PL171357B1 - Wlókno poliestrowe i sposób jego wytwarzania PL PL PL PL PL - Google Patents

Wlókno poliestrowe i sposób jego wytwarzania PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL171357B1
PL171357B1 PL93304935A PL30493593A PL171357B1 PL 171357 B1 PL171357 B1 PL 171357B1 PL 93304935 A PL93304935 A PL 93304935A PL 30493593 A PL30493593 A PL 30493593A PL 171357 B1 PL171357 B1 PL 171357B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polymer
fiber
polymethacrylic acid
melt
imidized
Prior art date
Application number
PL93304935A
Other languages
English (en)
Inventor
Bertram Boehringer
Diederich Schilo
Original Assignee
Akzo Nobel Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akzo Nobel Nv filed Critical Akzo Nobel Nv
Publication of PL171357B1 publication Critical patent/PL171357B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D01NATURAL OR MAN-MADE THREADS OR FIBRES; SPINNING
    • D01FCHEMICAL FEATURES IN THE MANUFACTURE OF ARTIFICIAL FILAMENTS, THREADS, FIBRES, BRISTLES OR RIBBONS; APPARATUS SPECIALLY ADAPTED FOR THE MANUFACTURE OF CARBON FILAMENTS
    • D01F6/00Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof
    • D01F6/88Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from mixtures of polycondensation products as major constituent with other polymers or low-molecular-weight compounds
    • D01F6/92Monocomponent artificial filaments or the like of synthetic polymers; Manufacture thereof from mixtures of polycondensation products as major constituent with other polymers or low-molecular-weight compounds of polyesters
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08LCOMPOSITIONS OF MACROMOLECULAR COMPOUNDS
    • C08L67/00Compositions of polyesters obtained by reactions forming a carboxylic ester link in the main chain; Compositions of derivatives of such polymers
    • C08L67/02Polyesters derived from dicarboxylic acids and dihydroxy compounds

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Artificial Filaments (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Polyesters Or Polycarbonates (AREA)
  • Multicomponent Fibers (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)

Abstract

1. Wlókno zlozone z co najmniej 80% jednostek etylenoglikolotereftalanu, znamienne tym, ze zawiera 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru wlókna, tylko czesciowo w nim rozpuszczalnego polimeru z estru alkilowego kwasu polimetakrylowego imidyzowa- nego w 50-90% w reakcji estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w których grupa estrowa zawiera ugrupowanie alkoholowe o 1-6 atomach wegla z pierwszorzedowa amina zawierajaca 1-3 atomów wegla i w których zawartosc kwasu i/lub bezwodnika wynosi mniej niz 0,25 milirównowazników na gram, przy czym polimer wlókna zawiera ewentualnie dalsze substancje dodatkowe domieszane przed proccscm przedzenia ze stopu. PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy włókna poliestrowego, które zawiera w niewielkich ilościach dalsze substancje dodatkowe i sposobu jego wytwarzania. Przez włókna poliestrowe rozumie się według wynalazku zarówno włókna ciągłe jak również włókna skończone, jak na przykład włókna cięte.
W stanie techniki znane jest przędzenie mieszanek polimerów z poliestrów i niewielkich ilości drugiego polimeru z wysokimi prędkościami między 1500 i 8000 m/min na przędze poliestrowe. Określone polimery mieszaniny do tego celu są opisane dla poliestrów w opisie patentowym EP 0 047 464.
Obok szeregu polimerów akrylowych zaleca się tam w szczególności jako polimerowy środek dodatkowy dla polietylenoglikolotereftalanu ester metylowy kwasu polimetakrylowego.
Najpóźniej przy prędkości przędzenia 7500 m/min trzeba jednak zanotować przy jego zastosowanu zrywy nitki (por. tamże przykład 3).
Zadaniem wynalazku jest oddanie do dyspozycji włókna w zasadzie polietylenotereftalanu i dalszych substancji dodatkowych. Zadaniem niniejszego wynalazku jest też oddanie do dyspozycji sposobu wytwarzania tego włókna.
Zadanie według wynalazku zostało rozwiązane przez opracowanie włókna, złozonego z co najmniej 80% jednostek etylenoglikolotereftalanu, które odznacza się tym, że zawiera 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, tylko częściowo w nim rozpuszczalnego polimeru z estru alkilowego kwasu polimetakrylowego imidyzowanego w 50-90% w reakcji estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w których grupa estrowa zawiera ugrupowanie alkoholowe o 1-6 atomach węgla z pierwszorzędową aminą zawierającą 1-3 atomów węgla i w których zawartość kwasu i/lub bezwodnika wynosi mniej niż 0,25 milirównoważników na gram, przy czym polimer włókna zawiera ewentualnie dalsze substancje dodatkowe domieszane przed procesem przędzenia ze stopu.
Włókno według wynalazku charakteryzuje się korzystnie tym, że zawiera 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włóknistego, imidyzowanego w 50 do 90% estru metylowego kwasu polimetakrylowego. Wykazuje ono szczególnie korzystne właściwości, gdy udział imidyzowanego estru alkilowego kwasu polimetakrylowego lub estru metylowego kwasu polimetakrylowego wynosi 0,3 do 1 % wagowych
Korzystne jest polimerowe włókno polietylenoglikolotereftalanowe.
Zadanie według wynalazku rozwiązuje również sposób wytwarzania składającego się z co najmniej 80% jednostek etylenoglikolotereftalanu przędzonego ze stopu włókna przez stopienie polimeru włókna i następnie przędzenie ze stopu, który odznacza się tym, że do polimeru włókna zostaje domieszane przed przędzeniem ze stopu 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, rozpuszczalnego w nim tylko częściowo polimeru z imidyzowanego w 50-90% estru alkilowego kwasu polimetakrylowego w reakcji estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w których grupa estrowa zawiera ugrupowanie alkoholowe o 1 -6 atomach węgla z pierwszorzędową aminą zawierającą 1-3 atomów węgla i w których zawartość kwasu i/lub bezwodnika wynosi mniej niż 0,25 milirównoważników na gram i polimer włókna poddaje się przędzeniu, przy czym do polimeru włókna przed przędzeniem ewentualnie dodaje się dalsze substancje dodatkowe.
W sposobie według wynalazku korzystnie do polimeru włókna zostają domieszane 0,3 do 1,0% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego, przy czym korzystnie do polimeru włókna zostają domieszane imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego, otrzymane przez imidyzowanie czystych metakrylowych homopolimerów, w szczególności czystego estru metylowego kwasu polimetakrylowego z metyloaminą..
Korzystnie do włókna polimeru zostają domieszane imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego o masie cząsteczkowej od 50 000 do 300 000 przy czym jako polimer włókna stosuje się polietylenoglikolotereftalan.
W sposobie według wynalazku granulaty z imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego doprowadza się do strumienia granulatu z polietylenotereftalanu przed wytłaczarką.
171 357
Stop z imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego doprowadza się do wytłaczarki albo do przewodów stopu między wytłaczarką i filierą stopu z polietylenotereftalanu i ewentualnie obydwa stopy poddaje się zmieszaniu.
Polimer wytłacza się jako stop przez zwykłe filiery, po czym zestalone ze stopu filamenty nawija się z szybkością od 500 do 10 000 m/min.
Przy wytwarzaniu częściowo orientowanych przędz filamenty nawija się z szybkościami wynoszącymi do 8 000 m/min.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że mieszaniny polimerów złożone z poliestrów i niewielkich ilości konstytucyjnie ściśle ograniczonego innego rodzaju polimeru dają się formować bezproblemowo przy wymienionej wysokiej szybkości przędzenia i wyżej przy zwykłych liczbach zrywu nitki.
Nawet przy tak wysokich szybkościach przędzeniajak na przykład 8000 m/min dlaprocesu przędzenia ze stopu według wynalazku wynikają zwykłe dla przędzenia poliestrów, bardzo niskie liczby zrywu nitki.
Jako polimery włókna nadają się wszystkie wysokotopliwe tworzące nitki poliestry, w szczególności takie, które przeważająco, to znaczy co najmniej w 80%, składają się z jednostek etylenoglikolotereftalanu.
Pozostałe składniki kwasu dikarboksylowego i diolowe tych (ko-)poliestrów mogą stanowić przyjęte przy wytwarzaniu orientowanych przez rozciąganie struktur poliestrowych współskładniki, jak na przykład kwas izoftalowy, kwas p,p-difenylodikarboksylowy, wszystkie możliwe kwasy naftalenodikarboksylowe, kwas heksahydrotereftalowy, kwas adypinowy, kwas sebacynowy i glikole, jak trimetyleno-, tetrametyleno-, heksametyleno- i dekametyleno-glikol itd. Bardzo korzystnym poliestrem jest polietylenoglikolotereftalan.
Korzystne poliestry powinny mieć możliwie wysoką lepkość, to znaczy co najmniej lepkość roztworu wynoszącą więcej niz 1,5, mierzoną w 1 % roztworze m-krezolu w temperaturze 20°C. Pożądane wysokie wartości lepkości można osiągnąć za pomocą znanych metod, jak np. kondensacji w roztopionej substancji, dodatkowej kondensacji następczej w roztopionej substancji bez albo z przyspieszaczem kondensacji albo kondensacji następczej w stanie stałym.
Jako polimerowe środki dodatkowe dla składającego się w zasadzie z polietylenotereftalanu polimeru włókna nadają się określone, w polimerze włókna tylko częściowo rozpuszczalne polimery z zasadniczo imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, które są imidyzowane w 50 do 90% przez reakcję estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, których grupa estrowa zawiera alkohol o 1-6 atomach węgla, z pierwszorzędową aminą o 1do 3 atomach węgla a korzystnie z metyloaminą i których zawartość kwasu i/albo bezwodnika wynosi mniej niż 0,25 miligramorównoważników na g. Ich ilość dodatkowa może wynosić 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, przy czym wyższe wartości procentów wagowych obowiązują dla bardzo wielkocząsteczkowych polietyleno-glikolotereftalanów, ponieważ mogą one przy zwykłych masach cząsteczkowych ewentualnie już prowadzić do zrywów nitki. Korzystny jest jednak dodatek wynoszący tyko 0,3 do 1,0 procent wagowych imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w odniesieniu do polimeru włókna, który na ogół jest już wystarczający.
Imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego mogą zawierać do 10 procent molowych jeszcze innych jednostek monomerowych, np. jednokrotnie albo kilkakrotnie nienasyconych monomerów, jak styren, akrylonitryl i butadien. Korzystne są jednak imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego, które zostały otrzymane przez imidyzowanie czystych metakrylowych homopolimerów, w szczególności czystego estru metylowego kwasu polimetakrylowego, z metyloaminą i wykazują powyższy stopień imidyzacji i zawartość kwasu i/albo bezwodnika. Stopień imidyzacji imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego powinien być dobrany tym wyżej, im wyższa jest lepkość zastosowanego polietylenotereftalanu. Masa cząsteczkowa środków dodatkowych jest natomiast w bardzo szerokich granicach nie krytyczna. Na ogół korzystny jest zakres masy cząsteczkowej od 50 000 do 300 000. W szczególności
Company Typy Paraloid* EXL 4241, Paraloid EXL 4240, Paraloid* EXL 4261 i Paraloid* EXL 4260. Nieoczekiwane jest to, że te substancje jako substancje dodatkowe do polimeru włókna
171 357 podwyższają wydłużenie przy zerwaniu w porównaniu z czystym polimerem włókna, w szczególności dlatego, że te substancje jako polimery włókna po przędzeniu ze stopu wykazują bardzo niskie, z reguły wynoszące poniżej 10% wydłużenia przy zerwaniu. Polimerowe substancje dodatkowe mogą być jednorodnie wkomponowane do poliestrów albo każdorazowo jako pojedyncza substancja albo jako mieszanina substancji, np. za pomocą wytłaczarki.
Wytwarzanie imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego jest znane (opis patentowy US nr 4 246 374, GB nr 21 01 139, EP 0 216 505). W opisie patentowym EP0216505 są opisane również w tabeli XVIII na str. 65 mieszaniny polimerów z imidyzowanego estru metylowego kwasu polimetaksylowego i polietylenoglikolotereftalanu w stosunku wagowym 90/10 do 10/90, które jako następstwo znanego samego w sobie działania addycji zmierzają do zwykłego modyfikowania mnóstwa właściwości fizycznych każdorazowo termoplastycznego polimeru głównego.
Nie jest jednak znane zastosowanie i przydatność imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego do procesu wytwarzania poliestrowych przędz z włókna ciągłego przez przędzenie szybkie i przędzenie superszybkie z szybkościami wyciągania od 500 do 10 000 m/min i więcej. Nie dało się wywnioskować ze stanu techniki, że w tych warunkach możnapracować w korzystny sposób z ilościami dodatku wynoszącymi poniżej 1 procentu wagowego i to, że w nieoczekiwany sposób w przypadku przędz końcowo orientowanych przez rozciąganie można osiągnąć podwyższenie modułu początkowego poliestrowych przędz z włókna ciągłego.
Domieszanie substancji dodatkowych do polietylenotereftalanu następuje w korzystny sposób przed wytłaczarką, przy czym polimer włókna i substancje dodatkowe powinny występować w postaci granulatu. Wytłaczarka zabezpiecza przy tym przy stapianiu granulatów równomierny rozdział substancji dodatkowych w polimerze włókna. Dalsze statyczne i/albo dynamiczne mieszalniki mogą być umieszczone w przewodzie do stopionej substancji i/albo bezpośrednio przed pakietem przędzalniczym.
Domieszanie może jednak nastąpić również w ten sposób, że stopiona substancja z polimeru włókna zostaje wymieszana ze stopioną masą substancji dodatkowych przez statyczne i/albo dynamiczne mieszalniki.
Do wytwarzania włókien według wynalazku nadają się praktycznie wszystkie znane sposoby przędzenia, przy czym jednak należało zrezygnować z wyraźnej strefy Retarded-Coolind (Retarded Cooling = opóźnione oziębianie bezpośrednio pod filierą). Krótka, powstrzymująca powietrze chłodzące przed filierą, dołączona do filiery rura sprzyja procesowi przędzenia ze stopu. Długość niewielu cm dla tej rury okazała się najlepsza. Włókna według wynalazku można wytwarzać bezproblemowo praktycznie przy wszystkich technicznie możliwych szybkościach nawijania, w szczególności przy szybkościach nawijania wynoszących 500 do 10 000 m/min.
Zasługą niniejszego wynalazku jest to, że za pomocą sposobu według wynalazku można wytwarzać nawet do szybkości nawijania wynoszących do 8 000 m/min częściowo orientowane przędze, to znaczy przędze, które me są jeszcze zorientowane przez rozciąganie do wymaganego dla każdorazowego celu zastosowania wydłużenia przy zerwaniu. Te przędze są zatem najlepiej przydatne do dalszej przeróbki. Przędze tekstylne można na przykład wytwarzać bez kłopotów jako przędze teksturowane za pomocą przyjętych do tego celu sposobów. Przędze przemysłowe nadają się najlepiej do wytwarzania kordów oponowych.
Jako procesy przędzenia ze stopu nadają się szczególnie procesy, jakie są na przykład opisane w opisie patentowym DE nr 29 25 006 albo w nieopublikowanych niemieckich zgłoszeniach patentowych, znak akt: P 41 29 521.8, P 42 01 119.1 i P 42 07 095.
Wynalazek jest objaśniony bliżej za pomocą następujących przykładów.
W celu wytworzenia przędz tekstylnych zastosowano jako polimer włókna polietylenotereftalan o lepkości roztworu wynoszącej 1,63, podczas gdy jako substancję dodatkową zastosowano Paraloid1* EXL 4241. Proces przędzenia ze stopu przeprowadzono przy różnych szybkościach nawijania. W celu wytworzenia przędzy z włókna ciągłego z szybkością nawijania 3500 m/min świeżo uprzędzoną przędzę oziębiono przez zwykły nawiew poprzeczny, potem prowadzono przez dwie galety albo jedną galetę i walec żłobkowy i następnie nawijano W drugim etapie poddano te przędze orientowaniu przez rozciąganie. Do wytwarzania przędzy z włókna ciągłego przy szybkościach nawijania 6000, 7000 i 8000 m/min zastosowano urządzenie, jakie jest opisane w
171 357 nie opublikowanym niemieckim zgłoszeniu patentowym, znak akt: P 41 29 521.8. Przędze uprzędzone przy szybkościach 6000 i 7000 m/min orientowano przez rozciąganie w drugim etapie Zasadnicze parametry procesu, właściwości uprzędzonych przędz oraz orientowanych przez rozciąganie przędz są przedstawione w tabeli I. Wszystkie doświadczenia przebiegły bez zakłóceń. Właściwości nieorientowanej przez rozciąganie przędzy wskazują, że na podstawie dodatku nawet bardzo szybko przędzone przędze mogą być poddane zwykłej dla włókien tekstylnych dalszej przeróbce. Przy orientowanych przez rozciąganie przędzach pokazuje się wyraźne podwyższenie modułu.
Do wytworzenia przędz przemysłowych zastosowano jako polimer włókna polietylenotereftalan o lepkości roztworu 2,04, podczas gdy jako substancję dodatkową zastosowano ParaloidR EXL 4240 lub Paraloid* EXL 4260. Granulaty polimeru włókna i dodatków doprowadzono do wytłaczarki w dozowanej ilości. Przed zestawem przędzalniczym dynamiczny mieszalnik zabezpieczał dobre przemieszanie roztopionej substancji. Proces przędzenia ze stopu przeprowadzono przy szybkościach nawijania 500, 2000 i 4000 m/min.
Świeżo uprzędzoną przędzę oziębiono za pomocą nawiewu poprzecznego, potem prowadzono przez dwie galety i następnie nawijano. W drugim etapie przędze orientowano przez rozciąganie.
Istotne parametry procesu są podane w tabeli II dla nawojów przędzy 500 m/min, w tabeli III dla nawojów przędzy 2000 m/min. i w tabeli IV dla nawojów przędzy 4000 m/min. Wszystkie doświadczenia przebiegały bez zakłóceń. Właściwości przędz orientowanych przez rozciąganie dowodzą przydatności tych przędz do wytwarzania kordów oponowych.
171 357
O +
Eh
W
LO LO r- m o r* lo la k k k la oj ro oo tO O
O
Eh
A H
Cu o
o o
LO LO Γ- OJ
OJ OJ CO co
OJ o
Tabela dP *p LO LO * O + EH W
Eh la W
CM dP
LO o
+
Tp Eh W CM
Eh ro W
CM dP
LA
OJ O + EH W CM
Μ Eh W CM o
O
OJ
O o
O
O
OJ o
o
OJ
LO ro o
o o
u-
LO
00 la la o θ' LO
k ·. k k O
cn OJ ro Tp Tp rH
00 la ro k
O
LO *4* OJ Ob
k. k. k. k k,
Tp LO Ob OJ Ob
θ' OJ ro ro CO
rH
LO ro
LO ro
L0 ro o
o o
oo o
o
LO o
o
LO
o T OJ 00 LO
LA Ol Tp tP O
OJ LO θ' •LA
ro ro ro
O la
OJ
TP
OJ σ\ co lo o tp o lo o* la ro iO m
rH 00 TP LO ro Tf
k k k k. k. m
LO LO m OJ CO rH
Γ ro ro rH
rH ro 00 LA rH O
k k k k k O
00 IA O LO LO Ob
Ob LO ro O
k
O
Ol LA rH o Ob co
*. k k k k LO
Ob Γ LO ro ro rH
00 Tp ro i-i
o LA 04 M* Ob
k k k k OJ
LA TP Ob OJ 1 1 o
00 rH LO k
rH rH o
LA
Ol OJ Ol *4* tP
k k k LA
Tp ro θ' θ' 1 1 O
*4* rH 04 LO k
rH rH o
θ' o
ro
LO ro la
rH o> LO O
k k k k k
rH 00 LA Tp o
θ' OJ ro CO OJ
LO rH
ro LO LA tP
k k k k
LA O LA
Ο» ro ro ro
00 00 tp OJ
k k k k
OJ rH Ob LA
o* ro ro ro
θ' o ω m η η h LO
LA 00 Tp o*
k k k k
*4* LO OJ LA
Ob ro Tp 00
lA
β c G -p rH Φ Φ
•r| •rl •r| X dP dP +J •P
B B B Φ dP 53 X
b -k. A -P υ Φ dP z z z
λ E B B Ό N -P o ϋ
G (1) 3
rd •r| •r| N •rl
C 3 3 B 3
cd (d & id
Łe £ £
O P o CJ rd P
p Φ •P 0 Φ N 3 Φ
•r| 3 Φ N o o •rl Φ id N
3 Φ •rl Ob Ob 3 N Łe
Φ >1 rH G >1 rH id P 0
C4 μ Ml >1 Ml id N >1 ·*— £ CM +J N dP
Ό 0 0 & O tr Ml N id 3 P OJ
σ Łe Łe O id1 CM Ό P fM Φ Φ CM XJ
N -P p λ: Φ •rl xn CM 3 id •H 0) •rl Φ dP >1
P 0 o J3 •r| ϋ Φ 0 N 3 -H P •rl Φ o Ol (4
α rd o Φ G N •r| <M Φ φ G C 0 3 •r| M P
P <d Ό 4J «Μ •H O c (d •rl •r| Φ z 2. td 3 3 rH CM
2 •rl xn Φ •N 3 id Mi Φ E α 3 3 O CS? <d 3 Φ B
X •rl <d 0 rH id N •N >1 φ Φ •rn 4) (tf N id1 •N S
rd 3 G Λ (d ϋ •rb Ό N Μ 3 N N N Ό 3 Ή TJ •rl 3 N tM rM
Λ 3 TJ N 0 Φ •H Φ Φ -p rM P υ O £ <d υ nr υ p rM P G G
Ό μ Φ U r—ł & N N Ή -P P P Ό rl N N N +J TJ Tl
Ml <d •r| N rd rd Ml Eh >1 3 3 0 B 0 P 0 >1 >1 0 0
PM £ <n Gl W rH £ Z CM CM £ £ w K CM O B CM P EH £ £ s g
171 357
TabeU II
171 357
Tabela III
171 357
OP o o *3* CN * CN
cN,in -n* O CN o 1p O
-t- LTł t—ł r- o O
Ep Pi m o O
W X <3·
Ai W
LO
CN
O «3*
O
CN co
LO o o » co r* r-ł cn o o
oo
CN
O Γ-* m m cn
*. «. CN
cn o r-> m co
r-ł in o
tfP o o «3· rP ·» CN (\ η Ό +
W
Ai i-i
X
W
O CN LT> t-ł m
in r-ł o o o o
P O *3* P' cn o
ID
CO
LO
O
CN
O
LO
CN
Lfł m
cn o
o
CN
CN
o t—ł tp CN cn
«. ·. ». (Tl
cn r-d m m o
m i—d m rH
>
<L>
X
H dP o o o *. cn CN rP P* +
Eh t-P W X 04 W dP o m *φ cn^ *cn t-ι o +
Eh PI ω χ
Oj Ci2
o CN m tp o
LT) tp o o o
cn t—I o
o CN 00 rP O
rP 00 O O
m o *3* o
*3*
CO Eh O CN CN O cn
Tp W in tp Γ- LO 00
01 cn O cn cn
cn
o tp tP c £ •P ·Ρ ε ε ε ε c
•Η
Ε ε
χ
α)
Ρ o
Γ-* o
CN in
CN
CN
CN
O
LO
O
O
O 00 o rH
•k X.
rP o in CO
LO rP m Ό
co σ\ m
o m
>
CN cn r«3* in
LO o
m
Ο *3* CN ιΡ Γ* <y> co *3* ιη ο in LO r-ł
CN rσ» ’Τ cn r* o
in r—
O CN CN tp cn
«. » *. ». 00
LD O O m cn
LO tp LO o
X X X
Φ Φ φ
4J dP -P dP P
Ό '••s.
2 2
υ ϋ
P aj
X
Ό
P σί £
Ο
Ρ
Π3
Τ5
Ο
Τ3
Π3 •η
Φ £
CTS
Ρ
C0
X □
ω <α α
<3 □
Ή £
π5
C π5
oj Ή C Φ £ >1 S 0 P £ Φ •P Φ •ri £ £ P Φ N >1 0 P o tn Φ c £ N Φ N P £ c £ £ 0 Φ •Γ-Ι c
N P £ P £ u >1 6 CL P <Q
T3 0 0 & 0 Cn P N £ £ tn
Φ* S o ftf CL '0 P Ad Φ Φ ctf
N P P 44 Φ -P 'W CL £ •P Φ •rd rd
P O 0 X •P U Φ 0 N £ rd P U
α £ O Φ £ N •P AP Φ £ 0 N
£ Ό P rM •P 0 £ CO •P Φ $ £ O
•P υ no φ •N £ £ P Φ £ £ £ 0 Cn £ P
44 •P £ O »—1 £ N •N rK Φ •n P rf N
£ £ X 44 £ υ m tj N tl £ N N Ό c rd TJ N
£ TJ N X O φ •P OZ Φ M tM P υ £ Φ υ φ> Φ
P Φ υ > r—ł £ N N •P TJ P P TJ rd N N N
nj £ •P N £ £ P P C_j ίρ >1 £ 0 P 0 P P
5 <n P ω rP Σ5 2 01 α 01 o P 01 CL
£ •Η £
(0
P
Φ
N U
>1 0
N o
P cn dP
CL T) tp CN
NO 1
Φ O rP
•P E —’
c ffl Φ
Φ E P rP
•N >1 £
£ N TJ
rM P 0
TJ P cn ε
>t >1 1
2 J2 2 ω
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Włókno złożone z co najmniej 80% jednostek etylenoglikolotereftalanu, znamienne tym, ze zawiera 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, tylko częściowo w nim rozpuszczalnego polimeru z estru alkilowego kwasu polimetakrylowego imidyzowanego w 50-90% w reakcji estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w których grupa estrowa zawiera ugrupowanie alkoholowe o 1-6 atomach węgla z pierwszorzędową aminą zawierającą 1-3 atomów węgla i w których zawartość kwasu i/lub bezwodnika wynosi mniej niż 0,25 milirównoważników na gram, przy czym polimer włókna zawiera ewentualnie dalsze substancje dodatkowe domieszane przed procesem przędzenia ze stopu.
  2. 2. Włókno według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, imidyzowanego w 50 do 90% estru metylowego kwasu polimetakrylowego.
  3. 3. Sposób wytwarzania włókien złożonych z co najmniej 80% jednostek etylenoglikolotereftalanu w procesie przędzenia ze stopu, przez stopienie polimeru włókna i następne przędzenie ze stopu, znamienne tym, że do polimeru włókna domiesza się 0,1 do 5% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, tylko częściowo w nim rozpuszczalnego polimeru z imidyzowanego w 50-90% estru alkilowego kwasu polimetakrylowego w reakcji estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego, w których grupa estrowa zawiera ugrupowanie alkoholowe o 1-6 atomach węgla z pierwszorzędową aminą zawierającą 1-3 atomów węgla i w których zawartość kwasu i/lub bezwodnika wynosi mniej niż 0,25 milirównoważników na gram i polimer włókna poddaje się przędzeniu, przy czym do polimeru włókna przed przędzeniem ewentualnie dodaje się dalsze substancje dodatkowe.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do polimeru włókna zostają domieszane 0,3 do 1,0% wagowych, w odniesieniu do polimeru włókna, imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego.
  5. 5. Sposób według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że do polimeru włókna zostają domieszane imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego, otrzymane przez imidyzowanie czystych metakrylowych homopolimerów, w szczególności czystego estru metylowego kwasu polimetakrylowego z metyloaminą.
  6. 6. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do włókna polimeru zostają domieszane imidyzowane estry alkilowe kwasu polimetakrylowego o masie cząsteczkowej od 50 000 do 300 000.
  7. 7. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że jako polimer włókna stosuje się polietylenoglikolotereftalan.
  8. 8. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że granulaty z imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego doprowadza się do strumienia granulatu z polietylenotereftalanu przed wytłaczarką.
  9. 9. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że stop z imidyzowanych estrów alkilowych kwasu polimetakrylowego doprowadza się do wytłaczarki albo do przewodów stopu między wytłaczarką i filierą stopu z polietylenotereftalanu i ewentualnie obydwa stopy poddaje się zmieszaniu.
  10. 10. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że polimer wytłacza się jako stop przez zwykłe filiery, po czym zestalone ze stopu filamenty nawija się z szybkością od 500 do 10 000 m/min.
  11. 11. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do wytwarzania częściowo orientowanych przędz filamenty nawija się z szybkościami wynoszącymi do 8 000 m/min.
PL93304935A 1992-03-20 1993-03-16 Wlókno poliestrowe i sposób jego wytwarzania PL PL PL PL PL PL171357B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4208916A DE4208916A1 (de) 1992-03-20 1992-03-20 Polyesterfaser und verfahren zu deren herstellung
PCT/EP1993/000609 WO1993019231A1 (de) 1992-03-20 1993-03-16 Polyesterfaser und verfahren zu deren herstellung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171357B1 true PL171357B1 (pl) 1997-04-30

Family

ID=6454514

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93304935A PL171357B1 (pl) 1992-03-20 1993-03-16 Wlókno poliestrowe i sposób jego wytwarzania PL PL PL PL PL

Country Status (29)

Country Link
US (1) US5565522A (pl)
EP (1) EP0631638B1 (pl)
JP (1) JPH07504717A (pl)
KR (1) KR950701015A (pl)
CN (1) CN1078274A (pl)
AR (1) AR246989A1 (pl)
AT (1) ATE134728T1 (pl)
AU (1) AU667523B2 (pl)
BG (1) BG99041A (pl)
BR (1) BR9306120A (pl)
CA (1) CA2132418A1 (pl)
CZ (1) CZ229494A3 (pl)
DE (2) DE4208916A1 (pl)
EC (1) ECSP930917A (pl)
ES (1) ES2083875T3 (pl)
GR (1) GR3019167T3 (pl)
HR (1) HRP930366B1 (pl)
HU (1) HU212437B (pl)
IL (1) IL104659A (pl)
MX (1) MX9301496A (pl)
PL (1) PL171357B1 (pl)
RO (1) RO112523B1 (pl)
RU (1) RU2107755C1 (pl)
SI (1) SI9300136A (pl)
SK (1) SK112394A3 (pl)
TW (1) TW211590B (pl)
WO (1) WO1993019231A1 (pl)
YU (1) YU18093A (pl)
ZA (1) ZA931262B (pl)

Families Citing this family (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
KR100392965B1 (ko) * 1995-03-02 2003-10-30 도레이 가부시끼가이샤 폴리에스테르고배향미연신섬유및그제조방법
US5993712A (en) * 1997-02-25 1999-11-30 Lurgi Zimmer Aktiengesellschaft Process for the processing of polymer mixtures into filaments
DE19707447A1 (de) * 1997-02-25 1998-08-27 Zimmer Ag Verfahren zur Verarbeitung von Polymermischungen zu Filamenten
DE19747867B4 (de) * 1997-10-30 2008-04-10 Lurgi Zimmer Gmbh Verfahren zur Herstellung von Filamenten aus Polymermischungen
ID29964A (id) * 1997-08-05 2001-10-25 Degussa Proses untuk membentuk campuran-campuran polimer menjadi filamen-filamin
JP3769379B2 (ja) * 1998-03-19 2006-04-26 帝人ファイバー株式会社 捲取性の改善された高伸度ポリエステルフィラメント糸およびその製造方法
ES2210929T3 (es) * 1998-09-16 2004-07-01 ROHM GMBH &amp; CO. KG Fibras y filamentos de poliester asi como procedimiento para su fabricacion.
DE19935145C2 (de) * 1998-09-16 2002-07-18 Inventa Fischer Ag Zuerich Polyesterfasern und -filamente sowie Verfahren zu deren Herstellung
AU4917500A (en) * 1999-05-10 2000-11-21 Acordis Industrial Fibers Gmbh Thread-forming polyesters and copolyesters and method for producing the same
DE19937729A1 (de) * 1999-08-10 2001-02-15 Lurgi Zimmer Ag Hochfeste Polyesterfäden und Verfahren zu deren Herstellung
DE19937728A1 (de) 1999-08-10 2001-02-15 Lurgi Zimmer Ag HMLS-Fäden aus Polyester und Spinnstreckverfahren zu deren Herstellung
KR20020001938A (ko) * 2000-06-21 2002-01-09 김윤 극세 스펀본드 부직포의 제조방법
US6388013B1 (en) 2001-01-04 2002-05-14 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin fiber compositions
EP1437373B1 (en) * 2001-09-20 2008-02-20 Teijin Limited Process for producing poly(ethylene-aromatic dicarboxylate ester) resin and resin product
ITMI20021373A1 (it) 2002-06-21 2003-12-22 Effeci Engineering S A S Di Fo Mescole polimeriche e loro uso
MXPA05007334A (es) * 2003-01-16 2005-09-30 Teijin Fibers Ltd Hilos de filamentos combinados de poliester de contraccion diferente.
JP4064273B2 (ja) * 2003-03-20 2008-03-19 帝人ファイバー株式会社 ポリエステル繊維の製造方法
US7059760B2 (en) * 2003-04-02 2006-06-13 Bostik, Inc. Method of post mixing additives to hot melt adhesives
US7175918B2 (en) * 2004-04-27 2007-02-13 Equistar Chemicals, Lp Polyolefin compositions
UA95446C2 (ru) * 2005-05-04 2011-08-10 Іллюміджен Байосайєнсіз, Інк. Мутаци в генах oas1
CN103328567B (zh) * 2010-12-21 2015-11-25 嘉洛斯控股有限公司 聚合材料
CN102443909A (zh) * 2011-10-31 2012-05-09 苏州巨源纤维科技有限公司 一种多孔微细旦聚酯poy、fdy交络复合丝的制备方法
EP3415549A1 (en) * 2012-06-28 2018-12-19 Colormatrix Holdings, Inc. Polymeric materials
CN103060944A (zh) * 2012-12-10 2013-04-24 东营市龙力得新材料有限公司 在浸胶过程中提高聚酯帘子线强度的工艺

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1165861B (de) * 1960-12-17 1964-03-19 Roehm & Haas Gmbh Verfahren zur Herstellung N-alkylierter Polymethacrylsaeureimide
DE2013997A1 (de) * 1970-03-24 1971-10-21 Farbenfabriken Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur Herstellung von Monofilen aus einem Polyamid-Polyestergemisch durch Schmelzspinnen
US3754735A (en) * 1970-07-08 1973-08-28 Slack & Parr Ltd Polymer coloration
US4246374A (en) * 1979-04-23 1981-01-20 Rohm And Haas Company Imidized acrylic polymers
DE2925006C2 (de) * 1979-06-21 1983-06-30 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Verfahren zur Herstellung schmelzgesponnener und molekularorientierend verstreckter, kristalliner Filamente
GB2078605B (en) * 1980-06-27 1983-11-23 Toray Industries Polyester fiber and process for producing same
JPS5747912A (en) * 1980-09-03 1982-03-19 Teijin Ltd Undrawn polyester yarn and its production
JPS5761716A (en) * 1980-09-25 1982-04-14 Teijin Ltd Polyester multifilaments and their production
DE3110906A1 (de) * 1981-03-20 1982-10-14 Akzo Gmbh, 5600 Wuppertal Hydrophile polyestermasse
FR2508466B1 (fr) * 1981-06-25 1986-09-12 Du Pont Procede de preparation de polymeres acryliques imidises
DE3506635A1 (de) * 1985-02-26 1986-08-28 Simar Fördertechnik GmbH, 7145 Markgröningen Vorrichtung zum dosieren und zufuehren mehrerer granulat- und/oder pulverfoermiger komponenten fuer einen extruder
US5004777A (en) * 1985-08-27 1991-04-02 Rohm And Haas Company Imide polymers
US4727117A (en) * 1985-08-27 1988-02-23 Rohm And Haas Company Imide polymers
JPH0241352A (ja) * 1988-07-29 1990-02-09 Mitsubishi Rayon Co Ltd 熱可塑性樹脂組成物
JPH02178309A (ja) * 1988-12-29 1990-07-11 Mitsubishi Rayon Co Ltd メタクリルイミド含有重合体
DE3930845A1 (de) * 1989-09-15 1991-03-28 Hoechst Ag Mit carbodiimiden modifizierte polyesterfasern und verfahren zu ihrer herstellung
DE4026957C2 (de) * 1990-08-25 1994-07-14 Theysohn Friedrich Fa Zuführvorrichtung für das einem Extruder in mehreren Komponenten zuzuführende, zu extrudierende Material
DE4129521A1 (de) * 1991-09-06 1993-03-11 Akzo Nv Vorrichtung zum schnellspinnen von multifilen faeden und deren verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
DE4208916A1 (de) 1993-09-23
SK112394A3 (en) 1995-06-07
YU18093A (sh) 1996-02-19
EP0631638B1 (de) 1996-02-28
IL104659A0 (en) 1993-06-10
BR9306120A (pt) 1998-01-13
HUT70058A (en) 1995-09-28
ZA931262B (en) 1993-09-17
RU94041749A (ru) 1996-07-10
WO1993019231A1 (de) 1993-09-30
ECSP930917A (es) 1994-02-09
AR246989A1 (es) 1994-10-31
AU667523B2 (en) 1996-03-28
ES2083875T3 (es) 1996-04-16
EP0631638A1 (de) 1995-01-04
ATE134728T1 (de) 1996-03-15
IL104659A (en) 1995-10-31
HU212437B (en) 1996-06-28
CN1078274A (zh) 1993-11-10
DE59301736D1 (de) 1996-04-04
KR950701015A (ko) 1995-02-20
TW211590B (en) 1993-08-21
RO112523B1 (ro) 1997-10-30
HRP930366B1 (en) 1997-06-30
CA2132418A1 (en) 1993-09-30
CZ229494A3 (en) 1995-07-12
RU2107755C1 (ru) 1998-03-27
MX9301496A (es) 1993-09-01
JPH07504717A (ja) 1995-05-25
US5565522A (en) 1996-10-15
SI9300136A (en) 1993-09-30
HRP930366A2 (en) 1994-12-31
BG99041A (bg) 1995-06-30
AU3748993A (en) 1993-10-21
GR3019167T3 (en) 1996-05-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171357B1 (pl) Wlókno poliestrowe i sposób jego wytwarzania PL PL PL PL PL
JP5808327B2 (ja) ポリ(トリメチレンアリーレート)/ポリスチレンの成形物品を製造する方法
JP5669844B2 (ja) ポリ(トリメチレンアリーレート)/ポリスチレン組成物及び調製方法
WO1991002111A1 (en) Polyester fiber
JPS6252049B2 (pl)
JP3703775B2 (ja) 吸熱性複合繊維
KR100780581B1 (ko) 폴리에스테르 멀티필라멘트 숭고복합사 및 그의 제조 방법
JPS61194217A (ja) 共紡糸方法及びその生成物
KR950010745B1 (ko) 개질폴리에스테르섬유의 제조방법
JPS6215326A (ja) ポリエステル系繊維
JP3728498B2 (ja) 複合繊維
JPS6065113A (ja) 帯電防止性ポリエステル繊維の製造法
JPH05125608A (ja) ポリエステル繊維の溶融紡糸方法
US8563655B2 (en) Film of poly(trimethylene arylate)/polystyrene blends and process for making
JPH09137316A (ja) 改質ポリエステル繊維の製造方法、及びそれによって得られた改質ポリエステル繊維を用いたフィブリル化ポリエステル繊維の製造方法
JPH09241927A (ja) 制電性ポリエステル繊維の製造方法
JP2001123325A (ja) ポリエステル高配向未延伸糸およびその製造方法
JP2003003063A (ja) ポリヘキサメチレンアジパミド組成物およびそれからなる成形品