CS264315B2 - Thread magazine - Google Patents

Thread magazine Download PDF

Info

Publication number
CS264315B2
CS264315B2 CS836264A CS626483A CS264315B2 CS 264315 B2 CS264315 B2 CS 264315B2 CS 836264 A CS836264 A CS 836264A CS 626483 A CS626483 A CS 626483A CS 264315 B2 CS264315 B2 CS 264315B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
yarn
magazine according
magazine
supply cylinder
supply
Prior art date
Application number
CS836264A
Other languages
English (en)
Other versions
CS626483A2 (en
Inventor
Erich Dipl Ing Bock
Kurt Lovas
Original Assignee
Schubert Und Salzer
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Schubert Und Salzer filed Critical Schubert Und Salzer
Publication of CS626483A2 publication Critical patent/CS626483A2/cs
Publication of CS264315B2 publication Critical patent/CS264315B2/cs

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04BKNITTING
    • D04B15/00Details of, or auxiliary devices incorporated in, weft knitting machines, restricted to machines of this kind
    • D04B15/38Devices for supplying, feeding, or guiding threads to needles
    • D04B15/48Thread-feeding devices
    • D04B15/482Thread-feeding devices comprising a rotatable or stationary intermediate storage drum from which the thread is axially and intermittently pulled off; Devices which can be switched between positive feed and intermittent feed
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H51/00Forwarding filamentary material
    • B65H51/20Devices for temporarily storing filamentary material during forwarding, e.g. for buffer storage
    • B65H51/22Reels or cages, e.g. cylindrical, with storing and forwarding surfaces provided by rollers or bars
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H57/00Guides for filamentary materials; Supports therefor
    • B65H57/003Arrangements for threading or unthreading the guide
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2701/00Handled material; Storage means
    • B65H2701/30Handled filamentary material
    • B65H2701/31Textiles threads or artificial strands of filaments

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Spinning Or Twisting Of Yarns (AREA)
  • Knitting Machines (AREA)
  • Forwarding And Storing Of Filamentary Material (AREA)
  • Looms (AREA)
  • Guides For Winding Or Rewinding, Or Guides For Filamentary Materials (AREA)

Description

Vynález se týká zásobníku nitě s otáčecím pohonem a se zásobním válcem, pohánitelným tímto otáčecím pohonem, přičemž к přívodnímu konci zásobního válce lze přivádět od přívodního místa tangenciálně nit, a z odtahového konce zásobního válce lze nit odtahovat proti působení zádržného prvku vodítkem nitě ležícím v prodloužení osy válce.
Takové zásobníky nitě jsou známé v nejrůznějších provedeních, například z DOS 2 555 802 a 2 607 460. U těchto zásobníků je nit vždy přiváděna tangenciálně к zásobnímu válci, několikrát ho ovíjí a opouští zásobní plochu v axiálním směru mezi zásobním válcem a brzdicím prstencem nasazeným na jeho výstupním konci, přičemž nit musí být vedena prstencovítým vodítkem. Takové zásobníky nitě nacházejí uplatnění ve strojích na zpracování příze, jako jsou pletací a tkací stroje nebo také ve strojích na výrobu příze, obzvláště v bezvřetenových dopřádacích strojích podle DOS 2 553 892 a 2 717 314. Tato známá zařízení mají společnou nevýhodu v tom, že nit musí být obtížně zaváděna do brzdicího prstence a vodítka, což je náročné na čas, a vyžaduje i tehdy, kdy je shromažďování nitě do zásoby potřebné jen dočasně,' pevné uložení zásobníku nitě.
Je dále znám z Čs. patentového spisu č. 163 249 zásobníkový buben, na nějž je nit navíjena prostřednictvím otáčejícího se přívodu nitě. Zásobníkový buben má na odtahové straně konec zužující se ve tvaru komolého kužele, zasahující do zužujícího se prstencového krytu. Nit je mezi stacionárním zásobníkovým bubnem a zužujícím se prstencovitým krytem odtahována, přičemž se relativním axiálním přestavěním mezi zásobníkovým bubnem a prstencovitým krytem dosahuje zadržování nitě nacházející se v odtahu. Na odtahové straně následuje za zásobníkovým bubnem prstencovité vodítko nitě. Aby se nit mohla ukládat na prázný zásobníkový buben a mohla se odtahovat vodítkem nitě uloženým za zásobníkovým bubnem, je také u tohoto známého zařízení zapotřebí nit zavádět do prstencovítého pouzdra a do vodítka. To je časově náročné a dovoluje použít zásobníku nitě pouze v případech, kdy se na zásobník přivádí nepřerušená nit.
Vynález si proto klade 2a úkol vytvořit zásobník nitě výše popsaného druhu, který jednoduchým způsobem umožňuje zavádět nit do zásobníku. Dalším úkolem vynálezu je uzpůsobit zásobník dále tak, aby mohl být uváděn na dráhu nitě pouze dočasně a bez přerušení jejího pohybu, a mohl shromažďovat nit do zásoby.
Tohoto cíle je podle vynálezu dosaženo tím, že zásobní válec obsahuje pohánitelný zádržný prvek, otevřený radiálně směrem ven, a vodítko nitě je otevíratelné a uzavíratelné.
Tím, že radiálně směrem ven otevřený zádržný prvek je pohánitelný, je niti stále dodávána při odtahování zádržná síla, která brání tomu, aby nit byla nekontrolované odtahována ze zásobníku válce. Touto zádržnou silou je umožněno řešit zádržný prvek jako otevřený radiálně směrem ven, takže odpadá složité provlékání nitě. V důsledku možnosti vodítko otevřít a uzavřít je také zde odstraněno obtížné provlékání. Toto uzpůsobení zádržného prvku a vodítka nitě umožňuje ukládat nepřerušenou nit na zásobník nitě pro dočasné nashromáždění do zásoby, a po té zásobník nitě znovu beze zbytku vyprázdnit.
Poháněný a radiálně smírem ven otevřený zádržný prvek může být různě upraven. Podle mechanicky mimořádně jednoduchého provedení je tento prvek tvořen množstvím otvorů, jimiž je opatřena obvodová plocha zásobního válce, přičemž tyto otvory ústí do vnitřního prostoru zásobního válce, který je napojen přes sací nátrubek na zdroj podtlaku. Podtlak působící přes otvory v obvodové ploše zásobního válce na nit má za následek, že proti odtahové síle, vyvíjené na nit, působí protisměrná síla, která brání tomu, aby nit nekontrolovatelným způsobem opouštěla zásobní válec. S výhodou jsou přitom otvory upraveny jako podélné štěrbiny, probíhající v podstatě po celé zásobní délce zásobního válce, neboř takovým způsobem při jednoduché výrobě mohou být jednotlivé závity nitě, nashromážděné na zásobním válci, stále dobře zadržovány.
Aby se zádržný účinek, který vyvíjejí otvory pomocí podtlaku, který jimi na nit působí, ještě dále zlepšil, je další provedení vynálezu uzpůsobeno tak, že zádržný prvek, tvořený otvory, přídavně zahrnuje prstencovitou výduť umístěnou na výstupním konci zásobního válce. Touto další změnou směru dráhy nitě je nit vystavena zvýšenému tření, takže nekontrolované odtahování nitě ze zásobního válce je vyloučeno také při relativně nízkém podtlaku uvnitř zásobního válce.
Je-li zásobník nitě určen pouze pro dočasné nashromáždění omezené zásoby nitě, může odpadnout posunový kotouč, který je jinak u zásobníků nitě tohoto typu obvyklý. Místo toho může být zásobník upraven tak, že zásobník nitě je vůči přívodnímu místu a vodítku nitě v axiálním směru přestavitelný. Tím je dosaženo toho, že se každý nový závit ukládá čistě vedle závitu nitě uloženého před tím na zásobním válci. Posunový pohyb zásobníku nitě se zásobním válcem, nebo také zásobního válce v zásobníku nitě, může být ovládán prostředky, které také uvádějí zásobník nitě z klidové polohy do pracovní polohy.
Pohon zásobního válce musí být pružně uzpůsoben, aby poháněči rychlost zásobního válce mohla být přizpůsobována napětím přiváděné a odtahované nitě. To může být zajišťováno kupříkladu pomocí momentového motoru. S výhodou je к tomuto účelu zásobní válec pohánitelný kluznou spojkou.
Podle výhodného provedení vynálezu je zádržný prvek tvořen zádržným prstencem, relativně pohánitelným vzhledem к zásobnímu válci, a to jako alternativa vůči výše uvedenému řešení s obvodovou plochou zásobního válce opatřenou otvory. Tím odpadá zvláštní přípoj na zdroj podtlaku pro zásobní válec, což vede ke snížené hlučnosti. Pro snížení třecích hodnot mezi nití a zádržným prstencem nitě, a současné zvýšení životnosti, je zádržný prstenec s výhodou vytvořen z plastické hmoty.
Účelné je, je-li zásobnímu válci přiřazeno ústrojí pro sledování stavu jeho naplnění, které podle daných podmínek použití přebírá ovládání dalších ústrojí. Kupříkladu je možné zastavit pohon zásobníku nitě, nebo zvýšit rychlost následujícího přebíracího místa nitě, například cívky, jak je kupříkladu popsáno v DAS 2 706 018.
Účelné je, je-li zádržný prvek řešen jako zádržný prstenec nitě, pohánitelný relativně vůči zásobnímu válci, a opatřený zádržným členem, s nímž je nit v záběru. Zádržnému prstenci je dále přiřazeno ústrojí pro sledování jeho otáčení, které je společně s ústrojím pro zjišťování směru otáčení zádržného prstence spojenos počítačem impulsů, který je v závislosti na změně směru otáčení zádržného prstence přepínatelný z počítání dopředu na počítání dozadu a naopak. Zádržný prstenec, relativně pohánitelný vůči zásobnímu válci, zůstává při shodné rychlosti přivádění nitě к zásobnímu válci a rychlosti odtahu stát. Je-li rychlost přivádění nitě к zásobnímu válci větší, než je rychlost odtahu, obíhá zádržný prstenec okolo zásobního válce ve směru jeho otáčení. Je-li naopak rychlost odtahu větší než rychlost přivádění, otáčí se zádržný prstenec proti směru otáčení zásobního válce. Míra otáčení zádržného prstence přitom udává, kolik nitě je nashromážděno na zásobním válci. Z tohoto důvodu se pomocí ústrojí pro sledování otáčení zjišťuje, o kolik se zádržný prstenec otočil, zatímco ústrojí pro zjištění směru otáčení zádržného prstence udává, zda se zásoba nitě na zásobním válci zvětšuje nebo zmenšuje. V závislosti na směru otáčení zádržného prstence proto počítač impulsů přičítá nebo odčítá impulsy obdržené od ústrojí pro sledování otáčení, takže zaznamenaný počet impulsů je v přímém poměru к nashromážděné zásobě nitě. Toto zařízení pro měření délky nitě nashromážděné na zásobním válci může najít uplatnění nejen u zásobníku nitě popsaného druhu s radiálně směrem ven otevřenými zádržnými prvky, ale také se zádržnými členy ve tvaru oček nebo očka obsahujícími. .
S výhodou je počítač impulsů v ovladatelném spojení s pohonem odtahového ústrojí, aby se zabránilo, že se překročí určitá minimální nebo maximální množství na zásobním válci.
Je účelné, je-li odtahové ústrojí tvořeno přijímacím místem nitě, umístěným ve směru dráhy nitě za zásobním válcem. Může jím být například soukací ústrojí nebo zpracovávací místo příze, například pletací stroj nebo tkací stav.
Je-li za zásobníkem nitě umístěno spojovací ústrojí nitě, určené к odstranění přetrhů nebo nepravidelností nitě, je účelné umístit v prodloužení osy zásobního válce vodítko společně přiřazené zásobníku nitě a spojovacímu ústrojí. Spojovací ústrojí je tak možno umístit velmi těsně za zásobník nitě, což umožňuje velmi kompaktní stavbu zařízení.
Při dalším provedení vynálezu může být ústrojí pro zjišťování směru otáčení zádržného prstence řešeno jako spojovací ústrojí nitě, umístěné mezi zásobním válcem a přijímacím místem nitě, přičemž toto spojovací ústrojí je ovladatelně spojeno s pohonem přebíracího místa nitě. Dokud spojovací ústrojí nitě pracuje, musí být v jeho pracovní oblasti nit v klidu. Dále přiváděná nit se tak pouze navíjí na zásobní válec. Když je spojovací ústrojí nitě hotovo se svou prací, uvede znovu v činnost přebírací ústrojí nitě. U soukacího ústrojí je přebírací rychlost nitě obvykle ke vzhledem к již beztak potřebnému protažení při napínání vyšší, než je rychlost přivádění nitě к zásobnímu válci, takže tento je znovu vyprazdňuje. Aby toto vyprazdňování netrvalo příliš dlouho, je zařízení s výhodou opatřeno ovládacím ústrojím spojeným s počítačem impulsů pro ovládání rychlosti přebíracího místa nitě v závislosti na délce nitě, která se nachází na zásobním válci.
Aby se vyloučilo přeplnění zásobního válce, může být ústrojí pro sledování stavu naplnění ve spojení se zastavovacím ústrojím.
^by se začátek nashromaždování nitě do zásoby ještě více usnadnil, je účelné, aby zásobní válec byl na svém výstupním konci opatřen radiálně směrem ven otevřeným zádržným členem nitě. Ten může být různě tvarově řešen a uložen. Podle účelného provedení vynálezu je v zásobním válci zasunutelně uložen. Přitom je s výhodou zádržný Člen pružně zatlačován směrem dovnitř, přičemž uvnitř zásobního válce je umístěn axiálně posuvný stavěči kužel, který lze uvést do záběru s vnitřním koncem zádržného členu nitě. Pro snížení tření mezi kuželem a zádržným členem nitě může být přitom zádržný člen jištěn proti otáčení a veden v zásobním válci, přičemž na jeho vnitřním konci je umístěno kolečko orientované v obvodovém směru zásobního válce pro opření o stavěči kužel.
Jako obzvláště výhodné se ukázalo takové provedení vynálezu, při kterém je zásobní válec na svém výstupním konci prodloužen ve tvaru zužujícího se komolého kužele, na jehož plášťové ploše je uložen zádržný člen nitě. Změnou orientace zásobníku nitě vůči dráze nitě, změnou vzdálenosti mezi zásobníkem nitě a následujícím vodítkem nitě, nebo relativním pohybem zádržného členu vůči komolému kuželi lze přitom dosáhnout toho, že se zádržný člen jednou nachází na dráze křižující dráhu nitě a po druhé je od této dráhy vzdálen a také neruší dráhu nitě odtahované od zásobníku nitě. Obzvláště výhodné je umístění zádržného členu nitě v bezprostřední blízkosti většího průměru komolého kužele, neboť tímto způsobem může být uložení zásobníku nitě relativně vůči běhu pláště tak, že plášťová přímka a dráha nitě probíhají v podstatě rovnoběžně, nit pomocí zádržného Členu, který jen relativně málo přečnívá přes povrchovou přímku komolého kužele, snadno snímána. Přebírání nitě je možno dosahovat změnou dráhy nitě nebo změnou polohy zádržného členu nitě relativně vůči dráze nitě. S výhodou je zádržný člen nitě к tomuto účelu uložen zasouvatelně v obvodové plose komolého kužele.
Když se použije jako zádržný prvek zádržný prstenec nitě, je zádržný člen s výhodou částí zádržného prstence, pohánitelného relativně vůči zásobnímu válci. Aby se přitom udržely jednoduché pohony zásobního válce a zádržného prstence, jsou oba tyto prvky s výhodou spojeny se společným hnacím hřídelem pomocí kluzné spojky, přičemž s výhodou jak zásobní válec, tak i zádržný prstenec nitě nesou každý po jednom hysterezním kotouči a na hnacím hřídeli je mezi oběma hysterezními kotouči uložen permanentní magnet.
Při výhodném provedení vynálezu je zádržný člen řešen ve tvaru háčku, který má úžlabí otevřené ve směru pohonu, přičemž pro zvýšení životnosti je v tomto úžlabí opatřen keramickou vložkou.
Pokud z jakýchkoli důvodů zásobník nitě nemusí stále pracovat, jako je tomu například u bezvřetenových dopřádacích zařízení, nachází se zásobník nitě na takovém místě, že dráha nitě jím není žádným způsobem ovlivňována. V tomto případě je účelné řešit vodítko jako přivaděč nitě, který nit z předem dané dráhy přivádí na dráhu křižující dráhu obíhajícího zádržného členu nitě, přičemž s výhodou vodítko nitě sestává ze dvou od sebe oddálitelných vodicích dílů.
Dojde-li к přetrhu nitě, aniž by přívod nitě к zásobníku nitě byl přerušen, vede toto pokračující přivádění к přeplňování zásobníku nitě. Pokud zásobník nitě je použit pouze pro dočasné nashromažuování nitě do zásoby, kterou po té znovu uvolňuje, a nit se potom vrací na normální, tj. nevychýlenou dráhu, dočasně se uvolňuje napětí v niti. Pro tyto případy tj. přebírání dále přiváděné, nebo povolení napětí vzniklé délky nitě, je při dalším provedení vynálezu v blízkosti dráhy nitě přiváděné к zásobnímu válci umístěno ústí odsávací trubice. Když dojde к takovému přetrhu za zásobníkem nitě, například ve spojovacím ústrojí nezdařením spojovacího pochodu, je účelné zabránit přeplnění zásobníku nitě tím, že se na dráhu nitě za spojovacím ústrojím umístí hlídač nitě, který je ovladatelně spojen se zařízením pro výrobu nebo pro přivádění nitě. Aby se přitom mohlo nejen zastavit další přivádění nitě к zásobníku nitě, ale také umožnilo vyprázdnění zásobníku, je s výhodou dalšího znaku vynálezu hlídač nitě kromě toho ovladatelně spojen s otáčecím pohonem zásobního válce, přičemž tento otáčecí pohon má měnitelný směr otáčení.
Pokud není zásobníku nitě zapotřebí stále, nýbrž jen pro určité pracovní fáze, je podle vynálezu u textilního stroje s větším počtem pracovních míst a s jedním osblužným ústrojím pojíždějícím podél těchto pracovních míst, které může být podle volby přiřazeno kterémukoli z těchto pracovních míst pro jeho obsluhu, zásobník uzpůsoben tak, že zásobní válec a dráha nitě mohou být vůči sobě uvedeny do polohy, v níž svírají navzájem ostrý úhel, přičemž výstupní konec zásobního válce je blíže к dráze nitě, než přívodní konec.
Zásobník nitě podle vynálezu umožňuje mimořádně mnohostranné použití. Je tak možné ho použít ve všech známých aplikacích, jako u tkacích a pletacích strojů, jakož i v bezvřetenových dopřádacích strojích, kde byly dosud zásobníky tohoto druhu používány ve stacionární formě. Příprava práce, při které je nit uváděna na předem určenou dráhu, je přitom podstatně usnadněna, nebot nit může být zaváděna do zásobníku nitě, aniž by musel být к dispozici její otevřený konec. Naopak je podle vynálezu možné zavádět průběžnou nit do zásobníku nitě ze strany. To plně otevírá nové možnosti aplikací pro zásobník nitě, nebot takový zásobník může nyní najít uplatnění také tam, kde má být přistaven jen krátkodobě pro zcela určitou pracovní fázi. Zásobník nitě tak může mimo tuto pracovní fázi zaujímat jakoukoli libovolnou pohotovostní polohu v blízkosti pracovního místa nebo také na obslužném ústrojí, které má obsluhovat řadu stejných pracovních míst. Tím se dosáhne značných úspor místa a materiálu, obzvláště tehdy, když má být zásobníku použito na strojích s velkým počtem pracovních míst stejného druhu, například v bezvřetenovém dopřádacím stroji.
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popise na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, v nichž jsou znázorněny pouze prvky nezbytné pro pochopení vynálezu. V těchto výkresech značí obr. 1 řez částí schematicky znázorněného bezvřetenového dopřádacího stroje s ústrojím pro spojování nitě a s prvním provedením zásobníku nitě podle vynálezu, obr. 2 čelní pohled na zásobník nitě z obr. 1 při vynechání prvků, které nejsou pro pochopení vynálezu nezbytné, jakož i pohled na vodítko nitě přidružené zásobníku, obr. 3 podrobnost z obr. 2 a obr. 4 znázornění dalšího provedení zásobníku nitě podle vynálezu, přičemž zásobník je v horní polovině zobrazen v řezu a v dolní polovině v bočním pohledu.
Zásobník nitě .1, znázorněný na obr. 1 a 4, může najít uplatnění v zásadě na všech textilních strojích, na nichž se používá zásobníku 1_ nitě se zásobním válcem 10, například na pletacích strojích nebo také na tkacích strojích. Jelikož však na bezvřetenovém dopřádacím stroji jsou pracovní podmínky ještě těžší, než u výše jmenovaných strojů, zejména když má být zásobník nitě uložen na pojízdném obslužném ústrojí .2, je konstrukce a funkce zásobníku nitě dále vysvětlována na příkladě bezvřetenového dopřádacího stroje.
Na obr. 1 jsou z takového dopřádacího stroje znázorněny pouze spřádací ústrojí 3 znázorněné jako čtverec blokového schématu, dvojice odtahových válců 30, a přijímací místo 6 nitě vytvořené jako soukací ústrojí. Nit 31, vytvářená ve spřádacím ústrojí 3, je z toho spřádacího ústrojí odtahována dvojicí odtahových válců _30 a je po té přiváděna к přijímacímu místu £ vytvořenému jako soukací ústrojí, kde se nit 31 navíjí na dutinku pro vytváření cívky.
Obslužné ústrojí 2, které je pojízdné podél bezvřetenového dopřádacího stroje a může tak po sobě obsluhovat větší počet jednotlivých spřádacích míst tohoto stroje, se známým způsobem přivede pro tuto obsluhu do polohy ležící mezi dvojicí odtahových válců 30 a přijímacím místem £ řešeným jako soukací ústrojí. Soukacímu ústrojí je přitom přiřazeno neznázorněné poháněči ústrojí, ovladatelné z obslužného ústrojí 2. Kromě toho je obslužné ústrojí 2 ve znázorněném příkladě provedení opatřeno pomocnou dvojicí odtahových válců 20, poháněnou z motoru 21 přes řemen 22. Obslužné ústrojí 2 je dále opatřeno mimo dráhu 32 nitě, vymezovanou odtahovými válci 30 dopřádacího stroje a pomocnou dvojicí odtahových válců 20 obslužného ústrojí 2, ve směru dráhy nitě za sebou uspořádané již zmíněný zásobník 2 nitě, a spojovací ústrojí 23 nitě, které může být provedeno například jako uzlovací ústrojí.
Zásobník 2 nitě, znázorněný na obr. 1, má základnu 11, pomocí níž je na obslužném ústrcjí 2 uložen bud nepohyblivě nebo výkyvné prostřednictvím tyčové soustavy. Základna 11 má náboj 11Q, v němž je pomocí jednoho nebo více ložisek 111 uložen poháněči hřídel 12. Na hřídeli 12 je pomocí ložiska 100 uložen již výše zmíněný zásobní válec 10, opatřený na přívodním konci 101, přivráceném к základně 21, unášecími štěrbinami 102. S těmito štěrbinami 102 je v záběru posunový kotouč 13 nitě na způsob ozubeného kola. Posunový kotouč 13 nitě je uložen na náboji 110 základny 11 otáčivě pomocí ložiska 130 a je tak při otáčení zásobního válce 10 tímto válcem unášen. Posunový kotouč 13 nitě je známým způsobem nakloněn vůči ose 122 tvořené poháněcím hřídelem 12 zásobního válce 10, aby tak vyvolával požadovaný posun nitě.
Základna 11 je opatřena válcovitým pláštěm 112, který zčásti obklopuje posunový kotouč 13 nitě na jeho obvodě, avšak nechává tento kotouč vyčnívat přes čelní plochu pláště 112 do takové míry, že může vyvíjet na nit 31 požadovaný posunový účinek.
S hřídelem 12 je spojen otáčecí pohon 120, řešený podle obr. 1 jako motor, přičemž však lze použít jiných hnacích systémů, například poháněčích soukolí, hnaných jinými zdroji pohybu. Tento otáčecí pohon 120 je nesen základnou 11 zásobníku 2 nitě. Na svém volném konci nese hnací hřídel 12 čelní desku 121, která obíhá stejnou rychlostí spolu s hřídelem 120.
Mezi čelní deskou 121 a zásobním válcem 10 je podle obr. 1 uložen zádržný prvek 87, řešený jako zádržný prstenec 14 nitě, a to otáčivě na hřídeli 12 pomocí ložiska 140. Zádržný prstenec 14 nitě překrývá krátkou obvodovou plochu 142 jak výstupní konec 103 zásobního válce 10, tak vnější obvod čelní desky 121, aby se vyloučilo nebezpečí zaklínění nitě 31 mezi zádržným prstencem 14 a zásobním válcem 10 na jedné straně a čelní deskou 121 na druhé straně.
Na obr. 2 a 3 je znázorněna část zádržného prstence 14 nitě. Jak je z obr. 2 patrné, má zádržný prstenec 14 na svém obvodě vytvořeno několik zádržných Členů 141, přičemž však podle okolností stačí jediný takový zádržný člen 141. Zádržný člen nebo členy 141 jsou uspořádány tak, že jsou radiálně směrem ven otevřeny, takže nit 30 může být zevně uvedena do záběrové oblasti zádržného členu 141. Zádržný člen 141 má podle obr. 2 a 3 tvar háčku s otevřeným úžlabím 144 ve směru 145 otáčení. Pro ochranu proti opotřebení je toto úžlabí 144 podle obr. 3 opatřeno keramickou vložkou.
Ložisko 100 zásobního válce 10 je umístěno s odstupem od jeho výstupního konce, takže zásobní válec 10 radiální stěnou 104 spolu se zádržným prstencem 14 obklopuje prostor 15. V tomto prostoru 15 je s odstupem od radiální stěny 104 a také od zádržného prstence .14 na hnacím hřídeli 12 uložen permanentní magnet 150. Zásobní válec 10 nese na straně své radiální stěny 104, přivrácené к permanentnímu magnetu 150, hysterezní kotouč 105, zatímco zádržný kroužek 14 nese na své straně přivrácené permanentnímu magnetu 150 hysterezní kotouč 143. Obě kluzné spojky, uzpůsobené jako hysterezní spojky, jsou tak z hřídele 12 poháněny jediným permanentním magnetem 150.
V prodloužení osy 122 tvořené poháněcím hřídelem 12 zásobníku 1_ nitě leží vodítko _4 nitě, sestávající ze dvou navzájem pohyblivě uložených vodicích dílů 40, a 41. Vodicí díl 40 je podle obr. 1 nesen obslužným ústrojím 2 pevně, zatímco vodicí díl 41 je obslužným ústrojím nesen pohyblivě. Podle obr. 2 jsou oba vodicí díly 40 a 41 vidlicovitě upraveny, přičemž vodicí díl 41 je otočně uložen na ose 42. Neznázorněným natáčecím ústrojím může být vodicím dílem 41 pohybováno z pohotovostní polohy 410 do znázorněné uzavřené polohy, přičemž tento vodicí díl 41 uchopuje nit 31 sledující dráhu 32 a nese ji do polohy znázorněné na obr. 2, v níž je nit 31 obklopena a vedena vodicími díly 40 a 41.
Zásobnímu válci 10 je přiřazeno ústrojí 53 pro sledování otáčení, zahrnující snímač 50 dotýkající se zádržného prstence 14. Tento snímač 50 je ve spojení s počítačem 5 impulsů, s nímž je také ovladatelně spojeno ústrojí 23 pro spojování nitě. Počítač impulsů 2 sám je spojen přes ovládací ústrojí 51 s motorem 21 pomocné dvojice válců 20.
V blízkosti dráhy 33 nitě mezi dvojicí odtahových válců 30 a zásobníkem 1_ nitě je umístěno ústí 240 pohyblivé odsávací trubice 24, zatímco v blízkosti dráhy nitě za dvojicí pomocných odtahových válců 20 je umístěno ústí odsávací trubice 26.
Mezi spojovacím ústrojím 23 nitě a pomocnou dvojicí odtahových válců 20 se nachází hlídač 25 nitě, spojený přes ovládací ústrojí 250 s otáčecím pohonem 120 zásobníku _1 nitě a s podávacím ústrojím pro přívod vlákenného pramenu, který se má rozvolňovat na jednotlivá vlákna, ke spřádacímu ústrojí _3. Dále se nachází mezi hlídačem 25 nitě a přijímacím místem 2 nitě, řešeným jako soukací ústrojí, vodicí ústrojí 27 pro změnu dráhy nitě.
Popsané zažízení pracuje následovně:
Během normálního nerušeného spřádacího procesu je nit 31 vyráběná ve spřádacím ústrojí 2 z tohoto ústrojí odtahována dvojicí odtahových válců 30, a je přiváděna к soukacímu ústrojí. Dojde-li к přetrhu, je známým způsobem к příslušnému spřádacímu místu přivoláno obslužné ústrojí 2, kde odstraní přetrh. Napředená nit 31 se potom při stojícím soukacím ústrojí přestřihne, přičemž úsek nitě, směřující к soukacímu ústrojí, je přiváděn přes vodicí ústrojí 27 к odsávací trubici 24 nacházející se v poloze 241, a která tento úsek nitě udržuje v napjatém stavu. Druhý úsek nitě, průběžně dodávaný spřádacím ústrojím, je vkládán do pomocné dvojice odtahových válců 20, a je přiváděn к odsávací trubici 26 a zde průběžně odsáván.
Zásobník nitě 1_ se přitom nachází v poloze, v níž jeho osa 122 svírá ostrý úhel alfa s drahou 32 nitě, přičemž se výstupní konec 103 nachází blíže к této dráze. Otáčecí ústrojí 120 zásobníku 2 nitě pohání přes hřídel g2, permanentní magnet 150, jakož i hysterezní kotouč 105 a 143 zásobní válec 10 a zádržný prstenec 14, které tento hancí pohyb bez překážek sledují. Počet otáček hnacího hřídele JL2, zásobního válce 10 a zádržného prstence 14, které tento hnací pohyb bez překážek sledují. Počet otáček hnacího hřídele 12, zásobního válce 10 a zádržného prstence 14, které nejprve obíhají synchronizované, je přitom volen tak, aby obvodová rychlost zásobního válce 10 byla vyšší, než je rychlost, jíž je nit 31 dvojicí 30 odtahových válců odtahována ze spřádacího ústrojí 2·
Nyní se přesune vodicí díl 41 ze své pohotovostní polohy 410 do znázorněné uzavřené polohy, v níž je úsek nitě, směřující к pomocné dvojici odtahových válců 20, obklopen mezi vodicími díly 40 a 41. Tento úsek nitě dospívá přitom na dráhu obíhajícího zádržného členu 141, kterému je tímco úsekem nitě, udržovaným pomocnou dvojicí odtahových válců 20, otáčejících se stejnou rychlostí jako dvojice odtahových válců 30, v napjatém stavu, bráněno v dalším oběhu. Zásobní válec 10 však obíhá nezmenšenou rychlostí. Osek nitě je dále odtahován pomocnou dvojicí odtahových válců 20 a je odváděn dále následující odsávací trubicí 26.
Druhý úsek nitě, vedoucí od přijímacího místa 6, řešeného jako soukací ústrojí, к ústí 240 odsávací trubice 24, je veden tak, že se nedostane do zásobníku 2 nitě.
\
Oba úseky nitě, které se mají spojit, se popsaným způsobem vedou jednak vodítkem a odsávací trubicí 24 a jednak vodítkem 4 a pomocnou dvojicí odtahových válců 20 rovnoběžně к sobě, takže mohou být spolehlivě uchopeny spojovacím ústrojím 23 pro provedení spoje na niti.
Dokud spojovací ústrojí 23 ještě nezačalo svou práci, působí zádržný prstenec 14 zásobníku 2 nitě jako vyrovnávací prostředek z hlediska napětí v niti. Jakmile totiž přechodně poněkud poleví napětí v niti, přetočí se zádržný prstenec 14 ve směru 145 pohonu a vyvolá tak určité ovinutí zásobního válce 10, které se při znovu vzrůstajícím napětí v niti, například po skončení spojovacího pochodu, znovu zruší.
Potom začne spojovací ústrojí 23 svou práci, přičemž oba spojované úseky nitě jsou uvedeny do klidu. Pomocí ovládacího ústrojí 51 spojovací ústrojí 23 zastaví motor 21, takže se zastaví pomocná dvojice odtahových válců 20. Úsek nitě, dále produkovaný spřádacím ústrojím 2 a podávaný dvojicí odtahových válců 30, se tím uvolňuje, takže zádržný člen 141, který již před tím tento úsek nitě zachytil, nyní začíná znovu obíhat. Přiváděná délka nitě se tak dostává na zásobní válec 10 a je zde ukládána, přičemž posunový kotouč 13 nitě známým způsobem dřívější závity posouvá z přívodního konce 101 zásobního válce směrem к výstupnímu konci 103 vždy do té míry, aby se mohly mezi těmito závity a posunovým kotoučem 13 ukládat nové závity nitě.
Při začátku ukládání nitě do zásoby, se otáčení zásobního válce 10 pomalu snižuje na rychlost přívodu nitě, která je určena počtem otáček dvojice odtahových válců 30. Přitom sleduje tuto změnu rychlosti také zádržný prstenec 14 se zadržovacím členem 141, neboř pouze změny výkyvů na výstupní straně zásobníku 2 nitě vedou к relativním pohybům mezi zásobním válcem 10 a zádržným prstencem 14 . Jelikož však v průběhu spojování nitě není ze zásobníku nitě odtahována žádná nit, a jelikož se vodítko £ nachází v prodloužení osy 122 zásobníku 2 nitě, takže ze strany výstupního konce zásobníku J_ nevznikají žádné změny napětí, obíhají zádržný prstenec 14 a zásobní válec 10 synchronizované se stejným počtem otáček. Jelikož přívodní místo 16 nitě к zásobníku 1 je pevný bod, představují oběhy zádržného prstence 14 míru pro velikost zásoby nitě, která se na zásobním válci 10 nachází. Proto také mohou otáčky zádržného prstence 14 sloužit к měření množství nitě, nashromážděné do zásoby na zásobním válci ICL Zásobnímu válci 10 je proto přiřazeno ústrojí 53 pro sledování otáčení, jehož snímač 50 obsahuje v podstatě zdroj světla a fotobuňku, nebo je vytvořen jako indukční čidlo. Ústrojí 53 pro sledování otáčení zjišřuje tak fotoelektrickou nebo indukční cestou průchody zádržného členu nebo členů 141, jakmile spojovací ústrojí 23 provádí svou práci.
Během shromáždování nitě 31 do zásoby na zásobníku 2 může být přebytek nitě, který krátkodobě vzniká při začátku nebo konci práce spojovacího ústrojí 23, sejmut ze zásobníku 2, a to tak, že zádržný prstenec 14 krátkodobě předbíhá zásobní válec 10 ve směru 145 pohonu, přičemž tento posun je určen rovněž hlídacím ústrojím otáček a je registrován počítačem 2 impulsů ve formě impulsů.
Při spojování obou úseků, směřujících к zásobníku 2 a k soukacímu ústrojí 6, pomocí spojovacího ústrojí 23, jsou oba konce směřující к odsávací trubici 24 а к odsávací trubici 26 odstřiženy a odsáty.
i v Když spojovací ústrojí 23 skončilo svou práci, vydá ovládací ústrojí 31 odpovídající povel přijímacímu místu 6 nitě řešenému jako soukací ústrojí, které nyní začne znovu navíjet. V důsledku navíjecího napětí se přitom odebírá zásoba nitě nashromážděná na zásobníku 2· Impulsem dodaným spojovacím ústrojím 23 ovládacímu ústrojí 51 se toto ústrojí 51 se toto ústrojí přestaví jako počítač 5 impulsů na zpětné počítání. Spojovacího ústrojí 23 nitě tak plní úkol ústrojí 54 pro zjišťování směru otáčení zádržného prstence 14, neboť při odtahování nitě 31 ze zásobního válce 10 se zádržný prstenec 14 otáčí odtahovanou nití .
proti směru 145 pohonu zásobního válce 10. Srovnáním impulsů udělovaných při zpětném otáčení zádržného prstence 14 s počtem udělovaných impulsů při předchozím otáčení ve směru 145 pohonu je tak možné zjistit, zda nashromážděná zásoba nitě byla spotřebována nebo nikoli. Když počítač impulsů znovu dosáhl nulové hodnoty, představí se, aby tak při příštím shromaždovacím pochodu znovu počítal dopředu.
Takové zařízení pro měření stavu zásobního válce 10, tj. ústrojí 52 pro sledování stavu naplnění, pomocí počítače impulsů má výhodu v tom, že pracuje nezávisle na rychlosti pohybu nitě, na tloušťce nitě, na počtu otáček zásobníku 1 a na rozměrech tohoto zásobníku. To platí nezávisle na době shromáždování nitě do zásoby. Stupeň naplnění zásobníku 2 nitě se zjišťuje pouze počtem otáček zádržného prstence 14 ve směru navíjení (tj. ve směru 145 pohonu).
Aby nemohla být zásoba nitě nekontrolované odtahována ze zásobního válce 10, musí být nit 31 udržována stále pod napětím. To je zajišťováno zádržným prstencem 14, poháněným permanentním magnetem 150 a hysterezním kotoučem 143. V důsledku toho je možné odtahovat nit 31 ze zásobního válce 10 jen tehdy, dojde-li к rozdílům v napětí nitě 21» a to rozdílu mezi rychlostí přívodu nitě к zásobníku 2» která je dána rychlostí otáčení dvojice odtahových válců 30, a rychlosti odtahování nitě ze zásobníku 2» která je určena nejprve rychlostí otáčení pomocné dvojice odtahových válců 20 a později rychlostí navíjení nitě na soukací ústrojí 2» popřípadě chyběním odtahu při pracujícím spojovacím ústrojí 23. Pomocí elasticky pracujícího spojení permanentního magnetu 150 a hysterezního kotouče 143 jsou vznikající napěťové špičky vždy okamžitě zachycovány, a to změnami oběhu zádržného prstence 24.. Zádržný prstenec 14 se svým zádržným členem 141 působí tak jako zádržný prvek, který pouze připouští, aby množství nitě, které skutečně odpovídá přebytku rychlosti při dané rychlosti odtahu vůči rychlosti přivádění, mohlo opustiti zásobní válec 10. .
Po vyprázdnění zásobníku 2 nitě může obslužné ústrojí 2 opustit spřádací místo a přejet к jinému spřádacímu místu, kde znovu začne provádět svou práci.
Zařízení, které bylo výše popsáno na přednostním provedení, může podle konkrétního uplatnění doznat četných obměn.
Kupříkladu nemusí otáčecí pohon 120 obsahovat žádný hnací motor, ale hřídel 12 může být poháněn odpovídajícími převody z některého к tomuto účelu vhodného otáčejícího se dílu obslužného ústrojí 2, pokud takový díl toto ústrojí obsahuje, nebo přímo ze stroje. Místo společného permanentního magnetu 150 pro pohon zásobního válce 10 a zádržného prstence 14 je možné použít dvou samostatných, navzájem prostorově od sebe oddělených permanentních magnetů, takže pracovní spojky pro zásobní válec 10 a zádržný prstenec 21» řešené jako kluzné spojky 22» jsou zcela na sobě nezávislé. Potřebné otáčivé momenty a výkony hysterezních spojek (hysterezní kotouč 143 a permanentní magnet 150, jakož i hysterezní kotouč 104 a permanentní magnet 150) je třeba volit podle daných okolností a podle potřeby nastavovat změnou vzdálenosti mezi hysterezním kotoučem 143 nebo 104 a permanentním magnetem 150. Pro takový případ jsou obzvláště výhodné dva samostatné permanentní magnety, přestavitelné na hnacím hřídeli 12 pro oba hysterezní kotouče 143 a 104. Je také možné použít místo hysterezních spojek kluzné spojky 17 pracující na principu vířivých proudů nebo kapalinových spojek, přičemž je také možné použít pro zásobní válec 10 a pro zádržný prstenec 14 samostatné pohony, například momentové motory.
Zádržný prstenec 14 může být také poháněn třecí spojkou ze zásobního válce 10, přičemž jako třecí spojka může být použit plstěný obklad apod. Pohon zádržného prstence 14 nezávisle na zásobním válci 10 má však výhodu v tom, že také na výstupní straně zásobníku nitě 1_ mohou být vznikající poklesy napětí nitě kompenzovány zádržným prstencem 14.
Pohon popsaný na podkladě obr. 1 je však obzvláště výhodný, neboť je mimořádně kompaktní, nepotřebuje žádná elektrická vedení zasahující do nitra zásobníku 2 nitě a může kompenzovat i poklesy napětí vyskytující se za zásobníkem 1. nitě.
Zádržný prstenec 14 může být rovněž řešen různým způsobem a může být vyroben z různých materiálů. Je účelné, ale nikoliv bezvýhradně nutné, je-li zádržný člen 141 nebo členy řešen ve tvaru háčku, neboť tímto způsobem je zajištěno obzvláště rychlé uchopení nitě 31 zádržným Členem 141. křižujícím její dráhu 34. Má-li zádržný člen 141 háčkovitý tvar, je jeho úžlabí 144 otevřeno ve směru pohonu daném směrem otáčení 145, neboť nit tak může být jak při navíjení na zásobník 2» tak i P^i odvíjení ze zásobníku 2 obzvláště bezpečně držena a vedena.
Zádržný prstenec 14 může být přitom-vyroben z kovu a být chráněn keramickými vložkami 146 v oblasti úžlabí 144 zádržných členů 141. Je také možné použít místo keramických vložek 146 malých koleček, jejichž osa je orientována tak, že se kolečka mohou otáčet ve směru dráhy nitě, Čímž se snižuje tření. Obzvláště výhodný je však zádržný prstenec z plastické hmot’ , neboř zádržný prstenec 14 má mít s ohledem na potřebu být schopen se při začátku shromáždování nitě do zásoby co nejvíce zrychlit, co možná nejmenší moment setrvačnosti. Pro zvýšení odolnosti proti otěru zádržného prstence 1_4 z plastické hmoty může tento prstenec být opatřen zádržnými členy 141 s povrchovým povlakem, například pochromovanými, čímž se nejen zvýší odolnost proti opotřebení, ale také se sníží tření mezi nití 31 a zádržným prstencem 14 .
Také otevíratelné a uzavíratelné vodítko 4 nitě může být řešeno různě. Obzvláště u zásobníků ηί·ΰ, které nacházejí uplatnění na pletacích strojích a tkacích stavech, může být: dostatečné takové řešení vodítka, které má tvar očka s úsekem ve tvaru kruhového oblouku, který je pružně přidržován na zbytku vodítka 4 nitč ve tvaru kruhového oblouku a může být ručně nebo automaticky obklopen proti působení pružiny. Znázorněné provedení děleného vodítka 4 se dvěma od sebe oddělitelnými díly 40, 41 se přitom obzvláště dobře hodí jako přiváděč nitě, kterým je nit 31 v důsledku otáčivého nebo také posuvového pohybu pohyblivého dílu £2 uváděna do polohy v prodloužení osy 122 zásobníku 2 nitě mezi oběma díly 40, 4_K Je ovšem také možné, vhodným uspořádáním zásobníku 2 nitě vzhledem к dráze 32 nitě se postarat o to, že nit křižuje dráhu zádržného členu 141 také bez přivaděče, a eventuálně dospívá při nápomoci zádržného členu 141 do odpovídajícím způsobem ovládaného vodítka ,4· Toto vodítko 4 může být při umístění spojovacího ústrojí 23 za zásobníkem 1 nitě také uspořádáno tak, že je přičleněno nejen zásobníku 2 nitě, ale současně také spojovacímu ústrojí 23, a předkládá nit 31 tomuto spojovacímu ústrojí 2.3 tak, jak je zapotřebí pro jeho pozdější práci.
Také ústrojí 54 pro zjišťování směru oběhu nitě může být řešeno různě. Ve výše popsaném provedení je toto zařízení tvořeno spojovacím ústrojím 22* neboť v závislosti na jeho práci zásobník 2 zvětšuje nebo zmenšuje nashromážděnou zásobu nitě. Je však také možné přičlenit zádržnému prstenci 14 nebo zásobnímu válci 10. dvojici čidel, která v zásadě známým způsobem zjišťuje, kterým směrem nit obíhá. Taková dvojice čidel umožňuje také přesné zjištění časového okamžiku, ve kterém nit mění směr pohybu. Zapnutí soukacího ústrojí se tak může dít velice měkce, takže se také směr otáčení nitě 31 mění vůči konci práce spojovacího ústrojí 23 nitě opožděně, aniž by přitom mohlo dojít к ovlivnění hodnoty nashromážděné v počítači 2 impulsů.
Podle použití zácobníku 1 nitě, může také odpadnout ústrojí 52. Pro sledováni stavu naplnění zásobníku. V tomto případě stačí zapojit před spojovací ústrojí 23 časoměrný prvek, který měří dobu trvání práce spojovacího ústrojí a v závislosti na této době trvání vydává signál, že nyní se zásobník £ nitě vyprázdnil. Za tímto účelem může být časoměrný prvek předem různě nastavitelný, aby bylo možno zohlednit různé doby pro spojování nitě, různé rychlosti přivádění a odvádění nitě, různé průtahy při napínání, včetně dostatečné bezpečnosti atd. pokud jde o tuto dobu.
I v případě, kdy se ústrojí 52 pro sledování stavu naplnění použije, může být toto ústrojí řešeno různě. Jak je popsáno v příkladě dle obr. 1, použije se počítače 50 impulsů, který zjišťuje počítáním dopředu a dozadu, zda je zásobní válec 10 naplněn nebo vyprázdněn. Místo toho je však také možné, aby posunový kotouč 13 byl pružně uložen, takže při doléhajících závitech nitě ovládá spínač - a při uvolňování závitů nitě - tedy při prázdném zásobním válci 10 - působením pružného uložení tento spínač uvolňuje. Stejně tak je možné alternativně jednu z unášecích štěrbin prodloužit ve směru к výstupnímu konci zásobního válce 10, přičemž nese rameno, ktereí normálně působením pružiny vyčnívá směrem ven přes obvodovou plochu zásobního válce £0. Jeli však na zásobním válci 10 nashromážděna zásoba nitě, překrývají závity nitě toto pružně uložené rameno, a tlačí ho proti působení pružiny radiálně směrem dovnitř. Toto pružně uložené rameno je částí uvedeného snímače, nebo tento spínač ovládá, takže, stejně jako v předchozím případě speciálního uložení posunového kotouče 13 nitě, je i zde postaráno o sledování stavu naplnění zásobníku 2 nitě pomocí ústrojí 52.
Obzvláště tehdy, kdy zásobník nitě může být přidružen několika po sobě následujícím pracovním místům, například při uložení na otočném rameni, s jehož pomocí může být zásobník nitě přidružen alespoň dvěma sousedním pracovním místům, nebo při uložení na obslužném ústrojí 2 pojíždějícím podél většího počtu pracovních míst, je výhodné, když zásobník 2 může být rychle znovu vyprázdněn a může tak být velmi brzy znovu odtažen od tohoto pracovního místa. К tomuto účelu je ovládací ústrojí 51, znázorněné na obr. 1, schopné nejen zapínat a vypínat motor 21 a soukací ústrojí, ale je kromě toho uzpůsobeno jako ovládací ústrojí rychlosti. Toto ovládání rychlosti, které jak znázorněno, je ve spojení s počítačem 2 impulsů (nebo uzpůsobeným ústrojím 52 pro sledování stavu naplnění zásobníku 2 nitě nebo spojovacím ústrojím 23), obdrží na začátku práce spojovacího ústrojí 2_3 od tohoto ústrojí signál к zastavení pomocné dvojice válců 20 a soukacího ústrojí £. Ústrojí 53 pro sledování otáčení zaznamenává pouze oběh zádržného prstence 14.. Když je pochod spojování nitě ukončen, je také toto signalizováno spojovacím ústrojím 23 a ovládacím ústrojím 21/ které nyní udělí soukacímu ústrojí příkaz, odtahovat nit 31 ze zásobního válce 10 se zvětšenou rychlostí. Krátce před tím, než se zásobní válec l_0 beze zbytku vyprázdní, vydá počítač 2 impulsů odpovídající signál ovládacímu ústrojí 21' které nyní dočasně nadměrně zvýšenou rychlost soukacího ústrojí sníží například o 30 L Τυ se děje odstupňovaně nebo spojitě tak, že spotřebování nashromážděné zásoby nitě splývá s dosažením normální rychlosti soukacího ústrojí.
Kupříkladu obsahuje ovládací ústrojí 51 číslicově-analogový měnič, který počet registrovaný počítačem impulsů 2 přeměňuje v analogovou hodnotu. Tato analogová hodnota ovládá rychlost soukacího ústrojí, přičemž je možné odpovídajícím uzpůsobením ovládacího ústrojí 21 dosáhnout toho, že se nikdy nepřekročí stanovená maximální hodnota. Tato maximální hodnota charakterizuje nejvyšší rychlost soukacího ústrojí. Skutečná hodnota, která s ní musí být srovnána, vyplývá ze součtu hodnoty, charakterizující normální rychlost soukání, a analogové hodnoty odvozené z počítače 2 impulsů. Je-li tento součet nižší, než je uvedená maximální hodnota, určuje rychlost soukacího ústrojí. Pokud však tento součet přesáhne maximální hodnotu, je rychlost soukacího ústrojí určena touto maximální hodnotou. Tímto způsoben je možné dosáhnout měkkého přechodu rychlosti soukacího ústrojí, na normální rychlost navíjení.
Odsávací trubice 24 drží během spojování nitě úsek nitě, směrující к soukacímu ústrojí. Je také možné, aby si tato sací trubice* 24. tento úsek nitě nejprve přivedla od soukacího ústrojí nebo od přenášecího ústrojí, které nit sňalo ze soukacího ústrojí. Během práce na spojování nitě nebo alespoň na začátku této práce, když spojovací ústrojí 23 přejímá uvedený úsek nitě, zaujímá ústí 240 odsávací trubice 24 Čárkovaně vyznačenou polohu 241, avšak po té se přesouvá do polohy plně vyznačené na obr. 1. V této poloze plní odsávací trubice 24 ten úkol, že zachycuje nit 31, uvolňovanou zásobníkem .1 nitě při jeho vyprazdňování, která dočasně směřuje po dráze 3,5. Normálním protažením při napínání v průběhu navíjení se také tento přebytek nitě spotřebuje prakticky bez podstatných výchylek napětí, takže kvalita závitů na cívce není ovlivněna.
Pokud se spojovací pochod nitě nezdařil, je toto zjišťováno hlídačem 25 nitě. Tento hlídač 25 nitě poté ihned přeruší přívod nitě 31 к zásobníku χ nitě a je za tímto účelem v ovladatelném spojení přes ovládací ústrojí 250 s ústrojím 36 pro výrobu např. spřádacím ústrojím 2 nebo s přívodem nitě 31 např. odtahovým ústrojím pro odtahování nitě z cívky, např. ve stroji pro zpracování nebo úpravu příze. Další přívod nitě 31 к zásobníku X nitě je tak znemožněn. Je nyní zapotřebí uvolnit zásobní válec 10 od jeho nitě 31, aby se odstranila příliš velká nashromážděná množství nitě. To se může samozřejmě provádět ručně. Ve znázorněném provedení je místo toho hlídač 25 nitě spojen přes ovládací ústrojí 250 přídavně s otáčecím pohonem 120 zásobníku χ nitě. Zjistí-li se pak za spojovacím ústrojím 23 nitě přetrh, je tímto způsobem znemožněn nejen další přívod nitě 31 к zásobníku χ, ale je také současně obrácen směr otáčení zásobního válce 10 obrácením směru otáčení otáčecího pohonu 120, takže odsávací trubice 24 může nit 31, nashromážděnou na zásobním válci 10 a zpravidla sahající až ke spojovacímu ústrojí 23, odtahovat a odvádět.
Vyprazdňování zásobníku JL nitě se může provádět také jiným způsobem. Kupříkladu vlastní vodítko 2 neznázorněnou dvojici válců se zdvíhatelnou přítlačnou kladkou, která při výskytu přetrhu nit odtahuje od zásobníku X a přivádí ji к dalšímu neznázorněnému odsávacímu ústrojí.
Když se vyskytl přetrh nitě, je tak po vyprázdnění zásobníku χ dán povel, aby obslužné ústrojí 2 mohlo nepodařený napřádací pochod znovu opakovat.
Jak bylo ukázáno a vysvětleno, nachází se zásobník X nitě v ostrém úhlu alfa к nakloněné poloze, neboť potom se dá přivádění nitě 31 к zásobníku χ provádět nejjednodušším způsobem. Jiná uspořádání zásobníku X nitě vzhledem к dráze 32 nitě jsou rovněž možná, je-li odpovídajícími nepohyblivými nebo pohyblivými vodítky zaručeno, že nit 31 může být uvedena na dráhu křižující zádržný člen 141.
Při nepohyblivém uspořádání zásobníku χ nitě, tj. pokud tento zásobník během práce zařízení, к němuž je přičleněn, např. přívodnímu místu nitě pletacího stroje, zůstává v provozní poloze a přitom stále nese určité nashromážděné množství nitě, není zapotřebí chytače nitě, neboť nit 31 je nejprve ručně naváděna na zásobník χ a potom je vhodnými opatřeními postaráno o to, aby nashromážděné množství nitě nepřesáhlo určitou maximální hodnotu nebo nepokleslo pod určitou minimální velikost.
Počítač 5 impulsů může řídit různé pochody, a to podle toho, v jakém stroji je zásobník X nitě použit. Kupříkladu může po dosažení určité hodnoty zastavit zařízení, které je mu přiřazeno, například podávači zařízení spřádacího ústrojí χ. To je například účelné tehdy, když selhalo několik po sobě následujících pokusů spojit nit 31 pomocí spojovacího ústrojí 23, takže by jinak došlo к přeplnění zásobníku χ nitě. Podobně může být žádoucí zastavit pletací stroj, když počítač 5 impulsů dosáhl určité hodnoty, neboť toto ukazuje na chybu v odvíjení nitě.
Počítač χ impulsů může být také v ovladatelném spojení s odtahovým ústrojím 60 nitě. К tomu dochází pouze ve výše popsaném případě, kdy je odtahové ústrojí 60 tvořeno přijímacím místem 6 nitě. Je však také možné, je-li toto odtahové ústrojí tvořeno pletacím nebo podobným strojem nebo také zásobníkem X nitě samotným, když tento zásobník odtahuje nit 31 z předloho- ’ vé cívky a nepřijímá ji přiváděním pomocí dvojice 30 odtahových válců. V tomto případě se zastaví poháněči ústrojí 120, takže zásobník χ nitě nemůže již přijímat žádnou nit.
Dále bude s odvoláním na obr· 4 popsán příklad provedení zásobníku 7 nitě, který může být vytvořen jak s chytačem 8 nitě, tak i bez chytače nitě. V následujícím popise jsou ty prvky, která jsou vzhledem odpovídajícím prvkům z obr. 1 nezměněné, označeny stejnými vztahovými značkami.
Zásobník 7 nitě je podle obr. 4 v horní polovině obrázku znázorněn v řezu a v dolní polovině v pohledu.
Jako zásobník £ znázorněný na obr. 1, má také zásobník g nitě základnu 11, pomocí níž je zásobník g nitě vhodným způsobem uložen, například v obslužném ústrojí 2, máme-li zůstat u příkladu bezvřetenového dopřádacího stroje. V náboji 110 základny 11 je opět pomocí ložiska 111 uložen hřídel 12, pomocí něhož je na jednom jeho konci uložen pevně zásobní válec 70. Druhý konec hnacího hřídele 12 je spojen s otáčecím pohonem 120 (viz obr. 1, např. momentovým motorem nebo jiným motorem se vřazenou kluznou spojkou), takže zásobní válec 70 je poháněn v závislosti na odporu, který mu působí nit 31.
V příkladě znázorněném na obr. 4 má zásobní válec 70 na svém přívodním konci 101 přivráceném к základně 11 unášecí štěrbiny 102, které však jsou, v protikladu vůči provedení znázorněnému na obr. 1, na vnitřní straně zásobního válce utěsněny vsazeným prstencem 71. Posunový kotouč 13 zasahující do těchto unášecích štěrbin 102 je, rovněž odlišně od provedení podle obr. 1, na své vnější straně uložen v plášti 112 základny pomocí ložiska 112.
Zásobní válec 70 má na svém výstupním konci 103 vytvořenou prstencovitou výduř 72, přecházející od zužujícího se komolého kužele 73. Přes celou zásobní délku 74, tj. mezi přívodním koncem 101 a výstupním koncem 103, má zásobní válec 70 na své obvodové ploše množství rovnoměrně rozdělených otvorů 75, které jsou ve znázorněném provedení vytvořeny jako podélné štěrbiny. Uplatnění může dojít také odpovídající počet válcovitých vrtání, rozdělených po zásobní délce 74 tak, že se nashromážděná nit 31 nachází v oblasti vlivu aspoň jednoho takového otvoru 75, přičemž se tyto otvory 75 s výhodou nacházejí na čarách, které šroubovité ovíjejí zásobní válec 70.
Na základnu 11 se napojuje na straně odvrácené od zásobního válce 70 trubicovítý úsek 76, do něhož ústí sací nátrubek gg, napojený pomocí sacího vzduchu potrubí na neznázorněný zdroj podtlaku. Osek 76 je přes vrtání 760 v základně 11 ve spojení s vnitřním prostorem 78 zásobního válce 70.
Když je zásobník g nitě v provozu, působí na nátrubek 77 podtlak, který působí vrtáními 760 a otvory 75 až na vnější povrch zásobního válce 70, neboř vnitřní prostor zásobníku nitě je směrem ven jinak utěsněn např. prstencem 71. Když se nyní ukládá nit 31 na zásobní délku 74 zásobního válce 70, který je poháněn pohonem 120, přisává podtlak nit 31 a pevně ji přidržuje. Má-li být v pozdějším okamžiku nit 31 znovu odtahována ze zásobního válce 70, působí tyto otvory 75 a podtlak přisávající nit 31 jako její zádržný prvek 87. Pro zvýšení zádrŽného působení na nit na zásobním válci 70 je ve znázorněném příkladě provedení jako přídavné opatření zásobní délka 74 zásobního válce 70 na své výstupní straně 103 ohraničena uvedenou prstencovou výdutí gg, neboř tato představuje další změnu pohybu nitě 71 a tedy i vytvoření přídavné třecí plochy. Vůči provedení tohoto typu zásobníku g nitě, jehož zádržný prvek 87 je tvořen otvory 75 napojenými na zdroj sacího vzduchu, avšak který není opatřen prstencovitou výdutí 72, je zádržný účinek ještě lepší.
Aby se nit 31 při takovém řešení zásobníku g mohla samočinně přivádět к zásobnímu válci gg, je také zde použito zádržného členu g. V protikladu к provedení podle obr. 1, u něhož zádržný člen 141 může vykonávat relativní pohyb vůči zásobnímu válci 10, je zádržný člen g zásobním válcem 70 při jeho otáčivém pohybu stále unášen. Aby zádržný člen g pracoval pouze během své chytové práce, ale jinak nebránil odtahování nitě ze zásobníku 7_, je tento zádržný člen g uzpůsoben a uložen v zásobním válci 70 tak, Že může být spuštěn do zásobního válce 70, takže již z jeho povrchu nevyčnívá.
Zádržný člen 8 musí být také v tomto případě otevřen směrem ven, a může za tímto účelem mít, stejně jako je znázorněno v příkladě na obr.2 a 3, háčkovitý tvar.
Podle konstrukčně jednoduchého a proto výhodného provedení, které je popsáno na příkladě dle obr. 4, je na straně prstencové výdutě 72, odvrácené od zásobní délky 74 zásobního válce, napojen komolý kužel 73, jehož největší průměr odpovídá průměru prstencové výdutě 72, a který se směrem ke svému volnému konci zužuje. V tomto komolém kuželi 73 je v blízkosti prstencové výdutě 72 uložena objímka 8_θ* Pro osazení zádržného členu 3, který obklopuje zádržný čep 81. Zádržný čep 81 nese uvnitř objímky 80 talíř £2, na jehož straně přivrácené zevnějšku komolého kužele 72 se opírá přítlačná pružina 83, která je dále opřena o vnější dno 84 objímky 80. Pro vymezení zdvihu je na straně přivrácené vnitřnímu prostoru 78 zásobníku 1_ nitě umístěno další dno 85 objímky £0, к němuž přiléhá talíř 82 při uvolňování vnitřního konce zachycovacího čepu 81.
V zásobním válci 70 je veden axiálně posuvný stavěči kužel £, nesoucí opěrný kotouč 90, který slouží jako .opěra zásobního válce 70 a po jehož obvodě jsou rovnoměrně rozděleny poháněči čepy 91, které jsou jištěny proti otáčení pomocí odpovídajícím způsobem rozmístěných vrtání 114 v základně 11, v nichž jsou vedeny. Poháněči čepy 91 jsou na straně odvrácené od opěrného kotouče 90 spojeny s vhodným neznázorněným zdvihovým pohonem, kupříkladu zdvihovým magnetem, pneumaticky nebo hydraulicky ovládaným zdvižným pístem apod.
Na straně opěrného kotouče 90 přivrácené komolému kuželi 73 se nachází vlastní kužel 92, který může být posouváním podél hnacího hřídele zásobníku 7_ nitě uváděn do polohy pro působení na zádržný čep 81 nebo pro jeho opětovné uvolnění. Jelikož zásobní válec 70 a hnací hřídel 12 obíhají, zatímco stavěči kužel £ se neotáčí, mohou přirozeně být mezi stavěcím kuželem £ a zásobním válcem 70 na jedné straně a mezi stavěcím kuželem £ a hnacím hřídelem 12 na druhé straně umístěna vhodná ložiska.
Když se vhodným pohybem vodítka £ nitě (obr.l) nebo zásobníku £ nitě dosáhne toho, že se dráha zádržného čepu 81 a dráha 32 nitě navzájem kříží, je kužel 92 ovládáním neznázorněného zdvižného pohonu přes poháněči čepy 91 uváděn do polohy vnitřního konce zádržného čepu ££, nebo má-li zařízení více zádržných Čepů £1, u jejich vnitřních konců. Následkem toho jsou zádržné čepy 81 vysouvány proti působení jim přidružených přítlačních pružin z povrchu komolého kužele 73 zásobního válce 70. Nit 31 je při otáčení zásobního válce 70 zádržným čepem 81 uchopena a tím je vyvoláno její navíjení na zásobník £. V době, kdy ještě není odtah nitě 31 ze zásobníku £ přerušen, je přitom nit 31 právě tak rychle navíjena na zásobní válec 70 jako odtahována, takže se nejprve zůstává u jediného závitu.
Aby se zajistilo, že к vytvoření ani tohoto závitu nedojde dříve, než se nit 31 zastaví v oblasti zásobníku £, je účelné ovládat ze zastavovacího ústrojí 55, které působí zastavování odtahu nitě v oblasti spojovacího ústrojí 23, také zdvihový pohon stavěcího kužele £. Při použití zásobníku £ nitě místo zásobníku £ v bezvřetenovém spřádacím ústrojí podle obr. 1 je zařízení uzpůsobeno tak, že spojovací ústrojí 23 nitě ovládá zdvihový magnet pro poháněči čepy 91. Když zdvihový magnet při ukončení práce spojovacího ústrojí 23 odpadne, je kužel 92 zatažen zpět od záchytného čepu 81, který tak uvolní nit 31. Nit 31 je však v důsledku podtlaku působícího v otvorech 75 zadržována na povrchu zásobního válce 70, dokud není vyvíjením zvýšeného napětí, kterým působí soukací ústrojí na nit 31, nit v dostatečné míře podle potřeby odtahována ze zásobního válce 70.
Při jenom jednoduchém provedení zařízení podle vynálezu stačí odpovídající materiálovou volbou a volbou tvaru pro vnitřní konec zádržného čepu 81 udržovat opotřebení tohoto čepu v přijatelných mezích. Pro zvýšení životnosti však může být také zádržný čep 81, například jiným než kruhovým tvarem čepu samotného anebo jeho talíře 82 a odpovídajícím vedením objímkou 80 nebo jejím dnem 84 a £5, jištěn proti otáčení, a může nést na svém vnitřním konci kladku 86, orientovanou ve směru oběhu zásobního válce 70, které pojíždí po povrchu kužele 90, když se tento kužel dostane do styku s kladkou 86.
Pohon zádržného čepu 81 v radiálním směru může být zajišťován samozřejmě jiným než popsaným způsobem. Kupříkladu má vnitřní konec zádržného čepu 81 hnací patku, která je vedena v neznázorněné radiální stěně zásobního válce 70 v jedné ze dvou rovnoběžných vodicích drah, přičemž přestavitelnou vyhýbkou může být hnací patka zádržného členu 81 převáděna z jedné vodicí dráhy na druhou. Vyhybka může být přitom ovládána mechanicky nebo elektromagneticky. Obě vodicí dráhy jsou vůči sobě navzájem uspořádány soustředně a jsou Opatřeny pouze vyhýbkami, jejichž pomocí lze hnací patku z vnitřní dráhy převést na vnější dráhu. Pokud se vodicí patka nachází na vnitřní vodicí dráze, je zádržný čep 81 ve spuštěné poloze v obvodové stěna komolého kužele 7_3. Pokud se hnací patka nachází na vnější dráze, přesahuje záchytný čep obvodovou stěnu komolého kužele.
Při provedení zásobníku nitě T_ podle obr. 4 je sice v zásadě možné umístit zádržný člen 2 nitě také na válcovitém konci zásobní délky 74 zásobního válce, nebo na obvodě prstencové výdutě 72, takže komolého kužele 73 není zapotřebí. Ukázalo se však, že umístění zádržného čepu 81 v komolém kuželi, zejména v blízkosti jeho největšího průměru, je obzvláště výhodné, neboť uspořádáním zásobníku 7_ nitě relativně vůči dráze 32 nitě takovým způsobem, že se povrchová přímka komolého kužele 73 nachází v poloze v podstatě rovnoběžné vzhledem к dráze nitě a v bezprostřední blízkosti vůči ní, může být nit 31 zachycena relativně krátkým záchytným čepem 81 a tím i relativně malým zdvihem stavěcího kužele 9, a to i tehdy, není-li vodítko 4_ nitě uzpůsobeno jako přivaděč nitě.
Místo zasouvatelného zádržného čepu 81 v komolém kuželi 73 je možné řešit zařízení také tak, že tento komolý kužel 73 je na své plášťové ploše opatřen neovladatelným zádržným členem nitě, který je zkracováním axiální vzdálenosti mezi zásobníkem T_ nitě a vodítkem 2 uváděn do oblasti dráhy 32 nitě. Přitom je zásobník 2 nitě, nebo eventuálně také jen zásobní válec 70, také přestavován relativně vůči přívodnímu místu (dvojicí 30 odtahových válců). Je proto také možné v tomto pohybu pokračovat také ještě po zachycení nitě 31, aby se nit mohla ukládat závit vedle závitu na zásobním válci 70 také bez pomoci posunového kotouče 13, takže také posunový kotouč 13 může odpadnout.
Také při provedení podle obr. 4 se dá jednoduchým způsobem pomocí počítače impulsů sledujícího stav naplnění zásobníku nitě zjistit, zda zásobní válec 70 ještě obsahuje návin nitě nebo zda je prázdný. Při navíjení nitě 31 se dá nashromážděné množství nitě měřit počtem oběhů zádržného čepu 81, a to stejným způsobem, jak bylo popsáno na příkladě podle obr. 1. Při odtahování nitě ze zásobního válce 70 mohou být počítány oběhy nitě na prstencovité výduti 7 2, protisměrné vůči oběhům prstencové výdutě, což je umožňováno odpovídající materiálovou volbou pro zásobní válec 70 a pro nit 31 s odlišnými odrazivými vlastnostmi.
Když je například u pletacích strojů při vzniku přetrhu přerušeno podávání nitě 31 к zásobníku 2 nebo Ί_ nitě, může odpadnout také odsávací trubice 24, zatímco odsávací trubice 26 není u pletacích strojů beztak zapotřebí.
Pomocná ústrojí, přidružená zásobníku 2 nebo 1_ nitě, jsou tak začleněna do zařízení pouze při použití zásobníků nitě v určitých strojích nebo zařízeních, zatímco u ostatních mohou odpadnout. Tak kupříkladu není použití hlídače 25 nitě nezbytné ve všech případech použití, neboť kupříkladu ústrojí 52 pro sledování stavu naplnění může v případě přetrhu za zásobníkem 2 nebo 2 nitě přerušit podávání nitě к zásobníku. Přes to má použití zásobníků 2 nebo 7 také výhodu v tom, že běžicí nebo nepřerušená nit 31 může být vždy ukládána na zásobníku 2 nebo 2 a zde shromaždována, přičemž na druhé straně může být nit 31 bez přerušení jejího běhu opět snímána ze zásobníku. Tím pokrývá zásobník 2 nebo T_ množství oblastí použití, přičemž se jeho použití neomezují na popsané aplikace v bezvřetenovém dopřádacím stroji, pletacím stroji, nebo tkacím stavu, ale je možné je použít všude v textilním průmyslu, kde je zapotřebí kompenzovat výchylky v napětí nitě, a kde je třeba dočasně zadržovat v uspořádané formě přebytečnou délku nitě tak, aby mohla být při spotřebování nashromážděného množství nit přiváděna přímo к místu 6 jejího přijímání pro další zpracování, jako pletacímu nebo tkacímu místu, popřípadě shromáždovacímu místu, například soukacímu ústrojí.
Další obměny předmětu vynálezu obměnou a vzájemnou záměnou prvků mezi sebou, náhradou jejich ekvivalenty, jakož i vzájemné různé kombinace, spadají do rámce vynálezu.

Claims (34)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Zásobník nitě s otáčecím pohonem a se zásobním válcem pohánitelným tímto otáčecím pohonem, přičemž к přívodnímu konci zásobního válce lze přivádět od přívodního místa tangenciálně nit a od jeho výstupního konce lze odtahovat proti působení zádržného prvku nit vodítkem ležícím v prodloužení osy zásobního válce, vyznačený tím, že zásobní válec (10, 70) obsahuje pohánitelný zádržný prvek (87), otevřený radiálně směrem ven, a vodítko (4) nitě je otevíratelné a uzavíratelné.
  2. 2. Zásobník podle bodu 1, vyznačený tím, že zádržný prvek (87) je tvořen obvodovou plochou zásobního válce (70), opatřenou větším počtem otvorů (75), které otvory ústí do vnitřního prostoru (78) zásobního válce (70) , napojeného přes sací nátrubek (77) na zdroj podtlaku.
  3. 3. Zásobník podle bodu 2ř vyznačený tím, že otvory (75) jsou vytvořeny jako podélné štěrbiny, probíhající po celé zásobní délce (74) zásobního válce (70).
  4. 4. Zásobník nitě podle bodu 2 nebo 3, vyznačený tím, že zádržný prvek (87) zahrnuje prstencovitou výduť (72), umístěnou na výstupním konci (103) zásobního válce (70).
  5. 5. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 4, vyznačený tím, že zásobní válec (10, 70) je vůči přijímacímu místu (6) nitě a vodítku (4) nitě v axiálním směru přestavitelný.
  6. 6. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 5, vyznačený tím, že zásobní válec (10, 70) je pohánitelný přes kluznou spojku (17).
  7. 7. Zásobník nitě podle bodu 1 nebo 6, vyznačený tím, že zádržný prvek (87) je tvořen zádržným prstencem (14), relativně pohánitelným vůči zásobnímu válci (10).
  8. 8. Zásobník nitě podle bodu 7, vyznačený tím, že zádržný prstenec (14) je vytvořen z plastické hmoty.
  9. 9. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 8, vyznačený tím, že zásobnímu válci (10, 70) je přiřazeno ústrojí (52) pro sledování stavu jeho naplnění.
  10. 10. Zásobník nitě podle bodů 7 až 9, vyznačený tím, že zádržnému prstenci (14) je přiřazeno ústrojí (53) pro sledování otáčení, které je společně s ústrojím (54) pro zjišťování směru otáčení zádržného prstence (14), spojeno s počítačem (5) impulsů, který je přepínatelný v závislosti na změně směru otáčení zádržného prstence (14) z počítání dopředu na počítání dozadu a naopak.
  11. 11. Zásobník nitě podle bodu 10, vyznačený tím, že počítač impulsů (5) je v ovladatelném spojení s pohohem odtahového ústrojí (60).
  12. 12. Zásobník nitě podle bodu 11, vyznačený tím, že odtahové ústrojí (60) je tvořeno přijímacím místem (6) nitě, umístěným v dráze pohybu nitě za zásobníkem (1) nitě.
  13. 13. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 12, vyznačený tím, že za zásobníkem nitě je umístěno spojovací ústrojí (23) nitě a vodítko (4) nitě je společně přidruženo zásobníku (1, 7) nitě a spojovacímu ústrojí (23) nitě.
  14. 14. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 9 až 13, vyznačený tím, že ústrojí (54) pro zjišťování směru otáčení zádržného prstence (14) je řešeno jako spojovací ústrojí nitě vložené mezi zásobník (1) nitě a přijímací místo (6) nitě, a ovladatelně spojené s pohonem přijímacího místa (6) nitě.
  15. 15. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 12 až 14, vyznačený tím, že s počítačem (5) impulsů je spojeno ovládací ústrojí rychlosti (51) pro ovládání rychlosti přijímacího místa (6) nitě v závislosti na délce nitě, nacházející se na zásobním válci (10).
  16. 16. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 9 až 15, vyznačený tím, že ústrojí (52) pro sledování stavu naplnění je ve spojení se zastavovacím ústrojím (55).
  17. 17. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 16, vyznačený tím, že zásobní válec (10, 70) je na výstupním konci (103) opatřen zádržným členem (141, 8) nitě, otevřeným směrem ven.
  18. 18. Zásobník nitě podle bodu 17, vyznačený tím, že zádržný člen (8) je uložen zasouvatelně v zásobním válci (70).
  19. 19. Zásobník nitě podle bodu 18, vyznačený tím, že zádržný Člen (8) je pružně zatížen radiálně směrem dovnitř a v zásobním válci (70) je umístěn axiálně posuvný stavěči kužel (9), který lze přikládat na vnitřní konec zádržného členu (8) pro působení na něj.
  20. 20. Zásobník podle bodu 19, vyznačený tím, že zádržný člen (8) nitě je veden v zásobním válci (70) se zajištěním proti otáčení a na vnitřním konci nese kladku (86) orientovanou v obvodovém směru zásobního válce (70) pro opření zádržného členu (8) nitě na stavěcím kuželi (9).
  21. 21. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 17 až 20, vyznačený tím, že zásobní válec (70) je prodloužen směrem ven přes svůj výstupní konec (103) ve tvaru zužujícího se komolého kužele (73), na jehož plášťové ploše je uložen zádržný člen (8) nitě.
  22. 22. Zásobník nitě podle bodu 21, vyznačený tím, Že zádržný člen (8) nitě je uložen v bezprostřední blízkosti většího průměru komolého kužele (83).
  23. 23. Zásobník nitě podle bodu 22, vyznačený tím, že zádržný člen (8) nitě je zasunutelný do obvodové plochy komolého kužele (73).
  24. 24. Zásobník nitě podle bodu 17, vyznačený tím, že zádržný člen (141) je část zádržného prstence (14) nitě, pohánitelného relativně vůči zásobnímu válci (10)♦
  25. 25. Zásobník nitě podle bodu 24, vyznačený tím, že jak zásobní válec (10), tak i zádržný prstenec (14) nitě jsou přes kluznou spojku (17) spojeny se společným hnacím hřídelem (12).
  26. 26. Zásobník nitě podle bodu 25, vyznačený tím, že jak zásobní válec (10) tak i zádržný prstenec (14) nitě nesou po jednom hysterezním kotouči (105, 143), přičemž na společném hnacím hřídeli (12) mezi oběma těmito hysterezními kotouči (105, 143) je uložen premanentní magnet (150) .
  27. 27. zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 13 až 26, vyznačený tím, že zádržný člen (141) nitě je vytvořen ve tvaru háku s otevřeným úžlabím ve směru pohonu (145).
  28. 28. Zásobník nitě podle bodu 27, vyznačený tím, že zádržný člen (141) nese ve svém úžlabí (144) keramickou vložku (146).
  29. 29. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 13 až 28, vyznačený tím, že vodítko (4) nitě je řešeno jako přidavač nitě, který nit (31) z předem dané dráhy (32) uvádí na dráhu křižující dráhu obíhajícího zádržného členu (141, 8) nitě.
  30. 30. Zásobník nitě podle bodu 29, vyznačený tím, že vodítko (4) nitě sestává ze dvou od sebe oddělitelných dílů (40, 41).
  31. 31. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 30, vyznačený tím, že v blízkosti dráhy (33) nitě přiváděné к zásobnímu válci (10, 70), leží ústí odsávací trubice (24).
  32. 32. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 31, vyznačený tím, že za zásobníkem (1) nitě je umístěno spojovací ústrojí (23) a v dráze nitě za spojovacím ústrojím (23) je umístěn hlídač (25) nitě, ovladatelně spojený s ústrojím (36) pro výrobu a/nebo podávání nitě (31).
    ч
  33. 33. Zásobník nitě podle bodů 31 a 32, vyznačený tím, že hlídač (25) nitě je ovladatelně spojen s otáčecím pohonem (120) zásobního válce (10, 70), který má měnitelný směr otáčení.
  34. 34. Zásobník nitě podle kteréhokoli z bodů 1 až 33, vyznačený tím, že zásobní válec (10, 70) je umístěn na pojízdném obslužném zařízení (2), které je podle volby přiřaditelné к některému z pracovních míst, přičemž výstupní konec (103) zásobního válce (10, 70) se při zádržném členu (141, 8), uvedeném do dráhy nitě (32), nachází blíže к dráze (32) nitě, než přívodní konec (101) zásobního válce (10, 70).
CS836264A 1982-10-16 1983-08-30 Thread magazine CS264315B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19823238376 DE3238376C2 (de) 1982-10-16 1982-10-16 Fadenspeicher

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CS626483A2 CS626483A2 (en) 1988-09-16
CS264315B2 true CS264315B2 (en) 1989-07-12

Family

ID=6175872

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS836264A CS264315B2 (en) 1982-10-16 1983-08-30 Thread magazine

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0108195B1 (cs)
JP (1) JPS59138563A (cs)
CS (1) CS264315B2 (cs)
DE (1) DE3238376C2 (cs)
GB (1) GB2128213B (cs)
HK (1) HK30187A (cs)
IN (1) IN161751B (cs)
MY (1) MY8700359A (cs)
SE (1) SE454876B (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4104863A1 (de) * 1991-02-16 1992-08-20 Fritz Stahlecker Vorrichtung zum zwischenspeichern eines fadens
JP4048902B2 (ja) * 2002-10-07 2008-02-20 村田機械株式会社 紡績機の糸弛み取り装置
EP1457447B1 (en) * 2003-03-13 2012-06-06 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Tension control and slack eliminating device for a yarn winder
EP1457446B9 (en) * 2003-03-13 2010-11-17 Murata Kikai Kabushiki Kaisha Tension control and slack eliminating device for a yarn winder
JP3700706B2 (ja) * 2003-03-13 2005-09-28 村田機械株式会社 紡績機
DE102004057825A1 (de) * 2004-12-01 2006-06-08 Saurer Gmbh & Co. Kg Spulstelle einer Kreuzspule herstellenden Textilmaschine
JP2006306588A (ja) * 2005-04-28 2006-11-09 Murata Mach Ltd 繊維機械における糸の弛み取り装置
ITMI20060311A1 (it) * 2006-02-21 2007-08-22 Btsr Int Spa Dispositivo perfezionato di alimentazione di filo o filatio ad una macchina tessile e metodo per attuare tale alimentazione
JP2010077576A (ja) * 2008-09-29 2010-04-08 Murata Machinery Ltd 紡績機
JP2011173674A (ja) * 2010-02-24 2011-09-08 Murata Machinery Ltd 糸巻取機
CZ303880B6 (cs) * 2012-07-12 2013-06-05 Rieter Cz S.R.O. Bubnový mezizásobník príze na pracovním míste textilního stroje a zpusob jeho rízení
CZ20131061A3 (cs) * 2013-12-20 2014-09-03 Rieter Cz S.R.O. Bubnový mezizásobník příze pro textilní stroj
JP2016044016A (ja) * 2014-08-21 2016-04-04 村田機械株式会社 糸巻取装置及び自動ワインダ
DE102017110358A1 (de) * 2017-05-12 2018-11-15 Maschinenfabrik Rieter Ag Fadenberührendes Bauteil einer Kreuzspulen herstellenden Textilmaschine
JP2019038662A (ja) * 2017-08-25 2019-03-14 村田機械株式会社 糸ガイド部材、糸貯留装置、及び糸巻取機
EP4332036A1 (en) * 2021-04-28 2024-03-06 Shima Seiki Mfg., Ltd. Yarn length measurement device and knitting yarn buffer device

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2479826A (en) * 1945-07-18 1949-08-23 Stevens & Co Inc J P Thread antislack device
CH445404A (de) * 1965-10-06 1967-10-15 Sulzer Ag Greiferschützenwebmaschine mit Schussfadenspeichervorrichtung
GB1211681A (en) * 1966-06-14 1970-11-11 Heath & Co Ltd G H Improvements in or relating to the handling of flexible elongated material
CH472518A (de) * 1966-12-13 1969-05-15 Sulzer Ag Webmaschine mit Schussfaden-Zwischenspeicher
CH462062A (de) * 1967-08-24 1968-08-31 Fischer Ag Brugg Georg Vorrichtung zum periodischen Abwickeln und Abmessen vorbestimmter Längen des Schussgarnes für Webmaschinen
FR2031995A5 (en) * 1969-02-12 1970-11-20 Diederichs Sa Ateliers Weft pre-unwinder for continuous-feed - rectilinear loom
US3604472A (en) * 1969-12-22 1971-09-14 North American Rockwell Filling storage device for looms
DE2345986B2 (de) * 1973-09-12 1976-06-24 Ab Iro, Ulricehamn (Schweden) Fadenliefervorrichtung fuer textilmaschinen
CH573351A5 (cs) * 1973-03-16 1976-03-15 Iro Ab
DE2553892C3 (de) * 1975-11-29 1979-10-04 Skf Kugellagerfabriken Gmbh, 8720 Schweinfurt Abzugsvorrichtung für eine Offenendspinnmaschine
DE2555802A1 (de) * 1975-12-11 1977-06-23 Lawson Hemphill Garnspannvorrichtung fuer garnspeicher
CH616902A5 (cs) * 1976-10-28 1980-04-30 Sulzer Ag
DE2706018C2 (de) * 1977-02-12 1979-04-26 Schubert & Salzer Maschinenfabrik Ag, 8070 Ingolstadt Spulvorrichtung
DE2716017C2 (de) * 1977-04-09 1979-04-26 Barmag Barmer Maschinenfabrik Ag, 5630 Remscheid Fadenbremse an einem Fadenspeicher
DE2717314A1 (de) * 1977-04-19 1978-11-02 Schubert & Salzer Maschinen Verfahren und vorrichtung zum fadenbruchbeheben und zum ansetzen von faeden an offend-end-spinnvorrichtungen
DE2838993C2 (de) * 1977-09-14 1986-07-10 Hollingsworth (U.K.) Ltd., Accrington, Lancashire Vorrichtung zum Anspinnen bei einer Offenend-Spinnmaschine
DE2900449C2 (de) * 1979-01-08 1982-05-13 SIPRA Patententwicklungs-und Beteiligungsgesellschaft mbH, 7000 Stuttgart Fadenspeicher- und -liefervorrichtung für Textilmaschinen
JPS5626038A (en) * 1979-08-10 1981-03-13 Nissan Motor Weft yarn storage apparatus of shuttleless loom

Also Published As

Publication number Publication date
IN161751B (cs) 1988-01-30
SE8305087L (sv) 1984-04-17
SE8305087D0 (sv) 1983-09-21
JPH0413272B2 (cs) 1992-03-09
GB8327371D0 (en) 1983-11-16
JPS59138563A (ja) 1984-08-09
DE3238376C2 (de) 1984-08-09
EP0108195A1 (de) 1984-05-16
DE3238376A1 (de) 1984-04-26
GB2128213B (en) 1986-08-13
GB2128213A (en) 1984-04-26
HK30187A (en) 1987-04-24
CS626483A2 (en) 1988-09-16
EP0108195B1 (de) 1987-10-28
MY8700359A (en) 1987-12-31
SE454876B (sv) 1988-06-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS264315B2 (en) Thread magazine
US7377094B2 (en) Open end rotor spinning machine
JP5001849B2 (ja) 綾巻きパッケージを製造する繊維機械の作業箇所を運転するための方法および装置
JP2693243B2 (ja) 巻取り装置及びこの巻取り装置でボビンを交換するための方法
EP0010772A1 (en) A method for threading a yarn delivered from a godet roller on a bobbin and an apparatus for effecting the same
CZ46899A3 (cs) Způsob a zařízení pro navíjení nitě a kónické cívkové těleso
US4553709A (en) Yarn accumulator
JP2730585B2 (ja) 紡績運転を迅速に再開する方法と装置
EP2075358A2 (en) Spinning machine
US5853137A (en) Cheese-producing textile machine
US5681000A (en) Servicing apparatus for a yarn package-producing textile machine
EP2159180B1 (en) Yarn winding device and automatic winder
CZ303928B6 (cs) Servisní zarízení k opetovnému zapredení pracovních míst doprádacího stroje
EP0690018B1 (en) Turret type yarn winder
US5662148A (en) Thread feed system having an auxilliary conveyor device
US5857637A (en) Cheese-producing textile machine
US5224330A (en) Arrangement for the intermediate storage of a yarn
CZ282592A3 (en) Process and apparatus for stopping a package on open-end spinning machine
CZ283927B6 (cs) Způsob mezilehlého zásobování nití při opakovaném zapřádání a zařízení k jeho provádění
CN101353124B (zh) 用于自由端纺纱机工作站的卷绕装置
CZ288492A3 (en) Process and apparatus for making supply package on rotating tube
ITMI971589A1 (it) Procedimento e dispositivo per l'inizio di filatura di un punto di filatura ad estremita' aperta dopo una rottura del filo
CZ281430B6 (cs) Způsob a zařízení k navíjení nitě na kuželovou cívku u dopřádacích strojů s otevřeným koncem
US5810270A (en) Method and device for continuous loss free bobbin change
US5906332A (en) Apparatus for the transfer of a thread running on a low pressure air stream to a rotating spool