SK282014B6 - Tekutá zmes, spôsob jej výroby a jej použitie na zamedzenie nežiaducemu rastu rastlín - Google Patents
Tekutá zmes, spôsob jej výroby a jej použitie na zamedzenie nežiaducemu rastu rastlín Download PDFInfo
- Publication number
- SK282014B6 SK282014B6 SK391-97A SK39197A SK282014B6 SK 282014 B6 SK282014 B6 SK 282014B6 SK 39197 A SK39197 A SK 39197A SK 282014 B6 SK282014 B6 SK 282014B6
- Authority
- SK
- Slovakia
- Prior art keywords
- copolymer
- component
- composition according
- mixture
- plant growth
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N25/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests
- A01N25/02—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators, characterised by their forms, or by their non-active ingredients or by their methods of application, e.g. seed treatment or sequential application; Substances for reducing the noxious effect of the active ingredients to organisms other than pests containing liquids as carriers, diluents or solvents
- A01N25/04—Dispersions, emulsions, suspoemulsions, suspension concentrates or gels
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A01—AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
- A01N—PRESERVATION OF BODIES OF HUMANS OR ANIMALS OR PLANTS OR PARTS THEREOF; BIOCIDES, e.g. AS DISINFECTANTS, AS PESTICIDES OR AS HERBICIDES; PEST REPELLANTS OR ATTRACTANTS; PLANT GROWTH REGULATORS
- A01N43/00—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds
- A01N43/48—Biocides, pest repellants or attractants, or plant growth regulators containing heterocyclic compounds having rings with two nitrogen atoms as the only ring hetero atoms
- A01N43/56—1,2-Diazoles; Hydrogenated 1,2-diazoles
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Health & Medical Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Plant Pathology (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Dentistry (AREA)
- Pest Control & Pesticides (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Zoology (AREA)
- Environmental Sciences (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Dispersion Chemistry (AREA)
- Toxicology (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Detergent Compositions (AREA)
Abstract
Je opísaná tekutá zmes obsahujúca 2-chlór-(2',6'-dimetyl-N-pyrazol-1-yl-metyl)-acetanilid, ktorý môže byť až do 40 % vlastnej hmotnosti nahradený jedným alebo viacerými prostriedkami na ochranu rastlín, kopolymér, ktorý sa pripravuje kopolymerizáciou b1) jedného alebo viacerých C2-C20-monoolefínov, b2) jedného alebo viacerých monoolefinických nenasýtených C4-C8-anhydridov, a b3) prípadne iných monoolefinických nenasýtených zlúčenín, ktoré sú kopolymerovateľné s komonomérom (b1) a (b2), a ktorých anhydridové a prípadne iné hydrolyzovateľné skupiny a/alebo voľné karboxylové skupiny je možné aspoň čiastočne previesť do formy solí, vodu a zvyčajné formulačné pomocné prostriedky, spôsob jej výroby a jej použitie na zamedzenie nežiaduceho rastu rastlín.ŕ
Description
Predložený vynález sa týka tekutej zmesi, spôsobu jej výroby a jej použitia na zamedzenie nežiaduceho rastu rastlín.
Doterajší stav techniky
Je všeobecne známe, že prostriedky na ochranu rastlín pripravené vo forme koncentrovaných suspenzií majú často tendenciu k sedimentácii účinných látok. Za príčinu sedimentácie sa v mnohých prípadoch považuje kryštalizácia účinnej látky.
Na vodné postreky dvoch fúngicídnych zlúčenín triazolového typu, ktoré sú pripravované riedením emulzných koncentrátov vodou navrhujú DE-A 39 10 921 N-alkyllaktám a DE-A 39 10 922 distyrylfenyltriglykoléter ako inhibítory kryštalizácie.
WO 93/1560 informuje, že ako inhibítory kryštalizácie v tekutých zmesiach pesticídov, hlavne emulzných koncentrátov, možno využiť okrem iného tiež alifatické Ct-C8-uhlíkaté kyseliny s 1 až 3 karboxylovými skupinami a pokiaľ je to možné aj hydroxylovými skupinami v molekule.
EP-A 17 879 vysvetľuje stabilizáciu vodných suspenzných koncentrátov linurónov proti kryštalizácii účinnej látky účinkom disazofarbív rozpustných v tukoch.
Už skôr bolo zistené, že 2-chlór-(2',6'-dimetyl-N-pyrazol-l-yl-metyl)-acetanilid, na ktorý sa bežne používa názov „metazachlór“, môže tvoriť rôzne modifikácie kryštálov, pričom suspenzné koncentráty monoklinného metazachlóru majú menší sklon k tvoreniu sedimentov ako suspenzné koncentráty triklinného metazachlóru (EP-A 411 408).
CBj 8=1 /
\ CO— CH2C1
C0] metazachlór
Hlavne pri zvýšenej teplote okolia je možné, že dosiahnutá stabilita vodných suspenzných koncentrátov metazachlóru, a to aj monoklinnej modifikácie, nebude uspokojivá. Ich použiteľnosť v teplej klíme je tým značne obmedzená.
Podstata vynálezu
Cieľom predloženého vynálezu je odstrániť tento nedostatok.
V súlade s tým bola objavená tekutá zmes, ktorá obsahuje:
A) 2-chlór-(2',6'-dimetyl-N-pyrazol-l -yl-metyl)-acetanilid, pričom až 40 % jeho hmotnosti môže byť nahradené jedným alebo viacerými inými prostriedkami na ochranu rastlín,
B) kopolymér, ktorý sa pripravuje kopolymerizáciou:
bl) jedného alebo viacerých C2-C2o-monoelefmov, b2) jedného alebo viacerých monoolefmických nenasýtených C4-C8-anhydridov, b3) prípadne iných monoolefmických nenasýtených zlúčenín, ktoré sú kopolymerovateľné s komonomérom (bl) a(b2), a ktorých anhydridové a prípadne iné hydrolyzovateľné skupiny a/alebo voľné karboxylové skupiny možno aspoň čiastočne previesť do formy solí,
C) vodu a
D) obvyklé pomocné formulačné prostriedky.
Ďalej bol nájdený postup na vytvorenie tejto zmesi a jej použitie na odstránenie nežiaduceho rastu rastlín.
Najdôležitejšou príčinou sedimentácie metazachlóru v suspenzných koncentrátoch pri zvýšených teplotách spočíva pravdepodobne v tom, že látka vytvára kryštály, ktoré sú väčšie ako pôvodné čiastočky látky (ktoré boli ešte navyše nepravidelného tvaru), a tieto sa potom usádzajú vo väčšej miere na dne nádoby.
Odborníci už poznajú využitie solí kopolymérov anhydridu kyseliny maleinovej a diizobutylénu ako stabilizátora granulátov látok na ochranu rastlín a na zlepšenie ich rozpustnosti vo vode (pozri FR-A 2 545 325). Pokiaľ je metazachlór jedinou látkou na ochranu rastlín v zmesi, je ich podiel zvyčajne 20 až 60 alebo výhodnejšie 40 až 60 % hmotn.
Výroba metazachlóru je všeobecne známa (pozri DE-A 26 48 008, DE-A 28 30 764, EP-A 12 216).
Kopolymérová soľ (B), ktorá je do zmesi pridávaná preto, aby zabránila sedimentácii metazachlóru, obsahuje esenciálny komonomér (bl), jeden alebo viacero C2-C20-monoolefínov, výhodne C4-Ci2-monoolefmy a špeciálne 1-olefiny tohto typu a predovšetkým trimetylpentén 2,4,4'-trimetylpentén-2 a/alebo 2,4,4'-trimetylpentén-1 a to v pomere 0,6 : 1 až 6 : 1 alebo predávaný diizobutylén.
Okrem toho sú ako komonoméry (bl) vhodné izobutén, etylén, propylén, butén-1, styrol a a-metylstyrol.
Podiel komonomérov (bl) na kopolymére je výhodne 30 - 50, výhodnejšie 40 - 50 mol. %.
V prípade druhého esenciálneho komonoméru (b2) kopolyméru ide o jeden alebo viacero nenasýtených C4-C8-anhydridov, alebo o podobné C4-C6-anhydridy, predovšetkým o anhydrid kyseliny maleinovej a okrem toho o anhydrid kyseliny ikatónovej, anhydrid kyseliny citrakónovej a anhydrid kyseliny metylénmalónovej.
Podiel komonomérov (b2) na kopolymére je výhodne 50 - 70, výhodnejšie 50 - 60 % mol.
Molámy pomer zložiek (b2) a (bl) kopolyméru je zvyčajne 1 : 1 až 20 :1, výhodnejšie 1:1.
V prípade potreby môže byť uskutočnená kopolymerizácia komponentov (bl) a (b2) v prítomnosti iných kopolymerovateľných monoolefmických nenasýtených zlúčenín, ktoré majú hlavne v prítomnosti komonomérov (bl) a (b2) v podmienkach kopolymerizácie dostatočnú rozpustnosť v reakčnom médiu.
Ako komonoméry (b3) sú vhodné kyselina akrylová a metakrylová, ktoré majú voľné karboxylové skupiny, akrylamid, akrylonitril, metakrylonitril, Ci-C8-alkylakryláty, C|-C8-alkylmetakryláty, vinylester kyseliny CrC6-karboxylovej, s Ci-C8-alkylovými alebo C6-C2o-arylovými skupinami, N-substituovanými imidmi kyseliny maleinovej alebo zmesi komonomérov (b3).
Obsah zložky (b3) je zvyčajne medzi 0 a 20 % mol. Výhodnejšie je obsah 0 až 10 a najvýhodnejšie 0 až 5 % mol.
Prednostne sa na prípravu zmesí podľa vynálezu používajú soli takého kopolyméru, ktorý sa skladá len zo zložiek (bl) a (b2) v molámom pomere 1 :1 a hlavne alternujúceho kopolyméru.
Mimoriadne výhodnou je soľ kopolyméru so zložením a štruktúrou, aká sa získava kopolymerizáciou anhydridu kyseliny maleinovej a diizobutylénu.
Kopolymerizácia komonomérov (bl), (b2) a prípadne (b3) sa môže uskutočňovať známymi metódami alebo ob
SK 282014 Β6 dobnými metódami (pozri napr. EP-A 9 169, EP-A 9 170, EP-A 276 464).
Kopolyméry majú molámu hmotnosť výhodne 1000 až 100 000, výhodnejšie 2000 až 50 000, najvýhodnejšie 10 000 až 20 000 (stredná hmotnosť, meraná pomocou rozptylu svetla).
Na prípravu zmesi podľa vynálezu sa používa kopolymér opísaného typu, ktorého anhydridové skupiny a pripadne ďalšie hydrolyzovateľné skupiny, napr. nitrilové alebo esterové skupiny, a/alebo voľné karboxylové skupiny sú aspoň sčasti prevedené do formy solí.
Výhodne sú tieto skupiny prevedené do formy solí (neutralizované) na 50 až 90 % (stupeň neutralizácie), výhodnejšie na 60 až 80 %.
V prípade týchto soli sa produkt kopolymerizácie komonomérov (bl), (b2) a pripadne (b3) suspendujú zvyčajne najskôr vo vode a výhodne sa hydrolyzujú pomocou vodnej pary. Pridaním vhodného množstva zásady sa karboxylové skupiny prevedú do formy solí. Použitím rôznych zásad možno získať aj zmes solí.
Výhodne sa pripravujú soli alkalických kovov, hlavne soli sodíka alebo draslíka a okrem toho soli kovov alkalických zemín, amóniové soli alebo zmiešané soli kopolymérov, pričom z amóniových solí sú výhodné tie, ktoré obsahujú nasledujúce katióny: amónium (NH4), etanolamónium [(H3NOCH2CH3 +)] a katióny typu NR3H+, v ktorých radikálom R môže byť ľubovoľný z nasledujúcich: -C|-Cl0-alkylové skupiny, CrC4-alkylové skupiny ako metylová, etylová, izopropylová a n-butylová skupina,
- Ci-C4-alkanolamínové skupiny, hlavne metanolamínová a etanolamínová skupina,
- Cs-Cio-arylové skupiny, hlavne fenylová skupina a/alebo
- aryl-( CpCJ-alkylové skupiny, predovšetkým aryl-( Cr -C2)-alkylové skupiny, ako je fenetylová a benzylová skupina alebo, v ktorých dva radikály R spolu s atómom dusíka, ktorý ich nesie, vytvoria morfolín alebo piperidínový kruh.
Výhodnými amóniovými soľami sú hlavne amóniová (NH/), trimetylamóniová, trietylamóniová, etanolamóniová, dietanolamóniová, trietanolamóniová a morfolínová soľ.
Najvhodnejšie sú sodné soli a okrem toho draselné, vápenaté a amóniové (NH/) soli kopolyméru.
Na stabilizáciu vodných suspenzií metazachlóru sa ukázali byť veľmi vhodnými kopolyméry, a to hlavne alternujúce, diizobutylénu a anhydridu kyseliny maleínovej, ktorej anhydridové skupiny sú hydrolyzované na 50 až 90 %, výhodnejšie na 60 až 80 %, na nátriumkarboxylátové skupiny.
Je výhodné pridávať soľ (B) kopolyméru do zmesi vo forme čiastočiek s veľkosťou do 100, výhodnejšie do 50 mm.
Podiel soli kopolyméru v zmesi tvorí zvyčajne 0,02 až 10, výhodnejšie 0,5 až 4 % hmotn. vztiahnuté na hmotnosť metazachlóru.
Okrem metazachlóru, soli kopolyméru a vody obsahuje zmes podľa vynálezu ešte ďalšie obvyklé formovacie prostriedky, ako sú dispergovadlá, zosieťovadlá, zahusťovadlá a prostriedky proti penivosti, bakteriocídne prostriedky a prostriedky proti mrazu.
Podiel týchto formovacích prostriedkov je celkovo 2 až 15, výhodnejšie však 8 až 13 % hmotn., vztiahnuté na hmotnosť hotovej zmesi.
Ako dispergovadlá je možné použiť bežne dostupné vo vode rozpustné prostriedky aniónového a neiónového charakteru, s nasledujúcimi štruktúrami:
R'-SOj-soľ, R2-S04-soľ, R3-(EO)n-H, R3-(PO)„-H, R3-(EO)n-(PO)m-H.
Substituenty použité v predchádzajúcich vzorcoch majú tento význam:
R1 - lineárny alebo rozvetvený alkyl s 1 až 20 atómami uhlíka, výhodne s 8 až 18 atómami uhlíka, napr. dodecyl,
- aryl, napr. fenyl alebo naftyl,
- aryl, hlavne fenyl, s lineárnou alebo rozvetvenou alkylovou skupinou, ako bolo uvedené, napr. dodecylfenyl,
- niektoiý kondenzačný produkt fenolu s močovinou a formaldehydom,
R2 - lineárny alebo rozvetvený alkyl s 1 až 20 atómami uhlíka, výhodne s 8 až 18 atómami uhlíka, napr. dodecyl,
- polyetoxy s 2 až 5 etoxyjednotkami s pripojenou lineárnou alebo rozvetvenou alkylovou skupinou,
- polyetoxy s 2 až 25 etoxy jednotkami so substituovaným arylovým radikálom pripojeným cez lineárnu alebo rozvetvenú alkylovú skupinu, napr. nonylfenylpolyetoxy s 20 etoxyjednotkami,
R3 - lineárny alebo rozvetvený alkyl s 1 až 20 atómami uhlíka, výhodne s 8 až 18 atómami uhlíka, napr. dodecyl,
- aryl, hlavne fenyl, s lineárnou alebo rozvetvenou alkylovou skupinou, ako bolo uvedené, napr. dodecylfenyl, EO = etylénoxy, PO - propylénoxy, n a m sú navzájom nezávislé celé čísla od 4 do 12.
Vhodnými neiónovými dispergovadlami sú ďalej blokové polyméry propylénoxidu a etylénoxidu so vzorcom:
HO(CH2CH2O)x - (CHCH2O)y - (CH2CH2O)z H,
CH3 kde x, y a z sú čísla zvolené tak, aby celková molekulárna hmotnosť bola väčšia ako 1000. V praxi používané tenzidy tohto typu sú vo všeobecnosti zmesi viacerých zlúčenín s týmto vzorcom, ktoré sa líšia veľkosťou x, y a z a zvyčajne sa pripravujú adíciou etylénoxidu na polypropylénglykol. Príkladom sú Pluronic PE 6200 a Pluronic PE 10500.
Ako dispergovadlá je možné použiť všetky bežné povrchovo aktívne látky, ktoré sa používajú ako pomocné prostriedky na formulovanie prostriedkov na ochranu rastlín. Uprednostňuje sa sodná soľ kondenzačného produktu kyseliny fenolsulfónovej, močoviny a formaldehydu. Takéto kondenzačné produkty sú opísané napr. v DE-A 11 13 457 a DE-A 11 78 081. Príkladom tejto triedy zlúčenín je Wettol Dl (BASF).
Pri používaní blokových polymérov ako dispergovadiel má prednosť výrobok obsahujúci polyoxipropylénoxidové jadro s molekulárnou hmotnosťou 3000 až 3500 a obsahom etylénoxidu 50 %, t. j. s celkovou molekulárnou hmotnosťou asi 6000 až 7000. Príkladom takých dispergovadiel sú výrobky Pluronic fy BASF-Wyandotte Corporation.
Ako zosieťovadlá prichádzajú v zmesiach podľa vynálezu do úvahy tieto výrobky:
- polyoxyetylénové/polyoxypropylénové mastné alkoholy ako WETTOL LF (BASF)
- polyoxyetylénové/polyoxypropylénové mastné amidy ako ATPLUS (fa Atlas) a Ethomeen (fa Akzo)
- estery mastných kyselín resp. esteretoxiláty mastných kyselín ako ARLACEL, ATMER, ATMOS a ATPET (fa Atlas)
- polyoxyetylénové alebo polyoxyetylénové/polyoxypropylénové oxialkoholy ako LUTENSOL AO, LUTENSOL TO (fa BASF)
- polyoxyetylénové alebo polyoxyetylénové/polyoxypropylénové alkylfenoly ako napr. LUTENSOL AT (fa BASF)
SK 282014 Β6
Zosieťovadlá slúžia na to, aby sa posilnil biologický účinok zmesi, podporou zosieťovania a/alebo transportu účinnej látky na povrch aj dovnútra rastliny.
Ako zahusťovadlá sa používajú z literatúry známe polysacharidy, predovšetkým na báze xantánového kaučuku, ako napr. Kelzan (fa Kelco, USA) alebo Rhodopol (fa Rhone-Poulenc).
K zmesi podľa vynálezu sa ďalej pridávajú obvykle prostriedky proti mrazu, ako je 1,2-propylénglykol, bakteriocidne a protipenivé prostriedky.
Ďalej môže zmes obsahovať ďalšie prostriedky na ochranu rastlín. Tie obsahujú až 40, výhodnejšie 30 % hmotn. metazachlóru.
Ako ďalšie ochranné prostriedky rastlín sú vhodné predovšetkým herbicídy, napr. 2-chlór-4-etylamino-6-izo-propylamino-s-triazin (Atrazin) alebo 4-terciámy butylamino-2-chlôr-6-etylamino-s-triazín (Terbutylazin) a ďalej zaisťujúce prostriedky (safenery), ako napr. l-(dichlóracetyl)-hexahydro-3,3,8a-trimetylpyrrolo-(l,2-a)-pyrimidín-6(2H)-ón (Dicyclonon) a ďalej íungicídy alebo regulátory rastu.
Výhodne sa na prípravu zmesi použije toľko vody, že jej podiel v zmesi (vztiahnuté na jej hmotnosť) sa pohybuje medzi 30 až 70 % výhodnejšie medzi 40 až 60 %.
Zmes sa spravidla pripravuje zmiešaním zložiek. Aby sa dosiahla požadovaná veľkosť čiastočiek zmesi, je potrebné pevné súčasti zmesi pred zmiešanim a/alebo výslednú zmes pomlieť. Výhodne prebieha mletie v guľovitom mlyne, hlavne s chladeným povrchom. Pracovná teplota sa pritom pohybuje zvyčajne medzi 4 až 40 °C, výhodnejšie medzi 20 až 35 °C.
V takto získanej zmesi má spravidla 20 až 90 %, výhodnejšie 40 až 70 % pevných čiastočiek zrnitosť menšiu ako 2 mm (merané granulometrom Cilas 715 fy Cilas, Marcoussis, Francúzsko).
Je výhodné, aby podiel pevných látok v suspenznom koncentráte bol 25 až 60 % hmotn., výhodnejšie 40 až 60 %.
Takto získaná zmes má lepšiu stabilitu pri skladovaní, ako majú vodné roztoky metazachlóru, ku ktorým pri výrobe nebola pridaná opísaná soľ kopolyméru.
Na kvantitatívne posúdenie stability pri skladovaní je vhodné meranie zväčšenia čiastočiek pevných látok v zmesi v priebehu času. Meranie sa môže uskutočňovať známym spôsobom, ako napr. pomocou prístroja používajúceho laserové lúče na meranie veľkosti čiastočiek v zriedenom roztoku, napr. granulometrom Cilas 715 (pozri vyššie).
Pri aplikácii podľa vynálezu sa zvyčajne postupuje tak, že sa zmes najprv zmieša s 25 až 100 dielmi, výhodnejšie 50 až 200 dielmi vody. Na postreky sa pripraví zriedením s vodou zmes s obsahom pevných látok od 0,1 do 4, výhodnejšie od 0,5 do 2 % hmotn. Potom sa postrek aplikuje na cieľové rastliny alebo ich okolie. Okrem toho je možné zodpovedajúcim spôsobom ošetriť semená cieľových rastlín pred vysiatím, prípadne ošetriť tak semená, ako i rastliny.
Pokiaľ sú vodné roztoky účinných látok určitými kultúrami zle znášané, je možné použiť také techniky aplikácie, pri ktorých sa postrek podľa možnosti nedostane na listy kultúrnych rastlín, aleje aplikovaný na listy buriny rastúcej pod nimi alebo na voľnú pôdu (technika „post-directed“ alebo „lay-by“).
Potrebné množstvo účinnej látky metazachlóru vo forme zmesi podľa vynálezu je v závislosti od účelu použitia, ročného obdobia, cieľovej rastliny a jej vývojového štádia 0,5 až 7, výhodnejšie 0,5 až 5, ešte výhodnejšie 2 až 3 kg/ha vysadenej plochy.
Používanie suspenzných koncentrátov účinných látok na ochranu rastlín je ináč všeobecne známe a teda nevyžaduje žiadne ďalšie vysvetlenie.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Príklad 1
Zmes zložená z:
% hmotn. 2-chlór-(2,6-dimetyl-N-pyrazol-l-yl-metyl)-acetanilidu (metazachlór) % hmotn. 1,2-propylénglykolu ako prostriedku proti mrazu % hmotn. Wettolu Dl (sodná soľ kondenzačného produktu kyseliny fenolsulfonovej, močoviny a formaldehydu, fa BASF, Nemecko) ako dispergovadla
0,3 % hmotn. Kelzanu (polysachrarid xantanového kaučuku, fa Kelco, USA) ako zahusťovadla % hmotn. Pluronicu PE 10500 (blokový polymér s polypropylénoxidovými jadrami s molovou hmotnosťou asi 3250, na ktorom je naviazaný etylénoxid až do molovej hmotnosti asi 6500) ako dispergovadla a
37,7 % hmotn. vody sa mlela 0,25 hod. v diskontinuálne pracujúcom perlovom mlyne (typ Dyno KDL, fa Bachofen). Potom bola zistená veľkosť jej čiastočiek pomocou laserového merača (typ Cilas 715, fa Cilas, Marcoussis, Francúzsko).
Pred druhým mletím sa k zmesi pridalo 10 hmotn. dielov bežne dostupnej sodnej soli alternujúceho kopolyméru anhydridu kyseliny diizobutylénmaleínovej (stredná hodnota molovej hmotnosti 12 000 zmeraná pomocou rozptylu svetla, stupeň neutralizácie 75 %).
Po šesťmesačnom skúšobnom skladovaní pri rôznych teplotách bol zisťovaný percentuálny podiel čiastočiek, ktorých maximálny priemer bol menší alebo sa rovnal hodnote TG, a bol zapísaný do nasledujúcej tabuľky.
Rozdelenie veľkosti čiastočiek vodnej suspenzie metazachlóru s prídavkom kopolyméu a bez neho
IR-I | >o | lial («) eiaitoôlak a valkoRCou Mniou alebo 'rovnou K | |||||||||
C— Barania | haed | 14-> , kwwh -ti·.*——e | |||||||||
Sklaleviela. itpkoti | 20«C | 30«C | 4(TC | 50*C | |||||||
MO R1O | ÚM nla | MO Ala | L» n’ | ||||||||
1 | 33,« | J?,3 | 31,4 | 34,? | 34,7 | 30,2 | 1>. 4 | 22.4 | ? | ||
*' * | 44,1 | 41,? | 54,4 | 44,? | 4?, S | 42, C | 15,> | 11, ? | 1 | » | |
n n | ia a | lá a | “•j, 1 | ||||||||
í | >>,2 | 5«,3 | M,> | 1? | >1»? | >0.3 | 41.? | •1, < | 11 | 4 | |
-4 | 1K | JS.S | 100 | >1.4 | >4,4 | >5.5 | 12. > | 49, 4 | 11 | 3 | |
* | »*, S | >S<? | »,1 | >1.2 | ·?> | 15.1 | 21 | — | |||
• | 100 | 10« | 140 | 100 | >?. | 41 | 3 | ||||
12 | 100 | 140 | |||||||||
Π | 4« | 1 | |||||||||
4 | |||||||||||
>1 | 4 | ||||||||||
>1 | |||||||||||
** | |||||||||||
1” -J | 100 |
PATENTOVÉ NÁROKY
Claims (9)
1. Tekutá zmes, vyznačujúca sa tým, že obsahuje
A) 2-chlór-(2',6'-dimetyl-N-pyrazol-l-yl-metyl)-acetanilid, ktorý môže byť až do 40 % vlastnej hmotnosti nahradený jedným alebo viacerými prostriedkami na ochranu rastlín,
B) kopolymér, ktorý sa pripravuje kopolymerizáciou:
bl) jedného alebo viacerých C2-C2o-monoolefínov, b2) jedného alebo viacerých monoolefmických nenasýtených Cí-Cg-anhydridov, a b3) prípadne iných monoolefmických nenasýtených zlúčenín, ktoré sú kopolymerovateľné s komonomérom (bl) a (b2), a ktorých anhydridové a prípadne iné hydroly4 zovateľné skupiny a/alebo voľné karboxylové skupiny je možné aspoň čiastočne previesť do formy solí,
C) vodu a
D) zvyčajné formulačné pomocné prostriedky.
2. Zmes podľa nároku 1,vyznačujúca sa t ý m , že sa skladá z
a) 20 až 60 % hmotn. zložky A,
b) 0,02 až 10 % hmotn. zložky B,
c) 30 až 70 % hmotn. zložky C, a
d) 2 až 15 % hmotn. zložky D.
3. Zmes podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúca sa t ý m , že zložky (bl) a (b2) sú v kopolymére obsiahnuté ekvimoláme.
4. Zmes podľa nároku 1 až 3, vyznačujúca sa t ý m , že ako zložka (bl) je na výrobu kopolyméru použitý diizobutylén.
5. Zmes podľa nároku 1 až 4, vyznačujúca sa t ý m , že ako zložka (b2) je na výrobu kopolyméru použitý anhydrid kyseliny maleínovej.
6. Zmes podľa nároku 1 až 5, vyznačujúca sa t ý m , že ako soľ kopolyméru je použitá sodná soľ kopolyméru anhydrid kyseliny diizobutylénmaleinovej.
7. Spôsob výroby zmesi podľa nároku 1 až 6, kde sa zložky A, C a D navzájom zmiešajú všeobecne známym spôsobom, vyznačujúci sa tým, že sa do zmesi pridá zložka B na zabránenie sedimentácie metazachlóru, pričom sa pevné zložky pred zmiešaním a/alebo hotová zmes zomelú.
8. Spôsob zamedzenia nežiaduceho rastu rastlín, vyznačujúci sa tým, že sa semená, rastliny a/alebo ich okolie ošetrí herbicídne účinným množstvom zmesi podľa nároku 1.
9. Použitie zmesi podľa nároku 1 na zamedzenie nežiaduceho rastu rastlín.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4436293A DE4436293A1 (de) | 1994-10-11 | 1994-10-11 | Stabile Mischung, welche Wasser und Metazachlor enthält |
PCT/EP1995/003882 WO1996010913A1 (de) | 1994-10-11 | 1995-09-30 | Stabile mischung, welche wasser und metazachlor enthält |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
SK39197A3 SK39197A3 (en) | 1998-08-05 |
SK282014B6 true SK282014B6 (sk) | 2001-10-08 |
Family
ID=6530481
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
SK391-97A SK282014B6 (sk) | 1994-10-11 | 1995-09-30 | Tekutá zmes, spôsob jej výroby a jej použitie na zamedzenie nežiaducemu rastu rastlín |
Country Status (17)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP0785717B1 (sk) |
JP (1) | JP3567991B2 (sk) |
AT (1) | ATE169796T1 (sk) |
AU (1) | AU3802995A (sk) |
CZ (1) | CZ290722B6 (sk) |
DE (2) | DE4436293A1 (sk) |
DK (1) | DK0785717T3 (sk) |
EE (1) | EE03470B1 (sk) |
ES (1) | ES2120772T3 (sk) |
HU (1) | HU214923B (sk) |
LT (1) | LT4301B (sk) |
LV (1) | LV11810B (sk) |
PL (1) | PL182471B1 (sk) |
RU (1) | RU2193845C2 (sk) |
SK (1) | SK282014B6 (sk) |
UA (1) | UA48955C2 (sk) |
WO (1) | WO1996010913A1 (sk) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AUPO976797A0 (en) * | 1997-10-14 | 1997-11-06 | Orica Australia Pty Ltd | Method and composition (III) |
WO2002058470A1 (de) * | 2001-01-26 | 2002-08-01 | Basf Aktiengesellschaft | Flüssige metazachlor enthaltende mischungen |
AR032406A1 (es) * | 2001-01-26 | 2003-11-05 | Basf Ag | Mezclas liquidas que contienen metazachlor |
WO2002062139A1 (de) * | 2001-01-26 | 2002-08-15 | Basf Aktiengesellschaft | Durch polymere stabilisierte wässrige pflanzenwirkstoffmischungen |
DE10156997A1 (de) * | 2001-11-21 | 2003-08-14 | Basf Ag | Verwendung bestimmter Copolymere als Adjuvans und Mittel für den agrotechnischen Bereich |
DE10210409A1 (de) * | 2002-03-09 | 2003-09-18 | Feinchemie Schwebda Gmbh | Rein triklines Metazachlor und Verfahren zu seiner Herstellung |
DE10337162A1 (de) | 2003-08-11 | 2005-03-17 | Basf Ag | Lagerstabile herbizide Mischungen mit Metazachlor |
JP4652019B2 (ja) * | 2003-11-17 | 2011-03-16 | 北興化学工業株式会社 | 茎葉散布用の農薬製剤 |
CA2883562C (en) * | 2012-09-04 | 2021-09-14 | Dow Agrosciences Llc | Compositions and methods for improving the compatibility of water soluble herbicide salts |
BE1023985B1 (nl) * | 2017-01-30 | 2017-10-04 | Certiplant | Stabiele waterige pesticidesamenstelling |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2648008C3 (de) | 1976-10-23 | 1980-09-04 | Basf Ag, 6700 Ludwigshafen | Acetanilide |
DE2830764A1 (de) | 1978-07-13 | 1980-01-31 | Basf Ag | Acetanilide |
DE2840502A1 (de) | 1978-09-18 | 1980-03-27 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung von terpolymeren |
DE2840501A1 (de) | 1978-09-18 | 1980-03-27 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung von copolymerisaten aus maleinsaeureanhydrid und alkenen |
DE2849442A1 (de) | 1978-11-15 | 1980-05-29 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung weitgehend reiner pyrazolverbindungen |
DE2914867A1 (de) | 1979-04-12 | 1980-10-16 | Hoechst Ag | Herbizide mittel |
FR2545325A1 (fr) | 1983-05-06 | 1984-11-09 | Sedagri | Granules de substances solides a activite phytopharmaceutique et leur procede de preparation |
DE3700535A1 (de) | 1987-01-10 | 1988-07-21 | Basf Ag | Verfahren zur herstellung von wasserloeslichen copoylmerisaten der maleinsaeure und deren verwendung als wasserbehandlungsmittel |
JPH02111703A (ja) * | 1988-10-19 | 1990-04-24 | Dai Ichi Kogyo Seiyaku Co Ltd | 懸濁状農薬製剤 |
DE3910922C1 (sk) | 1989-04-05 | 1990-05-17 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen, De | |
DE3910921C1 (sk) | 1989-04-05 | 1990-05-17 | Bayer Ag, 5090 Leverkusen, De | |
DE3925253A1 (de) | 1989-07-29 | 1991-01-31 | Basf Ag | Monoklines metazachlor und verfahren zu seiner herstellung |
-
1994
- 1994-10-11 DE DE4436293A patent/DE4436293A1/de not_active Withdrawn
-
1995
- 1995-09-30 RU RU97107474/04A patent/RU2193845C2/ru active
- 1995-09-30 DK DK95935887T patent/DK0785717T3/da active
- 1995-09-30 PL PL95319598A patent/PL182471B1/pl unknown
- 1995-09-30 SK SK391-97A patent/SK282014B6/sk not_active IP Right Cessation
- 1995-09-30 JP JP51231196A patent/JP3567991B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 1995-09-30 UA UA97052181A patent/UA48955C2/uk unknown
- 1995-09-30 EP EP95935887A patent/EP0785717B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-09-30 WO PCT/EP1995/003882 patent/WO1996010913A1/de active IP Right Grant
- 1995-09-30 EE EE9700096A patent/EE03470B1/xx unknown
- 1995-09-30 AT AT95935887T patent/ATE169796T1/de active
- 1995-09-30 CZ CZ19971085A patent/CZ290722B6/cs not_active IP Right Cessation
- 1995-09-30 AU AU38029/95A patent/AU3802995A/en not_active Abandoned
- 1995-09-30 ES ES95935887T patent/ES2120772T3/es not_active Expired - Lifetime
- 1995-09-30 DE DE59503287T patent/DE59503287D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1995-09-30 HU HU9701674A patent/HU214923B/hu unknown
-
1997
- 1997-04-14 LV LVP-97-60A patent/LV11810B/lv unknown
- 1997-04-30 LT LT97-080A patent/LT4301B/lt not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AU3802995A (en) | 1996-05-02 |
PL319598A1 (en) | 1997-08-18 |
LT97080A (en) | 1997-12-29 |
WO1996010913A1 (de) | 1996-04-18 |
EE03470B1 (et) | 2001-08-15 |
CZ290722B6 (cs) | 2002-10-16 |
LV11810B (en) | 1997-12-20 |
HU214923B (hu) | 1998-07-28 |
LT4301B (lt) | 1998-03-25 |
HUT76983A (hu) | 1998-01-28 |
JPH10506907A (ja) | 1998-07-07 |
LV11810A (lv) | 1997-08-20 |
ATE169796T1 (de) | 1998-09-15 |
EE9700096A (et) | 1997-10-15 |
JP3567991B2 (ja) | 2004-09-22 |
EP0785717A1 (de) | 1997-07-30 |
EP0785717B1 (de) | 1998-08-19 |
DE59503287D1 (de) | 1998-09-24 |
RU2193845C2 (ru) | 2002-12-10 |
DE4436293A1 (de) | 1996-04-18 |
SK39197A3 (en) | 1998-08-05 |
ES2120772T3 (es) | 1998-11-01 |
UA48955C2 (uk) | 2002-09-16 |
CZ108597A3 (cs) | 1998-05-13 |
PL182471B1 (pl) | 2002-01-31 |
DK0785717T3 (da) | 1999-02-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6200586B1 (en) | Biocidal and agrochemical suspensions | |
KR950006919B1 (ko) | 펜디메탈린을 갖는 수성 현탁 농축 조성물 및 그 제조방법 | |
SK2582003A3 (en) | Pesticidal formulations | |
SK280855B6 (sk) | Biocidálna alebo agrochemická zmes | |
ES2311692T3 (es) | Composicion pesticida que comprende un ester de lactato como inhibidor del crecimiento de cristales. | |
JPH08501320A (ja) | 農業用調製物 | |
SK282014B6 (sk) | Tekutá zmes, spôsob jej výroby a jej použitie na zamedzenie nežiaducemu rastu rastlín | |
US5965487A (en) | Mixed herbicidal compositions | |
US6255250B1 (en) | Plant growth regulators in pyrrolidone solvents | |
SK3512003A3 (en) | Continuous process for the preparation of a stable herbicidal aqueous suspension concentrate composition | |
RU2176878C2 (ru) | Смешанные гербицидные композиции | |
MX2015002730A (es) | Composiciones y metodos para mejorar la compatibilidad de sales herbicidas hidrosolubles. | |
JPH0725709A (ja) | 除草剤組成物 | |
SI9400304A (en) | Herbicide composition,activity-promoting agent for improving the efficacy of the herbicide, and a method for treating cultivated plants. | |
EP3986129B1 (en) | Stable aqueous suspension formulations | |
NZ304965A (en) | Pesticide formulation containing beta cypermethrin and ethoxylated polyaryl phenol phosphate or sulphate as a surfactant | |
CN112741099A (zh) | 一种可分散的杀菌组合物及其制备方法和应用 | |
CA3237415A1 (en) | Stable agricultural compositions | |
CN118614504A (zh) | 一种含苯唑草酮和特丁津的水悬浮剂及其制备方法 | |
KR100209294B1 (ko) | 제초성 유제 조성물 | |
JPH01265002A (ja) | 除草組成物 | |
JPS61109701A (ja) | イミダゾ−ル系除草剤 | |
JPH0672810A (ja) | 除草剤組成物 | |
SK281366B6 (sk) | Vodná suspenzná koncentrovaná pesticídna kompozícia a spôsob jej výroby | |
JPS5989605A (ja) | 除草組成物 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
MK4A | Patent expired |
Expiry date: 20150930 |