CZ48397A3 - Způsob a zařízení na kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu materiálu a pruh materiálu - Google Patents

Způsob a zařízení na kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu materiálu a pruh materiálu Download PDF

Info

Publication number
CZ48397A3
CZ48397A3 CZ97483A CZ48397A CZ48397A3 CZ 48397 A3 CZ48397 A3 CZ 48397A3 CZ 97483 A CZ97483 A CZ 97483A CZ 48397 A CZ48397 A CZ 48397A CZ 48397 A3 CZ48397 A3 CZ 48397A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
dark
areas
light
detector
output signals
Prior art date
Application number
CZ97483A
Other languages
English (en)
Inventor
Anders Hilmersson
Original Assignee
Tetra Laval Holdings And Finance S.A.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tetra Laval Holdings And Finance S.A. filed Critical Tetra Laval Holdings And Finance S.A.
Publication of CZ48397A3 publication Critical patent/CZ48397A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06KGRAPHICAL DATA READING; PRESENTATION OF DATA; RECORD CARRIERS; HANDLING RECORD CARRIERS
    • G06K19/00Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings
    • G06K19/06Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code
    • G06K19/06009Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code with optically detectable marking
    • G06K19/06037Record carriers for use with machines and with at least a part designed to carry digital markings characterised by the kind of the digital marking, e.g. shape, nature, code with optically detectable marking multi-dimensional coding

Landscapes

  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Controlling Rewinding, Feeding, Winding, Or Abnormalities Of Webs (AREA)
  • Labeling Devices (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)
  • Coating With Molten Metal (AREA)
  • Analysing Materials By The Use Of Radiation (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)

Description

Oblast techniky
Předložený vynález se týká způsobu a kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu fotoelektrickými nebo jinými prostředky, které zahrnují kontrolní prostředek a uspořádání definovaná v předvýznakových částech nároků 1 a 9 a pruh materiálu.
Dosavadní stav techniky
Podle známého stavu techniky je již známé kontrolovat výrobní operace na pohybujícím se pruhu materiálu prostřednictvím kontrolních značek vytištěných na tomto pruhu, které se mohou snímat fotobuňkami nebo jinými optickými prostředky. Tyto vzory, které jsou na pruhu materiálu rozmístěné, jsou obvykle vytisknuté v tónu barvy , který je v kontrastu s okolím a tak dovoluje snímacímu prostředku snímat přesnou polohu pruhu materiálu. Tyto vzory mohou být také vytvořené magneticky citlivým materiálem nebo s pomocí vzorů vnímatelných mechanickými prostředky, například dírami, zakřivenými liniemi, výřezy a podobně.
Snímáním přesné polohy pruhu materiálu je možné aplikovat na pruh materiálu mnohobarevný tisk a přizpůsobovat polohu obrázků. Tyto obrázky se skládají z více barev, které se na pruh materiálu tisknou za použití více výrobních strojů, z nichž každý tiskne při postupu určitou barvu na horní povrch obrázku, který byl připraven předchozími výrobními stroji, které natiskly na pruh materiálu další barvy. Tak se tedy může vytvořit a vytisknout na pruhu materiálu mnohobarevný obraz, ve kterém se v přesné, poloze vzájemně překrývají různé barvy.
Další použití kontrolního zařízení nebo způsobu kontroly je snímání přesné polohy pruhu materiálu, aby se na horní stranu dříve potištěného pruhu materiálu v určitém bodě nanesl určitý tištěný vzor, nebo aby se uspořádal tištěný vzor a vytvořilo čárové_ spektrum, což usnadňuje_jejich vzájemné skládání mezi sebou v rejstříku.
Existují například i další oblasti použití, kde se má v balícím stroji nebo podobně posouvat pruh balícího materiálu přesně o délku vzoru, aby se jednak získal tištěný vzor v té samé poloze na všech obalech a jednak se zajistilo, aby se uvedené čárové spektrum přehybů shodovalo s tvarovacím zařízením balícího stroje tak, aby se přeložení materiálu uskutečnilo podél linií přeložení, jejichž poloha je předem určená. Aby se zhotovil pruh materiálu, jako je prostřižení otvorů, přiložení otevíracích ok nebo nanesení doplňkových linií přeložení, je nezbytné znát přesnou polohu pruhu materiálu jako takového.
Dosud je dobře známé zajišťovat takové pruhy materiálu se vzory, které se mohou detekovat snímači, a tak stanovovat přesnou polohu pruhu. Z EP-A-0 131 241 je známé používat vzory jako blokovací kód se dvěma skupinami tmavých a světlých oblastí, které se střídají ve směru detekce, při které se poloha tmavých oblastí a/nebo světlých oblastí jedné skupiny přemisťuje pokud jde o příslušný detektor vzhledem k tmavým oblastem a/nebo světlým oblastem další skupiny pokud jde o další příslušný detektor. Tyto detektory zjišťují existenci nebo případně neexistenci tmavých oblastí a/nebo světlých oblastí a vytvářejí výstupní signály, které závisí na výsledku zjištění. Toto se provádí použitím jednoho detektoru, který při zjištění tmavých a/nebo světlých oblastí aktivuje další detektor, který zjišťuje existenci nebo neexistenci tmavých a/nebo světlých oblastí, přičemž se výstupní signály druhého detektoru púorovnávají s předem stanoveným sledem signálů. Pokud je sled výstupních signálů stejný jako předem stanovený sled sighálů, budě komparátor vydávat aktivační signál, který uvádí do chodu výše popsané výrobní stroje, které žádají přesnou polohu pruhu materiálu.
Tyto vzory obvykle porušují obecný vzhled ..výzdoby pruhu materiálu a je tedy žádoucí uvést kontrolní vzory do souladu s existující výzdobou, nebo je umístit na velmi malém čistém povrchu, který v podstatě zahrnuje jen tyto kontrolní vzory. Toto však způsobovalo vznik velkých problémů, protože elementy uzpůsobené pro snímání vzorů zachycují a registrují všechny části dekorace i kontrolní vzory s tím následkem, že jsou mnohé výstupní signály dodávány druhým detektorem v závislosti na tmavých a/nebo světlých oblastech dekorace a kontrolního vzoru. Protože se mají tyto výstupní signály porovnávat zpracováním v reálném čase, je klidně možné snímat falešné signály nežádoucí identifikací sledu tmavých a/nebo světlých oblastí dekorace a předem určeného sledu signálů. V důsledku toho se detekuje špatná poloha pruhu materiálu a následující výrobní stroje zničí dekoraci nebo pruh materiálu tím, že dostanou špatnou informaci.
Další velký problém je to, že kontrolní vzor má být co možná nejmenší, aby se vyhnulo optickému narušení dekorace, avšak zároveň je nutné vyhnout se detekci falešných signálů.
Navíc má obalový průmysl potřebu být nezávislý na jakýchkoli kontrolních vzorech a detekovat dekoraci pruhu materiálu například dekorací samou.
Cílem předloženého vynálezu je vytvořit zařízení a způsob přesného a bezpečného kontrolování vzorů rozmístěných na pruhu materiálu, aby se například přesně zjistila přesná ploha pruhu materiálu.
Dalším cílem vynálezu je nerozšiřovat rozsah kontroly, nýbrž zvýšit spolehlivost kontrolního zařízení.
Navíc je dalším cílem vynálezu poskytnout způsob a zařízení pro detekování přesné polohy pruhu, materiálu be jakýchkoli přídavných kontrolních vzorů, které by mohly porušovat dekoraci pruhu materiálu.
Navíc je cílem vynálezu, aby byl nezávislý na poloze kontrolního vzoru a aby zvyšoval spolehlivost způsobu i zařízení použitím vzájemně propojených výstupů.detektorů.........
Podstata vynálezu
Vynález je charakterizovaný v nárocích 1, 9, 15 a 23.
Vynález je realizován za využití výstupních signálů alespoň dvou detektorů, zkombinováním těchto výstupních signálů pro vytvoření sledu výstupních signálů předem určeným způsobem, při kterém může každý detektor umožnit druhému detektoru, aby zapsal výstupní signály do komparátoru při detekci okraje tmavé nebo světlé oblasti, a porovnáním uvedeného sledu se sledem předem stanoveným, u něhož zahrnují výstupní signály informaci, která se táýká tmavých a/nebo světlých oblastí.
Toto se může provést použitím výstupních signálů obou detektorů a jejich zkombinováním v komparátoru. Při zjištění tmavé oblasti u jednoho z detektorů se do komparátoru zapíše signál, například 1, a při zjištění světlé oblasti se do komparátoru zapíše jiný signál, například 0. Při shodnosti dosaženého sledu výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů se aktivuje jedna nebo několik akčních jednotek.
Toto se může udělat také tak, že se použijí výstupní signály jednoho detektoru jako hodinový vstup pro komparátor, což umožňuje vstupu dat komparátoru zapisovat výstupní signály dalšího detektoru do komparátoru, kde se při detekci okraje jedné z tmavých a/nebo světlých oblastí, nebo naopak, aktivuje hodinový vstup. Aby se vylepšila spolehlivost systému, může být hodinový vstup dodatečně použit jako výstupní signál pro sled výstupních signálů, který se porovnává s předem určeným sledem signálů a který závisí na přechodu světlých oblastí na tmavé a tmavých na světlé. V důsledku toho dostává komparátor řadu výstupních
-.5 signálů z více než jednoho detektoru, a proto zabraňuje mnohem lépe detekci falešných signálů tím, že se naží mít detekovaný kontrolní vzor detekováním sledu tmavých a světlých oblastí v dekoru na pruhu materiálu, který je shodný se sledem kontrolního vzoru. Komparátor poté při ekvivalenci sledu výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů vydává výstupní signál a tento výstupní signál aktivuje jednu nebo více akčních jednotek různých strojů upravujících pás. Shora uvedený hodinový vstup může být poskytován rovněž detektorem, který je závislý na pohybujícím se pruhu materiálu. Toto by mohla být řada stejně velkých bílých a tmavých oblastí, otáčení kola, které zajišťuje pohyb pruhu materiálu, nebo ekvivalentní prostředek.
Komparátor může obsahovat posuvný registr, který registruje přesné délky informací, které dávají detektory při detekci kontrolního vzoru, a tím umožňuje výstupní signál komparátoru při shodnosti výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů.
Stávající postupy dovolují zpracování mnohem více signálů, s výhodou dvojkových signálů, aby lépe odlišily správný vzor od nesprávného, aniž by rozšiřovaly prostor, který vzor na pruhu materiálu potřebuje.
Způsob kontroly vzorů se může provádět za použití předepsaného zařízení nebo podobných zařízení, která pracují podle toho, zda mají vzory, které se mají kontrolním zařízením detekovat a které jsou na pruhu materiálu uspořádané, mechanické, elektrické, magnetické a/nebo optické vlastnosti, které se příslušně detekují mechanickými, elektrickými, magnetickými a/nebo optickými čidly a detektory.
Tmavé a/nebo světlé oblasti pruhu materiálu mohou být části obrázků, vzorů nebo sestav řad a nemusejí to být jednoznačně samostatné kontrolní vzory, které jsou na pruhu materiálu umístěné záměrně. Nicméně je výhodné použít blokovací kód světlých a tmavých oblastí, protože je detekce těchto oblastí.......nej spolehlivější. Příslušné, tmavé a světlé oblasti jedné skupiny vzoru mohou být rozmístěné s ohledem na další skupinu tmavých a světlých oblastí se zřetelem k odpovídajícím detektorům. Obě skupiny vzorů by mohly být na téže výšce pruhu materiálu, pokud jsou detektory rozmístěné vzhledem k sobě nebo například na horní straně a dnu sestaveného obalu, pokud jsou detektory rozmístěné s ohledem na vzory i vůči sobě.
Někdy je užitečné umožnit komparátoru, aby rozlišil impulzy odvozené z prvního detektoru od výstupních impulzů (další skupiny oblastí) odvozených z druhého detektoru. Aby se tento problém vyřešil, může být impulz prvního detektoru vyšší a/nebo delší, nebo by mohl být každý následován krátkým sekundárním impulzem a/nebo příslušně kladnými a zápornými (převrácenými) impulzy.
Přehled obrázků na výkresech
V následujícím textu budou popsána zejména výhodná provedení předloženého vynálezu s odkazem na připojené výkresy, na kterých představuje:
obrázek 1 - schéma konstrukce kontrolního zařízení spolu s kontrolním vzorem, obrázek 2 - výhodné velikosti kontrolního vzoru , obrázek 3 - výstupní signály detektorů a výsledný sled signálů v komparátoru, obrázek 4 - další provedení se zřetelem k obrázku 2, obrázek 5 - další provedení se zřetelem k obrázku 2, obrázek 6 - dvě skupiny kontrolních vzorů rozmístěných vůči sobě, obrázek 7 - různé dekory na pruhu materiálu použité jako kontrolní vzory a obrázek 8 - schematický pohled na stroje na zpracování a jednu skupinu kontrolních vzorů.
......-P_ř.í klady, .provedení-. vynálezu______________ _____________________
Horní část obrázku 1 představuje vzor 1^ na pravé straně (první skupina) na levé straně (druhá skupina), s tmavými a tmavými oddělenými oblastmi oblastmi světlými oblastmi 2* na pravé straně a světlými oblastmi 3* na levé straně. Tmavé oblasti 2, 3 jsou spojené spojovacími oblastmi 4, kde tmavé oblasti 2 jsou uspořádané horizontálně a spojovací oblasti 4_ jsou uspořádané vertikálně tak , že se na pruhu materiálu kříží pod úhlem 90 0. Tmavé oblasti 2 na pravé straně mají šířku x a světlé oblasti 2* na pravé straně mají šířku y. Tmavé a světlé oblasti 3 a 3* na levé straně mají příslušnou šířku a a b. Vzdálenost mezi okrajem 32 tmavé oblasti 2 na pravé straně a okraje 31 tmavé oblasti 3 na levé straně je d. Toto uspořádání představuje blokovací kód použitý jako kontrolní vzor, aby se detekovala přesná poloha pruhu materiálu pohybujícího se ve směru v.
Kontrolní vzor se detekuje dvěma detektory 8 a 9, které vytvářejí při detekování tmavých a/nebo světlých oblastí 2, 2*, 3, 3* nebo okrajů 31, 32 tmavých a/nebo světlých oblastí dvojkové výstupní signály, přičemž tyto výstupní signály jsou dále vedeny do komparátoru 10, který porovnává sled výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů. Datové vstupy 13 a 16 jsou příslušně otevírány přes hodinové vstupy 12 a 15 a tak jednotlivě otevírají detektor 8 nebo 9, aby zapsaly své výstupní signály do komaprátoru 10 a tak vytvořily sled výstupních signálů.
Při detekci tmavé oblasti 3 detektorem 8 otevírá detektor 8 datový vstup 16 během hodinového vstupu 15, zatímco detektor 9^ detekuje v téže době bílou oblast 2 a dává příslušnou informaci komparátoru 10 po celý datový vstup 16. Při detekci okraje tmavé oblasti 2 otevírá detektor 9 datový vstup 13 po celý hodinový vstup 12 aby obdržel informaci z detektoru 8 detekujícího tmavou oblast 3. Tento postup se dělá obráceně dokud nejsou detekovány vš_e.chny . tmavé. .2.,......3 . a/nebo světlé, .oblas.t-2*-, - 3*-- a -pří slušná informace není vpuštěna do komparátoru 10. Pokud je sled výstupních signálů z detektorů 8 a 9 shodný s předem stanoveným sledem signálů, aktivuje se výstup 17 a signál se dává jedné nebo několika akčním jednotkám 20, které zpracovávají pruh materiálu, trubku tvořenou uvedeným pruhem materiálu nebo pak obal.
Je třeba chápat, že pro vytvoření sledu výstupních signálů, v komparátoru 10 se použitjí buď výstupní signály detektoru 8 nebo výstupní signály detektoru 9 nebo oba výstupni signály.
Obrázek 2 ukazuje výhodný vzor ze dvou skupin tmavých oblastí 2, 3, například tmavé oblasti a světlé oblasti 2*, 3*, například bílé oblasti, které jsou symetrické vůči středové linii M, která je uspořádaná kolmo vzhledem ke směru pohybu (rovnoběžně s osou v) pásu. Střední tmavá oblast 3 první skupiny £ a střední světlá oblast 2* druhé skupiny II jsou překřížené středovou linií M, která se na pásu neobjevuje. Podle obrázku 2 mají střední tmavá oblast 3 a její sousední světlé oblasti 3* dvojnásobek šířky uvedené střední světlé oblasti Z a jejích sousedních tmavých oblastí 2 a dalších následujících světlých oblastí 2* a tmavých oblastí 2 po obou stranách uvedené středové linie M z obrázku 2. Zde jsou šířky a, b první skupiny tmavých/světlých oblastí 3, 3* dvakrát tak velké jako šířky x, y druhé skupiny tmavých/světlých oblastí 2, 2*.
Vytvoření sledu výstupních signálů je ukázáno na obrázku 3, kde detektor 8 a detektor 9 dávají při detekování tmavých a světlých oblastí dvojkové signály. Pokud detektor £ detekuje přechod ze světlé na tmavou, zapisuje do komparátoru 10 signál 1, zatímco detektor 9 zapisuje do komparátoru 10 I právě tak při detekování přechodu ze
- 9 = -.
světlé na tmavou. Pokud detektor 8 detekuje přechod z tmavé na světlou, zapisuje do komparátoru 10 0, stejně jako to dělá „detektor 9. _ Když se to ..provádí , _ j spu_ výs tupní signály obou detektorů kombinovány předem stanoveným způsobem, totiž předem stanovená následnost 1 a 0, což je dáno tvarem a vzorem blokovacího kódu, kde například obrázek 3 ukazuje následnost 11001101001100. Zde se dosáhne v rámci velmi malého a tenkého blokovacího kódu sled 14 bitů, protože do komparátoru 10 zapisují své výstupní signály oba detektory. Je jednoduché pochopit, že pro zvýšení počtu bitů v předem stanoveném sledu výstupních signálů, a tedy pro zlepšení spolehlivosti kontrolního zařízení se může dokonce použít více detektorů a více vzorů ve stejném počtu.
Vytvoření jiného sledu výstupních signálů je ukázáno na obrázku 4, kde detektor 8 a detektor 9 dávají při detekci tmavých a světlých oblastí dvojkové signály. Pokud detektor 8 obdrží vstup 1, který se používá jako hodinový signál C, je stávající informace z detektoru 9 (který je v této době na 0) dodána komparátoru 10. Pokud dostane detektor 9 vstup 1, který se také použije jako hodinový vstup C, je stávající informace z detektoru 8 (který je v této době na 1) předána komparátoru 10. Po detekci celého blokovacího kódu použitého jako kontrolní vzor dostal komparátor 10 vstup 0110 0111 1001 10, to znamená 14 bitů, tedy více než 11 dvojkových výstupních signálů.
Tento sled výstupních signálů, které sestávají z dvojkových signálů, se porovnává s předem stanoveným sledem signálů, aby se aktivovaly akční jednotky 20. Obvykle se první 0 nepoužívá, protože první přechod ze světlé oblasti na tmavou může být příliš těsně u dokóru. Komparátor má tedy informaci o 13 bitech.
Jak lze zjistit ze způsobu, je informace obdržená z jednoho a téhož kontrolního vzoru roztažená na 13 bitů, což pak zlepšuje spolehlivost tohoto způsobu detekce. Proto se existující kód může použít lépe. Zatímco se pruh materiálu pohybuje rychlostí více než 100 metrů za minutu, jsou fotobuňky použité jako detektory 8 a 9 schopné detekovat světlé a tmavé oblasti s kmitočtem kolem 10 kHz. Rychlost fotobuněk je tak dostatečně vysoká, aby četly vzory 1_ na pruhu materiálu, který postupuje výše popsanou rychlostí. V důsledku toho se mohou šířky a, b, x, y tmavých a světlých oblastí zmenšit na minimum, které dovoluje uživateli detekčního zařízení a způsobu detekce používat velmi malé vzory, které nenarušují optický vzhled dekoru umístěného na pruhu materiálu. Obvyklá šířka a následujících tmavých oblastí 3 jedné skupiny je asi stejná jako šířka b následujících světlých oblastí 3* téže skupiny, jejíž šířky a, b jsou asi dvojnásobek šířek χ, γ po sobě jdoucích tmavých a světlých oblastí další skupiny. Šířka x následných tmavých oblastí je s výhodou asi tatáž jako šířka γ po sobě jdoucích světlých oblastí, obvykle v rozsahu 1 až 3 mm, přičemž se menší nebo větší šířky mohou detekovat v závislosti na zdroji světla napájejícím fotobuňky, nebo například na magnetické hustotě magnetických vzorů umístěných na pruhu materiálu.
Aby se vytvořil sled výstupních signálů pokud jde o obrázek 4, je nezbytné, aby byly okraje tmavých a světlých oblastí umístěné na pruhu 30 takovým způsobem vzhledem k jejich příslušným detektorům 8, 9, že když jeden detektor 8, 9 detekuje jeden okraj, například okraj 32 první skupiny, druhý detektor 8, 9 nedetekuje žádný okraj, nýbrž černou nebo bílou oblast další skupiny. Pokusy ukázaly, že zvýšení počtu kontrolních bitů v komparátoru 10 zvyšuje spolehlivost způsobu kontroly.
Obrázek 5 ukazuje další provedení způsobu kontroly, ukterého jsou použity oba výstupní signály detektorů 8 a 9, čímž se získá sled výstupních signálů: 1011 0100 1011 0111 0100 1011 0100.
Zde je možné vidět, že v závislosti na způsobu využití výstupních signálů může být spolehlivost způsobu kontroly strmě zvýšena použitím stejných kontrolních vzorů. Zde jsou výstupní signály, které jsou odvozené z detekce tmavých oblastí 2 a 3 a/nebo z detekce kladných okrajů (ze světlých na tmavé oblasti), reprezentované 1 a výstupní signály, které jsou odvozené z detekce světlých oblastí 2* a 3* a/nebo z detekce negativních okrajů (z tmavých na světlé oblasti), jsou reprezentované 0.
Obrázek 6 ukazuje uspořádání kontrolního vzoru, jehož skupiny tmavých a světlých oblastí jsou vzájemně vůči sobě rozmístěné s ohledem na odpovídající detektory 8, 9. Odlišné skupiny vzoru mohou být tedy umístěné v různých polohách na pruhu materiálu, což chrání uživatele před tím, aby měl na pruhu materiálu blokovací kód, který by narušoval optický dojem dekoru.
Pro způsob kontroly může být navíc použit dekor sám, který je ukázaný na obrázku 7. Zde je určitý dekor, který s výhodou sestává z bílých a tmavých oblastí, použitý pro shora popsaný způsob kontroly, kde jsou příslušné skupiny bílých a tmavých oblastí rozmístěné vůči sobě navzájem s ohledem na odpovídající detektory. Příslušné tmavé a/nebo světlé oblasti jsou tak části obrazů, vzorů nebo skupinových sestav na pruhu materiálu.
Obrázek 8 ukazuje použití detektoru 8 detekujícího bílé a tmavé oblasti umístěné na pruhu materiálu, který je posouván kupředu zpracovacími koly 31. Detektor Í3 je umístěný blízko pod kolem 31, které se otáčí určitou rychlostí. Následná rychlost pruhu 30 materiálu se detekuje detektorem 9_, který měří rychlost otáčení kola 31. Interakcí obou detektorů lze dosáhnout tytéž výsledky, jak bylo popsáno výše. Detektor 9 může být umístěný na různých místech ve zpracovací lince, nebo může být nahrazen již existujícími čidly nebo detektory, které záleží na rychlosti pruhu materiálu v jednom nebo druhém směru.

Claims (23)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY _____________.._________ 1_______Zařízeni na kontrolu „vzorů...JI)......rozmístěných na. pruhu (30) materiálu, kde tyto vzory (1) sestávají ze skupin tmavých a světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*) jdoucích po sobě ve směru (v) kontroly, ve kterých je poloha tmavých oblastí (2) a/nebo světlých oblastí (2*) jedné skupiny, pokud jde o příslušný detektor (9) , posunutá vůči tmavým oblastem (3) a/nebo světlým oblastem (3*) jiné skupiny, pokud jde o jiný příslušný detektor (8), přičemž detektory (8, 9) detekují výskyt nebo neexistenci tmavých oblastí (2, 3) a/nebo světlých oblastí (2*, 3*) a vytvářejí výstupní signály závislé na výsledku detekce, zatímco komparátor (10) porovnává sled výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů, vyznačující se tím, že uvedený sled výstupních signálů zahrnuje výstupní signály alespoň dvou detektorů (8, 9), přičemž uvedené výstupní signály se zejména v uvedeném komparátoru (10) kombinují předem určeným způsobem pro vytvoření zmíněného sledu výstupních signálů a tyto výstupní signály obsahují informaci o zmíněných tmavých a/nebo světlých oblastech (2, 2*, 3, 3*).
  2. 2. Zařízení podle nároku 1,vyznačující se tím, že každý detektor (8, 9) umožňuje druhému detektoru (8, 9) zapisovat výstupní signály do komparátoru (10) při detekci okraje jedné z uvedených tmavých nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*).
  3. 3. Zařízení podle nároku 2,vyznačující se tím, že hodinový vstup (12, 15) uvedeného detektoru (8, 9) umožňuje datovému vstupu (13, 16) zapisovat výstupní signály druhého detektoru (8, 9) do komparátoru (10), u kterého je hodinový vstup (12, 15) aktivován při detekci některého okraje jedné z uvedených tmavých nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*).
  4. 4. Zařízení podle nároku 3,vyznačující se tím, že uvedený hodinový vstup (12, 15) je dodatečně využíván jako výstupní signál pro uvedený sled výstupních signálů v závislosti na přechodu světlá/tmavá nebo tmavá/světlá uvedených oblastí (2, 2*, 3, 3*).
  5. 5. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený komparátor (10) produkuje výstupní signál (17) při shodnosti uvedeného sledu výstupních signálů se zmíněným předem stanoveným sledem signálů a tento výstupní signál (17) aktivuje alespoň jednu akční jednotku (20) stroje na zpracování pruhu a/nebo balícího stroje.
  6. 6. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že uvedený hodinový vstup (12, 15) je vybavený detektorem (9) závislým na rychlosti postupu citovaného pruhu (30) materiálu v uvedeném směru (v).
  7. 7. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že výstupní signály od uvedených alespoň dvou detektorů (8, 9) jsou připojené k jednomu a témuž posuvnému registru, který tvoří část uvedeného komparátoru (10) nebo je ke zmíněnému komparátoru (10) připojený.
  8. 8. Zařízení podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že komparátor (10) zahrnuje prostředky pro rozlišování výstupních impulzů
    - 15 .jednoho z detektorů (8, 9) od výstupních impulzů dalšího z detektorů (8, 9).
  9. 9. Způsob kontroly vzorů (1) rozmístěných na pruhu (30) materiálu, kde tyto vzory (1) sestávají ze skupin tmavých a světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*) následujících po sobě ve směru (v) kontroly, přesunutím polohy tmavých oblastí (2) a/nebo světlých oblastí (2*) jedné skupiny pokud jde o příslušný detektor (9) vzhledem k tmavým oblastem (3) a/nebo světlým oblastem (3*) pokud jde o další příslušný detektor (8) detekující existenci/neexistenci tmavých oblastí (2, 3) a/nebo světlých oblastí (2*, 3*), vytvořením výstupních signálů závislých na výsledku detekce a porovnáním sledu výstupních signálů s předem stanoveným sledem signálů, vyznačený vytvořením uvedeného sledu výstupních signálů sloučením výstupních signálů, které zahrnují informaci týkající se uvedených tmavých a/nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*) z každého detektoru (8, 9) s výstupními signály, které závisejí na detekci jedné ze zmíněných tmavých a/nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*), druhého detektoru (8, 9) předem určeným způsobem.
  10. 10. Způsob podle nároku 9, vyznačený střídavou aktivací každého detektoru (8, 9) druhým detektorem (8, 9) při detekci jednoho okraje jedné z uvedených tmavých a/nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*).
  11. 11. Způsob podle nároku 10, vy z n a č e ný vytvářením uvedeného sledu výstupních signálů výstupními signály každého detektoru (8, 9) obsahujícími informaci týkající se uvedených tmavých nebo světlých oblastí (2, 2 , 3, 3*) a střídavou aktivací každého detektoru (8, 9) druhým detektorem (8, 9) po zjištění okraje jedné z uvedených
    - , .. ... - 16 tmavých nebo světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*) druhým detektorem (8, 9).
  12. 12. Způsob podle některého z nároků 9 až 11, vyznačený detekováním vzorů (1) rozmístěných na uvedeném pruhu (30) materiálu, které mají mechanické, elektrické, magnetické a/nebo optické vlastnosti, mechanickými, elektrickými, magnetickými a/nebo optickými čidly nebo detektory (8, 9).
  13. 13. Způsob podle některého z nároků 9 až 12, vyznačený použitím dvojkových signálů jako uvedených výstupních signálů.
  14. 14. Způsob podle nároku 13, vyznačený vyjádřením každého z uvedených výstupních signálů odvozených od detekce tmavých oblastí (2, 3) a/nebo od detekce kladných okrajů (ze světlých na tmavé oblasti) 1 a vyjádřením každého z uvedených výstupních signálů odvozených od detekce světlých oblastí (2*, 3*) a/nebo od detekce záporných okrajů (z tmavých na světlé oblasti) 0, nebo naopak.
  15. 15. Pruh (30) materiálu použitý pro zařízení podle některého z nároků 1 až 8 a/nebo použitý pro způsob podle některého z nároků 9 až 14, vyznačující se tím, že uvedené tmavé a/nebo světlé oblasti (2, 2*, 3, 3*) jsou části obrázků, vzorů a/nebo skupinových sestav na uvedeném pruhu (30) materiálu.
  16. 16. Pruh (30) materiálu použitý pro zařízení podle některého z nároků 1 až 8 a/nebo použitý pro způsob podle některého z nároků 9 až 14, vyznačuj ící
    - - ...... .. ... ... -. - .. .. -. 17 tím, že uvedené tmavé a/nebo světlé oblasti (2, 2*, 3, 3*) jsou části blokovacího kódu.
  17. 17. Pruh (30) materiálu podle nároků 15 nebo 16, vy značující se tím, že uvedené tmavé a/nebo světlé oblasti (2, 2*, 3, 3*) obou skupin jsou spojené spojovacími oblastmi (4) na uvedeném pruhu (30) materiálu.
  18. 18. Pruh (30) materiálu podle nároku 15 nebo 16, vy značující se tím, že uvedené tmavé a/nebo světlé oblasti (2, 2*) jedné z uvedených skupin jsou postavené odděleně od uvedených tmavých a/nebo světlých oblastí (3, 3*) další z uvedených skupin na zmíněném pruhu (30) materiálu.
  19. 19. Pruh (30) materiálu podle některého z nároků 15 až 18, vyznačující se tím, že šířka (x) po sobě jdoucích tmavých oblastí (2) první skupiny je asi tatáž jako šířka (y) po sobě jdoucích světlých oblastí (2*) téže skupiny.
  20. 20. Pruh (30) materiálu podle nároku 19, vyznačující se tím, že šířka (a) po sobě jdoucích tmavých oblastí (3) druhé skupiny je asi tatáž jako šířka (b) po sobě jdoucích světlých oblastí (3*) uvedené druhé skupiny, přičemž šířky (a, b) jsou asi dvojnásobek šířek (x, y) po sobě jdoucích oblastí (2, 2*) uvedené první skupiny.
  21. 21. Pruh (30) materiálu podle některého z nároků 15 až 20,vyznačující se tím, že uvedený vzor (1) má dvě skupiny tmavých oblastí (2, 3) a světlých oblastí (2*, 3*), přičemž uvedené oblasti mají zvolený počet a barvu a jsou umístěné na uvedeném pruhu (30) tak, že se pro vytvoření uvedeného sledu výstupních impulzů vytvoří více než 8 dvojkových výstupních signálů.
  22. 22. Pruh (30) materiálu podle některého z nároků 15 až 21,vyznačující se tím, že okraje tmavých a světlých oblastí (2, 2*, 3, 3*) jsou na uvedeném pruhu (30) umístěné s ohledem na jejich příslušný detektor (8, 9) tak, že když jeden detektor (8, 9) detekuje některý okraj, druhý detektor (8, 9) žádný okraj nedetekuje.
  23. 23. Pruh (30) materiálu pro přípravu obalů, které mají skupiny tmavých oblastí (2, 3) a světlých oblastí (2*, 3*) uspořádané předem stanoveným způsobem, přičemž tyto oblasti jsou prostředky pro další zpracovávání a/nebo manipulaci s pruhem (30) materiálu, vyznačující se tím, že první skupina tmavých a světlých oblastí (3, 3*) a druhá skupina tmavých a světlých oblastí (2, 2*) je uspořádaná symetricky vzhledem ke společné středové linii (C), že jedna střední tmavá oblast (3) o šířce (a) uvedené první skupiny a jedna střední světlá oblast (2*) o šířce (y) uvedené druhé skupiny je uspořádaná ve středu každé skupiny, že světlé oblasti (3*) o šířce (b) a tmavé oblasti (3) o šířce (a) uvedené první skupiny jsou uspořádané střídavě po obou stranách uvedené střední tmavé oblasti (3) , zatímco tmavé oblasti (2) o šířce (x) a světlé oblasti (2*) o šířce (y) uvedené druhé skupiny jsou uspořádané střídavě po obou stranách uvedené střední světlé oblasti (2*) , že šířky (a, b) uvedených tmavých a světlých oblastí (3, 3*) uvedené první skupiny jsou obecně dvakrát tak velké jako šířky (x, y) uvedených tmavých a světlých oblastí (2, 2*) uvedené druhé skupiny, a že uvedená první skupina sestává z alespoň tří tmavých oblastí (3) a uvedená druhá skupina sestává z alespoň pěti světlých oblastí (2*) .
CZ97483A 1996-02-09 1996-02-09 Způsob a zařízení na kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu materiálu a pruh materiálu CZ48397A3 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PCT/EP1996/000546 WO1997029453A1 (en) 1996-02-09 1996-02-09 Device and method for checking patterns disposed on a material strip and the material strip

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ48397A3 true CZ48397A3 (cs) 1998-01-14

Family

ID=8166159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97483A CZ48397A3 (cs) 1996-02-09 1996-02-09 Způsob a zařízení na kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu materiálu a pruh materiálu

Country Status (15)

Country Link
US (2) US6021950A (cs)
EP (1) EP0821818A1 (cs)
JP (1) JP2949372B2 (cs)
AT (1) ATE251324T1 (cs)
AU (1) AU695768B2 (cs)
BR (1) BR9607062A (cs)
CZ (1) CZ48397A3 (cs)
EA (1) EA001531B1 (cs)
FI (1) FI118831B (cs)
NO (1) NO974662L (cs)
SK (1) SK24197A3 (cs)
TW (1) TW363173B (cs)
UA (1) UA48146C2 (cs)
WO (1) WO1997029453A1 (cs)
ZA (1) ZA97392B (cs)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10002526A1 (de) * 2000-01-21 2001-08-02 Tetra Laval Holdings & Finance Verfahren und Vorrichtung zur Erkennung von zweidimensionalen Mustern
US6732932B2 (en) * 2000-10-12 2004-05-11 Symbol Technologies, Inc. Bar code symbology with integrated user-interface graphic pattern
SE0203411L (sv) * 2002-11-19 2004-04-06 Tetra Laval Holdings & Finance Sätt att överföra information från en anläggning för tillverkning av förpackningsmatrial till en fyllmaskin, sätt att förse ett förpackningsmaterial med information, samt förpackningsmaterial och användning därav 2805
EP1661834A1 (en) * 2004-11-25 2006-05-31 Kba-Giori S.A. Marking for printed matter
US8428333B2 (en) 2006-03-16 2013-04-23 Vefin N.V. Apparatus for performing repetitive operations

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3225175A (en) * 1960-07-18 1965-12-21 Scott Paper Co Case selector
US3222501A (en) * 1961-10-02 1965-12-07 Honeywell Inc Sprocket hole checking system
US3211470A (en) * 1963-07-02 1965-10-12 Gift Stars Inc Coded coupon
US3562494A (en) * 1967-11-24 1971-02-09 Fmc Corp Code detecting and control circuit for sorting articles
US3632995A (en) * 1968-05-09 1972-01-04 Howard W Wilson Coded article
US3796862A (en) * 1971-09-27 1974-03-12 Ncr Bar code reader
US3896917A (en) * 1972-06-23 1975-07-29 Taplin Business Machines Binary bar code printing device and binary bar code printed matter
US3922539A (en) * 1974-04-02 1975-11-25 Pitney Bowes Inc Improved circuit for detecting the passage of an article beating a repetitive marking
US4013893A (en) * 1975-08-07 1977-03-22 Welch Allyn, Inc. Optical bar code scanning device
JPS5261062A (en) 1975-11-12 1977-05-20 Tsubakimoto Chain Co No directional bar code display slip
US4237376A (en) * 1979-02-12 1980-12-02 Giacomotti Richard A Event monitor for court games
US4499372A (en) * 1980-09-29 1985-02-12 Nippon Electric Co., Ltd. Mail-article tracing apparatus
US4369486A (en) * 1981-04-23 1983-01-18 Pool Robert R Illuminated fishing tackle
JPS57184918A (en) * 1981-05-08 1982-11-13 Natl Aerospace Lab Measurement of fine displacement
JPS5852825A (ja) * 1981-09-24 1983-03-29 Canon Inc 位置合わせ信号処理装置
JPS5926854A (ja) * 1982-08-06 1984-02-13 Rengo Co Ltd 走行材料のマ−ク検出装置
FR2542472B1 (fr) * 1983-03-11 1985-06-21 Thomson Brandt Carte a lecture optique portant des informations numeriques et systeme de controle d'acces a des informations diffusees utilisant une telle carte
DE3476916D1 (en) * 1983-04-28 1989-04-06 Hitachi Ltd Method of detecting pattern defect and its apparatus
SE454439B (sv) * 1983-07-06 1988-05-02 Tetra Pak Ab Sett och anordning att med fotoelektriska medel detektera och behorighetskontrollera gjorda styrmarkeringar pa en med tryck dekorerad lopande materialbana
GB2174224B (en) * 1985-04-15 1988-07-13 Philips Electronic Associated Infra-red intruder detection system
AU1258688A (en) * 1987-10-29 1989-05-04 Estelle Croot Further improvements in magnetic bearings
FR2657982B1 (fr) * 1990-02-02 1992-11-27 Cga Hbs Procede de localisation d'adresse sur des articles a trier, etiquette d'adressage et dispositif de mise en óoeuvre du procede.
US5562651A (en) 1994-06-30 1996-10-08 The Procter & Gamble Company Absorbent article with adjustable undergarment protection system
US5718457A (en) * 1994-07-29 1998-02-17 Elpatronic Ag Method of marking objects with code symbols

Also Published As

Publication number Publication date
FI965264A (fi) 1997-08-10
US6302330B1 (en) 2001-10-16
UA48146C2 (uk) 2002-08-15
SK24197A3 (en) 1997-08-06
US6021950A (en) 2000-02-08
EA001531B1 (ru) 2001-04-23
TW363173B (en) 1999-07-01
BR9607062A (pt) 1998-06-09
WO1997029453A1 (en) 1997-08-14
JPH10508971A (ja) 1998-09-02
AU695768B2 (en) 1998-08-20
ATE251324T1 (de) 2003-10-15
AU4789596A (en) 1997-08-28
NO974662L (no) 1997-12-08
EP0821818A1 (en) 1998-02-04
ZA97392B (en) 1997-07-29
JP2949372B2 (ja) 1999-09-13
EA199700015A1 (ru) 1997-12-30
FI118831B (fi) 2008-03-31
NO974662D0 (no) 1997-10-09
FI965264A0 (fi) 1996-12-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4698514A (en) Method and an arrangement for the detection by photoelectric means of markings made on a travelling material web provided with printed decoration
US5545885A (en) Method and apparatus for detecting and identifying coded magnetic patterns on genuine articles such as bank notes
KR100661440B1 (ko) 종이류 특징 검출 장치 및 종이류 특징 검출 방법
HU184365B (en) Method for making imitationproof data carrier,as well as,method and apparatus fto identify the data carrier
DE69627889D1 (de) System für einen geldautomaten zur erfassung eines fehlers bei der zufuhr vonpapier eines journaldruckers
US8428333B2 (en) Apparatus for performing repetitive operations
CZ48397A3 (cs) Způsob a zařízení na kontrolu vzorů rozmístěných na pruhu materiálu a pruh materiálu
JPS6015997B2 (ja) 印刷物の真偽識別方式
EP1017015B1 (en) Method for checking patterns disposed on a material strip
NZ302274A (en) Recognition of light-dark patterns on material strip: outputs from two detectors sensing different pattern parts compared for match with set sequence
JPH0235587A (ja) 自動改札方法
JP2655169B2 (ja) 紙幣識別方法
JPH0431080A (ja) プリンタ装置
JP3356518B2 (ja) 印刷用見当合わせ方法
JPH07105428A (ja) 紙幣識別装置
CN1169196A (zh) 用于检查位于物料带上的图样的装置与方法及此物料带
JP2645007B2 (ja) 画像記録装置
JPS62282213A (ja) ギフト券の厚み検知方法
JPH01156089A (ja) 熱転写記録用インク紙
JPH0435979A (ja) テープ状体の不具合箇所検出装置
JPH0924686A (ja) 安全保護紙の真偽判定装置および安全保護紙
JPS61103285A (ja) 情報記録媒体
JPS61204795A (ja) 紙幣識別方法
JPH10208103A (ja) 識別装置
JPH0481947B2 (cs)