HU210113B - Method for painting materials irregularly - Google Patents

Method for painting materials irregularly Download PDF

Info

Publication number
HU210113B
HU210113B HU883363A HU336388A HU210113B HU 210113 B HU210113 B HU 210113B HU 883363 A HU883363 A HU 883363A HU 336388 A HU336388 A HU 336388A HU 210113 B HU210113 B HU 210113B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fabric
particles
dye
impregnated
dyes
Prior art date
Application number
HU883363A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT57852A (en
Inventor
Francesco Ricci
Original Assignee
Golden Trade Srl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Golden Trade Srl filed Critical Golden Trade Srl
Publication of HUT57852A publication Critical patent/HUT57852A/hu
Publication of HU210113B publication Critical patent/HU210113B/hu

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06PDYEING OR PRINTING TEXTILES; DYEING LEATHER, FURS OR SOLID MACROMOLECULAR SUBSTANCES IN ANY FORM
    • D06P5/00Other features in dyeing or printing textiles, or dyeing leather, furs, or solid macromolecular substances in any form
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06PDYEING OR PRINTING TEXTILES; DYEING LEATHER, FURS OR SOLID MACROMOLECULAR SUBSTANCES IN ANY FORM
    • D06P1/00General processes of dyeing or printing textiles, or general processes of dyeing leather, furs, or solid macromolecular substances in any form, classified according to the dyes, pigments, or auxiliary substances employed
    • D06P1/0096Multicolour dyeing
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06PDYEING OR PRINTING TEXTILES; DYEING LEATHER, FURS OR SOLID MACROMOLECULAR SUBSTANCES IN ANY FORM
    • D06P1/00General processes of dyeing or printing textiles, or general processes of dyeing leather, furs, or solid macromolecular substances in any form, classified according to the dyes, pigments, or auxiliary substances employed
    • D06P1/0004General aspects of dyeing
    • D06P1/0016Dye baths containing a dyeing agent in a special form such as for instance in melted or solid form, as a floating film or gel, spray or aerosol, or atomised dyes
    • DTEXTILES; PAPER
    • D06TREATMENT OF TEXTILES OR THE LIKE; LAUNDERING; FLEXIBLE MATERIALS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • D06PDYEING OR PRINTING TEXTILES; DYEING LEATHER, FURS OR SOLID MACROMOLECULAR SUBSTANCES IN ANY FORM
    • D06P7/00Dyeing or printing processes combined with mechanical treatment

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Dispersion Chemistry (AREA)
  • Coloring (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Chemical Or Physical Treatment Of Fibers (AREA)
  • Decoration Of Textiles (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Inks, Pencil-Leads, Or Crayons (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás textíliák festésére szabálytalan módon.
„Textília” alatt a jelen leírásban fonalakat vagy szálakat értünk, amelyek fonalköteg alakúak vagy sík szerkezetre vannak feltekercselve, továbbá egyszínű mintázatlan szövetszerkezetű anyagokat, szöveteket, pl. pamutszövetek, amelyek általában denim név alatt ismertek, konfekció ruházatokat, úgymint nadrágokat, jeanseket, zubbonyokat, ingeket, sportzubbonyokat, szoknyákat, blúzokat, mellényeket, sortokat, úszódresszeket stb.
Ismeretes, hogy a textíliák festése számos eljárással megvalósítható és a megfelelő eljárást általában a festendő anyagnak megfelelően választják meg.
Általában a festési eljárás abból áll, hogy a textíliát festőfürdőbe vezetik, amely vizet és festőanyagot vagy festőanyag keveréket tartalmaz, oldott vagy diszpergált állapotban, esetleg festék segédanyagokkal együtt. A fürdőt meghatározott hőmérsékletre melegítik annak érdekében, hogy a festékanyag behatoljon a textíliába és ahhoz rögződjék. A festett terméket ezután ismételten vízzel mossák, hogy a felesleges festékanyagot eltávolítsák, majd végül szárítják. Ha szükséges, akkor a festési eljárást kémiai rögzítő kezelés követi, hogy a lerakodott festékanyagot rögzítse.
Ugyanakkor a kimerült festékfürdőt általában egy visszanyerő folyamatnak vetik alá, amelynek során a festéket vissza lehet nyerni vagy el lehet belőle távolítani.
Bár az előbb említett festési folyamat az általánosan alkalmazott módszer, számtalan hátránya van. Elsősorban is nagy mennyiségű vizet, általában forró vizet igényel. Egy átlagos szárítási ciklus 5-100 1 vizet igényel 1 kg festendő termékenként és a vizet általában kb. 80-130 °C-ra kell felmelegíteni. Ezenkívül a festési eljárás hosszadalmas és munkaigényes.
Ezek a hiányosságok még nagymértékben növekednek, ha nem egyöntetűen festett terméket kívánnak nyerni. Ebben az esetben a festési művelet több különböző festési ciklust tartalmaz, mindegyik ciklusban különböző festékanyagot kell alkalmazni és mindegyik ciklusban bizonyos felületeket, amelyeket nem kell megfesteni, különleges festékanyaggal kell védeni.
A textíliák nyomása egy másik módszer arra, hogy különleges mintákat lehessen megvalósítani. Ez az eljárás mintázott blokkok alkalmazását teszi szükségessé ahhoz, hogy adott mintát lehessen nyerni. Továbbá, míg a nyomás könnyen elvégezhető anyagokon, nehézségek támadnak, ha konfekcionált ruházatot vagy annak sima részét kell megnyomni.
Az ismert festési eljárások lehetővé teszik, hogy egyenletesen festett vagy meghatározott ill. egymást átfedő mintákat lehessen készíteni, de nem teszik lehetővé a nem egyöntetű szakaszos vagy találomra történő foltos festést.
A találmány feladata, hogy olyan eljárást hozzon létre nem-egyöntetű, szakaszos, találomra történő, foltos festésre, amely a fent említett eljárások hiányosságait kiküszöböli.
Ezt a feladatot a találmány értelmében egy olyan festési eljárással valósítjuk meg, amely az alábbi lépéseket tartalmazza:
A textíliát kamrába helyezzük be merev, durva, vízáteresztő szemcsékkel együtt, amelyeket festékanyaggal impregnáltunk, ezután a textíliát a szemcsékkel érintkezésben hozzuk olymódon, hogy a textília és a szemcsék egymáshoz képest rendszertelen mozgásban vannak annyi ideig, amely elegendő ahhoz, hogy a textília találomra megfestődjék, majd a találomra megfestett textíliát a szemcséktől elválasztjuk.
A találomra festett textíliát ezt követően hőkezeljük, hogy a festékanyagot a textíliához rögzítsük, a fölösleges festékanyagot pedig vizes mosással eltávolítjuk.
A találmány egyik foganatosítási módjánál a szemcsék egy részét adott festékanyaggal impregnáljuk, míg a szemcsék másik részét más festékanyaggal impregnáljuk és az egészet érintkezésbe hozzuk a textíliával, hogy rendszertelen többszínű hatást kapjunk annak következtében, hogy a textíliák különböző festékanyagokkal impregnált szemcsékkel érintkeznek.
A találomszerű érintkezés a textília és az impregnált szemcsék között előnyösen forgó dobokban következik be.
A merev, vízáteresztő szemcsék impregnálhatok egy oldattal vagy diszperzióval, amely csak egyetlen festékanyagot vagy festékek keverékét tartalmazza. A szemcsék impregnálhatok azonkívül egyetlen oldattal, amely festékanyagot vagy festékanyag keveréket tartalmaz, vagy egyes szemcsék impregnálhatok egy adott festékanyagoldattal, míg a többi szemcse egy másik festékanyagoldattal impregnálható és az összes szemcséket érintkezésbe hozzuk a textíliával, hogy találomszerű többszínű hatást kapjunk.
Más esetben a textíliát kezdetben érintkezésbe hozzuk olyan szemcsékkel, amelyeket az első festékanyaggal vagy festékanyagok keverékével impregnáltuk, majd ezt követően külön a textilanyagot érintkezésbe hozzuk olyan szemcsékkel, amelyeket a második festékanyaggal vagy festékanyagok keverékével impregnáltuk. Kiegészítő érintkezések hozhatók létre ezt követően olyan szemcsékkel, amelyeket más festékanyaggal impregnáltunk a kívánt többszínű hatástól függően.
Minden olyan szemcse, amely merev, porózus és nagy abszorbciós tulajdonságokkal bír, alkalmazható a találmány szerinti eljárásban. A szemcse lehet természetes vagy szintetikus szemcse, ez utóbbi esetben lehet szerves vagy szervetlen vegyület. A szemcsék átlagos mérete előnyösen 0,001-20 cm, előnyösen 0,1— 5 cm és mindegyik szemcsének legalább egy porózus felülete van, pl. cellás szerkezete, amelyben több járat van, amelyek a szemcse belsejéből a külseje felé vezetnek.
Porózus, merev, vízáteresztő szemcseként, amelyek a találmány szerinti eljárásban alkalmazhatók, megemlíthetjük a habkövet, szilikagélt, vagy nyitott cellájú habosított polisztirol szemcséket, nyitott pólusú, merev polisztirén habot vagy polietilén habot vagy polivinilklorid habot vagy cellulóz-acetát habot, polipropilén
HU 210113 Β habot, fenol-formaldehid-gyanta habot, poliuretán habot, merev cellás gumit vagy más merev expandált polimer anyagot. A pórusok méretét vagy alakját a kívánt hatásnak megfelelően kell megválasztani. Ezek a habok, valamint gyártási eljárásuk jól ismert és megtalálható a Cellular Plastics - Recent Developments (1970) c. cikkben, (Johnson, Noyes Data Corporation). A habkő különösen előnyösen alkalmazott merev szemcse.
A szemcse belsejéből a külseje felé vezető pórusok vagy járatok biztosítják a festékanyag szabályos kibocsátását a festési ciklus alatt. A festékanyag a járatok segítségével hatol át a szemcsék falán és lerakódik a textília felületére, azokon a részeken, ahol az impregnált szemcsék érintkeznek a textíliával. Ez az áthaladást megkönnyíti, ha a szemcséket és a textíliát egy dobba helyezzük és a dobot forgatjuk. A porózus szemcsék bármilyen alakúak lehetnek, szabályos vagy szabálytalan geometriai alakzatok, pl. hengerek, gömbök, sokszöget stb.
A találmány szerinti eljárásban alkalmazott porózus szemcsék lényegében merevek maradnak az egész eljárás folyamán. Valójában, ha e helyett merev terméket alkalmazunk finom por alakjában, vagy flexibilis és lágy porózus terméket pl. szivacsot, akkor nem kapjuk a szakaszos, találomszerű, foltos festési hatást, mint amilyet a találmány szerinti eljárással nyertünk.
Miután a festési eljárás befejeződött, a porózus szemcséket célszerűen visszanyerjük és ismét impregnáljuk ugyanazzal a festékanyaggal, hogy a következő festési eljárásban újra felhasználhassuk.
Bármilyen ismert, nyomáshoz vagy festéshez általában alkalmazott festékanyag alkalmazható a találmány szerinti eljárásnál. Megfelelő festékanyagként példaként megemlíthetjük az alábbiakat:
- reaktív festékek, kénes festékek, cserző festékek, lúgos festékek, kationos festékek, direkt festékek, pác festékek, pigmentek stb. Ezek a festékanyagok fel vannak oldva vagy diszpergálva vannak előnyösen vízben, esetleg más segéd vegyi anyagokkal együtt, mint pl. diszpergálószerekkel, emulziókkal, kenőanyagokkal stb. Ha szükséges, akkor a festékanyagot fel lehet oldani lúgos vagy savas vizes oldatokban, vagy szerves oldószerben.
Ha a festékanyag pigment, kötőanyagot kell hozzáadni a diszperzióhoz vagy pasztához. A kötőanyag általában egy polimer diszperziója vagy oldata, mint pl. poliakrilsav származéka, poliuretán származék, butadien-sztirén kopolimer, stb. Általában szintetikus latexet alkalmazunk, amely filmképző tulajdonságai miatt a pigmentet a festendő termék felületéhez kötve tartja. A diszperzió vagy paszta tartalmazhat sűrítőt is.
A szemcséket a festékanyag oldattal, vagy diszperzióval bármilyen ismert módszer szerint lehet impregnálni. Előnyösen az impregnálás úgy történik, hogy a festékoldatot vagy diszperziót a szemcsékre szórjuk.
Célszerűen bármilyen típusú és méretű forgó dobot alkalmazhatunk ahhoz, hogy a találmány szerinti találomszerű festést elvégezzük, pl. egy mosógép dobja, amely el van látva belső lapátokkal, előnyösen alkalmazható. A dob forgási sebessége úgy van célszerűen beállítva, hogy az impregnált szemcsék folyamatosan hulljanak le a textíliára a nehézségi erő hatására. A forgási sebesség változtatható, 1-50 fordulat/perc nagyságú sebességeket alkalmazhatunk.
Természetesen alkalmazhatunk a forgó dobtól eltérő jellegű kamrákat is az eljárásnál, amennyiben ez a kamra elegendő véletlen ütközést biztosít az impregnált szemcsék és a textília között, azaz a textília és a szemcsék egymáshoz képest relatív mozgásban vannak.
A textília és a festékanyag-oldattal vagy diszperzióval impregnált porózus szemcsék tartózkodási ideje a kamrában a kívánt hatástól függően változik. Általában a tartózkodási idő 1-10 perc, ha nagyon szakaszos vagy teljesen találomszerű, foltos hatást kívánunk elérni és 10-60 perc ha mérsékelten véletlenszerű, foltos hatást, ún. „márványos” hatást vagy „ködszerű” hatást kívánunk elérni. A porózus impregnált szemcsék súlyaránya a textíliához viszonyítva széles határok között mozoghat, általában 1:1-től 100:1-ig, előnyösen kb. 2:1-től 50:1-ig.
A szemcséket és a textíliát lényegében száraz körülmények között hozzuk egymással érintkezésbe. így a szemcsék és a textília lényegében járulékos folyadék jelenléte nélkül érintkezik egymással. Ezután a szemcséket eltávolítjuk. A festett textíliát ezután melegítjük vagy gőzöljük, hogy a festékanyagot a textíliához rögzítsük. Ilyen hőkezelés elvégezhető a mosógép dobjában, ha a mosógépnek vannak fűtőeszközei, vagy máshol kell elvégezni. Amint jól ismert, a hőkezelési feltételek változhatnak, pl. nagyobb hőmérsékletek rövidebb kezelési időt tesznek lehetővé és fordítva. A hőkezelés elvégezhető száraz körülmények között vagy gőzzel kb. 80 C-160 °C hőmérsékleten.
Ezután a kezelés után a festett textíliát általában egy vagy két mosásnak vetjük alá vízzel, előnyösen mindaddig, amíg minden felesleges festékanyagot tökéletesen eltávolítottunk. Amennyiben szükséges, ezt a lépést egy rögzítő kezelés követheti, amelyet dicianodiamid származékokkal, vagy ismert típusú kationos bázisú termékekkel végezhetünk.
A találmány szerinti eljárásnak számos előnye van az eddig ismert festési eljárásokhoz képest. Legfőbb előnye, hogy a vízfogyasztás lényegesen csökken, aminek következtében kisebbek a költségek és a környezeti szennyeződés. A találmány szerinti eljárás rendkívül egyszerű és olcsó, mivel az üzemelési ideje rövid és kevés festékanyagra van szükség. Ezenfelül a porózus szemcséket vissza lehet nyerni és ismét fel lehet használni úgy, hogy nincs festékanyag veszteség.
A találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy olyan textíliát kapjunk, amely nem egyöntetűen van megfestve, hanem felületén szabálytalan, találomszerű foltos minta van. Ezek a szabálytalan minták lehetnek azonos vagy különböző színűek. A minták alakja és mérete több változónak a függvénye, mint pl. az alkalmazott, különös módon impregnált szemcsék és a festőkamra belsejében töltött tartózkodási idő.
HU 210 113 Β
Ezenkívül a találmány szerinti eljárás lehetővé teszi, hogy olyan textíliákat kapjunk, amelyek nem egyöntetű módon vannak megfestve, különböző színűek és az egyik szín a másikba nyúlik át vagy megy át a széleknél azáltal, hogy a színek kölcsönösen egymásba hatolnak és egymást átfedik. Ilymódon többszínű textíliák állíthatók elő, változó árnyékhatásokkal,
A találmány szerinti eljárással kapott textíliák lényegesen eltérnek azoktól, amelyeket az ismert eljárásokkal lehet előállítani, amikoris ezeken többé-kevésbé szabályos, tökéletesen megkülönböztethető és meghatározott színű minták vannak.
A találmányt részletesebben néhány példa kapcsán ismertetjük, amemlyek azonban nem korlátozó jellegűek.
1. példa
C.I. Direct kék 71 No 34140 festékből vizes oldatot készítettünk, amelynek festék koncentrációja 10 g/1. Az oldatot 40 kg habkőre fújtuk rá, amelynek méretei 1-5 cm, amíg a habkövek telítődtek. Az impregnált habköveket 12 kg fehér pamutszövetből készült nadrággal együtt mosógép dobjába helyeztük be. A dob átmérője 150 cm, hossza 150 cm. A dobot 9 percig forgattuk 27-28 fordulat/perc sebességgel és a forgás irányát minden 30 másodpercben megváltoztattuk.
Ez után a kezelés után a habköveket elkülönítettük a kapott találomszerűen festett nadrágoktól. Ezután a nadrágokat hőkezelésnek vetettük alá 115 °C-on gőzzel, majd mostuk. Az egyes nadrágok külső felülete kék színűvé vált, nem egyöntetű módon és fehér foltok voltak benne, amelyeket nem érintett az impregnált habkő, különösen a mélyedéses részeken, a varrások mentén.
2. példa , Az 1. példát megismételtük, azonban festékanyagként C.I. Dirct piros 26 No 29190 festéket alkalmaztunk.
3. példa
Vizes oldatot készítettünk olymódon, hogy 20 g C.I. reactiv fekete 85 festéket 1 liter oldatban oldottunk fel, amely oldat 2 g/1 NaOH-t és 10 g/1 Na2CO3-at tartalmazott. A festékoldatot a habkövekre porlasztottuk ugyanolyan körülmények között, mint az 1. példában.
120 kg impregnált habkövet töltöttünk be a mosógép dobjába, amelynek méretei az 1. példában megadottak, 12 kg halványkék színű pamutszövetből készült nadrággal együtt. A kezelés 5 percig tartott, a dob forgási sebessége 27-28 fordulat/perc volt és a dob forgásirányát minden 30 másodpercben változtattuk. A habkövek eltávolítása után a kapott találomszerűen festett nadrágokat gőzzel 115 °C-on kezeltük, mostuk, majd 1 g/1 dicianodiamidot és formaldehid származékot tartalmazó rögzítőszert tartalmazó oldattal kezeltük. A rögzítőszer FISSATORE D° védjeggyel ellátott, ROL által forgalmazott szer.
A nadrágok szakaszos formában festődtek meg a és „márványos” kinézetet nyertek, ahol halványkék alapon találomszerűen foltos fekete minták láthatók. Nagyobb mérvű szakaszosság vehető észre színben a varrások mentén.
4. példa
Vizes oldatokat készítettünk, amelynek összetételei a következők:
A oldat: 5 g/1 C.I. Direct kék 71 no. 34140 festék B oldat: 5 g/1 C.I. Direct piros 27 No. 29190 festék C oldat: 5 g/1 C.I. Direct sárga 28 No 19555 festék kg fehér pamutszövetből készült nadrágot kezeltünk az alábbi módon:
A. Az A oldatot ráporlasztottuk 40 kg habkőre, amelynek méretei 1-5 cm, amíg a habkövek telítődtek. Az impregnált habköveket mosógép dobjába töltöttük a nadrágokkal együtt. A dob átmérője 150 cm, hossza 150 cm. A dobot 7 percig 27-28 fordulat/sebességgel forgattuk és a forgásirányt minden 30 másodpercben változtattuk. Ezután a habköveket elválasztottuk a találomszerűen kékre festett nadrágoktól és a mosógépet kimostuk.
B. A találomszerűen kékre festett nadrágokat ugyanebbe a mosógépbe visszatöltöttük 40 kg habkővel együtt, amelynek méretei 1-5 cm és amelyek telítésig lettek impregnálva a B oldattal. A kezelési körülmények és a dob forgása ugyanúgy történt, mint az A esetben. Ezután a habköveket elválasztottuk a találomszerűen kékre és pirosra festett nadrágoktól és a mosógépet ismét kimostuk.
C. A találomszerűen kékre és pirosra festett nadrágokat ismét visszatöltöttük a mosógépbe 40 kg olyan habkővel együtt, amelynek méretei 1-5 cm és a C oldattal lettek impregnálva, amíg telítettek nem lettek. A kezelés körülményei és a dob forgatása ugyanúgy történt, mint az A és B esetben.
Miután a habköveket különválasztottuk a találomszerűen kékre, pirosra, sárgára festett nadrágoktól, ezeket hőkezelésnek vetettük alá 20 percig, 115 °C hőmérsékleten gőzzel, majd mostuk, és végül bemerítettük és kevertük 15-20 percig 40 °C-on egy olyan oldatba, amely 2 g/1 dicianoamidot és formaldehid származékot tartalmazó rögzítőszert tartalmazott, amelyet FISSATORE D° védjegy alatt a ROL cég forgalmaz.
Mindegyik nadrág kék-piros-sárga színű volt, találomszerű és nem egyöntetű módon és világos vagy nem-festett területekkel, amelyeket nem érintettek habkövek. A nem-festett területek különösen a varrások mentén lévő mélyedésekben jelentek meg.
A találmány természetesen nincs az előzőekben ismertetett négy példára korlátozva, hanem attól eltérő megoldások is megvalósíthatók.

Claims (10)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    1. Eljárás textíliák festésére szabálytalan módon, azzal jellemezve, hogy a textíliákat merev, durva, vízáteresztő szemcsékkel együtt kamrába helyezzük, amely szemcséket előzőleg festékanyaggal impregnáltuk, ez4
    HU 210 113 Β után a textíliát a szemcsékkel érintkezésbe hozzuk azáltal, hogy a textíliát és a szemcséket egymáshoz képest találomszerűen mozgatjuk, és így a textíliát találomszerűen megfestjük, majd a találomszerűen megfestett textíliát a szemcséktől elválasztjuk és hőkezelésnek vetjük alá és ezáltal a festékanyagot a textíliához rögzítjük, majd a felesleges festékanyagot a találomszerűen festett textíliáról vizes mosással eltávolítjuk.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a textíliát és a festékkel impregnált szemcséket folyadék távollétében hozzuk egymással érintkezésbe.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcsék egy részét egy adott festékanyaggal impregnáljuk, a szemcsék másik részét pedig más, eltérő festékanyaggal impregnáljuk.
  4. 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a megfestett textíliát mosás után rögzítő hőkezelésnek vetjük alá, és így a lerakodott festékanyagot kémiailag rögzítjük.
  5. 5. Az 1-4, igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a szemcséket a festékanyagok keverékét tartalmazó oldattal vagy diszperzióval impregnáljuk.
  6. 6. Az 1-5. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy 0,001-20 cm átlagos átmérőjű szemcséket alkalmazunk.
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a textilanyagot habkő szemcsékkel kezeljük.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy festékanyagként reaktív festékanyagokat, kénes festékanyagokat, cserző festékanyagokat, savas festékanyagokat, lúgos festékanyagokat, kationos festékeket, direkt festékeket, pác festékeket és pigmenteket alkalmazunk.
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy az impregnált szemcsék súlyarányát a festendő textíliához képest 1:1-100:1, előnyösen 2:1-50:1 között választjuk.
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a textíliákat merev, durva vízáteresztő, egy első festékanyaggal impregnált szemcsékkel együtt kamrába helyezzük, ezután a szemcséket a textíliával érintkezésbe hozzuk, miközben a textíliát és a szemcséket egymáshoz képest találomszerű mozgásba hozzuk és így a textíliát megfestjük, majd a találomszerűen megfestett textíliát a szemcséktől elválasztjuk, ezután ezeket a lépéseket megismételjük olyan szemcsékkel, amelyeket egy második, eltérő festékanyaggal impregnáltunk és végül a textíliát hőkezelésnek vetjük alá, és ezáltal a festékanyagot a textíliához rögzítjük, majd a felesleges festékanyagot a találomszerűen festett textíliáról vizes mosással eltávolítjuk.
HU883363A 1987-07-06 1988-06-29 Method for painting materials irregularly HU210113B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT8721185A IT1228255B (it) 1987-07-06 1987-07-06 Procedimento per tingere in modo non uniforme prodotti tessili e prodotti tessili tinti cosi' ottenuti

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT57852A HUT57852A (en) 1991-12-30
HU210113B true HU210113B (en) 1995-02-28

Family

ID=11178062

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU883363A HU210113B (en) 1987-07-06 1988-06-29 Method for painting materials irregularly

Country Status (24)

Country Link
US (1) US5064443A (hu)
EP (2) EP0298412B1 (hu)
JP (1) JPS6426790A (hu)
KR (1) KR960004640B1 (hu)
CN (2) CN1030952A (hu)
AT (1) ATE122743T1 (hu)
AU (1) AU602224B2 (hu)
BR (1) BR8803319A (hu)
CA (1) CA1316636C (hu)
CS (1) CS270248B2 (hu)
DD (2) DD272108A5 (hu)
DE (1) DE3853795T2 (hu)
DK (1) DK171032B1 (hu)
ES (1) ES2072254T3 (hu)
FI (1) FI97483C (hu)
HU (1) HU210113B (hu)
IE (1) IE61787B1 (hu)
IL (1) IL86878A (hu)
IT (1) IT1228255B (hu)
MX (1) MX169463B (hu)
NO (1) NO302245B1 (hu)
PL (1) PL159746B1 (hu)
PT (1) PT87898B (hu)
RU (1) RU2011719C1 (hu)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH03161579A (ja) * 1989-05-19 1991-07-11 Howa Kk 繊維製品の部分着色方法
US5030242A (en) * 1989-07-21 1991-07-09 Bellaire David L Method of imparting random coloration patterns in fabric
JPH0370846U (hu) * 1989-11-09 1991-07-17
US8061269B2 (en) 2008-05-14 2011-11-22 S.C. Johnson & Son, Inc. Multilayer stencils for applying a design to a surface
US8557758B2 (en) 2005-06-07 2013-10-15 S.C. Johnson & Son, Inc. Devices for applying a colorant to a surface
WO2006133169A2 (en) 2005-06-07 2006-12-14 S. C. Johnson & Son, Inc. Composition for application to a surface
US7776108B2 (en) 2005-06-07 2010-08-17 S.C. Johnson & Son, Inc. Composition for application to a surface
US7727289B2 (en) 2005-06-07 2010-06-01 S.C. Johnson & Son, Inc. Composition for application to a surface
US8846154B2 (en) 2005-06-07 2014-09-30 S.C. Johnson & Son, Inc. Carpet décor and setting solution compositions
ITRE20060011A1 (it) * 2006-02-01 2007-08-02 Tintoria Emiliana S R L Procedimento per tingere in modo non uniforme prodotti tessili
CN104862988B (zh) * 2015-04-20 2017-03-01 南通斯得福纺织装饰有限公司 一种潽染机染液及其调制工艺
CN104846575B (zh) * 2015-04-20 2017-02-01 南通斯得福纺织装饰有限公司 一种全棉面料活性潽染工艺
GB201703901D0 (en) * 2017-03-10 2017-04-26 Xeros Ltd Method
US10400388B2 (en) * 2017-10-31 2019-09-03 Fast Retailing Co., Ltd. Damage process for a textile product
CN109667168A (zh) * 2018-12-25 2019-04-23 潍坊苏瑞新材料科技有限公司 一种具有极强的分散匀染作用的多功能浮石粉
CN110670382B (zh) * 2019-09-28 2022-01-11 桐乡市鑫隆印染有限公司 一种厚型涤纶纺织品柔性化无水印染的方法
KR102452446B1 (ko) * 2020-10-14 2022-10-06 츠두 린 코퍼레이션 불연속 패턴의 염색기법
CN114561819B (zh) * 2022-03-28 2024-01-30 广东溢达纺织有限公司 一种环保多色面料或者成衣及其炒色加工方法
CN114657731B (zh) * 2022-04-20 2023-08-29 广东溢达纺织有限公司 一种能染出不均匀时尚效果的泡沫染色方法及所得成衣或者织物
CN115058906A (zh) * 2022-07-26 2022-09-16 鲁泰纺织股份有限公司 成衣雪花染色的工艺

Family Cites Families (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US223019A (en) * 1879-12-30 Improvement in methods of coloring fibrous material
US242081A (en) * 1881-05-24 Island
US1253050A (en) * 1916-07-14 1918-01-08 Isidor Kitsee Supplying pile fabrics with designs.
US1275771A (en) * 1918-01-21 1918-08-13 Susquehanna Silk Mills Process of making fabric.
FR645108A (fr) * 1927-09-03 1928-10-19 Procédé de fabrication d'une imitation de cuir et, notamment, de celui dénommé cuir ancien
US1714941A (en) * 1928-05-24 1929-05-28 Peter F Naletko Method of fur dyeing
US1921635A (en) * 1929-04-19 1933-08-08 Kohnstamm & Co Inc H Bluing composition and process
US2199093A (en) * 1937-12-22 1940-04-30 Harry C Wolfenden Dye spattering machine
US2629647A (en) * 1949-02-03 1953-02-24 Pitt Frances Joy Process of ornamental dyeing
US3432446A (en) * 1965-03-31 1969-03-11 Carter S Ink Co Porous applicator prepared by bonding thermoplastic fibrous flock particles at point of contact with the aid of a plasticizer
US3415185A (en) * 1965-10-22 1968-12-10 Monsanto Co Method of penetration printing a fabric utilizing impact forces
NL6616070A (hu) * 1965-11-16 1967-05-17
US3726640A (en) * 1969-06-09 1973-04-10 Schroers Co Textilausruest Methods to pattern and to dye single colored textiles,especially carpets,with different colors or tones
JPS5434139B2 (hu) * 1972-07-20 1979-10-25
ZA744836B (en) * 1973-08-16 1975-08-27 Hoechst Ag Process for obtaining multicolor effects
ZA742756B (en) * 1973-08-25 1975-09-24 Hoechst Ag Animal identification tag process and device for the irregular dyeing of textiles
NL7414822A (nl) * 1973-11-16 1975-05-21 Zimmer Peter Werkwijze en inrichting voor het bedrukken van vezelmaterialen.
US3947246A (en) * 1973-11-21 1976-03-30 Bayer Aktiengesellschaft Process for producing spotted dyeings with pastes containing water-soluble resin or wax and particulate dyestuff
US4397650A (en) * 1978-09-19 1983-08-09 United Merchants & Manufacturers, Inc. Textile dyeing process
DE2843517A1 (de) * 1978-10-03 1980-04-17 Sebastiano F Dr Ing Luca Handwaschpraeparat
DK152140B (da) * 1979-02-16 1988-02-01 Kuesters Eduard Maschf Fremgangsmaade og apparat til moenstring af en fremfoert varebane
FR2517710A1 (fr) * 1981-12-03 1983-06-10 Abm Service Procede de delavage et de vieillissement d'articles textiles
US4589884A (en) * 1983-03-18 1986-05-20 Milliken Research Corporation Process for heat treating textile substrates to give colored pattern
BE905631A (fr) * 1986-03-28 1987-02-16 Golden Trade Srl Procede pour decolorer de maniere non uniforme des tissus ou des vetements et produit decolore par ce procede.
JPS63295777A (ja) * 1987-05-27 1988-12-02 株式会社 ニッセン 縫製品の染色抜染加工方法
JPS63295776A (ja) * 1987-05-27 1988-12-02 倉敷紡績株式会社 斑染縫製品の製造方法
JPS6420373A (en) * 1987-07-15 1989-01-24 Ashina Corp Dyeing method

Also Published As

Publication number Publication date
PL159746B1 (pl) 1993-01-29
DK348788D0 (da) 1988-06-24
FI883231A (fi) 1989-01-07
IE61787B1 (en) 1994-11-30
DE3853795T2 (de) 1995-10-12
IL86878A (en) 1991-12-15
CN1034235A (zh) 1989-07-26
PT87898A (pt) 1989-06-30
IT1228255B (it) 1991-06-05
DD275714A5 (de) 1990-01-31
DK348788A (da) 1989-01-07
FI97483C (fi) 1996-12-27
NO302245B1 (no) 1998-02-09
KR890002489A (ko) 1989-04-10
ES2072254T3 (es) 1995-07-16
DD272108A5 (de) 1989-09-27
EP0636741A3 (en) 1996-10-23
EP0298412A2 (en) 1989-01-11
BR8803319A (pt) 1989-01-17
AU602224B2 (en) 1990-10-04
DK171032B1 (da) 1996-04-22
IT8721185A0 (it) 1987-07-06
IE881948L (en) 1989-01-06
US5064443A (en) 1991-11-12
MX169463B (es) 1993-07-06
CS270248B2 (en) 1990-06-13
FI883231A0 (fi) 1988-07-06
EP0636741A2 (en) 1995-02-01
RU2011719C1 (ru) 1994-04-30
HUT57852A (en) 1991-12-30
EP0298412B1 (en) 1995-05-17
JPS6426790A (en) 1989-01-30
CA1316636C (en) 1993-04-27
CN1024422C (zh) 1994-05-04
PT87898B (pt) 1995-05-04
CS488988A2 (en) 1989-10-13
NO882816L (no) 1989-01-09
NO882816D0 (no) 1988-06-24
DE3853795D1 (de) 1995-06-22
ATE122743T1 (de) 1995-06-15
IL86878A0 (en) 1988-11-30
EP0298412A3 (en) 1991-09-11
PL273519A1 (en) 1989-04-03
FI97483B (fi) 1996-09-13
CN1030952A (zh) 1989-02-08
KR960004640B1 (ko) 1996-04-11
AU1856188A (en) 1989-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU210113B (en) Method for painting materials irregularly
US3099514A (en) Color-printed flocked fabrics
EP0906412B1 (en) A dye scavenging substrate, and a method for its manufacture
US3467484A (en) Patterned application of benzyl alcohol with or without a resist on nylon fabrics and dyeing the patterned fabric
US5252103A (en) Pigmenting of cellulose textiles: treatment with cationic compound and immersion in aqueous pigment dispersion
CN103898778A (zh) 一种天然织物或人棉的升华转移印花工艺
US5201915A (en) Process for fading dyed textile products and faded products manufactured according to the process
US4121897A (en) Process for printing on solid molded articles made from urea formaldehyde resin or melamine formaldehyde resin
US5310409A (en) Method for altering fabrics or garments to discharge dyed colors or indigo denim to create finishes
Gutjahr et al. Direct print coloration
US4822376A (en) Printed bleeding madras
GB544820A (en) Improvements relating to the production of pattern effects on textile fabrics
CN108708113A (zh) 一种色彩丰富的染色工艺
TWI844097B (zh) 以防染及自動噴染形成織物圖案顯色的方法
SU1353671A1 (ru) Способ декоративной обработки ткани
TW202411487A (zh) 以防染及自動噴染形成織物圖案顯色的方法
CN115613374A (zh) 具有色彩变化效果的织物及其洗水方法、应用
KR0148122B1 (ko) 웨트 프린트 포지의 제조방법
EP1957702A1 (en) Aging procedure for fabrics using reducing or oxidizing discolorating agents spray applied
KR20000024054A (ko) 의류의 염색방법
JPS63295777A (ja) 縫製品の染色抜染加工方法
JPS63282375A (ja) 特殊模様布帛およびその製造方法
JPH07119052A (ja) 不均一な色調・色柄を得るための前処理加工法
JPH04163379A (ja) 獣毛繊維により構成された布帛の模様作成法
DE3066844D1 (en) Process for the manufacture of light-resisting coloured rubber-coated wovens from polyester fibres

Legal Events

Date Code Title Description
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee