CS202042B2 - Method of manufacturing colored suede leatherette - Google Patents
Method of manufacturing colored suede leatherette Download PDFInfo
- Publication number
- CS202042B2 CS202042B2 CS757083A CS708375A CS202042B2 CS 202042 B2 CS202042 B2 CS 202042B2 CS 757083 A CS757083 A CS 757083A CS 708375 A CS708375 A CS 708375A CS 202042 B2 CS202042 B2 CS 202042B2
- Authority
- CS
- Czechoslovakia
- Prior art keywords
- polymer
- fibers
- dyed
- fibres
- elastomer
- Prior art date
Links
Classifications
-
- D—TEXTILES; PAPER
- D04—BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
- D04H—MAKING TEXTILE FABRICS, e.g. FROM FIBRES OR FILAMENTARY MATERIAL; FABRICS MADE BY SUCH PROCESSES OR APPARATUS, e.g. FELTS, NON-WOVEN FABRICS; COTTON-WOOL; WADDING ; NON-WOVEN FABRICS FROM STAPLE FIBRES, FILAMENTS OR YARNS, BONDED WITH AT LEAST ONE WEB-LIKE MATERIAL DURING THEIR CONSOLIDATION
- D04H11/00—Non-woven pile fabrics
- D04H11/08—Non-woven pile fabrics formed by creation of a pile on at least one surface of a non-woven fabric without addition of pile-forming material, e.g. by needling, by differential shrinking
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Textile Engineering (AREA)
- Synthetic Leather, Interior Materials Or Flexible Sheet Materials (AREA)
- Nonwoven Fabrics (AREA)
Description
Vynález se týká způsobu výroby barevného umělého semiše s příjemným omakem, při kterém se na impregnovaném vláknitém podkladu vytvoří vlas.
Doposud se umělý semiš rozděluje zhruba na dva druhy. Při prvním . druhu jde o materiál, který se vyrábí zdrsněním povrchu pórovitého filmu z elastomeru, čímž se odkrývá pórovitá vrstva polymeru na povrchu. · -Semišové usně tohoto druhu . se popisují například v patent, spisech USA číslo 3 483 015, č. 3 616 023, č. 3 567 535, číslo 3 284 274 a č. 3 429 727.
Druhý typ umělého semiše se vyrábí impregnací vláknité rohože elastomerem tvořícím pojivo, koagulací elastomeru za vzniku impregnované rohože a jejím zdrsněním, čímž vznikne na povrchu vlasová vrstva. Tento druh umělého· semiše . se popisuje například v patent, spise USA č. 3 067 482 · a v britském patent, spise č. 914 712.
U semiše prvního druhu sestává vlasová pokrývka jen z elastomerního materiálu a vzniká zdrsněním povrchu elastomeru. Proto se u takových umělých semišů nedá dosáhnout dostatečné odolnosti proti poškrábání povrchu, aby se daly použít jako náhražka pravé usně. Mimoto nejsou tyto· semiše měkké na omak a nemají uspokojivou hloubku vybarvení ani efekt při sčesání vla2 su spočívající v · tom, že se povrchové vlastnosti, jako · barevný tón a lesk, · změní · podle úhlu pozorování sčesaného· vlasu.
U druhého typu umělého semiše. . lze · · dosáhnout velmi· vysoké . odolnosti . proti' ·· poškrábání povrchu, . protože vlasová · vrstva sestává převážně ž · vláken. Když · jsou vlákna tvořící vlas tenká, lze dosáhnout · různých dalších výhod, například měkkosti · na · omak a · silného _ zlepšení efektu při sčesání vlasu. Zejména umělé semiše vyrobené ze směsových vláken, z nichž se vyextrahuje a odstraní jedna složka, mají vlas · tvořený svazky velmi jemných vláken, jsou neobyčejně měkké na omak a mají jasný efekt při sčesání vlasu.
Umělé · semiše tohoto druhého typu mají však velkou nevýhodu. Jelikož materiál sestává ze dvou složek značně rozdílných vlastností, a to z vláknitého materiálu tvořícího podložku i vlas a z elastomerního materiálu tvořícího pojivo, dochází při povrchovém barvení k nestejnoměrnému vybarvení následkem rozdílných chemických vlastností, například barvitelnosti, vyvíjení barvy a stálobarevnosti obou polymerních materiálů. · Proto se ze semiše tohoto· druhu těžko získá materiál, který je krásně a stejnoměrně vybarvený.
Když je· tloušťka vláken tvořících vlas ne202042 patrná, například 0,1 denier nebo nižší, nelze u vlasových vláken dosáhnout dobrého vyvíjení barvy pro jejich jemnost. Proto se umělé semišej s vlasem z vláken o nízkém titru nedají hulstě, jasně a čistě vybarvit. Když titr vláken vlasu klesne pod 0,07 denier, dojde к naprosté nestejnoměrnosti vybarvení a na celém povrchu materiálu se vytvoří ostrůvkový vzorek. Tím prodejní hodnota produktu značně klesá.
Spatná barvitelnost vlasových vláken se dá v některých případech zlepšit jejich hustějším vybarvením. Ukázalo se však, že když se vlákna vybarví hustěji, zhorší se některé vlastnosti celého produktu, například stálobarevnost v otěru, v praní a na světle a že semiš má tvrdý omak, takže se nedá vyrobit s příjemným omakem a vysokým efektem při sčesání vlasu.
К odstranění těchto, nedostatků se postupuje někdy tak, že se nejdříve vpraví pigment do elastomeru, kterým se impregnuje vláknitá rohož, a sleduje se jeho stejnoměrné vybarvení. Při použití této metody v průmyslovém měřítku je však velmi obtížné měnit často barvu produktu. Třebaže se tedy tohoto postupu dá použít v hromadné výrobě, je výroba menšího množství různých produktů, charakteristická právě pro tento obor, značně obtížná. Mimoto má tu nevýhodu, že se i při dostatečném barvení jen ztěžka dosáhne sladění barev a že při nízkém titru vláken vlasu je jejich schopnost vyvíjení barvy menší než schopnost elastomeru, takže vlákna jsou bělavá. Následkem toho se nedá vyrobit stejnoměrně a hustě probarvený produkt.
Další metoda к odstranění shora uvedených nedostatků spočívá ve výběru a použití dvou různých barviv s dobrou schopností vyvíjeni barvy na vláknech vlasu a v pojivu, přičemž se barví dvakrát. I když se touto metodou dá získat produkt s dobrým vyvíjením barvy, je obtížné dosáhnout sladění barev. Kromě toho neřeší tento způsob problémy spojené s nízkým titrem vláken.
V umělém semiši z velmi jemných vláken s titrem pod 0,07 denier, například ze směsových vláken z vlákének s různým titrem dochází při tomto způsobu dodatečného barvení к nestejnoměrnému vybarvení vláken a tím nezbytně i к barevnému rozptylu. Barevný rozptyl je závažným nedostatkem umělého semiše tohoto typu, který se nedá odstranit obvyklými metodami.
Účelem vynálezu je odstranit uvedené nedostatky a vypracovat způsob umožňující vyrobit hustě a čistě vybarvený semiš, bez nestejnoměrného' vybarvení nebo barevného rozptylu následkem rozdílných vlastností materiálů a titru vláken.
Výše uvedené nedostatky odstraňuje způsob výroby barevného umělého semiše s příjemným omakem, při kterém se na impregnovaném vláknitém podkladu vytvoří vlas, podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že z vláken polyamidů, polyesterů, polyolefinů, akrylonitrilových polymerů, polyvinylalkoholů, vinylchloridových polymerů, regenerované celulózy a acetátu celulózy nebo z jejich směsi, vybarvených ve hmotě množstvím 0,5 až 15 % hmot, barviva ze skupiny zahrnující saze, chromovou žluť, kadmiovou žluť, kysličník železa, umbru, surík, kobaltovou violeť, ultramarín, kobaltovou modř, blankytnou modř, chromovou zeleň, kysličník chrómu, kovové pigmenty, azosloučeniny, ftalocyaninové sloučeniny nebo. kovové cheláty nebo jejich směsi, vztaženo na hmotnost vlasových vláken, se vytvoří podklad, který se impregnuje pojivém sestávajícím z elastomeru ze skupiny zahrnující polyuretanové elastomery, kopolymery akrylonitrilu a butadienu, kopolymery styrenu a butadienu, butadienové polymery, neopren, přírodní kaučuk a polyakrylát nebo jejich směsi a obsahujícím případně až 50 °/o hmot, jiného polymeru, na naimpregnovaném podkladu se vytvoří povrchová vlasová vrstva, o titru vlákének v rozmezí 0,1 až 0,0005 den, a po vytvoření vlasu se umělá useň barví.
Vlákna pro přípravu podkladu, barvená ve hmotě, mohou být nekonečná vlákna nebo stříž z řízků nebo zvlákňovacího roztoku, do kterých byl vpraven alespoň jeden organický nebo anorganický pigment nebo aspoň jedno organické nebo anorganické barvivo, zvlákňovaná za sucha, za mokra nebo z tavenlny, a podle potřeby dloužená, kadeřená nebo rozřezaná.
Barviva pro barvení ve hmotě se používá v množství od 0,5 do 15 % hmot., zejména od 1 do 12 % hmot., v přepočtu na vlákna, tvořící vlas. Když množství zvlákňovacích barviv přesahuje 15 °/o hmot., sníží se drasticky pevnost vláken, takže se nedá vyrobit dobrý materiál, a mimo to nemá useň vysoký lesk, ačkoliv lze dosáhnout hustého vybarvení. Když množství zvlákňovacích barviv nedosahuje 0,5 °/o hmot., dá se jen těžce zabránit nestejnoměrnému vybarvení nebo barevným rozdílům.
Množství barviv pro barvení ve hmotě závisí na titru vláken a na žádaném vybarvení. Například je v případě vláken s jemným titrem nebo modifikovaných vláken množství barviv pro barvení ve hmotě poměrně vysoké. Kromě toho se používá většího množství těchto barviv 1 v tom případě, že se chce dosáhnout sytého vybarvení. Když se barviva sloužící к barvení usně značně odlišují oď barviv, pro barvení ve hmotě, je množství barviv pro barvení ve hmotě poměrně menší i v tom případě, že se chce dosáhnout sytého vybarvení.
Podkladem může být pavučina nebo rouno z vláken, vyrobené za mokra nebo za sucha nebo ukládáním vláken do tvaru listu na podložce bez propojování vláken. Podle potřeby se může ke spojení vláken jedna nebo obě strany rouna jehlovat. Podklad podle vynálezu zahrnuje i tkané látky, které se hodí к vytváření vlasu.
Podklad se impregnuje roztokem nebo disperzí pojivá a koagulací pojivá nerozpouštějící látkou, nebo odpařením rozpouštědla nebo dlspergovadla teplem. Potom se na povrchu podkladu vytvoří vlákna smirkováním, broušeními nebo kartáčováním.
Produkt podle vynálezu, lze získat tím, že se takto připravená useň barví známými barvivý. K barvení se dají použít obyčejná barviva a obyčejné postupy bez JaKékoliv modifiace. Například se barvení provádí ve vodném roztoku nebo v organickém rozpouštědle v barvicí kádi s hašplí, džigru nebo vysokotlaké nádobě. Podle potřeby se může použít nosiče. Druh barviva nehraje žádnou roli, poněvadž se dá použít jakýchkoliv barvív. Pro barvení lze použít barviva stejné barvy, jako barvivo, pro barvení ve hmotě, nebo barviva, jehož barva se odlišuje. Například při použití vláken, barvených ve hmotě sazemi, a ' při barvení usně černým barvivém lze vyrobit umělý semiš, se sytě černým vybarvením a, s výbornou stálostí vybarvení. Při použití vláken barvených ve hmotě sazemi lze vyrobit i umělý semiš tmavohnědé, tmavozelené nebo vínově červené barvy.
Způsobenu podle vynálezu lze hustě a sytě barvit i materiál, sestávající z vláken s titrem pod 0,1 denler, aniž by se zhoršil omak. Nedostatky známých produktů z vláken s velmi jemným titrem, nižším než 0,07 denler, například barevný rozptyl a vznik ostrůvků nebo skvrn, se způsobem podle vynálezu úplně odstraní. Na kvalitu , a vybarvení produktu nemá vliv ani rozdíl v litrech jednotlivých vláken.
Když se titr vlákna příliš sníží, například na 0,0005 deníer a více, nemá vlas dostatečnou pevnost a produkt nemá zcela uspokojivé vlastností. Proto se podle vynálezu dává přednost vláknům s titrem od 0,07 do 0,001 denier.
Umělý semiš z vláken s jemným nebo velmi jemným titrem se dá vyrobit podle vynálezu např. tímto způsobem:
Alespoň dva polymery, které se odlišují rozpustností v rozpouštědle, se odděleně roztaví a taveniny se zvlákňují za vzniku smíšených proudů regulací zvlákňovacích trysek, tzv. sdruženým zvlákňováním, čímž vzniknou smíšená vlákna. Alternativně lze smíšená vlákna vyrobit i tzv. smíšeným zvlákňováním, při kterém se alespoň dva různé polymery smíchají a roztaví, nebo se roztaví odděleně* proudy tavenin se .spojí a smíšené proudy polymerů se zvlákňují. Tato smíšená vlákna se vyznačují tím, že alespoň jeden polymer (složka A) je dispergován ve druhém polymeru (složka B) ve formě velkého množství vláken s velmi jemným titrem. Poté se ze smíšených vláken zhotoví podklad. Podle potřeby se v jednom stádiu' výroby odstraní z vláknitého podkladu jen složka B. Účelně se složka B extrahuje a odstraňuje selektivním rozpouštěd6 lem po, impregnaci podkladu pojivém a koagulaci pojivá.
Když je viskozita impregnační kapaliny, tedy roztoku nebo disperze elastomeru, příliš vysoká, může dojít k deformaci vláknitého podkladu, Čímž se impregnování ztíží a kvalita produktu zhorší. Proto se podle vynálezu vláknitý podklad před impregnováním může fixovat polymerní látkou nebo polymerem, který snadno měkne teplem a má, odlišnou rozpustnost v rozpouštědle než vlákna vláknitého podkladu a než pojivo. Tím lze dosáhnout stabilního tvaru vláknitého podkladu po dobu impregnace a koagulace nebo vysrážení. Poté se z produktu odstraní úplně nebo částečně polymerní látka, použitá k fixaci, aby se uvolnilo , spojení mezi vlákny. Vznikne umělá semišová useň pevná . a měkká na omak. Podle účelu použití usně se spojení vláken nemusí případně vůbec uvolňovat.
Podle vynálezu se může do pojivá sloužícího k impregnaci vláknitého, podkladu vpravit látka podporující barvení, například polyuretan obsahující polyetyleneterglykol, polyuretan zlepšující barvitelnost, zesítěný polyuretan, modifikovaný polyamid, polymer obsahující dusík jako je polyvinylpyrrolidon, polyakrylonltrll, polyamin, jeho deriváty nebo sulfonované polymery, v množství až 50 '% hmot., zejména od 5 do 30 % hmot, vztaženo na hmotnost pojivá.
Při přidávání prostředku podporujícího barvení se může stát, že se ve vybarveném produktu zvětší barevný rozdíl nebo se zhorší vlastnosti usně. Proto je lepší provést předem zkoušky, aby se zjistila vhodnost prostředku podporujícího barvení nebo její optimální množství.
K výrobě vlasových vláken lze používat běžných vláknotvorných polymerů, například polyamidů jako je nylon-6, nylon-66, nylon-βΐϋ, nylon-8 a , nylon-12, polyesterů jako je polyetylentereftalát, , jako kopolymery a polybutylentereftalát, a polyolefínů jako, je polyetylén, polypropylen a polybutylen. Kromě toho lze používat i polyvinylalkoholu, polyvinylchloridu a jejich derivátů, regenerované celulózy a acetátu celulózy.
Jako složky B, která se extrahuje, se kromě uvedených vláknotvorných polymerů používá cyklických vlnylpolymerů jako je polystyren, poly-«-metylstyren a polyvinyltoluen, polyvinylpyrrolidon, polyuretany a polyetery.
Jako elastomerního pojivá neboli složky C, kterým se impregnuje vláknitý podklad, lze použít například polyuretanových elastomerů, připravených reakcí alespoň jednoho polymerního diolu jako je polyesterdiol, polyeterdiol, polyestereterdiol a polykaprolaktonu, s organickým, diisokyanátem a dlolem nebo· diaminem obsahujícím dva aktivní atomy vodíku k prodloužení řetězce, dále syntetických kaučuků jako, je kopolymer akrylonltril/butadien, kopolymer styren/butadien, polybutadien a neopren, přírodních kaučuků a polymerů jako jsou polyakryláty. Má-li se vyrobit měkký materiál, používá se zejména elastického polymeru podobného kaučuku, který sestává převážně z polyuretanového elastomeru. Podle potřeby se může do roztoků nebo disperze elastomeru vpravit regulátor koagulace, přísada zabraňující přilnutí к vláknům, prostředek podporující barvení, prostředek snižující hořlavost, antistatický prostředek a barvivo.
V následujících příkladech, které objasňují vynález, jsou díly a procenta hmotnostní, pokud není výslovně uvedeno jinak.
Příklad 1 dílů řízků nylonu-6, obsahujících 5 % červeného pigmentu z kysličníku železitého (složka A] se smíchá s 50 díly řízků polystyrenu (složka В) a směs se roztaví ve šnekovém stroji. Roztavená směs se zvlákňuje, přičemž nylon-6 tvoří vlákénka s velmi jemným titrem. Vlákna se dlouží, kadeří a rozřežou na smíšená vlákna s titrem 6,0 denier a délkou 51 mm, přičemž svazky vláken obsahují asi 500 monofibril ze složky A s průměrným titrem 0,006 denier. Ze smíšených vláken se vytvoří rouno, které se jehluje a impregnuje 5%ním vodným roztokem polyvinylalkoholu a suší, aby se fixoval tvar rouna. Poté se rouno impregnuje 13% ním dimethylformanidovým roztokem polyuretanového elastomeru polyeterového typu, obsahujícího červený organický pigment a koaguluje v nerozpouštědle za vzniku impregnované rohože. Poté se rohož promývá horkou vodou a perchloretylénem, aby se extrahoval a odstranil polyvinylalkohol a polystyren. Pak se obě strany listu brousí skelným papírem a kartáčují ve vodě, aby vznikla useň s vlasem o tloušťce 0,75 mm.
Useň se pak barví za těchto podmínek:
Barvivo Přípravek z červeného barviva [6% vztaženo na hmotnost vláken] Poměr lázně 1: 100
Teplota 90 °C (barvicí káď s vljákem)
Doba 60 minut
Po skončeném barvení se materiál propírá 20 minut teplou vodou s obsahem lg/1 natriumlaurylbenzensulf&nátu, poté se pere v teplé vodě, suší a mačká. Potom se vlasový povrch kartáčuje, přičemž se získá lesklý listový materiál tmavočervené barvy. Produkt má dobré vlastnosti jako oděvní materiál a dobrou stálobarevnost.
Pro srovnávání byl vyroben stejným způsobem umělý sémiš (srovnávací produkt I) s tím rozdílem, že se do vláken nevpravuje červený pigment a materiál se barví za stejných podmínek. Vybarvení takto získaného materiálu nemá žádoucí hloubku a je patrný barevný rozdíl mezi impregnovaným polyuretanem a vlákny vlasu. Kromě toho vznikaly na povrchu usně skvrny.
Aby se dosáhlo uspokojivé hloubky vybarvení materiálu z vláken, do kterých se nevpravoval pigment, barvil se tento srovnávací materiál za níže uvedených zostřených podmínek:
Barvivo Přípravek z červeného barviva (10% vztaženo na hmotnost vláken] Poměr lázně 1: 150
Teplota 97 °C (barvicí stroj s vijákem)
Doba 100 minut
Získaný produkt (srovnávací produkt II) má dostatečnou hloubku vybarvení, ovšem čistota barvy se drasticky zhoršila. Kromě toho je materiál tuhý na omak a jeho stálobarevnost se snížila.
Vlastnosti všech tří uvedených materiálů jsou shrnuty v tabulce 1.
Stálobarevnost (stupeň) | Tabulka 1 Měkkost (délka volně přečnívajícího materiálu v mm] | Omak | Hloubka barvy | Čistota barvy | |||
v otěru | při praní vodou | při chemickém čištění | |||||
Produkt z | |||||||
příkladu 2 Srovnávací | 4,5 | 4 | 4 | 67 | dobrý | dobrá | dobrá |
produkt I Srovnávací | 4,5 | 4 | 4 | 65 | dobrý | nepatrná | téměř dobrá |
produkt II | 2 | 1,5 | 2 | 82 | špatný | dobrá | špatná |
(nestejnoměrný )
20204.2
Aby se získa.1 dostatečně vybarvený · materiál z vláken barvených ve hmotě, ale bez dostatečného barvení, byla popsaným způsobem vyrobena smíšená vlákna z řízků nylonu-6, do kterých se vpravilo 20 % červeného pigmentu (složka A), a z řízků polystyrenu (složka (B). Schopnost zvlákňování a dloužení vláken byla však špatná a vlákna nebyla pevná v tahu. Proto se z takových vláken nedá vyrobit useň s kvalitním vlasem.
Příklad 2
V jednom tavícím zařízení se . roztaví řízky nylonu, obsahující 8 % sazí, (složka A) a ve druhém tavícím zařízení ' se roztaví řízky polyetylénu prostého pigmentů (složka B). Obě taveniny se spojí v poměru 50: 50 do· smíšených proudů, ve kterých je nylon dispergován v polyethylenu jako dispergovadle ve formě velmi jemných vlákének a polymery se v tomto stavu zvlákňují. Vlákna se dlouží, zkadeří a rozřežou na stříž s · titřem! 4,0 denier a délkou vlákna 51 mm. Stříž se zpracuje· křížovým kladením na rouno, které se pak jehluje. Na rouno se působí horkým vzduchem o teplotě 135 °C, a poté se rouno impregnuje 13%ním roztokem směsi polyuertanového elastomeru, který •obsahuje· 90 dílů polyuretanu polyesterového typu a 10 dílů polyuretanu etherového typu, v dimethylformamidu. Poté se rouno koaguluje v koagulační lázni obsahující nerozpouštědlo a promývá se vodou za Vzniku vláknitého listového materiálu (II), z něhož byla extrakcí odstraněna vláknotvorná polyetylénová složka B a nylonová složka A zůstala ve formě svazku obsahujícího průměrně 30 monofilních vláken o titru 0,07 denier.
Takto získaný materiál (II) se rozřízne vodorovně přibližně uprostřed na dva listy a jejich plochy se smirkují a kartáčují, aby vznikl vlas. Listy s vlasem mají tloušťku 0,75 mm.
Takto' získaný materiál se barví v barvicí lázni obsahující černé barvivo. Vybarvený materiál, podobný usni z teletiny, má dobrou hloubku vybarvení a dobrý lesk a je bez barevných · rozdílů. Produkt má výbornou stálobarevnost a vysoký efekt při sčesání vlasů a hodí se zejména pro výrobu oděvů.
Pro srovnání se vyrobí shora uvedeným způsobem materiál s tím rozdílem, že se do nylonu neupravují saze, ale materiál se barví za stejných podmínek. Následkem velmi jemného titru vláken se nedosáhne dobrého·* vyvíjení barvy a sytého černého vybarvení.
příklad 3
Za podmínek uvedených v příkladě 2 s tím rozdílem, že se množství sazí vpravených do nylonu sníží na 5 % a pásový materiál se barví v barvicí lázni, obsahující žluté· barvivo a tmavohědé barvivo, získá se materiál (III) tmavohnědé barvy · a s výbornou stálobarevností. Produkt · je pevný, · ale přesto měkký na omak, dá se dobře řasit a hodí · lise · · velmi dobře k výrobě oděvů.
P ř í · k 1 a d 4
Materiál (III) vyrobený podle příkladu 3 se barví přípravkem z barviva,· obsahujícím červené, žluté a rubínové barvivo. · Vybarvený materiál ' s krásným · vínově červeným vybarvením má dobrou stálobarevnost a dá se použít v oděvním průmyslu.
Pro srovnání se za stejných podmínek barví umělý semiš vyrobený z vláken nebarvených ve hmotě. Vybarvený produkt nemá stejnoměrnou tmavěvínovou barvu a projevují se na něm barevné rozdíly.
P říklad 5
Za podmínek podle příkladu 2 s tím· rozdílem, že se do nylonu vpraví jen 1 · % · sazí, se materiál barví přípravkem' ·obsahujícím zeleň a žluté barvivo. Vybarvená useň má krásnou zelenou barvu.
P říklad6
V jednom tavícím zařízení se roztaví řízky polyesteru s 10 % sazí a ve druhém tavícím zařízení řízky polyetylénu prostého pigmentu. Při zvlákňování se průtok tavenin tryskami reguluje tak, že polyester je dispergován v polyetylénu jako velmi jemná vláknitá složka a polyetylén tvoří disperzní prostředí. Vzniklá vlákna se · dlouží, kadeří a rozřežou na stříž s titrem· 3,0 denier a délkou vlákna 150 mm. Vlákna se zpracují na rouno s propletenými vlákny, které se tepelně zpracovává v ohřívací zóně o· teplotě 135 °C, aby se vlákna smrštila a fixovala. Zpevněné rouno se impregnuje · disperzí obsahující 95 dílů polyuretanu polyesterového typu a 5 dílů modifikovaného, polyamidu, vztaženo k polymeru, ' načež · se impregnované rouno suší, aby se polymery usadily na vláknech. Poté se polyetylén extrahuje a odstraní a získá se · materiál (IV), ve kterém polyesterová složka · zůstala ve formě svazku přibližně 150 vlákének s velmi · jemným titrem průměrně 0,01 denier. Rouno se rozřízne přibližně uprostřed vodorovně na dva listy, jejichž povrch se brousí a kartáčuje, aby vznikl vlas. Získaný materiál se barví při vysoké teplotě černým' · barvivém a získá se umělý semiš se sytým černým vybarvením a jasným efektem při · sčesání vlasů. Tento materiál se hodí k výrobě oděvů.
Pro srovnání se vyrobí stejným způsobem umělý semiš, s tím rozdílem, že se do polyesteru nevpravují saze, ale materiál se · barví za stejných podmínek. Vyvíjení barvy na vláknech je velmi špatné a hotový produkt není černý, nýbrž tmavomodrý, ačkoliv ne202042 ní patrný rozptyl ani nestejnoměrné zbarvení. Množství barviva se tedy zvýší a podmínky při barvení se různě změní. V žádném případě se však nezíská materiál se sytě černým· vybarvením. Následkem zvýšeného množství barviva je povrch vláken pokryt hustou vrstvou barviva, čímž se podstatně sníží stálobarevnost.
příklad 7
Směs polyesteru a 3 · % · ftalocyaninového červeného pigmentu se zvlákňuje velkou rychlostí z taveniny do proudu vzduchu a vlákna se zachycují na drátěné síti. Vzniklé rouno má plošnou hmotnost okolo 100 g/m2. Vlákna mají titr 0,06 denier.
Tři taková rouna se položí na sebe a stoh se jehluje a tepelně zpracovává za vzniku rouna se spojenými nebo propletenými vlákny. Poté se rouno impregnuje 6°/oním vodným roztokem ve vodě rozpustného polyvinylalkoholu ' a suší, čímž vznikne rouno s fixovanými vlákny.
Poté se rouno· impregnuje dimetylformamidovým roztokem směsi obsahující 85 dílů polyuretanu polyesterového typu, 15 dílů polyuretanu polyetylénéterového typu a 0,5 dílů neiontového povrchově aktivního činidla, koaguluje· v koagulační lázni nerozpouštědla, promývá vodou a suší. Získaný materiál se z obou stran brousí a poté se barví v přítomnosti nosiče barvicím přípravkem obsahujícím červené a žluté barvivo. Získaný materiál má krásné tmavočervené zbarvení a hodí se k výrobě dámských střevíců.
Příklad 8
Ve vytlačovacím jednošnekovém stroji se roztaví směs 55 dílů polyesterových řízků,, smíchaných s 5,5 % červeného ftalocyaninového pigmentu, a 45 dílů polyetylénových řízků, a tavenina se zvlákňuje tak, že polyester je dispergován ve formě velmi jemné vláknité · složky v polyetylénu tvořícím dispergační činidlo. Vlákna se dlouží, kadeří a rozřežou na stříž s titrem 4,0 denier a délkou vlákna 51 mm. Stříž se zpracuje na rouno, které se pak propichuje jehlami. . Poté se rouno tepelně zpracuje, impregnuje se roztokem polyuretanové směsi v dimethylformamidu podle příkladu 7, koaguluje, promývá vodou a suší. Poté se polyetylénová složka vláken extrahuje za vzniku rouna, ve kterém je polyesterová složka obsažena ve formě svazku vláken s· velmi jemným titrem průměrně 0,0025 denier. Získaný materiál se rozřeže přibližně uprostřed vodorovně na dva listy, brousí se k vytvoření vlasu a barví se v přítomnosti nosiče přípravkem z červeného barviva. Získané materiály mají krásné tmavočervené zbarvení a jasný efekt při . sčesání vlasů.
Když se materiály vyrobené tímto způsobem barví prostředkem, obsahujícím žluté a oranžové barvivo a mění se směšovací poměr obou barviv, získají se žluté nebo· oranžové materiály s výbornou hloubkou a čistotou barevného tónu, které .se hodí k výrobě oděvů.
Pro srovnání se za shora uvedených podmínek vyrobí materiál s tím rozdílem, že se pigment nevpravuje do polyesteru, · ale materiál se barví za stejných podmínek. Vybarvení vláken je velmi špatné a mezi polyuretanem a vlasem je veliký barevný rozdíl.
Označení barvy použitých barviv
Barvivo
Příklad 1
Barva přípravek z červeného barviva: Irgalan Red 2BL (Ciba-Geigy) Cibalan Red 2GL (Ciba-Geigy ] Irgalan Yellow 2RL · (Ciba-Geigy)
Acid Red 219
Acid Red 211
Acíd Orange 85
Příklad 2 černé barvivo:
Ortolan Black (BASF) Kayakalan Black 2RL (Nippon Kaga-ku)
Příklad 3 žluté barvivo:
Lanyl yelow G (Sumitomo Kagaku) tmavěhnědé barvivo:
Irgalan Dark Brown 5RL (Cibo-Geigy) neznámé
Acid Blacík 155
Acid Yellow 116
Acid Brown 48
Příklad 4 červené barvivo:
Irgalan Red 2BL (Ciba-Geigy) žluté barvivo:
Irgalan Yellow 2BRL (Ciba-Geigy) rubínové barvivo:
Isolan Rubíne K-FB (Bayer)
Acid Red 219 neznámé Acid Red 300
Příklad 5 zelené barvivo:
Lanasyn Green 5GL (Mitsubishi Kasei) žluté barvivo:
Vialon Fast Yellow GL (BASF)
Acid Green 80
Acid Yellow 118
Příklad 6 černé barvivo: '
Dianix Black RS-E (Mitsubishi Kasei) Dianix Black RN-SE (Mitsubishi Kasei) neznámé neznámé
Příklad 7 červené barvivo:
Fast Red (I. C. I.)
Red (I. C. I.)
Brilliant Yellow 4G (I. C. I.)
Acid Red 27 neznámé neznámé
Příklad8:
červené barvivo:
Tarasil Briliant Red 4G (Ciba-Geigy)
Terasil Red (Ciba-Geigy) oranžové barvivo:
Dianix Orange G-SE (Mitsubishi Kasei) žluté barvivol:
Dianix Yellow 4R-SE [Mitsubishi Kasei) Dianix Brilliant Yellow 4G-SE neznámé
Disperse Red 82
Disperse Orange 73
Disperse Orange 87
Disperse Yellow 78
Redmét vynalezu
Claims (3)
1. Způsob výroby barevného umělého semiše s · příjemným omakem, při kterém se na impregnovaném vláknitém podkladu vytvoří vlas, vyznačující se tím, že z vláken polyamidů, polyesterů, polyolefinů, akrylonitrilových polymerů, polyvinylalkoholů, vinylchloridových polymerů, regenerované celulózy a acetátu celulózy nebo z jejich směsi, vybarvených ve hmotě množstvím 0,5 až 15 % hmot, barviva ze skupiny zahrnující saze, chromovou žluť, kadmiovou žluť, kysličník železa, umbru, suřík, kobaltovou violeť, ultramarín, kobaltovou modř, blankytnou modř, chromovou zeleň, kysličník chrómu, kovové pigmenty, azosloučeniny, ftalocyaninové sloučeniny nebo kovové cheláty nebo jejich směsi, vztaženo na hmotnost vlasových vláken, se vytvoří podklad, který se impregnuje pojivém' sestávajícím z elastomeru ze skupiny zahrnující polyuretanové elastomery, kopolymery akrylonitrilu a butadienu, kopolymery styrenu a butadienu, butadienové polymery, neopren, přírodní kaučuk a polyakrylát nebo jejich směsi a Obsahujícím případně až 50 '% hmot, jiné ho polymeru, na naimpregnovaném podkladu se vytvoří povrchová vlasová vrstva o titru vlákének v rozmezí 0,1 až 0,0005 den a po vytvoření vlasu se umělá useň barví.
2. Způsob podle bodu 1, vyznačující se tím, že do pojivá se přidá prostředek podporující barvení . ze skupiny zahrnující polyuretan, obsahující polyetylénéterglykol, polyuretan zlepšující barvitelnost, zesítěný polyuretan, modifikovaný polyamid, polymer obsahující duisík jako je polyvlnylpyrrolldon, polyakrylonitril, polyamin, jeho deriváty nebo sulfonované polymery v množství až 50 % hmot., vztaženo· na hmotnost pojivá.
3. Způsob 'podle bodu 1 nebo 2, vyznačující se tím, že podklad se zhotoví ze smíšených vláken, v nichž je polymer barvený ve hmotě dispergován ve formě vlákének v nebarveném polymeru, který má odlišnou rozpustnost v rozpouštědle, a po impregnaci a koagulaci pojivá se nebarvený polymer extrahuje ze smíšených vláken 'selektivním rozpouštědlem, na podkladu se vytvoří vlas a semišová useň se barví.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
JP49122233A JPS5148404A (en) | 1974-10-23 | 1974-10-23 | Chakushoku sareta sueedochohikakuyoshiitobutsushitsuno seizoho |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CS202042B2 true CS202042B2 (en) | 1980-12-31 |
Family
ID=14830854
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CS757083A CS202042B2 (en) | 1974-10-23 | 1975-10-21 | Method of manufacturing colored suede leatherette |
Country Status (11)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US4046504A (cs) |
JP (1) | JPS5148404A (cs) |
CA (1) | CA1088264A (cs) |
CS (1) | CS202042B2 (cs) |
DD (1) | DD122562A5 (cs) |
DE (1) | DE2545167C3 (cs) |
FR (1) | FR2288809A1 (cs) |
GB (1) | GB1483308A (cs) |
IT (1) | IT1043572B (cs) |
SE (1) | SE407699B (cs) |
SU (1) | SU584805A3 (cs) |
Families Citing this family (19)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS539301A (en) * | 1976-07-12 | 1978-01-27 | Mitsubishi Rayon Co | Production of leather like sheet structre |
DE2831601C2 (de) | 1977-07-25 | 1982-12-16 | Asahi Kasei Kogyo K.K., Osaka | Wildlederartiges Kunstleder mit einer Flordecke aus Acrylfasern, sowie Verfahren zur Herstellung der letzteren |
JPS6043475B2 (ja) * | 1977-11-28 | 1985-09-28 | 株式会社クラレ | スエ−ド革の特長を有する立毛シ−トおよびその製造法 |
DE3143064C2 (de) * | 1981-10-30 | 1984-11-22 | Konrad Hornschuch Ag, 7119 Weissbach | Wildlederartiger Textilverbundstoff und Verfahren zu seiner Herstellung |
DE3425989C2 (de) * | 1984-07-14 | 1986-11-13 | Fa. Carl Freudenberg, 6940 Weinheim | Synthetisches Velour-Spaltleder und Verfahren zu seiner Herstellung |
US4808458A (en) * | 1988-02-08 | 1989-02-28 | Gencorp Inc. | Textured suede |
US5271411A (en) * | 1990-09-21 | 1993-12-21 | Colin Electronics Co., Ltd. | Method and apparatus for ECG signal analysis and cardiac arrhythmia detection |
US6054176A (en) * | 1997-07-22 | 2000-04-25 | Chifa Leather Corp. | Process for making PU air permeable nubuck sheets |
US6838172B2 (en) | 2001-04-26 | 2005-01-04 | Kolon Industries, Inc. | Sea-island typed conjugate multi filament comprising dope dyeing component and a process of preparing for the same |
EP1553225B1 (en) * | 2002-08-07 | 2011-04-27 | Toray Industries, Inc. | Artificial suede-type leather and process for producing the same |
KR100516270B1 (ko) * | 2002-08-07 | 2005-09-20 | (주)대우인터내셔널 | 합성피혁원단제조방법및이에의해제조되는원단을이용한폴리우레탄합성피혁제조방법 |
US20110009021A1 (en) * | 2009-04-16 | 2011-01-13 | Schoots Harrie P | Colorfastness and finishing compounds |
CN101886315B (zh) * | 2009-05-11 | 2012-01-11 | 浙江梅盛实业股份有限公司 | 高仿真麂皮面料的制造工艺 |
AT508846B1 (de) * | 2009-09-17 | 2012-02-15 | Chemiefaser Lenzing Ag | Fluoreszierende faser, deren verwendung sowie verfahren zu deren herstellung |
KR102360127B1 (ko) * | 2017-09-25 | 2022-02-07 | 코오롱인더스트리 주식회사 | 원착 폴리에스테르 해도형 복합사를 이용한 부직포 인공피혁 및 이의 제조방법 |
JP6894576B2 (ja) * | 2018-02-19 | 2021-06-30 | 株式会社クラレ | 立毛調人工皮革 |
US11873606B2 (en) | 2018-12-21 | 2024-01-16 | Kuraray Co., Ltd. | Napped artificial leather and method for producing same |
JP7347078B2 (ja) * | 2019-09-30 | 2023-09-20 | 東レ株式会社 | 人工皮革およびその製造方法 |
CN115161874B (zh) * | 2022-06-29 | 2024-05-07 | 西安工程大学 | 一种再生料制备纳米纤维材料的工艺 |
Family Cites Families (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
BE464700A (cs) * | 1941-01-11 | |||
US2716585A (en) * | 1954-11-03 | 1955-08-30 | Jr Sidney Bailey | Over-dyeing stockings to produce two-color and ombre effects |
US2893970A (en) * | 1956-11-21 | 1959-07-07 | Eastman Kodak Co | Melt-spun polymeric fibers containing pigments of cross-linked polymerized unsaturated amides and melt spinning composition therefor |
US3067483A (en) * | 1958-07-03 | 1962-12-11 | Du Pont | Sheet material and process of making same |
GB1300268A (en) * | 1970-06-04 | 1972-12-20 | Toray Industries | A pile sheet material and a process of manufacturing the same |
GB1326941A (en) * | 1970-07-10 | 1973-08-15 | Ici Ltd | Coloured filaments |
US3899292A (en) * | 1972-03-23 | 1975-08-12 | Toray Industries | Process for crumpling synthetic suede |
-
1974
- 1974-10-23 JP JP49122233A patent/JPS5148404A/ja active Granted
-
1975
- 1975-10-08 DE DE2545167A patent/DE2545167C3/de not_active Expired
- 1975-10-14 CA CA237,508A patent/CA1088264A/en not_active Expired
- 1975-10-20 US US05/624,133 patent/US4046504A/en not_active Expired - Lifetime
- 1975-10-21 CS CS757083A patent/CS202042B2/cs unknown
- 1975-10-21 DD DD188963A patent/DD122562A5/xx unknown
- 1975-10-21 SE SE7511791A patent/SE407699B/xx not_active IP Right Cessation
- 1975-10-22 SU SU7502183105A patent/SU584805A3/ru active
- 1975-10-22 IT IT28559/75A patent/IT1043572B/it active
- 1975-10-22 FR FR7532332A patent/FR2288809A1/fr active Granted
- 1975-10-22 GB GB43412/75A patent/GB1483308A/en not_active Expired
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE2545167C3 (de) | 1978-08-24 |
CA1088264A (en) | 1980-10-28 |
FR2288809A1 (fr) | 1976-05-21 |
JPS5148404A (en) | 1976-04-26 |
DE2545167A1 (de) | 1976-05-20 |
DE2545167B2 (de) | 1978-01-12 |
FR2288809B1 (cs) | 1978-06-23 |
DD122562A5 (cs) | 1976-10-12 |
GB1483308A (en) | 1977-08-17 |
US4046504A (en) | 1977-09-06 |
SU584805A3 (ru) | 1977-12-15 |
IT1043572B (it) | 1980-02-29 |
JPS55504B2 (cs) | 1980-01-08 |
SE407699B (sv) | 1979-04-09 |
SE7511791L (sv) | 1976-04-26 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CS202042B2 (en) | Method of manufacturing colored suede leatherette | |
KR100688693B1 (ko) | 인공 가죽용 섬유성 기질과 이를 이용한 인공 가죽 | |
KR0180949B1 (ko) | 스웨드형 인공피혁 | |
EP0084203B1 (en) | Ultra-fine sheath-core composite fibers and composite sheets made thereof | |
KR100228603B1 (ko) | 스웨드 느낌의 인공 피혁 | |
KR100406340B1 (ko) | 염색성이 우수한 경량섬유 | |
JPS599279A (ja) | 新規なアニリン調異色銀面をもつ人工皮革およびその製造方法 | |
CN109072544A (zh) | 由原液染色的聚酯纤维组成的人造革及其制备方法 | |
EP0098604B1 (en) | Artificial grain leather having different colour spot groups | |
US4604320A (en) | Ultrafine sheath-core composite fibers and composite sheets made thereof | |
JP2002146624A (ja) | 原着極細繊維及びその製造方法 | |
EP0165345A1 (en) | Grained artificial leather having good colour fastness and dyeing method of ultrafine polyamide fibers | |
KR102542691B1 (ko) | 입모풍 인공 피혁 | |
KR20040054558A (ko) | 멜란지형 외관을 갖는 고내구성 부직포, 그의 제조 방법및 상기 제조 방법에 적합한 장치 | |
JPS6135311B2 (cs) | ||
CN114867906A (zh) | 立毛人造革及其制造方法 | |
KR100221604B1 (ko) | 멀티톤 인공피혁 | |
KR100362639B1 (ko) | 염색성이 개량된 부직포 인공피혁의 제조방법 | |
JPS626955A (ja) | 立毛シ−トおよびその製造方法 | |
JP3109764B2 (ja) | 繊維立毛シート状物 | |
JP4170156B2 (ja) | 立毛シート状物およびその製造方法 | |
JP3132780B2 (ja) | ゴルフ手袋用繊維立毛シート状物 | |
JPS5912785B2 (ja) | 着色された皮革様シ−ト物質の製造法 | |
JPH04240274A (ja) | メランジ調立毛シート状物およびその製造方法 | |
JPS58186678A (ja) | 皮革状物 |