HU218967B - Eljárás alacsony transz-zsírsav tartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagokat tartalmazó porelegyek előállítására - Google Patents

Eljárás alacsony transz-zsírsav tartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagokat tartalmazó porelegyek előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU218967B
HU218967B HU9701374A HUP9701374A HU218967B HU 218967 B HU218967 B HU 218967B HU 9701374 A HU9701374 A HU 9701374A HU P9701374 A HUP9701374 A HU P9701374A HU 218967 B HU218967 B HU 218967B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fat
stearin
transesterification
fatty acid
mixture
Prior art date
Application number
HU9701374A
Other languages
English (en)
Inventor
Jens Uwe Kristott
John Barry Rossell
Original Assignee
Cpc International Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cpc International Inc. filed Critical Cpc International Inc.
Publication of HU9701374D0 publication Critical patent/HU9701374D0/hu
Publication of HUP9701374A2 publication Critical patent/HUP9701374A2/hu
Publication of HUP9701374A3 publication Critical patent/HUP9701374A3/hu
Publication of HU218967B publication Critical patent/HU218967B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11CFATTY ACIDS FROM FATS, OILS OR WAXES; CANDLES; FATS, OILS OR FATTY ACIDS BY CHEMICAL MODIFICATION OF FATS, OILS, OR FATTY ACIDS OBTAINED THEREFROM
    • C11C3/00Fats, oils, or fatty acids by chemical modification of fats, oils, or fatty acids obtained therefrom
    • C11C3/04Fats, oils, or fatty acids by chemical modification of fats, oils, or fatty acids obtained therefrom by esterification of fats or fatty oils
    • C11C3/10Ester interchange
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23DEDIBLE OILS OR FATS, e.g. MARGARINES, SHORTENINGS, COOKING OILS
    • A23D9/00Other edible oils or fats, e.g. shortenings, cooking oils
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A23FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
    • A23LFOODS, FOODSTUFFS, OR NON-ALCOHOLIC BEVERAGES, NOT COVERED BY SUBCLASSES A21D OR A23B-A23J; THEIR PREPARATION OR TREATMENT, e.g. COOKING, MODIFICATION OF NUTRITIVE QUALITIES, PHYSICAL TREATMENT; PRESERVATION OF FOODS OR FOODSTUFFS, IN GENERAL
    • A23L23/00Soups; Sauces; Preparation or treatment thereof
    • A23L23/10Soup concentrates, e.g. powders or cakes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Nutrition Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)
  • Edible Oils And Fats (AREA)
  • Seeds, Soups, And Other Foods (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

A találmány tárgyát eljárás képezi alacsony transzzsírsavtartalmú,gyorsan kristályosodó zsír előállítására. A találmány szerintieljárásra jellemző, hogy a zsiradék össztömegére számítva a) 10–90%állati zsír, amely marhafaggyút és/vagy marhafaggyú-frakciókattartalmaz, és b) 90–10% pálmazsír kemény sztearin elegyétátészterezésnek vetik alá. A találmány tárgyához tartozik a fentieljárással előállított alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsankristályosodó zsír is. Ezenkívül a találmány tárgyát képezi levesporokés szószporok előállításához alkalmazható, zsírt és kötőanyagottartalmazó elegyek előállítására szolgáló eljárás is, amelynek soránegy fenti alacsony transzzsírsavtartalmú gyorsan kristályosodó zsírthasználnak. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagot tartalmazó porelegyek előállítására.
A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy a) pálmazsír kemény sztearin és b) állati zsír elegyét, ahol állati zsírként marhafaggyút és/vagy marhafaggyú-frakciót alkalmazunk, átészterezésnek vetünk alá.
A találmány tárgyát képezi egy olyan zsiradék is, amelyet növényi- és állatizsír-elegyek átészterezésével kapunk. Közelebbről a találmány tárgya olyan zsiradékra vonatkozik, amelyet oly módon állítunk elő, hogy pálmazsír kemény sztearint és marhafaggyút vagy marhafaggyú-írakciót átészterezésnek vetünk alá.
A zsíroknak megkötőanyagokkal, mint liszt, keményítő stb. történő együttes alkalmazása a világ minden konyhájában bevált módszer arra, hogyan kell sűrű leveseket, szószokat és hasonlókat előállítani. Az élelmiszeriparban a zsíroknak megkötőanyagokkal való elegyítése szokásos és gyakran alkalmazott módszer a megkötőanyagok diszpergálhatóságának javítására; a megkötőanyagok hajlamosak a csomósodásra, minthogy folyadékhoz (különösen forró folyadékhoz) adva duzzadásra hajlamosak.
Amíg ezen elvet alkalmazva a konyhai gyakorlatban bármely zsír felhasználható, addig az iparban az előállítandó termék típusától függően speciális követelményeket támasztanak a zsírral szemben. Ezen követelmények egyike, hogy a zsír az oxidatív behatásokkal szemben mérsékelt érzékenységet mutasson (így például levegőnek kitéve ne avasodjon).
Annak érdekében, hogy száraz alakban alkalmazhassunk különféle zsír- és megkötőanyag-kombinációkat, és ezeket levesporokban, szószporokban és egyéb készítményekben használhassuk, számos követelménynek kell eleget tenni. Ezek közé tartozik a viszonylag magas és egyidejűleg viszonylag éles olvadáspont, továbbá a megfelelő szilárdzsír-tartalom. Csak ez esetben van elég biztosíték arra, hogy a zsiradékban nem indul meg olajképződés, ami a zsiradék csomósodásához vezetne. A zsiradékok esetében az olvadási viselkedést általában a cseppenési ponttal vagy a szilárdzsír-tartalommal jellemzik a hőmérséklet függvényében (olvadási görbe).
Ezen típusú zsiradékok esetében a cseppenési pont, amit az alábbiakban csúszáspontként mémük, 42 °C és 44 °C között kell legyen annak érdekében, hogy megakadályozható legyen az olajfázis kiválása a zsiradékból a szállítás közben, a konyhában vagy egyéb helyen, ahol a zsír a felhasználást és fogyasztást megelőzően magasabb hőmérsékletnek van kitéve.
Másrészről azonban a cseppenési pont vagy olvadáspont nem lehet túlságosan magas, minthogy el kell kerülni azt, hogy a fogyasztás hőmérsékletén szilárd zsír legyen jelen a zsiradékban, ami kellemetlen faggyúszerű ízt kölcsönözne a zsiradéknak. Az érzékszervi tulajdonságok különösen nagy jelentőségűek, és számos zsiradék, mint például a marhafaggyú nem alkalmazható a feni célokra kellemetlen íze miatt.
Az ipari felhasználás területén azonban igen fontos, hogy ezen zsír- és megkötőanyag-tartalmú kombinációk a fentieken túlmenően gyors és egységes kristályosodási viselkedést mutassanak, és stabil kristályos módosulat képződjön. Ez különösen vonatkozik olyan folyamatos eljárásokra, ahol például hűtőszalagon vagy hűtőtekercsen néhány perc alatt stabil módosulatú szilárd zsír képződését akarjuk biztosítani. Ilyen típusú eljárást ismertetnek például a 32 43 963 számú német szabadalmi leírásban, ahol liszttel készült rántás előállítását vagy a csokoládéipari termékeken alkalmazható bevonókompozíció előállítását ismertetik.
A polimorfizmus az oka annak, amiért a pálmazsírok, amelyek egyébként magas cseppenéspontot mutatnak, nem alkalmasak a fenti célú felhasználásra. Amenynyiben ezen típusú zsír- és megkötőanyag-tartalmú kombinációt egyéb komponensekkel, így például növényi eredetű anyagokkal, fűszerekkel együtt kell alkalmazni, kerülni kell a zsír lipofil felszakadását, ami gyakran megfigyelhető ezen komponensekben jelen lévő enzimek aktivitása nyomán, amely folyamat előnytelen ízbeli változást eredményezhet.
A fenti célokra alkalmas zsiradékokat zsírkeményítési módszerrel állítják elő, amely eljárás régóta ismeretes (így például a telítetlen zsírsavakat megfelelő katalizátor jelenlétében hidrogénezik).
Eltekintve attól, hogy ezen módszerrel a zsiradék olvadási tulajdonságai igen pontosan beállíthatók, a hidrogénezéssel kapott zsírokra az is jellemző, hogy gyors kristályosodást mutatnak. Ez utóbbi tulajdonság a nagy mennyiségű transzzsírsavak jelenlétének tulajdonítható. A transzzsírsavak mennyisége elérheti az 50%-ot, vagy ennél nagyobb arányt is.
A transzzsírsavtartalmú zsiradékok táplálkozási szempontból már hosszabb ideje vizsgálat alatt állnak, minthogy ezen zsírok a kardiovaszkuláris rendellenességekre kedvezőtlenül hatnak. Annak ellenére, hogy nem lehetett megállapítani azt, hogy ezen zsírok e vonatkozásban kedvezőtlenebbek lennének a telített zsírsavaknál, a transzzsírsavakkal szemben mégis előítéletek állnak fenn, minthogy a transzzsírsavak nincsenek jelen a kiindulási anyagként használt zsiradékokban, és általában nem fordulnak elő ilyen magas koncentrációban.
A természetben a transzzsírsavak csak a kérődző állatok zsírjában és az ebből készült élelmiszerekben, mint vajban, sajtban stb. fordulnak elő, és akkor is csak kivételes esetekben 10%-nál nagyobb koncentrációban.
Ezzel szemben a növényi olajok és zsírok a nem hidrogénezett állapotban rendkívül alacsony koncentrációban tartalmaznak transzzsírsavakat, ami az állati zsírokban lévő koncentrációkhoz viszonyítva táplálkozási szempontból elhanyagolható.
Olyan zsírok, amelyeknek cseppenéspontja 35 °C és 45 °C között van és kellemes ízűek, továbbá kis mennyiségű transzzsírsavakat tartalmaznak, megtalálhatók a kakaóvajban és a kakaóvajjal ekvivalens zsiradékokban, amelyeket az édesipar számára dolgoztak ki. Kivételt képeznek ezalól a kakaóvaj helyettesítésére szánt azon zsiradékok, amelyek főleg hidrogénezett növényi zsírokat tartalmaznak, és így magas transzzsírsavtartalmúak. A kakaóvaj és a kakaóvajjal ekvivalens zsírok hátránya a fentiekben körvonalazott alkalmazási te2
HU 218 967 Β rület esetében az, hogy ezek kifejezetten polimorf kristályosodási viselkedést és igen alacsony kristályosodási sebességet mutatnak. A polimorf zsírokat komplex berendezésekben kell temperálni a megszilárdulás előtt annak érdekében, hogy tárolásra alkalmas stabil termék képződjön.
Azonban a fent említett zsír/megkötőanyag kombinációk előállításánál egy további temperálólépés beiktatása nem kívánatos sem a költség szempontjából, sem pedig technikai okok miatt.
A találmány szerinti megoldás feladata, hogy olyan zsírt állítson elő, amelynek cseppenési pontja 35 °C és 45 °C közötti hőmérsékleten van.
A találmány szerinti megoldás egy másik feladata, hogy olyan zsírt állítson elő, amelynek kedvező íze van.
A találmány szerinti megoldás további feladatát képezi olyan zsír előállítása, amelyben alacsony a transzzsírsavtartalom.
A találmány szerinti megoldás további feladata, hogy olyan zsírt állítson elő, ami az ipari felhasználás kívánalmaival összhangban megfelelő gyorsasággal kristályosodik.
A találmány szerinti megoldás további feladata, hogy olyan zsírt állítson elő, amely a lehető legmeredekebb olvadási görbét mutatja.
A találmány szerinti megoldás még egy további feladatát képezi olyan zsír előállítása, amelyben a transzzsírsavtartalom előnyösen legfeljebb 10 tömeg%-ot tesz ki.
A találmány tárgyát eljárás képezi, amelynek segítségével alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsírt kapunk, a találmány tárgyához tartozik ezen eljárással előállított gyorsan kristályosodó zsiradék is. Az eljárás során a) pálmazsír kemény sztearin és b) egy állati zsír, mint marhafaggyú és marhafaggyúffakció elegyét átészterezésnek vetünk alá. A pálmazsír kemény sztearin tulajdonképpen egy oldószerrel frakcionált pálmazsír kemény sztearin. Az elegy 10-90% állati zsírt és 90-10% sztearint tartalmaz a zsiradék össztömegére számítva. Az állati zsírnak a sztearinhoz viszonyított aránya 75:25 és 40:60 között van. Az ily módon előállított zsírok kiválóan alkalmasak arra, hogy megkötőanyagokkal, így lisztekkel és keményítőkkel kombinálva belőlük ipari mdószerrel levesporokat és szószporokat lehessen előállítani.
A találmány célkitűzéseit alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsír segítségével oldjuk meg, ezen zsiradékot oly módon állítjuk elő, hogy állati zsír és egy növényi zsír elegyét átészterezési reakciónak vetünk alá. A kívánt hőmérséklet-tartományban olvadó zsírokat elvileg oly módon állítjuk elő, hogy megfelelően magas olvadáspontú, megfelelően ffakcionált növényi és állati zsiradékot, valamint teljes mértékben hidrogénezett növényi olajokat elegyítünk. Ezzel kapcsolatos vizsgálataink során azt találtuk, noha mindegyik zsírelegy, amelyet további módosítás, így átészterezés nélkül állítottunk elő, kezdetben kisebb vagy nagyobb mértékben gyors kristályosodást mutatott, azonban ez a folyamat mintegy 3 perc után gyakorlatilag megszűnt. Ezen túlmenően azt találtuk, hogy a vizsgált zsírok és zsírelegyek szilárdzsír-tartalma túlságosan alacsony volt ahhoz, hogy ezen zsírokból problémamentesen megoldható lett volna egy zsír/megkötőanyag elegy előállítása.
Abban az esetben, amennyiben kizárólag növényivagy kizárólag állatizsír-elegyet alkalmaztunk, még az átészterezés sem tette kedvezőbbé a kristályosodási tulajdonságokat, vagyis mintegy 3 perccel a lehűtés kezdete után a kristályosodási folyamat késlekedése ismét elkezdődött.
Meglepő módon azt találtuk, hogy azok az elegyek, amelyekben jelentősebb mennyiségű állati zsiradék, így például marhafaggyú vagy marhafaggyú-frakció van jelen, az átészterezés után kedvező változást mutatnak a kristályosodási sebesség vonatkozásában. Az átészterezésnek alávetett zsírelegyekre jellemző, hogy ezek kezdetben rendkívül gyors kristályosodást mutatnak, ami a hűtés után számított mintegy 2 perc eltelte után számottevően csökkent, azonban gyakorlatilag a kristályosodás sohasem szűnik meg teljesen, ahogy azt a fent említett zsírelegyeknél észleltük. Az állati zsiradékot vagy ezek frakcióit tartalmazó, átészterezésnek alávetett zsírelegyek a hűtés kezdete után 3 perc elteltével is kristályosodást mutatnak, ahol a kristályosodási sebesség percenként mintegy 5% szilárdzsírtartalom-növekedést eredményez. A szilárdzsír-tartalom néhány percen belül mutatott állandó növekedése igen jelentős a zsír/megkötőanyagok elegy ének folyamatos gyártási eljárásánál.
Meglepő módon azt találtuk, hogy azok a zsírelegyek, amelyek legalább részben állati zsírt vagy ennek frakcióit tartalmazzák, az átészterezést követően kedvező változást mutatnak az olvadási görbében. 20-25 °C közötti szobahőmérsékleten a szilárdzsír-tartalom növekedett, ezzel szemben 35-45 °C közötti hőmérsékleten a szilárdzsír-tartalom alacsonyabb volt, mint az átészterezést megelőzően, vagyis az átészterezés következtében az olvadási görbe meredekebbé vált Ez azt jelenti, hogy ezen típusú átészterezett zsírelegyek segítségével biztosítható a zsír/megkötőanyag kombináció biztonságos tárolása és biztonságos szállítása (nem lép fel olajfázis-képződés, sem csomósodás és így tovább); ennek ellenére ezen termékek a fogyasztás hőmérsékletén kellő mértékben folyékony állapotúak ahhoz, hogy a táplálék érzékszervi minőségét ne befolyásolják kedvezőtlenül.
Mint a fentiekben említettük, az állati zsírokat vagy ezek frakcióit tartalmazó zsírelegyek kedvező kristályosodási és olvadási tulajdonságait egy átészterezési eljárás segítségével biztosítjuk, amely műveletet önmagában ismert módon végezhetjük.
Egy előnyös megoldás szerint a megfelelő zsírelegyet először szárítjuk, majd a zsiradékot csökkentett nyomáson, magasabb hőmérsékleten, előnyösen 40-100 °C között, így például mintegy 90 °C hőmérsékleten kezelve a zsiradék víztartalmát csökkentjük 1%, előnyösen 0,01% alá, annak érdekében, hogy elkerüljük az átészterezéshez használt katalizátor inaktiválódását. Ezt követően magasabb hőmérsékleten, előnyösen 40-150 °C között, például 90 °C hőmérsékleten közömbös gáz, így például nitrogéngáz átáramoltatása közben
HU 218 967 Β (1) jelzésű görbe:
(2) jelzésű görbe:
(3) jelzésű görbe:
(4) jelzésű görbe:
intenzív keverés mellett, előnyösen oldószer alkalmazása nélkül az elegyet átészterezésnek vetjük alá ismert átészterezési katalizátorok hozzáadásával (így például alkoxidot, mint 0,5%-os nátrium-metoxidot alkalmazva). Az átészterezési folyamat megindulását egy gyor- 5 san kialakuló intenzív barna szín mutatja, e folyamat általában 60 perc alatt teljes mértékben befejeződik.
A katalizátort ezt követően inaktiváljuk, így például 10% forró víz hozzáadásával. A szabad zsírsavak átészterezése során képződő szappanokat ismételt mosással 10 eltávolítjuk.
Ezt követően a terméket csökkentett nyomáson, célszerűen 40-100 °C hőmérsékleten, így például 90 °C-on ismét szárítjuk, az átészterezésnek alávetett zsírelegyet ezután szokásos módszerrel színtelenítjük és szagtalanít- 15 juk, ily módon eltávolítva a katalizátorból származó esetleg még jelen lévő összes fémiont, valamint az átészterezés során képződött szabad zsírsavakat és ezek származékait.
Az átészterezési reakciónak alávetett zsírelegy elő- 20 nyösen 10-90% állati zsírt és 90-10% növényi zsírt tartalmaz.
Ezen százalékos értékek az elegyben lévő összes zsírtartalomra vonatkoznak. Különösen előnyös, ha az állati zsírnak a növényi zsírhoz viszonyított aránya 75:25 és 40:60 között van.
Állati zsírként előnyösen marhazsírt, így marhafaggyút vagy marhafaggyú-frakciókat használunk. A növényi zsír előnyösen 100-nál kisebb jódszámú, előnyösen pálmazsírt, különösen előnyösen oldószenei frakcionált pálmazsír szilárd sztearint használunk.
Az ily módon előállított átészterezett zsírelegyek kiválóan alkalmasak megkötőanyagokkal, így lisztekkel, keményítőkkel stb. való kombinálásra, és megjavítja ezen megkötőanyagok diszpergálhatóságát. Ezen zsi- 35 radékmegkötőanyag-kombinációk különösen alkalmasak levesporok és szószporok ipari előállítására.
Az alább következő példákkal szemléltetjük a találmány szerinti megoldást a korlátozás szándéka nélkül.
A példákban és a leírásban szereplő százalékos értékek tömeg%-ra vonatkoznak.
Az 1-4. példában négy eltérő zsírelegy átészterezését mutatjuk be a korlátozás szándéka nélkül. A csatolt la., b-3a., b. jelzésű ábrák szemléltetik a zsírelegyek javított kristályosodási viselkedését, ami egy részben keményített szójaolajéhoz hasonlítható. A részben keményített szójaolaj mintegy 50% transzzsírsavat tartalmaz, zömmel könnyen kristályosodó elaidénsav formájában.
Az ábrákon feltüntetett jelzések értelmezését az alábbiakban adjuk meg. 50 la. ábra parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 55 tömeg% marhafaggyú+45 tö- 55 meg% pálmazsírsztearin „Revei A” oldószerrel frakcionált pálmazsírsztearin „Revei A” ehető marhafaggyú 60 lb. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe
2a. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe (3) jelzésű görbe (4) jelzésű görbe (5) jelzésű görbe 2b. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe
3a. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe (3) jelzésű görbe (4) jelzésű görbe
3b. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe
4. ábra (1) jelzésű görbe (2) jelzésű görbe (3) jelzésű görbe:
(4) jelzésű görbe:
parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 55 tömeg% marhafaggyú+45 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” parciálisán hidrogénezett szójababolaj zsírelegy: 70% marhafaggyú+ +30% pálmazsír „Revei A” átészterezéssel kapott zsír: 70 tömeg% marhafaggyú+30 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” oldószerrel frakcionált pálmazsírsztearin „Revei A” ehető marhafaggyú parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 70 tömeg% marhafaggyú+30 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 70 tömeg% marhafaggyú sztearin+ +30 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” oldószerrel frakcionált pálmazsírsztearin „Revei A” szárazon frakcionált marhafaggyúsztearin parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 70 tömeg% marhafaggyú-sztearin+ +30 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” parciálisán hidrogénezett szójababolaj átészterezéssel kapott zsír: 45 tömeg% marhafaggyú+55 tömeg% pálmazsírsztearin „Revei A” oldószerrel frakcionált pálmazsírsztearin „Revei A” ehető marhafaggyú
1. példa
550 g marhafaggyút és 450 g pálmazsír kemény sztearint (kereskedelmi megnevezés: Revei A, gyártó: Laders Croklaan, Hollandia) 30 percig 90 °C hőmérsékleten csökkentett nyomáson szárítunk mindaddig, amíg
HU 218 967 Β lb. táblázat
A kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezés után kapott zsírelegy csúszáspontjai és a szilárdzsír-tartalomnak a hőmérséklettől való függése (olvadási görbe) a víztartalom 0,01% alá nem csökken. Az elegyhez 0,5% nátrium-metoxidot adunk, majd az elegyet 1 óra hosszat 90 °C hőmérsékleten átészterezésnek vetjük alá erélyes keverés és nitrogéngáz folyamatos beáramoltatása közben. Az átésztereződés felléptét intenzív barna elszíneződés jelzi. 100 ml forró víz hozzáadásával a katalizátort inaktiváljuk, majd az elegyet 400-400 ml-es forróvíz-adagokkal tovább mossuk, amíg az elegy pHja 6-7 nem lesz, így a reakcióban képződött szappanokat teljes mértékben eltávolítjuk.
Az ily módon kapott zsiradékot a fentiek szerint szárítjuk, majd 0,5% mennyiségű aktivált derítőföldet (Fulminate Premier, gyártó: BEOCO, GB) adunk hozzá 80 °C hőmérsékleten, az elegyet további 5 percig csökkentett nyomáson 95 °C-on tartjuk, ezen a hőmérsékleten 20 percig folytatva a színtelenítést.
Ezután az elegyet 60 °C hőmérsékletre lehűtjük, a csökkentett nyomás alkalmazását befejezzük, a derítőföldet szűréssel eltávolítjuk, majd az elegyet 200 °C hőmérsékleten 4 óra hosszat szagtalanítjuk.
Az la. táblázat szemlélteti a kiinduláshoz használt zsiradék, valamint az átészterezett elegyben lévő zsírsavösszetételt. Az lb. táblázat szemlélteti az átészterezés nyomán a csúszáspontban és az olvadási görbén fellépő változásokat (a szilárdzsír-tartalomnak a hőmérséklet függvényében való változását).
Az la. és lb. ábrák mutatják be a kristályosodási viselkedést és a kristályosodási sebességet az idő függvényében; összehasonlításként parciálisán keményített szójaolaj szerepel, amely mintegy 50% transzzsírsavat tartalmaz (döntően könnyen kristályosodó elaidinsav formájában).
Az lb. táblázat, de különösen az la. és lb. ábrák szemléltetik a kristályosodási viselkedésben az átészterezéssel elért előnyös változásokat.
la. táblázat
A kiinduláshoz használt zsírok és az átészterezés után kapott zsírelegy zsírsavösszetétele
Marha- faggyú Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (55:45)
C 16:0 26,2 77,7 53,2
C 18:0 23,4 6,4 15,3
C 18:1 34,8 12,9 22,2
Átészterezett transzzsírsa- vak 5,8 2,4 3,8
Marha- faggyú Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezés után kapott elegy (55:45)
Csúszáspont (°C) Szilárdzsír-tartalom 45 57 51
20 °C 51 96 82
25 °C 38 94 72
30 °C 26 85 61
35 °C 18 76 47
40 °C 10 65 34
2. példa
Az 1. példában leírtak szerint 700 g marhafaggyú és 300 g pálmazsír kemény sztearin elegyét átészterezésnek vetünk alá.
A 2a. és 2b. táblázat mutatja be a kiinduláshoz alkalmazott zsiradék és az átészterezés után kapott zsír zsírsavösszetételét (valamint a csúszáspontban és olvadási görbében az átészterezés segítségével elért változásokat).
A 2a. és 2b. ábrák szemléltetik, hogy az átészterezés révén kapott zsiradék az összehasonlításhoz használt zsiradék (parciálisán keményített szójazsír) kristályosodási viselkedéséhez hasonló kristályosodást, továbbá igen nagy kristályosodási sebességet mutat.
2a. táblázat
A kiinduláshoz használt zsírok és az átészterezéssel kapott zsírelegy zsírsavösszetétele
Marha- faggyú Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (70:30)
C 16:0 26,2 77,7 42,6
C 18:0 23,4 6,4 18,1
C 18:1 34,8 12,9 26,9
Átészterezett transzzsírsavak 5,8 2,4 4,3
HU 218 967 Β
2b. táblázat
A kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezés után kapott zsírelegy csúszáspontjai és a szilárdzsír-tartalomnak a hőmérséklettől való függése (olvadási görbe)
Marha- faggyú Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átcsztcrczctt elegy (70:30)
Csúszáspont (°C) Szilárdzsír-tartalom (%) 45 57 47
20 °C 51 96 70
25 °C 38 94 59
30 °C 26 85 48
35 °C 18 76 36
40 °C 10 65 24
3b. táblázat
A kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezéssel kapott zsírelegy csúszáspontja és a szilárdzsír-tartalomnak hőmérséklettől való függése (olvadási görbe)
Marhazsír sztearin Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (70:30)
Csúszáspont (°C) Szilárdzsír-tartalom (%) 48 57 50
20 °C 45 96 75
25 °C 45 94 64
30 °C 26 85 52
35 °C 18 76 38
40 °C 10 65 20
3. példa
700 g marhazsírsztearin és 300 g pálmazsír kemény sztearin elegyét az 1. példában leírtak szerint átészterezésnek vetünk alá.
A 3a. és 3b. táblázat foglalja össze a kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezéssel kapott zsírelegy zsírsavösszetételét (valamint a csúszáspontban és az olvadási görbében az átészterezés után elért változásokat).
A 3a. és 3b. ábra szemlélteti, hogy az átészterezést követően a kapott zsiradék kristályosodási viselkedése az összehasonlításhoz használt zsíréhoz (parciálisán keményített szójazsír) hasonló, és a termék kristályosodási sebessége igen magas lesz az esetben is, ha kiindulási anyagként marhazsírsztearint használunk.
4. példa
450 g marhafaggyú és 550 g pálmazsír kemény sztearin elegyét az 1. példában leírtak szerint átészterezésnek vetünk alá.
A 4a. és 4b. táblázat mutatja be a kiinduláshoz használt zsírok, valamint az átészterezéssel kapott zsiradék zsírsavösszetételét (valamint a csúszáspontban és az olvadási görbében az átészterezés után elért változásokat).
A 4. ábra szemlélteti, hogy pálmazsír kemény sztearint nagyobb százalékban, így 55%-ban alkalmazva még nagyobb kristályosodási sebességet érhetünk el az összehasonlításhoz használt zsiradék vonatkozó értékeinél anélkül, hogy a csúszáspontban emelkedés következne be (4b. táblázat).
3a. táblázat
A kiinduláshoz használt zsírok és az átészterezéssel kapott zsírelegy zsírsavösszetétele
Marhazsír- sztearin Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (70:30)
C 16:0 24,7 77,7 43,6
C 18:0 24,4 6,4 19,1
C 18:1 33,9 12,9 26,4
Átészterezett transzzsírsa- vak 6,3 2,4 4,2
4a. táblázat
A kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezés után kapott zsírelegy zsírsavösszetétele
Marhazsír- sztearin Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (45:55)
C 16:0 26,2 77,7 60,0
C 18:0 23,4 6,4 13,6
C 18:1 34,8 12,9 20,0
Átészterezett tranzsírsavak 5,8 2,4 2,5
HU 218 967 Β
4b. táblázat
A kiindulási anyagként alkalmazott zsírok, valamint az átészterezés után kapott zsírelegy csúszáspontjai, valamint a szilárdzsír-tartalomnak a hőmérséklettől való függése (olvadási görbe)
Marha- faggyú Pálmazsír szilárd sztearin (Revei A) Átészterezett elegy (45:55)
Csúszáspont (°C) Szilárdzsír-tartalom (%) 45 57 49
20 °C 51 96 85
25 °C 38 94 77
30 °C 26 85 66
35 °C 18 76 53
40 °C 10 65 40
A szakember számára nyilvánvaló, hogy a találmány fenti leírásában számos változtatást és módosítást lehet végezni anélkül, hogy a találmány lényegétől és terjedelmétől eltérnénk.

Claims (5)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsír előállítására, azzal jellemezve, hogy a zsiradék össztömegére számítva
    a) 10-90% állati zsír, amely marhafaggyút és/vagy marhafaggyú-frakciókat tartalmaz és
    b) 90-10% pálmazsír kemény sztearin elegyét átészterezésnek vetjük alá.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy pálmazsir kemény sztearinként oldószerrel frakcionált pálmazsír kemény sztearint alkalmazunk.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy kiindulási anyagként olyan elegyet alkalmazunk, amelyben az állati zsírnak a sztearinhoz viszonyított aránya 75:25 és 40:60 között van.
  4. 4. Alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, azzal jellemezve, hogy az 1. igénypont szerinti eljárással lett előállítva.
  5. 5. Eljárás levesporok és szószporok előállításához alkalmazható, zsírt és kötőanyagot tartalmazó elegyek előállítására, azzal jellemezve, hogy az előállítás során egy 4. igénypont szerinti alacsony transzzsírsavtartalmú, gyorsan kristályosodó zsírt használunk.
HU9701374A 1996-08-08 1997-08-08 Eljárás alacsony transz-zsírsav tartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagokat tartalmazó porelegyek előállítására HU218967B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19632088A DE19632088C2 (de) 1996-08-08 1996-08-08 Schnellkristallisierendes Fett mit niedrigem Trans-Fettsäuregehalt

Publications (4)

Publication Number Publication Date
HU9701374D0 HU9701374D0 (en) 1997-10-28
HUP9701374A2 HUP9701374A2 (hu) 1998-04-28
HUP9701374A3 HUP9701374A3 (en) 2000-03-28
HU218967B true HU218967B (hu) 2001-01-29

Family

ID=7802173

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9701374A HU218967B (hu) 1996-08-08 1997-08-08 Eljárás alacsony transz-zsírsav tartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagokat tartalmazó porelegyek előállítására

Country Status (22)

Country Link
EP (1) EP0823473B1 (hu)
JP (1) JPH10102085A (hu)
KR (1) KR19980018461A (hu)
CN (1) CN1072900C (hu)
AT (1) ATE190348T1 (hu)
CA (1) CA2212467C (hu)
CZ (1) CZ292264B6 (hu)
DE (2) DE19632088C2 (hu)
DK (1) DK0823473T3 (hu)
ES (1) ES2146053T3 (hu)
GR (1) GR3033475T3 (hu)
HU (1) HU218967B (hu)
IL (1) IL121493A (hu)
MA (1) MA24661A1 (hu)
NO (1) NO310304B1 (hu)
PL (1) PL321536A1 (hu)
PT (1) PT823473E (hu)
SI (1) SI0823473T1 (hu)
SK (1) SK282163B6 (hu)
TN (1) TNSN97136A1 (hu)
TR (1) TR199700766A2 (hu)
ZA (1) ZA977050B (hu)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1249172A1 (fr) * 2001-04-12 2002-10-16 Societe Des Produits Nestle S.A. Matière grasse
JP2005207551A (ja) 2003-06-06 2005-08-04 Exedy Corp 摩擦抵抗発生機構
EP1491097A1 (en) * 2003-06-24 2004-12-29 Fuji Oil Europe Low-trans fats for confectionery fat compositions
JP4841136B2 (ja) * 2004-12-08 2011-12-21 株式会社Adeka 可塑性油脂組成物
JP4749752B2 (ja) * 2005-04-07 2011-08-17 株式会社カネカ 低トランス・ルー用油脂組成物
WO2006121320A1 (en) * 2005-05-09 2006-11-16 Basf Catalysts Llc Process for the hydrogenation of unsaturated triglycerides
JP5154110B2 (ja) * 2006-03-16 2013-02-27 株式会社カネカ 油脂組成物の製造方法
US8206772B2 (en) 2007-11-08 2012-06-26 Kraft Foods Global Brands Llc Structured lipid compositions and methods of formulation thereof
US8486478B2 (en) 2007-11-08 2013-07-16 International Great Brands LLC Structured lipid compositions
CA2671597A1 (en) * 2008-07-21 2010-01-21 Kraft Foods Global Brands Llc Functional no-trans oils with modulated omega-6 to omega-3 ratio
ES2408690B1 (es) * 2011-10-31 2014-07-15 Consejo Superior de Investigaciones Cientficas (CSIC) Fabricación y aplicación de emulsión sustituta de grasa.
CN104365874B (zh) * 2013-08-14 2017-12-08 中粮营养健康研究院有限公司 一种巧克力用油脂组合物及其制备方法和用途
CN103999953B (zh) * 2014-06-12 2015-09-16 广州南侨食品有限公司 一种低反式酸改性油脂组合物及其制备方法
CN106857881A (zh) * 2015-12-09 2017-06-20 丰益(上海)生物技术研发中心有限公司 甘三酯组合物及其制备方法
AU2017288952B2 (en) * 2016-06-28 2021-08-12 Société des Produits Nestlé S.A. Hard bouillon tablet
ES2806686T3 (es) * 2016-08-10 2021-02-18 Nestle Sa Grasa de carne de res en polvo
CN106940326B (zh) * 2017-05-11 2019-02-15 广州南侨食品有限公司 酯交换反应程度的快速检测方法
BR112019026148B1 (pt) * 2017-08-25 2021-12-07 Société des Produits Nestlé S.A. Produto de tempero, seu uso e seu processo de preparação, e método para cozinhar carne ou legumes/verduras
CN114874856B (zh) * 2022-04-29 2024-04-02 广汉市迈德乐食品有限公司 面向牛油硬度改良的酯交换方法

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1418884A1 (de) * 1961-03-22 1968-11-28 Henkel & Cie Gmbh Verfahren zur Herstellung von Fetten,insbesondere von Speisefetten mit einem vom Ausgangsmaterial abweichenden Schmelzverhalten
JPS5422398B2 (hu) * 1974-06-18 1979-08-06
JPS5262313A (en) * 1975-11-17 1977-05-23 Asahi Denka Kogyo Kk Production of edible fats and oils
JPS61209544A (ja) * 1985-03-14 1986-09-17 Ueda Seiyu Kk 人乳脂類似油脂
GB9007497D0 (en) * 1990-04-03 1990-05-30 Unilever Plc Improvements in edible fats
JPH0465493A (ja) * 1990-07-06 1992-03-02 Ajinomoto Co Inc トランス酸を含有しない油脂
US5196215A (en) * 1990-09-20 1993-03-23 Myoshi Oil & Fat Co., Ltd. Cavity forming agent for edible foods
JP2503811B2 (ja) * 1991-06-25 1996-06-05 不二製油株式会社 脂肪組成物の製造法

Also Published As

Publication number Publication date
DK0823473T3 (da) 2000-07-24
EP0823473A1 (en) 1998-02-11
KR19980018461A (ko) 1998-06-05
HUP9701374A3 (en) 2000-03-28
SI0823473T1 (en) 2000-08-31
TR199700766A2 (xx) 1998-02-21
SK282163B6 (sk) 2001-11-06
CZ292264B6 (cs) 2003-08-13
NO973642L (no) 1998-02-09
EP0823473B1 (en) 2000-03-08
PL321536A1 (en) 1998-02-16
DE69701371D1 (de) 2000-04-13
JPH10102085A (ja) 1998-04-21
CN1176300A (zh) 1998-03-18
NO310304B1 (no) 2001-06-18
CA2212467A1 (en) 1998-02-08
ES2146053T3 (es) 2000-07-16
DE19632088C2 (de) 1998-05-14
GR3033475T3 (en) 2000-09-29
CA2212467C (en) 2006-10-10
MA24661A1 (fr) 1999-07-01
DE69701371T2 (de) 2000-09-21
IL121493A0 (en) 1998-02-08
NO973642D0 (no) 1997-08-07
HU9701374D0 (en) 1997-10-28
HUP9701374A2 (hu) 1998-04-28
IL121493A (en) 2000-07-16
PT823473E (pt) 2000-07-31
DE19632088A1 (de) 1998-02-12
SK108097A3 (en) 1998-03-04
ATE190348T1 (de) 2000-03-15
CN1072900C (zh) 2001-10-17
CZ252297A3 (cs) 1998-02-18
TNSN97136A1 (fr) 1999-12-31
ZA977050B (en) 1998-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU218967B (hu) Eljárás alacsony transz-zsírsav tartalmú, gyorsan kristályosodó zsír, továbbá ezen anyagokat tartalmazó porelegyek előállítására
JP3208236B2 (ja) 乳脂肪または植物性バター代替品の調製法
CN105794999B (zh) 油脂组合物以及食品
JP2008131922A (ja) 固形ルウ用油脂組成物
US3361568A (en) Compound coatings
WO2010064592A1 (ja) ルウ用油脂組成物及びルウ
JPH08503019A (ja) 耐ブルーム性トリグリセリド組成物
JP4390678B2 (ja) 流動状油脂組成物
JP2001258474A (ja) 油脂組成物
JP6204074B2 (ja) アイシング用油脂組成物
JP2009201416A (ja) 固形ルウ用油脂組成物
JP3618616B2 (ja) 油脂組成物含有複合菓子
JP3528631B2 (ja) ドーナツフライ用油脂組成物
US5229156A (en) Flavor oil and process for producing the same
JP2019198284A (ja) 油脂を連続相とする油脂組成物
JP5684763B2 (ja) 即席ルー用油脂組成物及びこれを使用した即席ルー
US3059008A (en) Crystallization process
JP6717570B2 (ja) 即席調理食品用油脂組成物とそれを用いた即席調理食品
JP6324064B2 (ja) 即席調理食品用油脂組成物とそれを用いた即席調理食品
EP0462838B2 (en) Flavour oil and process for producing the same
JP2005160374A (ja) 固形ルウ用油脂組成物
JPS6017489B2 (ja) 代用マ−チパン組成物
JP2000125764A (ja) 油脂組成物
WO2010143097A1 (en) Lactone flavour precursor
JP7150397B2 (ja) ホワイトソース用油脂組成物

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Lapse of definitive patent protection due to non-payment of fees