CS225107B2 - The continuous production of zeolite - Google Patents

The continuous production of zeolite Download PDF

Info

Publication number
CS225107B2
CS225107B2 CS784988A CS498878A CS225107B2 CS 225107 B2 CS225107 B2 CS 225107B2 CS 784988 A CS784988 A CS 784988A CS 498878 A CS498878 A CS 498878A CS 225107 B2 CS225107 B2 CS 225107B2
Authority
CS
Czechoslovakia
Prior art keywords
sodium
zeolite
alumina
solution
sodium silicate
Prior art date
Application number
CS784988A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean Deabriges
Original Assignee
Ugine Kuhlmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ugine Kuhlmann filed Critical Ugine Kuhlmann
Publication of CS225107B2 publication Critical patent/CS225107B2/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B33/00Silicon; Compounds thereof
    • C01B33/20Silicates
    • C01B33/26Aluminium-containing silicates, i.e. silico-aluminates
    • C01B33/28Base exchange silicates, e.g. zeolites
    • C01B33/2807Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures
    • C01B33/2815Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures of type A (UNION CARBIDE trade name; corresponds to GRACE's types Z-12 or Z-12L)
    • C01B33/2823Zeolitic silicoaluminates with a tridimensional crystalline structure possessing molecular sieve properties; Isomorphous compounds wherein a part of the aluminium ore of the silicon present may be replaced by other elements such as gallium, germanium, phosphorus; Preparation of zeolitic molecular sieves from molecular sieves of another type or from preformed reacting mixtures of type A (UNION CARBIDE trade name; corresponds to GRACE's types Z-12 or Z-12L) from aqueous solutions of an alkali metal aluminate and an alkali metal silicate excluding any other source of alumina or silica
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S423/00Chemistry of inorganic compounds
    • Y10S423/24LTA, e.g. A, alpha, ZK-4, ZK-21, ZK-22

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)

Description

Vynnáez se týká způsobu nepřetržité průmyslové výroby' zeolitu A konstantní a homogenní jakosti. Použití zeolitů vyplývá z jejich známých vlastností ketiontových .о^орРтО^, poptaných například v příručce J. W. Mtlore Cornppohhentve freatise on Inorgarde and Thheoettcal ChhePitry, sv.'VI, č. 2, str. 575 ai 579, vyd. Longpan Editore, 1925; jde o úpravu vod, zejména o přidávání zeolitů do pracích prostředků ze účelem změkčení pracích vod oddělením vápníku.
Nejpoužívanéjším ze zeolitů je zeolit A vzorce ^30^1303.2 SiOg, xHgO, kde χ může kol lísat v rozmezí 1 ei β . podle podmínek suěení zeolitu, přičemž u nej časté ji používaných produktů se χ rovné . 4 ai 5.
Pro uvedená pooíití nejsou krystalografická struktura a očka krystalové mřížky jedinými faOtérri, které je nutno brát v úvahu.
Pro zvýšení iontoměnné ke pocty prs vápenaté isnty a selektivity zeolitu má být zeolit co nejjistší, e tudíž dobře vykrystelivený, poněvadž jakákoliv nečistíte by jej činila jednak méně aktivním, jednak méně selektivním.
Selektivita néhrady kettanta Ne+ keUontem Ca++ se zlepší též pužitím zrn zeolita tvotaný^ shluky toryetaTů u nic průměr pórů. je h velmi pp1o větší než průměr iinta Ca++, obklopeného na svém obvodu přiřazerými molekulemi vody.
Konečné, když tents zeolit je přidán ds prací vidy, je důůežité, aby granulome etrická distribuce byla zúžena kolem střední velikosti částic 2 ai 3^un, aby se tím zabráníš zadržování zeolitu v textilních vláknech, přičemž velikosti částic muuí být zase poitsčujjcí, aby při výrobě zeolitu byli umožněni snadné idddlení zeolitu sd kapalný.
Syntéza c iontoměničsvé vlastnosti syntetických zeilitů a zejména zeolitu A ' . jssu známy již několik let (viz například příručku sd Friedricha Heefferiehe Ion ЕхсЬеоде, 1962, nakl. McGraw - Hill Bhhk Compeany, kap. 2, str. 10 ež 16).
Všechny způsoby syntézy zeolitů se provrtají Siržorttě smísením křemiččté, hlinité c sodné složky, čímž se získá gel hlinitokřemičitanu sodného, který se vylučuje z roztoku. Tento gel se pak tovetallzací přemění v zeolit A zráním v mm tečném louhu, obsahujícím určité mmožžtví ' vslnéhs hydroxidu sodného a rozpuštěného oxidu hlinitého, podle typu vyráběného zeolitu. Tyto postupy jsou popsány. nepřived v patentových spisech US č. 2 841 471 .
a 2 847 280, ve frencouzskám patentovém spisu č. 1 404 467 a v německém patentovém spisu č. DAS 2 517 . 218.
Tota šerživé vylučování má za následek značné kolísání obsahu sxidu sodného, oxidu hlinitého a oxidu křemičitého v matečném lsuhu, vzniklém smísením. ' Z toho vyplývá značná heterigenita získaného produktu, pokud jde s zr^tiat, ^ο^ζΙ-οΙ^ a selektivitu výměny (velikost pórů).
Ne druhé straně, při všech známých postupech se metečné louhy z taryytelizece, obsahující ještě znaČ^ě^í роШу! hydroxidu sodného a oxidu hlinitého, v^1^<^i^ušÍ^^^:í ds odpadu, ciž představuje ztrátu výchozích surovin a značné znečištění skolníhs prostředí.
Výše uvedené nedostatky nemá způsob oθpřeeržité výroby zeolita A konstantní a homogenní jakoisi, jehož 90 % zrn mé velikost v rozmezí 2 až 5^um, míšením roztoku křemičitenu sodného s roztokem hlinitanu sodného podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že se připraví roztok křemičitenu sodného c roztok hlinitenu sodného, načež se oba roztoky uvádějí nepřřtrr^í-tě ds styku ze intenzity míšení dostatečné k zabránění vzniku lokálního nadbytku sxidu křemičitého ' vůči oxidu hliniééfflu.
Matečný louh 8 nízkým obsahem oxidu hlinitého, vzniklý po oddělení zeolitu A, se recykluje po zahuětění odpařením a po přídavku hydroxidu sodného a oxidu hlinitého v množství, nahrazujícím množství hydroxidu sodného a oxidu hlinitého, vyloučených při vzniku zeolitu A.
К výrobě zeolitu se použije roztoku hlinitanu sodného odebraného z výroby oxidu hlini- 1 tého, kam se po použití opět vrací.
Roztok hlinitanu sodného se nasytí oxidem hlinitým za atmosférického tlaku.
Roztok křemičitanu sodného se připraví z průmyslových louhů obsahujících křemičitan sodný nebo z hydroxidu sodného a oxidu křemičitého obsaženého v písku, popřípadě z hydroxidu sodného a sllikagelu, získaného z kyseliny fluorokřemičlté.
Jiné možnost přípravy roztoku křemičitanu sodného je ®e sodných roztoků oxidu křemičitého, pocházejících ze zařízení na odstraňování křemlčitanů z bauxltu.
Roztok křemičitanu sodného, jehož ee při výrobě zeolitu A použije, obsahuje hydroxid sodný v množství, odpovídajícím poměru SiOg/NegO alespoň rovnému nebo vyššímu než 2,8.
Výhodou způsobu podle vynálezu je, že jím připravený zeollt A je homogenní, pokud jde o zrnitost, krystelínitu a selektivitu výměny iontů (tj. velikost pórů), a mé konstantní jakost. Další výhodou je, že matečné louhy z krystelizace, obsahující ješté* značnější množství hydroxidu sodného a oxidu hlinitého, se recyklují do výrobního postupu, takže nedochází ke ztrátám výchozích surovin, ani se neznečišťuje okolní prostředí.
Na připojených výkresech obr. 1 znázorňuje blokové schéma způsobu podle vynálezu a obr. 2 znázorňuje reaktor pro míšení roztoku křemičitanu sodného a roztoku hlinitanu sodného při provádění způsobu podle vynálezu.
Důležitým stupněm je vylučování a krystalizace zeolitu A přiváděného ze zásobníku X, které probíhají nepřetržitě ve směšovacím zařízení C. Tento stupeň sestává z nepřetržitého míšení roztoku Lj křemičitanu sodného s roztokem hlinitanu sodného při teplotě 40 ež 90 °C.
Poněvadž tento postup je nepřetržitý a pracuje з recyklovanými podíly, jsou roztoky Ьу a 1^2 upřesněny v delším popisu.
Na provádění tohoto nepřetržitého míšení závisí jakost vyráběného produktu.
Toto míšení je totiž nutno provádět rychle a s takovou účinností, aby v žádném okamžiku nedocházelo к lokálnímu nadbytku oxidu křemičitého vzhledem к oxidu hlinitému (je třeba zachovávat takový poměr obou oxidů, aby počet molů AlgO^ 2 moly SiOg)· Takovýto nadbytek oxidu křemičitého, i když pouze okamžitý, by způsobil zhoršení jakosti produktu tím, že by vyvolal vylučování a krystalizaci jiného typu hllnitokřemičitanu, než jakým je zeollt A.
Míšení se provádí v reaktoru schematicky znázorněném na obr. 2. Oba reakční roztoky se v regulovaném množství přivádějí odděleně vedeními J a £ do oblasti solného sání, vytvářeného turbínovým míchadlem 1· Účinek tohoto turbínového míchadle se ještě zvýší, když se toto míchadlo umístí do nepohyblivého nebo společně s míchadlem se otáčejícího krytu 2.
Tento kryt 2 je tvořen dvěma mísami, jejichž vydutí je přivráceno к míchadlu J,. Obě dvě mísy mezi sebou uzavírají prostor, do něhož jsou vstřikovány nebo nasávány oba uvedené reakční roztoky.
Způsob podle vynálezu se vyznačuje velkou aplikační pružností; objem reaktoru je totiž možno volit v závislosti ne požedovém zrnění vyráběného produktu. Zvětšení objemu reaktoru má za následek prodloužení doby setrvání suspenze hlinitokřemičitenu sodného v reaktoru, neustále doplňované oxidem křemičitým a oxidem hlinitým, a tím i zvětšení velikosti zrn finálního zeolitu A.
Pro další zlepšení homogenity zrnění je možno použít několika výše popsaných, za sebou zapojených reaktorů.
Ze reaktorem nebo reaktory jsou uspořádány krystalizační kádě (neznézorněné na výkresu) , které jsou míchány a udržovány na teplotě 75 až 100 °C. Doba setrvání reakční směsi má být taková, aby se dosáhlo požadované kryStalini ty.
Koncentrace hydroxidu sodného v matečném louhu, v němž dochází ke krystalizeci, po vyloučení zeolitu nemá překročit 135 g.l1 NaOH, aby se zabránilo současné krystalizeci neaktivních hlinitokřemičitanů typu živců; teto koncentrace však má být vyšší než 26 g.l' NaOH, aby rychlost kryatelizace zeolitu A byla průmyslově přijatelné.
Doprava z jedné krystalizační kádě do druhé se provádí ze dna jakýmkoliv vhodným prostředkem za účelem přednostního odvádění nejhmotnějších, tedy největších částic, Čímž se udržuje homogenita zeolitu.
Suspenze, tvořená výše popsaným louhem a vykrystalováným zeolitem A, přichází do dělicího zařízení D, kde dochází к oddělení tuhého podílu zeolitu od kapaliny jakýmkoliv vhodným postupem (například dekantací, filtrací atd.).
Získaný tuhý podíl se promyje vodou, načež se suší. Promývací voda se vrací e mísí s kapalinou oddělenou od tuhého podílu, čímž se získá louh Ly
Podmínky získávání směsi ve směšovacím zařízení C umožňují přivádět velmi malý nadbytek oxidu hlinitého vzhledem к oxidu křemičitému tak, aby ve vzniklé směsi dosáhl molérní poměr Al2O^/SiO2 hodnoty přibližně 0,54. Z toho plyne, že louh Lj, oddělený v dělicím zařízení D od vyloučeného a vykrystaloveného zeolitu A, má zbytkový obsah oxidu hlinitého dostatečně nízký (2 až 10 g.l' A12O^), aby jej bylo možno snadno znovu nasytit v sytících zařízeních E а В a nepřetržitě vracet do směšovacího zařízení C.
V syticím zařízení E se louh L^, zředěný v dělicím zařízení D promývací vodou, koncentruje odpařením. Do sytícího zařízení E se rovněž přivádí hydroxid sodný, potřebný к nahražení onoho množství hydroxidu sodného, které bylo spotřebováno к vytvoření zeolitu A.
Takto vzniklý louh L^ obsahuje
90 120 g-i 1 g.i*1 hydroxidu sodného
2 12 oxidu hlinitého a
0,3 0,8 g.i'1 oxidu křemičitého.
Louh se pak přivádí do sytícího zařízení B, kde se mísí s hydroxidem hlinitým v po-
době hydrargillitu v množství postačujícím к nahražení ztrát hydroxidu hlinitého, vyloučeného v podobě zeolitu A.
Přidaný hydroxid hlinitý se převádí do roztoku v radě míchacích kádí, v nichž se udržuje teplota 90 až 120 °C ze atmosférického tlaku. Díky složení louhu L^, vyplývajícího z operací probíhajících ve směšovacím zařízení C, v dělicím zařízení Dav syticím zařízení E, je možno pracovat za atmosférického tlaku.
Dle žitou výhodou způsobu podle vynálezu je, že v jednotlivých louzích Lg, L3 e L4 jsou obsahy oxidu křemičitého takové, Že ani v sytícím zařízení £, eni v sytícím zařízení £ nedochází k vylučování oxidu křemičitého v podobě hlinitokřeiičitenu sodného.
Louh L?, odcházzjící ze sytícího zařízení B, se recykluje do smiěovacího zařízení C. Jeho složení je toto:
až 110 g.·!“' hycfroXdu sodné^ až 65 g.l-' oxidu ^initéta a
0,2 až 0,7 g.l’ oxidu
Roztok L| křemíčítanu sodného se připravuje v zásobníku A z různých výchozích surovin, obsahujících oxid křemliltý a hydroxid sodný; se zřetelem k ekonomickým hledíkům lze jako těchto surovin pouuít buá ρrlmmslovýcU louhů s obsahem křemíčítanu sodného, nebo oxidu křemičitého obsaženého v písku, nebo hydroxidu sodného a gelu oxidu. křemičitého, získaného z kyseliny fluorokřernlilté, odjpadjící pří výrobě fluoridu hlinitého nebo kyseliny fluorovodíkové, nebo ze zpracování plynů vzrákajících při úpravě _přírodních fosfátů. Rovněž je nutno zužitkovat sodné roztoky oxidu křesličtého, pocházzjící ze· zařízení ne odstraňování křemčitanů z beiudtu před jeho zpracováním v závodech ne výrobu oxidu hlinitého kde obsau oxtau ^emičité^ hývá I5 až 40 g.l“' a obsau hydroxidu sotaéta talísá v rozmezí 65 až I55 g.l-'.
Roztok Lq má obsahovat takové mrnimmání mnoožtví hydroxidu sodného, aby v louhu byl obsah hydroxidu sodného, který umožňuje snadné rozpouštění oxidu hlinitého v sytícím zařízení Β. K tomu je třeba, aby mollární poměr oxidu křemičitého k oxidu sodnému v louhu Lf byl alespoň rovný nebo yy^Š než 2,8.
Roztok £1 zpraTriLdla obsahuje:
45 až5 g<l' tydroxl^u sodném
120 až 350 g.l-' oxtau k^miČUého.
Způsob podle vynálezu je vlak natolik pružný, . že je alternativně možno též nechat ve směšovacím zařízení £ nepřeeržitě působit přímo na gel oxidu křemičitého roztok álioitjnu sodného, recyklovaný nebo pocházzjící ze závodu na výrobu oxidu hlinitého, přičemž veškeré mnnožtví hydroxidu sodného potřebné k této reakci, sě přivádí roztokem hlinitanu, ktarý otaataije 25 až 140 g.l-' ^ífroxtau sotaéto.
Z^e^H.t A vyrobený způsobem podle vynálezu má tyto vlastnosti: úzkou grjoulometгicSou d-stribuci, přičemž 90 % zrn má velikost 2 až 5<um, při střední velikosti částic 1 až Ю (um; iontoměrmou kapacita pro tapeinata taní-y větší než 85 mg Ce++ g-', vztatano na hmotnost bezvodého zeolitu A.
Takto získaný zeoHt A je vhodným zejména pro zmmkčení vápenatých vod. Příklad 1
Z 542 kg křemičitanu sodného obsažených v 1 360 kg průmyslového louhu a s přídavku 1,36 bP vody se pMpraví roztok £ £ ktamičitanu sodném který otaatouíe:
oxid křemičitý oxid sodný voda
329 kg
113 kg
278 kg.
Roztok se ve směšovacím zařízení C mísí s recyklovarým louhem £2, jehož příprava je popsána v závěrečné části tohoto příkladu.
Tento louh Lg s hlintaanem sodným obsahuje:
oxid křemičitý 3 kg
oxid hlinitý 330 kg
oXLí sodný 480 kg
voda 5 700 kg
Srážení a krystalizace ' se provádějí za podmínek uvedených v popisné části při teplotě 90 °C e s celkovou dobou setrvání 6 hodin.
Vylarystalovaný řízení D.
pevný poděl a výsledný louh se od sebe odděěí filtrací v dělicím zaPevný podíl se promyje na filtu 1 500 kg vody, načež se nepřetržitě suší ve vakuové sušárně.
Tím se získá 1 000 kg krystalického zeolitu A, obsahujících
oxid křemičitý 329 kg
oxid hlinitý 279 kg
oxid sodný 170 kg
vodu 222 kg
% zrn získaného zeoHtu má ve li kost 1 až 5 <um.
Ionooměnná kapacta pro vápenaté ionty je 105 mg Ca.g— 1, vztaženo ne hmoonost bezvodého zeoHtu. Louh Lj, vzniklý smísením louhu odděleného od z^c^H.tu A s . vodou použitou pro prommU tohoto zenitu A, obsahuje:
oxid křemičitý 3 kg
oxid hlinitý 51 kg
o^JLí sodný 423 kg
vodu 8 500 kg
Tento louh se zahustí odpařením, načež se k němu přidá 57 kg hydroxidu sodného (vyjádřeno v mmoossví Na20) za účelem nehřešení té části hydroxidu sodného, která se vyloučila v podobě zeoHtu A. Tím se získá louh L^, který obsahuje:
oxid křemičitý 3 kg oxid hlinitý 51 kg otXLd sodný 480 kg vodu 5 550 kg.
V tomto louhu L4 se v sytícím zařízení B rozpustí 279 kg hydroxidu UlininéUl (vyjádřeno v droožsvX AlgO^j, obsažených v 516 kg vlhkého tyadraryHitu. Toto rozpouštění se provádí při teplotě 100 až 102 °C při době setrvání 1 hodiny. ' >
Takto se získá louh Ijg recyklovaný do směšovacího . zařízení C a pouužtý výše popsaným způsobem.
P Píkl a d 2
V tomto příkladu je výchozí swtlviolu, obsahujeí potřebné mn^sv! oxidu křemičitého, velmi levná surovina, neboť jde o odpad. .
Touto křemičitou surovinou je silikagel získaný z HgíS.Fg, odpadající v závodu ne výrobu fluoridu hlinitého nebo ze závodu ne zpracování přírodních fosfátů ne fosforečnany nebo kyselinu fosforečnou.
Roztok L, křemičitanu sodného se tedy připraví zpracováním 1 , 180 kt silikagelu, obsahujícího 329 kg kyseliny křemičité (vyjádřeno v mnnosSví S1Og), použitím·265 kg ltrnhu s hydroxidem sodným, obseahjícího 113 kg hydroxLdu sodného (vyjádřeno v mnnosSví·NegO), při teplotě 85 °C po dobu 60 minut. Pak se směs zředí vodou číms se získá 2,4 BP roztoku L, který obsahuje oxid křemičitý 329 kg oxid sodný 113 kg vodu 2 300 kg.
Tento roztok L, se ve směšovacím zařízení C mísí s recykloverým louhem Lg stejiým jako v příkladu 1. Tento louh Lg s hlinitanem sodrým obsahuje oxid křemičitý oxid hlinitý oxid sodný vodu kg
330 kg
480 kg
700 kg.
Srážení, krystalizace zeooitu A a posléze filtrace, prorvání a sušení zaooitu se provádějí za podmínek · popsaných v př. 1. Tím se získá i 000 kg krystal^kého zeooitu A, obsahujícího oxid křemičitý 329 kg oxid hlinitý 279 kg oxid sodný · 170 kg vodu
222 kg.
ze získaných zrn má velikost i až 5<um. Iontoměnná kapaacta pro vápenaté ionty je 102 mg Ca++g“', vzta^no na hmoonost bezvodého roztoku. .
ř ř íkl a d 3
V tomto příkladu je výchozí surovinou, obsahuje! křemík, průmyslový louh s obsahem křemičitanu sodného, který umožňuje způsobem popsaným v příkladu 1 přípravu·roztoku Li obsea^í^h^ oxid křem^^ý 329 kg oxid sodný 113 kg vodu 2 278 kg.
Do tohoto roztoku se přidává oxid hlinitý v podobě louhu s hljntrjéei sodným, získaného v závodu na výrobu oxidu hLi^nié^h^o Bayerovým způsobem.
Tento průmyslový louh s hlinlrjéei sodným tvoří louh L2 na obr. 1, znázorňujícím blokové schéma způsobu podle vynálezu. '
V 6 mP tohoto loutou je ^sa^no:
oxid křemičitý 2 kg oxid hlinitý 450 kg oxid sodný 480 kg.
Louhy Iq e J»g Předem zahřáté ne teplotu 90 °C se mísí ve směšovacím zařízení C postupem uvedeným v popisné části přihlášky. Po smísení dochází к vylučování amorfního hlinitokřemičitenu sodného v podobě gelu, který během styku s matečným louhem zkrysteluje za teploty 95 °C během 3 hodin.
Vykrystalovehý tuhý podíl se zfiltruje a promyje 1 200 kg teplé vody. Pak se nepřetržitě suěí ve vakuové sušárně. Získá se tím 1 000 kg zeolitu A, který obsahuje oxid oxid oxid vodu
křemičitý 329 kg
hlinitý 279 kg
sodný 170 kg
222 kg
% ze získaných té ionty je 99 mg Ca** zrn zeolitu A má velikost 1 až 6^um. Iontorněnná kapacita pro vápena«g~1> vztaženo na hmotnost bezvodého zeolitu.
Louh L3, vzniklý zeolitu, obsahuje smísením matečného louhu a vody použité к promytí vykrystalováného oxid křemičitý 2 kg oxid hlinitý 171 kg oxid sodný 423 kg vodu 3 300 kg.
Tohoto louhu se znovu použije v závodu na výrobu hlinitanu, kam se odvádí zpět.

Claims (9)

  1. PŘEDMĚT VYNÁLEZU
    1. Způsob nepřetržité výroby zeolitu A konstantní a homogenní jakosti, jehož 90 % zrn má velikost 2 až 5^um, míšením roztoku křemičitanu sodného s roztokem hlinitanu sodného, vyznačující se tím, že se připraví roztok křemičitanu sodného a roztok hlinitanu sodného, načež se oba roztoky uvádějí nepřetržitě do styku ze intenzity míšení dostatečné к zabránění vzniku lokálního nadbytku oxidu křemičitého vůči oxidu hlinitému.
  2. 2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se matečný louh s nízkým obsahem oxidu hlinitého, vzniklý po oddělení zeolitu A, recykluje po zahuštění odpařením a po přídavku hydroxidu sodného s oxidu hlinitého v množstvích, nahrazujících množství hydroxidu sodného a oxidu hlinitého, vyloučených při vzniku zeolitu A.
  3. 3· Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že se použije roztoku hlinitanu sodného odebraného z výroby oxidu hlinitého, kam se po použití opět vrací.
  4. 4. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se roztok hlinitBnu sodného nasytí oxidem hlinitým ze atmosférického tlaku.
  5. 5. Způsob podle bodů 1 nebe 2, vyznačující se tím, Že se roztok křemičitanu sodného připraví z průmyslových louhů obsahujících křemičitan sodný.
  6. 6. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se roztok křemičitenu sodného připraví z hydroxidu sodného a oxidu křemičitého obsaženého v písku.
  7. 7· Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se roztok křemičitenu sodného připraví z hydroxidu sodného a silikagelu získaného z kyseliny fluorokřemičité.
  8. 8. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, Že se roztok křemičitanu sodného připraví ze sodných roztoků oxidu křemičitého, pocházejících ze zařízení na odstraňování křemiČitenů z bauxitu. e
  9. 9. Způsob podle bodů 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se použije roztoku křeraičitenu sodného, obsahujícího hydroxid sodný v množství zeji Slujícím poměr SiC^ZN^O alespoň rovný nebo vyŽěí než 2,8.
CS784988A 1977-07-29 1978-07-27 The continuous production of zeolite CS225107B2 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7723373A FR2398698A1 (fr) 1977-07-29 1977-07-29 Procede industriel de fabrication en continu de zeolithe a

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CS225107B2 true CS225107B2 (en) 1984-02-13

Family

ID=9193981

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CS784988A CS225107B2 (en) 1977-07-29 1978-07-27 The continuous production of zeolite

Country Status (24)

Country Link
US (1) US4314979A (cs)
JP (1) JPS5426298A (cs)
BE (1) BE869156A (cs)
BR (1) BR7804900A (cs)
CA (1) CA1122190A (cs)
CH (1) CH634282A5 (cs)
CS (1) CS225107B2 (cs)
DE (1) DE2832947B2 (cs)
DK (1) DK336478A (cs)
ES (1) ES472183A1 (cs)
FI (1) FI67791C (cs)
FR (1) FR2398698A1 (cs)
GB (1) GB2001614B (cs)
GR (1) GR62684B (cs)
HU (1) HU184163B (cs)
IE (1) IE47036B1 (cs)
IT (1) IT1160560B (cs)
LU (1) LU80045A1 (cs)
NO (1) NO782606L (cs)
PL (1) PL117556B1 (cs)
PT (1) PT68245A (cs)
RO (1) RO75844A (cs)
SE (1) SE7808201L (cs)
YU (1) YU183478A (cs)

Families Citing this family (28)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4576986A (en) * 1978-01-31 1986-03-18 J. M. Huber Corporation Rubber compositions containing small particle size zeolites and mixtures
US4612342A (en) * 1978-12-20 1986-09-16 J. M. Huber Corporation Rubber compositions containing small particle size zeolites
US4888378A (en) * 1978-12-20 1989-12-19 J. M. Huber Corporation Plastic compositions containing small particle size zeolites and mixtures
DE2910152A1 (de) * 1979-03-15 1980-10-16 Degussa Verfahren zur herstellung von amorphen natriumaluminiumsilikaten
FR2454997A1 (fr) * 1979-04-24 1980-11-21 Ugine Kuhlmann Cristallisation de la zeolithe a lors des procedes industriels de fabrication
DE2941636A1 (de) * 1979-10-13 1981-05-07 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur kontinuierlichen herstellung feinstteiliger zeolithischer natriumaluminiumsilikate
JPS6049130B2 (ja) * 1980-12-27 1985-10-31 日本化学工業株式会社 A型ゼオライトの製造法
FR2526780A1 (fr) * 1982-05-11 1983-11-18 Rhone Poulenc Spec Chim Procede de fabrication de zeolites
JPS6121911A (ja) * 1984-07-11 1986-01-30 Toyo Soda Mfg Co Ltd フオ−ジヤサイト型ゼオライトの製造方法
US5474753A (en) * 1990-11-09 1995-12-12 Laviosa Rhone-Poulenc Preparation of crystalline 4A zeolites
GB9322529D0 (en) * 1993-11-02 1993-12-22 Unilever Plc Aluminosilicates
IL108272A (en) * 1994-01-05 1998-02-22 Super Industry Ltd Process for production of zeolites
US6773694B1 (en) 1999-12-22 2004-08-10 Uop Llc Process for synthesizing molecular sieves
US6432380B1 (en) 2000-09-08 2002-08-13 Albemarle Corporation Synthesis of aluminosilicates via cofeeding an alkali metal aluminate and sodium silicate and cofeeding apparatus therefor
US7112316B1 (en) 2005-08-08 2006-09-26 Uop Llc Process for preparing molecular sieves via continuous addition of nutrients
US8986253B2 (en) 2008-01-25 2015-03-24 Tandem Diabetes Care, Inc. Two chamber pumps and related methods
EP2401587A2 (en) 2009-02-27 2012-01-04 Tandem Diabetes Care, Inc. Methods and devices for determination of flow reservoir volume
US9250106B2 (en) 2009-02-27 2016-02-02 Tandem Diabetes Care, Inc. Methods and devices for determination of flow reservoir volume
WO2010128342A1 (en) 2009-05-06 2010-11-11 Barchem Llc Zeolite 4a with new morphological properties, its synthesis and use
US20110152770A1 (en) * 2009-07-30 2011-06-23 Tandem Diabetes Care, Inc. Infusion pump system with disposable cartridge having pressure venting and pressure feedback
US9180242B2 (en) 2012-05-17 2015-11-10 Tandem Diabetes Care, Inc. Methods and devices for multiple fluid transfer
US9555186B2 (en) 2012-06-05 2017-01-31 Tandem Diabetes Care, Inc. Infusion pump system with disposable cartridge having pressure venting and pressure feedback
US9173998B2 (en) 2013-03-14 2015-11-03 Tandem Diabetes Care, Inc. System and method for detecting occlusions in an infusion pump
US9180243B2 (en) 2013-03-15 2015-11-10 Tandem Diabetes Care, Inc. Detection of infusion pump conditions
FR3063996B1 (fr) 2017-03-17 2022-01-14 Arkema France Procede de synthese de cristaux de zeolithe avec agent d'ensemencement
FR3063993B1 (fr) * 2017-03-17 2022-02-04 Arkema France Procede de synthese en continu de cristaux de zeolithe
FR3076828A1 (fr) 2018-01-15 2019-07-19 Arkema France Procede de preparation de zeolithes en continu au moyen d'ultrasons
CN111170331A (zh) * 2020-02-27 2020-05-19 中国日用化学研究院有限公司 一种连续化制备超细4a沸石的工艺及装置

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2882243A (en) * 1953-12-24 1959-04-14 Union Carbide Corp Molecular sieve adsorbents
US3055841A (en) * 1956-06-29 1962-09-25 Exxon Research Engineering Co Process for preparing attrition resistant adsorbents
US2841471A (en) 1956-10-23 1958-07-01 Texas Co Synthesis of selective mineral sorbents
US2847280A (en) 1956-10-23 1958-08-12 Texas Co Production of selective mineral sorbents
US2904607A (en) * 1957-01-29 1959-09-15 Exxon Research Engineering Co Alkylation of aromatics
US3058805A (en) * 1958-10-03 1962-10-16 Bayer Ag Process for the production of sodium zeolite a
US3071434A (en) * 1960-01-20 1963-01-01 Socony Mobil Oil Co Inc Process for makling crystalline zeolites
US3425800A (en) * 1967-10-05 1969-02-04 Aluminum Co Of America Production of crystalline zeolites
AT335035B (de) * 1974-10-10 1977-02-25 Henkel & Cie Gmbh Stabile suspensionen wasserunloslicher, zum binden von calciumionen befahigter silikate und deren verwendung zur herstellung von wasch- und reinigungsmitteln
DE2517218B2 (de) 1975-04-18 1977-05-05 Henkel & Cie GmbH, 4000 Düsseldorf; Deutsche Gold- und Silber-Scheideanstalt vormals Roessler, 6000 Frankfurt Kristallines zeolithpulver des typs a
US4041135A (en) * 1975-07-25 1977-08-09 J. M. Huber Corporation Production of high capacity inorganic crystalline base exchange materials
DE2533614C2 (de) * 1975-07-26 1985-10-31 Degussa Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur Herstellung von zeolithischen Alkalialuminiumsilikaten

Also Published As

Publication number Publication date
IE781492L (en) 1979-01-29
DK336478A (da) 1979-01-30
US4314979A (en) 1982-02-09
IT1160560B (it) 1987-03-11
FI782358A (fi) 1979-01-30
RO75844A (ro) 1981-02-28
CH634282A5 (fr) 1983-01-31
PL208703A1 (pl) 1979-03-12
GR62684B (en) 1979-05-22
BR7804900A (pt) 1979-04-24
JPS5426298A (en) 1979-02-27
FR2398698A1 (fr) 1979-02-23
HU184163B (en) 1984-07-30
LU80045A1 (fr) 1980-02-14
FR2398698B1 (cs) 1981-06-19
GB2001614A (en) 1979-02-07
ES472183A1 (es) 1979-10-01
DE2832947A1 (de) 1979-02-01
BE869156A (fr) 1979-01-22
FI67791B (fi) 1985-02-28
FI67791C (fi) 1985-06-10
IE47036B1 (en) 1983-11-30
IT7868811A0 (it) 1978-07-28
CA1122190A (fr) 1982-04-20
SE7808201L (sv) 1979-01-30
DE2832947B2 (de) 1980-01-24
GB2001614B (en) 1982-02-10
PL117556B1 (en) 1981-08-31
PT68245A (fr) 1978-07-01
YU183478A (en) 1982-10-31
NO782606L (no) 1979-01-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CS225107B2 (en) The continuous production of zeolite
US3071434A (en) Process for makling crystalline zeolites
CH629162A5 (de) Verfahren zur herstellung von kristallinen alumosilicat-basenaustauschern.
DE2705088C2 (de) Verfahren zur Herstellung von überwiegend kristallinen Natriumaluminiumsilikaten
FI67182C (fi) Kristallint natriumaluminiumsilikat av typen 4ao samt foerfarande foer framstaellning av detsamma
US4587115A (en) Process for preparation of high-silica faujasite type zeolite
US4749676A (en) Process for the preparation of a crystalline, swellable sheet silicate of the saponite type
EP0094288A1 (fr) Procédé de fabrication de zéolites
CA1068669A (en) Process for the production of zeolitic alkali metal aluminosilicates
EP0109729B1 (en) Process for preparation of mordenite type zeolite
EP0171204B1 (en) Process for preparation of faujasite type zeolite
HU181898B (en) Semicontinuous industrial process for producing zeolite a
US1900381A (en) System for producing gypsum
EP0273403B1 (en) Process for preparation of synthetic mazzite
DE69117506T2 (de) Verfahren und Vorrichtung zur Herstellung von Zeolith 4A
HU218835B (hu) Eljárás zeolitok előállítására alkáli-alumínium-hidroszilikát-tartalmú nyersanyagokból
EP0005992B1 (en) Method of preparing microfibrous tricalcium silicate dihydrate
SU998342A1 (ru) Способ получени синтетического цеолита типа @
JPS61155215A (ja) L型ゼオライトの撹拌合成法
SU1096213A1 (ru) Способ получени наполнител на основе алюмосиликата натри
JPH0353251B2 (cs)
SU1138386A1 (ru) Способ получени криолита
SU819059A1 (ru) Способ получени гидрогаллосиликатаНАТРи ТипА НАТРОлиТА
JPS61236610A (ja) 均質なx型ゼオライトを製造する方法
SU1184812A1 (ru) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ ОЧИЩЕННОГО НЕФЕЛИНОВОГО КОАГУЛЯНТА, включающий разложение нефелин