CZ304439B6 - Vnitřní tryska z jednoho kusu a upínací zařízení pro její uchycení - Google Patents

Vnitřní tryska z jednoho kusu a upínací zařízení pro její uchycení Download PDF

Info

Publication number
CZ304439B6
CZ304439B6 CZ2002-3394A CZ20023394A CZ304439B6 CZ 304439 B6 CZ304439 B6 CZ 304439B6 CZ 20023394 A CZ20023394 A CZ 20023394A CZ 304439 B6 CZ304439 B6 CZ 304439B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
plate
groove
inner nozzle
yoke
upper base
Prior art date
Application number
CZ2002-3394A
Other languages
English (en)
Inventor
Jean-Luc Renard
Vincent Boisdequin
Calogero Lattuca
Mariano Collura
Original Assignee
Vesuvius Crucible Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=8175733&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=CZ304439(B6) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Vesuvius Crucible Company filed Critical Vesuvius Crucible Company
Publication of CZ304439B6 publication Critical patent/CZ304439B6/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22DCASTING OF METALS; CASTING OF OTHER SUBSTANCES BY THE SAME PROCESSES OR DEVICES
    • B22D41/00Casting melt-holding vessels, e.g. ladles, tundishes, cups or the like
    • B22D41/50Pouring-nozzles
    • B22D41/56Means for supporting, manipulating or changing a pouring-nozzle

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Casting Support Devices, Ladles, And Melt Control Thereby (AREA)
  • Continuous Casting (AREA)
  • Loading And Unloading Of Fuel Tanks Or Ships (AREA)
  • Nozzles (AREA)
  • Devices For Dispensing Beverages (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Paper (AREA)

Abstract

Vynález se týká upínacího zařízení, které obsahuje alespoň dvě sestavy, z nichž každá sestává ze třmenu (10), otočného kolem vodorovné osy (11) a opatřeného drážkou (12) pro uložení patky (13) obecně válcovitého tvaru, opatřené rovinnou plochou (14), rovnoběžnou s osou uvedeného válce, přičemž patka (13) je otočně uložena v drážce (12). Vynález se rovněž týká vnitřní trysky (2) z jednoho kusu, která je uzpůsobena pro využití společně s tímto upínacím zařízením. Vnitřní tryska (2) z jednoho kusu sestává z trubicovité části (6), vymezující licí kanál (4), a z ploché části nebo desky (7), zajišťující styk s další součástí licího kanálu (4) ve směru proudění. Deska (7) je obecně tvarována jako přímý hranol, který je definován jeho základnami ve tvaru mnohoúhelníka a povrchovou plochou, přičemž horní základna (22), jejíž posunutí na hranolovité ploše vymezuje rozhraní s trubicovitou částí, je rovnoběžná se spodní základnou (21), a na každé straně horní základny jsou dvě strany (23, 23´), svírající tupý úhel (.alfa.) s horní základnou (22).

Description

Vynález se týká vnitřní trysky uzpůsobené pro využití společně s upínacím zařízením pro vnitřní trysku hutnické nádoby, a současně se týká i tohoto upínacího zařízení.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že kontinuálně plynulé lití tekutého kovu je obecně prováděno s pomocí zařízení, které obsahuje různé žáruvzdorné součásti, vytvářející kanál mezi dvěma za sebou následujícími hutnickými nádobami. Tyto součásti zajišťují různé funkce, zejména vedení tekutého kovu, ochranu tekutého kovu proti ochlazování a proti chemickému znečištění z okolní atmosféry, a případně regulaci průtokového množství nebo rychlosti litého tekutého kovu.
Těmito součástmi může být například vnitřní tryska, obecně uložená v šachetním bloku, provedeným integrálně se dnem horní hutnické nádoby, ponorná vstupní tryska nebo licí věnec, sběrná tryska nebo pevné či pohyblivé desky šoupátka.
V nedávných letech bylo vynaloženo značné úsilí ve snaze o dosažení co největší jednoduchosti různých žáruvzdorných součástí, vytvářejících licí kanál. Takže s ohledem na snížení počtu spojovacích ploch mezi žáruvzdornými součástmi (z nichž všechny jsou místy možného přístupu vzduchu) bylo stále častěji využíváno například předem sestavených součástí nebo součástí, vytvořených z jediného bloku, pro vytvoření vnitřní trysky a pevné horní desky, umístěné přímo pod vnitřní tryskou, proti kteréžto horní desce je umístěna buď pohyblivá deska šoupátka, nebo deska vyměnitelné ponorné vstupní trysky (která může tvořit sestavu s ponornou vstupní tryskou nebo může tvořit součást z jednoho kusu s touto ponornou vstupní tryskou).
Takové součásti z jednoho kusu jsou popsány například v mezinárodním patentovém spise WO 88/06500.
Jsou známa různá zařízení, která umožňují buď regulovat průtokovou rychlost nebo množství lití, nebo vkládat a vyměňovat ponornou vstupní trysku bez nutnosti přerušení licí operace, nebo dokonce kombinovat tyto dvě operace.
Tato zařízení lze rozdělit do dvou kategorií: první typ, kde je pevná horní deska (ať již vytváří nebo nevytváří sestavu z jednoho kusu s vnitřní tryskou) přitlačována vzhůru a udržována ve své poloze s pomocí ústrojí, které působí na její horní čelní plochu (viz například patentový spis US 4 573616). Vzhůru působící tlak je obecně přenášen žáruvzdornými součástmi, umístěnými dále ve směru proudění (mobilní deskou šoupátka nebo deskou ponorné vstupní trysky), které jsou samy přitlačovány vzhůru přímo nebo jinak s pomocí různých pružinových mechanizmů.
U druhého typu zařízení je pevná horní deska přitlačována směrem dolů, přičemž je udržována ve své poloze s pomocí pevné zarážky, o kterou se opírá spodní povrchová plocha pevné homí desky (viz například mezinárodní patentový spis W0 91/03339).
Tato pevná zarážka, tak vymezuje mimořádně přesným způsobem referenční rovinu, ve které se posouvá pohyblivá žáruvzdorná součást, umístěná bezprostředně za pevnou homí deskou ve směru proudění (pohyblivou deskou šoupátka nebo deskou, sdruženou s ponornou vstupní tryskou).
Je známo, že je nutno vytvořit dokonale vzduchotěsné spojení mezi různými žáruvzdornými součástmi, vytvářejícími licí kanál. Je proto velice důležité, aby tlak, kterým jsou spodní součásti přitlačovány směrem k pevné homí desce, byl konstantní, a aby mohl být definován s vysokou
-1 CZ 304439 B6 přesností, pokud je vzhůru směřující tlak na tyto součásti vytvářen s pomocí pružinou ovládaného ústrojí, pak relativní výška těchto součástí je parametrem, který může tento tlak výrazně ovlivňovat.
U zařízení prvního typu mají rozměry všech žáruvzdorných součástí velmi jemné tolerance, takže jejich relativní výška ve vytvořené sestavě je přesně definována.
U zařízení druhého typu pak rozměrově tolerance zejména u pevné horní desky nemají již nadále žádný vliv na tlak, vyvozovaný mezi různými žáruvzdornými součástmi, neboť referenční rovina, ve které se součásti, umístěné dále ve směru proudění, opírají, je vymezena nezávisle na uvedené desce. V důsledku toho může být zařízení druhého typu teoreticky opatřeno pevnou horní deskou (která může nebo nemusí vytvářet sestavu z jednoho kusu s vnitřní tryskou), která má podstatně méně přísné a tím i méně obtížné rozměrové tolerance.
V praxi však mechanická řešení, která umožňují přitlačování pevné horní desky směrem dolů (na pevnou zarážku, přidržující desku v řádné poloze), nejsou plné kompatibilní pro využití desek, které vykazují velké rozměrové nepravidelnosti. Dokonce i tehdy, pokud jsou přijatelné určité tolerance z hlediska tloušťky, je nezbytné, aby horní povrchová plocha pevné horní desky byla dokonale rovinná a rovnoběžná se spodní povrchovou plochou.
Jedním úkolem předmětu tohoto vynálezu je proto vyvinout upínací zařízení pro pevnou horní desku (ať již vytváří nebo nevytváří sestavu z jednoho kusu s vnitřní tryskou), které umožní uchycení pevné horní desky s mnohem širšími rozměrovými tolerancemi.
Pokud je použito vnitřní trysky z jednoho kusu, může být rovněž obtížné rozebírat shora uvedený mechanizmus po ukončení lití či provádět rozebrání za účelem usnadnění příslušné údržby uvedeného mechanizmu nebo za účelem výměny opotřebených žáruvzdorných součástí nebo za účelem přípravy horní hutnické nádoby pro následující lití.
Na konci lití může nastat situace, kdy tekutý kov ztuhne ve vnitřní trysce, přičemž dojde ke spojení vnitřní trysky se dnem horní hutnické nádoby. V případě sestavy pevné horní desky a vnitřní trysky to nepředstavuje žádný reálný problém, neboť je nutno pouze oddělit tyto dvě součásti za účelem odebrání mechanizmu a ponechání vnitřní tiysky plné na spodní stěně horní hutnické nádoby.
V případě vnitřní trysky z jednoho kusu to není nadále možné, neboť, jak již bylo shora uvedeno, je pevná horní deska přidržována na horní straně (zařízení prvního typu) nebo přitlačována směrem dolů (zařízení druhého typu). V obou těchto případech pak přítomnost zařízení, působícího na horní povrchovou plochu pevné desky, zabraňuje rozebrání mechanizmu. Kromě toho omezený dostupný prostor výrazně zabraňuje nebo dokonce vylučuje provádět demontáž přídržného nebo přítlačného zařízení pevné horní desky.
Podstata vynálezu
Úkolem předmětu tohoto vynálezu je vyvinout přesné a nové upínací zařízení pro vnitřní trysku, kdy bude vnitřní tryska bezpečně a přesně přidržována na svém místě v šachetním bloku, přičemž však bude umožněna jednoduchá a rychlá demontáž upínacího zařízení. S pomocí tohoto nového zařízení budou moci být zařízení pro regulaci průtoku nebo mechanizmus pro výměnu trubek nebo mechanizmus provádějící obě tyto operace velice snadno odděleny od mezipánve.
V souladu s předmětem tohoto vynálezu pak upínací zařízení obsahuje alespoň dvě sestavy, z nichž každá sestává ze třmenu, otočného kolem vodorovné osy a opatřeného drážkou pro uložení patky obecně válcovitého tvaru, která je opatřena rovinnou povrchovou plochou, rovnoběž-2CZ 304439 B6 nou s osou uvedeného válce, přičemž je patka otočně umístěna v drážce. Patka je tak uspořádána posuvně v drážce třmenu.
V důsledku přítomnosti otočné patky je dotyk mezi třmenem a povrchovou plochou vnitřní trysky, opírající se o uvedený třmen, zajišťován automaticky bez zásahu obsluhy s pomocí rovinné plochy na patce, orientované v rovině, rovnoběžné s horní povrchovou plochou desky vnitřní trysky. Tím je zajištěno podstatně dokonalejší upnutí vnitřní trysky bez vytváření velkých místních napětí ve vnitřní trysce.
Je rovněž nutno zdůraznit, že upínací zařízení podle tohoto vynálezu sestává z několika sestav (třmen a patka), které jsou vzájemně na sobě zcela nezávislé, takže upínací zařízení je vhodné pro vnitřní trysky s velmi širokými tolerancemi, a to dokonce i tehdy, pokud se rozměry (tloušťka) mění od jedné strany ke druhé v trubicovitém průřezu.
Drážka má s výhodou obecně válcovitý tvar, přičemž její osa je umístěna ve vzdálenosti alespoň větší, než je poloměr uvedeného válce. Tímto způsobem je patka přidržována v drážce, přičemž může být vyjmuta pouze bočním otvorem. U výhodného provedení je osa válce umístěna ve vzdálenosti velmi mírně větší (například v řádu od 1 do 10 %), než je poloměr uvedeného válce.
V souladu s výhodným provedením je třmen opatřen otvorem ve směru kolmém na osu drážky, přičemž tento otvor je vyrovnán s povrchovou plochou drážky, přičemž patka je opatřena drážkou ve směru kolmém k její ose, která je rozměrově podobná otvoru ve třmenu, přičemž je tato drážka umístěna proti rovinné ploše patky.
Tímto způsobem pak vložením prvku, který má obecně trubicovitý tvar, jako je například pero nebo šroub, do otvoru ve třmenu a do drážky v patce, je zabráněno bočnímu pohybu patky v drážce třmenu. Tomuto pohybu musí být s výhodou zabráněno, neboť by mohl způsobit vypadnutí patky při manipulaci s daným mechanizmem.
Stejným způsobem je zabráněno tomu, aby patka prováděla úplný otáčivý pohyb v drážce. Je velice výhodné zabránit nežádoucímu otáčení patky, v důsledku kterého by v případě, pokud rovinná plocha bude náhodně umístěna uvnitř drážky, nebylo možno nadále automaticky přizpůsobovat dotykovou plochu vnitřní trysce.
Dotyk mezi třmenem a povrchovou plochou vnitřní trysky, opírající se o uvedený třmen, je zajišťován prostřednictvím otáčivého pohybu třmenu kolem vodorovné osy. V souladu s výhodným provedením je otáčivý pohyb zajišťován prostřednictvím vačky, jejíž excentrická část dosedá na výřez v otočném třmenu. Pokud se vačka pohybuje dopředu ve výřezu, tak nutí třmen k otáčení, přičemž současně způsobuje, že se patka otáčí uvnitř drážky v uvedeném třmenu, takže se přizpůsobuje horní povrchové ploše desky vnitřní trysky.
Opěrná čelná plocha vačky, určená pro zajišťování styku se třmenem, s výhodou není vodorovné s osou otáčení vačky, takže dochází k omezení střihových nebo ohybových sil na uvedené ose.
V souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu je třmen udržován ve své poloze jednoduše působením třecích sil mezi vačkou a výřezem ve třmenu. V souladu s tímto provedením je vačka zatlačována do výřezu ve třmenu, a to například prostřednictvím palice. Alternativně je možno uspořádat prostředky na excentrické součásti pro umožnění upevnění kovové tyče, která dostatečně rozšíří vačku tak, že ovládáním takto vytvořené páky může být vačka přitlačována do výřezu. Vyjmutí vačky za účelem uvolnění otočného třmenu je prováděno opačným postupem.
Předmět tohoto vynálezu se rovněž týká vnitřní trysky z jednoho kusu, která je uzpůsobena zejména pro využití u takového upínacího zařízení.
-3CZ 304439 B6
Výraz vnitřní tryska z jednoho kusu znamená sestavu vnitřní trysky a pevné horní desky (což je deska, umístěná bezprostředně pod vnitřní tryskou, přičemž proti této desce je umístěna buď pohyblivá deska šoupátka, nebo deska vyměnitelné ponorné vstupní trysky), vytvořenou v jediném bloku.
Vnitřní tryska z jednoho kusu podle tohoto vynálezu tak sestává ztrubicovité části, vymezující licí kanál, a z ploché části nebo desky, zajišťující dotyk s následující součástí licího kanálu, umístěnou dále ve směru proudění.
Charakteristický znak vnitřní trysky podle tohoto vynálezu spočívá v tom, že deska je obecně tvarována jako hranol, kteiý může být definován jeho základnami ve tvaru mnohoúhelníka a hranolovitou plochou, kterou tyto základny kolmo protínají, přičemž uvedené základny ve tvaru mnohoúhelníka zahrnují horní základnu, jejíž posun v rámci hranolovité plochy vymezuje rozhraní s trubicovitou částí, a spodní základnu, rovnoběžnou s uvedenou horní základnou, přičemž na každé straně horní základny dvě strany svírají tupý úhel s horní základnou.
Tato konkrétní forma vnitřní trysky z jednoho kusu je obzvláště výhodná z několika důvodů.
Za prvé umožňuje velmi přesné a rychlé upevnění vnitřní trysky. V souladu s tímto provedením předmětu tohoto vynálezu je možno účinně zablokovat jeden ze třmenů v uzavřené poloze a posouvat vnitřní trysku proti tomuto třmenu tak, že otočná patka se dokonale opírá o skloněnou povrchovou plochu vnitřní trysky, kterou znehybňuje v její vodorovné dráze v přesně definované poloze. Protilehlý třmen poté může být uzavřen za účelem dokončení upnutí vnitřní trysky, aniž by s ní muselo být nadále pohybováno.
Další významná výhoda, kterou poskytuje originální forma vnitřní trysky z jednoho kusu, spočívá v tom, že otočné třmeny se vyhýbají směrem ven automaticky bez nutnosti zásahu obsluhy během demontáže měniče trubek nebo regulačního zařízení. Po uvolnění třmenů (například prostřednictvím demontáže vaček) je postačující spustit uvedené zařízení dolů, přičemž se třmeny jednoduše pohybují od sebe prostřednictvím jejich otáčení kolem osy.
Je zcela pochopitelné, že takovéhoto účinku nelze dosáhnout u vnitřní trysky z jednoho kusu, u které je horní povrchová plocha desky dokonale vodorovná. V tomto případě by se musel třmen otáčet o velký úhel za účelem jeho odpojení od desky, přičemž by musel být k dispozici velký prostor mezi deskou a spodní stěnou hutnické nádoby pro tyto účely. V každém případě je vzdálenost mezi dvěma za sebou následujícími hutnickými nádobami obecně omezena, takže shora uvedený prostor bývá zřídka k dispozici.
Další výhoda, vyplývající z přítomnosti skloněných povrchových ploch desky vnitřní trysky, spočívá vtom, že tlačné síly, vyvozované upínacím ústrojím, jsou orientovány směrem do oblasti spodní čelní plochy desky vnitřní trysky, umístěné kolem licího kanálu, což je oblast, ve které je nutno zajistit pokud možno co největší vzduchotěsný dotyk mezi žáruvzdornými prvky. Tyto tlačné síly mají účinek při snižování vzniku trhlin vdané oblasti, nebo v případě vzniku trhlin zabraňují jejich zvětšování a šíření.
Nejjednodušším mnohoúhelníkem, který odpovídá shora uvedené definici, je lichoběžník. Je však všeobecně výhodné vyhnout se ostrým hranám, které mohou být snadno poškozeny. Proto v souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu pak mnohoúhelníkové základny obsahují alespoň dvě přídavné strany tak, že mnohoúhelníky nemají žádné ostré úhly. Tyto přídavné strany jsou s výhodou v podstatě kolmé na spodní základnu, takže vnitřní trysky se může snadno posouvat vzhůru k zarážce, určené pro její přidržování ve svislém směru, a rovněž tak, že se o ni opírá maximální dostupnou povrchovou plochou.
V souladu s dalším provedením předmětu tohoto vynálezu jsou okraje, odpovídající horním základním každé z mnohoúhelníkovitých základen hranolu, rovněž komolé. Tímto způsobem je
-4CZ 304439 B6 možno upnout vnitřní trysku s pomocí čtyř otočných třmenů, což je výhodné v tom, že je jakémukoliv relativnímu pohybu mezi vnitřní tryskou a upínacím mechanizmem zabráněno.
U daného provedení může být deska představována rovnoběžnostěnem, na kterém je uspořádána pyramida se čtvercovou nebo obdélníkovitou základnou, komolá v rovině rovnoběžné s její základnou. Avšak z důvodu zjednodušení bude tvar tohoto typu desky nazýván obecným termínem hranol (s komolými okraji).
Deska vnitřní trysky s výhodou není souměrná, takže existuje pouze jedna upínací poloha trysky vzhledem k tomuto mechanizmu. Skutečnost, že existuje pouze jedna upínací poloha, je obzvláště výhodná tehdy, pokud má být vnitřní tryska připojena k systému pro přívod plynu nebo k systému pro vstřikování těsnicího činidla do nosné tekutiny, jak je popsáno například v mezinárodních patentových spisech WO 98/17420 a WO 98/17421.
Této nesouměrnosti desky vnitřní trysky může být dosaženo například využitím desky, která je obecně tvarována jako hranol, jehož mnohoúhelníkovitými základnami jsou nepravidelné mnohoúhelníky. Avšak v souladu s výhodným provedením předmětu tohoto vynálezu je nesouměrnosti desky dosaženo prostřednictvím modifikace tvaru jejích rohů, například jejich zkomolením nebo zaoblením. S výhodou je nesouměrnost desky zajištěna skutečností, že rohy desky jsou zaobleny s rozdílnými poloměry zakřivení pro každou dvojici.
Dále je nutno poznamenat, že shora popsaná kombinace upínacího zařízení a vnitřní trysky z jednoho kusu v důsledku jejího spolupracujícího působení poskytuje obzvláště významné výhody. Až dosud bylo považováno za nevyhnutelné opatřit vnitřní trysky z jednoho kusu kovovým pláštěm nebo pouzdrem. Kovový plášť za prvé usnadňuje rozdělení tlaků, vyvíjených upínacím zařízením na větší povrchovou plochu, v důsledku čehož dochází k zabránění vzniku místních pnutí v žáruvzdorném materiálu, přičemž za druhé s pomocí předem připraveného pláště s přesnými rozměry je možno do určité míry překlenout určité tolerance. Avšak přítomnost tohoto pláště není žádoucí z toho hlediska, že vyžaduje dodatečné výrobní náklady (vlastní plášť, jeho upevnění, použití cementu atd.).
V souladu s předmětem tohoto vynálezu je možno využívat vnitřní trysky z jednoho kusu, které nejsou opatřeny takovým ochranným pláštěm. Ve skutečnosti bylo zjištěno, že přítomnost rovinné plochy na samonastavitelné otočné patce umožňuje zajistit dotyk povrchového typu mezi deskou a třmenem ve všech případech. Takže funkce pláště pro zmírnění napětí není již nadále vyžadována.
Obdobně rovněž upínací zařízení umožňuje využívat žáruvzdorných součástí, které mají mnohem širší rozměrové tolerance. Proto také funkce pláště při vyrovnávání určitých tolerancí není již nadále vyžadována.
Takže v souladu s předmětem tohoto vynálezu byla vyvinuta vnitřní tryska z jednoho kusu, sestávající z trubicovité části, vymezující licí kanál, a z desky, zajišťující styk s další součástí licího kanálu ve směru proudění. Deska je obecně tvarována jako přímý hranol, mající základny mnohoúhelníkovitého tvaru, obsahující horní základnu a spodní základnu, rovnoběžnou s horní základnou, a na protilehlých stranách horní základny dvě strany, svírající tupý úhel s horní základnou, přičemž čelní plocha hranolu obsahuje horní základnu, vymezující rozhraní s trubicovitou částí.
Mnohoúhelníkovité základny s výhodou obsahují alespoň dvě přídavné strany, takže mnohoúhelník nemá žádné ostré úhly.
Okraje desky, odpovídající horním základnám každé ze dvou mnohoúhelníkovitých základen hranolu, jsou s výhodou kuželovité.
-5CZ 304439 B6
Deska vnitřní trysky je s výhodou nesouměmá.
Nesouměrnost desky je s výhodou zajištěna zkomolením rohů desky.
Nesouměrnost desky může být s výhodou zajištěna skutečnosti, že rohy desky jsou zaobleny s odlišným poloměrem zakřivení pro každou dvojici.
V souladu s dalším aspektem předmětu tohoto vynálezu bylo dále rovněž vyvinuto upínací zařízení pro vnitřní trysku, které obsahuje na protilehlých stranách uvedené vnitřní trysky alespoň dvě sestavy, z nichž každá sestává ze třmenu, otočného kolem vodorovné osy a opatřeného drážkou pro uložení patky obecně válcovitého tvaru, opatřené rovinnou plochou, rovnoběžnou s osou uvedeného válce, přičemž patka je otočně uložena v drážce.
Drážka ve třmenu má s výhodou obecně válcovitý tvar, přičemž osa drážky je umístěna ve vzdálenosti alespoň větší, než je poloměr uvedeného válce, s výhodou ve vzdálenosti velmi mírně větší.
Třmen je s výhodou opatřen otvorem ve směru kolmém na osu drážky, přičemž otvor je vyrovnán s povrchovou plochou drážky, přičemž patka je opatřena drážkou ve směru kolmém kjejí ose a podobné velikosti, jako otvor ve třmenu, přičemž tato drážka je umístěna proti rovinné ploše patky, přičemž otvor ve třmenu a drážka v patce jsou určeny pro uložení prvku, která má obecně trubicovitý tvar.
Třmen je s výhodou opatřen výřezem, do kterého dosedá skloněný konec excentrické části vačky, otočné kolem svislé osy.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude v dalším podrobněji objasněn na příkladech jeho konkrétního provedení, jejichž popis bude podán s přihlédnutím k přiloženým obrázkům výkresů, kde:
obr. 1 znázorňuje pohled v příčném řezu na mechanizmus pro výměnu trubek, upevněný pode dnem mezipánve pro plynulé lití, ve které je zabudováno upínací zařízení vnitřní trysky podle tohoto vynálezu;
obr. 2 znázorňuje ve zvětšeném měřítku pohled podle obr. 1, zobrazující detaily upínacího zařízení;
obr. 3 znázorňuje půdorysný pohled na upínací zařízení podle tohoto vynálezu; a obr. 4 příslušně znázorňuje pohled v osovém řezu na vnitřní trysku podle tohoto vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na vyobrazení podle obr. 1 a podle obr. 2 je znázorněna spodní stěna I mezipánve (která znázorněna není), přičemž touto spodní stěnou i mezipánve prochází vnitřní tryska 2 z jednoho kusu, která je uložena v šachetním bloku 3, a která vytváří licí kanál 4 pro lití tekutého kovu do formy pro plynulé lití nebo do ingotové formy (neznázoměno). Spodní část vnitřní trysky 2 může být opatřena kovovým pláštěm 5 (viz obr. 4), i když tomu tak nebývá vždy.
Vnitřní tryska 2 je vytvořena z trubicovité části 6 a z desky 7, jejíž spodní čelo 7' vytváří dotykovou plochu s další součástí licího kanálu 4 ve směru proudění. V daném případě je touto součástí,
-6CZ 304439 B6 která je umístěna přímo ve směru proudění za vnitřní tryskou 2, ponocná vstupní tryska 8, jejíž spodní konec je vložen do lázně tekutého kovu v ingotové formě.
Je zde rovněž schematicky zobrazen mechanizmus 9 na výměnu trubek, který je používán pro náhradu opotřebené ponorné vstupní trysky 8 novou ponornou vstupní tryskou, aniž by bylo nutno přerušit licí operaci. Vnitřní tryska 2 je udržována ve své poloze a je upnuta vzhledem k mechanizmu 9 na výměnu trubek prostřednictvím upínacího ústrojí, které obsahuje otočný upínací třmen 10, který je uspořádán otočně kolem vodorovné osy 11 otáčení.
Otočný upínací třmen K) je opatřen drážkou 12, do které může být uložena otočná patka 13, která je schopna vykonávat alespoň částečně otáčivý pohyb v drážce 12. Otočná patka 13 je opatřena rovinnou plochou 14. Pokud se otočný upínací třmen 10 pohybuje do uzavřené polohy, tak otočná patka 13 vykonává otáčivý pohyb v drážce 12 tak, že rovinná plocha 14 otočné patky 13 zaujímá orientaci v rovině rovnoběžné s horní povrchovou plochou desky 7 vnitřní trysky 2.
Otočný upínací třmen 10 se pohybuje do upnuté polohy v důsledku účinku otáčení vačky 15, otočné kolem svislé osy 16. Skloněný konec 50 excentrické části vačky 15 dosedne na výřez 20 v otočném upínacím třmenu 10, čímž způsobí jeho naklonění při pohybu podél výřezu 20.
Je zde rovněž znázorněn otvor 17 ve třmenu 10, který je vyrovnán s povrchovou plochou drážky 12. Drážka 18 v otočné patce 13 je zde rovněž znázorněna. Vložení pera 19 (neznázoměno) do otvoru 17 a do drážky 18 zabraňuje posuvnému pohybu a zmenšuje otáčení otočné patky 13 v drážce 12.
Vyobrazení podle obr. 3 slouží pro lepší porozumění vlastnímu upínacímu ústrojí.
Obr. 3 znázorňuje desku 7 vnitřní trysky 2 ve styku se dvěma třmeny 10, otočnými kolem vodorovný os 11 otáčení a umístěnými na každé straně vnitřní trysky 2. Drážka 12 a otočná patka 13 nejsou na vyobrazení podle obr. 3 vidět.
V důsledku účinku otáčivého pohybu vačky 15 kolem svislé osy 16 vačky 15 (jejíž skloněný konec 50, dosedající na upínací třmen 10, je skloněn vzhledem ke svislé ose 16 vačky 15), dosedající ve výřezu 20 na třmen 10, je tento třmen 10 nucen se naklonit tak, že otočná patka 13 se otáčí v drážce 12 a pevně se opírá o horní povrchovou plochu desky 7 vnitřní trysky 2.
Na vyobrazení podle obr. 4 je znázorněna vnitřní tryska 2 zjednoho kusu, která sestává z trubicovité části 6 a z desky 7.
Spodní část vnitřní trysky 2 je uzavřena v kovovém plášti 5. Vyobrazení podle obr. 4 znázorňuje pohled přímo na jednu z mnohoúhelníkovitých základen hranolu, který obecně vymezuje desku
7.
Tento mnohoúhelník obsahuje spodní základnu 21 (na které linie hranolovité opěrné plochy vytvářejí spodní čelo 7' desky 7), horní základnu 22, která je rovnoběžná se spodní základnou 21 (na které linie hranolovité opěrné plochy vytvářejí rovinu, zachycující spojení mezi spodním koncem trubicovité části 6 a horní části desky 7), a na každé straně horní základny 22 dvě skloněné strany 23 a 23', svírající tupý úhel a s horní základnou 22 (na které linie hranolovité opěrné plochy vytvářejí plochu desky, o kterou se bude opírat otočná patka 13 upínacího třmenu 10.
Za účelem odstranění přítomnosti ostrých hran (úhel a) je spodní základna 21 připojena ke skloněným stranám 23 a 23' prostřednictvím mezilehlých stran 24 a 24', které jsou v podstatě kolmé na spodní základnu 21.
Na vyobrazení podle obr. 3 je rovněž znázorněna vnitřní tryska 2, u které jsou zobrazeny trubicovitá část 6 a deska 7.
-7CZ 304439 B6
Rohy 25 a 25' desky 7 jsou zaoblení s pomocí poloměru zakřivení, který je odlišný od poloměru zakřivení zaoblených rohů 26 a 26' desky 7, takže zde existuje pouze jedna poloha, ve které může být vnitřní tryska 2 zabudována do spodní stěny i mezipánve.

Claims (10)

1. Vnitřní tryska (2) z jednoho kusu, sestávající ztrubicovité části (6), vymezující licí kanál (4), a z desky (7), zajišťující styk s další součástí licího kanálu (4) ve směru proudění, vyznačující se tím, že deska (7) je obecně tvarována jako přímý hranol, mající základny mnohoúhelníkovitého tvaru, obsahující horní základnu (22) a spodní základnu (21), rovnoběžnou s horní základnou (22), a na protilehlých stranách horní základny dvě strany (23, 23'), svírající tupý úhel (a) s horní základnou (22), přičemž čelní plocha hranolu obsahuje horní základnu, vymezující rozhraní s trubicovitou částí (6).
2. Vnitřní tryska podle nároku 1, vyznačující se tím, že mnohoúhelníkovité základny obsahují alespoň dvě přídavné strany (24, 24'), takže mnohoúhelník nemá žádné ostré úhly.
3. Vnitřní tryska podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že okraje desky (7), odpovídající horním základním (22) každé ze dvou mnohoúhelníkovitých základen hranolu, jsou kuželovité
4. Vnitřní tryska podle kteréhokoliv z nároků laž3, vyznačující se tím, že deska (7) vnitřní trysky (2) je nesouměmá.
5. Vnitřní tryska podle nároku 4, vyznačující se tím, že nesouměrnost desky (7) je zajištěna zkomolením rohů desky (7).
6. Vnitřní tryska podle nároku 4, vyznačující se tím, že nesouměrnost desky (7) je zajištěna skutečností, že rohy (25, 25', 26, 26') desky (7) jsou zaobleny s odlišným poloměrem zakřivení pro každou dvojici.
7. Upínací zařízení pro vnitřní trysku podle kteréhokoli z nároků laž6, vyznačující se tím, že obsahuje na protilehlých stranách uvedené vnitřní trysky (2) alespoň dvě sestavy, z nichž každá sestává ze třmenu (10), otočného kolem vodorovné osy (11) a opatřeného drážkou (12) pro uložení patky (13) obecně válcovitého tvaru, opatřené rovinnou plochou (14), rovnoběžnou s osou uvedeného válce, přičemž patka (13) je otočně uložena v drážce (12).
8. Upínací zařízení podle nároku 7, vyznačující se tím, že drážka (12) ve třmenu (10) má obecně válcovitý tvar, přičemž osa drážky (12) je umístěna ve vzdálenosti alespoň větší, než je poloměr uvedeného válce, s výhodou ve vzdálenosti velmi mírně větší.
9. Upínací zařízení podle nároku 8, vyznačující se tím, že třmen (10) je opatřen otvorem (17) ve směru kolmém na osu drážky (12), přičemž otvor (17) je vyrovnán s povrchovou plochou drážky (12), přičemž patka (13) je opatřena drážkou (18) ve směru kolmém k její ose a podobné velikosti, jako otvor (17) ve třmenu (10), přičemž tato drážka (18) je umístěna proti rovinné ploše (14) patky (13), přičemž otvor (17) ve třmenu (10) a drážka (18) v patce (13) jsou určeny pro uložení prvku (19), který má obecně trubicovitý tvar.
-8CZ 304439 B6
10. Upínací zařízení podle kteréhokoliv z nároků 7 až 9, vyznačující se tím, že třmen (10) je opatřen výřezem (20), do kterého dosedá skloněný konec (50) excentrické části vačky (15), otočné kolem svislé osy (16).
2 výkresy
CZ2002-3394A 2000-04-21 2001-04-20 Vnitřní tryska z jednoho kusu a upínací zařízení pro její uchycení CZ304439B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP00870078 2000-04-21

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ304439B6 true CZ304439B6 (cs) 2014-05-07

Family

ID=8175733

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ2002-3394A CZ304439B6 (cs) 2000-04-21 2001-04-20 Vnitřní tryska z jednoho kusu a upínací zařízení pro její uchycení

Country Status (23)

Country Link
US (1) US6772922B2 (cs)
EP (1) EP1289696B1 (cs)
JP (1) JP4602630B2 (cs)
KR (1) KR100817697B1 (cs)
CN (1) CN1247351C (cs)
AR (1) AR028344A1 (cs)
AT (1) ATE295241T1 (cs)
AU (2) AU2001252049B2 (cs)
BR (2) BR0117258B1 (cs)
CA (1) CA2411170C (cs)
CZ (1) CZ304439B6 (cs)
DE (1) DE60110784T2 (cs)
DZ (1) DZ3300A1 (cs)
EA (1) EA003517B1 (cs)
ES (1) ES2238435T3 (cs)
MX (1) MXPA02010373A (cs)
PL (1) PL197788B1 (cs)
PT (1) PT1289696E (cs)
SK (1) SK287604B6 (cs)
TW (1) TW553788B (cs)
UA (1) UA73565C2 (cs)
WO (1) WO2001081028A1 (cs)
ZA (1) ZA200207842B (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AUPQ056099A0 (en) * 1999-05-25 1999-06-17 Silverbrook Research Pty Ltd A method and apparatus (pprint01)
US7999964B2 (en) * 1999-12-01 2011-08-16 Silverbrook Research Pty Ltd Printing on pre-tagged media
EP1439016A1 (fr) 2003-01-20 2004-07-21 Vesuvius Group S.A Tube de coulée, dispositif de clamage d'un tube de coulée et installation de coulée
JP4669888B2 (ja) * 2008-01-16 2011-04-13 品川リフラクトリーズ株式会社 浸漬ノズル支持交換機構
PL2269751T3 (pl) * 2009-07-01 2011-09-30 Refractory Intellectual Property Gmbh & Co Kg Wylew kadziowy
EP2371471A1 (fr) * 2010-03-19 2011-10-05 Vesuvius Group S.A Busette interne pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient métallurgique et dispositif de transfert de métal liquide.
EP2386368A1 (fr) * 2010-03-19 2011-11-16 Vesuvius Group S.A Busette interne pour le transfert de métal liquide contenu dans un récipient, système de clamage de cette busette et dispositif de coulée
KR101037405B1 (ko) * 2010-08-23 2011-05-30 박익로 스포이트가 체결된 생체 의료용 전극
CN101966582B (zh) * 2010-10-28 2012-07-04 黄石市火炬科技实业有限责任公司 一种具有通氩功能的连铸中间包快换水口装置
EP2692463B1 (en) * 2011-03-30 2016-03-02 Krosakiharima Corporation Plate fixing structure and plate
CH704928B1 (de) * 2011-05-06 2023-10-13 Stopinc Ag Vorrichtung zum Befestigen eines Lochsteins sowie Lochstein.
CN106111969A (zh) * 2016-08-31 2016-11-16 芜湖新兴铸管有限责任公司 一种连铸大包长水口自动垂直装置
UA123573U (uk) * 2017-11-10 2018-02-26 Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Шеффілд Рефракторіс Україна" Стакан-дозатор для розливання металів і сплавів
CN210231514U (zh) 2017-11-10 2020-04-03 维苏威集团有限公司 自锁式内管口系统
KR102171088B1 (ko) * 2018-10-31 2020-10-28 주식회사 포스코 용융금속 공급장치 및 용융금속 공급방법
JP2024522202A (ja) * 2021-07-07 2024-06-11 黒崎播磨株式会社 浸漬ノズル交換装置及び上ノズル

Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1414526A (en) * 1973-03-14 1975-11-19 Flogates Ltd Cementing inner nozzle
US4526304A (en) * 1983-05-16 1985-07-02 Allied Corporation Apparatus for rapid changing of nozzles
US5044533A (en) * 1990-10-01 1991-09-03 Flo-Con Systems, Inc. Clamp for bandless refractory and method
DE9408700U1 (de) * 1993-07-06 1994-09-08 Stopinc Ag, Baar Vorrichtung zum Anschließen und Wechseln eines Gießrohres an ein Metallschmelze enthaltendes Gefäß
EP0819489A2 (en) * 1990-03-16 1998-01-21 Flo-Con Systems Inc. Tube holder refractory insert for use in a sliding gate valve

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4573616A (en) 1982-05-24 1986-03-04 Flo-Con Systems, Inc. Valve, clamp, refractory and method
GB8704764D0 (en) * 1987-02-28 1987-04-01 Thor Ceramics Ltd Tubular refractory product
JPH0237491Y2 (cs) * 1987-08-26 1990-10-11
CH683969A5 (de) * 1991-07-12 1994-06-30 Stopinc Ag Feuerfeste Verschlussplatte am Ausguss eines Metallschmelze enthaltenden Gefässes.
JP2626941B2 (ja) * 1992-03-26 1997-07-02 技研株式会社 形材の分離搬出装置
JPH1047483A (ja) * 1996-08-06 1998-02-20 Haniyuuda Tekko:Kk 圧力容器のシール構造
JPH1077792A (ja) * 1996-09-02 1998-03-24 Nkk Corp 2方向コッター式継手金具の自動はずれ止め方法とその装置

Patent Citations (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1414526A (en) * 1973-03-14 1975-11-19 Flogates Ltd Cementing inner nozzle
US4526304A (en) * 1983-05-16 1985-07-02 Allied Corporation Apparatus for rapid changing of nozzles
EP0819489A2 (en) * 1990-03-16 1998-01-21 Flo-Con Systems Inc. Tube holder refractory insert for use in a sliding gate valve
US5044533A (en) * 1990-10-01 1991-09-03 Flo-Con Systems, Inc. Clamp for bandless refractory and method
DE9408700U1 (de) * 1993-07-06 1994-09-08 Stopinc Ag, Baar Vorrichtung zum Anschließen und Wechseln eines Gießrohres an ein Metallschmelze enthaltendes Gefäß

Also Published As

Publication number Publication date
SK14782002A3 (sk) 2003-09-11
US20030102611A1 (en) 2003-06-05
EP1289696B1 (en) 2005-05-11
AU5204901A (en) 2001-11-07
BR0110156A (pt) 2002-12-31
KR20030003729A (ko) 2003-01-10
SK287604B6 (sk) 2011-03-04
EP1289696A1 (en) 2003-03-12
DE60110784D1 (de) 2005-06-16
ES2238435T3 (es) 2005-09-01
CN1424949A (zh) 2003-06-18
BR0117258B1 (pt) 2010-09-21
AU2001252049B2 (en) 2004-12-23
AR028344A1 (es) 2003-05-07
JP4602630B2 (ja) 2010-12-22
PT1289696E (pt) 2005-09-30
JP2003531012A (ja) 2003-10-21
US6772922B2 (en) 2004-08-10
ATE295241T1 (de) 2005-05-15
ZA200207842B (en) 2003-09-30
CA2411170A1 (en) 2001-11-01
EA200201009A1 (ru) 2003-02-27
CA2411170C (en) 2009-06-30
WO2001081028A1 (en) 2001-11-01
DZ3300A1 (fr) 2001-11-01
EA003517B1 (ru) 2003-06-26
UA73565C2 (uk) 2005-08-15
PL358054A1 (en) 2004-08-09
TW553788B (en) 2003-09-21
PL197788B1 (pl) 2008-04-30
DE60110784T2 (de) 2006-05-04
KR100817697B1 (ko) 2008-03-27
CN1247351C (zh) 2006-03-29
MXPA02010373A (es) 2003-04-25
BR0110156B1 (pt) 2009-05-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ304439B6 (cs) Vnitřní tryska z jednoho kusu a upínací zařízení pro její uchycení
RU2675131C2 (ru) Соединительное устройство для двустороннего соединения защитной трубы разливочного ковша со стаканом-коллектором, самоподдерживающаяся защитная труба разливочного ковша, их узел и способ соединения защитной трубы разливочного ковша со стаканом-коллектором
AU2001252049A1 (en) One-piece inner nozzle and clamping device for holding such a nozzle
US4728012A (en) Outlet valves for melt containing vessels
RU2687115C2 (ru) Защитная труба для ковша установки разливки металла, устройство для соединения указанной защитной трубы с ковшом, установка для разливки металла и способ разливки
US4867428A (en) Device for clamping fireproof plates in metal frames of slide-valve shutters
RU2152846C2 (ru) Устройство для замены трубы, служащей для непрерывного литья, способ замены трубы и узел устройства для замены трубы
CA1229481A (en) Pressure fluid teeming valve and method
KR20140023966A (ko) 절단 게이트 및 노즐
US6092701A (en) Fireproof plate and a clamping device for a sliding gate at the outlet of a vessel containing molten metal
ZA200503917B (en) Refractory plate for a device for the insertion and/or removal of a nozzle for a casting installation combined with a sliding plate flow-control device
JP2778947B2 (ja) 滑りゲート弁の静止板用の耐火板組立体
RU2435659C2 (ru) Устройство скользящего затвора выпускного отверстия и плита, используемая для данного устройства
CA1283290C (en) Sliding gate valves for controlling the flow of molten metal
JP4227247B2 (ja) 金属ストリップ鋳造の双ロール鋳造装置
JP3424833B2 (ja) 金属容器のためのプレート交換引き抜き装置並びにこの引き抜き装置のためのプレートのセット
CA1197065A (en) Slide gate tundish flow control
MXPA97008487A (en) Device and process to change a continuous decolated tube of a distributor of an ac laminator

Legal Events

Date Code Title Description
MK4A Patent expired

Effective date: 20210420