HU223697B1 - Eljárás és berendezés porszemcsék eltávolítására relatíve mozgatott anyagpályáról - Google Patents

Eljárás és berendezés porszemcsék eltávolítására relatíve mozgatott anyagpályáról Download PDF

Info

Publication number
HU223697B1
HU223697B1 HU9701430A HU9701430A HU223697B1 HU 223697 B1 HU223697 B1 HU 223697B1 HU 9701430 A HU9701430 A HU 9701430A HU 9701430 A HU9701430 A HU 9701430A HU 223697 B1 HU223697 B1 HU 223697B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
gas
material path
gas supply
supply unit
dust particles
Prior art date
Application number
HU9701430A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT76873A (en
Inventor
Robert Nicolas Armand Schneider
Original Assignee
Patent Consulting & Development
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=25687261&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU223697(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Priority claimed from CH02719/94A external-priority patent/CH687957A5/de
Application filed by Patent Consulting & Development filed Critical Patent Consulting & Development
Publication of HUT76873A publication Critical patent/HUT76873A/hu
Publication of HU223697B1 publication Critical patent/HU223697B1/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B6/00Cleaning by electrostatic means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B08CLEANING
    • B08BCLEANING IN GENERAL; PREVENTION OF FOULING IN GENERAL
    • B08B5/00Cleaning by methods involving the use of air flow or gas flow
    • B08B5/02Cleaning by the force of jets, e.g. blowing-out cavities
    • B08B5/023Cleaning travelling work
    • B08B5/026Cleaning moving webs

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)
  • Filtering Materials (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Cleaning Implements For Floors, Carpets, Furniture, Walls, And The Like (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)
  • Physical Or Chemical Processes And Apparatus (AREA)
  • Glass Compositions (AREA)
  • Sealing Battery Cases Or Jackets (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás porszemcsék eltávolítására mozgatottanyagpálya (1) felületéről érintésmentesen dolgozóportalanítóberendezéssel. A találmány szerinti eljárás során aportalanítóberendezés gázbefúvó egységének (3a, 3b) egy földelt, azanyagpálya (1) felülete felé néző potenciálfelületét az anyagpálya (1)felületétől távközre (d) elhelyezik. A gázbefúvó egységből (3b) kilépőgázáram (G) sebességét és nyomását az anyagpálya (1) felületénekportalanítandó zónája és a potenciálfelület között úgy állítják be,hogy a nyomás és távköz (d) szorzatához a Paschen-törvény szerinttartozó kritikus feszültség az anyagpálya (1) felületén lévőporszemcsék elektrosztatikus feszültsége alatt tartják, miáltal aporszemcséket elektromosan semlegesítik, továbbá a porszemcséketanyagpályán (1) tartó erőket legyőzik. Végül a porszemcséket a gázáram(G) által felragadják, és minimum egy darab gázelszívó egységgel (7a,7b) elszívják. A találmánynak ugyancsak tárgya az eljárásvégrehajtására alkalmas portalanítóberendezés, amelynek a gázbefúvóegysége (3a, 3b) a gázellátó egységtől kiindulva folyamatosan szűkülőfúvóka-keresztmetszettel (15) rendelkezik, amely egy szűkület (17)után egy bővülő fúvóka-keresztmetszetbe (19) megy át. A gázbefúvóegységnek (3a, 3b) egy, az anyagpálya (1) porszemcséket hordozófelülete felé néző földelt, elektromosan vezető potenciálfelülete van. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás porszemcsék eltávolítására mozgatott anyagpálya felületéről érintésmentesen dolgozó portalanítóberendezéssel. A találmánynak ugyancsak tárgya még portaiam tóberendezés az eljárás végrehajtására, amely portalanítóberendezés egy gázellátó egységgel összekapcsolt gázbeíüvó egységgel, valamint egy gázelszívó egységgel rendelkezik.
Mozgatott anyagpályákhoz konstruált portalanítóberendezéseket - más néven pályatisztító berendezéseket - durván két csoportra lehet osztani: érintkezésmentesen dolgozó berendezésekre és kefével segített működésű berendezésekre. Az utóbbi csoportba tartozó portalanítóberendezéseknél a porszemcséket forgó kefehengerekkel vagy álló kefesorokkal mechanikai úton választják le az anyagpályáról, majd utána elszívják. A kefék felépítését, valamint a sörték vastagságát, anyagát és elrendezését a tisztítandó anyag felületét figyelembe véve választják meg. Ilyen portaianítóberendezéseket, amelyek a találmány szorosan vett tárgyi körébe nem tartoznak bele, a Bundesverband Druck e.V. (bejegyzett egyesület; D-6200, Wiesbaden 1, Biebricher Alléé 79, Postfach 1869) „Technischer Informationsdienst” című kiadványában (11/1985, p. 1-20.), valamint a WO87/06527 számú szabadalmi dokumentumban ismertettek.
Érintkezésmentesen dolgozó portalanítóberendezéseknek van egy gázbeíüvó egységük, amely a tisztítandó pályára gázsugarat vezet, és van egy gázelszívó egységük, amellyel a porszemcséket felvevő gázt ismét elszívják. A gázbeíüvó egységgel egybeépítve, vagy annak közelében kisütőelektródák vannak elhelyezve, amelyek az anyagpályán található porszemcséket kisütik. Ilyen portalanítóberendezések ismeretesek az EP-A 0 245 526, az EP-A 0 520 145, az EP-A 0 524 415, az EP-A 0 395 864 és a CH-A 649 725 számú szabadalmi dokumentumokból.
A problémának egy más megközelítése olvasható az EP-A 084 633 számú dokumentumban. Ott turbulens gázáramot irányítanak a portalanítandó szövetpályára, és azzal rezgésbe hozzák, aminek hatására a porszemcsék leválnak a szövet felületéről. A portalanításnak ezt módját azonban csak vékony anyagpályáknál lehet alkalmazni, amelyek gázsugárral rezgésbe hozhatók.
A DE-A 4 215 602 számú dokumentumban egy, a találmány szorosan vett tárgyi körébe szintén nem beletartozó tisztítóberendezést írnak le, amelyet mozgatott szalagra, főleg hengerelt szalagra tapadó folyadék eltávolítására terveztek. Itt - szemben a portalanítóberendezésekkel - nem merülnek fel azok a problémák, amelyek abból adódnak, hogy a felülethez elektrosztatikus erőkkel kötődnek szemcsék.
Ha a fent említett portalanítóberendezéseknél a gázbefúvó egységek fúvóka-kilépőnyílásainak áramlástechnikai kialakításával egyáltalán foglalkoznak, akkor a füvóka-kilépőnyílások tájékán az anyagpályával hegyesszöget bezáró, állandó keresztmetszetű csatornákat alakítanak ki (lásd például az EP-A 0 245 526, EP-A 0 520 145 és DE-A 4 215 602 számú dokumentumokban). Mindössze az EP-A 0 084 633 számú dokumentumban és a DE-A 4 215 602 számú dokumentum egyik kiviteli alakjánál írnak le olyan fúvó kát, amelynek a kilépőcsatomája változó keresztmetszetű. Az EP-A 0 084 633 számú dokumentumban a gázáram függőlegesen van a szövetpályára vezetve. A DE-A 4 215 602 számú dokumentumban egy - tévesen Laval-füvókának nevezett - füvóka keresztmetszete egy szűkülő szakasz után körte alakban ki van szélesítve, majd ismét összeszűkül.
A találmány a portalanítás feladatát olyan módon kívánja megoldani, amelynél a mozgatott anyagpálya stabil, azaz nincs rezgésbe hozva, és nem szükséges kisütőelektródákat alkalmazni.
A találmány alapjául az a meglepő első felismerés szolgál, hogy hatékony portalanítás lehetséges, ha az anyagpálya-felület portalanítandó zónájában a gázáram paramétereit, főleg nyomását, továbbá egy földelt felületnek a portalanítandó zónától mért távközét egyaránt alkalmasan választják meg. Tehát a kiindulás alapját az képezi, hogy a hatékony portalanításnak előfeltétele, hogy a gázáram portalanítandó zóna fölött létrehozott gáznyomása olyan nagy legyen, hogy a gáznyomás és a fenti távköz szorzatához a Paschen-törvény szerint tartozó kritikus feszültség kisebb legyen, mint a porszemcsék elektrosztatikus feszültsége (töltése), amely a porszemcséket az anyagpálya-felületen leginkább fogva tartja. E feltételek teljesülése esetén ugyanis a porszemcsék önkisülése következik be, vagyis elektromosan semlegessé válnak. Már csak a lényegesen kisebb Van dér Waals-erők és más, nem elektrosztatikus erők tartják őket a felületen. A Paschen-törvény feltételeit megteremtő gázáram sebessége így már csak olyan nagy, hogy a gázáram azokat a porszemcséket is eltávolítsa, amelyek még csekély mértékben hozzá vannak tapadva a felülethez.
A kisülési effektus (Paschen-törvény) érvényesülését elősegíti még a balloelektromosság jelensége (más néven vízesés-elektromosság vagy Lenard-effektus), amely a szűkülő füvóka-keresztmetszetből adódik. A jelenség következtében az átáramló gáz - itt levegő - akkor is legalábbis részben ionizálódik, ha egyáltalán nincs alkalmazva elektromos energiát igénylő ionizálóegység.
A második meglepő felismerésnek az az alapja, hogy ha a gázelszívó egység speciális kialakítása révén a gázáram szögben el van térítve, az növeli a porszemcsék elszívásának hatékonyságát.
E két felismerésből kiindulva számtalan kialakítási lehetőség kínálkozik a szakember számára, amelyek közül itt csak néhányra tudunk kitérni.
A nagyfeszültségű elektródák tisztítás végetti, csaknem naponta elvégzendő kiszerelése, majd visszaszereléskor az utólagos egzakt beállítása a találmány szerinti berendezéseknél elmarad.
A kitűzött célnak megfelelően a találmány szerinti eljárás porszemcsék eltávolítására mozgatott anyagpálya felületéről érintésmentesen dolgozó portalanítóberendezéssel, ahol gázbefúvó egységgel gázsugarat vezetünk az anyagpályára, és ahol az anyagpálya felületének egy részén portalanító zóna van, ahonnan a porszemcséket gázelszívó egységgel eltávolítjuk, olyan eljárási lépésekkel megvalósítva, hogy a portalanítóbe2
HU 223 697 Bl rendezés gázbefúvó egységének egy földelt, az anyagpálya felülete felé néző potenciálfelületét az anyagpálya felületétől távközre elhelyezzük, majd a gázbefúvó egységből kilépő gázáram sebességét és nyomását az anyagpálya felületének portalanítandó zónája és a potenciálfelület között úgy állítjuk be, hogy a nyomás és távköz szorzatához a Paschen-törvény szerint tartozó kritikus feszültséget az anyagpálya felületén lévő porszemcsék elektrosztatikus feszültsége alatt tartjuk, miáltal a porszemcséket elektromosan semlegesítjük, továbbá a porszemcséket anyagpályán tartó erőket legyőzzük, és végül a porszemcséket gázáram által felragadjuk, és minimum egy darab gázelszívó egységgel elszívjuk.
Az eljárás megvalósítására alkalmas, találmány szerinti portalanítóberendezés legfőbb jellemzői a következők. A gázbefúvó egység a gázellátó egységtől kiindulva folyamatosan szűkülő fúvóka-keresztmetszettel rendelkezik, amely egy szűkület után egy bővülő füvókakeresztmetszetbe megy át. A gázbefúvó egységnek egy, az anyagpálya porszemcséket hordozó felülete felé néző földelt, elektromosan vezető potenciálfelülete van. Végül a gázellátó egységben a gáznyomás, valamint a földelt potenciálfelületnek az anyagpálya felületének mindenkori folyamatosan portalanítandó zónájától mért távköze úgy állítható be, hogy a zónában lévő porszemcsék elektromos energiaforráshoz csatlakoztatandó és a gázáramot ionizáló ionizálóegység alkalmazása nélkül leválaszthatók, és a gázelszívó egységgel elszívhatok.
A továbbiakban a találmány szerinti eljárást, valamint az eljárás végrehajtására előnyösen alkalmazható portalanítóberendezést megvalósítási példák kapcsán, rajzok alapján ismertetjük közelebbről. Az ismertetett fúvókaelrendezéseken és konstrukciós megoldásokon kívül természetesen más kiviteli alakok is alkalmazhatók, amennyiben általuk és csak általuk - vagyis elektromos energiát igénylő nagyfeszültségű elektródák alkalmazása nélkül - biztosítani lehet a porszemcsék kisütésének alább ismertetett feltételeit, továbbá azon erők legyőzését, amelyek a porszemcséket az anyagpályán tartják. A mellékelt rajzokon az
1. ábra azokat az erőket mutatja vázlatosan, amelyek a porszemcséket az anyagpályán tartják; a
2. ábra a Paschen-törvényt szemlélteti; a
3. ábra a portalanítóberendezés metszetrajza; a
4a. és a 4b. ábra a portalanítóberendezés rés alakú gázkilépő nyílással ellátott gázbefúvó egységének részmetszete, illetve a IVb nyilakkal jelölt irányból felvett nézete; az
5a. és a 5b. ábra hasonló módon fúvókasor-elrendezésű gázkilépő nyílással ellátott gázbefúvó egység részmetszete, illetve az Vb nyilakkal jelölt irányból felvett nézete; a
6. ábra a portalanítóberendezés egyik kiviteli alakjának metszetrajza (az anyagpálya ugyanazon felülete fölött két gázbefúvó egység van); a
7. ábra a portalanítóberendezés egy további kiviteli alakjának metszetrajza (a portalanítandó anyagpálya át van vetve egy terelőegységen); a
8. ábra a 3. ábrán látható portalanítóberendezés egy változatának metszetrajza (a gázbefúvó egységben és a gázelszívó egységben áramlásmódosító elemek vannak); a
9. ábra a gázbefúvó egységben lévő áramlásmódosító elemeknek a 8. ábrán IX nyíllal jelölt irányból felvett nézete; a
10. ábra a gázelszívó egységben lévő áramlásmódosító elemeknek a 8. ábrán X nyíllal jelölt irányból felvett nézete; a
11. ábra a gázbefúvó és gázelszívó egységek egy másik változatának hosszmetszete; végül a
12. ábra all. ábra szerinti gázbefúvó és gázelszívó egységekkel ellátott és lap alakú termék portalanítására alkalmas portalanítóberendezés elvi vázlata.
Az 1. ábra az S porszemcsékre ható elektrosztatikus E erőket és Van dér Waals-féle W erőket mutatja vázlatosan. Az S porszemcséket ezenkívül gyakran még F folyadékhidak is fogva tartják. Az S porszemcsékre ható G gázáram az 1. ábra jobb B oldalán lép be, és a bal A oldalon van elszívva.
A 2. ábrán a Paschen-törvény, azaz az Ukrit kritikus feszültségnek a p nyomás és d távköz szorzatától való függése van szemléltetve különböző gázokra. A 2. ábra Simonyi K. „Physikalische Elektronik” c. könyvében található 6.20 ábra másolata (Verlag B. G. Teubner, Stuttgart; 1972; p. 526). A Paschen-törvényről többek között éppen az említett mű 524-526. oldalán, valamint Gersten Ch. „Physik” (Springer Verlag; 1960) c. könyvének 303. oldalán lehet olvasni. E törvény azt az elektromos Ukritikus feszültséget adja meg, amelynél két sík elektróda között kisülés indul be, ahol p a két elektróda közötti gázáram nyomása. A 2. ábrán a pd nyomás-távköz szorzat torrcm mértékegységben (0° C-n 1 torr= 133 Pa) van ábrázolva a vízszintes tengelyen.
A találmány szerint az 1 anyagpálya portalanítására felhasználjuk a Paschen-törvényt. Az 1 anyagpályára az S porszemcsék az elektromos töltésük következtében hozzátapadnak. A találmány szerint a portalanítóberendezésnek egy-egy gázbefúvó 3 a, 3b egysége földelt potenciálfelületével az anyagpálya-felülettől d távközre van elhelyezve, és a gázbefúvó 3 a, 3b egységből az anyagpálya-felület és a potenciálfelület között kilépő szuperszonikus G gázáram sebessége és nyomása úgy van beállítva, hogy az elektromosan töltött S porszemcsék keltette feszültség a Paschen-törvény szerinti U^jjj kritikus feszültséggel egyenlő legyen. A 2. ábrából ki lehet keresni az (Jkrit kritikus feszültséghez szükséges pd szorzatot. Ezek után az S porszemcséket hordozó anyagfelület és a földelt potenciálfelület között a gáznyomást úgy állítják be, hogy az anyagfelület és a földelt potenciálfelület közötti, konstrukciósán adott d távköz esetén a p d szorzatra fentebb kikeresett érték meg legyen közelítve. Elektronikus térerősségmérővel meg lehet mérni, hogy mekkora az elektromos töltés. Ezáltal a portalanítóberendezés szerelése és beállítása
HU 223 697 BI során optimalizálni lehet a p-d szorzatot. A kívánt feltételeket szuperszonikus G gázárammal lehet elérni. A kisütött S porszemcséket a szuperszonikus G gázáram így elektromosan előfeszített kisütőelektródák használata nélkül magával ragadja, és egy gázelszívó 7a és/vagy 7b egység elszívja. Az elektromosan előfeszített kisütőelektródákkal ellátott berendezések magas karbantartási költsége tehát megtakarítható.
Mind a gázbefúvó 3a, 3b egység, mind a gázelszívó 7a, 7b egység fémből van előállítva, és földelve van. A gázbefüvó 3a, 3b egység 1 anyagpályától mért távolsága azonos a földelt potenciálfelület 1 anyagpályától mért d távközével. A gázbefüvó 3a, 3b egységnek és a gázelszivó 7a, 7b egységnek az 1 anyagpálya felé néző felülete elektromosan vezető réteggel lehet bevonva, hogy minél jobb legyen a vezetőképessége. Alumínium esetén például anodizálóeljárást lehet alkalmazni jó elektromos vezetőképesség elérése céljából.
A 3. ábrán metszetben ábrázolt portalanítóberendezéssel az 1 anyagpályának mind a felső 9a oldalát, mind az alsó 9b oldalát portalanítani lehet. Ennek érdekében mind a felső 9a oldal fölött, mind az alsó 9b oldal alatt el van helyezve egy-egy gázbefüvó 3a, 3b egység és egy-egy gázelszívó 7a, 7b egység. Az 1 anyagpálya a nyíllal jelzett 11 haladási irányban van mozgatva. Az 1 anyagpálya haladási sebessége a kiviteli példában 4,75 m/s és 15 m/s közötti tartományban van. A haladási sebesség semmilyen módon nem befolyásolja a portalanítóberendezés hatékonyságát.
Az alábbiakban még részletesen ismertetett gázbefúvó 3a, illetve 3b egység úgy van kialakítva, hogy abból szuperszonikus G gázáram lép ki (a gáz itt levegő). A gázbefüvó 3a, 3b egységből kilépő G gázáram 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományba eső a szögben ütközik az 1 anyagpálya felületének, szemben annak 11 haladási irányával. Az anyagpályafelületről leemelt S porszemcsék eltávolítása a kilépő G gázáram nyíllal jelzett 25 áramlási irányában hátrább történik, mégpedig először egy 20° és 70° közötti tartományba eső, előnyösen mintegy 45°-s σ szögben, majd egy második helyen az anyagfelületre hozzávetőleg merőlegesen. Ez a második elszívás különösen a mélyedésekben és lyukakban lévő S porszemcsékre hatékony.
A gázbefüvó 3a, 3b egység alább leírt füvókakonstrukciója kétrészes felépítésű. Egy 13 nyomócsatornából mint gázellátó egységből egy folyamatosan szűkülő 15 füvóka-keresztmetszet indul ki, amely egy 17 szűkület után folyamatosan bővülő 19 fúvóka-keresztmetszettel a 20 fúvóka-kilépőnyílásba megy át. A 17 szűkület szélessége 0,02 mm és 0,08 mm közötti tartományban van, és előnyösen mintegy 0,04 mm. A 20 fúvóka-kilépőnyílásnál a nyilásszög 3° és 15° közötti, előnyösen 5° és 10° közötti tartományban van. A bővülő 19 fűvóka-keresztmetszetnek a 3. ábra metszetrajzán balra eső palástvonala boltozatosra van kialakítva, míg a vele szemben lévő palástvonal egy 21 egyenes. Ez a 21 egyenes az 1 anyagpálya síkjával a szöget zár be. Az a szög 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományban van. Az 1 anyagpályától legkisebb, d távközre a 21 egyenesnek a 20 füvóka-kilépőnyílásnál lévő végpontja van, és a d távköz a portalanítandó anyagtól függően 0,5 mm és 2 mm közötti tartományban van. Ez a d távköz a Paschen-törvényből adódó d távköz. Az 1 anyagpálya 11 haladási irányában a két gázbefüvó 3a, 3b egység közötti 23 nyílás három lépcsőben V alakban kibővül (a V alak szárai által bezárt szög a 24a és a 24b átmenetnél rendre nő). A 20 fúvóka-kilépőnyíláson a gázkilépés - amint a 3. ábrán a nyíllal jelzett 25 áramlási irány mutatja - az 1 anyagpályára ferdén, annak 11 haladási irányával szemben, a megfelelő gázelszívó 7a, illetve 7b egység irányában történik.
A 21 egyenes végpontja éles 22 élként van kialakítva. Miközben a szuperszonikus G gázáram a 20 fúvóka-kilépőnyiláson kilép, az éles 22 él következtében egy örvényes tartomány jön létre, amelynek turbulenciája a Paschen-törvény alapján kisütött S porszemcséknek az 1 anyagpálya 9a, illetve 9b oldaláról való leemelését - a Van dér Waals-féle erők ellenében elősegíti. A gázbefüvó 3a, 3b egységek fémből vannak, és szimbolikusan jelölt elektromos földeléssel a gázelszívó 7a, 7b egységekhez hasonlóan le vannak földelve. A 20 fúvóka-kilépőnyílás egy olyan 6 síkban van, amely az 1 anyagpályával 25° és 65° közötti tartományban lévő, és előnyösen 45°-os szöget zár be.
A gázbefúvó 3a, 3b egységekhez hasonlóan a gázelszívó 7a, 7b egységekből ugyancsak kettő van. A két gázelszívó 7a, 7b egység egymásra szimmetrikusan van kialakítva és elhelyezve. Mindkét gázelszívó 7a, 7b egységnek két 27, 29 elszívócsatomája van, amelyek egy 30 szívókamrába torkollnak. A 27, 29 elszívócsatomák 31a, 31b belépőnyílásai egy olyan 33 síkban vannak kialakítva, amely az 1 anyagpálya felső 9a oldalától, illetve alsó 9b oldalától állandó távolságra van. A 33 sík egyszersmind a gázelszívó 7a, illetve 7b egységnek az 1 anyagpálya felső 9a, illetve alsó 9b oldalával szemben lévő oldala is. A gázelszívó 7a, 7b egységek előnyösen elektromosan vezető anyagból (fémből) vannak készítve. Amennyiben azonban más anyagból készítenék őket, vagy ha a fémen korrózió folytán idővel nemvezető bevonat alakulhat ki, akkor ezeket a felületeket - a gázbefüvó 3 a, 3 b egységeknél említetthez hasonló módon - elektromosan vezető réteggel kell bevonni. A 33 sík - amint a 3. ábrán látható - az 1 anyagpályától nagyobb távolságra van, mint a 20 füvóka-kilépőnyílás. A távolságkülönbség azonban az ábrázoltnál kisebb is lehet, sőt a 33 sík akár a 20 füvóka-kilépőnyílás közvetlen folytatásaként is elhelyezhető.
A 27 elszívócsatoma egy tölcsér alakban szűkölő 35 szívószájjal indul, amely az 1 anyagpályához szögben hajlik. A 35 szívószáj hajlása a 20 fúvóka-kilépőnyílás felé mutat. A tölcsér alakú 35 szívószájnak a 20 fúvóka-kilépőnyílás felé mutató 36a palástvonala hegyes β szöget zár be az 1 anyagpálya felületével. A β szög 15° és 30° közötti tartományban van. A 35 szívószájnak a 36a palástvonallal szemben lévő, másik 36b palástvonala meredekebb, és az 1 anyagpálya felületével 20° és 70° közötti tartományba eső σ szöget zár be. Mi4
HU 223 697 Bl vei a 35 szívószájnak feltétlenül tölcsér alakúnak kell lennie, magától értetődően a β és a σ szögre egyidejűleg nem szabad azonos értéket alkalmazni.
Utána a 35 szívószáj egy szűkülő 37 csatornaszakaszba megy át, amelynek az egyik palástvonala a 36b palástvonal meghosszabbítása. A 37 csatornaszakasz egy további 39 csatornaszakasszá bővül ki, amely végül a 30 szívókamrába torkollik.
A 36b palástvonal 33 síkkal alkotott metszéspontjának a 22 éltől (a 21 egyenes alsó végpontjától) mért h távolsága a d távköz 10-szerese és 25-szöröse közötti tartományban van.
A gázbefuvó 3a, illetve 3b egységek elrendezése folytán a 27 elszívócsatomában S porszemcsék nem tudnak tartósan megtapadni.
A 29 elszívócsatoma ugyancsak tölcsér alakúra van kialakítva, de a 20 fúvóka-kilépőnyílás felőli 40a palástvonaluk az 1 anyagpálya felületére merőleges, míg a vele szemben lévő 40b palástvonal kissé meg van döntve az 1 anyagpálya felülete irányában.
A 30 szívókamrákban a szemben lévő falaknak legalább az egyike 44 profilszelvénnyel van ellátva. A 44 profilszelvénybe áramlásmódosító terelőlemezeket lehet beakasztani. A terelőlemezekre azért van szükség, hogy a 30 szívókamrában a 27,29 elszívócsatomák betorkollása fölött megközelítőleg egyenlő nyomásviszonyokat lehessen beállítani.
A maximum 30 m/s sebességgel mozgó 1 anyagpálya portalanítása céljából a gázbefúvó 3a, 3b egységekkel maximum 550 m/s sebességű G gázáramot - itt levegőt - fújnak be. E kiáramlási sebesség elérése végett a 13 nyomócsatornában mintegy 2 bar nyomás uralkodik. Az 1 anyagpálya felületén így 50 mbar és 100 mbar közötti tartományba eső nyomás jön létre, amelynek értéke a választott (szuperszonikus) gázsebességtől függ. A Paschen-törvény alapján az 1 anyagpálya felületén található S porszemcsék sötét kisüléssel - ami alapjában véve igen kis áramú ködfénykisülés elektromosan semlegessé válnak. Ezzel egyidejűleg az S porszemcséket a szuperszonikus G gázáram - konkrétan levegőáram - leemeli, amit a 22 élen keletkező és a Van dér Waals-féle W erők ellenében ható örvény lés támogat. Az S porszemcsék elszívása a 27, 29 elszívócsatornákon keresztül történik, melyek közül az 1 anyagpálya felületére közel merőleges 29 elszívócsatoma elsősorban a mélyedésekből és a lyukakból emeli ki az S porszemcséket.
A gázbefuvó 3a, 3b egységekkel befúvott levegő, valamint a gázelszívó 7a, 7b egységek által elszívott levegő hőmérséklete 18 °C és 23 °C között van. A helyiségben, ahol a portalanítóberendezés fel van állítva, túlnyomás uralkodik.
A 20 fúvóka-kilépőnyílás és a 27, 29 elszívócsatornák 3 la, 3 lb belépőnyílásai kétféle módon lehetnek kialakítva: hosszúkás 41 rések (lásd a 4a. és 4b. ábrán kisebb léptékű metszetben és felülnézetben) vagy 42 füvókasorok formájában (5a. és 5b. ábra).
Avégett, hogy a szuperszonikus G gázáram jobban fel tudja venni az S porszemcséket, a gázbefúvó 3a, 3b egységek bővülő 19 fúvóka-keresztmetszetében, továbbá mindkét 27,29 elszívócsatomában áramlásmódosító 49, 50, 51 elemek lehetnek elhelyezve (a 8. ábrán vázlatosan jelezve).
A 19 füvóka-keresztmetszet 21 egyenessel jelzett falán elhelyezett áramlásmódosító 49 elemek keskeny, hosszúkás bordák (lásd a 9. ábrán, amely a 8. ábrán bejelölt IX nyíl irányából vett nézet). Minden egyes borda egy, a 11 haladási iránnyal párhuzamos síkban van, amely az 1 anyagpályával 82°-os szöget zár be. A kiviteli példában a bordák szélessége 1 mm, és az osztásközük 15 mm.
A 27, 29 elszívócsatomákban elhelyezett áramlásmódosító 50, 51 elemek szintén keskeny, hosszúkás bordák (lásd a 10. ábrán, amely a 8. ábrán bejelölt X nyíl irányából felvett nézet). Az egyes bordák itt is egy, a 11 haladási iránnyal párhuzamos síkban vannak, amely az 1 anyagpályával 60°-os szöget zár be. A kiviteli példában a bordák szélessége 2 mm, és az osztásközük 30 mm.
A 3. ábrán ábrázolt gázbefúvó 3a, 3b egységeken kívül a gázelszívó 7a, 7b egységek másik oldalán is elhelyezhető egy-egy további gázbefuvó 3a, 3b egység (lásd 6. ábra).
Nemcsak síkban vezetett 1 anyagpályát lehet portalanítani, hanem 45 terelőegységen átvetett 46 anyagpályákat is. Ekkor - amint a 7. ábrán látható - mind a gázbefúvó 3a egység, mind a gázelszívó 7a egység a 46 anyagpálya vezetését követve van elhelyezve. A 46 anyagpálya 45 terelőegységről leválási szöge előnyösen 15° és 20° közötti tartományban van, hogy a töltéscsere és töltésszétválasztás általi elektromos feltöltődés ne tudjon túlságosan megnőni.
A gázbefúvó 3a, 3b egységek két 3’, 3” darabra osztott kialakítása az egyrészes konstrukcióval szemben egyszerűbb gyártást tesz lehetővé. A két 3’, 3” darabra osztás a 47 osztóvonal mentén történik, amely a 21 egyenesbe megy át. A két 3’, 3” darab között 48 tömítőgyűrű van elhelyezve, amely - a kiviteli alaktól függően - vagy a 43 fúvókasor, vagy a 41 rések vonalát követi. Az áramlásmódosító 49 elemek egyszerű gyárthatóságának szinte előfeltétele, hogy a gázbefuvó 3a, 3b egységek osztott konstrukciójúak legyenek.
A gázbefúvó 3a, 3b egységek és a velük párt alkotó gázelszívó 7a, 7b egységek előnyösen modulok formájában vannak kialakítva, amelyeket az 1 anyagpálya 11 haladási irányára merőleges vonalban, egymás mellé lehet szerelni, hogy a portalanítóberendezés szélességét illeszteni lehessen a portalanítandó 1 anyagpálya mindenkori szélességéhez.
Az anyagpálya mozgatása helyett természetesen az is elképzelhető, hogy a portalanítóberendezés van mozgatva az 1 anyagpálya fölött. Rendszerint azonban az 1 anyagpályát mozgatják a fúvóka-kilépőnyílások és -belépőnyílások alatt, illetve között.
A fent ismertetett portalanítóberendezéssel nemcsak anyagpályákat lehet portalanítani, hanem lemezeket és íveket is.
A fent ismertetett portalanítóberendezés alkalmazható mindenféle pálya vagy lemez alakú anyag portalanítására, így például pozdorjalemezek, bútorlapok, mű5
HU 223 697 Bl anyag, papír- és kartonszalagok, üveg, általános célú fóliák, fém- és gyógyászati fóliák, textíliák, nyomtatott áramköri lemezek, ipari fonottáruk, film- és mágnesszalagok stb. portalanítására.
A 3-10. ábrán szemléltetett gázelszívó 3a, 3b egységek helyett kombinált 53 egységet is lehet alkalmazni, amely egy gázbefúvó és egy gázelszívó egységet egyesít magában (lásd 11. ábra). A gázbefúvó 3a, 3b egységekkel ellentétben az 53 egység hangsebesség alatti gázkiáramlási sebességgel dolgozik, bár hangsebesség körüli tartományra is tervezhető a működése. A 3 a, 3b befúvóegységekhez hasonlóan a kombinált 53 egység is két földelt 54a, 54b darabból van felépítve, és az 56 fúvóka-keresztmetszetnek van egy 55 szűkülete. Egy, a 13 nyomócsatornához hasonló módon kialakított 57 nyomócsatornából itt is egy folyamatosan szűkülő 59 fúvóka-keresztmetszet indul ki (hasonlóan a 15 fúvóka-keresztmetszethez). A gázbefúvó 3a, 3b egységekkel szemben azonban itt az egyenes palástvonalakkal rendelkező 55 szűkület egészen a 60 fúvóka-kilépőnyílásig nyúlik, vagyis lényegesen hosszabb. Ez azt jelenti, hogy a fúvókén átáramló gáz erősebb ionizáló hatásnak (balloelektromosság) van kitéve. Az 55 szűkület tengelyének az anyagpálya-felület 68 érintőjével bezárt δ szöge előnyösen 51°. A δ szög azonban bármilyen 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományba eső szög is lehet. A kiviteli példában alkalmazott érték azonban optimális a működés szempontjából; többek között alacsony a levegőfogyasztás, és az 71 anyagpálya kellőképp rá van nyomva a 74 dobra (ellenhengerre).
A kombinált 53 egységnek - hasonlóan a fenti gázbefúvó 3a, 3b egységekhez - van egy áramlástechnikailag „bővülő fúvóka-keresztmetszete”, amelyet itt a 60 fúvóka-kilépőnyílás előtti 60 tér képez. A gázbefúvó 3a, 3b egységekkel ellentétben ugyanis itt az egyik fúvókaoldalon az alsó 22 élhez hasonlóan kialakított él a másik fúvokaoldalhoz képest kifelé 0,1 mm és 0,9 mm közötti tartományba eső a élmagassággal - itt 0,6 mm-rel - meg van hosszabbítva. A meghosszabbítás folytán egyfelől a fúvóka kibővül, másfelől a kilépő gázáram a nyíllal jelzett irányban el van terelve. A 64 gázáram így szívóhatást fejt ki, ami a porszemcséket a gázelszívó egységbe szállítja, amely végül a elszívócsatomában sorban elhelyezett bordák útján gondoskodik a rendezett áramlásról, és nagyon fontos szerepet játszik a porszemcsék elszívótömlőbe szállításában.
Az 55 szűkület b szélessége és az 57 nyomócsatornában uralkodó nyomás úgy van beállítva, hogy minél kisebb levegőfogyasztással optimális portalanítás jöjjön létre. A kiviteli példában az 55 szűkület b szélessége 0,04 mm, az 57 nyomócsatornában uralkodó nyomás 1,5 bar, míg a d53 távköz 4 mm és 7 mm közötti tartományban van, és előnyösen 5 mm. Az 55 szűkület tengelyének a 71 anyagpálya 68 érintőjével bezárt δ szöge itt például 51°.
A kombinált 53 egységbe integrált gázelszívó egységnek része egy 65 elszívócsatoma, amely az előző kiviteli példa 35 szívószájból és 37, 39 csatornaszakaszokból álló 27 elszívócsatomájához hasonló felépítésű, de konstrukciósán egyszerűbb: a csatomafalat egy megfelelő alakú, ráhelyezhető 67 lemez képezi. Hasonlóan az előző kiviteli példához, a 65 elszívócsatoma palástvonalának a 71 anyagpálya 70 haladási irányával bezárt Φ szöge itt is hegyesszög. A Φ szögnek 20° és 50° közötti, előnyösen 33° és 39° közötti tartományban kell lennie. A 65 elszívócsatoma belépőnyílásának a 60 fúvóka-kilépőnyílástól távolabbi pereme e távolságra van; az e távolság értéke a kiviteli példában 17 mm.
A portalanításhoz szükséges levegőfogyasztás minimalizálása érdekében a 71 anyagpályára merőleges 57 nyomócsatorna fel van osztva független részcsatornákra. Az explicite nem ábrázolt részcsatomák, amelyek egyikének lehet tekinteni a 11. ábrán látható 57 nyomócsatornát is, rendre egy-egy dugattyúval (nincs ábrázolva) zárható tápcsatornán keresztül össze vannak kötve egy 69 tápkamrával. A nyomás kiegyenlítése céljából a tápcsatornák áramlási keresztmetszete egymástól rendre kicsit eltér. A dugattyúk helyzetét egy mechanizmus (nincs ábrázolva) útján úgy lehet állítani, hogy a portalanítóberendezés külső szélétől kezdve a tápcsatornákat egymás után el lehet zárni, és így a részcsatomákat a 69 tápkamráról le lehet választani (a levegőellátásukat meg lehet szüntetni). Ezáltal alkalmazkodni lehet a ténylegesen tisztítandó pályaszélességhez. Csak a szükséges számú részcsatoma kap táplevegőt, így a levegőfogyasztás optimalizáva, azaz minimalizálva van.
A kombinált, a gázbefúvó és a gázelszívó egységet egyesítő 53 egység a 12. ábrán olyan portalanítóberendezésben van alkalmazva, amelynél a 71 anyagpálya lap alakú tennék. A tisztítandó lapokat egy első 73 dobon (adagolóhengeren) lévő 72 csíptető egyesével felveszi és fogva tartja. A lapok átadása egy második dobra (ellenhengerre) a 73, 74 dobok 76 találkozási pontjánál történik a szomszédos helyzetbe kerülő 72, csíptetők útján: egymással szinkronizálva a 72 csíptető kinyílik, a 75 csíptető pedig átveszi a terméket, és zár. A 12. ábrán az a pillanat van ábrázolva, amikor a terméket a 75 csíptető már megfogta, a 72 csíptető pedig elengedte; a lap alakú termék egy része még a 73 dobon van, illetve arra húzódik rá. A 74 dobbal szemben van elhelyezve a kombinált 53 egység, amely mellett a termék mozgási irányára merőlegesen még 77 biztosítógörgők is el vannak helyezve; utóbbiak biztosítják a lap alakú termék vezetését levegőkimaradás esetén, vagy ha a termék átadása nem sikerült tökéletesen.
A lap alakú termékek az alkalmazott nagy kerületi sebesség következtében hajlamosak arra, hogy kicsapódjanak vagy a dobfelülettől elváljanak. A találmány szerinti berendezések esetén a levegő nyomásának beállításával a portalanításon kívül ezt a jelenséget is kielégítően kezelni lehet. Amennyiben ennek ellenére a nyomást úgy állítanák be, hogy az csupán a kifogástalan portalanításhoz elegendő, akkor a nyomás a lap alakú termék „fixálásához” már alacsonynak bizonyulhat. Ebben az esetben a 77 biztosítógörgők gondoskodnak a kívánt leszorításról.

Claims (10)

1. Eljárás porszemcsék (S) eltávolítására mozgatott anyagpálya (1; 71) felületéről érintésmentesen dolgozó portalanítóberendezéssel, ahol gázbefúvó egységgel gázsugarat vezetünk az anyagpályára, és ahol az anyagpálya (1; 71) felületének egy részén portalanító zóna van, ahonnan a porszemcséket gázelszívó egységgel eltávolítjuk, azzal jellemezve, hogy
- a portalanítóberendezés gázbefúvó egységének (3a, 3b; 53) egy földelt, az anyagpálya (1; 71) felülete felé néző potenciálfelületét az anyagpálya (1; 71) felületétől távközre (d; d53) elhelyezzük,
- a gázbefúvó egységből (3a, 3b; 53) kilépő gázáram (G) sebességét és nyomását (p) az anyagpálya (1; 71) felületének portalanítandó zónája és a potenciálfelület között úgy állítjuk be, hogy a nyomás (p) és távköz (d; d53) szorzatához a Paschen-törvény szerint tartozó kritikus feszültséget (Ukrlt) az anyagpálya (1; 71) felületén lévő porszemcsék (S) elektrosztatikus feszültsége alatt tartjuk, miáltal a porszemcséket (S) elektromosan semlegesítjük, továbbá a porszemcséket (S) anyagpályán (1; 71) tartó erőket (E, W) legyőzzük, és
- a porszemcséket (S) gázáram (G) által felragadjuk, és minimum egy darab gázelszívó egységgel (7a, 7b; 53) elszívjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy
- a gázáramot (G), főleg levegőáramot az anyagpálya (1; 71) felületére 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományba eső szögben (α, δ) fújjuk be, és
- a gázáramot (G) annak áramlási irányában (25) hátrább, vagyis az anyagpálya (1; 71) haladási irányában (11; 70) előrébb, és a gázáram (G) áramlási irányával (25) szemben elhelyezett legalább egy darab gázelszívó egységgel (7a, 7b; 53) szívjuk el.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a gázáram (G) által az anyagpálya (1; 71) felületéről felragadott porszemcséket (S) egy, az áramlási iránnyal (25) szemben 20° és 70° közötti tartományba eső, előnyösen 45°-os szögben (Φ; δ) hajló első elszívócsatomán (27; 65) keresztül, valamint előnyösen egy, az anyagpálya (1) felületére merőleges további, második elszívócsatomán (29) keresztül távolítjuk el.
4. Portalanítóberendezés az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás végrehajtására, ahol egy mozgatott anyagpálya felületének egy részén portalanító zóna van, és ahol a portalanítóberendezés egy gázellátó egységgel - például nyomócsatornával (13; 57) összekapcsolt gázbefúvó egységgel (3a, 3b; 53), valamint egy gázelszívó egységgel (7a, 7b; 53) rendelkezik, azzal jellemezve, hogy
- a gázbefúvó egység (3a, 3b; 53) a gázellátó egységtől kiindulva folyamatosan szűkülő fúvókakeresztmetszettel (15; 59) rendelkezik, amely egy szűkület (17; 55) után egy bővülő fúvóka-keresztmetszetbe (19) vagy térbe (61) megy át,
- a gázbefúvó egységnek (3a, 3b; 53) egy, az anyagpálya (1; 71) porszemcséket (S) hordozó felülete felé néző földelt, elektromosan vezető potenciálfelülete van, és
- a gázellátó egységben a gáznyomás, valamint a földelt potenciálfelületnek az anyagpálya (1; 71) felületének mindenkori, folyamatosan portalanítandó zónájától mért távközének (d; d53) beállítása olyan, hogy a zónában lévő porszemcsék (S) leválaszthatók, és a gázelszívó egységgel (7a, 7b; 53) elszívhatok a gázáramot (G) ionizáló és elektromos energiát igénylő ionizálóegység nélkül.
5 13. A 4-12. igénypontok bármelyike szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy az anyagpálya (1) relatív haladási irányában (11) egymástól távközre egy első és egy második gázbefüvó egység (3a) van elhelyezve, amelyek a gázelszívó egység (7a) egyik és
5. A 4, igénypont szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a gázellátó egységben lévő gáz nyomása, a földelt potenciálfelületnek az anyagpálya (1; 71) felületének portalanítandó zónájától mért távköze (d; d53), valamint a fúvóka-keresztmetszet (15, 17; 56, 59) kialakítása és annak a portalanítandó zónához képesti helyzete olyan, hogy a Paschen-törvény szerinti két tényezőjű szorzatból adódó Ukrjt kritikus feszültség, a zónában porszemcséket (S) és hasonlókat fogva tartó elektrosztatikus feszültség (E) alatt van, ahol az egyik tényező a távköz (d; d53), a másik tényező pedig egy második nyomás (p), amely a gázellátó egységben uralkodó első gáznyomás révén a földelt potenciálfelület és az anyagpálya (1; 71) felületének mindenkori folyamatosan továbbmozgatható portalanítandó zónája között a gázbefúvó egységgel (3a, 3b; 53) létrehozható.
6. A 4. vagy az 5. igénypont szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a füvóka-kilépőnyílás (20; 60) olyan módon van elrendezve, hogy az abból kilépő gázáram (25) az anyagpálya (1; 71) haladási irányával (11; 70) szemben az anyagpályának (1; 71) ütközik.
7. A 4-6. igénypontok bármelyike szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a gázbefúvó egység (3a, 3b; 53) fúvókacsatomájának tengelye az anyagpályával (1; 71) vagy annak érintőjével (68) 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományba eső szöget (α; δ) bezáró síkban van.
8. A 7. igénypont szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a gázbefúvó egység (3a, 3b; 53) fúvókája falának minimum egy része, főleg a füvókakilépőnyílás (20; 60) tájéki része a fuvóka tengelyéhez képest aszimmetrikusan van kialakítva, és a gázbefúvó egység (3a, 3b; 53) fúvókacsatomájának egyik palástvonala egy egyenes (21), amely az anyagpályával (1; 71) 20° és 100° közötti, előnyösen 30° és 55° közötti tartományba eső szöget (α; δ) zár be.
9. A 8. igénypont szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy az egyenesként (21) kialakított palástvonal a fúvóka-kilépőnyílásnál (20; 60) éles élben (22; 63) végződik, ahol egy, az éltől (22; 63) kiinduló és az anyagpálya (1; 71) felülete felé terjedő örvényes áramlási tartomány van.
10. A 4-9. igénypontok bármelyike szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a gázelszívó egység (7a, 7b; 53) elszívócsatomájának (27; 65) szívószája (35) a belépőnyílástól (31a) kiindulva tölcsér alakban szűkül, és a szívószáj (35) egyik palástvonala (36a) egy egyenes, amely az anyagpályával (1; 71) 15°
HU 223 697 Β1 és 50° közötti, főleg 33° és 39° közötti tartományba eső szöget (β; Φ) zár be.
11. A 4-10. igénypontok bármelyike szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy a gázbefúvó egység (3a, 3b; 53) minimum két darabból (3’, 3”; 54a, 54b) van kialakítva, és a két darab (3’, 3”; 54a, 54b) között osztóvonalak (47) vannak, és legalább az egyik osztóvonal (47) előnyösen a fűvókacsatoma egyenesként (21) kialakított palástvonalával egybeesik.
12. A 4-11. igénypontok bármelyike szerinti portalanítóberendezés, azzal jellemezve, hogy modulokra van felosztva, mégpedig előnyösen az anyagpálya (1;
71) relatív haladási irányával (11; 70) párhuzamosan, miáltal a portalanítóberendezés szélességét konstrukciósán egyszerű módon illeszteni lehet az anyagpálya (1; 71) szélességéhez.
10 másik oldalán vannak, és az első gázbefúvó egység (3a) és a második gázbefüvó egység (3a) fuvókacsatornájának a tengelye egymás felé van irányítva.
HU9701430A 1994-09-06 1995-09-06 Eljárás és berendezés porszemcsék eltávolítására relatíve mozgatott anyagpályáról HU223697B1 (hu)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH02719/94A CH687957A5 (de) 1994-09-06 1994-09-06 Verfahren zum Entfernen von Staubpartikeln von einer bewegten Materialbahn sowie Vorrichtung hierzu.
CH130295 1995-05-05
PCT/CH1995/000196 WO1996007490A1 (de) 1994-09-06 1995-09-06 Entfernen von staubpartikeln von einer relativ bewegten materialbahn

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT76873A HUT76873A (en) 1997-12-29
HU223697B1 true HU223697B1 (hu) 2004-12-28

Family

ID=25687261

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9701430A HU223697B1 (hu) 1994-09-06 1995-09-06 Eljárás és berendezés porszemcsék eltávolítására relatíve mozgatott anyagpályáról

Country Status (17)

Country Link
US (1) US5916373A (hu)
EP (1) EP0789635B1 (hu)
JP (1) JPH10505276A (hu)
CN (1) CN1082849C (hu)
AT (1) ATE183117T1 (hu)
AU (1) AU686897B2 (hu)
BR (1) BR9508885A (hu)
CA (1) CA2199151A1 (hu)
DE (1) DE59506604D1 (hu)
ES (1) ES2137536T3 (hu)
FI (1) FI109097B (hu)
HU (1) HU223697B1 (hu)
LV (1) LV11854B (hu)
MX (1) MX9701649A (hu)
NO (1) NO309970B1 (hu)
NZ (1) NZ300045A (hu)
WO (1) WO1996007490A1 (hu)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19519544C2 (de) * 1995-05-27 1999-08-19 Sundwig Gmbh Vorrichtung zum Entfernen von Flüssigkeit von der Oberfläche eines Bandes
US6134811A (en) * 1996-06-24 2000-10-24 Sundwig Gmbh Device for removing liquid from the surface of a band
US6148831A (en) * 1996-10-25 2000-11-21 Valmet Corporation Method for cleaning a web
DE19732235A1 (de) 1997-07-26 1999-01-28 Michael Dr Marks Druckmaschine mit einer Einrichtung zum Reinigen der Druckträger
US6117190A (en) * 1999-08-12 2000-09-12 Raytheon Company Removing soil from fabric using an ionized flow of pressurized gas
DE10016822C2 (de) * 2000-04-06 2002-08-01 Koenig & Bauer Ag Vorrichtung zum Entstauben einer Warenbahn
WO2002018065A2 (en) * 2000-09-01 2002-03-07 Bethlehem Steel Corporation Process for applying a coating to a continuous steel sheet and a coated steel sheet product therefrom
DE10108234B4 (de) * 2001-02-21 2004-03-18 Koenig & Bauer Ag Längsschneideinrichtung für eine materialbahn und Verfahren zur Reinigung der Längsschneideinrichtung
DE10211309A1 (de) * 2002-03-13 2003-09-25 Heidelberger Druckmasch Ag Schneidvorrichtung mit Entstaubungsvorrichtung im Falzapparat einer bahnverarbeitenden Druckmaschine
DE10252377B4 (de) * 2002-11-15 2006-11-09 Man Roland Druckmaschinen Ag Verarbeitungsmaschine mit einer berührungslos arbeitenden Entstaubungsvorrichtung
JP2005034782A (ja) * 2003-07-17 2005-02-10 Sony Corp 洗浄装置及び洗浄方法
DE102004057445A1 (de) * 2004-11-24 2006-06-01 Hauni Maschinenbau Ag Vorrichtung zum kontaktlosen Reinigen eines Förderelementes und Anordnung zum Transportieren und/oder Speichern stabförmiger Artikel mit einer Vorrichtung zum kontaktlosen Reinigen eines Förderelementes
ES2354272T3 (es) * 2004-12-23 2011-03-11 TETRA LAVAL HOLDINGS & FINANCE SA Máquina para envasar productos alimenticios vertibles.
DE102005055312A1 (de) * 2005-11-21 2007-06-06 Hildebrand Systeme Gmbh Absaugvorrichtung zur Entfernung von bei Bearbeitungen an bewegten Materialbahnen entstehenden Partikeln
DE102007000507B4 (de) 2007-10-15 2010-03-11 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Walze eines Trockners
DE102007000508B4 (de) 2007-10-15 2011-09-15 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Trockner für mindestens eine Materialbahn
CN101683649A (zh) * 2008-09-26 2010-03-31 无锡海达安全玻璃有限公司 一种改良的印刷玻璃的除尘装置
DE102009054865B4 (de) 2009-12-17 2014-11-13 Koenig & Bauer Aktiengesellschaft Trockner
DE102011001639A1 (de) 2011-03-29 2012-10-04 Turbofilter Gmbh Vorrichtung zur Oberflächenreinigung bewegter Materialbahnen
CN102199691B (zh) * 2011-05-23 2013-05-01 马鞍山钢铁股份有限公司 一种应用于热处理工艺中退火炉的炉辊组合装置
US9108229B2 (en) * 2011-06-17 2015-08-18 The Procter & Gamble Company Method and apparatus for particulate removal from moving paper webs
US8657998B2 (en) * 2011-06-17 2014-02-25 The Procter & Gamble Company Method and apparatus for particulate removal from moving paper webs
DE102015206747A1 (de) * 2015-04-15 2016-10-20 Voith Patent Gmbh Reinigungsvorrichtung
KR101875715B1 (ko) * 2017-06-27 2018-07-06 윤중식 필름 이물질 건식 제거 장치
CN109396199A (zh) * 2017-08-17 2019-03-01 Posco公司 氧化皮排出装置
CN109092732A (zh) * 2018-08-02 2018-12-28 宁国市双阳精密制造有限公司 一种耐磨材料生产用清理装置
FI12484U1 (fi) * 2019-06-13 2019-10-15 Valmet Technologies Oy Pölynpoistolaite
CN113231396A (zh) * 2021-05-13 2021-08-10 洛阳广纬精工科技有限公司 一种无接触式导轨除尘装置

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5938090B2 (ja) * 1981-02-12 1984-09-13 一雄 坂東 プラスチック成形金型面のクリ−ニング装置
EP0245526B1 (de) * 1986-04-29 1989-04-26 Eltex-Elektrostatik Gesellschaft mbH Sonde für die Entstaubung von bewegten Bahnen, vorzugsweise aus Papier
US4727614A (en) * 1987-01-20 1988-03-01 Shape Inc. Ground corona comb
JPH074583B2 (ja) * 1988-05-30 1995-01-25 富士写真フイルム株式会社 ウェブの除塵方法
US5421901A (en) * 1990-02-14 1995-06-06 Eastman Kodak Company Method and apparatus for cleaning a web
DE59202907D1 (de) * 1991-05-17 1995-08-24 Sundwiger Eisen Maschinen Vorrichtung zum Entfernen von Flüssigkeit von der Oberfläche eines bewegten Bandes.
DE4305907A1 (de) * 1993-02-24 1994-08-25 Sundwiger Eisen Maschinen Vorrichtung zum Entfernen von Flüssigkeit von der Oberfläche eines bewegten Bandes, insbesondere eines Walzbandes an einem Walzgerüst

Also Published As

Publication number Publication date
CN1082849C (zh) 2002-04-17
CA2199151A1 (en) 1996-03-14
AU686897B2 (en) 1998-02-12
CN1167451A (zh) 1997-12-10
EP0789635B1 (de) 1999-08-11
HUT76873A (en) 1997-12-29
NO309970B1 (no) 2001-04-30
AU3764995A (en) 1996-03-27
FI109097B (fi) 2002-05-31
WO1996007490A1 (de) 1996-03-14
DE59506604D1 (de) 1999-09-16
NO971002L (no) 1997-05-05
LV11854B (en) 1997-12-20
NO971002D0 (no) 1997-03-05
ES2137536T3 (es) 1999-12-16
US5916373A (en) 1999-06-29
BR9508885A (pt) 1997-12-30
LV11854A (lv) 1997-10-20
FI970940A (fi) 1997-03-05
EP0789635A1 (de) 1997-08-20
JPH10505276A (ja) 1998-05-26
NZ300045A (en) 1998-08-26
ATE183117T1 (de) 1999-08-15
MX9701649A (es) 1998-02-28
FI970940A0 (fi) 1997-03-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223697B1 (hu) Eljárás és berendezés porszemcsék eltávolítására relatíve mozgatott anyagpályáról
US7607391B2 (en) Spray nozzle and method for dusting freshly printed products
JP5202314B2 (ja) 手乾燥装置
JP5330827B2 (ja) 乾燥装置
MXPA97001649A (es) Retiro de particulas de polvo de una pista dematerial con movimiento relativo
JPS62290664A (ja) ウェブから塵を取り除くためのプロ−ブ
EP0587585B1 (en) A method and a device of treating a continuous material web
CZ20023043A3 (cs) Systém a způsob vytváření povlaku na výrobku rozprašováním prášku
KR20080026642A (ko) 건조 장치
JPS6068063A (ja) 移動物体、特に平たい基体への粉末振り掛け装置
JPH06510224A (ja) 長手方向空気流を用いる塗料吹付けブース
JPH11117U (ja) 粉末塗装装置等のための粉末回収装置
JPH06140378A (ja) 円筒状基板用の二酸化炭素精密清掃システム
US6099810A (en) Device for treating flat substrates by a corona station
JP3919132B2 (ja) 塵埃吸引式除塵装置
JP3842324B2 (ja) 塗装材料の噴霧装置
HU219796B (hu) Nyomtatógép tisztítóberendezéssel, ív- vagy futószalag alakjában beadagolt nyomathordozók tisztítására
CN112703060B (zh) 涂覆室
US5596783A (en) Sheet and web cleaner with face plate on suction hood
JP2006520272A (ja) コロナ帯電装置及び方法
JP2004074015A (ja) 塗布装置および塗布方法
JPH08332424A (ja) 粉末塗料の清浄方法及び清浄装置
JPH0556191B2 (hu)
EP1372869A1 (en) Scrubber for paint spraying booths
JP3320672B2 (ja) 枚葉紙印刷機のデリバリー装置

Legal Events

Date Code Title Description
DGB9 Succession in title of applicant

Owner name: PATENT CONSULTING & DEVELOPMENT, CH

HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20041021

MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees