HU205001B - Process for producing pharmaceutical compositions comprising purine arabinoside derivatives with antiviral activity - Google Patents

Process for producing pharmaceutical compositions comprising purine arabinoside derivatives with antiviral activity Download PDF

Info

Publication number
HU205001B
HU205001B HU895829A HU582989A HU205001B HU 205001 B HU205001 B HU 205001B HU 895829 A HU895829 A HU 895829A HU 582989 A HU582989 A HU 582989A HU 205001 B HU205001 B HU 205001B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
active ingredient
purine
vzv
compound
treatment
Prior art date
Application number
HU895829A
Other languages
English (en)
Other versions
HU895829D0 (en
Inventor
Thomas Anthony Krenitsky
George Walter Koszalka
Lynda Addington Jones
Devron Randolph Averett
Allan Ray Moorman
Original Assignee
Wellcome Found
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wellcome Found filed Critical Wellcome Found
Publication of HU895829D0 publication Critical patent/HU895829D0/hu
Publication of HU205001B publication Critical patent/HU205001B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07HSUGARS; DERIVATIVES THEREOF; NUCLEOSIDES; NUCLEOTIDES; NUCLEIC ACIDS
    • C07H19/00Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof
    • C07H19/02Compounds containing a hetero ring sharing one ring hetero atom with a saccharide radical; Nucleosides; Mononucleotides; Anhydro-derivatives thereof sharing nitrogen
    • C07H19/04Heterocyclic radicals containing only nitrogen atoms as ring hetero atom
    • C07H19/16Purine radicals
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61PSPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
    • A61P31/00Antiinfectives, i.e. antibiotics, antiseptics, chemotherapeutics
    • A61P31/12Antivirals

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Molecular Biology (AREA)
  • Genetics & Genomics (AREA)
  • Biotechnology (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Communicable Diseases (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Oncology (AREA)
  • Pharmacology & Pharmacy (AREA)
  • Virology (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)
  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)
  • Polysaccharides And Polysaccharide Derivatives (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás helyettesített purin-arabinozidokat és fiziológiailag elfogadható származékaikat, elsősorban észtereiket tartalmazó, bizonyos DNS vírus által okozott megbetegedések ellen hatásos gyógyszerkészítmények előállítására.
A Varicella-herpes zoster vírus (VZV), amely a bárányhimlőt és az övsömört okozza, a herpeszcsaládhoz tartozó DNS vírus. A Varicella (bárányhimlő) az elsődleges betegség, amelyet a VZV immunitás nélküli személynél okoz. Ez általában a gyermekek enyhe lefolyású betegsége, amely lázzal és viszkető kiütésekkel jelentkezik. A Herpes zoster (övsömör) a betegség víszszatérő formája, amely olyan felnőtteknél jelentkezik, akik előzetesen a Varicella zoster vírussal már fertőzöttek voltak. Ennek a fertőzésnek a klinikai tünetei: neuralgia és hólyagos bőrkiütés, amelynek eloszlása unilaterális és dermatomális. A gyulladás elterjedése paralízishez vagy görcsös rohamhoz vezethet, valamint kómához is, ha az agyhártya is fertőzötté válik.
Immunhiányos betegeknél a vírus elszóródhat és súlyos, gyakran végzetes betegséget okozhat. Immunhiány jöhet létre olyan betegeknél, akiket szervátültetés miatt gyógyszerrel kezelnek, vagy rosszindulatú daganatok kezelésénél alkalmazott gyógyszerek miatt vagy betegség, például az AIDS miatt, amely az immunrendszert lerombolja, és az áldozatát könnyen támadhatóvá teszi olyan fertőzésekkel szemben, amelyek egyébként nem lennének veszélyesek.
A Cytomegalovírus (CMV) a herpeszcsalád egy másik vírusa. A fertőzést meg lehet kapni gyermekkorban vagy serdülőkorban és a fertőzés valószínűleg leggyakoribb formája a méhen belüli magzati fertőzés. A veleszületett fertőzéseknek azonban mintegy 90%-a tünetmentes születéskor. Az anya terhesség alatti fertőzését általában úgy tekintik, mint az egyik legnagyobb veszélyt a születendő gyermekre nézve, míg a magzati fertőzések reaktivációja általában klinikailag tünetmentes. A klinikai tüneteknek igen széles skálája ismeretes a haláltól és a súlyos betegségektől (mikrokefália, splenohepatomegália, sárgaság, szellemi fogyatékosság) a súlygyarapodás nehézségén, a mellkasi és füli fertőzések iránti érzékenységen keresztül egészen a gyakorlatilag teljes tünetmentességig. Fiatal felnőtteknél a fertőzés gyakran észrevehetetlen vagy szoros fizikai kontaktusból eredő mirigylázhoz hasonló betegségként jelentkezik. A VZV fertőzéseknél ismertetettekhez hasonlóan súlyos fertőzések következhetnek be, ha az alvó vírus immunveszélyeztetett betegekben reaktiválődik. Ilyen fertőzések megnövekedett halandósághoz vezetnek retinitis, pneumonitis és gyomor- és bélmegbetegedések esetén.
Felismertük, hogy egyes helyettesített purin-arabino-nukleozidok, amelyekre jellemző, hogy a puringyűrű 2- és 6-helyzetében szubsztituálva vannak, hatásosan alkalmazhatók emberi vírusfertőzések, különösen a Varicella zoster vírus (VZV) vagy a Cytomegalovírus (CMV) okozta fertőzések ellen.
A 9-P-D-arabino-furanozil-6-metoxi-9H-purin, a 9P-D-arabino-furanozil-6-pirrolidino-9H-purin, a 9-βD-arabino-furanozil-6-metil-amino-9H-purin, és a 9-βD-arabino-furanozil-6-dímetil-amino-9H-purin, amelyeknek találmányunkban a VZV és a CMV fertőzések elleni hatását ismertetjük, már korábban is szerepeltek pl. az alábbi irodalmi helyeken [J. Org. Chem. 27. kötet, 3274-3279 (1962); Cancer Treatment Rep. 60(10) 1567-1584 (1976); Tetrahedron 40(4) 709-713 (1984); Canada J. Biochem. 43(1), 1-15 (1965); J. Med. Chem. 12, 498-504 (1969); J. Bioi. Chem. 251(13), 4055-4061 (1976); Ann. N. Y. Acad. Sci. 284, 81-90 (1977); 002198 számú európai szabadalmi leírás, 3 666 856, 4371613. és 3 758 684 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírások]. A fenti hivatkozásokban azonban nem szerepel a vegyületek vírusellenes hatása, vagy csak eltérő típusú vírusok elleni hatásukról esik szó.
A találmányunk azon a felismerésen alapul, hogy ezek az önmagában ismert módon előállított vegyületek és fiziológiailag elfogadható származékaik hatékonyan alkalmazhatók a VZV vagy CMV által okozott emberi vírusfertőzések kezelésére vagy megelőzésére. Önmagában ismert előállítási eljáráson a jelen bejelentés elsőbbségi napjáig ismertté vált előállítási módokat értjük.
A találmány tárgya eljárás (I) általános képletű vegyületeket-ahol
R! jelentése metoxi-, metilamino-, dimetilamino vagy pirrolidinocsoport tartalmazó, VZV vagy CMV által okozott emberi vírusfertőzések kezelésére vagy megelőzésére való gyógyszerkészítmények előállítására.
A következő vegyületek a találmány szerint előállított gyógyszerkészítmények hatóanyagai:
1.9^-D-arabino-furanozil-6-metil-amino-9H-purin,
2. 9^-D-arabino-furanozil-6-dimetil-amino-9H-purin,
3. 9^-D-arabino-furanozil-6-metoxi-9H-purin;
4. 9^-D-arabino-furanozil-6-pirrolidino-9H-purin.
A felsoroltak közül különösen előnyös vegyület a 2.
és 3. vegyület.
Az (I) általános képletű purin-nukleozidokat és származékaikat a továbbiakban hatóanyagoknak nevezzük. A hatóanyagokat a VZV vagy CMV vírus által okozott emberi vírusfertőzések kezelésére vagy megelőzésére szolgáló gyógyszerkészítmények előállítására lehet felhasználni.
A VZV vagy CMV fertőzések kezelésére vagy megelőzésére szolgáló módszer abból áll, hogy a megbetegedett embernek a találmány szerint előállított vegyületből hatékony dózist adagolunk.
Az ismertetett módszer azt jelenti, hogy megakadályozzuk a VZV vagy CMV vírusok replikációját valamely emlős vírust hordozó sejtjeiben oly módon, hogy a fertőzött sejtekre az (I) általános képletű vegyületből vagy annak gyógyászatilag alkalmas származékából hatékony vírusreplikációt gátló dózist alkalmazunk.
A hatóanyagokat a korábban említett VZV és CMV fertőzések kezelésére lehet alkalmazni.
A hatóanyagokat bármely, a kezelendő állapotnak megfelelő módon adagolhatjuk. Például orálisan, rektálisan, nazálisán, topikálisan (bukkálisan és szublingu2
HU 205 001 B álisan), vaginálisan és parenterálisan (szubkután, intramuszkulárisan, intravénásán, intradermálisan, intratecálisan és epidurálisan). A legalkalmasabb mód a kezelendő állapot függvényében választandó meg.
A fentebb említett valamennyi esetben a (I) általános képletű hatóanyag mennyisége számos tényezőtől függ, például a kezelendő állapot súlyosságától, a kezelendő személytől és végül is az orvos döntése határozza meg. Általában azonban a fenti esetekben a hatékony dózis 0,1 és 250 mg/testtömeg-kg naponta, előnyösen 0,1-100 mg/testtömeg-kg naponta, legelőnyösebben 1-20 mg/testtömeg-kg naponta. Optimális dózisként a napi 15 mg/testtömeg-kg adható meg [ha másképp nem jelezzük, a hatóanyag az (I) általános képletű vegyületre számítandó, ezek sóira és észtereire a számokat arányosan növelni kell], A kívánt dózist előnyösen kettő, három, négy vagy több részre elosztva adagoljuk megfelelő intervallumonként a nap folyamán. Ezeket az adagokat egységnyi adagolási formákban adhatjuk be, amelyek például 5-1000 mg, előnyösen 20-500 mg, legelőnyösebben 100-400 mg hatóanyagot tartalmaznak egységenként.
Habár a hatóanyagok önmagukban is alkalmazhatók, előnyös azokat gyógyszerkészítmény formájában előállítani. A találmány szerint előállított készítmények legalább egy, fentiekben meghatározott hatóanyagot, egy vagy több gyógyászatilag elfogadható hordozóanyagot, és adott esetben egy másik hatóanyagot, például láz- vagy fájdalomcsillapítót is tartalmaznak. A hordozóknak gyógyászatilag elfogadhatóknak kell lenniük abban az értelemben, hogy összeférhetók legyenek a készítmény többi komponensével és ne legyenek károsak a beteg számára.
A készítményekhez tartoznak a megfelelő, orálisan, rektálisan, nazálisán, topikálisan (bukkálisan és szublinguálisan), vaginálisan vagy parenterálisan (például szubkután, intramuszkulárisan, intravénásán, intradermálisan, intratecálisan vagy epidurálisan) adagolható gyógyszerfonnák. A készítményeket előnyösen egységnyi adagolási formákban állítjuk elő a gyógyszerészeiben jól ismert szerekkel. így a hatóanyagot a hordozóanyaggal, amely egy vagy több segédanyagot is tartalmazhat, összekeverik. Általában a készítményeket úgy állítják elő, hogy a hatóanyagot folyékony hordozóanyagokkal vagy finomeloszlású szilárd hordozóanyaggal vagy mindkettővel alaposan összekeverik, majd szükség esetén a terméket formázzák.
Az orális adagolásra alkalmas találmány szerint előállított gyógyszerkészítmények közül megemlítjük a jól elkülöníthető egységeket, például a kapszulákat, az ostyatokokat, tablettákat, amelyek meghatározott mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak; ezenkívül a porokat vagy granulátumokat; oldatokat, a vizes vagy vízmentes folyadékokkal készített szuszpenziókat; vagy az olaj a vízben folyékony emulziókat vagy a víz az olajban folyékony emulziókat. A hatóanyag kiszerelhető pirula, szirup vagy pép formájában is.
A tabletta előállítása préseléssel vagy olvasztással, adott esetben egy vagy több segédanyag alkalmazásával történhet. A préselt tabletták készíthetők megfelelő tablettázógépen, a hatóanyagot ilyenkor gördülékeny formájú anyag, por vagy granulátum formájában alkalmazzuk és adott esetben kötőanyaggal (például povidonnal, zselatinnal, hidroxi-propil-metil-cellulózzal), kenőanyaggal, inért hígítószerrel, konzerválószerrel, bomlást elősegítő anyaggal (például nátrium-keményítő glikoláttal, térhálósított povidonnal, térhálósított nátrium-karboxi-metil-cellulózzal), felületaktív anyaggal vagy diszpergálószerrel együtt. Olvasztott tablettákat úgy készítünk, hogy megfelelő gépben megolvasztjuk az inért hígítófolyadékkal nedvesített poralakú vegyületet, A tablettákat adott esetben bevonhatjuk vagy hornyolhatjuk, vagy elkészíthetjük úgy, hogy lassan vagy ellenőrzött módon adják le a hatóanyagot. Ehhez például különböző arányban hidroxi-propil-metil-cellulózt alkalmazhatunk.
Szem vagy egyéb külső szövet, például a száj vagy bőr fertőzése kezelésére a készítményeket előnyösen topikálisan. alkalmazható kenőcsök vagy krémek formájában szereljük ki, ezek például 0,075-20 tömeg%, előnyösen 0,2-15 tömeg%, legelőnyösebben 0,510 tömeg% hatóanyagot tartalmazhatnak. A kenőcs formájában történő kiszerelés esetén a hatóanyagot akár paraffinos, akár vízzel keverhető kenőcs alaphoz tehetjük hozzá: Ezenkívül készíthetünk a hatóanyagból olaj a vízben krémalappal krémet is.
Kívánt esetben a krém vizes fázisa tartalmazhat például legalább 30 tömeg% polialkoholt, vagyis olyan alkoholt, amely két vagy több hidroxilcsoportot tartalmaz, például propilénglikolt, bután-1,3-dióit, mannitot, szorbitot, glicerint, polietilénglikolt vagy ezek. keverékét. A helyi kezelésre alkalmas készítmények előnyösen tartalmaznak egy olyan vegyületet is, amely elősegíti a hatóanyagnak a bőrön keresztül vagy egyéb fertőzött területen keresztül történő abszorpcióját vagy penetrációját. Ilyen bőrön át való penetrációt elősegítő szer például a dimetil-szulfoxid és analógjai.
A találmány szerint előállított emulzió olajos fázisát ismert alkotórészekből ismert módon készíthetjük. Ez a fázis tartalmazhat egy emulgeálószert is, azonban előnyösen egy vagy több emulgeálőszer zsírral vagy olajjal vagy zsírral és olajjal alkotott keverékét tartalmazza. Előnyösen tartalmaz egy hidrofil emulgeálószert és egy lipofil emulgeálószert, amely stabilizátorként hat. Szintén előnyös, ha olajat és zsírt is tartalmaz. Az egy vagy több emulgeálőszer az egy vagy több stabilizálószerrel együtt alkotja az úgynevezett emulgeáló viaszt és a viasz az olajjal és/vagy zsírral együttesen alkotja az úgynevezett emulgeáló kenőcsalapot, amely a krémek olajos diszpergálását alkotja.
A találmány szerint előállított készítmények előnyös emulgeáló- és emulzióstabilizáló szerei közül példaként megemlítjük a Tween 60-at, Span 80-at, ketosztearil-alkoholt, mirisztil-alkoholt, gliceril-monosztearátot és a nátrium-lauril-szulfátot.
A készítményhez a megfelelő olajokat vagy zsírokat a kozmetikai tulajdonságaik alapján választjuk meg, mivel a hatóanyag oldhatósága a legtöbb gyógyászati emulzióban alkalmazandó olajban igen alacsony. A krémnek lehetőleg nem zsírozó, nem szennyező és
HU 205 001 Β mosható terméknek kell lennie, amely megfelelő konzisztenciával rendelkezik ahhoz, hogy a tubusból vagy egyéb tartályból ne folyjon ki. Alkalmazhatunk egyenes vagy elágazó láncú egy- vagy kétbázisú kókuszzsír-alkilésztereket, például diizoadipátot, izocetil-sztearátot, propilénglikol-diésztert, valamint izopropil-mirisztátot, metil-oleátot, izopropil-palmitátot, butil-sztearátot, 2-etil-hexil-palmitátot, vagy egy elágazó szénláncú észterkeveréket, amelyet Crodamol CAP néven hoznak kereskedelmi forgalomba. Előnyösen az utolsó három észtert alkalmazzuk. Ezeket használhatjuk önmagukban vagy a kívánt tulajdonságoktól függő kombinációban. Alkalmazhatunk ezenkívül magas olvadáspontú lipideket, például fehér lágy paraffint és/vagy folyékony paraffint vagy egyéb ásványi olajokat.
A szem helyi kezelésére alkalmas készítmények ezenkívül a szemcseppek is, amelyekben a hatóanyagot alkalmas hordozóanyagban oldjuk vagy szuszpendáljuk, előnyösen a hatóanyag valamely vizes oldószerében. A hatóanyag-koncentráció ezekben a készítményekben általában 0,5-20 tömeg%, előnyösen 0,510 tömeg%, különösen előnyösen 1,5 tömeg%.
A száj helyi kezelésére alkalmas készítmények közé tartoznak a gyógycukorkák, itt a hatóanyag ízesített alapban, általában szacharózban és akác- vagy tragantmézgában van; a pasztillák, ahol a hatóanyag inért alakban, például zselatinban és glicerinben vagy szacharózban és akácban van, ide tartoznak még a szájöblítő szerek, ahol a hatóanyagot alkalmas folyékony hordozóanyaghoz adjuk.
Rektális adagolásra alkalmas készítmény a kúp, ahol a hatóanyag megfelelő alapban, például kakaóvajban vagy szalicilátban található.
Nazális adagolásra alkalmas készítmények közül megemlítjük a durva port, ahol a hordozóanyag szilárd és amelynek a részecskemérete 20-500 mikron. Ezt a készítményt a beteg felszippantja, vagyis az orrához közel tartott poralakú készítményt az orrán keresztül gyorsan belélegzi. A folyékony hordozót tartalmazó készítmények például az omspray-k vagy az orrcseppek. Ezeknél a hatóanyag vizes vagy olajos oldatban található.
A vaginális adagolásra alkalmas készítmények közül megemlítjük a pesszáriumokat, tamponokat, krémeket, géleket, kenőcsöket, habokat vagy spray-ket, amelyek a hatóanyagot az ilyen célra használatos hordozóanyagokban tartalmazzák.
Parenterális adagolásra alkalmas készítmények például a vizes és nem vizes steril injekcióoldatok, amelyek tartalmazhatnak antioxidánsokat, puffereket, bakteriosztatikumokat és egyéb olyan segédanyagokat, amelyek révén a készítmény a páciens vérével izotőniás lesz. Ide tartoznak továbbá a vizes és nem vizes steril szuszpenziók, amelyek tartalmazhatnak még szuszpendálőszereket és sűrítőszereket. A készítményeket kiszerelhetjük egységnyi adagokban vagy több adagot tartalmazó tartályokban, például lezárt ampullákban és fiolákban, és tárolhatjuk liofilizált állapotban is. Ilyenkor csak a folyékony hordozóanyagot, például injekció esetén a vizet kell hozzáadni közvetlenül a felhasználás előtt. Szükség esetén a fentebb ismertetett steril porokból, granulátumokból és tablettákból is készíthetünk injekciós oldatokat és szuszpenziókat. Előnyös egységdózis készítmények azok, amelyek a hatóanyagból a fent említett napi adagot vagy annak megfelelő törtrészét tartalmazzák.
Magától értetődik, hogy a találmány szerint előállított készítmények az említett komponenseken kívül a készítmény fajtájánál szokásosan alkalmazott egyéb alkotórészt is tartalmazhatnak, például orális adagolásra alkalmas készítmény tartalmazhat ízesítőszert is.
Az (I) általános képletű vegyületeket például úgy állíthatjuk elő, hogy egy (Π) általános képletű vegyületet-ahol Rj jelentése a fentiegy (ΠΙ) általános képletű vegyülettel - ahol X jelentése a (II) általános képletű vegyülettől eltérő pirimidin- vagy purinbázis - reagáltatunk.
A (Hl) általános képletben X jelentése előnyösen uracilbázis.
A reakciót el végezhetjük például úgy, hogy a (H) és (Hl) általános képletű vegyületet enzimmel kezeljük foszfátsó jelenlétében 5,0 és 9,0 közötti PH-értéken 15 °C és 90 °C, előnyösen 40-60 °C közötti hőmérsékleten. Enzimként alkalmazhatunk például uridin-foszforilázt, vagy purin-nukleozid-foszforilázt, vagy ezek keverékét.
A továbbiakban példákkal illusztráljuk a hatóanyagok és a gyógyszerkészítmények előállítását.
7. példa
9-§-D-Arabino-furanozil-6-metil-amino-9H-purm előállítása
100 mg (0,35 mmól) 6-tiol-9-(P-D-arabino-furanozil)-9H-purínt [E. J. Reist és munkatársai: J. Org. Chem. 27, 3274-3279 (1962)] és 5 ml abszolút metanolt összekeverünk és vízmentes körülmények között -10 °C-ra lehűtünk. A szuszpenzión óvatosan klórgázt buborékoltatunk át 2 percen keresztül. A kapott oldatot 5 percig -10 °C-ön kevertetjük, majd vízmentes nitrogént buborékoltatunk a hideg oldaton át 15 percen keresztül, amíg a klórfelesleg távozik. A reakcióelegyhez 2 ml 40%-os metil-amint adunk, majd rozsdamentes acéledényben négy és fél órán át 115 °C-on melegítjük. Az edényt 0 °C-ra hűtjük és a tartalmát szárazra pároljuk. 88% kitermeléssel kapjuk a kívánt vegyületet. Vízből történő átkristályosítás után a termék olvadáspontja 201,5-202,5 °C.
Elemanalízis a CuH^NjC^ összegképletre: számított: C47,0% H5,38% N24,9% talált: C47,2% H5,72% N25,2%.
2. példa
9-$-D-Arabino-furanozil-6-dimetil-amino-9H-purin előállítása
1,04 g (6,4 mmól) 6-dimetil-amino-purint (Sigma Chemical Co. St. Louis, MO, USA terméke) és 1,96 g (8 mmól) uracil-arabinozidot [P. E Torrence és munkatársai: J. Med. Chem. 22(3), 316-319 (1979)] összekeverünk 0,412 liter 5 mmólos kálium-foszfát-oldattal
HU 205 001 Β (pH = 8,0) amely 0,02% kálium-azidot tartalmaz. Az elegyhez tisztított purin-nukleozid-foszforilázt (3261 egységet) és uridin-foszforilázt (810 egységet) adunk és 35 °C-on kevertetjük. 59 nap után a reakcióelegyet liofilizáljuk. A maradékot 250 ml vízben szuszpendáljuk és szobahőmérsékleten kevertetjük egy órán át. A szilárd anyagot szűréssel elválasztjuk, a szűrletet 3 ’Con tároljuk. 72 óra elteltével a csapadékot összegyűjtjük és a korábbi szilárd anyaggal egyesítjük. Ezután 100 ml 95%-os etanolhoz tesszük, forrásig hevítjük, majd szűrjük. Az oldószert vákuumban lepároljuk, a maradékot BioRad P-2 gyantán kromatografáljuk npropanol/víz 30 térfogat%-os elegyével, egyszer egy 7,5x90 cm oszlopot és kétszer egy 5x90 cm-es oszlopot használunk. A folyamat végén 0,12 g 6-dimetilamino-purin-9-[3-D-arabino-furanozidot kapunk 0,5 hidrátja formájában.
Elemanalízis a C12H|7N5O4x0,5 H2O összegképletre:
számított: C 47,36 H5,96% N 23,01% talált: C 47,23% H5,59% N 22,75%,
AZ NMR és tömegspektroszkópiai eredmények megfeleltek a szerkezetnek. Op.: 156 ’C.
3. példa
9-$-D-Arabino-furanozil-6-metoxi-9H-purin előállítása g (6,6 mmól) 6-metoxi-purint (Sigma Chemical Co., St. Louis, MO, USA terméke) és 2,45 g (10,1 mmól) uracil-árabinozidot [P. F. Torrence és munkatársai: J. Med. Chem. 22(3) (1979)] 565 ml 0,04% kálium-azidot tartalmazó 7,8 pH-jú 10 mmólos kálium-foszfátban szuszpendálunk, amely 10 térfogat% n-pröpanolt is tartalmaz. Az oldathoz tisztított uridin-foszforilázt (560 nemzetközi egységet) és purinnukleozid-foszforilázt (10 000 nemzetközi egységet [T. A. Krenitsky és munkatársai: Biochemistry, 20, 3615 (1981) és 4381 444. számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás] adunk és 35 ’C-on kevertetjük. 30 nappal később a reakcióelegyet szűrjük, a szűrletet 10,5 pH-júra állítjuk be ammónium-hidroxiddal, majd egy 2,5x7 cm-es Dowex-l-formiát gyantát tartalmazó oszlopon kromatografáljuk. A gyantát 30 térfogat%-os vizes normál propanollal eluáljuk. A terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és az oldószert vákuumban lepároljuk. A maradékot 30 térfogat%-os vizes n-propanolbaii oldjuk és BioRad P-2 oszlopon (7,5x90 cm) kromatografáljuk. A temiéket tartalmazó frakciókat egyesítjük, majd liofilizáljuk. 0,922 g 6-metoxi-purin9-p-D-arabino-furazidot kapunk dihidrát formában.
Elemanalízis a CnH14N4O5x2 H2O összegképletre: számított: C 41,51% H5,70% N 17,60% talált: C 41,46% H5,74% N 18,13%.
Az NMR és a tömegspektroszkópiai eredmények megfelelnek a szerkezetnek. Op. :179-181 ’C.
4. példa
9-$-D-Arabino-furanozil-6-pirrolidino-purin előállítása
0,5 g (2,6 mmól) 6-pirrolidino-purint (Sigma Chemical Co. St. Louis, MO, USA teméke) és 1,29 g (5,29 mmól) uracil-arabinozidot 100 ml 0,04% káliumazidot tartalmazó 10 mmólos kálium-foszfát oldatban pH = 7,4 értéknél szuszpendálunk. Tisztított uridinfoszforilázt (6000 nemzetközi egységet) és purin-nukleozid-foszforilázt (8400 nemzetközi egységet) [T. A. Krenitsky és munkatársai: Biochemistry 20, 3615 (1981) és a 4 301 444 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás] adunk a szuszpenzióhoz és kevertetjük 35 ’C-on. 20 nappal később a reakcióelegyet szűrjük és a szűrletet Dowex-l-hidroxid gyantát tartalmazó oszlopon (2,5x8 cm-es) kromatografáljuk. A terméket az oszlopról 90 térfogat%-os vizes metanollal eluáljuk. A terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és az oldószert vákuumban lepároljuk. A maradékot 50 ml 30 térfogat%-os vizes n-propanolban oldjuk és BioRad P-2 oszlopon (5x90 cm-es) kromatografáljuk. A terméket 30 térfogat%-os vizes n-propanollal eluáljuk. A terméket tartalmazó frakciókat egyesítjük és az oldószert vákuumban lepároljuk. 0,573 g 6-pirrolidino-purin-9-P-D-arabino-furanozidot kapunk.
Elemanalízis a C|4H19N5Ö4 Összegképletre: számított: C 52,33% H5,96% N 21,79% talált: C 52,60% H6,09% N 21,51%.
Az NMR és a tömegspektroszkópiai adatok Összhangban vannak a szerkezettel. Op.: 235-236 ’C.
5. példa
Tablettaformázások
A következő A és B összetételű tablettát az alkotórészek nedves granulálásával készítjük povidon-oldatból magnézium-sztearát hozzáadásával és kompresszióval.
Aformázás mg! tabletta mg/tabletta
(a) Hatóanyag 250 250
(b) Laktóz Β. P. 210 26
(c) Povidon Β. P. (d) Nátrium-keményítő- 15 9
glikolát 20 12
(e) Magnézium-sztearát 5 500 3 300
B formázás mgítabletta mgltabletta
(a) Hatóanyag (b) Laktóz 250 250 150
(c) Avicel PH 101 60 26
(d) Povidon Β. P. (e) Nátrium-keményítő- 15 9
glikolát 20 12
(f) Magnézium-sztearát 5 500 3 300
C formázás Hatóanyag Laktóz Keményítő mgltabletta 100 200 50
Povidon Β. P. Magnézium-sztearát 5 4 359
A C összetételű tablettákat nedves granulálással készítjük, amely után következik a kompresszió. Altema5
HU 205 001 Β tívaként a povidon Β. P. polivinilpirrolidonnal helyettesíthető.
A következő összetételű tablettákat, a D-t és az E-t, közvetlen kompresszióval készítjük az összekevert alkotórészekből. Az E összetételben szereplő laktóz a közvetlen kompresszióra alkalmas típus (Dairy Crest„Zeparox”).
D formázás mg/kapszula
Hatóanyag EÍőzselatinozott keményí- 250
tő NF15 150 · 400
E formázás mg/kapszula
Hatóanyag 250
Laktóz 150
Avicel 100 500
F formázás késleltetett felszívódású összetétel)
A foimázást nedves granulálással készítjük az alkotórészekből povidonoldattal magnézium-sztearát hozzáadásával és kompresszióval.
mg! tabletta
(a) Hatóanyag (b) Hidroxi-propil-metilcellulóz (Methocel 500
K4M prémium) 112
(c) Laktóz B.P. 53
(d) Povidon Β. P. 28
(e) Magnézium-sztearát 7 700
A hatóanyag-leadás 6-8 óra alatt, teljesen 12 óra alatt következik be.
6. példa
Kapszula készítése
A összetétel
Az A kapszulaformázást úgy készítjük, hogy az 5. példában szereplő D formázás alkotórészeit összekeverjük és egy kétrészű kemény zselatinkapszulába töltjük. AB formázást (infra) hasonlóképpen készítjük.
B formázás mg! kapszula
(a) Hatóanyag 250
(b) Laktóz Β. P. (c) Nátrium-keményítő- 143
glikolát 25
(d) Magnézium-sztearát 2 420
C formázás mg/kapszula
(a) Hatóanyag 250
(b) Macrogol 4000 Β. P. 350 600
A kapszulákat úgy készítjük, hogy a Macrogol 4000 B. P.-t megolvasztjuk, a hatóanyagot az olvadékba diszpergáljuk és az olvadékot egy kétrészes kemény zselatinkapszulába töltjük.
D formázás mg/kapszula
Hatóanyag 250
Lecitin 100
Arachis olaj 100
450
A kapszulákat úgy készítjük, hogy a hatóanyagot a lecitinben és az Arachis olajban diszpergáljuk és a diszperziót lágy, elasztikus zselatinkapszulába töltjük.
E formázás (késleltetett hatóanyag-leadású kapszula)
A következő késleltetett hatóanyag-leadású kapszulát úgy készítjük, hogy az A, B és C alkotórészt extruderrel extrudáljuk, majd szferonizáljuk az extrudált terméket és szárítjuk. A száraz lemezeket ekkor bevonjuk a hatóanyagleadást késleltető membránnal (d) és egy kétrészes kemény zselatinkapszulába töltjük.
mg/kapszula
(a) Hatóanyag 250
(b) Mikrokristályos cellu-
lóz 125
(c) Laktóz Β. P. 125
(d) Etil-cellulóz 13 513
7. példa Szemcsep
Hatóanyag 0,5
Nátrium-klorid (analitika-
ilag tiszta) 0,9 g
Thiomersal 0,001 g
Tisztított víz 100 ml-ig
PH 7,5 értékre beállítva.
8. példa Injektálható készítmény
Hatóanyag 0,200 g
Steril, pirogénmentes foszfát-puffer (pH =
9,0) 10 ml-ig
A hatóanyagot a foszfátpuffer legnagyobb részét fel-
használva oldjuk (35-40 °C), majd a térfogatát kiegé-
szítjuk és steril, mikropőrusos szűrőn steril 10 ml-es
sárga üvegampullába (1. típus) szűrjük és sterilen le-
zárjuk. 9. példa Intramuszkuláris injekció
Hatóanyag 0,20 g
Benzil-alkohol 0,10 g
Glycofurol 75 1,45 g
Víz az injektáláshoz ki-
egészítve 3 ml-re.
A hatóanyagot a glikofurolban oldjuk, ekkor hozzáadjuk a benzil-alkoholt és oldjuk, valamint a vizet 3 ml térfogatra. A keveréket ekkor steril mikropőrusos szűrőn szűrjük és steril 3 ml-es sárga üvegfiolába töltjük (1. típus).
HU 205 001 Β
10. példa Szirupszuszpenzió
Hatóanyag 0,25 g
Szorbitol oldat 1,50 g
Glicerol 2,00 g
Diszpergálható cellulóz 0,075 g
Nátrium-benzoát 0,005 g
Illatanyag: barack 17 423 169 0,0125 ml
Tisztított víz 5 ml-ig
A nátrium-benzoátot a tisztított víz egy részében oldjuk és hozzáadjuk a szorbitol oldatot, majd a hatóanyagot és diszpergáljuk. A glicerolban diszpergáljuk a sűrítőanyagot (a diszpergálható cellulózt). A két diszperziót összekeverjük és a kívánt térfogatra tisztított vízzel kiegészítjük. A szuszpenzió további nyírása révén további sűrítést lehet elérni.
11. példa
Kúpok mg/kúp
Hatóanyag (63 mikrométer)*) 250
Kemény zsír, BP (Witepsol H15-Dynamit Nobel terméke) 1700
1950 * - A hatóanyagot porként használjuk, a részecskék legalább 90%a 63 mikrométer átmérőjű vagy annál kisebb.
A Witepsol H15 egyötöd részét gőzköpennyel ellátott edényben legfeljebb 45 °C-on megolvasztjuk. A hatóanyagot egy 200 mikrométeres szitán keresztül szitáljuk, és az olvasztott bázishoz adjuk keverés közben, vágófejjel ellátott keverőt alkalmazva. így finom diszperziót készítünk. Á keveréket 45 °C-on tartva hozzá- 35 adjuk a szuszpenzióhoz a maradék Witepsol H15-öt és homogén elegy eléréséig keverjük. A teljes szuszpenziót átnyomjuk egy 250 mikrométeres rozsdamentes acélszűrőn és folyamatos keverés közben 40 °C-ra hűtjük. 38 és 40 °C közötti hőmérsékleten a keverékből 40 2,02 g-ot alkalmas műanyag formákba töltünk. A kúpokat szobahőmérsékletre hűtjük.
12. példa
Pesszáriumok mg/pesszárium 45
Hatóanyag, 63 mikromé-
teres 250
Dextróz-anhidrát '380
Burgonyakeményítő 363
Magnézium-sztearát 7 1000 50
A fenti alkotórészeket közvetlenül összekeverjük és a kapott elegy közvetlen kompressziójával készítjük a pesszáriumokat.
Farmakológiai vizsgálatok
Antivirális toxicitás és asszimilálhatóság meghatározása
Anti-Varicella zoster vírus aktivitásának meghatározása
A vegyületeknek a VZV (Oka törzs) replikációjára gyakorolt inhibitor hatását a következőképpen módosított ELISA eljárással állapítjuk meg [F. E. Berkowitz és M. J. Levin: Antimicrob. Agents and Chemot5 “ her. 28,207-210 (k875)]:
Az infekciót a hatóanyag jelenlétében végezzük, nem a hatóanyag adagolása előtt. A hatóanyagot és a vírust a nem fertőzött sejtekkel (humán diploid fibroblaszt, MRC-5 törzs) három napig inkubáljuk, majd a 96-vizs10 gálati (plaque) lapot 5 percig 200 xg-vel centrifugáljuk, hogy ülepítsük az elkülönített sejteket a glutár-aldehides rögzítést megelőzően. Ez az ELISA második antitestként alkáli-foszfatázhoz kapcsolódó anti-humán IgG-t alkalmaz. A p-nitro-fenil-foszfát kötött alkáli-foszfatáz általi 15 hasítási sebességét más helyen ismertetett módszerrel állapítjuk meg [S. M. Tadepalli, R. P. Quinn és D. R. Averett: Antimicrob. Agents and Chemother. 29, 93-98 (1986)]. A nem fertőzött sejteket használjuk az összehasonlító reakciósebességek meghatározására, amelyeket 20 kivonunk a vírus jelenlétében kapott sebességekből. Ezzel a kísérlettel leszármazott vírus detektálása olyan kultúrákban lehetséges, amelyek ereditileg egyenként 153600 infakciós részecskével voltak fertőzve.
Nem fertőzött emlőssejt növekedési inhibiciójának meghatározása
A vizsgált vegyületek D 98 sejtek (humán) és L sejtek (patkány) növekedésének gátlására gyakorolt képességét úgy határozzuk meg, hogy egy adott számú 30 sejtet különböző hígítású vegyűletekkel három napig együtt tartunk, majd meghatározzuk a sejtek számát [J.
L. Rideout, T. A. Krenitsky, G.W. Koszalka, N. K. Cohn, Ε. Y. Chao, G. B. Elion, V. S. Latter és R. B. Williams: J. Med. Chem., 25, 1040-1044 (1982)]. Ezt a sejtszámot összehasonlítjuk a vegyületek nélkül kapott sejtszámmal. A sejtszámlálást végezhetjük a monolayer tripszines kezelését követő közvetlen részecskeszámlálással vagy a sejtek által felszívott vitális gramm mennyiségének spektrofotometriás meghatározásával. A két módszerrel összehasonlítható eredményeket kapunk.
Adatelemzés
A kontrollértékek 50%-ban kapott vegyületkoncentrációt (IC50) vagy direkt interpolálással számítjuk a kontrollértékek százalékában felvett vegyületkoncentráció logaritmusa grafikonjából vagy computerprogram segítségével, amely ugyanezen algoritmus szerint elemzi az adatokat. Ezekhez a számításokhoz a kontroll 20%-a és 80%-a közötti adatokat használjuk fel.
Példaszám VZV, (IC50 mikrométer) Sejttoxicitás (a kontroll %-a 100 mikrométernél)
D-98 sejt L sejt
1. 3 93 87
2 1 85 69
3. 0,8 96 72
(Acyclovir) 20 100 50

Claims (4)

1. Eljárás 0) általános képletű vegyületet - ahol R1 jelentése metilamino-, dimetilamino-, metoxi-vagy pirrolidinocsopört tartalmazó gyógyszerkészítmények előállítására, azzal jellemezve, hogy az önmagában ismert módon előállított hatóanyagot egy vagy több gyógyszerészeti célra alkalmas vivőanyaggal és/vagy egyéb gyógyszerészeti segédanyaggal összekeverve VZV vagy CMV okozta emberi vírusfertőzések megelőzésére vagy kezelésére alkalmas gyógyszerkészítménnyé alakítjuk.
2. Az I. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy hatóanyagként Rl helyén metoxicsoportot tartalmazó (I) általános képletű vegyületet alkalmazunk.
3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal 5 jellemezve, hogy VZV okozta emberi vírusfertőzések megelőzésére vagy kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményt állítunk elő.
4. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy CMV okozta emberi vírusfertőzések
10 megelőzésére vagy kezelésére alkalmas gyógyszerkészítményt állítunk elő.
HU895829A 1987-05-30 1988-05-27 Process for producing pharmaceutical compositions comprising purine arabinoside derivatives with antiviral activity HU205001B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB878712745A GB8712745D0 (en) 1987-05-30 1987-05-30 Antiviral compounds

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HU895829D0 HU895829D0 (en) 1990-01-28
HU205001B true HU205001B (en) 1992-03-30

Family

ID=10618179

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU895829A HU205001B (en) 1987-05-30 1988-05-27 Process for producing pharmaceutical compositions comprising purine arabinoside derivatives with antiviral activity
HU882706A HU199870B (en) 1987-05-30 1988-05-27 Process for producing purine arabinoside derivatives with antiviral effect and pharmaceutical compositions comprising same

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU882706A HU199870B (en) 1987-05-30 1988-05-27 Process for producing purine arabinoside derivatives with antiviral effect and pharmaceutical compositions comprising same

Country Status (31)

Country Link
US (2) US5424295A (hu)
EP (1) EP0294114B1 (hu)
JP (1) JP2667873B2 (hu)
KR (1) KR970009474B1 (hu)
CN (1) CN1020107C (hu)
AT (1) ATE142636T1 (hu)
AU (1) AU622403B2 (hu)
CA (1) CA1330990C (hu)
CS (1) CS277006B6 (hu)
CY (2) CY2001A (hu)
DD (2) DD293962A5 (hu)
DE (2) DE122008000003I2 (hu)
DK (1) DK171670B1 (hu)
ES (1) ES2091750T3 (hu)
FI (1) FI89805C (hu)
GB (1) GB8712745D0 (hu)
GR (1) GR3021257T3 (hu)
HK (1) HK78497A (hu)
HU (2) HU205001B (hu)
IL (1) IL86531A (hu)
LU (1) LU91370I2 (hu)
MC (1) MC1935A1 (hu)
MY (1) MY103567A (hu)
NL (1) NL300302I2 (hu)
NO (2) NO172543C (hu)
NZ (1) NZ224813A (hu)
PH (1) PH27292A (hu)
PL (1) PL157684B1 (hu)
PT (1) PT87592B (hu)
SA (1) SA99200688A (hu)
ZA (2) ZA883829B (hu)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB8712745D0 (en) * 1987-05-30 1987-07-01 Wellcome Found Antiviral compounds
US7307166B1 (en) * 1987-10-28 2007-12-11 Wellstat Therapeutics Corporation Oxpurine nucleosides and their congeners, and acyl, derivatives thereof, for improvement of hematopoiesis
DD293498A5 (de) * 1989-07-20 1991-09-05 Zi Fuer Molekularbiologie Der Adw,De Verfahren zur herstellung eines mittels fuer die behandlung oder prophylaxe von hepatits-infektionen bei mensch und tier
GB8919607D0 (en) 1989-08-30 1989-10-11 Wellcome Found Novel entities for cancer therapy
US6337209B1 (en) 1992-02-26 2002-01-08 Glaxo Wellcome Inc. Molecular constructs containing a carcinoembryonic antigen regulatory sequence
KR910007655A (ko) * 1989-10-03 1991-05-30 엠. 피. 잭슨 치료용 뉴클레오시드
US5206351A (en) * 1990-06-15 1993-04-27 Ash Stevens, Inc. Process for the preparation of 2-amino (2,3,5-tri-o-benzyl-beta-d-arabinofuranosyl)adenine
GB9015914D0 (en) * 1990-07-19 1990-09-05 Wellcome Found Heterocyclic compounds
US5283331A (en) * 1990-12-20 1994-02-01 Nippon Kayaku Kabushiki Kaisha 2-halogeno-oxetanocin A and phosphoric ester thereof
GB9104165D0 (en) * 1991-02-27 1991-04-17 Wellcome Found Novel entities for hiv therapy
US5961987A (en) * 1996-10-31 1999-10-05 University Of Iowa Research Foundation Ocular protein stimulants
JP3619017B2 (ja) 1998-06-24 2005-02-09 日本臓器製薬株式会社 新規アラビノシルアデニン誘導体
US6653318B1 (en) 1999-07-21 2003-11-25 Yale University 5-(E)-Bromovinyl uracil analogues and related pyrimidine nucleosides as anti-viral agents and methods of use
AU2001238516B2 (en) * 2000-02-18 2005-08-04 Southern Research Institute Methods for synthesizing 2-chloro-9-(2-deoxy-2-fluoro-beta-D-arabinofuranosyl)-9H- purin-6-amine
US6753322B2 (en) * 2000-06-06 2004-06-22 Pfizer Inc 2-aminocarbonyl-9H-purine derivatives
JP3421330B2 (ja) * 2000-11-02 2003-06-30 持田製薬株式会社 ビダラビン注射用乾燥製剤
JP4493337B2 (ja) * 2001-11-27 2010-06-30 アナディス ファーマシューティカルズ インク 3−β−D−リボフラノシルチアゾロ[4,5−d]ピリミジンヌクレオシド及びその使用
US7321033B2 (en) * 2001-11-27 2008-01-22 Anadys Pharmaceuticals, Inc. 3-B-D-ribofuranosylthiazolo [4,5-d] pyrimidine nucleosides and uses thereof
WO2004028481A2 (en) * 2002-09-30 2004-04-08 Genelabs Technologies, Inc. Nucleoside derivatives for treating hepatitis c virus infection
PT1824482E (pt) * 2004-12-17 2014-05-13 Anadys Pharmaceuticals Inc Compostos 3h-oxazolo e 3h-tiazolo[4,5-d]pirimidin-2-ona 3,5- -di-substituídos e 3,5,7-tri-substituídos e seus pró- -fármacos
US20060178512A1 (en) * 2005-02-04 2006-08-10 Cheruthur Govindan Method for preparing amino acid esters of nucleoside analogues
SG152296A1 (en) 2005-11-21 2009-05-29 Anadys Pharmaceuticals Inc Novel process for the preparation of 5-amino-3h-thiazolo[4,5-d]pyrimidin-2- one
CA2655904C (en) * 2006-06-22 2014-11-18 Anadys Pharmaceuticals, Inc. Prodrugs of 5-amino-3-(3'-deoxy-.beta.-d-ribofuranosyl)-thiazolo[4,5-d]pyrimidin-2,7-dione
JP5225991B2 (ja) 2006-07-18 2013-07-03 アナディス ファーマシューティカルズ インク チアゾロ[4,5−d]ピリミジンのカーボネート及びカルバメートプロドラッグ
CN101092441A (zh) * 2007-07-17 2007-12-26 北京本草天源药物研究院 一种奈拉滨的合成方法
US7846912B2 (en) * 2007-09-13 2010-12-07 Protia, Llc Deuterium-enriched nelarabine
CN101768197A (zh) * 2008-12-29 2010-07-07 北京德众万全药物技术开发有限公司 一种奈拉滨的制备方法
CN103665076B (zh) * 2012-08-30 2018-01-09 上海阳帆医药科技有限公司 奈拉滨的制备方法
CN104892709B (zh) * 2015-06-04 2018-01-19 新乡学院 一种合成奈拉滨的方法
WO2018133835A1 (en) * 2017-01-20 2018-07-26 National Institute Of Biological Sciences, Beijing Nucleoside analogue regulating mammalian circadian rhythm
WO2022258014A1 (zh) * 2021-06-09 2022-12-15 正大天晴药业集团股份有限公司 用于制备奈拉滨的重组基因工程菌及其应用

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE759011A (fr) * 1969-11-17 1971-05-17 Wellcome Found Aminopurines
US3758684A (en) * 1971-09-07 1973-09-11 Burroughs Wellcome Co Treating dna virus infections with amino purine derivatives
US4055717A (en) * 1976-05-17 1977-10-25 Parke, Davis & Company 9-(3-O-Acyl-β-D-arabinofuranosyl)adenine compounds, 9-(2,3-di-O-acyl-β-D-arabinofuranosyl)-adenine compounds, and method for their production
US4055718A (en) * 1976-05-17 1977-10-25 Parke, Davis & Company 9-(2-O-Acyl-β-D-arabinofuranosyl)-adenine compounds and method for their production
US4048432A (en) * 1976-05-17 1977-09-13 Parke, Davis & Company 9-(3,5-Di-O-acyl-β-D-arabinofuranosyl)adenine compounds and method for their production
JPS6053941B2 (ja) * 1977-08-10 1985-11-28 日本電気株式会社 バイアスライト駆動方式
JPS5515716A (en) * 1978-07-18 1980-02-04 Ajinomoto Co Inc Production of purine arabinoside
US4371613A (en) * 1977-08-10 1983-02-01 Ajinomoto Company Incorporated Method for producing purine arabinosides
GB1573777A (en) * 1977-11-03 1980-08-28 Wellcome Found 9-d-arabinonucleosides and an enzymatic process for their preparation
US4495180A (en) * 1982-06-21 1985-01-22 Merck & Co., Inc. Prodrugs of Ara-A an antiviral agent
JPS58225097A (ja) * 1982-06-23 1983-12-27 Yamasa Shoyu Co Ltd ヌクレオシド5′−アルキルもしくはアルケニルりん酸
EP0199451B1 (en) * 1985-03-16 1996-03-06 The Wellcome Foundation Limited Therapeutic nucleosides
GB8712745D0 (en) * 1987-05-30 1987-07-01 Wellcome Found Antiviral compounds

Also Published As

Publication number Publication date
MC1935A1 (fr) 1989-05-19
HK78497A (en) 1997-06-20
CY2008001I2 (el) 2009-11-04
ATE142636T1 (de) 1996-09-15
JPS63310831A (ja) 1988-12-19
IL86531A (en) 1993-07-08
HU895829D0 (en) 1990-01-28
IL86531A0 (en) 1988-11-15
GB8712745D0 (en) 1987-07-01
ES2091750T3 (es) 1996-11-16
NO172543C (no) 1993-08-04
ZA897598B (en) 1990-01-31
DK289788A (da) 1988-12-01
FI89805B (fi) 1993-08-13
NO882357D0 (no) 1988-05-27
EP0294114A3 (en) 1990-01-24
DK171670B1 (da) 1997-03-10
US5424295A (en) 1995-06-13
GR3021257T3 (en) 1997-01-31
DD282694A5 (de) 1990-09-19
CA1330990C (en) 1994-07-26
AU622403B2 (en) 1992-04-09
CY2001A (en) 1997-12-05
KR970009474B1 (ko) 1997-06-13
DE3855522D1 (de) 1996-10-17
US5539098A (en) 1996-07-23
AU1671888A (en) 1988-12-01
DE122008000003I2 (de) 2010-02-04
DE3855522T2 (de) 1997-02-06
PL272729A1 (en) 1989-02-06
NO2007016I2 (no) 2008-06-23
PH27292A (en) 1993-05-04
LU91370I2 (fr) 2007-12-10
CS8803635A2 (en) 1990-09-12
KR880013967A (ko) 1988-12-22
DK289788D0 (da) 1988-05-27
FI882511A (fi) 1988-12-01
SA99200688A (ar) 2005-12-03
NO882357L (no) 1988-12-01
NZ224813A (en) 1991-04-26
DD293962A5 (de) 1991-09-19
PL157684B1 (pl) 1992-06-30
CY2008001I1 (el) 2009-11-04
JP2667873B2 (ja) 1997-10-27
NO172543B (no) 1993-04-26
FI89805C (fi) 1993-11-25
FI882511A0 (fi) 1988-05-27
CS277006B6 (en) 1992-11-18
EP0294114B1 (en) 1996-09-11
ZA883829B (en) 1990-01-31
NO2007016I1 (no) 2008-01-14
CN1020107C (zh) 1993-03-17
CN1031233A (zh) 1989-02-22
MY103567A (en) 1993-08-28
HU199870B (en) 1990-03-28
DE122008000003I1 (de) 2008-04-17
PT87592B (pt) 1992-09-30
NL300302I1 (nl) 2008-01-02
NL300302I2 (nl) 2008-05-01
EP0294114A2 (en) 1988-12-07
HUT47129A (en) 1989-01-30
PT87592A (pt) 1989-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU205001B (en) Process for producing pharmaceutical compositions comprising purine arabinoside derivatives with antiviral activity
EP0272065B1 (en) Antiviral compounds
FI87783B (fi) Foerfarande foer framstaellning av terapeutiskt anvaendbara 2',3'-dideoxinukleosider
EP0305117B1 (en) 2',3'-dideoxy-3'-fluorothymidine and related compounds for the treatment of adenovirus infections
US4863906A (en) 2'-deoxy-5-ethynyluridine-3',5'-diestens for treatment of VZV and CMV infections
JPH0245423A (ja) 抗ウイルス性組合わせ剤
HU199869B (en) Process for production of 2'-fluor nucleosides and medical compositions containing them
JP2731551B2 (ja) 治療用ヌクレオシド類
DE69324244T2 (de) Therapeutische nukleoside der 2',3'-dideoxy-3'-fluor -purin reihe
JPH04253914A (ja) 抗hbvピリミジンヌクレオシド
EP0375164B1 (en) Antiviral compounds
JPH0232094A (ja) 抗感染性ヌクレオシド
IE84454B1 (en) Antiviral compounds
CA1333392C (en) Antiviral compounds
RU2039752C1 (ru) Способ получения замещенных пуриновых арабинозидов или его фармацевтически приемлемых производных