HU223249B1 - Berendezés digitális üzenetek ellenőrzésére, különösen vasúti forgalomszabályozó rendszerekhez - Google Patents

Berendezés digitális üzenetek ellenőrzésére, különösen vasúti forgalomszabályozó rendszerekhez Download PDF

Info

Publication number
HU223249B1
HU223249B1 HU9801031A HUP9801031A HU223249B1 HU 223249 B1 HU223249 B1 HU 223249B1 HU 9801031 A HU9801031 A HU 9801031A HU P9801031 A HUP9801031 A HU P9801031A HU 223249 B1 HU223249 B1 HU 223249B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
voltage
signal
oscillator
diode bridge
stages
Prior art date
Application number
HU9801031A
Other languages
English (en)
Inventor
Gérard Demarais
Original Assignee
Csee-Transport
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Csee-Transport filed Critical Csee-Transport
Publication of HU9801031D0 publication Critical patent/HU9801031D0/hu
Publication of HUP9801031A2 publication Critical patent/HUP9801031A2/hu
Publication of HUP9801031A3 publication Critical patent/HUP9801031A3/hu
Publication of HU223249B1 publication Critical patent/HU223249B1/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03KPULSE TECHNIQUE
    • H03K5/00Manipulating of pulses not covered by one of the other main groups of this subclass
    • H03K5/22Circuits having more than one input and one output for comparing pulses or pulse trains with each other according to input signal characteristics, e.g. slope, integral
    • H03K5/26Circuits having more than one input and one output for comparing pulses or pulse trains with each other according to input signal characteristics, e.g. slope, integral the characteristic being duration, interval, position, frequency, or sequence
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61LGUIDING RAILWAY TRAFFIC; ENSURING THE SAFETY OF RAILWAY TRAFFIC
    • B61L1/00Devices along the route controlled by interaction with the vehicle or train
    • B61L1/20Safety arrangements for preventing or indicating malfunction of the device, e.g. by leakage current, by lightning
    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F11/00Error detection; Error correction; Monitoring
    • G06F11/07Responding to the occurrence of a fault, e.g. fault tolerance
    • G06F11/0796Safety measures, i.e. ensuring safe condition in the event of error, e.g. for controlling element

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Nonlinear Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Train Traffic Observation, Control, And Security (AREA)
  • Safety Devices In Control Systems (AREA)
  • Devices For Checking Fares Or Tickets At Control Points (AREA)
  • Traffic Control Systems (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Management, Administration, Business Operations System, And Electronic Commerce (AREA)
  • Optical Communication System (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Electronic Switches (AREA)
  • Warehouses Or Storage Devices (AREA)
  • Electric Propulsion And Braking For Vehicles (AREA)

Abstract

A találmány tárgya berendezés digitális adatok ellenőrzésére. Atalálmány szerinti berendezés továbbfeldolgozás előtt kimenőerősítő(6) és egy működtetőeszköz működését biztosító, analóg kétállapotúbiztonsági jel (S) segítségével két párhuzamos jelvezetéken érkező kétdigitális adatsor (A, B) teljes azonosságát és dinamikus állapotátellenőrzi. Emellett a berendezés diódahidat (1) tartalmaz. A találmányértelmében a diódahíd (1) AC-- bemenetére (2, 3) az előzőleg egymáshozképest invertált két adatsor (A, B) van kötve. A diódahíd (1) DC-átlójában oszcillátor (4) van. Az oszcillátor (4) kimeneti jele (s) azadatsorok (A, B) azonosságát ellenőrző jelet adja. A kimeneti jel (s)a kimenőerősítőt (6) statikus relén (5) keresztül vezérli. ŕ

Description

A találmány tárgya berendezés digitális adatok ellenőrzésére, amely továbbfeldolgozás előtt két olyan digitális adatsor teljes azonosságát és dinamikus állapotát ellenőrzi, amelyek két párhuzamos jelvezetéken érkeznek. A találmány szerinti berendezésnek kimenőerősítője van, és egy működtetőeszköz működését biztosító, analóg kétállapotú biztonsági jelet bocsát ki.
A gyakorlatban alkalmazott rendszereknél a még a csupán feltételezett jelkimaradások esetén is szükség van arra, hogy a rendszer által felügyelt vagy óvott személyek biztonsága minél nagyobb legyen. Ezért nagyon fontos, hogy a rendszer úgy legyen megszervezve, hogy a lehetséges zavarok vagy meghibásodások észlelhetők legyenek, teljes mértékben kiküszöbölve az olyan helyzeteket, amelyek a rendszer által óvott vagy felügyelt személyekre vagy anyagokra nézve veszélyesek lehetnének.
Ebből a célból az ismert berendezések úgy vannak kialakítva, hogy bármely kimaradás esetén a rendszer korlátozott üzemmódra téqen át (lassuljon, vagy rögzítsen egy mozgórészt), vagy egy teljesen biztonságos állapotba térjen (például az energia-utánpótlást lekapcsolja).
A belső biztonságon alapuló (úgynevezett „fail safe”) rendszerek, amelyeket elsősorban a vasúti szállításban alkalmaznak, általában csak egy jelvezetéket tartalmaznak. Ezt az elvet nem lehet alkalmazni a digitális vezérlésű automatizmusoknál, mivel ezeknél nem lehet teljesen megbízhatóan garantálni, hogy nem lép fel adatvesztés. Ezért az ilyen digitális rendszerek biztonsága, még ha emelt szintű is, de abszolút biztosnak nem tekinthető.
Ugyanakkor a digitális vezérlésű rendszerek teljesítménye és vezérelhetősége miatt egyre inkább áttérnek az ilyen vezérlésű rendszerekre, bár ebben az esetben át kell térni két jelvezeték alkalmazására, amelyeknél szükségképpen szigorúan azonos jelsorozatok továbbítódnak.
Ebből a célból a belső biztonságot erősítő áramkört alkalmaznak, amelynek van olyan szerve, amely képes a két jel vezetékről érkező digitális jelsorozatok összehasonlítására és együttes kezelésére. A két jelvezetékről érkező bináris üzenet abszolút egyezésének és a jelek dinamikus állapotának ellenőrzése után az áramkör dönt a rendszer működtetetőeszközeinek a ki- vagy bekapcsolásáról.
Meg kell jegyezni, hogy ezek az üzenetek általában ismétlődnek. Mindegyik üzenet bitenként elküldött nyolcas csomagokból áll, amelyek folyamatosan érkeznek. Továbbá a digitális jelvezetékek logikája olyan, hogy a küldött üzenetek soha nem tartalmaznak néhány, például három bitnél több egymást követő azonos bitet, és így lehetővé válik az üzenet dinamikus voltának ellenőrzése. így a két jelvezetéken érkező üzenet „lefagyása” esetén, legyen az szimulált vagy valódi, felismerhető, hogy hiba van, és a rendszer automatikusan biztonságos állapotba válthat.
Az ismert berendezésekben az ellenőrzés első funkcióját, az üzenetek azonosságának ellenőrzését az 1. ábrán bemutatotthoz hasonló típusú áramkörökkel végzik. Ez a két X és Y üzenet számára tartalmaz legalább két komplementer invertert, két logikai ÉS kaput és egy logikai VAGY kaput. Az ellenőrzés másik funkcióját, az üzenetek dinamikus voltát a 2. ábrán látható típusú áramkörrel végzik. Ez utóbbi tartalmaz legalább három ÉS kaput és két esésiidő-késleltetőt.
Az US 4,816,960 számú amerikai szabadalom olyan nagy biztonságú rendszert ismertet, amit vasúti jelzőrendszereknél alkalmaznak. A rendszer képes arra, hogy két bemenőjel állapotát ellenőrizve csak akkor adjon kimenőjelet (például egy jelzőberendezést vezérlő jelet), ha a két bemenőjel azonos állapotú. A rendszerben alkalmazott áramkör egyebek között két diódahidat is tartalmaz. Hátránya ennek az áramkörnek, hogy több induktív eleme van - például transzformátorok -, amelyeket gyakorlatilag nem lehet nyomtatott áramkörökön elkészíteni, így ezek szükségképpen drágák, és a helyigényük is nagy.
A jelen találmány célja elsősorban ezeknek a hátrányoknak a kiküszöbölése. Ezért a találmány olyan berendezést javasol, amely továbbfeldolgozás előtt kimenőerősítő és egy működtetőeszköz működését biztosító, analóg kétállapotú biztonsági jel segítségével két párhuzamos jelvezetéken érkező két digitális adatsor teljes azonosságát és dinamikus állapotát ellenőrzi. Emellett a berendezés Graetz-diódahidat és oszcillátort tartalmaz. A találmány értelmében a diódahíd AC-bemenetére az előzőleg egymáshoz képest invertált két adatsor van kötve. A diódahíd DC-átlójában van az oszcillátor. Az oszcillátor kimeneti jele az adatsorok azonosságát ellenőrző jelet adja. A kimeneti jel a kimenőerősítőt statikus relén keresztül vezérli.
Ilyen módon az oszcillátor csak akkor fog működni, ha a két digitális üzenet teljesen azonos, vagy pontosabban bitenként komplementer.
Egy további változatban a berendezés tartalmaz továbbá két feszültségnövelő fokozatot, amelyek bemenetére a két adatsor van kötve, és amelyek az adatsorok bitváltásaira működnek, amely feszültségnövelő fokozatok egy VAGY kapun keresztül a statikus relét működtető tápfeszültséget biztosítják.
A statikus relé csak akkor tudja vezérelni a kimenőerősítőt, ha a két jelvezetékről érkező adatsor azonos, és nincsen „befagyva”. Ezzel a berendezés különösen kényelmesen valósítja meg a két ellenőrző funkciót, vagyis az azonosság és a dinamikus állapot ellenőrzését.
Megjegyezzük, hogy a találmány értelmében a két ellenőrző funkciót egyetlen nyomtatott áramkörön lehet megvalósítani, amelynek helyigénye a technika állásában ismert áramkörök helyigényének akár századrésze is lehet.
A találmány értelmében egy további változat tartalmaz továbbá két további feszültségnövelő fokozattal ellátott töltőrendszert, ahol az egyik feszültségnövelő fokozat bemenetére egy töltőjel van kötve. A másik feszültségnövelő fokozat bemenetére a kimenőerősítő által kiadott önfogó jel van kötve, és a két feszültségnövelő fokozat kimenete egy VAGY kapun át az oszcillátor tápfeszültségét biztosítja.
Ezzel egy olyan piramisszerű struktúra alakul ki, amelynél minden szint a megelőző szintről nyeri az
HU 223 249 Bl energiáját, és így kizárja egy stratégiai jelentőségű áramkörnél a véletlenszerű újraindulást, például egy parazitajel vagy a hálózati tápfeszültség következtében.
Előnyösen a diódahíd oszcillátora esésiidő-késleltetővel (temporisation á la chute, fali time delay device) van ellátva, amely lehetővé teszi a két digitális adatsor közötti kisebb deszinkronizációt.
Hasonlóan előnyös, ha a két feszültségnövelő fokozat (commande perdue, diódé pump) a diódahíd ACbemenetére van kötve. Ez a jelszint további ellenőrzését biztosítja.
A találmány további jellemzői és előnyei jobban kitűnnek a leírásból, ahol a találmány előnyös, nem korlátozó jellegű kiviteli alakjait mutatjuk be a mellékelt rajzok segítségével, ahol az
1. ábra, amint fentebb említettük, egy ismert áramkör vázlata, amely lehetővé teszi két digitális adatsor azonosságának ellenőrzését, a
2. ábra, szintén említett módon, egy ismert áramkör vázlata, amely lehetővé teszi két digitális adatsor dinamikus állapotának ellenőrzését, a
3. ábra a találmány szerinti, az adatsorok azonosságát ellenőrző áramkör egyszerűsített vázlata, a
4. ábra a találmány szerinti, az adatsorok dinamikus állapotát ellenőrző áramkör egyszerűsített vázlata, az
5. ábra a feszültségnövelő fokozatok működési elvét szemléltető vázlat, a
6. ábra a 4. ábra szerinti áramkörben fellépő jeleket szemlélteti, egyben illusztrálva a 4. ábra szerinti áramkör működését, a
7. ábra a találmány szerinti ellenőrző berendezés egy teljes áramkörének vázlata, a
8. ábra a 7. ábra szerinti áramkör jeleit mutatja be.
A 3. ábra szerinti vázlat a találmány szerinti, a két digitális adatsor azonosságát ellenőrző áramkört szemlélteti. Az áramkört lényegében egy diódákból álló 1 diódahíd alkotja, amelynek az AC- 2 és 3 bemenetére van kötve az A és B adatsor, ahol a B adatsor előzetesen B alakba lett invertálva. Az 1 diódahíd DC-átlójában egy 4 oszcillátor van kötve, amely a kimenő s vezérlőjelet adja az 5 statikus relén keresztül a 6 kimeneti erősítőnek.
Ennek az elrendezésnek az eredményeképpen a 4 oszcillátor csak akkor működik - és ad ki egy s vezérlőjelet az 5 statikus relének -, ha a két digitális A és B adatsor tökéletesen egyezik, vagy pontosabban a két A és B adatsor pontosan egymás ellentétjei, bitenként. Az 5 statikus relé a 6 kimeneti erősítő működését biztosítja, amely utóbbi a kétszintű, analóg S biztonsági jelet adja ki egy vagy több nem ábrázolt működtetőeszköz felé. Ez utóbbiak - például vasúti vezérlést megvalósító alkalmazásnál - a jelzőfények működését biztosító relék lehetnek.
Az önmagában ismert típusú 4 oszcillátor előnyösen relaxációs típusú, és például egy RC tagból és a hozzá csatlakozó több inverterből állhat. Emellett a 4 oszcillátor tartalmazhat egy ©1 esésiidő-késleltetőt, amely lehetővé teszi az A és B adatsorok bitjei közötti bináris váltások közben fellépő hézagok átfedését, és ezzel megtűr egy kisebb mértékű deszinkronizációt az adatsorok között. Ezzel biztosítható, hogy a berendezést gyakorlatban alkalmazni lehessen anélkül, hogy külön szükség lenne egy közös szinkronizáló időzítőegységre a két digitális jelvezeték között. Ez utóbbi azzal a kockázattal járna, hogy parazitajel hatására azonos, közös módusú jelek indukálódhatnak a két jelvezetéken.
A továbbiakban a 4. ábrára hivatkozva, ott látható az A és B adatsorok dinamikus állapotát ellenőrző, találmány szerinti áramkör. Ezt az áramkört alapvetően két CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozat alkotja (diódé pump, commande perdue). Ezek bemenetére van kötve a két digitális A és B, illetve az A és B adatsor. A CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozat közvetlenül az 1 diódahíd AC- 2 és 3 bemenetére is rá van kötve. A CP1 és a CP2 feszültségnövelő fokozatot az A és B adatsor táplálja, így a bemeneti jelszint mintegy kiegészítő ellenőrzést kap.
A CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozatok az A és B adatsorok állapotának váltásait hasznosítják, és kimenetűkkel VAGY logikai kapcsolatot realizálóan egy OU1 VAGY kapura csatlakoznak, amely így v3 feszültséget biztosítja a v2 feszültséghez képest. A v3 feszültség biztosítja a szükséges tápfeszültséget az 5 statikus relé számára, amint azt a következőkben pontosabban kifejtjük. A v3 feszültségre ezenkívül rá van kötve egy Θ3 esésiidő-késleltető is, amely szabályozza azt az időkésleltetést, amennyi ideig még megengedett a két digitális A és B adatsor statikus (nem dinamikus) állapota, mielőtt az ellenőrző áramkör kikapcsolna a 6 kimeneti erősítőt vezérlő 5 statikus relé közvetítésével, és a működtetőeszközöket vezérlő S biztonsági jel leesne. Tehát az 5 statikus relé két ellenőrző funkciót is végez, mégpedig az A és B adatsorok azonosságát és dinamikus állapotát ellenőrzi, és csak akkor tudja vezérelni a 6 kimeneti erősítőt, ha a két adatsor szimultán azonos (pontosabban komplementer), és nincsen „befagyva”.
A találmányban alkalmazott például CP1, CP2 feszültségnövelő fokozat működési elvét az 5. és 6. ábra kapcsán magyarázzuk el. Az 5. ábrán egy RL relé látható, amelyet CP1 feszültségnövelő fokozat esetén az A, CP2 feszültségnövelő fokozat esetén a B adatsor vezérel. Az RL relé állóérintkezői a v2 feszültség kapcsaira vannak kötve. Megjegyezzük, hogy a következőkben mindenhol a valóságban az RL relé szerepét egy statikus inverter tölti be, amint azt a következőkben kifejtjük. Az RL relé mozgóérintkezője egy Cl kondenzátorra van kötve, amelynek a másik fegyverzete az ellenirányú Dl és D2 diódákon keresztül a v2 feszültség, illetve a v3 feszültség pozitív pólusával van összekötve. A v3 feszültség kapcsaira emellett a C2 szűrőkondenzátor is rá van kötve, párhuzamosan a terhelőáramkörrel, amit itt az 5 statikus relé alkot.
Ilyen módon, amikor az adatsor logikai alacsony szintű bitet tartalmaz, akkor RL relé energiamentes és a Cl kondenzátor a Dl diódán át töltődik. Váltásakor a Cl kondenzátor energiája átkerül a D2 diódán át a C2 szűrőkondenzátorra. Az 5 statikus relét működtető v3 feszültség így progresszíven kialakul a C2 szűrőkon3
HU 223 249 Bl denzátor kapcsain, amelyet a 6. ábra diagramja is szemléltet.
Meg kell jegyezni, hogy a B adatsor invertálása az A adatsorhoz képest azzal a kiegészítő előnnyel is jár, hogy lehetővé teszi a v3 feszültség szaporább újratöltését a CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozatok által.
így a CP1 és a CP2 feszültségnövelő fokozatok szolgáltatják a v2 feszültségből mint energiaforrásból a v3 feszültséget, amelynek a potenciálja a v2 felett van, mivel a v3 negatív pólusa a v2 pozitív pólusával esik egybe. Ezzel elkerülhető a biztonsági áramkör nem kívánt, véletlen tápfeszültséggel való ellátása valamilyen forrásból, kóboráramok vagy egyéb okból. A biztonsági áramkör ilyen véletlenszerű bekapcsolása állandó problémát jelent az elektronikában a nagy belső biztonságú rendszerekben. Tulajdonképpen kóboráram vagy szivárgás elsősorban a v3 pozitív pólusa és a v2 negatív pólusa között léphet fel, de ebben az esetben az áramkör működésképtelenné válik. Hasonló módon léphet fel szivárgás a v2 pozitív pólusa és a v3 pozitív pólusa között, de akkor a v3 feszültség az statikus relé által képezett áramkör kapcsain zérussá válik, tehát az 5 statikus relé szintén működésképtelenné válik. Emellett, mivel a v3 feszültség forrása a v2 feszültség, az energiaáramlás a v3 feszültségtől a v2 felé teljességgel lehetetlen.
A találmány szerinti teljes ellenőrző berendezés a
7. ábrán látható. Az ábrán elsősorban ismét megtalálható az 1 diódahíd, a 4 oszcillátor a ©1 esésiidő-késleltetővel együtt, és az 5 statikus relé, amely a 6 kimeneti erősítőt vezérli. Ugyanígy ismét megtalálható a két CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozat, amelyek az OU1 VAGY kapura vannak kötve, illetve a Θ3 esésiidő-késleltető a v3 feszültség N3 és N4 szintje között.
A két digitális A és B adatsor az 1 diódahíd AC2 és 3 bemenetére van kötve, ezúttal a PH 1 és PH2 optocsatolón át. A v2 feszültség N2 és N3 szintje közé két INV1 és INV2 statikus inverter is van kötve. A PH 1 és PH2 optocsatolók galvanikusan leválasztják a jeleket, míg az INV1 és INV2 statikus inverterek invertálnak és a jelszintet állítják helyre, a v2 feszültség mint tápfeszültség N2 alsó vagy N3 felső szintjére ütköztetik a jelszintet. Egyben az 5. ábrán szemléltetett RL relé szerepét is betöltik a CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozatokban.
A találmány értelmében az ellenőrző áramkör el van látva egy teljesen statikus töltőrendszerrel is, amelyeket alapvetően két további CP3 és CP4 feszültségnövelő fokozat alkot, amelyek egy OU2 VAGY kapura csatlakoznak, és amely utóbbinak a kimenete a v2 feszültség N3 szintjére van kötve. A CP3 feszültségnövelő fokozatot egy hosszú, a PH3 optocsatoló és az INV3 inverter által szolgáltatott C töltőjel táplálja. A PH3 optocsatoló és az INV3 inverter a vl feszültség NI és N2 szintje közé vannak kapcsolva. A vl feszültséget például a helyi hálózat 24 voltos tápfeszültsége szolgáltathatja. A CP4 feszültségnövelő fokozatot a kimeneti erősítő által kiadott AM önfogó jel vezérli, amely egy ET ÉS kapun keresztül jut a CP4 feszültségnövelő fokozat bemenetére. Az ET ÉS kapu másik bemenetére a C töltőjel van kapcsolva. Megjegyezzük, hogy itt a 6 kimenőerősítő az S biztonsági jel mellett tartalmaz még egy harmadik r kimenetet, ami a két digitális jelvezeték újraolvasásához van elkülönítve.
A CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozatok működéséhez szükséges v2 feszültséget ismét a CP3 és a CP4 feszültségnövelő fokozatok állítják elő a vl feszültségből, a helyi hálózatból. A v2 feszültségre rá van még kötve egy további Θ2 esésiidő-késleltető, abból a célból, hogy szabályozható legyen az az idő, amíg a CP4 feszültségnövelő fokozat által az AM önfogójel hatására leadott feszültség eléri a CP3 feszültségnövelő fokozat által a C töltőjel hatására előállított feszültséget.
Megjegyezzük egyébként, hogy a CP3 feszültségnövelő fokozatban az 5. ábrán látható Dl diódát itt egy ellenállással helyettesítettük, ami lehetővé teszi, hogy beállítható legyen az az idő, amíg a C töltőjel bekapcsolva van. Lényegében a C töltőjel teljes hossza alatt töltődik az 5. ábra Cl kondenzátora.
Az OU1 vagy az OU2 VAGY kapuk az 5. ábra D2 diódák katódjainak összekapcsolásával előállított huzalozott VAGY kapuk.
Ezzel a különböző tápfeszültségek meghatározott piramisszerű architektúrája jön létre, amelyben minden szint az alatta levő szintről nyeri az energiáját, és ezzel teljesen elkerülhető egy stratégiai jelentőségű áramkör véletlenszerű bekapcsolása vagy tápfeszültségre kapcsolása. Lényegében az N2 és N3 szintek közötti v2 feszültség a vl feszültségből nyeri az energiáját, amely az NI és N2 szintek között van, és amelyet a hálózati tápfeszültség szolgáltat, a CP3 és a CP4 feszültségnövelő fokozatokkal, ez utóbbiak kimenetét az OU2 VAGY kapun keresztül összefogva. Az N4 és az N3 szintek közötti v3 feszültség a v2 feszültségből nyeri az energiáját, a CP1 és CP2 feszültségnövelő fokozatok által az OU1 VAGY kapun keresztül. Ez a v3 feszültség alkotja az 5 statikus relé által használt biztonsági többletet, amely tulajdonképpen az 5 statikus relé tápfeszültsége, így az 5 statikus relé működésében egyesíti a két digitális A és B adatsor kölcsönös megfelelőségét és dinamikus állapotát ellenőrző funkciókat.
Végül megjegyezzük, hogy a 7. ábrán látható áramkör tartalmaz még két további PH4 és PH5 optocsatolót, amelyek a 4 oszcillátor és az 5 statikus relé, illetve ez utóbbi és a 6 kimeneti erősítő között vannak. Ezek biztosítják az elektromos leválasztást, mégpedig a PH4 a v2 és a v3 feszültség között, míg a PH5 a v3 és a vl feszültség között. A PH4 és a PH5 optocsatolók bemenete és kimenete közötti átvezetés nem okozhat más problémát, mint azt, hogy az N3 és az N4 szint az N2 szinthez fog közelíteni, miáltal hirtelen eltűnik a v3 vagy a v2 feszültség, és ezzel megszűnik a működtetőeszközök felé kiadandó S biztonsági jel.
A továbbiakban a találmány szerinti ellenőrző áramkör működését mutatjuk be egy példával, a 8. ábra diagramjai segítségével. A 8. ábrán ismét megtalálható a két digitális A és B adatsor, a C töltőjel, a CP3 feszültségnövelő fokozat kimenőfeszültsége, a 4 oszcillátor ál4
HU 223 249 Bl tál kiadott s jel, a 6 kimeneti erősítő által kiadott jelek, nevezetesen a kilépő S biztonsági jel, valamint az r újraolvasó jel és az AM önfogó jel.
Amikor az ellenőrző berendezés ki van kapcsolva, akkor a v2 és a v3 feszültségek nullák, úgyhogy az N3 és az N4 szintek az N2 szint potenciálján vannak.
A berendezéssel ellátott rendszer inicializációs folyamata a következőképpen folyhat le.
A két jelvezeték mikroprocesszora vagy más áramköre folyamatosan vizsgálja a bemenetére érkező jeleket, és ezeken autotesztet végez. Az előálló, megfelelő digitális eredményeket kölcsönösen összehasonlítják, és azokat átkódolva felcserélik, abból a célból, hogy elkerüljék az egyiknek a véletlenszerű lemásolását a másikkal. Ha a két különböző jelvezetéken az eredményeket a másikkal való összehasonlítás megerősíti, akkor a mikroprocesszorok által egy közös döntést hoznak az ellenőrző berendezés feltöltési folyamatának megindításáról.
Ebből a célból kibocsátásra kerül egy C töltőjel, amelyet olyan hosszú ideig adnak ki, ami elég a Cl kondenzátor feltöltődéséhez a CP3 feszültségnövelő fokozatban. Megjegyezzük, hogy ez a C töltőjel egyben megszakítja az ET ÉS kapun keresztül a CP4 feszültségnövelő fokozatot vezérlő AM önfogó jel hatását arra az esetre, ha a bekapcsolás során valamilyen parazitaimpulzus keletkezne.
A két jelvezeték mikroprocesszora úgy van szervezve, hogy együtt kezdjék szolgáltatni a két digitális A és B adatsor sorozatait, amikor a C töltőjel leesik, a ti időpontban. Ekkor az INV3 inverter kimenete az N2 szintre kerül, és a CP3 feszültségnövelő fokozat energiája, ami a C töltőjel hatására gyűlt össze, az N3 szintre kerül át, létrejön a v2 feszültség. A 4 oszcillátor működni kezd a t2 időpontban, amennyiben a két A és B adatsor létezik, és egymás komplementere.
Az A és B adatsor bitváltásainál a v3 feszültség progressziven kialakul az N3 és az N4 szint között, a CP1 és a CP2 feszültségnövelő fokozat és az OU1 VAGY kapu hatására, amint azt a 6. ábra szemlélteti. Az 5 statikus relé szintén tápfeszültséget kap, és vezérelheti a 6 kimeneti erősítőt.
A v3 feszültség felépüléséhez szükséges t3—ti időtartam végén az AM önfogó jel és a jelvezetékek számára kiadott, r újraolvasó jel megjelenik a 6 kimeneti erősítő kimenetén, továbbá megjelenik a működtetőeszközök felé az S biztonsági jel is, amint azt a 8. ábra szemlélteti.
A CP3 feszültségnövelő fokozat által szállított kezdeti energia ekkor már nem szükséges, és a CP4 feszültségnövelő fokozat segítségével az AM önfogó jel nyújtja azt az energiát, amely az 5 statikus relé vezérléséhez szükséges.
Amennyiben az önfogó jel olyan hosszú időn keresztül van megszakítva, ami hosszabb a Θ2 és a Θ3 esésiidő-késleltetők késleltetési idejénél, az N3 és az N4 szintek összeomlanak, és az egész ellenőrző berendezés irreverzíbilis módon lezár, illetve kikapcsol úgy, hogy a v2 és v3 feszültségek mint tápfeszültségek eltűnnek, és így lényegében egy abszolút hibarögzítést hajtanak végre.
A fent leírt, digitális adatsorok ellenőrzését végző berendezést kézenfekvő módon lehet alkalmazni különösen vonatok automatikus vezérlési rendszereiben, illetve a vonatmozgatási vezérlőrendszerekben, bár hasonlóan alkalmazható általánosságban az ipar bármely területén, ahol kétszintű biztonsági jelet kell előállítani egy bejövőjelből, például egy gép biztonságos lekapcsolása vagy egy ipari folyamat leállítása céljából.
Megjegyezzük továbbá, hogy egy ilyen berendezést egy nyomtatott áramkör nagyon kis felületén lehet elkészíteni. Például egy gyakorlati kiviteli alaknál hibrid áramköri technikával a berendezés egy 3 cm-nél kisebb felületen elhelyezhetőnek bizonyult.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Berendezés digitális adatok ellenőrzésére, amely berendezés továbbfeldolgozás előtt kimenőerősítő (6) és egy működtetőeszköz működését biztosító, analóg kétállapotú biztonsági jel (S) segítségével két párhuzamos jelvezetéken érkező két digitális adatsor (A, B) teljes azonosságát és dinamikus állapotát ellenőrzi, továbbá amely berendezés Graetz-diódahidat (1) és oszcillátort (4) tartalmaz, azzal jellemezve, hogy a diódahíd (1) AC-bemenetére (2, 3) az előzőleg egymáshoz képest invertált két adatsor (A, B) van kötve, amely diódahíd (1) DC-átlójában van az oszcillátor (4), amely oszcillátor (4) kimeneti jele (s) az adatsorok (A, B) azonosságát ellenőrző jelet adja, és a kimenetijei (s) a kimenőerősítőt (6) statikus relén (5) keresztül vezérli.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy tartalmaz továbbá két feszültségnövelő fokozatot (CP1, CP2), amelyek bemenetére a két adatsor (A, B) van kötve, és amely feszültségnövelő fokozatok (CP1, CP2) az adatsorok (A, B) bitváltásaira működnek, továbbá amely feszültségnövelő fokozatok (CP1, CP2) VAGY kapun (OU1) keresztül a statikus (5) relét működtető tápfeszültséget (v3) biztosítják.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy két további feszültségnövelő fokozattal (CP3, CP4) ellátott töltőrendszert tartalmaz, ahol az egyik feszültségnövelő fokozat (CP3) bemenetére egy töltőjel (C) van kötve, a másik feszültségnövelő fokozat (CP4) bemenetére a kimenőerősítő (6) által kiadott önfogó jel (AM) van kötve, és a két feszültségnövelő fokozat (CP3, CP4) kimenete VAGY kapun (OU2) át az oszcillátor (4) tápfeszültségét biztosítja.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a diódahíd (1) oszcillátora (4) esésiidő-késleltetővel (Θ1) van ellátva.
  5. 5. A 2. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a két feszültségnövelő fokozat (CP1, CP2) a diódahíd (1) AC-bemenetére (2, 3) van kötve.
  6. 6. A 2-5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a két digitális adatsor (A, B) optocsatolókon (PH1, PH2) keresztül csatlakozik a diódahídra (1).
  7. 7. A 6. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy egy első optocsatoló (PH4) az oszcillátor
    HU 223 249 Bl (4) és a statikus relé (5) közé, és egy második optocsatoló (PH5) a statikus relé (5) és a kimenőerősítő (6) közé van kötve.
  8. 8. A 3. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a töltőjel (C) egy optocsatolón (PH3) át van a 5 megfelelő feszültségnövelő fokozatra (CP3) kötve.
  9. 9. A 3. vagy 8. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy az oszcillátor (4) tápfeszültségére (v2) esésiidő-késleltető (Θ2) van kötve.
  10. 10. A 2-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a statikus relé (5) tápfeszültségére (v3) esésiidő-késleltető (Θ3) van kötve.
HU9801031A 1997-05-07 1998-05-06 Berendezés digitális üzenetek ellenőrzésére, különösen vasúti forgalomszabályozó rendszerekhez HU223249B1 (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9705661A FR2763184B1 (fr) 1997-05-07 1997-05-07 Dispositif de validation de messages numeriques, applicable notamment aux systemes de regulation du trafic ferroviaire

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9801031D0 HU9801031D0 (en) 1998-06-29
HUP9801031A2 HUP9801031A2 (hu) 1999-01-28
HUP9801031A3 HUP9801031A3 (en) 2000-01-28
HU223249B1 true HU223249B1 (hu) 2004-04-28

Family

ID=9506690

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9801031A HU223249B1 (hu) 1997-05-07 1998-05-06 Berendezés digitális üzenetek ellenőrzésére, különösen vasúti forgalomszabályozó rendszerekhez

Country Status (22)

Country Link
US (1) US6075465A (hu)
EP (1) EP0877484B1 (hu)
JP (1) JPH1129042A (hu)
KR (1) KR100479746B1 (hu)
CN (1) CN1152506C (hu)
AT (1) ATE213572T1 (hu)
AU (1) AU748571B2 (hu)
CA (1) CA2237413A1 (hu)
CZ (1) CZ292276B6 (hu)
DE (1) DE69803899T2 (hu)
DK (1) DK0877484T3 (hu)
ES (1) ES2170459T3 (hu)
FR (1) FR2763184B1 (hu)
HU (1) HU223249B1 (hu)
NO (1) NO323088B1 (hu)
PL (1) PL191990B1 (hu)
PT (1) PT877484E (hu)
RU (1) RU98108978A (hu)
SK (1) SK283428B6 (hu)
TR (1) TR199800808A1 (hu)
TW (1) TW366309B (hu)
ZA (1) ZA983759B (hu)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19949710B4 (de) * 1999-10-15 2016-03-10 Abb Ab Verfahren und Einrichtung zur fehlersicheren Kommunikation zwischen Zentraleinheiten eines Steuerungssystems
CN101700783B (zh) * 2009-11-11 2012-08-29 北京全路通信信号研究设计院有限公司 一种列控中心系统平台
CN109900953A (zh) * 2017-12-11 2019-06-18 上海宝康电子控制工程有限公司 用于检测道路交通信号机中的多路输出信号的电路结构

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1354941A (en) * 1971-05-11 1974-06-05 Ml Eng Plymouth Apparatus for monitoring electrical signals
US4631722A (en) * 1982-02-11 1986-12-23 Zf-Herion-Systemtechnik Gmbh Electronic controller for cyclically operating machinery
GB2166918B (en) * 1984-11-13 1988-09-14 Westinghouse Brake & Signal A circuit arrangement for providing in a fail-safe manner an alternating output signal to a load
JPH11504587A (ja) * 1995-04-19 1999-04-27 ヘーエーセー アルストホム アーセーエーセー トランスポルト エス.アー. データ収集回路用ac入力セル

Also Published As

Publication number Publication date
CZ136498A3 (cs) 1998-11-11
KR19980086833A (ko) 1998-12-05
HU9801031D0 (en) 1998-06-29
NO323088B1 (no) 2006-12-27
SK283428B6 (sk) 2003-07-01
JPH1129042A (ja) 1999-02-02
NO982064L (no) 1998-11-09
CN1152506C (zh) 2004-06-02
HUP9801031A2 (hu) 1999-01-28
RU98108978A (ru) 2000-03-20
PT877484E (pt) 2002-08-30
KR100479746B1 (ko) 2006-03-27
CA2237413A1 (fr) 1998-11-07
NO982064D0 (no) 1998-05-06
FR2763184A1 (fr) 1998-11-13
EP0877484A1 (fr) 1998-11-11
CN1205287A (zh) 1999-01-20
ZA983759B (en) 1998-11-24
HUP9801031A3 (en) 2000-01-28
DK0877484T3 (da) 2002-06-03
AU748571B2 (en) 2002-06-06
SK57498A3 (en) 1999-01-11
ATE213572T1 (de) 2002-03-15
US6075465A (en) 2000-06-13
TW366309B (en) 1999-08-11
PL191990B1 (pl) 2006-07-31
TR199800808A1 (xx) 1998-11-23
DE69803899T2 (de) 2002-09-26
CZ292276B6 (cs) 2003-08-13
FR2763184B1 (fr) 1999-07-23
PL326185A1 (en) 1998-11-09
ES2170459T3 (es) 2002-08-01
AU6380798A (en) 1998-11-12
DE69803899D1 (de) 2002-03-28
EP0877484B1 (fr) 2002-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4445682B2 (ja) 制御・監視信号伝送システム
KR100938356B1 (ko) 제어ㆍ감시 신호 전송 시스템
US4652417A (en) Fault-tolerant analog output network
JPH0234125B2 (hu)
JP4322071B2 (ja) 制御・監視信号伝送システム
JP4445661B2 (ja) 制御・監視信号伝送システム
HU223249B1 (hu) Berendezés digitális üzenetek ellenőrzésére, különösen vasúti forgalomszabályozó rendszerekhez
US4365164A (en) Vital contact isolation circuit
JP2003152748A (ja) 制御・監視信号伝送システム
US4649469A (en) Interface for connecting a computer system to an activator module
WO2017056552A1 (ja) 接点入力制御装置
JP3212793B2 (ja) サイリスタ変換装置
JPH11259101A (ja) フェールセーフ出力装置
SU1363376A1 (ru) Устройство дл автоматического переключени источников переменного тока
JPH03253235A (ja) 遠隔負荷制御装置
Bădău et al. Energy efficiency analysis of relay railway interlockings
JPS5929998B2 (ja) 専用線多重伝送装置の端末器
SU750542A1 (ru) Устройство дл формировани команды управлени светофором
RU2028624C1 (ru) Устройство контроля источника электропитания
JPS62113253A (ja) 多重系バス同期システムの出力回路
JPH02188136A (ja) 単一ラインのマルチ電圧出力回路
JP2002010488A (ja) 電源投入制御方法
JPS6066627A (ja) 過大突入電流防止回路
KR20000025406A (ko) 엔코더(encoder)의 단선 및 단락 감지 회로
JPS6061817A (ja) 電源制御方式

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040301

HC9A Change of name, address

Owner name: ANSALDO STS FRANCE, FR

Free format text: FORMER OWNER(S): CSEE-TRANSPORT, FR