HU224980B1 - Mineral wool composition - Google Patents

Mineral wool composition Download PDF

Info

Publication number
HU224980B1
HU224980B1 HU0300172A HUP0300172A HU224980B1 HU 224980 B1 HU224980 B1 HU 224980B1 HU 0300172 A HU0300172 A HU 0300172A HU P0300172 A HUP0300172 A HU P0300172A HU 224980 B1 HU224980 B1 HU 224980B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fibers
mineral wool
wool according
mgo
cao
Prior art date
Application number
HU0300172A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Luc Bernard
Serge Vignesoult
Patrice Lehuede
Original Assignee
Saint Gobin Isover
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8848243&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU224980(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Saint Gobin Isover filed Critical Saint Gobin Isover
Publication of HUP0300172A2 publication Critical patent/HUP0300172A2/hu
Publication of HU224980B1 publication Critical patent/HU224980B1/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C25/00Surface treatment of fibres or filaments made from glass, minerals or slags
    • C03C25/10Coating
    • C03C25/42Coatings containing inorganic materials
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C13/00Fibre or filament compositions
    • C03C13/06Mineral fibres, e.g. slag wool, mineral wool, rock wool
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C03GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
    • C03CCHEMICAL COMPOSITION OF GLASSES, GLAZES OR VITREOUS ENAMELS; SURFACE TREATMENT OF GLASS; SURFACE TREATMENT OF FIBRES OR FILAMENTS MADE FROM GLASS, MINERALS OR SLAGS; JOINING GLASS TO GLASS OR OTHER MATERIALS
    • C03C2213/00Glass fibres or filaments
    • C03C2213/02Biodegradable glass fibres

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Seasonings (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
  • Surface Treatment Of Glass Fibres Or Filaments (AREA)
  • Inorganic Fibers (AREA)

Description

A leírás terjedelme 14 oldal (ezen belül 6 lap ábra)
HU 224 980 Β1
A jelen találmány tárgya a mesterséges ásványi gyapotok területére esik. Részletesebben kifejtve, a találmány olyan ásványgyapot-kompozícióra vonatkozik, amelyet hő- és/vagy hangszigetelő anyagok előállítására használnak, illetve talaj nélküli kultúrák szubsztrátumaként alkalmazzák. A találmány tárgya még a hőálló ásványgyapot előállítására vonatkozó eljárás, valamint alkalmazása. Olyan hőálló, azaz hőstabilis ásványgyapotról van szó, amelyet olyan célokra alkalmaznak, amelyeknél a hőstabilitás mint paraméter fontos követelmény.
Ezeket az ásványgyapotokat szerkezeti rendszerek tűzálló komponenseként használják, és mint ilyenek, fontos szerepet játszhatnak.
Még részletesebben kifejtve, kőzetgyapot típusú ásványgyapotokról van szó, ami annyit jelent, hogy ezen gyapotok csak igen magas hőmérsékleten cseppfolyósodnak, és szálképzési hőmérsékletükön igen folyósak, valamint igen magas az üvegesedési hőmérsékletük is.
A találmány háttere
Az ilyen típusú ásványgyapotok hagyományosan „külső” centrifugálással szálasíthatók, például olyan jellegű eljárásokkal, mint amelyeket statikus adagolóeszközökben használnak, ahol centrifugálkerekek kaszkádkapcsolásával olvadt anyagokat táplálnak be. Egy ilyen megoldás van részletesen kifejtve az EP-0 465 310 és az EP-0 439 385 számú szabadalmi leírásokban.
A „belső” centrifugálással történő szálasltás, amelyben a centrifuga nagy sebességgel forog és lyukak vannak fúrva bele, hagyományosan az üveggyapot típusú ásványgyapotok szálasítására használatos, amelyek alkálifém-oxidokban gazdagabbak, és alumínium-oxid-tartalmuk alacsonyabb, ugyancsak alacsonyabb a cseppfolyósodási hőmérsékletük, és a szálasodási hőmérsékletükön viszkózusabbak, mint a kőzetgyapotok. Ezt az eljárást részletesen az EP-0 189 354 és az EP-0 519 797 számú szabadalmi leírások ismertetik.
Az utóbbi időkben azonban olyan technikai megoldásokat fejlesztettek ki, amelyek lehetővé teszik, hogy a belső centrifugálást alkalmazó eljárást a kőzetgyapot szálasítására is felhasználják, elsősorban azáltal, hogy a centrifugák anyagának összetevőit és működési paramétereit módosították. Az erre a tárgykörre vonatkozó további részletek a WO 93/02977 számú szabadalomban olvashatók. Ez az adaptálás különösen hasznosnak mutatkozott abban az értelemben, hogy az eddig csak egyes gyapottípusokra jellemző tulajdonságokat, amelyek vagy csak az ásványgyapotban, vagy csak az üveggyapotban voltak meg, kombinálni lehessen. így a belső centrifugálással kapott ásványgyapot minősége az üveggyapot minőségéhez hasonló, és kisebb benne a nem szálasodott anyag mennyisége, mint a hagyományos módon előállított ásványgyapotban. Mindemellett megtartja azt a két nagy előnyét, amely kémiai természetének tulajdonítható, nevezetesen a vegyszerek alacsony költségét és a nagy hőmérséklet-stabilitást.
Ennek megfelelően két lehetséges módja van az ásványgyapot szálasftásának, és a választás a kettő között egy sor kritérium alapján történik. Ilyen feltételek lehetnek például a kívánt alkalmazás szempontjából megfelelő minőség, és az ipari és gazdaságossági kivitelezhetőség.
Az utóbbi időkben ezekhez a kritériumokhoz járult még az ásványgyapot biológiai lebonthatósága, nevezetesen az a képessége, hogy fiziológiás közegben hamar feloldódik, amivel megelőzhető az a patológiás kockázat, ami az emberi testben a belélegzett finom szálak felhalmozódása miatt keletkezik.
Sok ásványgyapot-alkalmazásban használják fel továbbá azt a hőstabilitást, amit bizonyos ásványgyapot-kompozíciók mutatnak. Elsősorban a bazaltból, illetve a vasban feldúsult kohósalakból előállított ásványgyapotok hőstabilitása, illetve hőállósága közismert. Ezeknek a kompozícióknak a hátránya a bazalt esetében alacsony oldhatósága a fiziológiás közegekben, és a vasdús kohósalak esetében a magas szálasodási hőmérséklet, amely korlátozza ezen kompozíciók szálasítási feldolgozását az úgynevezett „külső centrifugálási eljárások segítségével.
Ennek a problémának megoldása, azaz hogy olyan kőzet típusú ásványgyapotot válasszunk, amely biológiai közegben oldható, az lehet, hogy nagy alumínium-oxid- és közepes alkálifém-oxid-tartalmú anyagot használunk.
Ez a megoldás nagy nyersanyagköltséggel jár, mivel nyersanyagként előnyösen bauxitot használ.
A találmány célja
A jelen találmány célja a kőzet típusú ásványgyapot szálak kémiai összetételének javítása. A javítás elsősorban ezek biológiai lebonthatóságának növelésében áll, párhuzamosan azzal a tulajdonságukkal, hogy előnyösen és elsősorban belső centrifugálással szálasíthatók, miközben megőrizzük annak lehetőségét, hogy ezekhez az ásványgyapotokhoz olcsó nyersanyagokat használhassunk, és emellett kiváló hőstabilitást biztosítsunk nekik.
A „termikusán stabilis ásványgyapot”, illetve „termikus stabilitással rendelkező gyapot (hőstabilis) kifejezések azt jelentik, hogy ez olyan ásványgyapot, amely hőnek ellenálló, azaz szerkezete nem omlik össze, ha minimálisan 1000 °C-ra felmelegítjük.
Részletesebben akkor tekintünk egy ásványgyapotot hőstabilisnak, ha megfelel a „Szigetelőanyagok: termikus stabilitás című szabványban megadott követelményeknek, amint ezt a NORDTEST (NT FIRE XX NORDTEST REMISS No. 1114-93) javasolja.
Ez a teszt egy szigetelőanyag 1000 °C-on mérhető hőstabilitásának meghatározására szolgáló eljárást ad meg. A szigetelőanyagból vett (előnyösen 25 mm magas és 25 mm átmérőjű) mintát kemencébe helyezzük, amelyben megfigyelhetjük a minta szerkezetének összeomlását a minta hőmérsékletének függvényében.
A kemence hőmérsékletét szobahőmérséklettől emeljük legalább 1000 °C-ig, 5 °C/perc sebességgel.
Ez a szabvány akkor minősít egy szigetelőanyagot hőstabilisnak, ha az anyagból készült minta eredeti vastagságának 50%-nál nem nagyobb mértékben omlik össze addigra, mire a hőmérséklet eléri az 1000 °C-ot.
HU 224 980 Β1
A találmányt a továbbiakban példakénti megvalósításai segítségével ismertetjük.
A találmány tárgya fiziológiás közegben oldódó ásványi gyapot, amely a következő összetevőkből álló szálakat tartalmazza a megadott tömegszázalékokban:
SiO2 35-60% előnyösen 39-55%
AI2O3 12-27% 16-25%
CaO 0-35% 3-25%
MgO 0-30% 0-15%
Na2O 0-17% 6-12%
K2O 0-17% 3-12%
R2O (Na2O+K2O) 10-17% 12-17%
p2o5 0-5% 0-2%
Fe2O3 0-20%
B2O3 0-8% 0-4%
TiO2 0-3%
és ugyancsak tartalmaz olyan foszforvegyületet, amelynek foszfortartalma P2O5-ban kifejezve 0,2%-tói, de előnyösen 0,5%-nál nagyobb értéktől 5%-ig, de előnyösen 2%-nál kisebb értékig változik, a szál teljes tömegére vonatkoztatva, amely foszforvegyület 100 °C felett reagálni képes a szálak anyagával, és így a szálak felületén bevonatot tud képezni.
Valójában meglepő módon azt találtuk, hogy a szálak, amelyek összetevőit a fentiek szerint választottuk ki, 100 °C felett reagálnak a foszforvegyülettel, és hogy ez a reakció folytatódik a hőmérséklet emelésével is. A szálak felületén bevonat kialakulása volt megfigyelhető, különösen azokon a szálakon, amelyeket kb. 1000 °C-ra hevítettünk fel.
Az a vegyület, amely a foszforvegyület és a szálak összetevői közti reakció eredményeként keletkezik, foszforban gazdag. Ebben a vegyületben 40-60% körüli foszfortartalom mérhető.
A megfigyelt bevonat folytonos is lehet a szálak felületén, és vastagsága általában 0,01-0,5 pm. A szálak felületén a bevonat összetételéhez hasonló összetételű kompozíció helyi kristályosodása is megfigyelhető, és ennek a kristályos rétegnek a vastagsága a 0,1-0,5 pm-t is elérheti.
Kimutatható volt, hogy a fenti összetevőkből kiválasztott komponensekből álló szálak és a foszforvegyület között kooperatív hatás működött. Ennek eredményeként olyan ásványgyapotot kaptunk, amely fiziológiás közegben oldódik és hőstabilis.
A találmány egy másik kiviteli alakja szerint az ásványgyapot az alább említett összetevőkből álló szálakat tartalmazza, tömegszázalékban kifejezve:
SÍO2 39-55% előnyösen 40-52%
AI2O3 16-27% 16-25%
CaO 3-35% 10-25%
MgO 0-15% 0-10%
Na2O 0-15% 6-12%
K2O 0-15% 3-12%
R2O (Na2O+K2O) 10-17% 12-17%
P2O5 0-5% 0-2%
Fe2O3 0-15%
B2O3 0-8% 0-4%
TiO2 0-3%
és ahol a MgO-tartalom 0 és 5% között van, előnyösen 0 és 2% között, és a R2O-tartalom<13,0%.
A találmány egy további, ugyancsak előnyös kiviteli alakjában az ásványgyapot olyan szálakat tartalmaz,
amelyek összetételét tömegszázalékban következőkben adjuk meg: kifejezve a
SiO2 39-55% előnyösen 40-52%
AI2O3 16-25% 17-22%
CaO 3-35% 10-25%
MgO 0-15% 0-10%
Na2O 0-15% 6-12%
K2O 0-15% 6-12%
R2O (Na2O+K2O) 13-17%
P2O5 Fe2O3 0-5% 0-15% 0-2%
B2O3 0-8% 0-4%
TiO2 0-3%
A szöveg hátralévő részében a „kompozíció szó azon ásványgyapot szálak vagy a szálasítandó üveg összetevőinek tartományára vonatkozik, amelyekből a fenti szálak készülnek.
A leírás további részében a kompozíció összetevőinek százaléka mindig tömegszázalékot jelent, és a találmány szerinti kompozíciók tartalmazhatnak 2-3% olyan komponenst, amelyek nem analizált szennyezők, amint ez az ilyen kompozíciók esetében gyakran előfordul.
A megfelelő kompozíció kiválasztása lehetővé tette több előnyös tulajdonság kombinálását, elsősorban annak a sok és bonyolult szerepnek a változtatásával, amelyeket a speciális összetevők játszanak.
Valójában meg tudtuk mutatni, hogy a magas, 16-27% közötti, előnyösen 17%-nál nagyobb, és/vagy előnyösen 25%-nál, de még előnyösebben 22%-nál kisebb alumínium-oxid-tartalom, a rácsképző vegyületek - szilícium-dioxid és alumínium-oxid - 57-75%-os összege, de előnyösen 60%-nál nagyobb és/vagy előnyösen 72%-nál kisebb, még előnyösebben 70%-nál kisebb rácsképző arány kombinálása nagy alkálitartalommal (R2O: nátrium-oxid és kálium-oxid), azaz 10-17%-os értékével, 0-5% közötti magnézium-oxidtartalommal, de előnyösen 0-2% közötti MgO-tartalommal, ahol a R2O értéke <13,0, lehetővé teszi olyan üvegkompozíciók előállítását, amelyek figyelemre méltó tulajdonsága, hogy nagy hőmérséklet-intervallumban szálasíthatók, és savas pH-jú közegben biológiailag oldhatók. A találmány kiviteli alakjától függően az alkálitartalom előnyösen nagyobb 12%-nál, előnyösen nagyobb 13%-nál, sőt, 13,3%-nál, és/vagy előnyösen kisebb 15%-nál, de még előnyösebben 14,5%-nál.
A kompozícióknak ez a komponenstartománya különösen hasznosnak bizonyul, mivel megfigyelhető volt, hogy az elfogadott véleménnyel szemben, a megolvadt üveg viszkozitása nem csökken lényegesen a növekvő alkálitartalommal. Ez a figyelemre méltó effektus lehetővé teszi a szálasításhoz szükséges viszkozitás hőmérséklete és a kikristályosodó fázis cseppfolyosódási hőmérséklete közti különbség megnövelését, és ezzel a szálasítás feltételeinek lényeges megjavítását, és főleg lehetővé teszi a biológiailag oldható üvegek belső centrifugálással történő szálasítását.
HU 224 980 Β1
A találmány egyik kiviteli alakjában a kompozíciók 0-5% közötti, előnyösen 0,5%-nál nagyobb és/vagy 3%-nál, előnyösen 2,5%-nál kisebb mennyiségű vas-oxidot tartalmaznak. Egy másik kiviteli alakot kapunk olyan kompozíciókkal, amelyekben a vas-oxidtartalom 5 és 12% közötti, előnyösen 5 és 8% közötti, amely kompozíciókból ásványgyapotból készült, tűzálló takarókat lehet gyártani.
Előnyös, ha a találmány szerinti kompozíciók a következő arányoknak felelnek meg: (Na20+K20)/AI203>0,5, előnyösen (Na20+K20)/AI203>0,6, még előnyösebben (Na20+K20)/AI203>0,7, ami kedvez annak, hogy a szálasításhoz szükséges viszkozitás kialakulásához igényelt hőmérséklet nagyobb legyen, mint a cseppfolyósodási hőmérséklet.
A találmány egy további változatában a találmány szerinti kompozíciók előnyösen 10-25% közötti, előnyösen 12%-nál nagyobb, még előnyösebben 15%-nál nagyobb, és/vagy előnyösen 23%-nál kisebb, még előnyösebben 20%-nál, sőt, 17%-nál kisebb mennyiségben tartalmaznak kalcium-oxidot, kombinálva 0-5% közötti, előnyösen 2%-nál kisebb, még előnyösebben 15%-nál kisebb és/vagy 0,3%-nál, előnyösen 0,5%-nál nagyobb magnézium-oxid-tartalommal.
Egy másik további változat szerint a magnézium-oxid-tartalom 5 és 10% között van, míg a kalcium-oxid-tartalom 5 és 15% között, de előnyösen 5 és 10% között van.
P2O5 hozzáadásával, ami nem kötelező, a 0-3% közötti intervallumban elhelyezkedő, de előnyösen 0,5%-nál nagyobb és/vagy 2%-nál kisebb mennyiséggel megnövelhetjük a semleges pH-η mérhető biooldhatóságot. A kompozíció ugyancsak tartalmazhat bór-oxidot (nem kötelezően), ami az ásványgyapot termikus tulajdonságait javítja, elsősorban úgy, hogy csökkenti annak hővezetési koefficiensét a sugárzó komponensben, és ugyancsak megnöveli a biooldhatóságot semleges pH-értékű közegben. Ugyancsak nem kötelező jelleggel alkalmazhatunk TiO2-ot is a kompozícióban, például 3%-ig terjedő mennyiségben. Más oxidok, mint a BaO, SrO, MnO, Cr2O3 és ZrO2 is lehetnek jelen a kompozícióban, mindegyik mintegy 2%-ig terjedő mennyiségben.
A 102·5 poise viszkozitásnak megfelelő hőmérséklet, amelyet Ttog2 5-del jelölünk, és a kristályosodó fázis cseppfolyósodási hőmérséklete (T|iq) közötti különbség előnyösen legalább 10 °C. Ez a különbség, T|Og2 5 - T|iq határozza meg a találmány szerinti kompozíció „munkatartományát”, azaz azt a hőmérséklet-tartományt, amelyben a kérdéses kompozíció szálasítható, elsősorban belső centrifugálással. Ez a különbség előnyösen legalább 20-30 °C, sőt több, mint 50 °C, de még előnyösebb, ha több, mint 100 °C.
A találmány szerinti kompozíciók üvegesedési hőmérséklete magas, előnyösen magasabb, mint 600 °C. A lágyulási hőmérsékletük (Tannea|ing-gel jelölve) különösen magasabb, mint 600 °C.
Amint ezt már említettük, az ásványgyapotok biooldhatósága megfelelő szintű, különösen savas pH mellett. Oldódási sebességük pH=4,5-es közegben, szilícium-oxidra vonatkoztatva mérten előnyösen legalább 30, és még előnyösebben legalább 40 vagy ng/cm2 óránként.
A találmány másik nagyon fontos előnye az ilyen üvegek kompozícióinak előállítása során az olcsó nyersanyagok felhasználhatóságára vonatkozik. Ezek a kompozíciók előnyösen kőzetek megolvadásakor keletkeznek, például a fonolit típusú kőzetek megolvadásakor, alkáliföldfém hordozó, például mészkő vagy dolomit jelenlétében, és amennyiben szükséges, vasérccel kiegészítve. Ilyen módon olcsó alumínium-oxid hordozót kaphatunk.
Az ilyen, magas alumínium-oxid- és alkálitartalmú kompozíciók előnyösen kiégetett vagy elektromos üvegkemencében olvaszthatok meg.
A találmány egy további előnyös kiviteli alakjában az ásványgyapot szálak felületén kialakulni képes bevonat lényegében alkáliföldfém-foszfátból áll.
Az így kapott bevonatok olvadáspontja, amelyeknek összetétele hasonló az alkáliföldfém-ortofoszfátvagy -pirofoszfát-kristályok összetételéhez, 1000 °C felett van.
Előnyös továbbá, ha a találmány szerinti ásványgyapot szálak felületén kialakuló alkáliföldfém-foszfát kalcium-foszfát.
A kalcium-foszfátok, elsősorban az ortofoszfát (Ca3(PO4)2) és a pirofoszfát (Ca2P2O7) tűzálló tulajdonságukról ismertek, és ezeknek a vegyületeknek az olvadáspontja 1670 °C, illetve 1230 °C.
A találmány egyik további változata szerint a szálakkal reagálni képes foszforvegyület 100 °C felett bomló vegyület, és a bomlás eredményeként foszforsav (H3PO4, HPO3 stb.) és/vagy foszfor-pentoxid (P2O5) válik szabaddá, szilárd, cseppfolyós vagy gázhalmazállapotban.
A találmány még egy további előnyös kiviteli alakjában a foszforvegyületet a következők közül választjuk:
- ammóniumsók, ammónium-foszfátok, elsősorban az ammónium-hidrogén-foszfát (AHP), az ammónium-dihidrogén-foszfát (ADP) és a polifoszfátok (elsősorban orto- és metafoszfátok). Ezek az ammóniumsók lehetnek tiszták, vagy tartalmazhatnak szerves gyököket;
- a foszforsav különböző formái, elsősorban az ortofoszforsav (H3PO4), a metafoszforsav és a polifoszforsav ([HPO3jn);
- alumínium-hidrogén-foszfátok, elsősorban az alumínium-hidrogén-foszfát és az alumínium-dihidrogén-foszfát, önmagukban, vagy ortofoszforsavval keverve.
A találmány tárgyát képezi továbbá egy eljárás is olyan ásványgyapotok előállítására, amelyben a szálak lényegében a megolvadt oxidokból képződnek, és amely szálak összetevőit tömegszázalékban számított mennyiségükkel együtt a következőkben adjuk meg:
SiO2 35-60% előnyösen 39-55%
AI2O3 12-27% 16-25%
CaO 0-35% 3-25%
MgO 0-30% 0-15%
HU 224 980 Β1
Na2O 0-17% 6-12%
K2O 0-17% 3-12%
R2O (Na2O+K2O) 10-17% 12-17%
P2O5 0-5% 0-2%
Fe2O3 0-20%
B2O3 0-8% 0-4%
TiO2 0-3%
és amelyben a foszforvegyületet, ami reagálni képes a szál anyagával és eközben a szál felületén bevonatot képez, ezután visszük fel a szál felületére, rápermetezéssel (spray) vagy a foszforvegyület oldatával történő impregnálással.
A találmány tárgya még a fent leírt ásványgyapot felhasználása is tűzálló szerkezeti rendszerekben.
A „tűzálló szerkezeti rendszer” kifejezés úgy értendő, hogy ezek olyan rendszerek, amelyek általában többféle anyagból, elsősorban ásványgyapotból és fémlemezekből vagy lapkákból állnak, amelyek hatékonyan képesek megakadályozni a hő tovaterjedését, és védelmet tudnak nyújtani lángok és forró gázok ellen, miközben a tűzben is megtartják mechanikus szilárdságukat.
A tűzállóság szintjét szabványos vizsgálatokkal állapítják meg, és főleg azzal az idővel jellemzik, ami ahhoz szükséges, hogy egy hőáramnak kitett szerkezeti rendszerben egy előre meghatározott hőmérséklet megjelenjen a szerkezeti rendszer túlsó oldalán. A hőáramot például egy égő lángja vagy egy elektromos kemence generálhatja.
A szerkezeti rendszert akkor tekintjük megfelelően tűzállónak, ha a következő tesztek valamelyike által támasztott követelményeknek megfelel:
- tűzajtópróba: ásványi szálakból készült lemezeken elvégzett vizsgálat a német Germán Standard DIN 18 089-1. része szerint,
- anyagok és szerkezeti elemek viselkedése tűzzel szemben, a német DIN 4102 szabvány szerint meghatározva. A teljes tesztelést főleg a szabvány 5. része szerinti vizsgálat biztosítja, amelyben meghatározzuk a tűzállósági osztályt, vagy a
8. rész, amely szerint minták kisméretű vizsgálóasztalon történő tesztelése megy végbe,
- a szabványosított OMI A 754 (18) szerinti vizsgálat, ami leírja a „MARÍNÉ” típusú alkalmazások tűzállósági tesztjének általános követelményeit, főleg hajók ütköző válaszfalai esetére. Ezeket a teszteket nagyméretű mintákon végzik, 3 m*3 m-es kemencében. Megemlítjük például az acélfedélzet esetét, ahol a megkívánt teljesítőképesség az, hogy legalább 60 percnek kell eltelnie a meghatározott hőmérsékletnek a szigetelt oldalon történő megjelenéséig.
A további részletek és előnyös jellemzők a nem korlátozó jellegű előnyös kiviteli alakok itt következő leírásából lesznek láthatók.
Előnyös kiviteli alakok leírása
Az I. táblázatban adjuk meg 42 minta tömegszázalékban megadott kémiai összetételét.
Amikor a kompozíciók összetevőinek százalékos összege valamivel 100% alatt vagy felett van, akkor ez azt jelenti, hogy a 100%-tól való eltérés azoknak a szennyezőknek vagy igen kis mennyiségű összetevőknek felel meg, amelyeket nem analizáltunk, és/vagy csak az elfogadott analitikai módszerek pontatlanságából adódik.
Az ezen példákban szereplő kompozíciókat belső centrifugálással szálasítottuk, elsősorban a korábban már említett WO 93/02977 számú nemzetközi közzétételi irat szerint.
A működési tartományuk, amelyeket a T|og2 5-T|iq különbség határoz meg, erősen pozitív, nagyobb, mint 50 °C, előnyösen nagyobb, mint 100 °C, még előnyösebben pedig 150 °C-nál is lehet nagyobb.
A (Na2O+K2O)/AI2O3 arány minden kompozícióban nagyobb 0,5-nél, magas, 16-25%-os AI2O3-tartalom mellett. Az (AI2O3+SiO2) összeg is elég magas, az alkálitartalom legalább 10% akkor, amikor a MgO 5% vagy annál kevesebb, illetve legalább 13%, amikor a MgO-tartalom nagyobb 5%-nál.
A cseppfolyósodási hőmérséklet nem túl magas, általában 1200 °C vagy ennél alacsonyabb, de lehet 1150 °C is.
A IO2·5 poise viszkozitásértékhez tartozó hőmérséklet (T|Og2 5) összehasonlítható a magas hőmérsékletű szálasítócsészékben használttal, főleg a WO 93/02977 számú nemzetközi közzétételi iratban leírt működési körülmények között.
Elsősorban azok a kompozíciók előnyösek, amelyeknél T|Og2 5 alacsonyabb, mint 1350 °C, de előnyösen még 1300 °C-nál is alacsonyabb.
Megfigyeltük, hogy a 0-5% közötti MgO-tartalmú kompozíciók esetében, főleg a legalább 0,5% és/vagy 2%-nál kisebb MgO-tartalmúaknál, sőt, az 1%-nál kisebb MgO-tartalmúak esetében, ahol az alkálitartalom 10-13%, nagyon kielégítő eredmények érhetők el a fizikai tulajdonságokat illetően, elsősorban a működési tartományra és az oldódási sebességekre vonatkozólag (a következő mintákban: 18, 31, 32 és 33).
A jelen találmány bemutatása során különböző komponenseket adtunk a rendszerhez a szálasítás alatt úgy, hogy beporlasztottuk őket egy olyan zónába, amely azon zóna után helyezkedik el, amelyben a szálat húzzuk a megolvadt üvegből, de a zóna még az ásványgyapotot összegyűjtő zóna előtt van. Az „adalék” kifejezés azokra az anyagokra vonatkozik, amelyeket ebben a porlasztási zónában adunk be a rendszerbe.
Az 1. táblázat négy kompozícióját, a 4., 33., 41. és 42. példában szereplőket foszfortartalmú vegyület hozzáadásával és anélkül szálasítottuk abból a célból, hogy ásványgyapot takarót állítsunk elő.
Ugyancsak szálasítottunk egy kontrollüveget is, amelynek összetétele a jelen találmányban megadott tartományba esik, szintén foszforvegyület hozzáadásával és a nélkül. Ezt az üveget „kontroll”-nak nevezzük, amelynek tömegszázalékos összetétele a következő: SiO2: 65%, AI2O3:2,1%, Fe2O3:0,1%, CaO:8,1%, MgO: 2,4%, Na2O: 16,4%, K2O: 0,7%, B2O3: 4,5%.
Megjegyzendő, hogy az adalékok között lehetnek egyidejűleg, illetve külön hozzáadott vegyületek is. Az alábbi, a 2. táblázatban megadott vizsgálatokban,
HU 224 980 Β1 amelyeket „teszt”-nek nevezünk, az adalékok között szerepel egy gyantaalapú kötőanyag, és bizonyos példákban ehhez a kötőanyaghoz adunk foszforvegyületet, és a kötőanyaggal egyidejűleg porlasztjuk. Egy olyan vizsgálatot is végeztünk, amelyben nem volt kötőanyag, csak a foszforvegyületet permeteztük. Ezt a vizsgálatot tartalmazza a 14. teszt.
A kapott ásványgyapotokat vizsgálatnak vetettük alá, meghatároztuk sűrűségüket (p, kg/m3-ben) és hőstabilitásukat. A hőstabilitás mérésére 25 mm magasságú és 25 mm átmérőjű ásványgyapotmintákat vettünk az ásványgyapot takarókból. Ezen minták összeomlását a „Szigetelőanyagok: hőstabilitás) címen definiált eljárás szerint határoztuk meg. A 2. táblázat az 1000 °C-on meghatározott összeomlásra jellemző értékeket adja meg. A „relatív vastagság” kifejezés úgy értendő, hogy ez a minta megmaradt vastagságát jelenti adott hőmérsékleten a minta kezdeti (szobahőmérsékleten mért) vastagságához viszonyítva. Az „összeomlás mértéke” kifejezés az (1-„relatív vastagság”) értéke az adott hőmérsékleten.
A 2. táblázat az elvégzett tesztek eredményeit tartalmazza. A mintákon mért változók a következők: a szálak összetétele, az ásványgyapot sűrűsége (p) és az adalékok (típus és a permetezett anyag mennyisége). A hőstabilitásra vonatkozó eredmények, amelyeket a 2. táblázatban adunk meg, az 1000 °C-on mért összeomlás mértéke.
Az 1000 °C-on észlelhető összeomlás mértékének meghatározását illusztráljuk az 1. ábrán, ami az ásványgyapotminták relatív vastagságának mért változásait mutatja a hőmérséklet függvényében, 500 °C és 1000 °C között. Ez azt mutatja, hogy a „6. teszt”-ben vizsgált minta hirtelen omlik össze 700 °C és 750 °C között, és hogy a relatív vastagság 880 °C felett már csak 25%. Az ilyen mintát hőre instabilisnak minősítjük, mivel összeomlásának mértéke 1000 °C-on kb. 75%. Eltérően ettől a mintától, az 1. ábrán látható, 10., 11. és 16. tesztben szereplő minták csak mérsékelt összeomlást szenvednek el 700-750 °C felett, majd az összeomlás mértéke kb. 900 °C-nál stabilizálódik. Ezért azt mondhatjuk ezekről a mintákról, hogy „összeomlási plátó-juk van. Ez a három minta (10., 11. és 16. tesztek) 26%-os, 28%-os, illetve 18%-os összeomlást szenved el. Mivel ezek az összeomlási mértékek 50% alatt maradnak, azok az ásványgyapotok, amelyekből ezeket a mintákat vettük, hőstabilisnak minősíthetők.
A porlasztási zónában bepermetezett adalékok két fajtát képviseltek:
- gyantaalapú kötőanyagok, amelyek jól ismertek az ásványgyapotok területén. Ezek funkciója az, hogy az ásványgyapot takarók mechanikai szilárdságát biztosítsák. A jelen vizsgálatokban kétféle kötőanyagot tanulmányoztunk: az egyik egy fenol-formaldehid-alapú gyanta karbamiddal (ez egy standard kötőanyag), amelyeket a 2. táblázatban D-vel jelöltünk, míg a másik melaminalapú gyanta, ezeket a 2. táblázatban E-vel jelöltük, és ezek ismert hatása, hogy hőstabilitást képesek biztosítani;
- foszforvegyületek, amelyek előnyösen befolyásolják, illetve megnövelik a jelen találmány szerinti összetételű szálakból álló ásványgyapotok hőstabilitását.
A 2. táblázatban megadott foszforvegyületek száma három:
A „FLAMMETIN UCR-N” márkanéven ismert nem maradandó égésgátló, amelyet a Thor Chemie cég állít elő. Ezt a vegyületet a 2. táblázatban B-vel jelöljük. Ezt az ammónium-foszfátot tartalmazó terméket használják pamut-, cellulóz- és poliészteralapú textíliák égésmentesítésére. A foszfor mennyisége, P2O5-ban kifejezve a termék tömegére vonatkoztatva kb. 40%-ra becsülhető.
A „FLAMMENTIN TL 861-1” márkanevű és ugyancsak a Thor Chemie által gyártott égésgátló. Ez a vegyület A elnevezéssel szerepel a 2. táblázatban. Ez a termék kb. 30^t0% FLAMMENTIN UCR-N-nek (A) és egy (előnyösen akril típusú) szerves vegyületnek a keveréke. A P2O5-ban kifejezett foszfortartalom a termék tömegére vonatkoztatva kb. 15-20%. Ez a két termék, A és B, textilipari alkalmazásra készült, és tartalmaz még buborékmentesítő adalék anyagot és víztelenítő adalék anyagot is (igen kis mennyiségben jelen lehet nedvesítőanyag, diszpergáló adalék anyag, ülepítő adalék anyag, lágyító és enzimek). Ezek duzzadókészítmények, elsősorban a védő habréteg kialakulása következtében;
C-vel jelölt foszforvegyület a 2. táblázatban, ami ammónium-dihidrogén-foszfát (ADP-vel jelölve). Ez a vegyület a P2O5-ban kifejezett foszformennyiség kb. 55%-át teszi ki.
A 2. táblázatban megadott eredmények a következőket demonstrálják:
- a P2O5-ban kifejezett 0,2% és 5% közötti mennyiségű foszforvegyület hozzáadása a szálhoz lehetővé teszi hőstabilis ásványgyapotok előállítását, amelyekben a szálak összetétele megfelel a jelen találmányban megadott összetétel-tartománynak;
- azok az ásványgyapotok, amelyeknek szálösszetétele nem felel meg a találmányban kiválasztott tartománynak, nem hőstabilisak, még akkor sem, ha a találmány szerinti mennyiségben foszforvegyületet adunk hozzá (lásd „2. teszt”),
- a jelen találmány szerinti szálakból álló ásványgyapot 1000 °C-on mutatott összeomlása a P2O5-tartalom növekedésével csökken. A foszforvegyület hatása azonban már alacsony P2O5-tartalomnál is igen jelentős: a 12. teszt esetében a P2O5-tartalom 0,5% körül van, a 9., 13. és 26. tesztek esetében kb. 0,8%. Ugyancsak meg kell jegyezni, hogy a foszforvegyület hatásának kb. 2-3% P2O5-tartalomnál küszöbértéke van (hasonlítsuk össze a 19. és a 20. tesztek eredményét);
- a kötőanyagnak alig van hatása a találmány szerinti ásványgyapot hőstabilitására, sőt kiváló eredmények érhetők el kötőanyag alkalmazása nélkül is (lásd 14. teszt).
A találmányból származó előnyök egyike, hogy nagyon egyszerű foszforvegyüietet is lehet használni, ami
HU 224 980 Β1 ezeket a kompozíciókat megkülönbözteti a duzzadókompozícióktól. Ezzel nagyon jelentős költségelőny érhető el, és emellett sokkal kisebb anyagmennyiséget kell kezelni. Továbbá azt is kimutattuk, hogy a foszforsavban igen könnyen bomló foszforvegyületek elegyíthetők azokkal a kötőanyagokkal, amelyeket az ásványgyapotiparban használnak, és ezzel lehetőséget adnak a kötőanyag és a találmány szerinti üvegszálakkal reagálni képes foszforvegyület egyidejű bepermetezésére.
Vizsgáltuk a hőstabilitási teszt elvégzése után kapott ásványgyapotmintákat is, azaz azokat a mintákat, amelyek egyszer már elérték az 1000 °C hőmérsékletet.
Azt tapasztaltuk, hogy a találmány szerinti ásványgyapot szálak viszonylag épek maradtak, és nem olvadtak meg.
Mikroanalitikai technikákkal, elsősorban pásztázó elektronmikroszkóphoz csatlakoztatott EDX-vizsgálattal és ionpróba-vizsgálatokkal (SIMS) kimutattuk, hogy a szálak felületén majdnem teljesen folytonos bevonat alakult ki. Ennek a bevonatnak jellemző vastagsága 0,01-0,05 pm. Összetétele alapvetően foszfor- és kalciumalapú. Néhány mintában magnézium és/vagy vas jelenlétét is ki tudtuk mutatni.
A 600 °C-ig felmelegített mintákon ugyanolyan típusú bevonatot találtunk, mint az 1000 °C-ig hevített mintákon.
Anélkül, hogy valamilyen tudományos elmélet mellett elköteleznénk magunkat, elképzelhető, hogy a foszforvegyületből, főleg 100 °C felett, foszforsav és/vagy foszforsavanhidrid válik szabaddá, ami reagál a találmány szerinti szálak anyagával. Az ilyen kompozíciók esetében a nagy mennyiségben jelen lévő alumínium töltésének kompenzációjában magas alkálitartalmuk játszhat szerepet. Az alkáliföldfémelemek atomjainak mozgékonysága ezekben a kompozíciókban tehát nagyobb, mint ezen elemek atomjainak mozgékonysága más üvegkompozíciókban. Ezek a viszonylag mozgékony alkáliföldfémelemek tehát képesek reakcióba lépni a foszforsavval vagy a foszforsavanhidriddel, és a reakció eredményeként egy tűzálló vegyület keletkezik, elsősorban valamilyen alkáliföldfém-foszfát, és ezzel biztosítja a találmány szerinti ásványgyapotok kiváló hőstabilitását.
A találmány szerinti ásványgyapotok előnyösen alkalmazhatók mindenütt, ahol egyébként üveggyapotot vagy kőzetgyapotot használnak.

Claims (18)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Termikusán stabilis ásványgyapot, amely fiziológiás közegben oldódható, azzal jellemezve, hogy szálakból és a szálakra felvitt foszforalapú bevonatból áll, ahol a szálak összetétele tömegszázalékban kifejezve a következő:
    SiO2 35-60%, előnyösen 39-55%
    AI2O3 12-27%, „ 16-25%
    CaO 0-35%, „ 3-25%
    MgO 0-30%, „ 0-15%
    Na2O 0-17%, 6-12% K2O 0-17%, 3-12% R2O (Na2O+K2O) 10-17%, »» 12-17% p2o5 0-5%, 0-2% Ρ®2θ3 0-20%, B2O3 0-8% 0-4% TiO2 0-3%
    továbbá a bevonatot foszforvegyület képezi, amelynek foszfortartalma P2O5 formájában kifejezve 0,2%-tól, de előnyösen 0,5%-nál nagyobb értéktől 5%-ig, de előnyösen 2%-nál kisebb mennyiségig változik a szálak teljes tömegére vonatkoztatva, és amely foszforvegyület 100 °C felett reagálni képes a szálakkal, aminek eredményeként a szálak felületén bevonat alakul ki.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy olyan szálakat tartalmaz, amelyek tömegszázalékban kifejezve a következő összetételűek:
    SiO2 39-55%, előnyösen 40-52% ai2o3 16-27%, 16-25% CaO 3-35%, 10-25% MgO 0-15%, 0-10% Na2O 0-15%, 6-12% K2O 0-15%, 3-12% R2O (Na2O+K2O) 10-17%, 12-17% P2O5 0-5%, 0-2% Fe2O3 0-15%, B2O3 0-8% 0^4% TiO2 0-3%
    továbbá, hogy a MgO-tartalom 0 és 5% közötti, de előnyösen 0 és 2% között van, ha a R2O-tartalom <13,0%.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy olyan szálakat tartalmaz, amelyek tömegszázalékben kifejezve a következő összetételűek:
    SiO2 39-55%, előnyösen 40-52% ai2o3 16-25%, 17-22% CaO 3-35%, 10-25% MgO 0-15%, 0-10% Na2O 0-15%, 6-12% K2O 0-15%, 6-12%
    R2O (Na2O+K2O) 13-17%,
    p2o5 Fe2O3 0-5%, 0-15%, 0-2% B2O3 0-8% 0—4% TiO2 0-3%.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak alkálitartalma (Na2O+K2O) a következő:
    13,0%<R2O<15%, előnyösen 13,3%<R2O<14,5%.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak teljes vas(Fe2O3) tartalma a következő:
    0%<Fe2O3<5%, előnyösen 0%<Fe2O3<3%, de leginkább 0,5%<Fe2O3<2,5%.
  6. 6. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak teljes vastartalma (Fe2O3) a következő:
    5%<Fe2O3<15%, előnyösen 5%<Fe2O3<8%.
    HU 224 980 Β1
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak összetétele kielégíti a következő összefüggést:
    (Na20+K20)/AI203>0,5.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak összetevői kielégítik a következő összefüggést:
    (Na20+K20)/AI203\>0,6, előnyösen (Na20+K20)/AI203>0,7.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak kalcium- és magnézium-oxid-tartalma a következő:
  10. 10%<CaO<25%, előnyösen 15%<CaO<25%, és
    0%<MgO<5%, előnyösen 0%<MgO<2%, még előnyösebben pedig 0%<MgO<1%.
    10. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a CaO- és MgOtartalom a következő:
    5%<MgO<10%, és 5%<CaO<15%, előnyösen 5%<CaO<10%.
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak oldódási sebessége pH=4,5-nél legalább 30 ng/cm2 óránként.
  12. 12. Az 1-11. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak összetételének megfelelő üveg belső centrifugálással szálasítható.
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálak felületén képződő bevonat lényegében alkáliföldfém-foszfátból áll.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy ez az alkáliföldfém-foszfát kalciumfoszfát.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a szálakkal reagálni képes foszforvegyület 100 °C felett bomló vegyület, és bomlása során foszforsav vagy foszforsavanhidrid szabadul fel.
  16. 16. A 15. igénypont szerinti ásványgyapot, azzal jellemezve, hogy a foszforvegyületet a következők közül választjuk: ammónium-foszfát, foszforsav és az ammónium-hidrogén-foszfátok.
  17. 17. Ásványgyapot előállítására szolgáló eljárás, azzal jellemezve, hogy a szálakat olvadt oxidokból alakítjuk ki, amelyek tömegszázalékos összetétele a következő:
    SÍO2 35-60%, előnyösen 39-55% AI2O3 12-27%, 16-25% CaO 0-35%, ti 3-25% MgO 0-30%, 1! 0-15% Na2O 0-17%, » 6-12% K2O 0-17%, II 3-12% R2O (Na2O+K2O) 10-17% 11 12-17% P2O5 0-5%, II 0-2% Fe2O3 0-20%, B2O3 0-8% 0-4% TiO2 0-3%,
    továbbá, hogy a szálakkal reagálni képes foszforvegyületet, amely a szálak felületén bevonatot képez, a szálak kialakítása után visszük fel, elsősorban a foszforvegyület oldatának ráporlasztásával, vagy az oldattal történő impregnálással.
  18. 18. Az 1-16. igénypontok bármelyike szerinti ásványgyapot tűzálló szerkezeti elemként történő alkalmazása.
HU0300172A 2000-03-17 2001-03-16 Mineral wool composition HU224980B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0003484A FR2806402B1 (fr) 2000-03-17 2000-03-17 Composition de laine minerale
PCT/FR2001/000805 WO2001068546A1 (fr) 2000-03-17 2001-03-16 Composition de laine minerale

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUP0300172A2 HUP0300172A2 (en) 2003-07-28
HU224980B1 true HU224980B1 (en) 2006-04-28

Family

ID=8848243

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU0300172A HU224980B1 (en) 2000-03-17 2001-03-16 Mineral wool composition

Country Status (25)

Country Link
US (1) US6897173B2 (hu)
EP (1) EP1265821B1 (hu)
JP (1) JP5021134B2 (hu)
KR (1) KR100765309B1 (hu)
CN (1) CN1225426C (hu)
AT (1) ATE284369T1 (hu)
AU (2) AU2001244266B2 (hu)
BR (1) BR0109339B1 (hu)
CA (1) CA2403014C (hu)
CZ (1) CZ298076B6 (hu)
DE (1) DE60107665T2 (hu)
EA (1) EA004869B1 (hu)
ES (1) ES2234826T3 (hu)
FR (1) FR2806402B1 (hu)
HR (1) HRP20020663B1 (hu)
HU (1) HU224980B1 (hu)
IS (1) IS2355B (hu)
NO (1) NO333900B1 (hu)
NZ (1) NZ520973A (hu)
PL (1) PL194126B1 (hu)
PT (1) PT1265821E (hu)
SK (1) SK285657B6 (hu)
UA (1) UA77653C2 (hu)
WO (1) WO2001068546A1 (hu)
ZA (1) ZA200206447B (hu)

Families Citing this family (77)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2809387B1 (fr) * 2000-05-23 2002-12-20 Saint Gobain Isover Procede de fabrication de laine minerale, alliages a base de cobalt pour le procede et autres utilisations
JP4472218B2 (ja) * 2001-08-30 2010-06-02 ニチアス株式会社 無機繊維及びその製造方法
CA2469063A1 (en) * 2001-12-12 2003-06-19 Rockwool International A/S Fibres and their production
FR2857900B1 (fr) * 2003-07-23 2006-01-13 Saint Gobain Isover Structure sandwich a base de fibres minerales et son procede de fabrication
CA2553132C (fr) * 2003-10-06 2013-05-14 Saint-Gobain Isover Composition de laine minerale
JP4886515B2 (ja) * 2003-10-06 2012-02-29 サン−ゴバン・イソベール 造船用の鉱物繊維製絶縁要素
CA2541687C (en) * 2003-10-06 2013-06-25 Saint-Gobain Isover Climate, respectively ventilation channel
PT1522800E (pt) * 2003-10-06 2006-05-31 Saint Gobain Isover Ar condicionado e tubo de ventilacao
EP1680372B2 (de) 2003-10-06 2023-06-07 Saint-Gobain Isover Feuerschutztüre und feuerschutzeinlage hierfür
EP1522532A1 (fr) * 2003-10-06 2005-04-13 Saint-Gobain Isover Composition de laine minérale
FR2864828B1 (fr) * 2004-01-07 2007-08-10 Saint Gobain Isover Composition de laine minerale
FR2883864B1 (fr) * 2005-04-01 2007-06-15 Saint Gobain Isover Sa Compositions pour fibres de verre
FR2883866B1 (fr) 2005-04-01 2007-05-18 Saint Gobain Isover Sa Laine minerale, produit isolant et procede de fabrication
FR2883865B1 (fr) * 2005-04-01 2007-05-18 Saint Gobain Isover Sa Laine minerale, produit isolant et procede de fabrication
JP5024847B2 (ja) 2005-06-06 2012-09-12 トヨタ自動車株式会社 バサルト繊維材料
ES2688274T3 (es) * 2005-06-30 2018-10-31 Unifrax I Llc Fibra inorgánica revestida de fosfato y métodos de preparación y uso
FR2888255B1 (fr) * 2005-07-06 2007-11-16 Saint Gobain Vetrotex Fils de renforcement et composites ayant une tenue au feu amelioree
JP4716883B2 (ja) * 2006-01-27 2011-07-06 ニチアス株式会社 無機繊維質成形体
JP4731381B2 (ja) * 2006-03-31 2011-07-20 ニチアス株式会社 ディスクロール及びディスクロール用基材
FR2905695B1 (fr) * 2006-09-13 2008-10-24 Saint Gobain Isover Sa Compositions pour laines minerales
MX2009005596A (es) * 2006-11-28 2009-06-08 Morgan Crucible Co Composiciones de fibras inorganicas.
CN101426938B (zh) * 2007-01-31 2010-06-02 中国科学院过程工程研究所 一种钢材防氧化涂料及钢材的防氧化方法
US7807594B2 (en) 2007-08-15 2010-10-05 Johns Manville Fire resistant glass fiber
US20090107079A1 (en) * 2007-10-30 2009-04-30 Bowman David J Structure having a confined space with improved thermal, fire and sound resistance properties
GB0809462D0 (en) * 2008-05-23 2008-07-02 Morgan Crucible Co Inorganic fibre compositions
US9556059B2 (en) * 2009-08-03 2017-01-31 Hong Li Glass compositions and fibers made therefrom
US9593038B2 (en) 2009-08-03 2017-03-14 Ppg Industries Ohio, Inc. Glass compositions and fibers made therefrom
US9446983B2 (en) 2009-08-03 2016-09-20 Ppg Industries Ohio, Inc. Glass compositions and fibers made therefrom
ES2702108T3 (es) 2010-11-16 2019-02-27 Unifrax I Llc Fibra inorgánica
JP2011042575A (ja) * 2010-11-22 2011-03-03 Nichias Corp 無機繊維質成形体及びその製造方法
US9650282B2 (en) * 2011-02-23 2017-05-16 Dening Yang Glass fiber with properties of high strength, energy saving, environment protecting and low viscosity, production method thereof and composite material containing the same
PL2697178T3 (pl) 2011-04-13 2020-03-31 Rockwool International A/S Procesy kształtowania sztucznych włókien szklistych
JP6157071B2 (ja) * 2011-09-14 2017-07-05 曙ブレーキ工業株式会社 摩擦材
BR112014014087A2 (pt) 2011-12-19 2017-06-13 Unifrax I Llc fibra inorgânica resistente a alta temperatura
CN102849956B (zh) * 2012-08-23 2016-03-30 巨石集团有限公司 一种无硼玻璃纤维组合物
US20140170921A1 (en) * 2012-12-19 2014-06-19 Unifrax I Llc High temperature resistant inorganic fiber
CA2906886A1 (en) 2013-03-15 2014-09-25 Unifrax I Llc Inorganic fiber
US9359244B2 (en) 2013-05-21 2016-06-07 Colorado School Of Mines Alumina-rich glasses and methods for making the same
RU2016105765A (ru) 2013-07-22 2017-08-25 МОРГАН ЭДВАНСТ МАТИРИАЛЗ ПиЭлСи. Составы неорганических волокон
JP6266250B2 (ja) * 2013-07-25 2018-01-24 ニチアス株式会社 耐熱無機繊維
CH709112A8 (de) 2014-01-14 2015-09-15 Sager Ag Mineralfaserkomposition.
CN104261685A (zh) * 2014-07-15 2015-01-07 宣汉正原微玻纤有限公司 一种可快速生物降解的玻璃纤维棉及其制备方法
US10023491B2 (en) 2014-07-16 2018-07-17 Unifrax I Llc Inorganic fiber
ES2744914T3 (es) 2014-07-16 2020-02-26 Unifrax I Llc Fibra inorgánica con contracción y resistencia mejorados
MX2017000592A (es) 2014-07-17 2017-04-27 Unifrax I Llc Fibra inorganica con contraccion y resistencia mejoradas.
FR3026402B1 (fr) * 2014-09-26 2016-09-16 Saint Gobain Isover Laine minerale
CN105384353A (zh) * 2015-11-03 2016-03-09 大连升华粉煤灰制品有限公司 一种高碱粉煤灰连续纤维及其制备方法
US9919957B2 (en) 2016-01-19 2018-03-20 Unifrax I Llc Inorganic fiber
CN107522406A (zh) * 2016-06-20 2017-12-29 张家港市华舰五金工具有限公司 棉渣纤维及其制备方法
US9796635B1 (en) 2016-06-22 2017-10-24 Usg Interiors, Llc Large diameter slag wool, composition and method of making same
US10208477B2 (en) 2016-10-20 2019-02-19 Usg Interiors, Llc Veil finishing process
WO2018111198A1 (en) 2016-12-12 2018-06-21 Izoteh D.O.O. Coated rotating wheel for mineral melt fiberization and method for coating of a rotating wheel for mineral melt fiberization
US10094614B2 (en) 2016-12-14 2018-10-09 Usg Interiors, Llc Method for dewatering acoustical panels
JP6972548B2 (ja) * 2016-12-28 2021-11-24 日本電気硝子株式会社 ガラス繊維用組成物及びガラス繊維、ガラス繊維を含有するガラス繊維含有複合材料、並びにガラス繊維の製造方法
FR3069535B1 (fr) 2017-07-25 2021-12-31 Saint Gobain Isover Fibres minerales
JP6989869B2 (ja) 2017-09-08 2022-01-12 国立研究開発法人産業技術総合研究所 無機繊維、布及び繊維強化プラスチック
US11203551B2 (en) 2017-10-10 2021-12-21 Unifrax I Llc Low biopersistence inorganic fiber free of crystalline silica
US11836807B2 (en) 2017-12-02 2023-12-05 Mighty Fire Breaker Llc System, network and methods for estimating and recording quantities of carbon securely stored in class-A fire-protected wood-framed and mass-timber buildings on construction job-sites, and class-A fire-protected wood-framed and mass timber components in factory environments
US10430757B2 (en) 2017-12-02 2019-10-01 N-Fire Suppression, Inc. Mass timber building factory system for producing prefabricated class-A fire-protected mass timber building components for use in constructing prefabricated class-A fire-protected mass timber buildings
US10290004B1 (en) 2017-12-02 2019-05-14 M-Fire Suppression, Inc. Supply chain management system for supplying clean fire inhibiting chemical (CFIC) totes to a network of wood-treating lumber and prefabrication panel factories and wood-framed building construction job sites
US10653904B2 (en) 2017-12-02 2020-05-19 M-Fire Holdings, Llc Methods of suppressing wild fires raging across regions of land in the direction of prevailing winds by forming anti-fire (AF) chemical fire-breaking systems using environmentally clean anti-fire (AF) liquid spray applied using GPS-tracking techniques
US10260232B1 (en) 2017-12-02 2019-04-16 M-Fire Supression, Inc. Methods of designing and constructing Class-A fire-protected multi-story wood-framed buildings
US10311444B1 (en) 2017-12-02 2019-06-04 M-Fire Suppression, Inc. Method of providing class-A fire-protection to wood-framed buildings using on-site spraying of clean fire inhibiting chemical liquid on exposed interior wood surfaces of the wood-framed buildings, and mobile computing systems for uploading fire-protection certifications and status information to a central database and remote access thereof by firefighters on job site locations during fire outbreaks on construction sites
US10814150B2 (en) 2017-12-02 2020-10-27 M-Fire Holdings Llc Methods of and system networks for wireless management of GPS-tracked spraying systems deployed to spray property and ground surfaces with environmentally-clean wildfire inhibitor to protect and defend against wildfires
US10332222B1 (en) 2017-12-02 2019-06-25 M-Fire Supression, Inc. Just-in-time factory methods, system and network for prefabricating class-A fire-protected wood-framed buildings and components used to construct the same
US11395931B2 (en) 2017-12-02 2022-07-26 Mighty Fire Breaker Llc Method of and system network for managing the application of fire and smoke inhibiting compositions on ground surfaces before the incidence of wild-fires, and also thereafter, upon smoldering ambers and ashes to reduce smoke and suppress fire re-ignition
US11865390B2 (en) 2017-12-03 2024-01-09 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean water-based fire inhibiting biochemical compositions, and methods of and apparatus for applying the same to protect property against wildfire
US11865394B2 (en) 2017-12-03 2024-01-09 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean biodegradable water-based concentrates for producing fire inhibiting and fire extinguishing liquids for fighting class A and class B fires
US11826592B2 (en) 2018-01-09 2023-11-28 Mighty Fire Breaker Llc Process of forming strategic chemical-type wildfire breaks on ground surfaces to proactively prevent fire ignition and flame spread, and reduce the production of smoke in the presence of a wild fire
US10882779B2 (en) 2018-05-25 2021-01-05 Unifrax I Llc Inorganic fiber
US11753550B2 (en) 2018-06-14 2023-09-12 Usg Interiors, Llc Borate and silicate coating for improved acoustical panel performance and methods of making same
US11155734B1 (en) 2018-07-23 2021-10-26 10X Engineered Materials, LLC Sediment mixture configured to be used as an abrasive agent
FR3086284B1 (fr) 2018-09-26 2022-07-22 Saint Gobain Isover Laine minerale
FR3091528B1 (fr) 2019-01-08 2021-12-10 Saint Gobain Isover Fibres minerales
CN111533442B (zh) * 2020-06-15 2022-06-07 泰安顺茂新材料技术有限公司 耐腐蚀玻璃组合物及制备方法
US11911643B2 (en) 2021-02-04 2024-02-27 Mighty Fire Breaker Llc Environmentally-clean fire inhibiting and extinguishing compositions and products for sorbing flammable liquids while inhibiting ignition and extinguishing fire
CN113248156B (zh) * 2021-06-09 2021-11-16 山东智汇专利运营有限公司 一种矿渣棉的处理工艺

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2576671B1 (fr) 1985-01-25 1989-03-10 Saint Gobain Isover Perfectionnements a la fabrication de fibres minerales
JPH02149453A (ja) * 1988-11-30 1990-06-08 Nippon Steel Chem Co Ltd 無機繊維の表面処理法
FR2657077B1 (fr) 1990-01-16 1993-07-02 Saint Gobain Isover Procede et dispositif de fibrage de laine minerale par centrifugation libre.
FR2663922B1 (fr) 1990-07-02 1993-06-11 Saint Gobain Isover Procede de formation de fibres.
FR2677973B1 (fr) 1991-06-20 1994-10-21 Saint Gobain Isover Procede et dispositif de formation de fibres.
SK284033B6 (sk) 1991-08-02 2004-08-03 Isover Saint-Gobain Minerálna vlna z roztaveného minerálneho materiálu, spôsob jej výroby a zariadenie na vykonávanie tohto spôsobu
DE69525645T2 (de) * 1994-11-08 2002-08-22 Rockwool Int Synthetische Glasfasern
US5658836A (en) * 1995-12-04 1997-08-19 Owens-Corning Fiberglas Technology, Inc. Mineral fibers and their compositions
GB9525475D0 (en) * 1995-12-13 1996-02-14 Rockwool Int Man-made vitreous fibres and their production
US6043170A (en) * 1996-02-06 2000-03-28 Isover Saint-Gobain Mineral fiber composition
DE19604238A1 (de) * 1996-02-06 1997-08-07 Gruenzweig & Hartmann Mineralfaserzusammensetzung
JP3059931B2 (ja) * 1996-03-15 2000-07-04 ニチアス株式会社 ロックウール
FR2755684B1 (fr) * 1996-11-14 1999-01-08 Univ Lille Sciences Tech Procede de traitement de materiaux fibreux mineraux a risques toxiques
FR2783516B1 (fr) * 1998-09-17 2000-11-10 Saint Gobain Isover Composition de laine minerale

Also Published As

Publication number Publication date
CA2403014A1 (fr) 2001-09-20
ATE284369T1 (de) 2004-12-15
NZ520973A (en) 2005-05-27
EA200200985A1 (ru) 2003-02-27
EA004869B1 (ru) 2004-08-26
NO20024362L (no) 2002-09-12
CA2403014C (fr) 2011-05-31
KR20020087407A (ko) 2002-11-22
UA77653C2 (uk) 2007-01-15
EP1265821B1 (fr) 2004-12-08
AU4426601A (en) 2001-09-24
CZ298076B6 (cs) 2007-06-13
US6897173B2 (en) 2005-05-24
KR100765309B1 (ko) 2007-10-10
NO333900B1 (no) 2013-10-14
JP2003527287A (ja) 2003-09-16
IS6513A (is) 2002-08-20
ES2234826T3 (es) 2005-07-01
EP1265821A1 (fr) 2002-12-18
PT1265821E (pt) 2005-05-31
NO20024362D0 (no) 2002-09-12
CN1418176A (zh) 2003-05-14
PL194126B1 (pl) 2007-04-30
HRP20020663B1 (en) 2006-11-30
CN1225426C (zh) 2005-11-02
CZ20023138A3 (cs) 2003-12-17
BR0109339A (pt) 2003-06-24
HRP20020663A2 (en) 2004-12-31
FR2806402B1 (fr) 2002-10-25
AU2001244266B2 (en) 2004-12-02
HUP0300172A2 (en) 2003-07-28
IS2355B (is) 2008-04-15
PL357221A1 (en) 2004-07-26
SK285657B6 (sk) 2007-05-03
ZA200206447B (en) 2004-02-26
DE60107665D1 (de) 2005-01-13
DE60107665T2 (de) 2005-12-15
US20030181306A1 (en) 2003-09-25
FR2806402A1 (fr) 2001-09-21
WO2001068546A1 (fr) 2001-09-20
BR0109339B1 (pt) 2010-02-23
JP5021134B2 (ja) 2012-09-05
SK13242002A3 (sk) 2003-06-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU224980B1 (en) Mineral wool composition
JP5500568B2 (ja) ミネラルウール、絶縁製品及び製造方法
US7887917B2 (en) Inorganic fiber
KR19990071914A (ko) 인 함유 코팅물을 갖는 섬유
NZ502064A (en) Mineral wool composition having a silicon dioxide content of 38-52%wt and an alumina content of 16-23%wt
RU2815717C2 (ru) Минеральная вата
HUT76448A (en) Thermostable and biologically soluble fibre compositions

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees