CZ283858B6 - Zvlákňovací tryska - Google Patents

Zvlákňovací tryska Download PDF

Info

Publication number
CZ283858B6
CZ283858B6 CS905427A CS542790A CZ283858B6 CZ 283858 B6 CZ283858 B6 CZ 283858B6 CS 905427 A CS905427 A CS 905427A CS 542790 A CS542790 A CS 542790A CZ 283858 B6 CZ283858 B6 CZ 283858B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
spinning
capillaries
plates
support plate
plate
Prior art date
Application number
CS905427A
Other languages
English (en)
Inventor
Stefan Ing. Zikeli
Hermann Koberger
Dieter Dr. Eichinger
Stefan Dr. Astegger
Karin Dr. Weinzierl
Raimund Jurhovic
Bernd Dr. Wolschner
Heinrich Dr. Firgo
Original Assignee
Lenzing Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lenzing Aktiengesellschaft filed Critical Lenzing Aktiengesellschaft
Publication of CS542790A3 publication Critical patent/CS542790A3/cs
Publication of CZ283858B6 publication Critical patent/CZ283858B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • D01D4/027Spinnerettes containing inserts
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Methods And Devices For Manufacturing Artificial Fibers (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Crystals, And After-Treatments Of Crystals (AREA)
  • Magnetic Heads (AREA)
  • Fuel-Injection Apparatus (AREA)
  • On-Site Construction Work That Accompanies The Preparation And Application Of Concrete (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Coating Apparatus (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)

Abstract

Zvlákňovací tryska sestávající ze zvlákňovací desky, ve které jsou zvlákňovací kapiláry (9) je vytvořena z nosné desky (2), ve které jsou otvory (7) zvláště s odstupňovaným průměrem, do kterých jsou zasazeny nebo zalisovány destičky (8), ve kterých jsou vytvořeny kapiláry (9). Nosná deska (2) může být proto libovolně tlustá a může být z libovolně pevného materiálu k dosažení vysoké odolnosti proti působení tlaku aniž by bylo ztíženo vytvoření hustě uspořádaných kapilár (9), jelikož jsou kapiláry vytvořeny v destičkách (8) z měkčího materiálu.ŕ

Description

Zvlákňovací tryska
Oblast techniky
Vynález se týká zvlákňovací trysky s tryskovou hlavou, která má s výhodou vyhřívané kanálky k temperování a má zvlákňovací desku s kapilárami.
Dosavadní stav techniky
Zvlákňovací trysky jsou nutné pro výrobu vláken zvlákňováním organického nebo anorganického materiálu. Tekutý, popřípadě čerpatelný materiál, který má nejčastěji velmi vysokou viskozitu, se protlačuje různě tvarovanými kapilárami a pak se v souladu s prováděným způsobem zpevňuje na vlákno zvlákňovacími stupni nebo dodatečným zpracováním.
Od dobré zvlákňovací trysky se očekávají kvalitativní charakteristiky, jako je kvalita vrtání (rozměrová přesnost), hladkost stěn vrtů, ostrost hran výstupu vrtů, hladkost, dna trysky, odolnost proti korozi a speciálně vytvarované zvlákňovací kanálky. Jako nikoliv poslední se připomíná potřebná pevnost zvlákňovací trysky, jelikož je zvlákňovací tryska při zvlákňování hmoty podrobována enormnímu tlakovému zatížení. Zvláště při zvlákňování vysoce viskozních zvlákňovacích hmot na bázi celulózových roztoků je nutné používat zvlákňovacích trysek popřípadě materiálů pro zvlákňovací trysky s vysokou pevností, jelikož jsou možné zvlákňovací tlaky až 20 MPa.
Tyto problémy jsou obzvláště akutní v případě celulózových roztoků, připravených způsobem NMMO. Tento způsob je například znám z příkladů ze zveřejněné přihlášky vynálezu DOS číslo 29 13 589. Zkratka NMMO znamená N-methylmorfolin-N-oxid, terciární amin-N-oxid, který působí jakožto rozpouštědlo pro celulózu. Na základě vysokých viskozit při zvlákňování se musí používat zvlákňovacích trysek se zesílenými zvlákňovacími deskami.
Na druhé straně je snaha, zvyšovat hustotu kapilár ve zvlákňovacích tryskách ke zvýšeni výkonnosti na jednotku plochy zvlákňovacího místa. Problémem je však skutečnost, že vlákna mají sklon ke vzájemnému slepování.
Aby se však přesto mohla hustota kapilár zvýšit, musí se snížit lepivost vláken. To je možné tak. že se na povrch čerstvě vytlačeného vlákna nanáší kapalina, která vlákno nerozpouští. ke snížení účinnosti rozpouštědla (viz německou vyloženou přihlášku vynálezu DAS číslo 28 44 163). Kromě toho se může přidávat do terciárního aminoxidu polyalkylenether, zvláště polyethylenglykol (viz německý patentový spis číslo 218 121).
Proto se jeví potřeba zvlákňovací trysky s poměrně velkým průměrem a s vysokou hustotou kapilár, přičemž při takovém vysokém počtu kapilár by bylo možno celulózový roztok hospodárně zvlákňovat. Současně musí takové zvlákňovací trysky odolávat vysokým tlakům (až 13 MPa).
Známé zvlákňovací trysky vykazují zčásti vysokou hustotu kapilár, neodolávají však vysokým zvlákňovacím tlakům. Zvlákňovací trysky se vyklenují nebo se zplošťují. Takových trysek se používá pro viskózový proces.
Na druhé straně jsou známy zvlákňovací trysky, které se vyrábějí ze speciálních druhů oceli, které vyhovují vysokým nárokům. Takových zvlákňovacích trysek se používá pro suché zvlákňování tavenin plastických hmot. Tyto konstrukce trysek však mají ten nedostatek, že v důsledku komplikovaného vytváření otvorů trysek v tryskové desce pro každou jednotlivou
- 1 CZ 283858 B6 zvlákňovací kapiláru je nutné předvrtání v poměrně tvrdém a pevném materiálu, aby se pak mohly nanášet kapiláry s jemným průměrem. Pro předvrty o větším průměru je možný jen malý počet zvlákňovacích kapilár v tryskové desce, čímž dochází k malé hustotě kapilár.
Úkolem vynálezu je proto vyvinout zvlákňovací trysku, která by na jedné straně odolávala vysokým zvlákňovacím tlakům a na druhé straně vykazovala vysokou hustotu kapilár (počet kapilár/mm).
Podstata vynálezu
Zvlákňovací tryska s tryskovou hlavou a se zvlákňovací deskou, která sestává z nosné desky, ve které jsou otvory, spočívá podle vynálezu v tom, že do otvorů stabilní nosné desky jsou vsazeny nebo zalisovány destičky z materiálu s menší tvrdostí než ocel a v destičkách jsou provedeny kapiláry v hustotě nejméně 0,72 kapilár/mm.
Je účelné, když jsou nosné desky z ušlechtilé oceli a destičky z ušlechtilého kovu. V současné době se dává přednost zlatu, stříbru a tantalu.
Podle vynálezu se tedy používá nosné desky, jejíž tloušťka je dostatečně dimenzována, aby odolávala vysokým zvlákňovacím tlakům. Může se vyrábět z libovolně tlustého materiálu, jelikož sama o sobě nemá žádné zvlákňovací kapiláry. Do otvorů nosné desky jsou vloženy nebo zalisovány destičky například destičky z ušlechtilého kovu, ve kterých je v závislosti na měkkosti kovu poměrně vytvořen potřebný počet zvlákňovacích kapilár bez předběžných vrtů.
S výhodou jsou otvory v nosné desce s odstupňovaným průměrem, přičemž odstupňování je v blízkosti výstupní plochy nosné desky a nejmenší průměr je na vnějším povrchu nosné desky. Tím je vložená popřípadě zalisovaná destička přídavně držena a může odolávat velmi vysokým zvlákňovacím tlakům.
Konečně je výhodné, když je na vnitřní straně nosné desky deska s otvory a když je mezi nosnou deskou a deskou s otvory uspořádán filtr. Otvory v desce s otvory jsou v takovém případě sesouhlaseny uspořádání destiček, takže celulózový roztok nebo tavenina polymeru jsou účelně rozdělovány. Filtry v takovém případě zadržují částice nečistot popřípadě nerozpuštěné úlomky polymeru.
Vynález blíže objasňují připojené výkresy, které však vynález nijak neomezují.
Na obr. 1 je zvlákňovací tryska podle vynálezu v řezu. Na obr. 2 je nosná deska zvlákňovací trysky podle obr. 1, avšak ve srovnání s obr. 1 poněkud zvětšená, částečně v řezu. Na obr. 3 je destička k nasazení do nosné desky podle obr. 2, oproti obr. 2 zvětšená a částečně v řezu.
Trysková hlava 1 na obr. 1 je účelně z korozivzdomé oceli. Má vyhřívací kanálky 6 k temperování a vytváří horní díl zvlákňovací trysky, do kterého se dodává celulózový roztok a v průběhu zvlákňování se trvale temperuje.
Ve tryskové hlavě 1 je deska 3 s otvory a filtr 4 a nosná deska 2. Tyto tři prvky jsou závitovou maticí 5 natisknuty na tryskové hlavě j_. K utěsnění je možno použít (neznázoměného) měkkého těsnění.
Nosná deska 2 (obr. 2) má četné otvory provedené jako vrty s odstupňovaným průměrem. Na obr. 2 je pro jednoduchost znázorněn jen jeden tento otvor 7. Do těchto otvorů jsou zalisovány destičky 8 (viz obr. 3) z poměrně měkkého materiálu. V takovém měkkém materiálu je možné poměrně snadno vytvořit těsně vedle sebe mnoho kapilár 9. Na obr. 3 je pro jednoduchost zobrazena jen jedna jediná kapilára 9.
Deska 3 s otvory je uspořádána přesně jako otvory na nosné desce 2 a mezi nimi je uspořádán filtr 4. Filtry 4 mohou mít, v závislosti na roztoku celulózy nebo na polymemí tavenině, značně rozdílnou velikost pórů a mohou být z nejrůznějších materiálů. S výhodou se používá kovového rouna odolávajícího koroznímu působení. Zvlákňovací hmota se rozděluje deskou 3 s otvory a zavádí se do otvoru 7 popřípadě do vrtů s odstupňovaným průměrem a pak do kapilár 9 destičky 8.
U zvlákňovací trysky podle vynálezu je možno při vysoké odolnosti tlaku dosahovat vysoké hustoty kapilár. Tak je například možno vyrobit zvlákňovací trysku, která má při průměru 45 mm 1147 kapilár, což odpovídá 0,72/mm2 a odolává provoznímu tlaku přibližně 8,5 MPa. Jiná zvlákňovací tryska má kapilár 1,19/mm2 aje určena pro provozní tlak 5,5 MPa.
Vytváření souboru trysek po součástkách umožňuje výměnu jednotlivých nosných destiček s destičkami z ušlechtilé oceli, ve které jsou kapiláry různého průměru, délky a průřezu.
Průmyslová využitelnost
Zvlákňovací tryska, která odolává vysokým zvlákňovacím tlakům a vykazuje vysoký počet kapilár na mm2.

Claims (6)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Zvlákňovací tryska s tryskovou hlavou (1) a se zvlákňovací deskou, která sestává z nosné desky (2), ve které jsou otvory (7), vyznačující se tím, že do otvorů (7) stabilní nosné desky (2) jsou vsazeny nebo zalisovány destičky (8) z materiálu s menší tvrdostí než ocel a v destičkách (8) jsou provedeny kapiláry (9) v hustotě nejméně 0,72 kapilár/mm2.
2. Zvlákňovací tryska podle nároku 1, vyznačující se tím, že nosná deska (2) je z ušlechtilé oceli.
3. Zvlákňovací tryska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že destičky (8) jsou z ušlechtilého kovu.
4. Zvlákňovací tryska podle nároku 3, vyznačující se tím, že destičky (8) jsou ze zlata nebo ze stříbra.
5. Zvlákňovací tryska podle nároku 3, vyznačující se tím, že destičky (8) jsou z tantalu.
6. Zvlákňovací tryska podle nároků laž5, vyznačující se tím, že otvory (7) v nosné desce (2) jsou provedeny jako vrty s odstupňovaným průměrem, přičemž toto odstupňování je na výstupní straně nosné desky (2) a nejmenší průměr otvoru je na výstupu z nosné desky (2).
CS905427A 1989-11-29 1990-11-05 Zvlákňovací tryska CZ283858B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0272489A AT397392B (de) 1989-11-29 1989-11-29 Spinndüse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS542790A3 CS542790A3 (en) 1992-03-18
CZ283858B6 true CZ283858B6 (cs) 1998-06-17

Family

ID=3539303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS905427A CZ283858B6 (cs) 1989-11-29 1990-11-05 Zvlákňovací tryska

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0430926B1 (cs)
JP (1) JPH03174006A (cs)
KR (1) KR0157408B1 (cs)
CN (1) CN1052155A (cs)
AT (2) AT397392B (cs)
AU (1) AU6657690A (cs)
BR (1) BR9006022A (cs)
CA (1) CA2030043A1 (cs)
CZ (1) CZ283858B6 (cs)
DE (1) DE59009625D1 (cs)
DK (1) DK0430926T3 (cs)
ES (1) ES2024388T3 (cs)
FI (1) FI92845C (cs)
GR (1) GR910300097T1 (cs)
IE (1) IE69038B1 (cs)
IL (1) IL96314A0 (cs)
NO (1) NO176445C (cs)
PL (1) PL165105B1 (cs)
PT (2) PT96019A (cs)
RO (1) RO108011B1 (cs)
RU (1) RU1838462C (cs)
TR (1) TR27239A (cs)
YU (1) YU48011B (cs)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
US5652001A (en) * 1993-05-24 1997-07-29 Courtaulds Fibres Limited Spinnerette
ZA943387B (en) * 1993-05-24 1995-02-17 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinning cell
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
RU2215071C1 (ru) * 2002-05-18 2003-10-27 Открытое акционерное общество "Чепецкий механический завод" Фильера для формования химических нитей и волокон из растворов
AT413545B (de) 2003-07-14 2006-03-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
CN103352258A (zh) * 2013-07-08 2013-10-16 常熟市沪联印染有限公司 一种带有滤网的喷丝装置
CN104762671B (zh) * 2015-04-16 2017-01-04 湖州旭彩高新纤维有限公司 一种纤维加热喷丝装置
KR102002726B1 (ko) 2018-05-08 2019-07-23 조승형 용융방사 시스템용 노즐 고정장치
CN108525282B (zh) * 2018-06-15 2024-05-14 广东工业大学 一种脑萎缩老年人康复器材
EP3702496A1 (de) 2019-02-26 2020-09-02 Lenzing Aktiengesellschaft Formwerkzeug und verfahren zur herstellung eines formwerkzeugs zur extrusion cellulosischer formkörper
EP3901333A1 (de) 2020-04-22 2021-10-27 Aurotec GmbH Herstellung von filamenten mit kontrollierter gasströmung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE360000C (de) * 1920-06-11 1922-09-28 Romuald Kuehnel Spinnduese und Verfahren zu ihrer Herstellung
BE477016A (cs) * 1946-12-02
DE808872C (de) * 1948-10-02 1951-07-19 Degussa Spinnduese zur Herstellung vollsynthetischer Faeden
BE498674A (cs) * 1949-11-23
NL6600025A (cs) * 1966-01-04 1967-01-25
GB1126609A (en) * 1966-07-20 1968-09-11 Du Pont Spinneret
US3737506A (en) * 1970-04-03 1973-06-05 Viscose Suisse Soc D Process and apparatus for continuous extrusion of highly-viscous melts

Also Published As

Publication number Publication date
KR0157408B1 (ko) 1998-12-01
TR27239A (tr) 1994-12-20
EP0430926A3 (en) 1992-05-13
JPH03174006A (ja) 1991-07-29
YU48011B (sh) 1996-08-13
PT8495U (pt) 1995-08-09
GR910300097T1 (en) 1991-12-10
PL287957A1 (en) 1991-12-02
YU217990A (sh) 1994-06-10
IL96314A0 (en) 1991-08-16
FI92845C (fi) 1995-01-10
AT397392B (de) 1994-03-25
NO176445C (no) 1995-04-05
NO905145D0 (no) 1990-11-28
ATA272489A (de) 1993-08-15
RU1838462C (ru) 1993-08-30
PL165105B1 (pl) 1994-11-30
DK0430926T3 (da) 1995-10-23
CS542790A3 (en) 1992-03-18
KR910009969A (ko) 1991-06-28
PT96019A (pt) 1992-08-31
IE904289A1 (en) 1991-06-05
CA2030043A1 (en) 1991-05-30
EP0430926A2 (de) 1991-06-05
FI905437A (fi) 1991-05-30
CN1052155A (zh) 1991-06-12
IE69038B1 (en) 1996-08-07
EP0430926B1 (de) 1995-09-06
NO176445B (no) 1994-12-27
BR9006022A (pt) 1991-09-24
PT8495T (pt) 1992-11-30
FI92845B (fi) 1994-09-30
ES2024388A4 (es) 1992-03-01
RO108011B1 (ro) 1994-01-31
FI905437A0 (fi) 1990-11-02
DE59009625D1 (de) 1995-10-12
NO905145L (no) 1991-05-30
ATE127542T1 (de) 1995-09-15
AU6657690A (en) 1991-06-06
ES2024388T3 (es) 1995-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ283858B6 (cs) Zvlákňovací tryska
DE10019660B4 (de) Verfahren zum Verspinnen einer Spinnlösung und Spinnkopf
DE19512053C1 (de) Verfahren zum Herstellen von cellulosischen Fasern
DE19954152C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
EP2751311B1 (de) Extrusionsverfahren
DE2208921B2 (de) Vorrichtung zur Herstellung von Kurzfasern aus einer thermoplastischen Kunststoff schmelze
DE4219658A1 (de) Verfahren zur Herstellung von Cellulose-Formkörpern
EP0409207B1 (de) Vorrichtung zum Spinnen von Kern-Mantel-Fasern
DE102006041790B4 (de) Küvette
DE1974727U (de) Geraet zum reinigen der kernfluid-zufuehrkanaele einer hohlfaden-spinnduese.
US3859031A (en) Spinneret capillary metering plugs
DE19959532C1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von filtrationsaktiven Fasern
DE19744371C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Cellulosefilamentgarnen
MXPA01007326A (es) Punta de matriz de soplado con fusion con vasos capilares para cada contraorificio.
EP0922558A1 (de) Vorrichtung zum Filtrieren einer verunreinigten viskosen Spinnmasse
DE19732458C1 (de) Vorrichtung und Verfahren zur Filtration von hochviskosen Polymerschmelzen
KR20020054266A (ko) 방사구
JPH0364509A (ja) 紡糸口金の毛細管をシールする方法およびその装置
JPH02307905A (ja) 複合紡糸口金
EP0008853B1 (en) Process for melt spinning acrylonitrile polymer fibres
JPH1181030A (ja) ポリマー分配板
DE19717100A1 (de) Harzbildungsdüsenvorrichtung und Harzbildungsverfahren, das diese verwendet
WO1999049110A1 (de) Spinndüse
DD236350B1 (de) Spinnduese mit modifizierter stuetzplatte
JPH0376805A (ja) 湿式紡糸用口金

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19991105