HU214290B - Eljárás 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására - Google Patents

Eljárás 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására Download PDF

Info

Publication number
HU214290B
HU214290B HU9200531A HU53192A HU214290B HU 214290 B HU214290 B HU 214290B HU 9200531 A HU9200531 A HU 9200531A HU 53192 A HU53192 A HU 53192A HU 214290 B HU214290 B HU 214290B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
bis
chlorophenyl
chlorobenzene
acid
trichloroethanol
Prior art date
Application number
HU9200531A
Other languages
English (en)
Other versions
HU9200531D0 (en
HUT60231A (en
Inventor
Jaume Castella Sola
Raymond Commandeur
Bernard Gorny
Jaime Palencia Adrubau
Original Assignee
Atochem S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Atochem S.A. filed Critical Atochem S.A.
Publication of HU9200531D0 publication Critical patent/HU9200531D0/hu
Publication of HUT60231A publication Critical patent/HUT60231A/hu
Publication of HU214290B publication Critical patent/HU214290B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C33/00Unsaturated compounds having hydroxy or O-metal groups bound to acyclic carbon atoms
    • C07C33/40Halogenated unsaturated alcohols
    • C07C33/46Halogenated unsaturated alcohols containing only six-membered aromatic rings as cyclic parts

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Abstract

A találmány 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanől (dikőfől)előállítására vőnatkőzik klőrálból és klór-benzőlból őly módőn, hőgy aklőrál és a klór-benzől kőndenzációja sőrán melléktermékként keletkezősavakat reakcióközegként használják a dikőfől szintézis űtőlsólépésében. ŕ

Description

A találmány tárgya eljárás l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol [(I) képletű vegyület] előállítására. A vegyület, amelynek általánosan használt neve „dikofol”, peszticidként ismert.
Mind ez ideig a dikofol szintézisét DDT-ből végezték, amely szintén peszticid vegyület.
Az ismert eljárás szerint a DDT-t, vagyis az 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt [(II) képletű vegyület] kristályos formában megolvasztják, majd 1,1-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etánná (klór-DDT-vé) alakítják, vagy klórozással, vagy dehidroklórozással, majd klór-addícióval, végül a klór-DDT-t dikofollá hidrolizálják kénsav és szulfonsav jelenlétében. Az eljárás ismert például az EP 40 96 89. sz. európai és az US4,705,902. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokból. Ugyancsak ismert az US-2,812,280. sz. és 2,812,362. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásokból a klór-DDT hidrolízise dikofollá.
A hidrolízis után oldószert adagolnak, így egyrészt egy szerves fázist kapnak, amely a nyers dikofolt tartalmazza, másrészt egy vizes fázist, amely a kénsavat és a szulfonsavat tartalmazza. A vizes fázist csak egyetlen egyszer lehet használni a klór-DDT dikofollá történő hidrolízise során. Azt tapasztalták ugyanis, hogy olyan szennyezéseket tartalmaz, amelyek zavarják a hidrolízist. Szulfonsavként alkalmaznak benzolszulfonsavat, paratoluolszulfonsavat vagy butil-benzolszulfonsavat. Ezt a savas fázist nem lehet felhasználni úgy, ahogy van, szükség van ennek gőzzel történő deszulfonálására és így kénsavat, valamint benzol-toluolt vagy butil-benzolt kapnak. Ily módon elég jó tisztaságú benzol, toluol vagy butil-benzol nyerhető vissza, valamint a reziduális kénsav, amelyet olyan felhasználási területeken lehet alkalmazni, ahol nem szükséges a tiszta sav. Ezután a benzolt, toluolt vagy butil-benzolt szulfonálják, és így újra kénsav és szulfonsav oldatot kapnak, amely a klór-DDT hidrolíziséhez szükséges.
Ezenkívül az eljárás során a szilárd alakú DDT-vel kell dolgozni, azt fel kell oldani tetraklór-etánban vagy metanolban (lásd például az US-2812280. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 2. és 3. példáját). A DDT-t a gyakorlatban rendszerint tabletta szilárd alakban forgalmazzák.
Azt tapasztaltuk, hogy létezik a dikofol előállítására egy lényegesen egyszerűbb eljárás, amelyhez nem szükséges DDTvel dolgozni, elkerülhető a DDT porveszteség, nem szükséges hozzá a kénsav és szulfonsav oldat előállítása, és kitermelése is jobb, mint az ismert eljárásoké.
A találmány tárgya tehát eljárás l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására, amelyet úgy végzünk, hogy
a) klorált feleslegben lévő klór-benzollal reagáltatunk kénsav jelenlétében;
b) egy a kénsavat és paraklór-benzolszulfonsavat tartalmazó vizes fázist és egy l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etán klór-benzolos oldatából álló szerves fázist kapunk;
c) a szerves fázisból eltávolítjuk a klór-benzolt, majd az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt vizes lúgos oldattal dehidroklórozzuk, majd klórozzuk, és így 1,1-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etánná alakítjuk;
d) az l,l-bisz(klór-fenil)-l,2,2-triklór-etánt ab)lépés vizes savas fázisának vagy annak egy részének jelenlétében l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanollá hidrolizáljuk,
e) a d) lépés végén klór-benzolt adagolunk, így olyan szerves fázist kapunk, amely l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol benzolos oldatából áll, és olyan vizes fázist, amely a kénsavat és a paraklór-benzolszulfonsavat tartalmazza;
f) a b) lépésből és az e) lépésből származó savas vizes fázisokat vízgőzdesztillációnak vetjük alá és így egy (i) klór-benzolt kapunk, amelyet visszavezetünk az eljárásba és (ii) reziduális kénsavat kapunk.
Az a) lépés szerint reakció elve ismert például az US 2,932,672. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásból. „Kénsav jelenlétében” azt jelenti, hogy bármely koncentrációt alkalmazhatjuk, beleértve az oleum formát is. A klór-benzol és a klorál kondenzációs reakcióját előnyösen -20 és -15 °C közötti hőmérsékleten végezzük. Ezután a reakcióelegyet 40-75 °C-ra melegíthetjük és adott esetben hozzáadhatunk klór-benzolt a két fázis eléréséig. Ilyenkor a szerves fázis klór-benzolból és a telj es mennyiségű 1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánból áll, a vizes fázis pedig a kénsavat és a paraklór-benzolszulfonsavat tartalmazza. A klór-benzol a klorál kondenzációs reakciója során víz keletkezik. A paraklórbenzolszulfonsav a kénsavas közeg és a klór-benzol reakciójával keletkezik. Szakember számára nem jelent nehézséget a klór-benzol felesleg beállítása annak érdekében, hogy ezt a két fázist, a szerves és vizes fázist megkapja. A vizes fázist klór-benzollal moshatjuk, az
1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etán extrakciójának teljessé tétele érdekében. Ezt a klór-benzolt újra felhasználhatjuk az a) lépésben.
A szerves fázist vízzel vagy nátrium-karbonát tartalmú vízzel moshatjuk. A c) lépésben az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etán l,l-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etánná történő átalakítását úgy is elvégezhetjük, hogy közvetlen klórozást alkalmazunk; ezeknek a reakcióknak az elve önmagában jól ismert.
Korábban azonban nem volt ismert, hogy nem szükséges a szilárd állapotú 1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánon keresztül végezni a reakciót.
A találmány értelmében a c) lépést közvetlenül elvégezhetjük a b) lépésben kapott szerves fázissal.
Ugyanazt az eljárást alkalmazhatjuk, amelyet az US2,812,280. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 2. és 3. példájában ismertetnek, azzal az eltéréssel, hogy az l,l-bisz(klör-fenil)-2,2,2-triklór-etán oldószereként tetraklór-etán vagy metanol helyett klór-benzolt alkalmazunk.
A találmány szerinti eljárás egyik előnyös kivitelezési módja szerint a b) lépés szerves fázisából a klór-benzolt vízgőzdesztillációval 90 és 110 °C közötti hőmérsékleten eltávolítjuk, így az 1, l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt olvadt állapotban kapjuk meg, ezután vizes lúgos oldattal elvégezzük a dehidroklórozást. így egy 1,1 —
HU 214 290 Β bisz(klór-fenil)-2,2-diklór-etilénből álló és lúgos, vizes fázist kapunk.
Az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2-diklór-etilént klórozzuk, és így l,l-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etánt kapunk.
A találmány szerinti eljárás d) lépésének elve önmagában ismert. Azt tapasztaltuk, hogyha a b) lépésből származó vizes savas fázist teljesen vagy részben felhasználjuk, akkor ily módon jobb dikofol kitermelést kapunk, vagyis hogy a l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol mennyisége az e) lépésben kapott termék 87-88 tömeg%-a (a klór-benzolon kívül), míg ha a dikofolt az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánból állítjuk elő olyan savas vizes fázist alkalmazva, amely nem az eljárás a) lépéséből származik, akkor a mennyiség 87-88 tömeg%-ról 85-86 tömeg%-ra csökken.
Ehhez az előnyhöz j árul az, hogy a klorálra vonatkoztatott kitermelés is jobb.
Ismert volt, hogy a d) lépés hidrolízises reakciój a után oldószert adagolnak a reakcióelegyhez az 1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol extrahálásához, vagyis így a vegyületet szerves fázisban nyerik ki, a másik fázis pedig vizes fázis, ez utóbbi tartalmazza a kénsavat és a szulfonsavat. Azt találtuk, hogy a legegyszerűbb, ha klór-benzolt alkalmazunk. Ily módon tehát csak egyetlen oldószert használunk az eljárás során.
Az f) lépésben elvégzett eljárás önmagában ismert. A visszanyert klór-benzolt vissza lehet vezetni az eljárás bármely olyan helyére, ahol azt alkalmazzuk, például az a) lépésben, az e) lépésben, vagy pedig a b) lépés vizes fázisának mosásához.
Akkor is a találmány keretén belül maradunk, ha az f) lépésnek a b) és e) lépések során kapott vizes fázisnak csak egy részét vetjük alá, és ezeket a savas fázisokat az
a) és a d) lépésbe visszavezetjük.
Szakember számára rutinfeladat a vizes savas fázis mennyiségének meghatározása, amelyet az f) lépésben reagáltat.
Ezt a találmány szerinti eljárással kapott eredmények függvényében tesszük.
A találmány szerinti dikofol előállítási eljárás előnye, hogy így elkerülhető a technikai DDT-vel végzett kristályosítási és olvasztási művelet. A kristályosítási művelet nehéz, mivel a DDT először egy mézszerű fázisba kerül. Ezt egy fémszalagon végzik, ami egészségtelen eljárás és környezetszennyezési forrás. Ezenkívül eljárásunkkal elkerülhető egy veszélyes anyag, a DDT szállítása.
Eljárásunk lehetővé teszi továbbá, hogy egyetlen aromás vegyülettel dolgozzunk, a klór-benzollal, ez ugyanis:
- a klorál és a klór-benzol kondenzációs reakciój ában reagensként és oldószerként szerepel;
- ezenkívül a dikofol szintézise során oldószerként használjuk.
Tulajdonképpen a klór-benzol hozzáadása hasznos a hidrolízis reakció végén a d) lépésben, mivel lehetővé teszi a szerves fázis és a savas fázis dekantálását és elválasztását.
Találmányunkat a továbbiakban példákkal illusztráljuk.
1. példa l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítása (a találmány szerinti eljárás)
430 kg klorált feloldunk 770 kg monoklór-benzolban. Hozzáadunk egy előző műveletből megmaradó 305 g savat és az elegyet -2 °C-ra lehűtjük. 14 óra alatt ezután hozzáadunk 960 kg 22 t%-os oleumot. Az oleum teljes mennyiségének hozzáadása után a hőmérséklet 20 °C. Ekkor hozzáadunk 138 kg monoklór-benzolt és a reakcióelegyet további 4 órán keresztül pihentetjük, közben a hőmérsékletet 20-ról 40 °C-ra hagyjuk emelkedni.
287 kg monoklór-benzol hozzáadása után a keverést megállítjuk, majd 1 óra 40 °C-on történő pihenés után azt a fázist, amely a reakcióelegy alján található, elválasztjuk és 120 kg monoklór-benzollal extraháljuk. 1500 kg visszamaradó savat kapunk, amelyből 305 kg-ot a következő művelethez felhasználunk, 195 kg-ot félreteszünk az 1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállításához és a maradék 1000 kg-ot ugyancsak félretesszük a későbbi deszulfonálásához. Ennek a visszamaradó savnak az összetétele a következő: kénsav: 59 tömeg0/), p-klór-benzolszulfonsav: 36 tömeg%, és víz: 4 tömeg%.
A szerves fázist, amely l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánból és monoklór-benzolból áll, egyesítjük azzal a monoklór-benzollal, amellyel a visszamaradó savat extraháltuk, és 3x100 kg vízzel mossuk. A legutolsó mosóvízhez 20 kg nátrium-karbonátot adunk. Ezután a monoklór-benzolt desztillációval 110 °C-on eltávolítjuk. 89 kg monoklór-benzolt nyerünk ki.
A kapott l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt folyékony állapotban hozzáadjuk egy előző dehidroklórozási művelet vizes savas fázisához és megindítjuk a dehidroklórozást, 5 kg dimetil-benzil-lauril-ammónium-klorid hozzáadásával, intenzív keverés mellett, 4 órán keresztül, 100 °C-on. A reakcióelegyet egy órán keresztül pihentetjük, majd a vizes fázist elválasztjuk, majd hozzáadunk 318 kg 50 tömeg%-os nátrium-hidroxidot és 10 órán keresztül 10 °C-on keverés mellett folytatjuk a dehidroklórozást. Az elegyet 560 kg vízzel hígítjuk, egy órán keresztül pihentetjük, a szerves fázist elválasztjuk és a vizes fázist a következő művelethez félretesszük.
A szerves fázist ezután 3x250 kg 1 n kénsavoldattal mossuk, és így 888 kg l,l-bisz(klór-fenil)-2,2-diklóretilént kapunk.
Az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2-diklór-etilént klórgázzal klórozzuk 90-100 °C-on, amelyet higanygőzlámpákkal érünk el, és szakaszosan hozzáadunk 3 kg azo-biszizobutironitrilt. A teljes bevitt klór mennyiség 440 kg, ebből 235 kg reagál.
Nitrogénnel történő gáztalanítás után 1077 kg 1,1-bisz(klór-fenil)-1,2,2,2-tetraklór-etánt kapunk.
Az 1, l-bisz(klór-fenil)-l ,2,2,2-tetraklór-etánhoz folyékony állapotban 90 °C-on hozzáadunk 71 kg vizet és a reakcióelegyet visszafolyató hűtő alatt forraljuk. Ezután hozzáadjuk a 195 kg visszamaradó savat és folytatjuk a melegítést 140 °C-ig. 100 kg hidrogén-klorid szabadul fel a hidrolízis reakció időtartama alatt, 18 óra alatt, 140-150 °C-on. A hidro3
HU 214 290 Β gén-kloridotsósavtartalmúvízel keverjük el. A reakció során 44 kg vizet adagolunk a reakcióban felhasznált víz kompenzálására.
A keverést fenntartva 101 kg monoklór-benzolt és 142 kg vizet adunk a reakcióelegyhez. Egy óra pihentetés után a szerves fázist elválasztjuk. A savas fázist 60 kg monoklór-benzollal mossuk, majd leszívatással elválasztunk 395 kg savas fázist, amelyet deszulfonálás céljából félreteszünk.
A mosáshoz felhasznált monoklór-benzolt egyesítjük az elválasztott szerves fázissal és az elegyet 4x240 kg vízzel mossuk. Ezután a monoklór-benzolt vízgözdesztillációval 110-120 °C-on ledesztilláljuk. 141 kg monoklór-benzolt és 1000 kg l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanolt kapunk, amelynek titere 87-88%.
Az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etán előállítása során félretett 1000 kg visszamaradó savat összekeverjük
1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanollá történő hidrolízis során keletkező 395 kg savas fázissal és 30 kg vízzel.
A felszabaduló hő következtében az elegy hőmérséklete 150 °C-ra növekszik, az elegyet tovább melegítjük 180 °Cig és vízgőzt vezetünk bele. A p-klór-benzolszulfonsav hidrolízis reakciójából keletkező monoklór-benzolt vízgőzzel ledesztilláljuk és hígított nátrium-hidroxid oldattal (3 tömeg%-os) mossuk. 205 kg monoklór-benzolt kapunk. A reakció végső hőmérséklete 205 °C. Az eljárás során bármikor visszanyert monoklór-benzolt teljes egészében közvetlenül visszavezethetjük a reakcióba, tisztítása nem szükséges.
2. példa
1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítása (Nem a találmány szerinti eljárás)
473 kg klorált feloldunk 889 kg monoklór-benzolban. Hozzáfolyatunk 1 óra 15 perc alatt 985 kg 22 t%-os oleumot, miközben a hőmérsékletet (—2)-röl 15 °C-ra hagyjuk növekedni, majd hozzáadunk 185 kg monoklórbenzolt és a reakcióelegyet további 4 órán keresztül 15 °C-on tartjuk. Ekkor 165 kg monoklór-benzolt adagolunk és az elegyet 6 órán keresztül 60 °C-ra melegítjük. A reakcióelegyet egy órán keresztül 60 °C-on pihentetjük, majd a savas fázist, amely a reakcióelegy alján található, elválasztjuk. Ezt a savas fázist 150 kg mono-klór-benzollal extraháljuk. 1200 kg visszamaradó savat kapunk, amelynek összetétele a következő: kénsav 57 tömeg%, p-klór-benzolszulfonsav 37 tömeg% és víz 5 tömeg%. A visszamaradó savat 180-205 °C közötti hőmérsékleten deszulfonáljuk vízgőz bevitelével. 212 kg-ot kapunk, amelyet híg nátrium-hidroxid oldattal (3 tömeg%-os) történő mosás után a reakcióba visszavezetünk.
A szerves fázist, amely l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt és monoklór-benzolt tartalmaz, egyesítjük azzal a monoklór-benzollal, amellyel a visszamaradó savat extraháltuk. Az egyesített szerves fázist 3x350 kg vízzel mossuk. Az utolsó mosóvízhez 20 kg nátrium-karbonátot is adunk. A monoklór-benzolt azután vízgözdesztillációval választjuk el 110 °C-on. 370kgmono-klór-benzoltkapunk.
A megolvasztott 1,1 -bisz(klór-fenil)-2,2,2-tri-klór-etánt azután megszilárdítjuk, 990 kg terméket kapunk.
Egy előző dehidroklórozási műveletből származó vizes lúgos fázishoz 990 kg szilárd l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt adunk. Az adagolás időtartama 2 óra, annak érdekében, hogy elkerüljük a reaktor belsejében szilárd anyag képződését. Ezután 5 kg dimetil-benzil-lauril-ammónium-kloridot adagolunk intenzív keverés közben 4 órán keresztül 100 °C-on. A reakcióelegyet 1 órán keresztül pihentetjük, majd a vizes fázist elválasztjuk és hozzáadunk 318 kg 50 tömeg%-os nátrium-hidroxidot, majd keverés közben, 100 °C-on 10 órán keresztül folytatjuk a dehidroklórozást. A reakcióelegyet 560 kg vízzel hígítjuk, egy órán keresztül pihentetjük, majd a szerves fázist elválasztjuk és a vizes fázist a következő művelethez félretesszük. A szerves fázist 3x250 kg 1 n kénsavoldattal mossuk és így 888 kg l,l-bisz(klór-fenil)-2,2-diklór-etilént kapunk.
Az 1,1-bisz(klór-fcnil)-2,2-diklór-etilént ezután klórgázzal klórozzuk 90-100 °C-on, amelyet higanygőzlámpákból nyerünk, és szakaszosan hozzáadunk 3 kg azobiszizobutironitrilt. A teljes bevitt klór mennyiség 440 kg, ebből 235 kg reagál. Nitrogénnel végzett gáztalanítás után 1072 kg l,l-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etántkapunk.
Az l,l-bisz(klór-fenil)-l,2,2,2-tetraklór-etánhoz folyékony állapotban 90 °C-on hozzáadunk 71 kg vizet és visszafolyató hűtő alatt forraljuk. Ezután 195 kg 60,5 tömeg% kénsavat, 35 tömeg% p-klór-benzolszulfonsavat és 4,5 tömeg% vizet tartalmazó savelegyet adunk hozzá, amelyet 98 tömeg%-os kénsav és monoklór-benzol 100 °C-on végzett reakciójából kapunk.
Az elegyet 140 °C-ig melegítjük. A hidrolízis 18 órán időtartama alatt 100 kg hidrogén-klorid szabadul fel 140-155 °C-on. A hidrogén-kloridot sósavtartalmú vízzel nyelet)ük el. A reakció során 44 kg vizet adunk a reakcióelegyhez a víznek a reakció alatt történő fogyásának pótlására.
A keverés fenntartása mellett 101 kg monoklór-benzolt és 42 kg vizet adunk az elegyhez. Egy óra pihentetés után a szerves fázist elválasztjuk. A savas fázist 60 kg monoklór-benzollal mossuk.
A mosásból eredő monoklór-benzolt egyesítjük az elválasztott szerves fázissal és az egészet4x240 kg vízzel mossuk. A monoklórt ezután vízgözdesztillációval 110-120 °C közötti hőmérsékleten ledesztilláljuk. 141 kg monoklór-benzolt és 1000 kg l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanolt kapunk, amelynek titere 85-86%.

Claims (1)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására klorál klór-benzollal való reagáltatásával, a kapott termék klórozásával, majd hidrolízisével, azzal jellemezve, hogy
    a) klorált feleslegben lévő klór-benzollal reagáltatunk kénsav jelenlétében;
    b) egy a kénsavat és paraklór-benzolszulfonsavat tartalmazó vizes fázist és egy l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklóretán klór-benzolos oldatából álló szerves fázist kapunk;
    c) a szerves fázisból eltávolítjuk a klór-benzolt, majd az l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etánt vizes lúgos oldattal
    HU 214 290 Β dehidroklórozzuk, majd klórozzuk, és így 1,1 -bisz-(klór-fenil)-1,2,2,2-tetraklór-etánná alakítjuk;
    d) az 1,1 -bisz(klór-fenil)-1,2,2-triklór-etánt a b) lépés vizes savas fázisának vagy annak egy részének jelenlétében l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanollá hidrolizáljuk,
    e) a d) lépés végén klór-benzolt adagolunk, így olyan szerves fázist kapunk, amely l,l-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol klór-benzolos oldatából áll, ebből a kívánt vegyületet ismert módon kinyerjük, és olyan vizes fázist, amely a kénsavat és a paraklór-benzolszulfonsavat tartalmazza;
    f) a b) lépésből és az e) lépésből származó savas vizes fázisokat vízgőzdesztillációnak vetjük alá és így egy (i) klór-benzolt kapunk, amelyet visszavezetünk az eljárásba és (ii) reziduális kénsavat kapunk.
HU9200531A 1990-06-22 1991-06-20 Eljárás 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására HU214290B (hu)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9007849 1990-06-22

Publications (3)

Publication Number Publication Date
HU9200531D0 HU9200531D0 (en) 1992-08-28
HUT60231A HUT60231A (en) 1992-08-28
HU214290B true HU214290B (hu) 1998-03-02

Family

ID=9397907

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9200531A HU214290B (hu) 1990-06-22 1991-06-20 Eljárás 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5245091A (hu)
EP (1) EP0489140B1 (hu)
JP (1) JP2931096B2 (hu)
KR (1) KR960004881B1 (hu)
CN (1) CN1029120C (hu)
AT (1) ATE125789T1 (hu)
BR (1) BR9105799A (hu)
CA (1) CA2064864A1 (hu)
DE (1) DE69111763T2 (hu)
DK (1) DK0489140T3 (hu)
ES (1) ES2077233T3 (hu)
FI (1) FI97223C (hu)
GR (1) GR3017754T3 (hu)
HU (1) HU214290B (hu)
IL (1) IL98580A (hu)
NO (1) NO175587C (hu)
RU (1) RU2041197C1 (hu)
WO (1) WO1992000264A1 (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5733732A (en) * 1996-01-03 1998-03-31 University Of Iowa Research Foundation Methods for detecting primary adhalinopathy
KR100223306B1 (ko) * 1997-07-30 1999-10-15 박수안 헬멧용 훼이스 실드
KR100223307B1 (ko) * 1997-07-30 1999-10-15 박수안 헬멧용 훼이스 실드
CN103664527B (zh) * 2013-11-22 2016-04-06 徐州工业职业技术学院 一种清洁制备2,4-二氯-α-氯甲基苯甲醇的方法
CN104557449A (zh) * 2015-02-06 2015-04-29 上海化工研究院 一种稳定同位素氘标记ddt的合成方法

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1034684A (fr) * 1949-12-16 1953-07-29 Geigy Ag J R Nouveaux aryl-trichloro-éthanols et leur procédé de préparation
US2812365A (en) * 1954-03-18 1957-11-05 Givaudan Corp Process of preparing bis-(3, 5, 6-trichloro-2-hydroxyphenyl) methane
US2812280A (en) * 1954-04-20 1957-11-05 Rohm & Haas Preparation of bis (halophenyl) trichloroethanol
US2812362A (en) * 1955-10-12 1957-11-05 Rohm & Haas Preparation of bis (chlorophenyl)-trichloroethanol
GB831421A (en) * 1955-11-28 1960-03-30 Metal & Thermit Corp ª‡,ª‡ bis (chlorophenyl) alkanols
US2932672A (en) * 1958-03-12 1960-04-12 Diamond Alkali Co Chemical process for preparing trichloro-bis (chlorophenyl) ethane
US4705902A (en) * 1985-10-03 1987-11-10 Rohm And Haas Company DDTR-free 1,1-bis(chlorophenyl)-2,2,2-trichloroethanol
BR8602543A (pt) * 1985-06-03 1988-02-02 Rohm & Haas Processo para preparar 1,1-bis(cloro-fenil)-2,2,2-tricloroetanol isento de ddtr.
ES2009460A6 (es) * 1988-12-16 1989-09-16 Desarrollos Quimicos S A Soc E Procedimiento para la purificacion de 1,1-bis (clorofenil)-2,2,2-tricloroetanol tecnico.
IL89274A (en) * 1989-02-13 1994-04-12 Agan Chemical Manufacturers Process for preparing environmentally safe dicofol
EP0409689B1 (en) * 1989-07-18 1995-03-22 Elf Atochem S.A. A process for the purification of 1,1-bis(4-chlorophenyl)-2,2,2-trichloroethanol

Also Published As

Publication number Publication date
ATE125789T1 (de) 1995-08-15
FI97223C (fi) 1996-11-11
DK0489140T3 (da) 1995-12-11
JPH05502680A (ja) 1993-05-13
US5245091A (en) 1993-09-14
JP2931096B2 (ja) 1999-08-09
NO175587C (no) 1994-11-02
FI920722A0 (fi) 1992-02-19
DE69111763T2 (de) 1996-03-21
NO914933D0 (no) 1991-12-13
DE69111763D1 (de) 1995-09-07
CA2064864A1 (fr) 1991-12-23
BR9105799A (pt) 1992-09-22
GR3017754T3 (en) 1996-01-31
CN1057450A (zh) 1992-01-01
KR920702337A (ko) 1992-09-03
EP0489140A1 (fr) 1992-06-10
NO914933L (no) 1992-01-09
RU2041197C1 (ru) 1995-08-09
FI97223B (fi) 1996-07-31
KR960004881B1 (ko) 1996-04-16
IL98580A0 (en) 1992-07-15
HU9200531D0 (en) 1992-08-28
WO1992000264A1 (fr) 1992-01-09
NO175587B (no) 1994-07-25
ES2077233T3 (es) 1995-11-16
CN1029120C (zh) 1995-06-28
IL98580A (en) 1995-12-08
HUT60231A (en) 1992-08-28
EP0489140B1 (fr) 1995-08-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3438905B2 (ja) 2−ペルフルオロアルキルエチルアルコール類の製造法
US3182088A (en) Method of making a tetrabromobisphenol
CN114181246A (zh) 液态双酚a双(二苯基磷酸酯)阻燃剂的制备方法
US4157344A (en) Preparation of aryl trifluoromethyl ethers
HU214290B (hu) Eljárás 1,1-bisz(klór-fenil)-2,2,2-triklór-etanol előállítására
US5041687A (en) Bromination process
US6365786B1 (en) Eco-friendly method of preparation of high purity tetrabromobisphenol-A
US3060243A (en) Method for preparation of
US3159685A (en) Separation of phenols
JP2001512485A (ja) n−プロピルブロミドの同時生成を伴うテトラブロモビスフェノール−Aの製造法
JPH03176447A (ja) 4,4′―ジブロモジフェニルエーテルの製造方法
CZ285876B6 (cs) Způsob výroby alkyl-4-bromfenyletherů
KR890003782B1 (ko) 디-오르토-치환된 디-메타-할로겐화 파라-할로메틸페놀의 제조방법
JPS6334858B2 (hu)
JPH05345739A (ja) 3,4’−ジクロロジフェニルエーテルの製造方法
JPS61118333A (ja) パ−フルオロアリルクロライドの製法
US3078299A (en) Preparation of phenyl benzoate and conversion thereof to phenol
JPH09278704A (ja) モノクロロピナコロンの製造方法
JP4273383B2 (ja) 含フッ素芳香族アルコール類の製造方法
US7078465B2 (en) Process to bromomethylate aromatic compounds
JP2865421B2 (ja) 塩化3―トリフルオロメチルベンジルの製造方法
JPH026340B2 (hu)
JPH0572895B2 (hu)
JPH0627117B2 (ja) ジアリールスルホン類の製造方法の改良
EP0060943B1 (en) Paraphenoxybenzotrichloride, its preparation and use

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee