PL165105B1 - Dysza przedzalnicza PL PL - Google Patents

Dysza przedzalnicza PL PL

Info

Publication number
PL165105B1
PL165105B1 PL90287957A PL28795790A PL165105B1 PL 165105 B1 PL165105 B1 PL 165105B1 PL 90287957 A PL90287957 A PL 90287957A PL 28795790 A PL28795790 A PL 28795790A PL 165105 B1 PL165105 B1 PL 165105B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
spinning
plate
capillaries
support plate
spinning nozzle
Prior art date
Application number
PL90287957A
Other languages
English (en)
Other versions
PL287957A1 (en
Inventor
Stefan Zikeli
Hermann Koberger
Dieter Eichinger
Stefan Astegger
Karin Weinzierl
Raimund Jurhovic
Bernd Wolschner
Heinrich Firgo
Original Assignee
Chemiefaser Lenzing Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Chemiefaser Lenzing Ag filed Critical Chemiefaser Lenzing Ag
Publication of PL287957A1 publication Critical patent/PL287957A1/xx
Publication of PL165105B1 publication Critical patent/PL165105B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes
    • D01D4/027Spinnerettes containing inserts
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01DMECHANICAL METHODS OR APPARATUS IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS
    • D01D4/00Spinnerette packs; Cleaning thereof
    • D01D4/02Spinnerettes

Abstract

1 Dysza przedzalnicza, korzystnie z kana- lami grzewczymi do wyrównywania tempera- tury, oraz z plyta przedzalnicza zawierajaca kapilary, znamienna tym, ze plyta przedzalni- cza sklada sie ze stalej plyty nosnej (2), w której znajduja sie otwory (7), przy czym w otworach (7) sa osadzone lub wprasowane plytki (8) zawierajace kapilary (9). FIG . 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest dysza przędzalnicza z głowicą dyszy, która korzystnie posiada kanały grzewcze do wyrównywania temperatury, oraz płytę przędzalniczą zawierającą kapilary.
Dysze przędzalnicze wykorzystywane są do wytwarzania włókien, przy czym materiał wyjściowy masy przędzalniczej stanowi materiał organiczny lub nieorganiczny. Materiał zdolny do płynięcia względnie pompowania, który najczęściej posiada bardzo dużą lepkość, przeciskany jest przez różnie ukształtowane kapilary dyszy, a następnie, zależnie od sposobu, utrwalany jest we włókna w specjalnie do tego dostosowanych operacjach przędzalniczych i obróbki wykończającej. Od dobrej dyszy przędzalniczej oczekuje się takich cech jakościowych jak jakość otworów (dokładność wymiarów), gładkość ścian otworów, ostrość brzegów przy wyjściu otworu, gładkość dna dyszy, odporność na korozję, oraz specjalnie ukształtowane kanały przędzalnicze. Ważna jest również konieczna wytrzymałość dyszy przędzalniczej, gdyż podczas formowania włókna z masy przędzalniczej dysza znajduje się pod bardzo dużym naprężeniem. Szczególnie przy formowaniu włókna z mas przędzalniczych stanowiących roztwór celulozy o dużej lepkości, zastosowanie dysz przędzalniczych względnie materiałów na te dysze, o dużej wytrzymałości, jest konieczne, gdyż mogą występować ciśnienia przędzalnicze do 200 barów.
Problemy te występują szczególnie przy roztworach celulozy wytwarzanych sposobem NMMO. Sposób ten znany jest np. z przykładów z opisu zgłoszeniowego RFN nr 2913 589. NMMO stanowi N-tlenek-N-metylomorfoliny i N-tlenek trójalkiloaminy, który działa jako rozpuszczalnik dla celulozy. Ze względu na dużą lepkość przędzenia, dysze przędzalnicze muszą być stosowane ze wzmocnionymi płytami przędzalniczymi. Z drugiej strony istnieje tendencja aby zwiększać gęstość kapilar znajdujących się w dyszy przędzalniczej, aby zwiększyć wydajność stanowiska przędzalniczego na jednostkę powierzchni.
Problem jaki przy tym występuje, polega na tym, że włókna mają skłonność do sklejania się ze sobą. Aby mimo tego można było zwiększać gęstość kapilar lepkość włókien musi być zmniejszona. Można to uzyskać przez to, że na powierzchnię świeżo wytłoczonego włókna nanosi się nierozpuszczalną ciecz, aby zmniejszyć działanie rozpuszczalnika (patarz opis wyłożeniowy RFN
165 105 nr 28 44 163). Poza tym do tlenku trójalkiloaminy może być dodany eter polialkilenowy zwłaszcza glikol polietylenowy (patrz opis pat. NRD 218 121). Powstaje za tym zapotrzebowanie na dyszę przędzalniczą o stosunkowo dużej średnicy i dużej gęstości kapilar i wynikającej stąd dużej liczby kapilar aby roztwór celulozy ekonomicznie formować we włókna. Jednocześnie dysza przędzalnicza powinna wytrzymywać wysokie ciśnienie (aż do 130 barów).
Znane dysze przędzalnicze posiadają wprawdzie po części dużą gęstość kapilar, nie wytrzymują jednak wielkich ciśnień gdyż płyta przędzalnicza uwypukla się lub pęka. Dysze takie stosowane są w procesach wiskozowych.
Znane są również dysze przędzalnicze, które wykonane są ze specjalnych gatunków stali, które wytrzymują wielkie obciążenia. Takie dysze przędzalnicze stosowane są przy sposobach suchego przędzenia do stopionych tworzyw sztucznych. Taka budowa dyszy ma tę wadę, że przez skomplikowane wykonywanie otworów dyszy w płycie dyszy, dla każdej kapilary przędzalniczej konieczne jest wykonanie otworu w stosunkowo twardym materiale, aby po tym można było umieścić kapilarę o dokładnej średnicy. Na skutek otworów o większej średnicy w płytce dyszy możliwe jest umieszczenie tylko niewielkiej liczby kapilar przędzalniczych, co powoduje mniejszą gęstość kapilar.
Zadaniem wynalazku jest utworzenie dyszy przędzalniczej, która odporna jest na wysokie ciśnienia a jednocześnie posiada dużą gęstość kapilar (kapilary/mm2).
Zadanie to zostało rozwiązane w ten sposób, iż dysza przędzalnicza według wynalazku charakteryzuje się tym, że płyta przędzalnicza składa się ze stałej płyty nośnej w której wykonane są otwory, a w otworach osadzone lub wprasowane są płytki w których wykonane są kapilary. Celowym jest gdy płyta nośna wykonana jest ze stali stopowej a płytki z materiału o mniejszej twardości niż stal, zwłaszcza z metalu szlachetnego. Szczególnie korzystne jest tu złoto, srebro i tantal.
Według wynalazku zastosowana jest więc taka płyta nośna, której grubość jest wystarczająco duża tak, że wytrzymuje duże ciśnienia przędzalnicze. Może być ona wykonana z dowolnego odpornego materiału, gdyż ona sama nie zawiera żadnych kapilar przędzalniczych. W otwory płyty nośnej osadzone są lub wprasowane płytki, np. płytki z metalu szlachetnego, w których zależnie od miękkości metalu, wykonana jest stosunkowo prosto konieczna liczba kapilar przędzalniczych bez wstępnego nawiercania.
Korzystnie otwory w płycie nośnej wykonane są jako otwory stopniowane, przy czym stopniowanie znajduje się w pobliżu powierzchni zewnętrznej płyty nośnej, a mniejsza średnica znajduje się na zewnętrznej powierzchni płyty nośnej. Przez to osadzona wzgl. wprasowana płytka jest dodatkowo trzymana i może wytrzymywać bardzo wysokie ciśnienia przędzalnicze.
Celowym jest również, gdy na wewnętrznej stronie płyty nośnej znajduje się dziurkowana płyta, a pomiędzy płytą nośną i płytą dziurkowaną umieszczony jest filtr. Otwory płyty dziurkowanej dobrane są przy tym do układu płytek tak, że roztwór celulozy lub roztopiony polimer rozdzielany jest odpowiednio. Za pomocą filtru zatrzymywane są cząsteczki zanieczyszczeń, względnie nierozpuszczone cząstki polimeru.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dyszę przędzalniczą w przekroju, fig. 2 płytę nośną dyszy przędzalniczej z fig. 1 powiększonej nieco w stosunku do fig. 1 częściowo w przekroju, a fig. 3 przedstawia płytkę do osadzenia w płycie nośnej z fig. 2, powiększoną w stosunku do fig. 2 częściowo w przekroju. Dysza przędzalnicza z fig. 1 składa się ze stali stopowej odpornej na korozję. Zawiera kanały grzewcze 6 dla wyrównywania temperatury i tworzy górną część dyszy przędzalniczej, do której doprowadzany jest roztwór celulozy i podczas formowania włókna ma stale wyrównywaną temperaturę.
W głowicy dyszy l osadzone są dziurkowana płyta 3, filtr 4 i płyta nośna 2. Te trzy elementy dociśnięte są do głowicy dyszy 1 przez gwintowaną nakrętkę 5. Dla uszczelnienia zatosowane może być uszczelnienie miękkie (nie uwidocznione). Płyta nośna 2 z fig. 2, posiada liczne, ustopniowane otwory 7. Na fig. 2 dla uproszczenia przedstwiony jest tylko jeden otwór. W te otwory wprasowane są płytki 8 (fig. 3) ze stosunkowo miękkiego materiału. W tym miękkim materiale mogą być wykonane gęsto obok siebie, stosunkowo łatwo liczne kapilary 9. Na fig. 3 dla uproszczenia przedstawiona jest tylko jedna kapilara. Otwory w dziurkowanej płycie 3 umieszczone są dokładnie tak jak otwory wpłycie nośnej 2, pomiędzy nimi znajduje się filtr 4. Filtr 4, zależnie od roztworu
165 105 celulozy lub stopionego polimeru, może mieć znacznie różniące się szerokości porów i może być wykonany z różnych materiałów. Korzystna jest odporna na korozję metalowa włóknina. Masa przędzalnicza rozdzielana jest przez dziurkowaną płytę 3, filtrowana i przechodzi następnie w otwory 7 względnie ustopniowane otwory i tam w kapilary 9 płytek 8.
W dyszy przędzalniczej wykonanej według wynalazku można uzyskać oprócz dużej wytrzymałości na ściskanie również dużą gęstość kapilar. Tak więc wykonana została np. dysza przędzalnicza, która przy średnicy 45 mm posiada 1147 kapilar, co odpowiada 0,72 kapilar/mm2 i może pracować przy ciśnieniu roboczym ok. 85 barów. Znana dysza przędzalnicza ma 1,19 kapilar/mm2 i pracuje przy ciśnieniu roboczym ok. 55 barów. Budowa zespołu dyszy, składającej się z poszczególnych elementów, pozwala na indywidualną wymianę płyt nośnych z płytkami z metalu szlachetnego, w których znajdują się kapilary o różnych średnicach, długościach i przekrojach poprzecznych.
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Dysza przędzalnicza, korzystnie z kanałami grzewczymi do wyrównywania temperatury, oraz z płytą przędzalniczą zawierającą kapilary, znamienna tym, że płyta przędzalnicza składa się ze stałej płyty nośnej (2), w której znajdują się otwory (7), przy czym w otworach (7) są osadzone lub wprasowane płytki (8) zawierające kapilary (9).
  2. 2. Dysza przędzalnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta nośna (2) wykonana jest ze stali stopowej wysokiej jakości.
  3. 3. Dysza przędzalnicza według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że płytki (8), wykonane są z materiału o mniejszej twardości niż stal zwłaszcza z metalu szlachetnego.
  4. 4. Dysza przędzalnicza według zastrz. 3, znamienna tym, że płytki (8) wykonane są ze złota lub srebra.
  5. 5. Dysza przędzalnicza według zastrz. 3, znamienna tym, że płytki (8) wykonane są z tantalu.
  6. 6. Dysza przędzalnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że otwory (7) w płycie nośnej są otworami stopniowanymi, przy czym stopniowanie znajduje się w pobliżu powierzchni zewnętrznej płyty nośnej (2) a mniejsza średnica znajduje się na powierzchni zewnętrznej płyty nośnej (2).
  7. 7. Dysza przędzalnicza według zastrz. 1, znamienna tym, że na wewnętrznej stronie płyty nośnej (2) znajduje się dziurkowana płyta (3), a pomiędzy płytą nośną (2) i płytą dziurkowaną (3) umieszczony jest filtr (4).
PL90287957A 1989-11-29 1990-11-27 Dysza przedzalnicza PL PL PL165105B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
AT0272489A AT397392B (de) 1989-11-29 1989-11-29 Spinndüse

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL287957A1 PL287957A1 (en) 1991-12-02
PL165105B1 true PL165105B1 (pl) 1994-11-30

Family

ID=3539303

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL90287957A PL165105B1 (pl) 1989-11-29 1990-11-27 Dysza przedzalnicza PL PL

Country Status (23)

Country Link
EP (1) EP0430926B1 (pl)
JP (1) JPH03174006A (pl)
KR (1) KR0157408B1 (pl)
CN (1) CN1052155A (pl)
AT (2) AT397392B (pl)
AU (1) AU6657690A (pl)
BR (1) BR9006022A (pl)
CA (1) CA2030043A1 (pl)
CZ (1) CZ283858B6 (pl)
DE (1) DE59009625D1 (pl)
DK (1) DK0430926T3 (pl)
ES (1) ES2024388T3 (pl)
FI (1) FI92845C (pl)
GR (1) GR910300097T1 (pl)
IE (1) IE69038B1 (pl)
IL (1) IL96314A0 (pl)
NO (1) NO176445C (pl)
PL (1) PL165105B1 (pl)
PT (2) PT96019A (pl)
RO (1) RO108011B1 (pl)
RU (1) RU1838462C (pl)
TR (1) TR27239A (pl)
YU (1) YU48011B (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATA53792A (de) * 1992-03-17 1995-02-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper, vorrichtung zur durchführung des verfahrens sowie verwendung einer spinnvorrichtung
US5652001A (en) * 1993-05-24 1997-07-29 Courtaulds Fibres Limited Spinnerette
ZA943387B (en) * 1993-05-24 1995-02-17 Courtaulds Fibres Holdings Ltd Spinning cell
US5984655A (en) * 1994-12-22 1999-11-16 Lenzing Aktiengesellschaft Spinning process and apparatus
DE10043297B4 (de) * 2000-09-02 2005-12-08 Thüringisches Institut für Textil- und Kunststoff-Forschung e.V. Verfahren zur Herstellung von Cellulosefasern und Cellulosefilamentgarnen
RU2215071C1 (ru) * 2002-05-18 2003-10-27 Открытое акционерное общество "Чепецкий механический завод" Фильера для формования химических нитей и волокон из растворов
AT413545B (de) 2003-07-14 2006-03-15 Chemiefaser Lenzing Ag Verfahren zur herstellung cellulosischer formkörper
EP2565304A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren und -vorrichtung
EP2565303A1 (de) 2011-09-02 2013-03-06 Aurotec GmbH Extrusionsverfahren
CN103352258A (zh) * 2013-07-08 2013-10-16 常熟市沪联印染有限公司 一种带有滤网的喷丝装置
CN104762671B (zh) * 2015-04-16 2017-01-04 湖州旭彩高新纤维有限公司 一种纤维加热喷丝装置
KR102002726B1 (ko) 2018-05-08 2019-07-23 조승형 용융방사 시스템용 노즐 고정장치
CN108525282B (zh) * 2018-06-15 2024-05-14 广东工业大学 一种脑萎缩老年人康复器材
EP3702496A1 (de) 2019-02-26 2020-09-02 Lenzing Aktiengesellschaft Formwerkzeug und verfahren zur herstellung eines formwerkzeugs zur extrusion cellulosischer formkörper
EP3901333A1 (de) 2020-04-22 2021-10-27 Aurotec GmbH Herstellung von filamenten mit kontrollierter gasströmung

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE360000C (de) * 1920-06-11 1922-09-28 Romuald Kuehnel Spinnduese und Verfahren zu ihrer Herstellung
BE477016A (pl) * 1946-12-02
DE808872C (de) * 1948-10-02 1951-07-19 Degussa Spinnduese zur Herstellung vollsynthetischer Faeden
BE498674A (pl) * 1949-11-23
NL6600025A (pl) * 1966-01-04 1967-01-25
GB1126609A (en) * 1966-07-20 1968-09-11 Du Pont Spinneret
US3737506A (en) * 1970-04-03 1973-06-05 Viscose Suisse Soc D Process and apparatus for continuous extrusion of highly-viscous melts

Also Published As

Publication number Publication date
CZ283858B6 (cs) 1998-06-17
KR0157408B1 (ko) 1998-12-01
TR27239A (tr) 1994-12-20
EP0430926A3 (en) 1992-05-13
JPH03174006A (ja) 1991-07-29
YU48011B (sh) 1996-08-13
PT8495U (pt) 1995-08-09
GR910300097T1 (en) 1991-12-10
PL287957A1 (en) 1991-12-02
YU217990A (sh) 1994-06-10
IL96314A0 (en) 1991-08-16
FI92845C (fi) 1995-01-10
AT397392B (de) 1994-03-25
NO176445C (no) 1995-04-05
NO905145D0 (no) 1990-11-28
ATA272489A (de) 1993-08-15
RU1838462C (ru) 1993-08-30
DK0430926T3 (da) 1995-10-23
CS542790A3 (en) 1992-03-18
KR910009969A (ko) 1991-06-28
PT96019A (pt) 1992-08-31
IE904289A1 (en) 1991-06-05
CA2030043A1 (en) 1991-05-30
EP0430926A2 (de) 1991-06-05
FI905437A (fi) 1991-05-30
CN1052155A (zh) 1991-06-12
IE69038B1 (en) 1996-08-07
EP0430926B1 (de) 1995-09-06
NO176445B (no) 1994-12-27
BR9006022A (pt) 1991-09-24
PT8495T (pt) 1992-11-30
FI92845B (fi) 1994-09-30
ES2024388A4 (es) 1992-03-01
RO108011B1 (ro) 1994-01-31
FI905437A0 (fi) 1990-11-02
DE59009625D1 (de) 1995-10-12
NO905145L (no) 1991-05-30
ATE127542T1 (de) 1995-09-15
AU6657690A (en) 1991-06-06
ES2024388T3 (es) 1995-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL165105B1 (pl) Dysza przedzalnicza PL PL
US2737831A (en) Process for making a spinneret
EP3692188B1 (de) Vorrichtung für die extrusion von filamenten und herstellung von spinnvliesstoffen
EP1454002B1 (de) Verfahren zur farblosen, plastischen musterung und verfestigung einer warenbahn und vorrichtung zur durchführung des verfahrens
DE10111218A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Erzeugung von Sektionen kontinuierlicher Länge aus thermoplastischem Harz
US3182106A (en) Spinning multi-component fibers
EP0817873B1 (de) Verfahren zum herstellen von cellulosischen fasern
DE10130481B4 (de) Spaltbare konjugierte Polyolefin-Faser und Faserstruktur unter Verwendung dergleichen
DE2530872C3 (de) Vorrichtung zum Nadeln bahnförmigen Textilmaterials
DE19739049A1 (de) Verfahren zum Herstellen eines hydrodynamisch verfestigten Nonwovens, Nonwoven nach dieser Herstellung und Trägervlies nach dieser Herstellung
JPH02289107A (ja) メルトブローン紡糸装置
DE2919331C2 (de) Spinndüse mit Vorrichtung zum kontinuierlichen Aufbringen von Präparationsöl auf die Austrittsfläche
EP1307610B2 (de) Verfahren und vorrichtung zur herstellung von endlosformkörpern
US3403422A (en) Apparatus for spinning multicomponent fibers
DE2242964C3 (de) Verfahren zur Herstellung von Vliesstoff
DE696103C (de) Kunstseidespinnduese
CH700114B1 (de) Karde für Baumwolle oder Chemiefasern.
DE3790016C2 (pl)
DE2002144A1 (de) Maschinenanlage zum kontinuierlichen Behandeln von insbesondere dicken,voluminoesen Textilien groesserer Breite
US3156951A (en) Composite faller bar
DE2329021C3 (de) Stoffauflauf für Papiermaschinen
EP0333789A1 (de) Vorrichtung und verfahren zum luftverwirbeln einer fadenschar
AT159869B (de) Kunstseidespinndüse.
DE1435492A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Textilfasern mit Permanentkraeuselung
DEB0000877MA (de) Verfahren zur Herstellung künstlicher Fäden