SK112394A3 - Polyester fibers and process for producing the same - Google Patents

Polyester fibers and process for producing the same Download PDF

Info

Publication number
SK112394A3
SK112394A3 SK1123-94A SK112394A SK112394A3 SK 112394 A3 SK112394 A3 SK 112394A3 SK 112394 A SK112394 A SK 112394A SK 112394 A3 SK112394 A3 SK 112394A3
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
polymer
fiber
forming polymer
imidated
fibers
Prior art date
Application number
SK1123-94A
Other languages
English (en)
Inventor
Bertram Boehringer
Diederich Schilo
Original Assignee
Akzo Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nv filed Critical Akzo Nv
Publication of SK112394A3 publication Critical patent/SK112394A3/sk

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F6/00Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof
    • D01F6/88Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from mixtures of polycondensation products as major constituent with other polymers or low-molecular-weight compounds
    • D01F6/92Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from mixtures of polycondensation products as major constituent with other polymers or low-molecular-weight compounds of polyesters
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L67/00Compositions of polyesters obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L67/02Polyesters derived from dicarboxylic acids and dihydroxy compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)

Description

Oblasť techniky
Vynález sa týka polyesterových vláken. prevažne z polyetylóntereftalátu ako polyméru na výrobu vláken a spôsobu výroby týchto vláken. Pod polyesterovými vláknami sa rozumejú nekonečné vlákna, ako aj vlákna konečné, napríklad strižové vlákna.
Pote r íi j š í. stav t e c h n i, k y
Je známe spracovávať zmesi polymérov a to polyestérov a malých množstiev ďalších polymérov vysokou rýchlosťou v rozmedzí 1500 až 8000 m/mi.n na polyesterovej priadzí. Definované zmesi polymérov boli, opísané v európskom patentovom spise č. EP 047 464. Okrem radu ak.ryl.ových polymérov sú ako prísady pre polyetylénglykol te ref ta.l.át uvedené rôzne látky, zvlášť metylester kyseliny polymetakrylovej. Najneskoršie pri .rýchlosti 7500 m/min však dochádza pri použití tejto látky k trhaniu vláken, ako je zrejmé z príkladu 3 uvedeného patentového spisu.
Vynález si kladie za úlohu navrhnúť ďalšie vlákna prevážne z polye ty lénteref talá t u či ďalších prísad. Vynález sa taktiež kladie za úlohu navrhnúť spôsob výroby týchto vláken .
Podstata vynálezu
Podstatu vynálezu tvoria polyesterové vlákna prevažne z jjoI yc ty.lénteref talátu ako polyméru na tvorbu vláken, vlákna obsahujú vo forme prímesí 0,1 až 5 % hmotnostných a.l.kylesteru kyseliny polymetakrylovej, imidovaného na 50 až 90 %, vztiahnuté na. množstvo polyméru na tvorbu vláken.
Tieto vlákna majú celkom neočakávane po konečnom dlžen! vyšší počiatočný modul, než vlákna, získané po pridaní akrylových polymérov vrátane metylesteru kyseliny polymetakrylo vej. Konečné dlženie je dosiahnuté v tom prípade, že výsledná priadza má dostatočne nízke predĺženie pri. pretrhnutí pre požadovaný účel. Táto hodnota je pre textilné vlákna zvyčajne 35 %, ale pre priadze na priemyslové použitie s výhodou nižšia než 15 %.
Vlákna podlá vynálezu s výhodou obsahujú 0,1 až 5 % hmotnostných metylesteru kyseliny polymetakrylovej, imidovaného na 50 až 90 %, vztiahnuté na množstvo polyméru na tvorbu vláken. Zvlášť výhodné vlastnosti je možné dosiahnuť v prípade, že podiel imidovaného alkylesteru, napríklad metylesteru kyseliny po.l.ymetak.rylovej je v rozmedzí 0,3 až 1 % hmotnostné. Ako polymér na tvorbu vláken sa s výhodou použi j e polyetylénglykol te.reí’ talát.
Podstatu vynálezu tvorí aj spôsob výroby vláken, tvorených v podstate polye tylén tercTtalátom zvlákňovaním z .roztaveného polyméru na tvorbu vláken, postup spočíva v tom, že sa k polyméru na tvorbu vláken pridá 0,1 až 5 % hniotnostnýcíi, vztiahnuté na polymér na tvorbu vláken, ďalšieho, v základnom polyméri len čiastočne rozpusteného polyméru, tvoreného v podstate ímídovanýmí alkyl.estermí kyseliny polymetakrylovej a imidovaného reakciou alkylesteru kyseliny polyme Ľak.rylovej s esterovou skupinou typu alkoholu s 1 až 6 atómami uhlíku s primárnym amínom s L až 3 atómami, uhl í.ka na 50 až 90 %, pričom obsah kyseliny a/alebo anhyd.ridu v týchto látkach je nižší než 0,25 milíekvivalentov na 1 g pred zvlákňovaním je možné pri.dai’ ešte ďalšie prísady.
Neočakávane bolo zistené, že polymérne zmesi z poly estérov a malých množstiev konštitučné úzko vymedzených ďalších typov polymérov je možné zvlákniť pri vyššie uvedených vysokých rýchlostiach a pri. vyšších rýchlostiach bez ťažkosti. pri bežnom počte pre trhnú tých vláken. Aj pri vysokých rýchlostiach napríklad 8000 in/niin je možné dosiahnuť velmí malý počet pretrhnutých vláken tak, rové vlákna bežné.
ako je to pre polyesteAko polyméry na tvorbu vláken sú vhodné všetky polyestery s vysokou teplotou topenia, používané na tvorbu vláken, zvlášť také, ktoré sú tvorené prevažne, to znamená aspoň z 80 % e tylénglyko I. teref tá.l ovými jednotkami.. Zvyšný podiel dikarboxylových kyselín a diolových zložiek týchto (ko) polyesterov môžu tvoril: bežné zložky, používané pre dĺžené polyestery, ako sú kyselina izoftálová, p,p’-difenyldikarboxylová, rôzne naftaléndikarboxylové kyseliny, kyselina hexahydrotereftálová, kyselina adipová, sebaková a rôzne glykoly, napríklad t.rimetylénglykol, tetrametylénglykol, hexainetylénglyko'l a dekametylénglykol ti podobne. Najvýhodnejším polyestérom je polye ty léngl.ykolteref talá t.
Výhodné polyestery by mali mať pokiaľ je to možné, vysokú viskozitu, to znamená viskozitu v roztoku viac než 1,5 meranú v 1% roztoku v m-krezole pri teplote 20 “C. Požadovanú vysoká hodnota viskozity môže byť dosiahnutá pomocou známych postupov, napríklad kondenzáciou v tavenine, prídavnou kondenzáziou v tavenine, pripadne po pridaní pomocných Látok alebo pomocou následnej kondenzácie v tuhom stave.
Ako prísady pre polyméry, tvorené prevážne polyetyléntere.f talátoni sú vhodné definované, v polyméri na tvorbu vláken len čiastočne rozpustné polyméry, tvorené v podstate imidovanými alkylestermi kyseliny polymetak.ryl.ovej , ktoré boli získané reakciou alkylestérov kyseliny polymetakrylovej s estétovou alkoholovou skupinou s 1. až 6 atómami uhlíka s primárnym amínom s 1 až 3 atómami uhlíka, s výhodou s inetylamínom na 50 až 90 % a v ktorých je obsali kyseliny a/alebo anhydridu nižší než 0,25 miliekvivalentov na 1 g. Tieto látky je možné pridával: v množstve 0,1 až 5 % hmotnostných, vztiahnuté na množstvo polyméru na tvorbu vláken, pričom vyššie množstvo je možné použiť pre polyetylénglykoltereftal.áty s veľmi vysokou molekulovou hmotnosťou vzhľadom na to, že u bežných molekulových hmotnosti môže vyššie množstvo týchto prísad viesť k trhaniu vláken. Výhodné množstvo je v rozmedzí len 0,3 až 1. , 0 % hmotnostné imidovaného al.kyleste.ru kyseliny polymetakrylovej , vztiahnuté na množstvo polyméru na tvorbu vláken, toto množstvo je zvyčajne už celkom dostatočné.
Imidované alkylestery kyseliny polymetakrylovej môžu obsahovať až do množstva 10 % molárnych ešte iné monomérne jednotky, napríklad raz alebo viacnásobne nenasýtené monomé ry, ako styrén, akryloni tri 1 a butadién. S výhodou však obsahujú imidované alkylestery kyseliny polymetakry!ovej, získané imidáciou čistého metylesteru kyseliny polymetakry lovej s metylaminom len túto látku vo vyššie uvedenom stupni imidácie pri uvedenom množstve kyseliny a/alebo anhydridu. Stupeň imidácie imidovaného alkyleste.ru kyseliny polymetakrylovej má byť volený tak, že je tým vyšší, čim vyššiu viskozitu má použitý polyetylénĽereftalát. Molekulová hmotnosť prísady nie je príliš kritická. Všeobecne je možné použiť látky s molekulovou hmotnosťou 50 000 až 300 000. .Je možné pridávať najmä látky, ktoré sa bežne dodávajú (Rohm a Hass Company) pod názvom Paraloid^ EXI> 4241, Paraloid^ 4240, Paraloid^ EXL 4261 a Pa.raloid^ EXL 4260. Je prekvapujúce, že tieto látky ako prísady k polyméru na tvorbu vláken zvyšujú predĺženie pri pretrhnutí v porovnaní s vláknami, ktoré sú tvorené čistým polymérom na tvorbu vláken a to tiež v tých prípadoch, kedy tieto materiály po spracovaní na vlákna majú sarne osebe velmi nízku hodnotu predĺženia pri pretrhnutí, spravidla pod 10 %. Polymérne prísady je možné 1< po.l.yes térom pridávať jednotlivo alebo tiež v zmesi, napríklad pomocou vytlačovacieho zariadenia.
Vy robil imidovaných alkylesterov kyseliny polymetakrylovej je známa napríklad z US 4 246 374, GB 21 01 139, EP 216 505. V EP 216 505 sú v tabuľke XVIII na strane 65 opísané také polymérne zmesi z imidovaného metyleste.ru kyseliny polymctakrylovej a polyetylcnglykoltc reí'talátu v hmocnostnom pomere 90:10 až 10:90, tieto zmesi slúžia na bežnú modifikáciu fyzi kálnýcli vlastností termoplast i.ckýcli polymérov, používaných ako hlavná súčasť polyméru.
Nie je však dosiaľ známe použitie imidovanýcli alkyles terov kyseliny polyme takry 1.ovej pri spôsobe výroby priadzí z polyeste.rových vláken zvlákňovaním vysokou a veľmi vysokou rýchlosťou v rozmedzí 500 až 10 000 m/min aj vyššiu. Skutočnosť, že pri výhodnom uskutočnení je možné pracovať s množstvom prísad nižším než 1 % hmotnostné a napriek tomu neočakávane, po konečnom dĺženi, dosiahnu ú zvýšen ie počiatočného modulu polyesterových priadzi nebolo možné z doterajšieho stavu techniky predpokladal: ani očakával.
Pri miešaní, prísad k polye tylénteref taláru sa s výhodou vykonáva pred uvedením do vytlačovacieho zariadenia, pričom polymér na tvorbu vláken a prísada sa používa vo forme granulátu. Vytlačovacie zariadenie roz taví tie to granula ty a dochádza v ňom k rovnomernému premiešaniu prísady s polymérom na tvorbu vláken. Je možné použil také statické a/alebo dynamické miešacie zariadenie, zaradené do prívodu taveniny a/alebo priamo pred zvlákňovacie zariadenie.
Pri. miešaní je však možné postupoval tak, že sa tavenina z polyméru na tvorbu vláken mieša s roztavenou prímesou v statickom a/alebo dynamickom miešacom zariadení.
Na výrobu vláken podľa vynálezu sú vhodné prakticky všetky známe zvlákňovacie postupy, s výnimkou vyslovene retardovanej chladiacej zóny so spomaleným chladením priamo pod zvlákňovacou tryskou.
Krátka, na zvlákňovaciu trysku napojená trubica, zadržujúca chladiaci vzduch v oblasti trysky môže priaznivo ovplyvnil celý postup. Dĺžka tejto trubice je s výhodou niekoľko centimetrov. Vlákna podľa vynálezu je možné vyrábal prakticky pri všetkých uskutočniteľných rýchlostiach navija-
n i a v rozmedzí. 50 až 10 000 m/m.i.n bez akýchkoľvek ťažkosti.
Výhoda vynálezu s p čučí, v a v tom, ž e pri použití, spôsobu
pod ľa vynálezu je možné priamo získať pri. rýchlosti až 8000
m /m i n čiastočne o r i. e n t o v a n é priadze , to znamená priadze,
k t or é ešte nie sú dĺžené na požadované predĺženie pri. pre-
trhnutí pre predpokladaný účel svojho použitia. Tieto priadze sú teda veľmi vhodné na ďalšie spracovanie. Textilné priadze je možné napríklad získal bežným spôsobom vrátane texturovaných priadzi. Priemyslové priadze sú zvlášť vhodné na výrobu pneumatíkových kordov.
Na zvlákňovanie z taveniny sú vhodné zvlášť postupy, ktoré boli, opísané napríklad v DE 29 25 006 alebo v zverejnených patentových prihláškach SRN č. 41 29 521.8. 42 01 119.1 a 42 07 095.
Praktické uskutočnenie vynálezu bude vysvetlené nasleduj údmi príkladmi .
Príklady uskutočnenia vynálezu
Na výrobu textilných priadzí bol ako polymér nti tvorbu vláken použi tý polye tylén tereí' talá t s viskozitou v roz toku 1,63, ako prísada bol použitý Paraloi.d^ EXL 4241. Zvlákňovanie bolo vykonávané s rôznymi rýchlosťami navíjania. Na výrobu priadze z vláken bola použitá rýchlosť navijaniti 3500 m/inin pri bežnom chladení čerstvej priadze ofukovaní m v priečnom smere, potom bola priadza vedená cez dve galety alebo cez jednu galetu a jeden drážkový valec a potom sa navíja. V druhom s tupni sa priadza d.íži . Na výrobu priadze z vláken pri rýchlosti navíjania 6000, 7000 a 8000m/m.í.n bolo použité zariadenie, opísané v SRN patentovej prihláške č. ľ 41 29 521.8. Priadze, navíjané pri rýchlosti 6000 a 7000 m/min boli dlžené v druhom stupni. Podstatné parametre postupu, vlastnosti priadzí a dlžených priadzí sú uvedené v tabuľke 1. Pokusy prebiehali bez ťažkosti. Vlastnosti nedlžených priadzi ukazujú, že za použitia vyššie uvedených prísad •je možné dosiahnuť aj pri vysokej rýchlosti navíjania priadze, vhodnej na ďalšie spracovanie na textilné materiály. Dlžené priadze majú podstatne zvýšený modul.
Níl výrobu priemyslových priadzí bol ako materiál na výrobu vláken použitý polyetyléntereftalát s viskozitou roztoku 2,04 a ako prísada bol použitý Pa.raloi.d^ EXL· 4240 alebo Paraloid^ EXL· 4260. Granuláty polymérov na tvorbu vláken a prísady boli privádzané do vytlačovacieho zariadenia. Pred zvlákňovacím zariadením bolo zaradené dynamické miešacie zariadenie na dosiahnu ti e dobrého premiešania roz tavene j zmesi. Zvlákňovanie bolo uskutočnené pri. rýchlostiach naví jania priadze 500, 2000 a 4000 m/min.
Čerstvo navinutá priadza bola chladená ofukovaním v priečnom smere, potom bola vedená cez dve galety a nakoniec navíjaná. V druhom stupni, potom bolo uskutočnené dlženie takto získanej priadze.
Podstatné parametre opísaného spracovania sú uvedené v tabuľke 2 pre rýchlosť navíjania 500 m/inin, v tabuľke 3 pre rýchlosť navíjaniti 2000 πι/min a v tabuľke 4 pre rýchlosť navíjania 4000 m/min. Všetky uvedené skúšky boli vykonané bez ťažkostí. Vlastnosti dĺžených priadzí dokazujú použiteľnosť týchto priadzí na výrobu pneuinatikových kordov.

Claims (11)

  1. P A T E N T O V É NÁROKY
    1. Polyesterové vlákna prevažne z polyetyléntereftalátu ako polyméru na tvorbu vláken.vyznačujúce sa t ý m, že obsahujú vo forme prímesi 0,1 až 5 % hmotnostných alkyleste.ru kyseliny polymetakrylovej , ímidovancho na 50 až 90 %, vztiahnuté na množstvo polyméru na tvorbu vláken.
    ŕ*
  2. 2. Polyesterové vlákna podľa nároku 1, vyznaču- . j ú c e sa t ý m, že obsahujú 0,5 až 5,0 % hmotnostných metyleste.ru kyseliny polymetakrylovej , imidovaného na 50 až 90 %, vztiahnuté na množstvo polyméru na tvorbu vláken.
  3. 3. Spôsob výroby vláken, tvorených v podstate polyetylén tereftalátom zvlákňovaním z roztaveného polyméru na tvorbu vláken s následným navíjaním, vyznačujúci sa t ý m, že sa k polyméru na tvorbu vláken pridá 0,1 až 5 % hmotnostných, vztiahnuté nti polymér na tvorbu vláken ďalšieho, v základnom polyméri len čiastočne rozpusteného polyméru, tvoreného v podstate im.i. dovanými. alkylestermi kyseliny polymetakrylovej, získanými reakciou alkylestérov kyseliny polymetakrylovej s estétovou alkoholovou skupinou s 1 až 6 atómami uhlíka pôsobením primárneho amínu. s 1 až 3 atómami uhlíka na 50 až 90 % pri obsahu kyseliny a/alebo anhydridu nižšom než 0,25 miliekvivalentu na 1 g, pred zvlákňovaním je \ možné pridať ešte ďalšie prísady.
  4. 4. Spôsob podľa nároku 3, vyznač u j úc i. sa t ý m, že sa k polyméru na tvorbu vláken pridáva 0,3 až 1,0 % hinotnos tné imidovaných alkyles térov kyseliny polyme takrylovej , vztiahnuté na polymér na tvorbu vláken.
  5. 5. Spôsob podľa nároku 3 alebo 4, vyznačuj ú c i s a t ý m, že sa k polyméru na tvorbu vláken pridávajú imidované alky les téry kysel iny polyme takrylovej , získané :í .m.i.dáciou čistých, homopolymérov kyseliny metakrylovej, zvlášť čistého metyleste.ru kysel iny polyme takrylovej pôsobením ine-
    1.7 tylami nu.
  6. 6. Spôsob podľa nárokov 3, 4 alebo 5, vyznačuj úc i s a tým, že sa k polyméru na tvorbu vláken pridá imidovaný alkylester kyseliny polymetakrylovej s molekulovou hmotnosťou 50 000 až 300 000.
  7. 7. Spôsob podľa nárokov 3, 4, 5 alebo 6, vyznačujúci sa tým, že sa ako polymér na tvorbu vláken použi j e polyetylénglykoltereftalát.
  8. 8. Spôsob podľa nárokov 3, 4, 5, 6 alebo 7, vyznačujúci sa tým, že sa pred vytlačovacie zariadenie privádzajú granulované imidované alkylestery kyseliny polymetakry l.ovej do prúdu granulátu polyetyléntereftaláru .
    S
    C'
  9. 9. Spôsob podľa nárokov 3, 4, 5, 6 alebo 7, vyznáč u j ú c i sa t ý m, že sa roztavený imidovaný alkylester kyseliny polymetakrylovej privádza do vytlačovacieho zariadenia alebo do vedenia pre taveninu medzi vytlačovacim zariadením a zvlákňovacou tryskou, v ktorom sa nachádza roztavený polyetylénte.re.ftalár a pripadne sa obe roztavené látky premiešajú.
  10. 10. Spôsob podľa nárokov 3, 4, 5, 6, 7, 8 alebo 9, v yz n a č u j ú c i sa t ý m, že sa polymér vytlačuje ako tavenina bežnými zv j.ákňovacími tryskami a stuhnuté vlákna, vytvorené z taveniny sa navíjajú rýchlosťou v rozmedzí 500 až 10 000 m/min.
  11. 11. Spôsob podľa nárokov 3, 4, 5, 6, 7, 8 alebo 9, v yz n a č u j ú c i sa t ý m, že sa pri výrobe čiastočne orientovanej priadze vlákna navíjajú pri rýchlostí 8000 m / m i n .
SK1123-94A 1992-03-20 1993-03-16 Polyester fibers and process for producing the same SK112394A3 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4208916A DE4208916A1 (de) 1992-03-20 1992-03-20 Polyesterfaser und verfahren zu deren herstellung
PCT/EP1993/000609 WO1993019231A1 (de) 1992-03-20 1993-03-16 Polyesterfaser und verfahren zu deren herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
SK112394A3 true SK112394A3 (en) 1995-06-07

Family

ID=6454514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1123-94A SK112394A3 (en) 1992-03-20 1993-03-16 Polyester fibers and process for producing the same

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5565522A (sk)
EP (1) EP0631638B1 (sk)
JP (1) JPH07504717A (sk)
KR (1) KR950701015A (sk)
CN (1) CN1078274A (sk)
AR (1) AR246989A1 (sk)
AT (1) ATE134728T1 (sk)
AU (1) AU667523B2 (sk)
BG (1) BG99041A (sk)
BR (1) BR9306120A (sk)
CA (1) CA2132418A1 (sk)
CZ (1) CZ229494A3 (sk)
DE (2) DE4208916A1 (sk)
EC (1) ECSP930917A (sk)
ES (1) ES2083875T3 (sk)
GR (1) GR3019167T3 (sk)
HR (1) HRP930366B1 (sk)
HU (1) HU212437B (sk)
IL (1) IL104659A (sk)
MX (1) MX9301496A (sk)
PL (1) PL171357B1 (sk)
RO (1) RO112523B1 (sk)
RU (1) RU2107755C1 (sk)
SI (1) SI9300136A (sk)
SK (1) SK112394A3 (sk)
TW (1) TW211590B (sk)
WO (1) WO1993019231A1 (sk)
YU (1) YU18093A (sk)
ZA (1) ZA931262B (sk)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100392965B1 (ko) * 1995-03-02 2003-10-30 도레이 가부시끼가이샤 폴리에스테르고배향미연신섬유및그제조방법
DE19707447A1 (de) * 1997-02-25 1998-08-27 Zimmer Ag Verfahren zur Verarbeitung von Polymermischungen zu Filamenten
US5993712A (en) * 1997-02-25 1999-11-30 Lurgi Zimmer Aktiengesellschaft Process for the processing of polymer mixtures into filaments
DE19747867B4 (de) * 1997-10-30 2008-04-10 Lurgi Zimmer Gmbh Verfahren zur Herstellung von Filamenten aus Polymermischungen
EP1002146B1 (de) * 1997-08-05 2002-06-12 Röhm GmbH &amp; Co. KG Verfahren zur verarbeitung von polymermischungen zu filamenten
JP3769379B2 (ja) * 1998-03-19 2006-04-26 帝人ファイバー株式会社 捲取性の改善された高伸度ポリエステルフィラメント糸およびその製造方法
EP0987353B1 (de) * 1998-09-16 2003-11-05 Röhm GmbH & Co. KG Polyesterfasern und -filamente sowie Verfahren zu deren Herstellung
DE19935145C2 (de) * 1998-09-16 2002-07-18 Inventa Fischer Ag Zuerich Polyesterfasern und -filamente sowie Verfahren zu deren Herstellung
DE50009648D1 (de) * 1999-05-10 2005-04-07 Diolen Ind Fibers Gmbh Fadenbildende polyester und copolyester und verfahren zu deren herstellung
DE19937729A1 (de) * 1999-08-10 2001-02-15 Lurgi Zimmer Ag Hochfeste Polyesterfäden und Verfahren zu deren Herstellung
DE19937728A1 (de) 1999-08-10 2001-02-15 Lurgi Zimmer Ag HMLS-Fäden aus Polyester und Spinnstreckverfahren zu deren Herstellung
KR20020001938A (ko) * 2000-06-21 2002-01-09 김윤 극세 스펀본드 부직포의 제조방법
US6388013B1 (en) 2001-01-04 2002-05-14 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin fiber compositions
US7189797B2 (en) * 2001-09-20 2007-03-13 Teijin Limited Process for producing poly(ethylene-aromatic dicarboxylate ester) resin and resin product
ITMI20021373A1 (it) 2002-06-21 2003-12-22 Effeci Engineering S A S Di Fo Mescole polimeriche e loro uso
KR20050092414A (ko) * 2003-01-16 2005-09-21 데이진 화이바 가부시키가이샤 폴리에스테르 이수축 혼섬사
JP4064273B2 (ja) * 2003-03-20 2008-03-19 帝人ファイバー株式会社 ポリエステル繊維の製造方法
US7059760B2 (en) * 2003-04-02 2006-06-13 Bostik, Inc. Method of post mixing additives to hot melt adhesives
US7175918B2 (en) * 2004-04-27 2007-02-13 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin compositions
UA95446C2 (ru) * 2005-05-04 2011-08-10 Іллюміджен Байосайєнсіз, Інк. Мутаци в генах oas1
BR112013014268A2 (pt) * 2010-12-21 2016-09-20 Colormatrix Holdings Inc matériais poliméricos
CN102443909A (zh) * 2011-10-31 2012-05-09 苏州巨源纤维科技有限公司 一种多孔微细旦聚酯poy、fdy交络复合丝的制备方法
CN104736607B (zh) * 2012-06-28 2019-01-25 嘉洛斯控股有限公司 聚合材料
CN103060944A (zh) * 2012-12-10 2013-04-24 东营市龙力得新材料有限公司 在浸胶过程中提高聚酯帘子线强度的工艺

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1165861B (de) * 1960-12-17 1964-03-19 Roehm & Haas Gmbh Verfahren zur Herstellung N-alkylierter Polymethacrylsaeureimide
DE2013997A1 (de) * 1970-03-24 1971-10-21 Farbenfabriken Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Herstellung von Monofilen aus einem Polyamid-Polyestergemisch durch Schmelzspinnen
DE2134140A1 (de) * 1970-07-08 1972-01-13 Slack & Parr Ltd Verfahren zum Einfärben eines geschmolzenen polymeren Stoffes und Vorrichtung zur Durchführung dieses Verfahrens
US4246374A (en) * 1979-04-23 1981-01-20 Rohm And Haas Company Imidized acrylic polymers
DE2925006C2 (de) * 1979-06-21 1983-06-30 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Verfahren zur Herstellung schmelzgesponnener und molekularorientierend verstreckter, kristalliner Filamente
GB2078605B (en) * 1980-06-27 1983-11-23 Toray Industries Polyester fiber and process for producing same
JPS5747912A (en) * 1980-09-03 1982-03-19 Teijin Ltd Undrawn polyester yarn and its production
JPS5761716A (en) * 1980-09-25 1982-04-14 Teijin Ltd Polyester multifilaments and their production
DE3110906A1 (de) * 1981-03-20 1982-10-14 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Hydrophile polyestermasse
FR2508466B1 (fr) * 1981-06-25 1986-09-12 Du Pont Procede de preparation de polymeres acryliques imidises
DE3506635A1 (de) * 1985-02-26 1986-08-28 Simar Fördertechnik GmbH, 7145 Markgröningen Vorrichtung zum dosieren und zufuehren mehrerer granulat- und/oder pulverfoermiger komponenten fuer einen extruder
US4727117A (en) * 1985-08-27 1988-02-23 Rohm And Haas Company Imide polymers
US5004777A (en) * 1985-08-27 1991-04-02 Rohm And Haas Company Imide polymers
JPH0241352A (ja) * 1988-07-29 1990-02-09 Mitsubishi Rayon Co Ltd 熱可塑性樹脂組成物
JPH02178309A (ja) * 1988-12-29 1990-07-11 Mitsubishi Rayon Co Ltd メタクリルイミド含有重合体
DE3930845A1 (de) * 1989-09-15 1991-03-28 Hoechst Ag Mit carbodiimiden modifizierte polyesterfasern und verfahren zu ihrer herstellung
DE9007689U1 (de) * 1990-08-25 1994-03-24 Theysohn Friedrich Fa Zuführvorrichtung für das einem Extruder in mehreren Komponenten zuzuführende, zu extrudierende Material
DE4129521A1 (de) * 1991-09-06 1993-03-11 Akzo Nv Vorrichtung zum schnellspinnen von multifilen faeden und deren verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
CZ229494A3 (en) 1995-07-12
JPH07504717A (ja) 1995-05-25
MX9301496A (es) 1993-09-01
AU667523B2 (en) 1996-03-28
EP0631638A1 (de) 1995-01-04
YU18093A (sh) 1996-02-19
HRP930366B1 (en) 1997-06-30
RU94041749A (ru) 1996-07-10
CN1078274A (zh) 1993-11-10
EP0631638B1 (de) 1996-02-28
AR246989A1 (es) 1994-10-31
GR3019167T3 (en) 1996-05-31
SI9300136A (en) 1993-09-30
ES2083875T3 (es) 1996-04-16
RU2107755C1 (ru) 1998-03-27
WO1993019231A1 (de) 1993-09-30
US5565522A (en) 1996-10-15
CA2132418A1 (en) 1993-09-30
HRP930366A2 (en) 1994-12-31
HU212437B (en) 1996-06-28
ATE134728T1 (de) 1996-03-15
IL104659A0 (en) 1993-06-10
IL104659A (en) 1995-10-31
DE59301736D1 (de) 1996-04-04
HUT70058A (en) 1995-09-28
ECSP930917A (es) 1994-02-09
AU3748993A (en) 1993-10-21
RO112523B1 (ro) 1997-10-30
BG99041A (bg) 1995-06-30
DE4208916A1 (de) 1993-09-23
PL171357B1 (pl) 1997-04-30
KR950701015A (ko) 1995-02-20
BR9306120A (pt) 1998-01-13
ZA931262B (en) 1993-09-17
TW211590B (en) 1993-08-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SK112394A3 (en) Polyester fibers and process for producing the same
EP0047464B2 (en) Undrawn polyester yarn and process for manufacturing the same
AU738811B2 (en) Process for processing polymer mixtures to filaments
JPH06192448A (ja) 長繊維強化ポリオレフィン樹脂構造体及びその成形品
KR870000006B1 (ko) 발포 나일론 필름의 제조방법
US6656583B1 (en) High-strength polyester threads and method for producing the same
US20120292808A1 (en) Process for producing shaped articles of poly(trimethylene arylate)/polystyrene
EP0491947B1 (en) Polyester fiber
US20120296043A1 (en) Poly(trimethylene arylate)/polystyrene composition and process for preparing
US3660557A (en) Polyester product
EA004442B1 (ru) Полиэфирные штапельные волокна и способ их получения
US20030189270A1 (en) Method for producing synthetic threads from polymer mixtures
US6740404B1 (en) HMLS-fibers made of polyester and a spin-stretch process for its production
JP3241482B2 (ja) 成形用複合樹脂組成物及びそれを用いた成形方法
JP2000248428A (ja) ポリエステルフィラメント糸の製造方法
JPH06108308A (ja) 改良特性を有する繊維、該繊維を製造するための組成物、及び繊維の特性を向上させる方法
JP2994701B2 (ja) ポリエステル樹脂用溶融粘度抵下剤及びポリエステル繊維
JPH0488044A (ja) 熱可塑性樹脂組成物
JPH06248513A (ja) 低クリープ繊維およびその製造方法