SK24197A3 - Device and method disposed for checking on a material strip and the material strip - Google Patents

Device and method disposed for checking on a material strip and the material strip Download PDF

Info

Publication number
SK24197A3
SK24197A3 SK241-97A SK24197A SK24197A3 SK 24197 A3 SK24197 A3 SK 24197A3 SK 24197 A SK24197 A SK 24197A SK 24197 A3 SK24197 A3 SK 24197A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
dark
areas
light
group
output signals
Prior art date
Application number
SK241-97A
Other languages
English (en)
Inventor
Anders Hilmersson
Original Assignee
Tetra Laval Holdings & Finance
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tetra Laval Holdings & Finance filed Critical Tetra Laval Holdings & Finance
Publication of SK24197A3 publication Critical patent/SK24197A3/sk

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06KGRAPHICAL DATA READING; PRESENTATION OF DATA; RECORD CARRIERS; HANDLING RECORD CARRIERS
    • G06K19/00Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings
    • G06K19/06Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code
    • G06K19/06009Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code with optically detectable marking
    • G06K19/06037Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code with optically detectable marking multi-dimensional coding

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Controlling Rewinding, Feeding, Winding, Or Abnormalities Of Webs (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)

Description

ZARIADENIE A SPÔSOB NA KONTROLU OBRAZCOV ROZMIESTNENÝCH NA PÁSOVOM MATERIÁLE A PÁSOVÝ MATERIÁL
Oblasť techniky
Uvedený vynález sa vzťahuje na spôsob a zariadenie na kontrolu obrazcov rozmiestnených na pásovom materiále fotoelektrickými alebo inými prostriedkami, zahrňujúci prostriedky kontroly a usporiadanie, ako je definované v úvodnej časti patentových nárokov 1 a 9, a pásový materiál.
Doterajší stav techniky
V súčasnosti je známy spôsob kontroly spracovateľských operácií na pohybujúcom sa pásovom materiále pomocou kontrolných značiek vytlačených na páske, ktoré môžu byť detekované fotobunkami alebo inými optickými zariadeniami. Tieto obrazce, ktoré sú umiestnené na pásovom materiále sú obvykle vytlačené vo farebnom odtieni, ktorý kontrastuje s okolím, a tak umožňuje pomocou snímacích prostriedkov detekovať presnú polohu obrazcov a definovať súčasnú polohu pásového materiálu. Tieto obrazce tiež môžu byť vyrobené z magneticky citlivého materiálu alebo pomocou obrazcov citlivých na mechanické prostriedky, napríklad otvorov, ryhovaných čiar, štrbín atd.
Na detekciu presnej polohy pásového materiálu možno použiť viacfarebnú tlač na pásový materiál a upraviť polohu obrázkov. Tieto obrázky obsahujú viacero farieb, ktoré sú vytlačené na pásový materiál použitím niekoľkých výrobných zariadení, v procese spracovania každý z nich tlačí určitú farbu na povrch obrázku, ktorý bol pripravený predchádzajúcimi výrobnými zariadeniami, ktoré vytlačili iné farby na pásový materiál. Takto môže byť vytvorený a vytlačený na pásový materiál viacfarebný obraz, pričom rôzne farby sa prekrývajú v presnej polohe.
Iné použitie kontrolného zariadenia alebo spôsobu kontroly umožňuje presnú polohu pásového materiálu použitím aplikácie určitého vytlačeného vzoru na povrchu predtým predtlačeného pásového materiálu v určitom bode alebo použitím usporiadania vytlačeného obrazca a obrazca ryhovanej čiary, čo umožňuje ich vzájomné skladanie v registri.
Ďalšie oblasti aplikácie existujú napríklad tam, kde pás obalového materiálu je predspracovaný v baliacom stroji alebo podobné ako hore, čím sa na jednej strane získa presná dĺžka obrazca a to tak, že vytlačený obrazec je v rovnakej polohe na všetkých baleniach, a na druhej strane sa zaručí, že zmienený obrazec ryhovanej čiary spolupôsobí s formujúcim zariadením baliaceho stroja tak, že skladanie materiálu prebieha pozdĺž ryhovaných čiar, ktoré majú vopred určenú polohu. V snahe opracovať takýto pásový materiál, napr. vyrazením otvorov, použijúc štrbiny, alebo prídavné ryhované čiary, je nevyhnutné dobre poznať presnú polohu pásového materiálu .
V súčasnosti sú dobre známe spôsoby ako opatriť takýto pásový materiál obrazcami, ktoré môžu byť detekované senzorami a takto stanoviť presnú polohu pásky. Z EP-A-0 131 241 je známe použitie obrazca ako čiarkového kódu s dvoma skupinami tmavých a svetlých plôch, ktoré nasledujú v smere snímania, kde poloha tmavých plôch a/alebo svetlých plôch jednej skupiny prináležiacej k príslušnému snímaču je posunutá voči polohe tmavých plôch a/alebo svetlých plôch ďalšej skupiny prináležiacej k druhému príslušnému snímaču. Tieto snímače detekujú existenciu, alebo následne, neexistenciu tmavých plôch a/alebo svetlých plôch a dávajú výstupné signály, ktoré závisia na výsledku detekcie. To sa deje pomocou jedného snímača, ktorý uvádza do činnosti druhý snímač pri detekcii tmavých a/alebo svetlých plôch, ktorý detekuje existenciu alebo neexistenciu tmavých a/alebo svetlých plôch, pričom výstupné signály druhého snímača sú porovnávané s vopred určenou sekvenciou signálov. Ak sekvencia výstupných signálov je rovnaká ako vopred určená sekvencia signálov, potom komparátor vysiela spúšťací signál, ktorý uvedie do činnosti hore opísané výrobné stroje, ktoré vyžadujú presnú polohu pásového materiálu .
Tieto obrazce obvykle rušia celkový vzhľad výzdoby pásového materiálu, a preto je žiadúce umiestniť kontrolné obrazce vo vnútri existujúcej výzdoby, alebo na veľmi malé prázdne plochy, ktoré v podstate obsahujú len kontrolné obrazce. Avšak, to umožňuje narastanie veľkých problémov, kedže prostriedky upravené na snímanie obrazcov prijímajú a zaznamenávajú všetky časti výzdoby práve tak, ako kontrolné obrazce s tým dôsledkom, že mnohé výstupné signály sú vysielané druhým snímačom závislým na tmavých a/alebo svetlých plochách výzdoby a na kontrolnom obrazci. Kedže tieto výstupné signály musia byť porovnávané počas operácie prebiehajúcej v reálnom čase, je celkom pravdepodobné detekovanie falošných signálov vytvorených nežiaducou zhodnosťou sekvencie tmavých a/alebo svetlých plôch výzdoby s vopred určenou sekvenciou signálov. Výsledkom je chybne stanovená poloha pásového materiálu a následne, výrobné stroje zničia výzdobu alebo pásový materiál na základe prijatej chybnej informácie.
Iným veľkým problémom je, že kontrolný obrazec by mal byť čo možno najmenší, v snahe vyhnúť sa optickému narušeniu výzdoby, ale mal by zabrániť detekcii falošných signálov.
Navyše v obalovom priemysle existuje potreba byť nezávislým na akýchkoľvek kontrolných obrazcoch a detekovať výzdobu pásového materiálu, napríklad výzdobou samotnou.
Predmet uvedeného vynálezu poskytuje zariadenie a spôsob pre presnú a bezpečnú kontrolu obrazcov umiestnených na pásovom materiále v snahe napr. precízne stanoviť presnú polohu pásového materiálu .
Iným cieľom vynálezu je, aby sa nezväčšil rozsah kontroly, ale aby vzrástla spoľahlivosť kontrolného zariadenia.
Okrem toho, ďalší cieľom vynálezu je poskytnúť spôsob a zariadenie pre stanovenie presnej polohy pásového materiálu bez akýchkoľvek prídavných kontrolných obrazcov, ktoré by mohli rušiť výzdobu pásového materiálu .
Navyše, cieľom vynálezu je byť nezávislý od polohy kontrolných obrazcov a zvýšiť spoľahlivosť tohto spôsobu a zariadenia synergickým použitím výstupov zo snímačov.
Podstata vynálezu
Vynález je vyznačený v patentových nárokoch 1, 9, 15 a 23.
Vynález sa realizuje použitím výstupných signálov aspoň dvoch snímačov, a to kombinovaním výstupných signálov tak, aby sa vopred určeným spôsobom vytvorila sekvencia výstupných signálov, pričom prvý snímač umožňuje druhému snímaču zaznamenať výstupné signály do komparátora pri detekcii hrany tmavej alebo svetlej plochy a porovnaním zmienenej sekvencie s vopred určenou sekvenciou, pričom výstupné signály obsahujú informácie týkajúce sa tmavých a/alebo svetlých plôch.
Toto je možné dosiahnuť použitím výstupných signálov oboch snímačov, ich kombinovaním v komparátore. Pri detekcií tmavej plochy jedným zo snímačov je zaznamenaný signál (napr. „1) do komparátora, pri detekcii svetlej plochy je zaznamenaný iný signál (napr. „0) do komparátora. Pri zhodnosti získanej sekvencie výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov je uvedený do činnosti jeden alebo viac spúšťacích mechanizmov.
Toto môže byt vykonávané použitím výstupných signálov jedného snímača na synchronizáciu vstupu komparátora, ktorý umožní aby vstup údajov do komparátora zaznamenal výstupné signály druhého snímača do komparátora, pričom synchronizovaný vstup je aktivovaný pri detekcii hrany jednej z tmavých a/alebo svetlých plôch a naopak. V snahe zlepšiť spoľahlivosť systému, môže byť synchronizovaný vstup navyše použitý ako v signálny výstup pre sekvenciu výstupných signálov, ktorá je porovnávaná s vopred určenou sekvenciou signálov a ktorá závisí na premene svetlých na tmavé a tmavých na svetlé plochy. Takto komparátor prijme množstvo výstupných signálov z viac než z jedného snímača, a tým sa omnoho lepšie zabráni detekcii falošných signálov, predstierajúcich detekovanie kontrolného obrazca detekciou sekvencie tmavých a svetlých plôch vo výzdobe na pásovom materiále, ktorá je identická so sekvenciou kontrolného obrazca. Komparátor potom vysiela výstupný signál pri zhode sekvencie výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov, pričom výstupný signál uvádza do činnosti jeden alebo viac spúšťacích mechanizmov rôznych strojov na prepracovanie pásky. Hore spomenutý synchronizovaný vstup môže byť zabezpečovaný tiež zo snímača, ktorý je závislý na pohybe pásového materiálu . To by mohla byť postupnosť rovnako veľkých bielych a tmavých plôch, rotácia valca, ktorý zabezpečuje posuv pásového materiálu alebo ekvivalentné prostriedky.
Komparátor môže obsahovať posuvný register, ktorý registruje presné dĺžky informácií vysielaných snímačmi pri detekcii kontrolného obrazca, čím umožňuje získať výstupný signál komparátora pri zhodnosti výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov.
Uvedené spôsoby dávajú možnosť spracovania ovefa väčšieho množstva signálov, prednostne binárnych signálov, v cieľom lepšieho rozlíšenia správneho obrazca od falošného obrazca bez zväčšenia potrebnej plochy obrazca na pásovom materiále.
Spôsob na kontrolu obrazcov môže byť vykonávaný s použitím opísaného zariadenia alebo podobných zariadení, ktoré funguje podľa toho, či obrazce, ktoré by mali byť snímané kontrolným zariadením a ktoré sú umiestnené na pásovom materiále, budú mať mechanické, elektrické, magnetické a/alebo optické vlastnosti, ktoré sú snímané alternatívne mechanickými, elektrickými, mechanickými a/alebo optickými senzorami a snímačmi.
Tmavé a/alebo svetlé plochy pásového materiálu môžu byt časťami obrázkov, vzoriek alebo zoskupení tvarov a nie sú potrebné explicitné osobitné kontrolné obrazce umiestnené úmyselne na pásovom materiále. Napriek tomu, je výhodné používať čiarový kód svetlých a tmavých plôch, kecfže detekcia týchto plôch je najspoľahlivejšia. Príslušné tmavé a svetlé plochy jednej skupiny obrazca môžu byt posunuté voči inej skupine tmavých a svetlých plôch s ohľadom na zodpovedajúce snímače. Obe skupiny obrazcov by mohli byť na rovnakej výške pásového materiálu ak sú snímače navzájom posunuté, alebo napríklad, na vrchnej a spodnej časti dokončeného obalu, ak sú snímače posunuté vo vzťahu k obrazcom a navzájom.
Občas je užitočné, ak komparátor môže rozlišovať impulzy pochádzajúce od prvého snímača od výstupných impulzov (druhej skupiny plôch) získaných z druhého snímača. V snahe riešiť tento problém, impulzy prvého snímača by mohli byť vyššie a/alebo dlhšie, alebo každý z nich by mohol byť nasledovaný krátkymi sekundárnymi impulzmi, prípadne kladnými a/alebo a zápornými (obrátenými) impulzmi.
Prehläd obrázkov na výkresoch
V dalšom sú opísané osobitne výhodné vyhotovenia uvedeného vynálezu s odkazom na pripojené obrázky, pričom:
Obr. 1 predstavuje schematickú štruktúru kontrolného zariadenia spolu s kontrolným obrazcom
Obr. 2 predstavuje preferované veľkosti kontrolného obrazca
Obr. 3 predstavuje výstupné signály snímačov a výslednú sekvenciu signálov v komparátore
Obr. 4 prestavuje iné vyhotovenie týkajúce sa Obr. 2
Obr. 5 predstavuje dalšie vyhotovenie týkajúce sa Obr. 2
Obr. 6 predstavuje dve skupiny kontrolných obrazcov navzájom posunutých Obr. 7 predstavuje rôzne vzory na pásovom materiále ako kontrolné obrazce Obr. 8 predstavuje schematické znázornenie výrobných strojov a jednu skupinu kontrolných obrazcov
Príklady uskutočnenia vynálezu
Horná časť Obr. 1 predstavuje obrazec 1 s tmavými plochami 2 na pravej strane (prvá skupina) a tmavými plochami 3 na ľavej strane (druhá skupina) oddelené svetlými plochami 2* na pravej strane a svetlými plochami 3* na ľavej strane. Tmavé plochy 2, 3 sú spojené spojovacími oblasťami 4, pričom tmavé plochy 2 sú usporiadané horizontálne a spojovacie oblasti 4 sú usporiadané vertikálne, križujúc sa pod uhlom 90° na pásovom materiále. Tmavé plochy 2 na pravej strane majú šírku x a svetlé plochy 2* na pravej strane majú šírku y. Tmavé a svetlé plochy 3 a 3* na ľavej strane majú šírku a a b. Vzdialenosť medzi hranou 32 a tmavou plochou 2 na pravej strane a hranou 31 a tmavou plochou 3 na ľavej strane je d. Takéto usporiadanie zložiek čiarkového kódu sa používa ako kontrolný obrazec pre stanovenie presnej polohy pásového materiálu pohybujúceho sa v smere y.
Kontrolný obrazec je detekovaný dvomi snímačmi 8 a 9 produkujúcimi binárne výstupné signály pri detekcii tmavých a/alebo svetlých plôch 2, 2*, 3, 3* alebo hrán 31, 32 tmavých a/alebo svetlých plôch, tieto výstupné signály sa privádzajú do komparátora 10 porovnávajúceho sekvenciu výstupných signálov s vopred stanovenou sekvenciou signálov. Vstupy 13 a 16 údajov je možné pripojiť cez synchrónne vstupy 12 a 15 , čo umožňuje aby sa zaznamenali výstupné signály snímača 8 alebo_9 do komparátora 10, čím sa takto vytvorí sekvencia výstupných signálov.
Pri detekcií tmavej oblasti 3 snímačom 8, snímač 8 (otvorí) sprístupní vstup 16 údajov cez synchronizovaný vstup 15, pričom snímač 9 detekuje v tom istom čase bielu oblasť 2* a poskytuje zodpovedajúcu informácie do komparátora 10 cez vstup 16 údajov. Pri detekcii hrany čiernej plochy 2, snímač 9 (otvorí) sprístupní vstup 13 údajov cez synchronizovaný vstup 12 pre príjem informácií zo snímača 8 snímajúceho tmavú plochu 3. Tento postup prebieha obrátene, kým všetky tmavé 2, 3 a/alebo svetlé plochy 2*, 3* nie sú zosnímané (detekované) a príslušná informácia nie je vložená do komparátora 10. Ak je sekvencia výstupných signálov zo snímačov 8 a 9 identická s vopred stanovenou sekvenciou signálov, potom sa výstup 17 otvorí a je vyslaný signál do jedného alebo viacerých spúšťacích mechanizmov 20, ktoré potom spracovávajú pásku materiálu, rúru vytvarovanú zo zmieneného pásového materiálu alebo následne obal.
To možno chápať tak, že bud výstupné signály snímača 8 alebo výstupné signály snímača 9, alebo oba tieto výstupné signály, sa používajú na vytvorenie sekvencie výstupných signálov v komparátore 10.
Na Obr. 2 je znázornené výhodné prevedenie obrazca pozostávajúceho z dvoch skupín tmavých plôch (2, 3), napr. čiernych plôch a svetlých plôch (2*, 3*), napr. bielych plôch, ktorý je symetrický vzhľadom na stredovú čiaru M situovanú kolmo na smer v pohybu (rovnobežne s osou v) pásu papiera. Stredná tmavá plocha 3 prvej skupiny 1 a stredná svetlá plocha 2* druhej skupiny H sú prekrížené stredovou čiarou M, ktorá sa neobjaví na páse papiera. Podľa Obr. 2 stredná tmavá plocha 3 a jej susedná svetlá plocha 3* majú dvojnásobnú šírku ako zmienená stredná svetlá plocha 2* a jej susedná tmavá plocha 2 a cfalšie nasledujúce svetlé plochy 2* a tmavé plochy 2 na oboch stranách zmienenej stredovej čiary M z Obr. 2. V tomto prípade, šírky (a, b) prvej skupiny tmavých/svetlých plôch (3, 3*) sú dvakrát tak veľké ako šírky (x, y) druhej skupiny tmavých /svetlých plôch (2, 2* ).
Vytváranie inej sekvencie výstupných signálov je znázornené na Obr. 3, kde snímač 8 a snímač 9 poskytujú binárne signály pri detekcii tmavých a svetlých plôch. Ak snímač 8 detekuje prechod zo svetlej do tmavej plochy, zaznamená sa signál „1 do komparátora 10, zatiaľ čo snímač 9 zaznamená práve tak „1 do komparátora 10 pri detekcii prechodu zo svetlej na tmavú plochu. Ak snímač 8 detekuje prechod z tmavej do svetlej plochy, zaznamená sa„0 do komparátora 10 rovnako, ako to urobil snímač
9. Na takomto princípe sú výstupné signály oboch snímačov skombinované vopred určeným spôsobom, menovite vopred stanovenou následnosťou signálov „1 a „0, ktorá postupnosť je daná tvarom a vzorkou čiarového kódu. Pričom príklad podľa Obr. 3 znázorňuje postupnosť: „11001101001100. V tomto prípade sa podarilo vytvoriť bitovú sekvenciu, ktorá sa získala z vefmi malého a drobného čiarového kódu, nakoľko sa zaznamenali výstupné signály oboch snímačov do komparátora 10. Je ľahko pochopiteľné, že môže byt prípadne použitých viac snímačov a viac obrazcov, aby vzrástol počet bitov vo vopred určenej sekvencii výstupných signálov, a takto sa dosiahlo zlepšenie spoľahlivosti kontrolného zariadenia.
Vytvorenie ďalšej sekvencie výstupných signálov je znázornené na Obr. 4, kde snímač 8 a snímač 9 poskytujú binárne signály pri detekcii tmavých a svetlých plôch. Ak snímač 8 prijíma na vstupe údaj „1 ,ktorý sa používa ako synchronizačný signál C, potom súčasná informácia snímača 9 (ktorá má hodnotu „0 v tom čase) je odoslaná do komparátora 10. Ak snímač 9 prijíma vstup „1, ktorý je tiež používaný ako synchronizačný vstup C, potom súčasná informácia snímača 8 (ktorá má hodnotu „1 v tom čase) je odoslaná do komparátora 10. Po detekcii celého čiarového kódu, používaného ako kontrolný vzorec, komparátor prijal na vstupe „0110 0111 1001 10, čo znamená 14 bitov, teda viac než 11 binárnych výstupných signálov.
Táto sekvencia výstupných signálov, ktorá sa skladá z binárnych signálov je porovnávaná s vopred stanovenou sekvenciou signálov v snahe aktivovať spúšťacie mechanizmy 20. Obvykle sa prvý udaj „0 nepoužíva, kedže prvý prechod zo svetlej na tmavú plochu by mohol byť príliš blízko k vzorke. Preto komparátor obsahuje 13 bitovú informáciu.
Ako vyplýva z uvedeného spôsobu, informácia prijatá z jedného a toho istého kontrolného obrazca je rozšírený na 13 bitov za účelom zlepšenia spoľahlivosti spôsobu detekcie. Preto existujúci čiarový kód môže byť použitý lepším spôsobom. Kým pásový materiál sa pohybuje rýchlosťou niekoľko 100 metrov za minútu, fotobunky použité ako snímače 8 a 9 sú schopné detekovať svetlé a tmavé plochy s frekvenciou asi 10 kHz. Teda, „rýchlosť fotobuniek je dostatočne vysoká, aby čítala obrazce 1 na pásovom materiále, ktorý je posúvaný s hore uvedenou rýchlosťou. Následne, šírky (a, b, x, y) tmavých a svetlých plôch môžu byť zredukované na minimum umožňujúc použitie detekčného zariadenia a spôsobu detekcie pre veľmi malé obrazce, ktoré nerušia optický vzhľad výzdoby umiestnenej na pásovom materiále. Obvyklá šírka za sebou idúcich (postupnosti) tmavých plôch 3 jednej skupiny je asi rovnaká ako šírka b za sebou idúcich svetlých plôch 3* tej istej skupiny, ktorej šírky a, b sú asi dvakrát také ako šírky x, y za sebou idúcich tmavých a svetlých plôch druhej skupiny. Výhodné je prevedenie, ked šírka x za sebou idúcich (postupnosti) tmavých plôch je približne rovnaká ako šírka y za sebou idúcich (postupnosti) svetlých plôch, obvykle v rozsahu 1 až 3 mm, pričom menšie alebo väčšie šírky môžu byt detekované v závislosti na zdroji svetla, použitých fotobuniek, alebo, napríklad, od magnetickej hustoty magnetických obrazcov umiestnených na pásovom materiále.
V snahe vytvoriť sekvenciu výstupných signálov podľa Obr. 4 je nutné, aby hrany tmavých a svetlých plôch boli situované na páske 30 takým spôsobom, vo vzťahu k nim príslušným snímačom 8, 9, že ked jeden zo snímačov 8, 9 detekuje hranu, napr. hranu 32 prvej skupiny, druhý zo snímačov 8, 9 nedetekuje hranu, ale čiernu alebo bielu plochu druhej skupiny. Experimenty ukázali, že zvýšenie počtu kontrolných bitov v komparátore 10 zvyšuje spoľahlivosť spôsobu kontroly.
Obr. 5 ukazuje dalšie vyhotovenie spôsobu kontroly, kde oba výstupné kontrolné signály snímačov 8 a 9 boli použité, teda prijatie sekvencie výstupných signálov: „1011 0100 1011 0111 0100 1011 0100.
Z uvedeného vyplýva, že v závislosti na spôsobe použitia výstupných signálov, môže byť významne zvýšená spoľahlivosť spôsobu kontroly použitých kontrolných obrazcov. V tomto prípade výstupné signály, ktoré sú odvodené z detekcie tmavých plôch 2 a 3 a /alebo z detekcie kladných hrán (zo svetlých na tmavé plochy), sú reprezentované „1 a výstupné signály, ktoré sú odvodené z detekcie svetlých plôch 2^a 3* a/alebo z detekcie záporných hrán (z tmavých na svetlé plochy), sú reprezentované „0.
Obr. 6 znázorňuje usporiadanie kontrolného obrazca, ktorého skupiny tmavých a svetlých plôch sú voči sebe navzájom posunuté vzhľadom na k nŕm príslušné snímače 8,.9. Preto rôzne skupiny obrazcov môžu byt umiestnené v rôznych polohách na pásovom materiále, čím je chránení užívateľ čiarkového kódu na pásovom materiále pred narušením optického dojmu z výzdoby.
Navyše, výzdoba sama môže byť použitá pre spôsob kontroly, ktorý je znázornený na Obr. 7. V tomto prípade určitá výzdoba, výhodne zahrňujúca biele a tmavé plochy, je použitá na opísaný spôsob kontroly, kde príslušné skupiny bielych a tmavých plôch sú voči sebe navzájom posunuté s ohľadom na k ním prislúchajúce snímače. Takto zodpovedajúce tmavé a/alebo svetlé plochy sú časťami obrázkov, vzoriek alebo usporiadania tvarov na pásovom materiále.
Na Obr. 8 je znázornené použitie snímača 8 na detekciu bielych a tmavých plôch umiestnených na pásovom materiále, ktorý je dopredu posúvaný výrobnými valcami 31. Snímač 8 je umiestnený pod valcom 31, ktorý sa otáča s určitou rýchlosťou. Rýchlosť postupu pásového materiálu 30 je detekovaná snímačom 9, ktorý meria rýchlosť otáčania valca 31. Interakciou oboch snímačov sa môžu získať rovnaké výsledky ako je to hore popísané. Snímač 9 môže byt umiestnený na rôznych miestach na výrobnej linke, alebo môže byť nahradený už zabudovanými senzorami alebo snímačmi, ktoré sú tým alebo iným spôsobom funkčne závislé na rýchlosti pásového materiálu.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Zariadenie na kontrolu obrazcov (1) rozmiestnených na pásovom materiále (30), ktoré obrazce (1) pozostávajú zo skupín tmavých a svetlých plôch (2, 2*, 3, 3* ) nasledujúcich v smere (v) kontroly, pričom poloha tmavých plôch (2) a/alebo svetlých plôch (2*) jednej skupiny v smere k ním príslušnému snímaču (9) je posunutá voči polohe tmavých plôch (3) a/alebo svetlých plôch (3*) ďalšej skupiny v smere k ďalšiemu snímaču (8), ktoré snímače (8, 9) detekujú existenciu/neexistenciu tmavých plôch (2, 3) a / alebo svetlých plôch (2*, 3*) a poskytujú výstupné signály závislé na výsledku tejto detekcie, pričom komparátor (10) porovnáva sekvenciu výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov, vyznačujúce sa tým, že zmienená, sekvencia výstupných signálov pozostáva z výstupných signálov aspoň z dvoch snímačov (8, 9) a že zmienené výstupné signály sú skombinované predovšetkým vo vnútri zmieneného komparátora (10) tak, aby sa vytvorila zmienená sekvencia výstupných signálov vopred určeným spôsobom a
    tým, že zmienené výstupné signály obsahujú informácie týkajúce sa uvedených tmavých a/alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  2. 2. Zariadenie podľa nároku 1 vyznačujúce sa tým, že každý snímač (8, 9) umožňuje inému snímaču (8,9) zaznamenať výstupné signály do komparátora (10) pri detekcii hrany jednej zo spomínaných tmavých alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  3. 3. Zariadenie podľa nároku 2 vyznačujúce sa tým, že synchronizovaný vstup (12, 15) zmieneného snímača (8, 9) umožňuje na vstupe údajov (13, 16) zaznamenať výstupné signály iného snímača (8, 9) do komparátora (10), pričom synchronizovaný vstup (12, 15) je aktivovaný detekciou hrany jednej z uvedených tmavých alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  4. 4. Zariadenie podľa nároku 3, vyznačujúce sa tým, že zmienený synchronizovaný vstup (12, 15) je dalej používaný ako signálny výstup pre zmienenú sekvenciu výstupných signálov závislých na striedaní sa uvedených svetlých/tmavých alebo tmavých/svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  5. 5. Zariadenie podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že zmienený komparátor (10) dáva signál na výstupe (17) pri zhode zmienenej sekvencie výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov, pričom signál na výstupe (17) aktivuje aspoň jeden spúšťací mechanizmus (20) páskovacieho a/alebo baliaceho stroja.
  6. 6. Zariadenie ako je nárokované v jednom z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že zmienený synchronizovaný vstup (12, 15) je zabezpečovaný snímačom (9) v závislosti na rýchlosti posuvu, pásového materiálu (30) v danom smere (v) kontroly.
  7. 7. Zariadenie ako je nárokované v jednom z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že signálne výstupy aspoň dvoch uvedených snímačov (8, 9) sú pripojené na jeden a ten istý posuvný register tvoriaci časť zmieneného komparátora (10), alebo ktorý je pripojený na zmienený komparátor (10).
  8. 8. Zariadenia podľa jedného z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že komparátor (10) obsahuje prostriedky pre vzájomné rozlišovanie výstupných impulzov jednotlivých snímačov (8, 9).
  9. 9. Spôsob na kontrolu obrazcov (1) rozmiestnených na pásovom materiále (30), ktoré obrazce (1) pozostávajú zo skupín tmavých a svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*) nasledujúcich v smere (v) kontroly, posunutím polohy tmavých plôch (2) a/alebo svetlých plôch (2*) jednej skupiny, prináležiacej k jednému príslušnému snímaču (9), voči polohe tmavých plôch (3) a/alebo svetlých plôch (3*) dalšej skupiny, prináležiacej k dalšiemu príslušnému snímaču (8), detekujúc existenciu/neexistenciu tmavých plôch (2, 3) a/alebo svetlých plôch (2*, 3*), poskytujúc výstupné signály v závislosti na výsledku detekcie a porovnávajúc sekvenciu výstupných signálov s vopred určenou sekvenciou signálov, vyznačujúci sa tým, že sa vopred určeným spôsobom vytvára zmienená sekvencia výstupných signálov kombinovaním výstupných signálov z každého snímača(8,9), ktoré obsahujú informácie týkajúce sa tmavých a/alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  10. 10. Spôsob podfa nároku 9, vyznačujúci sa tým, že striedavo sa aktivuje každý snímač (8, 9) iným snímačom (8,9) na detekciu hrany jednej zo zmienených tmavých alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*).
  11. 11. Spôsob podlá nároku 10, vyznačujúci sa tým, že sa vytvára zmienená sekvencia výstupných signálov z výstupných signálov každého zo snímača (8, 9), ktoré obsahujú informácie týkajúce sa zmienených tmavých alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*), a striedavo sa aktivuje jeden snímača (8, 9) druhým snímačom (8, 9), pri detekcii hrany jednej zo zmienených tmavých alebo svetlých plôch (2, 2*, 3, 3*) týmto druhým snímačom (8, 9).
  12. 12. Spôsob podlá nárokov 9 až 11 vyznačujúci sa tým, že obrazce (1) rozmiestnené na zmienenom pásovom materiále (30), ktoré majú mechanické, elektrické, magnetické a/alebo optické vlastnosti, sa detekujú pomocou mechanických, elektrických, magnetických a/alebo optických senzorov alebo snímačov (8, 9).
  13. 13. Spôsob podľa jedného z nárokov 9 až 12 vyznačujúci sa tým, že ako výstupné signály sa používajú binárne signály.
  14. 14. Spôsob podľa nároku 13 vyznačujúci sa tým, že výstupné signály, ktoré sú odvodené z detekcie tmavých plôch (2,3) a/alebo z detekcie pozitívnych hrán (zo svetlých na tmavé plochy), sa zobrazujú vždy ako „1 a výstupné signály, ktoré sú odvodené z detekcie negatívnych hrán (z tmavých na svetlé plochy), sa zobrazujú vždy ako „0 , alebo naopak.
  15. 15. Pásový materiál (30) používaný pre zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 8 a/alebo požívaný pri spôsobe podľa jedného z nárokov 9 až 14 vyznačujúci sa tým, že zmienené tmavé a/alebo svetlé plochy (2, 2*, 3, 3*) sú časťami obrázkov, vzoriek a/alebo zoskupení tvarov na zmienenom pásovom materiále (30).
  16. 16. Pásový materiál (30) používaný pre zariadenie podľa jedného z nárokov 1 až 8 a/alebo používaný pri spôsobe podľa jedného z nárokov 9 až 14, vyznačujúci sa tým, že zmienené tmavé a/alebo svetlé plochy (2, 2*, 3, 3*) sú časťami čiarového kódu.
  17. 17. Pásový materiál (30) podľa nároku 15 alebo 16 vyznačujúci sa tým, že zmienené tmavé a/alebo svetlé plochy (2, 2*, 3, 3*) oboch skupín sú spojené pomocou spojovacích plôch (4) na zmienenom pásovom materiále (30).
  18. 18. Pásový materiál (30) podľa nároku 15 alebo 16, vyznačujúci sa tým, že zmienené tmavé a /alebo svetlé plochy (2, 2*) jednej skupiny zo zmienených skupín sú umiestnené oddelene od zmienených tmavých a/alebo svetlých plôch (3, 3*) druhej skupiny zo skupín rozmiestnených na zmienenom pásovom materiále (30).
  19. 19. Pásový materiál (30) podľa nárokov 15 až 18 vyznačujúci sa tým, že šírka (x) postupnosti tmavých plôch (2) prvej skupiny je približne rovnaká ako šírka (y) postupnosti svetlých plôch (2*) tej istej skupiny.
  20. 20. Pásový materiál (30) podľa nároku 19 vyznačujúci sa tým, že šírka (a) postupnosti tmavých plôch (3) druhej skupiny je približne rovnaká ako šírka (b) postupnosti svetlých plôch (3*) zmienenej druhej skupiny, pričom tieto šírky (a, b) sú asi dva krát také ako šírky (x, y) postupnosti tmavých a svetlých plôch (2, 2*) zmienenej prvej skupiny.
  21. 21. Pásový materiál (30) podľa nárokov 15 až 20 vyznačujúci sa tým, že zmienený obrazec (1) pozostáva z dvoch skupín tmavých plôch (2, 3) a svetlých plôch (2*, 3*), pričom zmienené plochy môžu byť vo zvolenom počte a tvare, a sú umiestnené na uvedenom pásovom materiále (30) tak, že vytvoria viac ako 8 binárnych výstupných signálov potrebných na zostavenie uvedenej sekvencie výstupných impulzov.
  22. 22. Pásový materiál (30) podlá nárokov 15 až 21 vyznačujúci sa tým, že hrana tmavej a svetlej oblasti (2, 2*, 3, 3*) sú situované na uvedenom pásovom materiále (30) takým spôsobom vzhľadom k príslušnému snímaču (8, 9), že ked jeden snímač (8,9) detekuje hranu, druhý snímač (8,9) hranu nedetekuje.
  23. 23. Pásový materiál (30) pre prípravu obalov obsahujúci skupiny tmavých plôch (2,3) a svetlých plôch (2*,3*) usporiadaných vopred určeným spôsobom, kde tieto plochy sú prostriedkami pre dalšie úpravy a/alebo spracovanie pásového materiálu (30) vyznačujúci sa tým, že prvá skupina tmavých a svetlých plôch (3,3*) a druhá skupina tmavých a svetlých plôch (2,2*) je usporiadaná symetricky k spoločnej stredovej čiare (C), že jedna stredná tmavá plocha (3) so šírkou (a) uvedenej prvej skupiny a jedna stredná svetlá plocha (2*) so šírkou (y) uvedenej druhej skupiny je usporiadaná v strede každej skupiny, že svetlé plochy (3*) so šírkou (b) a tmavé plochy (3) so šírkou (a) uvedenej prvej skupiny sú usporiadané striedavo na oboch stranách uvedenej strednej tmavej plochy (3), zatiaľ čo tmavé plochy (2) so šírkou (x) a svetlé plochy (2*) so šírkou (y) uvedenej druhej skupiny sú usporiadané striedavo na oboch stranách strednej svetlej plochy (2*), že šírky (a, b) uvedenej tmavých a svetlých plôch (3,3*) uvedenej prvej skupiny sú vo všeobecnosti dvakrát tak veľké ako šírky (x, y) uvedených tmavých a svetlých plôch (2,2*) uvedenej druhej skupiny a že uvedená prvá skupina sa skladá aspoň z troch tmavých plôch (3) a uvedená druhá skupina sa skladá aspoň z piatich svetlých plôch (2*).
SK241-97A 1996-02-09 1996-02-09 Device and method disposed for checking on a material strip and the material strip SK24197A3 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP1996/000546 WO1997029453A1 (en) 1996-02-09 1996-02-09 Device and method for checking patterns disposed on a material strip and the material strip

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK24197A3 true SK24197A3 (en) 1997-08-06

Family

ID=8166159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK241-97A SK24197A3 (en) 1996-02-09 1996-02-09 Device and method disposed for checking on a material strip and the material strip

Country Status (15)

Country Link
US (2) US6021950A (sk)
EP (1) EP0821818A1 (sk)
JP (1) JP2949372B2 (sk)
AT (1) ATE251324T1 (sk)
AU (1) AU695768B2 (sk)
BR (1) BR9607062A (sk)
CZ (1) CZ48397A3 (sk)
EA (1) EA001531B1 (sk)
FI (1) FI118831B (sk)
NO (1) NO974662L (sk)
SK (1) SK24197A3 (sk)
TW (1) TW363173B (sk)
UA (1) UA48146C2 (sk)
WO (1) WO1997029453A1 (sk)
ZA (1) ZA97392B (sk)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10002526A1 (de) * 2000-01-21 2001-08-02 Tetra Laval Holdings & Finance Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von zweidimensionalen Mustern
US6732932B2 (en) * 2000-10-12 2004-05-11 Symbol Technologies, Inc. Bar code symbology with integrated user-interface graphic pattern
SE0203411L (sv) * 2002-11-19 2004-04-06 Tetra Laval Holdings & Finance Sätt att överföra information från en anläggning för tillverkning av förpackningsmatrial till en fyllmaskin, sätt att förse ett förpackningsmaterial med information, samt förpackningsmaterial och användning därav 2805
EP1661834A1 (en) * 2004-11-25 2006-05-31 Kba-Giori S.A. Marking for printed matter
EP2004531B1 (en) 2006-03-16 2013-08-14 Vefin N.V. Apparatus for performing repetitive operations

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3225175A (en) * 1960-07-18 1965-12-21 Scott Paper Co Case selector
US3222501A (en) * 1961-10-02 1965-12-07 Honeywell Inc Sprocket hole checking system
US3211470A (en) * 1963-07-02 1965-10-12 Gift Stars Inc Coded coupon
US3562494A (en) * 1967-11-24 1971-02-09 Fmc Corp Code detecting and control circuit for sorting articles
US3632995A (en) * 1968-05-09 1972-01-04 Howard W Wilson Coded article
US3796862A (en) * 1971-09-27 1974-03-12 Ncr Bar code reader
US3896917A (en) * 1972-06-23 1975-07-29 Taplin Business Machines Binary bar code printing device and binary bar code printed matter
US3922539A (en) * 1974-04-02 1975-11-25 Pitney Bowes Inc Improved circuit for detecting the passage of an article beating a repetitive marking
US4013893A (en) * 1975-08-07 1977-03-22 Welch Allyn, Inc. Optical bar code scanning device
JPS5261062A (en) 1975-11-12 1977-05-20 Tsubakimoto Chain Co No directional bar code display slip
US4237376A (en) * 1979-02-12 1980-12-02 Giacomotti Richard A Event monitor for court games
US4499372A (en) * 1980-09-29 1985-02-12 Nippon Electric Co., Ltd. Mail-article tracing apparatus
US4369486A (en) * 1981-04-23 1983-01-18 Pool Robert R Illuminated fishing tackle
JPS57184918A (en) * 1981-05-08 1982-11-13 Natl Aerospace Lab Measurement of fine displacement
JPS5852825A (ja) * 1981-09-24 1983-03-29 Canon Inc 位置合わせ信号処理装置
JPS5926854A (ja) * 1982-08-06 1984-02-13 Rengo Co Ltd 走行材料のマ−ク検出装置
FR2542472B1 (fr) * 1983-03-11 1985-06-21 Thomson Brandt Carte a lecture optique portant des informations numeriques et systeme de controle d'acces a des informations diffusees utilisant une telle carte
US4614430A (en) * 1983-04-28 1986-09-30 Hitachi Ltd. Method of detecting pattern defect and its apparatus
SE454439B (sv) * 1983-07-06 1988-05-02 Tetra Pak Ab Sett och anordning att med fotoelektriska medel detektera och behorighetskontrollera gjorda styrmarkeringar pa en med tryck dekorerad lopande materialbana
GB2174224B (en) * 1985-04-15 1988-07-13 Philips Electronic Associated Infra-red intruder detection system
AU1258688A (en) * 1987-10-29 1989-05-04 Estelle Croot Further improvements in magnetic bearings
FR2657982B1 (fr) * 1990-02-02 1992-11-27 Cga Hbs Procede de localisation d'adresse sur des articles a trier, etiquette d'adressage et dispositif de mise en óoeuvre du procede.
US5562651A (en) 1994-06-30 1996-10-08 The Procter & Gamble Company Absorbent article with adjustable undergarment protection system
US5718457A (en) * 1994-07-29 1998-02-17 Elpatronic Ag Method of marking objects with code symbols

Also Published As

Publication number Publication date
AU4789596A (en) 1997-08-28
US6302330B1 (en) 2001-10-16
ZA97392B (en) 1997-07-29
TW363173B (en) 1999-07-01
EA001531B1 (ru) 2001-04-23
FI118831B (fi) 2008-03-31
EA199700015A1 (ru) 1997-12-30
CZ48397A3 (cs) 1998-01-14
ATE251324T1 (de) 2003-10-15
EP0821818A1 (en) 1998-02-04
WO1997029453A1 (en) 1997-08-14
NO974662D0 (no) 1997-10-09
BR9607062A (pt) 1998-06-09
JPH10508971A (ja) 1998-09-02
FI965264A0 (fi) 1996-12-30
JP2949372B2 (ja) 1999-09-13
UA48146C2 (uk) 2002-08-15
AU695768B2 (en) 1998-08-20
NO974662L (no) 1997-12-08
US6021950A (en) 2000-02-08
FI965264A (fi) 1997-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4698514A (en) Method and an arrangement for the detection by photoelectric means of markings made on a travelling material web provided with printed decoration
DE69314397T2 (de) Detektieren von Wasserzeichen
SK24197A3 (en) Device and method disposed for checking on a material strip and the material strip
JPS586189B2 (ja) バイタイノ ジドウイチギメホウシキ
JPS6371638A (ja) 印刷機における測定領域ストリップの濃度検出装置
EP1017015B1 (en) Method for checking patterns disposed on a material strip
JPS5811664B2 (ja) 媒体の自動位置決め方式
EP0810914B1 (en) A method and a device for applying perforations
JP2655169B2 (ja) 紙幣識別方法
JP3700522B2 (ja) 二次元コード読取システム及び二次元コード読取方法
JP2740717B2 (ja) センサー位置調整カード及び調整方法
JPS5881164A (ja) 印刷物の検査方法及びその装置
JP2693491B2 (ja) ウエブの画面数計数方法
JP2002274698A (ja) 対象物、有利には印刷のためのシート状または枚用紙状の対象物の存在を検出するための方法および装置
JPS62282213A (ja) ギフト券の厚み検知方法
JPH0422821B2 (sk)
JP4372979B2 (ja) マーク検知装置
NZ302274A (en) Recognition of light-dark patterns on material strip: outputs from two detectors sensing different pattern parts compared for match with set sequence
JPS6251454A (ja) 天地逆・裏白検査装置
JP2563948B2 (ja) シート状被検材の欠点検出における検査結果処理方法
JPS6288085A (ja) 印刷物の検出装置
JPS6292078A (ja) ビツトパタ−ン装置
JPS62119040A (ja) 印刷物の検査装置
JPS6336034B2 (sk)
CN1169196A (zh) 用于检查位于物料带上的图样的装置与方法及此物料带