HRP930988A2 - A device for impacting isolation panels in masonry - Google Patents

A device for impacting isolation panels in masonry Download PDF

Info

Publication number
HRP930988A2
HRP930988A2 HR930988A HRP930988A HRP930988A2 HR P930988 A2 HRP930988 A2 HR P930988A2 HR 930988 A HR930988 A HR 930988A HR P930988 A HRP930988 A HR P930988A HR P930988 A2 HRP930988 A2 HR P930988A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
impact
impact hammer
handle
hammer
tool
Prior art date
Application number
HR930988A
Other languages
English (en)
Inventor
Herwig Haboeck
Bruno Weinzierl
Original Assignee
Herwig Haboeck
Bruno Weinzierl
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=3522739&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HRP930988(A2) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Herwig Haboeck, Bruno Weinzierl filed Critical Herwig Haboeck
Publication of HRP930988A2 publication Critical patent/HRP930988A2/hr
Publication of HRP930988B1 publication Critical patent/HRP930988B1/xx

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D17/00Details of, or accessories for, portable power-driven percussive tools
    • B25D17/02Percussive tool bits
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B25HAND TOOLS; PORTABLE POWER-DRIVEN TOOLS; MANIPULATORS
    • B25DPERCUSSIVE TOOLS
    • B25D17/00Details of, or accessories for, portable power-driven percussive tools
    • B25D17/28Supports; Devices for holding power-driven percussive tools in working position
    • B25D17/32Trolleys

Landscapes

  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Percussive Tools And Related Accessories (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Conveying And Assembling Of Building Elements In Situ (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)
  • Retaining Walls (AREA)
  • Inorganic Insulating Materials (AREA)
  • Patch Boards (AREA)
  • Insulating Of Coils (AREA)
  • Machines For Manufacturing Corrugated Board In Mechanical Paper-Making Processes (AREA)
  • Multi-Conductor Connections (AREA)
  • Press Drives And Press Lines (AREA)
  • Processing And Handling Of Plastics And Other Materials For Molding In General (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Platform Screen Doors And Railroad Systems (AREA)
  • Inductance-Capacitance Distribution Constants And Capacitance-Resistance Oscillators (AREA)
  • Roof Covering Using Slabs Or Stiff Sheets (AREA)
  • Refrigerator Housings (AREA)
  • Paper (AREA)

Description

Izum se odnosi na uređaj za zabijanje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju uz pomoć pneumatskih, hidraulički i električno pokretnog udarnog čekića, čiji udarni klip preko međuelementa izvedenog u vidu čeljusti za stezanje s drškom koja se nastavlja na klip i vodi u kanalu za vođenje udarnog čekića, djeluje na čeonu stranu izolacionih ploča koje se sastoje od profiliranog, prvenstveno valovitog čelika ili tvrde plastične mase.
Postupak za isušivanje vlažnih zidova poznat je iz austrijskog patentnog spisa AT-PS 335 689, kod kojeg se tvrde izolacione ploče od nerđajućeg čelika ili plastične mase jedna za drugom kontinuirano i usko zabijaju u zidnu konstrukciju. Izolacione ploče koje se zabijaju čitavom širinom zidne konstrukcije čine u njoj praktično neograničeno postojanu prepreku koja sigurno sprečava podizanje vlage u zidu.
Za pravilno i horizontalno uvođenje odnosno ulaganje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju potrebni su specijalni alati kao i stručno znanje i iskustvo ljudstva za opsluživanje. U tu svrhu koristi se udarni čekić koji djeluje preko međuelementa na čeonu stranu izolacionih ploča. Za sigurno prenošenje energije udara na izolacione ploče i za njihovo držanje u zidnoj konstrukciji prilikom horizontalnog zabijanja, iz austrijskog patentnog spisa AT-PS 364 149 poznat je uređaj kod kojeg je međuelement izveden kao čeljust za stezanje s drškom u nastavku na udarni klip udarnog čekića i širokim dlijetom koje prime izolacione ploče. Pri tome je neophodno da se drška čeljusti za stezanje vođena u udarnom čekiću prilagodi kanalu za vođenje udarnog čekića.
Konvencionalni udarni čekić, većinom pneumatski čekići, sadrže na kraju za usađivanje alata kanal za vođenje sa relativno malim poprečnim presjekom, najčešće šesterostranim poprečnim presjekom. Drške čeljusti za stezanje se zato mogu izvesti samo sa odgovarajuće malim poprečnim presjekom, kako bi se drške mogle podesiti u postojećim kanalima za vođenje. Kod šestostranih kanala za vođenje time se dobiva još jedan mali noseći poprečni presjek drške, s obzirom da se poprečni presjek mora upisati u šestostrani profil. Ove okolnosti dovode do toga da na mjestu proširenja od drške ka širokom dlijetu odnosno u predjelu naslona drške uvijek dolazi do loma relativno skupog alata.
Nadalje, poznati udarni čekići sadrže napravu koja osigurava usađeni alat u kanalu za vođenje od ispadanja. Ta naprava može biti ustavljač s kuglicom kod koga kuglice, opterećene pomoću opruge, ili slični elementi za blokiranje, uskaču u žlijeb drške alata, ili mehanički zatvarač sa skakavicom, čije kukaste poluge zahvaćaju u vijenac ili naslon alata. Kod druge poznate konstrukcije odnosno uređaja drška alata sadrži vijenac koji na kraju hoda alata udara na
poklopac postavljen ili navrnut na kraju udarnog uređaja.
U američkom patentnom spisu US-PS 2 685 274 opisana je konstrukcija kod koje je vijenac od elastičnog materijala pričvršćen na drški alata, koji vijenac ne samo da osigurava alat od ispadanja i prigušuje udare alata na kraju hoda na poklopac i na udarni čekić na ulazu kanala za vođenje. Pri tome je polumjer drške alata po čitavoj njenoj dužini isti. Elastični vijenac ili ivični ispust na drški alata je nalijepljen ili navulkaniziran. Kraj drške alata, koji izlazi van, izveden je kao udarno dijeto. Na osnovu naprave za osiguranje od ispadanja alata poznati udarni čekići su relativno dugački. S tim u svezi, drška alata, koja se mora izvesti u odgovarajućoj dužini, također je postavljena ispod udarnog čekića.
Iz austrijskog patentnog spisa AT-PS 364 150 poznato je da udarni čekić za zabijanje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju postavlja na noseće postolje pričvršćeno na zidnu konstrukciju. Pri tome je udarni čekić na mjestu koji se drži na vertikalno pomičnim stupovima i nosi kolica koja se pomiču po mostu poprečno na smjer zabijanja. Na kolicima je uležišten klizač koji se pomiče u smjeru zabijanja, a montiran je na udarnom čekiću. Uz pomoć ovog nosećeg postolja udarni čekić može se brzo, lako i točno dovesti u pravilan položaj za zabijanje izolacionih ploča u odnosu na zidnu konstrukciju, tako da se izolacione ploče precizno uvode u sastavke u zidnoj konstrukciji. Noseće postolje s mostom, kolicima i pomičnim klizačem zauzimaju relativno veliki prostor kojim se svuda uvijek dovoljno ne raspolaže. Nije nebitno što širina nosećeg postolja određuje dužinu udarnog čekića montiranom horizontalno na postolju.
Izumom se ostvaruje pojednostavljeni i znatno smanjeni uređaj za zabijanje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju, koji se uređaj također može koristiti u uvjetima ograničenog prostora, npr. uski prolazi i hodnici. Usprkos tome što omogućuje besprijekorno zabijanje ploča, uređaj je robustan i univerzalno primjenjiv.
Tehnički problem prema izumu riješen je tako što je kanal za vođenje u udarnom čekiću za dršku čeljusti za stezanje izveden na poznati način kao kod udarnih čekića s napravom za osiguranje drške alata od ispadanja izveden u vidu cilindra s malo manjim promjerom od promjera udarnog klipa, što je promjer dijela drške od udarnog klipa do mjesta prijelaza u široko dlijeto bez naslona isti i što je kanal za vođenje, izostavljajući napravu za osiguranje alata od ispadanja, skraćen. Izvedba prema izumu prije svega omogućuje da se drška alata skrati i da poprečni presjek drške bude veći čime se otpornost drške za udarno opterećenje, a u svezi s konstantnim promjerom čitavom dužinom drške, znatno povećava, a opasnost od loma potpuno isključuje. Kanal za vođenje u udarnom čekiću za prijem drške alata s povećanim promjerom može se, u odnosu na do sada primjenjivane izvedbe, povećati ili proširiti.
Druga prednost izuma je što svi alati mogu imati isti promjer drške, pa se stoga mogu prilagoditi svim tipovima udarnih čekića, čime se držanje na skladištu znatno pojednostavljuje i pojeftinjuje.
Nadalje, drška alata može se, osim izvedbe da velikim promjerom, još više skrati da bi se širilo dlijeto, koje prima izolacionu ploču na prednjem kraju drške moglo postaviti što bliže kanalu za vođenje drške u udarnom čekiću ili neposredno priključiti na njegovom vanjskom kraju. Time se dobiva robusna čeljust za stezanje koja može sigurno savladati teške udare, opterećenja na savijanje i uvijanje koja se javljaju kod relativno širokog dlijeta, koje je potrebno za ravnanje i vođenje izolacionih ploča prilikom zabijanja.
Napokon, također važna prednost izuma je u skraćenoj izvedbi udarnog čekića koja omogućuje korištenje čekića u uvjetima skučenog prostora, a naročito u uskim hodnicima i prolazima. Pri tome se skraćeni udarni čekić tijekom zabijanja može držati i voditi rukama, s druge strane takva izvedba udarnog čekića također omogućuje korištenje malog i jednostavnog postolja za njegovo postavljanje.
Prvenstvena konstrukcija uređaja prema izumu sastoji se u tome, što je uređaj izrađen od konvencionalnog udarnog čekića putem skraćenja, npr. odsijecanja jednog dijela vođice alata koji je postavljen ispred udarnog klipa i povećanog proširenja kanala za vođenje, naročito kod postojeće šestostrane vođice u obliku cilindra. pri tome, naprava za osiguranje alata od ispadanja na udarnom čekiću se uklanja, pa se time ukupna dužina udarnog čekića znatno skraćuje odnosno smanjuje. Ovaj postupak omogućava da se uređaj prema izumu jednostavno i na jeftin način izradi od konvencionalnog udarnog čekića kojeg ima na tržištu.
U okviru izuma uređaj se može izvesti tako da svi kanali za vođenje čeljusti za stezanje imaju isti promjer nezavisno od veličine udarnog čekića, pri čemu se za sve udarne čekiće mogu koristiti iste čeljusti za stezanje. Time se postiže smanjenje troškova za izradu pojedinačnih alata, a time i dopunsko znatno smanjenje troškova za održavanje i čuvanje alata, s obzirom da svi alati odgovaraju svim tipovima udarnih čekića. Napokon, produženje vijeka trajanja alata putem povećanja poprečnog presjeka čitavom dužinom skraćene drške je znatno. Skraćenjem drške alati postaju lakši, čime se energija udara čekića bolje prenosi na izolacione ploče.
Uređaj prema izumu ne može se koristiti samo kod izvođenja kod kojih se drška i široko dlijeto čeljusti za stezanje sastoje iz jednog komada. Prema izumu je moguće da se drška postavljena u kanalu za vođenje u udarnom čekiću odvoji od širokog dlijeta čeljusti za stezanje i da svojim, prvenstveno neznatno konusnim krajem, zalazi u udubljenje širokog dlijeta sa zazorom. Pri tome je drška unaprijed odvojena od širokog dlijeta, što opasnost od loma, prije svega na ugroženim prelaznim mjestima, još više smanjuje.
Praktično se isti učinak polučuje kada se prema inačici izuma predvidi čahura za spajanje u koju s jednog kraja zadire drška, dok je drugim krajem uglavljena na produžetak širokog dlijeta. I u ovom je slučaju, a poradi već unaprijed poduzete diobe, opasnosti od loma isključena.
Nadalje, udarni čekić u skraćenoj izvedbi prema izumu i bez naprave za osiguranje od ispadanja alata može se postaviti na vozno postolje na kotačima s horizontalnom osi horizontalno nepokretno i s mogućnošću vertikalnog pomicanja. Ovdje se radi o jednostavnom, pokretnom postolju za skraćeni udarni čekić, montiran na postolju uz mogućnost samo vertikalnog pomicanja. Učvršćivanje uređaja, pomak uređaja kod zabijanja ploča i bočno pomicanje prije zabijanja nove ploče izvode se pomicanjem voznog postolja uz pomoć kotača i na naročito jednostavan način. Ovo može izvoditi jedan djelatnik ručno. Pošto osim vertikalnog pomicanja, nisu potrebni drugi uređaji za pomicanje udarnog čekića, a s obzirom da je udarni čekić kratak, vozno postolje je prema izumu jednostavno, malog gabarita i pokretljivosti tako da se može koristiti praktično svuda, a posebno u uvjetima skučenog prostora.
Prema jednoj odlici izuma, na vozno postolje može se postaviti pneumatski ili hidraulički servocilindar pomoću kojeg se vozno postolje s udarnim čekićem pomiče prema zidnoj konstrukciji, pri čemu se servocilindar oslanja na zidnu konstrukciju preko izvlačive oslonačke noge ili je spojen s njom preko uređaja za zatezanje čvrsto spojenog sa zidnom konstrukcijom. Ovaj jednostavan dodatni uređaj služi za pouzdano oslanjanje udarnog čekića s alatom prilikom zabijanja ploča, a eventualno i za pomicanje, tako da za pokretanje uređaja izumu nije potrebno praktično nikakvo veliko fizičko naprezanje.
Pojedinosti i prednosti izuma opisane su i prikazane u opisu i priloženim nacrtima, a na osnovu primjera načina izvođenja.
- Slika 1 prikazuje djelomičan presjek u izgledu odozgo konvencionalnog uređaja za zabijanje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju.
- Slika 2 prikazuje presjek po liniji II-II na slici 1.
- Slika 3 prikazuje izgled uređaja prema izumu slično kao na slici 1.
- Slika 4 prikazuje presjek po liniji IV-IV na slici 3.
- Slike 5 i 6 prikazuju detalje inačice alata, također u presjeku.
- Slike 7, 8 i 9 prikazuju primjer izvođenja uređaja prema izumu s voznim postoljem za držanje udarnog čekića, pri čemu slike 7 i 8 prikazuju dvije inačice u izgledu sa strane, a slika 9 djelomičan presjek voznog postolja u izgledu sa strane.
Uređaj prikazan na slici 1 sastoji se od udarnog čekića 1 sa u njemu pomičnim udarnim klipom 1, koji se npr. pneumatski pokreće. Udarni klip 2 djeluje, preko međuelementa izvedenog u vidu čeljusti 3 za stezanje, na valovitu izolacionu ploču 4. Na drugom kraju udarnog čekića 1 postavljena je poluga 5 za uključivanje. Dovođenje zraka za pokretanje izvodi se preko crijeva 6 za sabijeni zrak. Udari udarnog klipa 2 prenose se na izolacionu ploču 4 preko čeljusti 3 za stezanje, koja se ploča 4 zabija u zidnu konstrukciju.
Čeljusti 3 za stezanje sastoje se od drške 7 i širokog dlijeta 8 koje se nastavlja na dršku 7. Drška 7 je relativno dugačka i pomiče se u kanalu 9 za vođenje u udarnom čekiću 1 u smjeru produžne ose, pri čemu je na srednjem dijelu drške 7 postavljen naslon 10. Deblji dio 11 drške 7 obuhvaćen je s relativno velikim zazorom ljevkastim proširenje 12 kućišta udarnog čekića 1. U predjelu ljevkastog proširenja 12 postavljen je pribor za utvrđivanje, kod konvencionalnih udarnih čekića, za priključni alat, koji pribor sprečava otpuštanje i ispadanje alata.
Na slici 2 je prikazano da kanal 9 za vođenje u udarnom čekiću 1 sadrži šestostrani poprečni presjek, pri čemu drška 7 čeljusti 3 za stezanje u ovom predjelu mora imati poprečni presjek koji je manji od kruga upisanog u šesterokutnom kanalu 9 za vođenje.
Prema slici 1, drška 7 i odgovarajući kanal 9 za vođenje zajedno sa ljevkastim proširenjem 12 su relativno dugački, tako da uređaj u cjelini ima relativno veliku dužinu. To u praksi znači da je potrebna odgovarajuće velika radna širina da bi se sa uređajem moglo besprijekorno raditi. U mnogim zgradama ne raspolaže se potrebnim radnim širinama, npr. u uskim hodnicima odnosno prolazima, stepeništima i slično. Osim toga, dugačka i relativno tanka drška 7 čeljusti 3 za stezanje sklona je lomovima, prije svega u predjelu naslona 10, gdje se djelovanja zareza odnosno konstrukcije naprezanja ne mogu potpuno isključiti.
Na slici 3 prikazan je primjer izvođenja uređaja prema izumu u istom prikazu kao konvencionalni uređaj na slici 1. U ovom slučaju na udarnom čekiću 1 s udarnim klipom 2 postavljen je alat koji se sastoji od čeljusti 3 za stezanje, čija drška 7 klizi u kanalu 9 za vođenje u udarnom čekiću 1. Ljevkasto proširenje 12 koje se nastavlja na kanal 9 za vođenje (slika 1) u potpunosti otpada. Kućište udarnog čekića 1, a također i drška 7 su na odgovarajući način skraćeni. U tu svrhu, promjer drške 7 je znatno veći za razliku od drške 7 na slici 1.
Prema slici 4 kanal 9 za vođenje izveden je u vidu cilindra s malo manjim promjerom od promjera udarnog klipa 2, čime se omogućuje veći poprečni presjek drške 7. Promjer drške 7 na dijelu od udarnog klipa 2 do mjesta prijelaza u široko dlijeto 8 čeljusti 3 za stezanje i bez naslona je siti.
Polazeći od konvencionalnog udarnog čekića na slici 1, udarni čekić prema izumu na slici 3 izrađen je na jednostavan način tako što je dio kućišta udarnog čekića 1 okrenut prema čeljusti 3 za stezanje djelomično odsječen, pa je time udarni čekić znatno skraćen. S tim u svezi, kod konvencionalnih izvođenja većinom šestostranog kanala 9 za vođenje potrebno ga je proširiti sa što većim promjerom cilindra. Drška 7 čeljusti 3 za stezanje također se može skratiti i izvesti s odgovarajuće velikim promjerom bez naslona, čime se postiže znatno mehaničko pojačanje, koje potpuno isključuje eventualne lomove. Osim toga, za sve udarne čekiće može se koristiti isti alat, što znatno olakšava održavanje zaliha alata. Napokon, čeljust 3 za stezanje, skraćivanjem drške 7, postaje lakše, čime se energija udara s udarnog čekića 1 prenosi na izolacionu ploču 4 s većim stupnjem korisnog djelovanja.
U inačici na slici 5, čeljust 3 za stezanje izvedena je u dijelovima. Drška 7 postavljena u kanalu9 za vođenje u udarnom čekiću 1 odvojena je od širokog dlijeta 8 čeljusti 3 za stezanje i svojim malo konusnim krajem 13 postavljena u udubljenju 14 širokog dlijeta 8 sa zazorom. Kod izvođenja na slici 6 predviđena je čahura 15 za spajanje, koja u sredini sadrži prolazni odvojeni kanal 16. Jedan kraj drške 7 zadire u čahuru 15 za spajanje (na nacrtu na lijevoj strani), pri čemu je čahura 15 za spajanje drugim krajem nasađena na produžetak 17 širokog dlijeta 8. Ovdje postoji neposredna mehanička veza između drške 7 i širokog dlijeta 8, čime se garantira besprijekorno prenošenje udara s udarnog čekića 1 na izolacionu ploču 4 koja se zabija. Podijeljenim izvođenjem čeljusti 3 za stezanje na dršku 7 i široko dlijeto 8 opasnost od loma u prijelaznom predjelu se još više smanjuje.
Vozno postolje 18 (slika 7, 8 i 9) sastoji se od četiri cijevna stupa 19 koji su međusobno spojeni preko podužnih nosača 20 i poprečnih nosača 21. Na donjim krajevima stupova 19 u podužnom smjeru postolja 18 postavljeni su kotači 22.
Udarni čekić 1 i pneumatski ili hidraulički servocilindar 25 pričvršćeni su na poprečne nosače 21 preko držača 23 i preko stalaka 24, 24 i 24 ležišta (slika 9) kako je prikazano na slikama 7 i 8. Vertikalno pomicanje izvodi se uz pomoć vretena 26 (slika 9) koje se obrće pomoću obrtaljke 27 u navrtki 28. Navrtka 28 je pričvršćena na gornjem kraju cijevi 29 za podešavanje koncentrično uvučenoj u cijevni stup 19. Na donjem kraju cijevi 29 postavljen je kotač 22. Jednostavnim obrtanjem obrtaljke 27 cijevni stup 19 može se praktično proizvoljno produživati ili skraćivati, čime se udarni čekić 1 pričvršćen na držaču 23 točno postavlja u horizontalni položaj na posebnoj visini.
Primjena voznog postolja 18 predviđenog izumom prikazana je na slikama 7 i 8. Vozno postolje 18 s jednom od svojih čeonih strana usmjerava se prema zidnoj konstrukciji 30 u koju se izolacione ploče 4 horizontalno zabijaju. Izolacione ploče 4 drže se u čeljustima 3 za stezanje, čija se drška 7 (slika 3) pomično vodi u kanalu 9 za vođenje u udarnom čekiću 1. Izolacione ploče se svojim prednjim krajem ravnaju sa sastavkom 31 zida u koji se zabijaju. Točno postavljanje i ravnanje izvode se vertikalnim pomicanjem voznog postolja 18 uz pomoć obrtaljki 27. Zabijanje izolacionih ploča 4 u sastavke 31 zida izvodi se uz pomoć udarnog čekića 1 i pomaka voznog postolja 18 u smjeru prema zidnoj konstrukciji 30.
Pomicanje kod zabijanja izolacionih ploča 4 u zidnu konstrukciju 30 može vršiti jedan djelatnik ručno. Pošto je za ovu operaciju potreban relativno velika primjena snage, u tu svrhu je prema izumu predviđen pneumatski ili hidraulički servocilindar 25. Servocilindar 25 (slika 7) preko usmjeravajućeg kotura 32 zateže uže 33, čiji je kraj s kukom 34 postavljen na cijev 35 utvrđenu u zidnoj konstrukciji 30, npr. utvrđen pomoću klina 36. Na ovaj jednostavan način pomicanje se može izvoditi pomoću servocilindra 25, pri čemu je moguće izvršiti relativno veliki pomak, s obzirom da pomak na osnovu vođenje užeta 33 preko usmjeravajućeg kotura 32 odgovara dvostrukom hodu klipa servocilinda 25.
Na primjeru izvođenja izuma na slici 8 servocilindar 25 neposredno djeluje na oslonačku šipku 38 koja je na njemu kruto ili preko globa 37 pričvršćena, a čiji je slobodan kraj nepokretno oslonjen preko površine papuče 39 na zid 40. Oslonačka šipka 38 može se teleskopski produživati, npr. pomoću otvora postavljenih na međusobnom rastojanju, koji su postavljeni u teleskopski jedan u drugog uvučenih dijelova šipke i međusobno spojeni pomoću svornjaka. Umjesto na zidu 40, oslonačka šipka 38 s papučom 39 može se utvrditi na zemlji, npr. zabijanjem betonskog željeza i slično u zemlju, na koje oslonac oslanja.
Kod ovog primjera izvođenja pomicanja voznog postolja 18 prilikom zabijanja izolacionih ploča 4 u zidnu konstrukciju 30 vrši servocilindar 25, pri čemu se moguća dionica pomaka može praktično svojevoljno povećavati odgovarajućim produživanjem oslonačke šipke 38. Čim je izolaciona ploča 4 zabijena u zidnu konstrukciju 30, vozno postolje 18 se ili ručno ili preusmjeravanjem servocilindra 25 odvlači od zidne konstrukcije 30 i bočno pomiče za širinu izolacione ploče 4, na što se poslije ulaganja nove izolacione ploče 4 u čeljust 3 za stezanje, ova na opisani način zabija u zidnu konstrukciju 30.
Iz opisa i nacrta proizlazi da je uređaj prema izumu jednostavan, malih dimenzija i lak za rukovanje. Uređaj se načelno može univerzalno koristiti, a po svojim osobinama pogodan je naročito za korištenje u uvjetima ograničenog prostora, npr. u podrumskim prostorijama, uskim hodnicima i prolazima i na drugim nepristupačnim mjestima, pri čemu njegova laka transportabilnost predstavlja još jednu prednost.

Claims (7)

1. Uređaj za zabijanje izolacionih ploča (4) u zidnu konstrukciju (30) uz pomoć pneumatski, hidraulički i električno pokretanog udarnog čekića (1), čiji udarni klip (2) preko međuelementa, izvedenog u vidu čeljusti (3) za stezanje sa drškom (7) koja se nastavlja na klip (2) i vodi u kanalu (9) za vođenje u udarnom čekiću (1), djeluje na čeonu stranu izolacionih ploča (4) koje se sastoje od profiliranog, prvenstveno valovitog čelika ili tvrde plastične mase, naznačen time, što je kanal (9) za vođenje u udarnom čekiću (1) za dršku (7) čeljusti (3) za stezanje izveden na poznati način kao kod udarnih čekića sa napravom za osiguranje drške alata od ispadanja izveden u vidu cilindra sa malo manjim promjerom od promjera udarnog klipa (2) do mjesta prijelaza u široko dlijeto (8) bez naslona isti i što je kanal (9) za vođenje, izostavljajući napravu za osiguranje alata od ispadanja, skraćen.
2. Uređaj prema zahtjevu 1, naznačen time, što je izrađen od konvencionalnog udarnog čekića (1) skraćivanjem, npr. odsijecanjem, dijela (12) vodice alata ispuštenog preko udarnog klipa (2) i povećanim proširenjem kanala (9) za vođenje, naročito kod postojeće šestostrane vodice, u vidu cilindra.
3. Uređaj prema zahtjevu 1 ili 2, naznačen time, što svi kanali (9) za vođenje za čeljusti (3) za stezanje nezavisno od veličine udarnog čekića (1) imaju isti promjer, pri čemu se za sve udarne čekiće (1) ogu koristiti iste čeljusti (3) za stezanje.
4. Uređaj prema zahtjevu 1,2 ili 3, naznačen time, što je drška (7) širokog dlijeta (8) u kanalu (9) za vođenje u udarnom čekiću (1) odvojena od širokog dlijeta (8) čeljusti (3) za stezanje i što sa prvenstveno lako konusnim krajem (13) zalazi u udubljenje (14) širokog dlijeta (8) sa zazorom.
5. Uređaj prema zahtjevu 4, naznačen time, što čahura (15) za spajanje jednim krajem zahvaća dršku (7), a drugim krajem je navučena na produžetak (17) širokog dlijeta (8).
6. Uređaj prema jednom od zahtjeva 1 do 5, naznačen time, što je udarni čekić (1), izveden bez osiguranja od ispadanja alata, i skraćen, postavljen na voznom postolju (18) na kotačima (22) sa horizontalnom osi horizontalno nepokretno, a u vertikalnom smjeru pokretljivo postavljen.
7. Uređaj prema zahtjevu 7, naznačen time, što je na voznom postolju (18) postavljen pneumatski ili hidraulički servocilindar (25) kojim se vozno postolje (18) sa udarnim čekićem (1) pomiče prema zidnoj konstrukciji (30), pri čemu je servocilindar (25) preko oslonačke šipke (38) oslonjen na zidnu konstrukciju (30) ili preko uređaja (32, 33, 34, 35) za zatezanje čvrsto spojenog sa zidnom konstrukcijom (30).
HRP-1514/91A 1990-09-14 1993-06-22 A device for impacting isolation panels in masonry HRP930988B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0186890A AT397362B (de) 1990-09-14 1990-09-14 Vorrichtung zum einschlagen von isolierplatten in mauerwerk
YU151491A YU151491A (sh) 1990-09-14 1991-09-11 Uredjaj za zabijanje izolacionih ploča u zidnu konstrukciju

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HRP930988A2 true HRP930988A2 (en) 1995-10-31
HRP930988B1 HRP930988B1 (en) 1998-10-31

Family

ID=3522739

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP-1514/91A HRP930988B1 (en) 1990-09-14 1993-06-22 A device for impacting isolation panels in masonry

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0475932B2 (hr)
CN (1) CN1027875C (hr)
AT (2) AT397362B (hr)
CZ (1) CZ284110B6 (hr)
DE (2) DE59104222D1 (hr)
DK (2) DK158091A (hr)
HR (1) HRP930988B1 (hr)
HU (1) HU208855B (hr)
PL (1) PL166886B1 (hr)
RU (1) RU2046173C1 (hr)
SI (1) SI9111514B (hr)
SK (1) SK279860B6 (hr)
YU (1) YU151491A (hr)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AT401248B (de) * 1994-11-23 1996-07-25 Haboeck Herwig Vorrichtung zum einschlagen von isolierplatten in mauerwerk
CN100404090C (zh) * 2003-02-24 2008-07-23 吴彩云 麻将牌的制造设备
CN110058295A (zh) * 2018-11-01 2019-07-26 包头市震宇机械制造有限责任公司 一种气动冲击震源
WO2023168466A1 (de) * 2022-03-10 2023-09-14 Faul Bernhard Platte zum eintreiben in ein mauerwerk

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2114503A (en) * 1935-10-14 1938-04-19 Penglase Joseph Rivet set retaining collar
GB606543A (en) * 1946-02-13 1948-08-16 Frederick Leslie Ballard Improvements in chisels for sculptors, stonemasons and others working in stone
US2685274A (en) * 1951-04-12 1954-08-03 Phyllis E Liddicoat Pneumatic tool
AT335689B (de) * 1975-08-21 1977-03-25 Haboeck Herwig Verfahren zum trockenlegen feuchter mauern
AT364150B (de) * 1980-05-16 1981-09-25 Haboeck Herwig Traggestell fuer einen schlaghammer zum einschlagen von isolierplatten in mauerwerk
AT364149B (de) * 1980-05-16 1981-09-25 Haboeck Herwig Vorrichtung zum einschlagen von isolierplatten in mauerwerk

Also Published As

Publication number Publication date
RU2046173C1 (ru) 1995-10-20
HU208855B (en) 1994-01-28
DE59104222D1 (de) 1995-02-23
ATE116890T1 (de) 1995-01-15
EP0475932B2 (de) 1999-08-11
SK279860B6 (sk) 1999-04-13
HRP930988B1 (en) 1998-10-31
YU151491A (sh) 1995-03-27
ATA186890A (de) 1993-08-15
EP0475932A3 (en) 1993-03-03
CN1061553A (zh) 1992-06-03
EP0475932A2 (de) 1992-03-18
AT397362B (de) 1994-03-25
HU912966D0 (en) 1992-03-30
SI9111514A (en) 1997-08-31
CN1027875C (zh) 1995-03-15
HUT60361A (en) 1992-08-28
DK0475932T4 (da) 1999-12-13
EP0475932B1 (de) 1995-01-11
DK0475932T3 (da) 1995-06-26
PL291624A1 (en) 1992-03-23
DK158091A (da) 1992-03-15
DK158091D0 (da) 1991-09-09
CS282991A3 (en) 1992-03-18
SI9111514B (sl) 2000-08-31
CZ284110B6 (cs) 1998-08-12
DE9116694U1 (de) 1993-07-01
PL166886B1 (pl) 1995-06-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3965721A (en) Adjustable die holder
HRP930988A2 (en) A device for impacting isolation panels in masonry
US2755470A (en) Nailing machine
US20050152756A1 (en) Universal pressure drill and srew runner
CN107328542B (zh) 锚杆抗冲击性能动态定量试验装置及其试验方法
US20100158624A1 (en) Mobile drilling device for creating multiple bore holes in a building component
US3819101A (en) Apparatus for setting pins in mine roofs
CN216811016U (zh) 一种装配式建筑基础柱筋精准定位工具
US3706441A (en) Jacking devices
CN112098216B (zh) 一种锚杆的拉拔试验装置及其试验方法
US2761440A (en) Drilling apparatus for concrete and the like
CN210677734U (zh) 一种建筑板材定点打孔装置
US3908960A (en) Pipe jack
KR900005506Y1 (ko) 대형 파이프 가공용치구
KR200278253Y1 (ko) 거푸집 동바리용 서포트 핀
CS225837B2 (en) The equipment for the engaging of the insulating boards to the masonry
DK169207B1 (da) Hjælpeudstyr til boremaskiner, navnlig til boring af huller i allerede nedlagte afløbsrør
US4251057A (en) Leveling means for an underground pipe installer device
HU198104B (hu) Berendezés beton- és/vagy vasbeton szerkezetek, különösen födémek alulról eszközölt vésésére
CN115717466A (zh) 天花板作业装置及方法
DE4114904C2 (de) Einrichtung zum Vortreiben von im Tunnel oder Stollen abgestützten Tunnel- oder Stollen-Auskleidungselementen
CZ283814B6 (cs) Zařízení pro vrážení izolačních desek do zdiva
PL160025B1 (pl) Urzadzenie do frezowania rowków w tynku PL
DE10125848A1 (de) Kombinationsantrieb und Verfahren
BG50353A1 (en) Press for group rope tensioning

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
AIPI Request for the grant of a patent on the basis of a substantive examination of a patent application
B1PR Patent granted
ODRP Renewal fee for the maintenance of a patent

Payment date: 20040909

Year of fee payment: 14

PBON Lapse due to non-payment of renewal fee

Effective date: 20050912