CZ279014B6 - Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track - Google Patents

Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track Download PDF

Info

Publication number
CZ279014B6
CZ279014B6 CZ9484A CZ8494A CZ279014B6 CZ 279014 B6 CZ279014 B6 CZ 279014B6 CZ 9484 A CZ9484 A CZ 9484A CZ 8494 A CZ8494 A CZ 8494A CZ 279014 B6 CZ279014 B6 CZ 279014B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
machine
suction
machine according
gravel
track
Prior art date
Application number
CZ9484A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ8494A3 (en
Inventor
Josef Ing Theurer
Herbert Worgotter
Friedrich Oellerer
Original Assignee
Plasser Bahnbaumasch Franz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plasser Bahnbaumasch Franz filed Critical Plasser Bahnbaumasch Franz
Publication of CZ8494A3 publication Critical patent/CZ8494A3/cs
Publication of CZ279014B6 publication Critical patent/CZ279014B6/cs

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/04Removing the ballast; Machines therefor, whether or not additionally adapted for taking-up ballast
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E01CONSTRUCTION OF ROADS, RAILWAYS, OR BRIDGES
    • E01BPERMANENT WAY; PERMANENT-WAY TOOLS; MACHINES FOR MAKING RAILWAYS OF ALL KINDS
    • E01B27/00Placing, renewing, working, cleaning, or taking-up the ballast, with or without concurrent work on the track; Devices therefor; Packing sleepers
    • E01B27/06Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track
    • E01B27/10Renewing or cleaning the ballast in situ, with or without concurrent work on the track without taking-up track
    • E01B27/102Removing unwanted material without removing the ballast

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)
  • Cleaning In General (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Apparatus For Radiation Diagnosis (AREA)
  • Crushing And Pulverization Processes (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Oblast techniky
Vynález se týká stroje pro odsávání stěrku ze štěrkového lože koleje, který je opatřen jednak prostřednictvím podvozků po koleji pojízdným strojovým rámem, jednak odsávacím ústrojím, které má nasávací hrdlo s nasávacím otvorem, a jednak s odsávacím ústrojím spolupůsobícím brázdícím orgánem pro přepravu štěrku k nasávacímu otvoru, který je prostřednictvím pohonu výškově přestavitelný a výkyvný kolem svislé osy výkyvu.
Dosavadní stav techniky
Z AT 384 446-B je již známý takový stroj, který je prostřednictvím na koncových stranách strojového rámu upravených podvozků pojízdný po koleji a který má odsávací ústrojí pro odsávání štěrku ze štěrkového lože koleje a prosévací ústrojí pro čištění štěrku. Odsávací ústrojí sestává ze tří na nástrojovém rámu uspořádaných nasávacích hrdel, která jsou prostřednictvím sacích potrubí spojena s kompresorem, upevněným na strojovém rámu. Ve tvaru přívěsu vytvořený nástrojový rám je pojízdný prostřednictvím svého podvozku po koleji a je vzhledem ke kontinuálně pojíždějícím strojovém rámu relativně posuvný v podélném směru stroje, zatímco nasávací hrdla jsou uspořádána v příčném směru stroje vedle sebe pro zasunutí do téhož prostoru mezi pražci po obou stranách každé kolejnice a jsou relativně vzhledem k nástrojovému rámu prostřednictvím pohonů výškově a příčně přestavitelná.
Na spodním, nasávacím otvorem opatřeném konci každého nasávacího hrdla je upraven jeden brázdící orgán, který uvolňuje štěrk a dopravuje jej ve směru k nasávacímu otvoru a proto je opatřen škrabáky a otáčejícími se kutacími kolečky. Ty jsou na koncových stranách upevněny na vodorovně uspořádané podélné skříni, která je prostřednictvím pohonu upravena otočně kolem svislé osy výkyvu. Při pracovním nasazení je brázdící orgán nasměrován rovnoběžně s pražci, potom se spustí do prostoru mezi pražci až pod spodní hrany pražců a potom se vodorovně vykývne o 90°, aby se tak dostal také ke štěrku, který je pod pražci, přičemž se brázdící orgán současně posune v podélném směru pražců skrz prostor mezi pražci. Odsávaný štěrk se bud’ čistí v prosévacím ústrojí a opět se ukládá do koleje, například pokud je žádoucí polohu koleje snížit, nebo se jako celek dopravním ústrojím odtransportovává. Vzhledem k vedeni brázdících orgánů, které je komplikované a nákladné a vyžaduje velký počet pohonů, je výkon, popřípadě pracovní rychlost tohoto stroje navzdory kontinuálnímu pojezdu relativně omezena.
Jiný, podle DE 22 26 612-A známý stroj pro vybírání štěrkového lože má dva vždy na jedné podélné straně strojového rámu upevněné brázdící orgány, které jsou vytvořeny jako protahovací nosník s obíhajícím nekonečným protahovacím řetězem. Protahovací nosníky jsou otočné kolem osy výkyvu, upravené na jejich jednom konci, a výškově přestavitelně, přičemž při uvedení mimo provoz jsou vyklopeny směrem vzhůru kolem vodorovné, v příčném směru stroje upravené osy. Pro brázdění, popřípadě protahování štěrku jsou brázdící orgány spuštěny do boku štěrkového lože a potom
-1CZ 279014 B6 jsou z obou stran vykývnuty pod rošt koleje, přičemž štěrk, který je dopravován k bokům koleje, se přivádí prostřednictvím směrem vzhůru upraveného dopravního ústrojí do prosévacího ústrojí pro jeho vyčištění.
Podstata vynálezu
Vynález si klade za úkol vytvořit stroj v úvodu popsaného typu, který by i při konstrukčně jednoduchém uspořádání umožnil podstatné zvýšení pracovního výkonu.
Vytčený úkol se řeší u stroje uvedeného typu podle vynálezu tím, že brázdící orgán, přiřazený k odsávacímu ústrojí, je vytvořen jako protahovací řetěz, který je veden kolem zhruba vodorovně upraveného protahovacího nosníku se vždy na jeho koncových stranách upravenými vratnými kladkami, přičemž osa výkyvu je upravena na jednom konci protahovacího nosníku a v pracovní poloze v oblasti před hlavami pražců, a že dále je nasávací otvor nasávacího hrdla uspořádán v oblasti před hlavami pražců výškově přestavitelně.
Tato kombinace protahovacího nosníku s odsávacím ústrojím má tu značnou výhodu, že je možné velmi rychlé uvedení do provozu ve spojení s konstrukčně velmi jednoduchými prostředky pro dosažení odtransportování štěrku. Tím se stává nadbytečným nasazení dalšího nekonečného protahovacího řetězu, kterým by se prostřednictvím protahovacího nosníku musel ještě jednou dalším protahovacím řetězem odebírat štěrk, který je uložen mezilehle v oblasti před hlavami pražců. Protože v oblasti před hlavami pražců musí být uspořádáno jen nasávací hrdlo, je možné stroj podle vynálezu zvláště výhodným způsobem a bez problémů nasadit i v těch kolejových oblastech, ve kterých je k dispozici jen málo místa mezi konci pražců a stavebním zařízením, například mezi okrajem nástupiště. Mimoto se vytváří vzhledem k uspořádání nasávacího hrdla v oblasti před hlavami pražců výhodná možnost výkonnějšího kontinuálního pracovního nasazení stroje.
Podle dalšího výhodného provedení se předpokládá, že nasávací otvor je uspořádán přímo nad vratnou oblastí protahovacího řetězu, popřípadě brázdícího orgánu. To představuje optimální uspořádání nasávacího otvoru relativně vzhledem k protahovacímu řetězu, čímž může být štěrk, dopravovaný k boku koleje, při využití protahovacím řetězem vytvářeného dopravního pohybu rychleji odsáván. Přitom je možné umístit nasávací otvor buď na tom konci protahovacího nosníku, kde je osa výkyvu, nebo také na jeho protilehlém konci.
Podle dalšího výhodného vytvoření je protahovací nosník vytvořen s délkou nejméně 2,60 m až s výhodou zhruba 3,25 m. To je vhodné zejména pro ty kolejové úseky, u kterých je na jedné straně mezi koncem pražce a navazujícím stavebním zařízením k dispozici velmi málo místa. Také v tomto případě je možné úplně odstranit štěrkové lože, a to tím, že nasávací hrdlo je upraveno v protilehlé oblasti před hlavami pražců.
Podle dalšího vytvoření je protahovací nosník svým, . osou výkyvu opatřeným koncem, prostřednictvím svislého unášeče upevněn na nosném rámu, který je upraven v příčném směru stroje a ve
-2CZ 279014 B6 svislém směru v odstupu od protahovacího nosníku. Dále může být ve tvaru nosníku vytvořený nosný rám z hlediska svého podélného směru uložen posuvně v příčném vedení, které je uloženo na strojovém rámu, a je spojen s příčným posuvným pohonem. Přídavný znak spočívá v tom, že nosný rám a protahovací nosník unášející příčné vedení je spojeno s vodicím sloupkem, uspořádaným ve svislém vedení na strojovém rámu, a je prostřednictvím výškového přestavného pohonu relativně vzhledem ke strojovému rámu výškově přestavitelné. Toto uspořádání umožňuje bezproblémové nasměrování protahovacího nosníku z hlediska jeho pracovní polohy pod roštem koleje, avšak stejně dobře umožňuje jednoduché uvedení mimo provoz a uložení brázdícího orgánu v průběhu přemisťovací jíz.dy do klidové polohy, která je uvnitř průjezdného profilu, popřípadě profilu stroje.
Podle dalšího výhodného vytvoření je příčné vedení uloženo na vodicím sloupku prostřednictvím v podélném směru stroje upraveného hřídele a je vzhledem k vodicímu sloupku prostřednictvím sklopného pohonu vykývnutelně v rovině kolmé k podélnému směru stroje. Tím se umožní zvláště jednoduchým způsobem šikmé nastavení protahovacího nosníku vzhledem k rovině koleje, popřípadě vzhledem k vodorovné rovině, aby bylo možné po protažení stěrku vytvořit povrchovou plochu pláně tak, aby měla optimální příčný sklon pro potřebné odvodňování.
Podle další varianty je k protahovacímu nosníku v oblasti sousedící s nasávacím otvorem na vnější straně stroje přiřazena vychylovací deska, upravená zhruba svisle a kolmo k podélnému směru protahovacího nosníku. To zabezpečuje bez tření a úplné odsání a odvedení všeho protaženého štěrku při nejrůznějších podmínkách nasazení.
Podle dalšího, zvláště výhodného provedení je stroje opatřen dvěma protahovacími nosníky, které jsou uspořádány vzhledem ke svislé rovině souměrnosti upravené v podélném směru stroje navzájem protilehle a ve vzájemném odstupu. S takto vytvořeným strojem lze pracovní výkon dále zvýšit, a to tím, že se oba protahovací nosníky mohou nastavit na různou hloubku brázdění a tak lze štěrkové lože odtransportovávat ve dvou vrstvách. Jinak lze tento stroj také nasadit, když na podkladě nějaké překážky v koleji nelze jeden z protahovacích nosníků na jedné straně koleje spustit.
Podle dalšího výhodného vytvoření má odsávací ústrojí mezi nasávacím hrdlem a mezi kompresorem uspořádaný cyklonový odlučovač, ke kterému je přes mezilehle zapojenou vzduchovou propust přiřazeno dopravní ústrojí pro odtransportování separovaného stěrku. K dopravnímu ústrojí může být také přiřazen přes konec strojového rámu přečnívající předávací dopravní pás. Toto uspořádání umožňuje velmi účinně oddělit nasátý štěrk jednoduchým způsobem od nasávacího vzduchu a odtransportovat jej. Další varianta předpokládá, že odsávací ústrojí je opatřeno mezi cyklonovým odlučovačem a mezi kompresorem uspořádaným prachovým filtrem pro odsávaný vzduch. Podle přídavného znaku jek prachovému filtru přiřazeno jako šnekový dopravník vytvořené odhazovací ústrojí pro předávání odfiltrovaného prachu na dopravní ústrojí. To vytváří přídavnou možnost, aby se také nezbytně spolu nasávaný prach postupně se štěrkem odváděl a tak se zabránilo působení
-3CZ 279014 B6 nežádoucího prachu v ovzduší v pracovní oblasti obsluhy stroje.
Konečně spočívá ještě jedna varianta v tom, že stroj je opatřen v oblasti brázdících orgánů na strojovém rámu uspořádanou pracovní kabinou, nadzvihovacím ústrojím koleje, za brázdícími orgány v pracovním směru stroje zařazeným odhazovacím ústrojím štěrku pro přívod nového štěrku do koleje a podbíjecím ústrojím koleje. Takový stroj je výhodný pro nasazení v rámci úplné sanace štěrkového lože.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s připojenými výkresy, kde na obr. 1 je schematicky znázorněn bokorys stroje pro odsávání štěrku s odsávacím ústrojím, opatřeným brázdícími orgány, na obr. 2 je schematicky znázorněn ve značně zjednodušeném provedení půdorys stroje podle obr. 1, na obr. 3 je ve větším měřítku znázorněn detailní pohled na brázdící orgány stroje podle obr. 1 a na obr. 4 je znázorněn pohled v podélném směru stroje v rovině vyznačené šipkou IV na obr. 3.
Příklad provedení vynálezu
Na obr. 1 a 2 je znázorněn stroj 1 pro odstraňování štěrkového lože 2. koleje 3, který má ve tvaru mostu vytvořený a na obou podélných koncích na podvozcích £ uložený strojový rám f> a který je kontinuálně pojízdný na koleji £ v pracovním směru, který je označen šipkou 6. Pro odsávání štěrku 7 ze štěrkového lože 2. je stroj 1 opatřen odsávacím ústrojím 8, které je z hlediska pracovního směru upraveno v přední oblasti strojového rámu 5 a které bude ještě v dalším podrobněji popsáno. K odsávacímu ústrojí £ jsou na odebírací straně přiřazeny dva, zhruba v podélném středu strojového rámu 5 v zorné oblasti pracovní kabiny 10 upevněné brázdící orgány 9 pro přivádění štěrku. Pro odtransportováváni odsátého štěrku 7 slouží pod odsávacím ústrojím 8. upravené dopravní ústrojí 11, které má přes přední konec strojového rámu 5 přečnívající a bočně vykývnutelný předávací dopravní pás 12. Prostřednictvím něj lze štěrk 7 nakládat, například do předřazeného a se strojem 1 spojeného zásobního vozu £3. Prostřednictvím dalšího, na opačném konci stroje £ připojeného zásobního vozu ££ se přivádí nový štěrk 15 prostřednictvím odhazovacího ústrojí 16 štěrku do koleje £ v místě, které je v pracovním směru za brázdícím orgánem 9., která je v této oblasti udržována ve své poloze prostřednictvím nadzvihovacího ústrojí 17 koleje £. Prostřednictvím bezprostředně před zadním podvozkem £ výškově přestavitelně uspořádaného podbíjecího ústrojí 18 koleje £ se čerstvě přivedený nový štěrk 15 okamžitě zhutňuje. Zásobování energií všech pohonů, ústrojí a agregátů a trakčního pohonu 55 stroje £ se uskutečňuje prostřednictvím centrálního zdroje 19 energie.
Odsávací ústrojí 8 sestává v podstatě z kompresoru 20., který je uspořádán na strojovém rámu 5, a z s ním spojeného ohebného sacího potrubí 2£, které se v oblasti nad brázdícími orgány 9 rozdvojuje a vyúsťuje do dvou nasávacích hrdel 22. Ty jsou vždy v oblasti před hlavami pražců přiřazeny k jednomu z brázdících orgánů 9 a mají nasávací otvor 23 pro nasávání štěrku 7 ze štěrkového lože 2. Štěrk 7 dopravovaný vzduchovým proudem je veden
-4CZ 279014 B6 cyklonovým odlučovačem 24, který je vložen do sacího potrubí 21 mezi nasávacim hrdlem 22 a mezi kompresorem 20 a ve kterém je štěrk 7 známým způsobem prostřednictvím působení odstředivé síly vylučován z tangenciálně přiváděného proudu sacího vzduchu a padá dolů. Spodní konec cyklonového odlučovače 24 je vzduchotěsně uzavíratelný prostřednictvím uzavírací klapky 49.· Další, přímo pod tím uspořádaný a také uzavírací klapkou opatřený cyklonový odlučovač vytváří vzduchovou propust 25, přes kterou v dalším sledu prochází štěrk 7 na dopravní ústrojí 11 pro odtransportovávání. Sací vzduch je následně veden skrz ústrojí 26 pro čištění vzduchu, ve kterém jsou prostřednictvím prachového filtru 27 odfiltrovány částice prachu obsažené ve vzduchu a jsou shromažďovány ve spodní oblasti celého ústrojí. V zásobníku nashromážděný prach je cyklicky při zastavení stroje 1 dopravován prostřednictvím odhazovacího ústrojí 29, které je vytvořeno jako šnekový dopravník 28., na dopravní ústrojí 11 a prostřednictvím předávacího dopravního pásu 12 je společně se štěrkem 7 odtransportován.
Jak je patrno zejména z obr. 3 a 4, jsou oba brázdící orgány 9 pro přivádění štěrku 7 k přiřazeným nasávacim hrdlům 22 vytvořeny vždy jako protahovací řetěz 30., který je veden kolem zhruba vodorovně upraveného protahovacího nosníku 31, který má na svých obou koncích upravené vratné kladky 32. Oba protahovací nosníky 31 jsou na stroji 1 uspořádány zrcadlově souměrně vzhledem ke svislé rovině souměrnosti, uspořádané v podélném směru stroje, avšak jsou v podélném směru stroje 1 proti sobě navzájem přesazeny, popřípadě od sebe navzájem upraveny v odstupu. Každý protahovací nosník 31 je na tom svém konci 34., který je v oblasti před hlavami pražců, opatřen rotačním pohonem 50 pro protahovací řetěz 30, jakož i svislým, ve tvaru sloupku vytvořeným unášečem 35 je spojen s nosným rámem 36. Ten je upraven ve svislém směru v odstupu od protahovacího nosníku 31 a v příčném směru stroje. Unášeč 35 je na nosném rámu 36 uložen otočně a vytváří tak svislou osu 37 výkyvu, kolem které je protahovací nosník 31 prostřednictvím na nosném rámu 36 přikloubených otočných pohonů 38 vykývnutelný ve vodorovné rovině.
Každý nosný rám 36 je vytvořen ve tvaru nosníku a je přestaví tělně uložen v příčném směru stroje 1 v příčném vedení 39 , které je vytvořeno jako dutý profil. Nosný rám 36 je dále spojen s příčným posuvným pohonem 40 a pro příčné posouvání je uložen na úložné kladce 41. Příčné vedení 39 je upevněno na spodním konci svisle upraveného vodícího sloupku 42., který je uložen výškově přestavitelně ve svislém vedení 43., namontovaném na strojovém rámu 5, a je prostřednictvím výškového přestavného pohonu 44 posunutelné. Pro přídavné podepření proti strojovému rámu 5 v podélném směru stroje 1 je každé příčné vedení 39 opatřeno opěrnou kladkou 45., která se v průběhu výškového přestavování ve svislém směru odvaluje po opěrné kolejničce 46, spojené se strojovým rámem 5. Upevnění příčného vedení 39 na vodicím sloupku 42 je provedeno prostřednictvím v podélném směru stroje 1 orientovaného hřídele 47., takže nosný rám 36 lze vykývnout, popřípadě sklopit ve svislé rovině upravené v příčném směru stroje 1. K tomu účelu jsou mezi vodicím sloupkem 42 a mezi příčným vedením 39 upraveny sklopné pohony 48.
V poloze nasazení, popřípadě v pracovní poloze, která je znázorněna na obr. 4, je osa 37 výkyvu brázdícího orgánu 9
-5CZ 279014 B6 v oblasti před hlavami pražců 51 koleje 3. Délka protahovacího nosníku 31 je vytvořena v souladu s odpovídající délkou pražců 51 zpracovávané koleje 3. a má v případě normálního rozchodu hodnotu zhruba 3,25 metrů, přičemž při nasazení stroje 1 na úzkorozchodných kolejích 3 je délka odpovídajícího protahovacího nosníku 31 v souladu kratší. Nasávaci otvor 23 , popřípadě nasávací hrdlo je také uspořádáno v oblasti před hlavami pražců 51 na tom konci 34 protahovacího nosníku 21/ kde je osa 37 výkyvu, přičemž je umístěn přímo nad vratnou oblastí 33 protahovacího řetězu 20. v pracovním směru bezprostředně před ní. Je samozřejmě možné také uspořádat nasávací otvor 23 v pracovním směru za protahovacím řetězem 30. Nasávací hrdlo 22 je s unášečem 35 spojeno výškově přestavitelné prostřednictvím pohonu 52, přičemž nasávací otvor je ;ve svislém směru nastavitelný vzhledem ke štěrku 7, který je přiváděn protahovacím řetězem 20.· V té oblasti brázdícího orgánu 9, která na vnější straně stroje 1 sousedí s nasávacím otvorem 23 je upravena vždy jedna s protahovacím nosníkem 31, popřípadě s unášečem 35 spojená svislá vychylovací deska 53 , která je v pracovní poloze brázdícího orgánu 9 rovnoběžná s podélným směrem stroje 1 a která spolupůsobí s protahovacím řetězem 30 pro shromažďování štěrku 7 ve vratné oblasti 33 a pro jeho soustřeďování pod nasávacím otvorem 23.
V průběhu přemisťování jízdy k pracovnímu místu jsou oba brázdící orgány 9 ve vzhůru nadzdvižené a v rovnoběžně k podélnému směru stroje 1 vykývnuté poloze, přičemž jsou zcela uvnitř průjezdného profilu 54., který je na obr. 4 znázorněn čerchované se dvěma tečkami, přičemž na obr. 1,2 a 4 jsou také čerchované znázorněny obrysy 56 brázdících orgánů 9. Přestavování brázdících orgánů 9. do pracovní polohy začíná zapojením příčných posuvných pohonů 40, aby se protahovací nosníky 31 dostaly nad oblast před hlavami pražců 51. Potom se prostřednictvím výškových přestavných pohonů 44 spustí nosné rámy 36. Jakmile se protahovací řetězy 30. dostanou do styku s povrchovou plochou štěrku 7., zapojí se také rotační pohony 50, čímž se protahovací nosníky 31 zafrézují do štěrkového lože 2, až se horní strany protahovacích nosníků 31 dostanou pod spodní strany pražců 51. V některých případech může se třeba před tím vytvořit odpovídající zahloubení pro uložení protahovacího nosníku 31 v oblasti před hlavami pražců 51 ručně. Následně se uskuteční vodorovné vykývnutí protahovacích nosníků 31 o zhruba 90° prostřednictvím otočných pohonů 38 a zapojí se kompresor 20., čímž se začne s odsáváním štěrku 51. Prostřednictvím sklopných pohonů 48 se popřípadě každý protahovací nosník 31 vykývne ve svislé rovině kolmé k podélné ose stroje 1, aby se od protahovacích řetězů 30 uvolněné povrchové ploše pláně propůjčil příčný sklon příznivý pro odvodňování štěrkového lože 2. V průběhu odsávání štěrku 7 se uskutečňuje při zapojeném trakčním pohonu 55 kontinuální pracovní dopředný pohyb stroje 1.
V textu použité pojmy vodorovný a svislý se vztahují na tu situaci, kdy je stroj 1 na přímé koleji 2/ která je upravena ve vodorovné rovině.
Kombinace odsávacího ústrojí 2 s protahovacím nosníkem 31, vytvořená podle vynálezu, je samozřejmě také využitelná ve spojení s kontinuálním čištěním nasávaného štěrku 2 prostřednictvím prosévacího ústrojí.

Claims (2)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Stroj pro odsávání stěrku ze štěrkového lože koleje, který je opatřen jednak prostřednictvím podvozků po koleji pojízdným strojovým rámem, jednak odsávacím ústrojím, které má nasávací hrdlo s nasávacím otvorem, a jednak s odsávacím ústrojím spolupůsobícím brázdícím orgánem pro přepravu štěrku k nasávacímu otvoru, který je prostřednictvím pohonů výškově přestavitelný a -výkyvný kolem svislé osy výkyvu, vyznačuj ící se tím, že brázdící orgán (9), přiřazený k odsávacímu ústrojí (8), je vytvořen jako protahovací řetěz (30), který je veden kolem zhruba vodorovně upraveného protahovacího nosníku (31) se vždy na jeho koncových stranách upravenými vratnými kladkami (32), přičemž osa (37) výkyvu je upravena na jednom konci (34) protahovacího nosníku (31) a v pracovní poloze v oblasti před hlavami pražců (51), a že dále je nasávací otvor (23) nasávacího hrdla (22) uspořádán v oblasti před hlavami pražců (51) výškově přestavitelně.
2. Stroj podle nároku 1, vyznačující se tím, že nasávací otvor (23) je uspořádán přímo nad vratnou oblasti (33) protahovacího řetězu (30), popřípadě brázdícího orgánu (9).
3. Stroj podle nároků 1 nebo 2, vyznačujícíse tím, že protahovací nosník (31) je vytvořen s délkou ohodnotě nejméně 2,60 m až s výhodou zhruba 3,25 m.
4. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že protahovací nosník (31) je svým osou(37) výkyvu opatřeným koncem (34) prostřednictvím svislého unášeče (35) upevněn na nosném rámu (36), který je upraven v příčném směru stroje (1) a ve svislém směru v odstupu od protahovacího nosníku (31).
5. Stroj podle nároku '4, vyznačující se tím, že ve tvaru nosníku vytvořený rám (36) je z hlediska svého podélného směru uložen posuvně v příčném vedení (39), které je uloženo na strojovém rámu (5), a je spojen s příčným posuvným pohonem (40).
6. Stroj podle jednoho z nároků 4 nebo 5, vyznačující se tím, že nosný rám (36) a protahovací nosník (31) unášející příčné vedení (39) je spojeno s vodicím sloupkem (42), uspořádaným ve svislém vedení (43) na strojovém rámu (5), a je prostřednictvím výškového přestavného pohonu (44) relativně vzhledem ke strojovému rámu (5) výškově přestavitelně.
jící se tím,
Stroj podle nároku 6, že příčné vedení (39) je střednictvím v podélném směru stroje (47) sklopného pohonu (48) vykývnutelné směru stroje (1).
v y z n a č u uloženo na vodicím sloupku (42) pro(1) upraveného hřídele a je vzhledem k vodícímu sloupku (42) prostřednictvím v rovině kolmé k podélnému
7.
-7CZ 279014 B6
8. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že k protahovacímu nosníku (31) je v oblasti sousedící s nasávacím otvorem (23) na vnější straně stroje (1) přiřazena vychylovací deska (53), upravená zhruba svisle a kolmo k podélnému směru protahovacího nosníku (31).
9. Stroj podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se t í m, že stroj (1) je opatřen dvěma protahovacími nosníky (31), které jsou uspořádány vzhledem ke svislé rovině souměrnosti upravené v podélném směru stroje (1) navzájem protilehle a ve vzájemném odstupu.
10.Stroj s e (22) (24) , pust podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačuj ící tím, že odsávací ústrojí (8) má mezi nasávacím hrdlem a mezi kompresorem (20) uspořádaný cyklonový odlučovač ke kterému je přes mezilehle zapojenou vzduchovou pro(25) přiřazeno dopravní ústrojí (11) pro odtransportování separovaného štěrku (7).
11.Stroj podle nároku 10, vyznačující se tím, že k dopravnímu ústrojí (11) je přiřazen přes konec strojového rámu (5) přečnívající předávací dopravní pás (12).
12.Stroj podle jednoho z nároků 1 až 11, vyznačující se tím, že odsávací ústrojí (8) je opatřeno mezi cyklonovým odlučovačem (24) a mezi kompresorem (20) uspořádaným prachovým filtrem (27) pro odsávaný vzduch.
13.Stroj podle nároku 12, vyznačuj že k prachovému filtru (27) je přiřazeno nik (28) vytvořené odhazovaci ústroji odfiltrovaného prachu na dopravní ústrojí ící se tím, jako šnekový doprav(29) pro předávání (11) ·
14.Stroj podle jednoho z nároků 1 až 13, vyznačující se tím, že stroj (1) je opatřen v oblasti brázdících orgánů (9) na strojovém rámu (5) uspořádanou pracovní kabinou (10), nadzdvihovacím ústrojím (17) koleje (3), za brázdícími orgány (9) v pracovním směru stroje (1) zařazeným odhazovacím ústrojím (16) štěrku pro přívod nového štěrku (15) do koleje (3) a podbíječím ústrojím (18) koleje (3).
2 výkresy
CZ9484A 1993-01-29 1994-01-14 Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track CZ279014B6 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT15293 1993-01-29

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ8494A3 CZ8494A3 (en) 1994-07-13
CZ279014B6 true CZ279014B6 (en) 1994-11-16

Family

ID=3482916

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942325A CZ286379B6 (cs) 1993-01-29 1994-01-05 Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje
CZ9484A CZ279014B6 (en) 1993-01-29 1994-01-14 Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942325A CZ286379B6 (cs) 1993-01-29 1994-01-05 Stroj pro zpracování štěrkového lože koleje

Country Status (17)

Country Link
US (2) US5611403A (cs)
EP (2) EP0608679B1 (cs)
JP (2) JP3162399B2 (cs)
CN (2) CN1064422C (cs)
AT (2) ATE155183T1 (cs)
AU (2) AU672467B2 (cs)
CA (2) CA2133102C (cs)
CZ (2) CZ286379B6 (cs)
DE (2) DE59306881D1 (cs)
ES (2) ES2106313T3 (cs)
FI (1) FI944258A (cs)
HU (2) HU215003B (cs)
NO (1) NO303461B1 (cs)
PL (4) PL56805Y1 (cs)
RU (2) RU2087611C1 (cs)
SK (2) SK282321B6 (cs)
WO (1) WO1994017245A1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0663472B1 (de) * 1994-01-05 1998-08-12 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Maschine zur Reinigung der Schotterbettung eines Gleises
AT403810B (de) * 1994-04-13 1998-05-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zur bearbeitung der schotterbettung eines gleises mit einem saugrüssel
ATE173777T1 (de) * 1994-04-18 1998-12-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Saugmaschine
US5664633A (en) * 1995-09-04 1997-09-09 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft M.B.H. Machine for treating a ballast bed
US5860232A (en) * 1995-12-06 1999-01-19 Concept Engineering Group, Inc. Mobile safe excavation system having a deflector plate and vacuum source
EP0824164B1 (de) * 1996-08-14 2004-03-31 Franz Plasser Bahnbaumaschinen- Industriegesellschaft m.b.H. Gleisbaumaschine zum Aushub von Bettungsmaterial eines Gleises
DK0824163T3 (da) * 1996-08-14 2004-06-28 Plasser Bahnbaumasch Franz Sporbygningsmaskine til udgravning af ballastmateriale
AT406060B (de) * 1997-12-19 2000-02-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine zum absaugen von schotter
US6076288A (en) * 1998-04-02 2000-06-20 Ledcor Industries Limited Method and apparatus for burying cable in a railway bed
AT3655U3 (de) 2000-02-29 2001-02-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Stopfmaschine mit einer schotterabsaugdüse
US20030037388A1 (en) * 2001-08-27 2003-02-27 Feyma Daniel John Turf equipment and method of selective debris removal from turf
CA2479443C (en) * 2004-08-16 2009-04-21 Victor Pobihushchy Vacuum truck solids handling apparatus
AT505911B1 (de) * 2008-01-02 2009-05-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Maschine und verfahren zur aufnahme von schotter eines gleises
AT11972U1 (de) * 2010-08-02 2011-08-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur reinigung einer schotterbettung
CN102277801B (zh) * 2011-04-29 2013-01-16 昆明学院 轨枕间旋挖排石机
CN105401494B (zh) * 2015-12-22 2017-05-24 常州市瑞泰工程机械有限公司 道砟挖掘装置
FR3048985B1 (fr) * 2016-03-15 2020-05-01 Matisa Materiel Industriel S.A. Machine de refection d'un lit de ballast a deux machines de criblage, et procede de refection d'un lit de ballast
CN106284000B (zh) * 2016-08-30 2017-11-21 包凤丹 一种铁路减振石子的自动挤推装置
CN106120499B (zh) * 2016-08-30 2017-10-31 朱新科 一种用于地铁轨道的自动维护车
CN106436511B (zh) * 2016-08-30 2018-03-06 包凤丹 一种具有减振石子挤推功能的轨道检测车
CN106283974B (zh) * 2016-08-30 2017-11-21 金跃祖 一种用于铁轨减振石子的自动拨动机构
CN106283984A (zh) * 2016-08-31 2017-01-04 浙江师范大学 一种机电液一体化换枕机械
RU175282U1 (ru) * 2017-06-15 2017-11-29 Общество с ограниченной ответственностью "Конструкторское Бюро "Тулажелдормаш" (ООО "КБ "Тулажелдормаш") Автомотриса
AT520194B1 (de) * 2017-12-07 2019-02-15 Plasser & Theurer Export Von Bahnbaumaschinen Gmbh Anlage und Verfahren zur Reinigung von Schotter eines Gleises
CN109554970B (zh) * 2019-01-18 2024-05-07 唐山昆铁科技有限公司 扒板装置

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1329554A (en) * 1916-06-07 1920-02-03 Sims Mirabeau Ballast treating
US2028688A (en) * 1931-10-16 1936-01-21 Walter S Rugg Ballast cleaning apparatus
FR1065732A (fr) * 1952-09-16 1954-05-28 Sncf Procédé et dispositif pour l'épuration du ballast, entre les traverses des voies ferrées
CH528634A (fr) * 1971-06-02 1972-09-30 Matisa Materiel Ind Sa Machine de chantier pour traiter le ballast des voies ferrées
DE2136306A1 (de) * 1971-07-20 1973-01-25 Rainer Dipl Ing Sieke Vorrichtung zum ausheben des schotters aus gleisanlagen
US3967395A (en) * 1974-04-04 1976-07-06 Canron, Inc. Crossing undercutter and switch undercutter mounted on tractor-type vehicle
AT369805B (de) * 1979-11-23 1983-02-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare schotterbett-reinigungsmaschine mit planier- und verdichtvorrichtungen
AT370798B (de) * 1980-04-16 1983-05-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisbaumaschine mit einer schotterbett-raeumund planiervorrichtung
AT379176B (de) * 1981-12-22 1985-11-25 Plasser Bahnbaumasch Franz Fahrbare anlage und verfahren zur kontinuierlich fortschreitenden sanierung des gleisunterbaues
AT375426B (de) * 1982-09-20 1984-08-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer eine gleisbaumaschine
DE8236650U1 (de) * 1982-12-28 1983-06-30 Rheiner Maschinenfabrik Windhoff Ag, 4440 Rheine Auf einem gleis verfahrbare arbeitsmaschine zum aufnehmen von schotter aus gleisanlagen
AT377551B (de) * 1983-01-10 1985-04-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Foerder- bzw. raeumkettenanordnung fuer gleisbaumaschinen
US4660248A (en) * 1984-09-12 1987-04-28 Tymco, Inc. Pickup truck mounted sweeper
AT384446B (de) * 1985-03-14 1987-11-10 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisfahrbare maschine zum absaugen des schotters aus einer schotterbettung
US4741072A (en) * 1987-02-17 1988-05-03 Wilkerson Kenneth R Railroad track cleaner
ATE57214T1 (de) * 1988-04-13 1990-10-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Gleisfahrbare maschine zum reinigen eines gleisoberbaues mit saug-einrichtung.
ATA173689A (de) * 1989-07-18 1995-01-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Vorrichtung für schotterbettreinigungsmaschinen
EP0408839A1 (de) * 1989-07-18 1991-01-23 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Gleisverfahrbare Maschinenanlage zum Aufnehmen, Reinigen und Wiedereinbringen des Bettungsschotters von Eisenbahngleisen
IT1243957B (it) * 1989-12-12 1994-06-28 Plasser Bahnbaumasch Franz Macchina per la manutenzione del binario, per il trattamento della massicciata di binari ferroviari
DE4101432A1 (de) * 1991-01-18 1992-07-23 Max Knape Gmbh & Co Fa Verfahren und einrichtung zum absenken von gleisen
ATE117752T1 (de) * 1991-02-12 1995-02-15 Plasser Bahnbaumasch Franz Reinigungsmaschine.
DE9111238U1 (de) * 1991-09-10 1991-11-21 Hermann Wiebe Grundstücks- und Maschinenanlagen KG, 2800 Bremen Schienenfahrbare Einrichtung zum Entfernen von Gleisbettungsmaterial und/oder zum Reinigen des Gleisbettungsmaterials
EP0538760B1 (de) * 1991-10-24 1994-07-27 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Förder- bzw. Räumkettenanordnung für Gleisbaumaschinen
AT398097B (de) * 1991-11-13 1994-09-26 Plasser Bahnbaumasch Franz Anlage zur herstellung einer planumschutzschichte
EP0613980B1 (de) * 1993-03-04 1997-01-02 Franz Plasser Bahnbaumaschinen-Industriegesellschaft m.b.H. Schotterplaniermaschine

Also Published As

Publication number Publication date
PL56602Y1 (en) 1998-11-30
HU215003B (hu) 1998-08-28
US5456181A (en) 1995-10-10
CA2133102C (en) 2005-07-05
EP0635082A1 (de) 1995-01-25
JP3162566B2 (ja) 2001-05-08
AU5687294A (en) 1994-08-15
JPH07505689A (ja) 1995-06-22
AU672467B2 (en) 1996-10-03
HU216127B (hu) 1999-04-28
EP0635082B1 (de) 1997-11-19
JP3162399B2 (ja) 2001-04-25
WO1994017245A1 (de) 1994-08-04
DE59404609D1 (de) 1998-01-02
ES2111899T3 (es) 1998-03-16
US5611403A (en) 1997-03-18
SK118394A3 (en) 1995-02-08
DE59306881D1 (de) 1997-08-14
NO303461B1 (no) 1998-07-13
CN1064097C (zh) 2001-04-04
SK280431B6 (sk) 2000-02-14
RU2087610C1 (ru) 1997-08-20
EP0608679B1 (de) 1997-07-09
PL302025A1 (en) 1994-08-08
RU2087611C1 (ru) 1997-08-20
PL305432A1 (en) 1995-01-09
CZ232594A3 (en) 1995-01-18
ES2106313T3 (es) 1997-11-01
CN1101787A (zh) 1995-04-19
HU9402769D0 (en) 1994-12-28
CZ286379B6 (cs) 2000-03-15
CN1064422C (zh) 2001-04-11
HU9400234D0 (en) 1994-05-30
CA2114490A1 (en) 1994-07-30
EP0608679A1 (de) 1994-08-03
AU5473394A (en) 1994-08-04
AU661421B2 (en) 1995-07-20
CA2114490C (en) 2004-06-29
SK6794A3 (en) 1994-08-10
HUT66389A (en) 1994-11-28
NO943569D0 (no) 1994-09-26
PL56805Y1 (en) 1999-01-29
ATE155183T1 (de) 1997-07-15
FI944258A0 (fi) 1994-09-14
NO943569L (no) 1994-09-26
FI944258A (fi) 1994-09-14
HUT71034A (en) 1995-11-28
CA2133102A1 (en) 1994-07-30
RU94041214A (ru) 1996-07-10
ATE160400T1 (de) 1997-12-15
SK282321B6 (sk) 2002-01-07
CN1095439A (zh) 1994-11-23
CZ8494A3 (en) 1994-07-13
JPH06240609A (ja) 1994-08-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ279014B6 (en) Machine for gravel exhaustion from gravel ballast of a track
JP2962946B2 (ja) 軌道敷設機械用の搬送もしくは掻出しチェーン装置
CZ279538B6 (cs) Stroj pro srovnávání štěrkového lože
CS268159B2 (en) Transport and cutting chain mechanism for railway building machine
CZ294666B6 (cs) Stroj pro demontáž staré a položení nové koleje
CZ278349B6 (en) Ballastway cleaning machine
CZ287090B6 (en) Track building machine for excavation of material of the track ballast bed
CZ296484B6 (cs) Cisticí stroj
CZ287120B6 (en) Track building machine for excavation of ballast bed material
DE4341240C2 (de) Saugmaschine zum Absaugen von Schotter einer Gleisschotterbettung
CZ287119B6 (en) Machine for removal bulk material lying on track
JP3597237B2 (ja) 軌道のバラスト道床をクリーニングするための機械
CZ280978B6 (cs) Stroj pro čištění štěrkového lože koleje
AU702592B3 (en) A machine for aspirating ballast
SK280387B6 (sk) Stroj na čistenie štrkového lôžka koľaje
DE9321317U1 (de) Maschine zum Absaugen von Schotter einer Gleis-Schotterbettung

Legal Events

Date Code Title Description
IF00 In force as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20120114