CZ2003129A3 - Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu - Google Patents

Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu Download PDF

Info

Publication number
CZ2003129A3
CZ2003129A3 CZ2003129A CZ2003129A CZ2003129A3 CZ 2003129 A3 CZ2003129 A3 CZ 2003129A3 CZ 2003129 A CZ2003129 A CZ 2003129A CZ 2003129 A CZ2003129 A CZ 2003129A CZ 2003129 A3 CZ2003129 A3 CZ 2003129A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
yarn
spinning
spindle
around
air
Prior art date
Application number
CZ2003129A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ304693B6 (cs
Inventor
Helmut Feuerlohn
Thomas Weide
Original Assignee
W. Schlafhorst Ag & Co.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by W. Schlafhorst Ag & Co. filed Critical W. Schlafhorst Ag & Co.
Publication of CZ2003129A3 publication Critical patent/CZ2003129A3/cs
Publication of CZ304693B6 publication Critical patent/CZ304693B6/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H1/00Spinning or twisting machines in which the product is wound-up continuously
    • D01H1/11Spinning by false-twisting
    • D01H1/115Spinning by false-twisting using pneumatic means
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H15/00Piecing arrangements ; Automatic end-finding, e.g. by suction and reverse package rotation; Devices for temporarily storing yarn during piecing
    • D01H15/002Piecing arrangements ; Automatic end-finding, e.g. by suction and reverse package rotation; Devices for temporarily storing yarn during piecing for false-twisting spinning machines
    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01HSPINNING OR TWISTING
    • D01H4/00Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques
    • D01H4/02Open-end spinning machines or arrangements for imparting twist to independently moving fibres separated from slivers; Piecing arrangements therefor; Covering endless core threads with fibres by open-end spinning techniques imparting twist by a fluid, e.g. air vortex

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)

Description

Vynález se týká dopřádacího zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudů vzduchu s pláštěm, který má vstupní otvor pro přiváděný pramen vláken, s alespoň jedním za vstupní otvor umístěným vodícím prvkem a s dutým vřetenem pro odtahování vytvořené nitě. Vřeteno přitom má kuželovitou hlavu a vstupní otvory pro cirkulující 'proud vzduchu, který je složen z podélné komponenty ve směru chodu' nitě a šroubovité, . kolem střední osy nitě nasměrované komponenty, jsou umístěny i v oblasti vřetene, takže se volné konce vláken pramene vláken šroubovité ovinují, kolem hlavy-vřetene tak, že nakonec leží jako opřádací vlákna kolem nitě odtahované vřetenem pád ostrým úhlem ke směru chodu nitě. .
• - -i
Dosavadní stav techniky ,,
Z DE 199 26 492 Al je známé zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu. Předený pramen vláken se navádí do bloku s tryskami a prochází vedením pramene vláken. Vedení pramene vláken má navzájem v odstupu umístěné prvky, které dovolují volný průchod svazku celojádrových vláken. Ve vstupním otvoru vřetene se pramen vláken vystaví působení proudu vzduchu cirkulujícímu kolem pramene vláken. Volné konce vláken pramene vláken se ovinují cirkulujícím proudem vzduchu na vstupním otvoru vřetene kolem kuželovité hlavy vřetene. Při navádění pramene vláken do dutého vřeteně se tyto konce? vláken navinují spirálovitě kolem pramene vláken jako tak zvaná .opřádací vlákna a z; pramene vlakíh Se vyrábí yý příze, která se odvádí dutým vřetenem.
• · · · • · · * · · • · · · • · · použití se volné cirkulujícím proudem
Také DE 40 36 119 C2 popisuje zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu, při jehož konce vláken pramene . vláken ovinují vzduchu na vstupním otvoru vřetene kolem kuželovité hlavy vřetena. Vedení pramene vláken je umístěno u tohoto dopřádacího zařízení uvnitř probíhajícího přadena vláken, takže jsou vlákna pramene vláken umístěna po obvodu vedení pramene vláken.
Na moderní dopřádací stroje jsou kladeny neustále rostoucí požadavky z hlediska produktivity a vlastností příze. Takováto dopřádací zařízení, jaká jsou známá z DE 199 26 429 Al nebo v jiném provedení z DE 40 36 119 C2, jsou vhodná k docílení vysokých výrobních rychlostí při dobrých vlastnostech příze. Nepříznivé je to, že při postupech zapřádání s vysokými odtahovými rychlostmi, jaké se používají při běžném předení, jsou často nutná opakování zapřádání, protože zapřádání probíhá při těchto vysokých rychlostech příze relativně nekontrolované a se značně sníženou pravděpodobností zapřadení.
Z rotorového předení je známé při zapřádání ve srovnání s předením zřetelně snížit odtahovou rychlost, aby se docílilo lépe kontrolovatelné zapřádání a tím se docílila vyšší pravděpodobnost zapřadení. Existuje pokušení převzít tato opatření známá z rotorového předení a pracovat u shora uvedeného dopřádacího zařízení v zapřádací fázi se sníženou odtahovou rychlostí příze, takže se dočasně vyrobí nit, která může mít nedostatečnou pevnost. Takové úseky příze s nízkou pevností tvoří nežádoucí zeslabená místa. To zvyšuje nebezpečí přetrhů nitě a značně ovlivňuje bezporuchové zpracování příze. V nepříznivém případě nastává přetrh nitě již během fáze zapřádáni. To se projevuje velmi nevýhodně z hlediska snahy dosáhnout při předení proudem cirkulujícího vzduchu dobré kvality příze při vysoké produktivitě. Proto je obvyklé
provádět zapřádáni s vysokými odtahovými rychlosti běžného předení a přitom se smířit s nevýhodami, jako jsou častá opakování zapřádání.
Se známým stavem techniky, jaký je patrný například v DE 199 26 492 Al a DE 40 36 119 C2, nelze shora popsané problémy překonat.
Podstata vynálezu
Úkolem vynálezu je zlepšit pokračováním dalšího vývoje uvedeného stavu techniky zařízení k výrobě předené nitě, u nichž se používá cirkulující proud vzduchu.
Tento úkol se vyřeší znaky význakové Části nároku 1.
Další výhodná provedení vynálezu jsou předmětem závislých nároků.
Podle vynálezu má dopřádací zařízení řídící zařízení a nastavovací zařízení k nastavení alespoň podélné komponenty proudu vzduchu v závislosti na odtahové rychlosti nitě, s jejichž pomocí je řízena úhlová poloha konců vláken, navíjených kolem hlavy vřetena, a tím úhlová poloha opřádacích vláken, přičemž pomocí nastavovacího zařízení je řízeno nastavení pro zapřádání a alespoň jedno nastavení pro běžné předení. K vytvoření proudu vzduchu může přispívat například injekční účinek vzduchových trysek nebo podtlak v plášti.
Alespoň část proudu vzduchu ve směru chodu nitě může být
tvořena vzduchem vstupujícím společně s pramenem vláken
vstupním otvorem pláště.
Nastavovací zařízení zahrnuje podle nároku 2
polohovatelný kryt vstupního otvoru. Poloha krytu přitom určuje φφφ
— 4 ~· průřez vstupního otvoru. Čím vetší je průřez vstupního otvoru, tím větší je množství vzduchu vstupujícího společně s pramenem vláken do pláště a tím větší je podélná komponenta cirkulujícího proudu vzduchu v oblasti hlavy vřetena. Jestliže se opět zmenší průřez, příslušně se zmenší množství vzduchu. Podélná komponenta proudu vzduchu se výhodně nastavuje řízením průřezu alespoň jednoho vstupního otvoru pro vstup tohoto proudu vzduchu. Řízení vzduchu naváděného vstupním otvorem má tu výhodu, že se nepřipravuje žádné přídavné množství vzduchu, které se vyfukuje do pláště.
Alternativní provedení k nastavení podélné komponenty proudu vzduchu je tvořeno podle nároku 4 ve směru Chodu nitě směřujícím obtokem ke vstupnímu otvoru kanálu pro vlákna v plášti, jehož průřez je nastavitelný nastavovacím zařízením. Na základě společné výhody vytvoření podle nároku 2a nároku 4, že se nemusí připravovat žádné přídavné' množství vzduchu, lze u dopřádacích strojů s více pracovními místy zabránit značným nákladům.
V dalším alternativním provedení podle nároku 3 má plášť alespoň jeden ve směru chodu nitě směřující vyfukovací kanál, který je připojen ke zdroji tlakového vzduchu. Nastavovací zařízení je seřízeno k nastavení tlaku přiváděného vzduchu. Nastavení podélné komponenty proudu vzduchu se tak provádí zvláště jednoduchým a rychlým způsobem pomocí regulace tlaku vzduchu přiváděného ze zdroje tlakového vzduchu. Zvláště nejsou potřebná žádná mechanická zařízení, jejichž funkce je ovlivňována, nebo se ji zabraňuje vlivem prachu nebo odletky.
Podélná komponenta proudu vzduchu je výhodně nastavena tak, že úhel, pod kterým jsou opřádací vlákna položena kolem naváděných vláken, leží v rozmezí od 20° až 35°, přednostně činí 27°. Jak má být nastavovací zařízení nastaveno, aby se • · · · ··· · docílo co možná nejvyšší pevnosti příze, se může zjistit empiricky a k dalšímu použiti při stejných parametrech předení se úkládá v datové paměti řídícího zařízení. K tomu zahrnuje řídící zařízení datovou pamět pro údaje o přízi a je připojeno k vedení, pomocí kterého jsou údaje o přízi ukládána. Nastavovací zařízení je řízeno v závislosti na údajích o přízi.
Vybavení jednotlivými pohony dovoluje provést bez prodlení každé zapřadení dopřádacího místo nezávisle na jiných dopřádacích místech dopřádacího stroje podle vynálezu. Tím se redukují prodlevy.
Pomocí vynálezu je možné jednoduchým způsobem zabránit nedovolenému snížení pevnosti příze při zapřádání, které se provádí ve srovnání s předením zřetelně sníženou odtahovou rychlostí. Zvyšuje se pravděpodobnost zapařadení. Může se snížit poruchovost při dalším zpracování příze. Pomocí vynálezu se může docílit vysoká produktivita při dobré kvalitě příze.
Při výměně partie je možné v některých případech při použití zařízení podle vynálezu zříci se výměny pláště, nebo části pláště, aby vyhovovaly novým parametrům příze.
Přehled obrázků na výkresech
Další podrobnosti vynálezu jsou objasněny pomocí výkresů.
Na výkresech znázorňuje:
obr. 1 dílčí pohled na dopřádací Zařízení ve schématickém zobrazení v podélném řezu během zapřádáni, obr. 2 dílčí pohled na dopřádací zařízení podle obr. 1 během běžného předení, obr. 3 zjednodušené zobrazení principu vzniku proudu vzduchu v oblasti hlavy vřetene, obr. 4 značně zjednodušené zobrazeni vrstvy kolem hlavy vřetene ovinutých volných konců vláken pramene vláken během zapřádání, obr. 5b značně zjednodušené zobrazení vrstvy kolem hlavy vřetene ovinutých volných konců vláken pramene vláken během běžného předení, obr. 6 až 9 struktury příze při odtahových rychlostech, různých nastaveních a obr. 10 a 11 další příklady -dopřádačích zařízení ’ podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 v dílčím pohledu znázorněné dopřádací místo 1 má plášť 2, ve kterém je uchyceno těleso 3 vzduchových trysek 12. Průtažnými válečky 4, 5 dopravovaný pramen 6 vláken vstupuje do vstupního otvoru 7 pláště 2, prochází kanálem 8 pro pramen 6 vláken a vodícími prvky 9 vlákna a přivádí se ke vstupnímu otvoru 10 vřetene 11, které je duté. Vzduchové trysky 12 vyfukují do oblasti vstupního otvoru 10-vřetene 11 vzduch, čímž se vytváří proud 31 vzduchu, cirkulující kolem pramene 6 vláken a hlavy 13 vřetene 11, který působí na pramen 6 vláken kroutícím účinkem. Volné konce Í4 vláken pramene 6 vláken se ovinují kolem pramene 6 vláken a rovněž kolem hlavy 13 vřetene 11. Vlivem injekčního účinku vzduchu vyfukovaného vzduchovými tryskami 12 a rovněž vlivem velkou rychlostí do vstupního otvoru 7 pláště 2 vstupujícího prameně 6 vláken se v kanálu 8 pro pramen 6 vláken, připadne ve vzduchové mezeře 15 mezi stěnou kanálu 8 pro pramen 6 vláken a pramenem 6 vláken vytváří proud 30 vzduchu. Proud 30 vzduchu se pohybuje v podélném směru pramene 6 vláken na hlavu 13 vřetene 11 a tvoří podélnou komponentu cirkulujícího proudu 31 vzduchu obíhajícího vřeteno 11. Z pramene 6 vláken vytvořená nit 16 se odtahuje vřetenem 11. Přitom se unáší kolem hlavy 13 vřetene 11 navinuté volné konce 14 vláken a navijí se kolem nitě 16.
Bližší výklad lze získat z DE 199 26 492 Al, případně z US patentu č. 6,209,304, nebo z DE 40 36 119 C2, případně US patentu č. 5,159,806.
Vstupním otvor 7 pláště 2 je opatřen krytem 18., který je polohovatelný pomocí nastavovacího zařízení 17. Nastavovací 'ii zařízení 17 působí na kryt 1.8 prostřednictvím zubové tyče 19. V plášti 20 převodovky spolupůsobí se - zubovou tyčí 19 neznázorněné ozubené kolo. Ozubené kolo je poháněno prostřednictvím spojovacího prvku 21 ovládacím motorem 22. Ovládací motor 22 je řízen řídícím zařízením 23.. Řídící zařízení 23 řídí prostřednictvím prvního vedení 24 první motor 25 a rovněž prostřednictvím druhého vedení 26 druhý motor 27. Pomocí třetího vedení 28 je řídící .zařízení 23 připojeno k dalším prvkům dopřádacího místa 1 a dopřádacího stroje, které nejsou z důvodu zjednodušení znázorněny. První motor 25 pohání průtažné válečky 4,5a druhý motor 27 pohání odtahové válce 29, 29A.
Obr. 1 znázorňuje nastavovací zařízení 17 na dopřádacím místě 1 během zapřádání s krytem 18 ve zdvižené poloze. Tím může vstupním otvorem 7 pláště 2, případně kanálem pro pramen 6 vláken vstupovat maximální množství vzduchu, které prochází kanálem 8 pro pramen 6 vláken jako silnější
-8 proud 30 vzduchu a které působí, jak je znázorněno na obr. 3, jako podélná komponenta cirkulujícího proudu 31 vzduchu. Cirkulující proud 31 vzduchu ovinuje volně konce 14 vláken kolem hlavy 14 vřetene 11.
Obr. 2 znázorňuje dopřádací místo během běžného předení. Během běžného předení je rychlost chodu nitě, případně odtahová rychlost ve srovnání se zapřádáním značně vyšší. Kryt 18 je přitom ve spuštěné poloze. Tím je menší vzduchová mezera 15 a ve srovnání s nastavením znázorněným na obr. 1 se zmenšuje množství vzduchu nasávané vstupním otvorem 7 pláště 2, případně kanálem 8 pro pramen 6 vláken.
Z obr. 3 je patrný princip vzniku proudění vzduchu v oblasti hlavy 13 vřetene 11. vzniká během zapřádání při znázorněné na obr. 1, tvoří
Silnější proud 30 vzduchu, jaký krytu 18 ve zdvižené poloze společně s proudem 32 vzduchu, který sestává ze vzduchu vyfouknutého vzduchovou tryskou 12, jak z hlediska intenzity, tak i z hlediska směru, kolem hlavy 13 vřetena 11 cirkulující proud 31 vzduchu. Směr cirkulujícího proudu 31 vzduchu přitom určuje polohu kolem hlavy 13 vřetene 11 ovinovaných volných konců 14 vláken. Vedle směru je na obr. 3 znázorněná také intenzita proudů 30, 31. 32, 33 . 34 vzduchu, a to pomocí délek šipek reprezentujících příslušný proud 30,
31. 32, 33. 24 vzduchu.
Další proud 33 vzduchu, jaký vzniká při krytu 18 ve spuštěné poloze, která je znázorněna ha obr. 2, během běžného předení, tvoří alternativně společně s proudem 32 vzduchu, který sestává ze vzduchu vyfouknutého vzduchovou tryskou 12., kolem hlavy 13 vřetena 11 další cirkulující proud 34 vzduchu. Další cirkulující proud 34 vzduchů má jiný směr než cirkulující proud 31 vzduchu. Tento směr určuje polohu volných konců 14 vláken během běžného předení. Další cirkulující proud 34 • · · • · ·· • · • · • »· ··« 1 · · < ·· ·· vzduchu tvoři se střední osou 35 nitě 16 ostrý úhel a, který je' vetší než úhel, který svírá se střední osou .35 cirkulující proud 31 vzduchu. Na základě toho je poloha kolem hlavy 13 vřetene 11 se ovinujících volných konců 14 vláken během Zapřádání jiná než během běžného předení.
Změny v poloze volných konců 14 vláken na hlavě 13 vřetene 11 znázorňují v perspektivním zobrazení obr. 4 a 5. Z obr. 4 jsou patrné směr, případně poloha, volných konců 14 vláken během zapřádání při existenci silnějšího proudu 30 vzduchu a z obr. 5 jsou patrné směr, případně poloha, volných konců 14 vláken během běžného předení při existenci dalšího proudu 33 vzduchu. Pro lepší objasnění odlišných poloh-jsou hlavu 13 vřetene 11 ovinující volné konce 14 vláken znázorněny delší, než je tomu ve skutečnosti. ,
Na obr. 6 znázorněná, při odtahové rychlosti 100 . m/min a velkém otvoru během zapřádáni vyrobená první nit 36, přičemž kryt 18 zaujímá polohu znázorněnou na obr. 1, vykazuje opřádací vlákna, která jsou nasměrována převážně tak, že se ( střední osou první nitě 36 svírají úhel S.cca 22°. Změřená pevnost první nitě 36 činila 15,5 cN/tex. Na obr. 6 je úhel β znázorněn mezi horizontálou 70 a šikmou čárou 71, reprezentující polohu opřádacích vláken.
Také na obr. 7 až -9 je znázorněna poloha opřádací ch. ' vláken pomocí šikmých čar- 72.,· 73 a 74.
i / »i . · ' · f
Na obr. 7 znázorněná, při odtahové rychlosti 300 m/min ’ , a malém otvoru během běžného předení vyrobená druhá nit 37, ;
přičemž kryt 18 zaujímá na obr. 2 znázorněnou spuštěnou polohu, vykazuje opřádací vlákna, která tvoří se střední osou druhé’- t · nitě 37 převážně úhel S cca 27°. Změřená pevnost druhé nitě37 / činila 13,4 cN/tex. Jako velký otvor je charakterizován průřez
• *··· • ··· · • · · · * · · »····· · > · <
• · · <
·· ·· vytvořený pro vzduch vstupující do pláště 2 ve zdvižené poloze krytu 18 a jako malý otvor průřez tvořený ve spuštěné poloze krytu 18.
Obr. 8 znázorňuje třetí nit 38, která byla vyrobena při velkém otvoru místo odtahovou rychlostí 100 m/min odtahovou rychlostí 300 m/min. Opřádací vlákna vytváří úhel β cca 12°. Pevnost třetí nitě 38 byla změřena 9,9 cN/tex.
Obr. 9 znázorňuje čtvrtou nit 39, která byla vyrobena při malém otvoru místo odtahovou rychlostí 300 m/min odtahovou rychlostí 100 m/min. Opřádací vlákna vytváří úhel β cca 52°. Pevnost čtvrté nitě 39 byla změřena 10,7 cN/tex.
Toto zřetelné snížení pevnosti příze oproti přízi vyrobené podle vynálezu charakterizuje výrobu příze podle známého stavu techniky, když by se například snížila odtahová rychlost pro zapřádáni na 100 rychlostí 300 m/min při běžném rychlosti na nižší hodnoty m/min ve srovnání s odtahovou předení. Při snížení odtahové by mělo zapřádání probíhat kontrolované, aby se tak zvýšila pravděpodobnost zapřadení. Snížené pevnosti takto vyrobené nitě však nevyhovují požadavkům a vedou ke shora uvedeným závadám, případně nevýhodám.
Obr. 10 znázorňuje alternativní formu provedení vynálezu. Další pramen 40 vláken prochází dalšími průtažnými válečky 41, 42 a vstupuje dalším kanálem 43 pro další pramen 40 vláken do dalšího pláště 44. V dalším plášti 44 se další pramen 40 vláken podrobí účinku dalšího vodícího prvku 45 vlákna a cirkulujícího proudu vzduchu. Cirkulující proud vzduchu se vytváří vyfukováním vzduchu dalšími vzduchovými tryskami 46, 47. Cirkulující proud vzduchu ovinuje další volné konce 48. vláken kolem další hlavy 49 dutého dalšího vřetene 50.. Pátá nit 51 se odtahuje dutým dalším vřetenem 50. Přitom se další volné
- 11 konce 48 vláken ovinují kolem páté nitě 51 jako opřádací vlákna. ‘ .·
Další plášť 44 má· jako obtok 52 dalšího kanálu 43 pro další pramen 40 vláken vytvořený průchod. Obtok 52 je uzavírán dalším krytem 53.. Další kryt 53 je uložen otočně, přičemž je řízen pomocí dalšího nastavovacího zařízeni 54. Otočný pohyb vyvolává zdvihový válec 55, který je ovládán pneumaticky prostřednictvím vedení 56, 57.. Šoupátko 58 může přitom alternativně dodávat vedeními 56, 57 tlakový vzduch, kterývje přiváděn ze zdroje 59 tlakového vzduchu. Šoupátko 58 je ovládáno dalším řídícím zařízením 60, ke kterému je připojeno pomocí šestého vedení 61.
Na obr. 10 je obtok 52 otevřen, takže jak dalším kanálem 43 pro další pramen 40 vláken, tak i obtokem 52 vstupuje vzduch, který představuje podélnou komponentu cirkulujícího proudu vzduchu. Toto nastavení odpovídá Velkému otvoru do kanálu 8 pro pramen 6 vláken na obr. 1 znázorněného nastavení zařízeni, které se používá při zapřádání.
Jestliže se zdvihovému válci 55 dodává tlakový vzduch pátým vedením 57, pohybuje se píst zdvihového válce 55 ve vyobrazení na obr. 10 nahoru, až další kryt 53. zaujme čárkovaně zobrazenou polohu. Přívod vzduchu obtokem 52 je přerušen, takže se přivádí jen ) dalším kanálem 43 pro další pramen 40 vláken. Toto nastavení odpovídá malému otvoru do kanálu 8 pro pramen 6. vláken na obr . 2 znázorněného nastavení zařízení, které se používá při běžném předení.
Obr. 11 znázorňuje další alternativní provedení vynálezu. Další pramen 40 vláken prochází dalšími průtažnými válečky 41, 42 a vstupuje jiným kanálem 62 pro další pramen 40.
vláken do jiného pláště 63 a podrobí se působení cirkulujícího proudu vzduchu a odtahuje se, dalším vřetenem 50. Cirkující proud vzduchu ovinuje volné konce 48 vláken kolem další hlavy 49 dalšího vřetene 50. Při odtahování další nitě 51 se další volné konce 48 vláken ukládají kolem další nitě 51 jako opřádací vlákna. Jiný plášť 63 má na rozdíl od na obr. 10 znázorněného dalšího pláště 44 rovnoběžně s jiným kanálem 62 pro další pramen 40 vláken probíhající vyfukovací kanál 64. Vyfukovacím kanálem 64 se vyfukuje tlakový vzduch. Proto je vyfukovací kanál 64 připojen pomocí sedmého vedení 65 ke zdroji 59 tlakového vzduchu. Řízení tlakového vzduchu se provádí jiným nastavovacím zařízením 66. Jiné nastavovací zařízení 66 je řízeno pomocí osmého vedení -67 jiným řídicím zařízením 68. Tlakový vzduch se vefukuje při zapřádání, přičemž tlak vzduchu je nastaven tak, že opřádací vlákna leží kolem další nitě 51 v požadovaném úhlu β, nebo se dosahuje požadovaná pevnost příze. Nastavení odpovídá velkému otvoru do kanálu 8 pro pramen 6 vláken na obr. 1 znázorněného nastavení zařízení, které se používá při zapřádání. Jestliže je naproti tomu přívod tlakového vzduchu uzavřen, odpovídá nastavení malému otvoru do kanálu 8 pro pramen 6 vláken na obr. 2 znázorněného nastavení zařízení, které se používá při běžném předení.
K zapřádání se nastavuje velký otvor například při odtahové rychlosti 100 m/min. Po zapřadení se pro běžné předení uvede odtahová rychlost nitě 16, 51 na hodnotu například 300 m/min a nastaví se malý otvor. Jak pro zapřádání, tak i pro běžné předení dostačuje nastavení nastavovacího zařízení 17, 54, 66.
Regulací tlaku zapředení při zvyšování vzduchu se alternativně může po odtahové rychlosti nitě 16 například stupňovitě, nebo kontinuálně přizpůsobovat podélná komponenta proudu vzduchu tak, aby se během zvyšování odtahové rychlosti udržovala požadovaná vysoká pevnost příze. V návaznosti na to • · * ·ί
- 13 se také může během zvyšování odtahové rychlosti provést například kontinuální, nebo alternativně stupňovité přestavení . polohovátelného krytu 18.

Claims (8)

1. Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu s pláštěm (2, 44, 63), který má vstupní otvor (7) pro přiváděný pramen (6, 40) vláken, s alespoň jedním za vstupní otvor (7) umístěným vodícím prvkem (9, 45) a s dutým vřetenem (11, 50) pro odtahování vytvořené nitě (16, 36, 37, 51), přičemž vřeteno (11, 50) má kuželovitou hlavu (13, 49) a přičemž vstupní otvory pro cirkulující proud vzduchu, který je složen z podélné komponenty vé směru chodu nitě (16, 36, 37, 51) a šroubovité, kolem střední osy (35) nitě (16, 36, 37, 51) nasměrované komponenty, jsou umístěny v oblasti vřetene (11, 50), takže se volné konce (14, 48) vláken pramene (6, 40) vláken šroubovité ovinují kolem hlavy (13, 49) vřetene (11, 50) tak, že nakonec leží jako opřádací vlákna kolem nitě (16, 36, 37, 51), odtahované vřetenem (11, 50) pod ostrým úhlem ke směru chodu nitě (16, 36, 37, 51), vyznačující se tím, že má řídící zařízení (23, 60, 68) a nastavovací zařízení (17, 54, 66) k nastavení alespoň podélné komponenty proudu vzduchu v Závislosti na odtahové rychlosti nitě (16, 36, 37, 51), s jejichž pomocí je řízena úhlová poloha kolem hlavy, (13, 49) vřetene (11, 50) navinutých konců (14, 48) vláken a tím úhlová poloha opředených vláken, přičemž nastavovací zařízení (17, 54, 66) má nastavení pro zapřádání a alternativně alespoň jedno nastavení pro běžné předení.
2. Dopřádací zařízení podle nároku 1, vyznačující se tím, že k vstupnímu otvoru (7) pláště (2) je přiřazen pomocí nastavovacího zařízení (17, 54) polohovatelný kryt (18, 53) pro nastavení průřezu vstupního otvoru (7) pláště (2) do kanálu (8, 43) v návaznosti na poloze krytu (18, 53).
• ···· ·· · 00 0000 ··· · · 0 0 · 0 0 •000 00 0 00 0
0 0 0 · 0·0· 00 000 0 0 00
3. Dopřádací zařízení podle jednoho z nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že jiný plášť (63) má alespoň jeden ve směru chodu nitě (16, 36, 37, 51) směřující vyfukovací kanál (64), který je připojen ke zdroji (59) tlakového vzduchu a jiné nastavovací zařízení (66) je provedeno k nastavení tlaku vzduchu přiváděného do pláště (63).
4. Dopřádací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že další plášť (44) má ve směru chodu nitě (16, 36, 37, 51) nasměrovaný obtok (52) dalšího kanálu (43) pro další pramen (40) vláken, jehož průřez je nastavitelný pomocí dalšího nastavovacího zařízení (54).
5. Dopřádací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že opředená vlákna svírají s odtahovanou nití (16, 36, 37, 51) úhel (B) v rozmezí 20° až 35°.
6. Dopřádací zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že úhel (B) činí 27°.
7. Dopřádací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že řídící zařízení (23, 60, 68) zahrnuje datovou paměť pro data o přízi a je připojen k vedení (28), pomocí kterého jsou data o přízi ukládána, přičemž nastavovací zařízení (17, 54, 66) je řízeno v závislosti na datech o přízi.
8. Dopřádací zařízení podle jednoho z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že má samostatný pohon.
CZ2003-129A 2002-01-17 2003-01-15 Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu CZ304693B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10201577A DE10201577A1 (de) 2002-01-17 2002-01-17 Spinnvorrichtung zur Herstellung eines gesponnenen Fadens mittels eines umlaufenden Luftstroms

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ2003129A3 true CZ2003129A3 (cs) 2003-09-17
CZ304693B6 CZ304693B6 (cs) 2014-09-03

Family

ID=7712351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2003-129A CZ304693B6 (cs) 2002-01-17 2003-01-15 Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu

Country Status (6)

Country Link
US (1) US6792744B2 (cs)
EP (1) EP1329542B1 (cs)
JP (1) JP4154248B2 (cs)
CN (1) CN100347359C (cs)
CZ (1) CZ304693B6 (cs)
DE (2) DE10201577A1 (cs)

Families Citing this family (30)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10261011A1 (de) * 2002-12-17 2004-07-08 Wilhelm Stahlecker Gmbh Vorrichtung zum Herstellen eines gesponnenen Fadens
DE10335651B4 (de) * 2003-07-29 2017-02-23 Wilhelm Stahlecker Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Wiederherstellen eines unterbrochenen Spinnvorganges
JP2008533318A (ja) * 2005-03-16 2008-08-21 マシーネンファブリク リーター アクチェンゲゼルシャフト 紡糸プロセスがセンサで監視されるエア紡績機
DE102005045703A1 (de) * 2005-09-19 2007-03-22 Wilhelm Stahlecker Gmbh Luftdüsenaggregat für eine Luftdüsenspinnvorrichtung
DE102007006674A1 (de) * 2007-02-10 2008-08-14 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Luftspinnvorrichtung
WO2010108285A1 (en) 2009-03-26 2010-09-30 Asteia Technology Inc. Non-braided reinforced hollow fibre membrane
EP2448658B1 (en) 2009-06-26 2014-10-01 BL Technologies, Inc. Non-braided, textile-reinforced hollow fiber membrane
EP2616167B1 (en) 2010-09-15 2022-11-02 BL Technologies, Inc. Method to make yarn-reinforced hollow fibre membranes around a soluble core
JP5549551B2 (ja) * 2010-11-10 2014-07-16 村田機械株式会社 空気紡績装置を用いた紡績方法及び空気紡績装置
US8529814B2 (en) 2010-12-15 2013-09-10 General Electric Company Supported hollow fiber membrane
DE102010064060A1 (de) * 2010-12-23 2012-06-28 Airbus Operations Gmbh Befestigungsanordnung zum Befestigen einer Komponente eines Luft- oder Raumfahrzeuges, Klebehalter einer derartigen Befestigungsanordnung und Luft- oder Raumfahrzeug mit einer derartigen Befestigungsanordnung und/oder einem derartigen Klebehalter
CH705221A1 (de) * 2011-07-01 2013-01-15 Rieter Ag Maschf Vorspinnmaschine zur Herstellung eines Vorgarns sowie Verfahren zum Anspinnen eines Faserverbands.
US9321014B2 (en) 2011-12-16 2016-04-26 Bl Technologies, Inc. Hollow fiber membrane with compatible reinforcements
US9643129B2 (en) 2011-12-22 2017-05-09 Bl Technologies, Inc. Non-braided, textile-reinforced hollow fiber membrane
US9022229B2 (en) 2012-03-09 2015-05-05 General Electric Company Composite membrane with compatible support filaments
BG111170A (bg) * 2012-03-19 2013-09-30 "Д-А-ДИНКО БАХОВ" ЕТ"D-A-Dinko Bahov" Et Метод и устройство за изпридане на прежда с въздушен вихър
US8999454B2 (en) 2012-03-22 2015-04-07 General Electric Company Device and process for producing a reinforced hollow fibre membrane
US9227362B2 (en) 2012-08-23 2016-01-05 General Electric Company Braid welding
CH706923A1 (de) * 2012-09-07 2014-03-14 Rieter Ag Maschf Spinnstelle einer Luftspinnmaschine.
CN102953169A (zh) * 2012-10-22 2013-03-06 经纬纺织机械股份有限公司 一种非接触式假捻器的环锭细纱机
KR101800304B1 (ko) * 2013-07-22 2017-11-22 무라다기카이가부시끼가이샤 실 제조장치
EP3026158A4 (en) * 2013-07-22 2017-06-14 Murata Machinery, Ltd. Yarn manufacturing device
EP3312320B1 (en) * 2013-07-22 2022-03-16 Murata Machinery, Ltd. Carbon nanotube yarn production device
CN103382589B (zh) * 2013-07-31 2015-11-18 上海淳瑞机械科技有限公司 一种转杯纺纱机的纺纱器用拉钩结合件
BG111987A (bg) * 2015-04-20 2016-10-31 Олга БАХОВА Метод и устройство за изпридане на прежда от щапелни влакна
DE102015108706A1 (de) * 2015-06-02 2016-12-08 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnstelle einer Luftspinnmaschine sowie Verfahren zum Betrieb derselben
CH712663A1 (de) * 2016-07-14 2018-01-15 Rieter Ag Maschf Verfahren zum Verarbeiten eines strangförmigen Faserverbands sowie Vorspinnmaschine.
CN113089139B (zh) * 2021-04-07 2022-06-07 江西莱富纺织有限公司 一种流速可调的气流纺织装置
CN114108155B (zh) * 2021-10-28 2023-01-06 嘉兴市恒诺纺织有限公司 一种再生涤纶包覆纱制备装置
LU503239B1 (de) * 2022-12-22 2024-06-24 Saurer Intelligent Technology AG Spinnstelle einer Luftspinnmaschine sowie Verfahren zur Durchführung eines Anspinnprozesses an einer solchen Spinnstelle

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3817222A1 (de) 1988-05-20 1989-11-23 Fritz Stahlecker Verfahren und vorrichtung zum anspinnen eines luftgesponnenen fadens
US5159806A (en) * 1989-11-14 1992-11-03 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Apparatus for producing spun yarns
EP0450379B1 (de) * 1990-04-03 1994-09-21 Maschinenfabrik Rieter Ag Spinnmaschine, insbesondere Ringspinnmaschine
JPH069027Y2 (ja) * 1990-09-18 1994-03-09 村田機械株式会社 紡績装置
JPH07122167B2 (ja) * 1992-03-16 1995-12-25 村田機械株式会社 紡績装置の糸継ぎ方法
DE19926492A1 (de) * 1998-10-02 2000-04-06 Schlafhorst & Co W Spinnvorrichtung
EP0990719B1 (de) * 1998-10-02 2003-05-28 W. SCHLAFHORST AG &amp; CO. Spinnvorrichtung
DE19927838B4 (de) * 1999-06-18 2008-01-31 Oerlikon Textile Gmbh & Co. Kg Vorrichtung zur Herstellung gesponnener Fäden
DE60009402T2 (de) * 1999-07-28 2005-03-10 Murata Kikai K.K. Spinnvorrichtung und Spinnverfahren
JP3552618B2 (ja) * 1999-12-13 2004-08-11 村田機械株式会社 コアヤーン製造方法および装置
EP1143051B2 (en) * 2000-04-04 2011-06-29 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Hollow guide shaft member in a vortex Spinning apparatus and method of its application

Also Published As

Publication number Publication date
DE50207925D1 (de) 2006-10-05
US6792744B2 (en) 2004-09-21
EP1329542A2 (de) 2003-07-23
CN100347359C (zh) 2007-11-07
CN1432671A (zh) 2003-07-30
DE10201577A1 (de) 2003-07-31
EP1329542B1 (de) 2006-08-23
CZ304693B6 (cs) 2014-09-03
US20030131579A1 (en) 2003-07-17
EP1329542A3 (de) 2003-11-19
JP2003221738A (ja) 2003-08-08
JP4154248B2 (ja) 2008-09-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ2003129A3 (cs) Dopřádací zařízení k výrobě předené nitě pomocí cirkulujícího proudu vzduchu
EP3652368B1 (de) Verfahren zum betreiben einer luftspinnvorrichtung
CN109072492B (zh) 喷气纺纱机和生产纱线的方法
CZ281399B6 (cs) Odváděcí ústrojí pro navíjené nitě
DE60009402T2 (de) Spinnvorrichtung und Spinnverfahren
WO2008095631A1 (de) Luftspinnvorrichtung
EP0874071B1 (en) Threading apparatus
CN101498067B (zh) 气流纺纱装置
CZ298758B6 (cs) Dopřádací zařízení
CN106222819B (zh) 空气纺纱机的纺纱装置及其运行方法
JPS61231249A (ja) 空気式引張方法及び装置
CN106414290A (zh) 一种纺织机和用于操作这种纺织机的方法
DE60103721T2 (de) Anspinnverfahren und Anspinnvorrichtung für eine Spinnmaschine
US20020152739A1 (en) Spinning device
JP6682213B2 (ja) 空気紡績された糸を製造する方法
US6679044B2 (en) Pneumatic spinning apparatus
EP2784194A1 (de) Fadenführeinrichtung für eine Textilmaschine, insbesondere für eine Ringspinnmaschine
DE102011055298A1 (de) Fadenführeinrichtung für eine ein Vorgarn verspinnende Spinnmaschine
CN106460248B (zh) 纺纱准备机
JPH01118629A (ja) 紡績装置
GB2041019A (en) Open End Spinning of Composite Yarn
SK9052002A3 (en) Method for open-end rotor spinning
TWI798921B (zh) 花式紗線製造裝置
CZ41395A3 (en) Enhanced process of spindleless spinning of yarn and apparatus for making the same
CN118241344A (zh) 喷气纺纱机的纺纱工位以及在这种纺纱工位上实施生头过程的方法

Legal Events

Date Code Title Description
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20210115