CZ20011733A3 - Zanáąecí skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanáąení útkové příze - Google Patents

Zanáąecí skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanáąení útkové příze Download PDF

Info

Publication number
CZ20011733A3
CZ20011733A3 CZ20011733A CZ20011733A CZ20011733A3 CZ 20011733 A3 CZ20011733 A3 CZ 20011733A3 CZ 20011733 A CZ20011733 A CZ 20011733A CZ 20011733 A CZ20011733 A CZ 20011733A CZ 20011733 A3 CZ20011733 A3 CZ 20011733A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
weft
wefts
clamp
yarns
take
Prior art date
Application number
CZ20011733A
Other languages
English (en)
Inventor
Luciano Corain
Giulio Bortoli
Luigi Corazzola
Original Assignee
Sulzer Tessile S.R.L.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sulzer Tessile S.R.L. filed Critical Sulzer Tessile S.R.L.
Publication of CZ20011733A3 publication Critical patent/CZ20011733A3/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/12Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms wherein single picks of weft thread are inserted, i.e. with shedding between each pick
    • D03D47/20Constructional features of the thread-engaging device on the inserters
    • D03D47/23Thread grippers
    • D03D47/233Carrying grippers
    • DTEXTILES; PAPER
    • D03WEAVING
    • D03DWOVEN FABRICS; METHODS OF WEAVING; LOOMS
    • D03D47/00Looms in which bulk supply of weft does not pass through shed, e.g. shuttleless looms, gripper shuttle looms, dummy shuttle looms
    • D03D47/34Handling the weft between bulk storage and weft-inserting means
    • D03D47/38Weft pattern mechanisms

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Supports For Pipes And Cables (AREA)

Description

Zanášeci skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanášeni útkové příze
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká zanášecího skřipce pro útkovou přízi v bezčlunkových textilních stavech.''
Přesněji se předkládaný vynález týká skřipce pro přivádění útkové příze ke'skřipcům bezčlunkových stavů, vhodného pro současné zpracování více útkových přízí prostřednictvím jejich podáváním na osnovním vstupu odnášecímu skřipci v pořadí řízeném a předem stanoveném v podávači fázi útkových přízí.
Dosavadní stav techniky
Toto podávání probíhá uvnitř omezeného časového a prostorového intervalu, když se skřipec posouvá do a zatahuje zpět z dutiny zanášecího skřipce, který přinesl útkové příze napůl cesty do osnovního vstupu, přebírá tyto útkové příze a dokončuje jejich cestu na protilehlou stranu.
Pro podrobnější popis technického problému, řešeného předkládaným vynálezem, společně se specifickými obtížemi a požadavky skřipcových stavů bude nyní obecně popsán proces podávání útkových přízí v těchto stavech, jak je znázorněn zjednodušeným způsobem na obr. 1A a obr. 1B.
Obr. 1A znázorňuje na pravé straně již vytvořenou tkaninu 1. a osnovní vstup již otevřený ve dvou rovinách 2. a 3 prostřednictvím pohybu hlav, které pro jednoduchost nejsou na tomto obrázku znázorněny. Do osnovního vstupu, při každém z jeho otevření a s vhodnou synchronizací, musí být zanesen jeden nebo více útků v závislosti na vzorech vyráběné • · · · tkaniny, přičemž tyto útky, nebo útkové příze, jsou přiváděny k zanášecímu skřipci 4_ posouvaného uvnitř osnovního vstupu prostřednictvím lancety z polotuhé pásky 5., která se zahaluje a rozbaluje ve střídavém přímočarém vratném pohybu ve směru dvojité šipky 6. v důsledku střídavého otočného pohybu ve směru šipky J_ příčných hnacích kol 8.. V nejpoužívanějších stavech se zanášení útkové příze provádí prostřednictvím dvojice skřipců vzájemně spolu spolupracujících: tedy prostřednictvím zanášecího skřipce a odnášecího skřipce. Ty se pohybují vyjitím ze dvou stran tkaniny a střetávají se v polovině, kde zanášecí skřipec 4., po převzetí příze z prezentačního zařízení a dokončení svého chodu přes polovinu výšky tkaniny, předává tuto přízi odnášecímu skřipci přicházejícímu z opačné strany. Po převzetí příze se odnášecí skřipec zatahuje zpět a dokončuje svůj chod přes zbývající polovinu výšky tkaniny.
Pro další detaily o odnášecích skřipcích lze odkázat na evropské patenty č. 572.025 a 576.074 a rovněž na evropskou patentovou přihlášku č. 95202072.5, stejného přihlašovatele. Zcela obecně je zanášecí skřipec zkonstruován s dutým předním koncem, kde jsou útkové příze prezentovány odnášecímu skřipci, který je naproti tomu tvarován jako háček schopný, při pohybu, zanoření se do dutého konce zanášecího skřipce a, při zatažení zpět, uchopení a odnášení s sebou těchto přízí tak, aby dokončil jejich zanesení do útkové osnovy.
Poté, co tedy byla zanesena do osnovního vstupu, je útková příze, nebo jednoduše příze, zanesena do tkaniny prostřednictvím pohybu paprsku, který pro jednoduchost není na obrázku znázorněn. Ve svém střídavém přímočarém vratném ι
pohybu se tělo zanášecího skřipce 4. pohybuje podél čárkované horizontální dráhy 9,.
Činnost prezentování útkové příze zanášecímu skřipci
4. probíhá prostřednictvím prezentování určitých tyčinek 11, které přijímají své útkové příze 12 z jejich příslušných horních paprsků. Tyto prezentační tyčinky 11 jsou schopné se pohybovat mezi dvěma polohami, horní klidovou polohou a spodní podávači polohou pro prezentování příslušné útkové příze zanášecímu skřipci 4..
Pokud se týká zařízení pro prezentování útkové příze je možné odkázat na italské patentové přihlášky č. MI97/A01821 a MI97/A01822, rovněž od stejného přihlašovatele.
Jak je známé z dosavadního stavu techniky, útková příze je prezentována zanášecímu skřipci ve vhodném úhlu vzhledem k jeho dráze 9,. Přesněji jsou různé útkové příze prezentovány podle určitého rozsahu směrů ležících v rovině, vždy pod ostřejším či tupějším úhlem vzhledem ke směru dráhy 9. dopředného pohybu zanášecího skřipce 4_. Při svém dopředném pohybu zanášecí skřipec, tedy při svojí cestě do osnovního vstupu, postupně kříží různé dostupné směry útkových přízí, nejprve ty, které jsou pod ostřejším úhlem, a potom ty, které jsou pod tupějším úhlem.
Ve skutečnosti je třeba mít na zřeteli, že zanášecí skřipec je v tomto okamžiku vyráběn ve tvaru splňujícím specifické požadavky pro uchopení pouze příze, 'která se s ním setkává pod ostrým úhlem, přičemž absolutně selhává při uchopování přízí, které se s ním střetávají pod v podstatě pravým úhlem nebo v jakémkoliv rozsahu úhlů méně než ostrých. Tento požadavek vyhovuje potřebě, aby v případě, že osnovní vstup není dokonale otevřený a osnovni příze není plně zvednuta nebo snížena, zanášecí skřipec 4. za ní nemusí zachytit a potrhat ji, ale pouze ji vychýlí z její dráhy prostřednictvím jejího zvednutí nebo snížení na potřebné místo.
Obr. 1B poskytuje celkový přehled o situaci poté, co je příze zachycena skřipcem 4., a poté, co již byla posunuta dopředu ve směru dráhy 9. k otevřenému osnovnímu vstupu. Za místem prezentování a uchopení příze stříhací nástroj, zde obvykle znázorněný jako nůžky, přerušuje útkový úsek mezi pohybujícím se skřipcem 4. a vrškem osnovního vstupu a střihá jej, takže útková příze, posunutá do otevřeného osnovního vstupu, je ta příze, která je vyrolována ze svého horního paprsku, a neovlivní přízi na části tkaniny X, která již byla vyrobena. Ve skutečnosti obr. IA znázorňuje nůžky v otevřené a obr. 1B v uzavřené poloze, po ustřižení příze 12.
Technický problém s prezentováním útkové příze se stává mnohem složitějším, když dva nebo více útku má být přivedeno k osnovnímu vstupu současně prostřednictvím jejich přivedení k zanášecímu skřipci a jejich podáním odtud k odnášecímu skřipci. Tyto útky mohou být ve skutečnosti značně rozdílné svými rozměrovými charakteristikami a podobně, nebo mohou být prezentovány s různými hodnotami roztažení nebo volnými délkami tak, aby byly následně uchopeny s větší nebo menší účinností prostřednictvím zanášecích skřipců a odnášecích skřipců.
Při vzetí do úvahy té skutečnosti, že útky jsou uchopovány a pevně drženy prostřednictvím zářezů typu písmene
V a/nebo pružnými nástroji, osvědčuje se jako nejdůležitější pro dosažení dobrých výrobních výsledků, že zanášení příze, •· ·· ·· • · . · · · · ·♦· ···· · ·· · · * · • ··· ······ * · nejnáročnější pro uchyceni, v zanášecím skřipci probíhá v řízené sekvenci mezi přízemi 12 při jeho přivádění k odnášecímu skřipci. Je obecně výhodné, když přivádění nejproblémovější příze k odnášecímu skřipci probíhá první. Pokud je bráno na zřetel, opět jako obecný princip, že odnášecí skřipce jsou tvarovány jako háčky ve tvaru velmi ostrého písmene V, je výhodné když příze, nejproblémovější na držení, vstupuje do vybrání ve tvaru písmene V jako první, a když nejméně problémová příze vstupuje potom.
Cílem předkládaného vynálezu je vytvořit zlepšené zařízení pro zanášení útku a systém zpracování ve stavech pracujících se skřipci, zejména v případě současného zanášení více útků. Technický problém zlepšení procesu zanášení útku při výrobě tkaniny a v zařízení provádějícím tuto fázi výrobního procesu ve skřipcových stavech tudíž v podstatě spočívá ve splnění požadavků na vytvoření dvou nebo více útků dostupných v odlišných a definovaných místech v zanášecím skřipci tak, aby byly prezentovány v předem stanovené sekvenci odnášecímu skřipci, a aby odnášecí skřipec mohl být schopen je zachytit v této sekvenci, a rovněž v řízení pohybů pohybujících se zmiňovaných útků do zanášecího skřipce.
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález se tedy týká zařízení a způsobu pro zanášení útkových přízí do bezčlunkových stavů, zejména vhodných pro současné zanášení většího počtu útkových přízí 12 do procesu výroby tkaniny. Zařízení podle vynálezu v podstatě sestává ze zanášecího skřipce, jehož hlavní znaky jsou definovány v hlavním patentovém nároku 1 a jehož výhodná provedení jsou definována v závislých patentových nárocích.
• · β
Způsob podle vynálezu je ve svých hlavních znacích definován v hlavních patentových nárocích 6 a 11 a jeho výhodná provedení jsou definována v závislých patentových nárocích.
Předkládaný vynález je v následujícím popisu popsán ve spojení s některými z jeho typických provedení ve spojení s odkazy na obr. 2 až obr. 8, která jsou uvedena pouze za účelem příkladu a nemají rozsah vynálezu žádným způsobem omezit, přičemž znaky a výhody vynálezu mají být lépe patrné z připojených schematických výkresů.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.lA a obr. 1B ilustrují obecným způsobem řešený technický problém;
Obr. 2 znázorňuje perspektivní celkový pohled na zanášecí skřipec podle předkládaného vynálezu;
Obr. 3 znázorňuje prezentační a uchopovací sekvenci útku, který je prezentován tyčinkami umístěnými na vnější levé straně a v ostřejším úhlu;
Obr. 4 znázorňuje prezentační a uchopovací sekvenci útku, který je prezentován tyčinkami umístěnými na vnější pravé straně a v mírnějším ostrém úhlu;
0br.5A, obr. 5B, a obr. 5C znázorňují detaily provedení krytu skřipce podle předkládaného vynálezu;
Obr.6, obr. 7 a obr. 8 ilustrují další výhodná provedení předkládaného vynálezu.
• · • ·
Příklady provedení vynálezu
Výkresy znázorňují provedení podle předkládaného vynálezu, ve kterém jsou do osnovního vstupu zanášeny dva útky současně, přičemž je zcela samozřejmé, že předkládaný vynález může být rovněž realizován pro současné zavádění většího počtu útkových přízí.
Obr. 2 znázorňuje koncovou část zanášeciho skřipce 4. podle předkládaného vynálezu v perspektivním pohledu. Jeho konstrukce sestává z krabicového tvaru dutého rovnoběžnostěnu, vytvořeného z profilové tyče 20 s průřezem ve tvaru písmene U, podobně jako je tomu u zanášecích skřipců již známých z dosavadního stavu techniky, a z krytu 30 s nahoru otočeným průřezem ve tvaru písmene L. Rameno 22 tvaru písmene U na pozorované straně má nejprve mírně dovnitř zakřivený úsek, na kterém je namontován profil 23 pro zvedací a snižovací pohyb útkové příze 12 prezentované skřipci 4_ během jeho dopředného pohybu z levé strany na pravou, což nutí zmiňovaný útek, aby jím procházel během jeho pohybu. Tento útek 12 je útek na straně spojené s již vyrobenou tkaninou 1. Horní kryt 30 ve tvaru nahoru obráceného písmene L je vytvořen s hrotem 31, který leží přes a zabírá s útkovou přízí 12 a vede ji podél klesajícího profilu 32 vytvořeného na vertikální části 33 tvaru nahoru otočeného písmene L a v podstatě drží paralelně s profilem 23 vytvořeným na ramenu 22 tvaru písmene U.
Horizontální část 34 krytu je mírně užší, než je šířka pod ní ležícího tvaru písmene U. To vytváří nucenou dráhu 24 pro útkovou přízi 12 mezi profily 32 a 2.3, která je
zachycena skřipcem 4. a postupně snižována k základně tvaru písmene U.
Útkový zachycovací nástroj 25 je umístěn na konci dráhy 24 a je sám o sobě v oboru již známý, například z US patentu č. 5,113,914 stejného přihlašovatele. Tento nástroj může být, opět pouze pro účely uvedení příkladu, realizován se zachycovacím výstupkem.26 zavěšeným v závěsu 27 a protilehlým k části 28 vespod ležícího držáku. Přední část 29 zachycovaciho výstupku 26 je zakřivena nahoru pro zajištění zanesení útku 12., přicházejícího z dráhy 2.4, dovnitř postupně se zužujícího vybrání. Zachycovací akce útku na části nástroje 25 může být dosažena jak pružným působením výstupku 26, například prostřednictvím ovládání pružinou, která pro jednoduchost není znázorněna na obrázku, a která reaguje na zanesení příze a přitlačí ji mezi výstupek 26 a protilehlou část 28., ale také působením tvaru vybrání mezi těmito částmi, zachycovací nástroj 25 zachycuje útek 12 na části přivrácené ke tkanině
Horní čelo 34 krytu 30 je v podstatě horizontální a je vytvořeno s umísťovacím zářezem pro útkovou přízi 12 na straně, kde je útek spojen s podávacími paprsky a veden skrz prezentační tyčinky 11. Tento zářez 35 je vytvořen se vstupním průchodem 36 útku, který byl zachycen hrotem 31 a svým opačným koncem prochází podél dráhy 24 . Tento zářez pokračuje nahoru a vede útek, zavedený pod kryt. 30 po dráze, která se rozděluje na dva výběžky 37 a 38 oddělené zakulacenou špičkou 39. Tyto dva výběžky 37 a 38 jsou vytvořeny s různými axiálními délkami, takže příze přicházející do kontaktu s dnem každého z nich jsou v podstatě posunuty ve směru (horizontální dráhy 9.) axiálního
-•‘čcšnt^
b.*-·
pohybu zanášeciho skřipce 4.· Na obrázku je rovněž znázorněn odnášeci skřipec 50, který bude popsán niže. Tvar zářezu 35 a jeho funkce v celé konstrukci skřipce jsou ilustrovány na následujicich obrázcích. Zde ilustrovaná provedení pro jednoduchost znázorňuji zářez 35 vytvarovaný se dvěma výběžky 37 a 3.8, ale v obecném principu může být tento zářez tvarován s různým počtem výběžků o různých axiálních hloubkách, například se třemi nebo s více výběžky.
Obr. 3A, obr. 3B a obr. 3C ilustrují činnost skřipce ve vztahu k prezentační a zachycovací sekvenci útku 12, který je prezentován tyčinkami 11 umístěnými na vnější levé straně a pod ostřejším úhlem a. Tyčinky jsou označeny vztahovými značkami jako tyčinky 11a až llh a příze jako příze 12a až 12h postupně od levé strany na pravou, takže levá tyčinka 11a, ..., prezentuje svoji přízi 12a, ..., pod ostrým úhlem a vzhledem ke směru horizontální dráhy 9. skřipce 4_, který je ostřejši než úhel příze tyčinky llh, ..., která prezentuje svoji přízi 12h, ..., pod ostrým úhlem a.
Obr. 3 znázorňují tyčinku 11b, která prezentuje svoji přízi 12b skřipci 4_, když tento skřipec 4. ji míjí při svém dopředném pohybu ve směru horizontální dráhy 9.· Příze 12b je na levé straně spojena se svým paprskem a na pravé straně s tkaninou i. Obr. 3A znázorňuje útkovou přízi 12b, prezentovanou sníženou tyčinkou 11b, jak je zachycena hrotem 31 krytu 30 a vedena pod krytem 30 za svoji prostřední část. Obr. 3B znázorňuje skřipec 4. poté, co byl posunut dopředu vzhledem k poloze ilustrované na obr. 3A, přičemž v důsledku tohoto posunutí útková příze 12b začíná sledovat dráhu 24 a zejména klesající profil 32, ale stále ještě klesla pouze málo v důsledku svého velmi ostrého úhlu a. Na druhou stranu
se příze 12b nachází naproti zakulacené špičce 39 a v důsledku svého stále ještě nepostačujícího snížení nemůže být zachycena zmiňovanou špičkou 3.9, aby vstoupila do výběžku 38, a pokračuje ve svém pohybu směrem ke dnu výběžku 37, kde se zastaví, jakmile je zachycena zachycovacím nástroj em .2.5. Obr. 3C znázorňuje skřipec 4. poté, co byl posunut ještě dále na pravou stranu, v důsledku tohoto přesunutí posunutí útkové příze 12 dokončilo svoji dráhu 24, útková příze 12b byla zachycena zachycovacím nástrojem 25 a byla odstřižena stříhacím nástrojem 14 (nůžkami) na straně tkaniny ,1. Na druhé straně je příze stále ještě spojena s předním podávačům paprskem a spočívá na dnu výběžku 37 . Speciální tvar zářezu 35 v krytu 30 tedy způsobuje, že příze, prezentované jako první a s nejostřejšími úhly, se samy umísťují do výběžku 37 umístěného na straně nejblíže k zachycovacímu nástroji nebo k části nejbližší u tkaniny 1. Skřipec 4. pokračuje směrem na pravou stranu a vytahuje nějakou útkovou přízi z paprsku, aby ji začlenil do procesu výroby textilu. Ve skřipci 4. se příze 12 nalézá uvnitř rovnoběžnostěnu držená mezi zavedením do výběžku 37 a zachycená zachycovacím nástrojem 25, jak je znázorněno přerušovanou čárou.
Obr. 4 na druhou stranu znázorňuje tyčinku lig, která prezentuje svoji přízi lig zanášecímu skřipci 4., který ji míjí během svého dopředného pohybu ve směru horizontální dráhy 9,. Příze 12g je rovněž spojena se svým paprskem na levé straně a s tkaninou 1. na straně pravé. Obr. 4Ά znázorňuje, že útková příze 12g je prezentována na snížené tyčince lig, způsobem podobným jako v předcházejícím případě je zachycena hrotem 31 krytu 30 a prochází pod krytem 30 svojí prostřední částí. Obr. 4B znázorňuje skřipec 4. v dopředu posunutém umístěni vzhledem k místu znázorněném na obr. 4A, přičemž v důsledku tohoto posunutí útková příze 12q již sledovala dráhu
24, ale v důsledku svého úhlu α rovněž klesla téměř zcela. Na druhé straně příze 12q, procházející přes zářez 35 již dostatečně klesla, když se střetává se zakulacenou špičkou
39, tak, aby byla zachycena touto zmiňovanou špičkou 39 a tudíž vstupuje do výběžku 38., kde se zastaví a nebude moci pokračovat dále směrem k výběžku 37 jako v předcházejícím případě. Obr. 4C znázorňuje, podobným způsobem jako v předcházejícím případě, že skřipec 4_ byl dále posunut na pravou stranu, přičemž v důsledku tohoto posunutí útková příze 12q dokončila svoji dráhu 2.4, byla zachycena zachycovacím nástrojem 25 a na straně, přiléhající k tkanině i, byla odstřižena stříhacím nástrojem 14 (nůžkami) . Na druhé straně je stále ještě spojena s předním podávacím paprskem a sama spočívá na dnu výběžku 38 . V tomto případě se příze 12 nachází uvnitř rovnoběžnostěnu skřipce 4. a je držena mezi zavedením do výběžku 38 a zachycením zachycovacím nástrojem
25, jak je znázorněno přerušovanou čárou, a to v místě lišícím se od umístění v případě prezentovaném na obr. 3C. Speciální tvar zářezu 35 na krytu 30 tudíž způsobuje, že příze, prezentované jako poslední a nejméně ostrými úhly vzhledem k pohybu skřipce 4., se samy ukládají do výběžku 38 vytvořeného nejdále od zachycovacího nástroje 25 nebo na straně ne j vzdáleně j ší od tkaniny 1..
Z předcházejícího popisu, provedeného ve spojení s odkazy na obr. 3 a obr. 4, je zcela zřejmé, že podávači dráha a zejména klesající profil 32 stěny 33., která určuje umístění útku 12 v jednom z výběžku 37 , 38, závisí na úhlu a, pod kterým je útek 12 prezentován skřipci 4_.
Obr. 5A, obr. 5B a obr. 5C ilustruji dvě alternativní provedeni krytu 30.
Obr. 5A znázorňuje bokorys vertikální stěny 33 krytu 30 s hrotem 31, klesajícím profilem 32 a částí zachycovacího nástroje 2.5, přičemž tento pohled v bokorysu odpovídá oběma alternativním provedením.
Obr. 5B znázorňuje pohled na horní stěnu 34 krytu 30 v alternativě, ve které výběžek 37B, nejblíže u zachycovacího nástroje 25., je tvarován s menší hloubkou v axiálním směru, než je hloubka výběžku 38B, který má v axiálním směru větší hloubku.
Obr. 5B rovněž velmi zjednodušeným způsobem znázorňuje odnášecí skřipec 50., když se tento skřipec pohybuje střídavým způsobem podél dvojité šipky, střetává se se zanášecím skřipcem 4_, sám proniká do jeho duté části až do místa, znázorněného čerchovanou čárou, a nakonec se odtud vytahuje. Zanášecí skřipec 4. a odnášecí skřipec 50 sdílejí společný směr pohybu podél horizontální dráhy 9. Při svém dopředném pohybu se konvexní část jeho koncového háčku 51 protlačí po straně přízí, přítomných v duté části zanášecího skřipce 4., a přebírá je. Během vratného pohybu odnášecího skřipce 50 jsou příze, přítomné v duté části zanášecího skřipce - uložení ve výběžcích 37, 38 a pevně držené zachycovacím nástrojem 2.5, zachyceny háčkem 51 v dutině, která vytváří určité zachycovací zařízení, kter-é zachycuje tyto příze 12 ze zanášecího skřipce a přenáší je podél zbývající části dráhy v otevřeném vstupu osnovy, přičemž pokračuje v odvíjení příze z paprsků umístěných před jejich prezentačními tyčinkami 11.
• · • · · · • · • · · · · · • · · · · 13 .:.....· ·..*
Obecně platí, že příze, vstupující do háčku 51 jako první, jsou zachyceny s větší účinností, takže je zde v důsledku toho potřeba prezentovat háček 51 všem těmto přízím, nejprve a dobře specifikovaným způsobem, které je nejobtížnější zachytit, jak ostatně lze očekávat, v důsledku některých jejich vlastností nebo některých jejich rozdílů při prezentování, jako je natažení, volná délka, lámavost, a podobně. Příze, zachycené odnášecím skřipcem 50 jako první, jsou příze umístěné uvnitř výběžku s největší hloubkou, což znamená příze procházející nejvíce na levé straně na obr. 5.
V případě obr. 5B příze 12a, ..., které jsou umístěny nejvíce na levé straně a jsou zachycovány zanášecím skřipcem 4. první, se ukládají ve výběžku 37B, který je výběžkem s nejmenší axiální hloubkou. Tyto příze 12a, . .., které jsou tudíž přízemi, které odnášecí skřipec 50 bude při své vratné dráze zabírat svým háčkem 51 v posledním okamžiku, přičemž jako první zachytává příze 12h, ..., které jsou umístěny nejvíce na pravé straně a zachytávány skřipcem 4. později. Tyto později uvedené příze byly umístěny uvnitř výběžku 38B, to jest výběžku s největší axiální hloubkou.
V případě provedení, znázorněného na obr. 5B, příze, které lze obtížně zachytit a účinně přidržet, jsou umístěny v tyčinkách sousedících s nejvíce na pravé straně umístěnou tyčinkou llh, naproti tomu příze, které lze zachytit a přidržet nejsnáze, jsou umístěny v tyčinkách sousedících s nejvíce na levé straně umístěnou tyčinkou 11a. V případě obr. 5B jsou příze 12., prezentované zanášecímu skřipci 4. pod více otevřeným úhlem a, prezentovány odnášecímu skřipci 50 před přízemi, které jsou prezentovány zanášecímu skřipci 4. pod ostřejším úhlem a.
• ·
Obr. 5C znázorňuje pohled na horní stěnu 34 krytu 30 v alternativě opačné k předcházející alternativě, přičemž zde je výběžek 37C nejblíže u zachycovacího nástroje 25 vytvořen s větší axiální hloubkou vzhledem k výběžku 38C majícím menší axiální hloubku. Obr. 5C rovněž poskytuje velmi zjednodušený pohled na odnášecí skřipec 50, který se pohybuje jako bylo popsáno a ilustrováno ve spojení s obr. 5B.
V případě obr. 5C, příze 12a, ..., které jsou umístěny nejvíce na levé straně a střetávající se skřipcem 4 jako první, se ukládají do výběžku 37C, který má největší axiální hloubku. Tyto příze 12a, ..., jsou tudíž ty příze, které odnášecí skřipec 50 zachytí při svém vratném pohybu svým háčkem 51 jako první, zatímco příze 12h, ..., to jest příze umístěné nejdále na pravé straně a střetávající se se zanášecím skřipcem 4 později, zachytí odnášecí skřipec jako druhé. Tyto později uvedené příze byly uloženy ve výběžku 38C majícím menší axiální hloubku.
V případě provedení, znázorněného na obr. 5C, je tedy technické řešení obrácené vzhledem k řešení podle předcházejícího případu. Příze, které lze nejobtížněji zachytit a přidržet jsou tedy umístěny v tyčinkách sousedících s tyčinkou 11a umístěnou nejvíce na levé straně, zatímco příze, které lze nejsnáze zachytit a přidržet, jsou naproti tomu umístěny v tyčinkách sousedících s tyčinkou llh umístěnou nejvíce na pravé straně. V tomto případě útky 12, prezentované zanášecímu skřipci 4. pod ostřejším úhlem a, jsou prezentovány odnášecímu skřipci 50 před útky, prezentovanými zanášecímu skřipci 4. pod více otevřeným úhlem a.
Axiální hloubky dvou nebo více výběžků 37, 38 zanášecího skřipce podle předkládaného vynálezu, • · prostřednictvím kterých jsou příze prezentovány odnášecímu skřipci na dobře rozlišených místech, jsou výhodně vzájemně odlišné.
Ve spojení s odkazy na obr. 6, obr. 7 a obr. 8 budou nyní popsána ještě další provedení předkládaného vynálezu, vyznačující se dalším vylepšením či zjemněním. Toto vylepšení či zjemněni se týká případu, ve kterém příze útku vykazují odlišné chování, když jsou zaváděny do zanášecího skřipce.
Obr. 6A znázorňuje dva útky 12b, 12q prezentované zanášecímu skřipci jejich příslušnými tyčinkami 11b, lip. Uvažujme nyní například případ, ve kterém útek 12b, střetávající se jako první se zanášecím skřipcem 4. při jeho dopředném pohybu, je v důsledku kterékoliv ze svých vlastností nebo v důsledku způsobu jeho prezentace, jak bylo zmiňováno výše, vyznačen obtížnějším dopředným klouzáním pod krytem 30 a uvnitř dráhy 2.4, například protože je tenčí, více poddajnou a/nebo vlasovou přízí, bude se tedy posouvat dopředu pomaleji. Útková příze 12q bude naproti tomu, stále jako příklad, mít takové vlastnosti, aby se posouvala dopředu na své dráze 24 rychleji, protože je silnější, více nataženou nebo méně poddajnou přízí. Příze 12q se v důsledku toho, jak je znázorněno na obr. 6B, sice posune do zanášecího skřipce A v pozdějším okamžiku, ale přesto může dostihnout, tlačit na a dokonce převzít přízi 12b.
V důsledku této skutečnosti je obecně výhodné, aby příze, které mají být prezentovány odnášecímu skřipci 50 jako první, byly rovněž prezentovány zachycovacímu nástroji 20 zanášecího skřipce 4. jako první, přičemž chování dvou přízí, které může být očekáváno, může být vytvořeno jako jednotnější prostřednictvím překonání odporu předních přízí, například
příze 12b, tak, aby se posouvaly podél dráhy 24 snáze v důsledku následujícího zjemnění předkládaného vynálezu.
Toto vylepšení nebo zjemnění spočívá v selektivním vkládání do dráhy útkových přízí, které mohou nejobtížněji procházet a umísťovat se dále vpředu při své prezentaci, pevný nebo řiditelný přepínač schopný modifikovat prezentační úhel vzhledem ke skřipci, když jsou zaváděny do dráhy 24, prostřednictvím jejich změkčení a zmenšení délky nekontrolovaného natažení ve směru tkaniny 1,.
V příkladném, ale neomezujícím provedení, znázorněném na obr. 7A a obr. 7B, je tento přepínač pevný a je ilustrován jako destička 60 vytvořená s výstupkem 61 majícím profil zvedající se od levé strany na pravou, na kterém je vychylována příslušná útková příze 12b. V tomto provedení je destička 60 spojena se statickou konstrukcí 62 stroje prostřednictvím spojení nastavitelného ve směru pohybu skřipce, prostřednictvím její montáže, například, s přítlačným šroubem 63 uvnitř štěrbiny 64 tak, aby bylo možné měnit umístění destičky 60 v tomto směru a vychylovat pouze několik z přízí 12a, 12b, ..., dále vpředu, které je možné nejobtížněji posouvat, a ne také ostatní příze llh, llq, ..., které to nepotřebují. Obr. 7B znázorňuje, že skřipec 4. byl posunut dopředu a že útek 12b je zachycen zvedacím profilem 61, přičemž útek se pohybuje na něm, vstupuje do zachycovacího nástroje 25 a potom jej opouští za tímto nástrojem, po jejím převzetí. Útková příze 12q dále vzadu naproti tomu není zachycena, protože destička 60 je nastavena tak, aby zachycovala pouze příze umístěné nejvíce vpředu.
V příkladném, ale neomezujícím provedení, znázorněném na obr. 8A a obr. 8B, je tento přepínač řízený a je • · · ·
ilustrován jako elektromagneticky ovládané zařízeni 70 vytvořené s prvkem 71 ovládaným pro zvedání a klesání tak, aby zachycoval útek a/nebo jej uvolňoval v požadované časové sekvenci.
Zařízení 70 je rovněž spojeno s konstrukcí 62 stroje prostřednictvím nastavitelného spojení, namontováním například s přítlačným šroubem 73 ve štěrbině 74 tak, aby bylo schopné působit na různý počet přízí 11a, 11b, ..., dále vpředu, které lze posouvat nej obtížněji, a ne rovněž na další příze llh, lig, které to nepotřebují.
Zařízení 70 může být ovládáno, aby se zdvihalo do polohy 71a způsobem koordinovaným s pohybem tyčinek 11a, 11b, ..., které prezentují útkové příze 12a, 12b, ..., jež mají být vychýleny tímto zařízením. To umožňuje měnit působení přepínacího zařízení 70 na jednu nebo více útkových přízí působením na řídící jednotku rámu, kdykoliv se má změnit vyráběná tkanina. Řídící jednotka rámu přebírá péči o aktivaci zařízeni 70 s pomocí malých kabelů 72. Obr. 8B znázorňuje, že skřipec 4. byl posunut dopředu a že příze 12b je zachycena prostřednictvím zdviženého prvku 71, čímž je jí pomoženo ve vstupu do zachycovacího nástroje 2.5. Útek 12b opouští přepínač, kdykoliv se prvek 71 zatáhne, nebo poté, co byl útek již odstřižen stříhacím nástrojem 14 či nůžkami. Útková příze 12g, umístěná dále vzadu je naproti tomu ponechána nevychýlená, protože zařízení 70 je umístěno tak, aby ovlivňovalo pouze příze umístěné více vpředu.

Claims (13)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zanášecí skřipec pro bezčlunkové stavy, mající dutý tvar rovnoběžnostěnu, vytvořený z duté profilové tyče (20) ve tvaru písmene U a z horního krytu (30), vytvořeného se zářezem (35), ve kterém je příze nebo útek (12) uložen prostřednictvím podávacího paprsku, a se zachycovacím nástrojem (25) schopným zachytit útek (12) na části otočené směrem ke tkanině (1) pro prezentování uvedeného útku odnášecímu skřipci (50), vyznačující se tím, že zářez (35) je tvarován s množstvím výběžků (37, 38) s různou axiální hloubkou pro základní posunutí útkových přízí (12), přicházejících do kontaktu s dnem každého z těchto výběžků, ve směru axiálního pohybu zanášecího skřipce (4).
  2. 2. Zanášecí skřipec pro bezčlunkové stavy podle nároku 1, vyznačující se tím, že výběžek (37), umístěný nejblíže k zachycovacímu nástroji (25), je vytvořen s menší axiální hloubkou než výběžek (38), umístěný na straně paprsků.
  3. 3. Zanášecí skřipec pro bezčlunkové stavy podle nároku 1, vyznačující se tím, že výběžek (37), umístěný nejblíže k zachycovacímu nástroji (25) , je vytvořen s větší axiální hloubkou než výběžek (38), umístěný na straně paprsků.
  4. 4. Zanášecí skřipec pro bezčlunkové stavy podle nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje podávači dráhu (24) pro vedení útku (12) do jednoho z výběžků (37, 38) -v závislosti na úhlu (a), pod kterým je útek (12) prezentován zanášecímu skřipci (4).
  5. 5. Způsob prezentování útkových přízí nebo útků (12) odnášecímu skřipci (50) bezčlunkového stavu vybaveného • · · · • · dvojitým skřipcem, a zejména pro dvojité podáváni jednoho nebo více útků (12a, ..., 12h) do vstupu osnovy, vyznačující se tím, že uvedené útky (12) se uspořádají v zanášecím skřipci (4) jako v podstatě posunuté ve směru axiálního pohybu skřipců (50, 4) a že se prezentují odnášecímu skřipci (50) v pořadí uvedeného posunutého uspořádání.
  6. 6. Způsob prezentování--útku (12) odnášecímu skřipci (50) bezčlunkového stavu podle nároku 5, vyznačující se tím, že pořadí prezentování útků (12) odnášecímu skřipci (50) se určí zavedením uvedených útků (12) do zanášecího skřipce (4) jejich uložením do většího počtu výběžků (37, 38) s různou axiální hloubkou.
  7. 7. Způsob prezentování útku (12) odnášecímu skřipci (50) bezčlunkového stavu podle nároku 5, vyznačující se tím, že pořadí prezentování útků (12) odnášecímu skřipci (50) se určí prostřednictvím úhlu (a), pod kterým je každý útek (12) prezentován zanášecímu skřipci (4).
  8. 8. Způsob prezentování útku (12) odnášecímu skřipci (50) bezčlunkového stavu podle nároku 7, vyznačující se tím, že útky (12), prezentované zanášecímu skřipci (4) pod ostřejším úhlem (a), se odnášecímu skřipci (50) prezentují před útky (12), prezentovanými zanášecímu skřipci (4) pod otevřenějším úhlem (a).
  9. 9. Způsob prezentování útku (12) odnášecímu .skřipci (50) bezčlunkového stavu podle nároku 7, vyznačující se tím, že útky (12), prezentované zanášecímu skřipci (4) pod otevřenějším úhlem (a), se odnášecímu skřipci (50) prezentují před útky (12), prezentovanými zanášecímu skřipci (4) pod ostřejším úhlem (a).
  10. 10. Způsob zavádění útkových přízí nebo útků (12) do zanášecího skřipce (4) bezčlunkového stavu, zejména pro současné podávání dvou nebo více útků (12a, ..., 12h) do vstupu osnovy, vyznačující se tím, že zavádění uvedených útků se vytvoří více jednotné prostřednictvím selektivního vložení přepínače do dráhy útků, přičemž tento přepínač je schopen modifikovat úhel prezentování útků (12) zanášecímu skřipci (4), když jsou zavedeny do dráhy (24), a zmenšuje délku nekontrolovaného natažení ve směru látky (1).
  11. 11. Způsob zavádění útkových přízí nebo útků (12) do zanášecího skřipce (4) bezčlunkového stavu podle nároku 10, vyznačující se tím, že přepínač je tvořen destičkou (60) vytvořenou s výstupkem (61) majícím zdvihající se profil, na kterém se útková příze (12) vychyluje, a spojenou se statickou konstrukcí (62) stroje prostřednictvím spojení nastavitelného ve směru pohybu zanášecího skřipce (4).
  12. 12. Způsob zavádění útkových přízí nebo útků (12) do zanášecího skřipce (4) bezčlunkového stavu podle nároku 10, vyznačující se tím, že přepínač je tvořen zařízením (70) spojeným se statickou konstrukcí (52) stroje prostřednictvím spojení nastavitelného ve směru pohybu zanášecího skřipce (4) a vytvořeným s prvkem (71) ovládaným pro zdvihání a klesání v závislosti na polohách (71a) požadovaných pro zachycení nebo pro umístění (71b), ve kterém útek není zachycen.
  13. 13. Způsob zavádění útkových přízí nebo útků (12) do zanášecího skřipce (4) bezčlunkového stavu podle nároku 12, vyznačující se tím, že prvek (71) je ovládán v koordinaci s ovládáním tyčinek (11a, 11b, ...), které prezentují příze (12a, 12b, ...), pro vychylování přízí zařízením.
CZ20011733A 1998-11-17 1999-11-12 Zanáąecí skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanáąení útkové příze CZ20011733A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT1998MI002487A IT1303764B1 (it) 1998-11-17 1998-11-17 Pinza di condotti per telai senza navetta particolarmente adatta perl'introduzione contemporanea di piu' trame nella bocca di ordito

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ20011733A3 true CZ20011733A3 (cs) 2001-12-12

Family

ID=11381073

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ20011733A CZ20011733A3 (cs) 1998-11-17 1999-11-12 Zanáąecí skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanáąení útkové příze

Country Status (9)

Country Link
US (1) US6431223B1 (cs)
EP (1) EP1135548B1 (cs)
JP (1) JP2002530539A (cs)
CN (1) CN1333847A (cs)
CZ (1) CZ20011733A3 (cs)
DE (1) DE69941987D1 (cs)
ES (1) ES2340451T3 (cs)
IT (1) IT1303764B1 (cs)
WO (1) WO2000029651A2 (cs)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2318443T3 (es) * 2005-05-17 2009-05-01 Promatech S.P.A. Agarre del soporte para tejer con dispositivo (anti-lazo) para impedir el agarre anticipado de la trama.
BE1017477A3 (nl) * 2007-02-26 2008-10-07 Picanol Nv Een grijperweefmachine voorzien van een gevergrijper en een ombuiggeleiding.
EP2037023A1 (de) * 2007-09-12 2009-03-18 Sultex AG Fadenklemme für einen Greiferkopf und Verfahren zum Betreiben derselben
BE1018116A3 (nl) * 2008-05-07 2010-05-04 Picanol Nv Nemergrijper, gevergrijper en inrichting voor een grijperweefmachine.
JP5731098B2 (ja) * 2008-11-07 2015-06-10 津田駒工業株式会社 レピア織機の緯入れ方法及びその装置
EP2440697B1 (de) * 2009-06-10 2014-07-16 Lindauer Dornier Gesellschaft mbH Vorrichtung und verfahren zum schusseintrag an einer greiferwebmaschine
BE1021697B1 (nl) * 2013-06-25 2016-01-08 Picanol Werkwijze en inrichting voor het tegelijkertijd inbrengen van twee inslagdraden
BE1023978B1 (nl) * 2016-03-25 2017-09-28 Picanol N.V. Grijper voor een grijperweefmachine
CN109487410B (zh) * 2018-12-03 2020-05-05 陕西长岭纺织机电科技有限公司 一种使用喷气织机织造多经多纬系列织物的织造方法
DE102018222722B3 (de) 2018-12-21 2019-12-19 Lindauer Dornier Gesellschaft Mit Beschränkter Haftung Bringer-greiferkopf, webmaschine mit einem solchen bringer-greiferkopf und verfahren zum doppelschusseintrag
IT201900014982A1 (it) * 2019-08-23 2021-02-23 Santex Rimar Group S R L Dispositivo per il risparmio della trama in macchine per tessere
CN110760979A (zh) * 2019-12-02 2020-02-07 朱惠忠 一种用于纬纱束编织的剑杆织机及其操作方法
CN113293485B (zh) * 2021-05-26 2022-09-16 绍兴市嘉纬电子科技有限公司 一种高速耐磨型纺织剑头

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES344309A1 (es) * 1967-08-10 1968-10-01 Balaguer Golobart Perfeccionamientos en los elementos insertadores de hilos de trama en telares con reserva de trama fija.
ES344323A1 (es) * 1967-08-12 1968-10-01 Balaguer Golobart Perfeccionamientos en los elementos insertadores de hilos de trama en telares con reserva de trama fija.
DE2326735A1 (de) * 1973-05-25 1974-12-19 Mertens & Frowein Gmbh & Co Kg Fadenfuehrung fuer greiferwebmaschine
JPH04209852A (ja) * 1990-11-30 1992-07-31 Kanebo Ltd 緯糸の2本同時挿入方法およびそれに用いる溝付きインサートレピアならびに溝付きキヤリアレピア
EP0633336A1 (de) * 1993-07-06 1995-01-11 Sulzer RàœTi Ag Verfahren zum gleichzeitigen Eintragen von zwei Schussfäden und Webmaschine mit Anordnung zur Durchführung des Verfahrens
IT1274589B (it) * 1994-08-05 1997-07-18 Nuovo Pignone Spa Sistema perfezionato di presa e serraggio della trama nella pinza di trazione di un telaio tessile
DE59705563D1 (de) * 1996-06-07 2002-01-10 Picanol Nv Gebergreifer für eine greiferwebmaschine

Also Published As

Publication number Publication date
CN1333847A (zh) 2002-01-30
WO2000029651A3 (en) 2000-08-17
US6431223B1 (en) 2002-08-13
IT1303764B1 (it) 2001-02-23
EP1135548A2 (en) 2001-09-26
DE69941987D1 (de) 2010-03-18
EP1135548B1 (en) 2010-01-27
JP2002530539A (ja) 2002-09-17
ITMI982487A1 (it) 2000-05-17
WO2000029651A2 (en) 2000-05-25
ES2340451T3 (es) 2010-06-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ20011733A3 (cs) Zanáąecí skřipec bezčlunkového stavu a způsob zanáąení útkové příze
US4143684A (en) Process and apparatus for reed-beating and cutting off fillings inserted into the shed in shuttleless weaving machinery equipped with weft mixers
US7438007B1 (en) Level cut loop looper and clip assembly
JP3197902B2 (ja) タフトを装填するためのタフトキャリア装填装置、それを含む織機、タフトキャリアを装填する方法、およびアキスミンスター織機上での製織方法
JP6682622B2 (ja) 織機杼口に緯糸を保持し、供給し、挿入するための装置を備えた織機、ならびに織機杼口に緯糸を保持し、供給し、挿入するための方法
CN109208158B (zh) 在片梭织机中不使用假边的纬纱操作装置
EP3175029A1 (en) Method and apparatus for forming variable cut and/or loop pile tufts over level cut loop tufts
KR20080052390A (ko) 상부 장식 기구가 부착된 재봉기
GB2129449A (en) A shuttleless weaving loom having apparatus for forming a selvage
CZ20023616A3 (cs) Tkaní koberců
US4014083A (en) Draw-in gripper assembly for drawing-in warp threads
AU2001284225B2 (en) Apparatus and method for supplying tufts of yarn
US4364246A (en) Knitting machine
BE1012676A3 (nl) Inrichting voor inslagannulatie op een weefmachine.
AU2001284225A1 (en) Apparatus and method for supplying tufts of yarn
EP3155155B1 (en) Selvedge forming device for a weft thread
US1911445A (en) Tufting machine with combined needle guide and gripper
CN111356800A (zh) 用于在无梭织造机中插入纬纱线的夹持器组件
CZ307840B6 (cs) Distanční tkanina, způsob vytváření distanční tkaniny a tkací stroj k provádění způsobu
JP3500138B2 (ja) 織機における緯糸供給装置
US1850984A (en) Manufacture of plain or patterned tufted or pile fabrics
JPH02216242A (ja) 柄パイル織物用パイル糸の配列整経方法とその装置
CZ193091A3 (cs) Zařízení na zakládání krajů tkaniny na tkacích strojích
KR19990028606A (ko) 기계식 직기
DE2458521C3 (de) Bandwebmaschine