SK8897A3 - Process for the preparation of s-(-)-5-££2-(acetoxy)-1- -oxopropyl|amino|-2,4,6-triiodine-1,3-benzenedicarboxylic acid dichloride - Google Patents

Process for the preparation of s-(-)-5-££2-(acetoxy)-1- -oxopropyl|amino|-2,4,6-triiodine-1,3-benzenedicarboxylic acid dichloride Download PDF

Info

Publication number
SK8897A3
SK8897A3 SK88-97A SK8897A SK8897A3 SK 8897 A3 SK8897 A3 SK 8897A3 SK 8897 A SK8897 A SK 8897A SK 8897 A3 SK8897 A3 SK 8897A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
amino
triiodo
benzenedicarboxylic acid
acetyloxy
oxopropyl
Prior art date
Application number
SK88-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Marina Mauro
Fabrizio Minoja
Carlo F Viscardi
Massimo Gatti
Nicola Desantis
Original Assignee
Fructamine Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from ITMI951048A external-priority patent/IT1274550B/it
Priority claimed from IT95RM000548 external-priority patent/IT1281319B1/it
Application filed by Fructamine Spa filed Critical Fructamine Spa
Publication of SK8897A3 publication Critical patent/SK8897A3/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C231/00Preparation of carboxylic acid amides
    • C07C231/02Preparation of carboxylic acid amides from carboxylic acids or from esters, anhydrides, or halides thereof by reaction with ammonia or amines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)
  • Polyamides (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Spôsob výroby dichloridu kyseliny S-(-)-5-[[2-(acetoxy)-loxopropyljamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej
Oblasť techniky
Vynález sa týka nového spôsobu syntézy dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód1,3-benzéndikarboxylovej so vzorcom (I)
OAc
(I) už opísaná v patente GB bola medziprodukt syntézy S,N,N’-bisDoterajší stav techniky
Látka so vzorcom (I)
1472050 a bola použitá ako [2-hydroxy-l- (hydroxymetyl)ety) ] -5- [ [2- (acetyloxy) -1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxamidu, odteraz nazývaného Látka A.
Syntéza látky so vzorcom (I) opísaná vo vyššie zmienenom patente predpokladá nasledujúcu reakciu podľa Schémy 1.
(II) (I)
Reakcia dichloridu kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3benzéndikarboxylovej (látka so vzorcom (II) sa uskutočňuje, podľa GB 1472050, s 2,5 ekvivalentami chloridu S-(-)-[2(acetyloxy)]propiónovej v dimetylacetamide pri 3 až 5 'C.
Nedávno bola publikovaná patentová prihláška GB 2271990, ktorá opisuje spôsob prípravy látky (I), vyznačujúci sa tým, že v reakčnej Schéme 1 používa Lewisovu kyselinu v katalytickom množstve. Podľa autorov leží zlepšenie prinesené vynálezom v kvantitatívnych konverziách. Reakčné rozpúšťadlo sa môže meniť a tak zabrániť nevýhodám vyplývajúcim z odstraňovania dimetylacetamidu.
Ako bolo uvedené skôr, látka A je produkt obsahujúci chirálne centrum a jej liekopisové štandardy (napríklad USP XXV; FU IX ed.) uvádzajú špecifickú minimálnu optickú otáčavosť v rozsahu medzi = -4,6° a -5,2° (c = 40, H2O) .
Podstata vynálezu
Zistilo sa, a je to jeden z aspektov tohto vynálezu, že ak sa reakcia so Schémou 1 uskutočňuje v dimetylacetamide alebo v inom aprotickom dipolárnom rozpúšťadle v prítomnosti halogénvodíkovej kyseliny, vedie k reakčnej zmesi obsahujúcej opticky a chemicky čistý konečný produkt.
Ďalej, sa tento vynález týka priemyselne výhodného spôsobu čistenia reakčnej zmesi, ktorý vedie k čistému produktu so vzorcom (I) vo vysokom výťažku a so špecifickou optickou otáčavosťou v rozsahu medzi (“120^ = “13,7° a -14,7’ (c = 10, CH3CN) a s chemickou čistotou lepšou ako 99 % hmotnostných. Tento produkt, použitý ako medziprodukt pri syntéze Látky A, vedie ku kontrastnému činidlu, ktoré spĺňa liekopisové štandardy a zvlášť tie, ktoré sa týkajú optickej otáčavosti.
Preto je predmetom tohto vynálezu spôsob prípravy látky so vzorcom (I), ktorý zahrnuje reakciu medzi chloridom kyseliny S-(-)-[2-(acetyloxy)]propiónovej s látkou so vzorcom (II), dichloridom kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, v aprotickom dipolárnom rozpúšťadle v pri tomnosti kyseliny halogénvodíkovej.
Vo výhodnom uskutočnení tohto vynálezu je aprotické dipolárne rozpúšťadlo vybraté zo skupiny pozostávajúcej z Ν,Ν-dimetylacetamidu, N,N-dimetylformamidu a N-metyl-2pyrolidónu, výhodne v N,N-dimetylacetamide.
Zvlášť sú výhodné podmienky reakcie, v ktorých sa halogénvodíková kyselina pridáva ako bezvodý plyn v molovom pomere 0,1:3 vzhľadom na produkt so vzorcom (II).
Rovnako sú výhodné podmienky reakcie, za ktorých sa toto množstvo halogénvodíkovej kyseliny pridáva ako soľ vyššie uvedeného aprotického dipolárneho rozpúšťadla. Zvlášť výhodný je hydrochlorid dimetylacetamidu.
Rovnako sú výhodné podmienky reakcie, za ktorých je teplota v rozsahu medzi 0 až 40 ’C.
Tento vynález sa tiež týka spôsobu čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej pochádzaj úceho z reakcie tvorby tejto látky.
Zistilo sa, že zriedenie reakčnej zmesi, obsahujúcej konečný produkt a aprotické dipolárne rozpúšťadlo, s rozpúšťadlom vybraným zo skupiny pozosávajúcej z: esterov kyseliny octovej s lineárnymi alebo rozvetvenými (C^-C^) alkoholmi; sekundárnymi alebo terciárnymi alkoholmi, lineárnymi alebo rozvetvenými (C-j-Cg) ; mono-, di- alebo polychlórovanými (C1-C4) alkánmi, nasledované prídavkom vody dovoľuje izoláciu požadovaného produktu s vynikajúcim výťažkom, odstránenie aprotického dipolárneho rozpúšťadla ľahkou a úplnou cestou, a poskytuje produkt, ktorý má všetky potrebné chemickofyzikálne charakteristiky pre uskutočnenie syntézy látky A v zhode s liekopisovými štandardami.
Tento vynález sa tiež týka spôsobu čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, ktorý zahrnuje nasledujúce kroky:
zriedenie reakčnej zmesi estermi kyseliny octovej s lineárnymi alebo rozvetvenými (C3-C5) alkoholmi alebo mono-, di- alebo polychlórovanými (C-^-C4) alkánmi, v po mere medzi zriedbvacím rozpúšťadlom a aprotickým dipolárnym rozpúšťadlom 0,3:1 až 2,5:1 hmotnostne;
extrakcia aprotického dipolárneho rozpúšťadla vodou v pomere vody ku zrieďujúcemu rozpúšťadlu v rozsahu od 0,5:1 do 4:1 hmotnostne;
zrážanie produktu vodou.
Zvlášť sú výhodné rozpúšťadlá vybrané z propylacetátu, n-butylacetátu a metylchloroformu.
Prekvapivo sa zistilo, že čistenie reakčnej zmesi sa môže výhodne uskutočniť použitím alternatívnej metódy založenej na použití prietokového extraktora, plneného rovnakým rozpúšťadlom, ako je použité na zriedenie reakčnej zmesi, a s vodou od oboch koncov a privádzaním reakčnej zmesi na niektorú vnútornú priehradku. Produkt sa izoluje skoncentrovaním rozpúšťadlovej fázy. Aj v tomto prípade produkt spĺňa požadované chemicko-fyzikálne štandardy čistoty.
Pokiaľ sa týka použitia sekundárnych alebo terciárnych lineárnych alebo rozvetvených alkoholov, zriedenie sa môže uskutočniť prídavkom vybraného rozpúšťadla do reakčnej zmesi, alebo pridaním reakčnej zmesi do vodno-alkoholového roztoku obsahujúceho vybraný alkohol, vždy v pomere zrieďujúceho rozpúšťadla ku aprotickému dipolárnemu rozpúšťadlu prítomnému v reakčnej zmesi v rozsahu od 0 do 1,5 hmotnostne, výhodne v pomere v rozsahu 0,3 až 0,6 hmotnostne.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Nasledujúce príklady uskutočnenia tohto vynálezu sú mienené ako ilustračné a nie sú spôsobom obmedzenia rozsahu vynálezu.
Príklad 1
Dichlorid kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyl]amino]2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej o
Me 11
ΊΛ»
O
OAc
C1
A) Sodná soľ kyseliny S-(-)-[2-(acetyloxy)Jpropiónovej
560 g sodnej soli kyseliny S-(-)-mliečnej sa rozpustilo v 1,5 kg kyseliny octovej. Za premiešavania bez prekročenia 40 °C sa pridalo 180 g HC1 35 až 38 % hmotnostných) a 650 g anhydridu kyseliny octovej. Roztok sa ochladil na 20 °C a za premiešavania sa počas 30 minút pridalo 20 g bezvodého octanu sodného. Výsledná suspenzia sa prefiltrovala cez Celite a filter sa premyl 50 g kyseliny octovej. Filtrát sa skoncentroval destiláciou zmesi tvorenej kyselinou octovou - anhydridom kyseliny octovej (5 až 12 % hmotnostných anhydridu) za vákua. Koncentrát zodpovedajúci požadovanému produktu sa použil ako taký v nasledujúcom kroku.
B) Chlorid kyseliny S-(-)-[2-(acetyloxy)Jpropiónovej
640 g technického SOCI2 sa po kvapkách pridalo ku koncentrátu získanému pomocou kroku A) pri teplote 80 °C, za udržiavania tejto fázy pri teplote 65 až 70 “C. Na konci pridávania sa nadbytočný SOCI2 odstránil pomocou skoncentrovania za vákua. Požadovaný produkt sa destiluje pri teplote 45 až 70 “C a pri tlaku 1,5 kPa až 2 kPa. Získalo sa 677 g produktu.
Výťažok: 90 %
Plynová chromatografia: 99,5 % hmotnostných
-35,8* (na produkt) ^H-NMR, l^c-NMR, IR a MS spektrá zodpovedajú štruktúre.
C) Kyselina 5-amino-l,3-benzéndikarboxylová
325 g kyseliny 5-nitro-l,3-benzéndikarboxylovej (produkt dostupný na trhu) sa vložilo do reaktora s 2,8 1 vody, zohrial sa na teplotu 60 až 70 ’C a počiatočný produkt sa rozpustil pridaním 410 g roztoku 30 % hmotnostných NaOH. Potom sa pridalo 10 g dreveného uhlia; kaša sa odfiltrovala a filtrát sa premyl s 200 ml vody.
Potom sa nadávkovalo 8 g Pd/C 5% hmotnostných (produkt Q dostupný na trhu) a kondiciovalo s približne 0,01 dusíka.
a
Pod Tlakom 30 kPa sa pridalo 0,1 m vodíka. Teplota spontánne dosiahla 50 ’C a udržiavala sa chladením. Keď sa spotreba vodíka zastavila udržiaval sa roztok pod tlakom počas 1 hoO diny a potom sa zvyšný vodík odstránil premytím s 0,02 m dusíka. Suspenzia sa prefiltrovala a filter sa premyl so 100 ml vody, čím sa získalo približne 3,85 kg roztoku, ktorý obsahoval sodnú soľ kyseliny 5-amino-l,3-benzéndikarboxylovej .
D) kyselina 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylová
Do reaktora naplneného 2,75 1 vody sa postupne pridávalo 0,08 kg HC1 (34 % hmotnostných), 3,85 kg roztoku sodnej soli kyseliny 5-amino-l,3-benzéndikarboxylovej pochádzajúceho z predchádzajúcej reakcie a 375 g H2SO4 (1:1 vodný roztok) . Obsah sa zahrieval na 70 eC a počas 3 hodín sa pridalo
1,35 kg roztoku IC1 v HC1 (44,5 % hmotnostného jódu, molový pomer IC1:HC1 = 1:1) (produkt dostupný na trhu). Keď bolo pridávanie dokončené, roztok sa zahrial na 90 ’C a teplota sa udržiavala počas 6 hodín. Potom sa obsah ochladil na 60 ’C a preniesol s do ďalšieho reaktora, kde sa ochladil na 30 ’C. Kaša sa odfarbila pridaním 45 g hydrogénsiričitanu sodného za premiešavania, potom sa odcentrifugovala a produkt sa premyl s 0,3 kg vody, čím poskytol 935 g požadovaného vlhkého produktu. Po usušení sa získalo 830 g požadovaného produktu.
Celkový výťažok z dvoch krokov (na bezvodý produkt): Obsah vody:
95,0 % %
Potenciometrická skúška: 99,3 % ^H-NMR, l^C-NMR, IR a MS spektrá zodpovedajú štruktúre.
E) Dichlorid kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej
Zmes 1,2 kg látky z B) a 6 g chinolínu a 970 g metaxylénu sa zahrievala na 65 až 70 eC za premiešavania v dusíkovej atmosfére. Potom sa počas 2 hodín pridalo 500 až 600 g SOC^/meta-xylénu v zmesi, ktorá obsahovala 10 % hmotnostných posledne menovanej látky, a potom sa pridal 1 kg SOCI2 počas 4 až 6 hodín, za udržiavania teploty medzi 65 až 70 ’C. Keď pridávanie skončilo, zmes sa zahrievala na 80 až 85 °C za 2 hodín a táto teplota sa udržiavala počas 6 hodín, aby sa reakcia dokončila. Potom sa obsah ochladil na 40 až 50 °C a teplota sa udržiavala na 80 až 85 eC za premiešavania, pričom sa oddestilovala zmes SOC12/10 % n-dodekán, ktorá sa môže znova použiť.
Pomocou dusíka sa tlak upravil na normálne hodnoty, obsah sa ochladil na teplotu menej ako 55 °C a stále pod dusíkovou atmosférou a za premiešavania sa pridalo 1,3 kg dietylénglykoldimetyléteru (diglymu) za udržiavania teploty medzi 40 až 50 °C.
Potom sa pridalo 280 až 240 g NaOH (vodný roztok 13 až 15 % hmotnostných), pričom teplota vzrástla na asi 60 °C s konečným pH 2,5 až 3. Pridalo 300 g vody a pH sa upravilo na hodnotu 6 prídavkom 690 až 590 g NaOH (vodný roztok 13 až 15 % hmotnostných); zmes sa potom zriedila 150 až 180 g vody pri teplote 30 ’C.
Suspenzia sa prefiltrovala pod dusíkovou atmosférou a vlhký produkt sa premyl vodou. Produkt sa sušil pri teplote 50 až 65 ’C, čím poskytol 1,237 kg požadovaného produktu. Výťažok počítaný na bezvodý produkt: 95,6 %
Obsah H20: 1 %
HPLC: 98,5 %
D
Stacionárna fáza: kolóna E. Merck Lichrospher RP-18, 5 pm, 4 mm x 12,5 cm
Mobilná fáza: gradientová elúcia A = voda
B = CH3CN
min %B
0 60
3 60
12 80
19 80
20 60
Prietok: 1,2 ml.min-1
Teplota: 30 °C
UV detekcia: 240 nm
^H-NMR, 13C-NMR, IR a MS spektrá zodpovedajú štruktúre.
F) Dichlorid kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trij ód-1,3-benzéndikarboxylovej
700 g látky (E) sa rozpustilo za laboratórnej teploty a za premiešavania v 1 kg dimetylacetamidu a po ochladení na 15 °C sa pridalo 15 g HCl(g). Potom sa za 4 hodiny pridalo 288 g látky B) a teplota sa držala medzi 8 až 15 “C. Reakcia skončí po udržiavaní roztoku počas 30 až 40 hodín pri teplote 6 až 15 °C.
Do reakčnej zmesi sa za premiešavania počas 5 minút pridalo 488 g n-butylacetátu a 1,28 kg vody. Potom sa premiešavanie zastavilo na 15 minút, aby sa oddelili fázy. Spodná organická fáza je tvorená n-butylacetátom, konečným produktom a malým množstvom dimetylacetamidom, Po separácii sa pH nastavilo na hodnotu 4 pridaním 450 g roztoku 5 % hmotnostných NaHC03. Potom sa pridalo 405 g vody za premiešavania, čím sa získala suspenzia, ktorá sa prefiltrovala. Vlhký produkt sa premyl 42,5 g butylacetátu a 600 g vody v dvoch podieloch. Tá istá operácia sa uskutočnila s dvoma zostávajúcimi dielmi organickej fázy. Vlhký konečný produkt sa sušil pri teplote 55 eC, čím poskytol 755 g požadovaného produktu. Výťažok počítaný na bezvodý produkt: 90,0%
Obsah vody: 1 % [a]20 D = -14,2’ (c = 10, CH3CN)
HPLC: 99,2 %
n
Stacionárna fáza: kolóna E. Merck Lichrospher RP-18, 5 μπι, mm x 12,5 cm
Mobilná fáza: gradientová elúcia
A = voda
B = CH3CN
min %B
0 45
3 45
9,5 45
15 100
17 45
Prietok: 1,0 ml.min“^
Teplota: 30 ’C
UV detekcia: 245 nm
^H-NMR, 13C-NMR, IR a MS spektrá zodpovedajú štruktúre.
Príklad 2
Príprava dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej v prítomnosti hydrochloridu dimetylacetamidu (DMAC.HC1)
362 g chloridu kyseliny S-(-)-[2-(acetyloxy)jpropiónovej sa rozpustilo pri teplote 15 až 17 ’C a za premiešavania do 657 g dimetylacetamidu (DMAC) a 31 g DMAC.HC1. Potom sa do predchádzajúceho roztoku pridal roztok 894 g dichloridu kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej v 657 g DMAC počas 2 hodín za udržiavania teploty na 17 ’C. Reakcia sa skončí po 20 hodinách pri teplote 17 ’C.
Pridalo sa 1300 g n-butylacetátu a väčšina hydrochloridu DMAC sa vyzrážal. Hydrochlorid sa odstránil pomocou filtrácie .
Extrakčné a premývacie operácie sa uskutočnili v 45 mm prietokovej extrakčnej kolóne vybavenej rotujúcimi a pulzujúcimi priehradkami (LABORTEC TK 40/15), plnenej takto:
priehradka Prietoková rýchlosť celkové množstvo
priehradka 1 (dno)
n-butylacetát 4,7 1/h 7 kg
priehradka 5 roztok
obsahujúci produkt 2,3 1/h
priehradka 13 roztok
23 % hm. K2CO3 1,2 1/h 0,48 kg
priehradka 15 (hlava)
premývacia voda 0,9 1/h 1,4 kg
Roztoky sa dávkujú tromi dávkovacími pulznými čerpadlami PROMINENT a jedným peristaltickým čerpadlom VATSON MARLOV 503U s trubicou 3,2 mm (pre n-butylacetát).
Pulzačná a rotačná rýchlosť boli nastavené na 60 % a 20 %. Plocha prierezu extraktora je približne 16 cm , ktorá je čiastočne obsadená premiešavacím systémom; priemerný voľný prierez je 10 cm .
Extrakcia trvala 1 hodinu a 30 minút pri teplote nižšej ako 30 ’C, za použitia n-butylacetátu ako kontinuálnej fázy. Konečná organická fáza sa skoncentrovala destilovaním najprv heterogénnej azeotropickej zmesi I^O/n-butylacetát pri 2,7 kPa a pri 27 0 C a potom len organického rozpúšťadla pri 35 °C. V konečnom kroku skoncentrovania sa začalo zrážanie požadovaného produktu. Po ochladení sa produkt odfiltroval. Po sušení sa získalo 925 g požadovaného produktu.
Výťažok počítaný na bezvodý produkt: 87 %
HPLC: 99,0 %
Chemicko-fyzikálne charakteristiky zodpovedajú skôr opísaným charakteristikám.
Príklad 3
Alternatívne čistenie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej .
680 g roztoku kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyljamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej (pripraveného podlá Príkladu 1) sa zriedilo s 550 ml CH^CCl^. Po 15 minútach premiešavania pri laboratórnej teplote sa roztok ochladil na 17 až 18 C a pH sa upravilo na 6 až 6,2 pridaním roztoku 30 % hmotnostných NaOH, za udržiavania teploty medzi 20 až 25 “C. Reakčná zmes, ktorá obsahuje NaCl sa zriedi s 500 ml vody a premiešava sa počas 30 minút. Oddelia sa dve fázy a organická fáza sa naleje do vody pri laboratórnej teplote za premiešavania s výsledným vyzrážaním produktu. Roztok sa za premiešavania udržuje pri 20 až 23 °C počas 1 hodiny a potom sa prefiltruje pod tlakom, za premývania najprv s CH3CCI3 a potom vodou. Získalo sa 267 g požadovaného produktu.
Výťažok izolácie 95 %
Chemicko-fyzikálne charakteristiky zodpovedajú skôr opísaným charakteristikám.
Príklad 4
Alternatívne čistenie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy) -l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej .
680 g roztoku kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyljamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej (pripraveného podľa Príkladu 1) sa zriedilo s 256 g terc.BuOH. Po kvapkách sa pridalo 1040 g roztoku 7 % hmotnostných NaOH pri teplote 30 “C do pH 4,5 až 5,5. Keď pridávanie skončilo, kaša sa udržiavala počas 1 hodiny za premiešavania s kontrolovaním pH. Tuhá látka sa odfiltrovala a premyla vodou. Získalo sa 256 g požadovaného produktu.
Výťažok izolácie 89,0 %
Chemicko-fyzikálne charakteristiky zodpovedajú skôr opísaným charakteristikám.
Príklad 5
Alternatívne čistenie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy) -1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-1,3-benzéndikarboxylovej .
680 g roztoku kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyl ] amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej (pripraveného podľa Príkladu 1) sa po kvapkách pridalo do vodno-alkoholového roztoku 496,4 g 30 % hmotnostných terc.butanolu pri teplote 20 až 40 °C. Súčasne sa pridalo približne 612 g roztoku 7 % hmotnostných NaOH, aby sa pH udržalo medzi 3,5 až 5,5.
Keď sa prikvapkávanie skončilo, kaša sa udržiavala za premiešavania pri pH 3,5 až 4,5 počas 1 hodiny. Tuhá látka sa prefiltrovala a premyla vodou. Získalo sa 271 g požadovaného produktu.
Výťažok izolácie 95 %
Chemicko-fyzikálne charakteristiky zodpovedajú skôr opísaným charakteristikám.
Príklad 6
Podľa spôsobu z Príkladu 4 s terc.BuOH nahradeným 2-BuOH sa získalo 241 g požadovaného produktu.
Výťažok izolácie 85 %
Chemicko-fyzikálne charakteristiky zodpovedajú skôr opísaným charakteristikám.

Claims (18)

1. Spôsob výroby dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy) -1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej so vzorcom (I) vyznačujúci sa tým, že zahrnuje reakciu medzi chloridom kyseliny S-(-)-[2- (acetyloxy)Jpropiónovej a dichloridom kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej v aprotickom dipolárnom rozpúšťadle v prítomnosti kyseliny halogénvodíkovej.
2. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že halogénvodíková kyselina sa pridáva ako plyn do roztoku dichloridu kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej pred pridaním chloridu kyseliny S-(-)-[2(acetyloxy)Jpropiónovej.
3. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že halogénvodíkovou kyselinou je kyselina chlorovodíková.
4. Spôsob podľa nároku 3, vyznačujúci sa tým, že plynný HC1 sa pridáva v molovom pomere 0,1 až 3.
5. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúci sa tým, že aprotické organické rozpúšťadlo je vybraté zo skupiny pozostávajúcej z N,N-dimetylacetamidu, N,N-dimetylformamidu a N-metyl-2-pyrolidónu, výhodne v Ν,Ν-dimetylacetamide.
6. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že HC1 sa pridáva ako hydrochlorid dimetylacetamidu.
7. Spôsob podľa nároku 6, vyznačujúci sa tým, že hydrochlorid dimetylacetamidu sa pridáva v molovom pomere 0,1 až 3.
8. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, že reakčná teplota je v rozsahu medzi 0 a 40 ’C.
9. Látka so vzorcom (I) získaná pomocou spôsobu podľa nároku 1, ktorej optická otáčavosť je medzi (“120^ = “13,7° a -14,7° (c = 10, CH3CN).
10. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5 - [ [2-(acetyloxy)-1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že zahrnuje nasledujúce kroky:
zriedenie reakčnej zmesi estermi kyseliny octovej s lineárnymi alebo rozvetvenými (C^-C^) alkoholmi alebo mono-, di- alebo polychlórovanými (C^-C^) alkánmi, v pomere medzi zrieďovacím rozpúšťadlom a aprotickým dipolárnym rozpúšťadlom 0,3:1 až 2,5:1 hmotnostne;
extrakcia aprotického dipolárneho rozpúšťadla vodou v pomere vody ku zrieďujúcemu rozpúšťadlu v rozsahu od 0,5 do 4 hmotnostne;
zrážanie produktu vodou.
11. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nároku 10, vyznačuj úci sa tým, že rozpúšťadlá sú vybrané z propylacetátu, n-butylacetátu a metylchloroformu.
12. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S - 5 - [[2-(acetyloxy)-1-oxopropylJamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nároku 10 a 11, vyznačuj ú ci sa t ý m, že extrakcia vodou sa uskutočňuje pomocou prietokového extraktora plneného rovnakým rozpúšťadlom, ako je použité na zriedenie reakčnej zmesi, a vodou od oboch koncov a privádzaním reakčnej zmesi na niektorú vnútornú priehradku a produkt sa izoluje skoncentrovaním rozpúšťadlovej fázy.
13. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-l-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-ben- • zéndikarboxylovej, podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že zahrnuje nasledujúce kroky:
zriedenie reakčnej zmesi s lineárnym alebo rozvetveným (C3-C5) alkoholom, v pomere zrieďujúceho rozpúšťadla ku aprotickému dipolárnemu rozpúšťadlu prítomnému v reakčnej zmesi v rozsahu od 0 do 1,5 hmotnostne;
zrážanie produktu vodou.
14. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-1,3-ben- • zéndikarboxylovej, podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m, že zahrnuje nasledujúce kroky:
• - pridanie reakčnej zmesi do vodno-alkoholického roztoku obsahujúceho lineárny alebo rozvetvený (C3-C5) alkohol, v pomere zrieďujúceho rozpúšťadla ku aprotickému dipolárnemu rozpúšťadlu prítomnému v reakčnej zmesi v rozsahu od 0 do 1,5 hmotnostne.
15. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyl]amino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nárokov 13 a 14, vyznačujúci sa tým, že alkohol je vybraný zo skupiny pozostávajúcej z izopropanolu, terc.butanolu a sek.butanolu.
16. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropylJamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nárokov 14 až 15, vyznačujúci sa tým, že množstvo alkoholu je v pomere zrie16 ďujúceho rozpúšťadla ku aprotickému dipolárnemu rozpúšťadlu prítomnému v reakčnej zmesi v rozsahu 0,3 až 0,6 hmotnostne.
17. Spôsob čistenia a izolácie dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy)-1-oxopropyljamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej, podľa nárokov 10 až 16, vyznačujúci sa tým, že aprotické dipolárne rozpúšťadlo prítomné v reakčnej zmesi je N,N’-dimetylacetamid.
* 18. Spôsob prípravy dichloridu kyseliny S-5-[[2-(acetyloxy) -1-oxopropylJamino]-2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovej.vyznačujúci sa tým, že zahrnuje nasledujúce kroky:
a) katalytickú hydrogenáciu kyseliny 5-nitro-l,3-benzéndikarboxylovej v neutrálnom alebo zásaditom prostredí, ktorá poskytuje vodný roztok sodnej soli kyseliny 5-amino-l,3-benzéndikarboxylovej;
b) priamu jodáciu roztoku sodnej soli kyseliny 5-amino-l,3benzéndikarboxylovej získaného z kroku a), bez ďalšieho čis- tenia, roztokom IC1 v HC1, pričom do roztoku sodnej roztoku , soli kyseliny 5-amino-l,3-benzéndikarboxylovej je vopred • pridaná HC1 a H2S04, čím poskytne kyselinu 5-amino-2,4,6trijód-l,3-benzéndikarboxylovú;
c) reakciu v heterogénnej fáze medzi kyselinou 5-amino2,4,6-trijód-l,3-benzéndikarboxylovou a tionylchloridom v rozpúšťadle vybranom zo skupiny pozostávajúcej z: (c7-c16> lineárnych alebo rozvetvených uhľovodíkov, (Cj-Cg) aromatických uhľovodíkov, 1,1,1-trichlóretánu, n-butylacetátu, diglymu (dietylénglykoldimetyéter), a v prítomnosti katalytického množstva terciárneho amínu, čím poskytne dichlorid kyseliny 5-amino-1,3-benzéndikarboxylovej;
d) reakciu medzi chloridom kyseliny S-(-)-[2-(acetyloxy)]propiónovej a dichloridom kyseliny 5-amino-2,4,6-trijód1,3-benzéndikarboxylovej v aprotickom dipolárnom rozpúšťadle v prítomnosti kyseliny halogénvodíkovej.
SK88-97A 1995-05-23 1996-05-17 Process for the preparation of s-(-)-5-££2-(acetoxy)-1- -oxopropyl|amino|-2,4,6-triiodine-1,3-benzenedicarboxylic acid dichloride SK8897A3 (en)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ITMI951048A IT1274550B (it) 1995-05-23 1995-05-23 Processo per la preparazione del dicloruro dell'acido s-5-¬¬2- (acetilossi)-1-ossopropil|ammino|-2,4,6-triiodo-1,3- benzendicarbossilico
IT95RM000548 IT1281319B1 (it) 1995-08-04 1995-08-04 Procedimento per la preparazione di dicloruro dell'acido s-5-<<2- (acetilossi)-1-ossopropil>ammino>-2,4,6-triiodo-1,3-benzendi-
PCT/EP1996/002104 WO1996037460A1 (en) 1995-05-23 1996-05-17 Process for the preparation of a dicarboxylic acid dichloride

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK8897A3 true SK8897A3 (en) 1997-08-06

Family

ID=26331280

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK88-97A SK8897A3 (en) 1995-05-23 1996-05-17 Process for the preparation of s-(-)-5-££2-(acetoxy)-1- -oxopropyl|amino|-2,4,6-triiodine-1,3-benzenedicarboxylic acid dichloride

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5672735A (sk)
EP (1) EP0773925B1 (sk)
JP (2) JP4012567B2 (sk)
KR (1) KR100269080B1 (sk)
CN (1) CN1068582C (sk)
AT (1) ATE189674T1 (sk)
AU (1) AU698623B2 (sk)
BR (1) BR9606394A (sk)
CA (1) CA2195634C (sk)
CZ (1) CZ290363B6 (sk)
DE (2) DE69606601T2 (sk)
ES (1) ES2103253T3 (sk)
GR (1) GR970300028T1 (sk)
HU (1) HU216537B (sk)
IL (1) IL118358A (sk)
NO (1) NO313697B1 (sk)
PL (1) PL187308B1 (sk)
PT (1) PT773925E (sk)
SI (1) SI9620010B (sk)
SK (1) SK8897A3 (sk)
WO (1) WO1996037460A1 (sk)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1289521B1 (it) * 1996-12-24 1998-10-15 Zambon Spa Processo per la purificazione di un intermedio
IT1289520B1 (it) * 1996-12-24 1998-10-15 Zambon Spa Processo per la preparazione di un intermedio utile nella sintesi di mezzi di contrasto iodurati
IT1289519B1 (it) * 1996-12-24 1998-10-15 Zambon Spa Processo per la preparazione di un intermedio utile nella sintesi di mezzi di contrasto iodurati
EP2230227A1 (en) 2009-03-20 2010-09-22 Bracco Imaging S.p.A Process for the preparation of triiodinated carboxylic aromatic derivatives
EP2243767A1 (en) 2009-04-21 2010-10-27 Bracco Imaging S.p.A Process for the iodination of aromatic compounds
PT105770B (pt) * 2011-06-24 2013-07-08 Hovione Farmaciencia S A Novo intermediário e seu uso na preparação de agente de contrate triiodado
EP2931696B1 (en) 2012-12-11 2018-08-22 Bracco Imaging S.p.A Continuous process for the preparation of (s)-2-acetyloxypropionic acid
LT3066071T (lt) 2013-11-05 2018-09-10 Bracco Imaging S.P.A. Jopamidolio gamybos būdas
HUE049284T2 (hu) 2014-06-10 2020-09-28 Bracco Imaging Spa Eljárás (S)-2-acetiloxipropionsav és származékai elõállítására
CN110023279B (zh) 2016-12-05 2022-03-11 伯拉考成像股份公司 放射照相剂中间体的机械化学合成
FR3062850B1 (fr) 2017-02-10 2020-01-31 Guerbet Procede de preparation monotope de composes organo-iodes
FR3084668A1 (fr) 2018-08-02 2020-02-07 Guerbet Procede de preparation monotope de composes organo-iodes intermediaires a la synthese du ioversol

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH608189A5 (sk) * 1974-12-13 1978-12-29 Savac Ag
CH626873A5 (sk) * 1977-03-28 1981-12-15 Bracco Ind Chimica Spa
DE2909439A1 (de) * 1979-03-08 1980-09-18 Schering Ag Neue nichtionische roentgenkontrastmittel
IT1256162B (it) * 1992-10-27 1995-11-29 Zambon Spa Processo per la preparazione di un intermedio della sintesi organica
IT1274027B (it) * 1994-03-03 1997-07-14 Zambon Spa Processo per la preparazione e purificazione di mezzi di contrasto iodurati

Also Published As

Publication number Publication date
NO970262L (no) 1997-03-24
CN1068582C (zh) 2001-07-18
WO1996037460A1 (en) 1996-11-28
ES2103253T1 (es) 1997-09-16
CN1154690A (zh) 1997-07-16
US5672735A (en) 1997-09-30
NO970262D0 (no) 1997-01-21
JP4675355B2 (ja) 2011-04-20
SI9620010B (sl) 1998-08-31
ES2103253T3 (es) 2000-04-01
CZ18697A3 (en) 1997-07-16
GR970300028T1 (en) 1997-09-30
DE773925T1 (de) 1997-12-18
EP0773925B1 (en) 2000-02-09
AU698623B2 (en) 1998-11-05
AU5818896A (en) 1996-12-11
PL318284A1 (en) 1997-06-09
CA2195634A1 (en) 1996-11-28
PT773925E (pt) 2000-05-31
IL118358A0 (en) 1996-09-12
ATE189674T1 (de) 2000-02-15
KR100269080B1 (ko) 2000-10-16
DE69606601T2 (de) 2000-07-06
CZ290363B6 (cs) 2002-07-17
IL118358A (en) 2000-10-31
SI9620010A (en) 1997-06-30
HUP9700190A3 (en) 1998-03-02
HU216537B (hu) 1999-07-28
HUP9700190A1 (hu) 1998-01-28
CA2195634C (en) 2008-11-18
EP0773925A1 (en) 1997-05-21
JPH10503529A (ja) 1998-03-31
JP2007308503A (ja) 2007-11-29
PL187308B1 (pl) 2004-06-30
JP4012567B2 (ja) 2007-11-21
NO313697B1 (no) 2002-11-18
BR9606394A (pt) 1997-10-28
DE69606601D1 (de) 2000-03-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4675355B2 (ja) ジカルボン酸二塩化物の製造方法
JP3437584B2 (ja) 5―[アセチル(2,3―ジヒドロキシプロピル)アミノ]―n,n′―ビス(2,3―ジヒドロキシプロピル)―2,4,6−トリヨード―1,3―ベンゼンジカルボキシアミドの製造方法
EP1150943B1 (en) Preparation of iodixanol
RU2614412C2 (ru) Непрерывный способ алкилирования циклических третичных аминов
SK8797A3 (en) Process for the preparation of 5-amino-2,4,6-triiodine-1,3- -benzenedicarboxylic acid dichloride
JP2011509943A (ja) イオシメノールを調製するためのプロセス
KR20060041207A (ko) 요오헥솔의 제조 방법
JP2000517312A (ja) イオヘキソールの製法
US4997983A (en) Process for production of ioversol
JP2001515496A (ja) 5−アミノメチル−クロロピリジン類の製造方法
ES2729404T3 (es) Proceso de hidrocloruro de fingolimod
CN110621660A (zh) 盐酸罗匹尼罗的纯化方法
JP2003518088A (ja) ジフェニルエーテル化合物の製造方法
US20030139606A1 (en) Process for preparing 5-methylisoxazole-4-carboxylic- (4&#39;-trifluoromethyl)-anilide
JP2001510178A (ja) 3−ヒドロキシ−2−メチル安息香酸の製造方法
ITRM950548A1 (it) Procedimento per la preparazione di ammidi
ITMI951048A1 (it) Processo per la preparazione del dicloruro dell&#39;acido s-5-2- ( acetilossi ) - 1 - ossopropil ammino -2,4,6-triiodo-1,3-