SK284273B6 - Spôsob prípravy granúl kombinovaných hnojív - Google Patents

Spôsob prípravy granúl kombinovaných hnojív Download PDF

Info

Publication number
SK284273B6
SK284273B6 SK1977-2000A SK19772000A SK284273B6 SK 284273 B6 SK284273 B6 SK 284273B6 SK 19772000 A SK19772000 A SK 19772000A SK 284273 B6 SK284273 B6 SK 284273B6
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
solid
granulation
fertilizer
temperature
melting chamber
Prior art date
Application number
SK1977-2000A
Other languages
English (en)
Other versions
SK19772000A3 (sk
Inventor
Brempt Arthur Van
Juhani Poukari
Original Assignee
Kemira Growhow Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kemira Growhow Oy filed Critical Kemira Growhow Oy
Publication of SK19772000A3 publication Critical patent/SK19772000A3/sk
Publication of SK284273B6 publication Critical patent/SK284273B6/sk

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C05FERTILISERS; MANUFACTURE THEREOF
    • C05GMIXTURES OF FERTILISERS COVERED INDIVIDUALLY BY DIFFERENT SUBCLASSES OF CLASS C05; MIXTURES OF ONE OR MORE FERTILISERS WITH MATERIALS NOT HAVING A SPECIFIC FERTILISING ACTIVITY, e.g. PESTICIDES, SOIL-CONDITIONERS, WETTING AGENTS; FERTILISERS CHARACTERISED BY THEIR FORM
    • C05G5/00Fertilisers characterised by their form
    • C05G5/10Solid or semi-solid fertilisers, e.g. powders
    • C05G5/12Granules or flakes

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Fodder In General (AREA)
  • Glanulating (AREA)

Abstract

Riešenie poskytuje spôsob prípravy granulovaných kombinovaných hnojív, obsahujúcich aspoň dve z rastlinných živín - dusíka, fosforu a draslíka, pričom tento spôsob zahrnuje tieto kroky: prísun pevného materiálu obsahujúceho najmenej jedno pevné hnojivo v surovom stave a poprípade recyklovaný materiál, plnenie materiálu alebo jeho časti do taviaceho priestoru, aby sa jeho požadovaná časť roztavila a udržala v roztavenom stave, plnenie roztaveného alebo čiastočne roztaveného materiálu a poprípade iných požadovaných pevných surovín do granulátora na získanie suchých granúl kombinovaného hnojiva a chladenie a prípadné preosievanie granulovaného produktu, aby sa získali suché granuly kombinovaného hnojiva v požadovanom rozdelení častíc, to všetko za predpokladu, že sa do spôsobu nezavádza ani voda, ani žiadny vodný roztok.ŕ

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka spôsobu prípravy granúl kombinovaných hnojív s použitím granulácie pevných častíc.
Doterajší stav techniky
Termín „kombinované hnojivo“ je definovaný a používaný v niekoľkých odlišných významoch; obsahuje najmenej dve z rastlinných živín dusíka, fosforu a draslíka. Kombinované hnojivá sú vyrábané chemicky alebo miešaním. Majú byť vo forme granúl, peliet, perličiek alebo kryštálov a mali by byť voľne prúdiace.
Kombinované hnojivá sa vyrábajú a používajú často, pretože ich výroba, transport, skladovanie a aplikácia je výhodná a pretože dobre uspokojujú lokálne alebo regionálne požiadavky na živiny, zvlášť základne. Okrem toho, že obsahujú v rôznych pomeroch primáme živiny (N + + P2O5 + K2O), môžu kombinované hnojivá obsahovať aj určité sekundárne živiny a mikroživiny, špecificky pre určitú úrodu, ktoré sú potrebné predovšetkým v agroklimatických regiónoch.
Granulované hnojivá majú niekoľko výhod oproti práškovým, zvlášť v znížení prašnosti, zlepšení rovnomernosti dávkovania pri aplikácii a možnosti oddelenia, pokiaľ sa zmiešajú.
Na klasifikáciu spôsobov granulácie sa využívajú fyzikálne vlastnosti látok, ktoré majú byť granulované. Podľa hustoty materiálov môžu byť rozlišované na nasledujúce tri skupiny: granulácia pevných častíc, granulácia kalov alebo tavenín a granulácia kvapalín súčasne s reakciou, ktorou produkt vzniká.
Základnými spôsobmi na výrobu kombinovaných hnojív sú: granulácia spôsobom para/voda, chemická alebo komplexná granulácia alebo granulácia kalov, tvorba kvapiek alebo perličiek, kompaktná granulácia a miešanie alebo miesenie za sucha.
Základné mechanizmy zodpovedné za počiatočnú tvorbu granúl a ich následný rast sú aglomerácia a prirastanie. Známe a široko aplikované metódy granulácie kombinovaných hnojív sú dobre opísané napr. vo „Fertilizer Manuál“, Kluwer Academic Publishers, 1998, str. 434 - 451 a „Studies of Granulation of Compound Fertilizers Containing Urea: A Literatúre Review“, G. C. Hicks, National Fertilizer Development Center; Bull Y-108, 15 str., 1976.
Prirastanie je proces, pri ktorom sa na pevnú časticu aplikuje kvapalný materiál vrstva po vrstve a spôsobuje tak rast jej veľkosti; príkladom je kalová granulácia obvyklá pri výrobe DAP, MAP, TSP a niektorých nitrofosfátových zlúčenín, ktorá je prirastacieho typu.
Aglomerácia alebo granulácia pevných častíc je klasickou metódou granulácie hnojív, napríklad výrobkov NPK. Vo väčšine prípadov spôsobov vytvárania NPK aglomeračného typu sa 50 až 75 % surovín plní ako pevné častice. Suroviny (vopred zmiešané) sa plnia do granulátora, v ktorom je iniciovaná aglomerácia. Do granulátora sa na zlepšenie granulácie pridáva para a/alebo voda alebo iná tekutina. Môže sa tiež pridať malé množstvo amoniaku, ktorý podporuje granuláciu a zlepšuje kvalitu produktu zvýšením CHR (kritickej relatívnej vlhkosti) a znížením acidity. Pevné častice sa zhromažďujú a spojujú do granúl kombináciou mechanického spojovania a zlepovania.
Priemyselných spôsobov výroby kombinovaných hnojív je vyvinutých a prevádzkovaných veľké množstvo. Pri spôsobe granulácie para/voda sa do granulátora privádza para a/alebo voda alebo kvapalina na pranie plynov, ktoré poskytujú dostatok kvapalnej fázy a plasticity suchým surovinám, aby sa mohli aglomerovať na granuly s požadovanou veľkosťou.
Tradičným zdrojom dusíka pre hnojivá rôznych typov a druhov je močovina. Pevná močovina s pomerne vysokým obsahom biuretu (0,8 až 2,0 % hmotnostných) sa používa hlavne na priamu aplikáciu do pôdy a slabé vodné roztoky s nízkym obsahom biuretu (maximálne 0,3 % hmotnostných) sa používajú na postrek listov rastlín.
Tiež výroba (granulovaných) kombinovaných hnojív na báze napríklad superfosfátu alebo fosfátu amónneho je založená na použití močoviny.
Konvenčná mokrá granulácia nie je vhodnou metódou na výrobu hnojív obsahujúcich močovinu, zvlášť keď je prítomný tiež chlorid draselný, pretože výsledný produkt je veľmi hygroskopický a teda jeho vysušenie je veľmi ťažké a nákladné.
V priebehu chemickej granulácie sa popri veľkom množstve pevných surovín dávkujú do granulátora voda, para, kvapalina na pranie plynov a/alebo amoniak a kyselina; granuly sa tvoria väčšinou aglomeráciou, ale pri niektorých spôsoboch sa môžu granuly tvoriť tiež prirastaním.
K výrobe rôznych granulovaných hnojív sa tiež značne používa sprchová kryštalizácia, kompaktná granulácia, miešanie alebo miesenie za sucha atď.
Pretože vo väčšine tradičných granulačných procesov je vždy prítomná voda alebo vlhkosť, je sušenie nevyhnutným, neľahkým a drahým stupňom týchto spôsobov a vyvoláva potrebu oddelených sušiacich konštrukcií. Na vyriešenie problémov granulácie, kvality produktov a sušenia sú pre rôzne druhy hnojív vyvíjané rôzne spôsoby.
Granulačný proces je opísaný Doshim, S. R. v článku „Fusion blend“, Fertilizer Research vol. 30(1): str.87 - 97, 1991. Pri aglomerácii pevných častíc buď do formy prášku, perličiek alebo granúl sa používa voda (alebo para), ale žiadne ďalšie kvapaliny ako je čpavok, kyselina fosforečná alebo dusičná sa v opisovanom spôsobe nepoužívajú; predsa však sušenie je nutné.
V procese je vždy zahrnuté nejaké množstvo vody alebo vlhkosti. Proces súvisí s teplotou a vlhkosťou materiálu. Napríklad pre väčšinu NPK hnojív aglomeračného typu sa ukazuje ako optimálne množstvo kvapalnej fázy asi 300 kg/t produktu.
Patentový dokument GB 1 189 398 (Sumitomo) opisuje spôsob výroby NK hnojiva, ktorý zahrnuje rozprašovanie kvapalnej zmesi močoviny, chloridu draselného, sadrovca a 1 až 10 % hmotn. vody vztiahnuté na pevný materiál v granulátore. Nepoužíva sa žiadne sušenie. Ale množstvo vody pridané v priebehu procesu je dosť vysoké, aby udržalo močovinu v rozpustenom stave a obsah vody vo výslednom produkte je pomerne veľký -1 až 2 % hmotnostných.
Patent US 4 138 750 (TVA) opisuje spôsob výroby hnojív z kyseliny fosforečnej, kyseliny sírovej, bezvodého čpavku a močoviny, v ktorom sa používa špeciálne navrhnutý rúrkový reaktor na výrobu homogénnej zmesi alebo kaše s nízkym obsahom vlhkosti. Rúrkový reaktor eliminuje potrebu preneutralizácie a navyše vzhľadom na nízky obsah vlhkosti v tavenine či kaši nepotrebuje sušičku. V rúrkovom reaktore sa materiál suší neutralizačným teplom.
Kvôli obsahu vody/vlhkosti v surovinách a produktoch sa pri granulách s použitím pary/vody a pri spôsoboch chemickej granulácie často objavujú problémy ako sú zvýšená hygroskopia a plasticita; zvlášť, keď sú v produktoch prítomné napríklad SSP, TSP a/alebo močovina. Hygroskopia a plasticita komplikujú sušenie, preosievanie a drvenie a okrem toho sú skladovacie vlastnosti týchto kombino vaných hnojív horšie než v prípade hnojív, ktoré neobsahujú tieto látky.
Podstata vynálezu
Predkladaný vynález bol vyvinutý na vyriešenie problémov granulácie, kvality produktu a skladovacích a ďalších výrobných problémov kombinovaných hnojív. Tento vynález sa týka spôsobu prípravy kombinovaných hnojív, ako sú NPK, NK atď., pri ktorom sa suroviny miešajú v mixéri a plnia sa do granulátora do ktorého sa privádza tiež horúci vzduch. Suroviny sa granulujú bez pomoci vody alebo akýchkoľvek iných kvapalín, ako sú čpavok, kyselina fosforečná alebo kyselina sírová. Týmto spôsobom je granulácia skutočne granuláciou v pevnej fáze. Pretože sa nepoužíva ani voda, ani akákoľvek iná kvapalina, odpadá potreba sušenia granulovaného produktu. Popri tom navyše fyzikálne vlastnosti produktu sú tiež dobré.
Zvlášť veľké výhody má spôsob podľa tohto vynálezu oproti známym granulačným metódam, ktoré vyžadujú zvýšené teploty vo fáze sušenia. Ovládanie vlhkosti a teploty sušenia je zvlášť dôležité a neľahké; vysoká teplota môže spôsobiť tavenie granulovaného materiálu a ten sa môže lepiť na steny a lopatky sušičky blízko výstupu. Optimálne hodnoty vlhkosti a teploty sa veľmi líšia produkt od produktu.
Tento vynález poskytuje spôsob prípravy granulovaných kombinovaných hnojív, obsahujúcich aspoň dve z rastlinných živín: dusíka, fosforu a draslíka. Tento spôsob zahrnuje tieto kroky:
prísun materiálu obsahujúceho najmenej jedno pevné hnojivo v surovom stave a prípadne recyklovaný materiál, plnenie materiálu alebo jeho časti do taviaceho priestoru, aby sa jeho požadovaná časť roztavila a udržala v roztavenom stave, plnenie čiastočne roztaveného materiálu a prípadne iných požadovaných pevných surovín do granulátora na získanie granulovaného produktu a chladenie a prípadné preosievame produktu granulácie, aby sa získali suché granuly kombinovaného hnojiva s požadovaným rozdelením veľkosti, to všetko za predpokladu, že sa do procesu neprivádza ani voda ani žiadny vodný roztok.
Tavenie plneného materiálu alebo jeho časti v taviacom priestore môže byť uskutočňované prívodom horúceho vzduchu. Môže byť tiež uskutočňované pomocou iných prostriedkov, napríklad vyhrievacími telesami.
Podľa výhodného uskutočnenia tohto vynálezu je proces kontinuálny a roztavený podiel plneného materiálu sa v jeho priebehu udržuje konštantný riadením prietoku plneného materiálu a teploty privádzaného horúceho vzduchu. Optimálny podiel roztaveného materiálu závisí od použitých surovín a požadovanej akosti hnojiva. Tento optimálny podiel môže byť napríklad asi 10 až 40 % hmotnostných, výhodne asi 10 až 25 % hmotnostných, výhodnejšie asi 12 až 20 % hmotnostných v závislosti od akosti.
Pokiaľ sa tavenie uskutočňuje pomocou horúceho vzduchu, je vyhovujúca teplota horúceho vzduchu privádzaného do taviaceho priestoru medzi 200 a 550 °C. Pri výstupe z taviaceho priestoru má horúci vzduch teplotu asi 90 až 120 °C.
Vhodná teplota roztaveného alebo čiastočne roztaveného materiálu pri výstupe z taviaceho priestoru je medzi 70 °C a 135 °C, výhodnejšie medzi 70 °C a 110 °C.
Spôsob podľa tohto vynálezu môže byť buď taký, že všetky jednotlivé surovinové komponenty vstupujú do priestoru tavenia alebo niektoré z týchto komponentov vstupujú do priestoru tavenia a zvyšné komponenty do granulátora.
Materiál plnený do priestoru na tavenie a/alebo do granulátora môže byť predhrievaný. To je výhodné z hľadiska riadenia teploty procesu. Účelné môže byť predhriatie na teplotu v rozmedzí asi od 80 až asi do 110 °C.
Teplota granulácie sa môže líšiť v závislosti od zloženia hnojiva. Výhodná je teplota medzi asi 75 až asi 125 °C, výhodnejšia je medzi asi 80 až asi 125 °C.
Teplota ochladeného granulovaného produktu, ktorý sa má triediť, je obvykle medzi asi 40 až 60 °C.
Typickým surovým hnojivom, ktoré môže byť použité pri spôsobe podľa tohto vynálezu, je napríklad močovina, hydrogénfosforečnan amónny (DAP), K2SO4 (SOP), dihydrogenfosforečnan amónny (MAP), prírodné fosfáty, chlorid draselný (MOP t. j. KC1), superfosfát (SSP), trojitý superfosfát (TSP), síran amónny (AS) a chlorid amónny (AC).
Surové hnojivá výhodne obsahujú močovinu, zvlášť močovinové perličky a najmenej jedno ďalšie surové hnojivo. Dodatočne sa môže pridať síran horečnatý a/alebo jeden alebo niekoľko stopových prvkov, t. j. mikroživiny, ako je bór.
Ďalej možno pridávať bentonit, kalcit, oxid vápenatý, síran vápenatý (bezvodý alebo hemihydrát), dolomit a/alebo piesok a/alebo iné konvenčné používané plnivá.
Podľa tohto vynálezu môžu všetky pevné suroviny (pevné surové hnojivá a prípadne recyklovaný materiál, mikroživiny a plnivá) vstupovať do priestoru na tavenie. Ale, je tiež možné, aby časť surovín vstupovala do priestoru na tavenie a zvyšok do granulátora.
Výhodné uskutočnenie spôsobu podľa tohto vynálezu zahrnuje krok triedenia granulovaného produktu, aby sa získali suché granuly kombinovaného hnojiva s veľkosťou od 2 do 5 mm.
Podsitový (<2 mm) a nadsitový (> 5 mm) materiál získaný pri triedení môže byť recyklovaný ako predtým uvedený recyklovaný materiál. Nadsitový materiál sa prípadne môže po preosiati a pred recykláciou rozomlieť. Teplota recyklovaného materiálu vychádzajúceho z triedenia je typicky asi 60 °C alebo menej.
Priestor na tavenie a granulátor môžu byť oddelené jednotky, ale tiež môžu byť časťami toho istého zariadenia.
Tento vynález má výhody oproti tradičným granulačným metódam využívajúcim predchádzajúce technológie, pretože suroviny sa granulujú bez pomoci vody alebo akejkoľvek inej kvapaliny, ako sú čpavok, kyselina ťosťorečná alebo sírová. Pretože ani voda ani iné kvapaliny sa v priebehu spôsobu nepridávajú, nie je potrebné výsledný produkt sušiť. To spôsobuje, že granulačný proces je jednoduchší a menej nákladný, pretože na sušenie nie je nutné žiadne dodatočné zariadenie.
Výsledný produkt má nízky obsah vody (0,2 až 0,6 % hmotnostných) pochádzajúcej zo surovín. Nie je nutné žiadne dodatočné sušenie. Obsah vody v produktoch vyrábaných tradičnými metódami je obvykle asi 1 až 2 % hmotnostné a spôsobuje už spomenuté problémy s lepivosťou a pri aplikácii.
Vynález je ilustrovaný na nasledujúcich príkladoch. Pevnosť granúl získaných pri nasledujúcich príkladoch bola dodatočne kontrolovaná po trojmesačnom skladovaní, pričom sa nezmenila.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze
Množstvo (kg/t)
Akosť
Surovina 15-15-15 15-15-15 17-17-17
DAP+SSP (hydrogenfosforečnan amónny + superfosfát) MAP+Piesok (dihydrogenFosforečnan amónny + piesok) MAP+NH4CI (dihydrogenfosforečnan amónny + NH4CI)
Močovina 249 255 204
MAP (dihydrogenfosforečnan amónny) (Lithuania 11-50) 300 340
DAP (hydrogenfosforečnan amónny) (Pernis 17-45) 210
SSP (superfnsfát)(Lithuania 19%) 287
NH4C1(N 26 %) 153
KC1(K2O 60 %) 250 250 284
Piesok 175
Zmes pevných surovín bola plnená do skúšobného prevádzkového granulátora. Močovina bola pridaná vo forme perličiek. Tavenie zmesi sa uskutočňovalo horúcim vzduchom na vstupe do granulátora. Granulácia bola uskutočňovaná čiastočne v granulátorc, čiastočne v chladiči.
V tabuľke 1 sú zhrnuté podmienky a výsledky spôsobu
Tabuľka 1
Akosť
15-15-15 DAP+SSP 15-15-15 MAP+Piesok 17-17-17 MAP+NH4CI
(hydrogen- (dihydrogen- (dihydrogen-
fosforečnan fosforečnan fosforečnan
amónny + su- amónny + amónny +
perfosfát) piesok) NH4CI)
Podmienky spôsobu:
Prísun materiálu+recyklu kg/h 8,3 10,1 11,9
Recirkulačný pomer 0,2 0,2 0,2
Ohrievač vzduchu
- teplota °C 336 316 322
- tlak bar 1,8 1,8 1,8
Teplota produktu
Výstupná teplota pro- “C 97 92 97
duktu v granulátore
Výstupná teplota pro- ’C 30 32 35
duktu v chladiči
Granulácia dobrá veľmi dobrá dobrá
Vlastnosti produktu:
H2O(KF) % 0,25 0,15 0,28
N % 15,2 16,1 18,2
P2O< celkový % 15,9 15,0 17.1
K2O % 15,8 16,7 18.5
Pevnosť granúl N 52 40 50
Oter % 0 0,2 0,7
Drobivosť % 37 32 45
CRH % 34 35 43
Absorpcia vlhkosti
pri 80% relatívnej vlhkosti (RH)
po 2h % 2,8 2,7 3,2
po 4h % 5,7 5.5 6,2
po 6I1 % 8,8 8,3 9,1
Akosť 15-15-15 granulovala lepšie, keď obsahovala MAP+piesok, než keď obsahovala DAP+SSP.
Akosť 17-17-17 obsahujúca chlorid amónny granulovala tiež dobre. Chlorid amónny reagoval čiastočne s mo čovinou a tvoril močovinu · NH4C1. Obsah živín každého produktu bol dobrý. Fyzikálne vlastnosti produktov boli dobré; produkty boli veľmi suché.
Výrazom 15-15-15 (17-17-17) sa označuje vlastnosť produktu, pričom ide o hmotnostné % zložiek hnojiva NPK, kde N znamená celkový dusík, P (fosfor) vyjadrený ako P2O5 a K (draslík) vyjadrený ako K2O.
Príklad 2
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze
Akosť NK 16-0-31
2A 2B
Zloženie 16-0-31 16-0-31
Plnivo Plnivo
Bentonit CaSCh hemihydrát
kg/t kg/t
Močovina (perličky) 348 348
KC1 (biely) 517 517
Bentonit 125 -
CaSO* . 0,5H2O - 125
(ako suchá hmota)
Zmes pevných surovín bola plnená s recyklom do skúšobného prevádzkového granulátora. Tavenie zmesi sa uskutočňovalo horúcim vzduchom na vstupe do granulátora. Granulácia bola uskutočňovaná čiastočne v granulátore, čiastočne v chladiči.
Produkty boli obalené poťahovým olejom Esso 2 kg/t + mastencom 3 kg/t.
Získala sa veľmi dobrá a dobrá granulácia s veľmi dobrou kvalitou produktu. Ale, veľká vlhkosť vzduchu v priebehu procesu spôsobila okamžité zvýšenie obsahu vody vo výslednom produkte.
V tabuľke 2 sú zhrnuté podmienky spôsobu a výsledky testov produktu
Tabuľka 2
Akosť NK 16-0-31
2A 2B
16-0-3! 16-0-31
Plnivo Plnivo
Bentonit CaSO4 hemihyd-
rát
Prísun materiálu+recyklu kg/h 9,0 9,0
Recirkulačný pomer 0,7 0,4
Ohrievač vzduchu
- teplota c 294 238
- tlak bar 1,6 1,6
Teplota hnojiva C
-na výstupe 2 granulátora 104 88
-na výstupe 2 chladiča 28 27
Granulácia veľmi dobrá dobrá
Vlastnosti produktu:
Chemická analýza
Voda (KF) % 0,77 0,78
Močovina -N % 16,6 16,8
N % 16,6 16,8
K2O % 31,8 30,9
S % 0,51 3,0
pH 7.3 5,6
Fyzikálne vlastnosti:
Pevnosť granúl N 27 41
Oter % 1,3 U
Objemová hmotnosť kg/1 0,77 0,80
Tekutosť kg/min 4,83 4,80
Drobivosť % 52 45
CRH % 40 38
Absorpcia vlhkosti
pri 80% relatívnej vlhkosti (RH)
po 2h % 2,9 2,7
po 4h % 5,0 4,5
po 6h % 7,0 6,8
Príklad 3
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze
Akosť 18-12-6+1 kg/t
Močovina (perličky) 172
KC1 (biely) 100
Kovdor fosfát 155
DAP (hydrogenfosforečnan amón- 143
ny) (Pemis) 17-45
AS (síran amónny) (Leuna) 366
MgSO4 53
Zmes pevných materiálov bola privedená s recyklom do skúšobného granulátora. Tavenie zmesi sa uskutočňovalo horúcim vzduchom na vstupe do granulátora. Granulácia bola uskutočňovaná čiastočne v granulátore, čiastočne v chladiči.
Produkty boli obaľované poťahovým olejom Esso 2 kg/t + mastencom 3 kg/t.
Bola získaná veľmi dobrá granulácia i dobrá kvalita produktu.
Tabuľka 3 ukazuje podmienky spôsobu a výsledky testov produktu.
Tabuľka 3
Akosť
Prísun materiálu+recyklu Recirkulačný pomer Ohrievač vzduchu -teplota
-tlak
Teplota hnojiva
-na výstupe z granulátora -na výstupe z chladiča Granulácia
18-12-6+1,5MgO kg/h9,0
0,6 °C233 bar1,6 °C dobrá
Vlastnosti produktu
Chemická analýza
Voda (KF) % 0,36
Močovina - N % 8,5
nh4-n % 9,7
N % 18,2
P2O5 - celkový % 11,3
P2O5-NAC % 6,0 (53 %)
P2O5 - WS % 5,5 (49 %)
K2O % 8,4
Mg % 1,3
S % 10,8
pH 5,8
Fyzikálne vlastnosti
Pevnosť granúl N 41
Oter % 0,6
Objemová hmotnosť kg/1 0,84
Tekutosť kg/min. 4,88
Drobivosť % 59
CRH % 40
Absorpcia vlhkosti
pri 80 % relatívnej vlhkosti (RH)
po 2h % 3,3
po 4h % 5,2
po 6h - -
Príklad 4
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze.
Akosť 12-12-17+2MgO+0,5B2O3
kg/t
Močovina (drvená) 264
Morocco fosfát 270
TSP (trojitý superfosfát)(P2O5 89
45 %)
KC1 (biely) 284
MgSO4 64
Colemanit 6
Zmes pevných materiálov a recyklu bola predhriata asi na 100 °C v závitovkovom podávači granulátora. Tavenie zmesi sa uskutočňovalo horúcim vzduchom v granulačnom bubne. Granulácia bola uskutočňovaná čiastočne v granulátore, čiastočne v chladiacom bubne.
Produkty boli obaľované s SK Fert FW5 AG 2 kg/t + mastencom 3 kg/t.
Bola získaná dobrá alebo veľmi dobrá granulácia i dobrá kvalita produktu.
V tabuľke 4 sú zhrnuté podmienky spôsobu a výsledky testov produktu.
Tabuľka 4
Akosť 12-12-17+2MgO+0,5MgO
Prísun materiálu+recyklu Kg/h5,3
Recirkulačný pomer0,6
Teplota granulácie °C asi120
Teplota vzduchu z chladiča °C27
Granulácia dobrá
Vlastnosti produktu:
Chemická analýza
Voda (KF) % 0,35
Močovina - N % 12,4
P2O5 - celkový % 12,2
P2O5-NAC % 6,0 (49 %)
P2O5 - WS % 2,8 (23 %)
K2O % 18,8
Mg % 1,5
B % 750
pH 4,8
Fyzikálne vlastnosti:
Pevnosť granúl N 40
Oter % 0,1
Objemová hmotnosť kg/1 0,82
Tekutosť kg/min 5,4
CRH % 23
Absorpcia vlhkosti pri 80 % relatívnej vlhkosti (RH)
po 2h % 3,2
po 4h % 5,5
po 6h % 8,0
Príklad 5
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze
Akosť 12-6-24 kg/t
Močovina (drvená)264
S SP (superfosfát) (P2O5 20 %)100
Morocco fosfát130
KC1 (biely)400
Colemanit6
Bentonit80
Zmes pevných materiálov a recyklu bola predhriata asi na 100 °C v závitovkovom podávači granulátora. Tavenie zmesi sa uskutočňovalo horúcim vzduchom v granulačnom bubne. Granulácia bola uskutočňovaná čiastočne v granulátore, čiastočne v chladiacom bubne.
Produkty boli obalené s SK Fert FW5 AG 2 kg/t + mastencom 3 kg/t.
Bola získaná veľmi dobrá alebo dobrá granulácia i dobrá kvalita produktu.
Tabuľka 5 ukazuje podmienky spôsobu a výsledky testov produktu.
Tabuľka 5
Akosť 12-6-24
Prísun materiálu+recyklu kg/h 5,1
Recirkulačný pomer 0,84
Teplota granulácie °C asi 120
Teplota vzduchu z chladiča °C 28
Granulácia veľmi dobrá
Močovina roztavená 100%
DAP (hydrogenfosfo- 117kg/t
rečnan amónny)
Prírodný fosfát Yunnan 330kg/t
MOP (chlorid draselný) 255 kg/t
Bentonit 6 kg/t
Močovina bola roztavená v oddelenom reaktore a miešaná s ďalšími surovinami predhriatymi na 90 “C. Teplota na začiatku granulácie bola 110,4 °C a na konci granulácic 103,2 °C. Granulačný stupeň trval 4 minúty.
Vlastnosti produktu:
H2O (KF) 0,09
Pevnosť granúl N 34,5
Dosiahla sa veľmi dobrá granulácia.
Príklad 7
Skúšobná prevádzka pre granuláciu v pevnej fáze.
Akosť 15-15-15
Močovina (46 %) 276 kg/t
DAP (hydrogenfosfo- 142 kg/t
rečnan amónny) (17-45)
Prírodný fosfát 270 kg/t
(P2O5 32 %)
K2SO4 (K2O 50 %) 300 kg/t
Zmes pevných surovín a recyklu bola predhriata na asi 100 °C s IR v bubnovom závitovkovom podávači. Vonkajšia stena granulačného bubnu bola tiež zahriata s IR. Močovina bola predtým rozdrvená. Pri tavení močoviny v granulačnom bubne sa použilo malé množstvo horúceho vzduchu. Sušiaci bubon pracoval ako chladiace zariadenie.
Produkty boli obaľované zmesou 2 kg/t SK Fert FW5 AG + 3 kg/t mastenca.
Vlastnosti produktu
Chemická analýza
Voda (KF) % 0,27
Močovina - A % 13,1
P2O5 - celkový % 6,0
P2O5-NAC ’ % 2,9 (48 %)
P2O5 - WS % 0,84(14%)
K2O % 25,8
B % 850
pH 6,1
Podmienky spôsobu:
Prísun materiálu + recyklu kg/h 5,07
Recirkulačný pomer0,75
Recirkulačné vyhrievacie zariadenie °C179
Granulačný bubon x Vonkajšia strana °C268 x Vnútorná strana °C117
Vzduch do bubna °C287
Vzduch do chladiča °C24
Vzduch z chladiča °C28
Granulácia dobrá
Fyzikálne vlastnosti
Pevnosť granúl N 39
Oter % 0,1
Objemová hmotnosť kg/1 0,84
Tekutosť kg/min 5,6
CRH % 15
Vlastnosti produktu:
H2O (KF) % 0,09
N % 15,5
P2O5 - celkový % 15,4
K2O % 16,1
S % 6,6
Absorpcia vlhkosti
pri 80 % relatívnej vlhkosti (RH)
po 2h % 2,1
po 4h % 4,1
po 6h % 6,0
Príklad 6
Močovina (drvená)
Akosť 15-15-15 285kg/t
Pevnosť granúl N30
Oter %0,4
Drobivosť %28
CRH %18
Absorpcia vlhkosti pri 80 % relatívnej vlhkosti (RH) po 2h %2,6 po4h %4,8 po 6h %6,6
Produkt s akosťou 15-15-15 na báze K2SO4 (SOP) granuloval dobre.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Spôsob prípravy granúl kombinovaných hnojív obsahujúcich aspoň dve zložky z rastlinných živín - dusík, fosfor a draslík, vyznačujúci sa tým, že zahrnuje tieto kroky: prísun pevného materiálu obsahujúceho najmenej jedno pevné hnojivo v surovom stave a prípadne recyklovaný materiál, plnenie materiálu alebo jeho časti do taviaceho priestoru, aby sa jeho požadovaná časť roztavila a udržala v roztavenom stave, plnenie čiastočne roztaveného materiálu a prípadne iných požadovaných pevných surovín do granulátora na získanie granulovaného produktu a chladenie a prípadné preosievanie granulovaného produktu, aby sa získali suché granuly kombinovaného hnojiva s požadovaným rozdelením častíc, za predpokladu, že sa do spôsobu nezavádza ani voda ani žiadny vodný roztok.
  2. 2. Spôsob podľa nároku 1,vyznačujúci sa t ý m , že sa spôsob uskutočňuje kontinuálne a roztavený podiel plneného materiálu sa udržuje počas spôsobu konštantný, riadením prietoku plneného materiálu a teploty v taviacom priestore.
  3. 3. Spôsob podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúci sa t ý m , že teplota čiastočne roztaveného plneného materiálu je medzi 70 až 135 °C.
  4. 4. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúci sa tým, že tavenie sa uskutočňuje privádzaním horúceho vzduchu do uvedeného taviaceho priestoru.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 4, vyznačujúci sa t ý m , že teplota horúceho vzduchu privádzaného do taviaceho priestoru je medzi 200 až 550 °C.
  6. 6. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúci sa tým, že v taviacom priestore sa roztaví 10 až 40 % hmotnostných plneného materiálu.
  7. 7. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa tým, že uvedený pevný plnený materiál, ktorý sa má plniť do taviaceho priestoru, zahrnuje všetky jednotlivé zložky surovín.
  8. 8. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúci sa t ý m, že pevný plnený materiál, ktorý sa má plniť do taviaceho priestoru, zahrnuje jednu alebo niekoľko jednotlivých zložiek surovín a zvyšok zložiek sa plní do granulátora.
  9. 9. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúci sa tým, že uvedený pevný plnený materiál, ktorý sa má plniť do taviaceho priestoru, sa predhrieva.
  10. 10. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, vyznačujúci sa tým, že pevný surový materiál, ktorý sa má plniť do granulátora, sa predhrieva.
  11. 11. Spôsob podľa nároku 9 alebo 10, vyznačujú c i sa t ý m , že materiál sa predhrieva na teplotu v rozmedzí od 80 do 110 °C.
  12. 12. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 11, vyznačujúci sa tým, že teplota granulácie je v rozmedzí od 75 do 125 °C, výhodne od 80 do 125 °C.
  13. 13. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 12, vyznačujúci sa tým, že surové hnojivá sú vybrané zo skupiny zahrnujúcej močovinu, hydrogenfosforečnan amónny, K2SO4, dihydrogenfosforečnan amónny, chlorid draselný, fosfáty v prírodnej forme, superfosfát, trojitý superfosfát, síran amónny a chlorid amónny.
  14. 14. Spôsob podľa nároku 13, vyznačujúci sa t ý m , že surové hnojivá obsahujú močovinu a aspoň jedno ďalšie z uvedených surových hnojív.
  15. 15. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 14, vyznačujúci sa tým, že sa dodatočne pridá aspoň jeden materiál vybraný zo skupiny zahrnujúcej síran horečnatý a mikroživiny.
  16. 16. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 15, vyznačujúci sa tým, že sa dodatočne pridá aspoň jedno plnivo vybrané zo skupiny zahrnujúcej bentonit, kalcit, oxid vápenatý, dehydratovaný síran vápenatý, hemihydrát síranu vápenatého, dolomit a piesok.
  17. 17. Spôsob podľa nároku 1, vyznačujúci sa t ý m , že podsitový a nadsitový materiál získané preosievaním recirkulujú ako recyklačný materiál, pričom uvedený nadsitový materiál sa prípadne po preosievaní rozomelie.
  18. 18. Spôsob podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 17, vyznačujúci sa tým, že obsah vlhkosti suchých granúl kombinovaného hnojiva je pod 0,6 % hmotnostných, výhodne pod 0,3 % hmotnostných.
SK1977-2000A 1998-06-29 1999-06-28 Spôsob prípravy granúl kombinovaných hnojív SK284273B6 (sk)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI981490A FI981490A (fi) 1998-06-29 1998-06-29 Menetelmä seoslannoitteiden valmistamiseksi
FI982013A FI105807B (fi) 1998-06-29 1998-09-18 Menetelmä seoslannoitterakeiden valmistamiseksi
PCT/FI1999/000568 WO2000000452A1 (en) 1998-06-29 1999-06-28 A process for the preparation of compound fertilizer granules

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK19772000A3 SK19772000A3 (sk) 2001-10-08
SK284273B6 true SK284273B6 (sk) 2004-12-01

Family

ID=26160610

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1977-2000A SK284273B6 (sk) 1998-06-29 1999-06-28 Spôsob prípravy granúl kombinovaných hnojív

Country Status (26)

Country Link
US (1) US6709685B1 (sk)
EP (1) EP1127035B1 (sk)
JP (1) JP2002519290A (sk)
KR (1) KR20010053190A (sk)
CN (1) CN1307550A (sk)
AT (1) ATE255081T1 (sk)
AU (1) AU754624B2 (sk)
BR (1) BR9911721A (sk)
CA (1) CA2336352A1 (sk)
CZ (1) CZ294922B6 (sk)
DE (1) DE69913193T2 (sk)
DK (1) DK1127035T3 (sk)
EE (1) EE04272B1 (sk)
ES (1) ES2212585T3 (sk)
FI (2) FI981490A (sk)
ID (1) ID27474A (sk)
MY (1) MY118102A (sk)
NO (1) NO20006487D0 (sk)
PL (1) PL189832B1 (sk)
PT (1) PT1127035E (sk)
RU (1) RU2227064C2 (sk)
SK (1) SK284273B6 (sk)
TR (1) TR200003872T2 (sk)
UA (1) UA66862C2 (sk)
WO (1) WO2000000452A1 (sk)
ZA (1) ZA200007434B (sk)

Families Citing this family (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI108028B (fi) * 1999-09-21 2001-11-15 Kemira Agro Oy Parannettu menetelmä ureapohjaisten seoslannoitteiden valmistamiseksi
FI111940B (fi) * 2000-07-14 2003-10-15 Kemira Agro Oy Menetelmä orgaanisten mineraalirakeiden valmistamiseksi
US7128880B2 (en) * 2002-12-19 2006-10-31 Environmental Technologies Capital Partners Llc Organic recycling with a pipe-cross or tubular reactor
WO2007126388A1 (en) * 2006-04-27 2007-11-08 Wong Che Meng, Joseph Fertilizer compositions for plantation crops
CN101274870B (zh) * 2007-03-30 2010-09-01 上海化工研究院 一种颗粒状复合肥料的制备方法
CN101993271B (zh) * 2009-08-17 2013-04-24 深圳市芭田生态工程股份有限公司 复混肥生产运营系统
CN101993272B (zh) * 2009-08-17 2013-04-24 深圳市芭田生态工程股份有限公司 即时随量复混肥生产方法
CN101717289B (zh) * 2009-11-30 2012-05-30 天津芦阳化肥股份有限公司 氨酸管式反应器生产三元复合肥的方法
CN101973804B (zh) * 2010-08-17 2013-03-13 湖北新洋丰肥业股份有限公司 一种含聚-γ-谷氨酸的高效高浓度硫基复合肥
CN101973818B (zh) * 2010-10-25 2013-03-13 余章成 高塔脲甲醛缓释复合肥造粒工艺
WO2012170519A2 (en) * 2011-06-10 2012-12-13 Amiran Mohsen C Process for producing fertilizer from animal manure
CN102408261A (zh) * 2011-07-19 2012-04-11 高英林 一种能分解土壤中磷钾的磷酸硫铵复合肥料
CN102442864A (zh) * 2011-09-26 2012-05-09 高英林 一种可以分解土壤中磷钾及微量元素的酸性肥料
CN102503696A (zh) * 2011-11-10 2012-06-20 上海化工研究院 一种颗粒复混肥料的制备方法
EP2780286A4 (en) 2011-11-14 2015-08-12 Intercontinental Potash Corp Usa PROCESS FOR PROCESSING POLYHALITEZER, METHOD FOR THE PRODUCTION OF CALIUM SULFATE AND ASSOCIATED SYSTEMS
CN102584392A (zh) * 2012-01-18 2012-07-18 九禾股份有限公司 木薯复合肥料及其制备方法
CN102766002B (zh) * 2012-08-13 2014-08-13 四川国光农化股份有限公司 一种化肥固体剂型
US8802048B2 (en) 2012-09-12 2014-08-12 Intercontinental Potash Corp. (Usa) Methods of processing solutions of potassium sulfate and magnesium sulfate, methods of producing potassium sulfate, and related systems
LT5974B (lt) 2013-01-31 2013-11-25 UAB "ARVI" ir ko Sudėtinių trąšų gavimo būdas
DE102013103013A1 (de) 2013-03-25 2014-09-25 Maschinenfabrik Gustav Eirich Gmbh & Co. Kg Verfahren zur Erzeugung eines optimierten Granulats
WO2017198735A1 (en) * 2016-05-18 2017-11-23 Kemira Oyj Production of a phosphate containing fertilizer
EP3336072A1 (en) * 2016-12-13 2018-06-20 YARA International ASA Inorganic fertilizer particle
AU2018302519B2 (en) 2017-07-21 2023-10-12 SABIC Agri-Nutrients Company Calcium sulfate urea granules and methods for producing and using the same
CN108452746A (zh) * 2017-12-20 2018-08-28 湖北新洋丰肥业股份有限公司 一种高湿高热环境下高塔熔融造粒工艺
KR102580733B1 (ko) * 2018-09-27 2023-09-19 어드밴식스 레진즈 앤드 케미컬즈 엘엘씨 수용성 미량영양소를 포함하는 황산암모늄 비료

Family Cites Families (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2912318A (en) * 1957-01-16 1959-11-10 Commercial Solvents Corp Process for making mixed fertilizers containing ammonium nitrate and calcium carbonate
FR1501758A (fr) 1966-06-13 1967-11-18 Pechiney Saint Gobain Procédé de fabrication d'engrais granulés à sec, et produits en résultant
ES355619A1 (es) 1967-07-01 1969-11-16 Sumitomo Chemical Co Un procedimiento para producir un fertilizante.
JPS4949116B1 (sk) * 1969-03-01 1974-12-25
SU304824A1 (ru) * 1969-05-26 1974-09-05 А. Н. Сарбаев, Куче вый, МЛ. Виноградов, Ю.Й хайлоБ,В,Б.Лебедев,Б.П.Мельников , Н.йеЛевенксБа Б П Т В \ФШЩ SuOE?IOO j
GB1462633A (en) 1973-04-10 1977-01-26 Fisons Ltd Granulating urea
NO133872C (sk) 1974-07-26 1976-07-14 Norsk Hydro As
UST969002I4 (en) 1977-07-25 1978-04-04 Tennessee Valley Authority Granular ammonium phosphate sulfate and urea-ammonium phosphate sulfate using a common pipe-cross reactor
NL7807219A (nl) 1978-07-04 1980-01-08 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor de bereiding van een korrelvormige npk-kunstmeststof alsmede korrelvormige npk-kunstmest- stoffen verkregen met deze werkwijze.
JPS5515655A (en) * 1978-07-21 1980-02-02 Hitachi Metals Ltd Globing apparatus of powder and granule
US4410350A (en) * 1980-03-31 1983-10-18 Martin Marietta Corporation Production of pellets and pellet-containing fertilizer composition
NL8203723A (nl) * 1982-09-25 1984-04-16 Unie Van Kunstmestfab Bv Werkwijze voor het bereiden van granulaire meststoffen met hoog kaliumgehalte, alsmede alsdus verkregen meststoffen.
JPS6065785A (ja) * 1983-09-21 1985-04-15 日本化学工業株式会社 粒状溶成燐肥
SU1353765A1 (ru) * 1985-08-23 1987-11-23 Предприятие П/Я Р-6603 Способ получени гранулированной аммиачной селитры
US4994100A (en) * 1988-12-29 1991-02-19 Freeport Mcmoran Resource Partners Homogeneous granular nitrogen fertilizer
JP2999911B2 (ja) * 1993-12-02 2000-01-17 電気化学工業株式会社 粒状肥料の製造方法
IL113104A (en) 1995-03-23 1999-01-26 Dead Sea Works Ltd Process for the production of granulated potassium chloride
US5676729A (en) * 1995-06-29 1997-10-14 Western Industrial Clay Products, Ltd. Particulate urea with mineral filler incorporated for hardness
NO304423B1 (no) * 1995-10-27 1998-12-14 Norsk Hydro As Homogen NK-gj°dsel og fremgangsmÕte for fremstilling derav

Also Published As

Publication number Publication date
DK1127035T3 (da) 2004-03-08
AU754624B2 (en) 2002-11-21
WO2000000452A1 (en) 2000-01-06
EP1127035B1 (en) 2003-11-26
PL189832B1 (pl) 2005-09-30
MY118102A (en) 2004-08-30
US6709685B1 (en) 2004-03-23
PT1127035E (pt) 2004-03-31
SK19772000A3 (sk) 2001-10-08
PL345104A1 (en) 2001-12-03
ID27474A (id) 2001-04-12
FI981490A0 (fi) 1998-06-29
EP1127035A1 (en) 2001-08-29
JP2002519290A (ja) 2002-07-02
EE04272B1 (et) 2004-04-15
NO20006487L (no) 2000-12-19
NO20006487D0 (no) 2000-12-19
ZA200007434B (en) 2001-07-13
FI982013A0 (fi) 1998-09-18
CZ20004926A3 (cs) 2002-01-16
BR9911721A (pt) 2001-03-20
CZ294922B6 (cs) 2005-04-13
FI981490A (fi) 1999-12-30
FI105807B (fi) 2000-10-13
FI982013A (fi) 1999-12-30
DE69913193D1 (de) 2004-01-08
UA66862C2 (uk) 2004-06-15
EE200000771A (et) 2002-06-17
TR200003872T2 (tr) 2001-06-21
AU4912399A (en) 2000-01-17
ES2212585T3 (es) 2004-07-16
KR20010053190A (ko) 2001-06-25
CA2336352A1 (en) 2000-01-06
DE69913193T2 (de) 2004-09-09
RU2227064C2 (ru) 2004-04-20
ATE255081T1 (de) 2003-12-15
CN1307550A (zh) 2001-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1127035B1 (en) A process for the preparation of compound fertilizer granules
US11655196B2 (en) Granules of polyhalite and urea
FI108028B (fi) Parannettu menetelmä ureapohjaisten seoslannoitteiden valmistamiseksi
CN105800574A (zh) 一种含硫磷铵的制备方法
SK15392000A3 (sk) Metóda mokrej granulácie na výrobu granúl
US5078779A (en) Binder for the granulation of fertilizers such as ammonium sulfate
FI111940B (fi) Menetelmä orgaanisten mineraalirakeiden valmistamiseksi
SK286016B6 (sk) Spôsob prípravy granulovaného amónneho dusičnano-síranového hnojiva
US20050144997A1 (en) Extended-release nitrogen-containing granular fertilizer
PL192247B1 (pl) Kompozycja chemiczna do stosowania jako dodatek do nawozów sztucznych, sposób wytwarzania kompozycji chemicznej i zastosowanie kompozycji chemicznej
US20240109817A1 (en) A process for the production of a unified granule of polyhalite and an n-fertilizer
US2971832A (en) Granulation of mixed fertilizers
EP2076477A2 (de) Verfahren zur kontinuierlichen granulation von düngemitteln
MXPA00012814A (en) A process for the preparation of compound fertilizer granules
DE102019008878A1 (de) Düngemittelgranulate, enthaltend Stickstoff, Kalium und Phosphor
CS272727B1 (en) Method of granulated multi-component fertilizers production