HU182601B - Photoemulsion of silverhalogenid base containing absorbing colouring agents - Google Patents

Photoemulsion of silverhalogenid base containing absorbing colouring agents Download PDF

Info

Publication number
HU182601B
HU182601B HUWO000107A HU182601B HU 182601 B HU182601 B HU 182601B HU WO000107 A HUWO000107 A HU WO000107A HU 182601 B HU182601 B HU 182601B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
dyes
dye
formula
photographic material
photographic
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Reinhard Stolle
Ulrich Meisel
Guenther Bach
Renate Jantos
Original Assignee
Wolfen Filmfab Veb
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wolfen Filmfab Veb filed Critical Wolfen Filmfab Veb
Publication of HU182601B publication Critical patent/HU182601B/hu

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03CPHOTOSENSITIVE MATERIALS FOR PHOTOGRAPHIC PURPOSES; PHOTOGRAPHIC PROCESSES, e.g. CINE, X-RAY, COLOUR, STEREO-PHOTOGRAPHIC PROCESSES; AUXILIARY PROCESSES IN PHOTOGRAPHY
    • G03C1/00Photosensitive materials
    • G03C1/76Photosensitive materials characterised by the base or auxiliary layers
    • G03C1/825Photosensitive materials characterised by the base or auxiliary layers characterised by antireflection means or visible-light filtering means, e.g. antihalation
    • G03C1/83Organic dyestuffs therefor
    • G03C1/832Methine or polymethine dyes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Coloring (AREA)

Description

Λ találmány halogénezüst emulzió alapú, szűrőhatású színezékeket tartalmazó fényképészeti anyagra vonatkozik.
A fényképészeti anyag legalább egy fényérzékeny halogéneziist-zselat inréteget és legalább egy elszínteleníthető és vízzel kimosható szűrőhatású színezéket tartalmaz.
Ismeretes, hogy fényképészeti anyagokba szerves színezékeket visznek be a reflexiós- és/vagy diffúziósfényudvar megakadályozására. Az ilyen színezékeknek, amelyeket a következőkben szűrőhatású színezékeknek nevezünk, különösen nagy, az alkalmazás céljának pontosan megfelelő, extrinkeiót kell mutat niok és a szokásos fényképészeti továbbfeldolgozó folyamatok során gyorsan, maradéktalanul és irreverzibilisen eltávolíthatónak kell lenniök.Az ilyen színezékektől nagyon jó vízoldhatóságot és tárolhatóságot várunk el mind vizes oldatokként, mind pedig fényképészeti rétegek alkotójaként. Lényeges szempont továbbá az, hogy fénvképészetileg inaktívak legyenek, azaz a fényképészeti anyag szenzitometriás tulajdonságait, valamint az előhívásteehnikát ne befolyásolják.
Az eddig ismert fényelnyelők ezeket a követelményeket csak részben teljesítik. Különösen nehezen végezhető a maradék nélküli eltávolítás rendkívül rövid feldolgozási időknél és/vagy olyan feldolgozófiirdők használata esetén, amelyek csak kis mértékben járulnak hozzá a szűrőhatású színezékek kémiai elbontásához. Ez érvényes különösen óban szűrőhatású színezékekre, amelyek a 431272 számú belga szabadalomban, az 1,447.813 számú NSZK-beli közzétételi iratban, a 3,316.091 számú amerikai szabadalmi leírásban és a 109445 számú NI)K-beli szabadalmi leírásban vannak leírva. Néhány esetben nagy anyagátmenetnél elbontatlan szűrőhatású színezék halmozódik fel a feldolgozó fürdőben, amely a következőkben arra vezet, hogy a feldolgozott fényképészeti anyagban zavaró maradékelszíneződés, például tetrazin ((’olour-Index No. 19140) jelentkezik. Ugyanez érvényes olyan színezékekre is, amelyek csak reverzibilisen alakíthatók át színtelen formává (például a trifenilmetán-színezékek, így az 1,017.102 számú francia szabadalomban leírt színezékek, Coíuor-Index No. 42685). Ilyen színezékeket tartalmazó anyagok a feldolgozás után először színteleneknek látszanak, az előhívott anyag hosszabb ideig tartó tárolása után azonban visszaalakulnak, ígv az anyag nemkívánt elszíneződése jelentkezik.
Számos színezék nem elegendő oldhatósága ugyancsak nehézségekhez vezet alkalmazásuknál. Óban esetekben, ahol nagy mértékű színezésre van szükség, a színezék oldásához szükséges vízmennyiség az öntőoldat vízháztartását terheli és a filmelőállításnál meghosszabbítja a szárítási időt. Ezenkívül kiválásokat okoz a zselat inrétegben, amelyek a színtelenítést befolyásolják, Ilyesféle hátrányok különösen akkor jelentkeznek, ha a szűrőhatású színezékek túlságosan szűk abszorpciós tartománya alapján három vagy több színezék elégjenek az alkalmazására van szükség az egész fénvképészetileg fontos színképtartomány lefedéséhez.
Ezekben az esetekben tehát valamely szűrőhatású színezék túlságosan szelektív abszorpcióját nem kielégítőnek kell tekinteni. Ilyen anyagok például a 3,316.091 számú amerikai szabadalmi leírásban, az 1,522.427, a 2,262.794 és az 1,472.789 számú NSZKbeli nyilvánosságrahozatali iratokban, valamint a 3,560.214 számú amerikai és a 109.455 számú NDKbeli szabadalmi leírásokban megadott színezékek, amelyek a viszonylag csekély vízoldhatóságuk mellett az említett hátrányokkal is rendelkeznek. Mivel ezeket a túlságosan szűk spektrális abszorpciótartományuk miatt viszonjdag nagy mennyiségben kell alkalmazni, könnyen elérhető-az oldhatóság felső határa. Számos színezék hátránya továbbá az, hogy drága és nehezen hozzáférhető kiindulási anyagokból állítható elő, ameb’ magas költségekhez vezet.
A találmánnyal az a célunk, hogj· nagy élességű fényképészeti anjagok készítését tegyük lehetővé, amelyek a fénjképészeti feldolgozási folyamat, különösen a gyorsfeldolgozási módszer után, mentesek zavaró maradékelszíneződéstől.
A találmány alapját az a feladat alkotja, hogj’ valamelj' nagj' sűrűségű emulziós- és/vagj’ zselatin-rétegben színezett anyag előállításához alkalmas, könnyen előállítható, jól oldható és gyorsan elszínteleníthető szűrőhatású színezékek vagy színezékelegyek előállítása vált szükségessé, amelyek a látható spektrális terület lehetőleg széles tartományára kiterjedő nagj· extinkcióval rendelkeznek. A feladatot a találmány szerint azzal oldjuk meg, hogy olyan halogénezüstemulzió alapú anyagot készítünk, amely legalább egy emulziós- vágj· segéd-rétegben legalább égj- (I) általános képletű színezéket tartalmaz, ahol
R és R1 jelentése —CH3, —C.2H5 vagy —C2H4CN csoport,
R2 hidrogénatom vagy —CN csoport,
R3 jelentése (a) képletű csoport és ha R2 egy — CN csoportot képvisel, akkor R3 még (b), (c), (d) vágj· (e) csoport lehet, és X hidrogénatom, Na, K vágj’ NH4 csoport.
A találmánj· előnye az, hogy a fényképészeti anyag legalább egy emulziós- vágj· segédrétegben olyan (I) általános képletű színezéket vágj- színezékelegyet tartalmaz, amely széles abszorpciós tartománnyal és nagj- extinkcióval rendelkezik, továbbá hatásos fényűd varmentesitést biztosít.
A találmánj· különös előnye az, hogj- a fényképészeti anyag legalább ege emulziós vágj· segédrétegben olyan (f) általános képletnek megfelelő színezékelegyet tartalmaz, ahol az R2 helyettesítés eltérő, mig az R, R’ és R3 helyettesítők egx-ezőek. Abban az esetben, ha R2 = —-CN, akkor a színezékek az egész zöld és vörös színképtartományban abszorbeálnak, ha pedig R2 = H, akkor a kék és ezen túlmenően a zöld színképtartományban is abszorbeálnak. Égj· színezékekből álló eleggyel,-amelyet olyan színezékek alkotnak, ahol R2 jelentése egyik esetben hidrogén, a másik esetben pedig —CN csoport, a látható fény egész spektru3
-2182601 mában hatásos védelmet érünk el. Ilyesfajta elegyek mindenekelőtt reflexiós-fényudvar-védőrétegek számára előnyösek, amelyekben egyenértékű fényudvarmentesítés a technika állása szerint csak 3—4 színezékből álló eleggyel érhető el, amely lényegében nagyobb színezékfelhasználást és a színezékek eltávolításánál jelentkező megfelelő nehézségeket hoz magával. A találmány szerinti anyagokban alkalmazott színezékeknek ez az alapvető előnye azon alapszik, hogy az R2 =—CN helyettesítés által meglepően nagymérvű batokróm (színmélyítő) szineltolódás lép fel és ezeknek a mind ez ideig teljesen ismeretlen színezékeknek az abszorpciója az R2=H helyettesítésű analóg színezékek abszorpciójával úgy egészül ki, hogy az egész látható színképtartományban optimális és hézagmentes abszorpció jön létre.
A találmány lényeges előnye e színezékek nagy reaktivitásában van, amely pH%· 10 értéknél másodperc gyorsaságú elszíntelenedésben és színtelen termékké való irreverzibilis átalakulásában nyilvánul meg a feldolgozófürdők már csekély szulfittartalmánál is. Ezzel ezek a színezékek messze felülmúlnak más színezékosztályokat, így oxolánokat és trifenilmetán-színezékeket, amelyek bár ugyancsak gyorsan elszíntelenednek, de savas pH-tartományban újból visszaalakul a színük. A benzilidén-színezékek osztályához tartozó ism'ert Szűrőhatású színezékekkel szemben ezek a színezékek és elszíntelenített termékeik nagy diffúziósebességükkel tűnnek ki. Ezáltal vízzel való maradéktalan kimosást érünk el és minden fajta visszaszíneződés vagy maradékszíneződés, még csekély szulfittartalmú;, erősen keményítő feldolgozó fürdőknél is ki van zárvá. Ebből a szempontból a találmány szerinti anyagokban használt színezékek a 3,316.091 számú . .amerikai szabadalomból ismert színezékeket különö- seh felülmúlják, amelyek a maradékelszineződés miatt gyors feldolgozásra készült anyagokhoz nem alkalmasak.
Az (I) általános képletű színezékek az említett okokból különösen alkalmasak olyan fényképészeti anyagok elszíntelenítésére, amelyeknél rendkívül rövid feldolgozási idők és/vagy szulfitszegény fürdők alkalmazása miatt más szűrőhatású színezékek használata nem vagy csak nagyon kis koncentrációkban lehetséges.
Egy további előnye az (I) általános képletű színezékeknek a jó oldhatóságuk, különösen ammóniumsóik jó oldhatósága. Mivel ezek másrészt nagy extinkcióval rendelkeznek, nagy szűrőhatású színezéksűrűség létesíthető az öntőoldat már csekély vízterhelése esetén is. Másrészt ez megakadályozza színezékkristályok kiválását a nagy színezékkoncentrációjú rétegekben. Különösen azok az (I) általános képletnek megfelelő színezékek, ahol R3 jelentése (f) képletű csoport, az ismert benzilidén-színezékekkel szemben jelentős mértékben megnövekedett oldhatóságot, valamint előnyös batokrómosan eltolt abszorpciómenetet mutatnak.
Különösen előnyös az, hogy az (I) általános képletű színezékek egyszerűen előállíthatók általában hozzá4 férhető és olcsó kiindulási anyagokból. Olyan színezékeket, amelyekben R2 jelentése hidrogénatom, úgy állítunk elő, hogy a megfelelő p-dialkilaminobenzaldehideket megfelelő pirazolonokkal kondenzáljuk etanolos vagy vizes oldatban ammóniumacetát kondenzálószer hozzáadása mellett.
Az olyan színezékek előállítását, ahol R2 jelentése —CN csoport, a 131.178 számú NDK-beli szabadalmi leírás ismerteti.
Olyan (I) általános képletnek megfelelő két színezék elegyének az előállítására, amelyek csak abban különböznek egymástól, hogy az egyiknél R2 jelentése hidrogénatom, a másiknál pedig —CN csoport, az R2=H jelentésű színezék szolgál R2=—CN jelentésű színezék készítésére. A két színezék abszorpciója optimálisan kiegészíti egymást és befogja a fényképészetileg fontos 400—700 nm színképtartományt.
Ettől függetlenül természetesen lehetőség van arra is, hogy legalább egy (I) általános képletű színezékből és más szerves színezékekből álló elegyeket alkalmazzunk.
Az említett színezékek széles abszorpciós tartományuk alapján különösen alkalmasak jellegzetes segédrétegekben fényudvarmentesítésre, mindenek előtt jól használhatók a filmanyagok hátoldalán levő zselatinrétegekbe, úgynevezett NC-rétegekbe történő bevitelre.
A színezékek, illetve színezékelegyek, valamint az ezeket tartalmazó fényképészeti anyagok tulajdonságait a következő példákon is bemutatjuk ismert szűrőhatású színezékekhez viszonyítva.
1. példa
Összehasonlítunk technika állásához tartozó színezékeket (1. táblázat 1—8. számú színezékek) és (I) általános képletnek megfelelő színezékeket (1. táblázat
9—12. számú színezékek), valamint két (I) általános képletű színezékből álló elegyet abszorpció, diffúziós viselkedés és fényképészeti fürdőkben való elszinteleníthetőség tekintetében. Az 1—12. számú színezékek vizes oldatait erre a célra valamely szokásos zselatin 10%-os oldatához adjuk olyan mennyiségben, hogy egy színtelen eellulózacetát-rétegliordozóra való öntés és szárítás után olyan szűrőrétegeket kapjunk, amelyek mindenkori abszorpciós maximumai 1,0 nagyságú optimális sűrűséget adnak. Az öntővastagságok 6 um nagyságúak, a zselatinoldat pH-ja pedig 5,2±0,2 nagyságú.
Keményítőszerként 100 ml 10%-os zselatinoldatra számítva 6 ml 5%-os vizes l,3-diklór-5-hidroxi-s-triazin-nátriumsó-oldatot és 0,75 ml vizes 5%-os krómtriacetát-oldatot alkalmazunk.
Ezeket a rétegeket a következő módon vizsgáljuk:
a) Meghatározzuk az abszorpciós maximumokat, valamint az optikai sűrűségeket 450, 500, 530, 560 és 650 nm-nél.
Az eredményeket a 2. táblázatban adjuk meg.
b) Meghatározzuk a diffúziós viselkedést vízben va-3>
’l 82601 lamely desztillált vízben eiőduzzasztott nem-keményített zselatinréteggel (50 μηι öntővastagság) mint befogadóréteggel való 10 perces érintkeztetés útján és meghatározzuk az ilyen körülmények között diffundált részarányt a kiindulási anyag %-ában, mint a diffúziósebességre megadott értéket (2. táblázat).
c) Meghatározzuk az elszíntelenedési sebességet 1%os NaOH-oldatban és 1%-os Na2SO3-oldatban, valamint ORWO 308 és ORWO 40 és A 82 előhívókban (ORWO receptek, 1978-as kiadás).
Az eredményeket a 3. táblázatban foglaljuk össze.
d) Meghatározzuk az 50 °C-on és a 30% relatív nedvességnél 5 napig öregített próbák maradékelszíneződését egy Pakonolith típusú előhívókészülékben a következő ideig és fürdőösszetétel mellett:
mp ORWO A 82 előhívó, 27 °C mp keniénvítőrögzítő-fürdő (MF 329,MH 329), 20-°C mp víz, 20 °C.
(A fürdők összetétele az ORWO receptek 1978-as kiadásában.)
A maradékelszíneződést értékeljük a kiindulási sűrűség %-ában az említett feldolgozás utári (4a. táblázat), valamint 4,0 pH-jú vízben való pótlólagos mosás után (4b. táblázat).
Az eredményeket a következőkben foglaljuk össze:
Az (I) általános képletű színezékek különben azonos tulajdonságok melleit a következőkben múlják felül a technika állásához tartozó színezékeket:
— Nagy extinkció következtében az összehasonlítható sűrűség eléréséhez szükséges színezékszükséglet csekély. Ezen a területen az (T) általános képletű színezékek különösen az 1, és 7. számú színezékeket múlják felül.
— Egy összehasonlíthatóan széles abszorpció gondoskodik a jó fényudvarmentesítésről az egész színképtartományban. Ebben a tekintetben az (1) általános képletű színezékek a technika állásához tartozó valamennyi (az 5. számú színezék kivételével) színezéket felülmúlják. Már két színezékből álló színezékeleggyel nagy sűrilségef lehet létesíteni az egész színképtartományban.
Λ diffúziósebesség terén az (I) általános képletű színezékek minden más színezéket (a 6. számú színezék kivételével) felülmúlnak.
— NaOH-, szulíit-, valamint különböző fényképészeti fürdőkben történő elszíntelenedési sebesség terén a 9. számú színezék felülmúlja az összes többi színezéket. Az (I) általános képletnek megfelelő 10—12. szá mii színezékeket csak az 1. és 2. számú színezékek érik cl.
Gyorsfeldolgozásnál (60 mp) csak az (I) általános képletű színezékek, valamint a 7. számú színezék nem mutat gyakorlatilag maradéke.lszineződést savas pH-nál.
Az (I) általános képletű színezékek kitűnő tulajdonságait tehát a technika állásához tartozó színezékek csak egyes területeken érik el, míg az (1) általános képletű színezékek a tulajdonságok összességében ez utóbbiak felett állnak.
2. példa
A fotoaktívitás vizsgálatára optikai sűrűség tekintetében összehasonlítható mennyiségű 9. és 11. számú színezéket adunk szenzihilizált AgBr/J- és AgCl/Breinulziókhoz.
Erre a célra mindenkor 5 mg 9. számú, illet ve 10 mg 11. számú szfnezéket adunk az 5. táblázatban megadott emulziókhoz. Valamely alkalmas nedvesítőszer, valamint 2 ml 5%-os vizes l,3-diklór-5-hídroxi-s-tríazin-nátriumsó-oldat kémén} ítőszer hozzáadása után az emulziókat egy cellulóztriacetát-hordozóra öntjük, szárítjuk, egy lépcsősek mögött megvilágítjuk és 5 percig ORWO 40 előhívóban az 1100 ORWO előírás szerint (ORWO receptek, Wolfen 1978) előhívjuk. Az eredményeket az 5. táblázat mutatja. A 9. számú színezék semmiféle fot.oaktivitást nem mutat, a 11. számú színezék csupán egy esetben csekély érzékenységveszteséget mutat, amely a legtöbb gyakorlati alkalmazásnál nem okoz gondot.
1. Táblázat
számú színezék: savfuchszin, Colour-Index No. 42 685
számú színezék: (1) képletű trífenilmetán, amely az 1,017.102 számú francia szabadalomban van leírva
számú színezék: bisz-l-[4'-szulfofenil j-3nwt ilpí razolon-(5)-t rímet inoxonoi, amely a 431.272 számú belga szabadalomban van leírva (3. példa)
szánni színezék: bisz-l-[4'-szulfofenil]-3metilpirazolon-(5)-pentametinoxonol, amely a 431.272 számú belga szabadalomban van leírva
(4. példa)
számú színezék: hisz- f tíobarbit ursav ]-pentametinoxonol-ez iistsó-díszperzió zselatinban, amely az 1,447.813 számú NSZK-beli nyílvánosságrahozatalí írat 1. példájában van leírva
számú színezek: tetrazin, Coluor-Index No. 19 140
számú színezék: (2) képletű vegyület, amely a 2,072.908 számú amerikai szabadalomban van leírva
számú színezék: (3) képletű vegyület, amely a 3,316.091 számú amerikai
szabadalomban van leírva
Az (I) általános képletnek megfelelő vegyületek:
9. szánni színezék: olyan (I) általános képletű vegyület, ahol R és R' =
CH3, R4 = H, és R3 = (f) képletű csoport
-4182601
9 10
10. számú színezék: olyan (1) általános képletű vegyidet, ahol R és R1 = CH3, R2=CN és R3 = (f) képletű
csoport
11. számú színezék: olyan (I) általános képletű δ vegyidet, ahol R és R’ = CH3, R2 = CN és R3=(c1) képletű csoport
12. számú színezék: olyan (I) általános képletű vegyület, ahol R és R’ = 10 =—CH2—CH2—CN, R2 = CN és R2=(c,) képletű csoport.
2. Táblázat
Színe- Színezék- Abszorp- Sűrűség Sűrűség Diffúzió
zék felvitel ciós max. absz.- (%)
száma [mg/m2] [nm] max.-ban 450 nm 500 nm 530 nm 560 nm 650 nm
1 580 560 1,0 0,10 0,47 0,65 1,0 0,0 30
2 280 645 1,0 0,20 0,01 0,03 0,10 0,98 40
3 210 535 1,0 0,15 0,83 1,0 0,60 0,01 30
4 310 640 1,0 0,14 0,16 0,28 0,50 0,98 20
5 300 535—555 1,0 0,35 0,85 0,95 0,95 0,50 0
6 320 440 1,0 0,95 0,23 0,02 0,00 0,00 90
7 775 450 1,0 1,0 0,09 0,00 0,00 0,00 40
8 275 450 1,0 1,0 0,49 0,12 0,00 0,00 0
9 170 490 1,0 0,60 0,99 0,36 0,07 0,0 70
10 270 610 1,0 0,17 0,35 0,65 0,91 0,81 65
11 275 590 1,0 0,15 0,50 0,80 0,96 0,60 70
12 290 535 1,0 0,40 0,89 1,0 0,88 0,28 65
9+J0 (125 + 270) 500, 610 1,08/1,0 0,62 1,08 0,92 0,97 0,81 65
3. Táblázat
Elszíntelenedési sebesség
Színezék NaOH (1%) Na2SO3 (1%) ORWÜ 308 A 82 ORWÜ 40
1 - 10 mp 10 mp 20 mp < 10 mp < 10 mp
2 10 mp c 10 mp 40 mp -c 10 mp < 10 mp
3 > 5 perc 3 perc >- 5 perc 5 perc 90 mp
4 =» 5 perc 1 perc 3 perc. 5 perc 45 mp
5 =» 5 perc > 5 perc nem színtelenedik => 5 perc =» 5 perc
6 30 mp + > 1 perc + > 3 perc+ 30 mp + 30 mp +
7 40 mp + >- 3 perc+ > 3 perc* 20 mp 20 mp
8 5 perc 10 mp 1 perc 1 perc 30 mp
9 < 5 mp < 10 mp 20 mp < 5 mp < 1 mp
10 10 mp 10 mp 30 mp < 10 mp < 10 mp
11 20 mp 10 mp 30 mp 10 mp -c 10 mp
12 20 mp 10 mp 30 mp 10 mp < 10 mp
9+10 «£ 10 mp 10 mp 30 mp <. 10 mp < 10 mp
+ nem színteleníthető el, a megadott idők a maradéktalan kimosásra vonatkoznak.
-5182601
4. Táblázat
Színezék száma Maradékelszíneződés a kiindulási sűrűség %-ában
a) az Id. példában leírt módon feldolgozva b) a feldolgozás után utólag pH=4,0-re
állítva
vörösszűrő mögött zöldszűrő mögött vörösszűrő mögött zöldszűrő mögött
(kékszűrő) (kékszűrő)
1 0 -2 0 5
2 6 0 10 0
3 0 25 0 25
4 s 12 5 10
5 100 35 100 35
6 0 10 (kékszűrő) 0 10 (kékszűrő)
7 0 2 (kékszűrői 0 <2 (kékszűrő)
S 0 20 (kékszűrő’ 0 20 (kékszűrő)
9 0 0 0 0
10 <2 <2 1 1
11 <2 <2 1 1
12 <2 --2 1 ^2
9+10 1 1 1 1
5. Táblázat
Relatív érzékenység különböző 2. példa szerint i emulziókban
Emulzió: AgBr/J
Spektrális szenzibilizálás szenzi bi 1 izálat' an ortopankroniatikusan
kékszűrő vörösszűrő kékszűrő vörösszűrő
iSzűrőhatású színezék nélkül típus= 100% t.ípus= 100% típus = 100% típus = 100%
9. számú Színezékkel 100% 100% 100% 100%,
11. számú színezékkel 100% 100% 70% 50%
Emúlzió: AgCl/Br
Szűrőhatású színezék nélkül típus = 100% típus = 100% típus = 100% típus = 100%
9. számú színezékkel 100% 100% 100% 100%
11. számú színezékkel 100% 100% 100% 100%

Claims (5)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Halogénezüstemulzió alapú szűrőhatású színezékeket tartalmazó fényképészeti anyag, amely legalább egy benzilidénszínezéket magában foglaló legalább egy fényérzékeny halogénezüst-zselatinréteget tartalmaz, azzal jellemezve, hogy legalább egy emulziós- vagy segédrétegben legalább egy (I) általános képletű színezéket tartalmaz, ahol
    R és R1 jelentése —CH3, —C2H5 vagy —C2H4CN csoport,
    R2 hidrogénatom vagy —CN csoport,
    R3 jelentése (a) képletű csoport, és ha R2 egy —CN csoportot képvisel, akkor R3 még (b), (c), (d) vagy (e) csoport lehet, és
    X hidrogénatom, Na, K vagy NH4 csoport.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fényképészeti anyag kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy két (I) általános képletnek megfelelő színezék elegyét tartalmazza.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti fényképészeti 5 anyag kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy két (I) általános képletnek megfelelő színezék elegyét tartalmazza, amelyet olyan (I) általános képletű színezékek alkotnak, ahol az R2 helyettesítők különböznek, míg az R, R1 és R3 helyettesítők megegyeznek.
    10
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti fényképészeti anyag kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy (I) általános képletű színezékből és más szerves színezékekből álló elegyet tartalmaz.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti fénylő képészeti anyag kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a színezékeket egy a fényképészeti anyag hátoldalán levő réteg foglalja magában.
HUWO000107 1978-08-16 1979-08-15 Photoemulsion of silverhalogenid base containing absorbing colouring agents HU182601B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DD20730878A DD138251B1 (de) 1978-08-16 1978-08-16 Fotografisches material auf basis von halogensilberemulsionen mit filterfarbstoffen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU182601B true HU182601B (en) 1984-02-28

Family

ID=5514029

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUWO000107 HU182601B (en) 1978-08-16 1979-08-15 Photoemulsion of silverhalogenid base containing absorbing colouring agents

Country Status (9)

Country Link
BE (1) BE877730A (hu)
CS (1) CS220563B1 (hu)
DD (1) DD138251B1 (hu)
DE (1) DE2926466A1 (hu)
FR (1) FR2433774B1 (hu)
GB (1) GB2032636B (hu)
HU (1) HU182601B (hu)
PL (1) PL115101B2 (hu)
SU (1) SU1027679A1 (hu)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2138961B (en) * 1983-02-21 1986-09-24 Fuji Photo Film Co Ltd Silver halide photographic light-sensitive material containing a dye
JPS59154439A (ja) * 1983-02-21 1984-09-03 Fuji Photo Film Co Ltd 直接反転ハロゲン化銀写真感光材料
US4948717A (en) * 1986-12-23 1990-08-14 Eastman Kodak Company Solid particle dye dispersions for photographic filter layers
US4803150A (en) * 1986-12-23 1989-02-07 Eastman Kodak Company Radiographic element exhibiting reduced crossover
CA1286139C (en) * 1986-12-23 1991-07-16 Donald Richard Diehl Filter dye for photographic element
EP0587229B1 (en) * 1992-09-11 2002-05-08 Agfa-Gevaert Photographic element containing a filter dye for rapid processing applications
EP0586748A1 (en) * 1992-09-11 1994-03-16 Agfa-Gevaert N.V. Filter dyes for rapid processing applications
EP0587230B1 (en) * 1992-09-11 2003-11-26 Agfa-Gevaert Photographic element containing a filter dye for rapid processing applications

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB584609A (en) * 1944-12-30 1947-01-20 Harry Derek Edwards Improvements in or relating to photographic light-sensitive materials
JPS5153819A (ja) * 1974-11-05 1976-05-12 Fuji Photo Film Co Ltd Harogenkaginshashinnyuzaio zokansuru hoho
DD131177A1 (de) * 1977-05-24 1978-06-07 Reinhard Stolle Verfahren zur herstellung alpha-substituierter cinnamylidenfarbstoffe
DD131178A1 (de) * 1977-05-24 1978-06-07 Reinhard Stolle Verfahren zur herstellung alpha-cyanidsubstituierter styrylfarbstoffe
GB2002916A (en) * 1977-08-12 1979-02-28 Ciba Geigy Ag Antihalation dye combination

Also Published As

Publication number Publication date
PL217768A1 (hu) 1980-06-02
CS220563B1 (en) 1983-04-29
DD138251A1 (de) 1979-10-17
DD138251B1 (de) 1980-11-26
BE877730A (fr) 1979-11-16
FR2433774A1 (fr) 1980-03-14
GB2032636B (en) 1982-12-01
FR2433774B1 (fr) 1985-07-12
PL115101B2 (en) 1981-03-31
SU1027679A1 (ru) 1983-07-07
GB2032636A (en) 1980-05-08
DE2926466A1 (de) 1980-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS5950973B2 (ja) 光吸収性染料を含有する感光性写真材料
US3884697A (en) Photographic process utilizing spiropyran compound dispersed in nitrocellulose films with high nitrogen content
US3471293A (en) Antihalation and filter dyes for photographic materials
HU182601B (en) Photoemulsion of silverhalogenid base containing absorbing colouring agents
JPH0372118B2 (hu)
US2150695A (en) Antihalation layer for photographic films
CA1255309A (en) Dye-bleach imaging system using iodonium salts
US2611696A (en) Photographic element containing unsymmetrical oxonol filter and antihalation dyes
JPH01253734A (ja) ハロゲン化銀写真感光材料
JPS5953532B2 (ja) ハロゲン化銀写真感光材料
JPS63231445A (ja) オキソノ−ル染料を含有するハロゲン化銀写真感光材料
JPH0555057B2 (hu)
SU464135A3 (ru) Фотографическа эмульси
JPH0643585A (ja) 写真用吸光染料
JPH01196040A (ja) 写真用吸光染料
JPS60662B2 (ja) 色素を含有するハロゲン化銀写真感光材料
DE3406246A1 (de) Photographisches, lichtempfindliches silberhalogenidmaterial
JPH048466B2 (hu)
JPH02266348A (ja) 染料を含む写真材料
PL118306B1 (en) Method for fabrication of gelatine antihalation layera
JPH0396942A (ja) 写真用吸光染料
EP0781816B1 (en) Dyes for use in diverse applications
US5919610A (en) Dyes for use in diverse applications
JPH01147452A (ja) ハロゲン化銀写真感光材料
JPH01231044A (ja) 写真用吸光染料