HU190594B - Device for treating land produce being on soil - Google Patents

Device for treating land produce being on soil Download PDF

Info

Publication number
HU190594B
HU190594B HU832314A HU231483A HU190594B HU 190594 B HU190594 B HU 190594B HU 832314 A HU832314 A HU 832314A HU 231483 A HU231483 A HU 231483A HU 190594 B HU190594 B HU 190594B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
shaft
rake
der
gear housing
gear
Prior art date
Application number
HU832314A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT35912A (en
Inventor
Petrus M Quataert
Original Assignee
P.I. Zweegers En Zonen Landbouwmachinefabrike B.V.,Nl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by P.I. Zweegers En Zonen Landbouwmachinefabrike B.V.,Nl filed Critical P.I. Zweegers En Zonen Landbouwmachinefabrike B.V.,Nl
Publication of HUT35912A publication Critical patent/HUT35912A/hu
Publication of HU190594B publication Critical patent/HU190594B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01DHARVESTING; MOWING
    • A01D78/00Haymakers with tines moving with respect to the machine
    • A01D78/08Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels
    • A01D78/10Haymakers with tines moving with respect to the machine with tine-carrying rotary heads or wheels the tines rotating about a substantially vertical axis
    • A01D78/1028Pivotable rotor support arms

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

A talámány talajon lévő termény kezelésére szolgáló, vázzal és két, fogakkal felszerelt olyan gereblye rendszerrel ellátott szerkezetre vonatkozik, amelyek ferdén felfelé irányuló forgástengely körül foroghatnak és amelyeket tartógerendához csatlakozó fogaskerékházon keresztül lehet hajtani. Ezek közül legalább az egyik gereblyerendszer a tartógerenda egyik végének a közelében van felszerelve és ezen kívül legalább közelítőleg függőleges billenőtengely körül a vázhoz képest elbillenthető. E mellett lehetőség van legalább az egyik meghajtott gereblyerendszer fogasirányának megfordításéra oly módon, hogy a szerkezet az első munkahelyzetből amelyben mindkét gereblyerendszer a tervbe vett haladási irányhoz képest keresztben, üzem közben egymás mögött helyezkedik el és oly módon működtethető, hogy a gereblyerendszerek egymás felé eső oldalainál, a haladási irányba tekintve, a fogak hátrafelé mozognak - olyan másik munkahelyzetbe állítható át, amelyben a gerebíyerendszerek, a haladási irányba tekintve egymás mögött ferdén helyezkednek el és azonos irányba forgathatók.
Ilyen berendezés a 7 512 195 számú holland szabadalmi bejelentésből ismert. Ennél az ismert szerkezetnél a két fogaskerék-héz a tartógerenda végén billenőtengely körül elbillenthetően van felszerelve és csatoló rudakkal van összekötve a tartógerendához képest ugyancsak elbillenthető hüzókarral. A szerkezetnek az egyik munkahelyzetböl a másikba történő átállításához a tartógerendát a hüzókarhoz képest elbillentjük olyképpen, hogy a fogaskerékházak is a tartógerendához képest a csatoló rudakkal együtt elbillennek. Önmagában ez a szerkezet kielégítően működik, azonban hátránya lehet az, hogy a szerkezetnek nagyszámú, egymástól elfordítható alkatrésze van, aminek következtében a szerkezet bonyolult felépítésű.
A talámány célkitűzése az előzőleg elmondott jelleggel olyan szerkezet kialakítása, amelynek egyszerűbb a felépítése.
Ez a találmány szerint oly módon érhető el, hogy a normális üzem esetén a menetirányhoz képest ferdén álló tartógerendának a tartógerendán rögzített fogaskerék házzal ellentétes végére legalább közelítőleg függőleges billenőtengely segítségével állíthatóan csatlakozik egy kar egyik vége, míg ennek a karnak a billenőtengellyel ellentétes végére az a másik fogaskerékház van az említett, legalább közelített függőleges billenótengely segítségével elbillenthetően csatlakoztatva, amellyel annak a csatoló rúdnak az egyik vége van összekapcsolva, amely a másik végével különböző állásokban a tartógerendához csatlakozhat a karnak és a megfelelő fogaskerékháznak az egyidejű rögzítésére mindkét munkahelyzetben a billenótengely körüli elfordulás ellen.
A találmány szerinti megoldás alkalmazásánál a szerkezet egyszerű felépítésű, amelynél csak a kart és a kar szabad végéhez csatlakozó fogaskerékházat kell, elbillenteni az illető, legalább közelítőleg függőleges billenótengely körül a szerkezet átállításához az egyik munkahelyzetböl a másikba.
A találmány további jellemzője szerint a csatoló rúddal a kart- és a karon lévő fogaskerék-házat legalább két olyan helyzetben lehet rögzíteni, amelyben a tervezett haladási irányhoz képest keresztirányba nézve a gereblyekerekek legalább közelítőleg egymás mögött és egymástól különböző távolságban vannak. Ennek a megoldásnak az alkalmazásával a szerkezetet ezen kívül abban a munkahelyzetben, amelyben mindkét gereblyekerék a terményt egymás felé mutató irányba mozgatja, a gereblyeszerkezet forgástengelyei között különböző távolságok mellett lehet használni úgy, hogy ebben a munkahelyzetben a szerkezet különböző munkaszélességgel és különböző rendszélességgel alkalmazható.
Az alábbiakban a találmányt a találmány szerinti szerkezetnek a mellékelt rajzokon vázlatosan ábrázolt kiviteli alakja alapján ismertetjük közelebbről. A rajzok a következők:
1. ábra: a találmány szerinti szerkezet felülnézete az első munkahelyzetben,
2. ábra: az 1. ábra szerinti szerkezet oldalnézete,
3. ábra: a találmány szerinti szerkezet felülnézete a második munkahelyzetben,
4. ábra: annak a fogaskerék-háznak a metszete, amelyben a találmány szerinti szerkezet van alkalmazva,
5. ábra: a 4. ábra V-V vonala mentén vett metszet részlete,
6. ábra: a gereblyerendszer fogainak rögzítését bemutató kiviteli alak metszete,
7. ábra: a 6. ábra VII jelű nyilának irányában látható nézet, amelynél a 6. ábrán feltüntetett bizonyos alkatrészek az áttekinthetőség kedvéért elmaradtak.
Az 1. ábrán ábrázolt szerkezet része az az 1 tartógerenda, amely az A nyíl szerint tervbevett haladási irányhoz képest üzem közben ferdén áll. Az 1 tartógerenda végei között erre a tartógerendára szilárdan van felszerelve az A nyit szerinti haladási irányhoz képest ugyancsak ferdén álló 2 vonókar. A 2 vonókar első végére csatlakozik a függőleges 3 billenőtengely segítségével az önmagában ismert 4 kapcsolóegység. A 4 kapcsolóegység segítségével lehet a vontató hárompontos emelőjével a szerkezetet összekapcsolni. Az 1 tartógerenda egyik végére van az 5 fogaskerék-ház szilárdan felszerelve. Az 5 fogaskerék-ház alatt van az a 6 gereblyerendszer elhelyezve, aminek a gereblyerendszer kerületén egyenletesen elosztott, a gereblyerendszer külső kerületén kifelé álló 7 fogai vannak. Ezen kívül a fogaskerék-házon van még az a lefelé irányuló 8 kar rögzítve, amelyre a 6 gereblyerendszer alatt lévő, a szerkezetet alátámasztó két 9 futókerék van felszerelve.
Az 1 tartógerendának az 5 fogaskírék-házzal ellentétes végére a normális üzem közben közelítőleg függőleges 10 billentőtengely segítségével csatlakozik 11 kar. A tikárnak a 10 billenőtengellyel ellentétes végére van felszerelve a 10 billenötengellyel párhuzamos 12 billenótengely segítségével a 13 fogaskerék-ház. Az ebben a 13 fogaskerék-házban elhelyezett fogaskerék áttétel segítségével hajtható meg az a 13 fogaskerék-ház alatt lévő 14 gereblyerendszer, amely a 6 gereblyerendszerrel azonos módon rugalmas 15 fogakkal van felszerelve. Amint szokásos, a 6 és 14 gereblyerendszerek forgástengelyeinek olyan az elhelyezése, hogy a szerkezet üzemeltetése közben ezek a forgástengelyek a tervbe vett haladási irányhoz képest legalább közelítőleg párhuzamosan az A nyílnak megfelelően álló síkban úgy állnak, hogy a 7 és 15 fogak szabad végei ferdén előre dőlő síkban mozognak.
A 14 gereblyerendszer alatt is 9 futókerekek vannak felszerelve az állvány alátámasztására a 12 tengely 12’ megtört végének segítségével.
Ezen kívül az 1. ábra azt is bemutatja, hogy a 11 kart a 10 billenőtengely körüli elfordulás ellen a 16 csatolórúd biztosítja. Ennek a 16 csatoló rúdnak az egyik vége a 12 billenőtengelyre merőleges 17 csuklócsap segítségével van csatlakoztatva a 12 tengelynek a 11 karon áthaladó végére. A 16 csatoló rúdnak a 12 tengellyel ellentétes végén van az a lyuk, amelybe az 1 tartógerendán rögzített 18 csap felső vége van betolva. Belátható, hogy ilyan módon a 16 csatoló rúd segítségével egyidejűleg van biztosítva a 10 billenótengely körüli elfordulás ellen a 11 kar és a 12 billenőtengely körüli elfordulás ellen a 13 fogaskerék-ház. A kialakítás olyan, hogy a 16 csatoló rúd hosszanti tengelye a 17 csap középvonalával 45 °-os szöget zár be.
Különösképpen a 4. ábra mutatja azt, hogy az 5 fogaskerék házban olyan 19 tengely van csapágyazva, amelynek az 5 fogaskerék-házból kinyúló első vége (1. ábra) egy közbenső tengely segítségével önmagában ismert módon összekapcsolható a vontató, vagy egyéb munkagép meghajtó tengelyével. A 19 tengelynek az 5 fogaskerékház belsejében lévő végén van az a 20 kúpos fogaskerék, amellyel az 5 fogaskerék-házban csapágyazott, a 19 tengelyt merőleges irányban keresztező 22 tengelyen rögzített 21 kúpos fogaskerék kapcsolódik. A 22 tengelynek az egyik vége kinyúlik az 5 fogaskerék-házból, a 22 tengely másik végére pedig az a 23 kúpos fogaskerék van rögzítve, amelynek a fo5 gai az 5 fogaskerék-házban csapágyozott azon 24 kúpos fogaskerék fogaival vannak kapcsolatban, amely az 5 fogaskerékhez alatt lévő 6 gereblyerendszerhez van csatlakoztatva.
Amint a 4. ábrán látható, a 23 kúpos fogaskerék fogai ezen kivül azzal a 25 kúpos fogaskeréknek a fogaival kapcsolódnak, ami az ugyancsak az 5 fogaskerékházban csapágyazott 26 tengelyre van rögzítve. E tengely egyik vége szintén kinyúlik az 5 fogaskerék-házból. E mellett a 26 tengely a 22 tengelyen lévő 23 kúpos fogaskerék oly módon van elhelyezve (lásd különösképpen az 5. ábrát), hogy a 25 kúpos fogaskerék a 24 fo20 gaskeréktöl szabadon elfordulhat. A szerkezetnek az 1. ábrán ábrázolt munkahelyzetében a 26 tengelynek az 5 fogaskerék-házból kinyúló vége a teleszkópszerű 27 segédtengely segítségével össze van kapcsolva a 13 fogaskerékházban csapágyazott 28 tengelynek az ebből a fogaskerékházból kinyúló végével. A 28 tengelynek a 13 fogaskerék-házban lévő végére van a 25 kúpos fogaskeréknek megfelelő azon kúpos fogaskerék rögzit30 ve, amelynek a fogai a 24 fogaskeréknek megfelelő, a 14 gereblyerendszeren szilárdan rögzített fogaskerékkel állnak kapcsolatban.
A megoldás olyan, hogy üzem közben a szerkezet előre haladásakor az A nyíl irá36 nyába és a 6, illetve 14 gereblyerendszerek meghajtásakor az 1. ábra szerint, a gereblyerendszerek az óramutató járásának megfelelően, a B, illetve a C nyilak irányába forognak. Belátható, hogy ilyenkor a menet4° irányra vonatkoztatva első 6 gereblyerendszer a talajon lévő terményt jobbra, egészen a 14 gereblyeszerkezet elé tolja át, míg a menetirányra vonatkoztatva a 6 gereblyeszerkezet mögött ferdén hátul léve 14 gereb45 lyeszerkezet minden, ennek a 14 gereblyeszerkezetnek az útjában lévő terményt ugyancsak az 1. ábrának megfelelően jobbra tol el. Amint ez az 1. ábrán vázlatosan van jelölve, a szerkezetet még fel lehet szerelni
5θ állítható vezetőlappal, vagy 29 rendválasztó deszkával, aminek a segítségével az eltolt terményt a kívánt módon rend alakjában lehet hátrahagyni.
A 16 csatoló rúdnak az 1 tartógerendán rögzített 18 csaptól való oldása után a 11 kart az erre a karra felszerelt 14 gereblyerendszerrel együtt az 1. ábrán ábrázolt helyzetéből át lehet billenteni a D nyíl irányába az 1. ábrán szaggatott vonalakkal, a θθ 3. ábrán pedig kihúzott vonalakkal ábrázolt helyzetbe. Ehhez az átbillentéshez a 27 segédtengelyt a 26 tengelynek az 5 fogaskerék-házból kinyúló végéről leoldjuk és az átbillentés után a 22 tengelynek az 5 fogas®5 kerék-házból kinyúló végére csatlakoztatjuk.
A 11 karnak a 10 billenótengely körüli elbillenése elleni biztosítás és a 13 fogaskerék-háznak a 12 billenőtengely körüli elbillenése elleni biztosítás céljából csak a 16 csatolórúd szabad végét kell a 18 csapon átdugni, amit egyszerűen úgy lehet végrehajtani, hogy a 16 csatoló rudat az 1. ábrán ábrázolt helyzetből a 17 csap körül 180 °-al elbillentjük. Amint a 3. ábrán látszik, az elrendezés olyan, hogy a két 6 és 14 gereblyerendszer 7, illetve 15 fogainak szabad végei által leírt pályák közelítőleg érintik egymást.
A 27 segédtengely áthelyezésével üzem közben a 14 gereblyerendszer az E nyíl irányában van meghajtva, &mi ellentétes az 1. ábrán ábrázolt munkahelyzetbeli gereblyerendszer forgás irányával. Az 1 tartógerenda és az ezzel szilárdan összekötött 2 vonókar helyzete mindkét munkahelyzetben legalábbis közelítőleg nem változik az A nyíl szerinti tervbe vett haladási irányhoz képest és az 1 tartógerenda hosszanti tengelye ilyenkor mintegy 70 “-os szöget zár be a tervezett haladási iránnyal.
A haladási irányba tekintve mindkét munkahelyzetben az állítható gereblyekerék forgástengelye a másik gereblyekerék forgástengelyénél közelebb van az 1 tartógerenda végénél, amely körül az állítható gereblyekerék elbillenthető, míg a 11 karnak a hosszanti tengelye mindkét munkahelyzetben az 1 tartógerenda hosszanti tengelyével mintegy 50 “-os szöget zár be.
Belátható, hogy a 3. ábrán bemutatott munkahelyzetben üzem közben mindkét gereblyerendszer a terményt egymás felé eső irányban továbbítja és e közben visszafelé mozog, úgyhogy a termény hátrafelé mozdul el. Adott esetben a szerkezetet fel lehet szerelni, amint ezt a 3. ábra vázlatosan bemutatja, a 29 rendválasztó deszkákkal, amelyek a terményt a kívánt szélességű rend alakjában hagyják hátra.
Az 1. és a 3. ábrán ezen kívül fel van tüntetve, hogy nemcsak a felfelé álló 18 csap van az 1 tartógerendán, hanem további 30-32 felfelé álló csapok is vannak felszerelve úgy, hogy ezek a 30-32 csapok az 1 tartógerenda hosszanti tengelyétől különböző távolságban vannak. A 16 csatolórúd végét tetszés szerint lehet ezen csapok valamelyikére csatlakoztatni, amint ez szaggatott vonallal vázlatosan fel van tüntetve a 11 karnak és a 14 gereblyerendszernek egy olyan állásában, amelyben a 16 csatolórúd vége a 32 csappal van összekapcsolva (3. ábra). A 30-32 csapok helyzete úgy van megválasztva, hogy ha a 11 karnak a 10 billenótengely körüli és a 13 fogaskerék háznak a 12 billenőtengely körüli rögzítésére a 16 csatoló rúd egyik végét átdugjuk valamelyik csapon, akkor a 12 fogaskerék-házzal megtámasztott 14 gereblyerendszer mindig az A nyíl szerinti haladási iránnyal párhuzamos síkban van úgy, hogy a fogak végei előre dőlő síkban mozognak.
Belátható, hogy az egymással hatáskapcsolatban álló 9 és 14 gereblyerendszernek a távolsága abban az állásban, amelyben ezek az A nyíl szerinti tervbe vett haladási irányra keresztben és legalább közelítőleg egymás mögött helyezkednek el és amelyben a terményt egymás között hátrafelé továbbítják, egyszerű módon változtatható. Ilyen módon a szerkezet munkaszélessége nagy lehet, ezáltal viszonylag széles rendet lehet kialakítani, amely különösen kedvező a szerkezet segítségével az úgynevezett csévélt bálák kialakításához, vagy rakodó kocsira történő felrakásához.
Előnyös módon a rugalmas 15 fogak az állítható 14 gereblyerendszerre a 6. és 7. ábrán feltüntetett megoldással vannak felszerelve.
A 6. ébrén látható, hogy a 14 gereblyerendszer megszakítás nélküli 33 kerék peremén a rugalmas 15 fogak megtámasztására egymástól azonos távolságokban, a kerékperemtől sugárirányban befelé álló U-alakú keresztmetszettel kiképzett 34 támaszok vannak elhelyezve. Ezeknek a támaszoknak a szárain a gereblyekerék forgástengelyére merőlegesen keresztben álló 35 csapszegek találhatók. Mindegyik 35 csapszeg körül van egy elbillenthető 36 hüvely. A tartó felső végén olyan 37 agy van kiképezve, amelyben a 35 csapszegre merőlegesen keresztben álló 39 csapnak a 38 része helyezkedik el. Ennek a 38 résznek a hossza, valamivel nagyobb, mint a 37 agynak a hossza, úgyhogy a csap 38 része és a csap vékonyabb, menetes 41 része között képződő 40 váll közötti átmenet a 37 agyon kívülre esik. A 40 vállon nyugszik a 39 csap menetes 41 részére csavarozott 42 lap. A 42 lapra a 15 fogak 43 menetei azzal a 44 lezárólappal vannak rögzítve, amely ugyancsak a csap menetes 41 részére van rátolva és ezen a csapra ráhajtott 44’ anyával van megfogva. A lezárólap behajtott 45 végei a 42 lapban az erre a célra készített 46 nyílásokban nyugszanak.
Ezen kívül az ábrákból kitűnik, hogy a támasztó 42 lap alsó vége olyan 47 lapon nyugszik, amely a 48 csapszeggel van rögzítve a 36 hüvelyen. A 47 lapnak az alsó vége a 34 támasz hátában kiképzett olyan 49 nyílásba nyúlik be, amelynek a 33 kerékperem felé eső végét a felfelé hajtott 50 nyelv határolja.
A 36 hüvelyt ezen kívül a kerületének egy részén az 51 csavarrugó veszi körül, ennek az egyik 52 vége az U-alakú 34 támasz egy szárára van ráakasztva azért, hogy ez az 51 csavarrugó elfordulását megakadályozza a 35 csapszeg körül. A csavar rugónak a másik 53 vége közelítőleg sugárirányban halad a 35 csapszeget körülvevő 36 hüvely külső kerületéhez képest és az 54 hüvely veszi körül. Az 54 hüvely a 47 lapban készített, alul nyitott kivágásba, továbbá abba az ugyancsak alul nyitott 55 kivágásba nyúlik be, amely a 47 lap felső végénél lévő 42 lap alsó végén van kiképezve. Ebből kitűnik, hogy ilyen módon a 42 lap biztosítva van a 39 csap körüli elfordulás ellen a rugó végének az 55 kivágáson áthaladó azon részének segitségével, amelyet az 54 hüvely vesz körül.
Meg kell jegyezni, hogy a 6. és 7. ábra a fogakat és az ezeket a fogakat támasztó alkatrészeket üzem közbeni helyzetben ábrázolja, amelyben a fogakra és a fogakat támasztó alkatrészekre ható centrifugális erő következtében ezek a fogak, a 6. ábrát tekintve, az óramutató járásával ellentétesen elbillennek a 35 csapszeg tengelye körül addig az állásig, amelyben a továbi elbillenést az a 47 lap akadályozza meg, amelynek az alsó vége a 49 nyílás ütközőként szolgáló peremrészével kerül érintkezésbe. A 6. ábrán látható, hogy az elrendezés olyan, hogy a 15 fogak még a 33 kerékperemtől szabadon maradnak, úgyhogy nem lép fel nem kívánatos kopás a 15 fogakon a 15 fogak és a 33 kerékperem közötti érintkezés következtében. Nyugvó gereblyerendszernél az 51 csavarrugó erejének hatására a 6. ábra szerint a fogak a 6. ábrán feltüntetett helyeztből az óramutató járásának irányában a 35 csapszeg körül addig a helyzetig billennek el, amelyben a 47 lap alsó vége j.az ütközőként szereplő, felfelé görbített ' 50 nyelvvel érintkezésbe nem kerül.
Ebben az állásban a csavarrugónak az hüvellyel körülvett része is jól hozzáférhető és a csavarrugó feszítése sem olyan nagy, hogy e végnek a kézzel történő kónynyű lebillentésének a rugó ellenálljon.
Miközben az F nyíl irányában lefelé irányuló erő kifejtésével ezt a véget le tudjuk nyomni, a rugónak az 55 kivágásában lévő, az 54 hüvellyel körülvett végét el tudjuk távolítani az 55 kivágásból, aminek következtében a 42 lapot, a rá szerelt fogakkal a 39 csap középtengelye körül 180 “-al el lehet fordítani. Ha ezután a rugónak az 54 hüvelylyel körülvett 53 végét szabaddá tesszük, akkor ez a vég belepattan az 55 kivágásnak megfelelő 56 kivágásba, amely a 42 támasztó lapnak az 55 kivágással szemben lévő oldalán van, úgyhogy a 42 támasztólap az általa támasztott 7 fogakkal ismét biztosítva van a 39 csap körüli elfordulás ellen.
A fogaknak az előzőekben leírt, egyszerű átállíthatóságának köszönhetően lehetséges a szerkezetnek mindkét leirt munkahelyzetében a fogakat mindig úgy beállítani, hogy azok a gereblyerendszeren lévő rögzítési helyüktől, a forgás irányba nézve mindig ferdén, hátrafelé nyúljanak ki, amint ez az 1. és a 3. ábrán kitűnik.

Claims (15)

  1. SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    6(5
    1. Szerkezet talajon lévő termény kezelésére vázzal és két fogakkal ellátott olyan gereblyerendszerrel, amelyek ferdén felfelé irányuló forgástengely körül foroghatnak és amelyeket tartó gerendához csatlakozó fogaskerék-házon keresztül lehet hajtani, továbbá, amelyek közül legalább az egyik gereblyerendszer a tartógerenda egyik végének a közelében van felszerelve és ezen kívül legalább is közelítőleg függőleges billenőtengely körül a vázhoz képest elbillenthető oly képpen, hogy e mellett lehetőség van legalább az egyik meghajtott gereblyerendszer forgásirányának a megfordítására oly módon, hogy a szerkezet az első munkahelyzetből, amelyben mindkét gereblyerendszer a tervbe vett haladási irányhoz képest keresztben, üzem közben egymás mögött helyezkedik el és oly módon működtethető, hogy a gereblyerendszerek egymás felé eső oldalainál, a haladási irányba tekintve, a fogak hátrafelé mozognak, olyan másik munkahelyeztbe állítható, amelyben a gereblyerendszerek, a haladási irányba tekintve egymás mögött ferdén helyezkednek el és azonos irányba forgathatók, azzal jellemezve, hogy a normális üzem esetén a menetirányhoz képest ferdén álló tartógerendának (1) a tartógerendán (1) rögzített fogaskerékházzal (5) ellentétes végére legalább közelítőleg függőleges billenőtengely (10) segitségével állithatóan csatlakozik egy kar (11) egyik vége, míg ennek a karnak a billenótengéllyel (10) ellentétes végére az a másik fogaskerékház (13) van az említett, legalább közelítőleg függőleges billenőtengely (10) segítségével elbillenthetően csatlakoztatva, amellyel annak a csatoló rúdnak (16) az egyik vége van összekapcsolva, amely a másik végével különböző állásokban a tartógerendához (1) csatlakozik a karnak (11) és a megfelelő fogaskerék-háznak (13) az egyidejű rögzítésére mindkét munkahelyzetben a billenőtengely (10) körüli elfordulás ellen.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a kar (11) és a karon (11) lévő fogaskerékház (13) a csatoló rúd (16) segítségével legalább két olyan helyzetben rögzíthető, amelyekben a gereblyerendszerek (6, 14) a tervbe vett haladási irányra (A) keresztben tekintve, legalább kismértékben egymás mögött és egymástól különböző távolságokban vannak.
  3. 3. Az 1. vagy a 2. igénypont szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a csatoló rúd (16) vízszintes csuklólap (17) segitségével van összekapcsolva a billenőtengelynek (12) a karon (11) keresztül nyúló végével.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti szerkezet az-510 zal jellemezve, hogy a billenótengely (12) körülbelül 45 “-os szöget zár be a csatoló rúd (16) hossztengelyével.
  5. 5. Az előző igénypontok bármelyike szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy üzem közben a szerkezet haladási irányába (A) tekintve a tartógerendának (1), a tartógerendára (1) rögzítetten felszerelt fogaskerék-házzal (5) ellentétes vége a két különböző munkahelyzetben a tartógerendára (1) rögzítetten felszerelt fogaskerék-háztól (5) nagyobb távolsában van, mint az állítható gereblyerendszer (14) fogaskerék-háza (13).
  6. 6. Az előző igénypontok bármelyike szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a tartógerenda (1) középvonala a különböző munkahelyzetben a tervbe vett haladási iránnyal (A) normális üzem esetén mintegy 70 “-os szöget zár be.
  7. 7. Az előző igénypontok bármelyike szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a kar (11) a két munkahelyzetben legalább közelítőleg 50 “-os szöget zár be a tartógerenda (1) hosszanti tengelyével.
  8. 8. Az előző igénypontok bármelyike szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a gereblyerendszer (14) állítható fogai (15) a gereblyerendszerek (14) forgástengelyét legalább közelítőleg merőlegesen metsző vagy keresztező tengely körüli 180 “-os elforgatással két munkahelyzet között átállíthatok.
  9. 9. A 8. igénypont szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a fogakat (15) csapszeg (35) körül elfordítható olyan lapok (42) támasztják meg, amelyeknek egy csavarrugónak (51) a csapszeghez (35) közelizőleg sugárirányú végei (52, 53) részére kivágásaik (55, 56) vannak.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a fogakat (15) tartó lap (42, a gereblyerendszerrel (14) szilárdan rögzített ütközőkkel van hatás kapcsolatban a
    5 lap (42) elfordulásának határolására.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti szerkezet azzal jellemezve, hogy a tartó lap (42) olyan kiugró alkatrésszel, pl. egy lappal (47) van felszerelve, amely a gereblyerendszeren (14)
    10 rögzített támaszon (34) keresztül a csapszeghez (35) nyúlik.
  12. 12. Az előző igénypontok bármelyike szerinti szerkezet, azzal jellemezve, hogy a tartógerendára (1) szilárdan rögzített
  13. 15 fogaskerék-háznak (5) a vontató, vagy hasonló munkagép meghajtó tengelyére segédtengely segítségével csatlakoztatható olyan bemenő tengelye (19) van, amely fogaskerék áttételen keresztül ahhoz a
  14. 20 tengelyhez (22) csatlakozik, amelynek az egyik vége kinyúlik a fogaskerék-házból (5) a másik vége pedig olyan kúpos fogaskerékkel (23) van felszerelve, ami az alatta lévő, az illető gereblyerendszeren
  15. 25 rögzített kúpos fogaskerékhez (24) csatlakozik, továbbá az e mellett lévő azon kúpos fogaskerékkel (25) áll kapcsolatban, ami egy további, végével a fogaskerék-házból (5) kinyúló tengelyre (26) van rög30 zítve és ami oly módon helyezkedik el a gereblyerendszerhez rögzített fogaskerék (24) felett, hogy az az előbb említett fogaskeréktől szabadon foroghat, és ily módon egy segédtengely (27) segítségével egy másik fo35 gaskerék-házból (13) kinyúló tengely (28) végével van összekapcsolva.
HU832314A 1982-07-09 1983-06-27 Device for treating land produce being on soil HU190594B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
NL8202785A NL8202785A (nl) 1982-07-09 1982-07-09 Inrichting voor het bewerken van op de grond liggend gewas.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT35912A HUT35912A (en) 1985-08-28
HU190594B true HU190594B (en) 1986-09-29

Family

ID=19840006

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU832314A HU190594B (en) 1982-07-09 1983-06-27 Device for treating land produce being on soil

Country Status (12)

Country Link
US (1) US4566258A (hu)
EP (1) EP0098635B1 (hu)
AT (1) ATE21318T1 (hu)
AU (1) AU557382B2 (hu)
CA (1) CA1202492A (hu)
DE (1) DE3365287D1 (hu)
HU (1) HU190594B (hu)
IE (1) IE54210B1 (hu)
NL (1) NL8202785A (hu)
NZ (1) NZ204657A (hu)
SU (1) SU1313330A3 (hu)
ZA (1) ZA834669B (hu)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4685282A (en) * 1985-07-29 1987-08-11 Allen David R Hay rake assembly
CA2079349C (en) * 1991-12-30 1997-12-09 Mark H. Buddendeck Document handler platen transport
CA2530674C (en) 2005-02-23 2010-11-23 Bridgeview Mfg. Inc. V-rake
EA011870B1 (ru) * 2007-04-20 2009-06-30 Валерий Иванович Шаплыко Грабельный аппарат (варианты)

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1367040A (fr) * 1962-07-02 1964-07-17 Fahr Ag Maschf Faneuse à rotors à dents
DE2220114A1 (de) * 1972-04-25 1973-10-31 Jacques Roby Dr Schlittler Heuwerbungsmaschine
NL7209663A (hu) * 1972-07-13 1974-01-15
DE2410453A1 (de) * 1974-03-05 1975-09-11 Schlittler Jacques Roby Dr Heuwerbungsmaschine
DE2432827C2 (de) * 1974-07-09 1984-09-06 Alfons 2841 Harpendorf Sprehe Heuwerbungsmaschine
NL158995C (nl) * 1975-02-04 1982-04-16 Zweegers P Landbouwwerktuig, voorzien van aandrijfbare harkwielen.
NL7512195A (nl) * 1975-10-17 1977-04-19 Zweegers P Hooibewerkingsmachine.
DE2622486A1 (de) * 1976-05-20 1977-12-08 Stoll Maschf Gmbh Wilhelm Heuwerbungsmaschine
NL7606199A (nl) * 1976-06-09 1977-12-13 British Lely Hooibouwmachine.
FR2411553A1 (fr) * 1977-12-16 1979-07-13 Kuhn Sa Machine de fenaison perfectionnee
DE2838912A1 (de) * 1978-09-07 1980-03-20 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Heuwerbungsmaschine
DE2844235A1 (de) * 1978-10-11 1980-04-24 Kloeckner Humboldt Deutz Ag Heuwerbungsmaschine
DE2919241A1 (de) * 1979-05-12 1980-11-13 Fella Werke Gmbh Heuwerbungsmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
US4566258A (en) 1986-01-28
HUT35912A (en) 1985-08-28
AU557382B2 (en) 1986-12-18
IE54210B1 (en) 1989-07-19
ATE21318T1 (de) 1986-08-15
ZA834669B (en) 1984-03-28
EP0098635A3 (en) 1984-08-22
NZ204657A (en) 1986-03-14
DE3365287D1 (en) 1986-09-18
SU1313330A3 (ru) 1987-05-23
IE831442L (en) 1984-01-09
NL8202785A (nl) 1984-02-01
CA1202492A (en) 1986-04-01
EP0098635B1 (de) 1986-08-13
EP0098635A2 (de) 1984-01-18
AU1593383A (en) 1984-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0324974A1 (de) Vorrichtung zum frontseitigen Anbau eines Arbeitsgerätes an einen Kleinschlepper, insbesondere Rasen- und Gartenschlepper
HU190594B (en) Device for treating land produce being on soil
DE1071994B (hu)
DE1482818A1 (de) Maehdrescher
DE1782700A1 (de) Heuwerbungsmaschine
DE2645127C2 (de) Heuwerbungsmaschine
DE7835320U1 (de) Heuwerbungsmaschine
DE1757632A1 (de) Vorrichtung zur Bearbeitung am Boden liegenden Erntegutes
AT261282B (de) Vorrichtung zur Bearbeitung von am Boden liegendem Erntegut
DE3035606A1 (de) Bodenbearbeitungsmaschine
DE1024280B (de) Landwirtschaftlich genutztes Motorfahrzeug, insbesondere Motorgeraetertraeger
EP0184155B1 (de) Rotationsmähwerk
EP0201786A2 (de) Geräteanbauvorrichtung für Ackerschlepper
EP3735818B1 (de) Landwirtschaftliche maschine
DD212873A1 (de) Kopplungsrahmen fuer landmaschinen
DE2109477A1 (de) Schwenkeinrichtung für den Auswurfbogen eines Feldhäckslers
DE1507302A1 (de) Maehmaschine
DE1482770C (de) Kreiselzettwender
DE1582372C (de) Geratetrager
AT224962B (de) Vorrichtung zum seitlichen Versetzen von am Boden liegendem Erntegut
AT237362B (de) Vorrichtung zum seitlichen Versetzen von am Boden liegendem Erntegut
DE1582108A1 (de) Streuwagen fuer landwirtschaftliche Zwecke
DE389195C (de) Vorrichtung zum Ausheben von Graeben und grabenartigen Vertiefungen, insbesondere fuer die Landwirtschaft
DE1482764A1 (de) Heuwender
DE3636015A1 (de) Landwirtschaftliche geraetekombination

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee