CZ289734B6 - Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu - Google Patents
Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ289734B6 CZ289734B6 CZ19991861A CZ186199A CZ289734B6 CZ 289734 B6 CZ289734 B6 CZ 289734B6 CZ 19991861 A CZ19991861 A CZ 19991861A CZ 186199 A CZ186199 A CZ 186199A CZ 289734 B6 CZ289734 B6 CZ 289734B6
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- benzyl
- optically active
- microorganisms
- ifo
- pyrrolidinol
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C12—BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
- C12P—FERMENTATION OR ENZYME-USING PROCESSES TO SYNTHESISE A DESIRED CHEMICAL COMPOUND OR COMPOSITION OR TO SEPARATE OPTICAL ISOMERS FROM A RACEMIC MIXTURE
- C12P17/00—Preparation of heterocyclic carbon compounds with only O, N, S, Se or Te as ring hetero atoms
- C12P17/10—Nitrogen as only ring hetero atom
Landscapes
- Organic Chemistry (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Zoology (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- Microbiology (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Biotechnology (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- Biochemistry (AREA)
- Bioinformatics & Cheminformatics (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Genetics & Genomics (AREA)
- Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
- Pyrrole Compounds (AREA)
Abstract
Zp sob p° pravy opticky aktivn ho N-benzyl-3-pyrrolidinolu spo v v tom, e se na N-benzyl-3-pyrrolidinon p sob bu kami nebo kulturou mikroorganism , nebo z nich poch zej c m materi lem, p°i em mikroorganismy pou it v tomto zp sobu pat° do rod Depodascus, Debaryomyces, Cryptococcus, Pichia, Rhodosporidium, Trichosporon, Micrococcus, Komagataella, Ogataea nebo Zygosaccharomyces.\
Description
Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrroIidinolu
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká způsobu přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu, který je užitečný jako meziprodukt pro syntézu léčiv jako jsou např. β-laktamová antibiotika a dihydropyridinové sloučeniny.
Dosavadní stav techniky
Opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol je užitečný jako meziprodukt pro syntézu léčiv. Známé metody pro přípravu opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu jsou, kromě jiných, např. postupy zahrnující jeho syntézu z opticky aktivní sloučeniny a postupy vycházející z prochirální sloučeniny a provádějící asymetrickou syntézu nebo optickou rezoluci. Jedna z takových metod, popsaná v japonské patentové publikaci (Kokai) Hei-06-141876, zahrnuje přípravu opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu stereoselektivní redukcí N-benzyl-3-pyrrolidinonu za přítomnosti enzymu schopného katalyzovat stereoselektivní redukci N-benzyl-3-pyrrolidinonu. Avšak tato metoda není vhodná k praktickému využití, částečně proto, že houby užívané jako zdroj enzymu se obtížně kultivují v průmyslovém měřítku, a tudíž se obtížně provádí celý navazující způsob, a zčásti proto, že navážková koncentrace substrátu a rychlost konverze substrátu na produkt jsou nízké.
Podstata vynálezu
Vzhledem k výše uvedenému, předmětem předkládaného vynálezu je poskytnout účinný způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu, a sice enzymatickou reakcí zahrnující stereoselektivní redukci N-benzyl-3-pyrrolidinonu.
Předkládaný vynález spočívá ve způsobu přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu, kterýžto způsob obsahuje krok, kdy se získá reakční směs tak, že se na N-benzyl-3-pyrrolidinon působí buňkami nebo kulturou mikroorganismů, nebo z nich pocházejícím materiálem, a dále obsahuje krok, kdy se z této reakční směsi izoluje opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol, přičemž mikroorganismy použité v tomto způsobu patří do rodů Depodascus, Debaryomyces, Cryptococcus, Pichia, Rhodosporidium, Trichosporon, Micrococcus, Komagataella, Ogataea nebo Zygosaccharomyces.
V následujícím textuje vynález podrobně popsán.
Nejdříve se ve způsobu podle předkládaného vynálezu působí na N-benzyl-3-pyrrolidinon buňkami nebo kulturou mikroorganismů, nebo z nich pocházejícím materiálem, aby vznikla reakční směs.
N-benzyl-3-pyrrolidinon se může syntetizovat způsobem popsaným v japonské patentové publikaci (Kokai) Sho-54-16466. Benzylamin a etylakrylát jsou podrobeny Michaelově adici a takto získaný alaninový derivát reaguje s etylchloracetátem v přítomnosti báze. Získaná sloučenina se cyklizuje v přítomnosti kovového sodíku a vzniká N-benzyl-4-carboetoxy-3pyrrolidon, který je dekarboxylován pomocí chlorovodíkové kyseliny, přičemž se získá N-benzyl-3-pyrrolidinon.
Ve způsobu podle předkládaného vynálezu se jako výše zmíněné mikroorganismy použijí mikroorganismy patřící do rodu Depodascus, Debaryomyces, Cryptococcus, Pichia, Rhodosporidium, trichosporon, Micrococcus, Komagataella, Ogataea nebo Zygosaccharomyces. Tyto mikro
-1 CZ 289734 B6 organismy stereoseiektivně redukují karbonylovou skupinu v poloze 3 ve výše uvedené N-benzyl-3-pyrrolidinonu.
K typickým příkladům těchto mikroorganismů patří, ale neomezuje se pouze na ně, Depodascus tetrasperma CBS 765.70, Debaryomyces hansenii var. hansenii IFO 0728, Cryptococcus albidus var. albidus IFO 0378, Pichia membranaefaciens IFO 0189, Rhodosporidium toruloides IFO 0413, Trichosporon fermentas ATCC 10675, Micrococcus luteus IFO 13867, Komagataella pastoris IFO 0948, Ogataea polymorpha IFO 1476, Zygosaccharomyces bailii IFO 0519 apod.
Tyto mikroorganismy je možné získat ze základních kmenových kultur, které jsou okamžitě dostupné z veřejných sbírek nebo za úplatu. Je také možné je izolovat přímo z přírody. Je také možné získat mikrobiální kmeny, které mají výhodné vlastnosti pro způsob podle předkládaného vynálezu, tak, že se vytvoří mutace v těchto mikroorganismech. Dále se mohou také užít mikroorganismy odvozené z těchto původních metodami genetického inženýrství nebo bioinženýrství, jako je např. metoda rekombinantní DNA, buněčné fuze apod.
Uvedené mikroorganismy se kultivují pomocí média obsahujícího živné složky. Obecně se užívá pevné médium jako je např. agarové médium nebo tekuté médium. Po kultivaci těchto mikroorganismů ve velkém měřítku se zpravidla výhodně užívá tekuté médium.. Součástí takového živného média je zdroj uhlíku, např. sacharidy jako glukóza, sacharóza nebo maltóza, organické kyseliny jako kyselina mléčná, kyselina octová nebo kyselina citrónová, alkoholy jako etanol nebo glycerol, anebo směsi těchto látek, a dále zdroj dusíku, např. síran amonný, fosforečnan amonný, močovina, extrakty z kvasinek, extrakty z masa, pepton apod. Dále se volitelně do média mohou přidat anorganické soli, vitaminy a další zdroje výživy.
Uvedené mikroorganismy se kultivují obecně v obvyklých podmínkách, což znamená např. aerobně při pH 4,0 až 9,5 při teplotě v rozmezí od 20 do 45 °C po dobu 10 až 96 hodin.
Při působení těchto mikroorganismů na výše uvedený N-benzyl-3-pyrrolidinon se obecně užije takto získané tekuté kultivační médium obsahující uvedené mikroorganismy. V případě, že nějaká složka tekutého kultivačního média interferuje s reakcí, je výhodné užít suspenzi, která se získá odstředěním uvedeného tekutého kultivačního média.
K materiálům, pocházejícím z buněk uvedených mikroorganismů patří, přičemž tento výčet není omezující, suché buňky, buněčný materiál získaný z buněk působením surfaktantu nebo organického rozpouštědla a materiál získaný z buněk působením lytického enzymu. Kromě toho sem patří také enzymové přípravky získané extrakcí z buněk nebo kultur.
K materiálům, pocházejícím z kultur patří, přičemž tento výčet není omezující, koncentrované kultury, suché kultury, kultury ošetřené působením surfaktantu nebo organického rozpouštědla, kultury ošetřené působením lytického enzymu apod. Kromě toho sem patří také enzymové přípravky získané purifikací z kultivovaných buněk nebo kultur.
Při provádění reakce, kdy se působí mikrobiálními buňkami nebo materiálem z nich získaným na N-benzyl-3-pyrrolidinon, se může N-benzyl-3-pyrrolidinon přidat všechen najednou na počátku nebo přidávat po částech. V takovém případě je teplota mezi 15 a 50 °C, výhodně 20 až 40 °C, a hodnota pH je 2,5 až 9,0.
Množství buněk v reakční směsi se dá vhodně zvolit v závislosti na katalytické schopnosti buněk. Koncentrace substrátu je výhodně mezi 0,01 až 50 % (hmotnost/objem), výhodněji 0,1 až 20 % (hmotnost/objem).
Obecně se reakce provádí tak, že se třese nebo provzdušňuje a míchá. Reakční doba se dá vhodně zvolit v závislosti na koncentraci substrátu, množství mikroorganismů a dalších reakčních podmínkách. Obecně je výhodné, když se podmínky zvolí tak, že reakce může být ukončena do
-2CZ 289734 B6 až 168 hodin. Pro uiychlení reakce je možné přidat zdroj energie, jako je např. glukóza, v množství 1 až 5 %, čímž se dosáhne dobrých výsledků.
Kromě toho se reakce může podpořit přidáním koenzymové složky jako je např. redukovaná forma nikotinamidadenindinukleotidu (NADH) nebo redukovaná forma nikotinamidadenindinukleotidfosfátu (NADPH), které se považují za nezbytné pro redukční reakce v biologických procesech. Konkrétně se tedy výše zmíněné sloučeniny buďto mohou přidat do reakce nebo se do reakce přidá reakční systém schopný vytvářet NADH, NADPH apod. Tak např. se může použít reakce, ve které se vytváří NADH z NAD, když se tvoří oxid uhličitý a voda z kyseliny mravenčí působením formiátdehydrogenázy, nebo reakce, kde se NADH/NADPH tvoří z NAD/NADP při příležitosti tvorby glukenolaktonu z glukózy v přítomnosti glukózadehydrogenázy. Surfaktant jako je Triton (produkt firmy Nakalai Tesque), Spán (produkt firmy Kanto Chemical) nebo Tween (produkt firmy Nakalai Tesque) se může také přidat.
V této reakci se pak získá z reakční směsi produkt, opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol.
Způsob získání N-benzyl-3-pyrrolidinolu z reakční směsi není nijak zvlášť vymezen, lze užít jakýkoliv obecný způsob izolace. Tak např. opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol lze získat způsobem, který spočívá v tom, že se k reakční směsi přidá organické rozpouštědlo jako je etylacetát, čímž se navodí extrakce, získaný extrakt se dehydratuje přes bezvodý síran sodný apod., a organické rozpouštědlo se odstraní za sníženého tlaku. V takovém případě se může přidat sůl jako je hydrogenuhličitan sodný nebo chlorid sodný, aby se zvýšila účinnost extrakce. Pokud je to nutné, tento hrubě purifikovaný produkt se může konvertovat na lépe purifikovaný opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol destilací nebo chromatografií na silikagelové koloně nebo jiným obdobným způsobem.
Následující příklady dále podrobněji ilustrují předkládaný vynález. Avšak v žádném případě předmět vynálezu nij ak neomezuj í.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Bylo připraveno tekuté médium níže uvedeného složení a bylo rozděleno po 5 ml do velkých zkumavek a sterilizováno párou 20 minut při 120 °C.
Složení média:
Glukóza | 4% |
Kvasinkový extrakt | 0,3 % |
KH2PO4 | 0,1 % |
(NH4)2H2PO4 | 0,65 % |
NaCl | 0,1 % |
MgSO4.7H2O | 0,8 % |
ZnSO4.7H2O | 0,06 % |
FeSO4.7H2O | 0,09 % |
CuSO4.5H2O | 0,005 % |
MnSO4.4-6 H2O | 0,01 % |
voda (z vodovodu) | |
pH7.0 |
Tyto dávky média byly inokulovány vždy jednou plnou kličkou jednoho z mikroorganismů uvedených v tabulce 2. Pak byly udržovány třepané kultury při 30 °C po 24 až 72 hodin. Poté
-3CZ 289734 B6 byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním, opláchnuty vodou a resuspendovány v 1 ml 100 mM fosfátového pufru (pH6,5). Každá taková suspenze pak byla užita jako složka následující reakční směsi.
Složení reakční směsi:
(1) Buněčná suspenze výše zmíněná 1 ml (2) Glukóza 20 mg (3) N-benzyl-3-pyrrolidinon 10 mg.
Složky (1) až (3) v každé zkumavce byly smíchány a reakce probíhala za třepání při 30 °C po 20 hodin. Pak byly přidány 3,5 ml etylacetátu ke každé reakční směsi a vše se dobře promíchalo. Část organické vrstvy se analyzovala plynovou chromatografií a testovala se na obsah N-benzyl-
3-pyrrolidinolu. Jeho optická čistota se stanovila pomocí HPLC.
Podmínky plynové chromatografie: kolona: Uniport B, 10% PEG-20M, 4,0 mm ID x 1,0 m; teplota kolony: 200 °C; nosný plyn: dusík; detekce: FID.
Podmínky HPLC: kolona: Chiralcel OB (od firmy Daicel Chemical Industries); eluent: n-hexan/isopropanol/dietylamin = 99/1/0,1; detekce: 254 nm; průtok: 1 ml/min; doba eluce: (R) forma 6,1 minuty, (S) forma 7,9 minuty.
Míra konverze na produkt a jeho optická čistota jsou souhrnně uvedeny v tabulce 1.
Tabulka 1
Kmen mikroorganismu | Míra konverze % | Optická čistota (% ee) |
Depodascus tetrasperma CBS 765.70 | 10 | (S) 97 |
Debaiyomyces hansenii var. hansenii ΠΌ 0728 | 7 | (S) 84 |
Cryptococcus albidus var. albidus ΠΌ 0378 | 34 | (S) 100 |
Pichia membranaefaciens ΠΌ 0189 | 12 | (S) 84 |
Rhodosporidium toruloides ΠΌ 0413 | 33 | (S)74 |
Trichosporon fermentans ATCC 10675 | 75 | (S)96 |
Komagatealla pastoris IFO 0948 | 14 | (S)61 |
Ogataea polymorpha IFO 1476 | 17 | (S) 89 |
Zygosaccharomyces bailii IFO 0519 | 12 | (S)62 |
Příklad 2
Bylo připraveno tekuté médium níže uvedeného složení a bylo rozděleno po 10 ml do velkých zkumavek a sterilizováno párou 20 minut při 120 °C.
Složení média:
Masový extrakt 1,0 %
Pepton 1,0%
Kvasinkový extrakt 0,5 %
NaCl 0,3 %
Voda (vodovodní) pH7,0
-4CZ 289734 B6
Dávky média byly inokulovány vždy jednou plnou kličkou Micrococcus luteus IFO 13867 a pak byly udržovány třepané kultury při 30 °C po 24 hodin. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním, opláchnuty vodou a resuspendovány ve 2 ml lOOmM fosfátového pufru (pH 0,5).
Každá taková suspenze pak byla užita jako složka reakční směsi stejným způsobem jako v příkladu 1. Poté, co reakce probíhala 20 hodin byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Míra konverze byla v tomto případě 81 % a čistota byla 100 %ee.
Příklad 3
Mikroorganismy uvedené v tabulce 3 byly kultivovány stejným způsobem jako v příkladu 1. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním, opláchnuty vodou a resuspendovány v 1 ml lOOmM fosfátového pufru (pH6,5). Každá taková suspenze pak byla užita jako složka 15 následující reakční směsi.
Složení reakční směsi:
(1) Buněčná suspenze uvedená výše 0,5ml (2) Glukóza 5,4mg (3) Nikotinamidadenindinukleotidfosfát (oxidovaná forma) 0,275 mg (4) Glukózadehydrogenáza (od firmy Amano Pharmaceutical) 2,84jednotek (5) N-benzyl-3-pyrrolidinon 1,0mg.
Složky (1) až (5) byly vneseny do zkumavky a promíchány, reakce probíhala za třepání při 30 °C po 20 hodin. Pak byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Takto získané výsledky jsou shrnuty v tabulce 2.
Tabulka 2
Kmen mikroorganismu | Míra konverze % | Optická čistota (% ee) |
Depodascus tetrasperma CBS 765.70 | 15 | (S)96 |
Debaryomyces hansenii var. hansenii IFO 0728 | 9 | (S) 84 |
Ciyptococcus albidus var. albidus IFO 0378 | 47 | (S)91 |
Pichia membranaefaciens IFO 0189 | 61 | (S) 83 |
Rhodosporidium toruloides IFO 0413 | 74 | (S)76 |
Trichosporon fermentans ATCC 10675 | 74 | (S)96 |
Komagatealla pastoris IFO 0948 | 18 | (S) 58 |
Ogataea polymorpha IFO 1476 | 13 | (S) 89 |
Zygosaccharomyces bailii IFO 0519 | 15 | (S) 58 |
Příklad 4
Mikroorganismy uvedené v tabulce 3 byly kultivovány stejným způsobem jako v příkladu 1. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním, opláchnuty vodou a resuspendovány v 1 ml lOOmM fosfátového pufru (pH6,5). Každá taková suspenze pak byla užita jako složka následující reakční směsi.
-5CZ 289734 B6 f
Složení reakční směsi:
(I) | Buněčná suspenze uvedená výše | 0,5 ml |
(2) | Glukóza | 5,4 mg |
(3) | Nikotinamidadenindinukleotid (oxidovaná forma) | 0,26 mg |
(4) | Glukózadehydrogenáza (od firmy Amano Pharmaceutical) | 2,84 jednotek |
(5) | N-benzyl-3-pyrrolidinon | 1,0 mg. |
Složky (1) až (5) byly vneseny do zkumavky a promíchány, reakce probíhala za třepání při 30 °C po 20 hodin. Pak byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Takto získané výsledky jsou shrnuty v tabulce 3.
Tabulka 3
Kmen mikroorganismu | Míra konverze % | Optická čistota (% ee) |
Depodascus tetrasperma CBS 765.70 | 33 | (S)99 |
Debaiyomyces hansenii var. hansenii IFO 0728 | 6 | (S) 83 |
Pichia membranaefaciens IFO 0189 | 24 | (S) 80 |
Rhodosporidium toruloides IFO 0413 | 72 | (S)76 |
Trichosporon fermentans ATCC 10675 | 74 | (S)96 |
Komagatealla pastoris IFO 0948 | 19 | (S)59 |
Ogataea polymorpha IFO 1476 | 11 | (S) 87 |
Zygosaccharomyces bailii IFO 0519 | 13 | (S)6j |
Příklad 5
Micrococcus luteus IFO 13867 byl kultivován stejným způsobem jako v příkladu 2. Získané buňky byly resuspendovány ve 2 ml lOOmM fosfátového pufru (pH6,5) a suspenze pak byla užita jako složka reakční směsi uvedené v příkladu 3. Poté, co reakce probíhala 20 hodin byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Míra konverze byla v tomto případě 78 % a čistota (S) byla 100 % ee.
Příklad 6
Micrococcus luteus IFO 13867 byl kultivován stejným způsobem jako v příkladu 2. Získané 30 buňky byly resuspendovány ve 2 ml lOOmM fosfátového pufru (pH6,5) a suspenze pak byla užita jako složka reakční směsi uvedené v příkladu 4. Poté, co reakce probíhala 20 hodin byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Míra konverze byla v tomto případě 78 % a čistota (S) byla 100 % ee.
Příklad 7
Bylo připraveno tekuté médium stejného složení jako bylo uvedeno v příkladu 2 a bylo rozděleno po 100 ml do 25 Sakaguchiho lahví o objemu 500 ml a pak sterilizováno párou 20 minut při 40 120 °C. Obsah každé lahve byl asepticky inokulován 2 ml kultury získané kultivací Micrococcus luteus IFO 13867 stejným způsobem jako v příkladu 2 a byly udržovány třepané kultury při 30 °C po 24 hodin. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním a resuspendovány v 500 ml lOOmM fosfátového pufru (pH 6,5). K této suspenzi se přidalo 5 g N-benzyl-3pyrrolidinonu a 10 g glukózy. Reakce probíhala při 30 °C za míchání po 24 hodin, přičemž byla 45 udržována hodnota pH na 6,5 pomocí 6N vodného roztoku hydroxidu sodného. Poté byla reakční
-6CZ 289734 B6 směs extrahována 2,5 1 etylacetátu a vodná fáze pak dále extrahována 1 1 etylacetátu. Organické fáze pak byly sloučeny a dehydratovány přes bezvodý síran sodný, rozpouštědlo bylo odstraněno destilací za sníženého tlaku. Zbytek byl destilován a poskytl 3 g (S) N-benzyl-3-pyrrolidinolu. Výtěžek byl 60 %, optická čistota 99,8 % ee, bod varu 132 až 147 °C/0,399 kPa (3 mm Hg) a optická rotace [a]D 20 byla -3,77° (CH3OH, c = 5). ’Η-NMR 5(CDC13): 1,63 - 1,76 (1H, m), 2,09 - 2,21 (1H, m), 2,26 - 2,37 (1H, m), 2,51-2,64 (2H, m), 2,75 - 2,85 (1H, m), 3,38 (1H, brs), 3,61 (2H, s), 4,24 - 4,33 (1H, m), 7,19 - 7,37 (5H, m).
Příklad 8
Bylo připraveno tekuté médium stejného složení jako bylo uvedeno v příkladu 1 a bylo rozděleno po 100 ml do 50 Sakaguchiho lahví o objemu 500 ml a pak sterilizováno párou 20 minut při 120 °C. Obsah každé lahve byl asepticky inokulován 1 ml kultury získané kultivací Trichosporon fermentans ATCC 10675 stejným způsobem jako v příkladu 1 a byly udržovány třepané kultury při 30 °C po 24. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním a resuspendovány v 500 ml lOOmM fosfátového pufru (pH6,5). K této suspenzi se přidalo 5g N-benzyl-3pyrrolidinonu, 10 g glukózy, 275 mg oxidované formy nikotinamidadenindinukleotidfosfátu (od firmy Kohjin Co.) a 1420 jednotek glukózadehydrogenázy (od firmy Amano Pharmaceuticals Co.) a reakce probíhala při 30 °C za míchání po 48 hodin, přičemž byla udržována hodnota pH na 6,5 pomocí 6N vodného roztoku hydroxidu sodného. Poté byla reakční směs extrahována 2,5 1 etylacetátu a vodná fáze pak dále extrahována 11 etylacetátu. Organické fáze pak byly sloučeny a dehydratovány přes bezvodý síran sodný, rozpouštědlo bylo odstraněno destilací za sníženého tlaku. Zbytek byl chromatograficky purifikován na koloně silikagelu (eluent etylacetát/metanol = 2/1) a poskytl 2,5 g (S) N-benzyl-3-pyrrolidinolu. Výtěžek byl 49 %, optická čistota 96 % ee, bod varu 132 až 137 °C/0,399 kPa (3 mm Hg) a optická rotace (a)D 20 - byla -3,73° (CH3OH, c = 5). ’Η-NMR 5(CDC13): 1,63 - 1,76 (1H, m), 2,09 - 2,21 (1H, m), 2,26 - 2,37 (1H, m), 2,51 - 2,64 (2H, m), 2,75 - 2,85 (1H, m), 3,38 (1H, brs), 3,61 (2H, s), 4,24 - 4,33 (1H, m), 7,19 - 7,37 (5H, m).
Příklad 9
Bylo připraveno tekuté médium stejného složení jako bylo uvedeno v příkladu 1 a bylo rozděleno po 50 ml do 50 Sakaguchiho lahví o objemu 500 ml a pak sterilizováno párou 20 minut při 120 °C. Obsah každé lahve byl asepticky inokulován 1 ml kultury získané kultivací Trichosporon fermentans ATCC 10675 stejným způsobem jako v příkladu 1 a byly udržovány třepané kultury při 30 °C po 24. Poté byly buňky z každé kultury sklizeny odstředěním a resuspendovány v 500 ml lOOmM fosfátového pufru (pH 6,5). Buňky pak byly rozdrceny Brownovým drtičem buněk za současného chlazení a supematant získaný odstředěním, tedy bezbuněčný extrakt, byl použit jako složka v následující reakční směsi:
Složení reakční směsi:
(1) Buněčná suspenze uvedená výše 0,5 ml (2) Glukóza 5,4 mg (3) Nikotinamidadenindinukleotid (oxidovaná forma) 0,26 mg (4) Glukózadehydrogenáza (od firmy Amano Pharmaceutical) 2,84 jednotek (5) N-benzyl-3-pyrrolidinon 1,0 mg.
Výše uvedené složky (1) až (5) byly vneseny do zkumavky a promíchány, reakce probíhala za třepání při 30 °C po 20 hodin. Po proběhnutí reakce byla stanovena míra konverze a optická čistota produktu stejně jako v příkladu 1. Míra konverze byla v tomto případě 19 % a čistota (S) byla 96 % ee.
Průmyslová využitelnost
Způsob výroby opticky aktivního N-ben2yl-3-pyrroIidinolu podle předkládaného vynálezu, jehož podstata byla výše popsána, se může užít pro účinnou výrobu opticky aktivního N-benzyl3-pyrrolidinolu v průmyslovém měřítku. Opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol připravený způsobem podle předkládaného vynálezu má vysokou optickou čistotu a je důležitým meziproduktem pro výrobu léčiv jako jsou (β-laktamová antibiotika a dihydropyridinové sloučeniny.
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (1)
1. Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu, vyznačující se tím, že působením buňkami nebo kulturou mikroorganismů, nebo materiálem pocházejícím z buněk nebo kultury mikroorganismů na N-benzyl-3-pyrrolidinon se získá reakční směs, ze které se získá opticky aktivní N-benzyl-3-pyrrolidinol, přičemž použité mikroorganismy patří do rodů Depodascus, Debaryomyces, Cryptococcus, Pichia, Rhodosporidium, Trichosporon, Micrococcus, Komaagataella, Ogataea nebo Zygosaccharomyces.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP33146796A JP3703928B2 (ja) | 1996-11-26 | 1996-11-26 | 光学活性n−ベンジル−3−ピロリジノールの製造方法 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ186199A3 CZ186199A3 (cs) | 1999-09-15 |
CZ289734B6 true CZ289734B6 (cs) | 2002-03-13 |
Family
ID=18243979
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19991861A CZ289734B6 (cs) | 1996-11-26 | 1997-11-26 | Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu |
Country Status (12)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6214610B1 (cs) |
EP (1) | EP0942068B1 (cs) |
JP (1) | JP3703928B2 (cs) |
KR (1) | KR100458811B1 (cs) |
CN (1) | CN1082093C (cs) |
AT (1) | ATE274598T1 (cs) |
CZ (1) | CZ289734B6 (cs) |
DE (1) | DE69730444T2 (cs) |
ES (1) | ES2227721T3 (cs) |
HU (1) | HUP0000807A3 (cs) |
IL (1) | IL129881A (cs) |
WO (1) | WO1998023768A1 (cs) |
Families Citing this family (6)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP1002871A1 (en) * | 1998-11-17 | 2000-05-24 | Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zürich | Process for preparing optically active 3-hydroxy-pyrrolidine derivatives by enzymatic hydroxylation |
EP1130109A1 (en) * | 2000-02-29 | 2001-09-05 | Pfizer Products Inc. | Microbial process for preparation of optically active 3-Hydroxypyrrolidine derivatives |
AU2001278683A1 (en) | 2000-08-01 | 2002-02-13 | Kaneka Corporation | Novel carbonyl reductase, gene thereof and method of using the same |
AU2003264502A1 (en) | 2002-09-19 | 2004-04-08 | Kaneka Corporation | Novel carbonyl reductase, gene thereof and method of using the same |
US8445700B2 (en) | 2008-11-24 | 2013-05-21 | Council Of Scientific & Industrial Research | Process for the preparation of optically active N-benzyl-3 hydroxypyrrolidines |
CN103911406B (zh) * | 2014-01-14 | 2016-08-17 | 苏州国镝医药科技有限公司 | 酶法还原合成(s)-3-羟基吡咯烷及其衍生物的方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5416466A (en) * | 1977-07-07 | 1979-02-07 | Shionogi & Co Ltd | Novel 3-hydroxypyrrolldine-3-carboxylic derivative |
EP0538693A3 (en) * | 1991-10-23 | 1994-08-17 | Squibb & Sons Inc | Stereoselective preparation of halophenyl alcohols |
JPH06141876A (ja) * | 1992-11-10 | 1994-05-24 | Kyowa Hakko Kogyo Co Ltd | 光学活性なn−ベンジル−3−ピロリジノールの製造法 |
-
1996
- 1996-11-26 JP JP33146796A patent/JP3703928B2/ja not_active Expired - Lifetime
-
1997
- 1997-11-26 HU HU0000807A patent/HUP0000807A3/hu unknown
- 1997-11-26 WO PCT/JP1997/004299 patent/WO1998023768A1/ja active IP Right Grant
- 1997-11-26 IL IL12988197A patent/IL129881A/xx not_active IP Right Cessation
- 1997-11-26 CZ CZ19991861A patent/CZ289734B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1997-11-26 ES ES97946058T patent/ES2227721T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1997-11-26 EP EP97946058A patent/EP0942068B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1997-11-26 CN CN97180016A patent/CN1082093C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1997-11-26 AT AT97946058T patent/ATE274598T1/de active
- 1997-11-26 KR KR10-1999-7004570A patent/KR100458811B1/ko not_active IP Right Cessation
- 1997-11-26 US US09/308,754 patent/US6214610B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1997-11-26 DE DE69730444T patent/DE69730444T2/de not_active Expired - Lifetime
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
IL129881A0 (en) | 2000-02-29 |
EP0942068A1 (en) | 1999-09-15 |
CZ186199A3 (cs) | 1999-09-15 |
HUP0000807A2 (en) | 2000-07-28 |
ES2227721T3 (es) | 2005-04-01 |
JP3703928B2 (ja) | 2005-10-05 |
IL129881A (en) | 2003-03-12 |
KR20000057221A (ko) | 2000-09-15 |
EP0942068B1 (en) | 2004-08-25 |
CN1238808A (zh) | 1999-12-15 |
ATE274598T1 (de) | 2004-09-15 |
US6214610B1 (en) | 2001-04-10 |
DE69730444D1 (de) | 2004-09-30 |
JPH10150997A (ja) | 1998-06-09 |
WO1998023768A1 (fr) | 1998-06-04 |
HUP0000807A3 (en) | 2003-03-28 |
CN1082093C (zh) | 2002-04-03 |
KR100458811B1 (ko) | 2004-12-03 |
DE69730444T2 (de) | 2005-09-15 |
EP0942068A4 (en) | 2000-10-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Yasohara et al. | Synthesis of optically active ethyl 4-chloro-3-hydroxybutanoate by microbial reduction | |
JP3891522B2 (ja) | 光学活性3−キヌクリジノールの製法 | |
US5888804A (en) | Processes for production of optically active quinuclidinol | |
CZ289734B6 (cs) | Způsob přípravy opticky aktivního N-benzyl-3-pyrrolidinolu | |
CZ303884B6 (cs) | Stereoselektivní zpusob prípravy (3S,2R)-1-halogen-2-hydroxy-3-(chránených)amino-4-substituovaných butanu | |
JP4818507B2 (ja) | 光学活性3−キヌクリジノールの製造法 | |
US5128261A (en) | Natural delta-lactones and process of the production thereof | |
US20100261251A1 (en) | Microbial kinetic resolution of ethyl-3,4-epoxybutyrate | |
JPH11103878A (ja) | 光学活性1−アシロキシ−3−クロロ−2−プロパノール、及び光学活性3−クロロ−1,2−プロパンジオールの製造法 | |
JPH10150998A (ja) | N−ベンジル−3−ピロリジノールの製造方法 | |
Dawson et al. | Reduction of bicyclo [3.2. 0] hept-2-en-6-one with dehydrogenase enzymes in whole cell preparations of some fungi and yeasts | |
US4981794A (en) | Method of preparing D(-)-β-hydroxyisobutyric acid by fermentation | |
JP3705046B2 (ja) | 微生物による光学活性4−ハロゲノ−1,3−ブタンジオール及びその誘導体の製法 | |
JP4475407B2 (ja) | 微生物を利用した光学活性3−クロロ−2−メチル−1,2−プロパンジオールの製造方法 | |
KR20050072066A (ko) | 미생물을 이용한 광학 활성 3-클로로-2-메틸-1,2-프로판디올의 제조 방법 | |
JP5474280B2 (ja) | 光学活性なtrans体含窒素環状β−ヒドロキシエステルの製造方法 | |
JP2624296B2 (ja) | γ−ハロ−β−ヒドロキシ酪酸エステルの製造法 | |
JP2001292790A (ja) | 新規な4−ハロゲン化−3−ヒドロキシ酪酸エステルの製造方法 | |
JP2002017386A (ja) | インドール−3−カルボン酸誘導体の製造法 | |
JPH03183499A (ja) | 光学活性3―ヒドロキシ酪酸の製造法 | |
JP3843692B2 (ja) | 光学活性endo−ノルボルネオールの製造法 | |
JP2004254554A (ja) | 光学活性2−メトキシ−1−(4−トリフルオロメチル−フェニル)エタノールの製造方法 | |
JP2002017387A (ja) | インドール誘導体の製造法 | |
JPH04316489A (ja) | 光学活性(s)−3−クロロ−1−フェニル−1−プロパノールの製造方法 | |
JPH0494690A (ja) | 光学活性(s)‐(+)‐3‐ハロ‐1,2―プロパンジオールの製造法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic | ||
MM4A | Patent lapsed due to non-payment of fee |
Effective date: 20051126 |