |
US4374820A (en) * | 1981-07-29 | 1983-02-22 | E. I. Du Pont De Nemours And Company | Manufacture of H2 O2 |
SE431532B (sv) * | 1982-09-08 | 1984-02-13 | Eka Ab | Forfarande vid framstellning av veteperoxid |
US4539196A (en) * | 1984-04-19 | 1985-09-03 | Fmc Corporation | Process for hydrogenating an alkylated anthraquinone |
US4514376A (en) * | 1984-04-19 | 1985-04-30 | Fmc Corporation | Pregeneration of tetrahydroanthraquinones in a make-up solution to be added to a hydrogen peroxide working solution |
DE3534014A1 (de) * | 1985-09-24 | 1987-03-26 | Peroxid Chemie Gmbh | Neue herstellung von alkyltetrahydro-anthrachinonen |
DE3538816C2 (de) * | 1985-10-31 | 1996-11-07 | Solvay Interox Gmbh | Verfahren zur Herstellung von H¶2¶0¶2¶ |
FI82670C (fi) * | 1989-01-27 | 1991-04-10 | Kemira Oy | Foerfarande foer framstaellning av vaeteperoxid. |
-
1990
- 1990-04-25 DE DE4013090A patent/DE4013090A1/de not_active Withdrawn
-
1991
- 1991-02-28 FI FI911023A patent/FI911023A/fi not_active Application Discontinuation
- 1991-04-11 JP JP3079007A patent/JPH04224538A/ja active Pending
- 1991-04-17 HU HU911261A patent/HU206305B/hu not_active IP Right Cessation
- 1991-04-18 AT AT91106173T patent/ATE111071T1/de not_active IP Right Cessation
- 1991-04-18 DE DE59102789T patent/DE59102789D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1991-04-18 ES ES91106173T patent/ES2061104T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1991-04-18 EP EP91106173A patent/EP0453949B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1991-04-22 YU YU72691A patent/YU47443B/sh unknown
- 1991-04-24 PL PL91290010A patent/PL165672B1/pl unknown
- 1991-04-24 BR BR919101644A patent/BR9101644A/pt not_active Application Discontinuation
- 1991-04-24 RU SU914895122A patent/RU2066308C1/ru active
- 1991-04-24 AU AU75305/91A patent/AU630289B2/en not_active Ceased
- 1991-04-24 US US07/690,615 patent/US5147628A/en not_active Expired - Fee Related
- 1991-04-24 CS CS911166A patent/CS116691A3/cs unknown
- 1991-04-24 CA CA002041159A patent/CA2041159A1/en not_active Abandoned
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
RU2066308C1 (ru) | 1996-09-10 |
CS116691A3 (en) | 1992-02-19 |
FI911023A0 (fi) | 1991-02-28 |
ATE111071T1 (de) | 1994-09-15 |
HU911261D0 (en) | 1991-10-28 |
CA2041159A1 (en) | 1991-10-26 |
BR9101644A (pt) | 1991-12-10 |
EP0453949A1 (de) | 1991-10-30 |
DE59102789D1 (de) | 1994-10-13 |
AU7530591A (en) | 1991-11-07 |
DE4013090A1 (de) | 1991-10-31 |
FI911023A (fi) | 1991-10-26 |
AU630289B2 (en) | 1992-10-22 |
YU72691A (sh) | 1994-06-10 |
HU206305B (en) | 1992-10-28 |
US5147628A (en) | 1992-09-15 |
HUT57696A (en) | 1991-12-30 |
ES2061104T3 (es) | 1994-12-01 |
PL290010A1 (en) | 1992-01-27 |
EP0453949B1 (de) | 1994-09-07 |
JPH04224538A (ja) | 1992-08-13 |
YU47443B (sh) | 1995-03-27 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
JP4037668B2 (ja) | 過酸化水素製造法におけるワーキング溶液の水素化 | |
JPS5997504A (ja) | アントラキノン法による過酸化水素の製造方法 | |
PL165672B1 (pl) | Sposób wytwarzania roztworów zawierajacych alkilotetrahydroantrahydrochinony PL PL PL | |
US6153169A (en) | Method of producing hydrogen peroxide and reaction promoters therefor | |
EP1101733A1 (en) | Process and composition for the production of hydrogen peroxide | |
JP3617532B2 (ja) | 過酸化水素の製造方法 | |
US4374820A (en) | Manufacture of H2 O2 | |
US4046868A (en) | Production of hydrogen peroxide | |
FI77213B (fi) | Foerfarande foer framstaellning av vaeteperoxid i en loesning innehaollande alkylerad antrakinon och hydrerade derivat daerav. | |
US3041143A (en) | Production of hydrogen peroxide | |
US2673140A (en) | Production of hydrogen peroxide | |
CZ299805B6 (cs) | Zpusob výroby peroxidu vodíku a kompozice použitelná pro provádení tohoto zpusobu | |
JPS60235704A (ja) | 作業溶液中のテトラヒドロアンスラキノン類の濃度を調節する方法 | |
MXPA00009913A (en) | Method for producing hydrogen peroxide and reaction carriers for carrying out the method | |
CN114906818A (zh) | 烷基蒽醌工作液及其配制方法以及过氧化氢的生产方法 | |
JPH0214333B2 (pl) | ||
AU2002300310B2 (en) | 2-(4-Methylpentyl)-beta-tetrahydroanthraquinone and Methods for Making Same | |
CN114906820A (zh) | 烷基蒽醌工作液及其配制方法以及过氧化氢的生产方法 | |
KR980009113A (ko) | 과산화수소의 제조방법 | |
Guenter et al. | Manufacture of H 2 O 2 | |
GB2127388A (en) | Manufacture of H2O2 | |
CZ20003677A3 (cs) | Způsob výroby peroxidu vodíku a nosiče reakce pro jeho provádění | |
PL190161B1 (pl) | Sposób otrzymywania nadtlenku wodoru metodą antrachinonową |