CZ152190A3 - Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí a manipulační zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents
Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí a manipulační zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDFInfo
- Publication number
- CZ152190A3 CZ152190A3 CS901521A CS152190A CZ152190A3 CZ 152190 A3 CZ152190 A3 CZ 152190A3 CS 901521 A CS901521 A CS 901521A CS 152190 A CS152190 A CS 152190A CZ 152190 A3 CZ152190 A3 CZ 152190A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- glass sheet
- frame
- sliding frame
- handling
- reversible
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B27/00—Tempering or quenching glass products
- C03B27/04—Tempering or quenching glass products using gas
- C03B27/044—Tempering or quenching glass products using gas for flat or bent glass sheets being in a horizontal position
- C03B27/0442—Tempering or quenching glass products using gas for flat or bent glass sheets being in a horizontal position for bent glass sheets
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B23/00—Re-forming shaped glass
- C03B23/02—Re-forming glass sheets
- C03B23/023—Re-forming glass sheets by bending
- C03B23/03—Re-forming glass sheets by bending by press-bending between shaping moulds
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B35/00—Transporting of glass products during their manufacture, e.g. hot glass lenses, prisms
- C03B35/14—Transporting hot glass sheets or ribbons, e.g. by heat-resistant conveyor belts or bands
- C03B35/20—Transporting hot glass sheets or ribbons, e.g. by heat-resistant conveyor belts or bands by gripping tongs or supporting frames
- C03B35/202—Transporting hot glass sheets or ribbons, e.g. by heat-resistant conveyor belts or bands by gripping tongs or supporting frames by supporting frames
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B40/00—Preventing adhesion between glass and glass or between glass and the means used to shape it, hold it or support it
- C03B40/005—Fabrics, felts or loose covers
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C03—GLASS; MINERAL OR SLAG WOOL
- C03B—MANUFACTURE, SHAPING, OR SUPPLEMENTARY PROCESSES
- C03B2225/00—Transporting hot glass sheets during their manufacture
- C03B2225/02—Means for positioning, aligning or orientating the sheets during their travel, e.g. stops
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- Re-Forming, After-Treatment, Cutting And Transporting Of Glass Products (AREA)
- Glass Compositions (AREA)
- Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)
- Manufacture, Treatment Of Glass Fibers (AREA)
- Chain Conveyers (AREA)
- Formation Of Insulating Films (AREA)
- Surface Treatment Of Glass Fibres Or Filaments (AREA)
- Wrappers (AREA)
Description
Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí a manipulační zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu manipulace vytvarovaných, tj. ohnutých, ohřátých skleněných tabulí a manipulačního zařízení pro provádění této manipulace.
Dosavadní stav techniky
Ohýbání a vytvrzování skleněných tabulí jako takové je ve sklářském průmyslu dobře známé. Ohýbání a vytvrzování poměrně tlustých skleněných tabulí o tloušťce 6,3 mm nebo větší se stalo běžnou sklářskou praxí. Avšak běžně používané způsoby nejsou zvlášť vhodné pro ohýbání a zejména pro vytvrzování tenkých skleněných tabulí.
Zejména v automobilovém průmyslu vyvstal rychle se rozšiřující požadavek na zvlášť tenké vytvarované a vytvrzené skleněné tabule o tloušťce 3,2 mm a menší, používané pro speciální vrstvená přední ochranná skla karosérií automobilů, pro zadní skla kabrioletů a podobně.
Tvarované a tvrzené skleněné tabule jsou vyráběny průběžným postupem, v jehož průběhu jsou skleněné tabule ohřívány v peci na jejich tvárnou nebo změkčovací teplotu, načež jsou lisovacím nebo gravitačním ohnutím vytvarovány na požadovanou konfiguraci. Pak procházejí vytvrzovacím stanovištěm, v němž jsou povrchy skleněné tabule ofukovány vzduchem a nakonec jsou vytvarované a vytvrzené skleněné tabule odváděny k dalšímu ochlazení. Běžné vytvrzovací způsoby • * tlustých skleněných tabulí zahrnují průchod vytvarované skleněné tabule na válečkovém dopravníku výtvrzovacím stanovištěm, v jehož průběhu je na horní povrch a současně také mezi válečky dopravníku na spodní povrch vytvarované skleněné tabule foukán chladící vzduch. Tenké vytvarované horké skleněné tabule jsou však v průběhu jejich přemístění z tvarovacího stanoviště a při alespoň počáteční fázi jejich vytvrzování náchylné k deformacím z důvodů působení gravitace, styku s válečky dopravníku a tlaku ofukovacího vzduchu, foukaného na ještě tvárné tenké skleněné tabule těsně před jejich vytvrzením.
Proto byla vyvinuta vratná posouvací zařízení pro přejímání tenkých vytvarovaných skleněných tabulí z tvarovacího stanoviště a pro jejich dopravu výtvrzovacím stanovištěm. V průběhu dopravy výtvrzovacím stanovištěm jsou vytvarované skleněné tabule na vratném posouvacím zařízení obvykle neseny na jejich vnějším obvodě. Tím je v průběhu vytvrzování udržován tvar vytvarovaných skleněných tabulí a v podstatě je celý jejich spodní povrch vystaven působení ofukovacího a vytvrzovacího vzduchu.
Například je známý způsob, podle kterého je vytvarovaná skleněná tabule ze spodního povrchu horní vakuové tvarovací formy spuštěna na vytvrzovací rám, který vytvarovanou skleněnou tabuli nese na jejích obvodových okrajových hranách, načež vytvrzovací rám projde chladícím stanovištěm. Je také vyřešeno zařízení pro provádění tohoto způsobu dopravy skleněných tabulí. Vytvrzovací rám je zasouván příčně tak, aby po odtržení spodní tvarovací formy od horní vakuové tvarovací formy mohl převzít vytvarovanou skleněnou tabuli. Tím však dochází k prodloužení času mezi operacemi tvarování a chlazení.
• · • · · * « ·
Podle jiného známého postupu je skleněná tabule spodním tvarovacím rámem přitlačena ke spodnímu povrchu horní ohýbací formy a pak je jím dopravena přes vytvrzovací stanoviště do odkládacího stanoviště. Oddělení spodního tvarovacího rámu od horní ohýbací formy a průchod spodního tvarovacího rámu vytvrzovacím stanovištěm probíhají tak, že po celou dobu je udržen stejný zdvih spodního tvarovacího rámu.
Známým zařízení je vakuem podporovaná ohýbací souprava, v níž tvarovací rám zvedne skleněnou tabuli do styku s vakuovou tvarovací formou, přitlačí ji k této formě a pak vytvarovanou skleněnou tabuli přemístí do chladícího stanoviště, kde ji předá na zařízení, uvádějící vytvarovanou skleněnou tabuli v průběhu jejího chlazení do vibrace. Tvarovací rám je tudíž využit jak při tvarovacím kroku skleněné tabule, tak i pro přesun vytvarované skleněné tabule do chladícího stanoviště. Jelikož vytvarovaná skleněná tabule je v chladícím stanovišti přemístěna z tvarovacího rámu na vibrační zařízení, které ji nemůže nést jen na jejích obvodových okrajových hranách, je na něm položená vytvarovaná skleněná tabule vystavena deformacím potud, pokud není dostatečně ochlazena pod její tvárnou teplotu.
Z patentu US 3 846 104 je také znám nosný rám, přejímající vytvarovanou skleněnou tabuli, drženou předtím vakuem na spodním povrchu tvarovací horní formy. Nosný rám, nesoucí na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabuli, je pak přesunut do vytvrzovacího stanoviště, v němž je vytvarovaná skleněná tabule před plným vytvrzením přemístěna z nosného rámu na válečky zdvihacího zařízení. I zde může docházet k deformacím vytvarované skleněné tabule při jejím snímání z nosného rámu při ještě tvárné teplotě.
Dále je znám nosný tvarovací rám, přejímající částečně vytvarovanou skleněnou tabuli ze spodního povrchu vakuového • ř držáku v peci, načež je nosným tvarovacím rámem nesená skleněná tabule dotvarována gravitačně. Nosný tvarovací rám pak vytvarovanou skleněnou tabuli přemístí do vytvrzovacího stanoviště, v němž je vytvarovaná skleněná tabule z nosného tvarovacího rámu zvednuta odspodu vháněným proudem vzduchu. Nosný rám skleněnou tabuli nejen nese, ale doplňkově se také podílí na jejím tvarování nebo profilování.
Je také známa ohýbací forma, která ohřátou skleněnou tabuli zvedne a vytvaruje ji do požadovaného tvaru gravitační setrvačnou silou. Ohýbací forma, nesoucí vytvarovanou skleněnou tabuli na jejích obvodových hranách, se pak přesune do vytvrzovacího stanoviště, načež vytvarovanou a vytvrzenou skleněnou tabuli uloží na odváděči válečkový dopravník.
U dalšího známého zařízení podle patentu US 4 272 275 není používán polohovací rám, ale místo toho se přepravuje horká skleněná tabule na gravitačně zakřiveném rámu volně.
vyvinout tabulí z
Společným nedostatkem všech těchto známých způsobů a systémů manipulace je, že nejsou vhodné pro vytvarované horké a tenké skleněné tabule. Záměrem vynálezu je tudíž způsob manipulace vytvarovaných horkých skleněných lisovacího ohýbacího nebo tvarovacího stanoviště do odkládacího pásma, v němž je vytvarovaná skleněná tabule z dopravníku zařízení sejmuta, jakož i dopravního systému pro provádění tohoto způsobu dopravy. Manipulační systém podle vynálezu má být vhodný zejména pro dopravu tenkých skleněných stanovištěm před jejich sejmutím Manipulační systém má tedy být vhodný zejména pro manipulaci tenkých skleněných tabulí, určených pro použití v automobilovém průmyslu. Ve variantě provedení manipulačního systému podle vynálezu má vratný posuvný rám, nesoucí tabulí vytvrzovacím z dopravního zařízení.
» *
Podstata vynálezu manipulace v zařízení v žádaném
Uvedené nedostatky stávajících způsobů a zařízení pro manipulaci vytvarovaných skleněných tabulí se řeší způsobem vytvarovaných skleněných tabulí podle vynálezu pro tvarovací zpracování skleněných tabulí provedení, obsahujícím ohřívací pec pro ohřátí skleněné tabule na její tvárnou teplotu, tvarovací soupravu pro ohnutí ohřáté skleněné tabule na požadovaný tvar a odkládací soupravu pro odložení vytvarované skleněné tabule, jehož podstatou je, že se provede polohování vratného posuvného rámu do pozice odpovídající obrysově a výškově obrysovým hranám vytvarované skleněné tabule, její přemístění ze spodní tvarovací lisovnice na vratný posuvný rám relativním zpětným vertikálním pohybem spodní tvarovací lisovnice (35) od horního tvarovacího lisovníku, přesunutí vratného posuvného rámu s na něm položenou vytvarovanou odkládacího pásma skleněných tabulí a skleněné tabule z vratného posuvného rámu.
skleněnou tabulí do sejmutí vytvarované
Podstatným znakem způsobu manipulace je také to, že v průběhu polohování se vratný posuvný rám ustavuje pod úroveň spodního tvarovacího rámu spodní lisovnice a koncentricky s ním a že před přemístěním vytvarované skleněné tabule ze spodní tvarovací lisovnice na vratný posuvný rám se do záběru s vratným posuvným rámem uvede vratný posuvný mechanismus pro přesun vratného posuvného rámu do odkládacího pásma.
Dalším podstatným znakem je, že vytvarovaná skleněná tabule se alespoň částečně ochlazuje při přemísťování nebo jejím snímání z vratného posuvného rámu, nebo se alespoň částečně ochlazuje při těchto krocích a že vytvarovaná skleněná tabule se při snímání z vratného posuvného rámu zvedá a pak se pokládá na válečky odváděcího dopravníku.
• 9 pro manipulaci vytvarovaných v ohřívací peci na jejich
U manipulačního zařízení skleněných tabulí, ohřívaných tvárnou teplotu, které zahrnuje tvarovací soupravu pro ohnutí skleněné tabule na požadovaný tvar, volitelně začlenitelnou chladící soupravu pro vytvrzení vytvarované skleněné tabule a odkládací soupravu pro odkládání vytvarovaných a případně vytvrzených skleněných tabulí, je podstatou to, že sestává z vratného posuvného rámu, odpovídajícího obrysově a výškově obvodovým hranám vytvarované skleněné tabule, podpěrných sloupků a sedla, upevněných na základní desce tvarovací soupravy pro polohování vratného posuvného rámu pod úroveň spodního tvarovacího rámu lisovnice koncentricky s ním v průběhu lisovacího ohýbání skleněné tabule z nosných prostředků pro vytvarovanou skleněnou tabuli pro polohování vratného posuvného rámu ve tvarovací soupravě pro její posun do chladící soupravy, z posouvacích prostředků pro přemístění vratného posuvného rámu s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí z prostoru mezi tvarovacími rámy do odkládací soupravy a z odkládacích prostředků pro sejmutí vytvarované skleněné tabule z vratného posuvného rámu, kde vratný posuvný ram je uchycen v manipulačním rámu prostřednictvím krákorcových rozpěrek, jejichž rozteč odpovídá rozteči mezer ve spodním tvarovacím rámu.
Podstatným znakem je rovněž to, že podpěrné sloupky se sedlem jsou uspořádány pro současný pohyb vratného posuvného rámu se spodním tvarovacím rámem, při zachování jejich vzájemného výškového poměru v průběhu zvedání a tvarování skleněné tabule a že nosné prostředky, včetně konzolové podpěry, jsou upravené pro pevné připojení manipulačního rámu, spojeného s vratným posuvným rámem tak, že jej obepíná.
Dalším podstatným znakem je, že posouvací prostředky zahrnují nosnou konstrukci s na ní umístěným pohonem, kde je » * + * e * + * ř kluzné vedení spojené s nosnou konstrukcí a kluzné desky jsou spojené s konzolovými podpěrami a jsou vedené kluzně podél kluzných vedení, přičemž pohon je kineticky spřažený s kluznými deskami pro obousměrný pohyb po kluzných nosnicích a tím i pro posuv vratného posuvného rámu mezi tvarovací soupravou skleněných tabulí a odkládací soupravou.
V neposlední řadě je rovněž to, že odkládací prostředky v odkládací soupravě obsahuj i zvedák a podpěrné čepy pro zvednutí vytvarované skleněné tabule z vratného posuvného rámu, pro její zadržení ve zvednuté poloze a pro její následné uložení na kladky odváděcího dopravníku.
Vynálezem je vyřešena varianta způsobu manipulace a manipulačního zařízení vytvarovaných skleněných tabulí se začleněnou vytvrzovací soupravou.
Přehled obrázků na výkresech představuje obr. 1 tabulí, tvořeného
Způsob manipulace a manipulačního zařízení vytvarovaných skleněných tabulí pro provádění způsobu podle vynálezu je zobrazen na přiložených výkresech, kde bokorys zařízení pro zpracování skleněných ohřívací pecí skleněných tabulí, tvarovací soupravou pro lisovací ohýbání skleněných tabulí, volitelně začlenítelnou vytvrzovací soupravou a odkládací soupravou, obr. 2 zvětšený půdorys při pohledu ve směru 2-2 z obr. 1, znázorňující polohu vratného posuvného rámu vůči válečkovému dopravníku a spodní tvarovací formě, obr. 3 částečný zvětšený nárys v částečném řezu, při pohledu ve směru 3-3 z obr. 2, obr. 4 perspektivní pohled na vratný posuvný rám s konzolovými podpěrami, obr. 5 zvětšený dílčí nárys při pohledu ve směru 5-5 z obr. 2, obr. 6 půdorys částí pohonu vratného posuvného rámu, obr. 7 zvětšený dílčí čelní pohled ve směru 7-7 z obr. 1, pro • » * » « · názornost s odstraněnými vzduchovými vytvrzovacími hubicemi, znázorňující polohu vratného posuvného rámu a jeho pohonu vůči manipulačnímu zdvihadlu skleněných tabulí a obr. 8 až 18 schématické bokorysy vratného posuvného rámu, znázorňující jeho činnost v průběhu různých fází tvarovacích a odváděčích operací skleněných tabulí, včetně volitelně začlenitelné vytvrzovací operace.
Popis příkladného provedení vytvarovány ochlazeny, válečkovým nebo j inak dopravovány
Na obr. 1 a obr. 2 je znázorněno zařízení 10 pro zpracování skleněných tabulí S, sestávající z návazně za sebou uspořádané ohřívací pece 11, ohýbací nebo tvarovací soupravy
12. vytvrzovací nebo jinak chladící soupravy 13 a odkládací soupravy 14 . Skleněné tabule S, které mají být v zařízení 10. a pak zbaveny pnutí, vytvrzeny jsou prvním úsekem zařízení 10 dopravníkem 15., obsahujícím válečky 16 , 17 a podpěrné kladky 18. V další fázi jsou vytvarované skleněné tabule S z ohýbací nebo tvarovací soupravy 12 přesunuty soupravou 1 9 . tvořenou vratným posuvným rámem 20 s pohonem 21. přes vytvrzovací soupravu 13 do odkládací soupravy 14 a nakonec jsou odváděcími váLečky 23 odváděcího dopravníku 22 z tvarovacího systému odsunuty.
Jak bude dále blíže popsáno, nesou a dopravují vstupní válečky 16 skleněné tabule S v horizontální poloze ohřívací pecí 14 a z ní pak k ohýbací nebo tvarovací soupravě 12 , v níž jsou ohřáté skleněné tabule S přejímány výstupními válečky 17 a podpěrnými kladkami 18 . přičemž jsou polohovány pro následující ohýbací nebo tvarovací operaci. Po ohnutí do požadovaného tvaru přesného zakřivení jsou vytvarované horké skleněné tabule S na vratném posuvném rámu 20 dopraveny do volitelně začlenitelné vytvrzovací soupravy 1 3 , v níž jsou jejich povrchy ochlazeny průchodem mezi protilehle uspořádanými vzduchovými hubicemi 24 . 25 a pak převzaty kombinací zdvihadla 26 a podpěrných čepů 27 . spolupracují při přemísťování vytvarovaných a podle požadavku vytvrzených skleněných tabulí S z vratného posuvného rámu 20 a při jejich uložení na odváděči válečky 23 odváděcího dopravníku 22. Vytvarované skleněné tabule S mohou být po dokončení jejich tvarovací operace a po případném vytvrzení podrobeny v další fázi zpracování ochlazení, například průchodem mezi běžnými vzduchovými hubicemi 62. 63.
Jako ohřívací pec 11 může být použita pec v konstrukčním provedení používaném běžně ve sklářském průmyslu pro ohřívání tvarovaných skleněných tabulí. Podle příkladu z obr. 1 je použita tunelová pec 28 . jejíž komora 29 je vymezena stropem 30. dnem 31 . bočními stěnami 32 a zadní stěnou 33 . Takové běžné ohřívací pece 11 jsou obvykle vytápěny neznázorněnými vytápěcími prostředky, jako například plynovými hořáky nebo elektrickými odporovými články, zavedenými do komory 29. stropem 30 a bočními stěnami 32 a vhodně regulovanými pro dosažení požadovaného teplotního průběhu ohřívaných skleněných tabulí S při jejich průchodu pecí 11 . Při průchodu pecí 28. jsou skleněné tabule S neseny vstupními válečky 16. uspořádanými postupně za sebou od neznázorněného vstupu do tunelové pece 28 a procházejících výstupním otvorem 34 v zadní stěně 33 . Při průchodu komorou 29 tunelové pece 28 jsou skleněné tabule S ohřátý v podstatě na nastavenou tvárnou teplotu skla a po výstupu z tunelové pece 28 výstupním otvorem 34 v zadní stěně 33 jsou převzaty výstupními válečky 17 a podpěrnými kladkami 18 a dopraveny do polohy v ohýbací nebo tvarovací soupravě 12 mezí horní lisovník 38 a spodní lisovnici 35 . provedené konstrukčně a tvarově tak, aby ohřátou skleněnou tabuLi S vytvarovaly do požadovaného zakřivení. Výrazem nastavená tvárná teplota je míněno, že při nižší teplotě nevyvolá zavedení napětí do skleněných tabulí S jejich trvalou deformaci a že při vyšší teplotě jsou skleněné tabule S způsobilé pro tvarování.
Po vytvarování v tvarovací soupravě 12 je skleněná tabule S vertikálním zpětným pohybem spodní tvarovací lisovnice 35. položena na vratný posuvný rám 20. Vratný posuvný rám 20. nesoucí vytvarovanou skleněnou tabuli S, je pak přesunut obecně horizontálně dopředu, přičemž může projít volitelně začlenitelnou vytvrzovací soupravou 13., v níž je teplota povrchu vytvarované skleněné tabule S rychle snížena na její přiměřené vytvrzení. Jak je znázorněno na obr. 1, procházejí vytvarované skleněné tabule S ve vytvrzovací soupravě 13 mezi vzduchovými hubicemi 24, 25 , tvořenými řadami trubiček 36 . 37 a uspořádanými a pracujícími tak, aby směrovaly protilehlé proudy chladícího média, obvykle vzduchu, na protilehlé povrchy vytvarované skleněné tabule S, nesené na vratném posuvném rámu 20 . Je to třeba chápat tak, že při použití zařízení 10 pro vytvarování a následné ochlazení skleněných tabulí určených pro čelní ochranná skla automobilů a podobně, nemusí být vzduchové hubice 24, 25 použity, přičemž postupné ochlazování vytvarovaných skleněných tabulí S probíhá zvolna v regulovaném prostředí v průběhu dopravních a manipulačních operací.
Skleněné tabule S, zaváděné vstupní stranou do ohřívací pece 11 . jsou typicky ploché a tudíž vstupní válečky 16 do ohřívací pece 11 jsou obvykle rovné. Bylo však zjištěno, že když v ohřívací peci 11 ohřívané skleněné tabule S překročí svou nastavenou tvárnou teplotu a vycházej í z pece otvorem 34. nebo při jejich průchodu zadní částí ohřívací pece 11 . je žádoucí, aby vstupní válečky 16. pro styk se skleněnými tabulemi S byly postupně vytvarovány z rovného válcového tvaru na studeném konci ohřívací pece 11 na tvar odpovídající v podstatě tvaru dokončených vytvarovaných skleněných tabulí S, jak je obecně používán u výstupních válečků 17 v ohýbací • · nebo tvarovací soupravě 12. Tím se dosáhne, že ohřáté skleněné tabule S, jsoucí ve styku se vstupními válečky 16 a jimi posouvané, jsou před jejich výstupem z výstupního otvoru 34 ohřívací pece 11 postupně předtvarovány tak, že při jejich přistavení do polohy pro ohýbací nebo tvarovací operaci budou již částečně vytvarovány do tvaru odpovídajícího obecně tvaru jejich požadované konečné konfigurace.
Jak je znázorněno na obr. 1, obsahuje ohýbací nebo tvarovací forma v tvarovací soupravě 12 horní lisovník 38 s tvarovacím rámem 48 a spodní lisovnici 35 s tvarovacím rámem 64. Tvarovací rámy 48 a 64 mají protilehlé tvarovací povrchy, odpovídající zakřivení, na které má být skleněná tabule S mezi nimi vytvarována. Tvarovací lisovník 38 a lisovnice 35 jsou s možností jejich vzájemného vratného pohybu zabudovány v nosné konstrukci 39 , tvořené vertikálními sloupy 40 spojenými horizontálními příčkami 41 tak, aby byla vytvořena tuhá rámová konstrukce. Dole probíhá mezi sloupy 40 spodní horizontální příčník 42 , nesoucí spodní lisovnici 35 a její příslušenství.
Horní lisovník 38 je upevněn v nosné konstrukci 39 nad výstupními válečky 17 válečkového dopravníku 15 s možností jeho vertikálního nastavení. Spodní lisovnice 35 je umístěna pod výstupními válečky 17 válečkového dopravníku 15 a je zabudována s možností jejího vertikálního vratného pohybu vůči hornímu lisovníku 38.
Pro přesné polohování skleněných tabulí S mezi horní lisovník 38 a spodní lisovnici 35 je do dráhy pohybu přisouvané skleněné tabule S začleněna dvojice příčně umístěných polohovacích zarážek 43 , procházejících mezi příslušnými výstupními válečky 17 . Polohovací zarážky 43 jsou spojeny s horními konci pístních tyčí 44 hydraulických válců 45. Hydraulické válce 45 jsou upevněny na loži 46 vertikálně · · »
- 12 vratně pohyblivého rámu 47 a jsou ovládány pro zvedání a spouštění polohovacích zarážek 43 mezi jejich spuštěnou základní polohou pod výstupní válečky 17 a zvednutou horní polohou, při níž vyčnívají mezi výstupní válečky 17 výstupního dopravníku 15 do dráhy přisouvané skleněné tabule S.
Horní lisovník 38 může obsahovat vhodně upravený tvarovací rám 48 s neznázorněným souvislým spodním tvarovacím povrchem, odpovídajícím konfiguraci, do které mají být horké skleněné tabule S vytvarovány, nebo - jak je znázorněno u přednostního provedení podle obr. 1 - může mít horní tvarovací rám 48 také obrysový nebo rámový tvar. Horní tvarovací rám 48 horního lisovníku 38 je upevněn k základní desce 49 větším počtem rozpěr 50 . Horní tvarovací rám 48. odpovídá přitom obrysově tvaru tvarovaných skleněných tabulí S a jeho spodní lícní strana má konvexní tvarovací povrch 51 tak, aby skleněné tabule S vytvaroval do požadovaného zakřivení. Je to třeba chápat tak, že příslušný obrys horního tvarovacího rámu 48 . jakož i specificky zakřivená konfigurace jeho tvarovacího povrchu 51, jsou určovány požadovaným konečným tvarem tvarovaných skleněných tabulí S a že může být v podstatě různý pro přizpůsobení různým konfiguracím tvarů skleněných tabulí S.
Horní lisovník 38 je funkčně nesen alespoň jedním hydraulickým válcem 52, zavěšeným na jednom z horizontálních příček 41 nosné konstrukce 39 a obsahujícím vratnou pístní tyč 54, spojenou jejím spodním volným koncem s vertikálně posuvnou tlačnou deskou 5 5 . K tlačné desce 55 je přes nosnou desku 58 a vložený rám 5 6 . 57 , upevněnými na ní příčně, připevněna základní deska 49 lisovníku 38 pro možnost vratného vertikálního nastavovacího pohybu lisovníku 38 společně s tlačnou deskou 55.. Pro správné vedení tlačné desky 55 při jejím vertikálním vratném pohybu slouží vodící sloupky 59, spojené svými spodními konci se čtyřmi rohy tlačné desky 55 a svými horními konci procházej ící s možností kluzného pohybu odpovídajícími vodícími pouzdry 60., upevněnými na horních horizontálních příčkách 41 nosné konstrukce 39.
Spodní lisovnice 35 obsahuje dělený spodní tvarovací rám 64, provedený obrysově jako rámová konstrukce a spojený se spodní základní deskou 61 řadou rozpěr 65 , uspořádaných v roztečích, odpovídajících roztečím výstupních válečků 17 válečkového dopravníku 15.. Spodní základní deska 61 spodního tvarovacího rámu 64 je spojena s ložem 46 nosného rámu 47. Spodní tvarovací rám 64 odpovídá přitom obrysově tvaru tvarovaných skleněných tabulí S a jeho horní lícní strana má konkávní tvarovací povrch 66 (obr. 3), odpovídající v protilehlém vztahu tvarovacímu povrchu 51 tvarovacímu rámu 48 horního lisovníku 38.
Nosný rám 47 spodní lisovnice 35 je s možností vertikálního vratného pohybu nesen vodícími sloupky 67. procházejícími kluzně suvně vodícími pouzdry 68 , upevněnými na spodním horizontálním příčníku 42 v nosné konstrukci 39 . Pro uvádění spodní lisovnice 35 do pohybu mezi její spuštěnou polohou pod výstupními válečky 17 válečkového dopravníku 15 a nad ně zvednutou polohou, slouží hydraulický válec 69, upevněný na spodním příčníku 42 a obsahující pístní tyč 70. spojenou jejím horním koncem s ložem 46 lisovnice 35.. Při zvedání spodní lisovnice 35 nad výstupními válečky 17 válečkového dopravníku 15 , je na nich ležící skleněná tabule S zvednuta a přitlačena k hornímu tvarovacímu rámu 48 mezi doplňující se tvarovací plochy 51 a 66 tak, aby mezi nimi byla vytvarována na požadované zakřivení.
Spodní tvarovací rám 64 je sestaven ze soustavy segmentů, uspořádaných v obvodové konfiguraci v požadovaném obrysovém tvaru a provedených v požadovaných výškách sousedících segmentů tak, aby odpovídaly požadovanému profilu obvodových okrajových hran tvarovaných skleněných tabulí S.
Jak je zřejmé z obr. 2, obr. 3 a obr. 4, je vratný posuvný rám 20 uložen nad spodním tvarovacím rámem 64 koncentricky s ním a obsahuje paralelně zdvojený obrysový rám 71, vyztužený příčnými rozpěrami 72. Obrys rámu 71 odpovídá přitom v podstatě konfiguraci spodního tvarovacího rámu 64. Vratný posuvný rám 20 je upevněn v manipulačním rámu 73. tvořeném dvěma axiálními tyčemi 74, probíhajícími ve směru pohybu skleněných tabulí S tvarovací soupravou 12. dvěma příčnými tyčemi 75 . spojenými u svých konců s axiálními tyčemi 74 tak, že konce příčných tyčí 75 přesahují v určité míře za spojovací místa s axiálními tyčemi 74 a větším počtem krákorcových rozpěrek 76 , spojujících vnější obvod paralelně zdvojeného obrysového rámu 71 vratného posuvného rámu 20. s nosnými příčnými tyčemi 7 5 . Sousedící segmenty spodního tvarovacího rámu 64 jsou přitom rozmístěny v dostatečných roztečích tak, aby umožňovaly vertikální průchod krákorcových rozpěrek 76 mezi nimi.
tabulí S, tabuli do lisovníku
V průběhu postupu ohýbání nebo tvarování skleněných při němž spodní tvarovací rám 64 zvedne skleněnou přímého styku s horním tvarovacím rámem 48 horního 38, je vratný posuvný rám 20 uložen pod úrovní spodního tvarovacího rámu 64 koncentricky s ním na podpěrách, tvořených podpěrnými sloupky 77 , přišroubovanými maticemi 78. k spodní základní desce 61 spodního tvarovacího rámu 64 a obsahujícími nahoře sedla 79 , jimiž může být vratný posuvný rám 20 správně polohován vůči spodnímu tvarovacímu rámu .64 dosednutím jeho nosných příčných tyčí 75 do sedel 79, jak je znázorněno na obr. 5
V průběhu dopravy vytvarované skleněné tabule S., kdy manipulační rám 73 s vratným posuvným rámem 20 , nesoucím vytvarovanou skleněnou tabuli S, je přesouván do odkládací * ·
- 15 druhou konzolovou 6 a obr. 7, jsou soupravy 14, je manipulační rám 73 podpírán a veden dvěma konzolovými podpěrami 80., které jsou ve styku s jeho nosnými příčnými tyčemi 75 tak, že jedny jejich přečnívající konce jsou uloženy v sedlových příchytkách 81. spojených s jednou konzolovou podpěrou 80 a že do otvorů v opačných koncích nosných příčných tyčí 75 jsou zasunuty vodící čepy 82. upevněné na úhelnících 83., spojených s podpěrou 80 . Jak je zřejmé z obr. 4, obr konzolové podpěry 80 pevně spojeny s kluznými deskami 84. obsahujícími kluzná ložiska 8.5, vedená na horizontálních kluzných vedeních 86 a umožňující tím horizontální pohyb konzolových podpěr 80 v souladu se směrem pohybu skleněných tabulí S zařízením 10 při tvarovacím zpracování. Kluzná vedení 86 jsou na svých koncích pevně spojena spojovacími rozpěrkami 89 s rámem 87 vratného posouvacího pohonu 21 . tvořeným nosníky 88 a obsahujícím řetězem 91 ovládané posouvací prostředky 90. jimiž jsou kluzné desky 84 posouvány po kluzných vedených 86 hnacími řetězy 91, spojenými s nimi spojovacími částmi 92 a vedenými volnými řetězovými koly 93 přes hnaná řetězová kola 94, poháněná elektromotorem 95 pohonu 21 . Nosníky 88 jsou stavěcími šrouby 96 spojeny nastavitelně s horními hlavními nosníky 97 , spojujícími hlavní příčníky 98 a nosné sloupy 99 tak, aby byla vytvořena nosná konstrukce 100. Vratný posuvný rám 20 s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí S může přitom procházet volitelně začlenítelnou vytvrzovací soupravou 13 .
V průběhu postupu odkládání vytvarované a případně vytvrzené skleněné tabule S, jak je znázorněno na obr. 1 a obr. 7, je manipulační rám 73. s vratným posuvným rámem 20 . nesoucím vytvarovanou a případně vytvrzenou skleněnou tabuli S, nastaven nad odváděči dopravník 22. Pod odváděcím dopravníkem 22 je umístěno zdvihadlo 26., obsahující příčníky 101. vytvarované tak, aby v podstatě odpovídaly zakřivení spodního povrchu vytvarované skleněné tabule S a nosný rám » » » »
102 zdvihadla 26 s podpěrami 103. spojenými jejich horními konci s příčníky 101 a jejich spodními konci pevně spojenými s příčníky 104. spojujícími pevně axiální nosníky 105. Axiální nosníky 105 jsou přitom pevně spojeny s vertikálně posuvnými zvedacími ozubenými tyčemi 106. vedenými kluzně v podpěrných sloupech 107. V podpěrných sloupech 107 je otočně uložen pastorek 109. který je v záběru s ozubením vertikálních zvedacích ozubených tyčí 106 a s hnací ozubenou tyčí 108 tak, aby horizontální pohyb hnací ozubené tyče 108 byl převáděn na vertikální pohyb vertikálních zvedacích ozubených tyčí 106. Hnací ozubená tyč 108 je přitom uváděna do pohybu s ní spojenou pístní tyčí 110 hydraulického válce 111.
Uvedením v činnost hydraulického válce 111 jsou zvedány příčníky 101 zdvihadla 26 z jejich základní polohy pod odvádčcími válečky 23 odváděcího dopravníku 22 do zvednuté polohy nad výškovou polohou vratného posuvného rámu 20 a v oblasti vymezené obvodem obrysového rámu 71 vratného posuvného rámu 20. Výsledkem činnosti hydraulického válce 111 je tudíž zvednutí vytvarované a případně vytvrzené skleněné tabule S vertikálně z vratného posuvného rámu 20 do polohy nad rovinou vymezenou nosným manipulačním rámem 7 3 . V této poloze zvednutí jsou umístěny vysouvací podpěrné čepy 27 . které při jejich vysunutí zaujmou polohu pod spodním povrchem zvednuté skleněné tabule S., takže po spuštění příčníků 101 zdvihadla 26 je vytvarovaná a případně vytvrzená skleněná tabule S položena na tyto vysunuté podpěrné čepy 27. Když jsou podpěrné čepy 27 zasunuty do své základní polohy do ovládacích válců 112, uvolní oblast vymezenou vertikálně pro skleněnou tabuli S a nebrání tudíž jejímu vertikálnímu pohybu při jejím uložení na příčník 101 zdvihadla 2)5. Horizontální vysouvací a zasouvací pohyb podpěrných čepů 27 je ovládán ovládacími válci 112. nasazenými nastavitelně na nosnících 113. spojených pevně s nosnou konstrukcí 100.
» «·
Tvarované válečky válečkového dopravníku 15 . použité v tvarovací soupravě 12 a znázorněné v příkladném provedení na obr. 2 a obr. 3, jsou použity v typovém provedení tvořeném vnitřním dutým stacionárním jádrem a na něm otočně navlečeným vnějším pružným, zatížení nesoucím, pouzdrem. Takové provedení válečků pro dopravu skleněných tabulí je známo a není tudíž součástí předmětu vynálezu. Jejich popis je zde uveden jen pro názornost jejich provedení. Jak již bylo uvedeno, mohou být tvarované válečky dopravníku 15 účelně použity pro zavádění horkých skleněných tabulí S do lisovací, ohýbací nebo tvarovací soupravy 12. počínaje válečky na výstupu z ohřívací pece 11.
Tvarované válečky válečkového dopravníku 15 obsahují jádro 115. provedené například z ocelové trubky a vnější pružné, zatížení nesoucí pouzdro 116. navlečené volně otočně na jádře 115. Stacionární vnitřní jádro 115 je na jednom konci tvarovaného válečku 114 teleskopicky nasazeno a upevněno na čepu 117 pro možnost jeho upevnění na boční příčník 118 nosné konstrukce 39.. Pro nesení konce tvarovaného válečku 114 a pro zajištění vnitřního jádra 115 proti otáčení při otáčení na něm navlečeného pružného pouzdra 116. je čep 117 pevně uchycen - například obvodovým svárem - v krátkém dutém hranolu 119. který je upínkou 122 a šrouby 123 upevněn v příslušně vytvarovaném sedle 121, upevněném na bočním příčníku 118 nosné konstrukce 39.
Na opačném, hnaném konci je jádro 115 podobně teleskopicky nasazeno a upevněno na neznázorněném čepu, uloženém souose s otočnou objímkou 124 (viz obr. 2). Objímka 124 je otočně uložena v ložiskách 125, nesených na bočním příčníku 118 nosné konstrukce 39 lisovací, ohýbací nebo tvarovací soupravy. Konec pružného pouzdra 116 je spojen s otočnou objímkou 124 s použitím spojky 126, spojené pevně s objímkou 124. Na každé objímce 124 je pevně nasazeno řetězové kolo 127, upravené pro záběr s neznázorněným, vhodným, nekonečným hnacím řetězem. Při pohonu řetězového kola 127 hnacím řetězem se tudíž objímka 124 otáčí kolem čepu 117 zasahujícího do ní z jádra 115. čímž se také otáčí spojka 126 as ní spojené pružné pouzdro 116 na jádře 115. Nekonečný hnací řetěz je přitom v záběru se všemi řetězovými koly 127 tvarovaných válečků 114. uspořádaných v řadě za sebou tak, že vnější pružná pouzdra 116 všech válečků 114 se otáčejí na jádrech 115 kolem svých os jednotnou úhlovou rychlostí.
Válečky 17. 114 mohou mí obrys daný jejich polohou v dopravním systému a určovaný požadovanou konfiguraci skleněné tabule v daném místě. Tvarované válečky 114 dopravníku měly tudíž dříve v oblasti pod skleněnými tabulemi takovou konkávní konfiguraci, aby sledovaly obrysy na nich dopravovaných skleněných tabulí v každém příslušném místě, přičemž jejich konce byly uloženy v podstatě v rovině systému válečkového dopravníku. Podle vynálezu jsou válečky 17 válečkového dopravníku 15 utvářeny tak, aby nebránily činnosti spodní tvarovací lisovnice 35 a vratného posuvného rámu 20. Proto, jak je zřejmé z obr. 3, tvarované válečky 114 mají konkávní střední úsek 129 pro styk se spodním povrchem skleněné tabule S a koncové části 130 mají tvar tak, aby procházely pod spodním tvarovacím rámem 64 a vratným posuvným rámem 20 při jejich spuštěné poloze.
Pro podpírání okrajů skleněné tabule S při jejím posunutí do polohy nad spodní tvarovací rám 64 je pro minimalizaci její deformace v blízkosti obou okrajů spodního tvarovacího rámu 64 začleněn systém volně otočných podpěrných kladek 18. Přesněji řečeno, jsou nosiče 131 kladek 18 rozmístěny po obou stranách spodního tvarovacího rámu 64 tak, aby kladky 18 podpíraly skleněnou tabuli S při jejím posunutí do dané polohy a aby přitom současně umožnily volný vertikální pohyb spodního tvarovacího rámu 64 a vratného posuvného rámu 20.. Každý nosič
131 obsahuje dvojici válcových kladek 132. nasazených otočně na nosném tělese 133. pro možnost jejich odvalovacího styku se spodním povrchem skleněných tabulí S. Válcové kladky 132 jsou na nosném tělese 133 nasazeny volně otočně na pouzdrech 134. navlečených na čepy 135. zašroubované do tělesa 133. Válcové kladky 132 jsou účelně potaženy vhodným materiálem, jako například tkaninou ze skleněných vláken, aby tím byl získán pružně poddajný, teplu odolný, sklo nenarušující povrch pro styk se spodní stranou skleněných tabulí S. Souprava podpěrných kladek 18 je účelně umístěna tak, aby podpíraly okraje skleněných tabulí S těsně podél okrajových segmentů spodního tvarovacího rámu 64 v oblasti, v níž nejsou okraje skleněných tabulí S ve styku s tvarovanými válečky 114 válečkového dopravníku 15.
Pro předcházení prokLuzu mezi pružnými pouzdry 116 válečků 17 nebo tvarovaných válečků 114 a spodním povrchem skleněných tabulí S, jsou válcové kladky 132 přednostně vyrovnány s dráhou po nich posouvaných skleněných tabulí. Válcové kladky 132 jsou rovněž přednostně udržovány v poloze kolmé na spodní povrch skleněných rabulí S. Podle toho jsou nosiče 131 válcových kladek 132 neseny sloupky 136, zašroubovanými do spodní základní desky 61 spodního tvarovacího rámu 64 a jsou zajištěny pojistnými maticemi 137. Jak je zřejmé, je umístěním pojistných matic 137 na závitové části sloupků 136 provedeno opatření pro možnost vertikálního seřízení nosičů 131 válcových kladek 132, aby bylo možno soupravy podpěrných kladek 18 příslušně výškově polohovat pro správné podpírání okrajů skleněných tabulí S.
Provoz tvarovacího zařízení 10 skleněných tabulí podle vynálezu probíhá v hrubých rysech následujícím způsobem. Skleněná tabule S je systémem válečkového dopravníku 15 dopravována ohřívací pecí 11 , v níž je její teplota postupně zvýšena na hodnotu nad nastavenou tvárnou teplotou. Ohřátá * * » ♦
- 20 Přední hrana posouvané na polohovací zarážky 43.
skleněná tabule S je z ohřívací pece 11 předána na tvarované výstupní válečky 17, na nichž při jejím posunu do tvarovací polohy mezi horním tvarovacím lisovníkem 38 a spodní tvarovací lisovnicí 35 má snahu se prohnout v souladu s profilem tvarovaných výstupních válečků 17 . Okraje skleněné tabule S jsou přitom valivě neseny a podpírány výstupními válečky 17 a podpěrnými kladkami 18 při jejím průchodu nad nimi do polohy pro lisovací tvarovací operaci.
skleněné tabule S narazí přitom jimiž je nastavena do správné tvarovací polohy. V této poloze je skleněná tabule S spodním tvarovacím rámem 64 zvednuta z tvarovaných výstupních válečků 17 a přitlačena k hornímu tvarovacímu rámu 48 horního lisovníku 38 , čímž je vytvarována na požadovaný profil. V průběhu zvedání a tvarování skleněné tabule S je vratný posuvný rám 20 umístěn pod úrovní spodního tvarovacího rámu 64 koncentricky s ním. Spodní tvarovací rám 64 pak při svém zpětném vertikálním pohybu od horního tvarovacího rámu 48 položí vytvarovanou skleněnou tabuli S na vratný posuvný rám 20 , který zůstal zachycen pod horním tvarovacím lisovníkem 38 tím, že dosedl na přisunuté konzolové podpěry 80.. Když spodní tvarovací rám 20 pokračuje ve svém klesání do své základní polohy mezi tvarovanými výstupními válečky 17 válečkového dopravníku 15,
20, nesený konzolovými podpěrami 80.
pohonem 21 do odkládací soupravy 14, v níž je na vratném posuvném rámu 20 položená vytvarovaná skleněná tabule S. součinností zdvihadla 26 a podpěrných čepů 27 z vratného posuvného rámu 20 zvednuta a položena na odváděči válečky 23. odváděcího dopravníku 22. Po skončení operace přemístění je vratný posuvný rám 20 pohonem 21 vrácen do jeho výchozí polohy pod úroveň tvarovacího spodního rámu 64 a koncentricky s ním.
je vratný posuvný rám přemístěn horizontálně
V jiné variantě provedení podle vynálezu prochází vratný posuvný rám 20 s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí S v průběhu jeho přesunu z tvarovací soupravy 12 do odkládací soupravy 14 vytvrzovací soupravou 13 mezi vytvrzovacími vzduchovými hubicemi 24, 25.
Je zřejmé, že v podstatě stejný výsledek manipulace s vytvarovanou skleněnou tabulí S by bylo možno dosáhnout vertikálním zvednutím horního tvarovacího lisovníku 38. a vratného posuvného rámu 20 od spodní tvarovací lisovnice 35 a tím položením vytvarované skleněné tabule S na vratný posuvný rám 20.. Konstrukční provedení takového možného alternativního řešení zde však není znázorněno. V koncepci vynálezu je totiž jeho názorný popis při způsobu uložení vytvarované skleněné tabule S na vratný posuvný rám 20. relativním vertikálním zpětným pohybem spodní tvarovací lisovnice 35 od statického horního tvarovacího lisovníku 38.
Na obr. 8 až obr. 18 jsou podrobněji znázorněny operace vratného mechanismu v průběhu úplného pracovního cyklu.
Obr. 8 znázorňuje polohování vratného posuvného rámu 20. vzhledem k vratnému posouvacímu mechanismu a jejich příslušenství. Vratný posuvný rám 20 je umístěn pod spodním tvarovacím rámem 64 koncentricky s ním, přičemž nosný manipulační rám 73. vratného posuvného rámu 20 spočívá v sedlech 79 podpěrných sloupků 77 . které jsou - podobně jako rozpěry 65 spodního tvarovacího rámu 64 - upevněny na spodní základní desce 61 spodní lisovnice 35 . Skleněná tabule S je znázorněna jako položená ηει výstupních válečcích 17 válečkového dopravníku 17 v poloze připravené k vytvarování jejím zvednutím a přitlačením k hornímu tvarovacímu rámu 48. horního lisovníku 38 . Jsou také znázorněny konzolové podpěry 80 se sedlovými úchytkami 81 , umístěnými tak, aby nepřekážely při tvarovací operaci skleněné tabule S.
Na obr. 9 je spodní tvarovací lisovnice 35 zvednuta tak, že spodní tvarovací rám 64 je ve styku se skleněnou tabulí S, zvedl ji z výstupních válečků 17 a přitlačil ji proti hornímu tvarovacímu rámu 48 . čímž je skleněná tabule S vytvarována na požadované konečné zakřivení. Jak je zřejmé, zůstává v průběhu tvarovací operace skleněné tabule S vratný posuvný rám 20 stále pod úrovní spodního tvarovacího rámu 64 a koncentricky s ním. Při stlačení skleněné tabule S mezi spodní lisovnicí 35 a horní lisovník 38., přesune pohon 21 konzolové podpěry 80. do polohy, v níž po spuštění spodní lisovnice 35 sedlové úchytky 81 a zde neznázorněné vodící čepy 82 převezmou nosné příčné tyče 75. manipulačního rámu 73 vratného posuvného rámu 20.
Na obr. 10 je znázorněn manipulační rám 73 s vratným posuvným rámem 20 as na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí S, nesený sedlovými úchytkami 81 a neznázorněnými vodícími čepy 82 na konzolových podpěrách 80 . I když to není specificky znázorněno, byla při vertikálním klesání spodního tvarovacího rámu 64 po jeho oddělení od horního tvarovacího rámu 48 vytvarovaná skleněná tabule S spuštěna a když spodní lisovnice 35 se spodním tvarovacím rámem 64 pokračuje v klesání, jsou nosné příčné tyče 75 manipulačního rámu 73 zachyceny sedlovými úchytkami 81 a vodícími čepy 82 konzolových podpěr 80, čímž je vratný posuvný rám 20 zvednut z jeho předchozího uložení v sedlech 79 podpěrných sloupků 77, spojených se spodní základní deskou 61 spodní lisovnice 35 .
Na obr. 11 je znázorněn průchod vratného posuvného rámu 20 s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí S volitelně začlenitelnou vytvrzovací soupravou 13 , v níž je vytvarovaná skleněná tabule S vytvrzena ofukováním chladícím médiem ze vzduchových hubic 24, 25 . Průběžný pohyb konzolových podpěr 80 s neseným vratným posuvným rámem 20 je vyvozován posouváním kluzných desek 84 na kluzných vedeních 86, ovládaných neznázorněným pohonem 21.
Na obr. 12 je znázorněn vratný posuvný rám 20 v odkládací soupravě 14 v poloze, vzhledem k posouvacímu mechanismu, zdvihadlu 26 a odváděcímu válečkovému dopravníku 22.
Na obr. 13 je znázorněna fáze postupu odváděné vytvarované a případně vytvrzené skleněné tabule 5>, kdy jsou příčníky 101 zdvihadla 26 zvednuty z jejich výchozí polohy pod odváděcími válečky 23 odváděcího dopravníku 22 tak, aby podpíraly skleněnou tabuli S a zvedly ji z vratného posuvného rámu 20 do úrovně, v níž podpěrné čepy 27 mohou být jejich ovládacími válci 112 vysunuty do polohy pod spodní povrch zvednuté skleněné tabule S.
Na obr. 14 je znázorněno spuštění příčníků 101 do polohy pod manipulační rám 73 vratného posuvného rámu 20 a výsledné položení vytvarované a případně vytvrzené skleněné tabule S na vysunuté podpěrné čepy 27. Po této operaci může být posunem kluzných desek 84 po kluzných vedeních 86 manipulační rám 73 s vratným posuvným rámem 20 z odkládací soupravy 14 bez překážek vrácen do jeho výchozí polohy v tvarovací soupravě
12.
Na obr. 15 je znázorněna jiná fáze postupu odvádění skleněné tabule S, kdy jsou příčníky 101 zdvihadla 26 zvednuty pro podepření skleněné tabule S a její zvednutí z podpěrných čepů 27. které jsou pak zasunuty do jejich ovládacích válců 112.
Na obr. 16 je znázorněn stav zbývající fáze postupu odvádění skleněné tabule S, kdy jsou příčníky 101 zdvihadla 26 spuštěny do úrovně pod válečkový odváděči dopravník 22 . čímž vytvarovaná a případně vytvrzená skleněná tabule S dosedne svým spodním povrchem na odváděči válečky 23 a může být válečkovým dopravníkem 22 odsunuta z odkládací soupravy 14.
* * * ♦
Na obr. 17 je znázorněno polohování manipulačního rámu 73 s vratným posuvným rámem 20 po jeho vrácení z odkládací soupravy 14 do tvarovací soupravy 12.
Na obr. 18 je znázorněno zvednutí manipulačního rámu 73 s vratným posuvným rámem 20 z konzolových podpěr 80 tím, že po zvednutí spodní základní desky 61 spodní lisovnice 35.
dosednou nosné příčné tyče zvednutých sedel 79 . Je také podpěr 80., které proběhne po s vratným posuvným rámem vertikálním zvedacím pohybem umožněno spuštění spodní li znázorněné na obr. 8.
manipulačního rámu 73 do znázorněno odsunutí konzolových zvednutí manipulačního rámu 73. 0. z konzolových podpěr 80. základní desky tak, aby bylo
-ovnice 35 do základní polohy,
I když byla znázorněna a popsána určitá typická provedení a jejich detaily za účelem objasnění principu vynálezu, je odborníkům v oboru jasné, že jsou možné různé úpravy znázorněných a popsaných provedení a že princip vynálezu může být v praxi uplatněn jinak a popsáno, aniž by se tím myšlenky a záměru vynálezu, posuvný mechanismus použit než bylo příkladně znázorněno provedení odchýlilo od základní Tak například může být vratný tak, aby vytvarované skleněné tabule procházely jiným než vytvrzovacím a chladícím procesem.
Claims (10)
- PATENTOVÉ NÁROKY1. Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí v zařízení (10) pro tvarovací zpracování skleněných tabulí (S) v typovém provedení, obsahujícím ohřívací pec (11) pro ohřátí skleněné tabule (S) na její tvárnou teplotu, tvarovací soupravu (12) pro ohnutí ohřáté skleněné tabule (S) na požadovaný tvar a odkládací soupravu (14) pro odložení vytvarované skleněné tabule (S), vyznačující se tím , že se provede polohování vratného posuvného rámu (20) do pozice odpovídající obrysově a výškově obrysovým hranám vytvarované skleněné tabule (S), přemístění vytvarované skleněné tabule (S) ze spodní tvarovací lisovnice (35) na vratný posuvný rám (20) relativním zpětným vertikálním pohybem spodní tvarovací lisovnice (35) od horního tvarovacího lisovníku (38), přesunutí vratného posuvného rámu (20) s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí (S) do odkládacího pásma (14) skleněných tabulí (S) a sejmutí vytvarované skleněné tabule (S) z vratného posuvného rámu (20).
- 2. Způsob manipulace podle nároku 1, vyznačuj ící se tím , že v průběhu polohování se vratný posuvný rám (20) ustavuje pod úroveň spodního tvarovacího rámu (64) spodní lisovnice (35) a koncentricky s ním.
- 3. Způsob manipulace podle nároku 2, vyznačuj ící se tím , že před přemístěním vytvarované skleněné tabule (S) ze spodní tvarovací lisovnice (35) na vratný posuvný rám (20) se do záběru s vratným posuvným rámem (20) uvede vratný posuvný mechanismus (19) pro přesun vratného posuvného rámu (20) do odkládacího pásma (14).Γ Γ- 26
- 4. Způsob manipulace podle nároku 3, vyznačuj ící se tím , že vytvarovaná skleněná tabule (S) se alespoň částečně ochlazuje při přemísťování nebo jejím snímání z vratného posuvného rámu (20) nebo se alespoň částečně ochlazuje při těchto krocích.
- 5. Způsob manipulace podle nároku 4, vyznačuj ící se tím , že vytvarovaná skleněná tabule (S) se při snímání z vratného posuvného rámu (20) zvedá a pak se pokládá na válečky (23) odváděcího dopravníku (22).
- 6. Manipulační zařízení podle nároků 1 až 5 pro manipulaci vytvarovaných skleněných tabulí (S), ohřívaných v ohřívací peci (11) na jejich tvárnou teplotu, zahrnující tvarovací soupravu (12) pro ohnutí skleněné tabule (S) na požadovaný tvar, volitelně začlenítelnou chladící soupravu (13) pro vytvrzení vytvarované skleněné tabule (S) a odkládací soupravu (14) pro odkládání vytvarovaných a případně vytvrzených skleněných tabulí (S), vyznačující se tím , že sestává z vratného posuvného rámu (20) , odpovídajícího obrysově a výškově obvodovým hranám vytvarované skleněné tabule (S), podpěrných sloupků (77) a sedla (79), upevněných na základní desce (61) tvarovací soupravy (12) pro polohování vratného posuvného rámu (20) pod úroveň spodního tvarovacího rámu (64) lisovnice (35) koncentricky s ním v průběhu lisovacího ohýbání skleněné tabule (S), z nosných prostředků (80, 81, 82, 83) pro vytvarované skleněné tabule (S) pro polohování vratného posuvného rámu (20) ve tvarovací soupravě (12) pro její posun do chladící soupravy (13), z posouvacích prostředků (90) pro přemístění vratného posuvného rámu (20) s na něm položenou vytvarovanou skleněnou tabulí (S) z prostoru mezi tvarovacími rámy (48, 64) do odkládací soupravy (14) a z odkládacích prosrředků (26, 27) pro sejmutí vytvarované skleněné tabule (S) z vratného posuvného rámu (20) .
- 7. Manipulační zařízení podle nároku 6, vyznačuj ící se tím , že vratný posuvný rám (20) je uchycen v manipulačním rámu (73) prostřednictvím krákorcových rozpěrek (76), jejichž rozteč odpovídá rozteči mezer ve spodním tvarovacím rámu (64).
- 8. Manipulační zařízení podle nároku 6, vyznačuj ící se tím , že podpěrné sloupky (77) se sedlem (79) jsou uspořádány pro současný pohyb vratného posuvného rámu (20) se spodním tvarovacím rámem (64), při zachování jejich vzájemného výškového poměru v průběhu zvedání a tvarování skleněné tabule (S).Manipulační zařízení podle nároku 8, v se tím , že nosné prostředky včetně konzolové podpěry (80), jsou připojení manipulačního rámu (73), posuvným rámem (20) tak, že jej obepíná yznačuj ící (80, 81, 82, 83), upravené pro pevné spojeného s vratným
- 10. Manipulační zařízení podle nároku 9, vyznačuj ící se tím , že posouvací prostředky (90) zahrnují nosnou konstrukci (87) s na ní umístěným pohonem (21), kde je kluzné vedení (86) spojené s nosnou konstrukcí (87) a kluzné desky (84) jsou spojené s konzolovými podpěrami (80) a jsou vedené kluzné podél kluzných vedení (86), přičemž pohon (21) je kineticky spřažený s kluznými deskami (84) pro obousměrný pohyb po kluzných nosnících (86) a tím i pro posuv vratného posuvného rámu (20) mezi tvarovací soupravou (12) skleněných tabulí (S) a odkládací soupravou (14).
- 11. Manipulační zařízení podle nároku 6, vyznačuj ící se tím, že odkládací prostředky (26, 27) v odkládací soupravě (14) obsahují zvedák (26) a podpěrné r-f r r r ř » * r ř r r čepy (27) pro zvednutí vytvarované skleněné tabule (S) z vratného posuvného rámu (20), pro její zadržení ve zvednuté poloze a pro její následné uložení na kladky (23) odváděcího dopravníku (22).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
US07/331,258 US4883526A (en) | 1989-03-30 | 1989-03-30 | Method and apparatus for shaping and conveying glass sheets |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ152190A3 true CZ152190A3 (cs) | 1999-01-13 |
Family
ID=23293224
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS901521A CZ152190A3 (cs) | 1989-03-30 | 1990-03-28 | Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí a manipulační zařízení k provádění tohoto způsobu |
Country Status (22)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4883526A (cs) |
EP (1) | EP0417251B1 (cs) |
JP (1) | JPH03505082A (cs) |
KR (1) | KR920700166A (cs) |
CN (1) | CN1022313C (cs) |
AT (1) | ATE139755T1 (cs) |
AU (1) | AU622789B2 (cs) |
BR (1) | BR9006277A (cs) |
CA (1) | CA2005008C (cs) |
CZ (1) | CZ152190A3 (cs) |
DD (1) | DD293102A5 (cs) |
DE (1) | DE69027563T2 (cs) |
ES (1) | ES2020056A6 (cs) |
FI (1) | FI93343C (cs) |
HU (1) | HU213488B (cs) |
MX (1) | MX171380B (cs) |
PL (1) | PL166361B1 (cs) |
RU (1) | RU2092460C1 (cs) |
TR (1) | TR25552A (cs) |
WO (1) | WO1990011973A1 (cs) |
YU (1) | YU47221B (cs) |
ZA (1) | ZA899030B (cs) |
Families Citing this family (33)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPH02296741A (ja) * | 1989-05-11 | 1990-12-07 | Nippon Sheet Glass Co Ltd | 板ガラスの曲げ成形装置 |
DE4020708A1 (de) * | 1990-06-29 | 1992-01-09 | Ver Glaswerke Gmbh | Verfahren und vorrichtung zur herstellung gebogener und vorgespannter glasscheiben |
IT1250082B (it) * | 1991-07-10 | 1995-03-30 | Siv Soc Italiana Vetro | Apparecchiatura e procedimento per la fabbricazione di vetri a forma complessa atti ad essere usati su veicoli |
IT1250081B (it) * | 1991-07-10 | 1995-03-30 | Siv Soc Italiana Vetro | Apparecchiatura e procedimento per la fabbricazione di vetri a forma complessa |
US5143535A (en) * | 1991-07-19 | 1992-09-01 | Libbey-Owens-Ford Co. | Method of and apparatus for bending glass sheets |
ES2102051T3 (es) * | 1992-07-08 | 1997-07-16 | Smart Pen Inc | Aparato y metodo para formar una imagen de informacion escrita. |
US5735923A (en) * | 1993-07-30 | 1998-04-07 | Asahi Glass Company Ltd. | Method of and apparatus for cooling and tempering a glass plate |
GB9407610D0 (en) * | 1994-04-15 | 1994-06-08 | Pilkington Glass Ltd | Bending and tempering glass sheets |
DE4412747A1 (de) * | 1994-04-15 | 1995-10-19 | Flachglas Ag | Preßbiegestation für das Biegen von Glasscheiben |
DE4412746A1 (de) * | 1994-04-15 | 1995-10-19 | Flachglas Ag | Verfahren zum Betrieb einer Preßbiegestation für das Biegen von Glasscheiben |
DE4412748A1 (de) * | 1994-04-15 | 1995-10-19 | Flachglas Ag | Transfervorrichtung für gebogene Glasscheiben |
US5656055A (en) * | 1995-05-24 | 1997-08-12 | Ppg Industries, Inc. | Sheet shaping press |
ATE307095T1 (de) * | 2000-07-13 | 2005-11-15 | Saint Gobain | Verfahren und vorrichtung zum biegen einer glasscheibe |
FR2811660B1 (fr) * | 2000-07-13 | 2002-11-15 | Saint Gobain | Procede et dispositif de bombage d'une feuille de verre |
US6513348B2 (en) * | 2001-06-19 | 2003-02-04 | Glasstech, Inc. | Quench station and method for quenching formed glass sheets |
US20030126155A1 (en) * | 2001-12-28 | 2003-07-03 | Parker Daniel J. | Method and apparatus for generating a weather index |
DE10314400A1 (de) * | 2003-03-28 | 2004-10-21 | Pilkington Automotive Deutschland Gmbh | Verfahren und Anlage zum Behandeln der Glasscheiben eines asymmetrischen Glasscheibenpaares |
JP5681628B2 (ja) * | 2008-07-31 | 2015-03-11 | コーニング インコーポレイテッド | ガラス鉛直処理装置 |
US8881551B2 (en) * | 2011-10-17 | 2014-11-11 | Glasstech, Inc. | Method for positioning glass sheets for forming |
WO2014109237A1 (ja) * | 2013-01-11 | 2014-07-17 | 旭硝子株式会社 | 強化ガラスの製造方法及び製造装置 |
CN103922099B (zh) * | 2013-01-16 | 2018-01-19 | 中国国际海运集装箱(集团)股份有限公司 | 集装箱地板铺装设备 |
US9758421B2 (en) * | 2015-11-02 | 2017-09-12 | Glasstech, Inc. | Glass sheet processing system having cooling of conveyor roller ends |
TWI752922B (zh) | 2015-11-02 | 2022-01-21 | 美商玻璃技術股份有限公司 | 用於玻璃片材形成系統之真空塑模往返系統 |
TWI753864B (zh) | 2015-11-02 | 2022-02-01 | 美商玻璃技術股份有限公司 | 用於玻璃片材成形系統之塑模往返器定位系統 |
TW201720766A (zh) | 2015-11-02 | 2017-06-16 | 玻璃技術股份有限公司 | 玻璃片材塑模設備及方法 |
TWI729020B (zh) | 2015-11-02 | 2021-06-01 | 美商玻璃技術股份有限公司 | 玻璃片材定位設備及方法以及玻璃片材加工系統 |
CN105564992B (zh) * | 2016-01-31 | 2017-11-10 | 泰石岩棉有限公司 | 一种新型岩棉单通道快速叠板系统 |
PL3609848T3 (pl) * | 2017-04-10 | 2021-05-31 | Saint-Gobain Glass France | Forma do gięcia grawitacyjnego, do gięcia szyb szklanych o zakrzywionej powierzchni podparcia |
CN107840565A (zh) * | 2017-11-29 | 2018-03-27 | 上海北玻玻璃技术工业有限公司 | 一种水平辊道式反弯曲钢化玻璃生产设备及生产方法 |
CN108974811B (zh) * | 2018-07-18 | 2022-03-04 | 中国核电工程有限公司 | 一种热室与检修区间的α废物转运装置 |
CN112679078B (zh) * | 2019-10-18 | 2022-10-28 | 东捷科技股份有限公司 | 曲面玻璃成型设备 |
CN115697926A (zh) * | 2020-03-31 | 2023-02-03 | 康宁公司 | 用来生产薄的、穿孔的玻璃片的方法和装置 |
CN113307028A (zh) * | 2021-04-27 | 2021-08-27 | 蔡燕山 | 一种平板显示器的生产设备 |
Family Cites Families (13)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3455672A (en) * | 1966-11-28 | 1969-07-15 | Ppg Industries Inc | Apparatus for shaping and tempering glass sheets with means to transport the sheets therebetween |
US3607200A (en) * | 1967-12-18 | 1971-09-21 | Permaglass | Apparatus for conveying glass sheets through adjacent bending and tempering stations |
US3573889A (en) * | 1969-06-16 | 1971-04-06 | Permaglass | Method for shaping,tempering and laminating glass sheets |
US3846104A (en) * | 1973-01-10 | 1974-11-05 | Ppg Industries Inc | Handling glass sheets for shaping and cooling |
US4092141A (en) * | 1977-01-03 | 1978-05-30 | Ppg Industries, Inc. | Method and apparatus for handling glass sheets for shaping and cooling |
US4187095A (en) * | 1978-10-25 | 1980-02-05 | Ppg Industries, Inc. | Method and apparatus for handling glass sheets during shaping and cooling |
US4185986A (en) * | 1978-10-25 | 1980-01-29 | Ppg Industries, Inc. | Apparatus for handling glass sheets during shaping and cooling |
US4272275A (en) * | 1979-11-02 | 1981-06-09 | Ppg Industries, Inc. | Aligning glass sheets on an outline mold prior to transfer to shaping mold |
US4331464A (en) * | 1981-03-02 | 1982-05-25 | Ppg Industries, Inc. | Glass sheet support of ring-like configuration |
IT1138266B (it) * | 1981-04-06 | 1986-09-17 | Siv Soc Italiana Vetro | Apparecchiatura per la curvatura e la tempera di lastre di vetro di spessore sottile |
JPS6183640A (ja) * | 1984-09-26 | 1986-04-28 | Nippon Sheet Glass Co Ltd | 板ガラスのプレス成形方法及び装置 |
US4670036A (en) * | 1986-06-04 | 1987-06-02 | Libbey-Owens-Ford Co. | Conveying, supporting and shaping glass sheets |
US4830649A (en) * | 1988-05-06 | 1989-05-16 | Hordis Brothers Capital Company | Method & apparatus for bending glass sheets |
-
1989
- 1989-03-30 US US07/331,258 patent/US4883526A/en not_active Expired - Fee Related
- 1989-11-27 ZA ZA899030A patent/ZA899030B/xx unknown
- 1989-11-30 MX MX018539A patent/MX171380B/es unknown
- 1989-12-08 CA CA002005008A patent/CA2005008C/en not_active Expired - Fee Related
- 1989-12-27 ES ES8904374A patent/ES2020056A6/es not_active Expired - Lifetime
-
1990
- 1990-03-21 RU SU904831889A patent/RU2092460C1/ru active
- 1990-03-21 EP EP90905812A patent/EP0417251B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1990-03-21 WO PCT/US1990/001529 patent/WO1990011973A1/en active IP Right Grant
- 1990-03-21 AT AT90905812T patent/ATE139755T1/de not_active IP Right Cessation
- 1990-03-21 DE DE69027563T patent/DE69027563T2/de not_active Expired - Fee Related
- 1990-03-21 AU AU53571/90A patent/AU622789B2/en not_active Ceased
- 1990-03-21 BR BR909006277A patent/BR9006277A/pt not_active IP Right Cessation
- 1990-03-21 JP JP2505524A patent/JPH03505082A/ja active Pending
- 1990-03-21 HU HU902921A patent/HU213488B/hu not_active IP Right Cessation
- 1990-03-27 YU YU59590A patent/YU47221B/sh unknown
- 1990-03-27 DD DD90339099A patent/DD293102A5/de not_active IP Right Cessation
- 1990-03-28 CZ CS901521A patent/CZ152190A3/cs unknown
- 1990-03-28 TR TR90/0305A patent/TR25552A/xx unknown
- 1990-03-30 PL PL90284554A patent/PL166361B1/pl unknown
- 1990-03-30 CN CN90101833A patent/CN1022313C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1990-11-29 FI FI905880A patent/FI93343C/fi not_active IP Right Cessation
- 1990-11-29 KR KR1019900702536A patent/KR920700166A/ko active IP Right Grant
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
EP0417251B1 (en) | 1996-06-26 |
YU59590A (en) | 1992-05-28 |
AU622789B2 (en) | 1992-04-16 |
HUT57169A (en) | 1991-11-28 |
KR920700166A (ko) | 1992-02-19 |
PL284554A1 (en) | 1991-02-11 |
CA2005008C (en) | 1998-06-30 |
ATE139755T1 (de) | 1996-07-15 |
WO1990011973A1 (en) | 1990-10-18 |
YU47221B (sh) | 1995-01-31 |
FI93343B (fi) | 1994-12-15 |
HU213488B (en) | 1997-07-28 |
CA2005008A1 (en) | 1990-09-30 |
ES2020056A6 (es) | 1991-07-16 |
EP0417251A1 (en) | 1991-03-20 |
DD293102A5 (de) | 1991-08-22 |
AU5357190A (en) | 1990-11-05 |
HU902921D0 (en) | 1991-03-28 |
DE69027563T2 (de) | 1997-02-13 |
RU2092460C1 (ru) | 1997-10-10 |
EP0417251A4 (en) | 1991-08-21 |
FI93343C (fi) | 1995-03-27 |
ZA899030B (en) | 1990-08-29 |
PL166361B1 (pl) | 1995-05-31 |
FI905880A0 (fi) | 1990-11-29 |
CN1022313C (zh) | 1993-10-06 |
JPH03505082A (ja) | 1991-11-07 |
DE69027563D1 (de) | 1996-08-01 |
MX171380B (es) | 1993-10-20 |
CN1047665A (zh) | 1990-12-12 |
US4883526A (en) | 1989-11-28 |
TR25552A (tr) | 1993-05-01 |
BR9006277A (pt) | 1991-08-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ152190A3 (cs) | Způsob manipulace vytvarovaných skleněných tabulí a manipulační zařízení k provádění tohoto způsobu | |
US4282026A (en) | Apparatus for bending and tempering glass | |
US4437871A (en) | Apparatus and method for bending glass sheets | |
US4092141A (en) | Method and apparatus for handling glass sheets for shaping and cooling | |
KR100427926B1 (ko) | 유리시트이송및절곡장치 | |
US5143535A (en) | Method of and apparatus for bending glass sheets | |
EP0003391B1 (en) | Apparatus for bending and tempering glass | |
US4361432A (en) | Apparatus and method for removing a glass sheet from a carrier | |
CZ2006105A3 (cs) | Forma s ohebným formovým povrchem, zarízení pro tvarování tabulí, zpusob tvarování tabule a tvarovaná tabule vytvorená tímto zpusobem | |
US4437872A (en) | Apparatus for bending and tempering glass sheets | |
CA1271920A (en) | Apparatus for shaping glass sheet | |
JPS60204632A (ja) | 著しく湾曲したガラス板の製造装置 | |
CZ284917B6 (cs) | Zařízení k tlakovému ohýbání skleněných tabulí | |
US3844701A (en) | Compression molding apparatus | |
EP0364415B1 (en) | Improved process and apparatus for the bending of flat sheets of glass | |
US4956001A (en) | Method and apparatus for bending and annealing glass sheets to be laminated | |
EP0363097B1 (en) | Method of shaping sheet glass | |
US4364765A (en) | Apparatus and method for handling heated glass sheets | |
CZ93895A3 (en) | Process and apparatus for bending flat glass article | |
JPH0238331A (ja) | 合せガラス用の素板ガラスの曲げ成形方法及びその装置 | |
FI86709C (fi) | Foerfarande och anordning foer boejning och haerdning av glasskivor | |
EP1041045B1 (en) | Device for positioning a vitreous sheet in correspondence of a moulding station in plants for glass panel manufacturing and manufacturing plant thereof | |
JP2513785Y2 (ja) | 瓦の製造設備 | |
CN118045890A (zh) | 一种用于电缆桥架的智能化自动制造组装装置 |