CZ174493A3 - Process and apparatus for flexible and optimum reception and routing of telephone calls - Google Patents

Process and apparatus for flexible and optimum reception and routing of telephone calls Download PDF

Info

Publication number
CZ174493A3
CZ174493A3 CZ931744A CZ174493A CZ174493A3 CZ 174493 A3 CZ174493 A3 CZ 174493A3 CZ 931744 A CZ931744 A CZ 931744A CZ 174493 A CZ174493 A CZ 174493A CZ 174493 A3 CZ174493 A3 CZ 174493A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
call
number list
entry
calculation
telephone
Prior art date
Application number
CZ931744A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ290370B6 (cs
Inventor
David Glenn Carlson
Thomas Edward Miller
Original Assignee
Ibm
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ibm filed Critical Ibm
Publication of CZ174493A3 publication Critical patent/CZ174493A3/cs
Publication of CZ290370B6 publication Critical patent/CZ290370B6/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M3/00Automatic or semi-automatic exchanges
    • H04M3/42Systems providing special services or facilities to subscribers
    • H04M3/436Arrangements for screening incoming calls, i.e. evaluating the characteristics of a call before deciding whether to answer it
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04MTELEPHONIC COMMUNICATION
    • H04M1/00Substation equipment, e.g. for use by subscribers
    • H04M1/66Substation equipment, e.g. for use by subscribers with means for preventing unauthorised or fraudulent calling
    • H04M1/663Preventing unauthorised calls to a telephone set

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Computer Security & Cryptography (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Exchange Systems With Centralized Control (AREA)

Description

Oblast vynálezu
Vynález se týká zpracovatelského pole dat. Vynález zejména umožňuje příjemci telefonního volání analyzovat volací informaci asociovanou s telefonním hovorem za účelem určení optimální cesty telefonního volání.
Dosavadní stav techniky
Telekomunikační průmysl zaznamenal v posledních několika letech významný technologický pokrok. Dávno minula doba kdy telefon byl chválen jako jednoduché, příhodné a poměrně soukromé zařízení používané ke komunikaci s přáteli, milými lidmi a místními obchodníky .
Dnes vlastník telefon spíše haní než chválí . Často po příchodu domů po celodenní práci je zahrnut záplavou nežádoucích telefonních volání neznámými účastníky, kteří se všichni snaží prodat mu jejich specielní zboží a služby. Ochrana před přicházejícími hovory, které poskytuje použití dotazovacího přístroje, je částečným řešením a vyvolává rodinné nepříjemnosti, u přátelů nebo ostatních známých vlastníka telefonu, kteří jsou poněkud zaujati vůči tomuto způsobu volání, nebot všechna .. volání musí procházet dotazovacím přístrojem. Kromě toho mnoho volajících přátel je.obeznámeno s horečným zaváděním dotazovacího přístroje a zavěšují po několika voláních, aby se na tento přístroj nedostali.
H&Uirs#uta/r,)ÍW
- 2 Některé z místních telefonních společností v USA nabízejí svým zákazníkům tak zvanou službu identifikace volajícího. Při použití této identifikační služby je telefonní číslo přicházejícího volání zobrazeno na vlastníkové telefonu jakmile zvoní. Vlastník má možnost uvidět číslo a rozhodnout se zda chce volání přijmout nebo nechce. Ačkoliv identifikace volajícího má nčkoli výhod před dotazovacími přístroji, má i své meze. Často vlastník si nemůže zapamatovat zobrazené telefonní číslo a rozpoznat, jedná-li se o přítele či ne. Často při telefonním dotazu je zmaten tím, že neví zda jej chce přijmout nebo naopak.
Technologický rozvoj telefonních přístrojů způsobil rovněž jiné problémy vlastníkům telefonů. Když si přeje vlstník zavolat za účelem obchodu, aby se zeptal třeba na zboží nebo služby, neodpovídá na jeho volání jeho známý bývalý obchodník. Místo toho je volání vlastníka přijato komplikovanou telemarketinkovou sítí umístěnou někde ve světě. Vlastník musí potom trpělivě snášet zpoždění a pocit marnosti, nebot jeho volání naráží uvnitř telemarketinkové vybavenosti na pátrání po získání potřebné zručnosti v dálkovém obchodování, aby dostal odpověá na svou specifický dotaz. Vlastník může být také požádán o okamžitou odpověá na souhrn řady dotazů vycházejících ze záznamu hlasu jako z robotu, který se naléhavě dožaduje serie čísel nebo znaků telefonní klávesnice. Tyto hrubé·· způsoby směrování volby jsou také neuspokojující pro snadné dálkové obchodování a jejich telemarketerové vybavenosti je nedostatečně využito. Mnohem důležitější je, že jejich zákazníci -jsou neštastní a podráždění- a mohou se, rozhodnout o uskutečňování svých 'obchodů jinak a někde jinde.
Podstata vynálezu
Primárním předmětem vynálezu je opatření zdokonaleného mechanismu pro zpracování přicházejících telefonních volání.
Jiným předmětem vynálezu je obstarání automatického mechanismu k účinné ochraně před nežádoucími hovory.
Dalším předmětem vynálezu je obstarání automatického mechanismu pro účinné směrování přicházejících hovorů k optimálnímu místu určení.
Ostatní předměty jsou dosaženy způsobem a zařízením pro pružný’ a optimální příjem telefonních volání a jejich směrování podle dalšího popisu vynálezu.
Telefonní volání je provedeno volající stranou. Telefonní volání je směrováno prostřednictvím telefonní sítě k jednomu koncovému zařízení. Koncové zařízení analyzuje volací informaci asociovanou s telefonním voláním. Volací informace je rozdělena na samostatné volací atributy jako jsou volací telefonní číslo a volané telefonní číslo. Potom je prohledán jeden nebo více číselných seznamů, aby se zjistilo zda obsahuje vstup, který se shoduje s volacími atributy. Jestliže se shoda nenajde je volání zamítnuto. Nalezne-li se jedna nebo více shod, je volání směrováno podle specifikace na vstupu číselného seznamu o nejoptimálnější shodě, číselné seznamy mohou být jednoduše uživatelem pozměněny.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 ukazuje komunikační prostředky podle vynálezu .
Obr. 2 ukazuje koncové zařízení podle vynálezu
Obr. 3 ukazuje podrobněji obsahy paměti koncového zařízení podle vynálezu.
Obr. 4A ukazuje vzorové číselné seznamy podle vynálezu použité v preferovaném provedení.
Obr. 4B ukazuje vzorové vyhledávací stromy pro číselné seznamy v Obr. 4A.
Obr. 5 ukazuje vzorový číselný seznam podle vynálezu použitý v alternativním provedení.
Obr. 6A-6B ukazují vývojový diagram vhodně naprogramovaného koncového zařízení podle vynálezu.
Obr. 7A-7C ukazují stínítka počítače použité k modifikování informace obsažené v číselném seznamu podle vynálezu .
Příklady provedení vynálezu
Obr. 1 ukazuje komunikační prostředky podle vynálezu. První telefon 10 je způsobilý k volání, které je přijato druhým telefonem 18 přes první koncové zařízení 12, telekomunikační sít 15 a druhé koncové zařízení 20. V preferovaném provedení je sít 15 integrovanou servisní číslicovou šití, ačkoliv by bylo možno použít také jiné telekomunikační šitě dneška, které se plánují do budoucna. Použít lze jakoukoliv telekomunikační sít způsobilou pro přenos asociované informace s telefonním voláním.
Siř 15 zajistí spojení až tisícům koncových zařízení takových jako je první koncové zařízení 12 a druhé koncové zařízení 20 v Obr. 1. Koncové zařízení připojené k síti 15 udržuje její řádný Chod a umožňuje komunikování mezi jednotlivým koncovým zařízením a kterýmkoliv z telefonních připojených přístrojů. Obr.l ukazuje sice jeden telefon připojený ke každému z koncových zařítení,· avšak k těmto terminálům je možno kde koliv připojit stovky telefonních přístrojů.
První koncové zařízení 12 může být umístěno ve stejné zeměpisné poloze jako telefony, které napájí nebo na místě vzdáleném v místní, regionální nebo národní telefonní ústředně. Zatímco první telefon 10 a první koncové zařízení 12 a druhý telefon 18 a druhé koncové zařízení 20 jsou v navrženém provedení diskrét nimi složkami, v alternativním provedení může být tele fon a koncové zařízení v jedné kombinované jednotce. Tato kombinace může být zvláště výhodná pro místní nebo malé úřední oblasti, kde není zapotřebí výkonného koncového zařízení s připojenými stovkami telefonů .
Obr.2 ukazuje podrobněji druhé koncové zařízení 20, které obsahuje sítové rozhraní 21, procesor 23, pamět a telefonní rozhraní 25. Sítové rozhraní 21 dovoluje koncovému zařízení 20 komunikovat se šití 15.
Sítové rozhraní 21 přijímá telefonní volání z ostatních telefonů této sítě a také přenáší telefonní volání z dalších telefonů připojených ke druhému koncovému zařízení 20 po vedené 17. Vedení 17 je nežádoucí, neexistují-li telefony, které by se mohly připojit, například pro datová volání mezi koncovými zařízeními neboinstancemi, kde koncové zařízení odpovídá na hlasové dotazy digitalizovanou řečí nebo zpětným dotazem prostřednictvím sítě 15 .
Procesor 23, vhodně naprogramovaný jak ukazuje vývojový diagram v Obr. 6A-6B, uskutečňuje příjem nebo zamítnutí a optimalizované směrování přicházejících volání přijatých druhým koncovým zařízením 20 jak bude dále podrobněji vysvětleno. Procesor 23 může být velmi jednoduchý mikroprocesor nebo část komplikovanější procesní vybavenosti vyskytující se v mikropočítačích, počítačů se středním rozsahem nebo dokonce střediskových počítačů.
Telefonní rozhraní 25 je připojeno k procesoru 23 a umožňuje druhému koncovému zařízení 20 komunikovat s jedním nebo více telefony tak jako s druhým telefonem 18 v Obr. 1 připojeným k telefonnímu rozhraní 25 vedením 17 ♦ Komplikovanost telefonního rozhraní 25 ve velké míře závisí na počtu telefonů napájených druhým koncovým zařízením 20^_ Je-li napájen jen jeden nebo nanejvýše několik málo telefonů, mohlo by být telefonní rozhraní 25 jednoduchou přepínací logikou nebo jinou logikou s hradly dobře známými specialistům v tomto oboru. Telefonní rozhraní 25 je nežádoucí, není-li druhé koncové zařízení 20 spojeno ani s jedním z telefonů. Naopak, jsou-li napájeny tuctystovky nebo tisíce telefonů, stává se telefonní rozhraní 25 komplikovanějším Pro způsobilost komunikace s takovýmto zařízením může se stát výkonná pobočková ústředna nebo podobné zařízení nebo softvérový program.
V preferovanémprovedení procesor 23 a pamět 30 jsou součástí přihlášky systemu/400 počítače středního rozsahu vyráběného firmou IBM.
Vrátíme-li se znovu k Obr. 2, je k paměti 30 připojen procesor 2 3. Pamět 30 obsahuje data pro vhodné programování procesoru 23 pro rozhodnutí zda přicházející volání přijmout či zamítnout, a v případě přijmutí směrovat jej k příslušnému telefonu. Obsah paměti 30 je podrobně ukázán v Obr. 3. Pamět 30 obsahuje jeden nebo více číselných seznamů 31 a jeden nebo více vyhledávacích stromů 32. Každý číselný seznam v paměti 30 obsahuje stejný počet řádek například řádek 33 a sloupců, například 34,jako ostatní číselné seznamy v paměti 30. Každý řádek číselného seznamu je číslem vstupu do seznamu. Číslo vstupu do seznamu obsahuje jeden nebo více sloupců dat číselného seznamu. Jak bude dále uvedeno jsou data číselného seznamu určena k tomu, aby se zajistila optimální cesta nebo odmítnutí přicházejícího volání. Počet řádek, sloupců a číselných seznamů je měnitelný a lze jej pozměnit podle požadované funkčnosti.
Vyhledávacích stromů 32 je použito v preferovaném provedení k urychlenému vyhledání dat číselného seznamu, ale není jich zapotřebí v alternativním provedení. Je-li použito vyhledávacích stromů 32, existuje jeden vyhledávací strom pro každý sloupec, například sloupec 34, číselného seznamu. Jelikož každý číselný seznám z číselných seznamů 31 obsahuje čtyři sloupce, jsou ukázány čtyři vyhledávací stromy 32 .
o
Každý vyhledávací strom obsahuje vstupy jako například vstup 35. Vyhledávací strom obsahuje počet vstu pů, který se rovná celkovému počtu vstupů ve všech číselných seznamech. Jelikož je k disposici celkem patnáct vstupů číselného seznamu v číselných seznamech 31, obsahuje každý vyhledávací strom patnáct vstupů.
První vyhledávací strom obsahuje počet dat číselného seznamu z prvního sloupce každého číselného seznamu. Vstup vyhledávacího stromu obsahuje tři sloupce dat vyhledávacího stromu. Sloupec 37 vstupu 35 vyhle dávacího stromu obsahuje data číselného seznamu v první řádce a prvním sloupci druhého číselného seznamu, například zde 5551212. Sloupec 38 obsahuje indikaci číselného seznamu, ze kterého přicházejí data tohoto číselného seznamu, například zde 02 indikující číselný seznam 02. Sloupec 39 obsahuje indikaci řádky v číselném seznamu, ze kterého přicházejí data tohoto číselného seznamu, například zde 01 indikující první řádku číselného seznamu.
V preferovaném provedení vstupy vyhledávacího stromu jsou roztříděny podle dat číselného seznamu, čísla seznamu a řádky za účelem zlepšení provozní činnosti .Například, tři vstupy předcházející vstup 35. by održely data z číselného seznamu z jeho prvního sloupce se vstupy číselných seznamů o číslech menších než 551212. Zbývající vstupy následující po vstupu 35 v prvním vyhledávacím stromu by obsahovaly data číselného seznamu z prvního sloupce ve zbývajících vstu pech číselných'seznamů o číslech větších než 5551212 následované jakýmkoliv z pseudoštítkových vstupů, například 608# a jakýmkoliv z generických vstupů, například ^každý .
y
Druhý vyhledávací strom obsahuje data číselného seznamu druhého sloupce každého číselného seznamu znovu roztříděného za účelem zlepšení provozní činnosti. Vstup 36 obsahuje data číselného seznamu z první řádky druhého sloupce druhého seznamu, například zde 23. Stejně uspořádané obrazce následují ve zbytku druhého vyhledávacího stromu jakož i třetího a čtvrté^ho vyhledávacího stromu. Vyhledávací strom je jen jedním z několika rozličných, ale možných ekvivalentů organizačních obrazců, pomocí nichž by bylo možno urychlit vyhledávání dat číselného seznamu, jestliže by některý ze specialistů tohoto oboru měl v úmyslu realizovat takové urychlení.
Obr. 4A ukazuje vzorové číselné seznamy podle vynálezu, jež by bylo možno použít pro aplikaci směřující k dálkovému tržnímu obchodování, kde koncové zařízení přijímá denně tisíce volání. Zobrazeny jsou tři číselné seznamy. Tyto seznamy obsahují čtyři sloupce dat číselných seznamů. První sloupec obsahuje telefoní číslo volající strany. Druhý sloupec obsahuje dílčí adresu volající strany. Dílčí adresa může být vložena původcem telefonního volání nebo jeho koncovým zařízením a může poskytnout dodatečnou informaci o volající straně. Například dílčí adresa volající strany 13 může znamenat, že volající je ženatý s bílou ženou ve stáří 30-50 let s ročním příjmem 50,000 dolarů.
Třetí sloupec obsahuje telfonní číslo volané strany. Čtvrtý sloupec obsahuje dílčí adresu volané strany s přídavnou' informací o účelu volání. Například dílčí adresa 09 volající strany- může'být kódem inserátu v magazínu, která byla' vložena původcem volání, jež naznačuje, že volající má zájem o poskytnutí větší informace o mezinárodním kapitálovém společném fondu.
V našem příkladu na Obr. 4Λ přijme koncové zařízení uložené v centru dálkového tržního obchodování telefonní volání doprovázené informací asociovanou s telefonním voláním. Koncové zařízení rozdělí volací informaci na jeden nebo více atributů. Volací atributy v tomto příkladu jsou číslo volající strany, dílčí adresa volající strany a dílčí adresa volané strany. Atributy vybavenosti indikují informaci o přijetí volání a v případě,že existují jsou určeny a přidány k volacím atributům.
Atributy jsou porovnány s každým vstupem číselného seznamu, přičemž se pátrá po jedné nebo více shodách. Shodou může být buč přesná shoda, pseudoštítková shoda nebo generická shoda. Přesná shoda je tam, kde všechny atributy se přesně shodují se všemi daty číselného seznamu na vstupu číselného seznamu. Jak upozorněno v preferovaném provedení je třeba data žádný v číselném seznamu považovat za přesnou shodu pro atribut neobsahující žádná data. Pseudoštítková shoda je tam kde jeden nebo více atributů se neshoduje přesně s daty číselného seznamu, ale kde se hoduje zkomolená verse atributu s daty číselného seznamu na vstupech číselného seznamu. Například telefonní číslo 6081111211 by se přesně neshodovalo s údajem číselného seznamu 608#, ale bude shodné se zkomolenou versí telefonního čísla. Znak # je jedním zmnoha význaků zleva doprava zkomolených operací. V alternativním provedení mohou se vyskytnout jiná pseudoštítková zkomolení mimo zleva doprava. Například, údaje ^555^ číselného seznamu by se shodovaly se zkomolenou versí volacího atributu 6085551111, nebot’tento volací atribut obsahuje řetězec 555. Znak je jedním z'mnoha symbolů zkomolených operací zprava doleva.
Generická shoda je tam kde jeden nebo více atri butů se neshoduje přesně s daty číselného seznamu na vstupech číselného seznamu, ale kde data číselného sez namu indikují, že jakákoliv hodnota je pro atribut při jatelná. Například telefonní číslo 6081111211 by nebylo přesně shodné s daty číselného seznamu každý, ale každý naznačuje, že jakékoliv telefonní číslo obsahující 6081111211 je přijatelné.
Je třeba poznamenat, že vstupy číselného seznamu označené jako pseudoštítková shoda nebo generická shoda s atributy od přicházejících volání a vybavenosti příjemce mohou skutečně obsahovat jeden nebo více vstupů číselného seznamu, které jsou identické se specifickým atributem. Například, volací atributy 5075553311, 12,,6082224444, 00 od přicházejícího volání by se genericky shodovaly se vstupem číselného seznamu 5075553311 ,*každý, -t každý, *.každý i když atribut prvního volání 5075553311 je identický s údajem prvního číselného seznamu na vstupu číselného seznamu .
V preferovaném provedení vstup číselného seznamu nemá přesnou shodu, pseudoštítkovou shodu nebo generickou shodu s volacími a okolními atributy, jestliže nějaká data na vstupu číselného seznamu se neshodují s jeho atributem. Alternativní provedení by to umož ňovalo, avšak jen pokud se shoduje nejméně jeden atribut.
Vstup číselného seznamu, který se přesně shoduje s atributy přicházejícího volání je považován ža výhru volání a může indikovat kam by volání mělo být směrováno. Není-li přesná shoda nalezena, získá volání nejoptimálnější nebo generická shoda. Způsob určení,
- 12 která pseudoštítková nebo generická shoda je nejoptimálnější bude vysvětlen dále podrobněji, nicméně je založen na počtu vstupů číselného seznamu identických s volacími atributy a na jakémkoliv uživatelem určeném zvážení důležitosti dat číselného seznamu.
Není-li nalezena žádná přesná shoda, pseudoštítková shoda nebo generická shoda podle předchozí definice, je volání zamítnuto.
Toto směrování informace používající získaného vstupu číselného seznamu pro směrování telefonního volání buá může být asociováno s každým číselným seznamem jako celkem nebo být asociováno s každým vstupem číselného seznamu. Směrovací data lze uložit do paměti s číselným seznamem nebo vstupy číselného seznamu nebo uložena jako část aplikačního programu nebo jiných segmentů paměti 30 v Obr. 2.
Ve vztahu opět k 0br.4A předpokládejme, že číselný seznam Ol je určen k zpracování směru přicházejících volání, pro které nelze předem zajistit podrobnou informaci. Kdykoliv je vstup číselného seznamu v číselném seznamu 01 vítězný pro přicházející volání, bude přicházející volání směrováno k telefonu podle příslušného číselného seznamu 01. Číselný seznam 02 je určen k řízení směru přicházejících volání pro speciální zákazníky, kteří již dříve volali nebo pro ty, jejichž telefonní číslo a třeba jiná informace byly již obdrženy. Tyto zákazníky lze nasměrovat rychle a přesně k dálkovému zařízení pro tržní obchod, které spojuje, telefon podle číselného seznamu 02. Dosti podrobnou informaci může obsahovat volání,· které by umožnilo dálkovému zařízení zodpovědět dotaz akusticky.
Číselný seznam 03 je určen k řízení směru přicházejících volání od zákazníků, kteří ještě předem nevolali, avšak indikovali specifický dotaz. Například jakékoliv přicházející volání obsahující dílčí adresu volaného 21 by označovalo, že zákazník si přeje více se dozvědět o léčení plešatosti a jejímu zabránění, takže lze volání automaticky směrovat na dálkové zařízení obeznámené s tímto námětem.
Na Obr. 4E jsou znázorněny vyhledávací stromy asociované s číselnými seznámí na Obr. 4A. Jak již dříve uvedeno každý vyhledávací strom obsahuje roztříděná data číselného seznamu odpovídající sloupci každého číselného seznamu.
Obr. 5 ukazuje vzorový číselný seznam podle vynálezu, který by mohl být použit k aplikaci v sídelním nebo malém úřadě, kde koncové zařízení přijímá denně jen málo telefonních volání. Jeden číselný seznam je vyobrazen. Tento číselný seznam obsahuje sedm sloupců dat číselného seznamu. První čtyři sloupce byly již dříve popsány. Pátý sloupec indikuje den v týdnu kdy bylo volánípřijato. Tato informace může být přijata bud jako volací atribut nebo rozhodnuta procesorem 23 podle dotazu na soustavu dat uložených v paměti 30. Šestý sloupec obsahuje informaci o stavu obsazení. Tato informace v našem příkladu indikuje stav obsazení, jestliže volaní odešli, jsou zaneprázdněni nebo nepracují. Posled ní sloupec obsahuje informaci o směrování. Na rozdíl od příkladu v Obr. 3Λ jsou směrovací data uložena do paměti na každém vstupu číselného seznamu.
V našem příkladu na Obr. 5 je koncové zařízení obsaženo v hlavní telefonní stanici umístěné v rodinném domě Johnsonových. Do jejich domu jsou zavedeny tři telefonní linky : 5071111111 je telefonní číslo sídla, 5072222222 je telefonní číslo malého výpočetního obchodu paní Johnsonové v přízemí a 5073333333 je telefonní číslo jejich syna Tiffanyho.
Směrovací kód 01 a 02 směruje přicházející volání k telefonu v kuchyni, ale kód 02 způsobí dvojí zazvonění. Podobně 0 3 a 04 směruje přicházející volání k telefonu v přízemní kanceláři, 04 způsobí dvojí zazvonění, a oba kódy 05 a 06 směrují přicházející volání do ložnice Tiffanyho, přičemž 06 způsobí dvojí zazvonění. Směrovací kód 00 indikuje výlučně,aby volání-'nebylo přijato a směrovací kód 10 indikuje, aby volání bylo směrováno k rodinnému dotazovacímu zařízení.
Když první vstup číselného seznamu je vítězným vstupem, přicházející volání je směrováno do kuchyně a zazvoní jednou. Když je čtvrtý vstup číselného seznamu vítězným vstupem, volání přichází od specielního klienta obchodu paní Johnsonové a je směrováno na telefon v její kanceláři a dvakrát zvoní. Když osmý vstup číselného seznamu je vítězným vstupem, volá James starý přítel z dětství Tiffanyho. Tiffany upravil tento vstup tohoto číselného seznamu tak, aby přicházející volání od Jamesova telefonního čísla nebylo přijato.
V-preferovaném provedení jsou vyhledávací stromy podobné vyhledávacím stromům v Obr. 4E asociovány s číselným seznamem na Obr. 5. Jak dříve uvedeno obsahuje každý vyhledávací strom uspořádaná data číselného seznamu podle odpovídajícího sloupce číselného seznamu.
V případě jedinného číselného seznamu nebo malého počtu číselných seznamů nemůže zvýšená produktivita následkem použití vyhledávacích stromů opravňovat k tomu, aby byly používány.
Obr. 6A-6B jsou příkladem vývojového diagramu jak naprogramovat koncové zařízení 20, aby pracovalo podle vynálezu. Blok 101 zahajuje výpočet měnitelného volaného vstupu každého z číselných seznamů až do hodnoty -1. Druhý blok 102 syntakticky analyzuje nebo rozděluje volací informaci na jeden nebo více volacích atributů. Použijeme-li příkladu naší vložené aplikace dálkového tržního obchodování v Obr. 4, analyzuje druhý blok 102 syntakticky volací informaci na čtyři volací atributy , dále uváděné jako atribut (1), atribut (2), atribut (3) a atribut (4). Atribut (1) odpovídá číslu volající strany, atribut (2) odpovídá dílčí adrese volající strany a tak dále. Druhý blok 102 udělá také náhradní kopii těchtoi atributů tak, že vývojový diagram v Obr. 6A-6B vždy poskytne správnou informaci. Tato náhradní kopie je použita k obnově atributu na jeho původní hodnotu, vznikne-li zkomolení atributu nebo stane-li se dílčí částí specifické provozní operace.
Desátý blok 110 zkouší zda je zapotřebí nějakého vybavení atributů jako dílčí části rozhodovacího procesu. Jak bylo předem uvedeno vybavení atributu není dílčí části volání, ale příjemcem označené volání. Existuje-li jedno nebo více vybavení atributů jako je stav obsazení v Obr. 5A, jsou určeny hodnoty atributů a přidány k volacím atributům zavedeným v druhém bloku 102. Náhradní kopie vybavení atributů je udělána také v desátém bloku 110. V našem příkladu nejsou žádná vybavení atributů.
- 16 Za účelem vysvětlení vývojového diagramu, předpokládejme, že volání je přijato a druhý blok 102 syntakticky analyzuje volací informaci do atributů jak následuje :
atribut (1) = 6085551111 atribut (2) = 16 atribut (3) = 5073337766 atribut (4) - 21
Třetí blok 103 prohledá první vyhledávací strom se vstupem, který se shoduje s atributem (1). Třetí blok 103 určí, že vstup 201 prvního vyhledávacího stro mu se shoduje s atributem (1), takže čtvrtý blok 104 obdrží kladnou odpověň. Pátý blok 105 si zapamatuje číselný seznam (02) a řádku číselného seznamu také 02. obsaženou ve vstupu 201. šestý blok se dotáže zda atribut (1) je každý nebo indikuje pseudoštítkovou shodu. Jelikož existuje přesná shoda, šestý blok 106 obdrží zápornou odpověň a sedmý blok 107 stanoví výpočet pro tento vstup číselného seznamu rovnající se váze atributu (1) definované užibatelem. Středisko pro tržní obchodování má možnost rozhodnutí zda některé volací atributy jsou důležitější než ostatní a přidělí jim odlišné váhové činitele. Například středisko může přidělit atributu (2) váhový činitel 0,5 a zbývajícím atributům hodnotu 1,0, čímž je indikováno, že atribut (2) má poviční důležitost než zbývající atributy. Předpokládejme pro naše účely, že všechny atributy mají implicitní váhový činitel 1.0. V tomto případě sedmý blok 107 stanoví výpočet = 1. Osmý blok 108 stanoví proměnnou čítače j = 2 v přípravě pro .zkoušení nejbližšího atributu.
Dvacátý blok 120 v Obr.GB ověří zda další volací atribut se shoduje s dalším sloupcem dat číselného seznamu na vstupech číselného seznamu, který se shodoval s předchozím volacím atributem. V našem příkladu v Obr. 4 druhý vstup 202 druhého vyhledávacího stromu je přezkoušen pro ověření zda údaj druhého vstupu 202 prvního sloupce se shoduje s atributem (2). Protože atribut (2) = 16, nastává shoda a kontrolování se přesunuje k dvacátémudruhému bloku 122 . Blok 122 se dotáže zda atribut (j) = ^každý nebo indikuje pseudoštítkovou shodu. Protože existuje přesná shoda, blok 122 obdrží zápornou odpověá a dvacátýtřetí blok 123 zvýší výpočet pro tento vstup číselného seznamu o váhový přírůstek (2) definovaný uživatelem. V našem příkladu blok 123 zvýší výpočet na 2 .
Dvacátýčtvrtý blok 124 se přesvědčí, je-li nějaký volací atribut k přezkoušení. Jelikož atribut (3) zbývá k přezkoušení na shodu, je zvýšena proměnná j na 3 a bloky 120 - 123 jsou znovu uvedeny do provozu. Tyto bloky rozhodnou, že existuje shoda mezi vstupem
203 vyhledávacího stromu a atributem (3) a výpočet je zvýšen na 3. Poněvadž atribut (4) zbývá k přezkoušení, bloky 120 - 123 jsou znovu uvedeny do činnosti. Tyto bloky rozhodnou, že existuje shoda mezi čtvrtým vstupem
204 vyhledávacího stromu a atributem (4) a výpočet je zvýšen na 4 pro tento vstup číselného seznamu. Dvacátýčtvrtý blok 124 zjistí, že neexistuje žádný další atribut k přezkoušení, takže kontrolování se vrátí k třetímu bloku 103 v Obr. βΛ. V našem příkladu indikuje výpočet = 4 přesnou shodu pro vstup 301 číselného seznamu v Obr. 4A .
Třetí blok 103 znovu prohledává první vyhledávací strom, aby zjistil zda existuje nějaká jiná shoda s atributem (1). Poněvadž žádný z ostatních vstupů kromě druhého vstupu 201 neobsahuje hodnotu 6085551111 , žádná shoda není nalezena a čtvrtý blok 104 obdrží zápornou odpověě. Třináctý blok se dotáže zda byly přezkoušeny všechny pseudoštítky pro atribut (1). Protože ještě žádné pseudoštítky nebyly zkoušeny, třináctý blok 130 obdrží zápornou odpověě a blok 132 vypustí z atributu (1) jeden znak a nahradí jej jedním # Proto atribut (1) je nyní 608555111^ . Bloky 103,
104, 130 a 132 jsou opakovatelně uváděny v činnost pokud není nalezena pseudoštítková shoda nebo pokud všechny zmaky atributu (1) nebyly vypuštěny. V našem příkladu je atribut (1) opakovatelně zanedbáván až je 60841. V tomto okamžiku třináctý blok 130 nalezne shodu se vstupem 205 vyhledávacího stromu a je uveden do činnosti pátý blok 105, aby zachoval číselný seznam a řádku pátého vstupu 205. Šestý blok 106 se ještě jednou dotáže zda atribut (1) = ^každý nebo je pseudoštítková shoda. Protože pseudoštítková shoda nastala, je měnitelný výpočet asociovaný se vstupem číselného seznamu změněn z -1 na O, což značí, že vstup obsahuje platnou shodu. Osmý blok 108 nastaví j = 2 a bloky 120 - l23yzŽ^Vystup 206 prvního sloupce vyhledávacího stromu se shoduje s atributem (2). Jelikož obě tyto hodnoty jsou 16, existuje shoda a výpočet je zvýšen na 1 .
Dvacátýpátý blok 125 nastaví j = 3 a bloky 120122 zjištují zda vstup 207 prvního sloupce vyhledávacího stromu se shoduje s atributem (3). Protože atribut (3) = 5073337766 a vstup vyhledávacího stromu obsahuje Vkaždý, neexistuje žádná shoda. Blok 121 obdrží zápornou odpověd a kontrolování se přesune k bloku 140. Blok 140 provede dotaz zda jsou přezkoušeny všechny pseudoštítky pro atribut (3). Protože nebyl ještě nalezen žádný z pseudoštítků pro tento atribut, blok 140 obdrží zápornou odpověď a blok 142 vypustí z atributu (3) jeden znak a nahradí každý z vypuštěných znaků jednotlivým 4 . Proto je atributem (3) nyní 5073337764. Bloky 103, 104, 130 a 132 jsou opakovatelně uváděny do činnosti pokud není nalezena pseudoštítková shoda nebo pokud byly vypouštěny všechny znaky atributu (3). V našem příkladu atribut (1) je opakovatelně vypouštěn dokud vlevo je #, bez jakékoliv shody s *každý obsaženém ve vstupu 207 vyhledávacího stromu. Protože všechny pseudoštítky byly přezkoušeny, obdrží blok 140 kladnou odpověd.
Patnáctý blok 150 se dotáže zda atribut (3) = *každý. Jelikož atributem (3) je nyní -4 ”, blok 150 obdrží zápornou odpověd a blok 152 nastaví atribut (3)= /Kkaždý. Postup se vrátí k dvanáctému bloku 120, který zjistí zda vstup 207 prvního sloupce vyhledávacího stromu se nyní shoduje s atributem (3). Poněvadž obě tyto hodnoty jsou nyní každý, vzniká shoda. Blok 122 obdrží kladnou odpověd, ale výpočet není zvýšen. Jako v případě shody s pseudoštítkem, výpočet není zvýšen pro generickou shodu. Blok 124 indikuje, že je ještě jeden atribut ke zkoušení, takže j je zvýšeno na 4 a provede se návrat k dvanáctému bloku 120.
Tentokráte zjištují bloky 120 - 122 zda vstup 208 prvního sloupce vyhledávacího stromu se shoduje s atributem (4). Jelikož atribut (4) = 21 a vstup vyhledávacího stromu obsahuje 99, neexistuje shoda. Blok 121 obdrží zápornou odpověá a kontrolování se přesune k čtrnáctému bloku 140. Bloky 140 a 142 jsou v činnosti dokud atribut (4) = aniž by byla nalezena shoda.
Bloky 150 a 152 nastaví potom atribut na každý, ale blok 121 tentokrát obdrží zápornou odpověá, protože každý se neshoduje s 99. Jelikož všechny pseudoštítky byly přezkoušeny a atribut (4) je každý, patnáctý blok 150 obdrží zápornou odpověď*. Když patnáctý blok 150 obdrží zápornou odpověá, je jasné, že nebyl nalezen vstup, který by se shodoval, což značí žádná přesná shoda, pseudoštítková shoda nebo generická shoda.
V preferovaném provedení vstup číselného seznamu nemůže získat volání se vstupem, který se neshoduje s volacím atributem. Proto blok 155 přestaví výpočet opět na -1 pro tento vstup, což indikuje, že bylo dosaženo nepřípustného výsledku. V alternativním provedení může vstup číselného seznamu získat volání, obsahuje-li vstup, který se neshoduje s volacím atributem a má větší výpočet. V tomto provedení neexistuje blok 155.
V obojím provedení blok 156 znovu nastaví atributy na jejich původní hodnoty podle náhradní kopie uložené v blocích 102 a/nebo v bloku 110, a postup se znovu vrátí zpět k bloku 103. Blok 103 znovu přezkouší vyhledávací strom, aby zjistil zda existuje nějaká jiná shoda s atributem (1). Jelikož žádné další vstupy kromě vstupu 201 neobsahují hodnotu 6085551111 není shoda nalezena a blok 104 obdrží zápornou odpověá. Třináctý blok 130 se dotáže zda byly přezkoušeny všechny pseudoštítky pro atribut (1). Poněvadž tyto pseudoštítky byly,již zkoušeny, obdrží třináctý blok 130 kladnou odpověá. Šestnáctý blok-160 se dotáže zda atribut (1) = *každý. Jelikož atribut (1) není ^každý, obdrží šestnáctý blok 160 zápornou odpověč a blok 162 nastaví atribut (1) = *každý. Postup se vrátí k bloku 103, který zkouší zjistit zda vstup 209 prvního sloupce vyhledávacího stromu se nyní shoduje s atributem (1). Jelikož obě tyto hodnoty jsou nyní každý, existuje shoda. Bloky 104 a 105 obdrží kladnou odpovčč a blok 109 nastaví výpočet na O pro tento vstup.
Bloky 120, 121, 140, 150, 152, 103 - 108, 120,
121, 122, 124 a 125 jsou opakovatelně uváděny do provozu a rozhodnou, že vstupy 210, 211 a 212, podobně jako vstup 209 vyhledávacího stromu, všechny obsahují generické shody. Blok 124 obdrží zápornou odpověč , když byl odzkoušen poslední atribut a postup se vrátí zpět k bloku 103. Je zřejmé, že výpočet pro tento vstup číselného seznamu je O .
Blok 103 nalezne eventuelně jiné příležitosti kam umístit *každý v prvním sloupci na vstupu vyhledávacího stromu a případně rozhodne, že tyto vstupy číselného seznamu jsou nepřijatelné, jelikož obsahují jednu nebo více neshod. Když všechny vstupy byly přezkoušeny, obdrží šestnáctý blok 160 kladnou odpověč, přičemž je naznačeno, že vyhledávání bylo dokončeno. Kontrolování se posune k sedmnáctému bloku 170 .
Sedmnáctý blok 170 vyhledá vstup číselného seznamu s nejvyšším výpočtem. Určí, že vstup 301 číselného seznamu má výpočet 4, vstup 302 výpočet 1, vstup 303 výpočet O a zbývající vstupy mají výpočet -1. Proto určí.,- že vstup 301 číselného seznamu je vítěz s výpočtem 4. V případě souběhu lze zvolit vítěze namátkově nebo je možno použít jiného rozhodovacího mechanismu při souběhu.
Blok 171 se dotáže zda výpočet pro vítězný vstup číselného seznamu je platný. V preferovaném provedení je platný kterýkoli výpočet větší nebo rovný 0, avšak toto rozhodnutí lze pozměnit, je-li to požadováno. Jelikož vstup 301 číselného seznamu má platný výpočet 4, blok 172 směruje volání jak je označeno na vstupu číselného seznamu nebo v číselném seznamu. Volání v našem příkladu je směrováno k dálkovému tržnímu zařízení podle číselného seznamu 02 , jelikož vstup 301 číselného seznamu je členem číselného seznamu 02. Program potom končí v devatenáctém bloku 190. Není-li nalezen číselný seznam, může být volání zamítnuto v bloku 175.
Data číselného seznamu obsažená v číselných seznamech jakož i váhy přiřazené volacím atributům uživatel může snadno změnit jak ukázáno v rastrech na Obr. 7.
Zatímco vynález byl popsán se zřetelem k preferovanému provedení, předpokládá se, že specialisti v oboru mohou provést drobné úpravy aniž by se odchýlili od myšlenky, oblasti a záměru vynálezu. Například vynálezu je možno také použít pro příjem , zamítnutí a směrování dat volání mezi počítači, přestože nejvíce diskusí bylo soustředěno na hlasové aplikace. Vynález by mohl být zejména užitečný jako bezpečnostní mechanismus pro dálková koncová zařízení připojená k hostitelskému počítači při volbě k sestavení spojení prostřednictvím sítě. Kromě toho je možno použít jiné mechanismy pro vkládání,změny dat v číselném seznamu tak jako použití samotné telefonní klávesnice místo rastrů podle Obr. 7A-C. To co bylo uvedeno v popisu je omezeno jen specifikací nároků jak následuje.
Patentové nároky

Claims (20)

  1. Patentové nároky
    1. Způsob přijímání a zamítání telefonních vo láni založené na volací informaci asociované s telefonním voláním, vyznačující se tím, že volací informace je rozdělena na větší počet volacích atributů a v průběhu prohledávání číselného seznamu je současně porovnáván vstup číselného seznamu s volacími atributy, načež, buč při nalezení shodného vstupu číselného seznamu je toto telefonní volání přijato nebo je urče no, že neexistuje shodný vstup v tomto číselném sezná mu a telefonní volání je zamítnuto.
  2. 2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že v průběu prohledávání číselného seznamu je určeno, že existuje přesná shoda vstupu číselného seznamu.
  3. 3. Způsob podle nároků 1 nebo 2, vyznačující se tím, že v průběhu prohledávání je určeno, že existuje pséudoštítková shoda vstupu číselného seznamu v tomto číselném seznamu.
  4. 4. Způsob podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že v průběhu prohledávání je určeno, že existuje generická shoda vstupu číselného seznamu v tomto číselném seznamu.
  5. 5. Způsob podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že určovací krok dále obsahuje krok rozhodující, že neexistuje přesná shoda vstupu číselného seznamu s tímto číselným seznamem.
  6. 6. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 5, vyznačující se tím, že určovací krok obsahuje krok urču jící, že neexistuje pseudoštítková shoda vstupu čísel ného seznamu v tomto číselném seznamu.
  7. 7. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že určovací krok obsahuje krok rozhodující, že neexistuje pseudoštítková shoda vstupu číselného seznamu v tomto číselném seznamu.
  8. 8. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 7, vyznačující se tím, že dělící krok obsahuje krok určující vybavenost atributu, přičemž vyhledávací krok je nahražen krokem prohledávajícím číselný seznam, aby byla nalezena shoda vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů a řečeného vybavení atributu.
  9. 9. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 8, vyznačující se tím, že hledači krok obsahuje krok směrování telefonního volání k telefonu asociovaného se shodným,vstupem číselného seznamu.
  10. 10. Způsob podle jednoho z nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že obsahuje kroky přidělování prvního výpočtu prvnímu vstupu číselného seznamu, přičemž první výpočet indikuje jak optimálně se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů ; prohledávání číselného seznamu zda se druhý vstup číselného seznamu shoduje s pluralitou volacích atributů ; hledání druhého vstupu číselného seznamu ; přidělování druhého výpočtu druhému vstupu číselného seznamu, přičemž druhý výpočet·indikuje jak optimálně se shoduje druhý vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů ; určení, že druhý výpočet indikuje optimálnější shodu než první výpočet a směrování telefonního volání k telefonu asociovanému s druhým vstupem číselného seznamu.
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vyznačující se tím, že přidělovací krok obsahuje krok určující v prvním výpočtu, že první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, krok určující váhový činitel pro každý z plurality volacích atributů, a krok zvyšující první výpočet o uvedený váhový činitel asociovaný s jedním z plurality volacích atributů pokaždé, když data ve vstupu číselného seznamu se přesně shodují s jed ním z plurality volacích atributů.
  12. 12. Způsob podle nároku 10 nebo 11, vyznačující se tím, že přidělovací kroky jsou nahraženy kroky pro přidělení prvního nebo druhého výpočtu prvnímu nebo druhému vstupu číselného seznamu, přičemž první nebo druhý výpočet indikuje jak optimálně se první nebo druhý vstup číselného seznamu shoduje s pluralitou volacích atributů a s vybaveností atributu.
  13. 13. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím že první přidělovací krok obsahuje kroky pro indikování prvního výpočtu, že první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, pro určení váhového činitele pro každý z plurality volacích atributů a vybavenosti atributu, a pro zvýšení prvního výpočtu o váhový čininitel asociovaný s jedním z plurality volacích atributů pokaždé, když data ve vstupu číselného seznamu se přesně shodují s jedním z plurality volacích atributů a vybavenosti atributu .
  14. 14. Zařízení pro pří jen telefonního volání z telefonní sítě založené na volací informaci asociované s telefonním voláním, vyznačující se tím, že obsahuje koncové zařízení připojené k telefonní síti, přičemž koncové zařízení obsahuje procesor, pamět a prostředky k dělení volací informace na pluralitu volacích atributů, prostředky pro vyhledání číselného seznamu pro vstup číselného seznamu, který se shoduje s pluralitou volacích atributů, prostředky pro hledání shodného vstupu číselného seznamu a prostředky pro příjem telefonního volání.
  15. 15. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že telefonní volání je datové telefonní volání.
  16. 16. Zařízení podle nároku 14, vyznačující se tím, že telefonní volání je hlasové telefonní volání.
  17. 17. Zařízení podle jednoho z nároků 14 až 16, vyznačující se tím, že obsahuje první telefon připojený ke koncovému zařízení a asociovaný se shodným vstupem číselného seznamu, a prostředky ke směrování telefonního volání k prvnímu telefonu.
  18. 18. Zařízení podle jednoho z nároků 14 až 17, vyznačující se tím, že obsahuje prostředky k přidělení prvního výpočtu k prvnímu vstupu číselného seznamu, přičemž první výpočet indikuje jak optimálně se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů, prostředky pro vyhledání číselného seznamu. pro druhý vstup číselného seznamu, který se shoduje s pluralitou volacích atributů, prostředky k na-, lezení druhého vstupu číselného seznamu, prostředky k přidělení druhého výpočtu k druhému vstupu číselného seznamu, přičemž druhý výpočet indikuje jak optimálně se shoduje druhý vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů, prostředky určující, že druhý výpočet indikuje optimálnější shodu než první výpočet, a prostředky pro směrování telefonního volání k telefonu asociovanému s druhým vstupem číselného seznamu.
  19. 19. Zařízení podle nároku 18, vyznačující se tím, že první přidělovací prostředky obsahují prostřed ky indikující, že v prvním výpočtu první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, prostředky určující váhový činitel pro každý z plurality volacích atributů a prostředky pro zvýšení výpočtu o váhový čininitel asociovaný s jedním z plurality volacích atributů pokaždé, když se shoduje vstup číselného seznamu přesně , s jedním-2 plurality volacích atributů.
  20. 20. Zařízení podle nároku 19, vyznačující se tím, že indikační prostředky mění první výpočet od -1 do 0 .
    Ρί'
    7;·
    Anotace yiotó') Způsob a zařízení pro pružný a optimální příjem a směrování telefonních volání
    Telefonní volání je provedeno volající stranou. Telefonní volání je směrováno prostřednictvím telefonní sítě k jednomu koncovému zařízení. Koncové zařízení analyzuje volací informaci asociovanou s telefonním voláním. Volací informace je rozdělena na samostatné volací atributy jako jsou volací telefonní číslo a volané telefonní číslo. Potom je prohledán jeden nebo více číselných seznamů, aby se zjistilo zda obsahuje vstup, který se shoduje s volacími atributy. Jestliže se shoda nenajde' je volání zamítnuto. Je-li nalezena jedna nebo více shod, je volání směrováno podle specifikace na vstupu číselného seznamu s nejoptimálnější shodou. Číselné seznamy mohou být jednoduše uživatelem pozměněny.
    c_.
    11. února 93
    Způsob a zařízení pro pružný a optimální příjem a směrování telefonních volání
    Oblast vynálezu
    Vynález se týká způsobu a zařízení pro příjem telefonního volání založené na volací informaci asociované s telefonním voláním.
    vynález zejména dovoluje příjemci telefonního volání analyzovat volací informaci asociovanou s telefonním voláním určit optimální směrování telefonního volání.
    Dosavadní stav techniky
    Telekomunikační průmysl zaznamenal v posledních několika letech významný technologický pokrok. Dávno minula doba kdy byl telefon chválen jako jednoduché, příhodné a poměrně soukromé zařízení používané ke komunikaci s přáteli, milými lidmi a místními obchodníky
    Dnes vlstník telefon spíše haní než chválí. Často po příchodu domů je po celodenní práci zahrnut záplavou nežádoucích telefonních volání neznámými stra námi, které se všechny snaží prodat mu jejich specielní zboží a služby. Ochrana před přicházejícími hovory, které poskytuje použití dotazovacího zařízení, je dílčím dotazem, který vyvolává rodinné nepříjemnosti, u přátel n.ebo ostatních známých vlastníka telefonu, kteří jsou poněkud zaujati vůči tomuto způsobu volání, nebot všechna volání musí procházet dotazovacím zařízením. Kromě toho mnoho volajících přátel je obeznámeno s horečným naváděním dotazovacího zařízení a zavěšují po několika voláních, aby se na tento dotaz nedostali.
    11. února 93
    Příklady dosavadního stavu technolodií jsou popsány v evropském patentu EP-A-O.347.155 a americkém pazentu US-A-4.277.649.
    Podstata vynálezu
    Primárním předmětem vynálezu je opatřit zdokonalený mechanismus ke zpracování přicházejících telefonních volání.
    Jiným předmětem vynálezu je obstarat automatický mechanismus k účinné ochraně před nežádoucími hovory.
    Dalším předmětem vynálezu je obstarat automatický mechanismus pro účinné směrování přicházejících volání k optimálnímu místu určení.
    Tyto a ostatní předměty jsou dosaženy způsobem a zařízením pro pružný a optimální příjem telefonních volání a jejich směrování podle dále popsaného vynálezu.
    Telefonní volání je provedeno volající stranou. Telefonní volání je směrováno prostřednictvím telefonní sítě k jednomu koncovému zařízení. Koncové zařízení analyzuje volací informaci asociovanou s telefonním voláním. Volací informace je rozdělena na samostatné volací atributy jako jsou volací telefonní číslo a volané telefonní číslo. Potom je prohledán jeden nebo více číselných seznamnů, uložených v paměti koncového zařízení, aby se zjistilo zda obsahuje vstup, který se shoduje s volacími atributy. Není-1 i nalezena shoda je :> volání zamítnuto. Je-li nalezena jedna nebo více shod je volání směrováno podle specifikace nejoptimálnější shody na vstupu číselného seznamu.Číselné seznamy může uživatel jednoduše pozměnit.
    11. února 93
    Blok 171 se dotáže zda výpočet pro vítězný vstup číselného seznamu je platný. V preferovaném provedení je platný kterýkoliv výpočet větší nebo rovný O, avšak toto rozhodnutí lze pozměnit, je-li to požadováno. Jelikož vstup 301 číselného seznamu má platný výpočet 4, blok 172 směřuje volání jak je indikováno vstupem číselného seznamu nebo v číselném seznamu. Volání je v našem příkladu směrováno k dálkovému tržnímu zařízení podle číselného seznamu 02, jelikož vstup 301 číselného seznamu je členem číselného seznamu 02 . Program potom je ukončen v devatenáctém bloku 190 . Není-li nalezen platný číselný seznam, může být volání zamítnuto v bloku 175 .
    Data číselného seznamu obsažená v číselných seznamech jakož i váhy přidělené volacím atributům může uživatel snadno změnit jak ukázáno v rastrech na Obr. 7 .
    Ačkoliv nejvíce diskusí bylo soustředěno na hlasové aplikace, je možno vynález také použít pro příjem, zamítnutí a směroivání dat volání mezi počítači. Vynález by mohl být zejména užitečný jako bezpečnostní mechanismus pro dálková koncová zařízení připojená k hostitelskému počítači při volbě k sestavení spojení prostřednictvím sítě. Kromě toho je možno použít jiné mechanismy pro vkládání změn dat v číselném seznamu tak jako použít samotné telefonní klávesnice namísto rastrů v Obr. 7A-C .
    11. února 93
    Patentové nároky
    1. Způsob příjmu telefonního volání založeného na volací informaci asociované s telefonním voláním, vyznačující se tím, že volací informace je rozdělena na větší počet volacích atributů (102), číselný seznam je prohledán zda se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů (103), je nalezena první shoda se vstupem číselného seznamu (104), je přidělen první výpočet prvnímu vstupu číselného seznamu, přičemž první výpočet indikuje jak optimálně se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů (107, 123), je prohledán číselný seznam zda se shoduje jeho druhý vstup s pluralitou volacích atributů (lp3), je nalezen druhý vstup číselného seznamu (104), je přidělen druhý výpočet druhému vstupu číselného seznamu, přičemž druhý výpočet indikuje jak optimálně se shoduje druhý vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů (107, 123), je určeno, že druhý výpočet indikuje optimálnější shodu než první výpočet (170) a je směrováno telefonní volání k telefonu asociovanému s druhým vstupem číselného seznamu (172).
    2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že přidělovací krok obsahuje další kroky indikující v prvním výpočtu, že první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, určující váhový činitel pro každý z plurality volacích atributů a zvyšující první výpočet o váhový činitel asociovaný s jedním z plurality volacích atributů pokaždé, když data ve vstupu číselného seznamu se shodují s jedním z plurality volacích atributů. -—·- · , · ----—-— ' ' I ’
    I - - s —— o
    o
    11. února 93
    3. Způsob příjmu telefonního volání založeného na volací informaci asociované s telefonním voláním, vyznačující se tím, že obsahuje krok dělicí volací informaci na pluralitu volacích atributů (102), určující vybavenost atributu (110), prohledávací číselný seznam zda jeho první vstup se shoduje s pluralitou volacích atributů a atributem vybavení (103), nalezení první shody se vstupem číselného seznamu (104), přidělení prvního výpočtu prvnímu vstupu číselného seznamu, přičemž první výpočet indikuje jak optimálně se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů a atributem vybavenosti (107, 123), prohledání číselného seznamu zda druhý vstup číselného seznamu se shoduje s pluralitou volacích atributů a atributem vybavenosti (103), nalezení druhého vstupu číselného seznamu ' (104), přidělení druhého výpočtu druhému vstupu číselného seznamu, přičemž druhý vstup indikuje jak optimálně se shoduje druhý vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů a atributem vybavenosti (107, 123), určující, že druhý vstup indikuje jak optimálně se shoduje první výpočet (170) , a směrování telefonního volání k telefonu asociovanému s druhým vstupem číselného seznamu (172) .
    4. Způsob podle nároku 3, vyznačující se tím, že první přidělovací krok obsahuje dále kroky indikující v prvním výpočtu, že první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, určující váhový činitel pro každý z plurality volacích atributů a atributu vybavenosti, a zvyšující první výpočet o váhový činitel .asociovaný s jedním z plurality volacích atributů a atributem vybavenosti pokaždé, když údaj číselného seznamu se přesně shoduje s jedním z plurality volacích atributů a atributem vybavenosti .
    11. února 93
    5. Zařízení pro příjem telefonního volání z telefonní sítě založené na volací informaci asociovas telefonním voláním, vyznačující se tím, že obsahuje koncové zařízení (12, 20) připojené k telefonní síti (15), přičemž koncové zařízení (12, 20) obsahuje procesor (23) a pamět (30) jakož i prostředky k rozdělení volací informace na pluralitu volacích atributů, prostředky k prohledání číselného seznamu zda jeho první vstup se shoduje s pluralitou volacích atributů, prostředky pro zjištění shody s prvním vstupem číselného seznamu, prostředky k přidělení prvního výpočtu prvnímu vstupu číselného seznamu, přičemž první výpočet indikuje jak optimálně se shoduje první vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů, prostředky k prohledání číselného seznamu zda jeho druhý vstup se shoduje s pluralitou volacích atributů, prostředky k vyhledání druhého vstupu číselného seznamu, prostředky k přidělení druhého výpočtu druhému vstupu číselného seznamu, přičemž druhý výpočet indikuje jak optimálně se shoduje druhý vstup číselného seznamu s pluralitou volacích atributů, prostředky k určení, že druhý výpočet indikuje optimálnější shodu než první výpočet, a prostředky ke směrování telefonního volání k telefonu asociovanému s druhým vstupem číselného seznamu .
    6. Zařízení podle nároku 5, vyznačující se tím, že první přidělovací prostředky obsahují dále prostředky indikující v prvním výpočtu, že první vstup číselného seznamu obsahuje platnou shodu, prostředky pro určení váhového činitele pro každý z plu-
CZ19931744A 1991-02-27 1992-02-12 Způsob a zařízení pro flexibilní a optimální příjem a směrování telefonních volání CZ290370B6 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US66173291A 1991-02-27 1991-02-27
PCT/EP1992/000293 WO1992016067A1 (en) 1991-02-27 1992-02-12 Method and apparatus for flexible and optimal telephone call acceptance and routing

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ174493A3 true CZ174493A3 (en) 1994-02-16
CZ290370B6 CZ290370B6 (cs) 2002-07-17

Family

ID=24654873

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19931744A CZ290370B6 (cs) 1991-02-27 1992-02-12 Způsob a zařízení pro flexibilní a optimální příjem a směrování telefonních volání

Country Status (10)

Country Link
US (1) US5408528A (cs)
EP (1) EP0501903B1 (cs)
JP (1) JP2520537B2 (cs)
BR (1) BR9200396A (cs)
CA (1) CA2058814C (cs)
CZ (1) CZ290370B6 (cs)
DE (1) DE69214978T2 (cs)
HU (1) HU216210B (cs)
SK (1) SK90893A3 (cs)
WO (1) WO1992016067A1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ296952B6 (cs) * 1997-06-09 2006-08-16 T-Mobile Deutschland Gmbh Zpusob a systém pro pripojení úcastníku v nekolika telekomunikacních sítích pod jedním telefonním císlem

Families Citing this family (79)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5651061A (en) * 1993-09-01 1997-07-22 Hitachi Telecom Technologies, Ltd. Telephone exchange system
DE4340326A1 (de) * 1993-11-26 1995-06-01 Philips Patentverwaltung Kommunikationssystem
AU692201B2 (en) * 1994-02-17 1998-06-04 Alcatel N.V. Network termination unit
US5473671A (en) * 1994-03-11 1995-12-05 At&T Corp. Selective screening of incoming calls for cellular telephone systems
GB2294179B (en) 1994-10-11 1999-09-01 Alex Mashinsky Method of and system for use of telecommunication networks
US20100208634A1 (en) 1994-10-11 2010-08-19 Arbinet Corporation System and Method For Managing Multimedia Communications Across Convergent Networks
US6226365B1 (en) * 1997-08-29 2001-05-01 Anip, Inc. Method and system for global communications network management and display of market-price information
US6188756B1 (en) * 1994-10-11 2001-02-13 Alexander Mashinsky Efficient communication through networks
US6144727A (en) * 1997-08-29 2000-11-07 Anip, Inc. Method and system for global telecommunications network management and display of market-price information
US6912277B1 (en) 1997-08-29 2005-06-28 Anip, Inc. Assigning telecommunications services to matchable classes
GB2336068B (en) * 1994-10-11 1999-11-17 Alex Mashinsky Method of and system for use of telecommunication networks
US6173043B1 (en) * 1994-10-31 2001-01-09 Worldvoice Licensing, Inc. Telephonic voice message transmission control method
US5646987A (en) * 1994-12-22 1997-07-08 Lucent Technologies Inc. Dynamic reallocation of calls to agent groups
KR0135777B1 (ko) * 1995-01-25 1998-04-27 김광호 전화기에 있어서 선택적 통화 방법
US5625680A (en) * 1995-02-07 1997-04-29 At&T Method and apparatus for prioritizing telephone calls
US5661791A (en) * 1995-03-29 1997-08-26 Bell Atlantic Network Services, Inc. Method and apparatus for enhanced distinctive call redirection
US5583564A (en) * 1995-04-24 1996-12-10 Lucent Technologies Inc. Intelligent call forwarding with videophone display of forwarding destination
US5675637A (en) * 1995-05-16 1997-10-07 Inventions, Inc. Method for automatically obtaining and presenting data from multiple data sources
US5617471A (en) * 1995-05-25 1997-04-01 Rogers; Wesley D. Telecommunications system for transferring a telephone call
NL1000792C2 (nl) * 1995-07-13 1997-01-14 Nederland Ptt Werkwijze voor het koppelen van een terminalinrichting met een netwerkinrichting, alsmede processormiddelen, alsmede netwerkprocessor- middelen.
WO1997008880A2 (en) * 1995-08-31 1997-03-06 Philips Electronics N.V. Telecommunication station
JP3644108B2 (ja) * 1995-12-19 2005-04-27 ソニー株式会社 通話システム、接続装置、通信端末装置及び通話方法
US6078804A (en) * 1995-12-19 2000-06-20 Ericsson Inc. Providing different routing treatments for emergency calls based on subscriber specified data
US5953638A (en) * 1995-12-29 1999-09-14 Mci Communications Corporation Method and system for affinity termination of calls
US5937049A (en) * 1995-12-29 1999-08-10 Apropos Technology Service bureau caller ID collection with ISDN BRI
JP3227368B2 (ja) * 1996-02-01 2001-11-12 キヤノン株式会社 転送装置
US6021176A (en) * 1996-02-20 2000-02-01 Solopoint, Inc. Method for monitoring incoming calls to a user's premises on a pots telephone line
US5930338A (en) * 1996-02-20 1999-07-27 Solopoint, Inc. Method for handling incoming calls on a pots telephone line to a user's premises
US5768356A (en) * 1996-02-20 1998-06-16 Solopoint, Inc. User programmable personal call manager
US6058178A (en) * 1996-02-20 2000-05-02 Solopoint, Inc. Method for routing incoming calls to a user's premises on a POTS telephone line
US5946386A (en) * 1996-03-11 1999-08-31 Xantel Corporation Call management system with call control from user workstation computers
US5839065A (en) * 1996-04-23 1998-11-17 Ericsson Inc. Validation of a forward-to-number by a mobile station
DE19622068C2 (de) * 1996-05-31 1999-11-11 Siemens Ag Verfahren zur Zulässigkeitsprüfung von Rufnummern von an einem Kommunikationssystem ankommenden Anrufen
US6028858A (en) * 1996-06-07 2000-02-22 Cisco Tenchology, Inc. ANI-dormant connections for frame relay
US5729599A (en) * 1996-06-11 1998-03-17 U S West, Inc. Method and system of forwarding calls in a remote access call forwarding service of a telephone system
US5966653A (en) * 1996-06-24 1999-10-12 Ericsson Inc. Validating a forward-to-number within a mobile telecommunications system
US5864613A (en) * 1996-09-16 1999-01-26 Mci Communications Corporation System and method for controlling telephone use
US6370149B1 (en) * 1998-07-20 2002-04-09 Ameritech Corporation Telecommunication system, method and subscriber unit for use therein
GB9624723D0 (en) * 1996-11-28 1997-01-15 Plessey Telecomm Private circuits
US5956393A (en) * 1996-12-23 1999-09-21 Nortel Networks Corporation System and method for limiting call velocity attempts in a public switched telephone network
US5978469A (en) * 1997-01-21 1999-11-02 U S West, Inc. Apparatus for telephone extension control
DE19706782C2 (de) * 1997-02-20 1999-01-21 Siemens Ag Verfahren für ein Kommunikationssystem
US6563914B2 (en) 1997-02-26 2003-05-13 Call Sciences Limited Personal web-based teleconferencing method and system
US6005847A (en) * 1997-07-07 1999-12-21 Siemens Information And Communications Network, Inc. Method and apparatus for facilitating communication between multiple platforms via single, multi-channel communication conduit
US6560461B1 (en) 1997-08-04 2003-05-06 Mundi Fomukong Authorized location reporting paging system
US6028922A (en) * 1997-09-03 2000-02-22 Lucent Technologies Inc. System for deferred call answering in a telecommunications system
US6931116B1 (en) * 1997-09-08 2005-08-16 Mci Communications Corporation Multiple routing options in a telecommunications service platform
FR2770951B1 (fr) * 1997-11-10 1999-12-10 Alsthom Cge Alcatel Procede de recherche d'un numero de telephone dans un repertoire memorise dans un recepteur telephonique
US6343073B1 (en) 1997-12-31 2002-01-29 Anip, Inc. Method and system for efficient link utlization
US7123936B1 (en) 1998-02-18 2006-10-17 Ericsson Inc. Cellular phone with expansion memory for audio and video storage
US6208854B1 (en) 1998-05-14 2001-03-27 Ameritech Corporation System and method for routing a call to a called party's landline or wireless communication unit
US6631182B1 (en) 1998-07-29 2003-10-07 Ameritech Corporation Call screening apparatus and method
FI981832A (fi) * 1998-08-26 2000-02-27 Helsingin Puhelin Oyj Menetelmä tavoitettavuuspalvelun toteuttamiseksi ja tavoitettavuusketjun päivittämiseksi
US6658103B2 (en) * 1998-08-31 2003-12-02 Sbc Properties, L.P. Method and system for generating a call processing control record
CA2309642C (en) * 1998-09-09 2004-03-16 Telcordia Technologies, Inc. Method, apparatus and system for filtering incoming telephone calls
US6532366B1 (en) * 1999-01-29 2003-03-11 International Business Machines Corporation Telephone call optimizer
US6785379B1 (en) 1999-06-28 2004-08-31 Aspect Communications Corporation Call management system with call control form user workstation computers
US6771761B1 (en) * 1999-12-29 2004-08-03 Bellsouth Intellectual Property Corporation System and method for caller-selectable call routing from a single telephone number
US20010043694A1 (en) * 2000-01-04 2001-11-22 Victor Chartrand System and method for routing calls to multi-function telephone numbers
US7301952B2 (en) * 2000-04-06 2007-11-27 The Distribution Systems Research Institute Terminal-to-terminal communication connection control method using IP transfer network
DE10039351B4 (de) * 2000-08-11 2005-08-11 Tenovis Gmbh & Co. Kg Verfahren zum Ablegen eines Eintrags in einem Speicher eines Kommunikationsgeräts und Kommunikationsgerät zur Durchführung des Verfahrens
AU2000267981A1 (en) * 2000-08-22 2002-03-04 Maverick Consulting Services, Inc. Communications control method and apparatus
US20020077098A1 (en) * 2000-12-19 2002-06-20 Tiliks Dianna I. Method and system for dual ringing of a centrex line and a wireless extension of the centrex line
JP4478781B2 (ja) * 2002-01-31 2010-06-09 株式会社エヌ・ティ・ティ・ドコモ 接続受付処理システム、接続受付処理方法、及び、接続受付処理装置
US7266367B2 (en) * 2002-09-19 2007-09-04 Research In Motion Limited System and method of accessing contact information on a communication device
DE10314777B4 (de) * 2003-03-31 2014-07-31 Deutsche Telekom Ag Verfahren und Vorrichtung zum Filtern von Rufverbindungen zwischen zwei Telekommunikations-Teilnehmern
FR2853790A1 (fr) * 2003-04-14 2004-10-15 France Telecom Systeme de telecommunication pour la gestion d'appels telephoniques d'un centre d'appels virtuel
WO2004112368A2 (en) * 2003-05-23 2004-12-23 Heyanita, Inc. Transmission of a data file by notification of a reference to the intended recipient and teleconference establishment using a unique reference
US7860230B2 (en) 2003-12-12 2010-12-28 Martin Bradley J Telephone call screening and routing device and related method
KR100645848B1 (ko) * 2005-08-30 2006-11-14 삼성광주전자 주식회사 이동로봇 시스템 및 이동로봇 원격제어방법
US8718257B2 (en) 2006-07-10 2014-05-06 Francesco Ricci Systems and methods for providing answering services
JP4395845B2 (ja) * 2007-01-18 2010-01-13 株式会社カシオ日立モバイルコミュニケーションズ 電子機器及びプログラム
RU2453065C2 (ru) * 2007-08-17 2012-06-10 Александр Степанович Ракушин Способ персонального вызова пользователя телефонной сети связи
US9026184B2 (en) * 2008-02-19 2015-05-05 Denso Corporation In-vehicle handsfree apparatus
US8155709B2 (en) * 2008-02-19 2012-04-10 Denso Corporation In-vehicle handsfree apparatus
US8190214B2 (en) * 2008-02-19 2012-05-29 Denso Corporation In-vehicle handsfree apparatus
US8634533B2 (en) * 2010-11-11 2014-01-21 At&T Intellectual Property I, L.P. Directed notifications
MX2013014685A (es) * 2011-06-17 2014-05-13 Cassidian Communications Inc Sistemas, aparatos y metodos para administracion de datos de multimedia de emergencia, en forma distribuida y de colaboracion.
US9491205B2 (en) * 2013-03-15 2016-11-08 Sorenson Communications, Inc. Communication systems and related methods for communicating with devices having a plurality of unique identifiers

Family Cites Families (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5916458B2 (ja) * 1977-05-06 1984-04-16 日本電気株式会社 自動転送方式
US4277649A (en) * 1980-01-18 1981-07-07 Bell Telephone Laboratories, Incorporated Method and apparatus for screening telephone calls
JPS635648A (ja) * 1986-06-25 1988-01-11 Matsushita Electric Ind Co Ltd 回線終端装置
US4797915A (en) * 1986-10-09 1989-01-10 American Telephone And Telegraph Company Communication system having automatic call route selection
US4958153A (en) * 1987-04-08 1990-09-18 Nec Corporation Method and apparatus for priority control of incoming calls at ISDN terminals
JPS63287232A (ja) * 1987-05-20 1988-11-24 Mitsubishi Electric Corp パケット交換システムにおける呼接続制御方式
US4907259A (en) * 1987-11-06 1990-03-06 American Telephone And Telegraph Company, At&T Bell Laboratories Call appearance reservation arrangement
JPH01149650A (ja) * 1987-12-07 1989-06-12 Fujitsu Ltd 自動再発呼方式
US4866762A (en) * 1988-04-04 1989-09-12 Pintar Robert R Apparatus for restricting telephone calls
CA1310731C (en) * 1988-04-30 1992-11-24 Mamoru Higuchi Exchange system having originating call restriction function
EP0347155B1 (en) * 1988-06-13 1998-09-23 Canon Kabushiki Kaisha Communication apparatus storing caller information and method of operating said apparatus
JPH0211048A (ja) * 1988-06-29 1990-01-16 Matsushita Electric Ind Co Ltd Isdn端末装置
US5029196A (en) * 1988-07-11 1991-07-02 Dytel Corporation Automated call screening
JPH02250552A (ja) * 1989-03-24 1990-10-08 Aiphone Co Ltd Isdnデジタル電話系端末
JPH02256354A (ja) * 1989-03-29 1990-10-17 Canon Inc Isdn電話器及びisdn端末システム
JPH02260996A (ja) * 1989-03-31 1990-10-23 Aiphone Co Ltd Isdn端末アダプタ
JPH02260745A (ja) * 1989-03-31 1990-10-23 Nakayo Telecommun Inc 通信端末機器における発呼者識別方式
US5268958A (en) * 1989-04-06 1993-12-07 Kabushiki Kaisha Toshiba Method for allocating incoming-call to extension telephone sets in private branch exchange and private branch exchange having automatic incoming-call allocating function
JPH02274054A (ja) * 1989-04-14 1990-11-08 Fujitsu Ltd 回線交換方法
DE69023730T2 (de) * 1989-09-28 1996-05-02 Canon Kk Kommunikationsvorrichtung und -verfahren.
US5036535A (en) * 1989-11-27 1991-07-30 Unifi Communications Corporation Switchless automatic call distribution system

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CZ296952B6 (cs) * 1997-06-09 2006-08-16 T-Mobile Deutschland Gmbh Zpusob a systém pro pripojení úcastníku v nekolika telekomunikacních sítích pod jedním telefonním císlem

Also Published As

Publication number Publication date
CA2058814C (en) 1996-04-09
BR9200396A (pt) 1992-11-10
EP0501903A1 (en) 1992-09-02
HUT64166A (en) 1993-11-29
WO1992016067A1 (en) 1992-09-17
DE69214978D1 (de) 1996-12-12
SK90893A3 (en) 1994-01-12
JPH0563766A (ja) 1993-03-12
JP2520537B2 (ja) 1996-07-31
US5408528A (en) 1995-04-18
DE69214978T2 (de) 1997-05-07
CA2058814A1 (en) 1992-08-28
HU9302171D0 (en) 1993-10-28
EP0501903B1 (en) 1996-11-06
HU216210B (hu) 1999-05-28
CZ290370B6 (cs) 2002-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ174493A3 (en) Process and apparatus for flexible and optimum reception and routing of telephone calls
US5625682A (en) Help desk improvement
US7136480B2 (en) Methods and apparatus for processing a call
US5018194A (en) Electronic switching system having call-forwarding function
US5646988A (en) Incoming call controller for preferentially connecting a waiting call based on number of previous unsuccessful call attempts
US5633922A (en) Process and apparatus for restarting call routing in a telephone network
US5475748A (en) Automatic telephone system with function for multiple out-dialed calls per caller
US20010048739A1 (en) Call center system
JPH09135303A (ja) 電話システム内の経路指示機能の相互作用
US5818908A (en) Selective voice menu system
US20080009269A1 (en) Method and system for management and routing of telecommunications on data and telephone lines
JP2002171335A (ja) 通信装置とその発信者情報表示方法、及び発信者情報表示プログラムを記録した記録媒体
Cisco Target Selection
Cisco Target Selection
Cisco Target Selection
KR100371486B1 (ko) 이동 통신 서비스 시스템 및 방법
RU2479144C2 (ru) Системы и способы для предоставления услуг ответа
RU2099895C1 (ru) Способ и устройство для приема телефонного вызова
JP3269487B2 (ja) 着信接続制御装置および着信接続制御方法
JP2747912B2 (ja) 着信取次装置
JP2004328139A (ja) 発信者番号通知サービスを行う通信システム、及びそのデフォルト発信者番号選択方法
FI109387B (fi) Takaisinsoittotoiminnolla varustettu televerkon päätelaite ja menetelmä takaisinsoiton suorittamiseksi
JPH05110691A (ja) 転送制御方法及び電子交換機
JPH03106290A (ja) 電話システム
JP3968214B2 (ja) コールセンタにおける電話着信の発信元特定方法、顧客情報データベース及び顧客データベースの構築方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 20070212