CS225150B2 - The counter-slip device for tire wheels,especially for wheels with pneumatic tyres,used on the ice-glazed roads - Google Patents

The counter-slip device for tire wheels,especially for wheels with pneumatic tyres,used on the ice-glazed roads Download PDF

Info

Publication number
CS225150B2
CS225150B2 CS819718A CS971881A CS225150B2 CS 225150 B2 CS225150 B2 CS 225150B2 CS 819718 A CS819718 A CS 819718A CS 971881 A CS971881 A CS 971881A CS 225150 B2 CS225150 B2 CS 225150B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
disc
wheel
rim
slip
arms
Prior art date
Application number
CS819718A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Ing Preusker
Original Assignee
Niveau Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19813100325 external-priority patent/DE3100325C2/de
Priority claimed from DE19813148112 external-priority patent/DE3148112A1/de
Application filed by Niveau Ag filed Critical Niveau Ag
Publication of CS225150B2 publication Critical patent/CS225150B2/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60CVEHICLE TYRES; TYRE INFLATION; TYRE CHANGING; CONNECTING VALVES TO INFLATABLE ELASTIC BODIES IN GENERAL; DEVICES OR ARRANGEMENTS RELATED TO TYRES
    • B60C27/00Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels
    • B60C27/02Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over restricted arcuate part of tread
    • B60C27/04Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over restricted arcuate part of tread the ground-engaging part being rigid
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60CVEHICLE TYRES; TYRE INFLATION; TYRE CHANGING; CONNECTING VALVES TO INFLATABLE ELASTIC BODIES IN GENERAL; DEVICES OR ARRANGEMENTS RELATED TO TYRES
    • B60C27/00Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels
    • B60C27/06Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables
    • B60C27/14Non-skid devices temporarily attachable to resilient tyres or resiliently-tyred wheels extending over the complete circumference of the tread, e.g. made of chains or cables automatically attachable

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Tires In General (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)

Description

Vymález se týká protiskluzového ústrojí pro kola s obručí, zejména pro kola β pneumatikou, ne zledovatělé a zasněžené plochy.
Pro jízdu motorových vozidel v zimě na zasněžených stoupáních nebo klesáních se použírejí jednak sněhové řetězy, nazývané protiskluzové řetězy, jednak zimní pláště, zvané * také- adhezní pláště.
Protiskluzové řetězy nejsou příliš oblíbeny, protože jejich natahování ne pneummaiku je často namáhavé, a proto je třeba je pouUívat tak, aby se nepoškozovala vozovka, to znamená, že ne úsecích, které nejsou polaryty sněhem a ledem a které ze takovými úseky následují, je třeba proti skluzové řetězy zase sejmout.
MLmoto podléhal proti skluzové řetězy na suché vozovce velkému opotřebení a nepřipouštěl příliš velkou rychlost. Protiskluzové řetězy nebo adhezní pláště nelze také dobře pouužt pH. krákkodobém zledovatění vozovek, jaké se vyskytuje tehdy, pokud mží na zmrzlou vozovku. Ani pláště opatřené hroty nelze pokaždé pouuit.
Mimo protiskluzových řetězů a adhezních plášťů jsou známé také pomůcky pro rozjezd, které však nepředusaviuí náhražku za sněhové řetězy e adhezní pláště. Tyto pomůcky pro rozjezd, které jsou tvořeny svěrnými třmeny,, nasazenými. na plášť, slouží pouze pro krátký úsek pH výjezdu vozidla z bahna nebo sněhu.
Z ameeického patentového spisu č. 2 443 261 je pro zvýšení záběru kola vozidle známé uspořádat na ráfku kole vozidla proti.skluzové ήβ^ο^, které je tvořeno základním kotoučem a pretehcovým kotoučem, otočným kolem středu, na kterém jsou při kloubeny výkyvné ' páky pro vykyvování trojúhelníkových protiskluzových ramen, která jsou otočně upevněno ne základním kotouči, takže při pootočení prstencového kotouče se protis^uz^é ramena vykývnou ze zední polohy vzhledem k obvodu pláště do radiální provozní polohy, čímž vyčnívaaí špičaté koncové úseky z roviny tvořené běhounem pláště a mohou zabírat o podložku.
U tohoto známého proti ekuuzového ústroj jsou proti skluzové ramena i ve vykývnuté poloze vedle plochy boku pláště a v žádném případě nepředčivší přes plochu běhounu pláště, takže zvýšení záběru kole vozidla se neuslkutečňuje bezprostředním působením. pláště, případně jeho běhounu ne proti skluzová ramena nebo proti Blůzových . ramen na půdu.
Protiskluzová ramena íevat^ařeeí při provozu integrovanou část pláště, která by zajišťovala takový účinek, jakého se dosahuje pouštím hrotů, zapuštěných do běhounu pláště.
Dlší nevýhoda tohoto známého protiskluzového spočívá v tom, že klade značné nároky ne prostor.
DoSŠÍ, z fr^m^<^c^u^z^á^k^é^ho patentového spisu č. 1 368 348 známé protiskluzové ústroj pro pnetuaaaiky je ' tvořeno několika držáky ve tvaru ramene, které lze upraH.t ne ráfku každého motorového vozidla prostřednictvím základního kotouče, přičemž držáky ve tvaru ramene v provozní poloze trvale přesahují plochu běhounu pláště a pokud nejsou třeba, je možné je vykývnout z oblasti běhounu kola. Pokud není v provozu, musí se celé prltitkluzlaá ústrojí sejmout z ráfku.
Daaší, v americkém patentovém spisu č. 2 610 898 popsané protiskluzové ústroj je tvořeno několika ve tvaru hrotu upravenými žebry nebo zuby, které jsou do provozní polohy vy- . suutelné bočně vedle pláště, avšak nepřesahuuí přes běhoun pláště. Vykyvování radiálně * uspořádaných protiskluzo^ch ramen se uskutečňuje prostřednictvím otočného kotouče, který lze ' upravvt ne ráfku kola motorového vozidla.
&Ίti skluzové ramene, puMtá u této ochrany proti skluzu, nejsou pružně - elastická, ale jsou vytvořena tuhá, protože při otáčení kola musí zabírat do zledovatělé nebo zasněžené plochy podkladu.
Z vyložené přihlášky vynálezu NSR δ. 27 50 111 je známé proti skluzové ústrojí pro kole vozidel opatřené obručí, zejména pro kole vozidel a pneumatikou, které je tvořeno . nosným tělesem, složeným ze základního kotouče, uperoitelného nt disku kolt, t prstencového kotouče, který je .vzhledem k základnímu kotouči otočný · kolem svého středu, jakož i nejméně.dvěma protiskluzovými rameny, která jsou uspořádána od sebe ve stejné vzdálenosti, z nlckS každé je uloženo otočně na základním kotouči a je spřaženo formou klikového pohonu s · jedním koncem výkyvné pálky, která je svým druhým koncem spojena otočně s vnějším obvodem prstencového kotouče.
Při otáčení prstencového kotouče vzhledem k základnímu kotouči se vykyivuí protiskli* zová ramena z klidové polohy, která je vzhledem k obvodu pláště zpět, do radiální provozní polohy. Mezi základním kotoučem a prstencovým kotoučem je vytvořen mezi prostor, ve kterém jsou proti skluzová ramena výkyvné páky ve výchozí poloze. Výkyvné páky i proti skluzová ramena jsou vytvořeny z pružinové occli. Jejich rozměry jsou upraveny tak, že výkyvné ... páky převedou proti skluzová ramena z jejich téměř napřímeného tvaru ve ^ýchs^^^rí klidové poloze do ohnutého tvaru, zasahulícíhu do plochy běhounu pláště v provozní poloze.
I když montáž tohoto .protiskuioevého není namáhavná, má toto ústrojí značně složitou konnsrukci. *
Vynález sL klade za úkol uvedené nedostatky a vytvoMt proti skluzová ústrojí pro kola s obuu!, zejména pro kola t pnevumaikou na zledovatělých a zasněžených plochách, které bude sloužit jako proti skluzová ochrana a pro zvýšení záběru kol vozidel na — zledovatělých a zasněžených plochách.
Toto ústrooí má být i při vysoké účinnosti hospodárné při výrobě, má připouštět vyšší rychlost jízdy než při jízdě t protiskuu-Zívými řetězy, má překonat účinnost známých proUskluzových ústrooí, zejména při brzdění e má .zajistit dosažení proti skluzová ochrany stejné hodnoty jako při pouHtí hrotů, kdy jsou hroty upraveny přímo v běhounu pláště pneumatiky. Toto ússrooí má být možné ve srovnání s protiskuzzovými řetězy kdykoli b®« . námahy namoonovat a demmotovvt, přičemž jeho konstrukce má bý velmi jednoduchá.
Uvedené nevýhody se oddsránuj a vytčený úkol se řeší proti skluzovým ústrojím pro kole s obručí, zejména pro kola s preumatiкou na zledovatělých a zasněžených plochách podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že . je tvořeno jednak prstencovým krycím kotoučem, uloženým na vnějším boku pláště a opatřerým několika ve stejné vzájemné radiální rozteči pevně uspořádanými protiskuuzo^ý mi řemeny z pružinové occH nebo pružně ι1^^Ι^0 hmoty, jejichž obloukově žehnuté volné konce zcela nebo po úsecích přesahuj přes běhoun pláště a jsou opa třeny záběrovým protHem nebo h»oty, a jednek upínacím, kotoučem prstencového ' krycího kotouče, nasazeným ne ráfek kola, který je spolu s protiskluzovými rameny předepjet tak, že v promazní poloze přiléhej proti skluzová ramena na běhoun pláště.
Hlavní výhody ússrojí'podle vynálezu spoUčvejí v tpm, že se jím dosáhne velmi dobré protiskluzová ochrany pro obruče vozidel a ' zvýšené přilnavosti kol vozidel ne zledovatělých a zasněžených plochách. Tím, že radiálně upravená protiskluzová ramena z pružinové páskové oceH nebo pružně elastické plastické hmoty zasahhj z v^Ž^ějšií strany pláště až do obbiaasl běhounu pláště, přicházej při · otáčení pláště konce proti Blůzových ramen meei proofl pláště a podložku, jako vozovku nebo terén.
Pro ti skluzová j^:í podle vynálezu má relativně málo so^čá^ a proto má jednoduchou konstrukci, což um^^r^i^;je bez námahy montáž a demontáž proti skluzového ú^tt^š^ojí. Mimoto Jo teto konstrukce zcela bez nároků na údržbu.
ч
Požadovaného dosednutí protiakluzovýoh ramen na pléSl se dosahuje předpétím krycího kotouče a proti skluzových ramen. Držení protiskluz ového ústrojí na ráfku je zeji Stěno s výhodou rychloupínáčem, takže prostřednictvím kotouče lze provést upnutí krycího kotouče a protiskluzových ramen. Pootočením upínacího kotouče lze upnutí uvolnit a tak lze protiskluzové ústrojí snadno sejmout. Upevnění protiskluzového ústrojí lze provést ne ráfku,
například na okraji ráfku nebo v odvěltréracích otvorech. Monttáž a demontáž protiskluzového ústrojí je možná v nejkratěl době. Také při ní nehrozí nebezpečí ummzání.
Dík předpšěí krycího kotouče a pOtiskluzových ramen přesahujjí protiskluzová ramena ’ j při namontovaném protis^uoovém ústrojí pláět vozu na stranám ^hounu. Volný konec každého protisCluzov^o ramene je uložen v oblasti běhounu ne pl^i - a půsotoním děného předjptí je přitlač ován na běhoun při zachování tvaru kruhového oblouku.
Vytvořené předpěěí krycího kotouče a protiskluzových ramen, stejně tek, jako te skutečnost, že protiskluzová ramena jsou zhotovena z pružinové oceli nebo z pružně elastické plastické hmoty, aty protisCluzová ramena byla do té míry přizpůsobena profilu příčného řezu pláštěm, že volný konec každého - protiskluzového ramene přilehne při jízdě motorového vozidla, případně při odvalování kola na kolo a dostane se oozí běhoun kola a podklad, po kterém se kolo pohřbu;)·. *
Tohoto pružného- přetvoření a požadovaného tvaru protiskluzového ramene v provozním stavu ústrojí se dosahuje díky pružně elastickému vytvoření protiskluzových ramen ve spojení s předem daným předpětím. Tím, že se protisCluzloé ramena dostanou oozí běhoun pléětě a podložku, se dosáhne dokonalé pMlnaveoti ' pláětě vozidla k podložce. Takto lze do- .
sáhnout proti sku^^vým ústrojím podle vynálezu takového účinku, který se jinak dosahu je jen pláštěm s hroty.
Montáž protiskluzového ústrojí nevyžaduje žádnou námahu, protože je třeba pouze nasadit krycí kotouč s protiskluzovými rameny ne ráfek tak, aby se рт'ΌtisCluzooé řemene dostala do oblasti pláště, zatímco krycí kotouč jedním koncem zabírá do prohlubně ráfku a je držen v předpjaté poloze upínacím kotoučem, který je nasazen na ráfek e je s ním spojen. Výroba protiskluzového ústrojí nevyžaduje velké náklady, - protože - ústrojí samo o sobě je tvořeno jen malým počtem konstrukčních částí. Pokud není ^оШС^^ ústrojí používáno, lze jej - složit ve velmi malém prostoru, přičemž je možné nasadit protiskluzová ústrojí ne náhradní kolo, vezené v - zavazadlovém prostoru vozidle tak, že proti8Cluzooé ramena přesahu;)! ' plášl náhradního kola.
Protože mimoto má protieCluzová ústrojí relativně plochou konstrukci, lze na náhradním kole anadno uložit několik protiskluzových ústrojí nad sebou. V provozním stavu se proti* skluzová ramena dík svému uspořádání a vytvoření, - jakož i předem danému předpéť,í samočinně přizpůsobují průhybům kola.
ústrojí zajišťuje také šetření vozidla i silnice a umožňuje klidný chod. Lze je vyrobit pro většinu normaaizlvanVih ráfků, ahlž by bylo třeba ráfky nějak ш0п11.
Dále se podle vynálezu předpokládá takové řešení protiskluzového ústrojí pro kola s ohnuí, zejména pro kola s pneumoaiklu ne zledovatělých a zasněžených plochách, jehož podstata podle - vynálezu spočívá v tom, že ústrojí je tvořeno ne disku kole nebo na ráfku upevněným nosným kotoučem, opatřeTým několika ve stejné vzájemné radiální rozteči uspořádanými proti skluzovými - rameiny, které jsou výkyvná kolem čepů uspořádaných rovnoběžně β osou ložiska disku kole, a jsou opatřena záběrovým profilem z plastické nebo jiné vhodné hmoty, který přesahuje běhoun pláětě a -na vnější straně volného konce je opatřen hroty nebo podobnými prvky.
DáLe vynález předpokládá vytvoření upevňovacího ústrojí pro pro ^skluzová ústrojí na ráfku pláště, přičemž podstatě vynálezu spočívá v tom, že nosný kotouč je ne disku kolo,
S251 se případná ráfku upevněn prostřednictvím Šroubů ráfku kol©, 8®pů kole nebo Šroubových nebo copových držáků upravených na ráfku, a je opatřen otvory pro Šrouby ráfku kola, a že na nosném kotouči je upravena uzávorovací deska, která je ope třena uzávorovacíiai ústrojími pro uzávorování šroubů ráfku kola s nosným kotoučem.
Takto vytvořeným ústrojím se . dosáhne protiskluzové ochrany pro kola vozidel a zvýšené přilnavosti kol vozidel na zledovatělých β zasněžených plochách. Tím, Že jsou protiskluzová ramena upravena výkyvné na nosném kotouči, upevněném na ráfku, ae zi^jistí nenemáhavá montáž ússrojí, protože v oblasti dosedání kola na podložku, jako ne silnici spod., joou proti skluzová ramena vykývnsuta bočně a po rozjezdu přilhniou ne .běhoun tak, že zaujmou vzhledem k ostatním protiskluzovým ramenům shodnou polohu, tedy radiální polohu. Radiální síly, které vznikkaí pH jízdě, so u tohoto protiskXuoového ústrojí již nepřenášej, na základní kotouč, avšak jsou zachycována vykýv^^i^rtelný^m. protiskluzovými rameny. Při brzděn:, jsou působením moomntu tΘtrvdёnofii proti skuuzová ramena pokládána před plášť a ziv<yišxj:í tak účinek brzdění. Vrotiskluzová ramena zde -slouží jako prvky zvyyšjící tření.
Protože jsou protiskuuzová ramenu s plastické hmoty a ma^í do jisté míry pružně elastické chování, přičemž v ohnuté koncové oblasti щв— mat^e^iál^c^v^é zesílení, vzniká' pM . Jízdě jen zcela nepatrný zdvihací efekt volných konců proti skluzových ramen nad plochu běhounu pláSt-é, avšak při průjezdu té ob^ařiti, ve které ae plášť silově stýká se silnicí., se uskutečňuje přltaačerií protiskuzzových ramen na plochu bšhounu pláště.
Tento střídavý účinek přítaHnuého a zdvihacího efektu zjišťuje odstranění sněhu a ledu, který se shromáždil mezi proti skluzovým ramenem a plochou běhownu pláště. Tento zdvihací efekt vzniká však toliko v oblasti zahnutých volných konců proti skluzových ramen a je < velmi nepatrný. Při jízdě zaujímei mimoto protiskuuzová remena raMální polohu a ^©ď-í navzájem stejnou vzdálenost. Vylφvnu¾lno8t p*otiskluzových ramen přld(stdwjl cetmou pomoc pH mootéži protiskuuoového ússrojí » současně zajišťuje podporu brzdicího účinku.
Pří jízdě zιdЦímrdí protiskluzové ramena vždy svislou polohu. Dík tomu, že jsou proiiskluzová ramene vyrobena z plastické mai velkou životnost.
Montáž protiskuzoového ústroOí není namáhavá a provádí se prostým nasazením ne používané, na ráfku. upevněné šrouby. K tomu účelu se nosný kotouč, který nese proti skluzová ramena, nesedí ne Šrouby ráfku tak, aby tyto šrouby prošly svými hlavovými konci otvory, uspořádaným v nosném kotouči.. Uzávorovecí deska, která je uspořádána otočně na nosném kotouči, jo opatřena záběrovým ústrojím tak, že při pootočení usávoroviad desky ee dosáhne spojení nosného kotouč© ee šrouby ráfku.
Poo/otoí-ll ae uzévorovací deska v opačném smyslu, zablokování β spojení a© šrouby ráfku s® uvolní, což umožňuje snadno sejmout celé proti skuuzové ússrojí.
Fo provedeném upevnění protsmfflykového ústrojí na ráfku kda p^etιdhhjí protiokuzoová ramena plášť vozidla na straně bšhoonu. Každý volný konec protiskuzoového ramene dolehne na plášť v pblasti plochy běhonu. Tím, že jsou, protiskluzová ramena » .výhodou zhotovena z pružně elastické plastické hmoty a msaí předem ohnutý profil, se umožní přizpůsobení projí skluzových ramen příčnému prodlu pláště do té míry, že volný konec každého prooiskluzového řemene se při jízdě motorového vozidla, případně při odvalování kole dostane mezí plochu běhounu pláště a podložku. Tím, že jsou proti skutková ramena mezi plochou bš~ hounu pláště s podložkou, se dosáhne velni dobré přilnavosti pláště k podložce.
se tedy umofžnuje dosáhnout proti skluzovým ústrojím Sakového účinku, jakého lze jinak docílit toliko pláštěm s hroty.
Výroba protiak.Uufovéhf ússrojí nevyžaduje velké náklady, protože ússrooí . samo o sob# je tvořeno jen malým. počtem konstrukčních шЛи. Pokud není protiskuuzové ύεΐτΌí používáno, lze je složit ve velmi malém prostoru, přičemž lze protiskuuzová desno! пв8йИ na náhradní kolo, uložené v zavazadlovém proatoru vozidla tak, že prctiekluzová ramene přesahuj - plášť náhradního kola, řrptože mimoto má protiskluzové ústroj relativně plochou konstrukci, je nožné uložit na náhradní kolo i několik proti skluzových ústroj nad sebou. Pokud jsou protiskluzová ramene v provozním stavu, přizpůsobuj se dík svému uspořádání a vytvořeni, jakož i předem danému předpětí samočinně průhytům kole. Prctiskluzové ústrojí také vzhledem ke svému klidnému chodu šjtří jek vozidlo, tak i silnici.
Jeho výroba je možná pro většinu normalizovaných ráfků, - aniž by bylo třeba nějak ráfky měnit, protože upevnění protiskluzového ústroj se provádí prostřednictvím Šroubů ráfku, které j8ou k tomu účelu speciálně vytvořeny. V těch případech, kdy jsou ráfky na čepu : kola drženy maticemi, p^o^žii^zí se matice s uspořádáním obdobným Šroubům ráfku, což 1 v tomto případě umožňuje ' upevnění protiskluzového ústrojí bez nějaké námahy.
Výhodná - další vytvoření vynálezu jsou uvedena v dalších bodech definice předmětu vynálezu.
Vynniáez je v dalším podrobuji vysvětlen na příkladech provedení ve spojení s výkresovou .čássi.
Ne obr. 1 je v částečném sviséém řezu znázorněno kolo motorového vozidla s p* otisklazovým ramene®, které přesahuje plochu běhounu pláště. Na'obr. 2 je znázorněno protiskluzové - rameno, upevněné na krycím kotouči protiskluzového ústrojí, β to v přeépjaté poloze. Na obr. 3 a 4 jsou znázorněny dva různé příklady provedení protiskluzového ramene ve vodorovných. příčných řezech. Ne obr. 5 je znázorněn bokorys hrotu. Na obr. 6 je znázorněn dílčí pohled na protiskluzové ústroj. Na obr. 7 je částečně v pohledu, částečně ve svislém řezu znázorněno protiskluzové rameno, upevněné výkyvné na nosném kotouči, upevněném na šroubu ráfku. N obr. 6 je znázorněn půdorys základního kotouče, který je držen na nosném kotouči a který je opatřen záběrovými otvory pro šrouby ráfku.
Na obr. 9 je znázorněn půdorys uzávorovací desky, která je otočně uložena ne základní desce a která je opatřena zařízeními pro zablokování protiskluzového ústroj ne šroubech ráfku· Ne obr. ' 10 je znázorněn svislý řez v rovině ' podle čáry X-X 'na obr. 6. ' Na obr. 11 je znázorněn částečně v pohledu a částečně ve sviséém řezu šroub ráfku s nasazetým ' základním kotoučem. Na obr. 12 je znázorněn pohled shora na základní kotouč s nasazeným otočným kotoučem. Na obr. 13 je mnázorněn bokorys základního kotouče s nasazenou uzávorovací deskou podle obr. 12. Ne obr. 14 je znázorněn pohled na vT.třní stranu proti skluzového ramene. Sta obr. 15 je znázorněn svislý.řez rovinou. podle čáry XV-KV z obr. 14. Ne obr. 16 'je znázorněn pohled ne vnější stranu protiskluzového romano. Na obr. 17 je znázorněn ve větším měřítku svislý řez volným koncem protiskluzového ram^ine. Na obr. 18 ' je znázorněn pohled shora na protiskluzové rameno, doseddjíeí na plochu běhounu '
Jak je dobře patrno z obr. 1, je protiskluzové ústrojí J. tvořeno prstenovým kvycím kotouče® - - upínacím kotoučem 30 a několika proti skluznými raněny 40 upevněnými na prsten- ·. covém krycím kotouči 20 v radLábiím směru. Protiskluzové ústrojí 10 je upevněno na kole, které je v dalším uváděno toliko jako ráfek 1.1.- kóta a které je opatřeno pláštěm 13.
Kolo je pochopitelně opa třeno na výkresu neznázarněnou brzdou, ' - řlášť .13 má běhoun ££ pláště 13 a vn^ší bok 15 pláště JJ.
Prstencový krycí kotouč 20 je tvořen úsekem 21, který je upraven rovnoběžně s vnějším bokem ££ pláště 13 a na kterém jsou upevněna protiskluzová ramena 40, a spodním úhlovým úsekem —- jehož volný konec má vystouplý přídržný ozub 23. zasehujcí do výstupku ££ ráfku J kola, Zatímco na té straně spodního úhlového úseku 22 prstencového krycího kotouč.) která je odvrácená od přídržného ozubu £2, je upraven držák 24. do kterého zasahuje obvodový úsek -31 - upínacího kotouče Jg.· Držák ЗД na prstencovém krycím kotouč! gg pro upínací kotouč Jj, je vytvořen jako prstencová drážka, což uaožňujo vedení a držení obvodového úseku 21 upínacího kotouče £0 v tomto prstencovémia drážkovém profilu (ebr. 1).
275150
Úsek 21 prstencového krycího kotouče 20, který nese proti skluzové ramene JO, stejně tak,, jako protiskluzové ramena 40 svVi*ej:í ve výchozí a předepjaté poloze, která j» znázorněna na obr. 2, ke kolmicím .16 na osu kola menší úhel k spodnímu úhlovému úseku 22 prStencového krycího kotouče 20, ovlivňovanému upínacím kotoučem JO, než v .provozní poloze, takže prstencový krycí kotouč 20 s protiskluzovými rameny 40 zaujímá polohu znázorněnou na obr. 2. Pokud je krycí kotouč 20 spolu s upínacím kotoučem 30 namontován ne ráfku 11 kola, zaujímá úsek 21 prstencového krycího kotouče 20 · s protiз^иго^®! rameny 40 polohu znázorněnou na ob*. 1, ve které protiskluzooé rameno 40 dosedá na vnější bok 15 pláště 13 tak, že kruhově ohnutý, to je obloukový zahnutý volný konec 41 protiskluzového ramena JO zcela nebo v úseku přesahuje běhoun 14 pláště JJ, což zúvvsí na délce obloukového zahnutého volného konce dl·
Tím, že je upínací kotouč 30 upevněn na ráfku 11 a zatlačuje svým obvodovým úsekem 31 spodní úhlový úsek 22 prstencového krycího kotouče 20 do výstupku 17 ráfku Ц kole a tak jej drží v požadované poloze, je úsek 21 prstencového krycího kotouče s prptiskUuPiým ramenem 40 pod jistým předpětím, které zabraňuje na^J^<^^^v.že^:í proti skluzového ramene 40 z oblasti plochy běhounu 14 pláště £3.
Předem dané předpětí způsobuje také pevné dosetdnuuí protiskvrnového ramene 40 na plochu vnějšího boku 15 pláště 13 a ne plochu běhounu £J pláště 13.
Aby se dosáhlo vysokého předpětí pro zajištění dosedání i v provozním stavu, ·to znamená za jízdy vozidla, má úsek 21. prstencového krycího kotouče 20 takový prooi! příčného řezu, který je znázorněn na obr. 1. Jak je zde patrno, má prstencový krycí kotouč 20 navenek se zužuuící obvodový úsek 25. který je tak zahnut a vytvarován, že volný konec tohoto navenek se zuž^ícího obvodového úseku 25 dosedá na protisk^izové rameno 40 , převádí jej do tvaru zasθaulícího ne plochu běhounu 14 pláště 13 a v tomto tvaru jej ještě přídavně udržuje.
Každé z prooiskluzových ramen 40. upevněné na prstencovém krycím kotouči · , je zhotoveno z pružinové oceli nebo z pružně elastické plastické hjnooy, která je odolná proti opotřebení, otěru a ní zlým teplotám· Přioom je každé z proti s kazových ramen 40 vytvořeno tak, , aby mělo kruhový» předem zahnutý tvar konce 40a a obloukového zahnutého volného konce 41. jak · je to patrno z obr. 1, aby tento obloukový zahnutý volný konec ££ dosedal ne plochu běhounu JJ pláště £J.
Upevnění každého protiskuuzového ramena 40 na prstencovém krycím kotouči 20 . (e provedeno čepovým nebo nýtovým spojovacím prostřddkem 26, 27, · přičemž se pochoppielně nevylučuje an rozebíratelné upevněni proti Blůzových ramen 40 na prstencovém krycím kotouči 20. aby bylo možné opotřebovaná protiskluzová ramena 40 vyměňovvt.
Obdobně jako proti skluzová ramena 40 může být i prstencový krycí kotouč zhotoven z pružinové occei· nebo z pružně elastické plastické Omp;y» · čímž se předběžným předpětím dosáhne jednak uspokojivého dosednuí protiskluzových ramen J0 na vnějším boku 15 pláště JJ a v ohlassi plochy běhounu 14 pláště 13 a jednak jisté pružneos!, eby se mohlo p£otis^uzové rameno 40 přizpůsobovat změnám prooilu pláště .13 při odvlován kola.
Pro zvýšení předpětí může mít každé protiskluzové rameno 40 ještě speciální tver příčného řezu. Podle obr. 3 má protis^kd^s^c^v^é rameno 40 průřez tvaťu kruhového oblouku, · zatímco u příkladu provedení proti sku^ového ramene 4Q. který je znázorněn na obr. 4, má průřez pravoúhlý tvar, přičemž zhruba uprostřed je uspořádáno v podélném směru proti sku^ového ramene JO upravené výztužné žebro JJ.
Každé protis^uzové rameno 40 je svým koncem 40a upevněno ne prstencovém krycím kotouči ЗД. který je upínacím kotoučem J0 držen v oblasti vnějšího boku JJ · pláště JJ, ·což umožňuje protiskluzovému ramenu 40 zaujmout 1 polohu znázorněnou na obr. 1. z
Počet protiskluzových ramen 40 na prstencovém krycím kotouči 20 lze volit libovolný. Musí být upravena nejméně dvě protiskluzové ramene 40. Všechna' protiskluzové ramene 40 jsou uspořádána ve stejné vzájemné úhlové rozteči.
Upínací kotouč 30 je přizpůsoben prooilu ráfku 11, kole a má skříňový tver. Tento upínací kot,ouč Д0 zejiSluje upurtí e predpětí prstencového toycíbio -kotoule 20* 2 toho důvodu se opírá upínací kotouč 30 svým obvodovým úsekem 31 o spodní úhlový úsek 22 prstencového krycího kotouče 20 prostřednictvím zde upravených držáků 24*
Držení prstencového krycího kotouče 20 na ráfku 11 kole je s výhodou vytvořeno jeko rychloupínač, a to například - prostřednictvím Špičatých nebo tvarovaných segmentů přidržných ozubů 23* které zeab^ejí do výstupku 17 ráfku 11 kola e prostřednictvím rozptrných segmentů jsou spojeny s upínacím kotoučem £0. Upínací kotouč 30 je otočný kolem osy kola e je upevněn na ráfku 11 kola, takže pootočením upínacího kotouče 30 lze upnuU uvodit a proti skuuzové ústroj 10 snadno sejmout.
Upínací kotouč 30 má v oblasti svého obvodu v roztečích uspořádané segmeetové úseky, které v upnuté poloze zasahhuí ’do poHlu držáku 24 ne prseencovém krycím kotouči 20, který mé tvar prstencové drážky, přieemž také tento držák 24 je uspořádán a vytvořen po úsecích, takže pootočením upínacího kotouče 30 se dostanou segmentové úseky obvodové o^^b^l^ž^s^ii z držáků 24* čímž lze proti skluzové ústroj 10 sejmout.
Je však rovněž možné spojit upínací kotouč 30 s prseencovým krycím kotoučem 20 pevně. V takovém případě se upevní protiekuuzové ústrolí 10 na ráfku 11 kola jako ko^ns^'rukč^:í celek. Upewnění upínacího kotouče 30 lze provést rovněž na ok^i 18 ráfku nebe ve větracích otvorech 18a ráfku.
Λ
Každé z proti skluzových ramen 40 má na vnějěí ploše svého volného konce, to je obloukového zahnutého volného konce ^^záběrový prHl nebo je zde opatřeno alespoň jedním hrotem 44· U příkladu provedení, který je znázorněn na obr 1, má prltlkjzztvé rameno £0 ne svém obloukovém zahnutém volném konci 41 dva hroty 45. Ke vněěší ploše 42 obloukového zahnutého volného konce 41 ртоНskluzového ramene 40 vytvořený záběrový prom může být vytvořen jako držákovy nebo rýhovaný pioULí, přičemž jsou samozřejmě možné všechny druhy prooilu.
Podstatná je ta skutečnost, že oblast záběru mezi běhounem J pláště , 13 a podložkou se prostřednictvím pOUskluzových ramen 40 zvýší.
Hrot 45 vytvořený na protiskluzovém ramenu 40 může mít o sobě známý tvar. Zvláště výhodné - je však vytvoření hrotu 45. které je znázorněno ne obr. 5, protože se tm získá současně záběrová pomůcka na straně pláště 13.
Tento hrot je tvořen kotoučovým dutým těeesem 47. které se ke středu kužeSlvité vzhůru zužuje a mé vzhůru se zužující obvodový úsek 478. Toto kotoučové - duté tě'^^ 47 nese uprostřed jádro 46 z tvrdého kovu, které mé tvar čepu a které svým úsekem 46a vyčnívá z kotoučového dutého tělese' 47· Ne straně odvrácené od úseku 46a jádře 46 z tvrdého kovu má kotoučové duté těleso 47 úložný držák 48. jehož délka zhruba odpovídá tl.oušíce proti skluzového ramene 49·
Tento úložný držák 48 má ne svém volném konci přidržovači tělísko i2. které jo upraveno ns straně k plášti 13 a které má nappíklad tvar kulové krytky. Pokud přiléhá ρrtUtkiuzové rameno 40 svým obloukovým zahnutím volným koncem 41 na plochu běhounu - 14 pláště -13. zBabrejí přidržovací tě^eka 49 hrotů 45 na obloukových zahnutých volných koncích £1 or^c^ti.skluzových ramen 40 do drážkovaného poHlu běhounu 14 pláště JJ, čímž se dosáhne dokonalejšího přilnutí obloukových zahnutých volných konců 41 proti skluzových remen nu běhouri ££ pláště £3. Tím se také zajittí poloha proti skluzových ramen 40 v daném -astě íroniu běhounu 14 pláště j£.
VyrnUez se neomezuje ne výše popsaná a ne výkresu znázorněné příklady provedení. Od» chylky ve vytvoření prstencového - krycího kotouče gg spadej do rámce vynálezu stejně tak, jeko jiné vytvoření upínacího kotouče gg, který je možné přizpůsobit příslušné konstrukci ráfku 11 kola. Pro lepěí meanpd.aci s upínací· kotoučem 30 lze tento kotouč ojpttit na výkresu neznázorněnou rukojjeí.
Pro nesezení prstencového krycího kotouče 20 se upínán· prostřednictvím upínacího kotouče 30 zatlačuje úsek 21 prstencového krycího kotouče 20 ze své výchozí polohy nevenek, čímž mé, stejně tak jeko protisklúzová ramene 40. snahu - se . dík volnému me^elá^ přestavit nazpět. To zajistí doaednuuí protiskluzových ramen ne plochu iěhounu 14 pláště ig.
Jak je znázorněno ne obr. 6 a 7, je protiskluzové ústrojí (00 tvořeno nosným kotoučem 120 a několika proti skluzovými rameny 140. upevněnými ne nosném kotouči 120. Proti s^^LuzoStrojí I00 je upevněno ne kol^ opatřeném rátfeem 11 kole a pláštěm. £g. Kolo s ráfkem n je opatřeno na výkresu neznázorměnou, brzdou. Pléšf £g má iěhoun , 14 pláště 1 _ 3 a vnější Tbok 15 pláště j. 5
Upervnění nosného kotouče 120 na kole, případně ráfku 11 kola je provedeno šrouby 116 ráfku ,11 kola (obr. 7 a 11) nebo čepy. Je samozřejmé, že šroubové nebo čepové držáky pro upevnění nosného kotouče 120 na ráfku £4 kole mohou týt upraveny přímo na tomto ráfku 11 kola.
U příkladu provedení ne obr. 7 je nosný kotouč 120 vytvořen jako prstencový- kotouč a má ve své střední obiesst‘základní kotouč , 130. který může týt v nosném kotouči - 120 držen otočně nebo může být s nosným kotoničem 120 pevně spojen, jek to bude ještě blíže vysvětleno v delším. Ke tomto základním kotouči JJg je otočně uložena uzávorovecí deska 150.
Tento základní kotouč 130 má někooik otvorů -136 ,pro průchod šroubů 116 ráfku 11 kola. Počet těchto otvorů 136 v základním kotouči 130 odpovídá počtu šroubů 116 ráfku 11 kola. U příkladu provedení, který je znázorněn ne výkresu, má základní kotouč 130 čtyři otvory 126. Pokud je základní kotouč 130 pevně integrován do nosného kotouče 120. to znamená pokud je nosný kotouč 120 vytvořen jako kotouč s plnou plochou, potom je třeba v tomto nosném kotouči 120 upraivt takový počet otvorů 13<6. který odpovídá počtu šroubů 116 ráfku 11 kola.
Pokud je nosný kotouč 120 vytvořen jako kotouč s plnou plochou a je opi třen otvory 136 pro šrouby 116 ráfku 11 kola nebo je při prstencovém vytvoření nosného kotouče 120 na -něm pevně uspořádán základní kotouč 130 s otvory 136 pro šrouby 116 ráfku 11 kola, jsou prztitkluzbvá - ramena 140 výkyvné kolem čepů 141. které jsou upraveny rovnoběžně s osou 117 ložiska disku kola, a to ne vnějším obvodu nosného kotouče 120 nebo v jeho těsném sousedssví, jak je to patrno z obr. 7.
Každé z protiskluzových ramen 140 je tvořeno na jednom konci zahnutým profiový^m tělesem, K ramenovému úseku 142. který je upraven rovnoběžně s vnějším bokem 15 - pláště 13f se připojuje koncový zahnutý úsek 143. který při namontovaném pOti skluzovém ústroj 100 přesahuje ne plochu běhounu'14 pláště 13 (obr. 7 a 18).
Každé - prztitkluzzvé rameno 140 je zhotoveno z plastických hmot nebo jiných vhodných hmot, přičemž zvláště výhodné jsou takové plastické hmoty, které ma^í pružně elastické vlastnost! při dostatečné vlastní stahnutě. Každé proti skluzové rameno 140 má - na svém volném konci 143e ne straně přivrácené k ploše běhounu 14 pláště polSkulový proil 147 a na wnjší straně alespoň jeden hrot 146. vytvořený z plastického mettriélu pOtiskl^uzo-ého rnrnene 140.
ro loktový ppooil 147 ne té straně proti skluzového ramene 140. která je přivrrácená k ploše běhounu 14 pláště 1g, zvyšuje tření mezi prztiзkUuzvýým remenem 140 a profilem běhounu 14 pláště 43, čímž ee - z^aistí dobrá přilnutí proti skluzového ramene 140 k ploše bě~ hounu 14 pláště 13. Místo hrotu 1A6. který je vytvořen ze stejného materiálu, jako protiskluzové rameno 142. « který se vytváří·současné při výrobě tohoto protiskluzového ramene 140 alespoň jedním otvorem 145a pro· vložení hrotu z kovového maatelálu. Protože každé protiskluzové rameno 142 Je tvořeno poměrně širokým profiooýým tělesem, je možné uspořádat ve volném konci 143a protisklzoového ramene 14.0 otvory pro někooik hrotů (obr. 14 až 18). Případně je možné vytvoř! souSeaně в pro tiskluzoým ramenem větší počet hrotů.
Mimoto je každé protiskltztooé rameno 140 opatřeno nahromaděným tmaeriáeem 148 v zahnuté oblasti 143b, Úpravou nahromaného ma^e^lu 148 se do3áhne zvýšení hmoonoot-i ^roti^-luzového ramene 140 · zejména v zahnuté oblasti 143b. takže tímto zvýšením hmotnotSi se zabrání bočnímu nadzdvihování ramenového úseku 142 proti skluzového ramene 140 od plochy 'vnějšího. boku 15 pláště jj. Mmoto lze kpždé proti skluzové rameno 140 ojpařit jeětě výztužným žebrem 142, které současně vytváří nahromaděný materál 1^8 (obr. 14 -až 15).
Uzávěroovací deska 150. která je upravena otočně ne čepu 151 ne základním kotouči JjO nebo nosném kotouči 120. má uzVorrrvací 25¾. kterým se zajišťuje upevnění a zablokování p*oti skluzového ύβΙ-Γο^ 100 ne kole nebo ráfku 11 ' kola.
Tato lzVvtrrvвcí deska 150_je tvořena zhruba čtvercovým deskovým eěeeeθo 150a. které je ve svých čtyřech rohových oblastech opatřeno čtyřmi bočními rameny 152. přičemž každé κ těchto ramen · 152 je opatřeno polokruhovým záběrovým vybráním 1— (obr. 9). Prostřednictvím těchto polokruhových záběrových vybrání 153 na ramenech 152 uzávorovací desky 150 ee uskutečňuje zablokování na kolo nebo ráfek 11 kola nasazeného základního kotouče 130 tak, že polokruhová záběrová vyhání 153 při pootočení uzávorovací desky 150 ve směru čípky X zapadnou do úseků šroubů V_6 ráfků 11 kola procháveeících otvory .Ц6.
Tyto šrouby 116· ráfku H kole mají tvar znázorněný na obr..· 7 a 11. Jak je patrno, sestává každý šroub jjjj ráfku H V^Ib z válcového tělesa 260 , které má na jednoa konci vytvořený onйjš.í závit 261 . Druhý, hlavový úsek 264 šroubu 116 ráfku 11 . kole mé zpět odsazený úsek, případně je opatřen prstencovou drážkou 2612. Přechod prstencové drážky 262 du válcového tělesa 260 je tvořen osazením 263, které může ýt vytvořeno tak, že slouží ?;jako dosedací ploché pro základní kotouč 130. an.ž by přiom byl rvlivňtooáo záběr uzávorovocího dalncj 250.
Otvory - — v základním kotouči 130 mají průměr, který nejméně odpovídá průměru Sroubí· J-j.JÍ rártt JJ. kola. Jak je patrno z obr. 8 a 12, jsou otvory 136 vytvořeny jako podélné reo·vř-y o js!-u v základn^a kotouči 130 uspořádány tak, že podélné osy otvorů 136 jsou v radiVlž íB s^Ošu. Je pochhoitelně možné, aby otvory JJ6 v základním kotouči 130 byly uspořádaný i ji rak, lak může mít například keždý otvor 1J6 kruhovou ‘ část 136a. jejíž průměr je · než průměr šroubu ££6 ráfku JJ kola. Na tuto kruhovou část 136e navazuje potem podélné JJVl, ,je1íž průměr odpovídá průměru prstencové drážky 262 šroubu 1J6 ráfku j kola.
'Tento typ o^-vorů JJJ6 je v základním kotouči - — uspořádán tak, že podélné části JJQj leží na kruhovém oblouku.' UJávor ování proti skluzového úst-roj Wfi, ne šroubech JJj ráfku JJ a? potom uskuteční pouhými pootočením základního kotouče 1J0, čímž se dostanou podélné i&aU .1,XgX> 1'· o^lar.l^í prstencových drážek g62 šroubů 116 ráfku JJ, kola A tak se rajistí zobl okování .
Toto uspořádání je však mpžné toliko tehdy, pokud je základní kotouč uložen v nosném kotouči .122, · otočně. Satmmosatně vytvořená uzáv^rove! deska Цй, opatřená uzVorrro’acϊ® ' ústrojím £JJg, není u tohoto příkladu provedení nutná. Základní kotouč Ц& je potom opatřen na výkresu orzoVzoI·oěool rlkotβtí, aby se jím dalo při uzávorování dobře otáčet.
Pokud však má základní kotouč takové uspořádání otvorů JJ6, jaké je · znázorněno na«obr. 8 β 12. je nutné pouHt uzávorovací desku JJ a uzávorovacím ústrojím 252· Aby' bylo množné při lzáoorroání dobře otáčet ůzávorovarí deskou .J.£0 kolem jejího čepu Jži> je ·>
i v tomto případě uzávorovací deska 150 opatřena na výkresu neznázorněnou rukoietí.
Počet ramen JLŽŽ uzávorovací desky 150. opatřených polokruhovými záběrovými vybrén-^·· 153, odpovídá počtu upravených šroubů 116 ráfku 11 kola.
Uspořádání polokruhových záběrových vybrání 153 na ramenech 152 uzávorovací desky 150 je provedeno tak, že při pootáčení uzávorovací desky 150 ve směru Šipky jC jsou polokruhové záběrová vybrání 153 v předstihu a tak jsou uvedeny do záběru s prstencovými drážkami 262 šroubů 116 ráfku j£ kola. Nosný kotouč 120. případně základní kotouč 130 je vzrixeaeQ ле Šroubům 116 ráfku 11 kole při namontovaném protiskluzovém ústrojí 100 uspořádán tek, Že leží zhrube v rovině vytvořené osazeními 263 šroubů 116 ráfku 11 kola, takže uzávorovací deska 150. uspořádaná na nosném kotouči 120. případně základním'kotouči je uložena svými rameny 152 v rovině vytvořené prstencovými drážkami 262 šroubů 116 ráfku 11 kola, což umožňuje záběr polokruhových záběrových vybrání 153 uzávorovací desky 150 při jejím pootočení do prstencových drážek 262 šroubů 116 ráfku 11 kola. Radiální uspořádání otvorů 136 v základním kotouči 130 přináší mimoto ještě další výhodu, které spočívá v tom, že je možné v průběhu upevňování vyrovnání protiskluzového ústrojí 100 na šroubech 116 ráfku Ц kole.
V uzévorovaném stevu přesahují potom ramene 152 svými oblastmi, které sousedí s polokruhovými záběrovými vybráními 153.tv oblasti otvorů 136. které zůstávají kolem šroubů 116 ráfku 11 kole prostrčených otvory 136, čímž se zajistí pevné usazení protiskluzového ústrojí 100 na kole a ráfku II kole.
Místo výfie popsaného a ne výkresu znázorněného uzávorovacího ústrojí 250 lze využít i jinak vytvořená uzávorovací ústrojí. Podstatné je zajistit uzé\||rování prostřednictvím Šroubů 116 ráfků 11 kola na podkladě jejich konstrukčního vytvoření.
Uzávorovací deska 150. uspořádaná ne nosném kotouči 120. případně ne zákledním kotouči 130_ .1e překryta krycím kotoučem 160, který je uspořádán buň ne nosném kotouči 120 nebo ne zákledním kotouči 130. tek, eby v žádném příppdě neovlivňoval nepříznivě pootáčení uzávorovecí desky 150 (obr. 7). Krycí kotouč 160 je opatřen otvorem 161. kterým prochází ne uzávorovací desce 150 upevněná в na výkresu neznázorněné rukojet. Mimoto má krycí kotouč 160 takový počet okénkových otvorů, který odpovídá počtu Šroubů pro upevnění ráfku JJ, kole. Krycí kotouč 160 může být opatřen profilem pro ruční ovládání a být uložen otočně ne nosném kotouči 120 základního kotouče a může být Spojen s uzávorovací deskou 150.
Pokud je nosný kotouč £20 pevně spojen se základním kotoučem 130. příp. pokud nosný kotouč 120 současně vytváří základní kotouč 130. jsou ne obvodu nosného kotouče 120 prostřednictvím čepů výkyvně upevněna proti skluzové ramene HO c Této vykývnutelnosti proti skluzových ramen ££0 se dosáhne nýtovým e šroubovým spojením 170. které je vytvořeno tek, aby neovlivňovalo nepříznivě vykývnutelnost protiskluzových ramen HP ve směru šipky XI (obr. 7 a H).
Nosný kotouč .120 je v takovém případě opatřen obvodovým prodlouženým úsekem 12Pe. který přesahuje оЬ1ез1 při kloubení proti skluzových rsmen JL&sL·
Podle dal Mho příkladu převedení vynálezu je víírk také moižné upravit nosný kotouč nn základním kotouči £J0 otočně. U tohoto příkladu provedení je základní kotouč I30 uzávorován nis Šroubech £1.6 x'áfku ££ kole prostřednictvím uzávorovací deoky
Prostřednictvím příslušně vytvořených vedení jc potom notžný kotouč 120 otočný kolem základního kotouče
U tohoto příkladu provedení jsou protiskluzová ramena uspořádána ne nosném kotouči 120 pevně, takže možnost otáčení noaného kotouče £20 waožňujQ v malé oblasti změnu polohy protiskluzových řemen £££., dosedajících na ploší- £J·
2241&0
V těch případech, kdy je kolo, případně ráfek 11 kola držen na brzdovém bubnu kolovými čepy, jsou Šrouby 116 ráfku 1I kola opatřeny na konci odvráceném od hlavového úseku 26£ vnitřním závitem, takže je možné takto vytvořené upevňovací prvky pro montáž protiskluzového ústrojí 100 nafiroubovat ne čepy fcole.
Počet protiskluzových ramen 140. upevněných na nosném kotouči 120. se řídí podle velikosti pláště 13, který je opatřen protiskluzovým ústrojím 100. Aby se zabránilo bočnímu vylemování protiskluzových ramen může mít nosný kotouč 120 ramenová prodloužení 121, na nichž jsou protiskluzová ramena l^S, výkyvné držena a která přesahují protiskluzová ramena 140 na vnější straně (obr. 6).
Uzávorovací deska 150 je spojena a aretačníia ústrojím 255, a to tak, že, pokud je uskutečněno zablokování na Šroubech Ц6 ráfku 11 kola, se uzávorovací desko 1 jp nemůže ze své blokovací polohy samočinně uvolnit, což může učinit teprve po uvolnění aretečního ústrojí 252, která může být vytvořeno například jako tlačná tlačítková západka (obr. 12).
S výhodou je potom vytvořena uzávorovací deska 150 jako kruhová deska v jejíž obvodpvé oblasti je uspořádáno areteční ústrojí 255. přičemž kruhové deska 250¾ je opatřena dorazem 255a. který spolupracuje s aretačním ústrojím 259

Claims (22)

1. Proti skluzové ústrojí pro kol» s obručí, zejména pro kola % pneumatikou na zledovatělé a zasněžené plochy, které je tvořeno na disku kola nebo a*? ráfku upevněným nosným kotoučem? opatřeným několika ve stejné vzájemné radiální rozteči uspořádanými proti skluzovými rameny, která jsou opatřena záběrovýmiprofilem z plastické r.ébc jiné vhodné hmoty, ktíirý přesahuje běhoun pláště a n® vnější straně volného konce jo opatřen hroty nebo pc* ďobnýsl prvky? vyznačené tíms Že protiskluzová ramena (40, 41) jsou v provozní poloze držela ústrojím (10) předpjatá a alespoň zčásti přečnívající před běhoun (14) pláStě (13).
2. Protiskluzová ústrojí podle bodu 1, vyznačené tím, Že ústrojí (10) je opatřeno upínacím kotoučem (30) krycího kotouče (20), nasazeným ne ráfek (11)-kole, který je spolu s protiskluzovými rameny (40) předpjet a v provozní poloze přiléhají protiskluzová řemene (10) na běhoun (14) pláětě (13).
3- Protiskluzová ústrojí podle brdu 1, vyznačené tím, že ústrojí (100) je tvořeno ne disku kola nebo ne ráfku (11) upevněným nosným kotoučku (120), opatřeným zejména dvěme ve stejné vzájemné radiální rozteči uspořádanými protiskluzovými řemeny (140), která jsou výkyvná kolem čápů (141) uspořádaných rovnoběžně s osou (117) ložiska disku kole e jsou opatřena předem ohnutým, běhoun (14) oláště (13) přečnívající:*! profilem.
4· Protiskluzová ústrojí pndla hodu 1? vyznačené tím, že nosný kotouč (120) je na disku kole, případně ráfku (11) vpevnČn pr^střodnictvím čroubů (116) ráfku (11) kole, čepů kola nebo šroubových nebo Čepových držáků upravených ne ráfku, a jt? opatřen otvory (? 36) pro šrouby (116) ráfku (11) kole? a že ria nosném kotouči (П0) jo upravena uzávorovací deska (150), která je opatřena uzávorovncíaií ústrojími (250) .
5. Protiskluzová ústrojí podle bodů i a 2, vyznačené tím, krycí kotouč (20) sestáná z úseku (21) x^ovnoběžného s vnějším bokem (15) pláště (13), na kterém j^ou upravena protiskluzová ramena (40), a ze spodního úhlového ú^eku (22), jehož volný konec jo opatřen vystupujícím přídržným ozubem (23), zasahujícím do výstupku (17) ráfku íí V) kols, & ne straně odvrácené od přídržného ozubu (23) držákem (24) pro ;r.éběr s obvodovým úsekem (31) upíne čího kot ouě e (30).
6. Proti skluzové ústroj podle bodů 1 a 2, vyznačené tío, že upínací kotouč (30) je m obvodu opatřen se$a«rtevýni úseky, zabírajícími do držáků (24) krycího kotouče (20)»
7. Proti skluzová 'ús't>roí-í podle bodu ? a 2, vyznačené tím, ® držáky (24) ne krycím kotouči (20) jsou boytřeny prstencovou drážkou pro uložení upínacího kotouče · (30).
8, Proti skluzové úíbtrcjí podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že upínací kotouč (30) je vytvořen otočně kdlem.osy kola.
9, P’otiskluzové ústroj podle bodů 1 a 2, vyznačené t.(m? že úsek (21) krycího kótouč? (23, unáíSjí.cí proti skluzová ramena (40), a proti skluzová ramena (40) .vírují ve výchozí poloze vzhledem ke kolmicím (tú) ns osu kola ke spodnímu úhlovému úseku (22) krycího kotouče (20), na který působí -upínací kotouč (30), menší úhel než v provozní poloze.
10.. Proti skluzové ústrojí podle bodů 1 e 2, vyznačené tm., že krycí kotouč (20) Je opatřen vně se sužujccm&VoboOdvýfa úsekí®- (25), který je etan a koncová strana přiléhá na proti skluzová xejmenu·*. (40) vyčnívající na běhoun (14) pláště (13). .
11, PrctiTklutcvé ústrojí podle bodů 1 a 2, vyznačené tím, že pmtiskluzové ramene (40) jftoti spojena a kúyíim kotoučem (20) uvolnltclnS.
i'?. T?i-vtl skluzové úetrnjí. podle bodů I a 2, vyznačené že každé pro ti skluzové ramen·» (4.0) je na krycím kotouči (20) upevněno čep^ovými nebo nýtovými spojovacími prostředV «26. 27).
13. Prtú,iák:lu5ojvé ústrojí. podle bodů 1 « 2, vyznačené tm, že ksždó putlskclxzové (¢3) íiá príH í tvaru bvbeHho ebXmhs.
sp. vrctltkl·· · .vZ útrat! podle bodů ' c v, vyznačené tíia, žt každé pot skbzov rastu;·· .· . aa průřez 3 výzužuým íhirMi uspořádaným ' '<éš’vm š«aě ·; notátťvl'.’.oo??a ramene (40).
rž .· ; · aU-it .'.·α:;-ύ j-sh ojí půl o bodů 3 a 4, vymočené ta., Sa každý s hrotů (45) upev; <·> a ; y.C rnMtwch (40) je ivc-oen kotoučovým dutým tčleem (47), které má . mě ?pě\iu <. vzhůru aa zultvujícrí obvodový úsek (47c 3 opatřený jednak uprostřed i ·' c hž· ! * ýa-aú · ρ··-»·;, vyš·®·:? jíš® JsániDi úsekeoi (46s) ?· kotoučového dutéh... tělesa Z 7 ' :ž jhhěě . ··'.:- * : r;··dčerk z? tcdczz úseku (46e) úložný® držákem (48), jehož dálka '·, mul ř 1 au úů- ··? a;aa,á. , · · · e,· e.šho cmem, (40) β který ná ne vclnCa konci k plděti (13). při! ' a31 rrmvnr . tóůůě ;·««·;.·
h.. t»:. - i ,u-.'·, .arů- 3m · ... · poonbe žčaiů i, 3 vyznačené tím, že každý ze čr ozubů (116) ' 2' 1 a m ..·'·?» a-.řě·· «он.;:;, vás.áej:i ;;ía nosný kotouč (120), -patřen prstencovou d;zeczr ůů-ál· · upruzzu;e. .. j su-J nocpývi kotcačvun (126/, s uzáv or ovscí diMVRs (?50) js j».г.· akW!í'Ysd йь'-jí ý«5av\7 · paůoná1 nn· vuéjčí straně a v rovině tvceoné prstencový až · -.· oum. íSbzj .rnuuÍě a 3 6) uifk^ ('и kota upravenými rameny (152), jejichž počet · z 'atá·· (115) r^fk»?. (H) y.?;& f< z nichž každé je opatřeno polokruhovým zábčtřnýs ·,® · -.aě·;® (st 1? o ů'ů.-;«aě odpovícdjcm. pi-ůměru prstencové drážky (262) každého žrou- ’ t?; (116) rulku (3) V ·.·. m, s yšech.nei polokruhová záběrová vyta-ání (163) jsou uspořádána žčk, že při · >0íů.t.ofc£Ú ;.;,;w«w^ř.cí desky (150) jsou polckruhová záběrová vybráni (153) zave.Hnu do <· 'ste;v<ýýcz. éru··»'£ (262) šroubů (116) réfku (11) kola při současném dooeetatí -ata (152) desky 350), oprt^émýeb polokruhovými záběrovými vybráními (153), z· ok;®···.! civě; · i ( i !6? v ncurném kotou®. (· 20) pro šrouby (116) ráfku (11) kola ne nosný kui®uů ·' vol) ý ·*Ή pod^řml o osazení (263) · šroubů (116) ráfku (11) kola.
' z-ó< ok . o .·· ;,»á 2.7-./;y·:·:. podle bod.ů C ,· 3 e 4, vyznačené tm, že každý otvor (136)
- . ; aa® . ' 'j· ( : » pro .‘y®'y ('» гёП.д· (-) kola je tvořen kruhovou čás*í (136®) o prů225'^0
U •éru větším, než je průměr šroubů (116) ráfku (11) kole в к této kruhové části (136e) připojenou podélnou Částí (136b), jejíž průměr zhrub® odpovídá průměru Šroubu (116) ráfku (11) kale v oblasti prstencové drážky (262).
18. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 e 4, vyznačené tím, že každý otvor (136) v,nosném kotouči (120) pro Šrouby (116) ráfku (11) kola je vytvořen jBko podélný otvor o průměru větším, než je průměr šroubu (116) ráfku (11) kola a všechny otvory (136) jsou svojí radiální podélnou osou uspořádány v nosném kotouči (120) radiálně.
19. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 a 4, vyznačené tím, Že uálvorovací deska (150), držená na nosném kotouči (120), je překryta krycím kotoučem (160), uspořádaným ne nosném kotouči (120).
20. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 e 4, vyznačené tím, Že krycí kotouč (160) je opatřen okénkovými otvory, jejichž počet odpovídá počtu Šroubů (116). ráfku (11) kole.
21. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 e 4, vyznačené tím, že nosný kotouč (120)
8 proti skluzovými rameny (140) je vytvořen jeko prstencový kotouč a je uspořádán ne základním kotouči (130) s otvory (136) pro Šrouby (116) ráfku (11) kole, a ne základním kotouči (130) je držena uzávorovací deska (150) s uzávorovacím ústrojím (250), přičemž uzávorovací deska (150) je překryta krycím kotoučem (160), drženým ne nosném kotouči (120).
22. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 e 4, vyznačené tím, že každé z protlskluzových řemen (140) je opatřeno na volném konci (143e) na straně přivrácené к běhounu (14) pláště (13) polokruhovým profilem (147) a na vně upravené straně alespoň jedním hrotem (146) z plastické hmoty a v jeho sousedství alespoň jedním otvorem (145е) pro vložení hrotu z kovového materiálu.
23. Porot!skluzové ústrojí podle bodů 1, 3 a 4, vyznačené tím, že každé z protiskluzových řemen (140) je opatřeno nahromaděným materiálem (148) v zahnuté oblasti (143b) pro zvýšení hmotnosti proti půeobení odstředivé síly.
24. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 a 4, vyznačené tím, Že každé protiskluzové rameno G140) je vytvořeno z pružně elastické plastické hmoty a na vnější straně je opatřeno výztužným Žebrem (149), uspořádaným v podélném směru proti skluzového ramene (140).
25. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 а 4, vyznačené tím, že nosný kotouč (120) má na něm pevně uspořádaná protiakluzová ramena (140) a je uložen otočně na základním kotouči (130) a otvory (136) pro šrouby (116) ráfku (11) kola.
26. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 e 4, vyznačené tím, Že každý šroub 16) ráfku (11) kole je tvořen válcovým tělesem (260), které má ne jednom konci závit (261) a na -druhém volném konci při vytvoření hlavového úseku (264) prstencovou drážku (262) a že přechodová oblast z válcového tělesa (260) do prstencové drážky (262) je vytvořena jeko osazení (263).
27. Protiskluzové ústrojí podle bodů 1, 3 a 4, vyznačené tím, že každý šroub (116) ráfku (11) kola je ne straně odvrácené od hlavového úseku (264) opatřen vnitřním závitem pro našroubování na čap kols>
CS819718A 1981-01-08 1981-12-23 The counter-slip device for tire wheels,especially for wheels with pneumatic tyres,used on the ice-glazed roads CS225150B2 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19813100325 DE3100325C2 (de) 1981-01-08 1981-01-08 Befestigungsanordnung für eine Gleitschutzvorrichtung für luftbereifte Fahrzeugräder
DE3145250 1981-11-14
DE19813148112 DE3148112A1 (de) 1981-11-14 1981-12-04 Gleitschutzvorrichtung fuer bereifte, insbesondere luftbereifte fahrzeugraeder fuer eis- und schneeflaechen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225150B2 true CS225150B2 (en) 1984-02-13

Family

ID=27189075

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS819718A CS225150B2 (en) 1981-01-08 1981-12-23 The counter-slip device for tire wheels,especially for wheels with pneumatic tyres,used on the ice-glazed roads

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4405006A (cs)
EP (1) EP0056130B1 (cs)
CA (1) CA1194903A (cs)
CS (1) CS225150B2 (cs)
DD (1) DD208942A5 (cs)
ES (1) ES274384Y (cs)
FI (1) FI73390C (cs)
NO (1) NO154421C (cs)
PL (1) PL131768B1 (cs)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE436720B (sv) * 1983-04-18 1985-01-21 Folke Ingvar Westerberg Slirskydd for motorfordon
TR22356A (tr) * 1983-09-03 1987-02-24 Niveau Ag Buzlu ve karli yuezeyler cin lastikli,bilhassa havah lastikli tasit tekerleklerine mahsus patinaja karsi koruyucu tertibat
GB8413197D0 (en) * 1983-09-19 1984-06-27 Gallagher Eng Ltd Traction device
CA1262753A (en) * 1984-05-09 1989-11-07 Tsutomu Hayashi Antilock brake device for vehicles
US4660683A (en) * 1984-05-22 1987-04-28 Honda Giken Kogyo Kabushiki Kaisha Brake device for vehicles
JPS60252084A (ja) * 1984-05-26 1985-12-12 本田技研工業株式会社 車輪角減速度センサの支持・駆動装置
US4733757A (en) * 1984-05-26 1988-03-29 Honda Giken Kogyo Kabushiki Kaisha Brake device for vehicles
JPS60252054A (ja) * 1984-05-30 1985-12-12 Honda Motor Co Ltd 車両の制動装置
JPS60261765A (ja) * 1984-06-07 1985-12-25 Honda Motor Co Ltd 車両の制動装置
CA1262159A (en) * 1984-09-27 1989-10-03 Tetsuo Tsuchida Antilock-brake device for vehicles
JPS61113584A (ja) * 1984-11-06 1986-05-31 本田技研工業株式会社 二輪車の前輪用アンチロツク制動装置
DE3578323D1 (de) * 1985-01-29 1990-07-26 Confon Ag Gleitschutzvorrichtung, insbesondere fuer luftbereifte fahrzeugraeder auf schnee- und eisflaechen.
KR900005029B1 (ko) * 1985-01-29 1990-07-18 니보 아크치엔게젤샤후트 공기 타이어 차량 바퀴용 미끄럼 방지 장치
JPS6232369A (ja) * 1985-08-02 1987-02-12 Honda Motor Co Ltd 角減速度センサ
GB2181804B (en) * 1985-08-21 1989-01-18 Honda Motor Co Ltd Braking system for vehicles
JPS6246750A (ja) * 1985-08-23 1987-02-28 Honda Motor Co Ltd 車両の制動装置
ATE58505T1 (de) * 1985-09-13 1990-12-15 Gonfon Ag Befestigung von sicherungsschrauben an felgenschrauben.
EP0263433A3 (en) * 1986-10-03 1988-10-26 Bridgestone Corporation Tire slippage preventing apparatus
US4960159A (en) * 1988-05-28 1990-10-02 Yutaka Oda Anti-skid device for tired vehicle wheels
EP0397067A1 (en) * 1989-05-11 1990-11-14 Bridgestone Corporation Tire slippage preventing apparatus
JPH03104716A (ja) * 1989-06-19 1991-05-01 Toshiharu Tanaka タイヤの滑り止め装置
CA2154295A1 (en) * 1989-12-27 1991-06-28 Masaki Koshi Anti-skid device for use on pneumatic tires for automotive vehicles
ATE261826T1 (de) * 1998-09-15 2004-04-15 Confon Ag Gleitschutzvorrichtung, insbesondere für luftbereifte fahrzeugräder auf eis- und schneeflächen
US6860304B1 (en) * 2002-11-19 2005-03-01 Basil Ethan Dalrymple Two sided traction belt for tires
NO20210487A1 (en) * 2021-04-19 2022-07-18 Affin As Anti-skid device

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE482225A (cs) * 1946-04-25
US2443261A (en) * 1946-08-13 1948-06-15 Maxwell Walter Traction increasing wheel attachment
US2575263A (en) * 1950-03-14 1951-11-13 Sr Harry J Eisenhauer Antiskid device
US2744558A (en) * 1952-12-12 1956-05-08 Eugene A Ciavola Anti-skid device
US2945723A (en) * 1957-02-21 1960-07-19 Gen Motors Corp Wheel cover
US3926240A (en) * 1972-11-16 1975-12-16 Jr Bryan W Nickerson Auxiliary traction means for vehicle wheels
US4171718A (en) * 1975-06-03 1979-10-23 Ugine Carbone Anti-skid fittings for tires
US4120336A (en) * 1976-09-27 1978-10-17 Baskall William C Traction device for power driven vehicles
DE2741662A1 (de) * 1977-09-16 1979-03-22 Paul Erich Kettler Vorrichtung zum verhindern des gleitens von fahrzeugreifen
DE2750111C3 (de) * 1977-11-09 1982-04-01 Niveau AG, 4002 Basel Gleitschutzvorrichtung für bereifte, insbesondere luftbereifte Fahrzeugräder für Eis- und Schneeflächen
US4226272A (en) * 1978-09-22 1980-10-07 Deluty Michael E Tire traction device
DE2852235A1 (de) * 1978-12-02 1980-06-19 Heinzdieter Dipl Ing Cless Gleitschutzvorrichtung fuer kraftfahrzeuge

Also Published As

Publication number Publication date
FI73390B (fi) 1987-06-30
ES274384Y (es) 1984-11-16
PL234722A1 (cs) 1982-09-13
PL131768B1 (en) 1984-12-31
EP0056130B1 (de) 1985-06-05
NO154421B (no) 1986-06-09
US4405006A (en) 1983-09-20
EP0056130A2 (de) 1982-07-21
NO814492L (no) 1982-07-09
CA1194903A (en) 1985-10-08
FI73390C (fi) 1987-10-09
EP0056130A3 (en) 1982-11-03
FI814117L (fi) 1982-07-09
DD208942A5 (de) 1984-04-18
ES274384U (es) 1984-04-01
NO154421C (no) 1986-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS225150B2 (en) The counter-slip device for tire wheels,especially for wheels with pneumatic tyres,used on the ice-glazed roads
US20090050249A1 (en) Anti-slipping device for dual tires
RU2506979C2 (ru) Поворотный удерживающий фиксатор для систем заменяемого лезвия конька
US5156695A (en) Universal tire traction apparatus
JP2003507243A (ja) タイヤ滑り止め装置
US2290398A (en) Antiskid device
US6860304B1 (en) Two sided traction belt for tires
US20120313424A1 (en) Apparatus and method for increasing the traction of vehicle wheels
EP0399047B1 (en) Cross belt device for covering tire of automobile travelling on snow-covered road
CA2033264C (en) Anti-skid device for use on pneumatic tires for automotive vehicles
EP1562764B1 (en) Quick-fit anti-skid system for vehicle wheels and associated device for fixing to the wheel
KR890000337B1 (ko) 미끄럼방지 견인장치
CN110576710B (zh) 车辆车轮用防滑链
US4129161A (en) Traction device for tires
JPH0329605B2 (cs)
CA2630196C (en) Anti-slipping device for dual tires
KR101717415B1 (ko) 넉가래
JPH0789308A (ja) タイヤの防滑具
KR200330284Y1 (ko) 자동차용 휠의 미끄럼 방지 장치
JPH0376245B2 (cs)
GB2471310A (en) A vehicle tyre traction device
RU2091245C1 (ru) Специальный сменный противобуксовочный протектор пневмошин
CN109849597B (zh) 一种可调节的汽车通用防滑链
JP3787731B2 (ja) タイヤの滑り止め具
KR19980022275U (ko) 타이어의 미끄럼 방지장치