HU223183B1 - Folyékony rovarcsalétek és alkalmazása - Google Patents

Folyékony rovarcsalétek és alkalmazása Download PDF

Info

Publication number
HU223183B1
HU223183B1 HU9702218A HU9702218A HU223183B1 HU 223183 B1 HU223183 B1 HU 223183B1 HU 9702218 A HU9702218 A HU 9702218A HU 9702218 A HU9702218 A HU 9702218A HU 223183 B1 HU223183 B1 HU 223183B1
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
insect
sorbitol
liquid
saccharin
baits
Prior art date
Application number
HU9702218A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT77462A (hu
Inventor
Peter J. Schroeder
Heidi J. Uick
Original Assignee
S.C. Johnson And Son, Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by S.C. Johnson And Son, Inc. filed Critical S.C. Johnson And Son, Inc.
Publication of HUT77462A publication Critical patent/HUT77462A/hu
Publication of HU223183B1 publication Critical patent/HU223183B1/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01NPRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
    • A01N25/00Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
    • A01N25/002Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests containing a foodstuff as carrier or diluent, i.e. baits
    • A01N25/006Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests containing a foodstuff as carrier or diluent, i.e. baits insecticidal

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Agronomy & Crop Science (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Plant Pathology (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Dentistry (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

Folyékony csalétek rovarok számára, valamint ennek alkalmazása arovarok odacsalogatására, kontrollálására, illetve elpusztítására. Avizes hordozóközeg elkészítéséhez a megfelelő mennyiségű vízbenszorbitot oldanak. A feloldott szorbit koncentrációja a csalétek 20–65tömeg/térfogat%-a, ami elég magas ahhoz, hogy nedvesítőszerkéntmegakadályozza a folyékony vivőközeg beszáradását. A folyékonycsalétek legalább egy rovarcsalogató anyagot tar- talmaz a közegbenoldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva. A rovarcsalogatóanyag lehet szacharóz, fruktóz, d-maltóz, szacharin-lítiumsó, lítium-klorid, vitaminok vagy ezek kombinációja. A folyékony csalétek egyrovarokra pusztítólag ható anyag hatásos mennyiségét istartalmazhatja, mely hatóanyag lehet inszekticid, a rovar növekedésétszabályozó anyag, kitinszintézist gátló anyag, rovarok kórokozója, akórokozókból származó, rovarokat pusztító anyag vagy ezekkombinációja. ŕ

Description

A találmány rovarcsalogató csalétkekkel foglalkozik, közelebbről olyan csalétkekkel, melyeknek beszáradási ideje elnyújtott.
Nyilvánvaló, hogy a folyékony állapotban lévő készítmények az előnyösek, amikor a csalétket olyan rovarokhoz használjuk, melyek a táplálékuk felvételénél vagy emésztésénél előnyben részesítik vagy kifejezetten igénylik, hogy az folyékony állapotban legyen. A kereskedelmi forgalomból beszerezhető folyadékok és csalétkek mindennaposak, mint például a vizet és szacharózt tartalmazó „Terra Ant Killer” nevű tennék (Senorét Chemical Co., Inc. of. St. Louis, Missouri, USA). Azonban a folyékony, de még inkább a nedves állapotban lévő csalétkek a felhasználásuk alatt a levegőre kitéve idővel kiszáradnak, elveszítve ezzel előnyüket.
A 4 988 510 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalomban Brenner és munkatársai a kiszáradás általános problémájával foglalkoznak. Olyan félszilárd csalétekkel szolgálnak, mely egy vagy több nedvesítőanyagot tartalmaz a csalogatóanyag és a rovarölő hatóanyag mellett, egy formátlan, hidrofil gélt képezve. A csalétekben nedvesítőszemek cukrokat, glicerint és más polihidroxi-alkoholokat használnak, melyek kivonják a levegő nedvességét, és ezáltal a csalétek képlékeny és viszonylag nedves marad. A nedvesítőszer „hatásos mennyiségben” van jelen, amit úgy definiálnak, hogy az a mennyiség, mely szükséges ahhoz, hogy a készítménnyel a kívánt eredményt elérjék. Brenner és munkatársai szerint ez a szárazanyagtömeg 30-45%-a.
A csalétekben lévő szorbit jelenléte fontos a jelen találmány szerint, és a Brenner és munkatársai által említett polihidroxi-alkoholok kategóriájába a szorbit beilleszthető. Továbbá Hagarty (4 889 710 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalom), valamint Inazuka és munkatársai (4 160 824 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalom) szorbitot tartalmazó rovarcsalétket írnak le. Brenner és munkatársainak csalétke azonban nem folyékony, és Hogarty, valamint Inazuka és munkatársai a szorbitot emulgeátorként használják, nem nedvesítőszerként. Hagarty eljárásában aeroszolos hab szerepel, amit egy vízoldékony, filmképző polimer alkot. A filmképző polimerhez egy emulgeátort használ úgy, hogy az habot képez. A használt emulgeálószerek között szorbitszármazékokat említ. A Hagarty-féle készítményben az emulgeálószer mennyisége 0,1 -5% (tömeg/térfogat).
Inazuka és munkatársai olyan rovarcsalogató készítményeket imák le, melyek adott esetben oldatként vagy emulzióként alkalmazhatók, ha feloldjuk vagy alkalmas vivőanyagban emulgeáló- vagy diszpergálószer stb. jelenlétében diszpergáljuk őket. A készítményeikhez használt alkalmas emulgeálószerek, behatolást elősegítő anyagok és porlasztószerek között általánosan említik a szorbitot. A szorbit ajánlott mennyiségét közelebbről nem adják meg, ezért a szakember előtt nyilvánvaló, hogy egy szokásos vagy hatásos mennyiségről van szó. A fent említett szabadalomban Hagarty kimutatja, hogy az emulgeálószer hatásos mennyisége 0,01 -5% (tömeg/térfogat).
A szorbit a kereskedelmi forgalomból beszerezhető anyag, különböző célra különböző koncentrációjú vizes oldatként szerepel. Ipari vagy más célra való feldolgozáshoz általában 70%-os (tömeg/térfogat) vizes oldatként kapható.
A 2 829 085 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalomban Gerber és munkatársai további példával szolgálnak a jelen találmány számára fontos szorbitoldatokat illetően. Gerber és munkatársai egy parenterálisan alkalmazható vivőanyagot írnak le, melyhez szorbitot használnak azzal a céllal, hogy az injektálható vizes készítményben a nem oldódó hatóanyagot szuszpendált állapotban tartsák. A szorbitot olyan mennyiségben alkalmazzák, hogy a vizes oldatának fajlagos sűrűsége azonos legyen az injektálható készítményben szuszpendált hatóanyag fajlagos sűrűségével. Gerber és munkatársai két példát említenek két különböző hatóanyaghoz, ahol a szorbit koncentrációja 30,4, illetőleg 59,2% (tömeg/térfogat).
Hagarty, Inazuka és munkatársai, valamint Gerber és munkatársai közül azonban egyik sem alkalmazza a szorbitot nedvesítőanyagként vagy olyan céllal, hogy a készítményeik kiszáradását késleltessék.
Összegezve: a találmány szerinti folyékony rovarcsalétek vízben oldott szorbitot tartalmaz olyan mennyiségben, ami egy vizes vivőközeg elkészítéséhez szükséges. Az oldott szorbit koncentrációja elég magas ahhoz, hogy a folyékony vivőközeg beszáradását mint nedvesítőszer hatásosan visszatartsa. Ugyanakkor a koncentrációja elég alacsony ahhoz, hogy bármilyen csalogatóanyagnak vagy a csalétek más alkotórészeinek hozzáadása után is a csalétek folyékony maradjon. A folyékony csalétek ezenkívül legalább egy rovarcsalogató anyagot tartalmaz a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, mely a célrovar hatékony odacsalogatásához szükséges.
A találmány más megvalósítási formájában a csalétek kombinációban tartalmaz szacharózt, ffuktózt, d-maltózt, szacharin lítiumsóját, lítium-kloridot és vitaminokat. A folyékony csalétek a rovarokra ható anyagként hatásos mennyiségben lítium-perfluor-oktánszulfonsavat is tartalmaz.
A célrovarok odavonzásának találmány szerinti eljárása abból áll, hogy a fent elsőként ismertetett folyékony csalétket a rovarok számára kitesszük. A célrovarok elpusztításának találmány szerinti eljárása abból áll, hogy a rovarok számára ugyanezt a csalétket tesszük ki, mely még a rovarokra ható pusztítóanyag hatásos mennyiségét is tartalmazza; ez a hatóanyag lehet inszekticid, a rovar növekedését szabályozó anyag, kitinszintézis gátlóanyaga, rovarok kórokozója, a kórokozókból származó pusztítóanyag és ezek kombinációja. A rovarpusztító eljárás előnyös megvalósítási módjánál a folyékony rovarcsalétek kombinációban tartalmaz szacharózt, ffuktózt, d-maltózt, szacharin lítiumsóját, lítium-kloridot és vitaminokat. Ennél a megvalósítási módnál a rovarölő hatóanyag előnyösen a lítiumperfluor-oktánszulfonát.
Az 1. ábrán a különböző szorbitkoncentrációjú vizes oldat beszáradási sebességét láthatjuk.
HU 223 183 Bl
Az alábbiakban részletesen ismertetjük a találmány szerinti készítményt.
A találmány szerinti folyékony rovarcsalétek lelassított beszáradási idejű vizes, folyékony vivőközeget tartalmaz. Ebből a célból szorbitot oldunk vízben olyan koncentrációban, mely elég magas ahhoz, hogy mint nedvesítőszer lelassítsa a folyékony vivőközeg beszáradását. Egy komponens „hatásos mennyiségén” értjük azt a mennyiséget, mellyel a komponens kívánt célja elérhető. Amint az alábbi példák mutatják, a vízben minimálisan 20%-os koncentrációban oldott szorbit a találmány szerinti folyékony rovarcsalétek szempontjából szükséges mértékben visszatartja az oldat beszáradását.
A szorbit maga nem csalogatóanyag a rovarok számára. Ezért a vizes vivőközegnek a célrovart vonzó anyag hatásos mennyiségét is tartalmaznia kell. Hogy a rovarcsalogató anyag eloszolhasson a folyékony csalétekben, ehhez a folyékony vivőanyagban oldhatónak, diszpergálhatónak, szuszpendálhatónak vagy emulgeálhatónak kell lennie.
Amint egy vizes, folyékony vivőközeg beszárad, a benne oldott rovarcsalogató eléri a telítettséget, és szilárd alakban kezd kiválni. Hasonlóképpen a diszpergált, szuszpendált vagy emulgeált rovarcsalogató is elveszti azt a képességét, hogy a vivőanyagban eloszolva legyen, így az egész készítmény egy pasztává, végül szilárd anyaggá szárad. A szorbit, mint a vizes hordozóközegben lévő egyik oldott szilárd anyag, hozzáadódik az oldott vagy más állapotban a folyékony közegben lévő szilárd anyag összkoncentrációjához. Következésképpen a folyékony közegben oldott szorbit koncentrációjának elég magasnak kell lennie ahhoz, hogy mint nedvesítőanyag a beszáradást lelassítsa, ugyanakkor a koncentrációjának elég alacsonynak kell lennie ahhoz, hogy a vivőközeg folyékony maradjon a csalogatóanyagok és a csalétek más alkotórészeinek hozzáadása után is.
Elméletileg elég egy nagyon kis mennyiségű szorbitot feloldanunk a folyékony közegben, melynek víztartalma kezd elpárologni. A víz folyamatos elpárolgásával a szorbitkoncentráció növekszik, együtt más oldott anyag koncentrációjával. A szorbit nedvesítőszer-jellege a koncentráció emelkedésével fokozódik, aminek eredményeként végül a szorbit jelentősen visszatartja a csalétek kiszáradását. Gyakorlati szempontból azonban a szorbit és a folyékony vivőközegben oldott, diszpergált, szuszpendált vagy emulgeált más alkotórész kezdeti koncentrációjának olyannak kell lennie, hogy a folyékony csalétek a kezdettől fogva funkcionáljon, és a térfogatából ne veszítsen túlzott mértékben azelőtt, mielőtt a szorbit koncentrációja eléri azt a szintet, amikor már visszatartja a beszáradást. A találmány szerinti folyékony csalétekben a minimális kezdeti szorbitkoncentráció nem kevesebb, mint 20%, előnyösen nem kevesebb, mint 35%, még előnyösebben nem kevesebb, mint 50%. A maximális szorbitkoncentráció előnyösen 65% (tömeg/térfogat), még előnyösebben legfeljebb 60%.
A folyékony csalétek rovarcsalogató anyaga lehet rovarvonzó feromon és illatanyag, rovarvonzó, elfogyasztható anyag, például szénhidrát, fehérje, zsír, olaj, szervetlen só, mesterséges édesítőszer, vitamin, természetes vagy mesterséges aroma vagy bármilyen más csalogató, amit a folyékony vizes közeg tartalmazhat, és ami a csalétket a rovar számára fogyaszthatóvá teszi.
Bármelyik rovar esetében a csalogatóanyagok kombinációja ugyanolyan vagy még hatásosabb lehet, mint egyetlen csalogatóanyagé. Hártyás szárnyú rovarok esetében úgy találtuk, hogy a szacharóz, fruktóz és rimához kombinációja vonzza a rovarokat. A szacharin és az alkálifémsó ugyancsak vonzóak. Ugyancsak az a nátrium-klorid és a lítium-klorid, valamint a vitaminok, melyek oldhatók vagy más módon eloszlathatok a folyékony, vizes közegben. Úgy találtuk, hogy az egyes csalogatóanyagok különféle kombinációival optimális eredményeket érhetünk el. Ugyancsak felhasználhatók a kukoricából kinyert természetes cukrok, mely keverék főkomponense a fruktóz, de jelentős mennyiségű dextrózt és összetettebb szacharidokat is tartalmaz.
Különösen az esetben, amikor a rovar hangya vagy más hártyásszámyú, a folyékony csalétek előnyös megvalósítási módjánál a rovarcsalogató anyag a szacharóz, fruktóz és d-maltóz kombinációja. Még előnyösebb, ha a csalétek szacharin alkálifémsóját és alkálifém-kloridot is tartalmaz. A legjobb eredményt kapjuk, amikor a csalétek vitaminokat is tartalmaz. Dr. Frantisek Sehnal, a Csehszlovák Tudományos Akadémia Entomológiai Intézetének munkatársa előadásában ismertette (Racine, Wisconsin, USA, 1991. június 21.), hogy bizonyos szilárd és félszilárd, a találmány szerinti folyékony csalétektől máskülönben eltérő csalétekben a szárnyasokból származó vitaminok vonzóak a rovarok számára. Előnyösek a vízoldékony vagy vízben diszpergálható vitaminkészítmények, noha vízben nem oldódó vitaminok is vonzóak lehetnek, ha egy emulziónak részét képezik vagy más módon vannak eloszlatva a találmány szerinti folyékony, vizes vivőközegben. Ezek az anyagok és felhasználásuk beletartoznak a találmány oltalmi körébe.
A fent leírt folyékony csalétkeket, beleértve azokat is, melyek a hangyák és más hártyásszámyúak számára előnyösek, ugyancsak hatásosnak találtuk az egyenesszárnyúak esetében is. Ugyancsak hatásosaknak véljük a fülbemászók, sertefarkúak és más rovarok esetében is. A találmány oltalmi köre tehát nem korlátozódik adott rovarfajra vagy -rendre.
A folyékony csalétkek rovarirtó hatóanyag nélkül más célra is felhasználhatók, így kutatási vagy a rovarpopulációt monitorozó céllal. Rovarirtó cél mellett alkalmazhatók a célrovarok csapdába csalogatására, ahol megfoghatók, megfigyelhetők vagy megszámlálhatok anélkül, hogy olyan más anyagot adnánk a csalétekhez, ami további biológiai hatással lenne a rovarokra. Általában azonban a csalétek olyan céllal tartalmaz rovarokra ható anyagot, hogy elpusztítsa, kontrollálja őket vagy biológiailag hasson rájuk. A találmány szerinti folyékony csalétek előnyös kivitelezési formájában a rovarokra pusztítólag ható anyag hatásos mennyiségét tartalmazza a folyékony vívőanyagban oldva, diszpergálva,
HU 223 183 Bl szuszpendálva vagy emulgeálva. A hatóanyagot olyan mennyiségben alkalmazzuk, hogy a rovarok táplálkozzanak a csalétken, és a kívánt hatást is eléijük. A rovarokra pusztítólag ható anyag előnyösen egy inszekticid, a rovarok növekedését szabályozó anyag, kitinszintézis-gátló, rovarok kórokozója, a kórokozókból származó, rovarokra szabályozólag ható anyag vagy ezek kombinációja.
Különféle inszekticidek állnak rendelkezésünkre és alkalmazhatók a találmány szerinti folyékony csalétekhez. A találmány szerint használandó inszekticid nem riaszthatja a rovart, hogy az táplálkozzon a folyékony csalétken. További követelmény, hogy a folyékony vivőközegben olyan koncentrációban legyen oldható, diszpergálható, szuszpendálható vagy emulgeálható, mellyel a kívánt cél elérhető. Még viszonylag alacsony inszekticidkoncentráció is hatásos lehet, ha a rovarirtó maga kis mennyiségben is nagyon hatásos, vagy ha lassú és kumulatív hatás kívánatos, amikor a rovar ismételten táplálkozik a csalétken, mielőtt elpusztulna. Ez utóbbi általános cél olyan esetben, amikor a közösségben élő rovaroknál el akarjuk érni, hogy a hatóanyagot ismételten vigyék a fészkükbe, hogy ne csak a táplálkozást elkezdő rovarra, hanem az egész fészkére hasson a hatóanyag.
A jelenleg hozzáférhető inszekticidek közül alkalmasak lehetnek a szerves foszfátok, például a klór-pirifosz, a foxim és az acefát; a foszfort nem tartalmazó rovarölők, például a hidrametilnon; a szervetlen inszekticidek, például a bórsav, a nátrium-borát és a szilikaaerogél; a piretrum és a szintetikus piretroidok, mint amilyen a transzflutrin, a ciflutrin, a deltametrin, a dfenotrin és a fenvalerát; a karbaminátok, mint amilyen a propoxur, a karbaril, a bendiokarb, a fenoxikarb és a dioxikarb; a pirazolok, például a fipronil (Rhone Poulenc AG Co. of Research Triangle Park, North-Carolina, USA); a pirrolok, például a „Pirate” néven forgalomba hozott termék (American Cyanamid Co. of. Wayne, New Jersey, USA); a szulfonátok és a velük rokon inszekticidek, például a lítium-perfluor-oktánszulfonát és az N-etil-perfluor-oktánszulfonamid; valamint a gyűrűs szerkezetű inszekticidek, például a lindán, az aldrin, a dieldrin és az endrin. Az említettek nem jelentenek korlátozást az alkalmazható rovarölőket illetően.
Alkalmas rovamövekedést szabályozó anyag lehet a metroprén, fenoxikarb vagy a piriproxifen, noha nem korlátozódik csak a felsoroltakra. A kitinszintézist gátló anyag lehet a flufenoxuron (forgalomba hozva „Motto” néven a Shell Chemical Company of Houston által; Texas, USA) vagy a lufenuron (forgalomba hozza a Ciba-Geigy Corp. of Greensboro, North Carolina, USA), de itt is az említettekre való korlátozás nélkül.
Élő kórokozó például a rovarok számára patogén vírus, baktérium, gomba vagy nematóda szintén szerepelhet a találmány szerinti folyékony csalétekben. Példaként említjük a Baculovirus törzseket, alkalmas baktériumtörzseket, például a Bacillus thuringiensisnek és a Bacillus sphaericusnak törzseit, a Verricillium gomba törzseit és a természetben előforduló entomogén nematódákat, mint amilyen a „Biosafe” néven forgalomban lévő fonalféreg (Biosys, Inc. of Palo Alto, California, USA). Alternatívaként említhetjük a rovarpatogénekből származó hatóanyagokat, például a B. thuringiensisből nyerhető exotoxinkristályokat, a Xenorhabis spp.-ből, nematódákból nyert bizonyos feldolgozott anyagokat, bizonyos baktériumok fermentációs termékeit, mint amilyenek az avermektinek és a „DiBeta” néven forgalomba hozott (Abbot Laboratories of North Chicago, Illinois, USA) készítmények. A „beta-exotoxin” néven is ismert DiBeta a B. thuringiensis törzsének fermentációjából származik. A rovarokra pusztítólag ható valamennyi hatóanyag alkalmazható egyedileg vagy más összeférhető hatóanyaggal kombinálva.
A rovarokra pusztítólag ható előnyös komponens az inszekticidként működő lítium-perfluor-oktánszulfonát hatásos mennyisége. Következésképpen, ha a rovarokat csalogatóanyag - előnyösen - a szacharinnak egy sója, az szükségszerűen lítiumsó kell legyen, hogy elkerüljük a lítium-perfluor-oktánszulfonát kicsapódását. A szacharin lítiumsóját elkészíthetjük a csalétek összeállítása előtt, de elkészíthetjük magában a folyékony csalétekben is, a szacharint lítium-karbonáttal reagáltatva.
A célrovar odacsalogatásának találmány szerinti eljárása abból áll, hogy a fent tárgyalt folyékony csalétket kitesszük a rovarok számára. A csalétket kitehetjük egy csészébe vagy más tartóedénybe. Hogy a kiborulást elkerüljük, és a folyékony csalétek beszáradását minél tovább visszatartsuk, előnyös a csalétket olyan tartályba kihelyezni, ami nem borulhat fel, és a csalétket óvja is az atmoszferikus hatásoktól. Megfelelhet erre a célra egy porózus golyó, például a laboratóriumi állatok összesajtolt tápja, melybe a folyékony csalétket felszívatjuk. A táp ekkor tartályként szolgál, melynek a felszínére a rovarok számára hozzáférhetően kiszivárog a csalétekfolyadék.
A találmány szerinti folyékony csalétket a folyékony készítmények ipari előállításánál szokásosan használt módszerekkel állíthatjuk elő. Alkalmas eljárás a melegítés nélküli elkeverés vagy bármely más keverési eljárás, amit általánosan használnak a szakterületen. Sajátságos eljárást alkalmazunk a találmány szerinti folyékony csalétek elkészítésére, amikor a csalétek egyik összetevője a szacharin lítiumsója. Erre példát az alábbiakban adunk meg.
Az elmondottak szemléltetésére az alábbiakban példákat adunk meg. A példák kizárólag szemléltető célzatúak, a találmány oltalmi körét nem korlátozzák. A példákban megadott százalékok - hacsak másként nem jelöljük - a szárazanyag tömeg%-ban megadott koncentrációját jelentik, a hőmérsékletet °C értékben adjuk meg.
1. példa
Vizes készítmények nedvességtartalmának bepárlódását szorbit hozzáadásával az alábbiak szerint lassítjuk le
Az 1, ábra a szorbit vizes oldatának beszáradási sebességét grafikusan mutatja. A szorbitoldat 0-75%
HU 223 183 Bl (tömeg/térfogat) szorbitot tartalmaz ionmentesített vízben. A koncentrációsorozat egyes tagjai között a különbség 10%. Három gramm oldatot helyezünk a nyitott mérőcsónakba, és 24 órára levegőnek tesszük ki. Minden mérést három párhuzamossal végezzük.
A beszáradás visszatartásának mértéke a koncentráció emelkedésével növekszik, de 20% az a legalacsonyabb koncentráció, melynek súlyvesztesége statisztikailag szignifikánsan különbözik (p=0,05) a szorbitot nem tartalmazó mintáétól, a variációs analízis Bonferroni vizsgálati eljárással végezve. Ezt ítéltük annak a minimális szorbitkoncentrációnak, melynél a száradás visszatartásának gyakorlati előnye megjelenik.
2. példa
A találmány szerinti rovarcsalétek egyes előnyös készítményeinek ipari előállítási módszerei
A felhasznált szorbit a kereskedelemi forgalomból beszerezhető 70%-os szorbitoldat. A Comsweet 95 a kukoricából nyert oldható cukrok keverékének - melynek 95%-a fruktóz - vizes készítménye. A Comsweet 95 kb. 23% vizet tartalmaz. Ezeket a kereskedelmi vizes készítményeket „70%-os szorbit” és „77%-os Comsweet 95” néven nevezzük. A Vitamin Mix F8095 hártyásszámyúak számára való vízoldható vitaminkeverék, melyet a Bio-Serv árul (Bio-Serv; Holton Industries Company, Femchtown, N. J., USA). A Vitamin Mix F8095-öt a rovarok számára felhasználható más vitaminkészítménnyel is helyettesíthetjük. Az alkalmazott kereskedelmi d-maltóz-készítmény 90% d-maltózt és 10% más szárazanyagot tartalmaz, mely készítményt egyszerűen „d-maltóz”-ként említünk. A használt víz ionmentesített.
Az 1. minta elkészítéséhez 70%-os szorbitot töltünk egy edénybe, hozzáadjuk a szacharin nátriumsóját, a szacharózt, a d-maltózt és a 77%-os Comsweet 95-öt, majd addig kevertetünk, amíg az alkotórészek fel nem oldódnak. Enyhe melegítéssel (49 °C) meggyorsíthatjuk a folyamatot. Egy másik edényben vízhez adunk nátrium-kloridot, Vitamin Mix F8095-öt, és a szilárd anyagok feloldódása után az oldatot hozzáadjuk az első edény tartalmához. Alapos összekeverés után az 1. minta elkészítése teljes.
A 2. minta elkészítéséhez 70%-os szorbitot adunk az edénybe, és szacharózt, d-maltózt és 77%-os Comsweet 95-öt kevertetünk benne, amíg fel nem oldódnak. Enyhe melegítés (49 °C) meggyorsítja a folyamatot. Egy másik edényben a szacharózt és a víz egy részét összekeveqük. A szacharóz diszpergálódik, de nem oldódik. Lítium-karbonátot adunk a második edényhez és a tartalmát összekeveqük. Habzással járó reakció zajlik le. A második edény tartalmát hozzáadjuk az első edényhez. Egy harmadik edényben összekeverjük a Vitamin Mix F8095-öt, a lítium-kloridot és a maradék vizet, közben kevés hő fejlődik. Amint az oldódás teljes, a harmadik edény tartalmát hozzáadjuk az első edényhez, és alapos összekeverés után a 2. minta kész.
A 3-6. minta elkészítéséhez 70%-os szorbitot töltünk az edénybe, majd szacharózt, d-maltózt és 77%-os Comsweet 95-öt adunk hozzá. Teljes beoldódásig kevertetünk, egy szorbitos köztesterméket nyerve. A beoldódás folyamata enyhe melegítéssel (49 °C) gyorsítható. A szacharint és a vizet egy második edényben keverjük össze. A szacharin diszpergálódik a vízben, de nem oldódik fel, mert nem vízoldékony. Lítium-karbonátot adunk a második edényhez. A szacharin lítiumsójának keletkezése habképzéssel jár. A második edény tartalmát addig kevertetjük, amíg tiszta nem lesz. így nyerjük a szacharin-lítiumsós köztesterméket. A második edény tartalmát hozzáadjuk az első edényben lévő szorbitos köztestermékhez.
A 3-6. minta elkészítéséhez egy harmadik edényben vízben addig kevertetünk lítium-perfluor-oktánszulfonátot, amíg fel nem oldódik. Az oldatot ezután hozzáadjuk az első edényhez, mely most a szorbitot és a szacharin lítiumsóját tartalmazza, és az edény tartalmát alaposan összekeverjük. Végül egy negyedik edénybe vitaminokat, lítium-kloridot és vizet adunk, és elkeverve elkészítjük a vitaminos/alkálifémsós köztesterméket. A folyamat alatt kevés hő termelődik. A vitaminos/alkálifémsós köztesterméket teljes oldódásig kevertetjük, majd a első edény tartalmához hozzáadva és alaposan összekeverve, összeállítjuk a végső készítményt.
A 7. minta elkészítéséhez 70%-os szorbitot teszünk egy edénybe, majd szacharózt, d-maltózt, 77%-os Comsweet 85-öt és szacharin-nátriumsót adunk hozzá. A feloldódásig kevertetünk, a beoldódást enyhe melegítéssel (49 °C) gyorsítva. Egy második edényben vízben feloldjuk a nátrium-kloridot és a Vitamin Mix F8095-öt, majd az oldatot az első edénybe öntjük. Nmetil-pirrolidonban 1%-os fiproniloldatot készítünk. Az oldatból annyit adunk az első edényben lévő köztestermékhez, hogy a fipronil kívánt koncentrációját elérjük (7. minta).
A 8-10. mintát úgy készítjük el, mint a 7. mintát, azzal a különbséggel, hogy nem adunk a készítményhez szacharin-nátriumsót, és a fiproniloldat helyett bórsav vizes oldatából használunk olyan mennyiséget, ami a kívánt bórsavkoncentráció beállításához szükséges.
A 11. minta elkészítésénél 70%-os szorbitot mérünk egy edénybe, majd szacharózt, d-maltózt, 77%-os Comsweet 95-öt és szacharin-nátriumsót keverünk 49 °C hőmérsékleten hozzá, amíg valamennyi komponens fel nem oldódik. Egy második edényben nátriumkloridot és Vitamin Mix F8095-öt oldunk vízben, és hozzáadjuk az első edényhez. Ezután nátrium-borátot oldunk az első edényben (1. minta).
Az I. táblázatban bemutatjuk az alkotórészként használt, a fentiekben meghatározott kereskedelmi készítményeknek a mintákban szereplő százalékos arányát. AII. táblázatban ugyanezeknek a mintáknak az összetételét az alkotórészek szárazanyagának százalékos koncentrációjában adjuk meg. Az I. táblázat szerinti összetétel szerepel a III. táblázatban, illetve a II. táblázat szerinti összetétel szerepel a IV. táblázatban a további mintákra vonatkozólag.
HU 223 183 Bl
I. táblázat
1. minta 2. minta 3. minta 4. minta 5. minta 6. minta
Na-bázisú Li-bázisú Li-bázisú 0,5% inszekticid Li-bázisú 1% inszekticid Li-bázisú 2% inszekticid Li-bázisú 1% inszekticid
Víz 3,320 6,000 6,000 6,000 8,000 4,500
70%-os szorbit 80,000 77,155 76,655 76,155 73,155 79,420
Szacharóz 5,000 5,000 5,000 5,000 5,000 5,000
77%-os Comsweet 95 6,700 6,700 6,700 6,700 6,700 6,700
d-Maltóz 3,200 3,200 3,200 3,200 3,200 3,200
Szacharin-Na-só 1,000
Szacharin 0,969 0,969 0,969 0,969
Lítium-karbonát 0,196 0,196 0,196 0,196
Nátrium-klorid 0,600
Lítium-klorid 0,600 0,600 0,600 0,600
| Vitamin Mix F8095 0,180 0,180 , 0,180 0,180 0,180 0,180
Lítium-perfluor-oktánszul- fonát 0,500 1,000 2,000 1,000
Összesen: 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000%
II. táblázat
1. minta 2. minta 3. minta 4. minta 5. minta 6. minta
Na-bázisú inszekticid nincs Li-bázisú inszekticid nincs Li-bázisú 0,5% inszekticid Li-bázisú 1% inszekticid Li-bázisú 2% inszekticid Li-bázisú 1% inszekticid
Víz 28,861 30,688 30,538 30,388 31,488 29,867
Szorbit, száraz 56,000 54,008 53,658 53,308 51,208 55,594
Szacharóz 5,000 5,000 5,000 5,000 5,000 5,000
Száraz Comsweet 95 5,159 5,159 5,159 5,159 5,159 5,159
d-Maltóz 3,200 3,200 3,200 3,200 3,200 3,200
Szacharin-Na-só 1,000
Szacharin 0,969 0,969 0,969 0,969
Lítium-karbonát 0,196 0,196 0,196 0,196
Nátrium-klorid 0,600
Lítium-klorid 0,600 0,600 0,600 0,600
Vitamin Mix F8095 0,180 0,180 0,180 0,180 0,180 0,180
Lítium-perfluor-oktánszul- fonát 0,500 1,000 2,000 1,000
Összesen: 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000%
III. táblázat
7. minta 8. minta 9. minta 10. minta 11. minta
Alkotórész 0,001% ftpronil 2% bórsav 3% bórsav 4% bórsav 3% Na-borát
Ionmentes víz 3,317 3,000 3,000 3,000 3,220
70%-os szorbitol 79,920 79,320 78,320 76,320 77,600
HU 223 183 Bl
III. táblázat (folytatás)
7. minta 8. minta 9. minta 10. minta 11. minta
Szacharóz 4,995 5,000 5,000 5,000 4,850
77%-os Comsweet 95 6,693 6,700 6,700 6,700 6,499
d-Maltóz 3,197 3,200 3,200 3,200 3,104
Szacharin-Na-só 0,999 0,970
Nátrium-klorid 0,599 0,600 0,600 0,600 0,582
Vitamin Mix F8095 0,180 0,180 0,180 0,180 0,175
N-metil-pirrolidon 0,099
Fipronil 0,001
Nátrium-borát 3,000
Bórsav 2,000 3,000 5,000
Összesen: 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000%
IV. táblázat
7. minta 8. minta 9. minta 10. minta 11. minta
Alkotórész 0,001% fipronil 2% bórsav 3% bórsav 4% bórsav 3% Na-borát
1 Víz 28,832 28,337 28,037 27,437 27,995
Szorbit, száraz 55,944 55,524 54,824 53,424 54,320
Szacharóz 4,995 5,000 5,000 5,000 4,850
Comsweet 95, száraz 5,154 5,159 5,159 5,159 5,004
d-Maltóz 3,197 3,200 3,200 3,200 3,104
Szacharin-Na-só 0,999 0,970
Nátrium-klorid 0,599 0,600 0,600 0,600 0,582
Vitamin Mix F8095 0,180 0,180 0,180 0,180 0,175
N-metil-pirrolidon 0,099
Fipronil 0,001
Nátrium-borát
Bórsav 2,000 3,000 5,000 3,000
| Összesen: 100,000% 100,000% 100,000% 100,000% 100,000%
3. példa
Előnyös, „kétedényes” előállítási eljárás
A lítium-perfluor-oktánszulfonát preparátumok elkészítésére a 2. példában ismertetett négyedényes eljárás ugyan alkalmas arra, hogy például a 3-6. mintákat laboratóriumi vizsgálat céljából előállítsuk, de az alábbiakban ismertetünk egy egyszerűbb, előnyös előállítási eljárást, melyhez a 2. példában ismertetett, kereskedelmi forgalomból beszerezhető alkotórészeket használjuk fel.
Az első edényben a következő alkotórészekből álló első köztesterméket készítjük el: 42,03% ionmentes víz, 2,08% lítium-karbonát, 10,18% szacharin, 6,31% lítium-klorid, 1,90% Vitamin Mix F8095, 37,53% lítium-perfluor-oktánszulfonát. Az első köztesterméket az alábbiak szerint készítjük el.
Az edénybe bemérjük a vizet és megkezdjük a kevertetést. Hozzáadjuk a lítium-karbonátot és feloldódásig kevertetjük. Hozzáadjuk az oldathoz a szacharint egynegyed adagokban, hogy elkerüljük a túlzott habképződést. Az erőteljes kevertetést minden adagolás után addig folytatjuk, amíg a habzás szét nem oszlik, és a szacharin be nem oldódik. Az utolsó adag szacharin hozzáadását követően a kevertetést még öt percen át folytatjuk. Ezután hozzáadjuk a lítium-kloridot, és addig kevertetünk, amíg tiszta oldatot nem kapunk. Az oldathoz hozzáadjuk a vitaminkeveréket és tisztulásig kevertetjük. Végül a lítium-perfluor-oktánszulfonátot adjuk az oldathoz és két percen át kevertetjük.
A második edényben az alábbi összetételű második köztesterméket készítjük el: 75,584% 70%-os szorbit, 5% szacharóz, 6,7% 77%-os Comsweed 95 és 3,2% d-maltóz. Az eljárás a következő.
Először bemétjük a 70%-os szorbitot az edénybe, és megkezdjük a kevertetést. Az edény tartalmát 38-43 °C
HU 223 183 Bl hőmérsékletre melegítjük. Ezután hozzáadjuk a 77%-os Comsweet 95-öt és kevertetünk, majd a szacharózt adjuk hozzá, és addig kevertetjük, amíg tiszta oldatot nem kapunk. Végül hozzáadjuk a d-maltózt, és az oldatot öt percen át kevertetve nyeljük a második köztesterméket. A készítmény összeállításához az első köztesterméket hozzáadjuk a második köztestermékhez, és öt percen át kevertetjük az oldatot.
Az alábbi példákban a megnevezett készítményeknél kapott vizsgálati eredményeket szemléltetjük.
4. példa
A fogyasztási vizsgálatokat hangyákkal végezzük. A fáraóhangyák (Monomorium pharaonis) szabadon választhatnak az egyidejűleg kitett, folyékony, vizes csalétkek között. A cél az, hogy megállapítsuk, mennyit fogyasztanak el a rovarok az egyes csalétkekből, vagyis egymáshoz viszonyítva milyen hatással működnek a kü5 lönböző kombinációkban lévő csalogatóanyagok. A csalétkek mindegyike azonos módon megformált, eltérés köztük csak a rovarcsalogató anyagokban van, ahogyan azt az alábbi táblázatokban feltüntetjük. A fogyasztást a súlycsökkenéssel méljük. „Szorbit” - 70%-os szorbit;
„Na-szacharin” - szacharin nátriumsója; „cukrok” - rimához, 77%-os Comsweet 95 és szacharóz keveréke; „BSA” - szarvasmarha-szérumalbumin; „vitaminok” Vitamin Mix F8095.
1. vizsgálat
1 Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit 0,1372 1,22
Szorbit/cukrok 5,0534 45,13
Szorbit/Na-szacharin 1,0117 9,03
Szorbit/Na-szacharin/NaCl 1,2550 11,21
Szorbit/Na-szacharin/vitaminok 1,4222 12,70
Szorbit/Na-szacharin/NaCl/vitaminok 2,3133 20,70
Összesen: 100
2. vizsgálat
1 Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit 0,6561 11,30
Szorbit/cukrok 1,1499 19,80
Szorbit/Na-szacharin 0,6722 11,60
Szorbit/Na-szacharin/NaCl 0,7815 13,40
Szorbit/N a-szacharin/vitaminok 1,2454 21,40
Szorbit/Na-szacharin/NaCl/vitaminok 1,3073 22,50
Összesen: 100
3/A. vizsgálat
Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin 3,9343 40,40
Szorbit/cukrok/Na-szacharin/NaCl/vitamin 3,9951 41,00
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin/BSA 1,8080 18,60
Összesen: 100
HU 223 183 Bl
3/B. vizsgálat
Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin 4,0385 33,70
Szorbit/cukrok/Na-szacharin/NaCl/vitamin 6,0421 50,50
| Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin/BSA 1,8938 15,80
Összesen: 100
3/C. vizsgálat
Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin 0,1350 10,60
Szorbit/cukrok/Na-szacharin/NaCl/vitamin 1,0143 79,50
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin/BSA 0,1270 9,90
Összesen: 100
3/D. vizsgálat
Minta Fogyasztás (mg) Összfogyasztáshoz viszonyított fogyasztás (%)
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin 0,0268 6,00
Szorbit/cukrok/Na-szacharin/NaCl/vitamin 0,3754 84,00
Szorbit/cukrok/NaCl/vitamin/BSA 0,0448 10,00
Összesen: 100
5. példa
A táplálkozási kísérleteket darazsakkal végezzük
A darázsnak (Vespula germanika vagy V. maculifrons) egyedenként kitesszük két órára a 2. példa 1. mintáját vagy 40%-os (tömeg/térfogat) szacharózoldatot. Az alábbi táblázat minden vizsgálatát nyolc párhuzamos ismétléssel végeztük. A fogyasztást μΐ-ben adjuk meg, korrigálva a bepárlódásból eredő térfogatcsökkenéssel (a szacharózoldat bepárlódása gyorsabb, mint a szorbitot tartalmazó csaléteké). Az „éheztetésen” azt értjük, hogy a vizsgálatok előtt az állatokat a megadott időtartamon keresztül tápláléktól és víztől elzárva tartjuk. A kísérletek azt mutatják, hogy noha a darazsak több szacharózoldatot fogyasztottak el, táplálkoztak a szorbitot tartalmazó csalétekből is.
Éheztetés nélkül 2 órás éheztetés 4 órás éheztetés
Folyékony csalétek 9,4 8,1 6,6
40%-os (tömeg/térfogat) szacharózoldat 21,0 32,1 17,8 |
6. példa
Fáraóhangyák telepén pusztító hatás vizsgálata
A vizsgálatokat a 2. példa 7. mintájával, azaz 0,001% fibronilt tartalmazó nátriumsós csalétekkel végezzük. Három párhuzamos vizsgálatban figyeljük 6 héten át a telepenként elpusztult fáraóhangyák számát. Az eredmények azt mutatják, hogy az inszekticidet tartalmazó, a találmány szerinti folyékony csalétekkel hatásosan pusztíthatok a hangyák.
Kezelés Elpusztult rovarok átlagos száma
Csalétek 822,2
Kontroll 166,0
A megfigyelt különbség szignifikáns, amint a párosított T-próba mutatja (p=0,004).
7. példa
A német csótány (Blattella germania) populációjának csökkentésére irányuló vizsgálatok
A Cseh Köztársaság egyik lakásának konyhájában számoltuk meg a rovarfogó ragadós szalagon 24 óra alatt megragadt állatokat kitett csalétek jelenlétében és távollétében. Csalétekként a 2. példa 3. mintájával átitatott porózus patkánytápot használtuk. Az eredmények azt mutatták, hogy az inszekticidet tartalmazó, találmány szerinti, folyékony csalétek hatékonyan pusztította a csótányokat.
HU 223 183 Bl
Négy szalagon megfogott csótányok száma
Hím Nőstény Lárva 3-7 állapot Lárva 1-2 állapot Összesen Csökkenés (%)
Csalétek kitétel előtti héten 11 12 23 78 124
Csalétek kitétel utáni 2. héten 2 2 2 5 11 83,9
3. héten 0 0 2 4 6 95,2
4. héten 2 1 4 1 8 94,5
6. héten 6 0 0 0 0 100,0
8. héten 0 0 0 0 0 100,0
8. példa
A telepen pusztító hatás vizsgálata
A csalétkek lényegében azonosak voltak a 2. példa 8-10. mintáival. A vizsgálatokat a fáraóhangyákkal végeztük, az egyes vizsgálatokat négy párhuzamossal megismételve. A hangyák számát meghatározzuk közvetlenül a csalétek kitéte előtt, majd utána hetente. Kontrollként szolgált az a telep, melynek tagjai a tenyésztésnél a szokásos táplálékot kapták. Minthogy pusztító hatás nem volt megfigyelhető, a vizsgálatot a harmadik hét végén befejeztük. Nem világos, miért kaptunk negatív eredményt. Az eredmény arra utal, hogy a kísérleti körülmények között a bórsavnak nincs rovarölő hatása a hangyáknál. Az eredmények ellentétesek a 6. példánál kapottakkal, ahol rovarölőként fipronilt használtunk.

Claims (29)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Folyékony csalétek rovarok számára, mely csalétek tartalmaz:
    a) vízben oldott szorbitot olyan mennyiségben, hogy egy vizes, folyékony vivőközeget kapjunk, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-65 tömeg/térfogat%-a;
    b) legalább egy rovarcsalogató anyagot a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, ami a rovarok odavonzását hatásosan biztosítja;
    c) adott esetben rovar kártevők elleni védekezést biztosító hatóanyag hatásos mennyiségét.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-60 tömeg/térfogat%-a.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 35-60 tömeg/térfogat%-a.
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 50-60 tömeg/térfogat%-a.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, mely rovar kártevők elleni védekezést biztosító hatóanyag hatásos mennyiségét tartalmazza, ami lehet inszekticid, rovarok növekedését szabályozó anyag, kitinszintézist gátló anyag, rovarok kórokozója, a kórokozóból származó rovarpusztító anyag vagy ezek kombinációja.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokra pusztítólag ható hatóanyag a lítium-perfluoroktánszulfonát, d-fenotrin, N-etil-perfluor-oktánszulfonamid, fipronil, avermektin, klór-pirifosz, foxim, acefát, hidrametilnon, bórsav, nátrium-borát, szilikaaerogél, piretrum, transzflutrin, ciflutrin, deltametrin, fenvalerát, propoxur, karbaril, bendiokarb, fenoxikarb, dioxikarb, lindán, aldrin, dieldrin, endrin, rovarpatogén vírus, baktérium, gomba, nematóda vagy ezekből származó anyag, illetve a felsoroltak valamilyen kombinációja.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarcsalogató anyag feromon vagy rovarokat vonzó illatanyag, rovarok által fogyasztható szénhidrát, fehérje, zsír, olaj, szervetlen só, mesterséges édesítőanyag, vitamin, természetes vagy mesterséges aroma vagy ezek kombinációja.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokat csalogató anyag szacharóz, fruktóz, d-maltóz, szacharin, a szacharin alkálifémsója, alkálifém-klorid, vitamin vagy ezek kombinációja.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti folyékony csalétek, mely a rovar kártevők elleni védekezést biztosító alábbi hatóanyagok valamelyikének hatásos mennyiségét tartalmazza: lítium-perfluor-oktánszulfonát, d-fenatrin, N-etil-perfluor-oktánszulfonamid, fipronil, avermektin, klór-pirifosz, foxim, acefát, hidrametilnon, bórsav, nátrium-borát, szilikaaerogél, piretrum, transzflutrin, ciflutrin, deltametrin, fenvalerát, propoxur, karbaril, bendiokarb, fenoxikarb, dioxikarb, lindán, aldrin, diledrin, endrin, rovarpatogén vírus, baktérium, gomba vagy nematóda, az ezekből származó hatóanyag vagy a fentiek kombinációja.
  10. 10. A 8. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarok hangyák és a hangyákat csalogató anyag a szacharóz, fruktóz és d-maltóz kombinációja.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokat csalogató anyag a szacharin alkálifémsója vagy egy alkálifém-klorid.
  12. 12. A 10. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokat csalogató anyag vitamin.
  13. 13. A 8. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarok a hangyák, és
    a) a hangyákat csalogató anyag szacharóz, fruktóz, dmaltóz, szacharin lítiumsója és lítium-klorid kombinációja; és
    b) a hangyák elleni védekezést biztosító hatóanyag a lítium-perfluor-oktánszulfonát hatásos mennyisége.
    HU 223 183 ΒΙ
  14. 14. A 13. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a hangyákat csalogató anyag a szacharin lítiumsója, amely kívánt arányban lévő szacharin és lítium-karbonát jelenlétében in situ képződik.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokat csalogató anyag vitaminokból áll.
  16. 16. Folyékony csalétek rovarok számára, mely csalétek tartalmaz:
    a) vízben oldott szorbitot olyan mennyiségben, hogy egy vizes, folyékony vivőközeget kapjunk, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-65 tömeg/térfogat%-a;
    b) rovarcsalogató anyagot a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, ami a rovarokat odavonzza, és ami a szacharóz, fruktóz, d-maltóz, szacharin lítiumsója, lítium-klorid és vitaminok kombinációjából áll;
    c) lítium-perfluor-oktánszulfonátot a rovar kártevők elleni védekezést biztosító mennyiségben.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti folyékony csalétek, ahol a rovarokat csalogató anyag a szacharin lítiumsója, amely kívánt arányban lévő szacharin és lítiumkarbonát jelenlétében in situ képződik.
  18. 18. Eljárás rovarok csalogatására, azzal jellemezve, hogy a rovarok számára olyan folyékony csalétket helyezünk ki, ahol a csalétek tartalmaz:
    a) vízben oldott szorbitot olyan mennyiségben, hogy egy vizes, folyékony vivőközeget kapjunk, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-65 tömeg/térfogat%-a;
    b) legalább egy rovarcsalogató anyagot a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, ami a rovarok odavonzását hatásosan biztosítja.
  19. 19. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szorbit koncentrációja a csalétek 20-60 tömeg/térfogat%-a.
  20. 20. A 18. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rovarokat csalogató anyag feromon vagy rovarokat vonzó illatanyag, rovarok által elfogyasztható szénhidrát, fehérje, zsír, olaj, szervetlen só, mesterséges édesítőanyag, vitamin, mesterséges vagy természetes aroma vagy ezek kombinációja.
  21. 21. A 20. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rovar a hártyásszámyúak rendjébe tartozik, és a rovarcsalogató anyag szacharóz, fruktóz, d-maltóz, szacharin, szacharin alkálifémsója, alkálifém-klorid, vitamin vagy ezek kombinációja.
  22. 22. A 21. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rovar a hártyásszámyúak rendjébe tartozik, és a rovarcsalogató anyag a szacharóz, fruktóz és d-maltóz kombinációja.
  23. 23. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rovarokat csalogató anyag a szacharin alkálifémsója és egy alkálifém-klorid.
  24. 24. A 22. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a rovarokat csalogató anyag vitaminokat is tartalmaz.
  25. 25. Eljárás rovar kártevők elleni védekezésre, azzal jellemezve, hogy a rovarok számára folyékony csalétket helyezünk ki, ahol a csalétek tartalmaz
    a) vízben oldott szorbitot olyan mennyiségben, hogy egy vizes, folyékony vivőközeget kapjunk, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-65 tömeg/térfogat%-a;
    b) legalább egy rovarcsalogató anyagot a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, ami a rovarok odavonzását hatásosan biztosítja;
    c) rovarok elleni védekezést biztosító hatóanyagot hatásos mennyiségben, mely hatóanyag egy inszekticid, rovamövekedést szabályozó anyag, kitinszintézist gátló anyag, rovarok kórokozója, kórokozókból származó hatóanyag vagy ezek kombinácója.
  26. 26. A 25. igénypont szerinti eljárás rovar kártevők elleni védekezésre, azzal jellemezve, hogy a rovarok elleni védekezést biztosító hatóanyag lítium-perfluor-oktánszulfonát, d-fenotrin, N-etil-perfluor-oktánszulfonamid, fipronil, avermektin, klór-pirifosz, foxim, acefát, hidrametilnon, bórsav, nátrium-borát, szilikaaerogél, piretrum, transzflutrin, ciflutrin, deltametrin, fenvalerát, propoxur, karbaril, bendiokarb, fenoxikarb, dioxikarb, lindán, aldrin, dieldrin, endrin, rovarpatogén vírus, baktérium, gomba, nematóda vagy ezekből származó anyag, illetve a felsoroltak valamilyen kombinációja.
  27. 27. Eljárás rovarok elleni védekezésre, azzal jellemezve, hogy a rovarok számára folyékony csalétket helyezünk ki, ahol a csalétek tartalmaz:
    a) vízben oldott szorbitot olyan mennyiségben, hogy egy vizes, folyékony vivőközeget kapjunk, ahol a szorbit koncentrációja a csalétek 20-65 tömeg/térfogat%-a;
    b) rovarcsalogató anyagot a folyékony vivőközegben olyan mennyiségben oldva, diszpergálva, szuszpendálva vagy emulgeálva, ami a rovarokat odavonzza, és ami a szacharóz, fruktóz, d-maltóz, szacharin lítiumsója, lítium-klorid és vitaminok kombinációjából áll;
    c) lítium-perfluor-oktánszulfonátot a rovarok elleni védekezés szempontjából hatásos mennyiségben.
  28. 28. A 27. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyékony csalétek rovarokat csalogató anyaga a szacharin lítiumsója, amely kívánt arányban lévő szacharin és lítium-karbonát jelenlétében in situ képződik.
  29. 29. A 18., 25. és 27. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a folyékony csalétket kihelyezéskor a csalétek számára tartályként szolgáló porózus testben helyezzük el.
HU9702218A 1995-01-09 1995-12-21 Folyékony rovarcsalétek és alkalmazása HU223183B1 (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US37004695A 1995-01-09 1995-01-09
PCT/US1995/016717 WO1996021352A1 (en) 1995-01-09 1995-12-21 Liquid insect bait

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT77462A HUT77462A (hu) 1998-05-28
HU223183B1 true HU223183B1 (hu) 2004-03-29

Family

ID=23458001

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9702218A HU223183B1 (hu) 1995-01-09 1995-12-21 Folyékony rovarcsalétek és alkalmazása

Country Status (27)

Country Link
US (1) US5928634A (hu)
EP (1) EP0802727B1 (hu)
JP (1) JPH10512259A (hu)
KR (1) KR100378894B1 (hu)
CN (1) CN1105494C (hu)
AR (1) AR000650A1 (hu)
AT (1) ATE204123T1 (hu)
AU (1) AU692053B2 (hu)
BR (1) BR9510140A (hu)
CA (1) CA2209824C (hu)
CZ (1) CZ217197A3 (hu)
DE (1) DE69522239T2 (hu)
DK (1) DK0802727T3 (hu)
EG (1) EG21154A (hu)
ES (1) ES2158962T3 (hu)
FI (1) FI972902A (hu)
GR (1) GR3036767T3 (hu)
HU (1) HU223183B1 (hu)
IL (1) IL116657A (hu)
NO (1) NO973169L (hu)
NZ (1) NZ301088A (hu)
PL (1) PL321277A1 (hu)
PT (1) PT802727E (hu)
SK (1) SK93597A3 (hu)
TR (1) TR199600002A2 (hu)
WO (1) WO1996021352A1 (hu)
ZA (1) ZA9672B (hu)

Families Citing this family (32)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2735952B1 (fr) * 1995-06-29 1997-08-01 Rhone Poulenc Agrochimie Procede de controle d'une population d'insectes sociaux
US6245327B1 (en) * 1996-03-25 2001-06-12 Fmc Corporation Bait for controlling carpenter ants
JP4663942B2 (ja) * 1999-09-22 2011-04-06 イーコラブ インコーポレイティド 水に敏感な殺虫剤を含んだ水ベースの害虫用餌
US20040057977A1 (en) * 1999-09-22 2004-03-25 Ecolab Inc. Water-based pest bait compositions having water-sensitive insecticides and methods of making and use thereof
US6645949B1 (en) * 2000-12-01 2003-11-11 University Of Florida Toxicity of boron compounds to certain arthropods
GB0105229D0 (en) * 2001-03-02 2001-04-18 Ectopharma Ltd Pesticides
JP4799754B2 (ja) * 2001-04-20 2011-10-26 アース製薬株式会社 ゴキブリ用毒餌剤
US20030170341A1 (en) * 2002-03-07 2003-09-11 Gerald Goodman Arthropodicidal bait composition
US7943160B2 (en) * 2002-05-09 2011-05-17 Scimetrics Limited Corp. Pest control methods
US20040156742A1 (en) * 2003-02-11 2004-08-12 Milan Jolanda Bianca Synergistically-effective cyclohexylethan-1-yl ester mixtures as malodour counteractants as measured physiologically and psychometrically and methods for using same
US20040197366A1 (en) * 2003-03-24 2004-10-07 Whitmire Micro-Gen Research Laboratories, Inc. Stabilized insect bait formulation and method
US20050106192A1 (en) * 2003-11-13 2005-05-19 Parekh Prabodh P. Synergistically-effective composition of zinc ricinoleate and one or more substituted monocyclic organic compounds and use thereof for preventing and/or suppressing malodors
GB2419531A (en) * 2004-10-29 2006-05-03 Internat Pheromone Systems Ltd Biological control of insect pests
US20060165746A1 (en) * 2005-01-24 2006-07-27 Arie Markus Formulations containing microencapsulated essential oils
US20100192452A1 (en) * 2005-10-07 2010-08-05 Km Investors Llc Dry powder formulation for low-toxicity insect bait
US20070079545A1 (en) * 2005-10-07 2007-04-12 Mcmanus Robert E Dry powder formulation for low-toxicity insect bait
US20100247480A1 (en) * 2006-12-04 2010-09-30 Km Investors, Llc Dry powder formulations for low-toxicity insect bait
WO2008086167A1 (en) * 2007-01-08 2008-07-17 Km Investors, Llc Device and method for controlling insect pests
WO2008089561A1 (en) * 2007-01-26 2008-07-31 Contech Enterprises Inc. Method and composition for attracting fruit flies to traps
US8012554B2 (en) * 2007-09-12 2011-09-06 Pactiv Corporation Bags having odor management capabilities
FR2932365A1 (fr) * 2008-06-11 2009-12-18 Marcel Phan Dispositif pour irradier les cafards.
BE1020778A3 (fr) 2010-08-23 2014-05-06 Univ Liege Gembloux Agro Bio Tech Utilisation d'une composition comme attractant d'auxiliaires.
CN101999345A (zh) * 2010-10-20 2011-04-06 周端午 绿色、长效抑菌防霉杀虫溶胶制剂
CN102450282A (zh) * 2010-10-20 2012-05-16 周端午 绿色、长效人兽共患疾病传播媒介系列防控药剂
EP2446742A1 (de) * 2010-10-28 2012-05-02 Bayer CropScience AG Insektizide oder akarizide Zusammensetzungen enthaltend Mono- oder Disacchariden als Wirkungsverstärker
US8133524B1 (en) * 2010-12-10 2012-03-13 Tokitae Llc Food composition for hemophagous insects
GB2507210B (en) 2011-07-13 2020-09-02 Clarke Mosquito Control Products Inc Insecticidal compositions and methods of using the same
CN103004890B (zh) * 2012-11-16 2015-09-09 张建超 一种灭蚁剂及其制备方法
CN104322519A (zh) * 2014-10-17 2015-02-04 柳州市万友家庭卫生害虫防治所 杀灭红火蚁药剂
MX2019009685A (es) 2017-02-13 2019-10-07 Clarke Mosquito Control Products Inc Composicion insecticida.
JP7451868B2 (ja) * 2019-08-27 2024-03-19 アース製薬株式会社 害虫誘引剤
CN110771624A (zh) * 2019-11-13 2020-02-11 乐山师范学院 一种基于竹蚜蜜露的蚂蚁诱杀剂、其制备方法及应用

Family Cites Families (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1989981A (en) * 1933-04-13 1935-02-05 Endowment Foundation Insecticide
US2829085A (en) * 1955-06-21 1958-04-01 Pfizer & Co C Parenteral vehicle for therapeutic agents
US3632759A (en) * 1969-05-16 1972-01-04 Cargill Inc Insecticidal compositions and method of making same
DE2332103C3 (de) * 1973-06-23 1981-11-12 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Trink- und Abwasseraufbereitung
US4160824A (en) * 1975-08-16 1979-07-10 Ajinomoto Co., Inc. Insect attractive compositions
US4049460A (en) * 1976-03-25 1977-09-20 S. C. Johnson & Son, Inc. Roach bait composition
JPS5622706A (en) * 1979-08-01 1981-03-03 Nippon Tokushu Noyaku Seizo Kk Germicide for rice plant
JPS5668601A (en) * 1979-11-05 1981-06-09 Wako Pure Chem Ind Ltd Thickened liquid cockroach-controlling agent
US4310985A (en) * 1979-12-14 1982-01-19 Shell Oil Company Device for combatting flies
US4921696A (en) * 1982-03-25 1990-05-01 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Method for the control of insects
CA1219206A (en) * 1983-05-16 1987-03-17 Stanley J. Flashinski Roach bait composition
JPS60149510A (ja) * 1984-01-13 1985-08-07 Kao Corp 農薬組成物
JPS6169872A (ja) * 1984-09-14 1986-04-10 Maruo Calcium Kk 体質顔料の製造方法
JPS61243007A (ja) * 1985-04-22 1986-10-29 Nippon Ekishiyou Kk 膠化殺虫剤及びその製造方法
US4889710A (en) * 1985-04-26 1989-12-26 S. C. Johnson & Son, Inc. Aerosol foam bait insecticide
US4812309A (en) * 1985-08-12 1989-03-14 American Cyanamid Company Gel insecticidal compositions
ATE47954T1 (de) * 1985-08-12 1989-12-15 American Cyanamid Co Gelkoeder zur bekaempfung von schaben.
JPS6242911A (ja) * 1985-08-17 1987-02-24 Takahiro Toyomiyama ゴキブリ誘引殺虫剤
JPS6242906A (ja) * 1985-08-20 1987-02-24 Kao Corp 防黴防虫剤
JPS6242904A (ja) * 1985-08-20 1987-02-24 Kao Corp 揮散性防黴防虫剤
JPH0617290B2 (ja) * 1985-10-29 1994-03-09 アース製薬株式会社 アリ誘引剤組成物
FR2610537A1 (fr) * 1987-02-11 1988-08-12 Rhone Poulenc Chimie Procede ameliore de microencapsulation par polyaddition interfaciale
US4988510A (en) * 1989-06-29 1991-01-29 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Insect control system
JPH0774124B2 (ja) * 1989-07-26 1995-08-09 竹本油脂株式会社 水系農薬製剤組成物の調製方法及び該調製方法によって得られる水系農薬製剤組成物
US5141744A (en) * 1989-08-03 1992-08-25 Temple University Insecticide delivery system and attractant
US5017620A (en) * 1989-08-10 1991-05-21 E. M. Matson, Jr., Company, Inc. Pesticide composition
AU628687B2 (en) * 1989-11-27 1992-09-17 Clorox Company, The Paste from roach bait in aerosol form for applications to cracks and crevices
US5110591A (en) * 1990-03-01 1992-05-05 Ppg Industries, Inc. Neem oil emulsifier
SU1766347A1 (ru) * 1990-03-22 1992-10-07 Научно-Исследовательский Центр По Научно-Техническому Обеспечению И Координации Развития Производства Синтетических Моющих Средств И Других Товаров Бытовой Химии С Опытным Заводом Инсектицидный состав дл уничтожени комнатных мух
CA2079911A1 (en) * 1990-04-06 1991-10-07 Mohammed Tazi High molecular weight polyvinylpyrrolidones and method for their preparation
US5489433A (en) * 1991-01-04 1996-02-06 Safe-Tee Chemical Products Company Environmentally safe insecticide
EP0574492B1 (en) * 1991-02-12 1999-05-12 Isp Investments Inc. Stabilization of microemulsions using hydrophobic acid buffers
US5152992A (en) * 1991-02-15 1992-10-06 S. C. Johnson & Son, Inc. Method for control of social insects with a hemisalt of a perfluoroalkane sulfonic acid
FR2675014B1 (fr) * 1991-04-09 1993-06-25 Rhone Poulenc Chimie Compositions aqueuses de matieres actives phytosanitaires comportant des sucroglycerides.
WO1993002554A1 (en) * 1991-08-09 1993-02-18 Taisho Pharmaceutical Co., Ltd. Attracting and ingestion-stimulating agent for cockroach
US5484587A (en) * 1991-10-31 1996-01-16 Micro Flo Company Diabroticine bait
JP3739804B2 (ja) * 1991-12-09 2006-01-25 日本曹達株式会社 農薬組成物
US5292533A (en) * 1992-03-27 1994-03-08 Micro Flo Co. Controlled release microcapsules
JP3541046B2 (ja) * 1992-04-08 2004-07-07 有恒薬品工業株式会社 ナメクジ類の駆除剤
GB9310883D0 (en) * 1993-05-26 1993-07-14 Zeneca Ltd Use of trithiadiazephines as biocides
US5388772A (en) * 1993-08-09 1995-02-14 Tsau; Josef H. Method to homogeneously mix liquids with powders
KR100405252B1 (ko) * 1994-03-08 2004-02-14 더 클로록스 캄파니 살충제 미끼 에멀션 조성물, 이를 포함하는 곤충미끼 및 이를 이용한 목적 곤충의 박멸방법
US5556631A (en) * 1994-09-30 1996-09-17 Kelley; Donald W. Water resistant pesticide compositions

Also Published As

Publication number Publication date
ES2158962T3 (es) 2001-09-16
US5928634A (en) 1999-07-27
PL321277A1 (en) 1997-11-24
NZ301088A (en) 1999-04-29
NO973169D0 (no) 1997-07-08
CZ217197A3 (en) 1997-12-17
NO973169L (no) 1997-09-08
EG21154A (en) 2000-12-31
AR000650A1 (es) 1997-07-10
ATE204123T1 (de) 2001-09-15
IL116657A0 (en) 1996-05-14
AU4643496A (en) 1996-07-31
JPH10512259A (ja) 1998-11-24
GR3036767T3 (en) 2002-01-31
EP0802727A1 (en) 1997-10-29
CA2209824C (en) 2000-05-09
EP0802727B1 (en) 2001-08-16
ZA9672B (en) 1996-07-23
FI972902A (fi) 1997-09-08
DK0802727T3 (da) 2001-10-22
KR100378894B1 (ko) 2003-06-18
PT802727E (pt) 2002-01-30
CA2209824A1 (en) 1996-07-18
FI972902A0 (fi) 1997-07-08
TR199600002A2 (tr) 1996-08-21
IL116657A (en) 2000-01-31
BR9510140A (pt) 1997-12-30
SK93597A3 (en) 1998-03-04
CN1175187A (zh) 1998-03-04
CN1105494C (zh) 2003-04-16
WO1996021352A1 (en) 1996-07-18
DE69522239D1 (de) 2001-09-20
MX9705178A (es) 1997-10-31
HUT77462A (hu) 1998-05-28
DE69522239T2 (de) 2001-11-29
AU692053B2 (en) 1998-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU223183B1 (hu) Folyékony rovarcsalétek és alkalmazása
AU2005220625B2 (en) Food bait comprising a specific attractant for combating tephritidae insects
JP2003026603A (ja) コンパニオンアニマルの外部寄生虫駆除用水性滴下剤
JPH11503436A (ja) 昆虫を誘引・防除する方法
US20070014825A1 (en) Ant bait attractive to many species of ants and useful in their rapid control
US20070014826A1 (en) Roach bait attractive to many species of roach and useful in their rapid control
EP0254257A2 (en) Insect bait composition
CN111493072A (zh) 一种白蚁性信息素引诱剂、白蚁防治装置及白蚁防治方法
JP2000228938A (ja) ペースト状昆虫誘引毒餌剤
JPH05294801A (ja) 害虫駆除剤
MXPA97005178A (en) Liquid insect trap
US20220151235A1 (en) Powder pest control compositions and methods of using
JP2004123669A (ja) シロアリ駆除用毒餌剤
US20070079545A1 (en) Dry powder formulation for low-toxicity insect bait
US5051450A (en) Diiodomethylsulfone insecticides
JP2001247408A (ja) 酸溶解性ポリマーを用いた摂食性害虫駆除剤組成物
KR19980054662A (ko) 바퀴벌레 유인독이제용 마이크로캡슐제 조성물 및 그의 제조방법
JP3125447B2 (ja) ゴキブリの誘引、摂食刺激剤
JP2023097853A (ja) スズメバチ科昆虫のベイト組成物、該ベイト組成物を備えたスズメバチ科昆虫の防除容器、及び、スズメバチ科昆虫の防除方法
AU718028B2 (en) Cockroach bait
JPH11139915A (ja) ゴキブリの駆除方法
KR100461086B1 (ko) 수소이온농도인지분해성바퀴벌레유인독이제용살충성마이크로캡슐제조성물및그의제조방법
CN114828627A (zh) 蟑螂凝胶制剂
JP2001106603A (ja) 害虫駆除用毒餌剤
Allsopp BUREAU OF SUGAR EXPERIMENT STATIONS QUEENSLAND, AUSTRALIA FINAL REPORT SRDC PROJECT BS34S ASSESSMENT OF AROMATIC COMPOUNDS AS STRATEGIC LURES IN A CANEGRUB CONTROL PROGRAM

Legal Events

Date Code Title Description
HFG4 Patent granted, date of granting

Effective date: 20040209

HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee