HU211298A9 - Vaccine adjuvant - Google Patents

Vaccine adjuvant Download PDF

Info

Publication number
HU211298A9
HU211298A9 HU95P/P00752P HU9500752P HU211298A9 HU 211298 A9 HU211298 A9 HU 211298A9 HU 9500752 P HU9500752 P HU 9500752P HU 211298 A9 HU211298 A9 HU 211298A9
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
carbon atoms
group
immunogen
alkyl
straight
Prior art date
Application number
HU95P/P00752P
Other languages
English (en)
Inventor
David I Bernstein
Christopher J Harrison
Richard L Miller
Mark A Tomai
Original Assignee
Minnesota Mining & Mfg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Minnesota Mining & Mfg filed Critical Minnesota Mining & Mfg
Publication of HU211298A9 publication Critical patent/HU211298A9/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies
    • A61K39/39Medicinal preparations containing antigens or antibodies characterised by the immunostimulating additives, e.g. chemical adjuvants
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P37/00Drugs for immunological or allergic disorders
    • A61P37/02Immunomodulators
    • A61P37/04Immunostimulants
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K39/00Medicinal preparations containing antigens or antibodies
    • A61K2039/555Medicinal preparations containing antigens or antibodies characterised by a specific combination antigen/adjuvant
    • A61K2039/55511Organic adjuvants

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Mycology (AREA)
  • Microbiology (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya vakcinát és vakcina adjuvánst tartalmazó készítmények. Más vonatkozásban, a találmány tárgya vakcina adjuvánsok.
Az immunológia területén sok éve jól ismert, hogy bizonyos, másképpen gyenge immunogén hatású antigénekre adott immunreakció vakcina adjuvánsok alkalmazásával fokozható. Az ilyen adjuvánsok elősegítik a specifikus antigénekre adott immunreakciót, ilyenformán a gyógyászat területén számos kutatás tárgyát képezik.
Az utóbbi évtizedben az immunszabályozás (immunmoduláciő) összetettségére és mesterséges befolyásolására vonatkozóan nagy mennyiségű ismeret vált hozzáférhetővé. A jelenleg rendelkezésre álló bioszintetikus és rekombináns DNS technológiával együtt az említett ismeretek lehetővé teszik olyan vakcinák kifejlesztését, amelyek olyan antigén hatású epitopókat tartalmaznak, melyeket korábban lehetetlen volt előállítani. Például, a jelenleg rendelkezésre álló, lehetséges vakcinák streptococcus, gonococcus és malária antigéneket utánzó szintetikus peptideket foglalnak magukban. Ezek a tisztított antigének általában gyenge itnmunogének, és a védő hatású immunitás kiváltásához adjuvánsokat igényelnek. A hagyományos vakcina adjuvánsok azonban, amint az alábbiakban részletezzük, sajnálatosan számos hátránnyal rendelkeznek, melyek korlátozzák széles körű alkalmazhatóságukat és hatékonyságukat.
Éveken át a Freund-féle komplett vagy inkomplett (azaz mycobaktérium nélküli) adjuvánst tartották a klasszikus adjuvánsnak, melyhez a legtöbb egyéb adjuvánst hasonlították. Ezen adjuvánsok állatok és emberek esetében való klinikai alkalmazása azonban eleve kizárt, mivel az injektálás helyén granulomákat alakítanak ki, lázkeltő és egyéb toxikus hatásokat fejtenek ki, és tuberkulin hiperszenzitivitást okoznak. Egyéb anyagokat, mint pl. az ásványi olajokat és az alumíniumhtdroxidot is alkalmazzák adjuvánsként, de ezeknek változatlanul vannak hátrányos tulajdonságaik. Az ásványi olajokról például ismert, hogy szövet-irritációt okoznak, és potenciális rákkeltő szerek. Az alumíniumhidroxid, mely az Egyesült Államokban az egyetlen jóváhagyott adjuváns, szintén granulomákat indukál az oltás helyén, s ezenkívül nem indukálja hatékonyan a sejtközvetítette immunitást. A jelenleg rendelkezésre álló adjuvánsok közül sok korlátozottan alkalmazható, mivel olyan összetevőket tartalmaznak, melyek emberekben nem bonthatók le. A legtöbb adjuvánst továbbá nehéz előállítani, mivel a vakcinából és adjuvánsból álló rendszer kialakításához időigényes eljárásokat, és bizonyos esetekben, bonyolult és drága berendezések alkalmazását igénylik.
A különböző immunológiai adjuvánsok részletes leírását illetően lásd: „Current Status of Immunological Adjuvants”, Ann. Rév. Immunoi., 4, 369-388, 1986; illetve a különböző vakcina adjuvánsok leírását illetően a 4 806 352, 5 026 543 és 5 026 546 számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi leírások.
Az utóbbi években folyamatosan kutattak új vakcina adjuvánsok után, melyekkel lehetővé válhat a hagyományos adjuvánsok hátrányainak és hiányosságainak kiküszöbölése. Voltak olyanok, akik abból indultak ki, hogy a különböző anyagok adjuváns hatása közvetlen kapcsolatban áll immunszabályozó képességeivel, vagyis az immunrendszer valamilyen módon történő befolyásolásának képességével. Például, egy adott anyag fokozott citokintermelése (pl. TNF, IL-2, IL-6, IL-8, alfa-inteferon stb.) értelmezhető arra nézve utalásnak, hogy vakcinákhoz adjuvánsként alkalmazva az illető anyag esetében jótékony hatást fog kifejteni. Ez utóbbi azonban nem mindig bizonyul igaznak.
A Staphylococcus enterotoxin B-ről például, annak ellenére, hogy fokozza a különböző citokinek (mint az IL-2, TNF, gamma-interferon stb.) termelődésének szintjét, sem a sejtközvetítette (pl. citotoxikus T-sejt limfociták), sem a humorális immunreakciót (azaz specifikus antitest termelés) illetően nem mutattak ki immunitást fokozó hatásokat (ld. pl.: Smith és mtsai,
J. Immunoi., 115, 575, 1975; Lansford és mtsai, Infection and Immunity, 22, 62, 1978). Hasonló a helyzet a toxikus sokk szindróma toxin-1 (Toxic Shock Syndrome toxin-1) és számos más anyag esetében is (lásd pl.: Poindexter és mtsai, J. Infectious Diseases, 153, 722, 1986; Meusen és mtsai, immunology, 58, 203, 1986; Ikejima és mtsai, J. Clin. Invest., 73, 1312,1984).
Az eddigieket tekintve könnyen belátható, hogy a különböző anyagok általános immunmodulátor hatásai nem feltétlenül pontos jelzői az immunitást fokozó képességeiknek. Ilyenformán, ez a tény megnehezíti a különféle vakcinák számára hatásos adjuvánsként szolgáló anyagok utáni kutatást, s ennek eredményeként, az ilyen anyagok iránt nagy kereslet mutatkozik. Olyan adjuváns készítményre lenne szükség, amely embereknek és háziállatokban az antigének széles köre elleni hatásos sejtközvetítette és humorális immunreakciót vált ki, miközben nem mutatja a hagyományos adjuvánsok (mint például a Freund-féle komplett adjuváns) mellékhatásait. Hatékony vakcina adjuváns utáni kutatásainkat az eddig leírtak alapján kezdtük el.
A találmány tárgya immunogén/vakcina adjuváns készítmény, amely immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségű immunogént és vakcina adjuvánsként az immunogénre adott immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint tartalmaz.
A találmány további tárgya eljárás immunogén anyagra adott immunreakció fokozására, melynek során (i) az immunogén anyagot az immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségben, és (ii) vakcina adjuvánsként az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint az immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben adjuk be.
Bizonyos 1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminokat vírusellenes szerekként írtak le [lásd pl.: 4 689 338 sz. (Gerster) és 4 929 624 sz. Amerikai Egyesült Államokbeli szabadalmi leírás (Gerster és mtsai), 903 017 763 számú európai szabadalmi bejelentés (Gerster), és az elbírálás alatt álló 07/838 475 (Gerster és mtsai), 07/754 610 (Gerster és mtsai) és 07/788 565 (Gerster és mtsai) számú Amerikai Egyesült Államok-beli szabadalmi bejelentések], E vegyületek közül néhányról
HU 211 298 A9 ismert, hogy emberben és egerekben citokinek (interferonok, interleukinek, tumor-nekrózis faktor) bioszintézisét indukálják. Találmányunkban az lH-imidazo[4,5c]kinolin-4-amin vakcina adjuvánsként, vagyis immunstimulátor anyagként funkcionál, amely elősegíti az immunogén anyagra adott humorális és/vagy sejtközvetítette immunreakciót. Ezek a vegyületek jól meghatározható, viszonylag kis szerves molekulák, melyek lényegében mentesek a nem kívánatos mellékhatásokat okozó szennyeződésektől. Általában nem toxikusak, s az injektálás helyén nem okoznak felesleges irritációt. Ennek megfelelően, a találmány szerinti adjuvánssal kiküszöbölhetők a korábbi vakcina adjuvánsok esetében tapasztalható hiányosságok.
Az itt használt „immunogén/vakcina adjuváns készítmény) immunogén anyag és lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin kombinációjára vonatkozik, függetlenül attól, hogy a két komponens kombinációja gyógyszerészetileg megfelelő hordozóban keverék formában van-e jelen, vagy különálló komponensek alakjában, például az egyik összetevőként immunogén anyagot, a másik összetevőként pedig lH-imidazo[4,5-c]kinolin4-amint tartalmazó készlet (kit) formájában.
A találmány szerinti készítmény vakcina adjuváns komponense az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin. Azt találtuk, hogy az ebbe a csoportba tartozó vegyületek emberi és rágcsáló sejtekben számos citokin bioszintézisét indukálják. Bár a citokin-indukció adott módja a csoporton belül bizonyos mértékben vegyülettől vegyületre változik, úgy tartjuk, hogy a citokin-indukció e csoport vegyületeire általánosan jellemző módja felelős ezen vegyületek vakcina adjuváns aktivitásáért. E csoport néhány vegyületéről kimutattuk, hogy hatásos serkentői a β-limfocitáknak, s ilyenformán képesek a humorális immunreakciók fokozására.
Az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin előnyösen az (I)—(V) képletű vegyületek valamelyike; az (I) képletben R|j jelentése alkil-, hidroxi-alkil-, acil-oxi-alkil-, benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- és a fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport és halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
R21 jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos alkilcsoport, benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- és a fenilcsoport, a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül lehetnek 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom(ok), azzal a kikötéssel, hogy amenynyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
Rj mindegyikének jelentése egymástól függetlenül, 14 vagy több szénatomos alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amenynyiben n = 2, úgy az említett R] csoportok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
a (II) képletben R12 jelentése 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport vagy
2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú szubsztituált alkenilcsoport, melyben a szubsztituens 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport, és 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált, 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet;
R22 jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, benzilcsoport, fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
R2 mindegyikének jelentése egymástól függetlenül, 14 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben n = 2, úgy az említett R2 csoportok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
a (III) képletben R23 jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, benzilcsoport, fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 14 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
R3 mindegyikének jelentése, egymástól függetlenül 14 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben n = 2, úgy az említett R3 csoportok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
a (IV) képletben Rl4 jelentése -CHRARB, melyben RB jelentése hidrogénatom vagy szén-szén kötés, azzal a
HU 211 298 A9 kikötéssel, hogy amennyiben RB jelentése hidrogénatom, úgy Ra jelentése 1—4 vagy több szénatomos alkoxicsoport, 1-4 vagy több szénatomos hidroxi-alkoxi-csoport, 2-10 vagy több szénatomos 1-alkinil-csoport, 2-10 vagy több szénatomos 1-alkinil-csoport, tetrahidropiranilcsoport, alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxicsoport 1-4 vagy több szénatomos, az alkilgyök pedig 1-4 vagy több szénatomos, továbbá 2-, 3- vagy 4-piridil-csoport, azzal a további kikötéssel, hogy amennyiben RB jelentése szén-szén kötés, úgy Rb és Ra együttesen tetrahidrofuranilcsoportot alkot, amely adott esetben egy vagy több szubsztituenssel lehet szubsztituált, melyek egymástól függetlenül lehetnek hidroxilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos hidroxi-alkil-csoport;
R24 jelentése hidrogénatom, 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy szubsztituált fenilcsoport, melyben a szubsztituens vagy szubsztituált fenilcsoport, melyben a szubsztituens 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom lehet;
R4 jelentése 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 14 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport;
az (V) képletben Ri5 jelentése hidrogénatom; 1-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy 1-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, szubsztituált alkilcsoport, melyben a szubsztituens 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált 1-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet; 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport vagy 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, szubsztituált alkenilcsoport, melyben a szubsztituens 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált, 1-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet; 1-6 vagy több szénatomos hidroxi-alkil-csoport; alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxi-csoport 1—4 vagy több szénatomos, az alkilcsoport pedig 1-6 vagy több szénatomos; acil-oxialkil-csoport, melyben az acil-oxi-csoport 2-4 vagy több szénatomos alkanoil-oxi-csoport vagy benzoiloxi-csoport, az alkilcsoport pedig 1-6 vagy több szénatomos; benzilcsoport; fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport; melyek közül az említett benzil-, feniletil- és fenilcsoport szubsztituens a benzilgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenset tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen nem tartalmazhatnak hatnál több szénatomot;
R25 jelentése egy (VII) képletű csoport, melyben Rx és RY jelentése, egymástól függetlenül, hidrogénatom,
1—4 vagy több szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy szubsztituált fenilcsoport, melyben a szubsztituens 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom lehet;
X jelentése 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport; alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxicsoport 1-4 vagy több szénatomos, és az alkilcsoport 1-4 vagy több szénatomos lehet; 1-4 vagy több szénatomos halogén-alkil-csoport; alkil-amido-csoport, melyben az alkilcsoport 1-4 vagy több szénatomos lehet; aminocsoport; szubsztituált aminocsoport, melyben a szubsztituens 1-4 vagy több szénatomos alkil- vagy hidroxi-alkil-csoport, azidocsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos alkil-tiocsoport lehet;
R5 jelentése hidrogénatom, egyenes vagy elágazó láncú, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport, halogénatom vagy egyenes vagy elágazó láncú, 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport;
vagy az eddig leírtak bármelyikének gyógyszerészetileg megfelelő sója.
A fentiekben leírt vegyületeket a fentebb említett számos szabadalomban és szabadalmi bejelentésben leírták.
Olyan esetekben, amikor n lehet 0, 1 vagy 2, n előnyösen 0 vagy 1.
A fenti Rj—Rj szubsztituenseket általában „benzoszubsztituensek” néven említjük. Az előnyös benzoszubsztituens a hidrogénatom.
A fenti RN-R15 szubsztituenseket általában „1szubsztituensek” néven említjük. Az előnyös 1-szubsztituens a 2-metil-propil-csoport vagy a 2-hidroxi-2-metil-propil-csoport.
A fenn R2]-R25 szubsztituenseket általában „2szubsztituensek” néven említjük. Az előnyös 2-szubsztituens a hidrogénatom, az 1-6 vagy több szénatomos alkilcsoport, és az alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxicsoport 1-4 vagy több szénatomos, az alkilcsoport szintén 1-4 vagy több szénatomos. A legelőnyösebb
2-szubsztituens a hidrogénatom, a metilcsoport vagy az etoxi-metil-csoport.
Az előnyös lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin vegyületek közé tartoznak az alábbiak:
-(2-metil-propil)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin; l-(2-hidroxi-2-melil-propil)-lH-imidazo[4,5-cJkinolin-4-amin;
l-(2-hidroxi-2-metil-propil)-2-metil-lH-imidazo[4,5c]kinolin-4-amin; és l-(2-hidroxi-2-metil-propil)-2-(etoxi-metil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin.
Az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint (az immunogén/ vakcina adjuváns készítmény formájának megfelelően) egy adott immunogén anyagra adott immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben adjuk be vagy alkalmazzuk.
Olyan esetekben például, mikor a vegyületet az immunogén anyagtól függetlenül adjuk be, például külön injekcióban, a vegyületet rendszerint körülbelül 0,003 mg/kg-tól körülbelül 5 mg/kg teijedő mennyiségben adjuk be. A hatásos mennyiség azonban bizo4
HU 211 298 A9 nyos mértékben több tényezőtől függ, köztük az alkalmazott, adott lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amintól, a beadandó immunogén anyagtól, ezek mennyiségétől, a fokozni kívánt (humorális vagy sejtközvetítette) immunreakciótól, az immunrendszer állapotától (pl. gátolt, egyensúlyban lévő vagy stimulált), a vegyület és az immunogén anyag beadásának módjától és rendjétől, a kezelt fajtól és a kívánt gyógyászati eredménytől. Ennek megfelelően, nincs értelme általánosan felsorolni az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin hatásos menynyiségét, a szakemberek a fenti tényezők figyelmebevételével azonban könnyen meghatározhatják a helyes mennyiséget.
Amint a példákban leírjuk, az lH-imidazo[4,5c]kinolin-4-amin a humorális és sejtközvetítette immunreakciókat egyaránt fokozza. Ennek megfelelően, immunogénként bármely anyag alkalmazható, amely humorális vagy sejtközvetítette immunreakciót (vagy mindkettőt) vált ki. Az alkalmas immunogének közé tartoznak az élő vírus és baktérium immunogének, az inaktivált vírusos, tumor-eredetű, protozoaeredetű, élő szervezetből, gombából, baktériumból származó immunogének, a toxoidok, toxinok, poliszacharidok, proteinek, glikoproteinek, peptidek és hasonlók. A hagyományos vakcina készítmények, mint például a BCG ellen (élő baktérium), a kolera, pestis, tífusz ellen (elölt baktérium), a hepatitis B, influenza, gyermekbénulás (poliomyelitis) és veszettség ellen (Ínaktivált vírus), a kanyaró, mumpsz, rubeola, orális poliomyelitis és sárgaláz ellen (élő vírus), a tetanusz és diftéria ellen (toxoidok), a Haemophilus influenzáé b vírus, meningococcus és pneumococcus ellen (bakteriális poliszacharidok) alkalmazott készítmények használhatók immunogénként. Mivel az 1Himidazo[4,5-c]kinolin-4-amin vegyületek indukálják az antivirális citokinek bioszintézisét, élő vírus immunogén esetében a vírusfertőzés kialakítása érdekében az adjuváns vegyület beadása előtt előnyös beadni a vírust.
Ezenkívül bizonyos jelenleg használt kísérleti immunogének, különösen az olyan anyagok, mint a rekombináns proteinek, glikoproteinek és peptidek, melyek nem váltanak ki erős immunreakciót, az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminnal együttesen szintén alkalmazhatók. A példaként szolgáló kísérleti alegység immunogének közé tartoznak a vírusos betegségekkel (mint az adenovírus, AIDS, baromfihimlő, cytomegalovírus, dengue-láz, macska leukémia, baromfivész, hepatitis A, hepatitis B, HSV-1, HSV-2, sertéspestis, influenza A, influenza B, encephalitis japonica, kanyaró, parainfluenza, veszettség, légzési szincitiális vírus, rotavírus, szemölcsképződés és sárgaláz) kapcsolatos immunogének.
A találmány szerinti megoldásban előnyösen alkalmazhatjuk immunogénként a Stanberry és mtsai (J. Infect. Dis., /55, 914, 1987) által leírt módon előállított herpes simplex II (HSV-2) glikoprotein alegység készítményt.
A találmány szerinti eljárásban az immunogént immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségben adjuk be. A hatásos mennyiség bizonyos mértékben számos tényezőtől függ, köztük az adott immunogéntől, a beadni kívánt, adott adjuvánstól és ezek mennyiségétől, a fokozni kívánt (humorális vagy sejtközvetítette) immunreakciótól, az immunrendszer állapotától (pl. gátolt, egyensúlyban lévő vagy stimulált), a vegyület és az immunogén anyag beadásának módjától és rendjétől, és a kívánt gyógyászati eredménytől. Ennek megfelelően, nincs értelme általánosan felsorolni az immunogén hatásos mennyiségét, a szakemberek azonban a fenti tényezők figyelembevételével könnyen meghatározhatják a helyes mennyiséget.
A találmány szerinti immunogén/vakcina adjuváns készítmények tartalmazhatnak még a szakemberek számára jól ismert, gyógyszerészetileg megfelelő összetevőket, segédanyagokat, hordozókat és hasonlókat.
A találmány szerinti immunogén/vakcina adjuváns készítmények a szakemberek számára jól ismert, hagyományos módszerekkel (pl. orálisan, szubkután, nazálisán vagy helyileg) adhatók be az állatoknak, például emlősöknek (beleértve az embert is), madaraknak és hasonlóknak. Az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint előnyös az immunogénnel egyszerre (egymással elegyítve vagy külön-külön, pl. orálisan vagy külön injekcióban), vagy az immunreakció immunogénnel végzett kiváltása után beadni. Amint az alábbi példákban leírjuk (s amint a tudományban általánosan ismert) a vakcina adjuvánsnak az immunreakció immunogénnel történő kiváltása előtti beadása inkább immunszuppressziót, mint stimulálást eredményez.
Az alábbi példákat a találmány bemutatásaként írjuk le. A példákban az „A vegyület” elnevezés az 1 -(2-metil-propil)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint, a „B vegyület” az l-(2-hidroxi-2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint, a „C vegyület” az l-(2hidroxi-2-metil-propil)-2-metil-1 H-imidazo[4,5-c]kin olin-4-amint, a „D vegyület” elnevezés pedig az l-(2hidroxi-2-metil-propil)-2-(etoxi-metil)-1 H-imidazo[4 ,5-c]kinolin-4-amint jelenti.
}H-timidin felvétel stimulálása humán perifériás egymagvú vérsejtek (PBMCj tenyészetében Az alábbiakban leírt tesztelési eljárással a vegyületek humán sejtek 3H-timidin felvételét serkentő képességét mutatjuk be. A 3H-timidin fokozott felvétele a sejtek aktív osztódását jelzi.
A vérsejtek előkészítése a tenyésztéshez
Vénapunkcióval heparinos, vákuumos csövekbe (vacutainer) teljes vért gyűjtünk. A perifériás vér egymagvú sejtjeit Ficoll-PaqueR oldat (Pharmacia LKB Biotechnology Inc., Piscataway, NJ) alkalmazásával izoláljuk. A PBMC-t Hank-féle egyensúlyi sóoldattal mossuk, majd 2,0 mM L-glutamint, 10% magzati borjúszérumot és 1 % penicillin/sztreptomicint tartalmazó RPMI 1640 tápközeggel hígítjuk, hogy 2x10® sejt/ml koncentrációt érjünk el.
HU 211 298 A9
A vegyületek előkészítése
A vegyületeket vízben oldjuk, majd a kívánt koncentráció elérése érdekében a fenti tápközeggel hígítjuk.
inkubálás üregű, kerek aljú szövettenyésztő lemez üregeibe (minden egyes kezeléshez 3 üregbe) a vegyület oldatának 0,1 ml-ét adjuk. A kontroll üregekbe 0,1 ml tápközeget adunk. Valamennyi üregbe 0,1 ml sejtszuszpenziót (lxlO5 sejt) adunk, s a lemezeket 5% szén-dioxid jelenlétében 37 C-on 48 óráig inkubáljuk. A tenyésztés utolsó 4-6 órájában valamennyi üreghez 1 pCi 3H-timidint adunk (beszerezhető: New England Nuclear: specifikus aktivitás 6,7 Ci/mmól).
A 'H-timidin felvételének mérése és értékelése
A tenyészeteket betakarítjuk és üvegszálas szűrőkön összegyűjtjük, majd mindegyik szűrőt szcintillációs fiolába helyezzük. Valamennyi üreghez 1-2 ml AquasolR-2 Universal LSC Cocktail-t (DuPont) adunk. 15 perc elteltével a radioaktivitást szcintillációs számlálóval 1 percig mérjük. A stimulációs indexet (SI) úgy számítjuk ki, hogy a kezelt üregekben mért percenként beütésszámot (CPM) elosztjuk a kontroll üregekben mért percenkénti beütésszámmal. Az eredményeket az
I. táblázatban mutatjuk be. A feltüntetett koncentrációk az üregben a sejtszuszpenzió hozzáadása után kapott végkoncentrációkat jelzik. A CPM értékek minden egyes kezelés esetében három üregben mért CPM érték átlagát jelentik. A fitohemagglutinint (PHA) és a lipopoliszacharidot (LPS) viszonyításként mutatjuk be.
1. táblázat
H-timidin felvétel stimulálása humán perifériás egymagvú vérsejlek (PBMC) tenyészetében
Kezelés CPM±SEM
Tápközeg 48591392 1,0
PHA (5 pg/ml) 59818+2867 12,3
LPS (2 pg/ml) 32281433 0,7
C vegyület (4 pg/ml) 301191636 6,2
C vegyület (I pg/ml) 2959613221 6,1
C vegyület (0,25 pg/ml) 4305519383 8,9
C vegyület (0,06 pg/ml) 2433612756 5,0
Egér lépsejtek 3H-timidin felvételének stimulálása Az alábbiakban leírt tesztelési eljárással a vegyületek egér lépsejtek 3H-timidin felvételét serkentő képességét mutatjuk be. A 3H-timidin fokozott felvétele a sejtek aktív osztódását jelzi.
A lépsejtek előkészítése a tenyésztéshez
4-8 hetes hím CFW egerek lépét sterilen eltávolítjuk, és 10 ml Hank-féle egyensúlyi sóoldatba (HBSS) helyezzük. A sejteket szikével távolítjuk el a tokjukból. A sejteket 19-es tűvel felszerelt 5,0 ml-es fecskendővel többször felszippantva sejtszuszpenziót készítünk. A szuszpenziót 15 ml-es centrifugáló csőbe helyezzük, s jégen négy percig állni hagyjuk. A felülúszót 10 ml-es pipettával eltávolítjuk, 15 ml-es, tiszta centrifugáló csőbe tesszük, majd 5-10 percig 1200 percenkénti fordulattal centrifugáljuk. A felülúszót félretesszük, majd a vörösvérsejtek eltávolítása érdekében az üledéket 5 ml 0,15 M ammónium-klorid-oldatban újraszuszpendáljuk, szobahőmérsékleten 5 percig állni hagyjuk, majd 5-10 percig 1200 percenkénti fordulattal centrifugáljuk. A felülúszót félretesszük, az üledéket kétszer 10 ml HBSS-ben újraszuszpendáljuk, majd 5-10 percig 1200 percenkénti fordulattal centrifugáljuk. A felülúszót félretesszük, az üledéket 2,0 mM L-glutamint, 10% magzati borjúszérumol, 1% penicillin/sztreptomicint és 5x10-5 M 2-merkapto-etanolt tartalmazó RPMI 1640 tápközegben újraszuszpendáljuk. A sejteket megszámoljuk, majd 2xl06 sejt/ml koncentráció eléréséig a tápközeggel hígítjuk.
A vegyületek előkészítése
A vegyületeket vízben oldjuk, majd a kívánt koncentráció elérése érdekében a tápközeggel hígítjuk.
Inkubálás
A PBMC 3H-timidin felvételéhez leírtakkal megegyező eljárásokat és körülményeket alkalmazzuk.
A 'H-timidin felvételének mérése és értékelése A PBMC 3H-timidin felvételéhez leírtakkal megegyező eljárásokat és módszereket alkalmazzuk. Az eredményeket a II. táblázatban mutatjuk be. A feltüntetett koncentrációk az üregben a sejtszuszpenzió hozzáadása után tapasztalt végkoncentrációkat jelzik. A CPM értékek minden egyes kezelés esetében három üregben mért CPM érték átlagát jelentik. A Concanavalin A-t (ConA), a lipopoliszacharidot (LPS), a Staphylococcus enterotoxin B-t (SEB) és a poliriboinozinsav-poliribocitidilsavat (poli IC) viszonyításként mutatjuk be.
//. táblázat
Egér lépsejtek 'H-timidin felvételének stimulálása
Kezelés CPM
Tápközeg 13 728 1,0
ConA (5pg/ml) 488 180 35,6
LPS (5 pg/ml) 114 023 8,3
SEB(1 pg/ml) 303 213 24,2
Poly IC (5 pg/ml) 36 102 2,6
Cvegy. (1 pg/ml) 161 573 11,8
Cvegy. (0,1 pg/ml) 147 356 10,7
C vegy. (0,0) pg/ml) 67 960 5,0
C vegy. (0,001 pg/ml) 20 004 1,4
C vegy. (0,0001 pg/ml) 17 759 1,3
A vegy. (1 pg/ml) 149 940 10,9
A vegy. (0.1 pg/ml) 87 753 6,4
A vegy. (0,01 pg/ml) 21 188 1,5
HU 211 298 A9
Kezelés CPM
A vegy. (0,001 gg/ml) 21 270 1,5
B vegy. (1 gg/ml) 146 980 10,7
B vegy. (0,1 gg/ml) 51 880 3,8
B vegy. (0,01 gg/ml) 19 525 1,4
B vegy. (0,001 gg/ml) 20 596 1,5
B vegy. (0,0001 gg/ml) 22 076 1,6
D vegy. (1 gg/ml) 174 203 12,7
D vegy. (0,1 gg/ml) 165 630 12,1
D vegy. (0,01 gg/ml) 180606 13,2
D vegy. (0,001 gg/ml) 116 380 8,5
D vegy. (0,0001 gg/ml) 25 689 1,9
Antitesttermelés stimulálása egér lépsejtekben
A következőkben leírt tesztelési eljárással a tesztvegyületek egér lépsejtek antitesttermelését stimuláló képességét mutatjuk be.
A lépsejtek előkészítése a tenyésztéshez
A lépsejteket a fentebb leírtak szerint készítjük elő, azzal a különbséggel, hogy a sejteket 6 üregű szövettenyésztő lemezeken lxlO7 sejt/ml végkoncentrációban hígítjuk.
A vegyületek előkészítése
A vegyületeket vízben oldjuk, majd a kívánt koncentráció elérése érdekében a tápközeggel hígítjuk.
Inkubálás
Valamennyi üreghez (mindegyik kezelésnél 2 üregbe) a vegyület oldatának 0,1 ml-ét adjuk. A kontroll üregekhez tápközeget adunk. Az üregekben a végtérfogatot a tápközeggel 1 ml-re egészítjük ki. A lemezeket 5% szén-dioxid jelenlétében 37 °C-on 72 óráig inkubáljuk.
Az antitesttermelés mérése és értékelése
Az antitesttermelést a módosított Jeme Plaque analízissel mérjük. Röviden: műanyag tenyésztő lemezeket 2 ml poli-L-lizinnel (50 gg/ml) vonunk be, 15 perc elteltével a lemezeket foszfát-pufferelt sóoldattal (PBS) mossuk, majd 2 ml, PBS-ben 1 :20 arányban hígított, mosott juh vörös vérsejtet adunk hozzá. 15 perc múlva a lemezeket megforgatjuk, tartalmukat további 15 percig ülepedni hagyjuk, és puffereit sóoldattal öblítjük. Végül mindegyik lemezhez (2,5xl05 lépsejttel együtt) 1,5 ml foszfát-pufferelt sóoldatot (pH = 7,2) adunk. A lemezeket ezután tengerimalac komplement jelenlétében 37 ’C-on egy óráig inkubáljuk, majd kis nagyítás alatt megszámoljuk a plakk-képző sejteket (PFC). Az eredményeket a tenyészetenként! átlagos PFC szám ±SEM (átlag standard hibája) értékként mutatjuk be. A stimulációs indexet (Sí) úgy számítjuk ki, hogy a kezelt üregekben kapott PFC értéket elosztjuk a kontroll (tápközeg) üregekben mért PFC értékkel.
Az eredményeket a III. táblázatban mutatjuk be. A feltüntetett koncentrációértékek az üregben a vegyületből készült oldat és a két sejtszuszpenzió hozzáadása után kapott végkoncentrációkat jelentik. A feltüntetett PFC értékek mindegyik kezelési csoportnál a két üregben kapott PFC szám átlagát jelentik. A lipopoliszacharidot (LPS) és a poliriboinozinsav-poliribocitidilsavat (PIC) viszonyításként mutatjuk be.
111. táblázat
Antitesttermelés stimulálása egér lépsejtekben
Kezelés PFC/tenyészet PFC/106 sejt
Tápküzeg 167118 1,0 30
LPS (10 gg/ml) 15551208 9,3 179
LPS (3 gg/ml) 1300+391 7,8 118
LPS (1 gg/ml) 11501232 6,9 153
PIC (10 gg/ml) 6041227 3,6 106
PIC (3 gg/ml 3651142 2.2 49
PIC (1 gg/ml) 273115 1,6 29
Vegyület
C (10 gg/ml) 14191219 8,5 121
C (3 gg/ml) 1271+67 7,6 190
C (1 gg/ml) 14651311 8,8 274
B-sejtek stimulálása egér lépsejtekben
A következőkben leírt tesztelési eljárással a vegyületek B-sejtek egér lépsejtekben tapasztalható stimuláló képességét mutatjuk be.
A lépsejtek előkészítése a tenyésztéshez
A lépsejteket a 3H-timidin felvételével kapcsolatban fentebb leírtak szerint készítjük elő.
A vegyületek előkészítése
A vegyületeket vízben oldjuk, majd a kívánt koncentráció elérése érdekében a tápközeggel hígítjuk.
Inkubálás üregű szövettenyésztő lemez valamennyi üregébe 0,9 ml sejtszuszpenziót adunk, majd (kezelésenként két üregbe) a vegyület oldatának 0,1 ml-ét adjuk. A kontroll üregekbe 0,1 ml tápközeget adunk. A lemezeket 37 ’Con 5% szén-dioxid jelenlétében 72 óráig inkubáljuk.
A B- és T-sejtek mennyiségi meghatározása
Az egyik üregből kivesszük a sejttenyészetet, és a másik üregben lévő tenyészettel egyesítjük, majd Hank-féle egyensúlyi sóoldattal kétszer mossuk. A sejteket lxlO6 sejl/100 μΐ koncentráció eléréséig 1% magzati borjúszérummal (FCS) kiegészített foszfátpufferelt sóoldattal (PBS) hígítjuk, majd 4 ’C-on 30 percig antitesttel festjük. B-sejt-markerként fluoreszcein-izotiocianáttal jelölt kecske anti-egér immunglobulin antitestet (FITC alfa-Ig), T-sejt-markerként pedig fluoreszcein-izotiocianáttal jelölt anti-egér Thy 1.2 antitestet használunk. A sejteket kétszer 1% magzati borjúszérummal (FCS) kiegészített foszfát-pufferelt sóoldattal (PBS) mossuk, majd a fluoreszcenciát Becton Dickinson FACSCAN készülékkel határozzuk meg. Az eredményeket a teljes (el nem különült, összefüggő) és
HU 211 298 A9 a markerre pozitív, blaszt-szerű sejtek összes sejtre vonatkoztatott százalékos arányaként adjuk meg.
Az eredményeket a IV. táblázatban mutatjuk be. A feltüntetett koncentrációértékek az üregben a vegyületből készült oldat és a két sejtszuszpenzió hozzáadása után kapott végkoncentrációkat jelentik. A lipopoliszacharidot viszonyításként mutatjuk be.
IV táblázat
A B- és T-sejtek mennyiségi meghatározása egér lépsejl tenyészetekben
Kezelés FITC alfa-Ig FITC anti-Thy 1.2
Teljes Blaszt Teljes Blaszt
Tápközeg 56,5 34,7 -
LPS (5 Mg/ml) 73,1 93,6 15,5 9,4
C vegyület (4 Mg/ml) 72,3 97,1 14,1 10,7
C vegyület (1 Mg/ml) 75,0 97,0 14,1 7,3
C vegyület (0,25 Mg/ml) 74,0 96,0 12,8 9,9
Az antitestképződés fokozása egerekben
A következőkben leírt tesztelési eljárással a vegyületek juh vörösvérsejt (T-sejt dependens antigén) elleni antitestképződést fokozó képességét mutatjuk be egerekben.
A 0. napon 4-8 hetes hím CFW egereket intraperitoneálisan foszfát-pufferelt sóoldatban oldott lxlO7 darab juh vörösvérsejttel oltjuk be. A 0. napon a steril vízben oldott tesztvegyületeket is intraperitoneálisan injektáljuk (minden kezeléshez 3 egérbe). A 4. napon az egereket leöljük, s lépüket kivesszük. A módosított Jerne Plaque vizsgálathoz őxlO5 sejt/ml végkoncentráció eléréséig foszfát-pufferelt sóoldatban sejtszuszpenziót készítünk. A vizsgálatot a lépsejt-tenyészetben vizsgált antitestképződéssel kapcsolatban fentebb leírtak szerint végezzük. Az eredményeket a plakk-képző sejtek (PFC) 106 darab sejtre és egy lépre vonatkoztatott számaként közöljük. Astimulációs indexet (Sí) úgy számítjuk, hogy a kezelt csoportra kapott PFC értéket elosztjuk a [tesztvegyület nélkül csak juh vörösvérsejttel (SRBC) kezelt] kontrollra kapott PFC értékkel.
Az eredményeket az V. táblázatban mutatjuk be. A PFC értékek három egérből származó plakk-képző sejtek átlagos száma ± SEM értékeket jelentenek. A lipo10 poliszacharidot (LPS) és a poliriboinozinsav-poliribocitidilsavat (Poli IC) viszonyításként mutatjuk be.
V táblázat
Az antitesttermelés fokozása egerekben
Kezelés PFC/106 sejt PFC/lép
Sóoldat 1 11
SRBC 7±1 473 1,0
LPS (1 mg/kg)+SRBC 246±24 12 054 35,1
Poli IC (100 Mg/kg J+SRBC 74±11 5 180 10,5
C vegy. (10 mg/kg)+SRBC 21+2 1 372 3,0
C vegy.(3 mg/kg)+SRBC 82±7 6 123 11,7
C vegy.(3 mg/kg)+SRBC 58+7 3 789 8,3
Antitestképződés gátlása egerekben
Ez a tesztelési eljárás megegyezik az antitestképződés fokozására előzőekben leírt eljárással, azzal a különbséggel, hogy a vegyületeket a vizsgálat 0. napját megelőző napon adjuk be, lxlO8 SRBC-t pedig a 0.
napon injektálunk. A százalékos gátlást a következő összefüggés szerint számítjuk:
(SRBC kezelés PFC értéke - vegyületes kezelés PFC értéke) -xl00
SRBC kezelés PFC értéke
Az eredményeket a VI. táblázatban mutatjuk be.
VI. táblázat
Az antitestképződés gátlása egerekben
Kezelés PFC/106 sejt PFC/lép %-os gátlás
Sóoldat 1+1 38 -
SRBC 594±41 34000 -
C vegy. (1 mg/kg)+SRBC 129±16 9 500 78,3
C vegy. (3 mg/kg)+SRBC 87±8 6 700 85,4
C vegy. (1 mg/kg)+sóoldat a 0. napon 3±1 220 -
Az alábbiakban felsorolt kísérletekkel a herpes simplex 2 (HSV-2) glikoprotein alegység vakcinával együtt alkalmazott l-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5c]kinolin-4-amin tengerimalacokban tapasztalható adjuváns hatását mutatjuk be.
HSV-2 glikoprotein készítmény
HSV-2-vel (MS törzs) fertőzött Verő sejteket szolubilizáltunk, s a glikoproteineket lencse lektin sepharose kromatográfiával tisztítottuk. A kapott készítmény mindhárom HSV-2 glikoproteint (gB, gD és gC) tartalmazta, melyek mennyiségét meghatároztuk. A glikoprotein készítményt úgy hígítottuk, hogy összes glikoprotein tartalmaz 35 Mg/0,1 ml legyen. A glikoprotein beadását a kísérleti modellel kapcsolatban az alábbiakban írjuk le.
HU 211 298 A9
Kezelési csoportok
Tengerimalacokat (az alábbiakban leírtak szerint) intravaginálisan, öt napon keresztül - 76,5% vizet, 10% izosztearinsavat, 3,1% sztearil-alkoholt, 2,55% poliszorbát 60-at, 2,2% cetil-alkoholt, 2% benzil-alkoholt, 2% glicerint, 0,45% szorbitán-monosztearátot, 0,2% metil-parabént, 0,02% propil-parabént és 1 tömeg% l-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4amint tartalmazó kenőccsel - kezeltünk (napi 5 mg/kg mennyiségben). A kezelést vagy a glikoprotein beadásával egyidőben (S csoport), vagy 48 órával a glikoprotein beadása után (D csoport) kezdtük meg. A hidrokloridsót vizes oldatban szubkután, a glikoprotein beadásával egyidőben kezdve 5 napon keresztül, napi 3 mg/kg dózisban adtuk be (subQ S csoport). Komplett Freund-féle adjuvánst (CFA, Sigma) a glikoproteinnel 1 : 1 arányú elegyként adtunk be (CFA csoport). Immunizálatlan, fertőzött kontroll csoportot is létrehoztunk. Egy másik csoportnak csak glikoproteint adtunk (glikoprotein csoport).
Kísérleti modell
200-300 g testtömege nőstény Hartley tengerimalacokat (Charles River Breeding Laboratory, Wilmington, Mass.) hátsó talpukon először 35 nappal a HSV-2vel végzett vaginális oltás előtt, majd az oltás előtt 14 nappal a HSV-2 glikoproteinek 35 Fg-jával immunizáltunk.
Az állatokat a 333-as törzsbe tartozó HSV-2-vel (első kísérlet), illetve az MS törzsbe (ATCC VR-540) tartozó HSV-2-vel (második kísérlet) intravaginálisan 105 7 pfu mennyiségben oltottuk be. A vaginális szekréciókat a következő 10 napon keresztül gyűjtöttük, s a Verő sejteken víruskoncentráciőra végzett vizsgálatig -70 'C-on fagyasztva tároltuk. Az akut fertőzéses időszak alatt (1-14. nap) az állatok genitális bőrbetegségét naponta értékeltük, melyet Stanberry és mtsai (J. Infect. Dis., 146, 397, 1982) leírása szerint O-tól 4-ig terjedő skálán fejeztünk ki. Az 1-14. napon összeszámolt fekélyek összege adja a fekélyek összes számát. Az akut fertőzésből való felépülés után az állatokat a kiújuló herpeszes betegségre nézve a 15-60. napon naponta vizsgáltuk. Az immunizált állatoktól közvetlenül az intravaginális oltás előtt, majd utána a 14., 44., illetve 60. napon vérszérumot gyűjtöttünk.
A HSV-2 antitestek enzim-kötött, immunszorbens vizsgálata
A HSV-2 antitestek mennyiségét ELISA vizsgálattal határoztuk meg. Szilárd fázisként tisztított lektin HSV-2 glikoproteineket használtunk, a tengerimalacok antitestjeinek kimutatásához pedig peroxidázzal konjugált nyúl anti-tengerimalac immunglobulinokat (Accurate Chemical, Westbury, Ν. Y.) alkalmaztunk. Az abszorbancia értékeket önkényesen 10 000 ELISA egységűnek kijelölt kontroll szérumhoz viszonyítottuk.
Statisztikai értékelés
Az akut betegséggel kapcsolatos fekélyek számát, a vírusok elszaporodását és a visszatérő fekélyes napok számát a kétváltozós ANOVA-eljárással (a több csoporthoz Bonferroni korrekcióval igazítva) hasonlítottuk össze. Az adatokat átlag ± standard hiba értékekként fejeztük ki.
Akut betegség
Annak meghatározása érdekében, hogy az l-(2-metil-propiI)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin fokozza-e a HSV-2 glikoprotein vakcina hatékonyságát, öt kísérleti csoportot alkalmaztunk (mindegyikben 11 tengerimalac):
1. immunizálatlan kontroll csoport;
2. glikoprotein csoport;
3. D csoport;
4. S csoport;
5. CFA csoport.
Az egyedül HSV-2 glikoproteinekkel végzett immunizálás jelentősen csökkentette a fekélyek teljes számát, az immunizálatlan kontroll csoportban 19,1±3,2 értékről 3,9±0,9 értékre (p<0,001). A glikoprotein csoportban tapasztalható enyhe betegség miatt a többi csoportban nem tudtunk további jelentős csökkenést kimutatni, bár a fekélyek összes száma mindegyik vakcina adjuvánssal kezelt csoport esetében kisebb volt (D csoport: 2,8±0,7; S csoport 2,2±0,6; CFA csoport: 1,2±0,5).
A csak glikoproteinekkel, illetve a különböző adjuváns készítményekkel együtt végzett immunizálás az immunizálatlan, fertőzött csoporthoz képest egyaránt csökkentette a vírusok vaginális elszaporodását.
Kiújuló betegség
A kiújulás lefolyása az immunizálatlan és a glikoproteinnel kezelt csoport esetében hasonló volt (4,9±0,9, ill. 4,3±0,9 kiújuló fekélyes napok száma). Az 1-(2-metilpropil)- 1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin adju vánsként való alkalmazása azonban jelentősen csökkentette a kiújuló fekélyes napok számát (az S és D csoport esetében 0,8+0,3, illetve 0,l±0,l értékre; a glikoprotein csoporthoz hasonlítva mindkettőre p<0,01). Az S csoportban tíz állat közül csak egyben tapasztaltunk kiújulást, míg a csak glikoproteinnel kezelt csoportban kilenc állatból nyolcban újult ki a betegség. A CFA csoportban tíz állat közül háromban fejlődtek ki újra fekélyek.
Antitestreakció
Az S csoportban az oltás napján a glikoprotein csoporthoz képest kis mértékben nőttek az antitest-titerek (p<0,05), a CFA csoportban azonban kb. tízszeres növekedést tapasztaltunk (p<0,001). Az immunizálatlan, fertőzött csoportban az antitest-titer csúcsa (a 44. napon) megközelítette a glikoprotein csoportban indukált szintet. A CFA csoport titerei magasabbak voltak, mint az immunizálatlan kontroll csoporté, illetve a vakcina adjuvánsként 1 -(2-metil-propil)- lH-imidazo[4,5c]kinolin-4-aminnaI kezelt csoportoké.
A fenti kísérletet úgy ismételtük meg, hogy a glikoproteinnel együtt szubkután beadott l-(2-metil-propil)lH-irmdazo[4,5-c]kinolin-4-amin, illetve az önmagában beadott 1-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kino9
HU 211 298 A9 lin-4-amin hatásainak vizsgálata érdekében két további kísérleti csoportot alakítottunk ki (SubQ S csoport, illetve vegyület csoport).
A kiújuló betegség hatásainak jobb vizsgálata érdekében a korábban enyhébb betegséget, de gyakoribb kiújulást eredményező, MS törzsbe tartozó HVS-2 csoportot alkalmaztunk.
Akut betegség
Akut fekélyek csak az immunizálatlan csoportokban (vegyület csoport: 9-ből 9 állat: immunizálatlan kontroll csoport: 11-ből 11 állat) és a glikoprotein csoportban (11-ből 6) fejlődtek ki. A csak glikoproteinnel végzett immunizálás erős hatása miatt az l-(2-metilpropil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin az akut betegség súlyosságát illetően kis adjuváns hatást mutatott [a teljes sebszám különbségeit (p<0,05) mindegyik esetben a glikoproteinnel önmagában végzett kezelés eredményeivel hasonlítottuk össze],
A vírusok vaginális elszaporodása szintén csökkent a glikoproteinnel önmagában végzett immunizálás hatására, adjuvánsként az 1 -(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin alkalmazása azonban tovább csökkentette a vírusok elszaporodását. Az első napon a vírusszaporodás a csak glikoproteinnel végzett kezeléshez viszonyítva a D csoportban tizedére, az S csoportban (p<0,05) századrészére, a SubQ S csoportban (p<0,001) pedig ezredrészére csökkent. Ilyenformán, a SubQ S csoportban a glikoprotein csoporthoz és az immunizálatlan kontroll csoporthoz képest 99,9%-osnál nagyobb csökkenés mutatkozott. A CFA csoportban vírust egyáltalán nem mutattunk ki. A kizárólag l-(2meti 1-propi 1)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminnal végzett kezelés nem gyakorolt jelentős hatást a vagináit s vírusszaporodásra.
Kiújuló betegség
Az eredményeket a VII. táblázatban mutatjuk be.
VII. táblázat
Az adjuváns hatása a kiújuló genitális HSV-2 betegség lefolyására
Csoport Kiújuló fekélyekkel rendelkező állatok száma Herpeszes fekélyes napok száma3
Immunizálatlan kontroll 11/11 5,7±0,8
Glikoprotein 9/11 2,5±O,9e
D csoport 4/11 0,4+0,2b
S csoport 3/1 lb 0,3±0,lb
SubQ S csoport 0/1 lc 0d
CFA csoport 0/1 lc 0d
Vegyület csoport 8/11 l,8±O,5
a az egyes állatok esetében tapasztalható kiújuló fekélyes napok számának átlag 2 standard hiba értéke, b a glikoprotein csoporthoz viszonyítva jk0,05: c a gbkoprotein csoporthoz viszonyítva pcO.OOl; d a glikoprotein csoporthoz viszonyítva p<0,0l; e az immunizálatlan kontrolihoz viszonyítva p<0.00l.
Az egyedül glikoproteinekkel végzett immunizálás az immunizálatlan kontrolihoz (p<0,01) képest jelentősen csökkentette a kiújuló fekélyes napok számát, a kiújuló fekélyekkel rendelkező állatok számát azonban nem. Az egyedül glikoproteinnel végzett immunizáláshoz viszonyítva azonban az l-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin~4-amin adjuvánsként való alkalmazása jelentősen csökkentette a kiújuló fekélyes napok számát, s csökkentette a kiújuló fekélyekkel rendelkező állatok számát is. A SubQ S csoportban egy állatban sem újultak ki a fekélyek (a glikoprotein csoporthoz viszonyítva p<0,001). A vegyület csoportban szintén lényegesen kevesebb kiújuló fekély képződött, mint az immunizálatlan kontroll csoportban (pcO.OOl).
Antitestreakció
A CFA csoportban az antitest-titerek ismét kb. tízszer magasabbak voltak, mint a glikoprotein csoportban (p<0,001), illetve a D, S és SubQ S csoportban (p<0,01). Az adjuvánsként l-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminnal kezelt csoportokban azonban nem alakultak ki magasabb HSV-2 antitest-titerek, mint a glikoprotein csoportban. A vegyület csoportban magasabb antitest-titerek alakultak ki, mint az immunizálatlan kontroll csoportban (p<0,05).
A fenti eredmények azt jelzik, hogy az l-(2-metilpropiI)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin fokozza a HSV-2 glikoprotein vakcina nyálkahártyában való vírusreplikációt csökkentő, klinikai betegséget megelőző és a fertőzés után kialakuló, kiújuló fekélyek számát csökkentő képességéi.
A leghatásosabb beadási rendszer az immunizáláskor kezdett, öt dózisra osztott szubkután beadás. Az eredmények hasonlóak az adjuvánsként CFA alkalmazásával elért eredményekhez. Az intravaginális beadással kezelt állatokban csökkent a vírusok szintje és a kiújuló fekélyes napok száma.
A glikoproteines immunizálással együtt alkalmazott l-(2-metil-propil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4amin az antitest-ti terekre csekély hatást gyakorolt, de jelentősen fokozta a glikoprotein készítmény védő hatását, különösen a kiújuló betegséggel kapcsolatban.

Claims (21)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Immunogén/vakcina adjuváns készítmény, azzal jellemezve, hogy immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségű immunogén anyagot és vakcina adjuvánsként az immunogénre adott immunreakció fokozásához hatásos mennyiségű lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint tartalmaz.
  2. 2. Az I. igénypont szerinti immunogén/vakcina adjuváns készítmény, azzal jellemezve, hogy lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminként (I), (Π), (III), (IV) vagy (V) általános képletű vegyületet vagy gyógyszerészetileg megfelelő sóját tartalmaz, ahol az (I) képeiben Rn jelentése alkil-, hidroxi-alkil-, aciloxi-alkil-. benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- és a fenilcsoport a
    HU 211 298 A9 benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    R2i jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos alkilcsoport, benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- és a fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    R] mindegyikének jelentése, egymástól függetlenül, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amenynyiben n = 2, úgy az említett R( csoportok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    a (II) képletben R(2 jelentése 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport vagy
    2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú szubsztituált alkenilcsoport, melyben a szubsztituens 1-4 vagy több szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport, és 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált, 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet;
    R22 jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, benzilcsoport, fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    R2 mindegyikének jelentése, egymástól függetlenül, 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben n = 2, úgy az említett R2 csoportok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    a (ül) képletben R23 jelentése hidrogénatom, 1-8 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, benzilcsoport, fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport, melyek közül a benzil-, fenil-etil- vagy fenilcsoport a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 14 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    R3 mindegyikének jelentése, egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 1—4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport, és η = 0, 1 vagy 2, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben n = 2, úgy az említett R3 csoportok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak;
    a (IV) képletben R14 jelentése -CHRARB, melyben RB jelentése hidrogénatom vagy szén-szén kötés, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben RB jelentése hidrogénatom, úgy RA jelentése 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport, 1-4 vagy több szénatomos hidroxi-alkoxi-csoport, 2-10 vagy több szénatomos 1-alkinil-csoport, tetrahidropiranilcsoport, alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxicsoport 1-4 vagy több szénatomos, az alkilcsoport pedig 1—4 vagy több szénatomos, továbbá 2-, 3- vagy 4-piridil-csoport, azzal a további kikötéssel, hogy amennyiben RB jelentése szén-szén kötés, úgy RB és RA együttesen tetrahidrofuranilcsoportot alkot, amely adott esetben egy vagy több szubsztituenssel lehet szubsztituált, melyek egymástól függetlenül lehetnek hidroxilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos hidroxi-alkil-csoport;
    R24 jelentése hidrogénatom, 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, fenilcsoport vagy szubsztituált fenilcsoport, melyben a szubsztituens 1—4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom lehet;
    R4 jelentése 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkoxicsoport, halogénatom vagy 1-4 vagy több szénatomos egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport;
    az (V) képletben R13 jelentése hidrogénatom; 1-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoport vagy 1-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, szubsztituált alkilcsoport, melyben a szubsztituens 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált, 1-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet; 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkenilcsoport vagy 2-10 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú, szubsztituált alkenilcsoport, melyben a szubsztituens 3-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport vagy 1-4 vagy több szénatomos, egyenes vagy elágazó láncú alkilcsoporttal szubsztituált, 1-6 vagy több szénatomos cikloalkilcsoport lehet; 1-6 vagy több szénatomos hidroxi-alkil-csoport; alkoxi-alkilcsoport, melyben az alkoxicsoport 1-4 vagy több
    HU 211 298 A9 szénatomos, az alkilcsoport pedig 1-6 vagy több szénatomos; acil-oxi-alkil-csoport, melyben az acil-oxicsoport 2-4 vagy több szénatomos alkanoil-oxi-csoport vagy benzoil-oxi-csoport, az alkilcsoport pedig 1-6 vagy több szénatomos; benzilcsoport; fenil-etil-csoport vagy fenilcsoport; melyek közül az említett benzil-, fenil-etil- és fenilcsoport szubsztituens a benzolgyűrűn adott esetben egy vagy két szubsztituenst tartalmazhat, melyek egymástól függetlenül 1-4 vagy több szénatomos alkilcsoport, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport vagy halogénatom(ok) lehetnek, azzal a kikötéssel, hogy amennyiben az említett benzolgyűrű az említett szubsztituensek közül kettővel szubsztituált, úgy azok együttesen legfeljebb hat szénatomot tartalmazhatnak.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminként egy (VI) általános képletű vegyületet tartalmazhat, melyben
    R, jelentése hidrogénatom, egyenes vagy elágazó láncú, 1-4 vagy több szénatomos alkoxicsoport, halogénatom vagy egyenes vagy elágazó láncú, 1—4 vagy több szénatomos alkilcsoport;
    Ru jelentése 2-metil-propil- vagy 2-hidroxi-2-metilpropil-csoport;
    Rv jelentése hidrogénatom, 1-6 vagy több szénatomos alkilcsoport; vagy alkoxi-alkil-csoport, melyben az alkoxicsoport 1—4 vagy több szénatomos, és az alkilcsoport 1-4 vagy több szénatomos.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (VI) általános képletű vegyületet tartalmaz, melyben R, jelentése hidrogénatom.
  5. 5. A 3. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy olyan (VI) általános képletű vegyületet tartalmaz, melyben R, jelentése hidrogénatom, Ru jelentése 2-metil-propil- vagy 2-hidroxi-2-metil-propilcsoport, és Rv jelentése hidrogénatom, metilcsoport vagy etoxi-metil-csoport.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy adjuvánsként a következő vegyületek valamelyikét tartalmazza:
    1 -(2-metil-propil)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin;
    1 -(2-hidroxi-2-melil-propil)-1 H-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin; 1 -(2-hidroxi-2-metil-propil)-2-metil-1Himidazo[4,5-c]kinolin-4-amin vagy l-(2-hjdroxi-2-nietil-propil)-2-(etoxi-metil)-lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4amin.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy immunogénként a következő anyagok valamelyikét tartalmazza: élő vírus immunogén, élő baktérium immunogén, inaktivált vírus immunogén, inaktivált tumor-eredetű immunogén, inaktivált protozoa immunogén, inaktivált, élő szervezetből származó immunogén, inaktivált gomba-eredetű immunogén, toxoid, toxin, poliszacharid, protein, glikoprotein és peptid.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az immunogén hagyományos vakcina készítmény.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az immunogén rekombináns alegység vakcina.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az immunogén T-dependens immunogén.
  11. 11. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy az immunogén herpes simplex 2 immunogén.
  12. 12. Az I. igénypont szerinti készítmény, azzjal jellemezve, hogy az immunogén herpes simplex 2 glikoprotein alegység készítmény.
  13. 13. Az 1. igénypont szerinti készítmény, azzal jellemezve, hogy gyógyszerészetileg megfelelő hordozóban az lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amin és az immunogén elegyét tartalmazza.
  14. 14. Az 1. igénypont szerinti készítmény készlet (kit) formájában, azzal jellemezve, hogy (i) lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-aminból álló adjuváns összetevőt, és (ii) az adjuváns komponenstől elkülönített immunogént tartalmaz.
  15. 15. Eljárás immunogénre adott immunreakció fokozására, azzal jellemezve, hogy (i) immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségben immunogént; és (ii) az immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben vakcina adjuvánsként lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint adunk be.
  16. 16. Eljárás immunogénre adott immunreakció fokozására emlősben, azzal jellemezve, hogy az emlősnek (i) immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségben immunogént; és (ii) az immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben vakcina adjuvánsként lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint adunk be.
  17. 17. Eljárás immunogénre adott immunreakció fokozására madárban, azzal jellemezve, hogy a madárnak (i) immunreakció stimulálásához hatásos mennyiségben immunogént; és (ii) az immunreakció fokozásához hatásos mennyiségben vakcina adjuvánsként lH-imidazo[4,5-c]kinolin-4-amint adunk be.
  18. 18. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti immunogén/vakcina készítmény a 15-17. igénypontok bármelyike szerinti eljárásban történő alkalmazásra, egy immunogénre adott immunreakció fokozására.
  19. 19. Új kompozíció, lényegében véve ahogyan itt ismertettük.
  20. 20. Új eljárás immunogénre adott immunkreakció fokozására, lényegében véve ahogyan itt ismertettük.
  21. 21. Anyag vagy kompozíció egy kezelési eljárásban történő új alkalmazásra, lényegében véve ahogyan itt ismertettük.
HU95P/P00752P 1992-04-16 1995-07-03 Vaccine adjuvant HU211298A9 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US86938692A 1992-04-16 1992-04-16

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU211298A9 true HU211298A9 (en) 1995-11-28

Family

ID=25353454

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9402978A HU217209B (hu) 1992-04-16 1993-04-08 Vakcina adjuváns készítmény
HU95P/P00752P HU211298A9 (en) 1992-04-16 1995-07-03 Vaccine adjuvant

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU9402978A HU217209B (hu) 1992-04-16 1993-04-08 Vakcina adjuváns készítmény

Country Status (18)

Country Link
US (1) US6083505A (hu)
EP (1) EP0636031B1 (hu)
JP (2) JP3732506B2 (hu)
KR (1) KR100263804B1 (hu)
AT (1) ATE142110T1 (hu)
AU (1) AU674313B2 (hu)
CA (1) CA2118239C (hu)
DE (1) DE69304521T2 (hu)
DK (1) DK0636031T3 (hu)
ES (1) ES2092306T3 (hu)
HK (1) HK1007962A1 (hu)
HU (2) HU217209B (hu)
IL (1) IL105325A (hu)
MX (1) MX9302199A (hu)
NO (1) NO313864B1 (hu)
NZ (2) NZ252020A (hu)
WO (1) WO1993020847A1 (hu)
ZA (1) ZA932627B (hu)

Families Citing this family (226)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5741908A (en) 1996-06-21 1998-04-21 Minnesota Mining And Manufacturing Company Process for reparing imidazoquinolinamines
ES2290969T3 (es) * 1996-10-25 2008-02-16 Minnesota Mining And Manufacturing Company Compuestos modificadores de la respuesta inmune para el tratamiento de enfermedades mediadas por th2 y relacionadas.
UA67760C2 (uk) * 1997-12-11 2004-07-15 Міннесота Майнінг Енд Мануфакчурінг Компані Імідазонафтиридин та тетрагідроімідазонафтиридин, фармацевтична композиція, спосіб індукування біосинтезу цитокінів та спосіб лікування вірусної інфекції, проміжні сполуки
WO1999056776A2 (en) * 1998-05-07 1999-11-11 Corixa Corporation Adjuvant composition and methods for its use
US6518280B2 (en) 1998-12-11 2003-02-11 3M Innovative Properties Company Imidazonaphthyridines
US6558951B1 (en) * 1999-02-11 2003-05-06 3M Innovative Properties Company Maturation of dendritic cells with immune response modifying compounds
US6573273B1 (en) 1999-06-10 2003-06-03 3M Innovative Properties Company Urea substituted imidazoquinolines
US6756382B2 (en) 1999-06-10 2004-06-29 3M Innovative Properties Company Amide substituted imidazoquinolines
US6541485B1 (en) 1999-06-10 2003-04-01 3M Innovative Properties Company Urea substituted imidazoquinolines
US6331539B1 (en) * 1999-06-10 2001-12-18 3M Innovative Properties Company Sulfonamide and sulfamide substituted imidazoquinolines
GB9924351D0 (en) 1999-10-14 1999-12-15 Brennan Frank Immunomodulation methods and compositions
US6376669B1 (en) 1999-11-05 2002-04-23 3M Innovative Properties Company Dye labeled imidazoquinoline compounds
US6916925B1 (en) 1999-11-05 2005-07-12 3M Innovative Properties Co. Dye labeled imidazoquinoline compounds
JP3436512B2 (ja) * 1999-12-28 2003-08-11 株式会社デンソー アクセル装置
US6894060B2 (en) * 2000-03-30 2005-05-17 3M Innovative Properties Company Method for the treatment of dermal lesions caused by envenomation
US20020055517A1 (en) * 2000-09-15 2002-05-09 3M Innovative Properties Company Methods for delaying recurrence of herpes virus symptoms
GB0023008D0 (en) * 2000-09-20 2000-11-01 Glaxo Group Ltd Improvements in vaccination
US6664264B2 (en) * 2000-12-08 2003-12-16 3M Innovative Properties Company Thioether substituted imidazoquinolines
US6677347B2 (en) * 2000-12-08 2004-01-13 3M Innovative Properties Company Sulfonamido ether substituted imidazoquinolines
US6525064B1 (en) 2000-12-08 2003-02-25 3M Innovative Properties Company Sulfonamido substituted imidazopyridines
US6660735B2 (en) * 2000-12-08 2003-12-09 3M Innovative Properties Company Urea substituted imidazoquinoline ethers
UA74852C2 (en) 2000-12-08 2006-02-15 3M Innovative Properties Co Urea-substituted imidazoquinoline ethers
US6667312B2 (en) * 2000-12-08 2003-12-23 3M Innovative Properties Company Thioether substituted imidazoquinolines
US6664265B2 (en) 2000-12-08 2003-12-16 3M Innovative Properties Company Amido ether substituted imidazoquinolines
WO2002046749A2 (en) * 2000-12-08 2002-06-13 3M Innovative Properties Company Screening method for identifying compounds that selectively induce interferon alpha
US6545016B1 (en) * 2000-12-08 2003-04-08 3M Innovative Properties Company Amide substituted imidazopyridines
US6545017B1 (en) * 2000-12-08 2003-04-08 3M Innovative Properties Company Urea substituted imidazopyridines
AU2006216669A1 (en) * 2000-12-08 2006-08-31 3M Innovative Properties Company Compositions and methods for targeted delivery of immune response modifiers
US6677348B2 (en) 2000-12-08 2004-01-13 3M Innovative Properties Company Aryl ether substituted imidazoquinolines
US6660747B2 (en) 2000-12-08 2003-12-09 3M Innovative Properties Company Amido ether substituted imidazoquinolines
US6664260B2 (en) 2000-12-08 2003-12-16 3M Innovative Properties Company Heterocyclic ether substituted imidazoquinolines
US7226928B2 (en) * 2001-06-15 2007-06-05 3M Innovative Properties Company Methods for the treatment of periodontal disease
JP2005501550A (ja) * 2001-08-30 2005-01-20 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー 免疫反応調整剤分子を用いた形質細胞様樹状細胞を成熟させる方法
WO2003094836A2 (en) * 2001-10-12 2003-11-20 University Of Iowa Research Foundation Methods and products for enhancing immune responses using imidazoquinoline compounds
JP2005513021A (ja) * 2001-11-16 2005-05-12 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー Irm化合物およびトール様受容体経路に関する方法および組成物
JP4447914B2 (ja) * 2001-11-29 2010-04-07 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー 免疫応答調節物質を含む医薬品
CA2365732A1 (en) * 2001-12-20 2003-06-20 Ibm Canada Limited-Ibm Canada Limitee Testing measurements
US6677349B1 (en) * 2001-12-21 2004-01-13 3M Innovative Properties Company Sulfonamide and sulfamide substituted imidazoquinolines
EP1478327B1 (en) * 2002-02-22 2015-04-29 Meda AB Method of reducing and treating uvb-induced immunosuppression
GB0206461D0 (en) * 2002-03-19 2002-05-01 Glaxo Group Ltd Improvements in vaccination
US20030190308A1 (en) * 2002-03-19 2003-10-09 Braun Ralph P. Adjuvant
ATE491471T1 (de) * 2002-03-19 2011-01-15 Powderject Res Ltd Adjuvantien für dns impstoffe basierend auf imidazochinoline
US20030185835A1 (en) * 2002-03-19 2003-10-02 Braun Ralph P. Adjuvant for vaccines
AU2003216852B2 (en) * 2002-03-19 2008-09-11 Glaxo Group Limited Imidazoquinolineamines as adjuvants in HIV DNA vaccination
GB0211649D0 (en) * 2002-05-21 2002-07-03 Novartis Ag Organic compounds
CA2488801A1 (en) 2002-06-07 2003-12-18 3M Innovative Properties Company Ether substituted imidazopyridines
ATE488246T1 (de) 2002-08-15 2010-12-15 3M Innovative Properties Co Immunstimulatorische zusammensetzungen und verfahren zur stimulierung einer immunantwort
EP1542688A4 (en) * 2002-09-26 2010-06-02 3M Innovative Properties Co 1H-imidazo dimers
WO2004053452A2 (en) * 2002-12-11 2004-06-24 3M Innovative Properties Company Assays relating to toll-like receptor activity
AU2003287324A1 (en) * 2002-12-11 2004-06-30 3M Innovative Properties Company Gene expression systems and recombinant cell lines
US7091214B2 (en) 2002-12-20 2006-08-15 3M Innovative Properties Co. Aryl substituted Imidazoquinolines
JP2006512391A (ja) 2002-12-30 2006-04-13 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー 組み合わせ免疫賦活薬
EP1592302A4 (en) * 2003-02-13 2007-04-25 3M Innovative Properties Co METHODS AND COMPOSITIONS ASSOCIATED WITH IMMUNE RESPONSE MODIFIER COMPOUNDS AND TOLL-LIKE RECEPTOR 8
JP2006519020A (ja) * 2003-02-27 2006-08-24 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー Tlr介在生物活性の選択的調節
AU2004218349A1 (en) 2003-03-04 2004-09-16 3M Innovative Properties Company Prophylactic treatment of UV-induced epidermal neoplasia
US7163947B2 (en) * 2003-03-07 2007-01-16 3M Innovative Properties Company 1-Amino 1H-imidazoquinolines
MXPA05009488A (es) * 2003-03-07 2005-12-14 3M Innovative Properties Co 1-amino 1h-imidazoquinolinas.
JP4891066B2 (ja) * 2003-03-13 2012-03-07 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー 皮膚の質を改善する方法
CA2518082C (en) * 2003-03-13 2013-02-12 3M Innovative Properties Company Methods for diagnosing skin lesions
AU2004220465A1 (en) 2003-03-13 2004-09-23 3M Innovative Properties Company Method of tattoo removal
US20040192585A1 (en) * 2003-03-25 2004-09-30 3M Innovative Properties Company Treatment for basal cell carcinoma
US20040265351A1 (en) 2003-04-10 2004-12-30 Miller Richard L. Methods and compositions for enhancing immune response
CA2521682A1 (en) * 2003-04-10 2004-12-16 3M Innovative Properties Company Delivery of immune response modifier compounds using metal-containing particulate support materials
WO2004110992A2 (en) * 2003-06-06 2004-12-23 3M Innovative Properties Company Process for imidazo[4,5-c] pyridin-4-amines
US6943255B2 (en) 2003-06-06 2005-09-13 3M Innovative Properties Company Process for imidazo[4,5-c]pyridin-4-amines
CA2534042A1 (en) * 2003-07-31 2005-02-10 3M Innovative Properties Company Compositions for encapsulation and controlled release
CA2534313C (en) * 2003-08-05 2013-03-19 3M Innovative Properties Company Formulations containing an immune response modifier
JP2007502293A (ja) * 2003-08-12 2007-02-08 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー ヒドロキシルアミン置換イミダゾ含有化合物
AU2004266657B2 (en) * 2003-08-14 2009-07-02 3M Innovative Properties Company Lipid-modified immune response modifiers
WO2005020912A2 (en) * 2003-08-25 2005-03-10 3M Innovative Properties Company Delivery of immune response modifier compounds
WO2005018574A2 (en) * 2003-08-25 2005-03-03 3M Innovative Properties Company Immunostimulatory combinations and treatments
EP1658076B1 (en) 2003-08-27 2013-03-06 3M Innovative Properties Company Aryloxy and arylalkyleneoxy substituted imidazoquinolines
CN1845736A (zh) * 2003-09-02 2006-10-11 3M创新有限公司 治疗粘膜相关病症的方法
CA2537763A1 (en) * 2003-09-05 2005-03-17 3M Innovative Properties Company Treatment for cd5+ b cell lymphoma
US20050059072A1 (en) * 2003-09-17 2005-03-17 3M Innovative Properties Company Selective modulation of TLR gene expression
US7544697B2 (en) 2003-10-03 2009-06-09 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Pyrazolopyridines and analogs thereof
AR046046A1 (es) 2003-10-03 2005-11-23 3M Innovative Properties Co Imidazoquinolinas alcoxi sustituidas. composiciones farmaceuticas.
WO2005079195A2 (en) 2003-10-03 2005-09-01 3M Innovative Properties Company Pyrazolopyridines and analogs thereof
WO2005041891A2 (en) * 2003-10-31 2005-05-12 3M Innovative Properties Company Neutrophil activation by immune response modifier compounds
CA2545825A1 (en) 2003-11-14 2005-06-02 3M Innovative Properties Company Hydroxylamine substituted imidazo ring compounds
CA2545774A1 (en) * 2003-11-14 2005-06-02 3M Innovative Properties Company Oxime substituted imidazo ring compounds
EP1686992A4 (en) * 2003-11-25 2009-11-04 3M Innovative Properties Co HYDROXYLAMINE, AND IMIDAZOQUINOLEINS, AND IMIDAZOPYRIDINES AND IMIDAZONAPHTYRIDINE SUBSTITUTED WITH OXIME
BRPI0416936A (pt) 2003-11-25 2007-01-16 3M Innovative Properties Co sistemas de anel de imidazo substituìdos e métodos
US20050226878A1 (en) * 2003-12-02 2005-10-13 3M Innovative Properties Company Therapeutic combinations and methods including IRM compounds
EP1689361A4 (en) * 2003-12-02 2009-06-17 3M Innovative Properties Co THERAPEUTIC COMBINATIONS AND PROCESSES WITH IRM COMPOUNDS
WO2005076783A2 (en) * 2003-12-04 2005-08-25 3M Innovative Properties Company Sulfone substituted imidazo ring ethers
US7888349B2 (en) * 2003-12-29 2011-02-15 3M Innovative Properties Company Piperazine, [1,4]Diazepane, [1,4]Diazocane, and [1,5]Diazocane fused imidazo ring compounds
EP1701955A1 (en) 2003-12-29 2006-09-20 3M Innovative Properties Company Arylalkenyl and arylalkynyl substituted imidazoquinolines
EP1699788A2 (en) 2003-12-30 2006-09-13 3M Innovative Properties Company Imidazoquinolinyl, imidazopyridinyl and imidazonaphthyridinyl sulfonamides
EP1699398A4 (en) * 2003-12-30 2007-10-17 3M Innovative Properties Co IMPROVING THE IMMUNE RESPONSE
WO2005089317A2 (en) 2004-03-15 2005-09-29 3M Innovative Properties Company Immune response modifier formulations and methods
AU2005228150A1 (en) 2004-03-24 2005-10-13 3M Innovative Properties Company Amide substituted imidazopyridines, imidazoquinolines, and imidazonaphthyridines
EP1735010A4 (en) * 2004-04-09 2008-08-27 3M Innovative Properties Co METHODS, COMPOSITIONS AND PREPARATIONS FOR ADMINISTRATION OF IMMUNE RESPONSE MODIFIERS (MRI)
WO2006126981A2 (en) * 2004-04-28 2006-11-30 3M Innovative Properties Company Compositions and methods for mucosal vaccination
US20050267145A1 (en) * 2004-05-28 2005-12-01 Merrill Bryon A Treatment for lung cancer
US20080015184A1 (en) * 2004-06-14 2008-01-17 3M Innovative Properties Company Urea Substituted Imidazopyridines, Imidazoquinolines, and Imidazonaphthyridines
WO2005123080A2 (en) 2004-06-15 2005-12-29 3M Innovative Properties Company Nitrogen-containing heterocyclyl substituted imidazoquinolines and imidazonaphthyridines
US8541438B2 (en) 2004-06-18 2013-09-24 3M Innovative Properties Company Substituted imidazoquinolines, imidazopyridines, and imidazonaphthyridines
WO2006009826A1 (en) 2004-06-18 2006-01-26 3M Innovative Properties Company Aryloxy and arylalkyleneoxy substituted thiazoloquinolines and thiazolonaphthyridines
WO2006038923A2 (en) 2004-06-18 2006-04-13 3M Innovative Properties Company Aryl substituted imidazonaphthyridines
WO2006065280A2 (en) 2004-06-18 2006-06-22 3M Innovative Properties Company Isoxazole, dihydroisoxazole, and oxadiazole substituted imidazo ring compounds and methods
US7884207B2 (en) * 2004-06-18 2011-02-08 3M Innovative Properties Company Substituted imidazoquinolines, imidazopyridines, and imidazonaphthyridines
WO2006026470A2 (en) * 2004-08-27 2006-03-09 3M Innovative Properties Company Hiv immunostimulatory compositions
WO2006029115A2 (en) 2004-09-02 2006-03-16 3M Innovative Properties Company 2-amino 1h imidazo ring systems and methods
AU2005282726B2 (en) * 2004-09-02 2011-06-02 3M Innovative Properties Company 1-alkoxy 1H-imidazo ring systems and methods
US20080193468A1 (en) * 2004-09-08 2008-08-14 Children's Medical Center Corporation Method for Stimulating the Immune Response of Newborns
EP1804583A4 (en) * 2004-10-08 2009-05-20 3M Innovative Properties Co ADJUVANT FOR DNA VACCINE
US9492400B2 (en) 2004-11-04 2016-11-15 Massachusetts Institute Of Technology Coated controlled release polymer particles as efficient oral delivery vehicles for biopharmaceuticals
US8436176B2 (en) * 2004-12-30 2013-05-07 Medicis Pharmaceutical Corporation Process for preparing 2-methyl-1-(2-methylpropyl)-1H-imidazo[4,5-c][1,5]naphthyridin-4-amine
JP2008526757A (ja) * 2004-12-30 2008-07-24 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー 免疫応答調節剤製剤および方法
PT1830876E (pt) * 2004-12-30 2015-07-13 Meda Ab Utilização de imiquimod para o tratamento de metástases cutâneas derivadas de um tumor cancerígeno da mama
WO2006073939A2 (en) * 2004-12-30 2006-07-13 Takeda Pharmaceutical Company Limited 1-(2-methylpropyl)-1h-imidazo[4,5-c][1,5]naphthyridin-4-amine ethanesulfonate and 1-(2-methylpropyl)-1h-imidazo[4,5-c][1,5]naphthyridin-4-amine methanesulfonate
JP5543068B2 (ja) 2004-12-30 2014-07-09 スリーエム イノベイティブ プロパティズ カンパニー キラル縮合[1,2]イミダゾ[4,5−c]環状化合物
US8034938B2 (en) 2004-12-30 2011-10-11 3M Innovative Properties Company Substituted chiral fused [1,2]imidazo[4,5-c] ring compounds
US9248127B2 (en) 2005-02-04 2016-02-02 3M Innovative Properties Company Aqueous gel formulations containing immune response modifiers
US8378102B2 (en) 2005-02-09 2013-02-19 3M Innovative Properties Company Oxime and hydroxylamine substituted thiazolo[4,5-c] ring compounds and methods
US20080318998A1 (en) 2005-02-09 2008-12-25 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Alkyloxy Substituted Thiazoloquinolines and Thiazolonaphthyridines
EP1846405A2 (en) 2005-02-11 2007-10-24 3M Innovative Properties Company Oxime and hydroxylamine substituted imidazo 4,5-c ring compounds and methods
US8658666B2 (en) 2005-02-11 2014-02-25 3M Innovative Properties Company Substituted imidazoquinolines and imidazonaphthyridines
CN101203529A (zh) 2005-02-18 2008-06-18 诺华疫苗和诊断公司 来自脑膜炎/脓毒症相关性大肠杆菌的蛋白质和核酸
SI2351772T1 (sl) 2005-02-18 2016-11-30 Glaxosmithkline Biologicals Sa Proteini in nukleinske kisline iz Escherichia coli povezane z meningitisom/sepso
EP1850849A2 (en) 2005-02-23 2007-11-07 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Method of preferentially inducing the biosynthesis of interferon
JP2008531568A (ja) 2005-02-23 2008-08-14 コーリー ファーマシューティカル グループ,インコーポレイテッド ヒドロキシアルキルで置換されたイミダゾナフチリジン
WO2006098852A2 (en) 2005-02-23 2006-09-21 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Hydroxyalkyl substituted imidazoquinolines
WO2006091567A2 (en) 2005-02-23 2006-08-31 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Hydroxyalkyl substituted imidazoquinoline compounds and methods
WO2006099275A2 (en) 2005-03-14 2006-09-21 3M Innovative Properties Company Method of treating actinic keratosis
CA2602590A1 (en) 2005-04-01 2006-10-12 Coley Pharmaceutical Group, Inc. 1-substituted pyrazolo (3,4-c) ring compounds as modulators of cytokine biosynthesis for the treatment of viral infections and neoplastic diseases
US7943610B2 (en) 2005-04-01 2011-05-17 3M Innovative Properties Company Pyrazolopyridine-1,4-diamines and analogs thereof
EP1874345B1 (en) * 2005-04-25 2012-08-15 3M Innovative Properties Company Immunostimulatory compositions
WO2007011777A2 (en) 2005-07-18 2007-01-25 Novartis Ag Small animal model for hcv replication
ES2577514T3 (es) 2005-08-22 2016-07-15 The Regents Of The University Of California Antagonistas de TLR
ZA200803029B (en) * 2005-09-09 2009-02-25 Coley Pharm Group Inc Amide and carbamate derivatives of alkyl substituted /V-[4-(4-amino-1H-imidazo[4,5-c] quinolin-1-yl)butyl] methane-sulfonamides and methods
AU2006287270A1 (en) 2005-09-09 2007-03-15 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Amide and carbamate derivatives of N-{2-[4-amino-2- (ethoxymethyl)-1H-imidazo[4,5-c]quinolin-1-yl]-1,1-dimethylethyl}methanesulfonamide and methods
US20110180430A1 (en) * 2005-11-04 2011-07-28 Novartis Vaccines And Diagnostics Srl Adjuvanted influenza vaccines including cytokine-inducing agents
WO2007052155A2 (en) 2005-11-04 2007-05-10 Novartis Vaccines And Diagnostics Srl Influenza vaccine with reduced amount of oil-in-water emulsion as adjuvant
CA2628152C (en) 2005-11-04 2016-02-02 Novartis Vaccines And Diagnostics S.R.L. Adjuvanted vaccines with non-virion antigens prepared from influenza viruses grown in cell culture
NZ568211A (en) 2005-11-04 2011-11-25 Novartis Vaccines & Diagnostic Influenza vaccines including combinations of particulate adjuvants and immunopotentiators
KR20080083270A (ko) 2005-11-04 2008-09-17 콜레이 파마시티컬 그룹, 인코포레이티드 하이드록시 및 알콕시 치환된 1에이치 이미다조퀴놀린 및방법
US9267937B2 (en) 2005-12-15 2016-02-23 Massachusetts Institute Of Technology System for screening particles
DK1976559T6 (da) 2006-01-27 2020-04-06 Seqirus Uk Ltd Influenzavacciner indeholdende hæmagglutinin og matrixproteiner
WO2007100634A2 (en) 2006-02-22 2007-09-07 3M Innovative Properties Company Immune response modifier conjugates
WO2007106854A2 (en) 2006-03-15 2007-09-20 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Hydroxy and alkoxy substituted 1h-imidazonaphthyridines and methods
US8063063B2 (en) * 2006-03-23 2011-11-22 Novartis Ag Immunopotentiating compounds
ES2536426T3 (es) * 2006-03-23 2015-05-25 Novartis Ag Compuestos de imidazoquinoxalina como inmunomoduladores
EP2010530A2 (en) * 2006-03-23 2009-01-07 Novartis AG Methods for the preparation of imidazole-containing compounds
EP2004226A1 (en) 2006-03-24 2008-12-24 Novartis Vaccines and Diagnostics GmbH & Co. KG Storage of influenza vaccines without refrigeration
ES2776100T3 (es) 2006-03-31 2020-07-29 Massachusetts Inst Technology Sistema para el suministro dirigido de agentes terapéuticos
EP2382988A1 (en) 2006-03-31 2011-11-02 Novartis AG Combined mucosal and parenteral immunization against HIV
DE102006015585A1 (de) * 2006-04-04 2007-10-18 Mahle International Gmbh Kolben für einen Verbrennungsmotor
AR060358A1 (es) * 2006-04-06 2008-06-11 Novartis Vaccines & Diagnostic Quinazolinas para la inhibicion de pdk 1
CN101426514A (zh) * 2006-04-25 2009-05-06 英特塞尔股份公司 Hcv疫苗
CA2652280C (en) 2006-05-15 2014-01-28 Massachusetts Institute Of Technology Polymers for functional particles
EP2029597A4 (en) 2006-05-31 2011-11-23 Univ California purine analogs
US20110206692A1 (en) 2006-06-09 2011-08-25 Novartis Ag Conformers of bacterial adhesins
US9381477B2 (en) * 2006-06-23 2016-07-05 Massachusetts Institute Of Technology Microfluidic synthesis of organic nanoparticles
DK2032701T3 (da) 2006-06-23 2014-02-10 Alethia Biotherapeutics Inc Polynukleotider og polypeptider, der er inddraget i cancer
WO2008008432A2 (en) 2006-07-12 2008-01-17 Coley Pharmaceutical Group, Inc. Substituted chiral fused( 1,2) imidazo (4,5-c) ring compounds and methods
GB0614460D0 (en) 2006-07-20 2006-08-30 Novartis Ag Vaccines
US20100144845A1 (en) * 2006-08-04 2010-06-10 Massachusetts Institute Of Technology Oligonucleotide systems for targeted intracellular delivery
JP2010500399A (ja) 2006-08-16 2010-01-07 ノバルティス アーゲー 尿路病原性大腸菌由来の免疫原
WO2008030511A2 (en) 2006-09-06 2008-03-13 Coley Pharmaceuticial Group, Inc. Substituted 3,4,6,7-tetrahydro-5h, 1,2a,4a,8-tetraazacyclopenta[cd]phenalenes
CA2663196A1 (en) 2006-09-11 2008-03-20 Novartis Ag Making influenza virus vaccines without using eggs
NZ577405A (en) 2006-12-06 2012-08-31 Novartis Ag Vaccines including antigen from four strains of influenza virus
US20080149123A1 (en) * 2006-12-22 2008-06-26 Mckay William D Particulate material dispensing hairbrush with combination bristles
GB0700562D0 (en) 2007-01-11 2007-02-21 Novartis Vaccines & Diagnostic Modified Saccharides
CA2677733A1 (en) 2007-02-07 2008-09-25 The Regents Of The University Of California Conjugates of synthetic tlr agonists and uses therefor
US9217129B2 (en) 2007-02-09 2015-12-22 Massachusetts Institute Of Technology Oscillating cell culture bioreactor
WO2008124632A1 (en) * 2007-04-04 2008-10-16 Massachusetts Institute Of Technology Amphiphilic compound assisted nanoparticles for targeted delivery
CN101784655A (zh) * 2007-04-27 2010-07-21 菲尼克斯股份有限公司 可溶性重组二十面体病毒样颗粒的改良生成和体内装配
EA201070066A1 (ru) 2007-06-27 2010-06-30 Новартис Аг Вакцины против гриппа с низким содержанием добавок
GB0714963D0 (en) 2007-08-01 2007-09-12 Novartis Ag Compositions comprising antigens
AU2008314647B2 (en) 2007-10-12 2013-03-21 Massachusetts Institute Of Technology Vaccine nanotechnology
GB0810305D0 (en) 2008-06-05 2008-07-09 Novartis Ag Influenza vaccination
GB0818453D0 (en) 2008-10-08 2008-11-12 Novartis Ag Fermentation processes for cultivating streptococci and purification processes for obtaining cps therefrom
KR20100137449A (ko) * 2008-02-07 2010-12-30 더 리전트 오브 더 유니버시티 오브 캘리포니아 Tlr7 활성화제를 사용한 방광 질환의 치료
EP2268309B1 (en) 2008-03-18 2015-01-21 Novartis AG Improvements in preparation of influenza virus vaccine antigens
US8277812B2 (en) 2008-10-12 2012-10-02 Massachusetts Institute Of Technology Immunonanotherapeutics that provide IgG humoral response without T-cell antigen
US8343497B2 (en) 2008-10-12 2013-01-01 The Brigham And Women's Hospital, Inc. Targeting of antigen presenting cells with immunonanotherapeutics
US8343498B2 (en) 2008-10-12 2013-01-01 Massachusetts Institute Of Technology Adjuvant incorporation in immunonanotherapeutics
US8591905B2 (en) 2008-10-12 2013-11-26 The Brigham And Women's Hospital, Inc. Nicotine immunonanotherapeutics
MX336869B (es) 2008-11-03 2016-02-04 Alethia Biotherapeutics Inc Anticuerpos que bloquean espicificamente la actividad biologica de un antigeno de tumor.
WO2010088924A1 (en) 2009-02-06 2010-08-12 Telormedix Sa Pharmaceutical compositions comprising imidazoquinolin(amines) and derivatives thereof suitable for local administration
CN102439011B (zh) 2009-02-11 2016-05-04 加利福尼亚大学校务委员会 Toll样受体调节剂和疾病的治疗
US8568732B2 (en) 2009-03-06 2013-10-29 Novartis Ag Chlamydia antigens
PL2510947T3 (pl) 2009-04-14 2016-09-30 Kompozycje do immunizacji przeciwko Staphylococcus aureus
DE102010018462A1 (de) 2009-04-27 2011-04-07 Novartis Ag Impfstoffe zum Schutz gegen Influenza
DK3178490T3 (da) 2009-07-15 2022-06-20 Glaxosmithkline Biologicals Sa RSV F-proteinsammensætninger og fremgangsmåder til fremstilling af disse
CN102770443A (zh) 2009-07-16 2012-11-07 诺华有限公司 脱毒大肠杆菌免疫原
US20110033515A1 (en) * 2009-08-04 2011-02-10 Rst Implanted Cell Technology Tissue contacting material
GB0918392D0 (en) 2009-10-20 2009-12-02 Novartis Ag Diagnostic and therapeutic methods
GB0919690D0 (en) 2009-11-10 2009-12-23 Guy S And St Thomas S Nhs Foun compositions for immunising against staphylococcus aureus
EP2575876B1 (en) 2010-05-26 2017-12-06 Selecta Biosciences, Inc. Multivalent synthetic nanocarrier vaccines
GB201009861D0 (en) 2010-06-11 2010-07-21 Novartis Ag OMV vaccines
ES2943385T3 (es) 2010-08-17 2023-06-12 3M Innovative Properties Company Compuesto modificador de la respuesta inmunitaria lipidada y su uso médico
WO2012061717A1 (en) 2010-11-05 2012-05-10 Selecta Biosciences, Inc. Modified nicotinic compounds and related methods
EP3527224A1 (en) 2011-01-26 2019-08-21 GlaxoSmithKline Biologicals S.A. Rsv immunization regimen
HUE045943T2 (hu) 2011-03-31 2020-02-28 Adc Therapeutics Sa Veseasszociált antigén 1 és antigénkötõ fragmensei elleni antitestek
PT2707385T (pt) 2011-05-13 2017-12-19 Glaxosmithkline Biologicals Sa Antigénios de f de rsv pré-fusão
US9475804B2 (en) 2011-06-03 2016-10-25 3M Innovative Properties Company Heterobifunctional linkers with polyethylene glycol segments and immune response modifier conjugates made therefrom
MX355623B (es) 2011-06-03 2018-04-25 3M Innovative Properties Co Hidrazino-1h-imidazoquinolin-4-aminas y conjugados elaborados a partir de las mismas.
US20130023736A1 (en) 2011-07-21 2013-01-24 Stanley Dale Harpstead Systems for drug delivery and monitoring
MX2014001142A (es) 2011-07-29 2014-02-27 Selecta Biosciences Inc Nanoportadores sinteticos que generan respuestas inmunitarias humorales y de linfocitos t citotoxicos (ctl).
AU2012335208B2 (en) 2011-11-07 2017-08-31 Glaxosmithkline Biologicals S.A. Carrier molecule comprising a spr0096 and a spr2021 antigen
PL2794627T3 (pl) 2011-12-22 2019-04-30 Alios Biopharma Inc Podstawione nukleozydy, nukleotydy i ich analogi
AU2013209234B2 (en) 2012-01-09 2017-11-09 Adc Therapeutics Sa Method for treating breast cancer
WO2013108272A2 (en) 2012-01-20 2013-07-25 International Centre For Genetic Engineering And Biotechnology Blood stage malaria vaccine
USRE48171E1 (en) 2012-03-21 2020-08-25 Janssen Biopharma, Inc. Substituted nucleosides, nucleotides and analogs thereof
US9441007B2 (en) 2012-03-21 2016-09-13 Alios Biopharma, Inc. Substituted nucleosides, nucleotides and analogs thereof
SG11201406592QA (en) 2012-05-04 2014-11-27 Pfizer Prostate-associated antigens and vaccine-based immunotherapy regimens
KR20140100419A (ko) 2013-02-05 2014-08-14 닛토덴코 가부시키가이샤 경피 투여용 wt1 펩티드 암 백신 조성물
KR20140100418A (ko) 2013-02-05 2014-08-14 닛토덴코 가부시키가이샤 점막 투여용 백신 조성물
CA2841014A1 (en) 2013-02-05 2014-08-05 Nitto Denko Corporation Tape preparation of wt1 peptide cancer vaccine for transdermal administration
JP2014169278A (ja) 2013-02-05 2014-09-18 Nitto Denko Corp 経皮投与用ワクチン組成物
CA2840974A1 (en) 2013-02-05 2014-08-05 Nitto Denko Corporation Vaccine composition for mucosal administration
CN103961698A (zh) 2013-02-05 2014-08-06 日东电工株式会社 经皮或粘膜给予用疫苗组合物
US10071051B2 (en) 2013-02-05 2018-09-11 Nitto Denko Corporation WT1 peptide cancer vaccine composition for transdermal administration
CN103961702B (zh) 2013-02-05 2019-04-09 日东电工株式会社 粘膜给予用wt1肽癌症疫苗组合物
JP6473292B2 (ja) 2013-02-05 2019-02-20 日東電工株式会社 ワクチン組成物
US20140220056A1 (en) 2013-02-05 2014-08-07 Nitto Denko Corporation Vaccine composition for transdermal administration
EP2870974A1 (en) 2013-11-08 2015-05-13 Novartis AG Salmonella conjugate vaccines
EP3083618B1 (en) 2013-12-17 2018-02-21 Pfizer Inc Novel 3,4-disubstituted-1h-pyrrolo[2,3-b]pyridines and 4,5-disubstituted-7h-pyrrolo[2,3-c]pyridazines as lrrk2 inhibitors
LT3122378T (lt) 2014-03-26 2020-02-10 Glaxosmithkline Biologicals S.A. Mutantų stafilokokiniai antigenai
JP6873980B2 (ja) 2015-09-14 2021-05-19 ファイザー・インク LRRK2阻害薬としての新規のイミダゾ[4,5−c]キノリンおよびイミダゾ[4,5−c][1,5]ナフチリジン誘導体
US11697851B2 (en) 2016-05-24 2023-07-11 The Regents Of The University Of California Early ovarian cancer detection diagnostic test based on mRNA isoforms
EP3728255B1 (en) 2017-12-20 2022-01-26 3M Innovative Properties Company Amide substituted imidazo[4,5-c]quinoline compounds with a branched chain linking group for use as an immune response modifier
WO2021226088A1 (en) * 2020-05-05 2021-11-11 Virovax Llc Vaccine adjuvants

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL73534A (en) * 1983-11-18 1990-12-23 Riker Laboratories Inc 1h-imidazo(4,5-c)quinoline-4-amines,their preparation and pharmaceutical compositions containing certain such compounds
CA1271477A (en) * 1983-11-18 1990-07-10 John F. Gerster 1h-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amines
US4716168A (en) * 1985-01-08 1987-12-29 Norwich Eaton Pharmaceuticals, Inc. Imidazo(4,5-f)quinolines useful as immunomodulating agents
US4689224A (en) * 1985-10-07 1987-08-25 Neogen Corporation Method for administering vaccines containing equine leukokines and compositions therefor
US4619827A (en) * 1985-10-07 1986-10-28 Neogen Corporation Method for administering equine vaccines and compositions therefor
US4806352A (en) * 1986-04-15 1989-02-21 Ribi Immunochem Research Inc. Immunological lipid emulsion adjuvant
ES2037072T3 (es) * 1986-12-19 1993-06-16 Duphar International Research B.V Suspension coadyuvante estabilizada que comprende bromuro de dimetil-dioctadecil-amonio.
EP0283085B1 (en) * 1987-03-17 1992-11-11 Akzo N.V. Adjuvant mixture
US5149529A (en) * 1988-04-08 1992-09-22 Board Of Trustees Of Leland Chiron Corporation Compositions and treatment for herpes simplex
IL92537A (en) * 1988-12-15 1994-04-12 Riker Laboratories Inc Topical preparations and dermal systems containing 1-isobutyl-H1-imidazo [C-4,5] quinoline-4-amine
DK0385630T3 (da) * 1989-02-27 1997-05-12 Riker Laboratories Inc 1H-imidazo(4,5-c)quinolin-4-aminer som antivirale midler
US4929624A (en) * 1989-03-23 1990-05-29 Minnesota Mining And Manufacturing Company Olefinic 1H-imidazo(4,5-c)quinolin-4-amines
US5037986A (en) * 1989-03-23 1991-08-06 Minnesota Mining And Manufacturing Company Olefinic 1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amines
NZ232740A (en) * 1989-04-20 1992-06-25 Riker Laboratories Inc Solution for parenteral administration comprising a 1h-imidazo(4,5-c) quinolin-4-amine derivative, an acid and a tonicity adjuster
US5015476A (en) * 1989-08-11 1991-05-14 Paravax, Inc. Immunization implant and method
US5389640A (en) * 1991-03-01 1995-02-14 Minnesota Mining And Manufacturing Company 1-substituted, 2-substituted 1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amines
US5268376A (en) * 1991-09-04 1993-12-07 Minnesota Mining And Manufacturing Company 1-substituted 1H-imidazo[4,5-c]quinolin-4-amines
US6207646B1 (en) * 1994-07-15 2001-03-27 University Of Iowa Research Foundation Immunostimulatory nucleic acid molecules

Also Published As

Publication number Publication date
IL105325A (en) 1996-11-14
CA2118239A1 (en) 1993-10-28
EP0636031B1 (en) 1996-09-04
AU4048093A (en) 1993-11-18
ZA932627B (en) 1994-10-14
NZ252020A (en) 1995-12-21
HK1007962A1 (en) 1999-04-30
CA2118239C (en) 2009-04-07
HUT69993A (en) 1995-09-28
IL105325A0 (en) 1993-08-18
JPH07505883A (ja) 1995-06-29
NO943920L (no) 1994-10-14
KR100263804B1 (ko) 2000-08-16
DE69304521T2 (de) 1997-02-20
HU217209B (hu) 1999-12-28
MX9302199A (es) 1994-08-31
NO943920D0 (no) 1994-10-14
NO313864B1 (no) 2002-12-16
DK0636031T3 (hu) 1997-02-24
JP3732506B2 (ja) 2006-01-05
NZ280098A (en) 1998-06-26
EP0636031A1 (en) 1995-02-01
ES2092306T3 (es) 1996-11-16
JP2004043496A (ja) 2004-02-12
WO1993020847A1 (en) 1993-10-28
DE69304521D1 (de) 1996-10-10
AU674313B2 (en) 1996-12-19
HU9402978D0 (en) 1995-02-28
US6083505A (en) 2000-07-04
ATE142110T1 (de) 1996-09-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU211298A9 (en) Vaccine adjuvant
Hunter et al. Production of gamma interferon by natural killer cells from Toxoplasma gondii-infected SCID mice: regulation by interleukin-10, interleukin-12, and tumor necrosis factor alpha
JP3485184B2 (ja) インターロイキン含有安定ワクチン組成物
Collins et al. Cellular antimicrobial immunity
EP0432203B1 (en) Legionellosis vaccines and methods for their production
Emmings et al. Antibody response in the parotid fluid and serum of Irus monkeys (Macaca fascicularis) after local immunization with Streptococcus mutans
Cong et al. Multi-epitope DNA vaccine linked to the A2/B subunit of cholera toxin protect mice against Toxoplasma gondii
Bouzoubaa et al. Use of membrane proteins from Salmonella gallinarum for prevention of fowl typhoid infection in chickens
CN110711247A (zh) 一种含有BCG-CpG-DNA佐剂的狂犬病疫苗组合物
Jertborn et al. Five-year immunologic memory in Swedish volunteers after oral cholera vaccination
Coates et al. The response of turkeys to varying doses of live oral Pasteurella multocida vaccine
PT91238A (pt) Estirpe de salmonella transformada capaz de expressar genes heterologos e processo de preparacao de vacina recombinante
Slepuškin et al. Evaluation of the effectiveness of large-scale vaccination against influenza in the USSR
Faure et al. Use of bacterial ribosomal immunostimulators in respiratory tract infections
Maheswaran et al. Studies on Pasteurella multocida. IX. Levamisole-induced augmentation of immune responses to a live fowl cholera vaccine
Fukuda et al. Acquired antibody against pseudotuberculosis in yellowtail
KR101599281B1 (ko) 폐렴연쇄상구균 유래 막소포체를 포함하는 폐렴연쇄상구균 백신 조성물
RU2021816C1 (ru) Способ получения вакцины против холеры
Emmings et al. Immunization of Macaca fascicularis (Macaca irus) monkeys with Streptococcus mutans: specificity of antibody responses in saliva
Burland Measles vaccination by the intradermal route
Cooper et al. Studies in Dysentery Vaccination: III. Immunity in Mice Injected with Vaccines of Shigella
EP0085469A1 (en) Method of preparing an immunogen of Pasteurella multocida
Badran Trials for control of edwardsiellosis by immersion vaccination (A) immersion vaccination of Nile tilapia (Oreochromis niloticus) with Edwardsiella tarda crude lipopolysaccharide.
AU2005331250A8 (en) Compositions and methods for mucosal vaccination
TH3933EX (th) วัคซีนที่มีขอบเขตของการออกฤทธิ์กว้างที่ใช้ต่อต้านโรคโกโนเรีย