CZ286379B6 - Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje - Google Patents

Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje Download PDF

Info

Publication number
CZ286379B6
CZ286379B6 CZ19942325A CZ232594A CZ286379B6 CZ 286379 B6 CZ286379 B6 CZ 286379B6 CZ 19942325 A CZ19942325 A CZ 19942325A CZ 232594 A CZ232594 A CZ 232594A CZ 286379 B6 CZ286379 B6 CZ 286379B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
suction
unit
gravel
track
Prior art date
Application number
CZ19942325A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ232594A3 (en
Inventor
Josef Theurer
Friedrich Oellerer
Herbert Wörgötter
Original Assignee
Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H. filed Critical Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M. B. H.
Publication of CZ232594A3 publication Critical patent/CZ232594A3/cs
Publication of CZ286379B6 publication Critical patent/CZ286379B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/04Removing the ballast; Machines therefor, whether or not additionally adapted for taking-up ballast
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
    • E01B27/102Removing unwanted material without removing the ballast

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Abstract

Ke stroji (1) například k čističce (57) štěrkového lože koleje (60) se strojovým rámem (58), který je uložen na podvozcích (59), je přiřazena nasávací jednotka (76) se sacím otvorem (81) pro odsávání štěrku, ke které je přiřazen výškově a bočně přestavitelný sací nástavec (80). Přídavně je upraveno protahovací ústrojí (62), které je uspořádáno v podélném směru stroje v odstupu od sacího otvoru (81) a které má nekonečný, pohonem (63) poháněný protahovací řetěz (64) pro odstraňování štěrku, který je pod kolejí (60). K tomuto protahovacímu ústrojí (62) a k sacímu nástavci (80) jsou přiřazeny samostatné pohony (82, 99) pro na sobě navzájem nezávislé výškové a boční přestavování.ŕ

Description

Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje
Oblast techniky
Vynález se týká stroje pro zpracování štěrkového lože koleje se strojovým rámem, který je uložen na podvozcích a ke kterému je přiřazena nasávací jednotka se sacím otvorem pro odsávání štěrku, ke které jsou pro zasouvací mezi dna sousedící pražce koleje přiřazeny sací nástavce.
Dosavadní stav techniky
Takový sací stroj je známý z DE 82 36 650 U. Tento stroj má přes strojový rám přečnívající sací nástavec, prostřednictvím kterého se odsává štěrk z koleje a vede se do sběrné nádoby, prostřednictvím vibrujícího dna vyčištěný štěrk se opět shazuje příčným dopravním pásem na kolej.
Další takový sací stroj je známý z DE 21 36 306 A. Na přečnívajícím sacím nástavci upevněná sací tryskaje opatřena vibrátory pro uvolňování odsávaného stěrku. Sací nástavec sám o sobě je uložen prostřednictvím otočného a vykývnutelného nosného rámu nad trakční kabinou.
Z AT 84 446 B je mimoto známý sací stroj, který má sací uspořádání vytvořené ze tří v příčném směru stroje vedle sebe uspořádaných sacích nástavců. Na spodním, sacím otvorem opatřeném konci každého sacího nástavce je upraven rotující protahovací orgán, který uvolňuje inkrustovaný štěrk bezprostředně před jeho nasáváním.
Další, zDE 22 26 612 A známý stroj pro zpracovávání štěrkového lože má dvě vždy na jedné podélné straně strojového rámu upevněná protahovací ústrojí, která jsou vytvořena jako protahovací nosník s obíhajícím nekonečným protahovacím řetězem, tyto protahovací nosníky jsou otočné kolem svislé osy otáčení, upravené na jejich jednom podélném konci, jsou výškově přestavitelně a při uvedení mimo provoz jsou vzhůru vyklopítelné kolem vodorovné osy, upravené v příčném směru stroje.
Pro protahování a vybírání štěrku jsou protahovací ústrojí spuštěna do boků kolejového lože a potom jsou z obou stran vykývnuta pod kolejový rošt, přičemž štěrk, který je pod kolejovým roštěm, je dopravován na boky koleje a prostřednictvím šikmo vzhůru uspořádaného dopravního ústrojí je přiváděn do prosévacího ústrojí pro čištění.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj v úvodu uvedeného druhu, který by umožňoval jak v malých, tak i ve velkých oblastech štěrkového lože úplné odstranění štěrku.
Vytčený úkol se řeší strojem v úvodu uvedeného druhu, jehož podstata spočívá podle vynálezu v tom, že má protahovací ústrojí, které je uspořádáno v podílném směru stroje v odstupu od sacího otvoru a které má nekonečný, pohonem poháněný protahovací řetěz pro odstraňování štěrku, který je pod kolejí, přičemž k protahovacímu ústrojí a k sacímu nástavci jsou přiřazeny samostatné pohony pro na sobě navzájem nezávislé výškové a boční přestavování.
Prostřednictvím těchto kombinačních znaků jsou k dispozici dva různé systémy odstraňování štěrku, které je možné pro dosažení lepších pracovních výsledků ve spojení s umožněním úplného odstraňování štěrku také v úzkých místech nasadit výhodným způsobem buď společně,
-1 CZ 286379 B6 nebo jako vzájemné doplnění odděleně. Účelně je podstatně větší, pod kolejovým roštem se nacházející část štěrkového lože přepravovatelná výkonnějším mechanickým protahovacím ústrojím v příčném směru stroje k boku štěrkového lože, zatímco v průřezu menší sací nástavec je možné bez zábran zasouvat především rovnoběžně vzhledem k protahovacímu ústrojí do těch úzkých míst, která nejsou protahovacím řetězem dosažitelná. Štěrk, který se prostřednictvím protahovacích řetězů nashromáždí v oblasti boků štěrkového lože je volitelně v závislosti na různých podmínkách nasazení také možno odsávat nebo je možné jej odtransportovat mechanickým systémem. V takovém případě, že se uvedené nahromadění štěrku vytvoří například mezi hranou nástupiště a mezi kolejovým roštem, je možné výlučně jeho odsávání, protože vzhledem k úzkému místu není k dispozici žádný prostor pro další mechanickou přepravu. Stroj podle vynálezu tedy vytváří také tu možnost, aby se začalo s pohybem štěrku výkonným mechanickým systémem v příčném směru stroje a aby se tento proces v závěru ukončil v místě vhodném pro odsávací systém bočně od kolejového roštu odsáním tohoto štěrku. Zvlášť výhodným způsobem vytváření kombinace podle vynálezu také možnost podstatně usnadnit začátek nasazení protahovacího řetězu, a to tím, že se vytvoří tak zvaný žlabový otvor pro jeho spouštění do pracovní polohy prostřednictvím odsátí sacím nástavcem.
Speciálně vytvořené protahovací ústrojí podle vynálezu patentových nároků 2 a 3 umožňuje velmi výhodné rozdělení pohybu štěrku do prvního úseku, který je pod kolejovým roštem, a do druhého, na něj navazujícího sacího úseku. Tato kombinace má tu výhodu, že se stává nadbytečným časově velmi náročné z hlediska pracovních výsledků neuspokojivé opakované zasouvání sacího otvoru pro odstranění štěrku do prostorů mezi pražci.
Další výhodné vytvoření stroje podle vynálezu podle patentových nároků 4 až 6 umožňuje optimální možnost přizpůsobení různým podmínkám pracovního nasazení, přičemž sací nástavec je využitelný také pro odsávání protahovacím ústrojím nahromaděného štěrku vedle koleje.
Další výhodné provedené podle patentového nároku 7 umožňuje konstrukčně zjednodušené vytvoření stroje, přičemž je možný neomezený výhled na protahovací ústrojí a na sací nástavec z jedné jediné pracovní kabiny.
Vytvoření podle význaků patentových nároků 8 až 10 umožňuje ve spojení s výhodami uvedenými k patentovému nároku 1 zvlášť výkonný transport štěrku ve spojení se současným čištěním štěrku.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys stroje pro zpracování štěrkového lože koleje. Na obr. 2 je znázorněn částečně schematizovaný půdorys uvedeného stroje.
Na obr. 3 je schematicky znázorněn bokorys další varianty stroje, který je vytvořen ze dvou kloubově navzájem spojených rámových částí.
Na obr. 4, případně obr. 5 a obr. 6 je znázorněna vždy další varianta provedení, vytvořená jako kombinovaná čistička a sací stroj.
-2CZ 286379 B6
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 a obr. 2 znázorněný stroj 1 pro zpracování štěrkového lože 2 koleje 3 sestává z v pracovním směru, který je znázorněn šipkou 4, první strojové jednotky 5, která je uspořádána vpředu, a ze zadní, druhé strojové jednotky 6. Obě strojové jednotky 5, 6, které jsou navzájem spojeny spřáhlem 7, mají vždy na podvozcích 8, 9 uložené strojové rámy 10, 11 a jsou pojízdné prostřednictvím trakčních pohonů 12, 13. Na strojovém rámu 10 první strojové jednotky 5 upravená nasávací jednotka 14 se skládá z podtlakového generátoru 15, filtrační komory 16 a ze zásobníku 17 štěrku. Ten má, stejně tak jako filtrační komora 16, ve své spodní koncové oblasti prostřednictvím dálkového ovládání uzavíratelné vyprazdňovací klapky 49. Pod mini je uspořádán zadní konec v podélném směru stroje 1 upravené, pohony 44 opatřené pásové dopravníkové jednotky 18, jejíž přední koncová oblast při vytvoření shazovacího konce 19 přečnívá přes přední konec 20 stroje 1. Na zadním, vzhledem ke shazovacímu konci 19 protilehlému konci 21 stroje 1 je upraven prostřednictvím pohonů 22 výškově a bočně přestavitelný, přes trakční kabinu 23 přečnívající nosný rám 24. Ten je spojen ve své spodní koncové oblasti se sacím otvorem 25 ve tvaru trubky, který je opatřen spojkou 26 pro uvolnitelné spojení s ohebným, ve tvaru hadice vytvořeným sacím nástavcem 27. Pohony 22 nosného rámu 24 jsou ovladatelné prostřednictvím ovládacího ústrojí 28, které je upraveno v trakční kabině 23. Pro zásobování stroje 1 energií je upravena energetická jednotka 45.
Vzhůru zalomený strojový rám 11 druhé strojové jednotky 6 má na předním konci 29 stroje pracovní kabinu 30 s centrálním ovládacím ústrojím 31 a na zadním konci 32 stroje uložený konec v podélném směru stroje 1 upravené druhé pásové dopravníkové jednotky 33. Mezi oběma podvozky 9 je upraveno prostřednictvím pohonu 34 výškově a bočně přestavitelně protahovací ústrojí 35. To je složeno ze dvou v podélném směru stroje 1 v nepatrném vzájemném odstupu upravenými, v pracovním nasazení vodorovně a kolmo k podélnému směru stroje 1 a pod kolejí 3 uspořádanými protahovacími nosníky 36, které mají na podélných koncích upravené vratné kladky 37, jak je to patrno z obr. 2. Nekonečný protahovací řetěz 38, který je veden vždy kolem dvou vratných kladek 37, je tak vytvořen pro oběh ve vodorovné rovině, případně v rovině rovnoběžné s rovinou koleje 3. K té vratné kladce 37, která je vzhledem k příčnému směru stroje 1 upravena na vnější straně, případně je při pracovním nasazení v oblasti před hlavami pražců, je přiřazen vždy jeden sací otvor 39, ohebné sací hadice 40. Každý protahovací řetěz 38 lze uvést do rotačního pohybu prostřednictvím vlastního pohonu 41. Ten konec 42 sací hadice 40, který je upraven v odstupu od sacího otvoru 39, má nad na koncové uspořádanou kabinu 30 spojku 43 pro uvolnitelné spojení se sacím nástavcem 37 první strojové jednotky 5.
Jak je patrno z obr. 2 jsou v příčném směru stroje 1 uspořádány vedle sebe vždy dva zásobníky 17 štěrku a filtrační komory 16. Každý zásobník 17 štěrku a každá filtrační komora 16 má svůj nasávací otvor 46. Sací nástavec 27 je prostřednictvím pohonu 47 posuvný v příčném směru stroje 1 od jednoho k protilehlému nasávacímu otvoru 46 obou zásobníků 17 štěrku. Pohon 47 je ovládán indikátor 48 stavu naplnění, jakmile v odpovídajícím zásobníku 17 štěrku nasátý štěrk dosáhne stanovené výšky naplnění. Uvedením pohonu 47 do činnosti je sací nástavec 27, případně jeho konec přesunut k protilehlému nasávacímu otvoru 46 prázdného zásobníku 17 štěrku. V průběhu nasávání a přejímání štěrku do prázdného zásobníku 17 štěrkuje nyní možné druhý, naplněný zásobník 17 štěrku vyprázdnit, a to prostřednictvím otevření vyprazdňovacích klapek 49 na pásovou dopravníkovou jednotku 18.
Nosný rám 24 je prostřednictvím pohonů 22 posuvný v podélném a příčném směru stroje 1, přičemž přídavně ta svislá část, která je spojena se sacím otvorem 25, je ještě uložena výkyvné kolem svislé osy.
V dalším je blíže popsána funkční činnost stroje 1. Na začátku pracovního nasazení stroje 1 se spojí zadní konec sacího nástavce 27 se sacím otvorem 25 a při uvedení pohonu 22 do činnosti se odsává štěrk pro vytvoření tak zvaného žlabové otvoru ze štěrkového lože 2. Tento žlabový otvor
-3CZ 286379 B6 slouží k tomu, aby bylo možné bez omezení spustit oba protahovací nosníky 36 protahovacího ústrojí 35 pod kolejový rošt. Po tomto spuštění prostřednictvím pohonu 34 se uvolní sací nástavec 37 od sacího otvoru 25 a prostřednictvím spojky 43 se připojí k sací hadici 40. Potom při působení podtlakového generátoru 15 a pohonu 41 pojíždí stroj 1 kontinuálně v pracovním směru, kteiý je znázorněn šipkou 4. Přitom se oběma rotujícími protahovacími řetězy provádí nepřerušené přemisťování štěrku, který je pod kolejovým roštem, ve směru k oběma oblastem hlav pražců. Tam se uskutečňuje kontinuální odsávání nahromaděného štěrku prostřednictvím obou hadic 40. Nasávaný štěrk se ukládá, jak již bylo uvedeno, v jednom zobou zásobníků 17 štěrku a prostřednictvím první pásové dopravníkové jednotky 18 je shazován na neznázoměný, předřazený zásobní vůz.
Paralelně k tomu se uskutečňuje prostřednictvím nejméně jednoho přiřazeného zásobníku vozu 50 kontinuální přivádění nového štěrku, který je shazován prostřednictvím pásové dopravníkové jednotky 33 na kolej 3, případně na volnou pláň. Pokud by se například v průběhu kontinuálního pracovního pohybu dospělo do takového úseku koleje 3 , ve kterém se má odsávat štěrk, kteiý se vně pracovní oblasti protahovacího ústrojí 35, uskuteční se opět připojení sacího nástavce 27 na sací otvor 25. Vzhledem k relativně velké přestavné oblasti nosného rámu 24 lze bez problémů odsávat také ty úseky štěrkového lože 2, které navazují na oblast hlav pražců.
Obě strojové jednotky 5, 6 lze prostřednictvím spřáhla 7 kdykoliv oddělit, takže je možné případně nasadit první strojovou jednotku 5 také samostatně pro odsávání štěrku. Je také samozřejmě možné opatřit sací nástavec 27 odbočkou, takže jednak je sací otvor 25 a jednak sací hadice 40 permanentně připojena nebo připojeny na nasávací jednotku 14. V takovém případě je třeba jen upravit ovládací klapku, aby bylo možné volitelně vychýlit nasávací proud na sací hadici 40, případně na sací otvor 25.
U stroje 51, který je znázorněn na obr. 3, je na podvozcích 52 uložený strojový rám 53 při vytvoření prostřednictvím na koleji uloženého dalšího podvozku 52 upraveno přikloubení 54, které spojuje první část 55 strojového rámu 53 a druhou část 56 strojového rámu 53. Další rozdíl ve srovnání se strojem 1 podle obr. 1 a 2 spočívá v tom, že nosný rám 24 pro sací nástavec 27 je uspořádán bezprostředně před protahovacím ústrojím 35 na v pracovním směru zadní, druhé části 56 strojového rámu 53. Tím je prostřednictvím centrálního ovládání ústrojí 31 ovladatelný jak nosný rám 24 se sacím otvorem 25, tak i protahovací ústrojí 35. Z hlediska ostatních součástí se pro zjednodušení poukazuje na popis k obr. 1 a 2.
Na obr. 4 znázorněný, jako čistička 57 štěrkového lože vytvořený stroj pro stavbu koleje má strojový rám 58, který je prostřednictvím podvozků 59 uložen na koleji 60, vytvořené z kolejnic a pražců. Čistička 57 štěrkového lože je znázorněna v pracovní poloze, ve které se pohybuje ve směru šipky 61 směrem vpřed a ve které protahovací ústrojí 62 s nekonečným protahovacím řetězem 64, uváděným do rotace prostřednictvím pohonu 63 obklopuje kolej 60 pro čištění štěrkového lože. Prostřednictvím pohonů 99 výškově a bočně přestavitelné potahovací ústrojí 62 je tvořeno příčnou větví 65, která je upravena kolmo k podélnému směru stroje a vodorovně, jakož i dvěma sní spojenými podélnými vedeními 66. Ty vytvářejí nad pohonem 98 vibrovatelným prosévacím ústrojím 67 společné shazovací místo 68. Pro zpětné zavádění prosévacím ústrojím 67 vyčištěného štěrku do koleje 60 je upraven dopravní pás 69. Zbytky, které odpadnou při čištění v prosévacím ústrojí, tak zvaný odpad, mohou být odtransportovány prostřednictvím dopravních pásů 70 pro uložení na kolejové vozy, případně pro uložení bočně od koleje 60. Pro zásobování trakčního pohonu 71 energií a všech ostatních pohonů je upravena energetická jednotka 72. Ovládání protahovacího ústrojí 62 se uskutečňuje z centrálního ovládacího ústrojí 73, které je upraveno v pracovní kabině u.
Na zadním konci 75 stroje je nasávací jednotka 76. která se skládá ze zásobníku 77 štěrku, filtrační komory 78 a z podtlakového generátoru 79. K. zásobníku 77 štěrku je přiřazen přes zadní konec 75 stroje přečnívající sací nástavec 80 se sacím otvorem 81. Tento sací nástavec 80 je
-4CZ 286379 B6 opatřen na nosném rámu 83, který je prostřednictvím pohonů 82 výškově a bočně přestavitelný. Nasávací jednotka 76 a pohony 82 jsou ovladatelné prostřednictvím ovládacího ústrojí 84, upraveného v trakční kabině. Pod nasávací jednotkou 76 je upraven v podélném směru stroje uspořádaný dopravní pás 85, jehož výše položený shazovací konec 86 je nad prosévacím ústrojím 67. Jak je to znázorněno čerchovanými čarami 87, může být sací nástavec 80 alternativně uspořádán také v oblasti příčné větve 65 protahovacího ústrojí 62. U tohoto provedení by potom také bylo možné provádět ovládání sacího nástavce 80 z pracovní kabiny 74.
Při pracovním nasazení čističky 57 štěrkového lože může být sací nástavec 80 nasazen bud’ paralelně, nebo alternativně k protahovacímu ústrojí 62. U tohoto provedení se především podstatně usnadní zavedení příčné větve 65 před pracovním nasazením protahovacího ústrojí 62, protože žlabový otvor potřebný pro zavedení příčné větve 65 pod kolej 60 lze vytvořit odsátím štěrku prostřednictvím sacího nástavce 80. Sací nástavec 80 lze přirozeně také využít ve všech ostatních oblastech, ve kterých není možné z prostorových důvodů nasazení protahovacího ústrojí 62, například v oblasti hrany nástupiště. Nasátý a v zásobníku 77 štěrku uložený štěrk se po jeho naplnění shazuje prostřednictvím vyprazdňovacích otvorů 97 na dopravní pás 85, který je uložen pod nimi, a z něj se přivádí do prosévacího ústrojí 67, kde se čistí.
U čističky 88, která je znázorněna na obr. 5 a 6, jsou pro jednoduchost funkčně shodné součásti označeny stejně jako v popisu k obr. 4. U této čističky 88 je nasávací jednotka 76 upravena na přívěsném voze 90, který je prostřednictvím podvozků 89 uložen na koleji 60 a kteiý tvoří část strojového rámu 58. Sací nástavec 80 přečnívá přes zadní konec 91 přívěsného vozu 90 a je opatřen na nosném rámu 93, který je prostřednictvím pohonů 92 nadzdvihnutelný a otočný. Tyto pohony 92 jsou právě tak jako nasávací jednotka 76 ovladatelné prostřednictvím přenosného ovládacího ústrojí 94. Zásobník 77 štěrku je ve své spodní koncové oblasti opatřen dálkově ovladatelným vyprazdňovacím otvorem 95, prostřednictvím kterého lze shazovat nasátý a uložený štěrk volitelně na kolej 60. K dalšímu vyprazdňovacímu otvoru filtrační komory 78 je přiřazen výkyvné uložený šnek 96, prostřednictvím kterého lze odhazovat nashromážděné nečistoty bočně vedle štěrkového lože.
Tato nasávací jednotka 76 je vhodná především k tomu, aby prostřednictvím odsávání štěrku vytvářela tak zvaný žlabový otvor pro průchod příčné větve 65 pod kolejí 60. Přitom nasátý a v zásobníku 77 štěrku uložený štěrk může být po ukončení pracovního nasazení čističky 88 a po odstranění příčné větve 65 ze štěrkového lože opět shazován prostřednictvím vyprazdňovacího otvoru 95 pro plnění na kolej 60.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Stroj (1) pro zpracování štěrkového lože (2) koleje (3) se strojovým rámem (10,11), který je uložen na podvozcích (8, 9; 52; 59) a ke kterému je přiřazena nasávací jednotka (14; 76) se sacím otvorem (25; 81) pro odsávání štěrku, ke které jsou pro zasouvání mezi dva sousední pražce koleje přiřazeny výškově a bočně přestavitelně sací nástavce (27; 80), vyznačující se tím, že má protahovací ústrojí (35; 62), které je uspořádáno v podélném směru stroje (1) v odstupu od sacího otvoru (25; 81) a které má nekonečný, pohonem (41; 63) poháněný protahovací řetěz (38; 64) pro odstraňování štěrku, který je pod kolejí (3; 60), přičemž k protahovacímu ústrojí (35; 62) a k sacímu nástavci (27; 80) jsou přiřazeny samostatné pohony (22, 34; 82, 99, 92) pro na sobě navzájem nezávislé výškové a boční přestavování.
    -5CZ 286379 B6
  2. 2. Stroj podlé nároku 1, vyznačující se tím, že protahovací ústrojí (35) je tvořeno nejméně jedním, při pracovním nasazení kolmo k podélnému směru stroje upraveným protahovacím nosníkem (36), který má na svých koncových stranách vratné kladky (37), přičemž kolem vratných kladek (37) vedený protahovací řetěz (38) je vytvořen pro oběh ve vodorovné rovině, případně v rovině rovnoběžné s rovinou koleje (3).
  3. 3. Stroj podlé nároku 2, vyznačující se tím, žekprotahovacímu ústrojí (35) je v oblasti při pracovním nasazení v oblasti hlav pražců upravené vratné kladky (37) přiřazen sací otvor (39) sací hadice (40), která je spojena s nasávací jednotkou (14).
  4. 4. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že přes konec (21) stroje (1) přečnívající a prostřednictvím nosného rámu (24) pohyblivý sací nástavec (27), nasávací jednotka (14) a první pásová dopravníková jednotka (18), která je uspořádána na konci (20) stroje (1) více vzdáleném od sacího nástavce (27), jsou uspořádány na první strojové jednotce (5), zatímco protahovací ústrojí (35), kněmu přiřazená pracovní kabina (30) a v podélném směru stroje (1) upravená, na zadním konci (32) stroje uspořádaná pásová dopravníková jednotka (33) jsou uspořádány na druhé strojové jednotce (6), která je spřáhlem (7) spojitelná s první strojovou jednotkou (5).
  5. 5. Stroj podle jednoho z nároků laž4, vyznačující se tím, že konec (42) sací hadice (40), uspořádaný v odstupu od sacího otvoru (39) protahovacího ústrojí (35), má v oblasti od pásové dopravníkové jednotky (33) v odstupu upraveného předního konce (29) stroje druhé strojové jednotky (6) spojku (43) pro uvolnitelné spojení se sacím nástavcem (27) první strojové jednotky (5).
  6. 6. Stroj podle jednoho z nároků laž5, vyznačující se tím, že na nosném rámu (24) první strojové jednotky (5) upevněný sací otvor (25) je opatřen spojkou (26) pro uvolnitelné spojení se sacím nástavcem (27).
  7. 7. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že strojový rám (53) je při vytvoření prostřednictvím podvozku (52) na koleji (3) uloženého přikloubení (54) vytvořen z první části (55) strojového rámu (53) a ze druhé části (56) strojového rámu (53), přičemž k první části (55) strojového rámu (53) jsou přiřazeny nasávací jednotka (14) a částečně pod ní upravená, v podélném směru stroje (51) vytvořená první pásová dopravníková jednotka (18) se shazovacím koncem (19), který přečnívá přes kolmý, vzhledem k přikloubení (54) protilehlý konec (20) stroje (51), a druhá část (56) strojového rámu (53) má nosný rám (24), který je prostřednictvím pohonů (22) výškově a bočně přestavitelný a který je spojen se sacím otvorem (25) sacího nástavce (27), protahovací ústrojí (35) a částečně na zadním konci (32) stroje (51) upravenou druhou pásovou dopravníkovou jednotku (33).
  8. 8. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že protahovací řetěz (64) protahovacího ústrojí (62) je při vytvoření kolmo k podélnému směru stroje (51) a vodorovně obíhající příčné větve (65) a dvou s ní spojených podélných vedení (66) v pracovním nasazení veden kolem koleje (60) a má shazovací místo (68), které je upraveno nad prosévacím ústrojím (67) pro čištění štěrku.
  9. 9. Stroj podle nároku 8, vyznačující se tím, že sací nástavec (80) přečnívá přes zadní konec (75) stroje.
    -6CZ 286379 B6
  10. 10. Stroj podle nároků 8 nebo 9, vyznačují se tím, že pod nasávací jednotkou (76), spojenou se sacím nástavcem (80), je v podélném směru stroje upraven dopravní pás (85), jehož výše položený shazovací konec (86) je uložen nad prosévacím ústrojím (67).
CZ19942325A 1993-01-29 1994-01-05 Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje CZ286379B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT15293 1993-01-29

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ232594A3 CZ232594A3 (en) 1995-01-18
CZ286379B6 true CZ286379B6 (cs) 2000-03-15

Family

ID=3482916

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942325A CZ286379B6 (cs) 1993-01-29 1994-01-05 Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje
CZ9484A CZ279014B6 (en) 1993-01-29 1994-01-14 Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ9484A CZ279014B6 (en) 1993-01-29 1994-01-14 Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track

Country Status (17)

Country Link
US (2) US5611403A (cs)
EP (2) EP0608679B1 (cs)
JP (2) JP3162399B2 (cs)
CN (2) CN1064422C (cs)
AT (2) ATE155183T1 (cs)
AU (2) AU672467B2 (cs)
CA (2) CA2133102C (cs)
CZ (2) CZ286379B6 (cs)
DE (2) DE59306881D1 (cs)
ES (2) ES2106313T3 (cs)
FI (1) FI944258A (cs)
HU (2) HU215003B (cs)
NO (1) NO303461B1 (cs)
PL (4) PL305432A1 (cs)
RU (2) RU2087611C1 (cs)
SK (2) SK282321B6 (cs)
WO (1) WO1994017245A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2123748T3 (es) * 1994-01-05 1999-01-16 Plasser Bahnbaumasch Franz Maquina para la limpieza del balasto de vias ferreas.
AT403810B (de) * 1994-04-13 1998-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur bearbeitung der schotterbettung eines gleises mit einem saugrüssel
ATE173777T1 (de) * 1994-04-18 1998-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Saugmaschine
US5664633A (en) * 1995-09-04 1997-09-09 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Machine for treating a ballast bed
US5860232A (en) * 1995-12-06 1999-01-19 Concept Engineering Group, Inc. Mobile safe excavation system having a deflector plate and vacuum source
DE59711464D1 (de) * 1996-08-14 2004-05-06 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine zum Aushub von Bettungsmaterial
DK0824164T3 (da) * 1996-08-14 2004-06-28 Plasser Bahnbaumasch Franz Sporbygningsmaskine til udgravning af ballastmateriale i et spor
AT406060B (de) * 1997-12-19 2000-02-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum absaugen von schotter
US6076288A (en) * 1998-04-02 2000-06-20 Ledcor Industries Limited Method and apparatus for burying cable in a railway bed
AT3655U3 (de) 2000-02-29 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine mit einer schotterabsaugdüse
US20030037388A1 (en) * 2001-08-27 2003-02-27 Feyma Daniel John Turf equipment and method of selective debris removal from turf
CA2479443C (en) * 2004-08-16 2009-04-21 Victor Pobihushchy Vacuum truck solids handling apparatus
AT505911B1 (de) * 2008-01-02 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zur aufnahme von schotter eines gleises
AT11972U1 (de) * 2010-08-02 2011-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur reinigung einer schotterbettung
CN102277801B (zh) * 2011-04-29 2013-01-16 昆明学院 轨枕间旋挖排石机
CN105401494B (zh) * 2015-12-22 2017-05-24 常州市瑞泰工程机械有限公司 道砟挖掘装置
FR3048985B1 (fr) * 2016-03-15 2020-05-01 Matisa Materiel Industriel S.A. Machine de refection d'un lit de ballast a deux machines de criblage, et procede de refection d'un lit de ballast
CN106283974B (zh) * 2016-08-30 2017-11-21 金跃祖 一种用于铁轨减振石子的自动拨动机构
CN106120499B (zh) * 2016-08-30 2017-10-31 朱新科 一种用于地铁轨道的自动维护车
CN108301270B (zh) * 2016-08-30 2019-06-18 徐章翊 一种铁轨检修车
CN106284000B (zh) * 2016-08-30 2017-11-21 包凤丹 一种铁路减振石子的自动挤推装置
CN106283984A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 浙江师范大学 一种机电液一体化换枕机械
RU175282U1 (ru) * 2017-06-15 2017-11-29 Общество с ограниченной ответственностью "Конструкторское Бюро "Тулажелдормаш" (ООО "КБ "Тулажелдормаш") Автомотриса
AT520194B1 (de) * 2017-12-07 2019-02-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Anlage und Verfahren zur Reinigung von Schotter eines Gleises
CN109554970B (zh) * 2019-01-18 2024-05-07 唐山昆铁科技有限公司 扒板装置

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1329554A (en) * 1916-06-07 1920-02-03 Sims Mirabeau Ballast treating
US2028688A (en) * 1931-10-16 1936-01-21 Walter S Rugg Ballast cleaning apparatus
FR1065732A (fr) * 1952-09-16 1954-05-28 Sncf Procédé et dispositif pour l'épuration du ballast, entre les traverses des voies ferrées
CH528634A (fr) * 1971-06-02 1972-09-30 Matisa Materiel Ind Sa Machine de chantier pour traiter le ballast des voies ferrées
DE2136306A1 (de) * 1971-07-20 1973-01-25 Rainer Dipl Ing Sieke Vorrichtung zum ausheben des schotters aus gleisanlagen
US3967395A (en) * 1974-04-04 1976-07-06 Canron, Inc. Crossing undercutter and switch undercutter mounted on tractor-type vehicle
AT369805B (de) * 1979-11-23 1983-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare schotterbett-reinigungsmaschine mit planier- und verdichtvorrichtungen
AT370798B (de) * 1980-04-16 1983-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einer schotterbett-raeumund planiervorrichtung
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine
DE8236650U1 (de) * 1982-12-28 1983-06-30 Rheiner Maschinenfabrik Windhoff Ag, 4440 Rheine Auf einem gleis verfahrbare arbeitsmaschine zum aufnehmen von schotter aus gleisanlagen
AT377551B (de) * 1983-01-10 1985-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen
US4660248A (en) * 1984-09-12 1987-04-28 Tymco, Inc. Pickup truck mounted sweeper
AT384446B (de) * 1985-03-14 1987-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisfahrbare maschine zum absaugen des schotters aus einer schotterbettung
US4741072A (en) * 1987-02-17 1988-05-03 Wilkerson Kenneth R Railroad track cleaner
EP0337048B1 (de) * 1988-04-13 1990-10-03 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisfahrbare Maschine zum Reinigen eines Gleisoberbaues mit Saug-Einrichtung
ATA173689A (de) * 1989-07-18 1995-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung für schotterbettreinigungsmaschinen
EP0408839A1 (de) * 1989-07-18 1991-01-23 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisverfahrbare Maschinenanlage zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen
IT1243957B (it) * 1989-12-12 1994-06-28 Plasser Bahnbaumasch Franz Macchina per la manutenzione del binario, per il trattamento della massicciata di binari ferroviari
DE4101432A1 (de) * 1991-01-18 1992-07-23 Max Knape Gmbh & Co Fa Verfahren und einrichtung zum absenken von gleisen
DK0499016T3 (da) * 1991-02-12 1995-05-22 Plasser Bahnbaumasch Franz Rensningsmaskine
DE9111238U1 (de) * 1991-09-10 1991-11-21 Hermann Wiebe Grundstücks- und Maschinenanlagen KG, 2800 Bremen Schienenfahrbare Einrichtung zum Entfernen von Gleisbettungsmaterial und/oder zum Reinigen des Gleisbettungsmaterials
ATE109231T1 (de) * 1991-10-24 1994-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Förder- bzw. räumkettenanordnung für gleisbaumaschinen.
AT398097B (de) * 1991-11-13 1994-09-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur herstellung einer planumschutzschichte
DE59401436D1 (de) * 1993-03-04 1997-02-13 Plasser Bahnbaumasch Franz Schotterplaniermaschine

Also Published As

Publication number Publication date
RU2087611C1 (ru) 1997-08-20
CN1101787A (zh) 1995-04-19
CA2133102A1 (en) 1994-07-30
CN1064422C (zh) 2001-04-11
JP3162399B2 (ja) 2001-04-25
SK118394A3 (en) 1995-02-08
JPH06240609A (ja) 1994-08-30
NO943569D0 (no) 1994-09-26
CA2114490C (en) 2004-06-29
AU672467B2 (en) 1996-10-03
FI944258A0 (fi) 1994-09-14
CN1064097C (zh) 2001-04-04
CN1095439A (zh) 1994-11-23
CZ8494A3 (en) 1994-07-13
EP0635082A1 (de) 1995-01-25
RU94041214A (ru) 1996-07-10
EP0608679A1 (de) 1994-08-03
JP3162566B2 (ja) 2001-05-08
HU9402769D0 (en) 1994-12-28
HUT71034A (en) 1995-11-28
HU9400234D0 (en) 1994-05-30
ATE160400T1 (de) 1997-12-15
CZ279014B6 (en) 1994-11-16
SK280431B6 (sk) 2000-02-14
ES2111899T3 (es) 1998-03-16
NO303461B1 (no) 1998-07-13
FI944258A (fi) 1994-09-14
AU5687294A (en) 1994-08-15
ES2106313T3 (es) 1997-11-01
CA2133102C (en) 2005-07-05
WO1994017245A1 (de) 1994-08-04
EP0635082B1 (de) 1997-11-19
DE59306881D1 (de) 1997-08-14
AU661421B2 (en) 1995-07-20
CA2114490A1 (en) 1994-07-30
AU5473394A (en) 1994-08-04
CZ232594A3 (en) 1995-01-18
HU216127B (hu) 1999-04-28
US5456181A (en) 1995-10-10
DE59404609D1 (de) 1998-01-02
RU2087610C1 (ru) 1997-08-20
PL302025A1 (en) 1994-08-08
HUT66389A (en) 1994-11-28
HU215003B (hu) 1998-08-28
EP0608679B1 (de) 1997-07-09
PL305432A1 (en) 1995-01-09
SK282321B6 (sk) 2002-01-07
SK6794A3 (en) 1994-08-10
NO943569L (no) 1994-09-26
JPH07505689A (ja) 1995-06-22
ATE155183T1 (de) 1997-07-15
PL56602Y1 (en) 1998-11-30
PL56805Y1 (en) 1999-01-29
US5611403A (en) 1997-03-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ286379B6 (cs) Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje
CS531390A3 (en) Mobile machine for placing and distribution of gravel ballast ballasting material
CZ279089B6 (en) Device for continuous maintenance of a track ballast bed
US4635664A (en) Mobile ballast cleaning machine
CZ279538B6 (cs) Stroj pro srovnávání štěrkového lože
HU197777B (en) Movable machine for cleaning the ballast bed of track
JP3831486B2 (ja) 軌道の道床材料を掘り出すための軌道施工機械
CZ278349B6 (en) Ballastway cleaning machine
CZ279012B6 (en) Exhaustor
CS266557B2 (en) Mobile balast screening machine
CZ287120B6 (en) Track building machine for excavation of ballast bed material
CZ258593A3 (en) Gravel exhaustor
CS230592B2 (en) Mobile device for forming of protective layer especialy of send layer,running between plain and ballast bad
CZ294665B6 (cs) Stroj pro obnovu koleje
CZ286461B6 (en) Machine for treating track ballastway
CZ307594A3 (en) Track ballast way cleaning machine
JP3597237B2 (ja) 軌道のバラスト道床をクリーニングするための機械
CZ292759B6 (cs) Stroj pro stavbu koleje pro zaštěrkování koleje
SK280387B6 (sk) Stroj na čistenie štrkového lôžka koľaje

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20130105