SK14782002A3 - Vnútorná tryska z jedného kusa a upínacie zariadenie na jej prichytenie - Google Patents

Vnútorná tryska z jedného kusa a upínacie zariadenie na jej prichytenie Download PDF

Info

Publication number
SK14782002A3
SK14782002A3 SK1478-2002A SK14782002A SK14782002A3 SK 14782002 A3 SK14782002 A3 SK 14782002A3 SK 14782002 A SK14782002 A SK 14782002A SK 14782002 A3 SK14782002 A3 SK 14782002A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
plate
groove
clamping device
upper base
nozzle
Prior art date
Application number
SK1478-2002A
Other languages
English (en)
Other versions
SK287604B6 (sk
Inventor
Jean-Luc Renard
Vincent Boisdequin
Calogero Lattuca
Mariano Collura
Original Assignee
Vesuvius Crucible Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8175733&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=SK14782002(A3) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Vesuvius Crucible Company filed Critical Vesuvius Crucible Company
Publication of SK14782002A3 publication Critical patent/SK14782002A3/sk
Publication of SK287604B6 publication Critical patent/SK287604B6/sk

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle

Description

Vnútorná tryská s jedného kusa a upínacie zariadenie na jej prichytenie
Oblasť techniky
Vynález sa týka vnútornej tryskym prispôsobenej na využitie spoločne s upínacím zariadením na vnútornú trysku hutníckej nádoby, pričom sa tiež týka tohto nového upínacieho zariadenia.
Doterajší stav techniky
Je známe, že kontinuálne plynulé liatie tekutého kovu je obecne uskutočňované za pomoci zariadenia, ktoré obsahuje rôzne žiaruvzdorné súčasti, vytvárajúce kanál medzi dvoma za sebou nasledujúcimi hutníckymi nádobami. Tieto súčasti zaisťujú rôzne funkcie, najmä vedenie tekutého kovu, ochranu tekutého kovu proti ochladzovaniu a proti chemickému znečisteniu z okolnej atmosféry, a prípadne reguláciu prietokového množstva alebo rýchlosti liateho tekutého kovu.
Týmito súčasťami môže byť napríklad vnútorná tryská, obecne uložená v šachtovom bloku, vyrobenom integrálne s dnom hornej hutníckej nádoby, ponorná vstupná tryská alebo lejací veniec, zberná tryská alebo pevné alebo pohyblivé dosky posúvača.
V nedávnych časoch bolo vynaložené veľké úsilie v snahe o dosiahnutie čo najväčšej jednoduchosti rôznych žiaruvzdorných súčastí, vytvárajúcich lejací kanál. Takže s ohľadom na zníženie počtu spojovacích plôch medzi žiaruvzdornými súčasťami (z ktorých všetky sú miestami možné prístupu vzduchu) boli stále častejšie využívané napríklad vopred pozostavené súčasti alebo súčasti, vytvorené z jediného bloku, na vytvorenie vnútornej trysky, a pevnej hornej dosky, umiestnenej priamo pod vnútornou tryskou, proti tejto hornej doske je umiestnená alebo pohyblivá doska posúvača alebo doska vymeniteľnej ponornej vstupnej trysky (ktorá môže tvoriť zostavu s ponornou vstupnou tryskou alebo môže tvoriť súčasť z jedného kusa s touto ponornou vstupnou tryskou).
Takéto súčasti z jedného kusa sú opísané napríklad v medzinárodnom patentovom spise WO 88/06500.
Sú známe rôzne zariadenia, ktoré umožňujú alebo regulovať prietokovú rýchlosť alebo množstvo liatia, alebo vkladať a vymieňaciu ponornú vstupnú trysku bez nutnosti prerušenia lejacej operácie, alebo dokonca kombinovať tieto dve operácie.
Tieto zariadenia je možné rozdeliť do dvoch kategórií: prvý typ, kde je pevná horná doska (nech už vytvára alebo nevytvára zostavu z jedného kusa s vnútornou tryskou) pritláčaná hore a udržiavaná v svojej polohe za pomoci ústrojenstva, ktoré pôsobí na jej hornú čelnú plochu (pozri napríklad patentový spis US 4 573 616) . Hore pôsobiaci tlak je obecne prenášaný žiaruvzdornými súčasťami, umiestnenými ďalej v smere prúdenia (mobilnou doskou posúvača alebo doskou ponornej vstupnej trysky), ktoré sú samy pritláčané hore priamo alebo inak za pomoci rôznych pružinových mechanizmov.
Pri druhom type zariadenia na pevná horná doska pritláčaná smerom dole, pričom je udržiavaná v svojej polohe za pomoci pevnej zarážky, o ktorú sa opiera spodná povrchová plocha pevnej hornej dosky (pozri napríklad medzinárodný patentový spis WO 91/03339).
Táto pevná zarážka tak vymedzuje mimoriadne presným spôsobom referenčú rovinu, v ktorej sa posúva pohyblivá žiaruvzdorná súčasť, umiestnená bezprostredne za pevnou hornou doskou v smere prúdenia (pohyblivou doskou posúvača alebo doskou, združenou s ponornou vstupnou tryskou).
dôležité, smerom na
Je známe, že je nutné vytvoriť dokonale vzduchotesné spojenie medzi rôznymi žiaruvzdornými súčasťami, vytvárajúcimi lejací kanál. Je preto velmi aby tlak, ktorým sú spodné súčasti pritláčané pevnú hornú dosku, bol konštantný, a aby mohol byť definovaný s vysokou presnosťou. Pokial je hore smerujúci tlak na tieto súčasti vytváraný za pomoci pružinou ovládateľného ústrojenstva, potom relatívna výška týchto súčastí je parametrom, ktorý môže tento tlak výrazne ovplyvňovať.
Pri zariadenia prvého typu majú rozmery všetkých žiaruvzdorných súčastí velmi jemné tolerancie, takže ich relatívna výška vo vytvorenej zostave je presne definovaná.
Pri zariadení druhého typu potom rozmerové tolerancie najmä pri pevnej hornej dosky nemajú už naďalej žiaden vplyv na tlak, vyvodzovaný medzi rôznymi žiaruvzdornými súčasťami, pretože referenčná rovina, v ktorej sa súčasti, umiestnené ďalej v smere prúdenia, opierajú, je vymedzená nezávisle od uvedenej dosky. V dôsledku toho môže byť zariadenie druhého typu teoreticky opatrené pevnou hornou doskou (ktorá môže alebo nemusí vytvárať zostavu z jedného kusa s vnútornou tryskou), ktorá má podstatne menej prísne a tým aj menej ťažké rozmerové tolerancie.
V praxi však mechanické riešenia, ktoré umožňujú pritláčanie pevnej hornej dosky smerom dole (na pevnú zarážku, pridržujúcu dosku v riadnej polohe), nie sú plne kompatibilné na využitie dosák, ktoré vykazujú velké rozmerové nepravidelnosti. Dokonca aj vtedy, keď sú prijatelné určité tolerancie z hľadiska hrúbky, je nevyhnutné, aby horná povrchová plocha pevnej hornej dosky bola dokonale rovinná a rovnobežná so spodnou povrchovou plochou.
Jednou úlohou predmetu tohto vynálezu je preto vyvinúť upínacie zariadenie na pevnú hornú dosku (nech už vytvára alebo nevytvára zostavu z jedného kusa s vnútornou tryskou), ktoré umožní prichytenie hornej dosky s ovela širšími rozmerovými toleranciami.
Pokial je využitá vnútorná tryská z jedného kusa, tiež ťažké rozoberať zhora uvedený po ukončení liatí alebo uskutočňovať za účelom uľahčenia príslušnej údržby mechanizmu alebo za účelom výmeny opotrebovaných žiaruvzdorných súčastí alebo za účelom prípravy hornej hutníckej nádoby na nasledujúce liatie.
môže byť mechanizmus rozoberanie uvedeného
Na konci liatia môže nastať situácia, keď tekutý kov stuhne vo vnútornej tryske, pričom dôjde na spojenie vnútornej trysky s dnom hornej hutníckej nádoby. V prípade zostavy pevnej hornej dosky a vnútornej trysky to nepredstavuje žiaden reálny problém, pretože je nutné iba oddeliť tieto dve súčasti za účelom odoberania mechanizmu a ponechania vnútornej trysky plnej na spodnej stene hornej hutníckej nádoby.
V prípadne vnútornej trysky z jedného kusa to nie je naďalej možné, pretože ako už bolo uvedné je pevná horná doska pridržiavaná na hornej strane (zariadenie prvého typu) alebo pritláčaná smerom dole (zariadenie druhého typu). V obidvoch týchto prípadoch potom prítomnosť zariadenia, pôsobiaceho na hornú povrchovú plochu pevnej dosky, zabraňuje rozoberaniu mechanizmu. Okrem toho obmedzený dostupný priestor výrazne zabraňuje alebo dokonca vylučuje uskutočňovanie demontáže prídržného alebo prítlačného zariadenia pevnej hornej dosky.
Podstata vynálezu
Úlohou predmetu tohto vynálezu je vyvinúť presné a nové upínacie zariadenie na vnútornú trysku, kde bude vnútorná tryská bezpečne a presne pridržiavaná na svojom mieste v šachtovom bloku, pričom však bude umožnená jednoduchá a rýchla demontáž upínacieho zariadenia. Za pomoci tohto nového zariadenia budú môcť byť zariadenia na reguláciu prietoku alebo mechanizmus na výmenu rúrok alebo mechanizmus uskutočňujúci obidve tieto operácie veľmi ľahko oddelené od medzipanvy.
V súlade s predmetom tohto vynálezu potom upínacie zariadenie obsahuje aspoň dve zostavy, z ktorých každá pozostáva zo strmeňa, otočného okolo vodorovnej osi a opatreného drážkou na uloženie pätky obecne valcovitého tvaru, ktorá je opatrená rovinnou povrchovou plochou, rovnobežnou s osou uvedeného valca, pričom je pätka otočné umiestnená v drážke. Pätka je tak usporiadaná posuvne v drážke strmeňa.
V dôsledku prítomnosti otočnej pätky je dotyk medzi strmeňom a povrchovou plochou vnútornej trysky, opierajúci sa o uvedený strmeň, zaisťovaný automaticky bez zásahu obsluhy za pomoci rovinnej plochy na pätke, orientovanej v rovine, rovnobežnej s hornou povrchovou plochou dosky vnútornej trysky. Tým je zaistené podstatne dokonalejšie upnutie vnútornej trysky bez vytvárania veľkých miestnych napätí vo vnútornej tryske.
Je tiež nutné zdôrazniť, že upínacie zariadenie podľa tohto vynálezu pozostáva z niekoľkých zostáv (strmeň a pätka), ktoré sú vzájomne na sebe celkom nezávislé, takže upínacie zariadenie je vhodné na vnútorné trysky s veľmi širokými toleranciami, a to dokonca aj vtedy, pokial sa rozmery (hrúbka) menia od jednej strany k druhej v trubicovitom priereze.
Drážka má výhodne obecne valcovitý tvar, pričom jej os je umiestnená vo vzdialenosti aspoň väčšej, ako je polomer uvedného valca. Týmto spôsobom je pätka pridrživaná v drážke, pričom môže byť vybratá iba bočným otvorom. Pri výhodnom uskutočnení je os valca umiestnená vo vzdialenosti veľmi mierne väčšej (napríklad v rádu od 1 do 10 %), ako je polomer uvedeného valca.
V súlade s výhodným uskutočnením je strmeň opatrený otvorom v smere kolmom na os drážky, pričom tento otvor je vyrovnaný s povrchovou plochou drážky, pričom pätka je opatrená drážkou v smere kolmom na jej os, ktorá sa rozmerovo podobá otvoru v strmeni, pričom je táto drážka umiestnená proti rovinnej ploche pätky.
Týmto spôsobom potom vložením prvku, ktorý má obecne trubicovitý tvar, ako je napríklad pero alebo skrutka, do otvoru v strmeni a do drážky v pätke, je zabránené bočnému pohybu pätky v drážke strmeňa. Tomuto pohybu musí byť výhodne zabránené, pretože by mohol spôsobiť vypadnutie pätky pri manipulácii s daným mechanizmom.
Rovnakým spôsobom je zabránené uskutočňovala úplný otáčavý pohyb v výhodné zabrániť v dôsledku ktorého plocha bude náhodne nebolo možné naďalej automatic dotykovú plochu vnútornej tryske.
nežiadúcemu by v prípade umiestnená vo tomu, aby pätka drážke. Je velmi otáčaniu pätky, pokial rovinná vnútri drážky, ky prispôsobovať
Dotyk medzi strmeňom a povrchovou plochou vnútornej trysky, opierajúci sa o uvedený strmeň, je zaisťovaný prostredníctvom otáčavého pohybu strmeňa okolo vodorovnej osi. V súlade s výhodným uskutočnením je otáčavý pohyb zaisťovaný prostredníctvom vačky, ktorej excentrická časť dosadá na výrez v otočnom strmeni. Pokial sa vačka pohybuje dopredu vo výreze, tak núti strmeň na otáčanie, pričom súčasne spôsobuje, že sa pätka otáča vo vnútri drážky v uvedenom strmeni, takže sa prispôsobuje hornej povrchovej ploche dosky vnútornej trysky.
Oporná čelná plocha vačky, určená na zaisťovanie styku so strmeňom, výhodne nie je vodorovná s osou otáčania vačky, takže dochádza na obmedzenie strihových alebo ohybových síl na uvedenej osi.
V súlade s výhodným uskutočnením predmetu tohto vynálezu je strmeň udržiavaný v svojej polohe jednoducho pôsobením trecích síl medzi vačku a výrezom v strmeni. V súlade s týmto uskutočnením je vačka zatláčaná do výrezu v strmeni, a to napríklad prostredníctvom palice. Alternatívne je možné usporiadať prostriedky na excentrickej súčasti na umožnenie pripevnenia kovovej tyče, ktorá dostatočne rozšíri vačku tak, že ovládaním takto vytvorenej páky môže byť vačka pritláčaná do výrezu. Vybranie vačky za účelom uvoľnenia otočného strmeňa je uskutočňované opačným postupom.
Predmet tohto vynálezu sa tiež týka vnútornej trysky z jedného kusa, ktorá je prispôsobená najmä na využitie pri takom upínacom zariadení.
Výraz vnútorná tryská z jedného kusa znamená zostavu vnútornej trysky a pevnej hornej dosky (čo je doska, umiestnená bezprostredne pod vnútornou tryskou, pričom proti tejto doske je umiestnená alebo pohyblivá doska posúvača alebo doska vymeniteľnej ponornej vstupnej trysky), vytvorenou v jednom bloku.
Vnútorná tryská z jedného kusa podľa tohto vynálezu tak pozostáva z trubicovítej časti, vymedzujúcej lejací kanál, a z plochej časti alebo dosky, zaisťujúcej dotyk s nasledujúcou súčasťou lejacieho kanálu, umiestnenou ďalej v smere prúdenia.
Charakteristický znak vnútornej trysky podľa tohto vynálezu spočíva v tom, že doska je obecne tvarovaná ako hranol, ktorý môže byť v tvare mnohouholníka a tieto základne kolmo definovaný jeho základňami hranolovitou plochou, ktorú pričom uvedené pretínajú, základne v tvare mnohouholníka zahrnujú hornú základňu, ktorej posun v rámci hranolovitej plochy vymedzuje rozhranie s trubicovitou časťou, a spodnú základňu, rovnobežnú s uvedenou hornou základňou, pričom na každej strane hornej základne dve strany zvierajú tupý uhol s hornou základňou.
Táto konkrétna forma vnútornej trysky s jedného kusa je obvzlášť výhodná z niekoľkých dôvodov.
Po prvé umožňuje veľmi presné a rýchle pripevnenie vnútornej trysky. V súlade s týmto uskutočnením predmetu tohto vynálezu je možné účinne zablokovať jeden zo strmeňov v uzatvorenej polohe a posúvať vnútornú trysku proti tomuto strmeni tak, že otočná pätka sa dokonale opiera o sklonenú povrchovú plochu vnútornej trysky, ktorú znehybnúj e v jej vodorovnej dráhe v presne definovanej polohe. Protiľahlý strmeň potom môže byť uzatvorený za účelom dokončenia upnutia vnútornej trysky, bez toho, že by s ňou muselo byť naďalej manipulované.
Ďalšia významná výhoda, ktorú poskytuje originálna forma vnútornej trysky z jedného kusa, spočíva v tom, že otočné strmene sa vyhýbajú smerom von automaticky bez nutnosti zásahu obsluhy počas demontáže meniča rúrok alebo regulačného zariadenia. Po uvoľnení strmeňov (napríklad prostredníctvom demontáže vačok) je postačujúce spustiť uvedené zariadenie dole, pričom sa strmene jednoducho pohybujú od seba prostredníctvom ich otáčania okoly osi.
Je celkom pochopiteľné, že takýto účinok nie je možné dosiahnuť pri vnútornej tryske z jedného kusa, pri ktorej je horná povrchová plocha dosky dokonalo vodorovná. V tomto prípade by sa musel strmeň otáčať o veľký uhol za účelom jeho odpojenia od dosky, pričom by musel byť k dispozícii veľký priestor medzi doskou a spodnou stenou hutníckej nádoby na tieto účely. V každom prípade je vzdialenosť medzi dvoma za sebou nasledujúcimi hutníckymi nádobami všeobecne obemedzená, takže zhora uvedený priestor býva zriedkavo k dispozícii.
Ďalšia výhoda, vyplývajúca z prítomnosti sklonených povrchových plôch dosky vnútornej trysky, spočíva v tom, že tlačné sily, vyvodzované upínacím ústrojenstvom, sú orientované smerom do oblasti spodnej čelnej plochy dosky vnútornej trysky, umiestnenej okolo lejacieho kanálu, čo je oblasť, v ktorej je nutné zaistiť pokial možno čo najväčší vzduchotesný dotyk medzi žiaruvzdornými prvkami. Tieto tlačné sily majú účinok pri znižovaní vzniku trhlín v danej oblasti, alebo v prípade vzniku trhlín zabraňujú ich zväčšovaniu a šíreniu.
byť lahko poškodené, uskutočnením predmetu s výhodným vynálezu potom
Najjednoduchším mohouholníkom, ktorý zodpovedá zhora uvedenej definícii, je lichobežník. Je však všeobecne výhodné vyhnúť sa ostrým hranám, ktoré môžu
Preto v súlade tohto mnohouholníkové základne obsahujú aspoň dve prídavné strany tak, že mnohouholíky nemajú žiadne ostré uhly. Tieto prídavné strany sú výhodne v podstate kolmé na spodnú základňu, takže vnútorná tryská sa môže lahko posúvať hore k zarážke, určenej na jej pridržiavanie v zvislom smere, a tiež tak, že sa o ňu opiera maximálnou dostupnou povrchovou plochou.
V súlade s ďalším usutočnením predmetu tohto vynálezu sú okraje, zodpovedajúce horným základňám každej z mnohouholníkovitých základní hranolu, tiež zrezané. Týmto spôsobom je možné upnúť vnútornú trysku za pomoci štyroch otočných strmeňov, čo je výhodné v tom, že sa zabráni akémukoľvek relatívnemu pohybu medzi vnútornou tryskou a upínacím mechanizmom.
V uvedenom uskutočnení môže byť doska predstavovaná rovnobežnostenom, na ktorom je usporiadaná pyramída so štvorcovou alebo obdĺžnikovou základňou, zrezaná v rovine rovnobežnej s jej základňou. Avšak z dôvodov zjednodušenia bude tvar tohto typu dosky nazývaný všeobecným termínom hranol (so zrezanými okrajmi).
Doska vnútornej trysky výhodne nie je súmerná, takže existuje iba jedna upínacia poloha trysky vzhladom na tento mechanizmus. Skutočnosť, že existuje iba jedna upínacia ploha, je obzvlášť výhodná vtedy, pokiaľ má byť vnútorná tryská pripojená na systém na prívod plynu alebo na systém na vstrekovanie tesniaceho činidla do nosnej tekutiny, ako je opísané napríklad v medzinárodných patentových spisoch WO 98/17420 a WO 98/17421.
Táto nesúmernosť dosky vnútornej trysky môže byť dosiahnutá napríklad využitím dosky, ktorá je obecne tvarovaná ako hranol, ktorého mnohouholníkovitými základňami sú nepravidelné mnohouholníky. Avšak v súlade s výhodným uskutočnením predmetu tohto vynálezu je nesúmernosť dosky dosiahnutí prostredníctvom modifikácie tvaru jej rohov, napríklad jej poprekrúcaním alebo zaoblením. Výhodne je nesúmernosť dosky zaistená skutočnosťou, že rohy dosky sú zaoblené s rozdielnymi polomermi zakrivenia pre každú dvojicu.
Ďalej je nutné poznamenať, že zhora opísaná kombinácia upínacieho zariadenia a vnútornej trysky z jedného kusa v dôsledku jej spolupracujúceho pôsobenia poskytuje obzvlášť významné výhody. Až dosiaľ bolo považované za nevyhnuteľné opatriť vnútorné trysky z jedného kusa kovovým plášťom alebo puzdrom. Kovový plášť za prvé uľahčuje rozdelenie tlakov, vyvíjaných upínacím zariadením na väčšiu povrchovú plochu, v dôsledku čoho dochádza na zabránenie vzniku miestnych pnutí v žiaruvzdornom materiále, pričom za druhé za pomoci vopred pripraveného plášťa s presnými rozmermi je možné do určitej miery preklenúť určité tolerancie. Avšak prítomnosť tohto plášťa nie je žiadúca z toho hladiska, že vyžaduje dodatočné výrobné náklady (vlastný plášť, jeho pripevnenie, použitie cementu apod.).
V súlade s predmetom tohto vynálezu je možné využívať vnútorné trysky z jedného kusa, ktoré nie sú opatrené takým ochranným plášťom. V skutočnosti bolo zistené, že prítomnosť rovinnej plochy na samonastaviteľnej otočnej pätke uvožňuje zaistiť dotyk povrchového typu medzi doskou a strmeňom vo všetkých prípadoch. Takže funkcia plášťa na zmiernenie napätia nie je už naďalej vyžadovaná.
majú
Podobne tiež upínacie zariadenie umožňuje využívať žiaruvzdorné súčasti, ktoré majú ovela širšie rozemerové tolerancie. Preto tiež funkcia plášťa pri vyrovnávaní určitých tolerancií nie je už naďalej vyžadovaná.
Takže v súlade s predmetom tohto vynálezu bola vyvinutá vnútoraná tryská z jedného kusa, pozostávajúca z trubicovitej časti, vymedzujúcej lejací kanál, a z dosky, zaisťujúcej styk s ďalšou súčasťou lejacieho kanálu v smere prúdania. Doska je obecne tvarovaná ako priamy hranol, majúci základne mnohouholníkovitého tvaru, obsahujúce hornú základňu a aspodnú základňu, rovnobežnú s hornou základňou, a na protiľahlých stranách hornej základni dve strany, zvierajúce tupý uhol s hornou základňou, pričom čelná plocha hranolu obsahuje hornú základňu, vymedzujúcu rozhranie s trubicovitou časťou.
Mnohouholníkovité základe s výhodou obsahujú aspoň dve prídavné strany, takže mnohouholník nemá žiadne ostré uhly.
Okraje dosky, zodpovedajúce horným základňám každej z dvoch mnohouholníkovitých základní hranolu, sú výhodne kužeľovité.
Doska vnútornej trysky je výhodne nesúmerná.
Nesúmernosť dosky je výhodne zaistená poprekrúcaním rohov dosky.
Nesúmernosť dosky môže byť výhodne zaistená skutočnosťou, že rohy dosky sú zaoblené s odlišným polomerom zakrivenia pre každú dvojicu.
V súlade s ďalším aspektom predmetu tohto vynálezu bolo ďalej tiež vyvinuté upínacie zariadenie pre vnútornú trysku, ktoré obsahuje naprotilahlých stranách uvedenej vnútornej dosky aspoň dve zostavy, z ktorých každá pozostáva zo strmeňa, otočného okolo vodorovnej osi a opatreného drážkou na uloženie pätky všeobecne valcovitého tvaru, opatrenej rovinnou plochou, rovnobežnou v osou uvedeného valca, pričom pätka je otočné uložená v drážke.
Drážka v strmeni má výhodne obecne valcovitý tvar, pričom os drážky je umiestnená vo vzdialenosti aspoň väčšej ako je polomer uvedného valca, výhodne vo vzdialenosti veľmi mierne väčšej.
Strmeň je výhodne opatrený otvorom v smere kolmo na os drážky, pričom otvor je vyrovnaný s povrchovou plochou drážky, pričom pätka je opatrená drážkou v smere kolmom na jej os a s podobnou veľkosťou, ako otvor v strmeni, pričom táto drážka je umiestnená proti rovinnej ploche pätky, pričom otvor v strmeni a drážka v pätke sú určené na uloženie prvku, ktorý má všeobecne trubicovitý tvar.
Strmeň je výhodne opatrený výrezom, do ktorého dosadá sklonený koniec excentrickej časti vačky, otočnej okolo zvislej osi.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Vynález bude v ďalšom podrobnejšie objasnený na príkladoch jeho konkrétneho uskutočnenia, ktorých opis bude podaný s prihliadnutím na priložené obrázky, kde:
Obr.l znázorňuje pohľad mechanizmus na výmenu rúrok, medzipanvy na plynulé liatie, upínacie zariadenie vnútornej vynálezu;
v priečnom pripevnený v ktorej je reze na pod dnom zabudované trysky podľa tohto
Obr. 2 znázorňuje vo zväčšenom meradle pohľad podľa obr.l, zobrazujúci detaily upínacieho zariadenia;
Obr. 3 znázorňuje pôdorysný pohľad na upínacie zariadenie podľa tohto vynálezu; a
Obr.4 príslušne znázorňuje pohľad v osovom reze na vnútornú trysku podľa tohto vynálezu.
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na vyobrazení podľa obr.l a a podľa obr.2 znázornená spodná stena 1 medzipanvy (ktorá nie znázornená), pričom toutou spodnou stenu 1 medzipanvy prechádza vnútorná tryská 2 z jedného kusa, ktorá je uložená v šachtovom bloku 3_, a ktorá vytvára lejací kanál 4 na liatie tekutého kovu do formy na plynulé liatie alebo do ingotovej formy
Spodná časť vnútornej trysky 2 kovovým plášťom 5 (viď obr.4), aj keď tomu tak nebýva vždy.
je (nie je znázornené). môže byť opatrená
Vnútorná tryská 2_ je vytvorená z trubicovitej časti 6 a z dosky 7, ktorej spodné čelo 7' vytvára ďalšou súčasťou lejaceho kanálu £ V danom prípade je touto súčasťou, ktorá je umiestnená priamo v smere prúdenia za vnútornou tryskou 2, ponorná vstupná tryská 8, ktorej dotykovú plochu s v smere prúdenia.
spodný koniec je vložený do kúpela tekutého kovu v ingotovej forme.
Je tu tiež schématicky znázornený mechanizmus 2 na výmenu rúrok, ktorý je používaný na náhradu opotrebenej ponornej vstupnej trysky 8 novou ponornou vstupnou tryskou, bez toho, že by bolo nutné prerušiť lejaciu operáciu. Vnútorná tryská 2 je udržiavaná v svojej polohe a je upnutá vzhíadom na mechanizmus 9_ na výmenu rúrok prostredníctvom upínacieho ústrojenstva, ktoré obsahuje otočný upínací strmeň 10, ktorý je usporiadaný otočné okolo vodorovnej osi 11 otáčania.
Otočný upíanací strmeň 10 je opatrený drážkou 12, do ktorej môže byť uložená otočná pätka 13, ktorá je schopná vykonávať aspoň čiastočne otáčavý pohyb v drážke 12. Otočná pätka 13 je opatrená rovinnou plochou 14. Pokial sa otočný upínací strmeň 10 pohybuje do uzatvorenej polohy, tak otočná pätka 13 vykonáva otáčavý pohyb v drážke 12 tak, že rovinná plocha 14 otočnej pätky 13 zaujíma orientáciu v rovine rovnobežnej s hornou povrchovou plochou dosky 7_ vnútornej trysky 2^.
Otočný upínací strmeň 10 sa pohybujedo upnutej polohy v dôsledku účinku otáčania vačky 15, otočnej okolo zvislej osi 16. Sklonený koniec 50 exentrickej časti vačky 15 dosadne na výrez 20 v otočnom upínacom strmeni 10, čím spôsobí jeho naklonenie pri pohybe pozdĺž výrezu 20 .
Je tu tiež znázornený otvor 17 v strmeni 10, ktorý je vyrovnaný s povrchovou plochou drážky 12 . Drážka 18 v otočnej pätke 13 je tu tiež znázornená. Vloženie pera 19 (nie je znázornené) do otvoru 17 a do drážky 18 zabraňuje posuvnému pohybu a zmenšuje otáčanie otočnej pätky 13 v drážke 12.
Vyobrazenie podľa obr.3 slúži na lepšie porozumenie vlastnému upínaciemu ústrojenstvu.
Obr. 3 znázorňuje dosku 7 vnútornej trysky 2^ v styku s dvoma strmeňami 10, otočnými okolo vodoorvných os 11 otáčaniä a umiestnenými na každej strane vnútornej trysky Tj. Drážky 12 a otočná pätka 13 nie sú na vyobrazení podlá obr.3 vidieť.
V dôsledku účinku otáčavého pohybu vačky 15 okolo zvislej osi 16 vačky 15 (ktorej skonený koniec 50, dosadajúci na upínací strmeň 10, je sklonený vzhľadom na zvislú os 16 vačky 15) , dosadajúci vo výreze 20 na strmeň 10, je tento strmeň 10 nútený sa nakloniť tak, že otočná pätka 13 sa otáča v drážke 12 a pevne sa opiera o hornú povrchovú plochu dosky 7 vnútornej trysky 2 .
Na vyobrazení podľa obr.4 je znázornená vnútorná tryská 2 z jedného kusa, ktorá pozostáva z trubicovitej časti 6 a z dosky 7.
Spodná časť vnútornej trysky 2 je uzatvorená v kovovom plášti 5. Vyobrazenie podľa obr.4 znázorňuje pohľad priamo na jednu z mnohouholníkovitých základní hranou, ktorý obecne vymedzuje dosku 7.
Tento mnohouholník obsahuje spodnú základňu 21 (na ktorej línie hranolovitej opornej plochy vytvárajú spodné čelo 7Λ dosky 7) , hornú základňu 22, ktorá je rovnobežná so spodnou základňou 21 (na ktorej línie hranolovitej opornej plochy vytvárajú rovinu, zachycujúcu spojenie medzi spodným koncom trubicovitej časti <5 a hornej časti dosky 7) , a na každej strane hornej základne 22 dve sklonené strany 23 a 2 3', zvierajúce tupý uhol a s hornou základňou 22 (na ktorej línie hranolovitej opornej plochy vytvárajú plochu dosky, o ktorú sa bude opierať otočná pätka 13 upínacieho strmeňa 10.
Za účelom odstránenia prítomnosti ostrých hrán (uhol a) je spodná základňa 21 pripojená k skloneným stranám 23 a 23/ prostredníctvom medzilahlých strán 24 a 24', ktoré sú v podstate kolmé na spodnú základňu 21.
Na vyobrazení podlá obr.3 je tiež znázornená vnútorná tryská 2, pri ktorej sú zobrazené trubicovitá časť 6 a doska 7_.
Rohy 25 a 25' dosky 7 sú zaoblené pomocou polomeru zakrivenia, ktorý je odlišný od polomeru zakrivenia zaoblených rohov 26 a 26/ dosky 7, takže tu existuje iba jedna poloha, v ktorej môže byť vnútorná tryská / zabudovaná do spodnej steny 1 medzipanvy.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Vnútorná tryská (2) z jedného kusa, pozostávajúca z trubicovítej časti (6), vymedzujúcej lejací kanál (4), a z dosky (7), zaisťujúcej styk s ďalšou súčasťou lejacieho kanálu (4) v smere prúdenia, v y z n a č u j ú c a sa t ý m, že doska (7) je obecne tvarovaná a.ko priamy hranol, majúci základne mnohouholníkovitého tvaru, obsahujúci hornú základňu (22) a spodnú základňu (21), rovnobežnú s hornou základňou (22) a na protiľahlých stranách hornej základne dve strany (23, 23'), zvierajúce tupý uhol (oí) s hornou základňou (22), pričom čelná plocha hranolu obsahuje hornú základňu, vymedzujúcu rozhranie s trubicovitou časťou (6).
  2. 2. Vnútorná tryská podľa nároku 1, vyznaču j ú c a sa t ý m, že mnohouholníkovité základne obsahujú aspoň dve prídavné strany (24, 24'), takže mnohouholník nemá žiadne ostré uhly.
  3. 3. Vnútorná tryská podľa nároku 1 alebo 2, v y značujúca sa tým, že okraje dosky (7) , zodpovedajúce horným základňám (22) každej z z dvoch mnohouholníkovitých základní hranolu, sú kužeľovité.
  4. 4. Vnútorná tryská podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že doska (7) vnútornej trysky (2) je nesúmerná.
  5. 5. Vnútorná tryská podľa nároku 4, vyzná čujúca sa t ý m, že nesúmernosť dosky (7) je zaistená poprekrúcaním rohov dosky (7).
  6. 6. Vnútorná tryská podlá nároku 4, vyzná čujúca sa t ý m, že nesúmernosť dosky (7) je zaistená skutočnosťou, že rohy (25, 25', 26, 26') dosky (7) sú zaoblené s odlišným polomerom zakrivenia pre každú dvojicu.
  7. 7. Upínacie zariadenie pre vnútornú trysku, v y značujúce sa tým, že obsahuje na protiľahlých stranách uvedenej vnútornej trysky (2) aspoň dve zostavy, z ktorých každá pozostáva zo strmeňa (10), otočného okolo vodorovnej osi (11) a opatreného drážkou (12) na uloženie pätky (13) obecne valcovitého tvaru, opatrenej rovinnou plochou (14), rovnobežnou s osou uvedeného valca, pričom pätka (13) je otočné uložená v drážke (12).
  8. 8. Upínacie zariadenie podľa nároku 7, vy značujúce sa tým, že drážka (12) v strmeni (10) má obecne valcovitý tvar, pričom os drážky (12) je umiestnená vo vzdialenosti aspoň väčšej, ako je polomer uvedeného valca, výhodne vo vzdialenosti velmi mierne väčšej .
  9. 9. Upínacie zariadenie podlá nároku 8, vyzná čujúce sa t ý m, že strmeň (10) je opatrený otvorom (17) v smere kolmom na os drážky (12), pričom otvor (17) je vyrovnaný s povrchovou plochou drážky (12), pričom pätka (13) je opatrená drážkou (18) v smere kolmom na jej os a s podobnou veľkosťou, ako otvro (17) v strmeni (10), pričom táto drážka (18) je umiestnená proti rovinnej ploche (14) pätky (13), pričom otvor (17) v strmeni (10) a drážka (18) v pätke (13) sú určené na uloženie prvku (19), ktorý má obecne trubicovitý tvar.
  10. 10. Upínacie zariadenie podlá ktoréhokoľvek z nárokov 7 až 9, vyznačujúce sa tým, že strmeň (10) je opatrený výrezom (20), do ktorého dosadá sklonený koniec (50) excentrickej časti vačky (15), otočnej okolo zvislej osi (16).
SK1478-2002A 2000-04-21 2001-04-20 Jednodielna vnútorná výlevka a upínacie zariadenie pre vnútornú výlevku SK287604B6 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00870078 2000-04-21
PCT/BE2001/000069 WO2001081028A1 (en) 2000-04-21 2001-04-20 One-piece inner nozzle and clamping device for holding such a nozzle

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK14782002A3 true SK14782002A3 (sk) 2003-09-11
SK287604B6 SK287604B6 (sk) 2011-03-04

Family

ID=8175733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1478-2002A SK287604B6 (sk) 2000-04-21 2001-04-20 Jednodielna vnútorná výlevka a upínacie zariadenie pre vnútornú výlevku

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6772922B2 (sk)
EP (1) EP1289696B1 (sk)
JP (1) JP4602630B2 (sk)
KR (1) KR100817697B1 (sk)
CN (1) CN1247351C (sk)
AR (1) AR028344A1 (sk)
AT (1) ATE295241T1 (sk)
AU (2) AU2001252049B2 (sk)
BR (2) BR0110156B1 (sk)
CA (1) CA2411170C (sk)
CZ (1) CZ304439B6 (sk)
DE (1) DE60110784T2 (sk)
DZ (1) DZ3300A1 (sk)
EA (1) EA003517B1 (sk)
ES (1) ES2238435T3 (sk)
MX (1) MXPA02010373A (sk)
PL (1) PL197788B1 (sk)
PT (1) PT1289696E (sk)
SK (1) SK287604B6 (sk)
TW (1) TW553788B (sk)
UA (1) UA73565C2 (sk)
WO (1) WO2001081028A1 (sk)
ZA (1) ZA200207842B (sk)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPQ056099A0 (en) * 1999-05-25 1999-06-17 Silverbrook Research Pty Ltd A method and apparatus (pprint01)
US7999964B2 (en) * 1999-12-01 2011-08-16 Silverbrook Research Pty Ltd Printing on pre-tagged media
EP1439016A1 (fr) * 2003-01-20 2004-07-21 Vesuvius Group S.A Tube de coulée, dispositif de clamage d'un tube de coulée et installation de coulée
JP4669888B2 (ja) * 2008-01-16 2011-04-13 品川リフラクトリーズ株式会社 浸漬ノズル支持交換機構
EP2269751B1 (en) * 2009-07-01 2011-05-25 Refractory Intellectual Property GmbH & Co. KG Pouring nozzle
EP2371471A1 (fr) 2010-03-19 2011-10-05 Vesuvius Group S.A Busette interne pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient métallurgique et dispositif de transfert de métal liquide.
EP2386368A1 (fr) * 2010-03-19 2011-11-16 Vesuvius Group S.A Busette interne pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient, système de clamage de cette busette et dispositif de coulée
KR101037405B1 (ko) * 2010-08-23 2011-05-30 박익로 스포이트가 체결된 생체 의료용 전극
CN101966582B (zh) * 2010-10-28 2012-07-04 黄石市火炬科技实业有限责任公司 一种具有通氩功能的连铸中间包快换水口装置
CA2831390A1 (en) * 2011-03-30 2012-10-04 Krosakiharima Corporation Plate fixing structure and plate
CH704928B1 (de) * 2011-05-06 2023-10-13 Stopinc Ag Vorrichtung zum Befestigen eines Lochsteins sowie Lochstein.
CN106111969A (zh) * 2016-08-31 2016-11-16 芜湖新兴铸管有限责任公司 一种连铸大包长水口自动垂直装置
UA123573U (uk) * 2017-11-10 2018-02-26 Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Шеффілд Рефракторіс Україна" Стакан-дозатор для розливання металів і сплавів
CN109877307B (zh) * 2017-11-10 2021-11-02 维苏威集团有限公司 自锁式内管口系统
KR102171088B1 (ko) * 2018-10-31 2020-10-28 주식회사 포스코 용융금속 공급장치 및 용융금속 공급방법
WO2023281915A1 (en) * 2021-07-07 2023-01-12 Krosakiharima Corporation Immersion nozzle exchanging apparatus and upper nozzle

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1414526A (en) * 1973-03-14 1975-11-19 Flogates Ltd Cementing inner nozzle
US4573616A (en) 1982-05-24 1986-03-04 Flo-Con Systems, Inc. Valve, clamp, refractory and method
US4526304A (en) * 1983-05-16 1985-07-02 Allied Corporation Apparatus for rapid changing of nozzles
GB8704764D0 (en) * 1987-02-28 1987-04-01 Thor Ceramics Ltd Tubular refractory product
JPH0237491Y2 (sk) * 1987-08-26 1990-10-11
US5044533A (en) * 1990-10-01 1991-09-03 Flo-Con Systems, Inc. Clamp for bandless refractory and method
US5052598A (en) * 1989-03-03 1991-10-01 Flo-Con Systems, Inc. Sliding gate valve method and replaceable retractories
CH683969A5 (de) * 1991-07-12 1994-06-30 Stopinc Ag Feuerfeste Verschlussplatte am Ausguss eines Metallschmelze enthaltenden Gefässes.
JP2626941B2 (ja) * 1992-03-26 1997-07-02 技研株式会社 形材の分離搬出装置
DE9408700U1 (de) * 1993-07-06 1994-09-08 Stopinc Ag Vorrichtung zum Anschließen und Wechseln eines Gießrohres an ein Metallschmelze enthaltendes Gefäß
JPH1047483A (ja) * 1996-08-06 1998-02-20 Haniyuuda Tekko:Kk 圧力容器のシール構造
JPH1077792A (ja) * 1996-09-02 1998-03-24 Nkk Corp 2方向コッター式継手金具の自動はずれ止め方法とその装置

Also Published As

Publication number Publication date
DE60110784T2 (de) 2006-05-04
ATE295241T1 (de) 2005-05-15
EA200201009A1 (ru) 2003-02-27
AU2001252049B2 (en) 2004-12-23
US20030102611A1 (en) 2003-06-05
DE60110784D1 (de) 2005-06-16
KR100817697B1 (ko) 2008-03-27
ES2238435T3 (es) 2005-09-01
EA003517B1 (ru) 2003-06-26
US6772922B2 (en) 2004-08-10
PT1289696E (pt) 2005-09-30
CA2411170A1 (en) 2001-11-01
EP1289696A1 (en) 2003-03-12
AR028344A1 (es) 2003-05-07
JP4602630B2 (ja) 2010-12-22
BR0110156B1 (pt) 2009-05-05
PL197788B1 (pl) 2008-04-30
MXPA02010373A (es) 2003-04-25
BR0117258B1 (pt) 2010-09-21
CN1247351C (zh) 2006-03-29
CA2411170C (en) 2009-06-30
BR0110156A (pt) 2002-12-31
UA73565C2 (uk) 2005-08-15
ZA200207842B (en) 2003-09-30
KR20030003729A (ko) 2003-01-10
CZ304439B6 (cs) 2014-05-07
EP1289696B1 (en) 2005-05-11
PL358054A1 (en) 2004-08-09
CN1424949A (zh) 2003-06-18
JP2003531012A (ja) 2003-10-21
DZ3300A1 (fr) 2001-11-01
AU5204901A (en) 2001-11-07
SK287604B6 (sk) 2011-03-04
TW553788B (en) 2003-09-21
WO2001081028A1 (en) 2001-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK14782002A3 (sk) Vnútorná tryska z jedného kusa a upínacie zariadenie na jej prichytenie
JP2991495B2 (ja) 鋳込みチューブ取付け・交換装置
AU2011229489B2 (en) Inner nozzle for transferring molten metal contained in a vessel, system for clamping said nozzle and casting device
US4867428A (en) Device for clamping fireproof plates in metal frames of slide-valve shutters
AU2001252049A1 (en) One-piece inner nozzle and clamping device for holding such a nozzle
EP1029618B1 (en) Slide plate for use in an apparatus for controlling amount of teeming molten metal
RU2152846C2 (ru) Устройство для замены трубы, служащей для непрерывного литья, способ замены трубы и узел устройства для замены трубы
KR20140023966A (ko) 절단 게이트 및 노즐
KR19990087085A (ko) 튜브 교환기와 튜브 교환기용 플레이트가 장착된 턴디쉬
US6092701A (en) Fireproof plate and a clamping device for a sliding gate at the outlet of a vessel containing molten metal
ZA200503917B (en) Refractory plate for a device for the insertion and/or removal of a nozzle for a casting installation combined with a sliding plate flow-control device
US5111980A (en) Apparatus for mounting a casting pipe to an outlet of a metallurgical vessel
KR100472127B1 (ko) 야금용기의판교체용인출기와이러한인출기용한벌의판
US5819844A (en) Beaver-tail tube assembly and tube changing method
JP3289057B2 (ja) 浸漬ノズル交換装置
JPH03124363A (ja) 注湯装置
KR200266180Y1 (ko) 슈라우드 디바이스에 장착된 슬라이딩 노즐 폐쇄장치
JPH03155454A (ja) 溶融金属流量制御装置及び溶融金属排出停止法
JPS60261662A (ja) スライデイングノズル装置
MXPA97008487A (en) Device and process to change a continuous decolated tube of a distributor of an ac laminator
JPS62207541A (ja) 移動鋳型式連鋳機のノズル

Legal Events

Date Code Title Description
PC4A Assignment and transfer of rights

Owner name: VESUVIUS USA CORPORATION, CHAMPAIGN, IL, US

Free format text: FORMER OWNER: VESUVIUS CRUCIBLE COMPANY, WILMINGTON, DE, US

Effective date: 20180816

MM4A Patent lapsed due to non-payment of maintenance fees

Effective date: 20200420