HU203840B - Process for producing mixed cristals suspension and mixed cristals containing native insuline and basically modificated insuline and injectable composition contining them - Google Patents
Process for producing mixed cristals suspension and mixed cristals containing native insuline and basically modificated insuline and injectable composition contining them Download PDFInfo
- Publication number
- HU203840B HU203840B HU882597A HU259788A HU203840B HU 203840 B HU203840 B HU 203840B HU 882597 A HU882597 A HU 882597A HU 259788 A HU259788 A HU 259788A HU 203840 B HU203840 B HU 203840B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- insulin
- crystals
- des
- solution
- human
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
- A61K38/16—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- A61K38/17—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- A61K38/22—Hormones
- A61K38/28—Insulins
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K9/00—Medicinal preparations characterised by special physical form
- A61K9/14—Particulate form, e.g. powders, Processes for size reducing of pure drugs or the resulting products, Pure drug nanoparticles
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
- A61P3/08—Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61P—SPECIFIC THERAPEUTIC ACTIVITY OF CHEMICAL COMPOUNDS OR MEDICINAL PREPARATIONS
- A61P3/00—Drugs for disorders of the metabolism
- A61P3/08—Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis
- A61P3/10—Drugs for disorders of the metabolism for glucose homeostasis for hyperglycaemia, e.g. antidiabetics
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C07—ORGANIC CHEMISTRY
- C07K—PEPTIDES
- C07K14/00—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof
- C07K14/435—Peptides having more than 20 amino acids; Gastrins; Somatostatins; Melanotropins; Derivatives thereof from animals; from humans
- C07K14/575—Hormones
- C07K14/62—Insulins
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A61—MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
- A61K—PREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
- A61K38/00—Medicinal preparations containing peptides
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Diabetes (AREA)
- Medicinal Chemistry (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Endocrinology (AREA)
- Public Health (AREA)
- Veterinary Medicine (AREA)
- Animal Behavior & Ethology (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Pharmacology & Pharmacy (AREA)
- Proteomics, Peptides & Aminoacids (AREA)
- Zoology (AREA)
- Epidemiology (AREA)
- Gastroenterology & Hepatology (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Emergency Medicine (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Obesity (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Biophysics (AREA)
- Nuclear Medicine, Radiotherapy & Molecular Imaging (AREA)
- Molecular Biology (AREA)
- Hematology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Immunology (AREA)
- Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)
- Peptides Or Proteins (AREA)
- Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
- Enzymes And Modification Thereof (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
Description
A találmány új eljárás natív (5,5-nél kisebb izoelektromos pontú) inzulint bázisosan módosított 5,8-8,5 izoelektromos pontú) inzulinnal együtt tartalmazó, injekciós szuszpenziók előállítására alkalmas stabil, önmagukban is új elegykristályok előállítására.
A diabetes mellitus (cukorbetegség) olyan anyagcserezavar, amelynek lényeges tünete a megnövekedett vércukorszint. A betegség oka az, hogy a hasnyálmirigyből az inzulin hormon nem szabadul fel kielégítő mennyiségben. A mai gyógyászatban ezt a természetes hormont rendszerint vagy a vágóállatok mirigyéből elkülönített állati inzulinnal, vagy pedig a sertésinzulinból félszintetikus úton előállított vagy géntechnológiai módszerekkel termelt humán inzulinnal helyettesítik.
Az inzulin különleges kémiai természete miatt az így előállított inzulin beadása általában parenterális úton történik; enterális beadás esetén ugyanis a hormon a gyomor-béltraktuson való áthaladás közben teljesen lebomlana, mielőtt hatását a szervezetben kifejthetné. Bizonyos viszonylag nem-specifikus proteolítikus enzimek által okozott lebomlási reakciók azonban az injekciók beadási helyén a vérkeringésben is bekövetkeznek. Az ennek következtében fennálló rövid, mindössze körülbelül 7 perces in vivő felezési idő fiziológiailag, a homeosztázis (a belső egyensúly fenntartása) szempontjából érthető ugyan, az inzulinterápiát azonban számottevően megnehezíti, mert a cukorbetegnek emiatt napjában 3-4 alkalommal, rendszerint rövid idővel az étkezés előtt kell az inzulin injekcióban beadni.
Emelett a cukorbetegség terápiáját különféle egyéni tényezők is befolyásolják, mint az étkezések biológiai értékesíthetőségének különbségei, a felhám alatti szövet jellegzetességében mutatkozó eltérések, továbbá a specifikus étkezési szokások, a testi aktivitás és sok más ilyen tényező is. Ezért a jő vércukor-beállításhoz feltétlenül szükséges, hogy egy egész sor különböző hatás-karakterisztikájú inzulinkészítmény álljon rendelkezésre, amelyek a különböző egyéni szükségleteknek megfelelően alkalmazhatók. A nem-optimális beállítással összefüggésben a közvetlen szubjektív és objektív hatások, mint a hiper- és hipoglükémia mellett különösen a késői diabetikus ártalmak forma-köre is vita tárgyát képezi. Ez utóbbiak közé elsősorban a makro- és mikroangiopátia (véredény-ártalmak), neuropátia (ideg ártalmak) nefropátia (vesebántalmak) és retinopátia (recehártyabántalom) tartoznak.
A betegek egyéni szükségleteihez adaptálható inzulinkészítmények sorában a tiszta késleltetett hatóanyagfelszabadítása inzulinok mellett elsősorban az úgynevezett intermedier-inzulinok mutatkoztak alkalmasaknak. Ezek a készítmények egy elnyújtott hatású és egy azonnal, rövid ideig ható komponens keverékei. Az ilyen keverékek bonyolult többfázisú rendszereket képeznek, amelyek huzamosabb időn át csak viszonylag szűk határok közötti keverési arányokban maradnak stabilak. így például a sertés-inzulinból készült 2-cink-inzulin (vagyis egy-egy inzulinmolekulára két cinkiont tartalmazó) kristályok például a sertés2 inzulinból készült 2-cink-inzulin-kristályok szuszpenziója nem keverhető tetszőleges arányokban az oldott sertés-inzulinnal. A hozzákevert oldott inzulin a viszonylag nagy cinktartalom következtében azonnal vagy bizonyos idő alatt kiválik; a cinktartalom azonban az ilyen készítményekben a kristályok stabilizálása érdekében nem melleőzhető. Az említett keverékek szűk határok között stabilaknak mutatkoznak, ha oldott inzulinként marha-inzulint vagy oldott sertés-inzulin és dez-fenil-alanin(Bl)-sertés inzulinból álló keveréket alkalmaznak (1 492 837 számú nagy-britanniai szabadalmi leírás); marha-inzulin komponensként való alkalmazása azonban az orvosilag kívánatos fajtatisztaság szempontjából nem előnyös.
Az oldott inzulinnal való elegyíthetőség szempontjából előnyösebbek a protamin-inzulin-készítmények, ha hatás-elnyújtó komponensként protaminból és inzulinból izofán arányban készített kristályokat alkalmaznak. (Az „izofán arány” az inzulinnak és a protaminnal a kristályosodás szempontjából legkedvezőbb aránya, vö. 2 538 018 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás 4-5. hasáb.) Az ilyen készítményekkel NPH-tipikus hatásprofilok érhetők el (NPH = neutrális protaminkészítmény Hagedom szerint). A protamin szabad bázis vagy só alakjában adalékként való alkalmazása ugyan megengedhetőnek látszik, mert a protamin egy viszonylag ártalmatlan testidegen fehérje; mégis azonban a protamin, mint testidegen anyag, különösen a testidegen fehérjékkel szemben érzékeny betegeknél nem-kívánatos reakciókat eredményezhet.
Fontos ezért olyan stabil gyógyszerkészítmények előállítása, amelyek a cukorbetegek egyéni szükségleteinek megfelelő hatás-karakterisztikát mutatnak, és emellett csak minimális mennyiségben tartalmaznak testidegen segédanyagokat, különösen testidegen fehérjéket; legelőnyösebb, ha ez utóbbiakat egyáltalán nem tartalmazzák. Az olyan, természetes inzulinból, illetőleg ennek dez-PheB1-analógjaiból és a B-lánc Cterminusán bázisos jellegű szerves csoportot hordozó inzulin-származékokból álló hatóanyag-kombinációk ebből a szempontból számottevő haladást képviselnek (vö.: A 132 769 számú európai szabadalmi leírás).
Ismeretes olyan inzulinszármazékok, amelyek a Blánc C-terminális végén Arg-OH vagy Arg-Arg-OH csoportot tartalmaznak. Ilyen származékok keletkeznek természetes köztitermékként a proinzulin in vivp inzulinná történő enzimatikus átalakítása során, és csekély mennyiségekben a hasnyálmirigy-kivonatokban is kimutathatók. Ezeket az említett csoportokat rendes körülmények között a tripszin és/vagy karboxipeptidáz B enzimek vagy egyéb, hasonló specificitású enzimek hasítják le natív inzulin felszabadítása közben.
További, a C-terminuson bázisos csoporttal módosított inzulinszármazékok ismeretesek például az A 132 770, valamint A 140 084 számú európai leírásokból is.
Ezeknek az inzulinszármazékoknak közös tulajdonságuk, hogy a molekula felületén található adalé-21
HU 203840 Β kos pozitív töltések a molekulának az izoelektromos pontját a semleges tartományba tolják el. A származék jellegétől függően körülbelül 5,8 és 8,5 közötti, különösen körülbelül 6,2 és 8,2 közötti izoelektromos pontokat mutatnak ezek az anyagok az izoelektromos fókuszálás során. Ennek következtében az ilyen származékok a semleges tartományban kevésbé oldódnak, mint a natív inzulin, amelynek izoelektromos pontja és ezzel együtt maximális oldhatatlansági tartománya pH = 5,4 körül van, míg a semleges tartományban rendes körülmények között jól oldódik.
így gyógyászati szempontból érdekes kombinációkat hoznak létre; ilyenek például az oldott inzulin vagy NPH-kristályok vagy más klasszikus késleltetett inzulin-alakok és különféle inzulinszármazékokból álló keverékek. Dyen módon többek között igen hosszú hatástartamú és differenciált bazális profilú inzulinkészítmények állíthatók elő. (A készítmény bazális profilja a készítmény beadása után bekövetkező vércukorszintváltozás időbeli alakulását szemlélteti.) Ez éppen a humán-inzulin esetében kívánatos, minthogy ennek a hatás-időtartama az eddigi tapasztalatok szerint sem cink-kristály alakjában, sem pedig NPH-kristályok alakjában nem mutat valódi ultra-retard-profilt (mint amilyen például az analóg marha-inzuün-készítmények esetében tapasztalható).
Ezek az ismert készítmények 1%-ig terjedő, előnyösen azonban 0,8%-ot meg nem haladó mennyiségben tartalmaznak cink-ionokat, az inzulin és inzulinszármazékok össztömegére számítva. A kristályosításhoz rendszerint viszonylag csekély, legfeljebb 100 nemzetközi egység (N.E.) inzulinra számítva 40 gg, előnyösen legfeljebb kb. 30 gg cink-mennyiség szükséges, ami adott esetben már a szárazanyagban jelen lehet Az ilyen készítmények emellett egyéb, az inzulinfelszabadításra késleltető hatású segédanyagokat, mint globint vagy protamin-szulfátot is tartalmazhatnak.
A viszonylag csekély cinktartalom folytán (amely kisebb annál a koncentrációnál, amelynél a cink depóhordozóként tekinthető) elérhető jó homogenitás és kristályméret mellett további előny, hogy az ilyen kristályszuszpenzió szabadon elegyíthető az oldott inzulinnal. így például lehetőség van arra, hogy az inzulinoldatokat a gyógyászati alkalmazás előtt keveijük össze az inzulinszármazék-kristályok szuszpenziójával. Az egyes komponensek arányának változtatása útján az így elkészített gyógyszer hatásprofilja szabályozható.
így tehát az említett származékokból készített kristályszuszpenziók előnyös módon mutatják azokat a tulajdonságokat, amelyek kívánatosak a cukorbetegség gyógykezelése szempontjából. Az inzulinszármazékok inherens tulajdonsága az elnyújtható hatás, amely egy fehérjekémiai jelenségre, az izoelektromos pontnál mutatkozó nehezen oldhatóságra vezethető vissza. így tehát az ilyen készítményeknél a gyakorlatban valódi ultra-retard-profil mutatkozik.
Emellett azonban kívánatos az is, hogy az említett ultra-retart-profilú, rendkívül nagy hatás-időtartamú készítmények mellett a számos gyógyászati alkalmazásban kívánatos közepes hatás-időtartamú retardkészítmények is rendelkezésre álljanak.
Ez a célt a jelen találmány értelmében olyan új inzulintartalmú elegykristályok előállításával érjük el, amelyek két komponensből, még pedig
A) natív inzulinból, dez-Phe-Bl-inzulinból, dez-ThrB30(humán)- vagy dez-Ala-B30(sertés, marha)-inzulinból, amelyek izoelektromos pontja legfeljebb 5,5,és
B) legalább egyféle, a B-lánc C-terminális végén bázisosan módosított, 5,8 és 8,5 közötti izoelektromos pontú inzulinból, állnak, és e két komponens vizes oldatból, az alább meghatározott körülmények között történő együttes kristályosítása útján állíthatók elő.
A fenti A komponensként olyan fentebb említett inzulinok jöhetnek számításba, amelyek izoelektromos pontja kisebb mint 5,5 vagy legfeljebb 5,5; a B komponensként pedig olyan bázisosan módosított inzulinok, amelyek izoelektromos pontja 5,8 és 8,5 között van.
A találmány szerinti eljárással előállított elegykristályok az ugyanilyen komponensek ismert, tisztán fizikai keverékeivel szemben a (cinktartalom nélküli vagy csak csekély cinktartalmú keverékekhez viszonyítva) hasonló stabilitásuk ellenére számottevően rövidebb hatástartamúak, mint az említett, rendkívül hosszú hatástartalmú keverékek, viszont hatáserősségük ugyanolyan nagy, mint a jóval rövidebb hatástartalmú klasszikus (portamin-inzulin-kristályokat vagy kristályos 2-cink-inzulint tartalmazó) depó-inzulinkészítményeké. így a találmány szerint előállított új elegykristályok hatás-időtartalma közbülső helyet foglal el az említett klasszikus készítményeké és az A és B komponensek ismert, rendkívül hosszú hatás-időtartamú fizikai keverékeié között. Ez a közepes hatásidőtartam különösen a humáninzulin-terápia eseteiben lehet kívánatos, az eddig ismeri retard inzulinkészítményekkel azonban nem volt elérhető. így rendkívül meglepő, hogy a találmány szerinti eljárással előállított elegykristályok éppen ezt a kívánatos tulajdonságot mutatják.
A találmány szerinti elegykristályokban A-komponensként jelenlevő inzulin-résznek a kívánatos gyorsan bekövetkező hatása nem vész el az elegykristályképzés ellenére sem, és adott esetben oldott inzulinnal történő mechanikai, illetőleg fizikai összekeverés útján még gyorsítható is.
A találmány szerinti elegykristályok meglepő, terápiás szempontból rendkívül előnyös hatása valószínűleg annak tulajdonítható, hogy a B komponensként jelenlevő bázisosan módosított inzulinoknak a kristályrácsban való kötődése az alacsonyabb izoelektromos pontú A komponensek beépítése által okozott zavaró pontok következtében fiziológiai pH-tartományban könnyebben oldódik.
Az új elegykristályokban az A és B komponens tömegaránya (15-85):(35-65), mimellett a kristályosítási oildatban az A és B komponens 0,53
HU 203 840 Β
5,0 mg/ml összkoncentrációban lehet.
A találmány szerinti eljárással előállítható új elegykristályok A komponense tehát natív inzulin, mégpedig humán-, sertés- vagy marha-inzulin, vagy pedig dez-Phe-Bl-inzulin (humán-, sertés- vagy marha-inzulinból) vagy dez-Thr-B30-humán-inzulin, vagy dezAla-B30-(marha- vagy sertés)-inzulin lehet. Célszerűen csupán az említett natív inzulinok egyiként alkalmazzuk A komponensként. Nem zárjuk ki többféle natív inzulin együttes alkalmazását nem az A komponensben, de ez további előnyt nem biztosít. Legelőnyösebben natív humán-inzulint alkalmazunk A komponensként.
A B komponens az elegykristályqkban az említett, a
B-lán C-terminális végén bázisosan módosított inzulinok legalább egyikéből áll. Ilyen bázisosan módosított inzulinként az A-132 769, A-132 770 és A-140 084 sz. európai szabadalmi leírásokban szereplő (1) általános képletű inzulinszármazékok jönnek tekintetbe. Különösen az Arg-B31-humán-inzulin és az Arg2-(B3132)-humán-inzulin előnyösek erre a célra B-komponensként.
Az elegykristályok B komponense többféle bázisosan módosított inzulint is tartalmazhat a fentebb említettek sorából. Ilyen esetekben az egyes bázisosan módosított inzulinok egymás közötti mennyiségi aránya tetszőleges leheti a fentebb megadott összmennyiségen belül.
Előnyös, ha az elegykristályokban A és B komponensként ugyanolyan fajból származó inzulint, tehát mindkét komponensben például humán-inzulin vagy sertés-inzulint használunk.
Különösen előnyösek az olyan elegykristályok, amelyek A komponensként humán-inzulint, B komponensként pedig Arg-B31-humán-inzulint vagy Arg2(B31-32)-humán-inzulint, vagy e két utóbbi tetszőleges arányú elegyét tartalmazzák.
Az A és B komponensből álló elegykristályok a találmány értelmében csak viszonylag szűk pH-tartományban levő pH-értékű oldatból történő kristályosítással állíthatók elő; meglepő, hogy az említett szűk pH-tartományon kívül pH-értékű oldatokból elegykristályok - vagy legalábbis optimális tulajdonságokat mutató elegylóistályok - nem állíthatók elő.
Az ilyen elegykristályok szuszpenziójának, illetőleg elkülönített elegykristályoknak az előállítása tehát a találmány értelmében úgy történik, hogy vizes oldatot készítünk
A) 5,5 alatti elektromos pontú natív inzulinból, dezPhe-Bl-inzulinból, dez-Thr-B30(humán)- vagy dez-Ala-B30(sertés, marha)-inzulinból és
B) legalább egyféle, a B-lánc C-terminális végén bázisosan módosított, 5,8 és 8,5 közötti izoelektromos pontú inzulinból, mimellett az említett A és B komponenst (1585):(35-65) tömegarányban és az A és B komponenst 0,5-5,0 mg/ml összkoncentrációban alkalmazzuk;
továbbá az oldatban
- legalább egyféle, fiziológiailag elviselhető tartósítószert,
- legalább egyfajta fiziológiailag elviselhető, az oldatot izotóniássá tevő szert,
- legalább egyfajta fiziológiailag elviselhető savat is oldunk;
az oldat pH-értékét 2,5 és 3,5 közöttire állítjuk be, majd valamely fiziológiailag elviselhető bázis és adott esetben valamely fiziológiailag elviselhető puffer hozzáadásával az oldatot 5,5 és 6,9 közötti előnyösen 5,9 és 6,5 közötti pH-értékre állítjuk be;
azután az oldatból az A és B komponenst tartalmazó elegykristályokat kikristályosítjuk, és kívánt esetben a kristályokat a kristályosítási közegből elkülönítjük.
Egyébként az A és B komponensek megválasztására ugyanaz áll, amit fentebb a találmány szerinti elegykristályok leírása során elmondtunk. Előnyösen A komponensként humán inzulin, B komponensként pedig Arg-B31-humán-inzulin és/vagy Arg2-(B31-32)humán-inzulin alkalmazható. Ha a készítményben egynél több B komponenst alkalmazunk, akkor ezáltal a keverési arány változtatásával mód nyílik a kívánt vércukor-csökkentő profil beállítására.
A készítményben az A és B komponensek egymásközötti tömegaránya viszonylag széles határok között változtatható: ez a tömegarány a kristályosítandó oldatban (15-85):(35-65) lehet. A kapott elegykristályokban az A és B komponens tömegaránya megközelítőleg ugyanaz, ami a kiinduló oldatban volt.
Fiziológiailag elfogadható tartósítószerként az ilyen célokra ismert és szokásos szerek, például aromás hidroxi-vegyületek, mint fenol vagy m-krezol és/vagy p-hidroxi-benzoesav-észterek (különösen az etilészter) és hasonlók alkalmazhtók. A tartószer koncentrációja is a szokásos határok között, célszerűen 0,021% és 11% között lehet.
Fizilógiailag elfogadható izotónisító szerként szintén az ilyen célokra szokásos anyagok, például glicerin és/vagy nátrium-klorid vagy hasonlók jönnek tekintetbe. Ezek koncentrációja is a szokásos határok között lehet; előnyösen 300 milli-ozmól koncentrációt alkalmaztunk.
Fiziológiailag elfogadható savként (a pH-érték beállítására) például sósav, citromsav vagy foszforsav alkalmazhatók A savak alkalmazandó koncentrációja lényegileg a beállítani kívánt pH-értéktől függ.
Fiziológiailag elfogadható bázisként például nátrium-hidroxid, kálium-hidroxid és hasonlók alkalmazhatók; fiziológiailag elfogadható puffer például nátrium-acetát, nátrium-citrát, nátrium-foszfát, trisz(hidroxi-metil)-amino-etán stb. lehet.
A kristályosítandó oldat adott esetben természetesen egyéb fiziológiai szempontból elfogadható adalék- és segédanyagokat, például valamely cinksót is tartalmazhat.
Az eredetileg meglehetősen savas kristályosítási oldat pH-értékének 5,5 és 6,9 közötti, előnyösen 5,9 és 6,5 közötti értékre történő beállítása után az oldatot előnyösen 3 ‘C és 27 ’C közötti, különösen 10 ’C és 20 ’C közötti hőmérsékleten állni hagyjuk; ilyen körülmények között az A és B komponensből álló elegy-41
HU 203840 Β kristályok tűbbé-kevésbé gyorsan kiválnak az oldatból.
A fenti módon kapott elegykristályok a felettük álló oldattal együtt közvetlenül is felhasználhatók gyógyszerkészítményként Ha az oldathoz (megfelelő vegyületek alakjában cink-ionokat adunk a depó-hatás elősegítésére, akkor ezek mennyiségét előnyösen úgy választjuk meg, hogy a kapott elegykristály-szuszpenzió 100 pg/100 NE. Zn-iont tartalmazzon. Az ilyen készítmények egy változataként a fenti módon előállított elegykristályok centrifugálással elkülöníthetők, majd fagyasztószárítás után valamely placebo-pufferoldatban megfelelő adagban újból szuszpendálhatók.
A találmány szerinti elegykristályok, valamint az ezeket tartalmazó gyógyászati készítmények a közepes mértékű retard-profiljuk folytán lehetőséget nyújtanak a diabetes mellitus gyógykezelése során a hatás finom beállítására, a B komponensként alkalmazott vegyületek fajtájának és mennyiségének változtatása útján, ami a gyógykezelés szempontjából lényeges előnyt jelent.
A találmány szerinti eljárás gyakorlati kiviteli módjait közelebbről az alábbi példák szemléltetik.
1. példa
25% humán-inzulinból és 75% Arg2-(B31-32)-humán-inzulinból álló elegykristályok 40 N-E./ml összaktivitású szuszpenziója
100 ml össztérfogatú vizes oldatot készítünk az alábbi anyagokból;
Arg2-(B3 l-32)-humán-inzulin (27 N.E./mg) 111 mg humán-inzulin (27 NE./mg) 37 mg citromsav-l-hidrát 1050 mg glicerin 1600 mg fenol 65 mg m-krezol 165 mg
A fenti oldat pH-értéke kb. 3,5.
Az oldatot a kristályosítás megindítása céljából n nátrium-hidroxid-oldattal 6,3 pH-értékre állítjuk be. A kritályosodás teljes végbemenetelére az oldatot szobahőmérsékleten éjjelen át állni hagyjuk. Ezután a kristályok feletti oldatban nagynyomású folyadék kromatográfiai elemzéssel 3-5 t% humán-inzulin (Arg2-(B31-32)-humán-inzulin mutatható ki. E két komponens mennyiségi aránya egyezik az elegykristályokban fennálló 25/751% aránnyal.
Ha a fenti szupematáns oldatból 100 pl mennyiséget nyúlnak szubkután beadunk, szignifikáns vércukorszint-csökkenés nem mutatkozik (minthogy az oldat gyakorlatilag már nem tartalmaz hatóanyagot).
2. példa
Az 1. példában leírthoz hasonló módon elegykristályokat állítunk elő az alábbi anyagok felhasználásával: Árg2-(B31-32)-humán-inzulin 74 mg
Arg-B31 -humán-inzulin 37 mg humán-inzulin 37 mg (a segédanyagok az 1. példa szerint; a vizes oldat össztérfogata 100 ml.)
A kristályosítás befejezése után a levált kristályokat centrifugálással elkülönítjük, pufferoldattal mossuk és fagyasztva szárítjuk. Az így kapott elegykristály-port 6,5 pH-értékű placebo-pufferoldatban, 40 N.E./ml koncentrációban szuszpendáljuk.
3. példa
A 2. példában leírt módon elegykristályokat állítunk elő az alábbi hatóanyagokból: humán-inzulin (27 N.E./mg) 37 mg
Arg-B31 -humán-inzulin (27 N.E./mg) 111 mg
A kapott kristályokat centrifugálással elkülönítjük és fagyasztva szárítjuk. Az így kapott kristálypor 6,3 pH-értékű placebo-pufferoldattal40 NE/mgkoncentrációban készített szuszpenziója kutyán, 0,2 NJE/kg szubkután adagban, határozottan elnyújtott vércukorcsökkentő hatást mutat, amely lényegileg egyezik az NPH-inzulinéval.
Claims (5)
- SZABADALMI IGÉNYPONTOK1. Eljárás elegykristályok szuszpenziójában és elegykristályoknak az előállításáraA) natív inzulinból, dez-Phe-Bl-inzulinból, dez-ThrB30-(humán)- vagy dez-Ala-B30(sertés, marha)inzulinból, amelyek izoelektromos pontja legfeljebb 55. ésB) legalább egyféle, a B-lánc C-terminális végén bázisosan módosított, 5,8 és 8,5 közötti izoelektromos pontú inzulinból, azzal jellemezve, hogy vizes oldatot készítünkA) legfeljebb 5,5 izoelektromos pontú natív inzulinból, dez-Phe-Bl-inzulinból, dez-Thr-B30(humán)- vagy dez-Ala-B30(sertés, marhaj-inzulinból ésB) legalább egyféle, a B-lánc C-terminális végén bázisosan módosított, 5,8 és 8,5 közötti izoelektromos pontú inzulinból, mimellett az említett A és B komponenst (15—85):(35-65) tömegarányban és az A és B komponenst (27 NE/mg aktivitású inzulinokra számítva) 055,0 mg/ml összkoncentrációban alkalmazzuk; továbbá az oldatban- legalább egyféle, fiziológiailag elviselhető tartósítószert,- legalább egyfajta fiziológiailag elviselhető, az oldatot izotóniássá tevő szert,- legalább egyfajta fiziológiailag elviselhető savat is oldunk;az oldat pH-értékét 2,5 és 3,5 közöttire állítjuk be, majd valamely fiziológiailag elviselhető bázis és adott esetben valamely fiziológiailag elviselhető puffer hozzáadásával az oldatot 55 és 6,9 közötti, előnyösen 5,9 és 65 közötti pH-értékre állítj uk be;azután az oldatból az A és B komponenst tartalmazó elegykristályokat kikristályosítjuk, és kívánt esetben a kritályokat a kristályosítási közegből elkülönítjük.
- 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a kristályosítást 5,9 és 65 közötti pH-értéknél végezzük.HU 203 840 Β
- 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy A komponensként humán-inzulint, B komponensként pedig Arg-B31-humán-inzulint és/vagy Arg2-(B31 -32)-humán-inzulint alkalmazunk
- 4. Az 1-3. igénypontok bármelyike szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy fiziológiailag elfogadható tartósítószerként fenol vagym-krezolt, fiziológialag elfogadható izotóniásítószerként glicerint, fiziológiailagelfogadható savként citromsavat, fiziológiailag elfogadható bázisként nátrium-hidroxidot,' fiziológiailag elfogadható pufféiként foszfát-puffért alkalmazunk.
- 5. Eljárás injekció alakjában beadható gyógyászati készítmény előállítására, azzal jellemezve, hogy az 14. igénypontok bármelyike szerint előállított elegykristályokat vagy elegykristály-szuszpenziót injektálható szuszpenzióvá alakítjuk.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19873717370 DE3717370A1 (de) | 1987-05-22 | 1987-05-22 | Mischkristalle aus insulin und insulinderivaten, verfahren zur herstellung dieser mischkristalle, diese mischkristalle enthaltende pharmazeutische mittel und ihre verwendung zur behandlung von diabetes mellitus |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HUT46546A HUT46546A (en) | 1988-11-28 |
HU203840B true HU203840B (en) | 1991-10-28 |
Family
ID=6328227
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HU882597A HU203840B (en) | 1987-05-22 | 1988-05-20 | Process for producing mixed cristals suspension and mixed cristals containing native insuline and basically modificated insuline and injectable composition contining them |
Country Status (20)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5028587A (hu) |
EP (1) | EP0291863B1 (hu) |
JP (1) | JPS63303930A (hu) |
KR (1) | KR880013572A (hu) |
AT (1) | ATE71842T1 (hu) |
AU (1) | AU601280B2 (hu) |
CA (1) | CA1335924C (hu) |
DE (2) | DE3717370A1 (hu) |
DK (1) | DK278088A (hu) |
ES (1) | ES2032896T3 (hu) |
FI (1) | FI93797C (hu) |
GR (1) | GR3004344T3 (hu) |
HU (1) | HU203840B (hu) |
IE (1) | IE60649B1 (hu) |
IL (1) | IL86452A (hu) |
NO (1) | NO175641C (hu) |
NZ (1) | NZ224715A (hu) |
PH (1) | PH25587A (hu) |
PT (1) | PT87523B (hu) |
ZA (1) | ZA883599B (hu) |
Families Citing this family (18)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DK134189D0 (da) * | 1989-03-20 | 1989-03-20 | Nordisk Gentofte | Insulinforbindelser |
WO1992010284A2 (en) | 1990-12-07 | 1992-06-25 | Cnc Development, Inc. | Catalytic chemical reactor |
AU669110B2 (en) * | 1991-05-24 | 1996-05-30 | Amylin Pharmaceuticals, Inc. | Amylin and possibly insulin containing composition for the treatment of anorexia and related states |
DK72793D0 (da) * | 1993-06-21 | 1993-06-21 | Novo Nordisk As | Nyt produkt |
US5461031A (en) * | 1994-06-16 | 1995-10-24 | Eli Lilly And Company | Monomeric insulin analog formulations |
US5504188A (en) * | 1994-06-16 | 1996-04-02 | Eli Lilly And Company | Preparation of stable zinc insulin analog crystals |
US5474978A (en) * | 1994-06-16 | 1995-12-12 | Eli Lilly And Company | Insulin analog formulations |
US5547929A (en) * | 1994-09-12 | 1996-08-20 | Eli Lilly And Company | Insulin analog formulations |
US5597893A (en) * | 1994-10-31 | 1997-01-28 | Eli Lilly And Company | Preparation of stable insulin analog crystals |
US6004549A (en) * | 1994-12-14 | 1999-12-21 | Schering Corporation | Crystalline protein controlled release compositions |
CO4970787A1 (es) * | 1997-12-23 | 2000-11-07 | Lilly Co Eli | Composiciones insolubles de insulina y derivados de insulina que controlan la glucosa sanguinea |
DE19903125B4 (de) * | 1999-01-27 | 2006-01-05 | Sanofi-Aventis Deutschland Gmbh | Verfahren zur Trocknung von Kristallen von Insulin oder Insulinanaloga |
CN1125081C (zh) * | 1999-09-08 | 2003-10-22 | 中国科学院上海生物化学研究所 | 重组天然和新型人胰岛素及其制备方法 |
NZ526672A (en) * | 2001-02-09 | 2006-10-27 | Genentech Inc | Process for forming crystalline human insulin-like growth factor-1 |
US7396936B1 (en) | 2004-11-09 | 2008-07-08 | Kemia, Inc. | Modulators of calcitonin and amylin receptor activity |
JP2010510988A (ja) * | 2006-11-28 | 2010-04-08 | マリナス ファーマシューティカルズ | ナノ粒子製剤とその製造方法およびその利用 |
US9822158B2 (en) | 2013-12-04 | 2017-11-21 | Merck Sharp & Dohme Corp. | Method for preparing crystalline insulin |
EP3185887B1 (en) | 2014-08-26 | 2021-03-10 | Merck Sharp & Dohme Corp. | Method for preparing crystalline insulin or insulin analog compositions |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US2538018A (en) * | 1944-04-04 | 1951-01-16 | Nordisk Insulinlab | Crystalline product of insulin and alkaline protein and process of making it |
EG12098A (en) * | 1974-04-13 | 1980-12-31 | Hoechst Ag | New pharmaceutical insulin preparations having antidiabetic activity and process for their manufacture |
DE3326472A1 (de) * | 1983-07-22 | 1985-02-14 | Hoechst Ag, 6230 Frankfurt | Neue insulin-derivate, verfahren zu deren herstellung und deren verwendung sowie pharmazeutische mittel zur behandlung des diabetes mellitus |
DE3326473A1 (de) * | 1983-07-22 | 1985-01-31 | Hoechst Ag, 6230 Frankfurt | Pharmazeutisches mittel zur behandlung des diabetes mellitus |
DE3333640A1 (de) * | 1983-09-17 | 1985-04-25 | Hoechst Ag, 6230 Frankfurt | Verfahren zur herstellung von insulin-derivaten, deren b-kette c-terminal verlaengert ist, neue basisch modifizierte insulin-derivate diese enthaltende mittel und ihre verwendung |
-
1987
- 1987-05-22 DE DE19873717370 patent/DE3717370A1/de not_active Withdrawn
-
1988
- 1988-05-13 ES ES198888107667T patent/ES2032896T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1988-05-13 AT AT88107667T patent/ATE71842T1/de not_active IP Right Cessation
- 1988-05-13 DE DE8888107667T patent/DE3867903D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1988-05-13 EP EP88107667A patent/EP0291863B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1988-05-19 PT PT87523A patent/PT87523B/pt not_active IP Right Cessation
- 1988-05-19 FI FI882354A patent/FI93797C/fi not_active IP Right Cessation
- 1988-05-20 PH PH36954A patent/PH25587A/en unknown
- 1988-05-20 NZ NZ224715A patent/NZ224715A/en unknown
- 1988-05-20 IL IL86452A patent/IL86452A/xx unknown
- 1988-05-20 IE IE152288A patent/IE60649B1/en not_active IP Right Cessation
- 1988-05-20 NO NO882207A patent/NO175641C/no unknown
- 1988-05-20 ZA ZA883599A patent/ZA883599B/xx unknown
- 1988-05-20 US US07/196,530 patent/US5028587A/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-05-20 CA CA000567377A patent/CA1335924C/en not_active Expired - Fee Related
- 1988-05-20 KR KR1019880005946A patent/KR880013572A/ko not_active Application Discontinuation
- 1988-05-20 AU AU16487/88A patent/AU601280B2/en not_active Ceased
- 1988-05-20 JP JP63122211A patent/JPS63303930A/ja active Pending
- 1988-05-20 HU HU882597A patent/HU203840B/hu not_active IP Right Cessation
- 1988-05-20 DK DK278088A patent/DK278088A/da not_active Application Discontinuation
-
1992
- 1992-04-15 GR GR920400389T patent/GR3004344T3/el unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
ATE71842T1 (de) | 1992-02-15 |
EP0291863A2 (de) | 1988-11-23 |
DE3867903D1 (de) | 1992-03-05 |
DK278088A (da) | 1988-11-23 |
IL86452A0 (en) | 1988-11-15 |
HUT46546A (en) | 1988-11-28 |
PH25587A (en) | 1991-08-08 |
AU601280B2 (en) | 1990-09-06 |
NO882207D0 (no) | 1988-05-20 |
NO882207L (no) | 1988-11-23 |
NO175641C (no) | 1994-11-09 |
DE3717370A1 (de) | 1988-12-01 |
IL86452A (en) | 1993-02-21 |
ZA883599B (en) | 1989-01-25 |
JPS63303930A (ja) | 1988-12-12 |
AU1648788A (en) | 1988-11-24 |
ES2032896T3 (es) | 1993-03-01 |
FI93797C (fi) | 1995-06-12 |
NZ224715A (en) | 1990-04-26 |
FI882354A (fi) | 1988-11-23 |
EP0291863A3 (en) | 1990-04-04 |
US5028587A (en) | 1991-07-02 |
GR3004344T3 (hu) | 1993-03-31 |
FI882354A0 (fi) | 1988-05-19 |
IE60649B1 (en) | 1994-08-10 |
PT87523A (pt) | 1989-05-31 |
IE881522L (en) | 1988-11-22 |
KR880013572A (ko) | 1988-12-21 |
EP0291863B1 (de) | 1992-01-22 |
DK278088D0 (da) | 1988-05-20 |
NO175641B (hu) | 1994-08-01 |
FI93797B (fi) | 1995-02-28 |
PT87523B (pt) | 1992-09-30 |
CA1335924C (en) | 1995-06-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100386038B1 (ko) | 단량체성인슐린유사체의제제 | |
DE3880346T2 (de) | Insulinderivate. | |
DE69722397T2 (de) | Insulin-derivate und ihre verwendung | |
HU203840B (en) | Process for producing mixed cristals suspension and mixed cristals containing native insuline and basically modificated insuline and injectable composition contining them | |
FI95202C (fi) | Menetelmä diabetes mellituksen hoitoon tarkoitetun farmaseuttisen valmisteen valmistamiseksi | |
ES2405994T3 (es) | Soluciones estabilizadas de teriparatide | |
FI79786C (fi) | Foerfarande foer framstaellning ett farmaceutiskt medel foer behandling av diabetes. | |
DE69928006T2 (de) | Lagerstabile flüssige zusammensetzungen von glucagon-ähnlichem peptid-1 | |
JP4353544B2 (ja) | アミリン作動薬ペプチド用製剤 | |
RU2198181C2 (ru) | Не содержащие цинк кристаллы инсулина для применения в легочных композициях | |
US20100069292A1 (en) | Insulin with a basal release profile | |
ZA200306332B (en) | Methods of treating diabetes mellitus | |
JP2001199899A (ja) | インスリン類似化合物複合体 | |
KR100451778B1 (ko) | Nacl을함유하는인슐린제제 | |
HU201475B (en) | Process for producing liquide insulin compositions | |
KR20000022030A (ko) | 탄수화물을 함유하는 인슐린 제제 | |
EP0613376B1 (en) | Use of igf-1 | |
KR20090130044A (ko) | Ghrh 분자의 약제 제형 | |
PT96841A (pt) | Processo para a preparacao de composicoes farmaceuticas de insulina contendo novos complexos insulinicos de co(iii) | |
JP2001518916A (ja) | 結晶インスリンを含有する肺投与のための治療用粉末調合物 | |
NL8203314A (nl) | Farmaceutische preparaten, die menselijk insuline en menselijk pro-insuline bevatten. | |
EP1723172B1 (de) | Erythropoietin-flüssigformulierung | |
CN115337391A (zh) | 胰岛素化合物与glp-1受体激动剂的复方制剂及其医药用途 | |
JPH05170664A (ja) | 安定なペプチド医薬組成物 | |
JPS6219531A (ja) | 安定なヒト型アンギオテンシン製剤 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |